TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шкендија како лидер на зимување

Вечер Прес - 12.12.2010

Новакот во елитата ја обезбеди пол-позицијата од продолжението на борбата за првото место напролет Екипата на Шкендија ќе зимува како лидер на табелата по завршување на есенската етапа во Првата ...

Спорт - Спуштање на завесата за 2010 година

Време - 11.12.2010

Со натпреварите од 18. коло се става крај на фудбалските возбудувања во нашата земја за оваа календарска година. Во последното коло од 2010 година најголемо внимание привлекува скопското дерби меѓу ...

Есенската титула за Шкендија, девет погодоци во Битола, Вардар го совлада Напредок

Спортнет - 11.12.2010

Комплетирано е 18. коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Дури девет погодоци беа постигнати на дуелот во Битола, а триумф забележаа екипата на Пелистер на средбата со Скопје.

Завршница со пресметки за врвот

Дневник - 11.12.2010

ФУДБАЛ: Прва лига 18. коло, денеска (13 ч.): Пелистер - Скопје, Вардар - Напредок, Ренова - Тетекс, Силекс - Брегалница, Металург - Работнички, Хоризонт Турново - Шкендија (се игра во Струмица).

Турново и Шкендија ќе играат во Струмица

Н.Македонија - 11.12.2010

Дерби-мечот на последното есенско фудбалско коло, помеѓу Турново и Шкендија, ќе се одигра на „неутрален“ терен, во Струмица, бидејќи теренот на Турново е оштетен по неодамнешните поплави во тој ...

Шкендија - Есенски шампион

Алсат-М - 11.12.2010

Благодарение на постигнатиот гол на Ферхан Хасани во 56 минута, Шкендија забележа победа против Турново, а со тоа стана и есенски шампион.

Шкендија есенски првак

Алфа - 11.12.2010

На катастрофалниот терен за игра во Автокомнда во дербито на последното коло од есенскиот дел кај прволигашите Работнички го совлада Металург со 1:0.

Прва лига: Последна есенска „ватерполо“ рунда

Кирилица - 11.12.2010

Македонските фудбалски прволигаши денеска од 13 часот ќе го одиграат последното есенско коло, кое ќе да де одговор кој тим прв ќе ја мине целта на половина од сезоната, а низата дерби средби ...

Последно коло од есенската полусезона во домашниот фудбалски шампионат

Канал5 - 11.12.2010

оследно коло од есенската полусезона во домашниот фудбалски шампионат, директен пренос на Канал 5 од дербито, Металург- Работнички во 13 часот Во дербито на 18.коло, завршно од првата половина во ...

Заврши есенската сезона на домашното фудбалско првенство

Канал5 - 11.12.2010

Шкендија оди на зимска пауза како лидер во најквалитетниот домашен фудбалски шампионат. Тетовскиот состав го одбрани врвот на табелата во денешното 18.коло, последно за овој дел од сезоната од Ренова.

Прва лига: Шкендија есенски првак

Кирилица - 11.12.2010

Повратникот во македонската фудбалска елита, тетовска Шкендија ја мина прва целта на полусезона од Првата фудбалска лига, откако денеска со победата во Струмица се круниса за есенски првак Шкендија ...

Екипата на Шкендија прва по есенскиот дел од првенството

Сител - 11.12.2010

Тетовска Шкендија со победата од 1:0 во Струмица на гостувањето кај Хоризонт, ќе „презими“ на првата позиција во Првата македонска фудбалска лига.

Кенан Идризи бара смена на Бунгуров!

Спорт - 10.12.2010

Чашата за потезите на кавадарчанецот се прелила по неделниот дерби меч Шкендија- Ренова по кој "гипсарите" вината за дебаклот ја бараат кај судиите Ренова преку својот прв човек Кенан Идризи, кој ...

Натпревари од 18. коло во ПМФЛ

Алсат-М - 10.12.2010

Викендов на програмата се последните натпревари пред завршувањето на есенскиот дел на сезоната. Шест дена по вечното дерби Шкендија – Ренова, Тетово е домаќин на уште едно дерби, овој пат меѓу Ренова ...

Хасани: Чувството е фантастично

Спорт - 09.12.2010

"Сe уште сме под импресии, но мораме веднаш да застанеме на земја, затоа што имаме уште еден натпревар пред нас", вели популарниот Буба Еуфоријата во Шкендија по големиот триумф над ривалот Ренова, и ...

Пол-позицијата за Шкендија...

Спорт - 09.12.2010

Викендов се игра последното есенско коло, може лесно да се случи дури четири екипи на крајот да завршат со ист број бодови.

Лекција за шампионот!!!

Спорт - 07.12.2010

"Ја сакавме победата, и ја заслуживме. Им вративме со камата за оној прв пораз, кога требаше да ги добиеме. Но вака е послатко", вели Сали Секогаш кога ќе се победи ривал од својот град чувството е ...

Црна хроника - Пукал кон фудбалски навивач

Вест - 07.12.2010

Навивачи на ФК "Шкендија" тврдат дека синот на сопственикот на фудбалскиот клуб "Ренова" вчера попладне пукал кон нив. Според нивно кажување, инцидентот се случил завчера во 17 часот. А.М.

Тетовското дерби заврши со пукање

Утрински - 07.12.2010

Неделното фудбалско дерби во Тетово меѓу „Шкендија“ и „Ренова“ заврши со инцидент, во кој, за среќа, нема повредени. Настанот во тетовската полиција бил евидентиран околу 19 часот кога А.М.

Синот на газдата на „Ренова“ пукал во момче

Дневник - 07.12.2010

Дваесет и тригодишниот А.М. од тетовската населба Дреновец тврди дека во него со пиштол пукал Р.И., синот на газдата на „Ренова“ од Џепчиште бидејќи запалиле дрес по завршувањето на фудбалски ...

