TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Канал5 - 14.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка криза и за ...

Груевски: Интерес на државата и граѓаните е надминување на кризата

Дневник - 14.05.2016

Интерес на државата и на сите граѓани е надминување на кризата и враќање на патеките на напредокот и економскиот развој, ова завчера попладне го изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на средбата со германскиот специјален претставник, Јоханес ...

Хајндл дојде, слушна и си отиде

Утрински - 14.05.2016

Во изминатиов период партиите водеа преговори, но без вистинска желба да се надминат разликите Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл два дена ги сондираше позициите на четворицата политички лидери, од кои се очекува со конкретни потези да ...

„Клик Плус“: Хајндл замина „Пандорината кутија“ отворена

ТВ21 - 14.05.2016

Во вчерашното издание на Клик Плус, се дебатираше на тема: Хајндл замина „Пандорината кутија“ отворена. Гости: Рамадан Рамадани – аналитичар, Зоран Василевски од „Левица“, Агим Јонуз – аналитичар и колумнист и Сафет Бишевац- поранешен новинар и ...

„Клик Плус“ дебата: Хајндл замина – „Пандорината кутија“ отворена

ТВ21 - 14.05.2016

Нема ништо ново во барањата на ДУИ за поништување на одлуката за распуштање на Собранието ниту во барањето на ДПА за формирање дводомен парламент, изјави во синоќешната дебата во „Клик плус“ поранешниот пратеник Сафет Бишевац.

ДОЈДЕ, ВИДЕ, СИ ОТИДЕ: Хајндл не ги седна четворицата лидери на иста маса

Телеграф - 14.05.2016

Според најавите, Хајндл следната недела би требало повторно да дојде во Скопје на нова рунда разговори Тивко и без ниту една изјава си замина од Македонија германскиот пратеник Јоханес Хајндл.

Заев и Хајндл разговарале за политичката криза

Утрински - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Тачи: Договорот од Пржино е мртов, потребен е нов

ТВ21 - 13.05.2016

Договорот од Пржино е мртов и време е за нов договор, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Дневник - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка криза и за можностите за ...

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Вест - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка криза и за ...

Германскиот специјален пратеник Хајндл на средби со Заев, Ахмети и Тачи

24 Вести - 13.05.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателот на партијата, Радмила Шекеринска утрово се сретнаа со германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Партиите со разногласие го чекаат германскиот пратеник Хајндл

Дневник - 13.05.2016

Без големи очекувања се дел од партиите од големата четворка од првите средби со специјалниот пратеник на сојузниот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмаер за Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл, откако се изјаловил и последниот ...

Ахмети по средбата со Хајндл: Разговаравме за можноста за повторно свикување на Собранието

ТВ21 - 13.05.2016

Ставање на крај на политичката криза и најприкладен начин за свикување на Собранито беа главните теми на разговор помежи лидерот на ДУИ, Али Ахмети и германскиот пратеник Јоханес Хајндл во германската амбасада.

Ахмети: Бараме свикување на Собранието и крај на политичката криза

Фокус - 13.05.2016

Повторно свикување на Собранието и ставање крај на политичката криза, беа главните теми на средбата помеѓу претседателот на ДУИ, Али Ахмети и германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл.

Ахмети по средбата со Хајндл: Консултации за да се стави Парламентот повторно во функција

Телма - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, изјави дека се консултира со правни екперти како да се свика Собранието за да се донесат неколку важни одлуки.

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Утрински - 13.05.2016

ФОТО: Киро Попов Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка ...

Хајндл замина, преговорите продолжуваат

Телма - 13.05.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл идната недела повторно ќе дојде во Македонија за да го забрза решавањето на политичката криза. Тој не соопшти дали има некаков договор околу одложувањето на изборите, условите за тие да бидат фер и ...

Иницијативата на ДУИ пред Уставниот суд осудена на неуспех, велат правни експерти

Deutsche Welle - 13.05.2016

Германскиот специјален пратеник ги заврши разговорите со македонските политички лидери и со претставниците на меѓународната заедница во Скопје. Иницијативата на ДУИ осудена на неуспех, велат правни експерти.

Хајндл замина, партиите го отплеткуваат јазолот

Утрински - 13.05.2016

Наум Котевски Одлуката за распуштање на Собранието да биде отповикана и тоа повторно да биде во функција, промена на одлуката за избори на 5 јуни и договор за нов датум за нивно одржување, како и повлекување на аболицијата на шефот на државата Ѓорге ...

Хајндл замина, Ахмети ја покрена иницијативата за Собранието

24 Вести - 13.05.2016

Разговорите на германскиот посредник Јоханес Хајндл со лидерите на политичките партии се чини дека го забрза решавањето на прашањето за одложување на изборите, но и околу начините за повлекување на аболицијата на претседателот Иванов.

Хајндл замина, преговорите продолжуваат

ТВ21 - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија, Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со претставниците на политичките партии, потписнички на договорот од Пржино. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прв се сретна со Хајндл, по што рече дека се уште не се ...

Заев по средбата со Хајндл: Нема конкретни резултати, ова се почетни разговори

ТВ21 - 13.05.2016

„Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори“, изјави по 45-минутната средба со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а пренесе Мета .

Заев: Ова се почетни разговори со Хајндл, ништо конкретно не договоривме

Фокус - 13.05.2016

По средбата со Заев, во германската амбасада на средба со Хајндл пристигна претседателот на ДУИ, Али Ахмети во придружба на шефот на кабинетот Артан Груби и градоначалничката на Тетово, Теута Арифи.

Тачи: Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор

Сакам да кажам - 13.05.2016

Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Тачи: Договорот од Пржино пропадна, време е за нов договор

Фокус - 13.05.2016

Тачи изјави дека за пропаѓањето на договорот од Пржино се виновни трите партии кои се дел од извршната власт, но дека за иницијативата на Ахмети за повторно заседавање на Собранието има сериозна политичка волја од сите политички актери.

Заев и Хајндл разговараа за решенијата за надминување на политичката криза во земјава

Телма - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник, Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Хајндл ќе се врати идната недела со предлози и идеи за решавање на кризата

Репортер - 13.05.2016

Специјалниот германски пратеник, Јоханес Хајндл, идната недела повторно ќе дојде во Македонија, на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Тој тогаш ќе донесе нови предлози и идеи за надминување на политичката состојба во земјава, дознава ...

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Сител - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка криза и за ...

Продолжува посетата на Хајндл, средби со челниците на СДСМ, ДУИ и ДПА

Кајгана - 13.05.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл ја продолжува посетата на Македонија, при што во петок ќе оствари средби со лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА – Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи.

„Курир“: Албанскиот фактор ги потврди тезите за тоа кон што води дестабилизацијата наметната од Заев

Нетпрес - 13.05.2016

Она што дел од медиумите и политчките аналитчари го пишува и говореа изминатиов период дека крајната цел на на оваа вештачко креирана криза наметната од опозицискиот лидер Зоран Заев е редефинирање на Македонија, денеска стигна и официјална потврда ...

Албанскиот фактор ги потврди тезите за тоа кон што води дестабилизацијата наметната од Заев

Press24 - 13.05.2016

Она што дел од медиумите и политчките аналитчари го пишува и говореа изминатиов период дека крајната цел на на оваа вештачко креирана криза наметната од опозицискиот лидер Зоран Заев е редефинирање на Македонија, денеска стигна и официјална потврда ...

Средба Груевски - Хајндл за политичката криза

OhridNews - 13.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Никола Груевски, вчера, оствари средба со германскиот специјален претставник г-дин Јоханес Хајндл. Како што соопшти Центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ, соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, ...

За Тачи пржинскиот договор е мртов

Репортер - 13.05.2016

Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Средба Груевски, Хајндл: ВМРО ДПМНЕ за брз излез од кризата

Р.С.Европа - 13.05.2016

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски во Скопје се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл. Притоа Груевски, како што е соопштено, истакнал дека се посветени кон изнаоѓање на решенија кои би значеле брз излез од политичката криза.

РЕШЕНИЕТО Е ДАЛЕКУ: Хајндл ќе треба да дојде уште неколкупати во Скопје

Телеграф - 13.05.2016

Од четворицата лидери, Хајндл вчера се сретна само со претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, додека за денеска се предвидени средби со Зоран Заев, Али Ахмети и со Мендух Тачи Германскиот пратеник Јоханес Хајндл има набиена агенда и за само два ...

