TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По разговорите во МОН, Советот на СОНК попладнево ќе одлучува за штрајкот

Утрински - 28.09.2014

Заврши средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали ќе се одржи за утре најавениот штрајк ...

Советот на СОНК попладнево ќе одлучува за штрајкот

Алсат-М - 28.09.2014

Средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука, заврши. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали ќе се одржи за утре најавениот ...

Штрајкот во образованието ставен во мирување

Алсат-М - 28.09.2014

Советот на СОНК на денешната седница, по повеќечасовна расправа го стави во мирување Генералниот штрајк во образованието закажан за утре. Во соопштението од оваа синдикална организација се наведува ...

Неизвесен утрешниот штрајк во образованието

24 Вести - 28.09.2014

Средбата на синдикалците со претставници на Mинистерството за образование заврши, но се уште е неизвесно дали ќе се одржи за утре закажаниот генерален штрајк во градинките, основните и средните ...

Неизвесен утрешниот штрајк на просветарите

Фокус - 28.09.2014

Синдикатот на просветарите, научните и културните работници по средбата со министерот Адеми ќе одлучува дали утре ќе се оди на штрајк СОНК попладенво ќе одлучува дали утре просветарите, научните и ...

Опозицијата му порача на СОНК да не се обесхрабрува

Фокус - 28.09.2014

Му порачуваме на СОНК да не се обесхрабрува поради притисоците и заканите на власта. Власта е таа што се исплаши од големото незадоволство во образованието и затоа крши Устав, закони и меѓународни ...

Се уште неизвесно дали утре СОНК ќе штрајкува

Канал5 - 28.09.2014

Се уште трае неизвесноста дали утре ќе има или не штрајк на просветните работници. Состанокот на Советот на синдикатот за образование, наука и култура, кој беше свикан по денешната средба меѓу ...

Штрајк на просветните работници нема да има

Канал5 - 28.09.2014

Штрајк на просветните работници нема да има, одлучи Советот на Синдикатот за образование, наука и култура по денешната средба на раководството на Синдикатот со првите луѓе во Министерството за ...

Штрајкот во мирување, СОНК и Владата во дијалог?

Утрински - 28.09.2014

„Ги приближивме ставовите и недоразбирањата и се надевам дека конструктивниот социјален дијалог ќе продолжи“, изјави првиот човек на СОНК, Неделков, по средбата со министерот Адеми Наставата во ...

СОНК со соопштение ја образложи одлуката да се стави штрајкот во мирување

Канал5 - 28.09.2014

Во соопштението потпишано од Јаким Неделков стои: Советот на СОНК на седницата одржана на 28-09-2014 година, по повеќе часовна расправа и информацијата која ја даде преговарачкиот тим на СОНК со МОН, ...

Штрајкот на СОНК ставен во мирување, просветарите биле под огромни притисоци

Фокус - 28.09.2014

Неделков вели дека преговорите со министерството за образование ќе започнат веднаш и треба да завршат до крајот на годината, со позитивен исход. Штрајкот на просветарите, кој требаше да почне од утре ...

Соопштение од МОН за договорот со СОНК

Канал5 - 28.09.2014

Министерството за образование и наука информира дека во текот на денешниот ден беше остварена средба со раководството на СОНК, на којашто се разговараше по сите основи коишто во изминатиот период беа ...

Штрајкот на наставниците ставен во мирување

Телма - 28.09.2014

Наставниците утре нема да штрајкуваат. По тричасовна бурна расправа, раководството на СОНК одлучи штрајкот да го стави во мирување, но и да побара кривична одговорност за сите оние кои во изминатите ...

Адеми: Ја поздравувам одлуката на СОНК да го стави штрајкот во мирување, дијалогот доби шанса

Канал5 - 28.09.2014

Платата ќе биде покачена за 4% а за другите барања остануваме отворени за дијалог - изјави министерот за образование во интервју за Канал 5 по одлуката на СОНК штрајкот да се стави во мирување.

Штрајкот во образованието ставен во мирување

24 Вести - 28.09.2014

Средбата во министертсвото за образование ги премисли синдикалците - генералниот штрајк на просветарите, утре нема да се одржи. Ова е конечната одлука која доцна попладнево ја донесе Советот на ...

Нема одговор од СОНК за понудата за денешната средба

Нетпрес - 28.09.2014

Министерството за образование и наука го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

Министерството за образование ја поздрави одлуката на СОНК

+инфо - 28.09.2014

Министерството за образование и наука ја поздрави одлуката на Советот на СОНК за прекин на активностите за организирање на најавениот штрајк. „Министерството за образование и наука ја поздравува оваа ...

Генералниот штрајк во образованието закажан за утре ставен во мирување

Телеграф - 28.09.2014

Во соопштението од СОНК се наведува дека рокот за конкретни резултати од преговорите со Министерството за образование и наука за нивните барања е до крајот на годината Советот на СОНК на денешната ...

Генералниот штрајк во образованието ставен во мирување

МКД - 28.09.2014

По повеќечасовна расправа, Советот на СОНК на денешната седница го стави во мирување Генералниот штрајк во образованието закажан за утре. Во соопштението од оваа синдикална организација се наведува ...

МОН: Продолжување на социјалниот дијалог со СОНК

Телеграф - 28.09.2014

На средбата е договорено продолжување на социјалниот дијалог помеѓу двете страни, што попладнево резултираше со одлука на советот на СОНК за прекин на активностите за организирање на најавениот ...

МОН ја поздрави одлуката на СОНК за ставање на најавениот штрајк во мирување

МКД - 28.09.2014

Министерството за образование и наука информира дека во текот на денешниот ден беше остварена средба со раководството на СОНК, на којашто се разговараше по сите основи коишто во изминатиот период беа ...

МОН: Продолжувње на социјалниот дијалог со СОНК

Сител - 28.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) ја поздравува одлуката на СОНК за ставање во мирување на генералниот штрајк закажан за утре, по денешната средба во Министерството, на која се разговарало ...

Штрајкот во образованието ставен во мирување

Нова ТВ - 28.09.2014

Средбата во министертсвото за образование ги премисли синдикалците - генералниот штрајк на просветарите, утре нема да се одржи. Ова е конечната одлука која доцна попладнево ја донесе СОНК.

Ќе оди ли СОНК на средба во МОН пред утрешниот најавен штрајк во образованието?

+инфо - 28.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК денеска на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација која е закажан за утре.

По средбата со Адеми, СОНК го стави штрајкот во мирување

+инфо - 28.09.2014

Најавениот штрајк во образованието, кој беше најавен за утре, се става во мирување, е заклучокот од средбата на делегација на раководството на СОНК и министерот за образование, Абдулаким Адеми, која ...

МОН И СОНК: Штрајкот во образованието во мирување

Телеграф - 28.09.2014

На состанокот со министерот Абдилаќим Адеми биле договорени преговори за сите барања на синдикалците Денешната средба во Министерството за образование и наука со претставници на СОНК завршила со ...

Поддршката за СОНК сè помала - настава во училиштата ќе има

Press24 - 28.09.2014

Утре ќе има редовна настава во училиштата, без разлика дали најавениот штрајк на СОНК ќе се одржи или не. Министерството за образование и наука го повика СОНК на средба за надминување на ...

МОН го повика СОНК на разговори

Алфа - 28.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

СОНК во дилема: Попладнево повторно ќе се одлучува дали утре ќе има штрајк

Нова ТВ - 28.09.2014

На само еден ден пред закажаниот протест на просветните работници, министерот за образование Абдулаќим Адеми и раководството на СОНК седнаа на преговарачка маса да ги разгледаат барањата на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Наставници и родители, власта ве лаже и за платите и за казните од 2.000 евра

А1 On - 28.09.2014

„Независно што по некои медиуми, во овие моменти излегува информација за наводен договор помеѓу СОНК и Владата, СДСМ ги поддржува барањата на СОНК и инсистираме Владата да ги сфати сериозно.

СОНК го стави штрајкот во мирување

Press24 - 28.09.2014

Најавениот штрајк во образованието, кој беше најавен за утре, се става во мирување, е заклучокот од средбата на делегација на раководството на СОНК и министерот за образование, Абдулаким Адеми, која ...

Средба СОНК- Образование: Одлуката за штрајкот неизвесна

Нова ТВ - 28.09.2014

Средбата на синдикалците со претставници на Mинистерството за образование заврши, но се уште е неизвесно дали ќе се одржи за утре закажаниот генерален штрајк во градинките, основните и средните ...

Во МОН завршија разговорите - Советот на СОНК ќе одлучува за штрајкот

Press24 - 28.09.2014

Средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука, заврши. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали ќе се одржи за утре најавениот ...

СОНК задоволни од разговорите во МОН

Р.С.Европа - 28.09.2014

Заврши средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука. Претседателот на СОНК Јаким Неделков изјави дека се задоволни од состанокот и дека ги отвориле ...

Сè уште неизвесен утрешниот штрајк во образованието

МКД - 28.09.2014

Заврши средбата на делегација на раководството на СОНК со претставници на Mинистерството за образование, но се уште е неизвесно дали ќе се одржи за утре закажаниот генерален штрајк.

МОН и СОНК се договорија – генералниот штрајк ставен во мирување!?

Сител - 28.09.2014

Родителите може да бидат спокојни, учениците ќе продолжат со настава . Без оглед што и да одлучи СОНК децата нема да губат часови, обезбедени се и наставници кои ќе ги заменат штрајкувачите .

ВИДЕО Атанасов: И при штрајк, ниту родителите ќе се казнат со 2.000 евра, ниту наставниците ќе останат без плата

+инфо - 28.09.2014

Независно што по некои медиуми, во овие моменти излегува информација за наводен договор помеѓу СОНК и Владата, СДСМ ги поддржува барањата на СОНК и инсистираме Владата да ги сфати сериозно, изјави на ...

