TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почит за жртвите од атентатите во САД

Deutsche Welle - 11.09.2011

Ширум светот денеска се одржуваат комеморативни свечености во знак на сеќавање и почит за жртвите на терористичките напади во САД од пред 10 години.

Америка тагува по жртвите од 11 септември

Deutsche Welle - 11.09.2011

На централната комеморативна свеченост во Њујорк денеска ќе присуствуваат претседателот на САД, Барак Обама, неговиот претходник Џорџ Буш, како и актуелниот и поранешниот градоначалник на Њујорк, ...

Десет години потоа - сеќавање на жртвите од нападите во САД

Deutsche Welle - 11.09.2011

Со емоционални собири и минута молчење, САД денеска (11.09) се сеќаваат на жртвите од терористичките напади пред десет години. Атентатите од темел го потресоа светот.

Комеморативни церемонии во чест на 9/11

Р.С.Европа - 11.09.2011

Комеморативни церемониии денеска ќе се оддржат во САД во чест на десетгодишнината од нападите на 11 септември при кои загинаа 3 илјади луѓе.

И Скопје ќе ја одбележи 10-годишнината од нападите во САД

Р.С.Европа - 11.09.2011

По повод 10-годишнината од терористичките напади во САД, американската Амбасада во Скопје денеска организира повеќе настани.

Десет години од терористичките напади во Њујорк и Вашингтон

Телма - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 луѓе.

Обама: Америка сега е посилна

Утрински - 11.09.2011

- Американскиот претседател Барак Обама оцени денеска дека САД, десет години по нападите на Ал каеда, станале посилни и оти Американците ќе продолжат понатаму, наспроти новите закани за нивната ...

Деценија од терористичките напади во САД

БркајРабота - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 луѓе.

Десет години од нападите на 11 септември во САД

Алфа - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 луѓе.

Америка се сеќава на трагедијата од 11 септември 2001!

Здраво - 11.09.2011

Во САД се одбележува 10-годишнината од терористичките напади во Њујорк и Вашингтон. Со комеморации низ целата земја, Американците се сеќаваат на трагедијата од 11 септември 2001 година.

САД со максимален степен на безбедност

Здраво - 11.09.2011

Американскиот Пентагон објави дека за време на одбележувањето на 10-годишнината од терористичкиот напад, степенот на безбедност во Америка се подигнува на највисоко ниво.

9/11 одбележан и во Скопје

Алфа - 11.09.2011

И по десет години од нападите на кулите близначки во САД, Американците се сеќаваат на денот и посакуваат никогаш повеќе да не се повтори.

Моменти на сеќавање на 11 септември (фото)

Здраво - 11.09.2011

Претседателот Барак Обама, првата дама Мишел Обама, поранешниот Претседател Џорџ В. Буш и поранешната прва дама Лаура Буш… во сеќавање на 11 септември 2001 година.

Комеморативни церемонии во чест на 11 септември

+инфо - 11.09.2011

Комеморативни церемониии денеска ќе се одржат во САД во чест на 10-годишнината од нападите на 11 септември, во кои загинаа 2.998 луѓе.

Крводарителска акција во Скопје за годишнината од терористичките напади во САД

+инфо - 11.09.2011

Амбасадата на САД во Македонија, денеска на 11 септември кога се одбележува десетгодишнината од терористичките напади во САД, во кои беа срушени кулите близначки во Светскиот трговски центар, а беше ...

САД одбележуваат 10-годишнина од нападите на 11 септември

+инфо - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и во Вашингтон, во кои загинаа 2.998 луѓе.

Груевски му пиша на Барак Обама

+инфо - 11.09.2011

Преку писмо, претседателот на владата Никола Груевски упати сочувство до американскиот народ и семејствата кои ги загубија животите во терористичкиот акт на 11 септември.

Почит за жртвите од терористичките напади во САД

+инфо - 11.09.2011

Низ светот денеска се одржаа комеморативни свечености во знак на сеќавање и почит за жртвите на терористичките напади во САД од пред 10 години.

Десет години потоа - сеќавање на жртвите од нападите во САД

+инфо - 11.09.2011

По силни мерки за безбедност, денеска во Менхетен луѓето се собраа за да им оддадат почит на загинатите во нападите од 11 септември 2001 година, во кои загинаа 2.998 луѓе, пренесе „Дојче веле”.