Хајндл на средби со лидерите, ДУИ во акција

+инфо - 13.05.2016

Итно повлекување на аболицијата од страна на претседателот Ѓорге Иванов, реформи во медиумите и прочистување на Избирачкиот список, се трите барања што вчера германскиот посредник Јоханес Хајндл вчера ги испорачал на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Хајндл ќе ги заокружи средбите со лидерите – од ДУИ се чека првиот чекор за свикување на Собранието

Капитал - 13.05.2016

Откако вчера се сретна со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл, денеска ќе има средби со првите луѓе на СДСМ, Зоран Заев, на ДУИ, Али Ахмети, и на ДПА, Мендух Тачи.

Продолжува посетата на Хајндл, средби со челниците на СДСМ, ДУИ и ДПА

Макфакс - 13.05.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл ја продолжува посетата на Македонија, при што во петок ќе оствари средби со лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА – Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи.

Хајндл се сретна со Заев и со Шекеринска

+инфо - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, утрово се сретнаа со специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл, во германската амбасада во Скопје.

Заев за разговорот со Хајндл: Нема конкретни резултати, ова се почетни средби

+инфо - 13.05.2016

Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори, изјави по 45-минутната средбата со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, лидерот на СДСМ Зоран Заев. Веднаш по Заев, на средба со Хајндл пристигна претседателот на ДУИ, Али ...

Заев по средбата со Хајндл: Ова се почетни средби, ништо конкретно не се договоривме

МКД - 13.05.2016

Средбата на првите луѓе на СДСМ, Зоран Заев и Радмила Шекеринска со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл траела 45 минути. „Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори“, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Заев со Хаjндл: Ова се почетни разговори, нема ништо конкретно

Нова ТВ - 13.05.2016

„Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори“, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл во Германската амбасада во Скопје, на која присуствуваше и ...

Ахмети по денешната сребата со Хајндл: Бараме начин за повторно да се свика Собранието

Репортер - 13.05.2016

Консултираме домашни и странски експерти во врска со тоа како може да го вратиме Собранието во функција, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, пренесе Мета.

Ахмети: Бараме начин повторно да се свика Собранието

+инфо - 13.05.2016

Консултираме домашни и странски експерти во врска со тоа како може да го вратиме Собранието во функција, изјави денеска претседателот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл.

Али Ахмети по средбата со Хајндл: Бараме начини како Собранието повторно да заседава

МКД - 13.05.2016

Имавме значајна средба,се разговараше за битни прашања за нашата земја и за регионот, за изборите на 5 јуни, за скопскиот договор и за евроатлантските процеси, изјави Али Ахмети, претседателот на ДУИ по средбата со Јоханес Хан, специјалниот ...

Заев и Хајндл разговарале за опции за надминување на кризата

+инфо - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник, Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Тачи: Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор

Нова ТВ - 13.05.2016

Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, по средбара со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл, изјави дека Договорот од Пржино е мртов и дека е време за нов договор.

Заев и Хајндл разговарале за политичката криза

Р.С.Европа - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Ахмети се сретна со Хајндл, се бара начин како Собранието повторно да работи

Макфакс - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во петокот оствари средба со специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл, со кого разговарале околу политичката криза, Пржинскиот договор и евроатланските процеси.

Тачи: Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор

+инфо - 13.05.2016

Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Хајндл се сретна и со Тачи: Пржино пропадна, време е за нов договор

МКД - 13.05.2016

Многу добра вест е тоа што ЕУ и натаму покажува конкретен интерес за Македонија. Се согласивме дека за Македонија ЕУ и НАТО нема алтернатива. За нас договорот од Пржино е пропаднат, изјави Мендух Тачи, претседателот на ДПА по средбата со Јоханес ...

Ахмети и на Хајндл му кажал дека бара начини да се свика Собранието

Капитал - 13.05.2016

„Во однос на изборите на 5 јуни сметаме дека не би било добро да се одржат, поради имиџот на нашата земја. Бараме начини како може повторно да се свика Собранието на Република Македонија“, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба ...

КАКВИ ДЕБАТИ НАЈАВУВА АХМЕТИ: Да се врати Собранието и да се отворат дополнителни прашања

Телеграф - 13.05.2016

Она што остави впечаток во изјавата на Ахмети за домашните медиуми е дека откако ќе се свика Собранието повторно, тоа воедно би значело и отворање на многу други дополнителни прашања за кои ќе треба да се разговара Изнаоѓање начин Собранието ...

Заев и Хајндл разговараа за решенијата за надминување на политичката криза во земјава

А1 On - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник, Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Заев-Хајндл: Кризата да заврши што побрзо и земјата да зачекори кон подобра иднина

Макфакс - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придужуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, во петокот се сретна со германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл, со кого разговараа за актуелната политичка состојба во Македонија и длабоката ...

Ахмети: Бараме начин за повторно свикување на Собранието

Нетпрес - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денес оствари средба со лидерите на партиите потписнички на Пржинскиот договор, СДСМ, ДУИ и ДПА. На средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети во германската амбасада било разговарано за ...

СРЕДБА ЗАЕВ-ХАЈНДЛ: Тема на разговор била политичката криза

Телеграф - 13.05.2016

Заев и Хајндл разговарале за модалитетите за свикување на Собранието и одложување на изборите, како и за начинот на поништување на одлуката за аболиција на Ѓорге Иванов Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателката ...

Заев за разговорот со Хајндл: Нема конкретни резултати, ова се почетни средби

Репортер - 13.05.2016

„Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори“, изјави по 45-минутната средба со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Веднаш по Заев, на средба со Хајндл пристигна претседателот на ДУИ, Али ...

Хајндл на средби со политичките лидери

МРТ - 13.05.2016

Бараме начин за повторно свикување на Собранието, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по претпладневната средба во германската амбасада, пратеникот за Македонија Јоханес Хајндл. Бараме начин за повторно свикување на Собранието, изјави лидерот на ДУИ, ...

Албанскиот фактор ги потврди тезите за тоа кон што води дестабилизацијата наметната од Заев

Курир - 13.05.2016

Она што дел од медиумите и политчките аналитчари го пишува и говореа изминатиов период дека крајната цел на на оваа вештачко креирана криза наметната од опозицискиот лидер Зоран Заев е редефинирање на Македонија, денеска стигна и официјална потврда ...

Хајндл ги комплетира средбите со политичките лидери

МРТ - 13.05.2016

Бараме начин за повторно свикување на Собранието, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по претпладневната средба во германската амбасада, со пратеникот за македонија Јоханес Хајндл. Германскиот дипломат имаше средба и со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев и Хајндл разговараа за решенијата за надминување на политичката криза во земјава

Press24 - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Хајндл повеќе молчалив од Ванхауте

Стандард - 13.05.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл идната недела повторно ќе дојде во Македонија за да го забрза решавањето на политичката криза. Тој не соопшти дали има некаков договор околу одложувањето на изборите, условите за тие да бидат фер и ...

Заев и Хајндл разговарале за решенијата за надминување на политичката криза

Стандард - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник, Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Заев, Ахмети и Тачи на средби со Хајндл

Сител - 13.05.2016

Како да се најде правна основа за повторно свикување на Собранието. Ова прашање е во фокусот на денешните средби на германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл со лидерите на СДСМ, ДУИ и ДПА.

Заев се сретна со Хајндл

Нетпрес - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник, Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Заев-Хајндл: Кризата да заврши што побрзо

Кајгана - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл, со кого разговараа за актуелната политичка состојба во Македонија и длабоката ...

Првата посета на Хајндл заврши без конкретен предлог за решени на кризата

Алфа - 13.05.2016

Без конкретен предлог заврши првата посета на германскиот „булдожер“ испратен да ја реши политичката криза во Македонија. Иако очекувањата од посетата на Хајндл беа големи, на разрешница на кризата ќе мора да се почека најмалку уште една недела за ...

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Алфа - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за политичката криза.

Ахмети го информирал Хајндл за иницијативата за свикување на Собранието

Р.С.Европа - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска по средбата со специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, ги повика сите политички партии да ја поддржат нивната иницијатива за свикување на Собранието на Македонија со цел да се донесат некои ...

Ахмети по средбата со Хајндл: Бараме начин да го вратиме Собранието во функција

Стандард - 13.05.2016

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со Јоханес Хан, специјалниот посредник на Германија за кризата во Македонија, сподели дека неговата партија ги претставила своите ставови за решавање на кризата и дека не би било добро на 5 јуни да има ...

Завршија средбите на Хајндл со потписниците на Договорот од Пржино

А1 On - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка криза и за ...

Тачи: Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор

Стандард - 13.05.2016

Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Press24 - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка криза и за ...

Бараме начин повторно да се свика Собранието

Тера - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети придружуван од неколку сопартијски претпладнево оствари средба со германскиот претставник кој е во дводневна посета на Македонија за политичката криза Јоханес Хајндл.