Во МОН завршија разговорите, Советот на СОНК попладнево ќе одлучува за штрајкот

Сител - 28.09.2014

Средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука, заврши. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали ќе се одржи за утре најавениот ...

Велешките училишта се дават во долгови, новите програми создаваат хаос

Нова ТВ - 28.09.2014

Новините кои од новата учебна година државата ги воведе во образованието ги затекна велешките просветари. И тие, но и родителите на деца кои годинава запишаа прво, второ или трето одделение реагираат ...

СОНК пишман аџија за штрајкот, можеби во 2015 ќе се предомисли?

+инфо - 28.09.2014

Штрајк на просветните работници нема да има, одлучил попладнево Советот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). „Најавениот штрајк се става во мирување.

СОНК: Одлуката за штрајкот ќе ја донесе Советот

Телеграф - 28.09.2014

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, вели дека Советот треба да се изјасни дали штрајкот ќе биде ставен во мирување по денешниот состанок во Министерството за образование Средбата меѓу претставници ...

Средбата заврши, СОНК попладнево ќе одлучува дали утре ќе штрајкува

Нетпрес - 28.09.2014

Средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука, заврши. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали ќе се одржи за утре најавениот ...

МОН го повика СОНК на разговори

Сител - 28.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

СДСМ: Поради успешните проекти на Груевски над 250.000 млади ја имаат напуштено Македонија

А1 On - 28.09.2014

„Веројатно од успесите на власта на Никола Груевски, Владата се соочи со огромното незадоволство во образованието, за што се употребуваат сите сили и средства да се задуши.

Во мирување генералниот штрајк во образованието

А1 On - 28.09.2014

Советот на СОНК на денешната седница, по повеќечасовна расправа го стави во мирување Генералниот штрајк во образованието закажан за утре. Во соопштението од оваа синдикална организација се наведува ...

Во МОН завршија разговорите, Советот на СОНК попладнево ќе одлучува за штрајкот

А1 On - 28.09.2014

Средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука, заврши. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали ќе се одржи за утре најавениот ...

МОН: Продолжувње на социјалниот дијалог со СОНК

А1 On - 28.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) ја поздравува одлуката на СОНК за ставање во мирување на генералниот штрајк закажан за утре, по денешната средба во Министерството, на која се разговарало ...

СОНК попладнево одлучува дали утре наставниците ќе штрајкуваат

+инфо - 28.09.2014

Задоволни сме од состанокот, ги отворивме сите прашања што ги постави СОНК до ресорното Министерство. Имам позитивен впечаток дека МОН ќе пристапи кон решавање на проблемите во основното и средното ...

Завршија разговорите меѓу МОН и СОНК

Курир - 28.09.2014

Средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука, заврши. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали ќе се одржи за утре најавениот ...

Просветните работници нема да штрајкуваат - Продолжува социјалниот дијалог

МРТ - 28.09.2014

МОН ја поздрави одлуката на СОНК за продолжување на дијалогот и за ставање на штрајкот во мирување. Велат преку преговори ќе се надминат несогласувањата... Просветните работници нема да штрајкуваат.

СОНК го стави во мирување најавениот штрајк за утре

Алфа - 28.09.2014

СОНК го стави во мирување штрајкот најавен за утре. По повеќечасовните преговори на седницата на советот на Синдикатот, членовите одлучиле просветните работници да не штрајкуваат.

(ВИДЕО) СОНК и министерот Адеми договориле преговори, поголеми плати нема!

Бриф - 28.09.2014

По денешната средба на делегација на раководството на СОНК предводена од претседателот Јаким Неделковски и министерот за образование Абдулаким Адеми, штрајкот на наставниците е ставен во мирување.

Утре СОНК нема да штрајкува

Пулс24 - 28.09.2014

Откако се сретнаа со претсавници од Министерствотот за образование и наука, Советот на Сондикатот за образование наука и култура одлучи да не излегува на штрајк утре.

MOН ја подравува одлуката на СОНК

Либертас - 28.09.2014

Министерството за образование и наука испрати соопштение преку кое ја информираше јавноста дека во текот на денешниот ден беше остварена средба со раководството на СОНК, на којашто се разговараше по ...

СДСМ: Поради Груевски над 250.000 млади ја имаат напуштено Македонија

Либертас - 28.09.2014

„Веројатно од успесите на власта на Никола Груевски, Владата се соочи со огромното незадоволство во образованието, за што се употребуваат сите сили и средства да се задуши.

СОНК го стави штрајкот во мирување

Локално - 28.09.2014

Најавениот штрајк во образованието, кој беше најавен за утре, се става во мирување, е заклучокот од средбата на делегација на раководството на СОНК и министерот за образование, Абдулаким Адеми, која ...

Пред утрешниот штрајк, МОН сега бара разговор со СОНК!

Локално - 28.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

Нема повисоки плати за наставниците - Штрајкот ставен во мирување?

Sky - 28.09.2014

Најавениот штрајк во образованието, кој беше најавен за утре, се става во мирување, е заклучокот од средбата на делегација на раководството на СОНК и министерот за образование, Абдулаким Адеми, која ...

СОНК нема да штрајкува утре

Република - 28.09.2014

Откако се сретнаа со претсавници од Министерствотот за образование и наука, Советот на Сондикатот за образование наука и култура одлучи да не излегува на штрајк утре.

Штрајкот во образованието ставен во мирување

Тера - 28.09.2014

Средбата во министертсвото за образование ги премисли синдикалците - генералниот штрајк на просветарите, утре нема да се одржи. Ова е конечната одлука која доцна попладнево ја донесе Советот на ...

Штрајкот во образованието ставен во мирување

Локално - 28.09.2014

Средбата во министертсвото за образование ги премисли синдикалците – генералниот штрајк на просветарите, утре нема да се одржи. Ова е конечната одлука која доцна попладнево ја донесе Советот на ...

Уште оваа зима, и тачка…!!!

Либертас - 28.09.2014

Синдикат бе друже, еј, раднички Синдикат, абе тоа беше држава у држава. Кај си смеел да не поступиш по нареѓење на раднички синдикат ако те викне на штрајк? Си наебал ко жута афричка мравка.

ВИДЕО: СОНК и министерот Адеми договориле преговори. Поголеми плати нема!

Либертас - 28.09.2014

Предмалку заврши средбата на делегација на раководството на СОНК предводена од претседателот Неделковски и министерот за образование Абдулаким Адеми. Двете страни договориле социјалниот дијалог кој ...

Поддршката за СОНК се намалува

Пулс24 - 28.09.2014

Утре ќе има редовна настава во училиштата, без разлика дали најавениот штрајк на СОНК ќе се одржи или не. Министерството за образование и наука го повика СОНК на средба за надминување на ...

ШТРАЈК НЕМА: Министерството и СОНК договорија преговори!

Фактор - 28.09.2014

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) ја стави во мирување најавата за штрајк во образовниот сектор. На денешната средба со министерот Абдилаќим Адеми биле договорени преговори за сите ...

По толку перипетии, СОНК го стави штрајкот во мирување

еМагазин - 28.09.2014

Советот на СОНК на денешната седница, по повеќечасовна расправа го стави во мирување Генералниот штрајк во образованието закажан за утре. Во соопштението од оваа синдикална организација се наведува ...

(ВИДЕО) Неизвесен утрешниот штрајк во образованието,попладнево конечната одлука

Локално - 28.09.2014

Средбата на СОНК со Адеми заврши, но се уште е неизвесно дали ќе се одржи за утре закажаниот генерален штрајк во градинките, основните и средните училишта.

(ВИДЕО) Атанасов: При штрајк, ниту родителите ќе се казнат со 2.000 евра, ниту наставниците ќе останат без плата

Либертас - 28.09.2014

Независно што по некои медиуми, во овие моменти излегува информација за наводен договор помеѓу СОНК и Владата, СДСМ ги поддржува барањата на СОНК и инсистираме Владата да ги сфати сериозно, изјави на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Наставници и родители, власта ве лаже и за платите и за казните од 2.000 евра

Локално - 28.09.2014

Сепак, сакаме да укажеме на неколку работи, бидејќи власта деновиве грчевито, со сите сили и од сите страни се обидува да не успее штрајкот на наставниците и професорите не избирајки средства за ...

СОНК попладнево ќе одлучува дали утре ќе штрајкува

Тера - 28.09.2014

Средбата меѓу претставници на раководството на СОНК и на Министерството за образование и наука, заврши. Отворени се сите прашања што СОНК ги побара. Одлуката дали ќе се одржи за утре најавениот ...

ОФИЦИЈАЛНО: СОНК го стави штрајкот во мирување

Фактор - 28.09.2014

Просветата утре нема да штрајкува. Попладнево на состанок раководството на СОНК донесе дефинитивна одлука да го одложи најавениот штрајк и да им даде шанса на преговорите со министерот за образование ...

СОНК го става штрајкот во мирување

Либертас - 28.09.2014

Штрајк на просветните работници нема да има, одлучил попладнево Советот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). „Најавениот штрајк се става во мирување.

СОНК го стави во мирување најавениот штрајк за утре

Вечер Прес - 28.09.2014

СОНК го стави во мирување штрајкот најавен за утре. По повеќечасовните преговори на седницата на советот на Синдикатот, членовите одлучиле штрајк на просветните работници утре да нема.

СОНК дојде на преговори кај Адеми, за штрајкот ќе подразмислат!

Вечер Прес - 28.09.2014

Денешната средба на синдикалците со претставници на Министерството за образование заврши со неизвесен епилог. Од СОНК изјавија дека се задоволни од состанокот со министерот Адеми, но конечната одлука ...

Неизвесен штрајкот на просветните работници

Н.Македонија - 28.09.2014

По средбата на министерот за образование Абдулаќим Адеми со раководството на Синдикатот за образование, наука и култура, договорено е да продолжи дијалогот за сите барања на синдикатот, освен тоа за ...

