TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со потпис од Јанева командантот на „Алфите“ смеел да зема плата од МВР и додатоци од СЈО

ММС - 01.12.2019

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Членот 2 став 3 од Законот за СЈО предвидува дека „Јавно обвинителство ...

МВР за ангажманот како истражител: Со потпис од Јанева командантот на „Алфите“ смеел да зема плата од МВР и додатоци од ...

Press24 - 01.12.2019

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Членот 2 став 3 од Законот за СЈО предвидува дека „Јавно обвинителство ...

Со потпис од Јанева командантот на „Алфите“ смеел да зема плата од МВР и додатоци од СЈО

МКД - 01.12.2019

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Членот 2 став 3 од Законот за СЈО предвидува дека „Јавно обвинителство ...

Мкд.мк: Со потпис од Јанева командантот на „Алфите“ смеел да зема плата од МВР и додатоци од СЈО

Скопје1 - 01.12.2019

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Членот 2 став 3 од Законот за СЈО предвидува дека „Јавно обвинителство ...

ДКСК ги чешла анкетните листови на обвинителите на СЈО

Телма - 30.11.2019

Анкетните листови на обвинителите на СЈО се под лупата на антикорупционерите. Се отвора прашањето зошто во овие документи не се наведени високите бонуси од по речиси 20 илјади евра годишно, што ги земале по два основи, еднаш како надоместок на ...

Антикорупциска ги чешла анкетните листови на обвинителите на СЈО

Фокус - 30.11.2019

Анкетните листови на обвинителите на СЈО се под лупата на антикорупционерите, пренесува Телма . Дилема е зошто во документите не се наведени бонусите од скоро 20 илјади евра годишно. Додатокот за доверливост, повисок и од основната плата што ја ...

ВМРО – ДПМНЕ : Обвинителите, истражителите и сите службени лица од СЈО да бидат суспендирани

Канал5 - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани, рече на прес конференција Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Антикорупциска ги чешла анкетните листови на обвинителите на СЈО

ММС - 30.11.2019

Анкетните листови на обвинителите на СЈО се под лупата на антикорупционерите. Се отвора прашањето зошто во овие документи не се наведени високите бонуси од по речиси 20 илјади евра годишно, што ги земале по два основи, еднаш како надоместок на ...

Антикорупциска обелодени: Во анкетните листови на обвинителите на СЈО празна е графата „други приливи“

+инфо - 30.11.2019

Додатокот за доверливост, повисок и од основната плата што ја земале обвинителите на СЈО го нема во нивните анкетни листови, вели за телевизија Телма претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска и додава дека графата „други ...

(Видео) Стоилковски: Милиони евра се исплаќани преку СЈО за купување поддршка за Заев

Макфакс - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Сите лица кои биле дел од злосторничкото здружение на Јанева, мора да бидат суспендирани до завршување на истрагата за ...

Нетпрес - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Братучед на министерката за правда Дескоска од СЈО земал 60.000 евра хонорар

Нетпрес - 30.11.2019

По вчерашната изјава на министерката за правда, Рената Дескоска, се поставија неколку прашања околу актуелната тема за енормните суми на хонорари кои се делеле по Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Дескоска во одбрана на скандалот со хонорарите на СЈО бидејќи нејзиниот братучед од таму зел 60.000 евра

Курир - 30.11.2019

По вчерашната изјава на министерката за правда, Рената Дескоска се поставија неколку прашања околу актуелната тема за енормните суми на хонорари кои се делеле по СЈО. Таа на прашањата одговори многу бледо, со што ја префрли топката дека не само од ...

Стоилковски: Сите лица кои биле дел од злосторничкото здружение на Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување ...

Курир - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Надоместоците на обвинителите од СЈО под лупа на Антикорупциската комисија

А1 On - 30.11.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) отвора предмет за високите надоместоци надвор од платата кои ги земале обвинителите од Специјалното јавно обвинителство за време на нивниот мандат, од 2015 година до годинава.

Бонуси во СЈО: Антикорупциска комисија ќе чешла анкетни листови на обвинителите

Нова ТВ - 30.11.2019

Бонусите што се делеле во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) од 2015 година ќе бидат предмет на расправа и во Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК). Дел од медиумите со најава за отворање на анкетните листови на сите обвинители и ...

(ВИДЕО) Стоилковски: Одлуката на Уставниот суд да ја отвори иницијативата во овој момент е политичка, а не е правна

А1 On - 30.11.2019

„Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

И ДКСК ќе го проверува имотот на специјалните обвинители

МКД - 30.11.2019

Анкетните листови на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство се проверуваат во Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Главниот фокус на антикорупционерите е дали високите бонуси како надоместок на плата и додаток за ...

Антикорупциска: Додатокот за доверливост го нема во анкетните листови на СЈО

Слободен Печат - 30.11.2019

Ивановска исто така додала и дека дека графата „други приливи“ во анкетните листови на СЈО била празна. Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, за телевизија Телма , информираше дека додатокот за доверливост, кој е повисок и ...

Наум Стоилковски:Одлуката на Уставниот суд да ја отвори иницијативата во овој момент е политичка, а не е правна

Сител - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

ДКСК отвора предмет за високите надоместоци надвор од плата на СЈО

Press24 - 30.11.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) отвора предмет за високите надоместоци надвор од платата кои ги земале обвинителите од Специјалното јавно обвинителство за време на нивниот мандат, од 2015 година до годинава, објави а1он.

Братучедот на Дескоска зел 60.000 евра хонорари од СЈО?!

Република - 30.11.2019

По вчерашната изјава на министерката за правда Рената Дескоска се поставија неколку прашања околу актуелната тема за енормните суми на хонорари кои се делеле по СЈО, пишува порталот . Таа на прашањата одговори многу бледо, со што ја префрли топката ...

Наум Стоилковски: Одлуката на Уставниот суд да ја отвори иницијативата во овој момент е политичка, а не е правна

Либертас - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

СЈО ДАРЕЖЛИВО: И Перо братучедот на министерката Десковска зел 60.000 евра

Денешен - 30.11.2019

По вчерашната изјава на министерката за правда Рената Дескоска се поставија неколку прашања околу актуелната тема за енормните суми на хонорари кои се делеле по СЈО, пишува порталот Вечер.

Стоилковски: Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица ...

24Инфо - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Наум Стоилковски: Одлуката на Уставниот суд да ја отвори иницијативата во овој момент е политичка, а не е правна

Опсервер - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Антикорупциска ќе ги истражува надоместоците на СЈО

Фактор - 30.11.2019

Антикорупциската комисија отвора предмет за бонусите и додатоците за доверливост кои ги земале обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. ДКСК ќе ги отвори сите анкетни листови за имотната состојба на поранешните специјални јавни обвинители и ...

СТОИЛКОВСКИ: СЈО на вработени и други лица исплатиле над 10 милиони евра пари од граѓаните

Денешен - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Антикорупциска: Во анкетните листови на обвинителите на СЈО празна е графата „други приливи“

Република - 30.11.2019

Додатокот за доверливост, повисок и од основната плата што ја земале обвинителите на СЈО го нема во нивните анкетни листови, вели за телевизија Телма претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска и додава дека графата „други ...

ДКСК ги чешла анкетните листови на обвинителите на СЈО, додатоците за доверливост никаде ги нема

Либертас - 30.11.2019

Анкетните листови на обвинителите на СЈО се под лупата на антикорупционерите. Се отвора прашањето зошто во овие документи не се наведени високите бонуси од по речиси 20 илјади евра годишно, што ги земале по два основи, еднаш како надоместок на ...

Стоилковски: Одлуката на Уставниот суд да ја отвори иницијативата во овој момент е политичка, а не е правна

Локално - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Стоилковски: Милиони евра се исплаќани преку СЈО за купување поддршка за Заев

iPortal - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Бројчаникот (новчаникот) на СЈО

Н.Македонија - 30.11.2019

Кој можеше да претпостави дека претставите и театарот во режија на специјалното јавното обвинителство ќе добијат многу поголем публицитет по спуштањето на завесата. Дека вистинскиот заплет всушност почнува откако на обвинителството му закачија табла ...

Стоилковски: Сите службени лица од злосторничкото здружување на Јанева, мора да бидат суспендирани

MakPress - 30.11.2019

Обвинителите, истражителите и сите службени лица кои биле дел од злосторничкото здружување на Катица Јанева, мора да бидат суспендирани се до завршување на истрагата за аферата „Кеш“ со чие излегување во јавноста видовме дека преку СЈО биле ...

Антикорупциска комисија ги чешла анкетните листови на обвинителите од СЈО

365 - 30.11.2019

Државните функционери имаат законска обврска да ја пријават својата имотна состоба во рок од 30 дена по стапување на должност, секоја промена за време на мандатот, но и по престанок на вработувањето.

А1.Он: Обвинителите од СЈО не ги пријавувале бонусите во анкетните листови!?

Expres - 30.11.2019

Државната комисија за спречување корупција отвора предмет за високите надоместоци надвор од плата што ги зе,але обвинителите вбо СЈО., од 2015 до септрември годинава. Претседателката на ДКСК Билјана Ивановска за А1.Он вели дека обвинителите во ...

Држ’ го крадецот

Сакам да кажам - 29.11.2019

1 Ајде и понатаму да се занимаваме со платите и бонусите на СЈО. Тоа е многу поважно прашање од тоа што Уставниот суд одлучи да расправа за иницијативата, со која ќе се потврди дека поранешниот претседател Ѓорге Иванов имал право да ги амнестира ...

Димче Арсовски: Обвинителите од СЈО веднаш да бидат суспендирани од своите работни

Канал5 - 29.11.2019

СЈО на вработените и на физички лица за хонорари и по други основи исплатиле над 10 милиони евра пари на граѓаните доделени од Буџетот на Република Македонија. Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за ...

Арсовски: Бараме обвинителите од СЈО да бидат суспендирани

Курир - 29.11.2019

Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за проненеверата на парите од СЈО уште веднаш да бидат суспендирани од своите работни места за да не ја попречуваат во ниту еден момент истрагата за аферата Кеш и ...

Јанева со Правилник за доверливост ги обврзала сите во СЈО да ги чуваат тајните податоци за кои зеле бонуси

МКД - 29.11.2019

Освен платата, специјалните обвинители, лицата вработени во СЈО, кои и оние кои биле ангажирани за потребите на СЈО земале бонуси и хонорари. Списокот на имиња е долг, а во насока на законитост на земање на овие пари одредени дејствија презема и ...

