TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесплатен влез за натпреварот Македонија – Швајцарија

ТВ21 - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Бесплатен влез за натпреварот Македонија – Швајцарија

Алсат-М - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Бесплатен влез за натпреварот Македонија - Швајцарија

24 Вести - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Бесплатен влез за натпреварот Македонија - Швајцарија

Канал5 - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Бесплатен влез за натпреварот Македонија – Швајцарија

Стандард - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Бесплатен влез за натпреварот Македонија – Швајцарија

Курир - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Бесплатен влез за натпреварот Македонија – Швајцарија

Нетпрес - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Кошаркарите атакуваат на нова победа

Sport M - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва од 20 часот и 45 минути во вториот дуел од претквалификациите за Европското првенство ја пречекуваат селекцијата на Швајцарија. По стартниот триумф против Словачка нашата кошаркарска селекција вечерва ...

Кошаркарската репрезентација ја пречекува Швајцарија, влезот бесплатен

+инфо - 26.11.2017

Избраниците на селекторот Давитков на првиот дуел од претквалификациите во четвртокот во Словачка ја постигнаа првата победа во групата. Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за ...

Кошаркарите атакуваат на нова победа

Алфа - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва од 20 часот и 45 минути во вториот дуел од претквалификациите за Европското првенство ја пречекуваат селекцијата на Швајцарија. По стартниот триумф против Словачка нашата кошаркарска селекција вечерва ...

Мал проблем за Давитков, Македонија без Николовски против Швајцарија

Gol.mk - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ќе ја пречека Швајцарија, а во ростерот ќе го нема центарот Кирил Николовски. Новиот кошаркар на Работнички има проблеми со повреда и нема да му биде на располагање на селекторот Јорданчо Давитков за ...

Давитков: Швајцарија е непозната за нас, мора да играме - без потценување!

Gol.mk - 26.11.2017

Македонија по гостинската победа над Словачка го очекува првиот домашен дуел од претквалификациите против Швајцарија. Осоколени по триумфот кај незгодниот ривал, во Скопје доаѓа репрезентација која важи за аутсајдер на хартија, но селекторот ...

Давитков нема да смета на Николовски и Костоски

SportMedia - 26.11.2017

Двајца стандардни репрезентативци се надвор од стројот на селекторот Јорданчо Давитков, за вечерашниот меч против Швајцарија, во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Поради повреди откажаа бекот Александар Костоски и центарот ...

Без Николовски на мегдан со Швајцарија: Нема потценување, мораме да одиграме максимално посветено

Дерби - 26.11.2017

Македонија успешно ги стартуваше претквалификациите за Европското првенство во 2021 година, но победата над Словачка мора да се потврди денеска на домашен терен против аутсајдерот Швајцарија.

Давитков: Без никакво потценување на противникот

+инфо - 26.11.2017

Натпреварот Македонија - Швајцарија ќе се игра вечерва од 20:45 часот во СЦ „Јане Сандански“. Влезот ќе биде бесплатен за сите љубители на кошарката. Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ја пречекува Швајцарија во вториот натпревар од ...

Македонија против Швајцарија мора да го даде максимумот, но и да не се потцени противникот

Спортклуб - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ќе го одигра вториот натпревар од првиот прозорец во рамките на претквалификациите за Европското првенство што ќе се одигра 2021 година. Селекторот Јорданчо Давитков ги водеше своите избраници до ...

Кошаркарите решени: Против Швајцарција да се потврди „брејкот“ во Словачка!

Sport 1 - 26.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија како голем фаворит влегува во вечерашниот дуел против Швајцарија (20.45 часот) во салата „Јане Сандански“ во Скопје, со цел да го потврди „брејкот“ направен пред неколку дена во Словачка со што би се ...

Лекција и за Швајцарија – Македонија моќно до нова победа во претквалификациите

Спортклуб - 26.11.2017

Македонската кошаркарска селекција забележа нова, втора победа во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Вечерва во Скопје, во СЦ „Јане Сандански“ е совладана селекцијата на Швајцарија со резултат од 83-68.

Игравме една четвртина: Кошаркарите едвај го скршија отпорот на Швајцарците! (ФОТО)

Sport 1 - 26.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија нешто потешко од очекувањата дојде до втората победа во првата фаза од претквалификациите за ЕП 2021, откако вечерва, во салата „Јане Сандански“ пред повеќе од 2.000 гледачи, ја совладаа селекцијата на ...

Македонија сепак пресилна за амбициозните Швајцарци

Дерби - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ја совлада Швајцарија (83:68) и стигна до вториот триумф во својата група од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Во првото полувреме избраниците на селекторот Давитков не успеаја да ...

Македонија со втора победа на претквалификациите за ЕП 2021

Стандард - 26.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва ја оствар втората победа во првата фаза од претквалификациите за ЕП 2021, откако во салата „Јане Сандански“ ја совладаа Швајцарија со 83:68 (38:36).

ДАВИТКОВ: Да го имавме овој тим во август ќе игравме во квалификации за друго натпреварување

SportMedia - 26.11.2017

Макеонија го реализираше планот. Два меч-две победи во претквалификациите за место кое води во оние квалификации за ЕП во 2021 година. Во Скопје е победена Швајцарија, на крајот и убедливо (83:68), иако тоа не изгледаше токму така по првото ...

Швајцарија не намачи, но разликата во квалитет на крајот донесе висока победа за Македонија

МКД - 26.11.2017

„Црвено-жолтите" ја забележаа втората победа во претквалификациите за ЕП 2021, вечерва во „Јане Сандански", Македонија триумфираше над Швајцарија со 83-68 Избраниците на Давитков важеа за голем фаворит на овој меч, но требаше малку да се помачат за ...

Давитков: Жалам што немав ваков тим во претквалификациите за СП!

Gol.mk - 26.11.2017

Селекторот на кошаркарската репрезентација Јорданчо Давитков мора да биде задоволен од стартот на претквалификациите за ЕП 2021. Неговите избраници извојуваа две победи на два меча против Словачка и Швајцарија и сигурно зачекорија кон наредната ...

Македонија очекувано ја совлада Швајцарија

Нетпрес - 26.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија во неделата потешко од очекувањата дојде до втората победа во првата фаза од претквалификациите за ЕП 2021, откако во салата „Јане Сандански“ ја совлада селекцијата на Швајцарија со 83:68.

Давитков: Нѐ збунија полните трибини, се одвикнавме да играме пред многу публика!

Sport 1 - 26.11.2017

Едно полувреме во грч, па фантастична трета четвртина и последни десет минути во кој се одржа обезбедената позитива е кусаата анализа на вечерашната победа на Македонија на домашен терен против Швајцарија, која селекторот Јорданчо Давитков ја оцени ...

Давитков: Фала за поддршката, навистина ни беше потребна

Екипа - 26.11.2017

Селекторот на нашата репрезентација Јорданчо Давитков е задоволен од големата победа над Швајцарија, но вели дека средбата беше потешка од очекувањата. Ако нешто го изненади Давитков на оваа средба, тоа беше големиот број на публика, која беше од ...

