TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тутунарите едвај преживуваат

А1 - 16.01.2011

Пет членото семејство Рушид од Прилепското село Канатларци живее само тутунопроизводство. Имале засадено 26 декари од кои очекуваат околу 4 тони на тутун.

Расте поддршката за тутунарите

А1 - 16.01.2011

На ден пред протестите на тутунарите пред Собранието, поддршка за тутунарите стасува од сите земјоделци. Сојузот, како и асоцијацијата на земјоделците со поддршка за тутунарите.

Тутунарите ги обединија земјоделците, во вторник ќе протестираат

Канал5 - 16.01.2011

Најавениот протест на тутунарите за во вторник ги обедини земјоделските здруженија во земјава. И Асоцијацијата и Сојузот на земјоделци ќе го поддржат протестот.

Земјоделците ќе протестираат против откупувачите на тутун

Курир - 16.01.2011

Земјоделската асоцијација и Сојузот на земјоделци денес дадоа подршка на протестите на тутунарите но и на Владата, за изнаоѓање на решение за настанатите проблеми со откупот на тутунот.

Земјоделски здруженија ќе го поддржат протестот на тутунарите

Форум - 16.01.2011

Членовите на Асоцијацијата на земјоделците на Македонија и на Сојузот на земјоделци на Македонија денеска најавија дека ќе се приклучат кон протестот на тутунарите, закажан за вторник пред Собранието.

Земјоделците масовно ќе протестираат пред Собранието

Шпиц - 16.01.2011

Ќе се собереме околу 10.000 земјоделци и ќе побараме од надлежните да ја дадат реалната цена за тутунот - велат тутунарите.

Земјоделските здруженија со поддршка за Владата, но и за тутунарите

МРТ - 16.01.2011

Никола Крстиќ Ја поддржуваат владината земјоделска политика, но и протестот на тутунопроизводителите закажан за во вторник.

Договорот за откупот на тутунот на терен не се почитува

Алфа - 16.01.2011

Договорот за откупот на тутунот на терен не се почитува. Тутунарите од прилепскиот крај се жалат дека откупувачите им го враќале родот и не им прифаќале поголеми количини од договорените.

Владина реакција на прилози на А1 телевизија

Курир - 16.01.2011

Владата на РМ реагира на прилозите на ТВ А1 од 16 часот „Врие кај тутунарите во Прилепско” и „Нема субвенции за земјоделците”, оценувајќи ги за тенденциозни и пристрасни и обид со неточни и ...

Земјоделско – тутунарски протест пред пратениците

eReporter - 16.01.2011

Тутунопроизводителите кои најавија голем протест пред Собранието во вторник кога ќе се одржи вонредна седница за нивните актуелни проблеми, добија денеска ветување за поддршка од земјоделците.

Владата да не го третира откупот на тутун како политичко прашање

А1 - 15.01.2011

Владата не смее проблемот со откупот на тутунот да го третира како политички туку како економски, бараат ЛДП. Бараат достоинствена расправа во вторник.конкретно предлагаат цената на тутунот од втора ...

Врие кај тутунарите во прилепско

А1 - 15.01.2011

Затворени откупни пунктови, огорчени и гневни тутунари, понижувачки откупни цени. Ова и денеска е сликата во Прилепско - Долненскиот крај каде врие од незадоволството на тутунарите.

Тутунарите не сакаат ветувања од пратениците

Дневник - 15.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и од Тополчани вчера се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во Собранието, од кои добија поддршка за решавање на проблемот со ...

Став - Тутунарска мака

Време - 15.01.2011

Дане Талески „Денот ли дојде тој да се мери - мерка му нема, а в градите длаби ... не тага, а клетва, и в очите матни и не сакајќи сама се дига фуријата.

Пари - Тутунарите ги селат протестите во Скопје

Време - 15.01.2011

Рада И. Маневска Добивме ветување од пратениците дека ќе ги поддржат нашите барања, но што навистина ќе се случи ќе видиме на седницата закажана за вторник, изјави Кире Неделкоски, претседател на ...

Пратениците ветиле, но ќе им помогнат ли на тутунарите?

Утрински - 15.01.2011

Како што и ветија, тутунарите вчера дојдоа на гости во Собранието. Претставници на производителите од Прилепско, Долнени и од Тополчани вчера се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во ...

ЛДП понуди решенија за откуп на тутунот

Телма - 15.01.2011

Либерално - демократската партија денеска на прес-конференција оцени дека една од главните причини за состојбата со откупот на тутунот е што Владата проблемот го третира како политички, а не како ...

ЛДП: Собраниската расправа за откупот на тутун да биде достоинствена

Нетпрес - 15.01.2011

Расправата во Собрание за состојбите со откупот на тутунот и барањата на тутунопроизводителите што во вторник треба да се одржи да биде достоинствена ипосветена исклучиво на проблемите со откупот на ...

ЛДП бара решавање на проблемот со откупот на тутунот

Курир - 15.01.2011

Либерално - демократската партија денеска на прес-конференција оцени дека една од главните причини за состојбата со откупот на тутунот е што Владата проблемот го третира како политички, а не како ...

ЛДП: Проблемот со тутунот е економски, а не политички

Форум - 15.01.2011

Владата наметнува впечаток во јавноста дека проблемот со откупот на тутунот е политички, со што ја избегнува дебатата за суштинските прашања поврзани со цената на тутунот Ова денеска на ...

Пратениците ветија поддршка, тутунарите скептични

Н.Македонија - 15.01.2011

Поддршка за решавање на проблемот со откупот на тутунот добија претставниците на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани на вчерашната средба со пратеничките групи од сите партии во Собранието ...

Имер Селмани меѓу тутунарите од Студеничани

А1 - 14.01.2011

Револт кај тутунарите од скопско Студеничани. Тутунот им стои, не го предаваат во откупните пунктови. Така ќе остане се додека не се реши проблемот со откупните цени и не почне реално да се врши ...

Тутунарите на средби во Собранието

А1 - 14.01.2011

Од рано утрово претставниците од Штрајкувачкиот одбор на тутунарите се во Собранието. Протестите низ цела Македонија се ставени денеска во мирување и тие се дојдени на средби со пратеничките групи, ...

Тутунарите на средба со пратениците

Алсат-М - 14.01.2011

Тутунарите од прилепско, денеска се сретнаа со сите пратеничките групи од Собранието на Република Македонија. Побараа и добија подршка за решавање на проблемот со откупот на тутунот од овогодинешната ...