МОН: Продолжувње на социјалниот дијалог со СОНК

Н.Македонија - 28.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) ја поздравува одлуката на СОНК за ставање во мирување на генералниот штрајк закажан за утре, по денешната средба во Министерството, на која се разговарало ...

Учениците од Кичево и Македонски Брод утре ќе имаат редовна настава

Н.Македонија - 28.09.2014

Учениците од основните училишта „Кузман Јосифовски- Питу“ од Кичево и „Св. Климент Охридски“ од Македонски Брод утре ќе имаат редовна настава, а вработените како и досега ќе бидат ангажирани во ...

Во понеделник ќе има редовна настава, просветните работници против штрајкот на СОНК

Идивиди - 28.09.2014

Училиштата не го поддржуваат штрајкот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата, што е најавен за в понеделник. Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални ...

МОН го повика СОНК на разговори

24 Вести - 27.09.2014

Министерството за образование и наук го повика СОНК утре на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

МОН го повика СОНК на разговори - да се надминат несогласувањата во пресрет на штрајкот

Канал5 - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК утре на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

МОН го повика СОНК на разговори

Утрински - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК утре на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

МОН го повика СОНК на разговори

Алсат-М - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК утре на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

Училиштата против штрајкот на СОНК, в понеделник ќе има редовна настава

Канал5 - 27.09.2014

Училиштата не го поддржуваат штрајкот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата, што е најавен за в понеделник. Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални ...

Училиштата против штрајкот на СОНК, в понеделник ќе има редовна настава

Утрински - 27.09.2014

Училиштата не го поддржуваат штрајкот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата, што е најавен за в понеделник. Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални ...

Ден пред штрајкот, министерството за образование ги повикува СОНК на средба

Фокус - 27.09.2014

Од таму, во кратки црти ги објаснија нивните ставови за зголемувањето на платите и за екстерното тестирање На само еден ден пред најавениот генерален штрајк, министерството за образование го повикува ...

СОНК на средба со министерот за образование

24 Вести - 27.09.2014

Ќе почне ли генералниот штрајк во образованието во понеделник. Според последните информации, Министерството за образование го повика СОНК утре на средба со цел како што се вели надминување на ...

И доколку штрајкот се одржи, настава ќе има!

Канал5 - 27.09.2014

Доколку утрешната средба биде неуспешна и штрајкот се одржи, локалните власти и директорите на училиштата известија дека наставата редовно ќе се одржи и испратија порака до родителите да ги испратат ...

Притисоци против штрајкот наместо решeнија за проблемите во образованието

Радио МОФ - 27.09.2014

Политизација во образованието, партиски притисоци врз вработените, ниски плати на негувателките во градинките, казни за наставен кадар, чести промени во образовната програма, се само дел од ...

Министерството за образование и наука го повика СОНК на разговори

Курир - 27.09.2014

Министерството за образование и наука го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

Министерството за образование го повика СОНК на разговори

Press24 - 27.09.2014

Министерството за образование и наука го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

СОНК нема поддршка во Охрид, штрајк нема да има

Курир - 27.09.2014

Наставниците на училиштата на ниво на град Охрид донеле одлука да не го подджат најавениот штрајк на СОНК во понеделник. -Ние досега немаме пуштено ниту едно барање до Секторот за јавни дејности, ...

Директорите на прилепските училишта не сакаат штрајк

Press24 - 27.09.2014

Педагошки е децата да се образуваат и воспитуваат, а не да се враќаат од пред затворени училишни врати, поради тоа штрајк во Прилеп нема да има. -На состанокот кој што се одржа денеска, на кој што ...

Прилепските наставници против шрајкот на СОНК

Нетпрес - 27.09.2014

Педагошки е децата да се образуваат и воспитуваат, а не да се враќаат од пред затворени училишни врати, поради тоа штрајк во Прилеп нема да има. -На состанокот кој што се одржа денеска, на кој што ...

Штрајк во Охрид нема да има, изостана поддршката за СОНК

Нетпрес - 27.09.2014

Наставниците на училиштата на ниво на град Охрид донеле одлука да не го подджат најавениот штрајк на СОНК во понеделник. -Ние досега немаме пуштено ниту едно барање до Секторот за јавни дејности, ...

ПРЕГОВОРИ: Министерството го повика СОНК

Телеграф - 27.09.2014

На еден ден пред најавениот штрајк, Министерството за образование ги очекува синдикалците на преговори во 11 часот Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК на средба за надминување ...

В понеделник ќе има редовна настава

А1 On - 27.09.2014

Училиштата не го поддржуваат штрајкот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата, што е најавен за в понеделник. Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални ...

Притисоци против штрајкот место решавање на проблемите во образованието

Р.С.Европа - 27.09.2014

Во пресрет на закажаниот штрајк во образованието, власта со сите сили се труди да го спречи. Сепак, тоа нема да ги реши наталожените проблеми во овој сектор.

МОН ги повикува СОНК утре на средба

Нетпрес - 27.09.2014

Согласно повиците на СОНК во изминатите неколку денови за продолжување на разговорите во рамки социјалниот дијалог, Министерството за образование и наука го повикува на средба раководството на ...

Адеми го повика СОНК на преговори

+инфо - 27.09.2014

Министерството за образование и наука со кое раководи Абдилаќим Адеми денеска го повика на средба раководството на СОНК утре во 11 часот да седнат на заедничка маса за продолжување на разговорите во ...

Министерството за образование ќе ги зголеми платите за 4 отсто, го кани СОНК на средба

МКД - 27.09.2014

Согласно со повиците на СОНК во изминатите неколку денови за продолжување на разговорите во рамките на социјалниот дијалог, Министерството за образование и наука (МОН) го повикува на средба ...

Просветарите кренаа раце, поддршката за СОНК се помала, утре настава ќе има

Нетпрес - 27.09.2014

Утре ќе има редовна настава во училиштата, без разлика дали најавениот штрајк на СОНК ќе се одржи или не. Министерството за образование и наука го повика СОНК на средба за надминување на ...

Министерството за образование ги повикува СОНК на средба утре

Нова ТВ - 27.09.2014

На само еден ден пред закажаниот протест на просветарите, министерството за образование го покани раководството на СОНК на средба во 11 часот во просториите на министерството.

Охридските професори нема да штрајкуваат во понеделник?

OhridNews - 27.09.2014

Наставата во понеделник во сите охридски училишта ќе се одвива редовно, а учениците се должни да дојдат на училиште и да ја следат наставата, изјави Јордан Пуроски, претседател на активот на ...

НАСТАВА СЕПАК ЌЕ ИМА: Повеќето училишта против штрајкот

Телеграф - 27.09.2014

Според директорите преговорите може да продолжат понатаму со Владата и со другите ресорни министерства но тие преговори да одат во насока на подобрување на образовниот процес Училиштата не го ...

Поддршката за СОНК сè помала, настава во училиштата ќе има

Курир - 27.09.2014

Утре ќе има редовна настава во училиштата, без разлика дали најавениот штрајк на СОНК ќе се одржи или не. Министерството за образование и наука го повика СОНК на средба за надминување на ...

Министерството го повика СОНК на средба в недела

Макфакс - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на средба, еден ден пред најавениошт штрајк на СОНК, на која би се разгледале синдикалните ...

СОНК нема поддршка во Охрид - штрајк нема да има

Press24 - 27.09.2014

Наставниците на училиштата на ниво на град Охрид донеле одлука да не го подджат најавениот штрајк на СОНК во понеделник. Ние досега немаме пуштено ниту едно барање до Секторот за јавни дејности, ...

Директорите на прилепските училишта не сакаат штрајк во нивниот град

Курир - 27.09.2014

Педагошки е децата да се образуваат и воспитуваат, а не да се враќаат од пред затворени училишни врати, поради тоа штрајк во Прилеп нема да има. -На состанокот кој што се одржа денеска, на кој што ...

Министерството за образование го повика СОНК на преговори

МРТ - 27.09.2014

Министерството за образование го повика на преговори раководството на СОНК утре во 11 часот. Во дописот велат - зголемувањето на платите на вработените во областа на образованието е дефинирано во ...

МОН им подаде смирувачка рака на СОНК – ги повика на разговори

Алфа - 27.09.2014

Министерството за образование и наука им подаде рака за смирување на СОНК. Го повикуваат раководството на Синдикатот утре на средба со цел заеднички да ги надминат несогласувањата во пресрет на ...

Сите се кренаа против штрајкот на СОНК

Сител - 27.09.2014

Најавениот штрајк на СОНК пред колапс. Од ден во ден се повеќе ограноци на синдкатот му го вртат грбот на лидерот Јаким Неделков. Во речи си сите градови во Македонија, вработените во училиштата ...

Училиштата во Битола нема да ги затворат вратите, наставата задолжителна

Курир - 27.09.2014

Директорите на основните и средните училишта порачуваат дека настава во понеделник во училиштата во Битола ќе има и додаваат дека не смее да се случи едно училиште да ги затвори вратите за учениците ...

ВМРО-ДПМНЕ: законските одредби со ништо не им наштетуваат на наставниците

Нова ТВ - 27.09.2014

"СДСМ повторно прави обиди за додворување и собирање на ситни дневно политички поени, кои никако да ги собере последниве 9 години и да дојде до толку посакуваната победа на изборен циклус", реагираше ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да разбере што значат работничките права

+инфо - 27.09.2014

ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да разбере што значи почитување на правата на работниците, условите за работа и правото на штрајк. Но, СДСМ и понатаму остро ќе се спротивставува на какви било обиди за ...

СОНК нема поддршка за штрајк

МРТ - 27.09.2014

Наставниот кадар кој не го подржуа штрајкот со став, СОНК може да преговата со надлежните министерства за подобрување на воспитно образовниот процес, но не на сметка на наставниот процес и учениците..