Давитков: Жалам што немав ваков тим во претквалификациите за СП

Вечер Прес - 26.11.2017

Селекторот на кошаркарската репрезентација Јорданчо Давитков мора да биде задоволен од стартот на претквалификациите за ЕП 2021. Неговите избраници извојуваа две победи на два меча против Словачка и Швајцарија и сигурно зачекорија кон наредната ...

Бесплатен влез за натпреварот Македонија – Швајцарија

Република - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Бесплатен влез за натпреварот Македонија – Швајцарија

Вечер Прес - 26.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Давитков: Жалам што немав ваков тим во претквалификациите за СП

Република - 26.11.2017

Селекторот на кошаркарската репрезентација Јорданчо Давитков мора да биде задоволен од стартот на претквалификациите за ЕП 2021. Неговите избраници извојуваа две победи на два меча против Словачка и Швајцарија и сигурно зачекорија кон наредната ...

Бесплатен влез за натпреварот Македонија - Швајцарија...

Н.Македонија - 26.11.2017

Бесплатен влез за натпреварот Македонија - Швајцарија Македонската кошаркарска репрезентација вечер во 20:45 часот го игра вториот натпревар од претквалификациите за Европското првенство 2021 година. Во Скопје ќе гостува селекцијата на Швајцарија.

Кошаркарите се подготвуваат за дуелот со Швајцарија

Алфа - 25.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација денеска ќе го одржи претпоследниот тренинг пред утрешниот натпревар со Швајцарија. По триумфот на гостувањето во Словачка, македонските репрезентативци доцна синоќа се вратија во Скопје и се фокусираат на ...

Давитков: Нема опуштање, ништо не е предвреме завршено

Сител - 25.11.2017

Откако ја совладаа Словачка на гостински терен (74-66), македонските кошаркари со нетрпение го очекуваат вториот меч во предквалификацискиот циклус за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година, против Швајцарија.

Давитков: Заморот може да биде мал проблем, но нема да дозволам опуштање

SportMedia - 25.11.2017

Кошаркарите веќе се во Скопје. Откако вчера цел ден го минаа по патишта, поради лошата конекција, денеска ќе ги одбработат последните подготовки за дуелот против Швајцарија. Селекторот, Јорданчо Давитков вели дека заморот може да биде проблем, но ...

Словачка падна, на ред е Швајцарија...

Н.Македонија - 25.11.2017

Одигравме добар меч, а во првите три четвртини бевме одлични. Играчите испочитуваа сѐ за што се договоривме, вели македонскиот селектор Давитков Македонската машка кошаркарска репрезентација со посакуван триумф ги започна претквалификациите за ...

Победнички старт во претквалификациите

Телма - 24.11.2017

Победничкиот старт во новиот циклус е исклучително важен за машкиот кошаркарски тим на Македонија,кој од 4 место на Евробаскетот 2011 ,се најде во претквалификаците за континенталниот шампионат што ќе се одржи 2021.Селекцијата што ја предводи ...

Бесплатен влез против Швајцарија

Алфа - 24.11.2017

По победата над Словачка во првиот дуел од претквалификациите за Европското првенство кошаркарите се фокусираат на дуелот против Швајцарија. Кошаркарската федерација на Македонија со цел нашите репрезентативци да имаат што е можно поголема поддршка ...

Давитков задоволен од изданието во Словачка, но посочи и една слабост

Дерби - 24.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација се прикажа во одлично издание и оствари победа од 66:74 на гостувањето кај Словачка, триумф со кој на најпосакуван можен начин се стартуваа претквалификациите за пласман на ЕП во 2021 година.

Кошаркарите се разиграа, Словачка настрада

Слободен Печат - 24.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација со победа ги почна претквалификациите за ЕП 2021 година, откако славеше на гостувањето кај Словачка со 74-66. Селекторот Давитков првично најави дека претквалификациите ќе ги играме без странец, но повредите ...

Селекторот и капитенот задоволни: Одигравме добра одбрана

Макфакс - 24.11.2017

Македонската кошаркска репрезентација со победа во Словачка (66:74) ги започна претквалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година. Без неколкумина стандардни, избраниците на селекторот Јорданчо Давитков, доминираа и го контролираа ...

Димитријевиќ ги одигра првите пет минути во „црвено-жолтиот“ дрес

SportMedia - 24.11.2017

Ненад Димитријевиќ дебитираше во дресот на нашата најдобра репрезентација. Младиот и талентиран кошаркар на Хувентуд беше еден од десетте играчи кои на вчерашниот дуел против Словачка добија шанса.

Капитенот Стојановски дециден: Најважно е што победивме!

Спортклуб - 24.11.2017

Македонските кошаркари стартуваа со победа во претквалификациите за ЕП во 2021 година. Тимот на Јорданчо Давитков почна со победа на гостувањето кај Словачка, па сега ќе го очекува првиот домашен меч со Швајцарија.

ДЕН ЗА „НЕПЛАНИРАН ОДМОР“: Враќање дома, доцна вечерва!?

SportMedia - 24.11.2017

Авионскиот лет од Братислава до Скопје е со полетување во терминот од 21.55 часот, и тоа значи дека и денеска македонските кошаркари речиси цел ден ќе бидат во Словачка. Претпладнево ќе имаат одмор во скромниот хотел во Попрад каде што се сместени, ...

Кошаркарите бараат поддршка: Влезот за мечот со Швајцарија ќе биде – бесплатен!

Sport 1 - 24.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација со синоќешната победа на гости против Словачка направи голем исчекор кон успешно минување на првата фаза од претквалификациите за ЕП 2021, што би можело дополнително да биде забетонирано со евентуален триумф ...

Давитков: Одигравме одлична одбрана!

Спортски - 24.11.2017

Македонската кошаркска репрезентација со победа во Словачка (66:74) ги започна претквалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година. „Изигравме добар натпревар. Во секој случај, особено во првите три четвртини игравме одлично.

Слободен влез за неделниот дуел на кошаркарите против Швајцарците

Gol.mk - 24.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација се очекува да има голема поддршка на вториот натпревар од претквалификациите за пласман на Евробаскетот во 2021 година. Имено, МКФ одлучи да ги отвори вратите на натпреварот против Швајцарија в недела од 20.45 ...

Влезот ќе биде бесплатен – бодрете ги кошаркарите против Швајцарија

Екипа - 24.11.2017

Македонската репрезентација со триумф ги стартуваше претквалификациите за ЕП 2021, а веќе в недела избраниците на Јорданчо Давитков го играат и првиот домашен натпревар, против Швајцарија во СЦ „Јане Сандански“ во Аеродром.

Со поддршка до нова победа: Бесплатен влез за неделната битка со Швајцарија

Дерби - 24.11.2017

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација на позитивен начин со победа на гостувањето кај Словачка го започна претквалификацискиот циклус за Европското првенство во 2021 година. Сега таа успешна мисија во Попрад мора да се потврди во Скопје ...