САД денеска ја одбележуваат десеттата годишнина од нападите на 11 септември

Сител - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 луѓе.

Во Скопје одбележување 10 години од терористичките напади во САД

Сител - 11.09.2011

По повод 10-годишнината од терористичките напади во САД, американската Амбасада во Скопје денеска организира повеќе настани.

9/11 - 10 години потоа

Кирилица - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнина од нападите на 11 септември САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 ...

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнина од нападите на 11 септември

МРТ - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 луѓе.

Во Скопје одбележување 10 години од терористичките напади во САД

МРТ - 11.09.2011

По повод 10-годишнината од терористичките напади во САД, американската Амбасада во Скопје денеска организира повеќе настани.

Годишнината од терористичките напади во САД ќе ја одбележат и Чесите

МРТ - 11.09.2011

Десетгодишнината од терористичките напади на Њујорк и Вашингтон, во Чешка ќе биде одбележана со концерти, собири и спомен церемонии, јави дописникот на МИА од Прага.

Една деценија од терористичките напади во САД

Канал5 - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 луѓе.

Премиерот Груевски испрати писмо до американскиот претседател Обама

Сител - 11.09.2011

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска испрати писмо до претседателот на САД, Барак Обама, по повод 10 годишнината од трагичните терористички напади во Њујорк 2011 ...

Комеморација во Лондон по повод десетгодишнината од нападите во САД

МРТ - 11.09.2011

Комеморации и верски служби за паметење се одржуваат во Лондон, во спомен на трите илјади жртви во терористичките напади во Њујорк и Вашингтон, како и во соборениот авион во Пенсилванија, меѓу кои ...

Премиерот Груевски испрати писмо до американскиот претседател Обама

МРТ - 11.09.2011

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска испрати писмо до претседателот на САД, Барак Обама, по повод 10 годишнината од трагичните терористички напади во Њујорк 2001 ...

Писмо со сочувство од премиерот Груевски до претседателот Обама за жртвите од 11 септември 2001

Канал5 - 11.09.2011

Република Македонија останува доследна на својата определба за споделување со САД на предизвиците што ги носи глобалната борба против тероризмот - стои меѓу другото во писмото испратено од Груевски ...

Трагедијата да не се повтори

Вечер - 11.09.2011

Сеќавајќи се на жртвите, на ожалостените и на секое семејство што живее во тага, сакам да Ве уверам, господине Претседателе, дека Република Македонија и нејзиниот народ ќе продолжи да ги поддржува ...

Скопје ќе ја одбележи 10-годишнината од нападите во САД

Точка - 11.09.2011

По повод 10-годишнината од терористичките напади во САД, американската Амбасада во Скопје денеска организира повеќе настани.

САД одбележуваат 10 години од терористичките напади во Њујорк и Вашингтон

Точка - 11.09.2011

Соединетите Американски Држави денеска одбележуваат 10 години од еден од најголемите терористички напади во кои загинаа три илјади луѓе.

Обама: САД сега се посилни

Точка - 11.09.2011

Американскиот претседател, Барак Обама, изјави дека Соединетите Американски Држави десет години по нападите на 11 септември се посилни и дека Американците ќе продолжат понатаму, и покрај постојаните ...

Обама: Америка сега е посилна

Sky - 11.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама оцени денеска дека САД, десет години по нападите на Ал каеда, станале посилни и оти Американците ќе продолжат понатаму, наспроти новите закани за нивната ...

Обама: Америка сега е посилна

Курир - 11.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама оцени денес дека САД, десет години по нападите на Ал каеда, станале посилни и оти Американците ќе продолжат понатаму, наспроти новите закани за нивната ...

Скопје одбележува 10 години од терористичките напади во САД

Курир - 11.09.2011

По повод 10-годишнината од терористичките напади во САД, американската Амбасада во Скопје денеска организира повеќе настани.

Скопје ќе ја одбележи 10-годишнината од нападите во САД

Нетпрес - 11.09.2011

По повод 10-годишнината од терористичките напади во САД, американската Амбасада во Скопје денеска организира повеќе настани.

102те минути ужас кои засекогаш го променија светот

Press24 - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 луѓе.

Деценија од терористичките напади во САД

Курир - 11.09.2011

САД денеска ја одбележуваат 10-годишнината од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, во кои загинаа околу 3.000 луѓе.

