TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Без разврска околу договорот за СРЈ

Утрински - 27.07.2002

Хавиер Солана во убедувачка мисија во Белград БЕЛГРАД - Висок пратеник на Европската унија во четвртокот побара од лидерите на Југославија и нејзините две републики да го почитуваат договорот што го потпишаа пред неколку месеци за редефинирање на федерацијата.

Солана го забрзува процесот за формирање нова Југославија

Дневник - 27.07.2002

БЕЛГРАД Шефот за надворешни работи на Европската Унија, Хавиер Солана, завчера пристигна во Белград да ги натера Србија и Црна Гора да го забрзаат процесот за формирање нова слободна заедничка унија, со што старата Југославија конечно би ја снемало, јави Ројтерс.

Солана во обид да ја смири напнатоста меѓу Индија и Пакистан

А1 - 26.07.2002

Шефот за надворешна политика на Европската Унија, Хавиер Солана, денеска во Њу Делхи одржа разговори со индиските лидери во рамките на уште еден обид да се смири напнатоста меѓу Индија и Пакистан. Солана се сретна со индискиот министер за надворешни работи Јашвант Сина.

Солана во Белград изрази надеж за брзо завршување на уставната повелба

А1 - 26.07.2002

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана синоќа изрази надеж дека до крајот на август тимот експерти од Србија и Црна Гора ќе завршат со подготвувањето на заедничката уставна повелба.

Солана во посета на Белград

А1 - 25.07.2002

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Хавиер Солана денеска во Белград треба да има одвоени средби со претседателите на СР Југославија, Воислав Коштуница, на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, како и српскиот премиер, Зоран Ѓинѓиќ.