Заев за разговорот со Хајндл: Нема конкретни резултати, ова се почетни средби

Бриф - 13.05.2016

„Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори“, изјави по 45-минутната средба со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Веднаш по Заев, на средба со Хајндл пристигна претседателот на ДУИ, Али ...

Што произлезе од средбите на Хајндл со потписниците на Договорот од Пржино?

еМагазин - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка криза и за ...

Заев за разговорот со Хајндл: Нема конкретни резултати, ова се почетни средби

Либертас - 13.05.2016

„Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори“, изјави по 45-минутната средба со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Веднаш по Заев, на средба со Хајндл пристигна претседателот на ДУИ, Али ...

Ахмети: Бараме начин за повторно да се свика Собранието

Локално - 13.05.2016

Консултираме домашни и странски експерти во врска со тоа како може да го вратиме Собранието во функција, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл.

Тачи: Пржино е мртов договор, криви се ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ

Фактор - 13.05.2016

Виновници за пропаѓањето на договорот од Пржино според лидерот на ДПА Мендух Тачи се трите партии во извршната власт ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и СДСМ. По средбата с германскиот пратеник Јоханес Хајнлд, Тачи истакна дека е време за нов договор бидејќи тој од ...

Заев-Хајндл: Кризата да заврши што побрзо и земјата да зачекори кон подобра иднина

Точка - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придужуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, во петокот се сретна со германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл, со кого разговараа за актуелната политичка состојба во Македонија и длабоката ...

Мендух Тачи: Договараме редефинирање - нашата иницијатива е дводомно Собрание!

Пулс24 - 13.05.2016

Не е фер ова што го прави Ахмети. Она што го договараме зад затворени врати го прикажува како свој став. Лидерот на ДПА Мендух Тачи денеска по средбата со германскиот пратеник Јоханес Хајндл рече дека Ахмети се кити со туѓи перја.

Хајндл се сретна со Заев и со Шекеринска

Локално - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателот на партијата, Радмила Шекеринска утрово се сретнаа со германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Кои се барањата на Хајндл?

Фактор - 13.05.2016

Германскиот посредник, Јоханес Хајндл вчера на средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, побарал повлекување на аболицијата од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, реформи во медиумите и прочистување на Избирачкиот список.

Продолжува посетата на Хајндл, средби со челниците на СДСМ, ДУИ и ДПА

Канал 77 - 13.05.2016

Специјалниот германски пратеник, Јоханес Хајндл ја продолжува посетата на Македонија, така што денеска ќе оствари средби со лидерите на ДУИ и ДПА – Али Ахмети и Мендух Тачи, откако веќе се сретна со претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев за разговорот со Хајндл: Нема конкретни резултати, ова се почетни средби

Канал 77 - 13.05.2016

Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори – изјави по 45-минутната средба со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, лидерот на СДСМ Зоран Заев, пренесе порталот Плусинфо.

Ахмети се сретна со Хајндл, се бара начин како Собранието повторно да работи

Точка - 13.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во петокот оствари средба со специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл, со кого разговарале околу политичката криза, Пржинскиот договор и евроатланските процеси.

Ахмети: Бараме начин повторно да се свика Собранието

Бриф - 13.05.2016

Консултираме домашни и странски експерти во врска со тоа како може да го вратиме Собранието во функција, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл.

Само Груевски го интересира ЕУ и НАТО интеграција, другите одложување на изборите и федерализација !

Вечер Прес - 13.05.2016

Специјалниот пратеник пред посетата на Скопје беше на консултации во Вашингтон и Брисел. По завршувањето на разговорите во земјава, според неофицијални информации, Хајндл отпатува во Атина Специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес ...

Средба Заев-Хајндл: Се бараат модалитети за свикување на Собранието

еМагазин - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придужуван од заменик претседателската Радмила Шекеринска, денеска се сретна со германскиот сепцијален пратеник Јоханес Хајндл, во рамките на неговата дводневна посета на Република Македонија.

Хајндл си замина без изјави, се враќа во Скопје идната недела!

Фактор - 13.05.2016

Тивко без изјави, како што дојде во земјава така и си замина од тука германскиот специјален посредник Јоханес Хајндл. Во неизвесност ја остави јавноста и без да каже дали има договор за поместување на датумот на изборите, за повлекувањето на ...

Заев:Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори

Фактор - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по средбата со германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл изјави дека ништо конкретно не се договориле и дека ова се почетни разговори. Веднаш по Заев, на средба со Хајндл пристигна претседателот на ДУИ, Али ...

Хајндл се сретна со Заев и со Шекеринска

Бриф - 13.05.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и заменик-претседателката на партијата, Радмила Шекеринска, утрово се сретнаа со специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл, во германската амбасада во Скопје.

Тачи: Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор

Локално - 13.05.2016

Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Хајндл идната недела ќе донесе предлози и идеи за решавње на кризата

Локално - 13.05.2016

Специјалниот германски пратеник, Јоханес Хајндл, идната недела повторно ќе дојде во Македонија, на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Тој тогаш ќе донесе нови предлози и идеи за надминување на политичката состојба во земјава, дознава ...

Тачи: Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор

Бриф - 13.05.2016

Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Ахмети по сребата со Хајндл: Бараме начин за повторно да се свика Собранието

Либертас - 13.05.2016

Консултираме домашни и странски експерти во врска со тоа како може да го вратиме Собранието во функција, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, пренесе Мета.

Хајндл ќе се врати идната недела со предлози и идеи за решавање на кризата

Либертас - 13.05.2016

Специјалниот германски пратеник, Јоханес Хајндл, идната недела повторно ќе дојде во Македонија, на средби со потписниците на Договорот од Пржино. Тој тогаш ќе донесе нови предлози и идеи за надминување на политичката состојба во земјава, дознава ...

ДУИ со иницијатива до Уставен суд-Бараат Собранието повторно да заседава

Фактор - 13.05.2016

Партијата на Али Ахмети поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието, потврдил Артан Груби за ТВ Телма . Со оваа иницијатива ДУИ бара одлуката да се прогласи за неуставна со што ќе му се ...

(ВИДЕО) За Тачи пржинскиот договор е мртов, Ахмети бара свикување на Собранието

Либертас - 13.05.2016

Договорот од Пржино е мртов, време е за нов договор, изјави претседателот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со германскиот специјален претставник на Македонија, Јоханес Хајндл во германската амбасада во Скопје.

Заев за разговорот со Хајндл: Нема конкретни резултати, ова се почетни средби

Локално - 13.05.2016

„Ништо конкретно не се договоривме, ова се почетни разговори“, изјави по 45-минутната средба со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Веднаш по Заев, на средба со Хајндл пристигна претседателот на ДУИ, Али ...

Албанскиот фактор ги потврди тезите за тоа кон што води дестабилизацијата наметната од Заев

Пулс24 - 13.05.2016

Она што дел од медиумите и политчките аналитчари го пишува и говореа изминатиов период дека крајната цел на на оваа вештачко креирана криза наметната од опозицискиот лидер Зоран Заев е редефинирање на Македонија, денеска стигна и официјална потврда ...

Редефинирање на Македонија: Албанскиот фактор потврди кон што води кризата што ја создаде Заев

Република - 13.05.2016

Она што дел од медиумите и политичките аналитчари го пишува и го зборуваа изминатиов период дека крајната цел на на оваа вештачки создадена криза наметната од опозицискиот лидер Зоран Заев е редефинирање на Македонија, односно нејзина ...

Албанскиот фактор ги потврди тезите за тоа кон што води дестабилизацијата наметната од Заев

Lider - 13.05.2016

Она што дел од медиумите и политичките аналитчари го пишува и говореа изминатиов период дека крајната цел на на оваа вештачка креирана криза наметната од опозицискиот лидер Зоран Заев е редефинирање на Македонија, односно нејзина федерализација, ...

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Lider - 13.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната политичка криза и за ...

Хајндл ги комплетира средбите со потписниците на Договорот од Пржино

Идивиди - 13.05.2016

Скопје, 13 мај 2016 9МИА) - Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска имаше одделни средби со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи, на кои му биле пренесени нивните ставови за актуелната ...

Хајндл денеска и утре во Скопје

ТВ21 - 12.05.2016

Германскиот специјаелен претставник, Јоханес Хајндл, денеска и утре ќе престојува ви Скопје и ќе разговара со претставници на четирите политички партии, потписнички на Пржинскиот договор, потвртдија од Германската амбасада во Македонија, преку ...

Јоханес Хајндл на средби со партиите

Фокус - 12.05.2016

Според соопштението, Хајндл ќе има средби и со амбасадорот на САД, Џес Бејли и со другите амбасадори од земјите на ЕУ Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена, Јоханес Хајндл , денеска и утре ќе биде во Скопје, каде што ...