Ристовска: Точно е дека обвинителите од СЈО земаат плати од 2.000 до 3.000 евра, но заедно со уредно пријавени додатоци ...

МКД - 29.11.2019

На прес-конференција во Специјалното јавно обвинителството, Ленче Ристовска уште во јуни, 2016 година одговарајќи на новинарско прашање за платите на обвинителите на СЈО рече дека точна е информацијата дека нивните плати се движат од 2.000 до 3.000 ...

Дескоска имала сомнежи за екстра бонуси во СЈО

Сител - 29.11.2019

Бонусите од илјадници евра за обвинителите во СЈО се апсурдни за првиот човек на правда. Министерката Дескоска вели дека имале сомнеж за додатоците кои се исплаќале во специјалното обвинителство но дали исплатата била законска, ќе чека да утврди ...

(ВИДЕО) Арсовски: Сите инволвирани во истрагата за проненеверата на парите од СЈО да бидат суспендирани од работните ...

А1 On - 29.11.2019

„Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за проненеверата на парите од СЈО уште веднаш да бидат суспендирани од своите работни места за да не ја попречуваат во ниту еден момент истрагата за аферата Кеш и ...

Обвинителите од СЈО да бидат суспендирани

Нетпрес - 29.11.2019

Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за проненеверата на парите од СЈО уште веднаш да бидат суспендирани од своите работни места за да не ја попречуваат во ниту еден момент истрагата за аферата Кеш и ...

Димче Арсовски: Обвинителите од СЈО веднаш да бидат суспендирани од своите работни

Сител - 29.11.2019

Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за проненеверата на парите од СЈО уште веднаш да бидат суспендирани од своите работни места за да не ја попречуваат во ниту еден момент истрагата за аферата Кеш и ...

Јанушев: Направивте р’шум во државата, ќе одговарате сите до еден

Курир - 29.11.2019

За аферата “Кеш” треба кривично да се одговара. Оваа афера го откри платеното обвинителство на Заев со кое тој ја корумпираше правдата, односно донесе неправда. Дополнителните надоместоци, односно бонусите може (не мора) да бидат во износ не поголем ...

Какви хипотеки има Заев кон СЈО: За 12 илјади евра бараше оставки од ДИК, а сега ги правда обвинителите за стотици ...

Курир - 29.11.2019

Откако во јавноста се обелодени аферата КЕШ граѓаните останаа запрепастени од бонусите кои ги добивале обвинителите вработени во СЈО, за кои со точни бројки КУРИР објави вчера . И покрај бурните реакции во јавноста на многуте граѓани, новинари, ...

СJO  е мртво, дали ВМРО-ДПМНЕ си ги спаси своите „чесни“ јунаци !?

Либертас - 29.11.2019

Што се случува во оваа наша Северна Македонија? Што се случува? Секој ден се нешто ново. Секој ден се народот е со поголема омраза. Како да и дошол судниот ден. Како народецов да сака да се истреби.

Држ’ го крадецот

Либертас - 29.11.2019

Ви шренесувме дел од колумната на Горан Михајловски: Единствениот криминал за кој вреди да се расправа во оваа држава е тоа што Специјалната обвинителка Катица Јанева го рекетирала Орце Камчев.

„Алфа“: Што зборуваше Заев за бонусите во ДИК, а што сега за СЈО

Република - 29.11.2019

Колку му значи некогашното СЈО на премиерот во заминување, кога тој по секоја цена наоѓа оправдување за сите грешки, злоупотреби, погазени начела и принципи на совесност во оваа институција, анализира „Алфа“, додавајќи дека и покрај гневните реакции ...

СЈО ФАМИЛИЈАРНО: Пари и за внучето Ѓорѓе од специјалната тета Катица

Денешен - 29.11.2019

Големо чудо, рече вчера премиерот Зоран Заев, за народните пари што си ги делеле во партизираното и фамилијаризирано СЈО. Заев не сака да се валка угледот на СЈО поради „неколку случаи“. А неколкуте случаи од ден на ден стануваат се повеќе.

И внукот на специјалната тетка Катица, се „омрсил“: И Ѓорге земал пари од СЈО

Република - 29.11.2019

Големо чудо – рече вчера премиерот во заминување, Зоран Заев, за народните пари што си ги делеле во партизираното и фамилијаризирано СЈО. Премиерот во заминување не сака да се валка угледот на СЈО поради „неколку случаи“.

Димче Арсовски: Обвинителите од СЈО веднаш да бидат суспендирани од своите работни

4NEWS - 29.11.2019

Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за проненеверата на парите од СЈО уште веднаш да бидат суспендирани од своите работни места за да не ја попречуваат во ниту еден момент истрагата за аферата Кеш и ...

Арсовски: Суспензија за сите обвинители од СЈО за да не ја попречуваат истрагата за „Кеш“

24Инфо - 29.11.2019

Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за проненеверата на парите од СЈО уште веднаш да бидат суспендирани од своите работни места за да не ја попречуваат во ниту еден момент истрагата за аферата Кеш и ...

Дескоска имала сомнежи за екстра бонуси во СЈО

4NEWS - 29.11.2019

Бонусите од илјадници евра за обвинителите во СЈО се апсурдни за првиот човек на правда. Министерката Дескоска вели дека имале сомнеж за додатоците кои се исплаќале во специјалното обвинителство но дали исплатата била законска, ќе чека да утврди ...

Другар Дерала, те молам полека со критиките за хонорарите, СЈО заслужуваат многу поголеми хонорари од што земале!

CivilMedia - 29.11.2019

пишува: Целата оваа хајка против СЈО е смислена од кујната во белиот дворец, за жал сите влетавме во нивната мрежа како кленови. Лесно е народот да се надразни со големи суми кои за него се само мислена именка.

Пратенички прашања пред малкумина министри

Н.Македонија - 29.11.2019

На претпоследната собраниска седница годинава, наменета за пратенички прашања, доминираа расправи поттикнати од интересот на пратениците за теми што ја преокупираа јавноста во последниов период.

Арсовски: Сите оние кои што се офајдиле од СЈО веднаш да ги вратат парите во Буџетот

MakPress - 29.11.2019

Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за проненеверата на парите од СЈО уште веднаш да бидат суспендирани од своите работни места за да не ја попречуваат во ниту еден момент истрагата за аферата Кеш и ...

Јовески за бонусите во СЈО: Апсурно е секретар да зема повеќе плата од претседател на држава

Телма - 28.11.2019

Сомнително е тоа што додатоците на плати во СЈО се третирале како класифицирани информации а се работи за трошење на јавни пари за што граѓаните треба да имаат увид. Ова е еден од аспектите кои ги истражува обвинителството во предистрагата за ...

Јовески: Апсурдно е секретар да е повеќе платен од претседател на држава

Канал5 - 28.11.2019

Обвинителството ги има првите индиции за незаконско постапување на Катица Јанева при определувањето кој колкав бонус ќе земе од СЈО. За државниот обвинител Љубомир Јовески сомнително е тоа што додатоците на плата се третирале како класифицирани ...

Немојте под превезот на македонштината да зборувате за заштита на криминалот, ѝ рече Заев на опозицијата во собрание

Сакам да кажам - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, рече премиерот ...

Обвинителот Јовески посочува на небулози во додатоците во СЈО

24 Вести - 28.11.2019

Тајноста на податоците за висината на бонусите делени во сјо се клучниот елемент кој фрла сомнеж на начинот на кој се исплаќале додатоци за доверливост, објаснува државниот обвинител Љубомир Јовевски.

Јовески за бонусите на СЈО: По ист основ два пати се делеле надоместоци

ТВ21 - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Арсовски: Сите обвинители и истражителите од СЈО кои цицале народни пари да си дадат оставки

Канал5 - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите, а тоа се пари на граѓаните, рече Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Канал5 - 28.11.2019

Сомнение фрла тоа што додатоците за плата се класифицирани информации. Втората насока е дека платите и надоместоците се утврдени согласно закон Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа ...

Заев: Не треба да се прави драма за хонорари од илјада евра во СЈО, пратениците земаат и до 100.000 денари

Фокус - 28.11.2019

СЈО беше создаден капацитет во оваа држава, а дали некој направил криминал треба да се докаже во институциите низ постапка и со докази, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Јовановски во ...

Бонусите на СЈО пред пратениците

Телма - 28.11.2019

Пратениците од опозицијата се интересираа за бонусите на специјалните обвинители и нивното работење. Крсто Јовановски од ВМРО ДПМНЕ обвини за селективен пристап на СЈО при формирањето на предметите, непочитување на презумпција на невиност, трошење ...

Тоа што се трошело во СЈО било 70-80% од законски дозволеното, не треба да се унакази цела институција, кажа Заев на ...

Сакам да кажам - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека не треба со леснотија да се унакази цела институција ако еден од СЈО не постапил како што треба, одговарајќи на пратеничкото прашање на Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ за платите и бонусите во СЈО.

Заев: Поединци во правосудството ја рушат правната држава и правосудниот систем

Канал5 - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители.

Обвинителите на СЈО зеле милион евра само за да молчат за ,,бомбите”

Канал5 - 28.11.2019

За да не ги кажуваат доверливите информации и што слушнале во т.н. „бомби” за четири години обвинителите од СЈО земале вкупно над еден милион евра. Но освен десетината обвинители бонуси земале и луѓе кои не се јавнообвинителски службеници.

Јовески за бонусите во СЈО: Дали е логично секретар да зема поголема плата од претседателот на државата?

Фокус - 28.11.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска откри дека првичните согледувања околу исплатите на бонусите во СЈО покажале дека за иста работа два пати се делеле надоместоци во СЈО.

Обвинителот Јовевски забележува „апсурди“ во бонусите во СЈО

Алсат-М - 28.11.2019

Тајноста на податоците за висината на бонусите делени во СЈО се клучниот елемент кој фрла сомнеж на начинот на кој се исплаќале додатоци за доверливост, објаснува државниот обвинител Љубомир Јовевски.

Заев: Неколку поединци ја уриваат правната држава и правосудниот систем

Нова ТВ - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Сопругот на лекарката што ѝ даде боледување на Катица Јанева добил 25.000 евра

Курир - 28.11.2019

Методи Цилков, сопругот на директорката на психијатриската болница во Негорци, Љуба Цилкова, која на шефицата на СЈО Катица Јанева и издаде боледување во јули годинава, за 3 години добил 25.000 евра од СЈО, објави А1.Он .

