TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Движењето за реформи во ДПА со иницијатива за уставноста на крстот во Бутел

Алсат-М - 19.03.2016

Движењето за реформа на ДПА, официјално ја поднесе иницијативата за уставноста на одлуката за поставување крст во општина Бутел. Како што соопштуваат од партијата на Села, со иницијативата се обжалува гласањето на предлог – решението на Советот на ...

Дајте нешто и да нападнеме!

Окно - 19.03.2016

СТЕ ФЧО Министри и бомбони Спасовски е лош министер затоа што е пола министер, а пола партиски војник - вели човекот од Подржикоњ и сугерира дека излезот е во министерската фотеља да се врати личност која не е поделена како Спасовски, туку целата е ...

Американска амбасада: Одлуката на Уставен се третира како помагање во неказнување изборни измами

еМагазин - 19.03.2016

Брзината со која дејствуваше Уставниот суд и нетранспарентното одлучување беа во голема мера без преседан, изјавија од Американската амбасада за порталот „СакамДаКажам.мк“. Институциите ја градат довербата преку транспарентност и држење до ...

Амбасада на САД: „Ова не помага во градење на граѓанска доверба во системот“

Глас на Америка - 18.03.2016

Реакција по повод одлуката на Уставниот суд на Македонија; Иванов вели немал намера да помилува криминалци „Институциите градат доверба преку транспарентност и придржување кон утврдените процедури.

Амбасада на САД: Брзината и нетранспарентноста на Уставниот суд се без преседан

Нова ТВ - 18.03.2016

Брзината со која Уставниот Суд дејствуваше и нетранспарентното разгледување беа без преседан. Институциите градат доверба преку транспарентност и придржување кон утврдените процедури. Се чини дека Судот постапува спротивно на своите процедури, се ...

Иванов: Нема да помилувам изборни силеџии

24 Вести - 18.03.2016

Претседателот Ѓорге Иванов се изјасни, по одлуката на Уставниот суд во негова надлежност да врати дел од надлежностите за помилување од криминали, тврди нема да помилува педофили, нарко – дилери и како што вели претседателот изборни силеџии.

Иванов нема намера да помилува изборни силеџии

Deutsche Welle - 18.03.2016

Македонскиот претседател денеска соопшти дека нема намера да помилува лица кои се обвинети за разни кривични дела, откако Уставниот суд му ги врати ингеренциите. Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска им порача на граѓаните дека нема намера ...

Протести и помилувања

Р.С.Европа - 18.03.2016

Весниците анализираат за одлуката на Уставниот суд и за протестите и контрапротестите кои претходеа на одлуката. Сите печатени медиуми информираа и за шестмесечниот извештај на Јанева, за работата на СЈО Иако се претпоставуваше каква одлука ќе ...

Амбасада на САД: Уставниот суд дејствуваше без преседан!

Фокус - 18.03.2016

Институциите градат доверба преку транспарентност и придржување кон утврдените процедури, велат од таму. Брзината со која Уставниот Суд дејствуваше и нетранспарентното разгледување беа без преседан, велат од амбсадата на САД за НОВА ТВ.

„Меѓаши“ со осуда за одлуката на Уставниот суд

Либертас - 18.03.2016

Првата детска амбасада „Меѓаши” не се согласува со одлуката на Уставниот суд во однос на донесените измени во Законот за помилување. Директорот на амбасадата Драги Змијанац за ТВ Орбис истакна дека во нивните 24 годишни напори за заштита на детските ...

САКАМ ДА КАЖАМ: Фини телетабиси

+инфо - 18.03.2016

Што беше оваа драма околу Уставниот суд, кој повторно му дозволи на претседателот да може да помилува кого сака, па и осомничени за изборни кражби? Којзнае колку им гори под нозе штом мораа вака набрзина да ги мобилизираат и судиите и партиското ...

Американска амбасада: Брзината и нетранспарентноста на Уставниот суд се без преседан

+инфо - 18.03.2016

Брзината со која Уставниот Суд дејствуваше и нетранспарентното разгледување беа без преседан, се вели во реакцијата на американската амбасада за Нова, во врска со одлуката на Уставниот суд за укинување на измените на Законот за помилување.

СЈО: Не ја коментираме одлуката на Уставниот суд за Законот за помилување

+инфо - 18.03.2016

Специјалното јавно обвинителство не ја коментира одлуката на Уставниот суд со која се укинаа измените на Законот за помилување од 2009 година и му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се осудени или кривично се гонат за ...

Американска амбасада: Одлуката на Уставен се третира како помагање во неказнување изборни измами

Либертас - 18.03.2016

Брзината со која дејствуваше Уставниот суд и нетранспарентното одлучување беа во голема мера без преседан, изјавија од Американската амбасада за порталот „ СакамДаКажам.мк “. Институциите ја градат довербата преку транспарентност и држење до ...

„Меѓаши“ со осуда за одлуката на Уставниот суд

Орбис - 18.03.2016

Првата детска амбасада „Меѓаши” не се согласува со одлуката на Уставниот суд во однос на донесените измени во Законот за помилување. Директорот на амбасадата Драги Змијанац за ТВ Орбис истакна дека во нивните 24 годишни напори за заштита на детските ...

САКАМ ДА КАЖАМ: Фини телетабиси

Либертас - 18.03.2016

1 Што беше оваа драма околу Уставниот суд, кој повторно му дозволи на претседателот да може да помилува кого сака, па и осомничени за изборни кражби? Којзнае колку им гори под нозе штом мораа вака набрзина да ги мобилизираат и судиите и партиското ...

САКАМ ДА КАЖАМ: Фини телетабиси

Локално - 18.03.2016

1 Што беше оваа драма околу Уставниот суд, кој повторно му дозволи на претседателот да може да помилува кого сака, па и осомничени за изборни кражби? Којзнае колку им гори под нозе штом мораа вака набрзина да ги мобилизираат и судиите и партиското ...

Meѓаши ја осудува одлуката на Уставен суд за помилување педофили

Локално - 18.03.2016

Првата детска амбасада „Меѓаши” не се согласува со одлуката на Уставниот суд во однос на донесените измени во Законот за помилување. Директорот на амбасадата Драги Змијанац за ТВ Орбис истакна дека во нивните 24 годишни напори за заштита на детските ...

Aбасада на САД: Одлуката на Уставен интерпретирана како ширење на неказнивост за изборни злоупотреби

Локално - 18.03.2016

Брзината со која дејствуваше Уставниот суд и нетранспарентното одлучување беа во голема мера без преседан, изјавија од Американската амбасада за порталот „ СакамДаКажам.мк “. Институциите ја градат довербата преку транспарентност и држење до ...

Американска амбасада: Уставниот суд дејствуваше без преседан

Фактор - 18.03.2016

Брзината со која Уставниот суд дејствуваше и нетранспарентното разгледување беа без преседан, се вели во реакцијата на американската амбасада по вчерашната одлука со која се дозволува амнестирање на изборен криминал, педофилија и други кривични дела.

САКАМ ДА КАЖАМ: Фини телетабиси

Репортер - 18.03.2016

1 Што беше оваа драма околу Уставниот суд, кој повторно му дозволи на претседателот да може да помилува кого сака, па и осомничени за изборни кражби? Којзнае колку им гори под нозе штом мораа вака набрзина да ги мобилизираат и судиите и партиското ...

СЈО: Не ја коментираме одлуката на Уставниот суд за Законот за помилување

Репортер - 18.03.2016

Специјалното јавно обвинителство не ја коментира одлуката на Уставниот суд со која се укинаа измените на Законот за помилување од 2009 година и му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се осудени или кривично се гонат за ...

ПЕП 21: Македонија влегува во Уставна криза

Репортер - 18.03.2016

Партијата за економски промени 21 (ПЕП 21) одлуката на Уставниот суд ја смета за срамна и противуставна и спротивна на Договорот од Пржино, а е со цел да се амнестираат криминалните активности на врхушката на ДПМНЕ.

Сугарески: Уставниот суд е „погребан“

ТВ21 - 18.03.2016

Препукувања и обвинувања, негативни емоции помеѓу пратениците од власта и опозицијата во салата на Комисијата за образование. Атмосферата се вжешти откако се отвори темата за одлуката со која Уставниот суд му ја даде на Претседателот, за помилување ...

Уставен или груевистички суд

Дневник - 18.03.2016

Александар Kирацовски Избирачкото право е свето право во демократијата. Секое посегнување кон скратување или злоупотреба на тоа право е еднакво на тешко злодело кое заслужува соодветна казна.

ДС: Уставна криза

Телма - 17.03.2016

Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи односно се декриминализира криминал со кој директно се загрозуваат основните демократски и цивилизациски вредности преку слободно кршење на ...

ЛДП: Иванов да се изјасни дали би аболицирал осомничени за тежок криминал

Нова ТВ - 17.03.2016

Портпаролот на ЛДП, Филип Јаневиќ на денешната прес конференција јавно го повика претседателот Иванов да се изјасни дали е спремен да го искористи правото на аболиција и да ги помилува осомничените за најтешките форми на криминал.

Демократски сојуз: Ако започне процес на аболиција ќе се предизвика нестабилност

Нова ТВ - 17.03.2016

Демократскиот сојуз писмено реагира на одлуката на Уставниот суд да ги зголеми ингеренциите на претседателот и тој да може да помилува лица осуден за изборен криминал, педофили, наркодилери и лица осудени за злосторства против човештвот.

Реакција на ДОМ за одлуката на Уставниот суд

Телма - 17.03.2016

ДОМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува и лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства, ...

ДОМ: Уставниот суд е злоупотребен од страна на власта

Нова ТВ - 17.03.2016

ДОМ остро реагира на одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства.

Одлуката на Уставниот суд, метод за заплашување на сведоците на СЈО

24 Вести - 17.03.2016

Одлуката на Уставниот суд, со која претседателот доби право да помилува обвинети за изборни криминали, педофилија, дилери на дрога, дел од правниците ја толкуваат и како метод на заплашување на сведоците на СЈО.

Бранко Наумовски: Одлуката на Уставниот суд само од интерес на Груевски

Нова ТВ - 17.03.2016

Укинувањето на одредбите од законот за помилување за можност да бидат помилувани и лица обвинети и осудени за изборниот криминал повеќе од очигледно е дека му требаше итно на Груевски за евентуално негово аболирање доколку тоа се случи во моментов ...

По одлуката на уставниот суд не стивнуваат реакциите и на домашната јавност

24 Вести - 17.03.2016

Остри реакции во јавноста по одлуката на уставните судии да ги укинат одредбите од Законот за помилување. Поранешниот претседател на Уставниот суд, Бранко Наумоски вели дека повеќе од очигледно е дека ваквата одлука му требаше итно на Груевски за да ...

Реакција на ДОМ за одлуката на Уставниот суд

Утрински - 17.03.2016

ДОМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува и лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства, ...

Политиката го прегази правото

Утрински - 17.03.2016

Уставниот суд дозволи да биде искористен во политички цели за да отвори пат за аболирање за изборни нерегуларности, педофили... Уставниот суд ја заврши беспрекорно и беспоговорно задачата што му ја додели политиката.

ЛДП: Иванов треба сам да одлучи дали ќе биде последниот во уривањето на уставниот поредок

МКД - 17.03.2016

Целта на вчерашната скандалозна одлука на Уставниот суд е повеќе од јасна – злосторничко здружување со цел останување на власт на една партија, изјави денеска Филип Јаневиќ, портпарол на Либерално-демократската партија.

„Ајде!“: Од денес Уставот е мртов!

Окно - 17.03.2016

Платформата за граѓанска политика АЈДЕ! ја испрати следнава реакција во врска со денешната одлука на Уставниот суд и вчерашното попречување на мирниот протест закажан пред Уставниот суд: „Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се ...

ДС: Да се донесе Закон за Уставниот суд во кој ќе се дефинира одговорност на судиите за кршење на Уставот

Фокус - 17.03.2016

Од таму сметаат дека се разрушени темелите на владеење на правото, со што законите нема да важат за сите подеднакво и не е можно да се одржат избори Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски ...

ЛДП: Иванов да се изјасни дали би аболицирал осомничени за тежок криминал

Фокус - 17.03.2016

Од партијата сметаат дека Иванов како поранешен професор на Правниот Факултет треба да одлучи: Дали ќе биде директниот и последен соучесник во рушењето на правниот и уставниот поредок на Македонија или ќе постапи по логиката на правото и правдата? ...

Марјановиќ: Одлуката на Уставниот суд е голема срамота

Фокус - 17.03.2016

Според него, досега државата имала политичка и морална криза, а сега и е во длабока уставна криза Апсолутно сум против оваа одлука на Уставниот суд. Со еден збор би кажал дека е ГОЛЕМА СРАМОТА што Уставниот суд не собра сила да се спротистави на ...

ДОМ: Во ниту едно цивилизирано општество претседателот не може да помилува обвинети за изборен криминал, педофилија и ...

Либертас - 17.03.2016

Од партијата ДОМ остро реагираат на одлуката на Уставниот суд, за укинување на Законот од 2009 година, со која претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија, силување, за трговија со дрога и за воени ...

Јаневиќ: Иванов дали си спремен да го потврдиш уништувањето на уставниот поредок? ВИДЕО

+инфо - 17.03.2016

Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

Ѓорѓе Mарјановиќ: Oдлуката на уставен е голема срамота!

Либертас - 17.03.2016

Апсолутно сум против оваа одлука на Уставниот суд. Со еден збор би кажал дека е ГОЛЕМА СРАМОТА што Уставниот суд не собра сила да се спротистави на предлогот што толку бргу го зеде во разгледување, речиси непосредно пред изборите што не очекуваат.

Марјановиќ за Фактор: Одлуката на Уставен е голема срамота!

+инфо - 17.03.2016

Досега имавме политичка, знаeвме и за морална криза во општеството, nа сега државата е и во длабока уставна криза, вели универзитетскиот професори Ѓорѓе Марјановиќ во интервју за Фактор. Тој прашува, како тие исти судии би реагиралe кога жртва на ...

ДС бара да им се укине мандатот на уставните судии

+инфо - 17.03.2016

Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи односно се декриминализира криминал со кој директно се загрозуваат основните демократски и цивилизациски вредности преку слободно кршење на ...

ДС: Уставна криза

А1 On - 17.03.2016

„Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи односно се декриминализира криминал со кој директно се загрозуваат основните демократски и цивилизациски вредности преку слободно кршење на ...

ДОМ: Власта го злоупотреби Уставниот суд!

Фокус - 17.03.2016

Зошто токму во овој период е донесена оваа одлука, кога се води постапка против некои членови на владејачките партии врз база на основано сомневање дека учествувале во изборен криминал, прашуваат од партијата.

ДОМ: Уставниот суд во одбрана на криминалот

А1 On - 17.03.2016

ДОМ остро реагира на одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства.

Се срамам од фактот што опозициските албанските партии не ја споменуваат скандалозната одлука на Уставниот суд

Либертас - 17.03.2016

Дали уставниот суд е само на македонците! Прво како граѓанин, потоа и како албанец мора да признаам дека се срамам од фактот дека опозициските албанските партии не најдоа време да искоментираат било што во врска со скандалозната одлука на уставниот ...

(ВИДЕО) Јаневиќ: Иванов да се изјасни дали ќе аболицира криминалци

А1 On - 17.03.2016

„Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

Груевски: Не можам да ја сменам одлуката на Уставниот суд

Точка - 17.03.2016

По одлуката на Уставниот суд, да му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се огрешиле во законот и направиле изборен криминал, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Никола Груевски вели дека нема ингеренции да ја смени нивната ...

МАРЈАНОВИЌ за Фактор: Одлуката на Уставен е голема срамота- тие признаваат изборен криминал!

Локално - 17.03.2016

Досега имавме политичка, знаeвме и за морална криза во општеството, nа сега државата е и во длабока уставна криза. Далеку сме од патот за ЕУ, како да сме залутале негде,си играме држава, ова е прва реакција на еден од најафирмираните универзитетски ...

(ВИДЕО) ЛДП: Иванов да каже дали е спремен да го искористи правото на аболиција

Локално - 17.03.2016

Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

Реакција на ДОМ за одлуката на Уставниот суд

Сител - 17.03.2016

ДОМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува и лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства, ...

ДС бара: Одговорност на уставните судии заради кршење на Уставот

Локално - 17.03.2016

Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи односно се декриминализира криминал со кој директно се загрозуваат основните демократски и цивилизациски вредности преку слободно кршење на ...

По политичка сега и уставна криза – Далеку сте од ЕУ !