Пари - Тутунот влезе во собрание

Време - 14.01.2011

Рада И.Маневска Протестите на пелагониските тутунари стануваат се помасовни. Незадоволни од состојбата, тие вчера ги блокираа трите патни правци што водат кон Скопје, Битола и кон Кичево.

Тутунарите во вторник ќе го чекаат исходот од собраниската седница

Телма - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани денеска се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во Собранието на Република Македонија.

Тутунарите добија поддршка од пратеничките групи

Канал5 - 14.01.2011

На денешната средба на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани со претставниците на пратеничките групи, тие добија поддршка за решавање на проблемот со откупот кој ќе биде разгледан на седницата ...

Протестите на тутунарите во мирување

Утрински - 14.01.2011

ПРИЛЕП - Пелагониските тутунари и вчера ги блокираа сите регионални патишта за Градско, Битола и Македонски Брод, но ветија дека од денеска ќе ги стават протестите во мирување, зашто очекуваат ...

ВМРО-НП: Бирото за стокови резерви поактивно да се ангажира во откупот на тутунот

Форум - 14.01.2011

Раквоодството на вонпарламентарната ВМРО-Народна партија се сретна со претставници на тутунопроизводители, при што биле дискутирани актуелните состојби со проблемот на тутунарите, како и можните ...

Седница за состојбата со откупот на тутун закажана за вторник

Нетпрес - 14.01.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски доцна синоќа по иницијативата на опозицијата закажа итна седница за состојбите со откупот на тутунот за 18-ти јануари, вторник.

Закажана итна седница за состојбите на тутунарите

Алфа - 14.01.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски доцна синоќа по иницијативата на опозицијата закажа итна седница за состојбите со откупот на тутунот за вторник,18-ти јануари.

Тутунарите на средба со координаторите на пратеничките групи

Кирилица - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани претпладнево се на средба со координаторите на пратеничките групи во Собранието на Република Македонија.

Итна седница за тутунарите

Inpress - 14.01.2011

Скопје, 14. јануари 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на Собранието Трајко Вељановски доцна синоќа закажа итна седница на 18. јануари, на која ќе се расправа за состојбите со откупот на тутун.

Тутунарите на разговори во Собрание

Алфа - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од пелагонискиот крај во собранието разговараат со координаторите на пратеничките групи за актуелните проблеми околу откупот на тутунот Тутунарите бараат поддршка за ...

Тутунарите ќе се сретнат со координаторите на пратеничките групи

Курир - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани претпладнево се на средба со координаторите на пратеничките групи во Собранието на Република Македонија.

Спикерот Вељаноски закажа седница за тутунот

Курир - 14.01.2011

По барање на опозицијата претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски закажа седница посветена на проблемите со откупот на тутнот на 18 јануари.

Пратениците ги поддржаа тутунарите

Курир - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани денеска се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во Собранието на Република Македонија, при што добија подршка од нив.

Пратениците ветија поддршка, тутунарите скептични

Сител - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани денеска се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во Собранието на Република Македонија.

Пратениците со поддршка, тутунарите скептични

Р.С.Европа - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани денеска се сретнаа со пратеничките групи во Собранието на Македонија.

Тутунарите незадоволни и покрај поддршката од пратениците

Кирилица - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани денеска се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во Собранието на Република Македонија Тутунарите добија поддршка за решавање на ...

Тутунарите со исход од барањата во вторник

Нетпрес - 14.01.2011

Претставници на тутунарите денеска се сретнаа со пратеничките групи од сите партии во Собранието на Република Македонија.

Кои компании се обврзале дека ќе го откупат тутунот?

Сител - 14.01.2011

Или просечна цена колку ланската или целиот тутун да го откупи прилепскиот монопол. Тоа е барањето на тутунарите кои веќе три недели блокираат патишта низ државата.

Тутунарите без конкретен договор по денешната средба со партиите

Форум - 14.01.2011

Тутунарите без конкретен договор од денешната средба со пратеничките групи во Собранието, исходот го чекаат за во вторник по закажаната седница На масовен протест во Скопје ги повикаа сите тутунари, ...

Вељаноски закажа седница за тутунот на 18 јануари

Кирилица - 14.01.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски преку соопштение информира дека по барање на опозицијата за 18 јануари закажа седница посветена на проблемите со откупот на тутнот ...

Во вторник народните избраници ќе расправаат за откупот на тутунот

МРТ - 14.01.2011

Милчо Велески Претставници на тутунарите на средбите со сите парламентарни групи во Собранието ги изложија нивните барања.

Тутунарите на средба со координаторите на пратеничките групи во македонското Собрание

Сител - 14.01.2011

Претставници на тутунарите од Прилепско, Долнени и Тополчани претпладнево се на средба со координаторите на пратеничките групи во Собранието на Република Македонија.

Масовен собир на тутунарите во вторник

Алфа - 14.01.2011

Масовен собир на тутунарите се очекува во вторник, кога во собранието ќе се разгледува состојбата и проблемите со откупот на жолтото злато.

Тутунот во Прилеп се откупува, но бавно

Алфа - 14.01.2011

Тутунот во Прилеп почна да се откупува, но во мали количини. Иако не се задоволни од откупните цени кои се движат од 120 до 170 денари за килограм, дел од тутунарите денеска го донесоа својот тутун ...

Пратениците ветија поддршка, тутунарите ќе ја чекаат седницата во вторник

Вечер Прес - 14.01.2011

Ги повикувам сите тутнопроизводители, сточари, млекари, лозари, оризари во вторник да дојдат пред македонското Собрание за да видиме како ќе се постават пратничките групи зашто ветија некои работи - ...

Тутунарите без конкретен договор по денешната средба со партиите

Точка - 14.01.2011

Тутунарите без конкретен договор од денешната средба со пратеничките групи во Собранието, исходот го чекаат за во вторник по закажаната седница.

Опозицијата бара седница за тутунарите

Н.Македонија - 14.01.2011

Опозициските политички партии во парламентот бараат итна седница на која пратениците ќе расправаат за состојбите со тутунарите со образложение дека е доведена во прашање егзистенцијата на повеќе од ...

Вељаноски закажа седница за тутунот на 18 јануари

Идивиди - 14.01.2011

Скопје, 13 јануари 2011 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски преку соопштение информира дека по барање на опозицијата за 18 јануари закажа седница посветена на ...

Протести на патните правци кон Скопје, Битола и Кичево

А1 - 13.01.2011

Тутунарите денеска повторно го блокираа Прилеп и прилепско. Протести има на сите три патни правци кои водат за Скопје, Битола и Кичево. Тутунарите велат дека нема да се откажат.