Јовески: За доверливост двапати се делеле надоместоци во СЈО

Макфакс - 28.11.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, без да го прејудицира исходот од истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал и коруцпија, која се води за надоместоците на обвинителите и тимот во СЈО, рече дека првичните согледувања за ...

(ВИДЕО) Заев: Не знам зошто се прави драма околу надоместоците на СЈО, кога пратениците земаат по 100 илјади денари

А1 On - 28.11.2019

Не требало да се прави драма и крева галама околу надоместоците што се исплаќале на СЈО, затоа што пратениците земале по 100 илјади денари месечно, рече Премиерот Зоран Заев одговарјќи на пратеничкото прашање на Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ, кој ...

Тасева: Висината на надоместоците кои ги добивале вработените во СЈО се противзаконски

Нетпрес - 28.11.2019

Висината на надоместоците кои ги добивале вработените во СЈО се противзаконски рече претседателката на невладината организација Транспаренси интернејшнл Слаѓана Тасева во вечерашната дебата во емисијата „Топ тема“.

Заев за бонусите на СЈО - Не знам зошто се прави драма

Р.С.Европа - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието, рече дека нема да дозволи нарушување на дигнитетот на СЈО, заради поединечни случаи. Тој рече дека оваа влада транспаренто објавила податоци за работењето на СЈО, а имаоргани кои ...

Тасева: Додатоците на плата кои ги земале во СЈО се противзаконски

Курир - 28.11.2019

Претседателката на невладината организација Транспаренси интернејшнл Слаѓана Тасева во вечерашната дебата во емисијата Топ тема изјави дека висината на надоместоците кои ги добивале вработените во СЈО се против законски.

(ВИДЕО) Арсовски: Дали Примислав Димовски даде изјава во случајот „Рекет“?

А1 On - 28.11.2019

„Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните.

Јовески: По ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО, секретар има поголема плата од претседателот на државата

+инфо - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Јовески: Обвинителите на СЈО двапати зимале надоместоци за доверливост

Р.С.Европа - 28.11.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески денеска изјави дека првичните согледувања за предметот поврзан со бонусите кои биле исплаќани во СЈО, покажале дека за иста работа, доверливост, двапати се делеле надоместоци во СЈО.

Заев купувал правда со државни пари!?

Нетпрес - 28.11.2019

Стотици илјади евра во бонуси и додатоци земале обвинителите, но и останатите вработените во Специјалното јавно обвинителство. Високите суми кои се исплаќале без правилник и од „ракав“, утврдувани лично од екс обвинителката Катица Јанева фрла сомнеж ...

Заев: Да не треба херои да ги направиме обвинетите од СЈО?

Press24 - 28.11.2019

Со театарски претстави нема да дозволам да се наруши дигнитетот на еден систем. Ова денеска го кажа премиерот Зоран Заев на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, кој на собраниската седница за пратенички прашања го критикуваше правосудството и ...

Сопругот на директорката која ѝ издаде боледување на Јанева добил 25 илјади евра

А1 On - 28.11.2019

Методи Цилков, сопругот на директорката на психијатриската болница во Негорци, Љуба Цилкова, која на ексшефицата на СЈО ѝ го издаде боледувањето во јули, за три години добил вкупно 25 илјади евра за надоместоци од оваа институција, покажа ...

Јовески и Калајџиев сметаат дека имало претерувања со бонусите во СЈО

МКД - 28.11.2019

Сомнително е тоа што додатоците на плати во СЈО се третирале како доверливи информации, а се работи за трошење на јавни пари за што граѓаните треба да имаат увид, изјави денеска Љубомир Јовески, државниот јавен обвинител.

Сопругот на лекарката што ѝ даде боледување на Катица Јанева добил 25.000 евра

Press24 - 28.11.2019

Методи Цилков, сопругот на директорката на психијатриската болница во Негорци, Љуба Цилкова, која на шефицата на СЈО Катица Јанева и издаде боледување во јули годинава, за 3 години добил 25.000 евра од СЈО, објави А1.Он.

Андоновски: Бизарно е СДСМ да се оградува од Јанева и СЈО, бидејќи таа беше условот на Заев

Курир - 28.11.2019

Бизарно е сега СДСМ да се одлепува од СЈО и од бонусите на СЈО, со изговор епа тие си правеле таму нешто и ние ништо не знаеме, кога огромен дел од луѓето кои што се вработени во СЈО се синови, ќерки, деца, внуци и братучеди на сегашни и поранешни ...

Јовески: По ист основ во СЈО двапати се делеле пари

Сител - 28.11.2019

Првичните анализи на државното обинителство за бонусите кои се делеле во СЈО покажале дека за исти основи по два пати се исплаќале пари.Обвинителот Љубомир Јовески вели дека нелогични се сумите кои ги добивале вработените во специјалното ...

Aрсовски: Оставки за сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружување

Нетпрес - 28.11.2019

„Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните.

Арсовски: Сите обвинители и истражителите од СЈО кои трошеле народни пари да си дадат оставки

Сител - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните.

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО поради поединечна одговорност

Макфакс - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Заев: Не треба да се прави драма за хонорари од илјада евра во СЈО

Сител - 28.11.2019

СЈО беше создаден капацитет во оваа држава, а дали некој направил криминал треба да се докаже во институциите низ постапка и со докази, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Јовановски во ...

Заев: Пратениците земаат и по 100 илјади денари, не правете драми од бонусите на СЈО

Слободен Печат - 28.11.2019

СЈО ги распределувало средствата од рамки на буџетот кој им бил доделен – рече Заев. СЈО беше создаден капацитет во оваа држава, а дали некој направил криминал треба да се докаже во институциите низ постапка и со докази, рече премиерот Зоран Заев, ...

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО заради поединечна одговорност

МКД - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, изјави ...

Катица е „мртва“ – да живеат судските предмети на СЈО!

Слободен Печат - 28.11.2019

Предвидувам дека, на пример, доколку заврши со осудителни пресуди, само од „наплатата“ (главна сума, плус камати) од случајот „Империја“, доколку на граѓанскиот референдум така се одлучи, би можело да се консолидираат пензискиот и здравствениот фонд ...

Обвинителот Јовевски забележува „апсурди“ во бонусите во СЈО

Курир - 28.11.2019

Тајноста на податоците за висината на бонусите делени во СЈО се клучниот елемент кој фрла сомнеж на начинот на кој се исплаќале додатоци за доверливост, објаснува државниот обвинител Љубомир Јовевски.

Јовески за бонусите во СЈО: Дали е логично секретар да зема поголема плата од претседателот на државата?

Press24 - 28.11.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска откри дека првичните согледувања околу исплатите на бонусите во СЈО покажале дека за иста работа два пати се делеле надоместоци во СЈО.

Јовески: Првичните согледувања се дека во СЈО по ист основ два пати се делеле надоместоци

Нова ТВ - 28.11.2019

Тајноста на податоците за висината на бонусите делени во СЈО се клучниот елемент кој фрла сомнеж на начинот на кој се исплаќале додатоци за доверливост, објаснува државниот обвинител Љубомир Јовевски.

Јовески: Првично изгледа дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Слободен Печат - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Бонусите повисоки и од ризикот и од законот

Слободен Печат - 28.11.2019

Обвинителите имаат право на додатоци за висок ризик, доверливост и прекувремена работа, кумулативно во висина до 35 отсто од износот на основната плата. Надоместоците за доверливост на специјалните обвинители не смееле да бидат повисоки од 35 отсто ...

Во аферата „кеш“ за СЈО има и советничка од ВМРО ДПМНЕ

Р.С.Европа - 28.11.2019

ВМРО-ДПМНЕ исплатата на луѓето кои биле ангажирани од СЈО веќе и даде име- афера Кеш. Тврди дека се проневерувале пари од обвинителството со функционери од СДСМ. Но, податоците објавени на базата Отворени финансии покажуваат дека од таму пари земалА ...

Милошоски: Обвинителите мора да ги вратат хонорарите во буџетот, според важечките закони

Курир - 28.11.2019

Според Законот, овинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во буџетот, пишува пратеникот Антонио Милошоски на Фејсбук. Прашањето на астрономските суми делени од буџетот на СЈО како додатоци за посебни услови за работа и доверливост е ...

Милошоски и врати на Фетаи: Обвинителите на СЈО мора да ги вратат парите во буџетот!

Слободен Печат - 28.11.2019

Поради ова не смеело надвор од законот да се прима посебен додаток како што се примало во СЈО, по околу 80-100.000 евра годишно- пишува пратеникот Милошоски на Фејсбук. Според Законот, овинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во ...

СЈО – Љубовна приказна со тажен крај

Р.С.Европа - 28.11.2019

Реакциите на социјалните мрежи по објавувањето на бонусите што ги добивале обвинителите од СЈО, но и роднини на други функционери, предизвикаа подеднакво жестоки реакции како и криминалот против кој требаше да се борат.

Дали бројчаникот на Заев ќе ги сврти милионските бонуси на СЈО?

Нетпрес - 28.11.2019

Сѐ уште нема институционална реакција за незаконските и безобрано високи суми кои обвинителите во СЈО ги добивале на име на додатоци на плата, кои за четири години достигнуваат над еден милион евра.

Заев: Да не треба херои да ги направиме обвинетите од СЈО?

+инфо - 28.11.2019

Со театарски претстави нема да дозволам да се наруши дигнитетот на еден систем, реплицираше премиерот Зоран Заев на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, кој на собраниската седница за пратенички прашања го критикуваше правосудството и сите ...

Арсовски: Дали Примислав Димовски е вмешан во случајот „Рекет“?

Курир - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните, рече на денешната ...

Арсовски: Јовески да ги замрзне работните места на обвинителите од СЈО

+инфо - 28.11.2019

Сите обвинители и истражители од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните, побара денеска Димче Арсовски, ...

(Видео) Арсовски: Сите од СЈО, кои цицале народни пари, да дадат оставки

Макфакс - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните, побара портпаролот на ...

Командантот на алфите Димовски: Подготвен сум да го вратам секој денар кој не сум го заработил

Слободен Печат - 28.11.2019

Откако се најде на листата на лица ангажирани од СЈО на кои им се исплатени хонорари, се огласи командантот на полициската единица алфи. Тој на Фејсбук напиша дека доколку се утврди оти парите не ги заработил и заслужил, тој е подготвен да ги врати.