Локално - 17.03.2016

Освен владеачката партија која си го нарача „помилувањето“ од Уставниот суд, и експертската и политичката јавност се против. Тоа е сериозен удар врз довербата на институциите, и голема срам кој не носи сега не само во политичка туку во уставна криза ...

Уставниот суд ги доведе во прашање изборите на 5 јуни, сметаат граѓанските организации

Локално - 17.03.2016

Голем дел од активистите, граѓанските организации и опозициски партии сметаат дека вчерашната одлука на Уставниот суд, со која на претседателот му се даде можност да помилува лица гонети или осудени за изборен криминал, само го влошува теренот за ...

ДС: На Уставните судии да им престане мандатот и да се донесе закон за Уставен суд

Сведок - 17.03.2016

Демократскиот сојуз предлага носење закон за Уставен суд и престанок на мандатот на судиите кои со укинување на законот за помилување ја втурнаа земјава во уставна криза. -Со одлуката на Уставниот суд за укинување на одредби од Законот за ...

Ѓорѓе Mарјановиќ: Oдлуката на уставен е голема срамота!

Репортер - 17.03.2016

Апсолутно сум против оваа одлука на Уставниот суд. Со еден збор би кажал дека е ГОЛЕМА СРАМОТА што Уставниот суд не собра сила да се спротистави на предлогот што толку бргу го зеде во разгледување, речиси непосредно пред изборите што не очекуваат.

Уверен сум дека претседателот нема да ја злоупотреби функцијата по одлуката на Уставниот суд

Дневник - 17.03.2016

По одлуката на Уставниот суд, да му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се огрешиле во законот и направиле изборен криминал, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Никола Груевски вели дека нема ингеренции да ја смени нивната ...

Трајанов бара закон за одговорност на Уставните судии кои го кршат Уставот

Репортер - 17.03.2016

Отварање на постапка за донесување на Закон за Уставниот суд, во кој ќе се дефинира одговорност на судиите заради кршење на Уставот, а на сегашните судии да им престане мандатот, бара партијата Демократски сојуз на пратеникот во Собранието, Павле ...

ДОМ : Уставниот суд ја наруши демократизацијата и вербата на граѓаните во правниот систем

ТВ21 - 17.03.2016

ДОМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува и лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства, ...

ДОМ: Уставниот суд е злоупотребен од власта

Фактор - 17.03.2016

Од партијата ДОМ остро реагираат на одлуката на Уставниот суд, за укинување на Законот од 2009 година, со која претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија, силување, за трговија со дрога и за воени ...

ЛДП: Иванов дали си спремен да го потврдиш уништувањето на уставниот поредок?

ТВ21 - 17.03.2016

Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

Груевски: Не можам да ја сменам одлуката на Уставниот суд

Макфакс - 17.03.2016

По одлуката на Уставниот суд, да му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се огрешиле во законот и направиле изборен криминал, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Никола Груевски вели дека нема ингеренции да ја смени нивната ...

ДОМ: Уставниот суд во одбрана на криминалот

Репортер - 17.03.2016

ДОМ остро реагира на одлуката на Уставниот суд за укинување на Законот од 2009 година, со која Претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборен криминал, за педофилија и силување, за трговија со дрога и за воени злосторства.

(ВИДЕО) Јаневиќ: Иванов да се изјасни дали ќе аболицира криминалци

Репортер - 17.03.2016

„Со вчерашната скандалозна одлука на Уставниот Суд, со кој се укинува Законот за помилување од 2009-та година, судот се стави во директна служба на осомничените високи функционери на ВМРО ДПМНЕ.

Груевски: Немам ингеренции да ја сменам одлуката на Уставниот суд

Фактор - 17.03.2016

По повод одлуката на Уставниот суд, екс премиерот Никола Груевски вели дека останува на ставот од 2009 година и измените во законот за помилување во делот во кој што на претседателот не може да помилува осудени за изборен криминал, дилери на дрога и ...

Се срамам од фактот што опозициските албанските партии не ја споенуваат скандалозната одлука на Уставниот суд

Репортер - 17.03.2016

Дали уставниот суд е само на македонците! Прво како граѓанин, потоа и како албанец мора да признаам дека се срамам од фактот дека опозициските албанските партии не најдоа време да искоментираат било што во врска со скандалозната одлука на уставниот ...

(ВИДЕО) 24Вести: По одлуката на уставниот суд не стивнуваат реакциите

Репортер - 17.03.2016

Остри реакции во јавноста по одлуката на уставните судии да ги укинат одредбите од Законот за помилување. Поранешниот претседател на Уставниот суд, Бранко Наумоски вели дека повеќе од очигледно е дека ваквата одлука му требаше итно на Груевски за да ...

(ВИДЕО) Александар Спасов и Драган Малиновски во 24 Анализа за одлуката на Уставниот суд

Бриф - 17.03.2016

Ви го пренесуваме вечерашното издание на 24 Анализа на 24 Вести каде гости беа Александар Спасов, универзитетски професор и Драган Малиновски, ...

Груевски за одлуката на Уставен: Се надевам дека Претседателот нема да ја злоупотреби функцијата

ТВ21 - 17.03.2016

Останувам на ставот од 2009 година и измените во законот за помилување во делот во кој што на претседателот не може да помилува осудени за изборен криминал, дилери на дрога и педофили, но, Уставниот суд одлучи поинаку и јас немам ингеренции да ја ...

Уставните судии зачудени од притисокот на амбасадата

Дневник - 17.03.2016

„Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна за секоја институција“. Ова е коментарот што вчера рано наутро излезе на „Твитер“ како официјален став на американската амбасада во Скопје по повод ...

Огорчена експертска заедница: Одлуката на Уставниот суд ќе има тешки последици!

Фактор - 17.03.2016

Никој не е изненаден од одлуката на Уставниот суд. На сите им било јасно што ќе се случи, но сепак до последен момент се надевале на чудо. Поранешната судијка Магарита Цаца Николовска вели дека ваков исход се очекуваше.

ИНТЕРВЈУ ПРОФ. ЃОРЃЕ МАРЈАНОВИЌ: Одлуката на  Уставен е голема срамота!

Фактор - 17.03.2016

Досега имавме политичка, зна e вме и за морална криза во општеството, nа сега државата е и во длабока уставна криза. Ова е прва реакција на еден од најафирмираните универзитетски професори Ѓорѓе Марјановиќ.

АЈДЕ: Уставот е мртов, судиите - послушници да си поднесат оставка

Нова ТВ - 16.03.2016

-Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов!, реагира граѓанската платформа АЈДЕ, откако Уставниот суд на денешната седница одлучи да ги укине измените и дополнувањата на Законот за помилување од 2009 година.

Заседава Уставниот суд, полицијата ја обезбедува зградата

24 Вести - 16.03.2016

Почна седницата на Уставниот суд на Македонија, на која како единствена точка на дневен ред е предлогот за измени на Законот, со кој на претседателот на државата ќе му се овозможи да помилува лица кои се осудени за изборни неправилности и педофилија.

Заврши седницата на Уставниот суд, полицијата ја обезбедува зградата

24 Вести - 16.03.2016

Заврши седницата на Уставниот суд на Македонија, на која како единствена точка на дневен ред беше предлогот за измени на Законот, со кој на претседателот на државата му се овозможува да помилува лица кои се осудени за изборни неправилности и ...

Амбасадата на САД на Твитер: Зошто седницата на уставниот суд е затворена за јавноста?

Телма - 16.03.2016

- „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна за секоја институција“. Ова го објави на Твитер Амбасадата на САД во Македонија, огласувајќи се по одлуката на Уставнито суд да ја затвори денешната ...

Уставниот суд одлучува за Законот за помилување

Телма - 16.03.2016

За 9 часот е закажана Седница на Уставниот суд на која ќе се расправа за Законот за помилување. Јавноста е исклучена од оваа седница, откако судот одлучи седницата да биде затворена. Пред Уставниот суд има стотици граѓани организирани од партијата ...

Амбасада на САД на Твитер: Зошто седницата на Уставен е затворена

24 Вести - 16.03.2016

Американската амбасада во Скопје на Твитер се огласи по одлуката на Уставниот суд да ја затвори денешната седница за јавноста. На Твитер од амбасадата прашуваат „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е ...

Амбасадата на САД на Твитер: Зошто седницата на Уставен суд е затворена?

Нова ТВ - 16.03.2016

Амбасадата на САД утринава на Твитер се огласи по одлуката на Уставнито суд да ја затвори денешната седница за јавноста. Во твитот, од амбасадата прашуваат „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна ...

Ристо Китески не сакаше пред камерата на Телма да ја коментира одлуката на Уставен

Телма - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување Ристо Китески денеска не сакаше пред камерата на Телма да за одлуката на Уставниот Суд . Тој во телефонски разговор изјави: -„Штом сум ја поднел сметам дека е ...

Експерти: Уставен суд направи преседан со сериозни правни и политички последици

24 Вести - 16.03.2016

Одлуката на Уставниот суд директно го крши принципот на поделба на власта и е преседан кој ќе има сериозни правни и политички последици. Ова е заедничката констатација на стручната јавност откако судот и дефинитивно го отвори патот претседателот да ...

Контрадемонстантите ќе останат сè додека е потребно „да се чува“ Уставниот суд

Нова ТВ - 16.03.2016

Ќе останат до кога е потребно, но по сопствена иницијатива. Ова беше одговорот на повеќемина демонстранти кои ноќта ја ја поминаа во смени пред Уставниот суд, а ги затековме пред шаторите утринава.

Амбасадорите на Америка и ЕУ зачудени од Уставниот суд

Телма - 16.03.2016

Во исто време додека судиите од уставниот суд изолирани од јавноста ја носеа одлуката за законот за помилување, американската амбасада во 9 и 37 часот утрото твитна. Под хаштагот прашање на денот напиша: „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница ...

Пред Уставен замена на силите – нови групи доаѓаа

Телма - 16.03.2016

Половина час пред почетокот на седницата на Уставниот суд пристигна судијата Исмаил Дарлишта. Некоја минута подоцна и Гзиме Старова. Останатите судии камерата не можеше да ги регистрира затоа што ги искористиле подземните влезови.

Претседателот не ја коментира одлуката на уставен, странците прашуваат зошто била затворена седницата

24 Вести - 16.03.2016

Шефот на државата ќе ја почитува одлуката на уставниот суд. Иванов иако конкретно не сака да ја коментира одлуката од неговиот кабинет велат дека во извршување на уставната ингеренција за помилување на лица ќе се води исклучиво според законите, ...

Претседателот ќе може да запре и кривични постапки

Нова ТВ - 16.03.2016

Ослободување од кривично гонење или аболиција, потполно или делумно ослободување од извршување на казната и алтернативни мерки ќе може да одреди Претседателот на државата, откако Уставниот суд на денешната седница одлучи да ги укине измените и ...

Отворен патот за помилување педофили нарко дилери и сторители на изборен криминал

24 Вести - 16.03.2016

Уставниот суд даде зелено светло, шефот на државата ќе може да помилува лица кои извршиле изборен криминал, тешки дела против човештвото, педофили. Со мнозинство гласови уставните судии ја изгласале одлуката на седница на која беше забрането ...

Амбасадата на САД му „твитна“ на Уставен

Алсат-М - 16.03.2016

По информациите дека Уставниот суд денеска не дозволи снимање на седницата во која меѓу другото е и измената на законот за помилување, амбасадата на САД се обрати до Уставниот суд преку својот Твитер профил.

„Бдеењето на Уставот“ прекинато, протестите поминаа без инциденти

Утрински - 16.03.2016

Протестантите мирно се разотидоа, а организаторот на протестниот марш, граѓанската платформа „Ајде“, а на која и се приклучија и поголем број невладини организации, како и СДСМ и опозициските партии, одлучи од безбедносни причини да го прекине ...

Седница на Уставниот суд за Законот за помилување

Алсат-М - 16.03.2016

На денешната седница, Уставниот суд на Македонија треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Уставен во 9 часот ќе одлучува за помилување на изборните криминалци

Капитал - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија на седница закажана за денеска во 9 часот ќе решава за иницијативата за измени на Законот за помилување. Станува збор за измени кои на претседателот на државата му овозможуваат да помилува лица и за изборни нерегуларности ...

Седница на Уставниот суд за Законот за помилување

Р.С.Европа - 16.03.2016

На денешната седница, Уставниот суд на Македонија треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Американска амбасада: Зошто Уставниот суд ја затвори седницата за јавноста?

Капитал - 16.03.2016

Американската амбасада во Македонија преку пост објавен на официјалната Twitter страна запраша зошто Уставниот суд ја затвори седницата за јавноста денес, кога судиите донесуваат одлука за Законот за помилување.

Помилување за изборен криминал дозволено, контра-протестот завршен

Р.С.Европа - 16.03.2016

Демонстрантите кои се претставуваат како „бранители на институциите“ го напуштија просторот пред Уставниот суд кој го запоседнаа од вчера напладне. Тие го прекинаа протестот откако се прочуло дека Уставниот суд одлучил да се укинат измените на ...

Блокиран пристапот до Уставниот суд

Р.С.Европа - 16.03.2016

Блокиран е пристапот до Уставниот суд на Македонија од страната на Mузејот на ВМРО. Неколку стотици демонстранти се сместени во шатори пред зградата на Уставниот суд. Тие дополнително го блокираат влезот на Судот.

Уставниот суд дозволи Претседателот да помилува лица осудени за изборна измама

Капитал - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница ја прифати иницијативата со која на Претседателот на државата му се враќа правото да помилува лица осудени за изборни измами, за педофилија и наркодилери.

Уставниот суд дозволи помилување за изборен криминал

Deutsche Welle - 16.03.2016

Со мнозинство гласови Уставниот суд денеска го изгласа укинувањето на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Одлуката донесена на затворена седница. Според очекувањата, мнозинството судии во Уставниот суд ...

Демонстранти на повик за замајување на јавноста

Р.С.Европа - 16.03.2016

Феноменот на секој протест да се одговара со контрапротест е добро познат и усовршен во земјата, со што граѓанските собири станаа банална појава. Поделбите се продлабочуваат и повеќе не се само по етничка линија, туку и по партиска.

Уставниот суд одлучува, го чуваат полицајци и „подобни граѓани“

Deutsche Welle - 16.03.2016

Демократската јавност е во исчекување дали некој од мнозинската судиска „петорка“ ќе го прифати фактот дека токму неказнивоста на криминалот е спротивна на уставните определби Само аплаузи и поддршка се дозволени за пречек на уставните судии, кои ...

Претседателот ќе може да помилува обвинети за изборен криминал

Утрински - 16.03.2016

Гордана Дувњак Претседателот на државата ќе може да помилува обвинети за изборен криминал, педофилија, силување, трговија на дрога и воени злосторства од кривично гонење. Тој во иднина ќе има целосно одврзани раце да помилува поединечни лица од ...

Уставниот суд го отвори патот за изборни помилувања

Р.С.Европа - 16.03.2016

Одлуката предвидува да може одредено лице да се амнестира од гонење, потполно или делумно да се ослободи од извршување на казната или, пак, може да му се изрече поблага казна. Претседателот на државата ќе може да ослободи осомничени од кривично ...

Изборниот криминал на менито за помилување кај Иванов

Призма - 16.03.2016

Уставниот суд ја аминува иницијативата со која се отвора патот претседателот Ѓорѓе Иванов да ги аболицира обвинетите , но и да ги амнестира осудените за изборен криминал. Од друга страна, судот денеска немаше објаснување зошто не им дозволи на ...

За Ајде! од денеска Уставот е мртов, се најавуваат нови протести

МКД - 16.03.2016

Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати - Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски. „Тефтер" судиите го убија Уставот и станаа и директни соучесници во криминалите и ...

Од денешниот протест против одлуката на Уставен суд: Влада - Собрание - МНТ (ВИДЕО)

МКД - 16.03.2016

Платформата за граѓанската политика „АЈДЕ", со поддршка на повеќе невладини организации, активисти, граѓани, на СДСМ и опозициските партии, денеска од 18 часот иницираше протест против иницијативата со која Уставниот суд повторно му го отвора ...

Пред Уставен дваесетина луѓе, веројатно седницата завршила, сè ќе се знае попладнево (ФОТО)

МКД - 16.03.2016

По 11.15 часот луѓето насобрани на платото пред Уставниот суд почнаа да се разидуваат. Сега таму има само 20-30 луѓе. За новинарите е закажан брифинг во 13 часот, на кој веројатно ќе бидат презентирани информации за одлуката на Уставниот суд за ...

Уставниот суд во 9 часот ќе решава за Законот за помилување

МКД - 16.03.2016

На седница закажана за денеска во 9 часот Уставниот суд на Македонија ќе решава за иницијативата за измени на Законот за помилување. Со овие измени на претседателот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други ...