Училиштата против штрајкот на СОНК, в понеделник ќе има редовна настава

Сител - 27.09.2014

Училиштата не го поддржуваат штрајкот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата, што е најавен за в понеделник.Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални ...

МОН го повика СОНК на разговори

А1 On - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема капацитет да разбере што значи почитување на правата на работниците

А1 On - 27.09.2014

„Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ не го ограничува правото на штрајк. Сосема спротивно. И досега власта на ВМРО-ДПМНЕ го ограничувала правото на штрајк. Типичен пример е барањето на Тодоров за судската ...

Министерството за образование го повика СОНК на разговори

Р.С.Европа - 27.09.2014

Министерството за образование и наука го повика СОНК утре на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

Министерството за образование го повикува СОНК на средба на ден пред штрајкот

Фактор - 27.09.2014

Министерството за образование и наука го повикува Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на средба со која ќе продолжи социјалниот дијалог во образованието и ќе се разгледаат синдикалните ...

МОН утре ги повикува СОНК на преговори

Локално - 27.09.2014

Еден ден пред најавениот генерален штрајк, министерството за образование го повикува раководството на СОНК на средба во недела во 11 часот во просториите на ресорното министерство.

Министерството го повика СОНК на средба в недела

Тера - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на средба, еден ден пред најавениошт штрајк на СОНК, на која би се разгледале синдикалните ...

Наставниците од Охрид не го поддржуваат СОНК, нема да има штрајк

Пулс24 - 27.09.2014

Наставниците на училиштата на ниво на град Охрид донеле одлука да не го подджат најавениот штрајк на СОНК во понеделник. -Ние досега немаме пуштено ниту едно барање до Секторот за јавни дејности, ...

МОН го повика СОНК на разговори

Денешен - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК утре на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

МОН конечно попушти, го повика СОНК на средба утре

Либертас - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК утре на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

Училиштата во Битола нема да ги затворат вратите, наставата задолжителна

Денешен - 27.09.2014

Директорите на основните и средните училишта порачуваат дека настава во понеделник во училиштата во Битола ќе има и додаваат дека не смее да се случи едно училиште да ги затвори вратите за учениците ...

Велес, Пробиштип, Неготино не го поддржаат штрајкот на СОНК

Денешен - 27.09.2014

Во Велес, исто така, наставата в понеделник ќе се одвива вообичаено. Против штрајкот на СОНК во таа општина се изјаснија директорите и мнозинството членови во синдикалните организации на училиштата ...

МОН го повика СОНК на разговори

Република - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

Училиштата против штрајкот на СОНК, в понеделник ќе има редовна настава

Република - 27.09.2014

Училиштата не го поддржуваат штрајкот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата, што е најавен за в понеделник. Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални ...

Родители во Битола побараа децата да не трпат заради штрајкот во образованието

Фактор - 27.09.2014

Унијата на советите на родители од основните и средните училишта во Битола преку соопштение објавија дека не се согласуваат со повикот да не се оди на настава в понеделник на 29 септември, заради ...

Прилепските наставници против штрајкот на СОНК

Точка - 27.09.2014

Педагошки е децата да се образуваат и воспитуваат, а не да се враќаат од пред затворени училишни врати, поради тоа штрајк во Прилеп нема да има. - На состанокот кој што се одржа денеска, на кој што ...

Штрајк во Охрид нема да има, изостана поддршката за СОНК

Точка - 27.09.2014

Наставниците на училиштата на ниво на град Охрид донеле одлука да не го подджат најавениот штрајк на СОНК во понеделник. - Ние досега немаме пуштено ниту едно барање до Секторот за јавни дејности, ...

Во понеделник ќе има редовна настава, просветните работници против штрајкот на СОНК

Точка - 27.09.2014

Училиштата не го поддржуваат штрајкот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата, што е најавен за в понеделник. Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални ...

ВМРО-ДПМНЕ: Оваа влада не е позната по прекршување или кратење на работничките права

Либертас - 27.09.2014

“СДСМ повторно прави обиди за додворување и собирање на ситни дневно политички поени, кои никако да ги собере последниве 9 години и да дојде до толку посакуваната победа на изборен циклус”, стои во ...

СДСМ: Власта по втор пат го ограничува правото на штрајк, претходно кај лекарите

Либертас - 27.09.2014

Писмена реакција на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за пресот на П.Атанасов: Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ не го ограничува правото на штрајк. Сосема спротивно.

Родителите против инволвирање на децата во штрајкот

Тера - 27.09.2014

Унијата на советите на родители од основните и средните училишта во Битола преку соопштение денеска се огласија дека не се согласуваат со повикот да не се оди на настава в понеделник на 29 септември.

МОН ги повикува СОНК утре на средба

Точка - 27.09.2014

Согласно повиците на СОНК во изминатите неколку денови за продолжување на разговорите во рамки социјалниот дијалог, Министерството за образование и наука го повикува на средба раководството на ...

Во понеделник ќе има редовна настава

Н.Македонија - 27.09.2014

Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални организации од десетина општини најавија дека в понеделник ќе има редовна настава и апелираат родителите да ги пуштат децата на училиште Во ...

МОН го повика СОНК на разговори

Н.Македонија - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК утре на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација, јави МИА.

МОН го повика СОНК на разговори

Lider - 27.09.2014

Министерството за образование и наука (МОН) го повика СОНК на средба за надминување на несогласувањата во пресрет на најавениот штрајк на оваа синдикална организација.

Училиштата против штрајкот на СОНК, в понеделник ќе има редовна настава

Lider - 27.09.2014

Училиштата не го поддржуваат штрајкот на Синдикатот на вработените во образованието, науката и културата, што е најавен за в понеделник. Директорите на училишта, градинки и нивните синдикални ...

СОНК доби поддршка од синдикатот за образование на САД

24 Вести - 26.09.2014

СОНК доби поддршка од синдикатот за образование од Соединетите Американски Држави. Во соопштението од синдикалците во САД стои дека со новите закони за образование се кршат меѓународните конвенции за ...

Адеми: Паричните казни не се заплашување, туку информирање дека наставата е задолжителна

Канал5 - 26.09.2014

Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) Надица Николоска дека за непосетување настава со закон се предвидени казни до 2.000 евра според министерот Абдилаќим Адеми ...

Ќе нема плата за просветните работници додека штрајкуваат

Канал5 - 26.09.2014

Според Колективниот договор, потпишан пред неколку години со согласност од синдикатите, просветните работници кои ќе штрајкуваат, нема да добијат плата за деновите кога нема да одржуваат настава.

Закани и притисоци пред штрајкот

Телма - 26.09.2014

Министерот Адеми не само што ја оправда леснотијата со која што директорката на просветниот инпекторат ги предупреди родителите дека ќе бидат казнети со по 2000 евра доколку во понеделник не ги ...

СОНК се жали на притисоци, но не отстапува од штрајк в понеделник

24 Вести - 26.09.2014

На три дена пред најавениот генерален штрајк во образованието, науката и културата се зголемуваат заканите и притисоците - тврдат од СОНК. Според првиот синдикалец покрај усните закани се барале и ...

На два дена пред штрајкот на СОНК учениците и родителите во заблуда

24 Вести - 26.09.2014

Ќе имам или пак не настава в понеделник - дел од учениците и родителите со поделени мислења. Родителите кои што ги анкетиравме велат дека наставата не треба да биде прекината без оглед на барањата на ...

Заменски наставник запроси заменска наставничка

Вест - 26.09.2014

Во основното училиште "Гоце Делчев" во скопската Општина Центар, наставник ја запроси својата колешка. Настанот се случил за време на паузата меѓу часовите...

Адеми - казните не се заплашување

Алсат-М - 26.09.2014

Вчерашната изјава дека ќе има казни до 2000 евра за непосетување на наставата, според министерот Абдилаќим Адеми не е заплашување на родителите и наставниците, туку информирање дека основното и ...

Адеми: Паричните казни не се заплашување

Утрински - 26.09.2014

СОНК добил писмо на поддршка од Синдикатот за образование на САД, а за случајот бил известен и американскиот државен секретар, Џон Кери Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен ...

Со казни од 2.000 евра ќе се задржуваат децата во училиштата за време на штрајкот

Фокус - 26.09.2014

Од ден на ден, како што се ближи генералниот штрајк на просветарите, како што тврдат тие, така се зголемуваат и притисоците и заканите врз нив На само неколку дена пред најавениот генерален штрајк на ...

На образованието му треба ум, а не демонстрација на сила!

Deutsche Welle - 26.09.2014

Штрајк во образованието ќе има, но дали ќе прекине наставата во училиштата или не останува неизвесно. Дилемите се големи, конфронтациите и притисоците помеѓу двете страни уште повеќе.

Слоган за штрајкот на СОНК: И да удирате, ние ќе стоиме исправени и одиме понатаму…“

Фокус - 26.09.2014

Синдикатот упати апел до своите членови од кои побара на денот на штрајкот да се приклучат сите и заеднички да се изборат за своите права Генералниот штрајк на Синдикатот за образование наука и ...

СОНК доби поддршка од американскиот синдикат за образование

Фокус - 26.09.2014

Тие изразуваат поддршка за членството и лидерството на СОНК во спротиставувањето на промените во државниот Закон за основно и средно образование кои ефективно го поништуваат правото на штрајк.

Адеми: Паричните казни не се заплашување, туку информирање дека наставата е задолжителна

Сител - 26.09.2014

Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) Надица Николоска дека за непосетување настава со закон се предвидени казни до 2.000 евра според министерот Абдилаќим Адеми ...

СОНК се дистанцира, кој ќе им исплати дневница на професорите кои ќе штрајкуваат?

Сител - 26.09.2014

Под знак прашалник останува дали наставниците ќе добијат дневница доколку штрајкуваат. Согласно колективниот договор усогласен со синдикатите, член 51 став 2 се утврдува дека на наставниците кои ќе ...