Јоханес Хајндл на први средби со Попоски и Груевски

Телма - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл пристигнува во 24 часовна посетна на Скопје. Тој денеска најпрво ќе се сретне со Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, а потоа со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и ...

(Видео) Хајндл пристигна во Скопје

ТВ21 - 12.05.2016

Специјалниот германски преговарач, Јоханес Хајндл пристигна во Скопје, а на скопскиот аеродром „Александар Велики“ во 12 часот го пречека германската амбасадорка во Македонија, Кристине Алтхаузер, јавува новинарот на ТВ 21 Фуркан Салиу.

Села бара од Хајндл и албанската опозиција да се вклучи во преговорите

Фокус - 12.05.2016

Села смета вели дека со самото тоа што се именува дипломат со извонредно искуство на чело на задачата се докажува сериозноста со која Германија пристапува кон решавањето на политичката криза во Македонија Зијадин Села , лидер на Движењето за Реформи ...

Хајндл во Скопје - Времето е кратко, потребни се итни реформи

Утрински - 12.05.2016

Наум Котевски Само 12 часа по полноќното доставување на кандидатските листи за пратеници до Државната изборна комисија од владејачката партија со коалициските партнери, во Скопје допатува германскиот пратеник Јоханес Хајндл.

Јоханес Хајндл во дводневна посета на Скопје

24 Вести - 12.05.2016

На агендата на специјалниот претставник на германската влада Јоханес Хајндл се средби со дипломатскиот кор во земјава како и со политичките лидери потписници на пржинскиот договор. Хајндл не даде изјави по денешната посета на министерството за ...

Средба Груевски-Хајндл:Потребно е итно решавање на политичката криза

Телма - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Никола Груевски денес оствари средба со германскиот специјален претставник г-дин Јоханес Хајндл. Соговорниците разговараа за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и стратешките цели на државата ...

Средба Хајндл-Груевски

24 Вести - 12.05.2016

Германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл оствари средба и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Од партијата преку соопштение информираат дека на средбата било разговарано за актуелната политичка состојба, како и стратешките цели ...

Хајндл пристигна во Македонија: Што носи во преговарачкото куферче?

ТВ21 - 12.05.2016

Германскиот пратеник во Македонија, Јоханес Хајндл пристигна во Македонија. Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски, рече дека неговата посета е добар знак дека Македонија има европска иднина и дека не е оставена сама на себе.

Хајндл во Скопје, иницијатива за свикување на Собранието

Телма - 12.05.2016

ДУИ најави конкретни активности во наредните денови за свикување на Собранието затоа што смета дека избори на 5 јуни без учество на СДСМ, ДУИ и ДПА не се решение на политичката криза, туку нејзино продлабочување.

Ханјдл на средби со Попоски и амбасадрите на ЕУ и САД

Алсат-М - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ бара брз излез од кризата

Дневник - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, оствари средба со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл . Соговорниците разговараа за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и стратешките цели на државата вклучително и ...

Попоски-Хајндл: Македонски и европски интерес е надминување на кризата и посветеност на реформите

Вест - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

Груевски-Хајндл - ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

Утрински - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Средба на Груевски со Хајндл - ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

Вест - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Груевски на средба со Хајндл

Фокус - 12.05.2016

На средбата присуствуваа членови на Извршниот одбор на партијата, министерот за финансии, Зоран Ставрески, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и пратеникот, Антонио Милошоски.

Германскиот специјален пратеник Хајндл денеска и утре во посета на земјава

24 Вести - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Дневник - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Села бара од Хајндл да ја вклучи албанската опозиција во преговорите

ТВ21 - 12.05.2016

Зијадин Села, лидер на Движењето за Реформи ДПА, во писмо до германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, кој денеска пристигна во Македонија вели дека со тоа што германскиот Бундестаг именува дипломат со извонредно искуство на чело на ...

Ханјдл на средби со Попоски и амбасадорите на ЕУ и САД

Утрински - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Средба на Груевски со Хајндл – ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

Нетпрес - 12.05.2016

Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките цели на државата вклучително и евроатланските интеграции на Република Македонија. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, како што соопшти партијата, истакнал дека ...

Груевски му рекол на Хајндл дека бара брз излез од кризата

+инфо - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник, Јоханес Хајндл, со кого разговарал за актуелната политичка состојба, кризата, како и за стратешките цели на државата вклучително и евроатланските ...

Јоханес Хајндл денеска и утре на средби во Македонија

Репортер - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

(ВИДЕО) Средба на Груевски со Хајндл – ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

А1 On - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Груевски: Решението за кризата да се базира на почитување на волјата на граѓаните

МКД - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Груевски-Хaјндл: ВМРО-ДПМНЕ е посветена на наоѓање брз излез од кризата

Макфакс - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ е посветена на изнаоѓањето решенија кои би значеле брз излез од наметната политичка криза, а за тоа е неопходна волја, и посветеност на сите субјекти за тоа, како и нивна активна партиципација и искрен пристап, истакнал челникот на ...

Средба на Груевски со Хајндл – ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

Press24 - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска и утре е престојува во Скопје

Сител - 12.05.2016

Спроведувањето реформи за излез од политичката криза е во фокусот на еднодневната посета на специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл на Макеоднија. Во кусата писмена изјава по неговото пристигнување во Скопје, високиот дипломат порача дека ...

ГРУЕВСКИ СО ХАЈНДЛ: ВМРО-ДПМНЕ е посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата (ВИДЕО)

Телеграф - 12.05.2016

Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките цели на државата вклучително и евроатланските интеграции на Република Македонија Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Алфа - 12.05.2016

Хајндл, како што соопшти Германската амбасада во земјава, ќе има средби и со амбасадорот на САД Џес Бејли и со другите амбасадори од земјите на ЕУ. Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ...

Јоханес Хајндл денеска и утре на средби со четирите партии

Стандард - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија, Јоханес Хајндл, денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Средба на Груевски со Хајндл - ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

Сител - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Груевски му кажал на Хајндл дека е посветен на решавање на политичката криза

Стандард - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Груевски се сретна со Хајндл, му рекол дека барал решенија за излез од кризата

Репортер - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска оствари средба со германскиот специјален претставник, Јоханес Хајндл, со кого разговарал за актуелната политичка состојба, кризата, како и за стратешките цели на државата вклучително и ...

ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА ВО ФОКУС: Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Телеграф - 12.05.2016

Хајндл е именуван од страна на германскиот министер за надворешни работи, за нов пратеник којшто ќе работи заедно со Европската Унија и САД и ќе помага при решавање на кризата во Македонија Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и ...

Германскиот специјален пратеник Хајндл на средби во Македонија

Кајгана - 12.05.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, при што ќе оствари средби со претставниците на четирите најголеми политички партии, како и со низ дипломати во земјата.

Позитивен сигнал од Берлин: Хајндл на средби во Македонија

Press24 - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

И Села има што да му каже на Хајндл – Еве што му прача на германскиот амбасадор

Репортер - 12.05.2016

Зијадин Села, лидер на Движењето за Реформи ДПА, во писмо до германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, кој денеска пристигна во Македонија вели дека со тоа што германскиот Бундестаг именува дипломат со извонредно искуство на чело на ...

Бејли и Груевски денеска очи во очи со Хајндл

Репортер - 12.05.2016

Сецијалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл пристигнува во 24 часовна посета на Скопје. Тој денеска најпрво ќе се сретне со Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, а потоа со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

А1 On - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Ханјдл на средби со Попоски и амбасадрите на ЕУ и САД

А1 On - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Ханјдл на средби со Попоски и амбасадрите на ЕУ и САД

Нетпрес - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Хаjндл на средби со Попоски и амбасадрите на ЕУ и САД

Press24 - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Мирчев: Со поднесувањето на листите, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека го почитува договорот од Пржино

Курир - 12.05.2016

Процесот за надминување на кризата и дијалогот течат. Најважно е што меѓународниот фактор се нема откажано од договорот, смета професорот Димитар Мирчев. Разговорите за надминување на политичката криза продолжуваат, а со поднесувањето на листите за ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Сител - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Мирчев: ВМРО-ДПМНЕ со поднесувањето на листите покажа дека го почитува договорот од Пржино

Нетпрес - 12.05.2016

Процесот за надминување на кризата и дијалогот течат. Најважно е што меѓународниот фактор се нема откажано од договорот. Разговорите за надминување на политичката криза продолжуваат, а со поднесувањето на листите за пратеници ВМРО-ДПМНЕ покажа дека ...