Заев: Не треба да се прави драма за хонорари од илјада евра во СЈО

Press24 - 28.11.2019

СЈО беше создаден капацитет во оваа држава, а дали некој направил криминал треба да се докаже во институциите. Ова го рече од говорница денеска премиерот Заев. -Ако некој земал ијада евра не треба да се прави некоја драма.

По ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО, тврди Јовевски

ММС - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Милошоски: Обвинителите во СЈО да ја вратат разликата до сто илјади евра

+инфо - 28.11.2019

Според Законот, овинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во буџетот, пишува пратеникот Антонио Милошоски на Фејсбук. „Прашањето на астрономските суми делени од буџетот на СЈО како додатоци за посебни услови за работа и доверливост ...

(ВИДЕО) Јовески: За иста работа двапати во СЈО се делеле надоместоци

А1 On - 28.11.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, без да го прејудицира исходот од истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал и коруцпија, што се води за надоместоците на обвинителите и тимот во СЈО, рече дека првичните согледувања за ...

Јовески: По ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

CivilMedia - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

24Инфо - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Јовески: Апсурд е секретар да има поголема плата од претседателот на државата

Република - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Јовески: По ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

iPortal - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Првиот човек на алфите: Доколку се утврди дека сум несоодветно платен, подготвен сум да ги вратам парите

Република - 28.11.2019

Командантот на полициската единица алфи, Примислав Димовски се огласи во јавноста откако се најде на листата на ангажирани од СЈО, на кои им се исплатени хонорари. Тој вели дека доколку се утврди доколку парите не му се заработени и заслужени, тој е ...

И тоа не е сè: Обвинителите од СЈО си делеле дупли бонуси

Вечер Прес - 28.11.2019

Првичните согледувања за овој предмет, покажале дека за иста работа, доверливост, двапати се делеле надоместоци во СЈО, вели јавниот обвинител Љубомир Јовески. Податоците на базата „Отворени финансии“ на Министерството за финансии покажаа дека ...

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Вечер Прес - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Јовески: За иста работа два пати се делеле надоместоци во СЈО

Фактор - 28.11.2019

Првичните согледувања околу исплатите на бонусите во СЈО покажале дека за иста работа два пати се делеле надоместоци во СЈО, изјави републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески. Вели дека сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани ...

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО заради поединечна одговорност

Скопје инфо - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Скопје инфо - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

еМагазин - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во ...

Aрсовски: Оставки за сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение

24Инфо - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните.

Арсовски: Сите од СЈО кои цицале народни пари да дадат оставки

MTM - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните, побара портпаролот на ...

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Опсервер - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Тасева: Додатоците на плата кои ги земале во СЈО се противзаконски

Локално - 28.11.2019

Претседателката на невладината организација Транспаренси интернејшнл Слаѓана Тасева во вечерашната дебата во емисијата Топ тема изјави дека висината на надоместоците кои ги добивале вработените во СЈО се против законски.

И сопругот на докторката што и даде боледување на Јанева „лапна“ 25.000 евра надоместок oд СЈО

Република - 28.11.2019

Сопругот на директорката на болницата во Негорци ,кој е вработен во СЈО добил надоместоци од 25.000 евра. Ова го покажа базата Отворени финансии“ на Министерството за финансии Љуба Цилкова во јавноста стана позната по тоа што и отвори боледување на ...

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО заради поединечна одговорност

Бриф - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО заради поединечна одговорност

Вечер Прес - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

СТЕФАН АНДОНОВСКИ: Не може сега СДСМ да се одлепува од СЈО, кога нивни синови, ќерки, внуци… се вработени таму!

Денешен - 28.11.2019

Бизарно е сега СДСМ да се одлепува од СЈО и од бонусите на СЈО, со изговор епа тие си правеле таму нешто и ние ништо не знаеме, кога огромен дел од луѓето кои што се вработени во СЈО се синови, ќерки, деца, внуци и братучеди на сегашни и поранешни ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лажна Грета му се јавила на Заев, се расплеткува клопчето за бонусите

Фактор - 28.11.2019

Лажни профили му се јавиле телефонски на премиерот Зоран Заев и му се претставиле како светски познатата тинејџерска активистка за климатски промени Грета Тунберг и нејзиниот татко. Шефот на македонската Влада се посомневал во автентичноста, но ...

Тасева: Вработените во СЈО требале да земаат додатоци до 35 отсто, но не и повеќе

iPortal - 28.11.2019

Претседателката на невладината организација Транспаренси интернејшнл Слаѓана Тасева во вечерашната дебата во емисијата Топ тема изјави дека висината на надоместоците кои ги добивале вработените во СЈО се против законски.

Дали Примислав Димовски даде изјава во случајот „Рекет“?

Опсервер - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните.

Катица е „мртва“ – да живеат судските предмети на СЈО!

CivilMedia - 28.11.2019

пишува: Многу ми се допаѓа иницијативата за враќање на парите што ги земале обвинителите на СЈО како дополнителни бонуси за својата работа. За таа иницијатива да има вистинска општествена и политичка смисла, предлагам и модел како тоа да се направи.

„Ова е тоа за леб немаме, чоколадо јадеме“: Надоместоците на обвинителите на СЈО хит на Твитер

еМагазин - 28.11.2019

Високите надоместоци на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) се главна тема на социјалните мрежи. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги „Самохрана мајка со додаток на ...

Премиерот во заминување за парите на обвинителите: За 1.000, 1.500 евра не треба да се први драма

Република - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Јовески: По ист основ во СЈО двапати се делеле пари

4NEWS - 28.11.2019

Првичните анализи на државното обинителство за бонусите кои се делеле во СЈО покажале дека за исти основи по два пати се исплаќале пари.Обвинителот Љубомир Јовески вели дека нелогични се сумите кои ги добивале вработените во специјалното ...

Јовески: За иста работа двапати во СЈО се делеле надоместоци

Вечер Прес - 28.11.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, без да го прејудицира исходот од истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал и коруцпија, што се води за надоместоците на обвинителите и тимот во СЈО, за А1.он изјави дека првичните ...

Заев: Не треба да се прави драма за хонорари од илјада евра во СЈО

4NEWS - 28.11.2019

СЈО беше создаден капацитет во оваа држава, а дали некој направил криминал треба да се докаже во институциите низ постапка и со докази, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Јовановски во ...

Колку имаат за враќање и за што ќе одговараат: Катица 157.000, Фетаи, Бубевски и Јосифоска по 74.000 евра

Република - 28.11.2019

Според Законот, овинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во буџетот, пишува на Фејсбук пратеникот Антонио Милошоски. Тој објаснува дека прашањето на астрономските суми делени од буџетот на СЈО како додатоци за посебни услови за ...

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО поради поединечна одговорност

Точка - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција, и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО заради поединечна одговорност

Локално - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО поради поединечна одговорност

Centar - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција, и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Јовески: За доверливост двапати се делеле надоместоци во СЈО

Точка - 28.11.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, без да го прејудицира исходот од истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал и коруцпија, што се води за надоместоците на обвинителите и тимот во СЈО, рече дека првичните согледувања за ...

Заев: Од обвинителите од СЈО не излезе ни еден разговор и за тоа законски добиле надокнада

Фактор - 28.11.2019

Нема да дозволам со театарски претстави да се наруши дигнитетот на еден систем. Вака премиерот Зоран Заев му реплицираше на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, кој претходно во Собранието, на седница за пратенички прашања, го критикуваше ...

Заев: Нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО заради поединечна одговорност

CivilMedia - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Заев за СЈО: Исплаќања од 1.000 евра, од 1.500 евра не смее да биде некоја не знам каква драма

iPortal - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Примислав Димовски: Бев истражител во СЈО- ако исплатите се незакоски, ќе ги вратам

Вечер Прес - 28.11.2019

Командантот на полициската единица Алфи, Примислав Димовски чие име се наоѓа на лисата на лица кои добивале надоместоци за ангажман во СЈО на својот Фејсбук профил напиша дека тоа е за неговиот ангажман како истражител и дека е подготвен да ги врати ...

Заев: СЈО e создаденo со консензуално гласање на Парламентот

PressingTV - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Дали Примислав Димовски е вмешан во случајот „Рекет“?

Република - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните, рече на денешната ...

Заев: Не треба да се прави драма за хонорари од илјада евра во СЈО, пратениците земаат и до 100.000 денари

Вечер Прес - 28.11.2019

СЈО беше создаден капацитет во оваа држава, а дали некој направил криминал треба да се докаже во институциите низ постапка и со докази, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Јовановски во ...

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Локално - 28.11.2019

Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци, а сомнение фрла тоа што додатоците за плата биле класифицирани информации, вели државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, во однос на исплатите на бонусите во СЈО.

Заев: Поединци во правосудството ја рушат правната држава, нема да дозволам да се наруши дигнитетот на СЈО заради ...

24Инфо - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Милошоски и врати на Фетаи: Според Законот, обвинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во буџетот!

PressingTV - 28.11.2019

Според Законот, овинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во буџетот, напиша на Фејсбук, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, по вчерашната изјава на обвинителката Фатиме Фетаи, во која го предупреди да си спреми добра ...

Јовески: За доверливост двапати се делеле надоместоци во СЈО

Н.Македонија - 28.11.2019

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, без да го прејудицира исходот од истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал и коруцпија, што се води за надоместоците на обвинителите и тимот во СЈО, рече дека првичните согледувања за ...

Заев нема да дозволи да се наруши дигнитетот на СЈО заради поединечна одговорност

Н.Македонија - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Јовески: Апсурно е секретар да зема повеќе плата од претседател на држава

365 - 28.11.2019

За државниот обвинител Љубомир Јовески сомнително е тоа што додатоците на плата се третирале како класифицирани информации, а станува збор за јавни пари за кои граѓаните треба да имаат увид.

Сопругот на лекарката што ѝ даде боледување на Јанева добил 25.000 евра

Expres - 28.11.2019

Методи Цилков, сопругот на директорката на психијатриската болница во Негорци, Љуба Цилкова, која на шефицата на СЈО Катица Јанева и издаде боледување во јули годинава, за 3 години добил 25.000 евра од СЈО, објави А1.Он .