„Надеж“: Децата не смеат да бидат заложници на идејата на еден човек за организирање штрајк

Сител - 26.09.2014

Граѓанската организација „Надеж“ денеска најостро ги осуди актуелните случувања и превирања во областа на образованието во државата, кои, според нив, директно ги засегаат и нанесуваат штета на ...

Уште три гранкови синдикати против одлуката на СОНК за штрајк

Нетпрес - 26.09.2014

Синдикатот за државна администрација и државна управа, Самостојниот синдикат за енергетика, рударство и индустрија и Синдикатот за транспорт и врски, кои се дел од Конфедерацијата на слободни ...

Американскиот синдикат на образование го поддржа штрајкот на СОНК

А1 On - 26.09.2014

Синдкататот за образоание на САД упати писмо на поддршка до македонските наставници кои најавија штрајк во понеделник. Во писмото се вели: „Во име на сите 1.6 милиони членови на Синдикатот за ...

ВИДЕО Заев: Наместо државата, проблемите на учениците во Свидовица ги решава општината

+инфо - 26.09.2014

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска го посети подрачното училиште „Даме Груев“ во населеното место Свидовица, во кое наставата беше бојкотирана од страна на родителите поради ...

Јаким Неделков: Бараат од наставниците да потпишат изјави за штрајкот

Нова ТВ - 26.09.2014

Секојдневно имаме притисоци да не се одржи штрајкот- два-три дена пред одржување на штрајкот на СОНК, изјави за НОВА лидерот на СОНК, Јаким Неделковски.

СОНК без поддршка од КСС

МРТ - 26.09.2014

Од КСС со апел СОНК да не предизвикуваат последици во воспитно-образовниот процес и образовниот систем во земјава... СОНК не ја презема обврската и нема да покрие никакви дневници за наставниците што ...

СОНК не гарантира плати за наставниците кои ќе штрајкуваат

Алфа - 26.09.2014

Наставниците кои ќе се одлучат да штрајкуваат в понеделник, нема да добијат плата за деновите кога нема да одржуваат настава. Наставниците кои ќе се одлучат да штрајкуваат в понеделник, нема да ...

Учениците почнаа да учат според најдобрата образовна програма "Кембриџ"

Алфа - 26.09.2014

Дел од македонските ученици учат по наставните програми како британските, но адаптирани на македонските особености. Наставниците се претходно обучени за новите наставни програми.

Општината ќе го реконструира кровот на училиштето во Свидовица

Нова ТВ - 26.09.2014

Децата од ОУ „Даме Груев“ од струмичкото село Свидовица повторно ќе имаат настава и ќе можат да одат на училиште од понеделник. Проблемот со кровот кој прокиснува како еден од од неколкуте во ...

СОНК не гарантира за плати за наставниците кои ќе штрајкуваат

Сител - 26.09.2014

Во услови на штрајк за поголеми права, дневниците за наставниците кои што штрајкуваат ги покрива СОНК, предвидува Колективниот договор за вработените во образованието.

СОНК: Работодавачот е обврзан да ги плати дневниците на штрајкувачите

Телеграф - 26.09.2014

Вратата на ресорните министерства со месеци беше затворена, затоа ние сме приморани да влеземе во штрајк за одбрана на нашите права за социјален дијалог, вели Претседателот на СОНК Јаким Неделков Во ...

„Надеж“: Децата не смеат да бидат заложници на личните и себични идеи на раководството на СОНК

Курир - 26.09.2014

Од граѓанската организација „Надеж“ најостро ги осудија актуелните случувања и превирања во областа на образованието. Според нив ваквите случувања директно нанесуваат штета на воспитно – образовниот ...

(ВИДЕО) Заев: Наместо државата, проблемите на учениците во Свидовица ги решава општината

А1 On - 26.09.2014

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска го посети подрачното училиште „Даме Груев“ во населеното место Свидовица, во кое наставата беше бојкотирана од страна на родителите поради ...

„НАДЕЖ“: Децата подалеку од политиката и политикантството

Телеграф - 26.09.2014

Од оваа невладина организација со апел до СОНК да не ги злоупотребуваат децата за лични и скриени цели Граѓанската организација „Надеж“ денеска најостро ги осуди актуелните случувања и превирања во ...

Американскиот синдикат за образование го поддржа СОНК

Радио МОФ - 26.09.2014

На два дена пред генералниот штрајк на СОНК, просветарите добија поддршка од 1.6 милиони членови на Синдикатот за образование на САД, се наведува во писмото испратено од др.

Адеми: Паричните казни не се заплашување, туку информирање дека наставата е задолжителна

А1 On - 26.09.2014

Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) Надица Николоска дека за непосетување настава со закон се предвидени казни до 2.000 евра според министерот Абдилаќим Адеми ...

Поддршка за СОНК!

Окно - 26.09.2014

Драги мои, ја имам среќата да бидам дете на просветен работник. Низ годините, како семејство, ги имаме почуствувано сите „реформи“ и „подобрувања“ на македонското образование.

Образование Струмица: прокиснати покриви и 1 хигиеничарка на 1.000 деца

Нова ТВ - 26.09.2014

Стартот на учебната година неизвесен за некои првачиња Првото ѕвонче вообичаено носи радосна возбуда за првачињата, како и за нивните родители. Но првиот школски час нема да го паметат по добро ...

И Џон Кери чу за штрајкот на просветарите во Македонија

+инфо - 26.09.2014

Синдикатот за образование на САД го известил државниот секретар на САД Џон Кери дека во Македонија се изменија законите за основно и за средно образование и дека за просветарите што штрајкуваат, ...

Уште три гранкови синдикати се против одлуката на СОНК за штрајк

Press24 - 26.09.2014

Синдикатот за државна администрација и државна управа, Самостојниот синдикат за енергетика, рударство и индустрија и Синдикатот за транспорт и врски, кои се дел од Конфедерацијата на слободни ...

Професори ќе земаат боледување за да го избегнат штрајкот

Нова ТВ - 26.09.2014

Притисоците и заканите се очигледни и ги има насекаде, со цел да не биде успешен штрајкот на просветарите, велат од просториите на СОНК во струмичко – радовишкиот регион.

Уште три гранкови синдикати се против одлуката на СОНК за штрајк

Курир - 26.09.2014

Синдикатот за државна администрација и државна управа, Самостојниот синдикат за енергетика, рударство и индустрија и Синдикатот за транспорт и врски, кои се дел од Конфедерацијата на слободни ...

Штрајк на полицајците во Србија

Нетпрес - 26.09.2014

Полицискиот синдикат во Србија утринава започна со штрајк, со тоа што ги извршува само најважните работи на терен. На протестот се приклучиле 91, 6 отсто од вработените, изјави денеска претседателот ...

Адеми: Паричните казни не се заплашување

Телеграф - 26.09.2014

На прашање што ќе преземе МОН ако штрајкот на СОНК почне на 29 септември и дали има план за заменски наставници, Адеми одговори дека тоа е обврска на општините, како основачи на училиштата Вчерашната ...

Адеми: Паричните казни не се заплашување, туку информирање дека наставата е задолжителна

Нетпрес - 26.09.2014

Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) Надица Николоска дека за непосетување настава со закон се предвидени казни до 2.000 евра според министерот Абдилаќим Адеми ...

Адеми - казните не се заплашување

Р.С.Европа - 26.09.2014

Вчерашната изјава дека ќе има казни до 2000 евра за непосетување на наставата, според министерот Абдилаќим Адеми не е заплашување на родителите и наставниците, туку информирање дека основното и ...

[Став] Поддршка за СОНК!

Радио МОФ - 26.09.2014

Драги мои, ја имам среќата да бидам дете на просветен работник. Низ годините, како семејство, ги имаме почуствувано сите „реформи“ и „подобрувања“ на македонското образование.

Синдикалните организации во училиштата на СОНК од Радовиш против најавениот штрајк

Курир - 26.09.2014

Синдикалните организации во основните и средните училишта на СОНК од Радовиш во денешната изјава истакнаа дека штрајкот во овој град нема да се одржи и истиот нема поддршка од нив.

Поддршка од синдикатот за образование од САД за СОНК

Нова ТВ - 26.09.2014

СОНК доби поддршка од синдикатот за образование од Соединетите Американски Држави. Во соопштението од синдикалците во САД стои дека со новите закони за образование се кршат меѓународните конвенции за ...

Власта од петни жили се труди да го скрши штрајкот на мојата учителка

+инфо - 26.09.2014

Расте поддршката од родителите за наставниците кои ќе учествуваат на штрајкот на просветарите најавен за понеделник, 29 септември, зашто во јавноста преовладува ставот дека ако наставниот кадар не е ...

СОНК не гарантира плата за наставниците

Курир - 26.09.2014

Ќе им даде ли СОНК плата на наставниците и професорите кои ќе се одлучат да штрајкуваат? Согласно колективниот договор потпишан пред неколку години утврдено е дека на наставниците кои ќе штрајкуваат ...

СОНК не гарантира за плати за наставниците кои ќе штрајкуваат

Press24 - 26.09.2014

Во услови на штрајк за поголеми права, дневниците за наставниците кои што штрајкуваат ги покрива СОНК, предвидува Колективниот договор за вработените во образованието.

На чиј товар ќе бидат платите за штрајкувачите во образованието?

Р.С.Европа - 26.09.2014

СОНК или Министерството за образование ќе им даваат плата на вработените во образованието што ќе штрајкуваат? Ваква дилема се наметнува поради тоа што Колективниот договор за вработените во ...

(ФОТО) Слоганот на СОНК:..И да удирате, НИЕ ќе стоиме исправени и одиме понатаму…

Локално - 26.09.2014

Генералниот штрајк на СOНК почнува за два дена, на 29 септември, со што се очекува тогаш и да прекине образовниот процес на учениците. Синдикатот упати апел до своите членови од кои побара на денот ...