Хајндл на средби со Попоски и амбасадрите на ЕУ и САД

Курир - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Македонски и европски интерес е посветеноста на реформите

МКД - 12.05.2016

На средбата беа споделени очекувања дека напорите за надминување на политичката криза во државата остануваат фокусирани на исполнување на реформите со кои ќе се задржи препораката за водење на пристапни преговори со ЕУ, која Република Македонија прв ...

Попоски-Хајндл:Македонски и европски интерес е надминување на кризата и посветеност на реформите

Нетпрес - 12.05.2016

Амбасадорот Хајндл. како што соопшти МНР, информираше за неговиот мандат и очекувања од ангажманот во Република Македонија. На средбата беа споделени очекувања дека напорите за надминување на политичката криза во државата остануваат фокусирани на ...

Попоски-Хајндл: Македонски и европски интерес е надминување на кризата и посветеност на реформите

Сител - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

Попоски-Хајндл:Македонски и европски интерес е надминување на кризата и посветеност на реформите

Press24 - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

(ВИДЕО) Хајндел напладне пристигна во Скопје

Репортер - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл напладне пристигна во Скопје. На аеродромот Александар Велики го пречека германската амбасадорка Алтхаузер. Германскиот специјален преставник не сакаше да открие какви предлози за излез ...

РАЗГОВОР ХАЈНДЛ-ПОПОСКИ: Македонски и европски интерес е надминување на кризата и посветеност на реформите

Телеграф - 12.05.2016

Напорите за надминување на политичката криза во државата остануваат фокусирани на исполнување на реформите со кои ќе се задржи препораката за водење на пристапни преговори со ЕУ Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски ...

Германскиот претставник Хајндл во Скопје

Р.С.Европа - 12.05.2016

Германската амбасада во Скопје соопшти дека германскиот специјален претставник за Македонија Јоханес Хајндл денеска и утре во Скопје ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Попоски-Хајндл: Македонски и европски интерес е надминување на кризата и посветеност на реформите

Курир - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Курир - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

ХАЈНДЛ ВО СКОПЈЕ: Ќе најде ли Германецот решение за кризата?

Телеграф - 12.05.2016

Очекувањата се дека тој ќе има тешка задача ако се знаат дијаметрално спротивните ставови на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Задачата на Хајндл му ја отежнува и одлуката на Државната комисија дека е подготвена да ги организира изборите на 5 јуни и дека ...

Денеска Јоханес Хајндл на средби со четворката, со амбасадорите на ЕУ, со Бејли...

МКД - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Германскиот специјален пратеник Хајндл на средби во Македонија

Макфакс - 12.05.2016

Германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл во четврток и петок ќе престојува во Скопје, при што ќе оствари средби со претставниците на четирите најголеми политички партии, како и со низ дипломати во земјата.

Хајндл оствари средба со Попоски

Р.С.Европа - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

МРТ - 12.05.2016

Во земјава ќе разговара со лидерите на партиите- потписнички на Пржинскиот договор за изнаоѓање решение за политичката криза. Денеска и утре во Македонија престојува германскиот специјален пратеник, амбасадорот Јоханес Хајндл.

НА ПАТ СО МАЛ КУФЕР: Германецот Хајндл не планира многу да се задржи во Скопје (ФОТО)

Телеграф - 12.05.2016

Тој денеска ќе се сретне со амбасадорите на САД и на ЕУ, а со лидерите најверојатно ќе се сретне утре Со мал рачен багаж Германецот Јоханес Хајндл е снимен на аеродром на пат за Скопје. Според најавите, тој во Македонија ќе остане само два дена за ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Нетпрес - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје. Според најавите, Хајндл ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Села му пиша на Хајндл: Вклучете ја и албанската опозиција во преговорите

+инфо - 12.05.2016

Зијадин Села, лидер на Движењето за Реформи ДПА, во писмо до германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, кој денеска доаѓа во Македонија како специјален пратеник за политичката криза, вели дека со тоа што германскиот Бундестаг именува ...

Јоханес Хајндл на средби со партиите, ќе го одмине Иванов

+инфо - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл, денеска и утре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Хајндл во Скопје со ставовите на Берлин

Р.С.Европа - 12.05.2016

Берлин поактивно се вклучува во решавањето на политичката криза во Македонија. Денеска во земјава пристигнува и специјалниот пратеник на сојузниот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмаер за Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл.

Средба на Груевски со Хајндл – ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

Курир - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

МИРЧЕВ: Со поднесувањето на листите, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека го почитува договорот од Пржино

Телеграф - 12.05.2016

Процесот за надминување на кризата и дијалогот течат. Најважно е што меѓународниот фактор се нема откажано од договорот, смета професорот Разговорите за надминување на политичката криза продолжуваат, а со поднесувањето на листите за пратеници ...

ГЕРМАНЕЦОТ ПРИСТИГНА: Хајндл го пречека само амбасадорката Алтхаузер (ФОТО)

Телеграф - 12.05.2016

Тој не беше расположен за изјава и веднаш се упати кон возилото на германската амбасада. На аеродромот беше пречекан единствено од Кристине Алтхаузер Со редовна линија од Виена пристигна германскиот пратеник Јоханес Хајндл кој треба да помогне да ...

Села бара албанската опозиција да се вклучи во преговорите

МКД - 12.05.2016

Зијадин Села, лидер на Движењето за Реформи ДПА, испратил писмо до германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, пред неговото доаѓање во Македонија како специјален пратеник за политичката криза, во кое го информира дека досегашните преговори ...

Села до Хајндл: Во разговорите да се вклучи и албанската опозиција

Нова ТВ - 12.05.2016

Лидерот на Движењето за реформи – ДПА, Зијадин Села, во писмо до германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, вели дека досега преговорите се одвивале нетранспарентно и смета дека овојпат јавноста задолжително треба да се информира за ...

Ханјдл на средби со Попоски и амбасадрите на ЕУ и САД

Сител - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Хајндл на средба со министерот Попоски, а потоа и во ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 12.05.2016

Пред малку почна мисијата на амбасадорот Јоханес Хајндл, специјалниот пратеник на Германија за кризата во Македонија. Првата средба е со министерот за надворешни работи Никола Попоски. Потоа планирана е и средба во штабот на владеачката партија ...

Хаjндл во Скопје: Почна серијата разговори со македонските политичари

МРТ - 12.05.2016

Денеска и утре во Македонија престојува германскиот специјален пратеник, амбасадорот Јоханес Хајндл. Како што најави германската амбасада, тој има набиена агенда и ќе разговара со лидерите на четирите партии, со шефот на дипломатијата Попоски и со ...

РАЗГОВОРИТЕ ПОЧНАА: Хајндл на средба со Попоски и со Орав и Бејли

Телеграф - 12.05.2016

Средбите со четворицата лидери ќе се одржат најверојатно утре Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје има средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Екслузивно: Што пишува во тефтерот на Јоханес Хајндл

Репортер - 12.05.2016

Коза Ностра доби екслузивна можност да ѕирне во потсетникот на германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл кој денес пристигнува во ...

Хајндл заврши со Попоски, на ред се Бејли и Груевски

МКД - 12.05.2016

Педесетина минути траел разговорот на Јоханес Хајндл со шефот на македонската дипломатија. По средбата никој не даде изјава. Специјалниот пратеник на Германија за кризата во Македонија, по средбата во МНР замина во амбасадата на САД, а во 17,30 ...

(ВИДЕО) Средба на Груевски со Хајндл – ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

Репортер - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Хајндл на средба со Поповски со фокус на реформите

+инфо - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска се сретна со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, и германскиот амбасадор во Република ...

Германија во континуитет бара разрешница на кризата во Македонија

Нова ТВ - 12.05.2016

Германското МНР, амбасадата на Германија во Скопје, амбасадорката Алтхаузер и министерот за надворешни работи на Германија Франк-Валтер Штајнмаер, се само дел од низата начини преку кои Германија од почетокот на политичката криза во земјава во ...

Средба на Попоски и Хајндл – политичката криза во фокусот

Нова ТВ - 12.05.2016

Министерството за надворешни работи соопштува дека специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл информирал за неговиот мандат и чекувањата на денешната средба со Никола Попоски. – На средбата беа споделени очекувања дека напорите за надминување на ...

Јоханес Хајндл денеска ја почнува мисијата во Скопје

Тера - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за разрешување на политичката криза во Македонија, кој е и амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, денеска и утре ќе биде во Скопје, каде ќе разговара со претставници на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Хајндл по средбата со Бејли на разговор и со Груевски

Бриф - 12.05.2016

Германскиот специјален пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл, попладнево имаше средба со лидерот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Хајндл не пристигна во седиштето на партијата преку главниот влез, туку најверојатно преку ...

Груевски се сретна со Хајндл: ВМРО-ДПМНЕ е посветена за наоѓање решение за излез од кризата

Точка - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој ќе одржи неколку средби со лидерите на партиите во Македонија. Груевски и Хајндл разговарале за политичката состојба и за кризата, но и за ...