Примислав Димовски: Добив пари од СЈО зошто бев истражител- подготвен сум да го вратам секој денар

Магазин - 28.11.2019

Вчера во јавноста излезе листата на лица кои добивале надоместоци за ангажман во СЈО, меѓу кои стои и името на командантот на полициската единица Алфи, Примислав Димовски, објави НОВА ТВ. Тој додаде дека добил најмал износ за неговиот ангажман за ...

Бишевац: Наивно е да се верува дека Јанева правела сè по наговор од Боки 13

Expres - 28.11.2019

„За првпат се случува медиумски спектакл кога некој од притвор оди во домашен притвор. Кој го нарача тоа? Мислите дека е случајно. И ако не е Заев, некој требаше да понесе оставка. Тоа е така зошто на власта и требаше нешто да се оттргне вниманието ...

Милошоски: Обвинителите мора да ги вратат хонорарите во буџетот, според важечките закони

Магазин - 28.11.2019

Пратеникот Антонио Милошоски на Фејсбук објави дека според Законот, овинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во буџетот. Прашањето на астрономските суми делени од буџетот на СЈО како додатоци за посебни услови за работа и ...

Арсовски: Сите обвинители и истражители на СЈО кои земале пари да си дадат оставки

MakPress - 28.11.2019

Сите обвинители и истражителите од СЈО кои биле дел од злосторничкото здружение и кои цицале народни пари да си дадат оставки за да не ја попречуваат истрагата за парите кои ги цицале од СЈО, а тоа се пари на граѓаните.

Заев: Не знам зошто се прави драма околу надоместоците на СЈО, кога пратениците земаат по 100 илјади денари

365 - 28.11.2019

Премиерот Зоран Заев одговарјќи на пратеничкото прашање на Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ, кој праша зошто на СЈО му се дозволувало расфрлање со народни пари за надоместоци од илјадници евра месечно.

Секретарката на Јанева земала повеќе плата од претседателот на државата, Јовевски негодува

Скопје1 - 28.11.2019

Сомнително е тоа што додатоците на плати во СЈО се третирале како класифицирани информации а се работи за трошење на јавни пари за што граѓаните треба да имаат увид. Ова е еден од аспектите кои ги истражува обвинителството во предистрагата за ...

По иста основа се делеле двојни бонуси во СЈО

Expres - 28.11.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, денеска даде свое видување за исплатите на бонусите во СЈО. „Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци. Ако видите апсурдите до каде се донесени во делот на трошењето ...

Заев ќе го воскреснува дигнитетот на СЈО

Скопје1 - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Заев: Премногу драма за хонорарите во СЈО, ако се утврди незаконитост секој да си одговара

MakPress - 28.11.2019

Нема да дозволам нарушување на дигнитетот на институциите на системот, без разлика дали некој поединец го нарушил угледот на одредена институција и од тука да се извлекуваат еднакви заклучоци за целта, капацитетите и сите обвинители, истакна ...

Примислав Димовски: Доколку се утврди дека сум несоодветно платен, подготвен сум да ги вратам парите

Фокус - 27.11.2019

Командантот на полициската единица алфи, Примислав Димовски се огласи во јавноста откако се најде на листата на ангажирани од СЈО, на кои им се исплатени хонорари. Тој вели дека доколку се утврди доколку парите не му се заработени и заслужени, тој е ...

Се стега обрачот околу СЈО и „Рекет“

Deutsche Welle - 27.11.2019

Јавното Обвинителство истражува дали во СЈО бил прекршен законот, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе се дознае кој го предупредил Бојан Јовановски за „Рекет“. Јавното обвинителство вчера почна предистражна постапка околу ...

ВМРО-ДПМНЕ: „СЈО три години функционирало како злосторничко здружение“

Алсат-М - 27.11.2019

За високите бонуси во СЈО денеска критикуваа и од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, без никаква основа стотици илјади евра се делеле секој месец на лица блиски до Зоран Заев и Катица Јанева, односно на лица коишто требало да му прибават било каква корист на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кој сега ќе го истражува СЈО, одговорност мора да има!

Канал5 - 27.11.2019

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните.

Бишевац: Како тоа само Јанева земала повеќе од 150 илјади евра за доверливот, а не зема ниту еден друг обвинител

Курир - 27.11.2019

Само Катица Јанева земала повеќе од 150 илјади евра додаток за доверливост. Тоа што таа како обвинител во СЈО земала екстра пари за доверливост или за да молчи за разговорите кои ги поседува обвинтелство е срамно.

Арсовски: СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение

Курир - 27.11.2019

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните, ...

Специјалните обвинители немаат намера да ги вратат парите од бонусите: Си ги заработивме!

Слободен Печат - 27.11.2019

Ниту еден од 13 поранешни специјални обвинители, барем до денес, нема намера да ги врати парите кои на име бонуси им биле исплаќани во изминатите четири години, дознава „Слободен печат“. Поголем дел од поранешните обвинители од дванаесетчлениот тим ...

Еден милион евра за надоместоци за обвинителите на СЈО

А1 On - 27.11.2019

Од 70 илjади евра до 107 илјади евра надоместоци земале обвинителите во Специјалното јавно обвинителство, надвор од редовната плата, покажуваат податоците од базата „Отворени финансии“. Според пресметките, за 4 години десетте специјални јавни ...

Командантот на Алфите за ангажманот во СЈО: Подготвен сум да го вратам секој денар што не сум го заработил

МКД - 27.11.2019

Командантот на полициската единица алфи, Примислав Димовски, кој се најде на списокот на лица ангажирани од СЈО, на кои им се исплатени хонорари вели дека е подготвен да го врати, секој денар кој што не го заработил.

Бонусите во СЈО почнале од 70.000 завршиле на 150.000 денари

ММС - 27.11.2019

Според неофицијални информации на Дојќе Веле од извори кои имале увид во тие одлуки, надоместокот за доверливот за обвинителите во почетокот изнесувал 70.000 денари. По извесен период (не ни се достапни податоци точно од кога) тој надоместок ...

Бишевац: Детски е да се верува дека Јанева со Јовановски правела се, тука се високи функционери на СДСМ

Курир - 27.11.2019

За првпат се случува медиумски спектакл кога некој од притвор оди во домашен притвор. Кој го нарача тоа? Мислите дека е случајно. И ако не е Заев, некој требаше да понесе оставка. Тоа е така зошто на власта и требаше нешто да се оттргне вниманието ...

(Видео) Арсовски: СЈО се користело единствено за рекетирање, уцени, притисоци и испумпување на народните пари

Макфакс - 27.11.2019

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните, ...

И шоферот на Катица Јанева земал 30.000 евра

Press24 - 27.11.2019

Од 70 илjади евра до 107 илјади евра надоместоци земале обвинителите во Специјалното јавно обвинителство, надвор од редовната плата, покажуваат податоците од базата „Отворени финансии“. Според пресметките, за 4 години десетте специјални јавни ...

И шоферот на Катица Јанева земал 30.000 евра

Курир - 27.11.2019

Од 70 илjади евра до 107 илјади евра надоместоци земале обвинителите во Специјалното јавно обвинителство, надвор од редовната плата, покажуваат податоците од базата „Отворени финансии“. Според пресметките, за 4 години десетте специјални јавни ...

Примислав Димовски: Подготвен сум да го вратам секој денар, ако не сум го заработил

+инфо - 27.11.2019

Командантот на полициската единица алфи, Примислав Димовски на Фејсбук го објаснува својот ангажман како истражител на СЈО, откако се појавија реакции за исплатени високи хонорари на тие што работеле со Јанева.

Арсовски: СЈО три години функционирало како злосторничко здружение

Нетпрес - 27.11.2019

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните, ...

Арсовски: Иронија е Фетаи за стотиците илјади евра да се правда со пратениците, а им отвораше истраги

+инфо - 27.11.2019

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните, ...

Обвинителите на СЈО за 4 години зеле надоместоци од над милион евра

Нетпрес - 27.11.2019

Од 70 илjади евра до 107 илјади евра надоместоци земале обвинителите во Специјалното јавно обвинителство, надвор од редовната плата, покажуваат податоците од базата „Отворени финансии“. Според пресметките, за 4 години десетте специјални јавни ...

Високи бонуси, низок морал во СЈО

Слободен Печат - 27.11.2019

Истражители на ЈО од вчера се во Специјалното обвинителство со цел да обезбедат финансиски документи за исплатата на високите надоместоци од десетици ијлади евра во СЈО, кои ја растревожија јавноста.

Јанева заглавена со седум кредити во банките, лани си купила и животна полиса

А1 On - 27.11.2019

Во последниот анкетен лист, кој поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, го доставила до антикорупционерите, пријавила дека во две банки чува приближно 98 илјади евра, а нејзинот син Лазар, десет илјади евра.

Командантот на Алфите за ангажманот во СЈО: Подготвен сум да го вратам секој денар што не сум го заработил

Press24 - 27.11.2019

Командантот на полициската единица алфи, Примислав Димовски, кој се најде на списокот на лица ангажирани од СЈО, на кои им се исплатени хонорари вели дека е подготвен да го врати, секој денар кој што не го заработил.

Чувањето доверливи информации е обврска, не ставка за надомест

Нова ТВ - 27.11.2019

Пишува: Љубиша Арсиќ Законот за класифицирани информации е прописот кој ги уредува тајните и доверливите информации и податоци. Законот ја уредува класификацијата на информациите, условите, критериумите, мерките и активностите што се преземаат за ...

Последни обиди да се сокрие криминалот на СЈО и државниот врв

Нетпрес - 27.11.2019

Дали Зоран Заев е решен да го пушти низ вода СЈО, со обелоденување на скандалозните суми со кои се расфрлале обвинителите и нивните соработници, и брзата реакција на обвинителката Вилма Русковска за финансиската истага во институцијата што ја ...

Истрагата на Рускоска за СЈО – нова фарса на Заев и обвинителката!

Денешен - 27.11.2019

Кога Јовески и Рускоска и формално го отворија „Рекет“, беше јасно дека многу е веројатно оти случајот ќе заврши така што Заев ќе се прогласи за борец против корупцијата, дека преку овој случај ќе се направи обид за „рехабилитиција“ на Рускока кај ...

Се стега обрачот околу СЈО и „Рекет“

Либертас - 27.11.2019

Јавното Обвинителство истражува дали во СЈО бил прекршен законот, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе се дознае кој го предупредил Бојан Јовановски за „Рекет“ Јавното обвинителство вчера почна предистражна постапка околу надоместоците ...