Адеми: Паричните казни не се заплашување, туку информирање дека наставата е задолжителна

Либертас - 26.09.2014

Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) Надица Николоска дека за непосетување настава со закон се предвидени казни до 2.000 евра според министерот Абдилаќим Адеми ...

Џон Кери информиран за генералниот штрајк и барањата на СОНК

Локално - 26.09.2014

Синдикатот за образование на САД, го поддржа идниот генералн штрајк на СОНК, а воедно испратил и допис до државниот секретар Џон Кери за случувањата во Македонија.

Решен проблемот со децата од медицинското училиште

Тера - 26.09.2014

Откако им ги вратија документите, оти министерството за образование не одговори позитивно на барањето на училиштето за намалување на поените за да може да запиши ученици со кои ќе се пополнат ...

Адеми: Паричните казни не се заплашување, туку информирање дека наставата е задолжителна

Точка - 26.09.2014

Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) Надица Николоска дека за непосетување настава со закон се предвидени казни до 2.000 евра според министерот Абдилаќим Адеми ...

СОНК: На наставниците им се бараат потпишани изјави дека нема да штрајкуваат

Фактор - 26.09.2014

На неколку дена пред штрајкот во образованието, закажан за в понеделник, Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) се жали на притисоци од властите со цел да се спречи изразот на работничко ...

Адеми: Никој во Македонија не смее да ги повика децата да не одат на училиште

Република - 26.09.2014

- Никој во Македонија не смее да ги повика децата да не одат на училиште – изјави Абдулаќим Адеми, минситерот за образование и наука. Според него, местото на учениците е во училишните клупи.

Јаким Неделков за Нова: На наставниците им бараат потпишани изјави дека нема да штрајкуваат

Либертас - 26.09.2014

Секојдневно имаме притисоци да не се одржи штрајкот- два-три дена пред одржување на штрајкот на СОНК, изјави за нова лидерот на СОНК, Јаким Неделков. Последниве денови интензивно се бара од ...

Казните не се заплашување, туку информирање за задолжителна настава

Вечер Прес - 26.09.2014

Министерот Адеми информираше дека во сите случаи на бојкотирање на наставата ДПИ испратил инспектори во училиштата. Министерот за образование и наука Абдулаким Адеми коментирајќи ја изјавата на ...

СОНК не гарантира за плати за наставниците кои ќе штрајкуваат

Денешен - 26.09.2014

Во услови на штрајк за поголеми права, дневниците за наставниците кои што штрајкуваат ги покрива СОНК, предвидува Колективниот договор за вработените во образованието.

Власта со сите сили против штрајкот на СОНК – и родителите се заплашуваат со казни

Локално - 26.09.2014

Покрај контра-протестите и поделбите во дел од регионалните организации на СОНК, како и осудата од страна на пожарникарите, земјоделците и поштарите… синдикатот денес се соочува со нов вид на ...

Адеми: Паричните казни не се заплашување, туку информирање дека наставата е задолжителна

Денешен - 26.09.2014

Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) Надица Николоска дека за непосетување настава со закон се предвидени казни до 2.000 евра според министерот Абдилаќим Адеми ...

Камшик во рацете и многу наведнати глави пред себе.

Либертас - 26.09.2014

Наместо како секоја власт во демократско општество со незадовоолните граѓани, седнува, ги сослушува и преговара, нашава практикува незадоволните да ги замолчи со уцени, разбивање, со медиуми кои ги ...

Штрајк на полицајците во Србија

Точка - 26.09.2014

Полицискиот синдикат во Србија утринава започна со штрајк, со тоа што ги извршува само најважните работи на терен. На протестот се приклучиле 91, 6 отсто од вработените, изјави денеска претседателот ...

(ФОТО) Слоганот на СОНК:..И да удирате, НИЕ ќе стоиме исправени и одиме понатаму…

Sky - 26.09.2014

Генералниот штрајк на СOНК почнува за два дена, на 29 септември, со што се очекува тогаш и да прекине образовниот процес на учениците. Синдикатот упати апел до своите членови од кои побара на денот ...

(ВИДЕО) Заев: Наместо да го спречуваат протестот, да ги решат конкретните проблеми во образованието

Либертас - 26.09.2014

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска го посети подрачното училиште „Даме Груев“ во населеното место Свидовица, во кое наставата беше бојкотирана од страна на родителите поради ...

Американскиот синдикат за образование го поддржа СОНК

Sky - 26.09.2014

На два дена пред генералниот штрајк на СОНК, просветарите добија поддршка од 1.6 милиони членови на Синдикатот за образование на САД, се наведува во писмото испратено од др.

Адеми: Kазните за родителите не се заплашување

Локално - 26.09.2014

Вчерашната изјава дека ќе има казни до 2000 евра за непосетување на наставата, според министерот Абдулаќим Адеми не е заплашување на родителите и наставниците, туку информирање дека основното и ...

Синдикатот за образование од САД го поддржува СОНК во штрајкот

Фактор - 26.09.2014

Синдикатот за образование на САД денеска испрати писмо до Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) во кое изразува отворена поддршка за „спротиставувањето на промените во државниот Закон за ...

Уште три гранкови синдикати се против одлуката на СОНК за штрајк

Денешен - 26.09.2014

Синдикатот за државна администрација и државна управа, Самостојниот синдикат за енергетика, рударство и индустрија и Синдикатот за транспорт и врски, кои се дел од Конфедерацијата на слободни ...

Рецензија: СРАМОТА: СОНК во немоќ да се справи со незадоволните професори од раководството тргна да ги манипулира ...

СПФМ - 26.09.2014

Штрајкбрејкерски текст со силна доза на спин. Написот претставува камче во медиумскиот мозаик чија цел, најверојатно e, да се поткопа најавениот штрајк на СОНК.

СОНК доби целосна поддршка од американскиот Синдикат на образование

Либертас - 26.09.2014

СОНК доби поддршка и од Синдикатот за образование на САД, за претстојниот штрајк и последните случувања со контроверзните законски измени на законите за основно и средно образование и воведувањето на ...

Адеми: Паричните казни не се заплашување, туку информирање дека наставата е задолжителна

Lider - 26.09.2014

Вчерашната изјава на директорката на Државниот просветен инспекторат (ДПИ) Надица Николоска дека за непосетување настава со закон се предвидени казни до 2.000 евра според министерот Абдилаќим Адеми ...

Ако детето не оди на настава глоба за родителите и до 2.000 евра

Идивиди - 26.09.2014

Скопје, 25 септември 2014 (МИА) - Повикот на претседателот на СОНК Јаќим Неделков до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник, за кога синдикатот најави штрајк на своите членови, е ...

СОНК не гарантира за плати за наставниците кои ќе штрајкуваат

Lider - 26.09.2014

Во услови на штрајк за поголеми права, дневниците за наставниците кои што штрајкуваат ги покрива СОНК, предвидува Колективниот договор за вработените во образованието.

Регионалниот огранок на СОНК од Прилеп не е за генерален штрајк

Канал5 - 25.09.2014

Регионалниот одбор на СОНК од Прилеп денеска на прес-конференција го обзнани ставот да не учествува во штрајк што го најави Синдикатот за образование, наука и култура.

Адеми: Повикот на СОНК за бојкот на наставата е спротивен на Уставот и законите

Алсат-М - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

Штрајкбрехерството е забрането со Законот за агенциите за привремени вработувања

Фокус - 25.09.2014

Оваа дилема ја отвора претседателот на СОНК, Јаким Неделков во утрешното интервју за неделникот „Фокус“ Законот за агенциите за привремени вработувања децидно забранува агенцијата да ангажира нови ...

Повикот до учениците во понеделник да не одат на училиште е противзаконски

Канал5 - 25.09.2014

Противзаконски е повикот на претседателот на СОНК, Јаким Неделков учениците од понеделник да не доаѓаат на настава поради најавениот штрајк на просветните работници.

И министерот Адеми против повикот на Неделков

Канал5 - 25.09.2014

И министерот за образование Абдулаќим Адеми затекнат од повикот на лидерот на СОНК, Неделков за прекин на наставата. Од Тетово изрази загриженост и негодување на изјавата во која се повикува на ...

Прилепскиот огранок на СОНК нема да штрајкува

Утрински - 25.09.2014

Прилеп - Прилепскиот регионален одбор на СОНК е против одлуката на Советот на СОНК, за организирање на генерален штрајк во понеделник, бидејќи сите 34 основни синдикални огранизации, биле едногласни ...

СОНК од Битола: Ништо не може да го одложи штрајкот

Утрински - 25.09.2014

„Иако општата ситуација околу најавениот штрајк во образованието што владее во целата држава, не ја одминува ни Битола, дефинитивно е сигурно дека овде нема да дозволиме да се појави толку ...

Адеми со обвинувања за СОНК, Неделков се жали на притисоци

Телма - 25.09.2014

Категорично ги отфрлам обвинувањата на СОНК дека врз нивните членови се врши притисок да не учествуваат на штрајкот во понеделник, вели министерот за образование, Абдилаќим Адеми.

За непосетување настава законот предвидува глоба за родителите и до 2.000 евра

Канал5 - 25.09.2014

Повикот на претседателот на СОНК Јаќим Неделков до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник, за кога синдикатот најави штрајк на своите членови, е противзаконски, противуставен и може да ...

На неколку дена до штрајкот, се стега обрачот околу СОНК

24 Вести - 25.09.2014

И денеска дел од членовите на ограноците на СОНК јавно се спротивставија на одлуката на раководството за штрајк. Ова сепак не го колеба Претседателот Неделков, кој вели дека цврсто остануваат на ...

Расте конфронтацијата меѓу ресорното министерство и СОНК

Алсат-М - 25.09.2014

Расте конфронтацијата меѓу Министерството за образование и Синдикатот за образование, наука и култура за штрајкот најавен за 29 септември. Министерот Абдилаќим Адеми вели дека апелот на СОНК за ...