Селекторот и капитенот задоволни: Одигравме добра одбрана

Sky - 24.11.2017

Македонската кошаркска репрезентација со победа во Словачка (66:74) ги започна претквалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година. Без неколкумина стандардни, избраниците на селекторот Јорданчо Давитков, доминираа и го контролираа ...

Селекторот и капитенот задоволни: Одигравме добра одбрана

Вечер Прес - 24.11.2017

Македонската кошаркска репрезентација со победа во Словачка (66:74) ги започна претквалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година. Без неколкумина стандардни, избраниците на селекторот Јорданчо Давитков, доминираа и го контролираа ...

Давитков задоволен од изданието во Словачка, но посочи и една слабост

Точка - 24.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација се прикажа во одлично издание и оствари победа од 66:74 на гостувањето кај Словачка, триумф со кој на најпосакуван можен начин се стартуваа претквалификациите за пласман на ЕП во 2021 година.

Македонија ја победи Словачка (66-74) на стартот од претквалификациите за ЕП

24 Вести - 23.11.2017

Kошаркарската реперзентација на Mакедонија со победа на гости во Словачка ги стартуваше претквалификациите за Европското првенство (66-74). Националниот состав триумфираше во дуелот со главниот ривал за првото место во групата и ги отвори вратите за ...

Македонија победи на гостувањето во Словачка

Алсат-М - 23.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Македонските кошаркари против Словачка ги започнуваат квалификациите за ЕП 2021

ТВ21 - 23.11.2017

Со дуелот против Словачка кошаркарската репрезентација на Македонија, ќе го отвори предквалификацискиот циклус за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година. По бројните откажувања и проблемите со повредените играчи, селекторот Јорданчо ...

Македонија на мегдан со Словачка

Телма - 23.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација денеска против Словачка, ќе го одигра првиот предквалификациски натпревар за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година. Вторпат оваа календарска година сениорите гостуваат кај Словачка.

Е, вака нѐ личи: Македонија по првото полувреме убедливо ја „гази“ Словачка!

Sport 1 - 23.11.2017

Првпат по подолго време, македонската кошаркарска репрезентација игра како по ноти, потсетувајќи на оние добри времиња од пред неколку години, откако со фантастична игра во втората четвртина обезбеди убедливо позитива по првото полувреме на ...

Дочекавме и кошаркарска радост, Словачка средена во Попрад

Екипа - 23.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија конечно почна да ја надминува голмата резултатска криза откако нашиот национален тим славеше со резултат 66-74 на гостувањето против Словачка. Ова беше дуел со директниот ривал за првото место во групата, ...

Македонија се „коцкаше“, но ја победи Словачка на стартот од претквалификациите

Gol.mk - 23.11.2017

Репрезентацијата на Македонија одлично ги започна претквалификациите за Европското првенство 2021 година, откако славеше на гости кај Словачка (66-74) во првиот меч од групата А. Нашите репрезентативци одиграа цврста одбрана, особено во втората ...

Првото место веќе се смешка: Лесно ја преслушавме надмената Словачка (ФОТО)

Sport 1 - 23.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ја почна првата фаза од претквалификациите за ЕП 2021, откако вечерва, со одлична игра во најголемиот дел од средбата, како гости, го совлада најголемиот ривал на првото место, Словачка со 74-66.

Кошаркарите доминираа во Попрад за сигурна победа над Словачка

Дерби - 23.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна претквалификациите за Евробаскетот во 2021 година со победа на гостувањето во Словачка (66:74). Избраниците на селекторот Јорданчно Давитков доминираа во текот на целиот натпревар и заслужено ...

Светло на крајот од тунелот: Македонија ја победи Словачка на гостински терен!

Спортклуб - 23.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација со победа го започна својот најсрамен период од кошаркарската историја, откако славеше на гостински терен против репрезентацијата на Словачка во претквалификациите за Европското првенство.

Џокерот Хендрикс и Војдан Стојановски донесоа победа за Македонија кај Словачка

МКД - 23.11.2017

Македонија со победа ги започна претквалификациите за Европското првенство во 2021, вечерва на гостувањето во Словачка, „Црвено-жолтите" слеавеа со 66-74 Селекторот Давитков во прв момент најави дека претквалификациите ќе ги играме без странец, но ...

Хендрикс одговори на старите критики со „ѕверска“ игра за Македонија

Gol.mk - 23.11.2017

Македонија успеа да ги отвори претквалификациите за пласман на ЕП 2021 со победа кај Словачка (66-74), а прво име во нашиот национален тим и еден од главните виновници за посакуваниот резултат е Ричард Хендрикс.

Хендрикс „одговори“ на критиките на Наумоски: Дали сега го заслужува(м) македонскиот пасош?

Sport 1 - 23.11.2017

Дојде еден ден пред заминувањето во Словачка, одработе само два вистински тренинга со новите колеги, но тоа не го спречи да одигра маестрално и да биде еден од најзаслужните за вечерашниот голем триумф на Македонија во Попрад на стартот од ...

Давитков: Знаев дека можеме, верувам во оваа репрезентација

Екипа - 23.11.2017

Селекторот на македонската репрезентација, Јорданчо Давитков, не го крие задоволството по големата победа извојувана на гостувањето во Словачка, со што широко се отвораат вратите нашиот национален тим да се пласира во главната квалификациска фаза за ...

Давитков: Го отсековме Кјурик, заслужено ја надигравме Словачка!

Gol.mk - 23.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков, е задоволен од триумфот над Словачка во 1. коло од претквалификациите за ЕП 2021. Искусниот стратег со репрезентацијата дојде до значајна победа, а вели дека за тоа е ...

ДАВИТКОВ: Одигравме одлична одбрана

SportMedia - 23.11.2017

Нашите кошаркари доминираа на паркетот во Попрад во текот на целиот натпревар, а победата дојде сосема заслужено. Селекторот Јорданчо Давитков е задоволен од залагањето на кошаркарите и од победата. „ Изигравме добар натпревар.

Македонија со победа ги почна претквалификациите за ЕП 2021

Стандард - 23.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Стојановски и Хендрикс беа премногу за Словачка

Нетпрес - 23.11.2017

Kошаркарската реперзентација на Mакедонија со победа на гости (74:66) во Словачка ги започна претквалификациите за Европското првенство во 2021. Македонската селекција оствари победа во дуелот со главниот ривал за првото место во групата и ги отвори ...

Давитков: Одлична игра во одбрана, заслужена победа на крај

Нова ТВ - 23.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за ЕП 2021. Вечерва во Попрад, „црвено-црните“ триумфираа над Словачка со 74:66 и ширум го расчистија патот кон главната натпреварувачка фаза за континенталниот турнир ...