Американската амбасада прашува: Зошто седницата на Уставниот суд е затворена?

МКД - 16.03.2016

„Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна за секоја институција". Ова е пораката на Твитер која денеска ја објави амбасадата на САД во Македонија.

Се зголемува бројот на „бранителите“ на уставните судии

МКД - 16.03.2016

Пред Уставниот суд на Македонија веќе има околу една илјада граѓани кои се тука дојдени да ги бранат уставните судии од најавените протести против нивната работа. Државните институции не треба да работат под притисок, велат од партијата Гром, ...

Полицајци и стотина граѓани го „штитат“ Уставниот суд (ФОТО)

МКД - 16.03.2016

Стотина граѓани ноќта ја поминаа околу зградата на Уставниот суд. Присутна е и полицијата. Неколку борни полициски возила од вчера се паркирани пред зградата на новиот театар. Во 9 часот треба да почне седницата на Уставниот суд на Македонија на ...

Уставниот суд повторно отвори врата за изборни помилувања

МКД - 16.03.2016

По долги години, новинарите денеска останаа без можност да следат расправа на Уставниот суд, а претседателот доби можност да помилува осуденици за изборни нерегуларности, педофили, наркодилери, како и лица осудени за дела против човечноста.

АЈДЕ: Уставот е мртов! Борбата продолжува!

Либертас - 16.03.2016

Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

АЈДЕ: Уставот е мртов, судиите – послушници да си поднесат оставка

Фокус - 16.03.2016

Од „АЈДЕ“, велат дека судиите со ваквата одлука станале соучесници во криминалите на власта и поради таквата одлука треба да си поднесат оставка Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на ...

Амбасадата на САД на Твитер: Зошто седницата на Уставен суд е затворена?

Фокус - 16.03.2016

Одлуката за затворањето на седницата беше објавена вчера на веб страницата на судот, но не е нема образложение зошто и кој одлучил да се забрани присуство на новинарите „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? ...

Ајде: Уставот е мртов, борбата продолжува

Радио МОФ - 16.03.2016

„Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

Амбасадата на САД на Твитер: Зошто седницата на Уставен суд е затворена?

Либертас - 16.03.2016

Амбасадата на САД утринава на Твитер се огласи по одлуката на Уставнито суд да ја затвори денешната седница за јавноста. Во твитот, од амбасадата прашуваат „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна ...

Подносителот на иницијативата, Китески: Одлуката е демократска и не е поврзана со „Титаник“

Либертас - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување Ристо Китески денеска не сакал пред камерата на Телма да зборува за одлуката на Уставниот Суд . Тој во телефонски разговор изјавил: -„Штом сум ја поднел сметам ...

(ВИДЕО) Контрадемонстранти: Браниме да нема помилување на педофили

Либертас - 16.03.2016

Контрадемонстрантите предводени од ГРОМ и ВМРО-ДПМНЕ кои од вчера ги блокираа сите влезови кои водат до Уставниот суд велат дека дошле на протест за да го бранат Уставниот суд, но повеќето од нив не знаат дека со нивното присуство ја бранат одлуката ...

СДСМ Прилеп: И покрај притисоците, автобусите за Скопје тргнаа празни (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.03.2016

Власта на ВМРО-ДПМНЕ со закани и притисоци за работните места, ги присилува вработените од државната и јавната администрација од Прилеп, да го бранат криминалот на Груевски, пред Уставниот суд на Македонија.

НСДП: Уставниот суд ја уби правната држава, бесмислени се сите идни избори

+инфо - 16.03.2016

По бруталното убиство на правната држава од страна на Уставниот суд сите понатамошни избори во Република Македонија, вклучително и 5-ти јуни како утврден датум за вонредни парламентрани избори, се бесмислени.

Седницата на Уставен затворена за новинарите, пред судот само контрадемонстранти

Кајгана - 16.03.2016

Обезбедувањето на Уставниот суд не им дозволи на новинарите да влезат во Судот и да ја следат седницата на којашто се одлучува за укинување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што на Претседателот на државата ќе му се ...

Уставен во 9 часот ќе одлучува за помилување на изборните криминалци

Либертас - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија на седница закажана за денеска во 9 часот ќе решава за иницијативата за измени на Законот за помилување. Станува збор за измени кои на претседателот на државата му овозможуваат да помилува лица и за изборни нерегуларности ...

Уставниот суд одлучува

Тера - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија на седницата која почна денеска точно во 9 часот решава дали на претседателот на државата ќе му го врати правото да помилува лица осудени за изборни измами или, пак, ќе остане на сила актуелното решение, со кое тоа му е ...

Уставниот суд одлучува за Законот за помилување

Exclusive.mk - 16.03.2016

За 9 часот е закажана Седница на Уставниот суд на која ќе се расправа за Законот за помилување. Јавноста е исклучена од оваа седница, откако судот одлучи седницата да биде затворена. Пред Уставниот суд има стотици граѓани организирани од партијата ...

АЈДЕ!: Уставот е мртов, борбата продолжува!

+инфо - 16.03.2016

Уставот на Република Македонија од денеска е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

ФОТО: Контрапротестанти ги бокираат влезовите до уставниот суд

Либертас - 16.03.2016

Блокиран е пристапот до Уставниот суд на Македонија од страната на Mузејот на ВМРО. Неколку стотици контрадемонстранти се сместени во шатори пред зградата на Уставниот суд. Тие дополнително го блокираат влезот на Судот.

Уставниот суд дозволи помилување за изборен криминал

Тера - 16.03.2016

Со мнозинство гласови Уставниот суд денеска го изгласа укинувањето на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Одлуката донесена на затворена седница. Според очекувањата, мнозинството судии во Уставниот суд ...

Амбасада на САД: Зошто седницата на Уставен суд е затворена?

+инфо - 16.03.2016

Амбасадата на САД утринава на Твитер се огласи по одлуката на Уставниот суд да ја затвори денешната седница за јавноста. Во твитот, од амбасадата прашуваат „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна ...

Иницијаторот Ристо Китески: Одлуката на Уставниот суд е демократска и правно издржана, но ми пречи политизацијата

OhridNews - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување, охридскиот адвокат Ристо Китески, смета дека одлуката на Уставниот суд е демократска и правно издржана, но му пречи политизацијата на случајот.

ВИДЕО: Амбасадорите на Америка и ЕУ зачудени од Уставниот суд

Либертас - 16.03.2016

Во исто време додека судиите од уставниот суд изолирани од јавноста ја носеа одлуката за законот за помилување, американската амбасада во 9 и 37 часот утрото твитна. Под хаштагот прашање на денот напиша: „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница ...

Уставниот суд одлучува, го чуваат полицајци и „подобни граѓани“

Либертас - 16.03.2016

Демократската јавност е во исчекување дали некој од мнозинската судиска „петорка“ ќе го прифати фактот дека токму неказнивоста на криминалот е спротивна на уставните ...

Почна контраверзната седница на Уставниот суд

+инфо - 16.03.2016

Започна седницата на Уставниот суд на Република Македонија, на кој како единствена точка на дневен ред е предлогот за измени на законот, со кој на шефот на државата ќе му се овозможи да помилува лица кои се осудени за изборни неправилности и за ...

Контрапротест се трпи, ама глад не (ФОТО)

+инфо - 16.03.2016

Стасаа сендвичите за контрадемонстрантите кои и денеска ги окупираа приодите кон Уставниот суд, кој заседава околу иницијативата за измени на Законот за помилување. И денеска тие послушно и дисциплинирано, распоредени во смени, го отседуваат својот ...

Протестот за одбрана на Уставот од Уставниот суд низ објективот на Ванчо Џамбаски (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.03.2016

Синоќа во Скопје се одржа протест во организација на граѓанската платформа „Ајде!“, поддржан од активисти и од политички партии, против иницијативата за измени на Законот за помилување со што ќе му се овозможи на претседателот на државата да ...

Уставниот суд заседава, полиција го чува

+инфо - 16.03.2016

Започна седницата на Уставниот суд на Република Македонија, на кој како единствена точка на дневен ред е предлогот за измени на законот, со кој на шефот на државата ќе му се овозможи да помилува лица кои се осудени за изборни неправилности и за ...

Амбасадата на САД до Уставен суд: Транспарентноста е од суштинско значење за секоја институција

А1 On - 16.03.2016

По информациите дека Уставниот суд денеска не дозволи снимање на седницата во која меѓу другото е и измената на законот за помилување, амбасадата на САД се обрати до Уставниот суд преку својот твитер профил.

Уставниот суд одлучува за амнестијата на изборен криминал

Фокус - 16.03.2016

Јавноста е исклучена од оваа седница, откако судот одлучи седницата да биде затворена. Седницата на Уставниот суд, на која треба да се расправа за Законот за помилување, со цел да се врати можноста претседателот на државата да помилува изборен ...

Уставен ја донесе одлуката за помилување на педофили, терористи и изборен криминал

А1 On - 16.03.2016

Уставниот суд со мнозинство гласови изгласал дека измените во Законот за помилување се неуставни и со тоа му даде можност на претседателот на државата да може да помилува лица осудени за изборен криминал, предофилија, злосторства пред човештвото и ...

Уставен суд ја донесе одлуката за помилување за изборни нерегуларности

Либертас - 16.03.2016

Уставниот суд туку што ја донесе одлуката да се помилуваат осудени за избори нерегуларност, педофили – дознавае од судски извори. Поради оваа иницијатива во текот на вчерашниот ден на улиците на главниот град се одржаа два протести.

Уставен одлучува за помилување на изборните криминалци

А1 On - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија решава по експресна постапка за иницијативата за измени на Законот за помилување. Речиси е извесно декана претседателот на државата ќе му се даде право му да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Уставниот суд реши дека нема потреба да постои и се самораспушти.

Либертас - 16.03.2016

Не, не е точно дека Уставниот суд денес со мнозинство гласови го изгласа укинувањето на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 год ина. Денес Уставниот суд со мнозинство гласови го изгласа укинувањето на Уставниот суд.

ФОТО: Членови на ВМРО-ДПМНЕ го чуваат Уставен суд

А1 On - 16.03.2016

Изутринава нови групи членови на ВМРО-ДПМНЕ од повеќе градови пристигнаа пред Уставниот суд кој денеска одлучува за Иницијативата за измени во Законот за помилување ВМРО-ДПМНЕ организираше автобуси и се праќаа пораки до членовите и администрацијата ...

Фотографии од протестот за одбрана на Уставот од Уставниот суд

Окно - 16.03.2016

Вчера, во организација на граѓанската платформа „Ајде!“, во Скопје се одржа протест против иницијативата за измени на Законот за помилување, кој доколку се прифати, ќе му овозможи на претседателот на државата да помилува и лица осудени за изборни ...

Околу 2.000 граѓани ги бранат уставните судии од граѓаните

+инфо - 16.03.2016

Околу две илјади граѓани се собраа пред Уставниот суд, кои како што велат, се дојдени да ги одбранат државните инситуции и да им дадат поддршка на уставните судии. И во овој момент пред судот доаѓаат граѓани и од другите градови на земјава и велат ...

Уставниот суд дозволи помилување на изборни криминалци, педофили и наркодилери

Фокус - 16.03.2016

Судот расправаше на затворена седница за јавноста, без притоа да ги образложи причините за тоа. Уставниот суд на денешната седница ја прифати иницијативата со која на претседателот на државата му се враќа правото да помилува лица осудени за изборни ...

ВИДЕО: Александар Спасов и Драган Малиновски во 24 Анализа за одлуката на Уставниот суд

Либертас - 16.03.2016

Ви го пренесуваме вечерашното издание на 24 Анализа на 24 Вести каде гости беа Александар Спасов, универзитетски професор и Драган Малиновски, адвокат. Претседателот на државата ќе може да помилува обвинети за изборен криминал, одлучи Уставниот суд, ...

Уставниот суд одлучува дали ќе има помилување за изборни измами

Правдико - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија на седницата која почна денеска точно во 9 часот решава дали на претседателот на државата ќе му го врати правото да помилува лица осудени за изборни измами или, пак, ќе остане на сила актуелното решение, со кое тоа му е ...

(ВИДЕО) Контрадемонстранти: Па што ако сме од ВМРО, браниме да нема помилување на педофили

А1 On - 16.03.2016

Контрадемонстрантите предводени од владејачката ВМРО-ДПМНЕ кои од вчера ги блокираа сите влезови кои водат до Уставниот суд велат дека дошле на протест за да го бранат Уставниот суд, но повеќето од нив не знаат дека со нивното присуство ја бранат ...

АЈДЕ: Уставот е мртов! Борбата продолжува!

А1 On - 16.03.2016

Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

Правда во пранги, според Устав!

Фокус - 16.03.2016

Се погласни се гласините дека изминатите недели во владејачката ВМРО-ДПМНЕ има се’ поголемо незадоволство и тензии, а меѓусебната нетрпеливост и поделби биле изразени како никогаш претходно, па ваквата одлука на Уставен суд беше само прашање на ...

Министре местото ви е на јужната граница, а не пред Уставен суд!

Сител - 16.03.2016

Спасовски вечерва можеше да се забележи на протестите организирани од опозицијата, со што само се потврдија пишувањата на дел од медиумите дека главниот ангажман на техничкиот министер е организација на протестите на СДСМ, а не справување со ...

Уставниот суд останува блокиран , овојпат не од опозицијата туку од власта

Локално - 16.03.2016

Цела ноќ и утрово, Уставниот суд е блокиран од приврзаниците на власта. Опозицијата и граѓански активисти на „Ајде„ најавија протест, ама местото претходно им го зазедоа партите и поддржувачите на власта.

Иницијаторот Китески: Одлуката е демократска и нема политичка позадина

Локално - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување од 2009-та година, Ристо Китески во телефонски разговор за Телма изјавил: Штом сум ја поднел сметам дека е основана иницијативата за преиспитување на уставноста на ...

(ВИДЕО) Контрадемонстранти: Браниме да нема помилување на педофили

Локално - 16.03.2016

Контрадемонстрантите предводени од ГРОМ и ВМРО-ДПМНЕ кои од вчера ги блокираа сите влезови кои водат до Уставниот суд велат дека дошле на протест за да го бранат Уставниот суд, но повеќето од нив не знаат дека со нивното присуство ја бранат одлуката ...

Уставниот суд ќе одлучува за измени на Законот за помилување, немаше бдеење

Точка - 16.03.2016

На седница денеска, Уставниот суд треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

На новинарите не им беше дозволено да ја следат седницата на Уставен

Точка - 16.03.2016

Обезбедувањето на Уставниот суд не им дозволи на новинарите да влезат во Судот и да ја следат седницата на којашто се одлучува за укинување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што на Претседателот на државата ќе му се ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ 2009 – Против, СДСМ 2016 – За измените во Законот за помилување

Точка - 16.03.2016

Во 2009 година организацијата која нема сопствен став "СДСМ 2009" беше категорично против измените на законот за помилување кои ги предложи ВМРО-ДПМНЕ. Денес организацијата која нема сопствен став „СДСМ 2016“ е за измените во законот за помилување, ...

Амбасадта на САД преку Твитер прашува за затворената седница на Уставен

Локално - 16.03.2016

Амбасадата на САД утринава на Твитер се огласи по одлуката на Уставнито суд да ја затвори денешната седница за јавноста. Во твитот, од амбасадата прашуваат „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна ...

Народот и утрово масовно ги чува институциите (ФОТО)

Курир - 16.03.2016

Во 9 часот требаше да започне седницата на Уставниот суд. Поддржувачите на ГРОМ во голема бројка и во моментов се наоѓаат пред највисоката државна судска инстуција и даваат поддршка во нејзина одбрана да одлулува без притисоци.

Уставниот суд денеска заседава – Дали претседателот ќе може да помилува за изборен криминал и педофили

Канал5 - 16.03.2016

За во 9 часот утринава е закажана седницата на Уставниот суд на која треба да се одлучува за иницијативата за измени во законот за помилување. Доколку и во втората фаза помине иницијативата за измени во законот за помилување, тогаш претседателот ќе ...

Уставен го укина законот, сега е на ред Иванов да донесе аболиција за членовите на ВМРО ДПМНЕ

Сведок - 16.03.2016

Уставниот суд е празен, „бранителите“ си заминаа останаа само шаторите откако ја слушнаа одлуката дека Законот за помилување е укинат и е отворена можноста претседтелот да ги помилува осудените за изборни инциденти, кршачи на кутии, карадчи на ...

И утрово река поддржувачи пред Уставен (ФОТО)

Нетпрес - 16.03.2016

Во 9 часот требаше да започне седницата на Уставниот суд. Поддржувачите на ГРОМ во голема бројка и во моментов се наоѓаат пред највисоката државна судска инстуција и даваат поддршка во нејзина одбрана да одлулува без притисоци.