СДСМ побара итна седница на Собранието за тутунарите

А1 - 13.01.2011

Дел од опозицијата поднесе барање за итна седница на Собранието, на која ке се расправа за проблемите со откупот на тутунот.

Тутунарите на гости кај Груевски

Утрински - 13.01.2011

БИТОЛА - „Или премиерот Никола Груевски да разговара со нас или ќе влеземе во Владата“, порачаа повеќе од 2.000 тутунари од Пелагонија од граничниот премин Меџитлија, на македонско-грчката граница.

Инспекции на пунктовите

Утрински - 13.01.2011

Инспектори од Пазарната и од Трудовата инспекција почнаа контроли кај компаниите „Центро табак“ од Велес и „Струмица табак“ од Струмица, бидејќи не ги отвораат откупните пунктови.

Неуспешна блокада на преминот Ново Село

Утрински - 13.01.2011

СТРУМИЦА - Незадоволни тутунари од Струмичко вчера не успееја да го блокираат граничниот премин Ново Село на македонско-бугарската граница од 11 до 14 часот.

Дали протестите ќе ја преобојат политичката слика?

Утрински - 13.01.2011

Револтот на тутунарите, кој постојано расте, како што, генерално, се зголемува и бројката на незадоволни граѓани што застануваат на барикади, би можел да има сериозни импликации и врз политичката ...

Пари - Тутунарите посилни од полицијата

Време - 13.01.2011

Рада И.Маневска Повеќе од 4.000 тутунари од пелагонискиот регион, девет часа, покрај силен полициски притисок, вчера, го блокираа сообраќајот кон преминот „Меџитлија“ на македонско-грчката граница.

Опозицијата бара седница НА парламентот за откупот НА тутунот

Телма - 13.01.2011

Пратеничките групи на СДСМ, НСДП, ЛП, НА и Нова Демократија денеска во Собранието поднесоа Информација за состојбите со тутунот во Република Македонија и бараат за неа да се расправа на итна седница ...

Прилеп целосно изолиран- тутунарите повторно на протест

Канал5 - 13.01.2011

Блокадите на тутунарите и денеска ја блокираа Пелагонија. Прилеп буквално е изолиран од државата. Од 11 до 18 часот блокади има кај Плетвар на патот Прилеп - Градско.

Тутунарите пак ставија рампа на Меџитлија

Дневник - 13.01.2011

Над 2.000 тутунари од Пелагонискиот регион вчера девет часа го блокираа граничниот премин на македонско-грчката граница.

Тутунарите бараат средба со пратеници - утре без протести

Телма - 13.01.2011

Тутунари од Пелагониско денеска го блокираа патот Битола - Прилеп кај Тополчани, но утре протестот го ставаат во мирување.

Тутунарите ги ставија протестите во мирување

Алсат-М - 13.01.2011

Тутунарите поради празникот Василица денеска порано ќе ги напуштат блокадите на повеќето патни правци низ државата. Од утре протестот го ставаат во мирување, и ќе чекаат дали владата ќе одговори на ...

Вељаноски закажа седница за тутунот на 18 јануари

Алсат-М - 13.01.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски преку соопштение информира дека по барање на опозицијата за 18 јануари закажа седница посветена на проблемите со откупот на тутнот.

На 18-ти јануари собраниска седница за тутунарите

Канал5 - 13.01.2011

Опозицијата денеска во собранието поднесе барање за итна седница на која ќе се разгледува состојбата со тутунарите. Претседателот на собранието Трајко Вељановски го прифати предлогот на ...

Опозициските партии бараат итна собраниска седница за состојбите со тутунот

Алсат-М - 13.01.2011

Пратеничките групи на СДСМ, НСДП, ЛП, НА и Нова Демократија денеска во Собранието поднесоа Информација за состојбите со тутунот во Република Македонија и бараат за неа да се расправа на итна седница ...

СДСМ - Заради тутунот доведена е во прашање егзистенцијата на над 30 000 семејства

Inpress - 13.01.2011

Скопје, 13. јануари 2011 (ИНПРЕС) Сакаме да ја инфорираме јавноста дека денес Пратеничката Група на СДСМ заедно со пратениците на Нова Демократија, НСДП, ЛП и НА поднесе информација за состојбите со ...

Пратениците ќе расправаат за состојбата со тутунот

МРТ - 13.01.2011

Никола Крстиќ Собранието на итна седница ќе расправа за тутунарите. Мнозинството ја прифати иницијативата на опозиционерите кои тврдат дека за неа имаат повеќе причини.

Опозицијата бара итна седница за состојбата со тутунот

Нетпрес - 13.01.2011

Пратениците од СДСМ, НСДП, Нова Демократија, Либералната партија и НА денеска поднесоа информација за состојбите со откупот на тутун и побараа итна седница на која ќе се расправа за решавање на ...

Опозицијата бара итна собраниска седница за состојбите со тутунот

Сител - 13.01.2011

Пратеничките групи на СДСМ, НСДП, ЛП, НА и Нова Демократија денеска во Собранието поднесоа Информација за состојбите со тутунот во Република Македонија и бараат за неа да се расправа на итна седница ...

Опозицијата бара итна собраниска седница за тутунарите

Алфа - 13.01.2011

Пратеничката Група на СДСМ заедно со пратениците на Нова Демократија, НСДП, ЛП и НА денеска до Собранието поднесоа информација за состојбите со откупот на тутунот и бараат итна собраниска седница на ...

Тутунарите го блокираа граничниот премин Меџитлија

МРТ - 13.01.2011

Тутунопроизводителите од Пелагонискиот регион точно напладне го запреа сообраќајот во двата правци и го блокираа граничниот премин Меџитлија на македонско-грчката граница.

Вељаноски закажа седница за тутунот на 18 јануари

Сител - 13.01.2011

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски преку соопштение информира дека по барање на опозицијата за 18 јануари закажа седница посветена на проблемите со откупот на тутнот.

Тутунарите побараа средба со пратениците

Р.С.Европа - 13.01.2011

Производителите на тутун од Пелагонија побараа средба со пратениците за да им ги изложат нивните проблеми при откупот. Сашо Јордановски од Штрајкувачкиот одбор изјави дека тие утре нема да ...

Тутунарите и денес на протести

Алфа - 13.01.2011

Протести на тутунарите и денеска. Незадоволни од откупните цени на тутунот тие го повикуваат Премиерот на разговори затоа што сметаат дека со министерот за земјоделство Димовски, неможат да се ...