ХАЈНДЛ ДОАЃА: Македонија во очекување на германската булдожер диплoматија

Фактор - 12.05.2016

Дводвена мисија во Скопје ќе има денеска и утре германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл. Тој доаѓа на помош за спас од кризата во која ЕУ не може да најде точка која ги доближи ставовите на политичките партии и нивните лидери.

Груевски – Хајндл: ВМРО-ДПМНЕ посветена кон надминување на кризата и враќање на спокојот на граѓаните

Република - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Јоханес Хајндл во Македонија: Ќе најде ли решение за политичката криза?

еМагазин - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Попоски-Хајндл: Македонски и европски интерес е надминување на кризата

Република - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

Средба Попоски-Хајндл – очекувања за надминување на кризата и исполнување на реформите

Либертас - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

ФОТО+ВИДЕО:Груевски на средбата со Хајндл:Интерес на државата и граѓаните е надминување на кризата

Фактор - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник, Јоханес Хајндл. Соговорниците разговараа за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и стратешките цели на државата, вклучително и ...

Хајндл денеска ќе се сретне со Бејли, Груевски и Поповски

Либертас - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл пристигнува во 24 часовна посета на Скопје. Тој денеска најпрво ќе се сретне со Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, а потоа со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Јоханес Хајндл се сретна со Попоски и со Груевски, другите се за утре

Вечер Прес - 12.05.2016

Специјалниот пратеник беше именуван од германскиот министер за надворешни работи Штајнмаер. Пред посетата на Скопје, тој беше на консултации во Вашингтон и Брисел. По завршувањето на разговорите во земјава, според неофицијални информации Хaјндл ќе ...

Хајндл дојде- денеска “официјалното”, а утре “главното”

Локално - 12.05.2016

Специјалниот германски прретставник, Јоханес Хајндл на пладне пристигна во Скопје. НА аеродромот го пречека германската амбасадорка во Македонија, Кристине Алтхаузер. Во 15 часот, Хајндл ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола ...

Македонски и европски интерес е надминување на кризата и посветеност на реформите

Пулс24 - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

Средба Попоски-Хајндл – очекувања за надминување на кризата и исполнување на реформите

Локално - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Вечер Прес - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Груевски се сретна со Хајндл, му рекол дека барал решенија за излез од кризата

Либертас - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска оствари средба со германскиот специјален претставник, Јоханес Хајндл, со кого разговарал за актуелната политичка состојба, кризата, како и за стратешките цели на државата вклучително и ...

Хајндл на средби со Попоски и амбасадрите на ЕУ и САД

Точка - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

ХАЈНДЛ ТРГНА ВО АКЦИЈА: Прва средба со министерот Попоски-кој е следен?

Фактор - 12.05.2016

Германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл пристигна во дводневна мисија во Скопје и во моментов е на срдба со министерот за надворешни работи Никола Попоски. Со оваа средба која е прва, почнуваат разговорите на германската булдожер ...

Села му испрати писмо на Хајндл: Вклучете ја и албанската опозиција во преговорите

Либертас - 12.05.2016

Зијадин Села, лидер на Движењето за Реформи ДПА, во писмо до германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, кој денеска пристигна во Македонија вели дека со тоа што германскиот Бундестаг именува дипломат со извонредно искуство на чело на ...

Мирчев: Со поднесувањето на листите ВМРО-ДПМНЕ покажа дека го почитува Договорот од Пржино

Република - 12.05.2016

Процесот за надминување на кризата и дијалогот течат. Најважно е што меѓународниот фактор се нема откажано од договорот, смета професорот Димитар Мирчев. Разговорите за надминување на политичката криза продолжуваат, а со поднесувањето на листите за ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Точка - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје. Според најавите, Хајндл ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

(ВИДЕО) Хајндел напладне пристигна во Скопје

Либертас - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл напладне пристигна во Скопје. На аеродромот Александар Велики го пречека германската амбасадорка Алтхаузер. Германскиот специјален преставник не сакаше да открие какви предлози за излез ...

Ќе најде ли Германецот решение за кризата?

Вечер Прес - 12.05.2016

Со мал рачен багаж Јоханес Хајндл допатува во 24-часовна мисија за помош во изнаоѓањето излез од политичката криза во земјава. Првата дестинација за специјалниот германски пратеник беше Министерството за надворешни работи каде се сретна со шефот на ...

Германскиот гласник на Меркел денеска во Скопје

Локално - 12.05.2016

Германската амбасада во Скопје соопшти дека германскиот специјален претставник за Македонија Јоханес Хајндл денеска и утре во Скопје ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

(ВИДЕО) Средба на Груевски со Хајндл – ВМРО-ДПМНЕ посветена на изнаоѓање решение за брз излез од кризата

Локално - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Јоханес Хајндл се сретна со Поповски

Пулс24 - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Средба на Груевски со Хајндл

Пулс24 - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се сретна со германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл, кој престојува во Македонија. Соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, создадената криза, како и за стратешките ...

Хајндл во Скопје, ЕУ амбасадорите на роуд шоу низ Македонија!

Вечер Прес - 12.05.2016

Хајндл, како што соопшти Германската амбасада во земјава, ќе има средби со лидерите на четирите партии и со амбасадорот на САД Џес Бејли, со евроамбасадорот Аиво Орав и со другите амбасадори од земјите на ЕУ.

Јоханес Хајндл денеска ја почнува мисијата во Скопје

Бриф - 12.05.2016

Германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде ќе оствари средби со претставниците на четирите најголеми политички партии. Според соопштението од германската амбасада во Македонија, тој ќе се сретне и со ...

Јоханес Хајндл денеска ја почнува мисијата во Скопје

Канал 77 - 12.05.2016

Германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде ќе оствари средби со претставниците на четирите најголеми политички партии. Според соопштението од германската амбасада во Македонија, тој ќе се сретне и со ...

Попоски-Хајндл:Македонски и европски интерес е надминување на кризата и посветеност на реформите

Lider - 12.05.2016

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски попладнево оствари средба со амбасадорот Јоханес Хајндл, личен претставник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер и германскиот амбасадор во ...

Јоханес Хајндл на средби во Македонија

Lider - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл денеска и утре ќе престојува во Скопје, каде што ќе разговара со претставници на четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор.

Хајндл на средби со Попоски и амбасадрите на ЕУ и САД

Lider - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл, кој престојува во дводневна посета на Скопје, попладнево во МНР ќе има средба со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Специјалниот германски пратеник Хајндл утре пристигнува во Скопје

24 Вести - 11.05.2016

Специјалниот германски пратеник за Македонија Јоханес Хајндл најверојатно утре пристигнува во Скопје, а најверојатно првите средби со партиските тимови ќе ги реализира в петок. Неофицијално, на неговата агенда се средби со лидерите на четири ...

Хајндл утре пристигнува во Скопје

Сакам да кажам - 11.05.2016

Јоханес Хајндл Специјалниот пратеник на германското министерството за надворешни работи за Македонија, Јоханес Хајндл, утре ќе допатува во дводневна посета на Македонија, соопшти денеска германската амбасада во Скопје.

Хајндл пристигнува во Македонија

Фокус - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија треба да разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, како и со странските амбасадори во земјава, соопшти германската амбасада.

Хајндл ОД Брисел преку Скопје во Атина

Сакам да кажам - 11.05.2016

Јоханес Хајндл СПЕЦИЈАЛНО ОД БЕРЛИН ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК – СИЛВЕРА ПАДОРИ – КЛЕНКЕ Специјалниот пратеник на германското министерството за надворешни работи за Македонија, Јоханес Хајндл кој утре ќе дојде во Скопје сигурно ќе оди и за Атина, потврдија ...

Скопје и Берлин на различни фрекфенции за мисијата на Хајндл

Deutsche Welle - 11.05.2016

Шефот на македонската дипломатија го поздрави ангажманот на Германија и очекува потврда на европската перспектива. Хајндл на средби со партиите потписнички на Договорот од Пржино. Германската амбасада во Скопје попладнево го потврди доаѓањето на ...

Хајндл утре доаѓа во Скопје-на преговарачка маса ставени 3 услови?

Телма - 11.05.2016

Продолжуваат преговорите на меѓународната заедница со македонските партии, кои се одвиваат на одвоени средби. Извори кои се вклучени во нив , за Телма велат дека на маса се 3 барања.:Поништување на аболицијата, одлагање на изборите, а Уставниот суд ...