Навивач на Ренова пукал со пиштол?

Н.Македонија - 07.12.2010

Тетовецот Р.И се заканувал со пиштол изнервиран од постапката на навивачите на Шкендија, кои запалиле маичка на Ренова Фудбалските натпревари во Тетово повторно беа повод за инциденти во кои се ...

"Црвено-црна" фиеста!!!

Спорт - 06.12.2010

За само 24 минути Шкендија имаше водство од 3:0. Ако ги искористеа дел од убавите шанси, "црвено-црните" можеа на Ренова да и нанесат тотална катастрофа Тетовско дерби целосно и сосема заслужено и ...

Спорт - Шкендија ја понижи Ренова

Време - 06.12.2010

Екипата на Шкендија се врати на врвот на табелата во првата фудбалска лига откако во дербито од 17. коло го декласираше актуелниот првак Ренова со убедливи 4-1.

Тетовското дерби за Шкендија , победа и за Металург

Телма - 06.12.2010

Шкендија убедливо подобра од Ренова 4:1 во дербито на 17 коло во ПМФЛ во кое Металург на гости ја совлада екипата на Брегалница со 2:1.

Шкендија си го врати лидерскиот примат

Дневник - 06.12.2010

ПРВА ЛИГА, 17. КОЛО Во тетовското дерби за врвот Шкендија убедливо го совлада актуелниот првак Ренова и си го врати приматот лидер во прволигашкиот фудбалски шампионат на Македонија .

17. коло ја врати Шкендија на врвот на табелата

Алфа - 06.12.2010

Шкендија се врати на чело на табела со 32 бода откао со 4:1 го декласираше градскиот ривал Ренова кој сега има поен помалку.

Дванаесетминутен блицкриг на Шкендија

Н.Македонија - 06.12.2010

Најпопуларниот тетовски клуб од 11. до 23. минута погоди трипати на дуелот со шампионот Ренова, по што црвено-црните се вратија на врвот на табелата Повратникот во македонската фудбалска Прва лига ...

Синот на сопственикот на Ренова пукал кон навивач на Шкендија

Форум - 06.12.2010

Навивачи на Шкендија тврдат дека синот на сопственикот на фудбалскиот клуб Ренова вчера попладнe пукал кон навивач на фудбалскиот клуб Шкендија , соопштува полицијата Според навивачите на Шкендија, ...

Синот на газдата на Ренова пукал во навивач на Шкендија?

Алфа - 06.12.2010

Оружен инцидент по вчерашниот фудбалски натпревар – за Шкендија имало, за Ренова не се случил. Локалното дерби кое го доби Шкендија, според нејзините навивачи, завршило со пресметка во која 25 – ...

Синот на газдата на Ренова пукал кон навивач на Шкендија

Сител - 06.12.2010

Синот на сопственикот на фудбалскиот клуб “Ренова“ вчера попладне пукал кон навивач на клубот Шкендија поради запален дрес од Ренова, тврдат навивачите на Шкендија, соопшти полицијата.

Навивачки инцидент: Синот на сопственикот на Ренова пукал кон Балистите на Шкендија

Канал5 - 06.12.2010

Нов навивачки инцидент во кој е употребен пиштол. Се случил по тетовското албанско дерби Шкендија-Ренова. Синот на сопственикот на фудбалскиот клуб Ренова извадил пиштол и испукал еден куршум во ...

Синот на газдата на Ренова пукал во навивачите на Шкендија

Кирилица - 06.12.2010

Синот на сопственикот на фудбалскиот клуб Ренова извадил пиштол и испукал еден куршум во расправија со навивачите на спортскиот ривал Шкендија кои претходно го запалиле дресот на Ренова За време на ...

Пукање поради запален дрес

Вечер Прес - 06.12.2010

Синот на сопственикот на фудбалскиот клуб Ренова", Р.И. од село Џепчиште, завчера попладне пукал кон 23-годишно момче кое со група навивачи на Шкендија ја славело победата на нивниот клуб.

Шкендија ја доби тетовската „битка“ со Ренова

Курир - 06.12.2010

Пред околу 10.000 гледачи, „црвено-црните“ со 4:1 го декласираа актуелниот шампион со што се најдоа на првото место на табелата.

Синот на газдата на Ренова пукал кон навивач на Шкендија

Нетпрес - 06.12.2010

Синот на сопственикот на фудбалскиот клуб “Ренова“ вчера попладне пукал кон навивач на клубот Шкендија поради запален дрес од Ренова, тврдат навивачите на Шкендија, соопшти полицијата.

Хулиганството кулминираше – Пиштоли запукаа по натпреварот Шкендија-Ренова

eReporter - 06.12.2010

Серијата насилни инциденти во македонскиот спорт проследени со масовни тепачки меѓу навивачките групи, момчиња прободени со нож и пресметки со полицијата вчера во тетовско кулминираа со истрел од ...

Синот на сопственикот на Ренова пукал во навивачи!

Курир - 06.12.2010

Инцидентот се случил по тетовското дерби, а поради запален дрес на Ренова синот на сопственикот на овој клуб пукал од огнено оружје.

Синот на сопственикот на Ренова пукал кон навивач на Шкендија

Макфакс - 06.12.2010

Навивачи на Шкендија тврдат дека синот на сопственикот на фудбалскиот клуб Ренова вчера попладнe пукал кон навивач на фудбалскиот клуб Шкендија , с..

Синот на сопственикот на Ренова пукал во навивач на Шкендија

Inpress - 06.12.2010

Тетово, 6. декември 2010 (ИНПРЕС) Синот на сопственикот на фудбалскиот клуб Ренова пукал кон навивач на клубот Шкендија.