САД одбележуваат 10 години од терористичките напади во Њујорк и Вашингтон

Нетпрес - 11.09.2011

Соединетите Американски Држави денеска одбележуваат 10 години од еден од најголемите терористички напади во кои загинаа три илјади луѓе.

Скопје одбележува 10 години од терористичките напади во САД

Press24 - 11.09.2011

По повод 10-годишнината од терористичките напади во САД, американската Амбасада во Скопје организира повеќе настани. Пред Амбасадата утрово се одржа прошетка за спомен, на која се обрати в.д ...

Америка тагува по жртвите од 11 септември

Канал 77 - 11.09.2011

На централната комеморативна свеченост во Њујорк денеска ќе присуствуваат претседателот на САД, Барак Обама, неговиот претходник Џорџ Буш, како и актуелниот и поранешниот градоначалник на Њујорк, ...

Обама: САД сега се посилни

Нетпрес - 11.09.2011

Американскиот претседател, Барак Обама, изјави дека Соединетите Американски Држави десет години по нападите на 11 септември се посилни и дека Американците ќе продолжат понатаму, и покрај постојаните ...

Груевски испрати писмо до Обама по повод годишнината од терористичките напади

Курир - 11.09.2011

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски испрати писмо до претседателот на САД, Барак Обама, по повод 10 годишнината од трагичните терористички напади во Њујорк 2011 година.

Груевски изрази сочувство до целиот американски народ

Нетпрес - 11.09.2011

Премиерот Никола Груевски испрати писмо за сочувство на американскиот претседател, Барак Обама, по повод десетгодишнината од трагичните терористички напади на 11-ти септември 2001 година.

Груевски му испрати писмо на Обама за годишнината од 11 Септември

Press24 - 11.09.2011

Во писмото премиерот Груевски во името на Владата на Република Македонија и во свое лично име изразува најдлабоко сочувство до целиот американски народ и до семејствата чии што најблиски ги загубија ...

10 години од „падот“ на кулите Близначки

Македонија24 - 11.09.2011

Свет - Македониjа 24, , 10 години од „падот“ на кулите Близначки, "10 години од терористичките напади на Ал Каеда во Њујорк и Вашингтон, кога загинаа 3000 лица.

Како нападите од 11 септември ја променија Германија

Deutsche Welle - 10.09.2011

Десет години по нападите од 11 септември во САД, Германија е изменета. Земјата досега остана поштедена од терористички напади. Голем број обиди беа спречени навреме.

Обама: САД се посилни од кога и да е

Deutsche Welle - 10.09.2011

Десет години по терористичките напади од 11 септември, американскиот претседател Барак ОБама е задоволен од ефектите од борбата против тероризмот.

Десет години од 11/9

Р.С.Европа - 10.09.2011

Под засилени мерки за безбедност светот ја одбележува десетгодишнината од терористичките напади во Њујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година.

Страв од нов напад на 11 септември!

Утрински - 10.09.2011

ВАШИНГТОН - Американските официјални претставници имаат „специфични, веродостојни, но непотврдени“ информации за потенцијална закана од Ал Каеда за САД, што ќе се совпадне со 10-годишнината од ...

Тревога во Њујорк и во Вашингтон

Дневник - 10.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама наредил удвојување на контратерористичките напори поради „веродостојни, но не и потврдени“ закани за терористички напади врз Њујорк и врз Вашингтон токму на ...

САД и Турција формираат нова иницијатива во борбата против тероризмот

Дневник - 10.09.2011

САД и Турција ќе формираат нова иницијатива во борбата против тероризмот, во која ќе се вклучат 30 други држави, изјави денеска американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Почнува викендот на сеќавање на жртвите од 11-септември

Кајгана - 10.09.2011

Во САД денеска почна викендот на сеќавање на десетгодишнината од 11-ти септември 2001-та со оддавање почест на сите паднати во борбата против тероризмот, но како што рече вчера за CNN државната ...

САД ги засилија мерките за безбедност во сите амбасади во пресрет на 11 септември

Дневник - 10.09.2011

САД ги засилија мерките за безбедност во сите свои амбасади во странство во пресрет на 10-годишнината од терористичките напади на 11 септември 2001 година, соопшти портпаролката на Стејт департментот ...

САД ги засилија мерките за безбедност во сите амбасади

Алфа - 10.09.2011

САД ги засилија мерките за безбедност во сите свои амбасади во странство во пресрет на 10-годишнината од терористичките напади на 11 септември 2001 година, соопшти портпаролката на Стејт департментот ...