„Хендрикс ќе биде џокерот на Македонија, не смее да се заборават браќата Стојановски, ниту талентираниот Димитријевиќ“

SportMedia - 23.11.2017

Македонската репрезентација денеска (18 часот) во Попрад ќе се обиде да сврти нов лист и со победа да ги отвори квалификациите за пласман на Европското првенство 2021 година. Прв противник е селекцијата на Словачка, која со голем респект гледа кон ...

Чекор напред или нов пад кон дното – кошаркарите на мегдан со Словачка

Екипа - 23.11.2017

Само шест години по историското четврто место на Евробаскет 2011, македонската кошаркарска репрезентација е принудена преку претквалификации да го бара својот билет за главната квалификациска рунда за континенталниот собир во 2021 година.

Македонија победи на гостувањето во Словачка

+инфо - 23.11.2017

На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23). Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година.

Крајно време е да се стави крај на кошаркарската мизерија!

Sport 1 - 23.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва го почнува настапот во првата фаза од претквалификациите за пласман на ЕП 2021 и тоа на гостински терен против Словачка (18 часот) во Попрад, со желба конечно да почне излезот од кризата односно ...

Ова е врвот: На Словачка баш и е гајле за кошарка, нема да има „лајвстрим“ од дуелот со Македонија

SportMedia - 23.11.2017

Дуелот меѓу Словачка и Македонија не само што нема да го пренесува ниту една телевизиска куќа кај нас, истиот нема да го има ниту на „YouTube" каналот на ФИБА. „За жал нема да има пренос. За претквалификациите националните федерации не се обврзани ...

Словачка не ја интересира кошарка, нема да има „лајвстрим“ од мечот со Македонија

Gol.mk - 23.11.2017

Кошаркарската асоцијација на Словачка против која денес ќе си ги одмериме силите во рамки на претквалификациите за Евробаскет 2021, сепак одлучи од меѓусебниот дуел да не врши „лајвстрим“ на YouTube каналот на ФИБА. „За жал нема да има пренос.

Нов циклус, нов „ремонт“ – само Војдан остана од петорката во Приштина

Екипа - 23.11.2017

Денешниот натпревар против Словачка го означува и стартот на новиот циклус на македонскиот национален тим, овојпат во претквалификациите за Европското првенство до 2021 година. Вообичаено е по секој неуспех да следи ремонт, но овој македонскиот ...

Ако ептен нема што да правите: Линк за следење на дуелот Словачка-Македонија!

Sport 1 - 23.11.2017

Со оглед што Македонија настапува во најниското можно натпреварување во репрезентативната кошарка, тогаш и не е изненадувачки што нема да има директен телевизиски пренос од денешното гостување кај Словачка (18 часот) на стартот од претквалификациите ...

Македонските кошаркари против Словачка ги започнуваат квалификациите за ЕП 2021

Сител - 23.11.2017

Со дуелот против Словачка кошаркарската репрезентација на Македонија, ќе го отвори предквалификацискиот циклус за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година. По бројните откажувања и проблемите со повредените играчи, селекторот Јорданчо ...

Ричард „МАКЕДОНСКО СРЦЕ" Хендрикс: „Пепел" за Словаците во Попрад!

SportMedia - 23.11.2017

Се е поинаку кога во националниот тим имате играчи кои играат и со срце и со душа за македонија и згора на тоа се вистински професионалци. Ричард Хендрикс и Војдан Стојановски ја донесоа македонија до веројатно и пресудната победа во ...

Македонија се враќа со победа од Словачка

Вечер Прес - 23.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го победија домаќинот со 74:66 (23:22; 21:8; 15:13 и 15:23).

Високиот центар Фусек е еден од Словаците што треба да се запрат...

Н.Македонија - 23.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва гостува кај Словачка во 1-то коло од претквалификациите за ЕП 2021. Кај домашните се издвојува 21-годишниот член на белгиски Шарлоа, Михал Фусек (224 см) Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ...

Хендрикс и Стојановски ја водеа Македонија до победа во Словачка...

Н.Македонија - 23.11.2017

Хендрикс и Стојановски ја водеа Македонија до победа во Словачка Кошаркарската репрезентација на Македонија со победа ги почна претквалификациите за Европското првенство 2021 година. На гостувањето во Словачка избраниците на селекторот Јорданчо ...

Младеновски: И да загубиме сега важно е да ги минеме претквалификациите

ТВ21 - 22.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација попладнево отпатува за Словачка, каде утре ќе го одигра првиот претквалификациски натпревар за Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година. Со дуелот против Словачка репрезентацијата на Македонија ќе ...

Младеновски: Одиме на победи против Словачка и Швајцарија

Алфа - 22.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација замина за Словачка каде утре од 18 часот во Попрад ќе го одиграме првиот дуел од претквалификациите за пласман на Европското првенство. "Прв пат по подолго време играме квалификациски натпревари во текот на ...

Единаесетта ротација на словачки полицајци во Македонија

Макфакс - 22.11.2017

Од Амбасадата на Република Словачка во Скопје информираат дека на 15 ноември, врз основа на Меморандумот за разбирање помеѓу министерствата за внатрешни работи на Република Словачка и Република Македонија, во земјава пристигна 11.

Десеткуваната селекција на мегдан со Словачка

Слободен Печат - 22.11.2017

Нашата репрезентативна кошарка веќе неколку години по ре е во криза, која што кулминираше во претквалификациите за Светското првенство, кога не успеавме да избориме пласман во главниот ждреб, иако бевме во група Косово и Литванија.

Пристигна 11. ротација на словачки полицајци, последна за 2017 година

Сител - 22.11.2017

Единаесеттата ротација на припадници на словачката полиција пристигнаа во Македонија, согласно Меморандумот за разбирање меѓу министерствата за внатрешни работи на двете земји, соопшти денеска словачката Амбасада.

Давитков: Во Словачка одиме психолошки неоптоварени

+инфо - 22.11.2017

Вторпат оваа календарска година нашите сениорски репрезентативци заминуваат за Словачка. Летото еднаш загубија, а вториот натпревар не се доигра. Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков пред денешното заминување за ...

Македонските репрезентативци одлетаа за Словачка

Gol.mk - 22.11.2017

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација со лет во 15.40 тргнува за Братислава каде утре, во градот Попрад ќе одигра меч со Словачка во рамки од претквалификациите за Евробаскет 2021.

Словаците претпазливи: Хендрикс е голем „плус“ за Македонија

Екипа - 22.11.2017

Словачките репрезентативци со голем респект гледаат на македонскиот кошаркарски национален тим во пресрет на утрешниот дуел меѓу двете селекции во Попрад, на стартот од претквалификациите за ЕП 2021.

Давитков: Без психолошки притисок одиме во Словачка

А1 On - 22.11.2017

Со подмладена репрезентација и без психолошки притисок одиме во Словачка, изјави селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчко Давитков. – Словачка ни е сериозен противник, со двајца Американци.

Давитков ја посочи најсилната страна на Словачка: Ќе имаме проблеми со…

Дерби - 22.11.2017

Нашата сениорска кошаркарска репрезентација утре од 18 часот во Попрад против Словачка го игра првиот меч од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Тоа е ривал кој добро ни е познат, ривал со кој летово одигравме две средби, ...