Адеми: Повикот на СОНК за бојкот на наставата е спротивен на Уставот

Утрински - 25.09.2014

Министерот ги отфрли како неточни тврдењата за притисоци врз вработените во образовните инститиции да не учествуваат во штрајкот Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како ...

Надлежните со апел до родителите - да не подлегнат на повикот на СОНК, децата да ги носат децата в училиште

Алфа - 25.09.2014

Претседателот на СОНК да не ги манипулира учениците да ја бојкотираат наставата в понеделник, за кога е најавен штрајкот на Синдикатот. Надлежните со апел до родителите, да не подлегнат на повикот на ...

Адеми - Повикот на СОНК за бојкот на наставата е спротивен на Уставот и законите

Р.С.Европа - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

МОН вели во понеделник ќе има настава, а СОНК дека ќе има штрајк!

МКД - 25.09.2014

Министерството за образование и наука апелира до родителите во понеделник да ги пратат децата на настава, бидејќи министерството и општините ќе овозможат услови за непречено одвивање на образованиот ...

Родителите одлучни: Казни нема да плаќаме, децата ќе одат во училиште

Курир - 25.09.2014

Опасна игра во која мета се децата води претседателот на СОНК. Неговата изјава во која тој ги повикува децата да не одат на училиште бидејќи настава нема да има наиде на отпор кај родителите.

Регионалниот одбор на СОНК – Прилеп против штрајкот во образованието

Нетпрес - 25.09.2014

Регионалниот одбор на СОНК-Прилеп по денешниот состанок донесе одлука дека е против иницијативата на Советот на СОНК за организирање на генерален штрајк.

За непосетување настава законот предвидува глоба за родителите и до 2.000 евра

А1 On - 25.09.2014

Повикот на претседателот на СОНК Јаќим Неделков до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник, за кога синдикатот најави штрајк на своите членови, е противзаконски, противуставен и може да ...

Што ќе се прави во понеделник? Ќе одат ли децата на училиште или не?

МКД - 25.09.2014

Едни се за, едни против, едните велат дека нема потреба од штрајк, а други пак се убедени дека состојбите во образованието веќе се неиздржливи, па нешто мора да се преземе.

Власта со сите сили против штрајкот во образованието

Р.С.Европа - 25.09.2014

Изјавите од граѓани кои се претставуваат како дел од некакви ограноци од СОНК, а кои всушност не се ниту нивни членови, само покажува дека власта ги користи сите средства на отпор за да го спречи ...

АДЕМИ: Повикот до учениците во понеделник да не одат на училиште е противзаконски

Телеграф - 25.09.2014

За непосетување на наставата законите се децидни и предвидуваат глоба од 1.000 до 2.000 евра во денарска противредност за родителот, изјави директорката на Државниот просветен инспекторат Надица ...

ЛП: Не се памети кога власта водела дијалог со синдикатот

+инфо - 25.09.2014

Либералната партија го охрабрува СОНК да издржи во своите барања и е загрижена порани немањето дијалог помеѓу власта и синдикатот. „Проблемот во односот на власта со СОНК е тежок и индикативен.

Адеми: Повикот на СОНК за бојкот на наставата е спротивен на Уставот и законите

А1 On - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

Во пресрет на штрајкот на СОНК најави за казни за непосетување на настава

Р.С.Европа - 25.09.2014

За непосетување на наставата со закон предвидени се високи глоби за родителите, изјави директорката на Државниот просветен инспекторат Надица Николоска во пресрет на најавениот штрајк на наставниците.

СОНК ѝ нуди на власта можност за преговори до недела

+инфо - 25.09.2014

Претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура, Јаким Неделков, во интервју за порталот Инбокс7 , ја остава отворена можноста, ако властите, односно ресорните министерства ги викнат ...

Адеми е запрепастен од повикот на СОНК

+инфо - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

Регионалниот одбор на СОНК - Прилеп против штрајкот во образованието

Курир - 25.09.2014

Регионалниот одбор на СОНК-Прилеп по денешниот состанок донесе одлука дека е против иницијативата на Советот на СОНК за организирање на генерален штрајк.

Регионалниот огранок на СОНК од Прилеп не е за генерален штрајк

А1 On - 25.09.2014

Регионалниот одбор на СОНК од Прилеп денеска на прес-конференција го обзнани ставот да не учествува во штрајк што го најави Синдикатот за образование, наука и култура.

АДЕМИ: СОНК да не се меша во образовниот процес

Телеграф - 25.09.2014

Јас сум вџашен од претседателот на СОНК, кој ги повика учениците в понеделник да не одат на училиште, рече Адеми Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите ...

СОНК: Власта се обидува да го спречи штрајкот во образованието

Радио МОФ - 25.09.2014

Власта се обидува да го сузбие интересот за реализирање на генералниот штрајк на наставниот кадар во понеделник, вели претседателот на СОНК, Јаким Неделков за Радио Слободна Европа .

Родителите одлучни: Казни нема да плаќаме - децата ќе одат во училиште

Press24 - 25.09.2014

Опасна игра во која мета се децата води претседателот на СОНК. Неговата изјава во која тој ги повикува децата да не одат на училиште бидејќи настава нема да има наиде на отпор кај родителите.

Казни за родителите чии деца нема да одат на училиште од понеделник

Сител - 25.09.2014

Од 1000 до 2000 евра казна за секој родител кој своето дете нема да го пушти на настава. Неоправданото отсуство на учениците е спротивно на уставот кој ги гарантира правата на децата.

Адеми: Повикот на СОНК за бојкот на наставата е спротивен на Уставот и законите

Сител - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

Регионалниот одбор на СОНК - Прилеп против штрајкот во образованието

Press24 - 25.09.2014

Регионалниот одбор на СОНК-Прилеп по денешниот состанок донесе одлука дека е против иницијативата на Советот на СОНК за организирање на генерален штрајк.

Родителите против најавениот штрајк на СОНК: Децата ќе одат на училиште, не сакаме да плаќаме казни!

МРТ - 25.09.2014

Повикот на претседателот на СОНК в понеделник да нема настава, наиде на отпор кај родители. Велат дека немаат намера да плаќаат казни заради нечии интереси, пред се на раководството на СОНК...

При штрајк, наставници во скопските училишта ќе се менуваат по брза постапка

+инфо - 25.09.2014

Сè уште нема најава за штрајк во средните училишта на Град Скопје, а според нивните директори, доколку дојде до тоа в понеделник, училиштата и Градот ќе се потрудат по итна постапка да ги пополни ...

Регионалниот огранок на СОНК од Прилеп не е за генерален штрајк туку за дијалог

Сител - 25.09.2014

Регионалниот одбор на СОНК од Прилеп денеска на прес-конференција го обзнани ставот да не учествува во штрајк што го најави Синдикатот за образование, наука и култура.

Владата преку провладините медиуми ги заплашува родителите со казни од 2000 евра

Бриф - 25.09.2014

Секој родител што нема да го пушти детето на училиште во понеделник, за кога е најавен штрајкот на СОНК, ќе плати казна од 1000 до 2000 евра. Ова е една од главните вести денеска на провладините ...

ЛП: Не се памети кога власта се согласила на дијалог, СОНК да издржи во своите оправдани барања

Либертас - 25.09.2014

Соопштение на Либералната партија: Проблемот во односот на власта со СОНК е тежок и индикативен. Очигледно, не се работи за неможност двете страни да се договараат согласно нивните овластувања (по ...

Адеми контра изјавата на Неделковски: Децата да одат од понеделник на училиште!

Пулс24 - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

СОНК ќе штрајкува ама без солидарност на КСС

Локално - 25.09.2014

Синдикатот за образование, наука и култура останува на најавите за генерален штрајк в понеделник, но притоа нема да ја има поддршката на пожарникарите, земјоделците и поштарите, кои се членови на ...

Директорите и власта против СОНК: како ќе изгледа штрајкот в понеделник?

Фактор - 25.09.2014

Пожарникарите, земјоделците, комуналните и поштенските работници, како и вработените во одбраната, застанаа против штрајкот на воспитувачите, наставниците и професорите.

СОНК ги повикува „резервните“ штрајкбрејкери да не бидат пиони на власта

Либертас - 25.09.2014

Прес конференцијата на петте синдикални лидери, е уште една забава за јавноста, смета Јаким Неделков, претседател на Синдикатот за образование и наука, посочувајќи дека обвинувањата изнесени на прес ...

Родителите одлучни: Казни нема да плаќаме, децата ќе одат во училиште

Денешен - 25.09.2014

Опасна игра во која мета се децата води претседателот на СОНК. Неговата изјава во која тој ги повикува децата да не одат на училиште бидејќи настава нема да има наиде на отпор кај родителите.

Казни за родителите чии деца нема да одат на училиште од понеделник

МК News - 25.09.2014

Од 1000 до 2000 евра казна за секој родител кој своето дете нема да го пушти на настава. Неоправданото отсуство на учениците е спротивно на уставот кој ги гарантира правата на децата.

Регионалниот одбор на СОНК – Прилеп против штрајкот во образованието

Точка - 25.09.2014

Регионалниот одбор на СОНК-Прилеп по денешниот состанок донесе одлука дека е против иницијативата на Советот на СОНК за организирање на генерален штрајк.

МОН: Родителите в понеделник да ги пуштат децата на училиште, настава ќе има!

Фактор - 25.09.2014

Министерството за образование и наука, и покрај најавите за штрајк од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), апелира до родителите в понеделник да ги пратат децата на настава, бидејќи ...

Притисоци и страв пред генералениот штрајк на СОНК

Локално - 25.09.2014

Политизација во образованието, партиски притисоци врз вработените, ниски плати на негувателките во градинките, казни за наставен кадар, чести промени во образовната програма, се само дел од ...

Власта со сите сили против штрајкот на СОНК – и родителите се заплашуваат со казни

Либертас - 25.09.2014

Покрај контра-протестите и поделбите во дел од регионалните организации на СОНК, како и осудата од страна на пожарникарите, земјоделците и поштарите… синдикатот денес се соочува со нов вид на ...