АЈДЕ: Уставот е мртов! Борбата продолжува!

Репортер - 16.03.2016

Од денеска Уставот на Република Македонија е мртов! Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер“-судии кои надвор од ...

Уставниот суд ја почна седницата - граѓаните останаа да ги чуваат институциите

Press24 - 16.03.2016

Во 9 часот започна седницата на Уставниот суд. Поддржувачите на ГРОМ во голема бројка и во моментов се наоѓаат пред највисоката државна судска инстуција и даваат поддршка во нејзина одбрана да одлулува без притисоци.

НСДП: Брутално убиство на правната држава од страна на Уставен

ТВ21 - 16.03.2016

По бруталното убиство на правната држава од страна на Уставниот суд сите понатамошни избори во Република Македонија, вклучително и 5-ти јуни како утврден датум за вонредни парламентрани избори, се безсмислени.

Уставниот суд ќе одлучува за измени на Законот за помилување

ТВ21 - 16.03.2016

На денешната седница, Уставниот суд треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Протестот заврши поради опасност од судири со контрадемонстрантите кои доаѓаат со автобуси

Бриф - 16.03.2016

ајот на претставата „Телетабиси“ го означи и крајот на три и полчасовниот протест што го организираше граѓанската платформа АЈДЕ. Организаторите добија сознанија дека четириесетина автобуси за поддршка на Уставниот суд се движат кон Скопје и донесоа ...

Амбасада на САД: Транспарентноста е клучна за секоја институција

ТВ21 - 16.03.2016

Амбасадата на САД утрово на Твитер се огласи по одлуката на Уставнито суд да ја затвори денешната седница за јавноста. Во твитот, од амбасадата прашуваат „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавноста? Транспарентноста е клучна ...

Китески: Одлуката на Уставниот суд непотребно се политизира

Репортер - 16.03.2016

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување, охридскиот адвокат Ристо Китески, смета дека одлуката на Уставниот суд е демократска и правно издржана, но, вели, му пречи политизацијата на случајот.

Почна седницата на Уставниот суд, народот ги чува институциите

Вечер - 16.03.2016

Во 9 часот започна седницата на Уставниот суд. Поддржувачите на ГРОМ во голема бројка и во моментов се наоѓаат пред највисоката државна судска инстуција и даваат поддршка во нејзина одбрана да одлулува без притисоци.

Амбасадата на САД до Уставен суд: Транспарентноста е од суштинско значење за секоја институција

Репортер - 16.03.2016

По информациите дека Уставниот суд денеска не дозволи снимање на седницата во која меѓу другото е и измената на законот за помилување, амбасадата на САД се обрати до Уставниот суд преку својот Твитер профил.

Уставен ја донесе одлуката за помилување на педофили, терористи и изборен криминал

Репортер - 16.03.2016

Уставниот суд со мнозинство гласови изгласал дека измените во Законот за помилување се неуставни и со тоа му даде можност на претседателот на државата да може да помилува лица осудени за изборен криминал, предофилија, злосторства пред човештвото и ...

Уставен одлучува за помилување на изборните криминалци

Репортер - 16.03.2016

Уставниот суд на Македонија решава по експресна постапка за иницијативата за измени на Законот за помилување. Речиси е извесно декана претседателот на државата ќе му се даде право му да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Уставниот суд реши дека нема потреба да постои и се самораспушти

Репортер - 16.03.2016

Денес Уставниот суд со мнозинство гласови го изгласа укинувањето на Уставниот суд. Денес Уставниот суд реши дека нема потреба да постои и се самораспушти. Од денес во Република Македонија нема Уставен суд и мислам дека сите треба да се однесуваме ...

(ФОТО) Членови на ВМРО-ДПМНЕ го чуваат Уставен суд

Репортер - 16.03.2016

Изутринава нови групи членови на ВМРО-ДПМНЕ од повеќе градови пристигнаа пред Уставниот суд кој денеска одлучува за Иницијативата за измени во Законот за помилување ВМРО-ДПМНЕ организираше автобуси и се праќаа пораки до членовите и администрацијата ...

Уставен суд ја донесе одлуката за помилување за изборни нерегуларности

Бриф - 16.03.2016

Уставниот суд ја донесе одлуката да се помилуваат осудени за избори нерегуларност, педофилија и други тешки кривични дела – дознавае од судски извори. Поради оваа иницијатива во текот на вчерашниот ден на улиците на главниот град се одржаа два ...

(ВИДЕО) Контрадемонстранти: Па што ако сме од ВМРО, браниме да нема помилување на педофили

Репортер - 16.03.2016

Контрадемонстрантите предводени од владејачката ВМРО-ДПМНЕ кои од вчера ги блокираа сите влезови кои водат до Уставниот суд велат дека дошле на протест за да го бранат Уставниот суд, но повеќето од нив не знаат дека со нивното присуство ја бранат ...

Американската амбасада прашува зошто седницата на Уставен е затворена?

Фактор - 16.03.2016

Американската амбасада во Македонија во пост објавен на Twitter, праша зошто Уставниот суд ја затвори седницата за јавноста денеска, кога судиите донесуваат одлука за Законот за помилување.

Уставните ја изгласаа одлуката за помилување, Американската амбасада прашува: зошто седницата е затворена?

Позитив.мк - 16.03.2016

Уставниот суд на денешната седница ја прифати иницијативата со која на претседателот на државата му се враќа правото да помилува лица осудени за изборни измами, за педофилија и наркодилери.

(Видео) Над 12.000 граѓани во одбрана на Уставот!

Бриф - 16.03.2016

Повеќе од 12 000 граѓни вечерва беа на протестниот марш за одбрана на Уставот на Република Македонија во организација на граѓанската иницијатива АЈДЕ!, Вчера маршот доби поддршка и од опозициската СДСМ.

Уставен пресече, ќе се помилуваат изборни нерегуларности

Фактор - 16.03.2016

Уставниот суд само што ја донесе одлуката да се помилуваат лица осудени за избори нерегуларност, педофилија и други кривични дела. За ова вчера се „кршеа копја“ во главниот град и беа организирани два протести.

Стотина граѓани утрото го дочекаа пред Уставен суд

Фактор - 16.03.2016

Стотина граѓани утрото го дочекаа пред зградата на Уставниот суд. Уставниот суд денеска на седница ќе решава за иницијативата за измени на неколку членови на Законот за помилување. Судот одлучи оваа седница да не биде отворена за јавноста, иако ...

Седницата во Уставен почна, на новинарите не им е дозволено присуство

ТВ21 - 16.03.2016

Почна седницата на која Уставниот суд треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

Седницата на Уставен затворена, новинарите бараат објаснување

Фактор - 16.03.2016

Десетина новинари од различни редакции утрово пред Уставниот суд се спречени од обезбедувањето да влезат и да ја следат седницата. Новинарите бараат од судот писмено објаснување зошто седницата е затворена за јавноста. Седницата започна во 9 часот.

Уставниот суд на затворена седница одлучува за Законот за помилување

еМагазин - 16.03.2016

Уставниот суд денеска на затворена седница за јавноста одлучува за инцијативатата за Законот за помилување. Доколку Иницијативата за измени во Законот за помилување помине и во втората фаза, претседателот на државата ќе има зголемени ингеренции и ќе ...

Еве што мисли американскиот амбасадор за Уставниот суд

Денешен - 16.03.2016

Одлуките на Уставниот суд треба да се почитуваат. Ова е став на поранешниот американски амбасадор во земјава Филип Рикер изразен во 2009 година. Американскиот амбасадор во април 2009 година во врска со одлуката на Уставниот суд и реакциите на ...

Уставниот суд дозволи помилување за изборни измами, педофилија и тежок криминал

Кумановски м. - 16.03.2016

Уставниот суд со мнозинство од гласови денеска зад затворени врати ги укина измените во Закото за помилување со што директно овозможи претседателот на државата да помилува обвинети лица за изборни измами, педофилија, производство и препродавање ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со закани и притисоци за работните места

Репортер - 16.03.2016

Власта на ВМРО-ДПМНЕ со закани и притисоци за работните места, ги присилува вработените од државната и јавната администрација од Прилеп, да го бранат криминалот на Груевски, пред Уставниот суд на Р. Македонија.

Илјадници луѓе вчеравечер пред Уставниот суд, денес ќе се одлучува за помилување изборен криминал (фото+видео)

Кумановски м. - 16.03.2016

Стотина граѓани ноќта после протестите ја минале пред зградата на Уставниот суд, каде во голем број е присутна и полицијата паркирана пред зградата на новиот театар со борбени полициски возила.

Уставниот суд ќе одлучува за измени на Законот за помилување, немаше бдеење

Макфакс - 16.03.2016

На седница во среда, Уставниот суд треба да решава за иницијативата за измени на Законот за помилување со кои на шефот на државата му се овозможува да помилува лица и за изборни нерегуларности и други кривични дела.

НСДП: По одлуката на Уставниот суд сите понатамошни избори се бесмислени

Кумановски м. - 16.03.2016

Нова социјал-демоктратска партија достави соопшштение во јавноста како реакција на денешната одлука на Уставниот суд да овозможи помилување од претседателот на државата за изборни нерегуларности, педофилија и друг тежок вид на криминал.

Анализа: Кој кого чува пред Уставен суд, мал пробив на пропагандата

Позитив.мк - 16.03.2016

Чудна беше состојбата пред Уставниот суд. Контрадемонстранти тврдат дека се дојдени гордо да го бранат Уставниот суд од нападите на опозицијата, а велат дека се против помилување на педофили, нарко дилер и криминалци, но тие прашања ќе им ги остават ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ 2009 – Против, СДСМ 2016 – За измените во Законот за помилување

Макфакс - 16.03.2016

Во 2009 година организацијата која нема сопствен став „СДСМ 2009“ беше категорично против измените на законот за помилување кои ги предложи ВМРО-ДПМНЕ. Денес организацијата која нема сопствен став „СДСМ 2016“ е за измените во законот за помилување, ...

На новинарите не им беше дозволено да ја следат седницата на Уставен, пред судот само контрадемонстрантите

Макфакс - 16.03.2016

Обезбедувањето на Уставниот суд не им дозволи на новинарите да влезат во Судот и да ја следат седницата на којашто се одлучува за укинување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што на Претседателот на државата ќе му се ...

Народот и денес ГИ ЧУВА институциите: Започна седницата на Уставниот суд!

Пулс24 - 16.03.2016

Во 9 часот започна седницата на Уставниот суд. Поддржувачите на ГРОМ во голема бројка и во моментов се наоѓаат пред највисоката државна судска инстуција и даваат поддршка во нејзина одбрана да одлучува без притисоци.

Граѓани и полицајци го штитат Уставниот суд од граѓани

Канал 77 - 16.03.2016

Пред и околу зградата на Уставниот суд,граѓани ја поминаа ноќта штитејќи ја зградата и ,,уставот,,Присутна е и полицијата.. Тука уставните судии ќе решаваат денеска за иницијативата за измени на неколку членови на Законот за помилување.

Почна седницата на Уставниот суд, народот ги чува институциите (ФОТО)

Lider - 16.03.2016

Во 9 часот започна седницата на Уставниот суд. Поддржувачите на ГРОМ во голема бројка и во моментов се наоѓаат пред највисоката државна судска инстуција и даваат поддршка во нејзина одбрана да одлулува без притисоци.

Мирка Велиновска: Сo квислиншки УСТАВЕН до промена на ИМЕТО

Пулс24 - 16.03.2016

Со секоја диверзија извршена од СДСМ, а по наредба на Главниот штаб на нарачателот со кодно име „Чадор“, Македонците откриваат нови докази за крајната цел на нејзината испланирана дестабилизација.

Започна седницата на Уставниот суд – новинарите и невладините пред врата

Канал 77 - 16.03.2016

Започна седницата на Уставниот суд на Република Македонија.Судиите одлучуваат за измени на законот, со кој на шефот на државата ќе му се овозможи да помилува лица кои се осудени за изборни неправилности и за педофилија.

Уставните судии гласаа

Канал 77 - 16.03.2016

Неофицијално, уставите судии гласале и е донесена одлука , со која Претседателот ќе добие право на помилување на изборни нерегуларности. Ова е неофицијална информација, а судот својата одлука од затворената седница ќе ја соопшти на брифинг што ...

ГОТОВО Е! Заврши седницата на Уставниот Суд донесени се измените во законот за помилување!

Пулс24 - 16.03.2016

ГОТОВО Е! Заврши седницата на Уставниот Суд донесени се измените во законот за помилување! ГОТОВО Е! Заврши седницата на Уставниот Суд донесени се измените во законот за помилување! Сценариото на СДСМ и СОРОСОВИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ е неуспешно Уставниот ...

Протест и контрапротест пред Уставниот суд

Нова ТВ - 15.03.2016

Граѓанската платформа „Ајде“ денеска во 18 часот повторно ќе излезе на протест пред Уставниот суд против како што велат неуставното работење на оваа институција. Протестот ќе почне пред зградата на Владата, ќе продолжи пред Народната канцеларија на ...

Протест да се одбрани уставот

24 Вести - 15.03.2016

„Уаа“, „Лопови“, „Оставка“, извикуваат граѓаните на протестот кој иако граѓанската платформа „Ајде“ уредно го пријавила во МВР, сепак полицијата не дозволува приод до зградата на Уставниот суд од каде што беше предвидено да се испратат пораките од ...

Демонстрантите наместо пред Уставниот суд, ноќта ќе ја поминат пред МНТ

24 Вести - 15.03.2016

Протестантите кои беа блокирани пред Музејот на ВМРО и со полициски кордон не им беше дозволен пристап до Уставниот Суд каде што беа организирани контра протести од партијата ГРОМ, одлучија ноќта да ја поминат пред Македонскиот народен театар, каде ...

Јавноста исклучена од седницата на Уставен

Телма - 15.03.2016

Утрешната седница на Уставниот суд на која треба да се расправа за враќање на правото на претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, како и за други тешки кривични дела ќе се одвива зад затворени ...

Протест и контрапротест пред Уставниот суд

24 Вести - 15.03.2016

Опозицијaта ќе се приклучи на денешниот граѓански протестен марш од пред Владата до Уставниот суд. Опозиционерите тврдат дека со одлуките на Уставниот суд се урива уставниот поредок, токму затоа првиот опозиционер ги повика граѓаните на одбрана на ...

Граѓани масовно се собираат пред Уставен

Телма - 15.03.2016

Пред Уставниот суд досега има околу илјада луѓе, но како што информира нашиот новинар Павле Беловски постојано пристигнуваат и други. Известува дека се поставени тенди и пластични столчиња, бидејќи граѓаните имаат намера да останат таму.

ВМРО НП: Парадоксална ситуација со протестите и контрапротестите пред Уставен суд

24 Вести - 15.03.2016

Од Вмро Народна партија денеска излегоа со соопштение во врска со најавениот протест и контра-протест пред Уставниот суд. Од таму соопштија дека укажуваат на парадоксалната ситуација, во која „истата партија преку иницијатива до Уставниот суд за ...

Уставните судии тајно ќе одлучуваат за Законот за помилување

Нова ТВ - 15.03.2016

Уставниот суд за утре во 9 часот ја закажа седницата на која една од точките е иницијативата за укинување на Законот за помилување, при што на веб страницата се наведува дека седницата ќе биде затворена за јавноста.

Контрадемонстрантите не го премислија „АЈДЕ“- Граѓански марш за заштита на уставот

24 Вести - 15.03.2016

Протест и контра протест пред уставниот суд. Се штити уставотот, но и се брани уставниот суд. Подржувачите на Стефчо Јакимовски подранија и ги поставија шаторите, но тоа нема да ги поколеба организаторите на протесниот марш кои од владата ќе ...

Контрадемонстрантите поставуваат шатори пред Уставниот суд

Нова ТВ - 15.03.2016

Поголема група граѓани меѓу кои и советници од општина Карпош во моментов се собираат пред Уставниот суд, при што на предната и на задната страна од објектот поставуваат шатори. Како што вчера најави градоначалникот Карпош и лидер на ГРОМ Стевчо ...

Нови групи луѓе преку Камениот мост се упатија кон Уставниот суд

Телма - 15.03.2016

Нови групи луѓе преку Камениот мост се упатија кон Уставниот суд, скандирајќи „Македонија, ВМРО - ДПМНЕ“ на контра-протест, иако пред малку таму имаше само стотина луѓе. Како што јави репоретор на Телма, Боби Христов , таму се присутни локални ...