Кошаркарската репрезентација замина за Словачка

Спортклуб - 22.11.2017

Вторпат оваа календарска година нашите сениорски репрезентативци заминуваат за Словачка. Овој пат избраниците на Јорданчо Давитков заминаа во поход кон победа – во претквалификациите за Евробаскет 2021, споредено со средината на јули оваа година ...

Давитков: Не гледам некој психолошки притисок, бидејќи Словачка во февруари треба да дојде во Скопје

SportMedia - 22.11.2017

Македонската репрезентација веќе е на пат за Словачка, каде утре го игра првиот квалификациски дуел за пласман на Европското првенство 2021 година. „Црвено-жолтите“ веќе треба да бидат пристигнати во Братислава од каде со автобус ќе патуваат околу ...

Давитков: Во Словачка одиме психолошки неоптоварени

Курир - 22.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков пред денешното заминување за Словачка каде неговите избраници ги очекува дуел од претквалификациите за Евробаскет 2021, рече дека психолошкиот притисок треба да е кај ...

Давитков: Мора да бидеме спремни на сè во овие претквалификации!

Gol.mk - 22.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија пристигна во Словачка, каде ќе го игра првиот натпревар од претквалификациите за Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра во 2021 година. Прв наш ривал се незгодните Словаци, кои на избраниците на Давитков ...

Македонската репрезентација во кошарка отпатува за Словачка

Sport M - 22.11.2017

Вторпат годинава македонските кошаркари ќе играат против Словачка. Откако кон средината на јули одиграа две средби, сега избраниците на Јорданчо Давитков ќе се надигруваат со Словаците во претквалификациите за Евробаскет 2021 година.

Давитков: Во Словачка одиме психолошки неоптоварени

Нетпрес - 22.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков пред денешното заминување за Словачка каде неговите избраници ги очекува дуел од претквалификациите за Евробаскет 2021, рече дека психолошкиот притисок треба да е кај ...

Пристигна 11. ротација на словачки полицајци, последна за 2017 година

Слободен Печат - 22.11.2017

Единаесеттата ротација на припадници на словачката полиција пристигнаа во Македонија, согласно Меморандумот за разбирање меѓу министерствата за внатрешни работи на двете земји, соопшти денеска словачката Амбасада.

Пристигна 11. ротација на словачки полицајци, последна за 2017 година

А1 On - 22.11.2017

Единаесеттата ротација на припадници на словачката полиција пристигнаа во Македонија, согласно Меморандумот за разбирање меѓу министерствата за внатрешни работи на двете земји, соопшти денеска словачката Амбасада.

Костоски во „аут“ за битката со Словачка

Дерби - 22.11.2017

Плејмејкерот на романски Питешти, Александар Костоски нема да може да и помогне на нашата кошаркарска репрезентација на гостувањето кај Словачка во првиот меч од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година.

Кошаркарите заминуваат за Словачка – време е за чекор напред

Екипа - 22.11.2017

Македонската кошаркарска експедиција попладнево со лет во 15.40 часот тргнува за Словачка, каде утре во Попрад ќе се сретне со словачкиот национален тим на стартот од новиот квалификациски циклус, овојпат во претквалификациите за ЕП 2021.

Словенечката полиција се распореди да ја чува македонската граница

Вечер Прес - 22.11.2017

Единаесеттата ротација на припадници на словачката полиција пристигнаа во Македонија, согласно Меморандумот за разбирање меѓу министерствата за внатрешни работи на двете земји, соопшти денеска словачката Амбасада.

Единаесетта ротација на словачки полицајци во Македонија

Sky - 22.11.2017

Од Амбасадата на Република Словачка во Скопје информираат дека на 15 ноември, врз основа на меморандумот за разбирање помеѓу министерствата за внатрешни работи на Република Словачка и Република Македонија, во земјава пристигна 11.

Единаесетта ротација на словачки полицајци во Македонија

Канал 77 - 22.11.2017

Од Амбасадата на Република Словачка во Скопје информираат дека на 15 ноември, врз основа на Меморандумот за разбирање помеѓу министерствата за внатрешни работи на Република Словачка и Република Македонија, во земјава пристигна 11.

Единаесетта ротација на словачки полицајци во Македонија

Вечер Прес - 22.11.2017

Од Амбасадата на Република Словачка во Скопје информираат дека на 15 ноември, врз основа на Меморандумот за разбирање помеѓу министерствата за внатрешни работи на Република Словачка и Република Македонија, во земјава пристигна 11.

Словачката полиција се распореди да ја чува македонската граница

Република - 22.11.2017

Единаесеттата ротација на припадници на словачката полиција пристигнаа во Македонија, согласно Меморандумот за разбирање меѓу министерствата за внатрешни работи на двете земји, соопшти денеска словачката Амбасада.

Давитков: Во Словачка одиме психолошки неоптоварени

Локално - 22.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков пред денешното заминување за Словачка каде неговите избраници ги очекува дуел од претквалификациите за Евробаскет 2021, рече дека психолошкиот притисок треба да е кај ...

Костоски ја пропушта Словачка, Давитков ги „отпиша“ Мекиќ и Маслинко

24 Вести - 21.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија се соочува со нови проблеми непосредно пред почетокот на претквалификациите за Евробаскет 2021. По отсуството на повредените Бојан Трајковски и Ѓорѓи Чековски, селекторот Јорданчо Давитков остана и без ...

Соколов и Хендрикс треба да бидат џокерите на Давитков

SportMedia - 21.11.2017

Македонија повторно нема да настапи во најсилен состав и во новиот обид да се издигне од дното. По неуспешните претквалификации за СП, селекторот Јорданчо Давитков и неговите избраници ги чека првата фаза од квалификациите за пласман на Европското ...

Против Словачка, засилени со Хендрикс, но најверојатно без Костовски !?

Сител - 21.11.2017

Искусниот плејмеркер Александар Костовски најверојатно нема да патуваат за Словачка на првиот меч од предквалификациите за ЕП 2021. Костоски на утринскиот тренинг се пожали на болка на листот од ногата, па најверојатно нема да отпатува за Словачка, ...

Кошаркарите најавија голема борба

Слободен Печат - 21.11.2017

Македонија го изгуби местото во елитата и патот до наредното европско првенство во 2021 година, започнува од претквалификациите каде што за противници ги имаме Словачка и Швајцарија. Македонската кошаркарска репрезентација повторно има проблеми со ...

Младеновски: Со добрите игри од Словенија – да продолжам и за Македонија

Екипа - 21.11.2017

Македонската репрезентација продолжува со мини-подготовките пред стартот на новиот претквалификациски циклус и премиерниот дуел со Словачка што на програмата ќе биде в четврток. Од денеска на тренинзите се приклучи и Ричард Хендрикс, кој ќе биде од ...