страв од напади на 10-годиШнината од 9/11

Н.Македонија - 10.09.2011

Американските власти предупредија за можни напади во Њујорк или во Вашингтон. Тие велат оти имаат конкретни, но непотврдени информации за тројца терористи што би можеле да детонираат автомобил-бомба ...

Обама: Америка сега е посилна

Дневник - 10.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама оцени денеска дека САД, десет години по нападите на Ал каеда, станале посилни и оти Американците ќе продолжат понатаму, наспроти новите закани за нивната ...

Зголемена безбедност во сите амбасади на САД во пресрет на 11 септември

+инфо - 10.09.2011

САД ги засилија мерките за безбедност во сите свои амбасади во странство во пресрет на 10-годишнината од терористичките напади на 11 септември 2001 година, соопшти портпаролката на Стејт ...

Почна викендот на сеќавање на жртвите од 11 септември

+инфо - 10.09.2011

Во САД денеска почна викендот на сеќавање на десетгодишнината од 11 септември 2001 година со оддавање почест на сите загинати во борбата против тероризмот, но како што рече државната секретарка ...

Тројца Пакистанци планираат напад на 11 септември

+инфо - 10.09.2011

Американските тајни служби ја анализираат дојавата испратена од Пакистан за закана од терористички напад на 10- годишнината од нападите во САД, во кои загинаа 2.998 луѓе.

ОН им оддадоа почит на жртвите од терористичките напади во САД

+инфо - 10.09.2011

Во Генералното собрание на Обединетите нации денеска со едноминутно молчење им беше оддадена почит на жртвите од терористичките напади во САД од 11 септември 2001 година.

Клинтон: Ал Каеда сериозно се закани пред одбележувањето на 11 септември

+инфо - 10.09.2011

Американската државна секретарка, Хилари Клинтон, изјавила дека Ал Каеда стои зад сериозни, но непотврдени, закани насочени кон Американците, особено кон Њујорк и Вашингтон.

Засилени мерки за безбедност во сите амбасади на САД во пресрет на 11 септември

Сител - 10.09.2011

САД ги засилија мерките за безбедност во сите свои амбасади во странство во пресрет на 10-годишнината од терористичките напади на 11 септември 2001 година, соопшти портпаролката на Стејт департментот ...

Почнува викендот на сеќавање на жртвите од 11-септември

МРТ - 10.09.2011

Во САД денеска почна викендот на сеќавање на десетгодишнината од 11-ти септември 2011-та, што го карактеризираат патриотски изливи, со оддавањето почест на сите паднати во борбата против тероризмот, ...

САД ги засилија мерките за безбедност во сите амбасади

МРТ - 10.09.2011

САД ги засилија мерките за безбедност во сите свои амбасади во странство во пресрет на 10-годишнината од терористичките напади на 11 септември 2001 година, соопшти портпаролката на Стејт департментот ...

Американските власти во потрага по тројца Пакистанци кои планираат напад на 11 септември

Канал5 - 10.09.2011

Сите американски тајни служби ја анализираат дојавата испратена од Пакистан за закана од терористички напад на 10- годишнината од нападите во сад во кои загинаа 3.000 луѓе.

Клинтон: Американци, бидете внимателни !

Канал5 - 10.09.2011

„ Бараме од милиони Њујорчани и Американци да бидат очи и уши на внимателноста“ изјави американската државна секретарка Хилари Клинтон предупредувајќи дека Ал Каеда стои зад сериозна, но непотврдена ...

Обама: Америка сега е посилна

Сител - 10.09.2011

Американскиот претседател Барак Обама оцени денеска дека САД, десет години по нападите на Ал каеда, станале посилни и оти Американците ќе продолжат понатаму, наспроти новите закани за нивната ...

Клинтон: Сериозна закана стигна од Ал Каеда пред одбележувањето на годишнината од 9/11

Точка - 10.09.2011

Американската државна секретарка, Хилари Клинтон, изјавила дека Ал Каеда стои зад сериозни, но непотврдени, закани насочени кон Американците, особено кон Њујорк и Вашингтон.

ОН им оддаде почит на жртвите на терористичките напади во САД

Точка - 10.09.2011

Во Генералното собрание на Обединетите нации денеска со едноминутно молчење им беше оддадена почит на жртвите на терористичките напади на САД од 11 септември, 2001 година.