Попоски - Доаѓањето на Хајндл е позитивен сигнал

Утрински - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл, утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Нова рунда преговори: ЕУ ги постави условите

Фокус - 11.05.2016

На преговарачката маса поставени три услови Четирите политички партии продолжуваат со преговори со меѓународната заедница. И специјалниот германски посредник , Јоханес Хајндл, утре доаѓа во Скопје.

Интервју со професор Денко Малески: Хајндл не доаѓа за да посредува

24 Вести - 11.05.2016

Германија вообичаено не функционира по принципот на таканаречена болдожер дипломатија - вели универзитетскиот професор и поранешен министер за надворешни работи Денко Малески. Според него, фактот што голема сила се вклучува во преговорите создава ...

Германска амбасада: Хајндл уште од утре започнува со средби

Дневник - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за разрешување на политичката криза во Македонија, кој е и амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, утре и задутре ќе биде во Скопје, каде ќе разговара со претставници на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Попоски: Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

Вест - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Попоски: Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

24 Вести - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Партиските тимови на „сув тренинг“ за средбата со Хајндл

Deutsche Welle - 11.05.2016

Добро е четворката да постигне договор за двете клучни прашања пред доаѓањето на Хајндл, за да може потоа да почнат директни преговори за другите важни обврски, велат преговарачки извори Лидерската четворка се подготвува за првата средба со Јоханес ...

Јоханес Хајндл утре пристигнува во Скопје

Телма - 11.05.2016

Наместо в четрток, како што беше најавено, специјалниот германски пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл утре пристигнува во Скопје, потврдуваат за Телма дипломатски извори. Како што соопштија од германското министерство за надворешни реботи Јајндл ...

Попоски: Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

Телма - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Попоски: Доаѓањето на Хајндл е добар сигнал

МРТ - 11.05.2016

Утре во официјална посета на земјава пристигнува Јоханес Хајндл, специјалниот пратеник на германското МНР кој треба да се вклучи во надминувањето на политичката состојба во земјава. Пред дводневната посетата на германскиот дипломат, шефот на ...

Попоски: Доаѓањето на Хајндл е позитивен сигнал од Берлин, ама решение треба сами да најдеме

МКД - 11.05.2016

Доаѓањето на германскиот специјален претставник за Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл е позитивен сигнал од официјален Берлин, оцени министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој потврди дека Хајндл ќе пристигне утре.

Германска амбасада: Хајндл во Скопје ќе се сретне со потписниците на Пржино и амбасадорите

МКД - 11.05.2016

Амбасадорот Јоханес Хајндл, специјален пратеник на сојузниот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмаер, за ПЈР Македонија, ќе биде во посета на Скопје од 12 до 13 мај 2016 година, соопштуваат денеска од амбасадата на Германија.

ПОПОСКИ: Доаѓањето на Хајндл e позитивен сигнал од Берлин

Телеграф - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи истакна дека се работи за позитивен сигнал со самиот факт што Германија покажува интерес дека сака да биде подиректно вклучена во процесите кои се случуваат во нашиот поширок регион и конкретно во РМ Министерот за ...

Попоски: Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

Курир - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Германскиот пратеник за Македонија утре доаѓа во Скопје на средби со партиските лидери и амбасадорите

Сител - 11.05.2016

Специјалниот германски пратеник Јоханес Хајндл утре пристигнува во Македонија. Шефот на македонската дипломатија потврди дека утре напладне ќе се сретне со германскиот дипломат кој во координација со претставниците на Европската унија и САД ќе ...

На преговарачка маса ставени три услови од меѓународната заедница?

Стандард - 11.05.2016

Поништување на аболицијата, одлагање на изборите и прогласување на Уставниот суд за ненадлежен за работата на специјалното јавно обвителство, се трите услови кои ги испорачува меѓународната заедница во преговорите, од утре засилена со специјалниот ...

Јоханес Хајндл утре и задутре на средби во Македонија

А1 On - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

На преговарачка маса ставени три услови?

+инфо - 11.05.2016

Поништување на аболицијата, одлагање на изборите и прогласување на Уставниот суд за ненадлежен за работата на специјалното јавно обвителство, се трите услови кои ги испорачува меѓународната заедница во преговорите, од утре засилена со специјалниот ...

Попоски: Посетата на Хајндл е позитивен сигнал од Германија

Алфа - 11.05.2016

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска официјално ја потврди утрешната посета на специјалниот претставник на Германија за надминување на политичката криза, Јоханес Хајндл.

Хајндл утре во Скопје

Глас на Америка - 11.05.2016

Германската амбасада денес ја потврди посетата, најавувајќи средби со четирите политички партии, како и со амбасадорите на САД и на ЕУ Јоханес Хајндл, специјален пратеник на Министерството за надворешни работи на Германија за Македонија и амбасадор ...

Јоханес Хајндл утре и задутре на средби во Македонија

Сител - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Попоски: Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

Press24 - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Јоханес Хајндл утре доаѓа во Македонија

Press24 - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

„Булдожерот“ Јоханес Хајндл утре и задутре во Македонија

+инфо - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Попоски: Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

Сител - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Хајндл во Скопје, не е планирана средба со Иванов

Нова ТВ - 11.05.2016

Специјалниот германски пратеник за Македонија Јоханес Хајндл денеска пристигнува во Скопје. Како што се наведува во соопштението од Германската амбасада, на неговата агенда се средби со лидерите на четири политички партии – потписнички на Договорот ...

Попоски: Доаѓањето на Хајндл е позитивен сигнал од Берлин

+инфо - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Попоски: Надминување на кризата со сопствени сили

МРТ - 11.05.2016

Пред посетата на Хајнд, министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски е убеден дека Германија со својот кредибилитет може да помогне во решавањето на кризата... Утре во официјална посета на земјава пристигнува Јоханес Хајндл, ...

Јоханес Хајндл утре пристигнува во Скопје

Стандард - 11.05.2016

Наместо в четрток, како што беше најавено, специјалниот германски пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл утре пристигнува во Скопје, потврдуваат за Телма дипломатски извори. Како што предходно беше соопштено од германското министерство за надворешни ...

Јоханес Хајндл утре и задутре на средби во Македонија

Нетпрес - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Јоханес Хајндл утре очи во очи со Заев и Груевски – Што има да им порача?

Репортер - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Специјалниот пратеник Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје

Р.С.Европа - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл, утре ќе пристигне во Скопје. Попоски тоа го оцени како позитивен сигнал од Берлин.

Попоски: Интересот на Германија и доаѓањето на Хајндл се позитивен сигнал за земјата

Макфакс - 11.05.2016

Фактот што Германија покажува интерес и сака да биде директна вклучена во процесите во Македонија, а со тоа и доаѓањето на германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл во Македонија во четврток се позитивен сигнал за земјава, изјави шефот на ...

Попоски: Доаѓањето на Хајндл е позитивен сигнал од Берлин

Нетпрес - 11.05.2016

– Се работи за позитивен сигнал со самиот факт што Германија покажува интерес дека сака да биде подиректно вклучена во процесите кои се случуваат во нашиот поширок регион и конкретно во РМ. Има најмалку две работи за кои Германија може да ни помогне.

Јоханес Хајндл утре и задутре на средби во Македонија

Курир - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Јоханес Хајндл денеска ја почнува мисијата во Скопје

Капитал - 12.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за разрешување на политичката криза во Македонија, кој е и амбасадор во Австрија, Јоханес Хајндл, денеска и утре ќе биде во Скопје, каде ќе разговара со претставници на партиите потписнички на Договорот од Пржино.

Меѓународната заедница ќе и испорача на Македонија, три услови за решавање на кризата?

еМагазин - 11.05.2016

Извори кои се вклучени во разговорите на меѓународната заедница со политичките партии, за Телма велат дека на маса за решавање на политичката криза се три барања: Поништување на аболицијата, одлагање на изборите, а Уставниот суд да се прогласи за ...

Хајндл утре пристигнува во Скопје

Либертас - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на германското министерството за надворешни работи за Македонија, Јоханес Хајндл, утре ќе допатува во дводневна посета на Македонија, соопшти денеска германската амбасада во Скопје.

За министерот Попoски доаѓањето на Хајндл е позитивен сигнал од Берлин

Фактор - 11.05.2016

Официјална потврда за утрешното пристигање на германската булдожер дипломатија и Јоханес Хајндл во Скопје од министерот за надворешни работи Никола Попоски. - Се работи за позитивен сигнал со самиот факт што Германија покажува интерес дека сака да ...

Хајндл утре пристигнува во Скопје

Бриф - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на германското министерството за надворешни работи за Македонија, Јоханес Хајндл, утре ќе допатува во дводневна посета на Македонија, соопшти денеска германската амбасада во Скопје.

Попоски: Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

Локално - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин, пренесува Телма.