Адеми: Запрепастен сум од повикот на СОНК за бојкот на наставата, тоа е грубо кршење на Уставот и законите

Либертас - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

Адеми: Повикот на СОНК за бојкот на наставата е спротивен на Уставот и законите

Денешен - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

Регионалниот одбор на СОНК – Прилеп против штрајкот во образованието

Денешен - 25.09.2014

Регионалниот одбор на СОНК-Прилеп по денешниот состанок донесе одлука дека е против иницијативата на Советот на СОНК за организирање на генерален штрајк.

Неделков: Нека не викнат на преговори на 28-ми, ќе го ставиме штрајкот во мирување

Либертас - 25.09.2014

Во интервју за порталот Инбокс7 , првиот човек на Синдикатот на образованието, Јаким Неделков, зборува за претстојниот штрајк, кој треба да започне во понеделник.

Родителите в понеделник да ги пуштат децата на училиште

Тера - 25.09.2014

Министерството за образование и наука, и покрај најавите за штрајк од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), апелира до родителите в понеделник да ги пратат децата на настава, бидејќи ...

МОН: Родителите в понеделник да ги пуштат децата на училиште, настава ќе има!

Република - 25.09.2014

Министерството за образование и наука, и покрај најавите за штрајк од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), апелира до родителите в понеделник да ги пратат децата на настава, бидејќи ...

Регионалниот разгранок на СОНК од Прилеп не е за генерален штрајк

Република - 25.09.2014

- Од 34 синдикални организации на Регионалниот одбор на СОНК Прилеп, којшто ги покрива Прилеп, Крушево, Долнени и Кривогаштани сите едногласно се изјаснија дека се против одлуката за генерален ...

Повикот на СОНК за бојкот е спротивен на Уставот и законите

Вечер Прес - 25.09.2014

Министерот Адеми ги отфрли како неточни тврдењата дека од страна на министерството се вршеле притисоци врз вработените во образовните инститиции да не учествуваат во штрајкот.

СОНК ја губи поддршката од сите страни!

Пулс24 - 25.09.2014

Синдикатот за образование, наука и култура ја губи поддршката за најавениот штрајк во понеделник, откако ограноците на Синдикатот од Велес, Битола, Штип, Кичево и други градови се изјаснија дека нема ...

Адеми контра изјавата на Неделковски – Децата да одат од понеделник на училиште

Локално - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

Адеми: Повикот на СОНК за бојкот на наставата е спротивен на Уставот

Н.Македонија - 25.09.2014

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми ги оцени како спротивни на законите и Уставот на државата повиците на претседателот на СОНК до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник за ...

За непосетување настава глоба и до 2.000 евра

Н.Македонија - 25.09.2014

Повикот на претседателот на СОНК Јаќим Неделков до учениците да ја бојкотираат наставата в понеделник, за кога синдикатот најави штрајк на своите членови, е противзаконски, противуставен и може да ...

Нема силно образование без силни учители

Н.Македонија - 25.09.2014

Квалитетен наставник се создава уште во почетокот на неговото образование. Затоа се за поздравување најавените промени, од кои се очекува работите да тргнат на подобро.

За непосетување настава глоба за родителите и до 2.000 евра

Lider - 25.09.2014

Повикот на претседателот на СОНК Јаќим Неделков до учениците да ја бојкотираат наставата во понеделник, за кога синдикатот најави штрајк на своите членови, е противзаконски, противуставен и може да ...

Поштарите и пожарникарите не го подржуваат штрајкот на СОНК

Lider - 25.09.2014

Земјоделци, пожарникари, поштари и претставници на синдикатите за одбрана, водостопанство и комунални организации, најавија дека нема да го поддржат штрајкот на наставниците.

Пожарникарите и комуналците против штрајкот на СОНК

Алсат-М - 24.09.2014

Земјоделците, пожарникарите, комуналните и поштенските работници, но и вработените во одбраната – се најдоа засегнати од штрајкот на наставниците и професорите.

Конфедерацијата на слободни синдикати и ограноците на СОНК против штрајкот

Канал5 - 24.09.2014

Петте гранкови синдикати кои се дел од една од најголемите синдикални организации во Р. Македонија – Конфедерацијата на слободни синдикати, се оградуваат од идејата и одлуката за организирање на ...

Пожарникарите и поштарите не го подржуваат штрајкот на СОНК

24 Вести - 24.09.2014

Синдикатите на земјоделци, пожарникари, одбрана, водостопански организации и телекомунукациски оператори, не го поддржуваат штрајкот во образованието.

СОНК ја изгуби подршката Од ксс

Телма - 24.09.2014

Пожарникарите, земјоделците, поштарите кои се членови на конфедерацијата на слободни синдикати се изјаснија против одлуката на синдикатот за образование наука и култура да организира генерален штрајк ...

Поштарите и пожарникарите не го подржуваат штрајкот на СОНК

24 Вести - 24.09.2014

Земјоделци, пожарникари, поштари и претставници на синдикатите за одбрана, водостопанство и комунални организации, најавија дека нема да го поддржат штрајкот на наставниците.

Поштарите и пожарникарите не го подржуваат штрајкот на СОНК

Утрински - 24.09.2014

Земјоделци, пожарникари, поштари и претставници на синдикатите за одбрана, водостопанство и комунални организации, најавија дека нема да го поддржат штрајкот на наставниците.

Учењето според Кембриџ-програмата поинтересно за учениците

Канал5 - 24.09.2014

Стартот на учебната година за децата од првите три одделенија, значеше и да се стане дел од реномираните наставни програми, на Меѓународниот центар за наставни програми на врвниот Британски ...

Дел од членовите на битолскиот СОНК не го поддржуваат штрајкот

+инфо - 24.09.2014

Не е време и нема простор за штрајк, порачаа денес дел од членовите на Синдикатот на образованието, науката и културата од битолските основни училишта, јави телевизијата Орбис .

Дијалог наместо штрајк, СОНК ја губи поддршката

МРТ - 24.09.2014

Во пресрет на најавениот штрајк на наставниците и професорите, СОНК ја губи поддршаката од ограноците и КСС. Се бара дијалог... Продолжуваат оградувањата од одлуката на Синдикатот за образование, ...

Во чиј интерес е генералниот штрајк во образованието?

Сител - 24.09.2014

Закани и притисоци со повикот за штрајк, вака врвот на СОНК ги собира образовните кадри масовно да изразат незадоволство. Без конкретна причина и амин од целото членство, во име на сите вработени во ...

ТУРЦИЈА: Наставниците на протест, полицијата употреби солзавец

Телеграф - 24.09.2014

Во Синоп, северна Турција, полицијата употреби солзавец во момент кога демонстрантите сакаа да прочитаат порака до Градското собрание. Една жена притоа е повредена додека голем број наставници ...

СОНК ја губи поддршката од сите страни

Курир - 24.09.2014

Синдикатот за образование, наука и култура ја губи поддршката за најавениот штрајк во понеделник, откако ограноците на Синдикатот од Велес, Битола, Штип, Кичево и други градови се изјаснија дека нема ...

И да има штрајк на СОНК, училиштата и градинките во Штип ќе работат без проблем

Курир - 24.09.2014

Градоначалникот на Штип Илчо Захариев, денес одржа состанок со овластениот просветен инспектор и директорите на детските градинки и на основните и средните училишта.

Необични училишни предмети низ светот

Факултети - 24.09.2014

Како што се менува технологијата, социјалните вредности и погледите на светот, пропорционално на сето ова се менуваат образовните системи во целиот свет и секако, тие се адаптираат на новите услови.

И да има штрајк на СОНК, училиштата и градинките во Штип ќе работат без проблем

Нетпрес - 24.09.2014

Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, денес со овластениот просветен инспектор и директорите на детските градинки и на основните и средните училишта оддржа состанок.

Захариев: И да има штрајк, училиштата и градинките во Штип ќе работат

Макфакс - 24.09.2014

Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, во среда со овластениот просветен инспектор и директорите на детските градинки и на основните и средните училишта одржа состанок, на кој се расправаше за ...

КСС не ја поддржува одлуката за генерален штрајк на СОНК

Курир - 24.09.2014

Петте гранкови синдикати кои се дел од една од најголемите синдикални организации во Р.Македонија – Конфедерацијата на слободни синдикати, се оградуваат од идејата и одлуката за организирање на ...

Ромските ученици се уште немаат соодветни услови за учење

Нова ТВ - 24.09.2014

Балкони како училници и три смени на часови без ниту една пауза, вака изгледа секојдневието на основците од училиштето „Браќа Рамиз и Хамид“ од Шуто Оризари Подолго време учениците од основното ...

СОНК ја губи поддршката од сите страни

Нетпрес - 24.09.2014

Синдикатот за образование, наука и култура ја губи поддршката за најавениот штрајк во понеделник, откако ограноците на Синдикатот од Велес, Битола, Штип, Кичево и други градови се изјаснија дека нема ...

Штрајк на учителите во Турција

+инфо - 24.09.2014

Наставници од Турција, членови на синдикати организираа денеска еднодневен штрајк против политиката на Владата во сферата на образованието и назначувањето директори, јавија турски медиуми.

И да има штрајк на СОНК училиштата и градинките во Штип ќе работат без проблем

Press24 - 24.09.2014

Заклучокот од средбата е дека наставата ќе продолжи, без оглед на тоа дали ќе има или ќе нема штрајк, пренесува порталот „1.мк". - Општината е должна согласно Законот да обезбеди непрекинат тек на ...

КСС не ја поддржува одлуката за генерален штрајк на СОНК

Press24 - 24.09.2014

Петте гранкови синдикати кои се дел од една од најголемите синдикални организации во Р.Македонија – Конфедерацијата на слободни синдикати, се оградуваат од идејата и одлуката за организирање на ...