Контра протест пред уставниот суд

Телма - 15.03.2016

Вработените во уставниот суд изутринава ги затекнаа шатори и неколку стотина граѓани, кои ги подигаа. Контра-протестантите во кампот пред барокниот објект на Уставниот суд и Јавното обвинитеслтво дојдоа, како што велат, да ги бранат институциите.

Контрадемонстранти пред Уставен, оти слушнале дека некој ќе ги присилува судиите

Нова ТВ - 15.03.2016

Со три големи шатори и во масовен број, граѓаните кои се одзваа на повикот на лидерот на ГРОМ - Стевчо Јакимовски уште од утринава се собраа пред Уставниот суд. Тие велат дека денеска се собрани да протестираат против „се што е негативно“, а дел оти ...

Демонстрантите ќе бдеат кај Златниот театар, наместо пред Уставниот суд

Нова ТВ - 15.03.2016

НОВА заврши со преносот во живо од протестот каде илјадници активисти, граѓани и членови на опозициски партии го искажаа своето незадоволство пред МНТ, познат како Златниот театар, затоа што со силно полициско обезбедување се штитат барикадите каде ...

Уставниот суд зад затворени врати ќе одчучува за законот за помилување

24 Вести - 15.03.2016

Уставните судии утре зад затворени врати ќе одлучуваат за уставноста на законот за помилување. На официјалната веб страница на Судот известија дека јавноста ќе биде исклучена од седницата, но нема образложение за причините за тоа.

Демонстрантите запрени од полициски хермелини и спацијалци пред Музејот на македонската борба

Телма - 15.03.2016

На илјадници демонстрантите организирани од граѓанската платформа „Ајде“ на кои им се приклучија и припадниците и симпатизери на опозиционата СДСМ, полицијата не им дозволува да стигнат до Уставниот суд.

Нема бдеење над Уставот

Телма - 15.03.2016

Крајот на претставата „Телетабиси“ го означи и крајот на три и полчасовниот протест што го организираше граѓанската платформа АЈДЕ. Организаторите добија сознанија дека четириесетина автобуси за поддршка на Уставниот суд се движат кон Скопје и ...

Нема бдеење над уставот- Демонстрантите сопрени од кордон полиција и хермалини

24 Вести - 15.03.2016

Наместо пред Уставниот суд протестот на граѓанската иницијатива „Ајде“ заврши пред Македонскиот народен театар. Ги спречи полициската блокада од хермелини и кордон од специјалци. Граѓаните не останаа да бдеат над Уставот бидејќи добиле најави за ...

Заев: Злосторството во најава од страна на Уставниот суд е врв на апсурдноста

Нова ТВ - 15.03.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, на денешниот протестен марш против намерата на Уставниот суд да овозможи помилување за изборен криминал рече оти ваквата одлука е злосторство во најава и повика правдата да се врати во Македонија.

Бдеењето над Уставот прекинато од безбедносни причини

Нова ТВ - 15.03.2016

Групата активисти организирани од граѓанската платформа АЈДЕ кои по масовниот протест вечерва ја повлекоа одлуката да преноќат пред Македонскиот народен, поради дојава оти владејачката партија собира контрадемонстранти од цела држава.

(ВИДЕО) Демонстрантите ќе бдеат пред МНТ, наместо пред Уставен

Нова ТВ - 15.03.2016

Бдеење над Уставот до утрешната седница на Уставниот суд најавија демонстрантите во организација на граѓанската платформа АЈДЕ. Наместо пред Уставниот суд, каде претходно беше најавен протестот, тие останаа во негова близина, пред Македонскиот ...

Демонстрантите сепак ќе логоруваат но пред МНТ

Капитал - 15.03.2016

Демонстрантите од опозицијата, на кои не им беше дозволен пристап до Уставниот суд, каде што беа организирани контра-протести од партијата ГРОМ, одлучија ноќта да ја поминат пред Македонскиот народен театар.

Уставен суд ќе одлучува зад затворени врати

Утрински - 15.03.2016

Уставниот суд одлучи утрешната седница на која треба да се расправа за враќање на правото на претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, како и за други тешки кривични дела ќе се одвива зад затворени врати.

Во тек протестот пред Уставен

Алсат-М - 15.03.2016

Неколку илјади граѓани од пред Владата го почнаа маршот со кој бараат Уставниот суд да не ги укинува одредбите од Законот за помилување со коишто на претседателот му се забранува да помилува лица за изборни нерегуларности.

Напнато пред Уставен, полициски хермелини тампон меѓу толпите

Алсат-М - 15.03.2016

Во моментов илајдници демонстранти кои протестираат, за како што најавија, одбрана на Уставот се блокирани пред музејот на ВМРО бидејќи полициски кордон не им дозволува пристап до Уставниот суд. Позади полицискиот кордон има и оклопни возила.

Контра-протест пред Уставниот суд

Р.С.Европа - 15.03.2016

Поголема група граѓани меѓу кои и советници од општина Карпош во моментов се собрани пред Уставниот суд, при што на предната и на задната страна од објектот поставуваат тенди. Како што вчера најави градоначалникот Карпош и лидер на ГРОМ Стевчо ...

Протестен марш за заштита на Уставот

Р.С.Европа - 15.03.2016

СДСМ најави дека ќе се приклучи на денешниот граѓански протест пред Уставниот суд со цел да се спречи укинувањето на Законот за помилување со што на претседателот на Македонија ќе му се овозможи да помилува лица одговорни и за изборни нерегуларности.

Контрапротестантите веќе го зазедоа платото пред Уставен суд

Капитал - 15.03.2016

Шест часа пред најавениот протест на Платформата „АЈДЕ“пред Уставниот суд кој е со подршка на опозицијата , контрапротестантите веќе го зазедоа просторот околу судот Во делот меѓу судот и мостовите на Вардар можат да се забележат и неколку големи ...

„АЈДЕ“ и опозицијата започнаа да се собираат пред Влада. Најавено е упатување кон Уставниот суд!

Капитал - 15.03.2016

Пред објектот на Владата на Македонија почнаа да пристигнуваат подржувачите на опозицијата и невладината АЈДЕ. Тие повикаа на масовен протест против самоволието и партиската директива на Уставниот суд и најавија дека сепак ќе се упатат кон Уставниот ...

Уставен зад затворени врати ќе одлучува за помилување на изборните криминалци!

Капитал - 15.03.2016

Уставниот суд одлучи утрешната седница на која треба да се расправа за враќање на правото на претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, како и за други тешки кривични дела ќе се одвива зад затворени врати.

Почна протестот за одбрана на Уставот

Р.С.Европа - 15.03.2016

Неколку илјади граѓани од пред Владата го почнаа маршот со кој бараат укинување на законот за помилување со што на претседателот ќе му се овозможи да помилува лица за изборни нерегуларности.Тие извикуваат Нема правда нема мир.Учесниците на протестот ...

Блокиран пристапот на демонстрантите до Уставниот суд

Р.С.Европа - 15.03.2016

Во моментов илајдници демонстарнти кои протестираат за одбрана на Уставот се блокирани пред музејот на ВМРО бидејќи полициски кордон не им дозволува пристап до Уствниот суд.Позади полицискиот кордон има и оклопни возила.Демонстрантите бараат ...

Полицијата ја спречува опозицијата да го реализира закажаниот протест пред Уставниот суд

Капитал - 15.03.2016

Поворката на илјадниците демонстранти започна од пред Владата, а потоа се упати пред канцеларијата на Претседателот на РМ, па пред Собранието и пред штабот на владејачката ВМРО – ДПМНЕ, но полицијата го запре нивниот марш кон Уставниот суд, каде што ...

Демонстрантите наместо пред Уставниот суд, ноќта ќе ја поминат пред МНТ

Р.С.Европа - 15.03.2016

Протестантите кои беа блокирани пред Музејот на ВМРО и со полициски кордон не им беше дозволен пристап до Уставниот Суд каде што беа организирани контра протести од партијата Гром, одлучија ноќта да ја поминат пред Македонскиот народен театар, каде ...

Демонстрантите се разотидоа поради опасност од судири со контрадемонстрантите кои се носат со автобуси!

Капитал - 15.03.2016

Организаторите на протестот против помилување на изборните криминалци добија сознанија дека четириесетина автобуси за поддршка на Уставниот суд се движат кон Скопје и донесоа одлука мирно да се разотидат.

Повлечена одлуката за преноќување пред МНТ

Р.С.Европа - 15.03.2016

Групата активисти организирани од граѓанската платформа АЈДЕ кои најавија дека симболично ќе бдеат во одбрана на Уставот, по масовниот протест, тие вечерва ја повлекоа одлуката да преноќат пред Македонскиот народен театар.

[ГАЛЕРИЈА] Марш против планот Уставниот суд да овозможи помилување за изборен криминал

Призма - 15.03.2016

Неколку илјади граѓани од Скопје и од внатрешноста бараа оставки на уставните судии кои ја прифатија инцијативата да му се врати можноста на првиот човек на државата да помилува лица што сториле изборен криминал ...

(ФОТО) Марш против помилувањето на изборен криминал

Утрински - 15.03.2016

ФОТО: Андреј Гиновски Неколку илјади демонстранти организирани од граѓанската платформа „Ајде“, кои добија поддршка и опозициската СДСМ, вечерва одржаа протестен марш по скопските улици. Групата тргна од Влада до Народната канцеларија на ...

Со укинување на законот ќе се „самоукине“ и чуварот на Уставот!

Deutsche Welle - 15.03.2016

Ако укине одредби од Законот за помилување, Уставниот суд и самиот ќе се „укине“ како чувар на Уставот, порачаа граѓански активисти пред вечерашниот протест. Очекувањата се дека Судот ќе ги укине одредбите од Законот.

Протест против и за поддршка на Уставниот суд

Вест - 15.03.2016

Со цел да се изрази поддршка за државните институции неколку илјади граѓани се собраа пред Уставниот суд во пресрет на утрешната седница на Уставниот суд на која ќе се одлучува за измените на Законот за помилување.

Прекинато бдеењето на активистите пред МНТ

Р.С.Европа - 15.03.2016

Поради безбедносни причини претставниците на граѓанските организации го прекинуваат бдеење пред зградата на МНТ. Тие велат дека имаат дојава оти многу автобуси со контрадемонстранти се тргнати за Скопје во организација на ВМРО-ДПМНЕ.

„АЈДЕ!“ бара да се повлечат контрапротестантите пред Уставен суд, а МВР да овозможи протест

МКД - 15.03.2016

Платформата за граѓанска политика „АЈДЕ“ го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд. На овој ист овој простор, велат тие, веќе бил најавен и пријавен во МВР граѓанскиот протест и бдеењето за одбрана на Уставот.

Ајде! бара МВР да го овозможи најавениот протест пред Уставниот суд

МКД - 15.03.2016

Платформата за граѓанска политика Ајде! го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд пред најавениот и за денеска пријавен во МВР граѓански протест во одбрана на Уставот. „Со овој контрапротест, власта уште еднаш покажа дека е ...

Уставниот суд повлече протести, контрапротести, реакции и контрареакции

МКД - 15.03.2016

Во исчекување на епилогот од утрешната седница на Уставниот суд, каде од 9 часот ќе се расправа за повторното враќање на правото на претседателот да помилува лица осудени за изборен криминал и други тешки дела, денеска уште претпладне ...

Уставниот суд ја исклучи јавноста од расправата за помилување за изборни нерегуларности

МКД - 15.03.2016

Затворена е за јавноста утрешната седница на Уставниот суд каде судиите треба да расправаат за враќање на правото на претседателот да помилува лица осудени за изборен криминал и други тешки дела.

Пред Владата илјадници луѓе, почна протестот (ФОТО)

МКД - 15.03.2016

Со свирчиња извици и знамиња неколку илјади граѓани што се собраа пред Владата. Својот протестен марш го продолжуваат накај Народната канцеларија на Претседателот, потоа накај Собранието за да на крајот да завршат на главниот протестен собир и ...

Контрапротестанти се стационираа пред Уставен суд (ФОТО)

МКД - 15.03.2016

На шест-седум часа пред најавениот протест пред Уставниот суд, просторот околу судот уште претпладнево е исполнет со контрапротестанти. Во делот меѓу судот и мостовите на Вардар можат да се забележат и неколку големи бели тенди и пластични столчиња, ...

Протестантите пристигнаа пред театарот, полицијата оневозможува пристап до платото пред Уставниот суд (ФОТО)

МКД - 15.03.2016

Неколку илјади луѓе што маршираат по скопските улици пристигнаа веќе кај театарот во близина на Уставниот суд каде е поставен полициски кордон. Полицијата до тука овозможува да се движи насобраната група, бидејќи понатаму од попладнето е собрана ...

Протестантите се разотидоа, пред Уставен суд останаа луѓе под тенди

МКД - 15.03.2016

Протестот што започна во 18 часот заврши по преставата „Телетабиси“ пред МНТ. Протестантите мирно се разотидоа, откако стигна информација дека кон Скопје се тргнати повеќе автобуси за поддршка на собирот пред Уставниот суд.

Протестантите ја повикаа полицијата да го штити Уставот, а не власта

МКД - 15.03.2016

Најголемиот број на учесниците на протестите во организација на граѓанската платформа Ајде! и на СДСМ веќе се разотидоа, а на импровизираната бина пред новиот театар во центарот на Скопје беше изведена и претставата Телетабиси во режија на Југослав ...

Големиот протест пред Влада и пред Уставен суд почнува во 18 часот

+инфо - 15.03.2016

Граѓанската платформа „Ајде“, поддржана од низа опозициски партии, но и од невладиниот и граѓански сектор, како и од слободоумните граѓани, денеска во 18 часот пред Влада го започнува протестот кој од Илинденска бб, преку Собрание ќе заврши пред ...

ЛДП: Судиите мора да се издигнат над политиката и да не дозволат помилување на изборните измами и обезвреднување на ...

Либертас - 15.03.2016

Соопштение на ЛДП: Уставниот суд мора да биде свесен за политичкиот моментум во државата и да застане во заштита на уставноста, правниот систем и демократијата. Одлуките на овој суд не смеат да бидат повод за раздор меѓу граѓаните, соопшти ЛДП.

АЈДЕ: Организаторите на контрапротестот веднаш да се повлечат од Уставниот суд

Либертас - 15.03.2016

Платформата за граѓанска политика АЈДЕ! го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд, на кој беше најавен во јавноста и пријавен во МВР граѓанскиот протест и бдеењето за одбрана на Уставот.

(ВИДЕО) Шилегов: Кај судијата Ивановски има повеќе од конфликт на интереси

Либертас - 15.03.2016

Изјава за медиуми на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Почитувани граѓани, Денеска објавуваме уште еден случај, уште една потврда зошто партиските послушници на Никола Груевски во Уставниот суд немаат морален кредибилитет да одлучуваат законски и ...

(ВИДЕО) Заев на протестниот марш: Контрапротестот е последната искра на лудилото

Либертас - 15.03.2016

Меѓу илјадниците граѓани што вечерва тргнаа од Владата кон Уставниот суд, на мирен протест во одбрана на Уставот, е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој кажа дека верува Уставниот суд сепак нема да донесе одлука за можност за помилување на изборен ...

ОБНОВЕНО Полицијата го блокира приодот до Уставниот суд ГАЛЕРИЈА

+инфо - 15.03.2016

„Уаа“, „Лопови“, „Оставка“, извикуваат граѓаните на протестот кој иако граѓанската платформа „Ајде“ уредно го пријавила во МВР, сепак полицијата не дозволува приод до зградата на Уставниот суд од каде што беше предвидено да се испратат пораките од ...

„Ајде“ бара веднаш да се ослободи просторот пред Уставен суд

+инфо - 15.03.2016

Платформата за граѓанска политика АЈДЕ! го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд, на кој беше најавен во јавноста и пријавен во МВР граѓанскиот протест и бдеењето за одбрана на Уставот.

ЦИВИЛ повикува на разум и трезвеност

А1 On - 15.03.2016

ЦИВИЛ – Центар за слобода повикува на разум и трезвеност, и апелира до граѓаните да се воздржуваат од активности кои можат да доведат до ескалација, тензии и до отворени судири. ЦИВИЛ го повикува МВР да биде на висина на задачата и посочува дека ...

Уставниот суд ќе ја исклучи јавноста од утрешната седница

Тера - 15.03.2016

Уставниот суд одлучи утрешната седница на која треба да се расправа за враќање на правото на претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, како и за други тешки кривични дела ќе се одвива зад затворени врати.

Контрадемонстранти пред Уставен

Тера - 15.03.2016

Со три големи шатори и во масовен број, граѓаните кои се одзваа на повикот на лидерот на ГРОМ – Стевчо Јакимовски уште од утринава се собраа пред Уставниот суд. Тие велат дека денеска се собрани да протестираат против „се што е негативно“, а дел оти ...