Хајндл “брифиран, конслутиран и координиран” утре доаѓа во Скопје

Локално - 11.05.2016

Хајндл “брифиран, конслутиран и координиран” утре доаѓа во Скопје Специјалниот германски пратеник за Македонија, Јоханес Хајндл утре пристигнува во Скопје,еден ден од претходно најавеното Деновиве Хајндл беше на консултациите во Берлин, Вашингтон, ...

Специјалниот преставник на Германија, Јоханес Хајндл утре во Скопје

еМагазин - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

На преговарачка маса ставени три услови?

Бриф - 11.05.2016

Поништување на аболицијата, одлагање на изборите и прогласување на Уставниот суд за ненадлежен за работата на специјалното јавно обвителство, се трите услови кои ги испорачува меѓународната заедница во преговорите, од утре засилена со специјалниот ...

Јоханес Хајндл утре и задутре на средби во Македонија

Република - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Јоханес Хајндл утре и задутре на средби во Македонија

МК News - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Јоханес Хајндл утре и задутре на средби во Македонија

Точка - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Хајндл во четврток се очекува да допатува во Скопје?

Тера - 11.05.2016

Германскиот специјален претставник, Јоханес Хајндл неофицијално во четврток се очекува да допатува во ...

Попоски: Интересот на Германија и доаѓањето на Хајндл се позитивен сигнал за земјата

Точка - 11.05.2016

Фактот што Германија покажува интерес и сака да биде директна вклучена во процесите во Македонија, а со тоа и доаѓањето на германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл во Македонија во четврток се позитивен сигнал за земјава, изјави шефот на ...

Ќе паднат ли политичарите под притисокот на Јоханес Хајндл?

Фактор - 11.05.2016

Германскиот дипломат и специјален претставник кој Германија го праќа во земјава утре официјално доаѓа во Скопје. Во „актовката“ од владата во Берлин Јоханес Хајндл се очекува да донесе многу притисок и критики, јасни инструкции и насоки за акција ...

Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

Идивиди - 11.05.2016

Скопје, 11 мај 2016 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Јоханес Хајндл утре и задутре на средби во Македонија

Lider - 11.05.2016

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија и амбасадор во Виена Јоханес Хајндл утре и задутре ќе биде во Скопје, каде што ќе разговара со претставници четирите партии, потписнички на Пржинскиот договор, соопшти Германската амбасада во земјата.

Попоски: Доаѓањето на Хајндл позитивен сигнал од Берлин

Lider - 11.05.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски потврди дека германскиот специјален претставник за Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл утре ќе пристигне во Скопје, оценувајќи го тоа како позитивен сигнал од Берлин.

Хајндл ќе се консултирал и во Вашингтон, Хаг и Атина пред да дојде во Скопје

Дневник - 10.05.2016

Можно е специјалниот пратеник на шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер до крајот на неделава да пристигне во Скопје, откако ќе изврши широки консултации, најпрво во Берлин, а потоа и со меѓународните партнери во врска со неговата ...

Хајндл до крајот на неделава во Скопје, Брисел бара решение

24 Вести - 10.05.2016

Политичката криза во земјава се продлабочува, роковите газат, а притисокот се зголемува. Сите се во исчекување на германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл кој неофицијално до крајот на неделава се очекува да допатува во Скопје.

Германскиот пратеник Хајндл в четврток во Скопје, во Атина подоцна

МКД - 10.05.2016

Германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл се очекува да пристигне во Скопје в четврток и во петок да се сретне со претставници на политичките партии, брифираат партиски извори. Иако сѐ уште не знаат точно каква ќе биде неговата мисија, ...

Хајндл во четврток се очекува да допатува во Скопје?

Фактор - 10.05.2016

Германскиот специјален претставник, Јоханес Хајндл неофицијално во четврток се очекува да допатува во ...

Хајндл прво на консултации па потоа во Скопје

Телма - 09.05.2016

Јоханес Хајндл, специјалниот пратеник на шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер до крајот на неделава најверојатно ќе пристигне во Скопје, пишува денеска Дојче веле. Германското министерство за надворешни работи, потврди за Дојче ...

Ein „nuchternes“ Willkommen fur Herrn Haindl

Утрински - 09.05.2016

Останува на г. Хајндл дали во себе ќе најде сила и ќе смогне храброст или, пак, ќе остане цементирано заведен во приказните на интегристите за нивната „преголеми за да паднат“ улога на „спасители“ на земјата во противуслуга на замижување пред ...

Што ќе донесе Германецот Хајндл во својата папка?

Утрински - 09.05.2016

Татјана Поповска Ќе биде ли ова недела на одлука за тоа на кој начин и со кои механизми ќе се надминува длабоката политичка криза, е дилемата што вчера висеше во политичката јавност, особено откако веќе е извесно дека за избори на 5 јуни е ...

Широки консултации на Хајндл пред доаѓањето во Скопје

Deutsche Welle - 09.05.2016

Специјалниот германски пратеник во Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл неделава ќе изврши широки консултации, најпрво во Берлин, а потоа и со САД, ЕУ и Грција, пред да пристигне во Скопје Можно е специјалниот пратеник на шефот на германската ...

Хајндл нема да дојде во Скопје до крајниот рок за кандидати за изборите

Вест - 09.05.2016

Специјалниот германски пратеник во Македонија амбасадорот Јоханес Хајндл ќе пристигне во Македонија кон крајот на неделава. Од Германската амбасада во Македонија велат дека во тек се консултациите, но оти наскоро се очекува Хајндл да пристигне во ...

Хајндл до крајот на неделата во Скопје?

Утрински - 09.05.2016

Специјалниот германски пратеник во Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл, неделава ќе изврши широки консултации, најпрво во Берлин, а потоа и со САД, ЕУ и Грција, пред да пристигне во Скопје.

Партиите во ровови го чекаат германскиот „булдожер“ Хајндл

+инфо - 09.05.2016

Задутре на полноќ истекува рокот во кој партиите што ќе учествуваат на изборите закажани за 5 јуни треба да поднесат листи на кандидати за пратеници, а денеска ниту една од најголеми четири партии не потврди дека тоа ќе го стори.

Амбасадорот Јоханес Хајндл на широки консултации пред да дојде во Скопје

МРТ - 09.05.2016

Со сигурност се знае дека амбасадорот Јоханес Хајндл до средината на неделава ќе престојува во Берлин, а потоа заминува во САД... Специјалниот германски пратеник во Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл, неделава ќе изврши широки консултации, ...

Берлин преку Хајндл ќе притиска врз власта да внимава што прави

МКД - 09.05.2016

Германскиот амбасадор Јоханес Хајндл, како специјален пратеник на шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер, се очекува да допатува во Македонија до крајот на оваа недела, откако претходно ќе ги прибере сите неопходни информации за ...

Хајндл ќе работи на аболицијата на Иванов и датумот за избори

Глас на Америка - 09.05.2016

Неофицијалните најави германскиот посредник ќе има две насоки во дипломатската посредничка мисија- изборите и одлуката на претседателот за помилување СКОПЈЕ— Партиите не соопштуваат до каде се разговорите за излез од кризата.

Хајндл на консултации во Вашингтон, Хаг и Атина пред да дојде во Скопје

Стандард - 09.05.2016

Можно е специјалниот пратеник на шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер до крајот на неделава да пристигне во Скопје, откако ќе изврши широки консултации, најпрво во Берлин, а потоа и со меѓународните партнери во врска со неговата ...

Хајндл во четврток ќе дојде во Скопје?!

Репортер - 09.05.2016

рманскиот специјален претставник Јоханес Хајндл се очекува да пристигне во Скопје в четврток и во петок да се сретне со претставници на политичките партии, брифираат партиски извори, објави МКД.мк .

Хајндл прво на консултации со Берлин, ЕУ,САД и Грција, а потоа кај нас…

Локално - 09.05.2016

Специјалниот германски пратеник во Македонија, амбасадорот Јоханес Хајндл неделава ќе изврши широки консултации, најпрво во Берлин, а потоа и со САД, ЕУ и Грција, пред да пристигне во Скопје- јави DW на македонски.

ДВ: Широки консултации на Хајндл пред доаѓањето во Скопје

Бриф - 09.05.2016

Можно е специјалниот пратеник на шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер до крајот на неделава да пристигне во Скопје, откако ќе изврши широки консултации, најпрво во Берлин, а потоа и со меѓународните партнери во врска со неговата ...

Хајндл во четврток ќе дојде во Скопје?!

Либертас - 09.05.2016

Германскиот специјален претставник Јоханес Хајндл се очекува да пристигне во Скопје в четврток и во петок да се сретне со претставници на политичките партии, брифираат партиски извори, објави МКД.мк .