Клинтон: Сериозна закана стигна од Ал Каеда пред одбележувањето на годишнината од 9/11

Нетпрес - 10.09.2011

Американската државна секретарка, Хилари Клинтон, изјавила дека Ал Каеда стои зад сериозни, но непотврдени, закани насочени кон Американците, особено кон Њујорк и Вашингтон.

САД ги засилија безбедносните мерки

Курир - 10.09.2011

САД ги засилија мерките за безбедност во сите свои амбасади во странство во пресрет на 10-годишнината од терористичките напади на 11 септември 2001 година, соопшти портпаролката на Стејт ...

ОН им оддаде почит на жртвите на терористичките напади во САД

Нетпрес - 10.09.2011

Во Генералното собрание на Обединетите нации денеска со едноминутно молчење им беше оддадена почит на жртвите на терористичките напади на САД од 11 септември, 2001 година.

Утре САД одбележуваат 10 години од терористичките напади

Sky - 10.09.2011

Утре на 11 септември, Соединетите Американски држави одбележуваат десет години од терористичките напади врз кулите близначки и Пентагон на 11 септември 2001.

Предупредување од сериозна терористичка закана во САД

Deutsche Welle - 09.09.2011

Непосредно пред десетгодишнината од нападите во Њујорк и Вашингтон, на 11 септември 2001 година, американските власти предупредија од сериозна закана од можни нови терористички напади.

Меркел смета дека острите антитерористички закони се неопходни

Deutsche Welle - 09.09.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека војната против тероризмот ќе трае уште долго. Таа го означи како неопходно заострувањето на многу закони од областа на безбедноста по нападите врз САД ...

Обама известен за терористичките закани врз САД

Р.С.Европа - 09.09.2011

Белата Куќа соопшти дека денеска Претседателот Барак Обама бил брифиран од безбедносните служби за кредибилната, но не потврдена терористичката закана пред 10 годишницата од нападите на 11 Септември ...

Засилена безбедноста во Њујорк пред 11 септември

Телма - 09.09.2011

На 10-годишнината од нападите на кулите близначки и на Пентагон, американските власти стравуват од повторување на нападите.

Засилени безбедносните мерки во Њујорк

Кајгана - 09.09.2011

Во Њујорк се засилени безбедносните мерки поради закана која е веродостојна, но не е потврдена, изјави градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг.

САД стравуваат од повторување на 11 септември

БркајРабота - 09.09.2011

На 10-годишнината од нападите на кулите близначки и на Пентагон, американските власти стравуват од повторување на нападите.

Засилена безбедноста во Њујорк поради закани

Алфа - 09.09.2011

Во Њујорк се засилени безбедносните мерки поради закана која е веродостојна, но не е потврдена, изјави градоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумберг.

Стравот од Ал Каида се уште не исчезна

Алфа - 09.09.2011

Терористичките напади во Њујорк и Вашингтон од 11 септември 2001 година внесоа несигурност во секојдневниот живот на Американците, која се уште не е исчезната, смета стручниот советник за дипломати ...

Стравот од Ал Каида се уште не исчезна

Идивиди - 09.09.2011

Вашингтон, 9 септември 2011 (МИА) - Терористичките напади во Њујорк и Вашингтон од 11 септември 2001 година внесоа несигурност во секојдневниот живот на Американците, која се уште не е исчезната, ...

Терористички закани во САД за годишнината од 11 септември

+инфо - 09.09.2011

Американските власти се во потрага по две или три лица осомничени дека планираат да изведат терористички напади за време на 10-годишнината од нападите на 11 септември 2001 година.

САД и Турција со нова иницијатива во борбата против тероризмот

+инфо - 09.09.2011

САД и Турција ќе формираат нова иницијатива во борбата против тероризмот, во која ќе се вклучат 30 други држави, изјави денеска американската државна секретарка Хилари Клинтон.

Властите во САД стравуваат од терористички напади

Сител - 09.09.2011

Американските власти стравуваат од терористички напади за 10-годишнината од нападите на 11 септември. Иако се уште не е потврдена конкретна терористичка закана, се претпоставува дека мета на напади ...

Властите во САД стравуваат од терористички напади

МРТ - 09.09.2011

Американските власти стравуваат од терористички напади за 10-годишнината од нападите на 11 септември. Иако се уште не е потврдена конкретна терористичка закана, се претпоставува дека мета на напади ...

Вашингтон и Њујорк повторно мета на терористите?