Наместо пред Уставен суд, демонстрантите пред МНТ

Фокус - 15.03.2016

Тие симболично ќе одржат бдеење за одбрана на Уставот. Демонстрантите, кои беа блокирани пред Музејот на ВМРО и со полициски кордон не им беше дозволен пристап до Уставниот суд, одлучија ноќта да ја поминат пред Македонскиот народен театар, каде ...

СВЕДОК: Протестите нема да ги премислат уставните судии – законот за помилување ќе биде укинат

Либертас - 15.03.2016

Може ли еден од петте судии на Уставниот суд на Република Македонија кои гласаа за поведување постапка за укинување на законот за помилување да се премисли и на тој начин да го спаси кредибилитетот на Уставниот суд и да ја спаси и правната професија ...

Јавноста исклучена од седницата на Уставниот суд

Кајгана - 15.03.2016

Јавноста ќе биде исклучена од седницата на Уставниот суд на која ќе се расправа и ќе се гласа за оспорување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што се отвора можност Судот да ги зголеми ингеренциите на Претседателот на ...

Јавноста и новинарите исклучени од утрешната седница на Уставниот Суд

Фокус - 15.03.2016

Седниците на Уставниот суд досега секогаш беа отворени за јавноста, освен гласањето кое е тајно. Јавноста ќе биде исклучена од седницата на Уставниот суд на која ќе се рапсрава и ќе се гласа за оспорување на измените на Законот за помилување ...

ЛДП: Дали помилувањето на изборниот криминал е увертира во укинувањето на СЈО?

А1 On - 15.03.2016

„Уставниот суд мора да биде свесен за политичкиот моментум во државата и да застане во заштита на уставноста, правниот систем и демократијата. Одлуките на овој суд не смеат да бидат повод за раздор меѓу граѓаните.

ФОТО: Власта со контрадемонстранти и шатори за да овозможи помилување за изборни измами

Либертас - 15.03.2016

Конта протестанти веќе се собираат пред Уставниот суд. Веќе има околу 1.000 луѓе, а постојано доаѓаат и нови. На просторот пред Уставниот суд има неколку тенди со големина на соба, а донесени се и голем број пластични столчиња што навестува дека ...

Протестен марш за одбрана на Уставот

Exclusive.mk - 15.03.2016

СДСМ најави дека ќе се приклучи на денешниот граѓански протест пред Уставниот суд со цел да се спречи укинувањето на Законот за помилување со што на претседателот на Македонија ќе му се овозможи да помилува лица одговорни и за изборни нерегуларности.

Протести пред и во близина на Уставниот суд

МК News - 15.03.2016

Два протеста пред Уставниот Суд– едната група тврди дека го брани највисокиот правен акт а другата институцијата задолжена да го чува. Иако првично најавија т.н. „бдеење на Уставот“ до утре активистите на „Ајде“ и СДСМ се разотидоа уште вечерва.

Стамен Филипов: Одлуката на Уставен за затворање на седницата е скандалозна и противуставна

Либертас - 15.03.2016

Одлуката на Уставниот суд зад затворени врати да се одлучува за Законот за помилување е скандалозна и противуставна, вели познатиот македонски правник Стамен Филипов за порталот Академик .

Нови групи преку Камениот мост се упатија кон Уставниот суд на контра-протестот

Либертас - 15.03.2016

Нови групи луѓе преку Камениот мост се упатија кон Уставниот суд, скандирајќи „Македонија, ВМРО – ДПМНЕ“ на контра-протест, иако пред малку таму имаше само стотина луѓе, пренесе Телма . Како што јави репоретор на Телма, Боби Христов, таму се ...

Блокиран пристапот на демонстрантите до Уставниот суд

OhridNews - 15.03.2016

На илјадници демонстрантите организирани од граѓанската платформа „Ајде“ на кои им се приклучија и припадниците и симпатизери на опозиционата СДСМ, полицијата не им дозволува да стигнат до Уставниот суд.

Протестот заврши поради опасност од судири со контрадемонстрантите кои доаѓаат со автобуси

Либертас - 15.03.2016

Крајот на претставата „Телетабиси“ го означи и крајот на три и полчасовниот протест што го организираше граѓанската платформа АЈДЕ. Организаторите добија сознанија дека четириесетина автобуси за поддршка на Уставниот суд се движат кон Скопје и ...

ФОТО: Стигнаа сендвичи за контра-протестот

Либертас - 15.03.2016

Пристигнаа сендвичи за присутните на контра-протестот за одбрана на Уставниот суд, односно за овозможување на претседателот да помилува за изборни измами, како и педофили итн. На социјалните мрежи се споделуваат фотографии од сендвичите и ...

Сендвичите за контрадемонстрантите (ФОТО)

+инфо - 15.03.2016

Сендвичите за контрадемонстрантите собрани во најлон ќесиња на тревникот пред Уставниот суд. Оваа фотографија е објавена на социјалната мрежа Фејсбук. За сок и сендвич се станува контрадемонстрант.

ЛДП: Дали помилувањето на изборниот криминал е увертира во укинувањето на СЈО?

+инфо - 15.03.2016

Уставниот суд мора да биде свесен за политичкиот моментум во државата и да застане во заштита на уставноста, правниот систем и демократијата. Одлуките на овој суд не смеат да бидат повод за раздор меѓу граѓаните, соопшти ЛДП.

Контрадемонстранти: не смее да има помилување за изборен криминал

Фокус - 15.03.2016

Зошто всушност има контрапротести? Дел од контра демонстрантите пред Уставниот Суд во анкетата на 24 вести тврдат дека дошле пред Уставен суд за да спречат помилување за изборни нерегуларности.

„Уаа“ за петмината уставни судии ГАЛЕРИЈА

+инфо - 15.03.2016

Во центарот на Скопје со свирежи и со скандирања „Уа за уставните судии“ се извикуваат имињата на петемина уставни судии кои го поддржаа помилувањето изборнен криминал. Неколку илјади граѓани мирно протестираат и се движат кон Собранието.

Граѓани се собираат пред Влада за да го одбранат Уставот ФОТО

+инфо - 15.03.2016

Пред Владата почна да пристигнуваат граѓани и претставници на невладината АЈДЕ на протестот против, како што велат, самоволноста на Уставниот суд, кој има намера да поддржи помилување изборен криминал и педофилија.

Власта носи контрадемонстранти за да го спречи протестот на опозицијата пред Уставен суд (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 15.03.2016

Конта протестанти веќе се собираат пред Уставниот суд. Веќе има околу 1.000 луѓе, а постојано доаѓаат и нови. На просторот пред Уставниот суд има неколку тенди со големина на соба, а донесени се и голем број пластични столчиња што навестува дека ...

Полицијата го блокира приодот до Уставниот суд

+инфо - 15.03.2016

„Уаа“, „Лопови“, извикуваат граѓаните на протестот кој иако граѓанската платформа „Ајде“ уредно го пријавила во МВР, сепак полицијата не дозволува приод до зградата на Уставниот суд од каде што беше предвидено да се испратат пораките од протестот.

„Уаа“ за петмината уставни судии (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 15.03.2016

Во центарот на Скопје со свирежи и со скандирања „Уа за уставните судии“ се извикуваат имињата на петемина уставни судии кои го поддржаа помилувањето изборнен криминал. Неколку илјади граѓани мирно протестираат и се движат кон Собранието.

(ВИДЕО) Анкета од контра-протестот: Го поддржувам Уставниот суд, ама сум против помилување на осудени за изборни ...

Либертас - 15.03.2016

Опозицијaта ќе се приклучи на денешниот граѓански протестен марш од пред Владата до Уставниот суд. Опозиционерите тврдат дека со одлуките на Уставниот суд се урива уставниот поредок, токму затоа првиот опозиционер ги повика граѓаните на одбрана на ...

Протесниот марш се враќа кон владата

Фокус - 15.03.2016

Протестантите не можеа да стасаат до Уставниот суд преку Камениот мост. Откако стигна до собранието, протесниот маршт против можноста за помилување на изборни измами се враќа назад кон владата, бидејќи протестантите не можеа преку Камениот мост да ...

Полицијата го блокираше пристапот на демонстрантите до Уставен суд

Кајгана - 15.03.2016

Илјадниците демонстранти кои протестираат за, како што најавија, одбрана на Уставот се блокирани пред театарот бидејќи полицијата не им дозволува пристап до Уставниот суд. Протестот е мирен, но демонстрантите бараат полицијата да им дозволи пристап ...

ВМРО-НП: Претседателот да има суверено право да помилува, но од 2018 година

+инфо - 15.03.2016

ВМРО-Народна партија предлага, под услов партиите да се согласат, Уставниот суд да и ги врати правата на помилување на институцијата претседател на држава, но со важност после изборот на новиот претседател во 2018 година.

Протестниот маршт стаса пред канцеларијата на Иванов

Фокус - 15.03.2016

Протестантите Протесниот маршт против одлуката на Уставниот суд претседателот на државата да помилува осуденици за изборен криминал, што се очекува да биде донесена утре, стаса токму до канцеларијата на Ѓорге Иванов на Рекорд.

ФОТО: Протест против помилувањето за изборни измами

Фокус - 15.03.2016

Протесниот маршт против одлуката на Уставниот суд претседателот на државата да има право да амнестира изборен криминал, од владата тргна до собранието, но наместо да заврши пред Уставниот суд се врати во обратна насока.

ВИДЕО: Почна собирањето пред Влада

А1 On - 15.03.2016

Половина час пред закажаниот термин почнаа да пристигнуваат поддржувачите на опозицијата и невладината АЈДЕ кои повикаа на масовен протест против самоволието и партиската директива на Уставниот суд, кој сака да овозможи амнестија за изборен криминал ...

Трендафил Ивановски: Се крши владеењето на правото

Либертас - 15.03.2016

– Јас би бил радосен доколку смогнат сила, особено петте судии кои што го кршат Уставот и уставноста, доколку смогнат сила па да изнајдат решение и постапката да ја запрат. Бидејќи и собранието, и владата, пред некој ден тоа го соопшти и министерот ...

Одбрана што го поразува и Уставот и Уставниот суд!

Либертас - 15.03.2016

Одбраната на овие логораши е напад на Уставниот суд каков што не може да смисли целата олозиција и демократската јавност, со се сите панцир дивизии на соросоидите и комуњарите! Тоа што се прилично зомбирани и, всушност, не знаат зошто се тука, тоа ...

„АЈДЕ“ бара да се повлечат контрадемонстрантите од пред Уставен суд

А1 On - 15.03.2016

Платформата за граѓанска политика АЈДЕ! го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд, на кој беше најавен во јавноста и пријавен во МВР граѓанскиот протест и бдеењето за одбрана на Уставот.

Повици за смиреност и истрајност наспроти провокациите на контрадемонстрантите

+инфо - 15.03.2016

Маршот кој денеска во 18 часот го организира граѓанската иницијатива „Ајде“ ќе се одржи. Активистите од „Ајде“ велат дека нив и граѓаните ништо нема да ги запре да маршираат од пред Влада па се до Уставниот суд.

Граѓаните се собираат пред владата во знак на протест против амнестијата на изборен криминал

Фокус - 15.03.2016

Протесниот марш, преку канцеларијата на Иванов на Рекорд и Собранието треба да заврши пред зградата на Уставниот суд. Граѓани почнаа да се собираат пред владината зграда, на најавениот протестен марш во организација на граѓанската иницијатива АЈДЕ!, ...

(ВИДЕО) Анкета на контра-протест: Тука сме, нека дојдат, нека палат, еднаш да се решиме…

Либертас - 15.03.2016

Стотина контра-демонстранти денеска пред Уставниот суд, во Скопје, се собраа и поставија шатори за, како што велат, „да го одбранат судот“. Најголемиот дел од демонстрантите не сакаа да зборуваат за причините пооради кои се дојдени, но, еден ...

Седницата на Уставниот суд на која ќе се одлучува за Законот за помилување затворена за јавноста

Академик - 15.03.2016

Предлогот за одлучување за Законот за помилување е ставен на дневен ред на седницата на Уставниот суд, која ќе се одржи утре, кога Судот треба да одлучи мериторно дали ќе го укине Законот или ќе ја запре постапката.

Поради контра-протестот, наместо пред Уставен, демонстрантите ќе преноќат пред МНТ

Либертас - 15.03.2016

Демонстрантите кои беа блокирани пред Музејот на ВМРО и со полициски кордон не им беше дозволен пристап до Уставниот Суд каде што беа организирани контра протести од партијата ГРОМ на кои има присуство на членови на ВМРО-ДПМНЕ, одлучија ноќта да ја ...

(ВИДЕО) Заев на протест: Контрапротестот е последната искра на лудилото

А1 On - 15.03.2016

Меѓу илјадниците граѓани што вечерва тргнаа од Владата кон Уставниот суд, на мирен протест во одбрана на Уставот, е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој кажа дека верува Уставниот суд сепак нема да донесе одлука за можност за помилување на изборен ...

Демонстрантите запрени од полициски хермелини и специјалци

Тера - 15.03.2016

На илјадници демонстрантите организирани од граѓанската платформа „Ајде“ на кои им се приклучија и припадниците и симпатизери на опозиционата СДСМ, полицијата не им дозволува да стигнат до Уставниот суд.

И од Прилеп тргнаа автобуси со членови на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 15.03.2016

Вечерва од Прилеп и Битола тргнаа автобуси со членови на ВМРО-ДПМНЕ кои веќе се истоварија пред Уставниот суд. ВМРО-ДПМНЕ носи луѓе од цела Македонија пред утрешната седница на Уставниот суд.

„Одлуката на Уставниот суд е скандалозна и противуставна“ – Стамен Филипов

Академик - 15.03.2016

Одлуката на Уставниот суд зад затворени врати да се одлучува за Законот за помилување е скандалозна и противуставна, вели познатиот македонски правник Стамен Филипов. Откако минатата недела го најави дневниот ред на следната седница, на која ќе биде ...

[Обновено] Протестен марш од Влада до Уставен , полицијата го блокира приодот кон судот

Радио МОФ - 15.03.2016

Илјадници граѓани се собраа вечерва пред Владата од каде тргна маршот за одбрана на Уставот од уставните судии. Сепак, голем број полицајци го попречуваат приодот кон судот, во близина на новата зграда на Македонскиот народен театар.

ЛДП: Помилувањето на изборниот криминал води кон укинување на СЈО

Точка - 15.03.2016

Доколку помилувањето на изборниот криминал биде аминувано од Уставниот суд, тоа според Либералнодемократската партија, го отвора патот и за оценка на уставноста на Законот за т.н. Специјално јавно обвинителство пред Уставниот суд на РМ, иницијатива ...

Протести пред и во близина на Уставниот суд

Канал5 - 15.03.2016

Пред и во близина на Уставниот суд вечерва се одржуваат протести,во организација на граѓанската иницијатива „Ајде“, со поддршка од опозициската СДСМ и на членови и приврзаници на политичката партија ГРОМ,пред утрешната седница на Уставниот суд.

Протестот на „Ајде“ пред Уставен и владата поддржан од СДСМ, ГРОМ ќе протестира за поддршка на уставните судии

Канал5 - 15.03.2016

СДСМ најави дека ќе се приклучи на денешниот граѓански протест пред Уставниот суд со цел да се спречи укинувањето на законот за помилување со што на претседателот на Македонија ќе му се овозможи да помилува лица одговорни и за изборни нерегуларности.

“АЈДЕ“ бара веднаш да се повлечат контрадемонстрантите од пред Уставен суд

Локално - 15.03.2016

Платформата за граѓанска политика АЈДЕ! го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд, на кој беше најавен во јавноста и пријавен во МВР граѓанскиот протест и бдеењето за одбрана на Уставот.

Се растури протестот на опозицијата, народот останува во одбрана на институциите

Сител - 15.03.2016

Финишираше протестот организиран од најголемата опозициска партија СДСМ против Уставниот суд. Последните информации од трен говорат дека пред МНТ има уште околу 30-тина лица поддржувачи на СДСМ.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Илјадници граѓани на улица на протестот против помилување за изборни измами

Локално - 15.03.2016

Низ улиците на Скопје во овие моменти трае граѓанскиот протестен марш против очекуваната одлука на Уставниот суд со која ќе му се овозможи на претседатеалот на државата можност за помилување за изборни измами, како и на осудени за педофилија и други ...

Јавноста исклучена на седницата на Уставниот суд на којашто ќе се решава за помилувањето

Точка - 15.03.2016

Јавноста ќе биде исклучена од седницата на Уставниот суд на која ќе се рапсрава и ќе се гласа за оспорување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што се отвора можност Судот да ги зголеми ингеренциите на Претседателот на ...