ФОТО: Македонија го доби најголемото засилување, Хендрикс дојде напомош!

Gol.mk - 21.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација и селекторот Јорданчо Давитков го добија најголемото засилување пред стартот на претквалификациите за ЕП 2021. Меѓу „црвено-жолтите“ се врати Ричард Хендрикс, кој ќе биде нашиот „натурализиран“ во овој ...

Костоски дефинитивно отпаѓа за Словачка, „виси“ и настапот со Швајцарија

Gol.mk - 21.11.2017

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Александар Костоски нема да биде во комбинација за настап за претквалификацискиот натпревар против Словачка кој се игра в четврток во Попрад. Костоски се пожали на болки во листот, по што го скокна тренингот, ...

Хендрикс: Среќен сум што пак ќе ги бранам боите на Македонија

Gol.mk - 21.11.2017

Селекторот Јорданчо Давитков најави дека нема да има Американци во сенироската репрезентација во претквалификациите, но во заден час во Скопје пристигна Ричард Хендрикс, кошаркарот кој настапуваше во „црвено-жолтиот“ дрес во 2015 година и ќе биде од ...

Костоски отпадна за Словачка, „виси“ и за Швајцарија

Екипа - 21.11.2017

Македонската репрезентација се соочува со уште еден огромен проблем на стартот од новиот циклус во претквалификациите за ЕП 2021, откако Александар Костоски се повреди и отпадна од комбинација за настап на дуелот против Словачка, што ќе се игра во ...

Без Костовски на гостувањето во Словачка

Алфа - 21.11.2017

Селекторот на машката кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков се соочува со нови проблеми околу составувањето на тимот за стартниот натпревар од претквалификациите за пласман на Европското првенство против Словачка.

Давитков пресече, Македонија без Мекиќ и Маслинко во Словачка

Gol.mk - 21.11.2017

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков, направи „рез“ во селекцијата пред гостувањето кај Словачка и избриша двајца кошаркари. За Попрад нема да патуваат Адем Мекиќ и Андреј Маслинко, кои не го минаа филтерот на ...

Давитков ги одреди патниците за Словачка: Мекиќ и Маслинко отпаднаа!

Sport 1 - 21.11.2017

Селекторот на кошаркарската репрезентација, Јорданчо Давитков, донесе одлука за составот кој ќе го носи во Попрад, за мечот со Словачка, в четврток во 18 часот. Андреј Маслинко и Адем Мекиќ се „жртви“ на резот на Давитков за првиот натпревар од ...

Хендрикс ги започна подготовките во Скопје

Sport M - 21.11.2017

Ричард Хендрикс пристигна во Скопје. Американецот, ќе биде големо засилување за кошаркарската репрезентација на Македонија во претстојните предквалификации за Европското првенство 2021 година.

Давитков го повика, Хендрикс веднаш долета во Македонија

Макфакс - 21.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков бргу го смени планот, првите два натпревари во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година да ги одигра без странец.

Хендрикс ќе игра за Македонија

Кајгана - 21.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков бргу го смени планот првите два натпревари во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година да ги одигра без странец.

Се промени планот: Хендрикс доаѓа да помогне во претквалификациите за ЕП

Дерби - 21.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ја очекуваат два меча против Словачка и Швајцарија во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година, а селекторот Јорданчо Давитков за истите ќе може да смета и на Ричард Хендрикс.

Хендрикс во Скопје, им се приклучи на останатите кошаркари

Сител - 21.11.2017

Ричард Хендрикс пристигна во Скопје. Американецот, ќе биде големо засилување за кошаркарската репрезентација на Македонија во претстојните предквалификации за Европскотопрвенство 2021 година.

Хендрикс експресно дојде: Ќе дадам сѐ од себе за да ѝ помогнам на Македонија!

Sport 1 - 21.11.2017

Ако на вчерашниот тренинг селекторот Јорданчо Давитков дојде директно од авион, утринава тоа беше случај со изненадното странско засилување за кошаркарската репрезентација на Македонија, Ричард Хендрикс, кој беше итно повикан по отказите на Бојан ...

Костоски се пожали на болка, место него во Словачка ќе патува Стајиќ

Gol.mk - 21.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ослабена ќе отпатува за Словачка на првиот натпревар од претквалификациите за Евробаскетот 2021 година. Александар Костоски нема да отпатува со остатокот на селекцијата, бидејќи се пожали на болка на листот од ...

Давитков го повика, Хендрикс веднаш долета во Македонија

Канал 77 - 21.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков бргу го смени планот, првите два натпревари во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година да ги одигра без странец.

Давитков го повика, Хендрикс веднаш долета во Македонија

Вечер Прес - 21.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков бргу го смени планот, првите два натпревари во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година да ги одигра без странец.

Давитков го повика, Хендрикс веднаш долета во Македонија

Точка - 21.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков бргу го смени планот, првите два натпревари во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година да ги одигра без странец.

Кошаркарите тргнуваат кон враќање во елитата...

Н.Македонија - 21.11.2017

На првиот тренинг во подготовките за претквалификациите за пласман во квалификациите за ЕП 2021 година се појавија 15 кошаркарски репрезентативци, а првиот дуел е в четврток, на гости кај Словачка Составот е тој што е денеска присутен.

Македонија без странци во претквалификациите за СП 2019

Канал5 - 20.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков денеска во СЦ „Јане Сандански“ прозиваше на првиот тренинг во пресрет на претквалификацискиот циклус за СП 2019, на кој се појавија 15 репрезентативци.

Македонија без странци во претквалификациите

Телма - 20.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков денеска во СЦ „Јане Сандански“ прозиваше на првиот тренинг во пресрет на претквалификацискиот циклус за ЕП 2021, на кој се појавија 15 репрезентативци: Војдан Стојановски, ...

Македонската кошаркарска репрезентација се подготвува за претквалификациите за ЕП 2021

Алсат-М - 20.11.2017

Македонската репрезентација во кошарка ги започна подготовките за претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Македонија ќе игра со репрезентациите на Словачка и Швајцарија, додека на првото собирање задоцни тренерот Јорданчо ...

Давитков: Да одиграме најдобро што можеме

Алфа - 20.11.2017

По разочарувачкиот настап во претквалификациите за пласман на Светското првенство, македонската кошаркарска репрезентација ја очекуваат два настапи во битката за влез во квалификациите за Европскиот шампионат.

Костоски: Одиме напред, мораме да покажеме подобро лице

SportMedia - 20.11.2017

Оние репрезентативци кои летоска излегоа на теренот и се бореа во претквалификациите за СП, кои пак за жал завршија неуспешно, не бегаат од одговорноста, а ниту пак ги забораваат тие тешки денови.

Војдан Стојановски: Се надевам дека ова е нов почеток за репрезентацијата

Спортски - 20.11.2017

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација претпладнево ги започна мини подготовките за натпреварите со Словачка и Швајцарија за пласман во квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во 2021 година.