Опозицијата бара итна седница за состојбите со тутунот

Кирилица - 13.01.2011

Пратеничките групи на СДСМ, НСДП, ЛП, НА и Нова Демократија денеска во Собранието поднесоа Информација за состојбите со тутунот во Република Македонија и бараат за неа да се расправа на итна седница ...

Протестите на тутунарите ставени во мирување

Сител - 13.01.2011

Тутунарските протести од утре ќе бидат ставени во мирување. Тутунарите доставиле барање за средба со пратениците и политичките партии и ќе чекаат реакција од нив.

Превозниците се жалат на протестите на тутунарите

Сител - 13.01.2011

Инаку, заради протестите до вечерва до 21 часот Прилеп останува во изолација. Тутунарите ги блокираат излезите кон Скопје кај Плетвар, кон Битола кај Тополчани и кон Македонски Брод кај Барбарас.

ВМРО-ДПМНЕ прифати итна седница за состојбите со тутунот

Курир - 13.01.2011

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ја прифаќа иницијативата на СДСМ за итна собраниска седница, на која ќе се расправа за состојбата при откупот на тутунот.

Тутунот мувлосува, производителите протестираат

МРТ - 13.01.2011

Никола Крстиќ Тутунот мувлосува и губи на цена, а земјоделците и денеска на две страни. Едните, коишто веќе предадоа дел од реколтата и зедоа пари, пред локалните штабови на СДСМ во повеќе градови.

Блокадите утре во мирување, тутунарите бараат итна седница на Парламентот

Канал 77 - 13.01.2011

Штрајкувачкиот одбор на пелагониските тутунари блокадите утре ги става во мирување. Испратиле писма со барање за свикување на итна седница на Собранието на Република Македонија до сите пратенички ...

Бараат итна средба со пратениците

Вечер Прес - 13.01.2011

Тутунари од Пелагониско вчера го блокираа патот Битола - Прилеп кај Тополчани, но најавија дека денеска протестот го ставаат во мирување.

Продолжува тутунарската мака и неизвесноста дали ќе се верификува трудот и маката на илјадници семејства

Канал 77 - 13.01.2011

Хаос, паника, нервоза, горчина, немаштија. Многу проблеми врзани со откупот на тутунот од минатогодишната реколта во прилепскиот-најтутунарски регион во земјава.

Пелагониските тутунари протестираа на Меџитлија

Н.Македонија - 13.01.2011

Ако родот не биде откупен тука, во Македонија, нека ни дозволат да го продадеме во странство, побараа тутунопроизводителите од пелагонискиот регион, кои вчера напладне мирно протестираа на граничниот ...

Опозицијата бара итна собраниска седница за проблемот на тутунарите

eReporter - 13.01.2011

Сакаме да ја инфорираме јавноста дека денес Пратеничката Група на СДСМ заедно со пратениците на Нова Демократија, НСДП, ЛП и НА поднесе информација за состојбите со откупот на тутунот во РМ.

ВМРО-ДПМНЕ се согласи за итна собраниска седница за тутунарите

eReporter - 13.01.2011

ВМРО-ДПМНЕ ја прифаќа иницијативата на СДСМ за итна собраниска седница, со точка на дневен ред расправа за состојбата при откупот на тутунот.

Тутунарите ја блокираа Меџитлија

А1 - 12.01.2011

Во моментов се одвива најмасовниот протест на тутунарите од Пелагониско. Ги има околу две илјади, а уште шест автобуси веќе се пробиваат да дојдат до граничниот премин Меџитлија.

Протести пред СДСМ во Велес

А1 - 12.01.2011

Задоволни од цената на тутунот, а сепак протестираат. Триесетина луѓе, кои се претставија како тутунари, денеска се собраа пред штабот на велешкиот огранок на СДСМ.

Револтирани и исплашени тутунарите си заминаа од преминот Ново Село

А1 - 12.01.2011

До граничниот премин Богородица кон Грција не стасаа, на преминот Ново Село кон Бугарија ги растурија, вака завршија денеска тутунарите од струмичко.

Тутунарите на одделни протести

Канал5 - 12.01.2011

Тутунарите и денеска поделени едни на блокади на патот Штип- Радовиш и на граничниот премин Меџитлија кон соседна Грција.

Тутунарите го блокираа преминот Меџитлија

Телма - 12.01.2011

Тутунарите од Пелагонија денеска ги поминаа полициските патроли и во двата правца го блокираа патот на граничниот премин Меџитлија, на само стотина метри од терминалите.

Откупувачите не попуштаат со процените на тутунот

Дневник - 12.01.2011

Ригорозноста во процените откупувачите ја правдаат со ланското искуство кога поради недостиг на тутун на светскиот пазар плаќале повеќе, но подоцна претрпеле загуби Откупните претпријатија немаат ...

Тутунарите го блокираа граничниот премин Меџитлија

Алсат-М - 12.01.2011

Тутунопроизводителите од Пелагонискиот регион точно напладне го запреа сообраќајот во двата правци и го блокираа граничниот премин Меџитлија на македонско-грчката граница.

Пари - Тутунарите не попуштаат на притисоците

Време - 12.01.2011

Рада И. Маневска Тутунарите и вчера побараа средба со премиерот Никола Груевски бидејќи, како што велат, нема резултати од ветувањата на министерот за земјоделство Љупчо Димовски.

Тутунот скапува од влагата

Утрински - 12.01.2011

ПРИЛЕП - Ако не ги постигнат бараните откупни цени, пелагониските тутунари се заканија дека денеска ќе го блокираат граничниот премин Меџитлија.

Тутунарите си заминаа од блокадите на граничниот премин Меџитлија

Сител - 12.01.2011

Заврши блокадата на граничниот премин Меџитлија, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Тутунарите од Пелагонискиот регион и денеска мирно протестираа.

Тутунарите го блокираа граничниот премин Меџитлија

Сител - 12.01.2011

Тутунопроизводителите од Пелагонискиот регион точно напладне го запреа сообраќајот во двата правци и го блокираа граничниот премин Меџитлија на македонско-грчката граница.

Протести на тутунарите на граничниот премин Меџитлија

Р.С.Европа - 12.01.2011

Производителите на тутун од Пелагонија денеска го блокираа граничниот премин на границата меѓу Македонија и Грција, при што е затворен собраќајот во двата правци.