(ФОТО) Контра-протестантите први зазедоа позиција пред Уставниот суд

Локално - 15.03.2016

Контрапротестантите на Стевче Јакимовски ,лидерот на партијата ГРОМ која е коалициски партнер на ВМРО ДПМНЕ први ја зазедоа позицијата пред Уставниот суд за протести. Од таму велат дека тие здушно ќе протестираат, ама дека не станувало збор за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и фактички го окупира Уставниот суд

Точка - 15.03.2016

ВМРО-ДПМНЕ и фактички го окупира Уставниот суд, затоа што очајно му е потребно да оваа иницијатива за давање право на претседателот да помилува осудени за изборен криминал, но и за силување, педофилија и друго, сметаат до СДСМ, откако во втрорник ...

(ВИДЕО)Заев: Вечерва се ќе заврши мирно без насилие, верувам дека Уставниот суд ќе се предомисли!

Локално - 15.03.2016

Меѓу илјадниците граѓани што вечерва тргнаа од Владата кон Уставниот суд, на мирен протест во одбрана на Уставот, е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој кажа дека верува Уставниот суд сепак нема да донесе одлука за можност за помилување на изборен ...

(ВИДЕО) Анкета од контра-протестот: Го поддржувам Уставниот суд, ама сум против помилување на осудени за изборни ...

Локално - 15.03.2016

Опозицијaта ќе се приклучи на денешниот граѓански протестен марш од пред Владата до Уставниот суд. Опозиционерите тврдат дека со одлуките на Уставниот суд се урива уставниот поредок, токму затоа првиот опозиционер ги повика граѓаните на одбрана на ...

(Обновена )”Умре Уставот”- Демонстрантите масовно се собираат пред Владата

Локално - 15.03.2016

Активистите масовно се собираат пред Владата од каде што планираат да продолжат кон Уставниот суд за кадешто е закажан протестот. Зградата на владата е под силно полициско обезбедување, а пред неа поставени се картони на коишто пишува „Устав“, а под ...

Протести пред Уставниот суд

Сител - 15.03.2016

Пред и во близина на Уставниот суд вечерва се одржуваат протести,во организација на граѓанската иницијатива „Ајде“, со поддршка од опозициската СДСМ и на членови и приврзаници на политичката партија ГРОМ,пред утрешната седница на Уставниот суд.

Додека мигрантите направија упад во државата, Спасовски спроведува деструктивно сценарио на СДСМ

Курир - 15.03.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, наместо да се занимава со мигрантите кои направија упад во државата, негов фокус е рушење на Уставниот суд и институциите. Додека главната активност на Спасовски се протестите на СДСМ пред ...

Граѓани го бранат Уставниот суд од вечерашниот протест на СДСМ

Сител - 15.03.2016

Граѓанската Опција за Македонија на Стевче Јакимовски, со обрач од граѓани го брани од притисок Уставниот Суд, пред кој вечерва ќе протестира СДСМ. Јакимовски вели дека тие за разлика од СДСМ не го притискаат Судот како да одлучи во врска со законот ...

ФОТО: Спасовски наместо да се справува со мигрантите, тргна против народот да ги руши институциите

Курир - 15.03.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски наместо да се справува со ситуацијата со мигрантите која излезе од контрола, тргна против народот да ги руши институциите на протестите против Уставниот суд.

(ВИДЕО) СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и фактички го окупираше Уставниот суд, Груевски е свесен за своите криминали

Локално - 15.03.2016

Денеска објавуваме уште еден случај, уште една потврда зошто партиските послушници на Никола Груевски во Уставниот суд немаат морален кредибилитет да одлучуваат законски и непристрасно. Против Илија Ивановски, брат на судијата во Уставниот суд, ...

Пред Уставниот суд два протеста за преиспитување на уставноста на помилување

Алфа - 15.03.2016

„Ајде“ протестираат пред Уставен поддржани од СДСМ, а ГРОМ на протест за поддршка на Уставниот суд. Сметаат дека никој нема право да врши притисок на институциите и да му забранува на уставниот суд да донесе одлука кој треба да си ја работи својата ...

„Ајде“ на протести пред Уставен со поддршка од СДСМ, ГРОМ на протест за поддршка на Уставниот суд

Канал5 - 15.03.2016

Граѓанската опција За Македонија со собир пред Уставниот суд во одбрана на уставниот судии, додека истовремено судот ќе се одржува протестот на невладината „Ајде“ на којшто се придружи и СДСМ против одлуката на Уставен да ја разгледува уставноста на ...

Протест и контра – протест: Полицијата ја контролира ситуацијата, засега е мирно

Точка - 15.03.2016

Неколку илјади демонстранти кои протестираат против „самоволието и партиската директива на Уставниот суд“ се кај театарот во близина на Уставниот суд каде е поставен полициски кордон. Полицијата до тука им овозможува движење на демонстрантите, ...

СУДСТВОТО НА СУДИИТЕ: Мирен и масовен собир вечерва за поддршка на Уставниот суд (ФОТО)

Телеграф - 15.03.2016

Дел од присутните велат дека се подготвени и да преноќат вечерва кај Уставниот суд, а со намера да ги спречат сите обиди за отежнувањето на работата на уставните судии Со транспаренти „Држава сме, не сме протекторат“, „Рацете подалеку од судството“, ...

ФОТО: Се растури протестот на опозицијата, народот останува во одбрана на институциите

Курир - 15.03.2016

Финишираше протестот организиран од најголемата опозициска партија СДСМ против Уставниот суд. Последните информации од трен говорат дека пред МНТ има уште околу 30-тина лица поддржувачи на СДСМ.

За што точно ќе одлучуваат судиите утре зад затворени врати во Уставниот суд?

Точка - 15.03.2016

На седницата која утре ќе се одржува зад затворени врати ќе се гласа за оспорување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што се отвора можност Судот да ги зголеми ингеренциите на Претседателот на државата, со кои тој ќе ...

Демонстрантите ќе бдејат пред МНТ, наместо пред Уставен суд

Точка - 15.03.2016

Демонстрантите организирани од граѓанската платформа „АЈДЕ“ најавија бдеење над Уставот до утрешната седница пред Уставниот суд, но наместо таму, тие ќе преноќат во негова близина пред МНТ, за да нема судир со контра – демонстрантите.

ПРОТЕСТ И КОНТРАПРОТЕСТ: Двете групи се гледаат преку рамо на полицијата, ситуацијата е мирна (ФОТО)

Телеграф - 15.03.2016

Засега нема никакви обиди, ниту од едната ниту од другата група, да се пробие полицискиот кордон. Полициските сили се поставени на мостот „Око“, на Мостот на уметноста, на Камениот мост, како и кај новата зграда на Македонскиот народен театар Двоен ...

Протести пред и во близина на Уставниот суд

Алфа - 15.03.2016

Два протеста пред Уставниот Суд– едната група тврди дека го брани највисокиот правен акт а другата институцијата задолжена да го чува. Иако првично најавија т.н. „бдеење на Уставот“ до утре активистите на „Ајде“ и СДСМ се разотидоа уште вечерва.

ГРОМ-овите од власта паднаа пред Уставен, под шатори го чекааат пристигнувањето на противниците

Сведок - 15.03.2016

Со три големи шатори и во масовен број, граѓаните кои се одзваа на повикот на лидерот на ГРОМ - Стевчо Јакимовски уште од утринава се собраа пред Уставниот суд. Тие велат дека денеска се собрани да протестираат против „се што е негативно“, а дел оти ...

Протестите нема да ги премислат уставните судии - законот за помилување ќе биде укинат

Сведок - 15.03.2016

Може ли еден од петте судии на Уставниот суд на Република Македонија кои гласаа за поведување постапка за укинување на законот за помилување да се премисли и на тој начин да го спаси кредибилитетот на Уставниот суд и да ја спаси и правната професија ...

Денешен: Наместо да се појави на јужната граница, Спасовски организира партиски напад на Уставниот суд

Нетпрес - 15.03.2016

Политичарот, поранешен пратеник и актуелен директор на Државниот архив, Филип Петровски смета дека нападот на границата и нападот на Уставниот суд се во корелација. Техничкиот министер за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ Оливер ...

Техничкиот министер Спасовски водач на бандата за уривање на македонските институции

Република - 15.03.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, наместо да се справува со ситуацијата со мигрантите која излезе од контрола, тргна против народот да ги руши институциите на протестите против Уставниот суд.

ЛДП: Помилувањето на изборниот криминал води кон укинување на СЈО

Макфакс - 15.03.2016

Доколку помилувањето на изборниот криминал биде аминувано од Уставниот суд, тоа според Либералнодемократската партија, го отвора патот и за оценка на уставноста на Законот за т.н. Специјално јавно обвинителство пред Уставниот суд на РМ, иницијатива ...

Додека мигрантите направија упад во државата, Спасовски спроведува деструктивно сценарио на СДСМ

Република - 15.03.2016

Додека главната активност на Спасовски се протестите на СДСМ пред Уставниот суд поради ситнопартиски интереси и манипулации, над 1000 мигранти направија груб упад на македонска територија.

ЛДП: Дали помилувањето на изборниот криминал е увертира во укинувањето на СЈО?

Репортер - 15.03.2016

„Уставниот суд мора да биде свесен за политичкиот моментум во државата и да застане во заштита на уставноста, правниот систем и демократијата. Одлуките на овој суд не смеат да бидат повод за раздор меѓу граѓаните.

Спасовски водач на бандата за уривање на институциите

Вечер - 15.03.2016

Наместо да се појави на јужната граница и лично да изврши увид на состојбата, Спасовски повеќе е заинтересиран околу протестите пред Уставениот суд каде присуствува заедно со Зоран Заев и Радмила Шекеринска.

(ФОТО/ВИДЕО) Протести против и за Иницијативата за измени во Законот за помилување

еМагазин - 15.03.2016

Во организација на граѓанската инцијатива АЈДЕ и подршка на СДСМ, неколку други партии, невладини здруженија и граѓани, вечерва наместо пред Уставниот суд, пред Музејот на ВМРО се одржа протест пред утрешната седница на Уставниот суд на која се ...

СВЕДОК: Протестите нема да ги премислат уставните судии – законот за помилување ќе биде укинат

Бриф - 15.03.2016

Moже ли еден од петте судии на Уставниот суд на Република Македонија кои гласаа за поведување постапка за укинување на законот за помилување да се премисли и на тој начин да го спаси кредибилитетот на Уставниот суд и да ја спаси и правната професија ...

Додека мигрантите направија упад во државата, Спасовски спроведува деструктивно сценарио на СДСМ

Денешен - 15.03.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, наместо да се занимава со мигрантите кои направија упад во државата, негов фокус е рушење на Уставниот суд и институциите. Додека главната активност на Спасовски се протестите на СДСМ пред ...

ЛДП: Дали помилувањето на изборниот криминал е увертира во укинувањето на СЈО?

ТВ21 - 15.03.2016

Уставниот суд мора да биде свесен за политичкиот моментум во државата и да застане во заштита на уставноста, правниот систем и демократијата. Одлуките на овој суд не смеат да бидат повод за раздор меѓу граѓаните, соопштуваат од ЛДП.

ФОТО: Наместо да ги брани Спасовски на протест против институциите

Press24 - 15.03.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски наместо да се справува со ситуацијата со мигрантите која излезе од контрола, тргна против народот да ги руши институциите на протестите против Уставниот суд.

ВМРО-НП: Претседателот да има суверено право да помилува, но од 2018 година

Актуелно24 - 15.03.2016

ВМРО-Народна партија принципиелно останува на својот став, претседателот на Р. Македонија да има суверено право да помилува осудени лица што со уставот и законите му се дадени во надлежност.

ФОТО: Протестот на опозицијата се растури, народот останува во одбрана на институциите

Нетпрес - 15.03.2016

Протестот организиран од најголемата опозициска партија СДСМ против Уставниот суд заврши. Според последните информации од терен пред МНТ има уште околу 30-тина лица поддржувачи на СДСМ. Полициски кордон поладнево пред Музејот на ВМРО ги спречи ...

Поради контра-протестот, наместо пред Уставен, демонстрантите ќе преноќат пред МНТ

Репортер - 15.03.2016

монстрантите кои беа блокирани пред Музејот на ВМРО и со полициски кордон не им беше дозволен пристап до Уставниот Суд каде што беа организирани контра протести од партијата ГРОМ на кои има присуство на членови на ВМРО-ДПМНЕ, одлучија ноќта да ја ...

Стамен Филипов: Одлуката на Уставен за затворање на седницата е скандалозна и противуставна

Репортер - 15.03.2016

Одлуката на Уставниот суд зад затворени врати да се одлучува за Законот за помилување е скандалозна и противуставна, вели познатиот македонски правник Стамен Филипов за порталот Академик .

Додека мигрантите направија упад во државата, Спасовски спроведува деструктивно сценарио на СДСМ

Press24 - 15.03.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, наместо да се занимава со мигрантите кои направија упад во државата, негов фокус е рушење на Уставниот суд и институциите. Додека главната активност на Спасовски се протестите на СДСМ пред ...

(ФОТО) На контра-протест ли се, пред сендвичара ли се ?

Репортер - 15.03.2016

Пристигнаа сендвичи за оние кои се дел од контра-протестот за одбрана на Уставниот суд, односно за овозможување на претседателот да помилува за изборни измами, како и педофили итн. Фотографии постојано се објавуваа на социјалните мрежи од сендвичите ...

ФОТО: Наместо да се справува со мигрантите, Спасовски тргна против народот да ги руши институциите

Нетпрес - 15.03.2016

Трхничкиот министер за внатрешни работи од редовите на СДСМ, Оливер Спасовски наместо да се справува со ситуацијата со мигрантите, тргна против народот да ги руши институциите на протестот против Уставниот суд.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и фактички го окупира Уставниот суд

Макфакс - 15.03.2016

ВМРО-ДПМНЕ и фактички го окупира Уставниот суд, затоа што очајно му е потребно да оваа иницијатива за давање право на претседателот да помилува осудени за изборен криминал, но и за силување, педофилија и друго, сметаат до СДСМ, откако во втрорник ...

ВМРО-НП: Уставниот суд да и ги врати правата на помилување на институцијата претседател на држава

Репортер - 15.03.2016

ВМРО-Народна партија принципиелно останува на својот став, претседателот на Р. Македонија да има суверено право да помилува осудени лица што со уставот и законите му се дадени во надлежност.

(ФОТО) Почна собирањето пред Влада

Репортер - 15.03.2016

Половина час пред закажаниот термин почнаа да пристигнуваат поддржувачите на опозицијата и невладината АЈДЕ кои повикаа на масовен протест против самоволието и партиската директива на Уставниот суд, кој сака да овозможи амнестија за изборен криминал ...

Трендафил Ивановски: Се крши владеењето на правото

Репортер - 15.03.2016

ас би бил радосен доколку смогнат сила, особено петте судии кои што го кршат Уставот и уставноста, доколку смогнат сила па да изнајдат решение и постапката да ја запрат. Бидејќи и собранието, и владата, пред некој ден тоа го соопшти и министерот за ...

АЈДЕ! го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд

Репортер - 15.03.2016

Платформата за граѓанска политика АЈДЕ! го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд, на кој беше најавен во јавноста и пријавен во МВР граѓанскиот протест и бдеењето за одбрана на Уставот.

Се растури протестот на опозицијата, народот останува во одбрана на институциите

Вечер - 15.03.2016

Финишираше протестот организиран од најголемата опозициска партија СДСМ против Уставниот суд. Последните информации од трен говорат дека пред МНТ има уште околу 30-тина лица поддржувачи на СДСМ.

ЦИВИЛ повикува на разум и трезвеност на протестите пред уставен суд

Репортер - 15.03.2016

ЦИВИЛ – Центар за слобода повикува на разум и трезвеност, и апелира до граѓаните да се воздржуваат од активности кои можат да доведат до ескалација, тензии и до отворени судири. ЦИВИЛ го повикува МВР да биде на висина на задачата и посочува дека ...

(ВИДЕО) Заев: Нема да дозволиме да спротивстават народ против народ

Репортер - 15.03.2016

Меѓу илјадниците граѓани што вечерва тргнаа од Владата кон Уставниот суд, на мирен протест во одбрана на Уставот, е и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој кажа дека верува Уставниот суд сепак нема да донесе одлука за можност за помилување на изборен ...