Хендрикс ќе ја засили Македонија во претстојните евро-квалификации

Сител - 20.11.2017

Ричард Хендрикс ќе биде големо засилување за кошаркарската репрезентација на Македонија во претстојните предквалификации за Европскотопрвенство 2021 година. Искусниот крилен-центар, ќе им се приклучи на останатите кошаркари кои утринава ги започнаа ...

Давитков: Хендрикс доаѓа да помогне, повредите го сменија планот

Екипа - 20.11.2017

Ричард Хендрикс е кошаркарот што ќе ја засили македонската репрезентација во претквалификациите за ЕП 2021, одлучи попладнево селекторот Јорданчо Давитков. Кормиларот на македонскиот национален тим утрово изјави дека Македонија по подолго време ќе ...

Пред две години го „плукаа“, а сега се „крстат“ во него за да нѐ спаси од нов срам!

Sport 1 - 20.11.2017

Само десетина часа откако селекторот Јорданчо Давитков пред почетокот на првиот тренинг потенцира дека македонската кошаркарска репрезентација ќе игра без странец во претквалификациите за ЕП 2021, дојде информацијата дека тоа нема да биде така ...

Давитков ќе има Американец: Хендрикс ќе ѝ помогне на Македонија!

Gol.mk - 20.11.2017

Ричард Хендрикс утре ќе пристигне во Скопје и ќе му се стави на располагање на селекторот Јорданчо Давитков. Искусниот кошаркар, кој и оваа сезона ги брани боите на турски Галатасарај, ќе биде замената за Ѓорѓи Чековски и за Бојан Трајковски кои ...

Давитков одлучи: На репрезентацијата ќе и помага Ричард Хендрикс

Спортски - 20.11.2017

Ричард Хендрикс е големото засилување за кошаркарската репрезентација на Македонија пред претстојните предквалификации за ЕП 2021 година. Искусниот крилен-центар, ќе им се приклучи на останатите кошаркари кои утринава ги започнаа подготовките за ...

Давитков сепак ќе има странец на располагање, Хендрикс повторно ќе игра за Македонија

МКД - 20.11.2017

Иако утринава најави дека Македонија во претквалификациите ќе игра без странец, сепак Давитков од утре на располагање ќе го има Ричард Хендрикс. Ѓорѓи Чековски и Бојан Трајковски нема да можат да настапат на престојните натпревари поради повреди, па ...

Давитков: Во претквалификациите ќе играме без странец

Спортски - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за настап во претквалификациите за пласман во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. Во составот на националниот тим за натпреварите со Словачка и Швајцарија нема ниту ...

Селекторот Давитков прозиваше: Започнува најсрамната фаза во историјата на македонската кошарка

Спортклуб - 20.11.2017

Пред македонската кошаркарска репрезентација е можеби најсрамниот период во историјата и во овој претквалификациски циклус стои сериозен предизвик. Репрезентативците овој пат ќе немаат друг избор освен да го дадат максимумот од себе и да го поправат ...

Селекторот Давитков задоцни на тренингот, авионот е виновен

SportMedia - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за претквалификациите за пласман на ЕП 2021 година. На првиот тренинг на националниот тим се случи една интересна ситуација.

Трајковски се појави на тренингот и веднаш си замина

SportMedia - 20.11.2017

Вкупно 14 кошаркари се најдоа на теренот во салата „Јане Сандански“ на првата прозивка на репрезентацијата. Од поширокиот список на кои беа 24 играчи, од најразлични причини нема дури 10 репрезентативци.

Селекторот задоцни, Чековски и Трајковски не тренираа: Македонија дефинитивно ќе игра без - странец! (ФОТО)

Sport 1 - 20.11.2017

Кошаркарската репрезентација на Македонија утринава ги почна подготовките за претквалификациите за ЕП 2021 со првиот тренинг на кој задоцни селекторот Јорданчо Давитков поради проблеми со авионските конекции, а на кој од планираните ги немаше Ѓорѓи ...

Давитков од аеродром на тренинг, репрезентацијата ги започна подготовките за претквалификациите

Gol.mk - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација според планот, утрово ги започна подготовките за претквалификациите за Евробаскет во 2021 година. Ако пред неколку години нашето место не беше на самото дно на кошаркарската мапа, сега мораме уште од ...

Да се обидеме и да го дадеме најдоброто од нас, што ќе биде, ќе видиме во недела

SportMedia - 20.11.2017

Македонија „влезе" во оној ноемвриски „позорец". Црвено-жолтите" го одработија првиот од неколкуте планирани тренинзи, а пред дуелите со Словачка односно Швајцарија, кои се дел од претквалификациите за пласмна на ЕП 2021 година.

Давитков: Ќе бидеме без странци, со кошаркари кои уште долго ќе играат за Македонија

Екипа - 20.11.2017

Македонија доживеа фијаско во претходните претквалификации со Естонија и со Косово, па селекторот Јорданчо Давитков со право е претпазлив во коментарите во пресрет на почетокот од новиот претквалификациски циклус, овојпат за ЕП 2021.

Давитков: Не знам како ѝ дозволиле на Словачка да игра со двајца Американци!

Sport 1 - 20.11.2017

Со мало, оправдано задоцнување, селекторот Јорданчо Давитков го почна денешниот прв тренинг на македонската кошаркарска репрезентација означувајќи го почетокот на претквалификацискиот циклус за ЕП 2021 во кој ќе треба да ги одмериме силите со ...

Давитков потврди: Претквалификациите ќе ги играме без странец

Макфакс - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за настап во претквалификациите за пласман во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг се појавија 15 кошаркари, не тренираа Дамјан Стојановски, Ненад ...

Без странски засилувања македонските кошаркари во новите квалификации

Сител - 20.11.2017

Првпат по 15 години кошаркарската репрезентација на Македонија ќе игра без странски засилувања. Првите два натпревари од предквалификациите за Евробаскетот 2021 година, Македонија ќе одигра без странските засилувања, иако селекторот Јорданчо ...

Давитков: Ќе одиграме најдобро што знаеме, па ќе видиме што ќе ни донесе тоа в недела навечер

Gol.mk - 20.11.2017

Селекторот Давитков прозиваше на првиот тренинг на кој се појавија 15 кошаркари, а од првиот тренинг отсуствуваа Ѓорѓи Чековски, кој синоќа заработи повреда на натпреварот помеѓу Работнички и Гостивар, додека Бојан Трајковски замина кратко по ...

Костоски: Неуспехот ова лето ни е мотив плус да покажеме подобра игра против Словачка и Швајцарија

Gol.mk - 20.11.2017

Оптимизмот владее во таборот на македонската репрезентација во пресрет на претквалификациските натпревари против Словачка и Швајцарија. Еден од организаторите на играта, Александар Костоски верува во позитивен исход од двата меча, а мотив за тоа ...

Давитков: Ќе играме без странец со играчи кои во иднина ќе бидат лидери

Дерби - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација имаше лош настап и доживеа дебакл во летните претквалификациите за Светското првенство во 2019, но сега следува нов предизвик и нов циклус претквалификациите за Европското првенство во 2021 година на кои ...