Во Велес масовно се откупува тутунот

Форум - 12.01.2011

На петнаесетте откупни пунктови во Велешко, масовно почна да се откупува тутунот од минатогодишната реколта. Само за еден ден се откупени над 30 тони и е остварена просечна цена од 170 денари за ...

Граничните премини под блокада од тутунарите

Inpress - 12.01.2011

Гевгелија, 12. јануари 2011 (ИНПРЕС) Граничните премини - Богородица кај Гевгелија и Меџитлија кај Битола на македонско - грчката граница, денеска ќе биде под блокада од незадоволните тутунари.

Тутунарите го блокираа граничниот премин Меџитлија

Кирилица - 12.01.2011

Запрен е сообраќајот во двата правци, протестот се одвива мирно и без инциденти Тутунопроизводителите од Пелагонискиот регион точно напладне го запреа сообраќајот во двата правци и го блокираа ...

Тутунарите протестираа пред СДСМ

Курир - 12.01.2011

Разбирање за тутунарската мака, но и барање од СДСМ и нејзиниот претседател Бранко Црвенковски да престанат да манипулираат со нив, побараа тутунарите на протестот пред штабот на СДСМ во Битола.

Тутунарите не отстапуваат од барањата за повисока откупна цена

Форум - 12.01.2011

Покрај лошото време проследено со врнежи тутунарите повторно излегоа на протести, овој пат го блокираат граничниот премин Меџитлија „Пунктовите се отворени, но сè уште го проценуваат тутунот по ниска ...

Тутунарите најавија блокада на граничните премини

Алфа - 12.01.2011

Револтот на тутунарите од ниските откупни цени и денеска ќе продолжи со протести. Најавено е дека ќе се блокираат граничните премини - Богородица кај Гевегелија и Меџитлија кај Битола на ...

Тутунарите и натаму ги блокираат патиштата

Р.С.Европа - 12.01.2011

Производителите на тутун од општините Радовиш и Конче денеска повторно го блокираа магистралниот пат Радовиш - Штип. Претседателот на Штрајкувачкиот одбор Миле Атанасов изјави дека тие протестираат ...

Тутунарите го блокираа преминот Меџитлија

Алфа - 12.01.2011

Граничниот премин со Грција, Меџитлија кај Битола, денеска беше блокиран од тутунарите од пелагонискиот регион. За разлика од минатиот пат, кога полицијата направи кордон во обид да ги спречи да ...

Ниските откупни цени на тутунот ја зовреа амтосферата и во скопско

Алфа - 12.01.2011

Зовре и во скопско. Откупните цени ги скараа и скопските тутунари. Дел беа за блокирање на откупниот пункт, а дел да се продолжи со предавањето на родот зашто парите им се неопходни.

Тутунарите повторно го блокираа патот Штип - Радовиш

Алфа - 12.01.2011

Тутунарите од радовишко денеска сепак одлучија да го блокираат патот кон Штип, иако претходно најавија дека нема да излезат на протест.

Проценката на откупувачите се уште ригорозна, реагираат прилепските тутунари

Сител - 12.01.2011

Тутунарите од Прилепско денеска не протестираат, ги носат договорените количини тутун на пунктовите, но се уште немаат доверба во откупувачите зашто, велат, и натаму нереално го ценат квалитетот.

Тутунарите не отстапуваат од барањата за повисока откупна цена

Точка - 12.01.2011

Покрај лошото време проследено со врнежи тутунарите повторно излегоа на протести, овој пат го блокираат граничниот премин Меџитлија.

Тутунарите го блокираа граничниот премин Меџитлија

Точка - 12.01.2011

Тутунарите денеска го блокираа граничниот премин Меџитлија, на македонско-грчката граница, во знак на незадоволство од ниските откупни цени на тутунот.

Работата тргна - тутунот масовно се предава

Вечер Прес - 12.01.2011

И додека тутунопроизводителите конечно почнаа да го предаваат тутунот, триесетина производители од селата Иванковци, Мамутчево, Теово, Превалец и Отовица кои веќе го предале тутунот, со транспаренти ...

СДСМ Прилеп се сомнева дека проблемите со откупот на тутунот се резултат на договор на власта и откупувачите

Канал 77 - 12.01.2011

Советничката група на СДСМ од Прилеп најави поднесување на ново барање за свикување на итна вонредна седница на Општинскиот Совет за проблемите со откупот на тутунот во најтутунарскиот град во ...

Тутунарите ќе ги блокираат граничните премини

Н.Македонија - 12.01.2011

Тутунарите, кои освен на патиштата, денес најавија и блокади на граничните премини, бараат да дојде лично премиерот Никола Груевски за да се увери со каква мака се соочуваат - Бараме премиерот да ...

Блокадите продолжија – Тутунарите ја блокираа Меџитлија

eReporter - 12.01.2011

Пелагониските тутунари денеска го блокираа граничниот премин Меџитлија на македонско-грчката граница. Сообраќајот е затворен во двата правци.

Тутунарите од радовишко не попуштаат во битката

А1 - 11.01.2011

Тутунарите од радовишко не попуштаат во битката за реално вреднување на нивниот труд. Откако половина час со полицијата си докажуваа дали е пријавена или не блокадата, го запреа сообраќајот на патот ...

Мизерни 40 денари просечната откупна цена на тутунот во с. Дебреште

А1 - 11.01.2011

Мизерни 40 денари, толку беше просечната откупна цена на тутунот која се постигна на откупниот пункт во селото Дебреште. Тутунарите крајно револтирани не го предаваа тутунот.

Тутунарите се жалат на притисок од Власта

А1 - 11.01.2011

Блокиран е патот кон Скопје, не автопатот, туку клучката на излезот кон автопатот за Скопје, значи оние кои патуваат од источна Македонија, од Штип или оние од Велес кон Скопје, сега мораат да ...

Тутунарите не му веруваат на Димовски

Утрински - 11.01.2011

ПРИЛЕП - Пелагониските тутунари вчера го блокираа патот за Битола кај Тополчани и Ивањевци, во знак на незадоволство поради нереалната процена.

Тензично во Струмица и во Радовиш

Утрински - 11.01.2011

СТРУМИЦА - Околу педесетина тутунари од Струмичко-радовишкиот регион вчера три часа го блокираа патот пред граничниот премин Ново Село на македонско-бугарската граница.

Блокада и на откупните пунктови

Утрински - 11.01.2011

БИТОЛА - Пелагониските тутунари и вчера го блокираа патот Битола - Прилеп кај селото Ивањевци. Не отстапуваат од барањата за повисоки откупни цени.