Јовановиќ: „Рекет“ беше обид за пад на владата на Зоран Заев

Локално - 27.11.2019

Катица Јанева и нејзината екипа со „Рекет“ длабоко не разочараа, но мора јасно да се каже дека во јуни „Рекет“ беше обид за пад на владата на Зоран Заев. Очигледно е дека Јанева посредувала со Бојан Јовановски, но атмосферата и наративот кој во ...

Бишевац: Во Македонија има други луѓе со знаење кои подобро ќе ја завршеа работата од СЈО

iPortal - 27.11.2019

Поранешниот пратеник од редовите на СДСМ Сафет Бишевац, на денешната дебата на ТВ24 изјави дека вработените од СЈО со додатоците кои ги добивале правеле осиромашување на граѓаните, како и дека дел од тие финансии не биле оправдани и вработените не ...

Арсовски: СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение

24Инфо - 27.11.2019

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните.

Бишевац: Мислите случајно така се пренесуваше Јанева во куќен притвор?

Република - 27.11.2019

Мислите дека е случајно што се случи медиумски спектакл од притвор Катица Јанева ја префрлаа во куќен притвор, запраша новинарот и аналитичар Сафет Бишевац додавајќи дека тоа се случи зошто на власта ѝ требаше нешто да се оттргне вниманието од ...

Јовановиќ: Целта на „Рекет“ беше пад на владата на Зоран Заев

iPortal - 27.11.2019

Катица Јанева и нејзината екипа со „Рекет“ длабоко не разочараа, но мора јасно да се каже дека во јуни „Рекет“ беше обид за пад на владата на Зоран Заев. Очигледно е дека Јанева посредувала со Бојан Јовановски, но атмосферата и наративот кој во ...

Бишевац: СЈО со додатоците на плата правеле осиромашување на граѓаните

Локално - 27.11.2019

Поранешниот пратеник од редовите на СДСМ Сафет Бишевац, на денешната дебата на ТВ24 изјави дека вработените од СЈО со додатоците кои ги добивале правеле осиромашување на граѓаните, како и дека дел од тие финансии не биле оправдани и вработените не ...

СЈО во пламен и улогата на Рускоска во спасувањето на Зоран Заев

Република - 27.11.2019

„ Сите кои му слугуваат на Заев, треба пред себе да ја имаат сликата на Катица со ќулавката, така ќе ги пушти низ вода за да се задржи таму каде што е “. Оваа извајва на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, најавите дека наското ќе се чуе ...

Буџетот на државата и граѓаните е оштетен од страна на вработените во СЈО, преку кој се злоупотребени милионски суми

Опсервер - 27.11.2019

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните.

Истражителите на обвинителката Рускоска влегоа во СЈО

Тера - 27.11.2019

Истражители од Обвинителството за гонење на организиран криминал кое го раководи Вилма Рускоска, влегоа во канцелариите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во рамките на предистрага која се однесува на финансискиото работење на СЈО, односно ...

Димовски: Доколку се утврди дека сум несоодветно платен, подготвен сум да го вратам секој денар

Либертас - 27.11.2019

Командантот на полициската единица алфи, Примислав Димовски, кој се најде на списокот на лица ангажирани од СЈО, на кои им се исплатени хонорари вели дека е подготвен да го врати, секој денар кој што не го заработил.

Примислав Димовски: Доколку се утврди дека сум несоодветно платен, подготвен сум да ги вратам парите

24Инфо - 27.11.2019

Командантот на полициската единица алфи, Примислав Димовски се огласи во јавноста откако се најде на листата на ангажирани од СЈО, на кои им се исплатени хонорари. Тој вели дека доколку се утврди доколку парите не му се заработени и заслужени, тој е ...

Високи бонуси, низок морал во СЈО

CivilMedia - 27.11.2019

Јавното обвинителство од вчера почна предистражна постапка во врска со високите надоместоци за доверливост од десетици илјади евра што им биле исплатувани на обвинителите од замрзнатото Специјално јавно обвинителство.

ЗА ХОНОРАРИТЕ ОД СЈО: Примислав Димовски подготвен да го врати секој денар кој не го заработил

Фактор - 27.11.2019

Примислав Димовски, командантот на полициската единица алфи, кој се најде на списокот на лица ангажирани од СЈО, на кои им се исплатени хонорари кажа дека е подготвен да го врати, секој денар кој не го заработил.

Златната клаузула носела надоместоци за 120 лица

Н.Македонија - 27.11.2019

По обелоденувањето на висината на бонусите, кои покрај платата се делеле за вработените, но и надворешните соработници на сега веќе нефункционалното СЈО, се засилија активностите на Републичкото јавно обвинителство.

ФЕТАИ УРДИ ПО МИЛОШОСКИ: Наместо да подготвува одбрана, тој дели совети за хонорарите на СЈО

Магазин - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

БИШЕВАЦ: Обвинителството е срамно – Јанева има земено 150 илјади евра за доверливост на информациите од разговорите

Магазин - 27.11.2019

Само Катица Јанева земала повеќе од 150 илјади евра додаток за доверливост. Тоа што таа како обвинител во СЈО земала екстра пари за доверливост или за да молчи за разговорите кои ги поседува обвинителство е срамно.

Катица Јанева и на возачот му дала 30.000 евра…

Expres - 27.11.2019

За 4 години, десетте специјални обвинителки заедно со шефицата на СЈО Катица Јанева земале над еден милион евра на име надоместоци за доверливост. Покрај редовната плата, специјалните зеле меѓу 70 и 107 илјади евра, покажува базата „Отворени ...

Арсовски: СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение

MakPress - 27.11.2019

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите ...

Тасева: Бонусите што се делеле во СЈО се незаконски

Expres - 27.11.2019

Оваков пример на додаток за работа со доверливи податоци не ми е познат. Мислам дека не е во ред, вели првиот човек на Транспарентност Македонија, Слаѓана Тасева, пренесуваат медиуми . Додатокот за доверливост за да не се открива тоа што е слушнато ...

Арсовски: Во СЈО си делеле пари и додатоци за дејствија кои по закон морале да ги преземаат

Скопје1 - 27.11.2019

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментов ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните.

Претрес во СЈО за бонусите на Катица Јанева и нејзиниот тим

Канал5 - 26.11.2019

Истражители од Jавното Oбвинителство влегоа во просториите на Специјалното Обвинителство. Двајца истражители по налог на шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Русковска во објектот на поранешно СЈО денеска ја ...

Ќар или зијан: СЈО на мета низ призмата на парите

Deutsche Welle - 26.11.2019

Ако Јавниот обвинител смета дека со примањето на платите и надоместоците е повреден каков било пропис, обвинителите се подготвени веднаш да поднесат оставка, велат извори од СЈО. Дали биле законски надоместоците за доверливост што ги добивале ...

Истражители од обвинителството за гонење на организиран криминал се во СЈО заради поделбата на бонусите

Телма - 26.11.2019

Телма неофицијално дознава дека истражители од обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција се во СЈО. Според нашите информации, тие се испратени во врска со информациите за распределбата на големите бонуси која се одвивала во ...

Русковска го „тресе од гаќи“ СЈО

Алсат-М - 26.11.2019

Истражители од Обвинителството за организиран криминал собираат финансиска документација во Специјалното јавно обвинителство. Првично и неофицијално предмет на интерес се високите бонуси кои ги делеле веќе поранешните специјални јавни обвинители за ...

Истражителите на Русковска влегоа во СЈО, прибираат документација за исплатените бонуси

Фокус - 26.11.2019

Истражители од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во моментот се во просториите на СЈО, дознава „Фокус“ од извори од обвинителството. Тие имаат задача да обезбедат документација во врска со исплатата на бонусите кои се ...

Истражители во СЈО

Канал5 - 26.11.2019

Двајца истражители од Обвинителството за организиран криминал по налог на Вилма Русковска околу пладне дошле во Специјалното јавно обвинителство потврдуваат од таму за Канал 5. Неофицијално во моментов имаат состанок со една од специјалните ...

Обвинители од СЈО: Сите заборавија дека главата ни беше ставена во торба!

Фокус - 26.11.2019

Откако денеска истражители од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција влегоа во просториите на СЈО, со наредба да одземат документација поврзана со исплатата на бонусите, обвинителите кои до неодамна беа дел од тимот на СЈО, се ...

Предистрага за високите бонуси на обвинителите од СЈО

Алсат-М - 26.11.2019

Вилма Русковска „ги тресе од гаќи“ обвинителите од некогашното Специјално јавно обвинителство. Двајца истражители од Обвинителството за организиран криминал, каде таа е шефица, денеска ја проверуваа финансиската документација и исплатата на бонуси ...

Истражители на Русковска влегоа во СЈО по документите

24 Вести - 26.11.2019

Шефицата на Обвинителството кое гони организиран криминал и корупција испрати истражители во СЈО. Со часови се собираа документи, договорите за соработка, за доверливост. Вилма Русковска ќе ги проверува колегите од Специјалното обвинителство и ...

Мицкоски: Сите кои му слугуваат на Заев пред себе да ја имаат сликата на Катица со ќулавка

Press24 - 26.11.2019

Ние велевме Катица Јанева не чини, Катица Јанева злоупотребува позиција, Катица Јанева е корумпирана, они велеа таа е нашата црвена линија, за да денеска гледаме како ја пуштаат низ вода. Сите оние кои што денеска му слугуваат на Зоран Заев треба да ...

Милошоски: Превисоките хонорари во СЈО да се гонат како злоупотреба и проневера во службата

Press24 - 26.11.2019

Според позитивните законски прописи во Македонија доделувањето на спорните и превисоки хонорари во стотици илјади евра од државниот буџет, од Катица Јанева сама на себе, како и на останатите обвинители, службеници и вештаци во СЈО, би требало да се ...

Русковска испрати истражители во СЈО за надоместоците на Јанева

Press24 - 26.11.2019

Истражители од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во СЈО попладнево ќе собираат финансиска документација поврзана со бонусите кои ги делела екс-шефицата на Спеицијалното јавно обвинителство, Катица Јанева за себе и на целиот ...

Истрагата за специјалните напред, парите за бонуси назад!