Димитријевиќ: Чувството да се биде сениорски репрезентативец е прекрасно

Екипа - 20.11.2017

Ненад Димитријевиќ се појави на првата прозивка на селекторот Давитков за квалификациските натпревари против Словачка и Швајцарија. Талентираниот плејмејкер ќе има можност да дебитира во сениорскиот дрес, а вели дека во него има голема мотивација да ...

Македонија без странци во претквалификациите за СП 2019

+инфо - 20.11.2017

Јорданчо Давитков денеска во СЦ „Јане Сандански“ прозиваше на првиот тренинг во пресрет на претквалификацискиот циклус за СП 2019. Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков денеска во СЦ „Јане Сандански“ прозиваше на ...

Давитков: Претквалификациите ќе ги играме без странец

МКД - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација денеска ги почна подготовките за претквалификациските дуели против Словачка и Швајцарија. Селекторот Давитков потврди дека ќе играме без натурализирани кошаркари.

В. Стојановски: Нов почеток по двете лоши лета за македонската кошарка

Нова ТВ - 20.11.2017

Селекторот Јорданчо Давитков ја собра кошаркарската репрезентација на Македонија за мисијата ЕП 2021, но поради очајните настапи во изминатите две години ќе мора да мине трнлив пат за место на завршниот турнир.

Димитријевиќ: Треба да бидеме оптимисти дека можеме да победиме секого

SportMedia - 20.11.2017

Откако ги прескона претквалификациите за Светското првенство ова лето, Ненад Димитријевиќ утринава се појави на првиот собир на нашата најдобра репрезентација. Плејмејкерот на Хувентуд, кој е најмладиот кошаркар во редовите на националниот тим е ...

Давитков ги собра репрезентативците

Слободен Печат - 20.11.2017

За континенталното првенство во 2021 година, Македонија за да се најде во главните квалификации, најнапред ќе треба да биде подобра од Словачка и од Швајцарија, репрезентации што до не така одамна беа сметани за аутсајдери во дуелите со нашиот ...

Стојановски: Претходните две лета беа лоши, овој пат навистина мора…

Дерби - 20.11.2017

Нашата сениорска машка кошаркатска репрезентација денеска го имаше првиот собир по повод првиот прозорец од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Во наредните неколку денови ќе одиграме две средби, прво и гостуваме на Словачка ...

Одржан првиот тренинг на македонската репрезентација за претквалификацискиот циклус за СП 2019

А1 On - 20.11.2017

Денеска се одржа првиот тренинг на македонската кошаркарска репрезентација за претквалификацискито циклус за СП 2019, каде што учествуваа 15 репрезентативци. На тренингот не учествуваше Ѓорѓи Чековски, кој вчера за работи повреда, а Бојан Трајковски ...

Војдан Стојановски: Ова нека биде нов почеток за репрезентацијата

Макфакс - 20.11.2017

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација претпладнево ги започна мини подготовките за натпреварите со Словачка и Швајцарија, со кои ќе ги започне претквалификациите за пласман во квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во ...

Стартуваат подготовките за Словачка и Швајцарија

Сител - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за настап во претквалификациите за пласман во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг се појавија 15 кошаркари, не тренираа Дамјан Стојановски, Ненад ...

Македонија без странци во претквалификациите за СП 2019

Стандард - 20.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков денеска во СЦ „Јане Сандански“ прозиваше на првиот тренинг во пресрет на претквалификацискиот циклус за СП 2019, на кој се појавија 15 репрезентативци.

Кошаркарите почнаа со подготовки за Словачка и Швајцарија

Алфа - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација од денеска ги почна мини подготовките за настапот во претквалификациите за настап на Европското првенство што ќе се одржи во 2021 година. За првите два дуели против Словачка и Швајцарија селекторот Јорданчо ...

Давитков потврди: Претквалификациите ќе ги играме без странец

Sky - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за настап во претквалификациите за пласман во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг се појавија 15 кошаркари, не тренираа Дамјан Стојановски, Ненад ...

Војдан Стојановски: Ова нека биде нов почеток за репрезентацијата

Скопје инфо - 20.11.2017

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација претпладнево ги започна мини подготовките за натпреварите со Словачка и Швајцарија, со кои ќе ги започне претквалификациите за пласман во квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во ...

Давитков потврди: Претквалификациите ќе ги играме без странец

Локално - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за настап во претквалификациите за пласман во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг се појавија 15 кошаркари, не тренираа Дамјан Стојановски, Ненад ...

Давитков потврди: Претквалификациите ќе ги играме без странец

Вечер Прес - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за настап во претквалификациите за пласман во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг се појавија 15 кошаркари, не тренираа Дамјан Стојановски, Ненад ...

Давитков потврди: Претквалификациите ќе ги играме без странец

Точка - 20.11.2017

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за настап во претквалификациите за пласман во квалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг се појавија 15 кошаркари, не тренираа Дамјан Стојановски, Ненад ...

Војдан Стојановски: Ова нека биде нов почеток за репрезентацијата

Вечер Прес - 20.11.2017

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација претпладнево ги започна мини подготовките за натпреварите со Словачка и Швајцарија, со кои ќе ги започне претквалификациите за пласман во квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во ...

Војдан Стојановски: Ова нека биде нов почеток за репрезентацијата

Точка - 20.11.2017

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација претпладнево ги започна мини подготовките за натпреварите со Словачка и Швајцарија, со кои ќе ги започне претквалификациите за пласман во квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во ...

Војдан Стојановски: Ова нека биде нов почеток за репрезентацијата

Sky - 20.11.2017

Најдобрата македонска кошаркарска репрезентација претпладнево ги започна мини подготовките за натпреварите со Словачка и Швајцарија, со кои ќе ги започне претквалификациите за пласман во квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во ...

Ричард Хендрикс ќе ја засили репрезентацијата на Македонија...

Н.Македонија - 20.11.2017

Ричард Хендрикс ќе ја засили репрезентацијата на Македонија Американецот Ричард Хендрикс ќе биде дел од кошаркарската репрезентација на Македонија во претстојните предквалификации за Европското првенство 2021 година.

Кој ќе присуствува на првиот тренинг на кошаркарите?...

Н.Македонија - 20.11.2017

На ден пред собирот сѐ уште не беше дефинитивно јасно, дали и кој, покрај Перо Антиќ, нема да биде дел од овие претквалификации за ЕП 2021 Селекторот на машката кошаркарска репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков, денеска во СЦ „Јане ...

Донираните словачки чизми ги нагризаа стапалата на полицајците

AKO - 20.11.2017

Независниот Синдикат на Полицијата реагира и бара истрага за неодамнешната донација на чизми, од една европска држава, како што велат. ,,НСП детално ги разгледува правилниците за квалитет на опремата која е дел од официјалната службена униформа во ...