Пари - Полицијата спречи блокади на границите

Време - 11.01.2011

Рада И. Маневска Не успеаја да не спречат да протестираме, па одлучија да ни ги проверуваат автобусите. Најдоа прегорени светилки, а велат дека автобусите се неисправни, но нема да н8 заплашат.

Тутунарите од Конче и Радовиш повторно на протест

Алсат-М - 11.01.2011

Тутунопроизводителите од општините Конче и Радовиш денеска на пладне го блокираа магистралниот пат Штип - Радовиш - Струмица.

Тутунарите по втор пат протестираа пред СДСМ Битола

Канал5 - 11.01.2011

Група тутунопроизводители и граѓани во знак на нивна поддршка денеска излегоа на протест пред седиштето на СДСМ во Битола, со барање до опозицијата да не ги манипулира производителите на тутун да ...

Радовишките тутунари поделени, едни на протести пред СДСМ, други на патот Штип- Радовиш

Канал5 - 11.01.2011

Спонтано, со транспаренти, радовишките тутунари претпладнево со поддршка од повеќемина нивни сограѓани, мирно протестираа пред седиштето на СДСМ во Радовиш.

Никој не го ниже Законот за тутунот

Дневник - 11.01.2011

Според законот треба да се изора секоја нива на која има тутун за кој нема договор за откуп, да се одземе лиценца на секоја фирма која откупува без договор, а ако се продава тутун без потекло да се ...

Тутун, студ и политика

Алсат-М - 11.01.2011

Политиката ги подели тутунарите. Додека едни преку протести и блокади на патишта бараа повисока цена за тутунот, други пак беа пред седиштатата на партиите и протестираа против своите колеги тутунари ...

Велешките тутунари од протести на откупните пунктови

Канал5 - 11.01.2011

Тутунопроизводителот Енвер Рилов утрово беше на блокадата на магистралниот пат Велес – Штип, но попладнево сепак одлучи да го предаде тутунот на откупниот пункт на Центро- табак во селото Бузалково.

Од половина век ова е најлоша година

Дневник - 11.01.2011

Митко Стојков, педесет и деветгодишен тутунопроизводител од струмичкото село Сушица од десетгодишна возраст го чувствува катранот на неговите испукани раце .

Блокади кон преминот Ново Село

Дневник - 11.01.2011

Со тричасовна блокада на стотина метри од граничниот премин Ново Село на македонско-бугарската граница, педесетина тутунари од Струмичко и Радовишко вчера го блокираа овој патен правец.

Не продаваат, туку блокираат

Дневник - 11.01.2011

Продолжува незадоволството на прилепските тутунари од потценувачките процени на родот на тутунот. Се закануваат со 24-часовни блокади, дури и на граничните премини.

Блокади во Велешко

Дневник - 11.01.2011

Велешките тутунари го блокираа магистралниот пат во правец кон Штип. Тие бараат средба со премиерот и со министерот за земјоделство за да си ги кажат своите маки.

Тутунарите и понатаму на блокади

Канал5 - 11.01.2011

Тутунарите продолжуваат со блокадите и денеска.Патниот правец Прилеп - Градско е во прекин кај Плетвар, патот Прилеп- Македонски Брод е непрооден на превојот Барбарас, а блокада има и на патот ...

Протест и на штипските тутунари

Алфа - 11.01.2011

На блокада на магистралниот пат Штип-Радовиш денеска излегоа само стотина тутунари. Велат, голем дел од нив попупштиле под притисокот од полицијата и од власта да се откажат од протестите.

Масовни протести на тутунарите

Алфа - 11.01.2011

Речиси половина Македонија денеска беше под тутунарски блокади. Тутунарите бараат итна средба со премиерот Груевски за да издејствуваат повисоки откупни цени.

Tутунскиот комбинат од Прилеп ги отвори откупните пунктови во Ропотово и Житоше

Алфа - 11.01.2011

Тутунскиот комбинат од Прилеп денеска ги отвори откупните пунктови во Ропотово и во Житоше, а во текот на оваа недела ќе ги отвори и пунктовите во другите села во прилепскиот регион, соопшти ...

Тутунарите на паралелни протести, инспекциите на терен

МРТ - 11.01.2011

Никола Крстиќ Едни на патиштата, други пред општинските штабови на СДСМ. Тутунарите на протести, поделени. Првите бараат поголема откупна цена, вторите опозицијата да не ги дели земјоделците, да не ...

Тутунарите од Пелагониско и денеска на протест

Сител - 11.01.2011

Тутунарите од Пелагониско и денеска го блокираа регионалниот пат Битола - Прилеп кај Тополчани и кај заполшки мост пред Плетвар, како и патниот правец Прилеп - Македонски Брод кај Барбарас.

Тутунарите од Конче и Радовиш повторно на протест

Сител - 11.01.2011

Тутунопроизводителите од општините Конче и Радовиш денеска на пладне го блокираа магистралниот пат Штип - Радовиш - Струмица.

Тутунскиот комбинат од Прилеп започна со откупот во Житоше и Ропотово

Курир - 11.01.2011

Тутунскиот комбинат од Прилеп денеска ги отвори откупните пунктови во селата Ропотово и во Житоше, кои се едни од најголемите производители на тутун соопшти Министерството за земјоделство, шумарство ...

Пунктовите отворени, тутунарите повторно на протест

Форум - 11.01.2011

Тутунарите повторно на протест, веќе две недели нивните барања не се прифаќаат Откупните пунктови се уште го откупуваат тутунот по ниски цени и го проценуваат со понизок квалитет.

Тутунопроизводителите од Конче и Радовиш повторно протестираат

Курир - 11.01.2011

Тутунопроизводителите од општините Конче и Радовиш повторно го активираат минатонеделниот протест зашто не се задоволни од откупните цени на тутунот.

Тутунарите го блокираа патот Штип-Радовиш-Струмица

Р.С.Европа - 11.01.2011

Тутунопроизводителите од општините Конче и Радовиш денеска го блокираа магистралниот пат Штип - Радовиш - Струмица, бидејќи не се задоволни од откупните цени на тутунот.

Продолжуваат засилените контроли на тутунските откупни пунктови

Нетпрес - 11.01.2011

Државниот инспекторат за земјоделство продолжува со засилените контроли на тутунските откупни пунктови. Според последните податоци на инспекторатот откупени се над 2 милиони килограми тутун со ...

Отворени откупните пунктови во Ропотово и Житоше

Сител - 11.01.2011

Тутунскиот комбинат од Прилеп денеска ги отвори откупните пунктови во Ропотово и во Житоше, а во текот на оваа недела ќе ги отвори и пунктовите во другите села во прилепскиот регион, соопшти ...