Демонстрантите ќе „бдеат“ пред МНТ до утрешната седница на Уставен

ТВ21 - 15.03.2016

Со свирчиња и македонски знамиња, неколку илјади граѓани што се собраа пред Владатa. Протестниот марш го продолжија накај Народната канцеларија на претседателот, потоа накај Собранието за на крај да завршат на главниот протестен собир, бдеењето на ...

ВМРО-НП: Парадоксална ситуација со протести и контрапротести

Фактор - 15.03.2016

Од ВМРО-Народна партија денеска со соопштение реагираа за најавениот протест и контра-протест пред Уставниот суд. Велат дека ова е парадоксалната ситуација, во која истата партија преку иницијатива до Уставниот суд за оспорување на уставноста на ...

Повлечена одлуката за бдеење над Уставот од безбедносни причини

Позитив.мк - 15.03.2016

Групата активисти кои најавија дека симболично ќе бдеат во одбрана на Уставот, по масовниот протест вечерва ја повлекоа одлуката да преноќат пред Македонскиот народен театар. Причина за ова се добиените сознанија дека владејачката партија собира ...

Денеска протест и контра-протест пред Уставен суд

ТВ21 - 15.03.2016

Граѓанската платформа „Ајде“ денеска во 18 часот повторно ќе излезе на протест пред Уставниот суд против како што велат неуставното работење на оваа институција. Протестот ќе почне пред зградата на владата, ќе продолжи пред народната канцеларија на ...

Контра демонстранти ќе го бранат Уставен

Позитив.мк - 15.03.2016

Тоа што започна како граѓанска иницијатива како и секогаш во Македонија е осудено да заврши како партиска пресметка. Затоа денес пред Уставниот суд како дежа ву ќе има протест и контра протест.

Протест и контра-протест денес пред Уставниот суд

Кумановски м. - 15.03.2016

Граѓанската опција „Ајде“ денес во 18 часот пред Уставниот суд со протест ќе излезе против како што велат неуставното работење на институцијата. Протестот кој ќе започне пред зградата на Владата на Република Македонија, ќе продолжи пред народната ...

Денес протест и контрапротест пред Уставен суд

Фактор - 15.03.2016

Од платформата за граѓанска политика АЈДЕ, за денес во 18 часот најавија протест кој ќе почне од пред Владата. Луѓето кои ќе протестираат ќе поминат покрај народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов, Собранието и ќе завршат со маршот пред ...

Кумановци заминаа на протест пред Уставeн суд

Kumanovo News - 15.03.2016

Неколку стотини граѓани од Куманово околу 16.30 часот организирано заминаа на протест пред Уставниот суд во Скопје. Се работи главно за членови на СДСМ и коалиционите партнери, симпатизери, невладини организации и граѓани.

УСТАВЕН СУД: Вовед во политичко самоубиство на македонската Јустиција!?

Фактор - 15.03.2016

Уставниот суд мегдан за политички битки или столб на државноста и уставноста. Оваа највисока правосудна институција е пред голем предизвик. Утре треба да донесе одлука – дали ќе го укине Законот за помилување и ќе дозволи Претседателот на државата ...

Илјадници луѓе се упатија кон Уставен суд

Фактор - 15.03.2016

Илјадници активисти, граѓани и членови на опозициски партии, моментално се наоѓаат пред Музејот на ВМРО, во близина на Уставниот суд. Сите се со една цел, да порачаат дека Уставниот суд не смее да работи по партиска директива.

ИНТЕРВЈУ ПИРОВСКА: Контрапротестот е провокација, се надевам дека ќе нема нереди!

Фактор - 15.03.2016

Уставниот суд е востановен за да го штити Уставот на Република Македонија и со тоа да претставува своевидна гаранција за остварување на човековите права во земјата. Според тоа, граѓаните имаат право да го изразат својот револт и незадоволство од ...

Јавноста исклучена на седницата на Уставниот суд на којашто ќе се решава за помилувањето

Макфакс - 15.03.2016

Јавноста ќе биде исклучена од седницата на Уставниот суд на која ќе се рапсрава и ќе се гласа за оспорување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, со што се отвора можност Судот да ги зголеми ингеренциите на Претседателот на ...

Демонстрантите ќе ноќеваат пред МНТ

Фактор - 15.03.2016

Наместо пред Уставен суд, демонстрантите ќе ноќеваат пред Македонскиот народен театар. Граѓани, активисти, симпатизери на политички партии беа блокирани пред Музејот на ВМРО и не им беше дозволено доближување до Уставниот суд.

Стотици граѓани од рано изутрина стојат пред Уставниот суд

Дневник - 15.03.2016

Стотици граѓани уште од 8 часот утрото се собраа пред Уставниот суд, на собирот организиран од лидерот на ГРОМ и градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски за поддршка на работата на Уставниот суд.

Ние сме за мирен протест, се зависи од другата страна

Дневник - 15.03.2016

Стотици граѓани вчера уште од 8 часот утрото се собираа пред Уставниот суд, на собирот организиран од лидерот на ГРОМ и градоначалник на Kарпош, Стевчо Јакимовски, за поддршка на работата на Уставниот суд.

Сo квислиншки уставен до промена на името

Дневник - 15.03.2016

Со секоја диверзија извршена од СДСМ, а по наредба на Главниот штаб на нарачателот со кодно име „Чадор“, Македонците откриваат нови докази за крајната цел на нејзината испланирана дестабилизација. Завчера и вчера ни се случија две нови фингерајки.

ФОТО: Наместо да се справува со мигрантите, Спасовски тргна да го руши Уставен суд!

Пулс24 - 15.03.2016

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски наместо да се справува со ситуацијата со мигрантите која излезе од контрола, тргна против народот да ги руши институциите на протестите против Уставниот суд.

Протести пред и во близина на Уставниот суд

Lider - 15.03.2016

Пред и во близина на Уставниот суд вечерва се одржуваат протести,во организација на граѓанската иницијатива „Ајде“, со поддршка од опозициската СДСМ и на членови и приврзаници на политичката партија ГРОМ,пред утрешната седница на Уставниот суд.

Хелсиншки комитет: Институциите да не ја попречуваат работата на СЈО

Телма - 14.03.2016

Институциите да не ја попречуваат работата на Специјалното јавно обвинителство.Институциите треба да соработуваат со СЈО и да ги доставуваат сите потребни документи и информации, за да се овозможи истрага против сите осомничените лица и поведување ...

Хелсиншки комитет: Институциите да не ја попречуваат работата на СЈО

24 Вести - 14.03.2016

Институциите да соработуваат со СЈО и да ги доставуваат сите потребни документи и информации со цел овозможување истрага против сите осомничените лица и поведување соодветни кривични постапки, препорачува Хелсиншкиот комитет.

СДСМ се приклучува кон протестот пред Уставен, ГРОМ на контра-протест

24 Вести - 14.03.2016

Опозицијaта ќе се приклучи на утрешниот граѓански протестен марш од пред владата до Уставен Суд. Опозиционерите тврдат дека со одлуките на уставниот суд се урива уставниот поредок, токму затоа првиот опозиционер ги повика граѓаните на одбрана на ...

Села бара Уставниот суд да се изјасни за крстот во Бутел

Нова ТВ - 14.03.2016

Струшкиот градоначалник и прв човек на Движењето за реформи ДПА Зијадин Села ќе побара од Уставниот суд да ја оцени уставноста на одлуката за поставување на крстот во општина Бутел. - Инцијативата е подготвена.

Спасовски - Уставниот суд да одлучува според закон

Утрински - 14.03.2016

Генералниот секретар на СДСМ Оливер Спасовски денеска побара Уставниот суд да одлучува според закон за покренатата иницијатива за Законот за помилување. - Го охрабрувам Уставниот суд да донесе одлука врз основа на уставните одредби и законот, а не ...

Над Уставот треба да бдее совеста на судиите

Deutsche Welle - 14.03.2016

Од одлуката на Уставниот суд во среда, ќе зависи дали ќе бидат прегазени сите досегашни напори и активности преземени со Договорот од Пржино за обезбедување услови за фер и регуларни избори Два дена остануваат до седницата на Уставниот суд, на која, ...

СДСМ се приклучува на протестот пред Уставниот суд

Вест - 14.03.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ќе се приклучи на денешниот протест пред Уставниот суд, во организација на дел од граѓанските невладини организации. "Срамните одлуки на партиските инсталации во Уставниот суд се обид да се амнестираат ...

ДР-ДПА, иницијатива до Уставниот суд за крстот во Бутел

Алсат-М - 14.03.2016

Зијадин Села ќе бара за крстот во скопски Бутел да пресечат уставните судии. Поведе иницијатива за оценување на одлуката на општинскиот совет за изградба на ова верско обележје. „Ја подготвивме и готова е инцијативата за Уставен суд во врска со ...

Хелсиншки комитет: Инситуциите да не ја попречуваат работата на СЈО

+инфо - 14.03.2016

Институциите да соработуваат со СЈО и да ги доставуваат сите потребни документи и информации со цел овозможување истрага против сите осомничените лица и поведување соодветни кривични постапки, се вели во месечниот извештај на Хелсиншкиот комитет.

Хелсиншки комитет: Институциите до СЈО да ги достават сите документи и информации

Либертас - 14.03.2016

Институциите да не ја попречуваат работата на Специјалното јавно обвинителство.Институциите треба да соработуваат со СЈО и да ги доставуваат сите потребни документи и информации, за да се овозможи истрага против сите осомничените лица и поведување ...

Хелсиншки: Да не се опструира СЈО, Уставен да одлучува според закон

Фокус - 14.03.2016

Хелсиншкиот комитет го повикува Уставниот суд да се издигне над партиските и индивидуалните интереси и да донесе одлука со која нема да утврди неуставност на законот и нема да го укине или поништи.

Бдеење за Уставот пред Уставниот суд

Радио МОФ - 14.03.2016

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ најавува протестен марш во вторник (15 март) кој ќе започне пред Владата на Република Македонија, а ќе заврши пред Уставен суд. Од „Ајде“ соопштија дека пред судот ќе останат цела ноќ за симболично да бдеат ...

Над Уставот треба да бдее совеста на судиите

Либертас - 14.03.2016

Од одлуката на Уставниот суд во среда, ќе зависи дали ќе бидат прегазени сите досегашни напори и активности преземени со Договорот од Пржино за обезбедување услови за фер и регуларни избори.

СДСМ се придружува на протестите пред Уставен

Фокус - 14.03.2016

Маршот од Владата ќе продолжи пред граѓанската канцеларија на Иванов, пред Собранието и ќе заврши пред Уставен суд. СДСМ ќе се приклучи на граѓанскиот протест пред Уставниот суд со цел да се спречи укинувањето на Законот за помилување со што на ...

Бдеење за Уставот сѐ до оставка на (не)уставните судии

Окно - 14.03.2016

Бдеење за Уставот сѐ до оставка на (не)уставните судии (вторник, 15 март, 18 часот – среда, 16 март) АЈДЕ – Платформата за граѓанска политика ги повикува сите слободоумни граѓани и граѓанки на Република Македонија, сите членови на организации, ...

Протест на граѓанските организации пред Уставен суд, СДСМ најави дека се приклучува

24Струмица - 14.03.2016

Платформата за граѓанска политика „АЈДЕ“ ги повика сите граѓани да се приклучат на масовниот марш против одлуката за помилување на изборен криминал, кој ќе започне во вторник во 18 часот и ќе продолжи со бдеење пред Уставниот суд, каде во среда ќе ...

ГРОМ утре на контра-протест

24Струмица - 14.03.2016

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, упати апел до граѓаните да се приклучат на утрешниот протест во близина на Уставниот суд, каде во исто ќе се одржи и протестот на граѓанските организации против иницијативата за помилување на сторители изборни ...

И ПЕИ повикува на протест пред Уставниот суд

Либертас - 14.03.2016

Партијата за Европска Иднина – ПЕИ , со загриженост констатира дека правното функционирање на институциите на системот, владеење на правото, независноста на судските органи како и политичката одговорност на чинителите на јавниот политички живот во ...

ПЕП 21 се приклучува на утрешниот протест пред Уставниот суд

А1 On - 14.03.2016

ПЕП 21 се приклучува во борбата против неуставната одлука на Уставниот суд дополнително да овозможи нови криминални, незаконски и нелегитимни избори во полза на ДПМНЕ, велат од партијата. Затоа ПАРТИЈА ЗА ЕКОНОМСКИ ПРОМЕНИ 21 (ПЕП 21) ќе се приклучи ...

Хелсиншки: Месечниот извештај за состојбата со човековите права во РМ – февруари 2016

Правдико - 14.03.2016

Месечниот извештај за состојбата со човековите права во Република Македонија за февруари 2016 година ги опфаќа темите: Институциите да не ја попречуваат работата на СЈО; Уставниот суд ненадлежен за одлуката за распуштање на Собранието; Уставниот суд ...

Денешен: Наместо да се појави на јужната граница, Спасовски организира партиски напад на Уставниот суд

Курир - 14.03.2016

Политичарот, поранешен пратеник и актуелен директор на Државниот архив, Филип Петровски смета дека нападот на границата и нападот на Уставниот суд се во корелација. Техничкиот министер за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ Оливер ...

ХК: Институциите до СЈО да ги достават сите документи и информации

Репортер - 14.03.2016

Институциите да не ја попречуваат работата на Специјалното јавно обвинителство.Институциите треба да соработуваат со СЈО и да ги доставуваат сите потребни документи и информации, за да се овозможи истрага против сите осомничените лица и поведување ...

ЕУ бара Русија да го измени Законот за уставниот суд

Руска реч - 14.03.2016

Венециската комисија на Советот на Европа бара Русија да го измени законот кој му дава право на Уставниот суд да прогласува за невозможни за извршување одлуки на меѓународни ...

DW: Над Уставот треба да бдее совеста на судиите

Репортер - 14.03.2016

Од одлуката на Уставниот суд во среда, ќе зависи дали ќе бидат прегазени сите досегашни напори и активности преземени со Договорот од Пржино за обезбедување услови за фер и регуларни избори.

Нема веќе криење, СДСМ отворено со притисок на Уставниот суд

Вечер - 14.03.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија се приклучува на масовниот протест пред Уставниот суд, најавен од граѓанските организации, рече лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев. Протестот и претходно се организираше со помош на невладините ...

(ВИДЕО) Николовски: Граѓаните нема да дозволат Уставниот суд да ја исполни наредбата која што е дадена на судиите ...

Бриф - 14.03.2016

Институциите ќе се демократизираат, избирачкиот список мора да се прочисти до крај. Мора да се направи теренска проверка од страна на Државната изборна комисија, изјави Љупчо Николовски, дополнителен заменик министер за земјоделство и член на ИО од ...

ПЕП 21 се приклучува на утрешниот протест пред Уставниот суд

Репортер - 14.03.2016

ПЕП 21 се приклучува во борбата против неуставната одлука на Уставниот суд дополнително да овозможи нови криминални, незаконски и нелегитимни избори во полза на ДПМНЕ! Затоа ПАРТИЈА ЗА ЕКОНОМСКИ ПРОМЕНИ 21 (ПЕП 21) ќе се приклучи на утрешните ...

(ВИДЕО) ГРОМ утре со протест пред Уставен

ТВ21 - 14.03.2016

Утре во 18 часот ГРОМ на Стевчо Јакимовски ќе одржи „собир за поддршка на институциите“. Протестот ќе се одржи пред објектите на Агенцијата за електронски комуникации и Обвинителството во близина на Уставниот суд, каде што во исто време ќе ...

И ПЕИ повикува на протест пред Уставниот суд

Репортер - 14.03.2016

Партијата за Европска Иднина – ПЕИ , со загриженост констатира дека правното функционирање на институциите на системот, владеење на правото, независноста на судските органи како и политичката одговорност на чинителите на јавниот политички живот во ...

Наместо да се појави на јужната граница, Спасовски организира партиски напад на Уставниот суд

Денешен - 14.03.2016

Политичарот, поранешен пратеник и актуелен директор на Државниот архив, Филип Петровски смета дека нападот на границата и нападот на Уставниот суд се во корелација. Техничкиот министер за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ Оливер ...

Денешен: Наместо да се појави на јужната граница, Спасовски организира партиски напад на Уставниот суд

Press24 - 14.03.2016

Политичарот, поранешен пратеник и актуелен директор на Државниот архив, Филип Петровски смета дека нападот на границата и нападот на Уставниот суд се во корелација. Техничкиот министер за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ Оливер ...

Ајде да проговориме за „Ајде“

Дневник - 14.03.2016

Ајде да проговориме за „Ајде“ и суријата невладини организации, здруженија и слична катара дејци, ем борци за не знам какви с` не правдини. Најпрво би укажал на нешто толку еклатантно, но и толку пренебрегнато што дури изгледа и неверојатно.