Слободен Печат - 26.11.2019

Вистина Државниот обвинител Јовески да расчисти дали навистина обвинителите во СЈО земале огромни бонуси и дали високите суми за додаток за доверба се законски, побара премиерот Зоран Заев.

Истражители го чешлаат СЈО за да обезбедат финансиски документи

+инфо - 26.11.2019

Официјалните информации од базата „Отворени финансии“ покажаа дека поранешната специјална обвинителка Катица Јанева за време на својот мандат, зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата.

Истражители влегоа во СЈО, ја „чешлаат“ документацијата за бонусите

МКД - 26.11.2019

Истражители од Основното јавно обвинителство во Скопје во моментов се во просториите на СЈО, дознава МКД.мк од високи извори од ОЈО. Според нашите извори се работи за собирање на документација поврзана со исплатата на бонусите кои се делеле во СЈО.

Истражители влегоа во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи

Курир - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Истражители роварат во СЈО, се бараат договорите за доверливост

Слободен Печат - 26.11.2019

Се бараат сите договори за вработување, договорите за доверливост, исплати на плати, надоместоци и бонуси. Русковска ќе испитува дали имало финансиски злоупотреби. Истаражители по наредба на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ...

Русковска испрати истражители во СЈО за надоместоците на Јанева

А1 On - 26.11.2019

Истражители од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во СЈО попладнево ќе собираат финансиска документација поврзана со бонусите кои ги делела екс-шефицата на Спеицијалното јавно обвинителство, Катица Јанева за себе и на целиот ...

Истражители влегоа во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи

ММС - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Истражители влегоа во СЈО за да обезбедат финансиски документи

Нетпрес - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Обвинители од СЈО: Нема од што да се плашиме, исплатите беа законски

Press24 - 26.11.2019

Откако денеска истражители од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција влегоа во просториите на СЈО, со наредба да одземат документација поврзана со исплатата на бонусите, обвинителите кои до неодамна беа дел од тимот на СЈО, се ...

СЈО гнездо за раскалашно трошење народни пари

Нетпрес - 26.11.2019

Не стивнуваат реакциите во јавноста кои со презир, огорченост и лутина упатуваат на дрското и неодговорно трошење на огромни суми на пари за некакви бонуси и „додатоци за доверливост“ што обвинителите во СЈО ги земале, и покрај нивните високи плати.

Обвинителството бара документи во СЈО

Р.С.Европа - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдуваат од Обвинителството за МИА. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Истражители на Русковска ја тресат финансиската документација во СЈО

Нова ТВ - 26.11.2019

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е денешен терен за истражители од Обвинителството за гонење на организиран криминал (ОЈО). По налог на обвинителката Вилма Русковска, во моментот се претресува финансиската документација во истрагата за исплата ...

Специјалните обвинители не се плашат од истрагата на Рускоска

Слободен Печат - 26.11.2019

Токму тие договори за кој многу се шпекулира во јавноста беше иницијална каписла денеска екипи на истражители од Одделот за организиран криминал и корупција при Јавното обвинителство на Македонија со кој раководи обвинителката Вилма Рускоска да ...

Истражителите уште собираат документи во зградата на СЈО

Макфакс - 26.11.2019

Речиси четири часа поминаа во зградата на СЈО, истражителите кои ги испрати обвинителката Вилма Русковска, за да ја подигнат фианансиската документација за надоместоците кои екшефицата на СЈО, Катица Јанева, им ги делела на нејзините колеги, ...

Слаѓана Тасева: Додатокот за доверливост е непознат

Курир - 26.11.2019

Оваков пример на додаток за работа со доверливи податоци не ми е познат. Мислам дека не е во ред, вели за Лидер.мк првиот човек на Транспарентност Македонија, Слаѓана Тасева. Додатокот за доверливост за да не се открива тоа што е слушнато во ...

Вработените од СЈО почнаа да си одат, истражителите на Русковска уште собираат документи

А1 On - 26.11.2019

Речиси четири часа поминаа во зградата на СЈО, истражителите кои ги испрати обвинителката Вилма Русковска, за да ја подигнат фианансиската документација за надоместоците кои екшефицата на СЈО, Катица Јанева, им ги делела на нејзините колеги, ...

Зошто додаток за доверливост во СЈО кога имаат високи плати?

Нетпрес - 26.11.2019

Оваков пример на додаток за работа со доверливи податоци не ми е познат. Мислам дека не е во ред, вели за Лидер.мк првиот човек на Транспарентност Македонија, Слаѓана Тасева. Додатокот за доверливост за да не се открива тоа што е слушнато во ...

Истражителите на обвинителката Рускоска влегоа во СЈО

Глас на Америка - 26.11.2019

Бонусите во висина од 70 до 160 илјади евра кои во текот на мандатот си ги доделиле Јанева и нејзиниот тим се причината поради која Обвинителството за гонење на организиран криминал почна предистрага.

Во СЈО јаделе по 9 килограми лешници, бадеми и фстаци дневно

Курир - 26.11.2019

Анализата на дел од трошоците направени од СЈО за набавка на апетисани покажува дека специјалните обвинители и другиот персонал во СЈО биле на протеински терапија со користење на храна богата со белковини.

Истражители влегоа во просториите на СЈО

Press24 - 26.11.2019

Истражителите на Обвинителството за криминал и корупција влегоа попладнево во СЈО, јавува Сител. Скоро четири часа тие се во СЈО иако не се знае дали собираат документи. Сител вели дека сеуште не можат да се дадат детали.

„Вечер“ дознава: Ова се детали од упадот на Рускоска во СЈО, а Катица Јанева се враќа во Шутка?!

Курир - 26.11.2019

Шефицата за дела од организиран криминал при Јавното обвинителоство, Вилма Рускоска, очигледно има намера да ги истурка криминалите во СЈО ако не до самиот крај, тогаш што е можно подлабоко од досегашните, првични докази, пренесува Вечер .

Мицкоски: Сите оние кои му слугуваат на Заев треба пред себе да ја имаат сликата на Катица со ќулавката, така тој ги ...

Курир - 26.11.2019

Ние велевме Катица Јанева не чини, Катица Јанева злоупотребува позиција, Катица Јанева е корумпирана, они велеа таа е нашата црвена линија, за да денеска гледаме како ја пуштаат низ вода. Сите оние кои што денеска му слугуваат на Зоран Заев треба да ...

„Заев се бореше за СЈО зошто тоа му е алатка за корупција“

Курир - 26.11.2019

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Јади бурек на ТВ Сонце изјави дека и покрај тоа што на лидерските средби со СДСМ за законот за јавно обвинителство се труделе да објаснат дека Катица Јанева е вмешана во ...

Милошоски: Превисоките хонорари во СЈО да се гонат како злоупотреба и проневера во службата

+инфо - 26.11.2019

Според позитивните законски прописи во Македонија доделувањето на спорните и превисоки хонорари во стотици илјади евра од државниот буџет, од Катица Јанева сама на себе, како и на останатите обвинители, службеници и вештаци во СЈО, би требало да се ...

ВЕЧЕР дознава детали од упадот на Рускоска во СЈО- Се враќа ли Катица во Шутка?!

ММС - 26.11.2019

Шефицата за дела од организиран криминал при Јавното обвинителоство, Вилма Рускоска, очигледно има намера да ги истурка криминалите во СЈО ако не до самиот крај, тогаш што е можно подлабоко од досегашните, првични докази.

Сликата на Јанева со ќулавката да им е пред очи на слугите на Заев

Нетпрес - 26.11.2019

Ние велевме Катица Јанева не чини, Катица Јанева злоупотребува позиција, Катица Јанева е корумпирана, они велеа таа е нашата црвена линија, за да денеска гледаме како ја пуштаат низ вода. Сите оние кои што денеска му слугуваат на Зоран Заев треба да ...

Истражители од ЈО го тресат СЈО

PressingTV - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

СЈО: Главата во торба Луј Витон, а на маса секој ден по 9 килограми индиски ореви, лешници и бадеми за кои поарчиле ...

Денешен - 26.11.2019

Сите гледаат во парите што ги земавме, а забораваат дека главата си ја ставивме во торба, забораваат каков профил на луѓе гоневме, се жалат обвинителите од СЈО, каде денеска влегоа истражители да го проверат трошењето на народните пари.

Истражители влегоа во СЈО за да обезбедат финансиски документи

24Инфо - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Згрозена министерке Дескоска, поднесете си оставка

Република - 26.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска јавно изјавува дека е згрозена од Катица Јанева од нејзиното однесување во случајот . Таа чувствува одвратност и гадење од најголемиот мафијашки криминал во историјата на Македонија.

СЈО ја потврди исплатата на надоместоците за доверливост

Фактор - 26.11.2019

Специјалното јавно обвинителство, кое де-факто повеќе не функционира, за Дојче Веле известува дека надоместоците за доверливост кои ги добивале обвинителите не биле повисоки од земјите во регионот и дека поранешната специјалната јавна обвинителка ...

ЕХО ОД БОМБИТЕ НА ЗАЕВ: Истражители влегоа во СЈО да бараат документи за 157.000 евра на Катица Јанева да не открива ...

Денешен - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Детали од упадот на Рускоска во СЈО

Република - 26.11.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска очигледно има намера да ги истурка криминалите во СЈО ако не до самиот крај, тогаш што е можно подлабоко од досегашните, првични докази, објави Вечер.

СЈО ја потврди исплатата на надоместоците за доверливост

Вечер Прес - 26.11.2019

Специјалното јавно обвинителство, кое де-факто повеќе не функционира, за Дојче Веле известува дека надоместоците за доверливост кои ги добивале обвинителите не биле повисоки од земјите во регионот и дека поранешната специјалната јавна обвинителка ...

Истражители по налог на Јавното обвинителство влегле во просториите на СЈО

iPortal - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка. Официјалните информации од базата „Отворени финансии“ покажаа дека поранешната ...

По налог на ЈО, истражители влегоа во просториите на СЈО

Локално - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Јовески: Истражителите од обвинителството влегоа во СЈО, се бара документацијата за бонусите

Вечер Прес - 26.11.2019

Истражителите од Јавното обвинителство во моментов се влезени во просториите на СЈО , со цел да се обезбеди потребната документација за исплата на надоместоците кои ги добивале обвинителите, вели за весникот ВЕЧЕР, државниот обвинител Љубомир ...