Инспекциски контроли во „Центро табак“ и „Струмица табак“

МРТ - 11.01.2011

Инспектори од пазарната и трудовата инспекција денеска почнаа контроли кај откупните компании „Центро табак“ од Велес и „Струмица табак“ од Струмица, бидејќи не ги отвораат откупните пунктови.

Прилепскиот Тутунски комбинат ги отвори пунктовите во Ропотово и Житоше

МРТ - 11.01.2011

Тутунскиот комбинат од Прилеп денеска ги отвори откупните пунктови во Ропотово и во Житоше, а во текот на оваа недела ќе ги отвори и пунктовите во другите села во прилепскиот регион, соопшти ...

Отворени тутунските пунктови во Ропотово и Житоше

Inpress - 11.01.2011

Прилеп, 11. јануари 2011 (ИНПРЕС) Тутунскиот комбинат од Прилеп денеска ги отвори откупните пунктови во Ропотово и во Житоше.

Продолжуваат протестите на тутунарите, блокиран магистралниот пат Велес-Штип

Кирилица - 11.01.2011

Тутунопроизводители од велешките села Јаболчиште, Бузалково, Клуковец и Сливник денеска на пладне го блокираа магистралниот пат Велес - Штип кај клучката и на приодот на автопатот Велес - Скопје ...

Тутунарите блокираа неколку патишта низ Македонија

Р.С.Европа - 11.01.2011

Тутунопроизводителите од Пелагонија денеска го блокираа регионалниот пат Битола - Прилеп кај Тополчани и кај заполшки мост пред Плетвар, како и патниот правец Прилеп - Македонски Брод кај Барбарас.

Тутунарите од Конче и Радовиш повторно на протест

МРТ - 11.01.2011

Тутунопроизводителите од општините Конче и Радовиш денеска на пладне го блокираа магистралниот пат Штип - Радовиш - Струмица.

Тутунарите и денеска на протести

Алфа - 11.01.2011

Тутунарите незадоволни од откупните цени и денеска ги продолжуваат протестите, блокирајќи ги патните правци од Прилеп кон Скопје, Битола и Крушево, патниот правец Штип – Радовиш и кај клучката во ...

Тутунарите на протести пред штабовите на СДСМ

Курир - 11.01.2011

Тутунарите незадоволни. Едни од откупот и цената, а други од злоупотребата и притисокот кој се врши врз нив од страна на, како што викаат тие, Бранко Црвенковски и СДСМ.

Оставете не да го предаваме тутунот!

Вечер Прес - 11.01.2011

Тие побараа од челниците на партијата да ги остават производителите да си го предадат тутунот бидејќи секое понатамошно доцнење, не само што ќе доведе тутунот да изгуби од квалитет и цена, туку нема ...

Продолжуваат засилените контроли на тутунските откупни пунктови

Точка - 11.01.2011

Државниот инспекторат за земјоделство продолжува со засилените контроли на тутунските откупни пунктови. Според последните податоци на инспекторатот откупени се над 2 милиони килограми тутун со ...

И натаму нема решение за откупот на тутунот-протестите ќе продолжат а Министерството ќе ги пристиска откупувачите

Канал 77 - 11.01.2011

Протестите на тутунарите од прилепскиот дел на Пелагонија од утре ќе продолжат а Министерството најавува уште построго пристискање на откупувачите за пофлексибилна проценка на тутунот.

Пунктовите отворени, тутунарите повторно на протест

Точка - 11.01.2011

Тутунарите повторно на протест, веќе две недели нивните барања не се прифаќаат. Откупните пунктови се уште го откупуваат тутунот по ниски цени и го проценуваат со понизок квалитет.

Инспектори влегоа во „Центро табак“ и во „Струмица табак“

Н.Македонија - 11.01.2011

Инспектори од пазарната и од трудовата инспекција вчера почнаа контроли кај откупните компании „Центро табак“ од Велес и „Струмица табак“ од Струмица, бидејќи не ги отвориле откупните пунктови, ...

Протест на тутунари - блокиран патот Велес - Штип и приодот на автопатот Велес - Скопје

Идивиди - 11.01.2011

Велес, 11 јануари 2011 (МИА) - Тутунопроизводители од велешките села Јаболчиште, Бузалково, Клуковец и Сливник денеска на пладне го блокираа магистралниот пат Велес - Штип кај клучката и на приодот ...

Со револтот расте и притисокот врз тутунарите

А1 - 10.01.2011

Граничниот премин Ново село на македонско - бугарската граница, денеска е местото каде својот гнев го истураат тутунарите од струмичко - радовишкиот регион.

Пелагониските тутунари на протест

А1 - 10.01.2011

На блокадата кај Тополчани најбројни се тутунарите од село Канатларци, тие се исклучително незадоволни од откупната цена на тутунот.

Блокиран патот Велес - Штип

А1 - 10.01.2011

Тутунарските протести се проширија и во централна Македонија, неколку стотина тутунари од велешките села, Бузалково, Сливник и Клуковец, денеска излегоа на патот Велес - Штип и го блокираа.

Димовски: Политиката да се тргне од тутунарите

Дневник - 10.01.2011

Да престанат инцидентите на откупните пунктови и убедувањата тутунарите да не го предаваат тутунот, бидејќи откупот е услов за субвенции, порача министерот за земјоделство Државата не го откупува ...

Тутунарите го блокираа возот за Битола

Утрински - 10.01.2011

Стотици тутунари од Црнилиште, Дебреште, Гостиражни и речиси сите други долненски села, кои живеат само од тутунопроизводство, со своите семејства вчера изутрината го блокираа железничкиот сообраќај, ...

Седумчасовна блокада со тутун на границата со Бугарија

Канал5 - 10.01.2011

Седумчасовен штрајк на граничниот премин Ново Село. Револтирани тутунари од струмичко-радовишкиот регион поставија блокади на патот кон границата со република Бугарија.

Пелагониските тутунари повторно на протести

Канал5 - 10.01.2011

Дел од пелагониските тутунари денеска излегоа на блокада на патот од селото Ивањевци кон селата Трновци, Свети Тодори, Вашарејца, Беранци и Лознани.

Тутунари го блокираа патот кон граничниот премин Ново Село

Телма - 10.01.2011

Маглата и студот не ги попречија блокадите. Тутунарите и денеска ги продолжуваат напорите да обезбедат подобра цена за својата мака.