Вечер - 09.09.2011

По 11/9 многу се промени животот на Американците. Стравот од Ал Каеда се уште не исчезна, а терористичките закани не престанаа.

Терористичка закана во САД за годишнината од 11 септември

Точка - 09.09.2011

Властите во САД предупредиле за реална терористичка закана за време на десетгодишнината од нападите на 11 септември, 2001 година.

Обама: На Ал Каеда и’ се ближи крајот

Точка - 09.09.2011

Американскиот претседател, Барак Обама смета дека на Ал Каеда и’ се ближи тотален пораз и дека оние кои ги извеле терористичките напади на 11 септември во 2001 година не успеале да ги оддалечат САД ...

Терористичка закана во САД за годишнината од 11 септември

Нетпрес - 09.09.2011

Властите во САД предупредиле за реална терористичка закана за време на десетгодишнината од нападите на 11 септември, 2001 година.

Обама: На Ал Каеда и’ се ближи крајот

Нетпрес - 09.09.2011

Американскиот претседател, Барак Обама смета дека на Ал Каеда и’ се ближи тотален пораз и дека оние кои ги извеле терористичките напади на 11 септември во 2001 година не успеале да ги оддалечат САД ...

САД стравуваат од повторување на 11 Септември

Курир - 09.09.2011

На 10-годишнината од нападите на кулите близначки и на Пентагон, американските власти стравуват од повторување на нападите.

САД под закана да им се повтори 11 септември?

Македонија24 - 09.09.2011

Свет - Македониjа 24, , САД под закана да им се повтори 11 септември?, "Американските власти истражуваат непотврдена закана дека Ал-Каеда планира нови напади на 11 септември годинава по повод ...

Предупредување од сериозна терористичка закана во САД

Inpress - 09.09.2011

Вашингтон, 9. септември 2011 (ИНПРЕС) Непосредно пред десетгодишнината од нападите во Њујорк и Вашингтон, на 11 септември 2001 година, американските власти предупредија од сериозна закана од можни ...

Разузнавањето на САД десет години по нападите

Глас на Америка - 08.09.2011

Меѓу владините агенции, разузнавачката служба на САД е една од оние со најголеми лузни по терористичките напади на 11-ти септември.

САД ја зголеми безбедноста непосредно пред 11. Септември

Точка - 08.09.2011

Американското министерство за одбрана го зголеми степенот на подготвеност во американските воени бази, повеќето домашни, непосредно пред одбележувањето на 10-годишнината од терористичкиот напад на ...

САД ја зголеми безбедноста непосредно пред 11. Септември

Нетпрес - 08.09.2011

Американското министерство за одбрана го зголеми степенот на подготвеност во американските воени бази, повеќето домашни, непосредно пред одбележувањето на 10-годишнината од терористичкиот напад на ...

Њујорк - десет години подоцна

Глас на Америка - 07.09.2011

Во деценијата по терористичките напади од 11-ти 2001-ва, Њујорк се соочил со други терористички заговори, но и со економски предизвици.

Обезбедувањето засилено пред годишнината на терористичките напади

Глас на Америка - 06.09.2011

Американски безбедносни лица ги зголемија мерките за одвраќање на евентуални акти на тероризам спроти одбележувањето на 10-тата годишнина од терористичките напади на 11-ти септември 2011-та.

Десет години подоцна - теориите на заговор за нападите од 11-ти септември опстојуваат

Inpress - 06.09.2011

Вашингтон, 6. септември 2011 (ИНПРЕС) Во деценијата во која телевизиските камери го регистрираа моментот кога грабнати авиони се урнаа во зградите-близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк и ...

Десет години подоцна - теориите на заговор за нападите од 11-ти септември опстојуваат

Глас на Америка - 05.09.2011

Дали Aл-Каида воопшто има врска со нападите? Прашањето кај некои од теориите и` натаму актуелно во ...

9/11 вистини и лаги

Оn.net - 05.09.2011

Изминатите 10 години се проширија еден куп теории на заговор за нападите на 11-ти Септември, но за ниту една од нив сè уште не постојат доволно цврсти ...

Хиперпродукција на терористи

Утрински - 05.09.2011

Најмалку 35.000 лица низ целиот свет се осудени како терористи во деценијата по 11-септемвриските напади врз САД. Но, додека некои бомбардираа хотели и креваа во воздух автобуси, други беа ставани ...