Милошоски: Превисоките хонорари во СЈО да се иследуваат како злоупотреба и проневера

Република - 26.11.2019

Според позитивните законски прописи во Македонија доделувањето на спорните и превисоки хонорари во стотици илјади евра од државниот буџет, од Катица Јанева сама на себе, како и на останатите обвинители, службеници и вештаци во СЈО, би требало да се ...

Истражители влегоа во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи

еМагазин - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Истражителите на Русковска влегоа во СЈО, прибираат документација за исплатените бонуси

Либертас - 26.11.2019

Истражители од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во моментот се во просториите на СЈО, дознава „ Фокус “ од извори од обвинителството. Тие имаат задача да обезбедат документација во врска со исплатата на бонусите кои се ...

Истражителите на ОЈО прибираат документација за исплатените бонуси во СЈО

CivilMedia - 26.11.2019

Истражители од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција , според извори на Форкус , влегле во просториите на СЈО. Како што објавува Фокус, тие имаат задача да обезбедат документација во врска со исплатата на бонусите кои се ...

Истражители влегоа во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи

Бриф - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Истражители влегоа во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи

Опсервер - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Истражители влегоа во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи

Република - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Taсева: Ваков пример на додаток за работа со доверливи податоци не ми е познат

PressingTV - 26.11.2019

Ваков пример на додаток за работа со доверливи податоци не ми е познат . Мислам дека не е во ред, вели за Лидер.мк првиот човек на Транспарентност Македонија, Слаѓана Тасева. Додатокот за доверливост за да не се открива тоа што е слушнато во ...

Катица Јанева одредувала кој обвинител колкав додаток за доверливост ќе земе

Република - 26.11.2019

Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кое инаку официјално не функционира, известува дека надоместоците за доверливост кои ги добивале обвинителите не биле повисоки од земјите во регионот и дека поранешната специјалната јавна обвинителка Катица ...

Истражителите на Русковска „го тресат од гаќи” СЈО

Вечер Прес - 26.11.2019

Извори од СЈО потврдуваат дека висината на исплаќаните бонуси зависела од обемот и тежината на задачата, како и од тежината на предметот, односно материјалите со кои е во контакт еден обвинител од СЈО.

Истражителите уште собираат документи во зградата на СЈО

Точка - 26.11.2019

Истражителите кои ги испрати обвинителката Вилма Русковска да ја подигнат фианансиската документација за надоместоците кои екшефицата на СЈО, Катица Јанева, им ги делела на нејзините колеги, стручните соработници, истражители и други вработени ...

Ќар или зијан: СЈО на мета низ призмата на парите

Либертас - 26.11.2019

Ако Јавниот обвинител смета дека со примањето на платите и надоместоците е повреден каков било пропис, обвинителите се подготвени веднаш да поднесат оставка, велат извори од СЈО, пишува Дојче веле .

Во СЈО дневно се мезеле 9 кг лешници, бадеми и фстаци или 36 кг кикирики

Република - 26.11.2019

Анализата на дел од трошоците направени од СЈО за набавка на апетисани покажува дека специјалните обвинители и другиот персонал во СЈО биле на протеински терапија со користење на храна богата со белковини.

Истражители влегле во СЈО за да ја претресат финансиската документација?

Н.Македонија - 26.11.2019

Истражители од обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција влегле во просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), според неофицијални информации кои ги пренесоа повеќе медиуми, повикувајќи се на извори во Обвинителството.

Истражителите сѐ уште собираат документи во зградата на СЈО

Н.Македонија - 26.11.2019

Речиси четири часа поминаа во зградата на СЈО, истражителите кои ги испрати обвинителката Вилма Русковска за да ја подигнат фианансиската документација за надоместоците кои ексшефицата на СЈО, Катица Јанева, им ги делела на нејзините колеги, ...

СЈО го нема, „бомбите“ сѐ погласно одекнуваат

Н.Македонија - 26.11.2019

Специјалното јавно обвинителство веќе неколку месеци не е функционално, но „опашките“ од неговото четиригодишно постоење и понатаму се провлекуваат како теми што сѐ уште предизвикуваат возбуда, па и контроверзии во јавноста.

Во СЈО дневно се “кркале” 9 кг лешници, бадеми и фстаци или 36 кг кикирики

Expres - 26.11.2019

Анализата на дел од трошоците направени од СЈО за набавка на апетисани покажува дека специјалните обвинители и другиот персонал во СЈО биле на протеински терапија со користење на храна богата со белковини.

ВЕЧЕР дознава: Катица се враќа на старото место во Шутка?!

Магазин - 26.11.2019

Шефицата за дела од организиран криминал при Јавното обвинителоство, Вилма Рускоска, очигледно има намера да ги истурка криминалите во СЈО ако не до самиот крај, тогаш што е можно подлабоко од досегашните, првични докази.

Русковска ги „тpeсе од гaќи“ обвинителите од СЈО

365 - 26.11.2019

Истражители од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција денеска влегоа во СЈО за да ја чешлаат финансиската документација, вклучително и сите договори за вработување, договорите за доверливост, исплати на плати, надоместоци и ...

Истражители влегоа во СЈО

Expres - 26.11.2019

По налог на Јавното обвинителство истражители влегоа во просториите на бившото СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Официјалните информации од базата „Отворени финансии“ покажаа дека поранешната специјална ...

МКД: Долг е списокот на хонорарци од платниот список на Јанева, полицајци, новинари, ќерки …

Скопје1 - 26.11.2019

Освен обвинителите и вработените во Специјалното јавно обвинителство, на списокот хонорарни соработници се и голем број на државни службеници, нивни синови и ќерки, полицајци, новинари, експерти… Еден од поголемите хонорари во период од последните ...

ОБВИНИТЕЛИТЕ ВО СЈО ЗДРАВО СЕ ХРАНЕЛЕ: Дневно се „кркало“ по 9 кг лешници, бадеми и фстаци или 36 кг кикирики

Магазин - 26.11.2019

По големите бонуси кои ги земале обвинителите на СЈО и другите вработени, исто така откриено е дека и луксузно ги трошеле парите, па дури и набавката за апетисаните дека се хранеле здраво.

СЈО: Во само еден предмет вративме повеќе пари отколку целокупниот буџет на СЈО

365 - 26.11.2019

Извори од СЈО за „Дојче веле“ потврдуваат дека бил исплаќан надоместок за доверливост, кој впрочем е предвиден и со Законот за СЈО. Високите суми ги објаснуваат со обемот и тeжината на задачата што ја имало обвинителството, односно профилот на ...

Од СЈО велат дека „земале“ зашто ставале “глава в торба“

Expres - 26.11.2019

Обвинители кои до неодамна беа дел од тимот на СЈО, се воздржуваат од официјални коментар по денешното влегување на истражители на ОЈО да ја испитаат оправданоста на високите исплати на бонуси во СЈО на чие чело предничи екс-шефицата Катица Јанева, ...

Истражители по налог на ЈО пребаруваат финансиски документи во СЈО

MakPress - 26.11.2019

Истражители по налог на Јавното обвинителство се во просториите на СЈО за да обезбедат финансиски документи, потврдија за МИА од Обвинителството. Оттаму посочуваат дека станува збор за претходна постапка.

Премиерот Заев не гледа ништо спорно во огромните надоместоци за СЈО

Канал5 - 25.11.2019

Како се делеле бонусите во Специјалното јавно обвинителство и дали имало злоупотреби, премиерот Зоран Заев очекува одговор од Обвинителството. Тој застана во одбрана на обвинителите за кои, како што рече, не се водат истраги додека истражните органи ...

Заев: Јовевски да истражи колкави биле бонусите, а колкави платите во СЈО

Алсат-М - 25.11.2019

Бонусите во повеќе десетици илјади евра во СЈО – лично да ги објаснат поранешните специјални и државниот обвинител Љубомир Јовевски, побара премиерот Зоран Заев. Според првиот човек на владата одговорите како се делеле високите додатоци треба да ги ...

Антикорупциската комисија ќе го следи случајот со бонусите во СЈО

Телма - 25.11.2019

Антикорупциската комисија го чека исходот од истрагата на Јавното обвинителство за бонусите во СЈО и во зависност од тоа ќе одлучат дали ќе формираат предмет. Сите надлежни институции се ставаат на располагање за утврдување како и на кој начин биле ...

УЈП подготвена да се вклучи во истрагата за додатоците од илјадници евра во СЈО

24 Вести - 25.11.2019

Управата за јавни приходи најавува соработка со Обвинителството за да се испита дали имало финансиски злоупотреби во СЈО. Новата алатка „O творени финансии “ ги исфрли на површина платите на обвинителите во Специјалното обвинителство, но и ...

Заев: Сите знаевме дека обвинителите од СЈО земаат поголема плата за некои 300 до 500 евра

Фокус - 25.11.2019

Државниот јавен обвинител е тој кој може да ја побара и да ја соопшти информацијата за тоа како се делеле бонусите во СЈО, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Заев: Државниот јавен обвинител може да побара и да соопшти како се делеле бонусите во СЈО

Телма - 25.11.2019

Државниот јавен обвинител е тој кој може да ја побара и да ја соопшти информацијата за тоа како се делеле бонусите во СЈО, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Заев: Jавниот обвинител треба да соопшти како се делеле бонусите во СЈО, да ги почекаме сите детали

МКД - 25.11.2019

Државниот јавен обвинител е тој кој може да ја побара и да ја соопшти информацијата за тоа како се делеле бонусите во СЈО, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Николоски: Јасна е спрегата на СДСМ со Јанева, а тоа го покажува и последното финансирање на Јанева со владини пари

Курир - 25.11.2019

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Што не е јасно посочи дека она што тој и ВМРО-ДПМНЕ во минатото го зборувале сега излегло на виделина, односно како што рече тој се испоставило дека постои спрега ...

Антикорупционерите ќе бараат информации од Управата за финансова полиција за бонусите на СЈО

Слободен Печат - 25.11.2019

Антикорупциска ќе бара информации од институциите кои се надлежни за финансиското работење, како што се Управата за финансова полиција и Државниот завод за ревизија. Дополнителните приходи на обвинителите од работењето во СЈО ќе се најдат под лупа ...

Спрегата меѓу СДСМ и Јанева го докажува нејзиното финансирање со владини пари

Нетпрес - 25.11.2019

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата Што не е јасно посочи дека она што тој и ВМРО-ДПМНЕ во минатото го зборувале сега излегло на виделина, односно како што рече тој се испоставило дека постои спрега ...