Тутунарите од велешко го блокираа сообраќајот Скопје - штип

Телма - 10.01.2011

Тутунарите од велешкиот регион, незадоволни од откупните цени и од класификацијата на тутунот, ја блокираа клучката на автопатот над Велес, со што го оневозможија сообраќајот од Скопје, преку Велес, ...

Димовски: Политиката да стои настрана од проблемот

Утрински - 10.01.2011

Државата не го откупува тутунот, но ќе ги преземе сите неопходни мерки за да го спречи натамошното девалвирање на трудот на тутунопроизводителите, изјави на вчерашниот прес министерот за ...

Пари - Тутунарите ги запреа возовите

Време - 10.01.2011

Заканите и притисоците што се вршат врз тутунарите да запрат со протестите не ги поколебаа и вчера да го изразат незадоволството од откупните цени и од нереалното проценување на квалитетот на тутунот.

Тутунарите на блокади од 11 до 21 часот

Канал5 - 10.01.2011

Тутунарите и денеска на блокади.Според најавите од 11 до 21 часот ќе бидат поставени блокади кај Тополчани на патот Прилеп-Битола.

Ивановски: Проценката на тутунот во Конче е престрога

Курир - 10.01.2011

Проценката на тутунот е престрога и потценувачка, оцени заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Перица Иваноски, кој денеска ги посети откупните пунктови во Конче.

Организаторот на протестот на тутунарите во скопско тајно го предал тутунот

Курир - 10.01.2011

Претседателот на општинската организација на СДСМ во Студеничани, кој е организатор на тутунарскиот протест во скопско, синоќа тајно го предал тутунот, дознава Курир.

Продолжуваат протестите на тутунарите

Форум - 10.01.2011

Тутунарите денеска повторно протестираа денес. Ги блокираа патните правци Плетвар-Топлочани, Велес-Штип и граничниот премин Ново Село Нивниот број постојано се зголемува, тутунарите незадоволни од ...

Груевски да престане да си игра мајтап

Шпиц - 10.01.2011

Секое занимавање со се друго освен со нашите барања и со решавањето на проблемот се само одвлекување на вниманието, напади, притисоци и немање желба да се реши нашата мака, велат тутунарите.

Лидерот на тутунарите одлежал затвор за силување

Сител - 10.01.2011

Самопрогласениот лидер на тутунарите Кире Неделковски половина од годината ја поминал во затвор. Пресудата на Битолскиот Основен Суд до која дојде Сител обелоденува – се обидел да силува 15 годишно ...

Тутунарите бараат државата да го откупи тутунот

Сител - 10.01.2011

Државата да го откупи целиот тутун, бара во разговор за Сител тутунарскиот лидер Кире Неделковски. Знае дека времето кога државата откупуваше се е одамна завршено, но вели дека во оваа ситуација само ...

Димовски незадоволен од откупувачите на тутун

Р.С.Европа - 10.01.2011

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски изјави дека не е задоволен од текот на откупот на тутунот и најави ригорозни инспекциски контроли.

Димовски: Ќе ги искористиме сите механизми за праведен откуп на тутунот

Курир - 10.01.2011

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски, откако ги посети пунктовите во општина Долнени, најави ригорозни инспекциски контроли.

„Центро табак“ и „Струмица табак“ под лупа на инспекциите поради неотворање на пунктовите

Курир - 10.01.2011

Инспектори од пазарната и трудовата инспекција денеска почнаа контроли кај откупните компании „Центро табак“ и „Струмица табак“, бидејќи не ги отвораат откупните пунктови.

Расте револтот на тутунарите

Алфа - 10.01.2011

Расте револтот на тутунарите. Блокадите на патиштата се проширија и во централниот дел на земјава. Освен во Пелагониско, денеска беа блокирани патот Велес-Штип и граничниот премин Ново Село на ...

Тутунарите ја губат битката со откупувачите?!

Алфа - 10.01.2011

70-годишниот Зекир Шабани од скопско Студеничани целиот свој живот произведува тутун. Неговота пензија од 6000денари месечно и приходот од продажбата на тутунот се единствени за прехранување на ...

Откупните компании нереално го проценуваат тутунот

Сител - 10.01.2011

Во нереално ниската проценка на тутунот на која подолго време реагираат тутунопроизводителите, денеска на терен се увери и министерот за земјоделство, Љупчо Димовски.

Тутунарите на улица, Љубе во Порто Карас!

Вечер Прес - 10.01.2011

Лидерот на ОМ, Љубе Бошкоски, ги прати тутунарите на протести, а тој отиде да слави во луксузен хотел во познатиот Порто Карас во Грција Лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски ги охрабрува ...

Груевски: Историски највисока цена за тутунот

Канал 77 - 10.01.2011

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека се очекуваат уште протести од тутунарите бидејќи стилот на нивните организатори е да се промовираат како лидери на незадоволните групи и да блокираат ...

Продолжуваат протестите на тутунарите

Точка - 10.01.2011

Тутунарите денеска повторно протестираа денес. Ги блокираа патните правци Плетвар-Топлочани, Велес-Штип и граничниот премин Ново Село.

Среда, блокада на сите гранични премини

Канал 77 - 10.01.2011

Битола - Со идентично сценарио како и со пропаднатите фармери од ,,Сведмилк,, власта сака да ги оцрни и омаловажи водачите на протестите на тутунарите.

Тутунарите блокираат патишта, инспекторите ги чешлаат откупувачите

Вечер Прес - 10.01.2011

Поради неотворање на откупните пунктови, инспектори од пазарната и трудовата инспекција вчера почнаа контроли во "Центро табак" и "Струмица табак" Инспектори од пазарната и трудовата инспекција вчера ...

Димовски ја брка политиката од тутунот

Н.Македонија - 10.01.2011

Државата не го откупува тутунот, но ќе ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи понатамошното девалвирање на трудот на тутунопроизводителите, порача вчера Љупчо Димовски, министерот за ...

Инспекциски контроли во „Центро табак“ и „Струмица табак“

Идивиди - 10.01.2011

Скопје, 10 јануари (МИА) - Инспектори од пазарната и трудовата инспекција денеска почнаа контроли кај откупните компании „Центро табак“ од Велес и „Струмица табак“ од Струмица, бидејќи не ги отвораат ...

Тутунарите ги проширија патните блокади

eReporter - 10.01.2011

Повеќе патни правци во западна, централна и источна Македонија се блокирани денеска од неколку стотици тутунари кои ги проширија патните блокади низ државата незадоволни од откупната цена на жолтото ...