TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) „Скопје мора да дише“: Еве уште еден „исправен” автобус што поминал регистрација и земал лиценца

еМагазин - 17.02.2019

Автобуската несреќа на патот Скопје-Тетово, го покрена прашањето за безбедност на автобусите, односно техничка исправност на истите. Фејсбук-страницата „Скопје мора да дише“ објави видео од автобус на ЈСП по скопските улици за кои вели дека е ...

Автобус на „Дурмо турс“ и лани бил извлекуван со кран на Косово

МКД - 16.02.2019

На 9 март 2018 година косовските медиуми јавија за излетан автобус од патот Скопје - Приштина при што немало некои посериозни повреди на патниците. Тогаш со кран бил ваден автобус на „Дурмо турс“.

ФОТО: Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот, го извлекувале со кранови и полиција

Press24 - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат. Косовските медиуми тогаш известија за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови ...

Законот дозволувал „Дурмотурс“ сам да си ги прегледува возилата

Независен - 16.02.2019

Законот за возила му дозволувал на сопственикот на „Дурмотурс“, Дурмиш Белули, чиј автобус однесе во смрт 14 лица, своите автобуси да ги прегледува во фирма што е во негова сопственост. Според Законот на кој се повикуваат од Министерството за ...

Необични приказни за животот и смртта од автобусот „сетра 315“

Н.Македонија - 16.02.2019

На кобниот ден кога се случи автобуската несреќа, гостиварец се нашол во друштвото што било повикано од заеднички пријател, кој сакал да ги почести за роденденот на својата ќерка. Бидејќи биле блиски пријатели не можел да го одбие, да не прифати да ...

ФОТО: Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот, го извлекувале со кранови и полиција

Курир - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат. Косовските медиуми тогаш известија за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови ...

На Дурмо Турс не му е прв пат да излетува од пат, лани во Косово го извлекувале со кранови

Алфа - 16.02.2019

Три дена по кобната среда каде црвениот автобус на смртта, се преврте и одзема 15 животи , обвинителството не открива детали за причините на несреќата , работеле интензивно на прибирање на материјалните и вербалните докази.

Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот

Слободен Печат - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат во Косово, сообраќајки се на релација Скопје – Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови се извлекува автобус на „Дурмо турс“, ...

Весна Бејби: „Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата“

Репортер - 16.02.2019

Актерката Весна Бејби Петрушевска се огласи на социјалните мрежи по повод изјавата на сопственикот на „Дурмо Турс”, Дурмиш Белули, по повод автобуската несреќа која се случи изминатата недела, во која загинаа 14 лица.

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

Скопје24 - 16.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот, пишува Макфакс.

Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот, го извлекувале со кранови

Точка - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат. Косовските медиуми тогаш известија за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови ...

(ФОТО) Весна Петрушевска со критики за газдата на „Дурмо турс“: „Стави го на клада ,ти важно да си ја спасиш фирмата!“

Екран - 16.02.2019

Сообраќајната несреќа која однесе 15. животи во Македонија никого не остави рамнодушен. Некој коментира во себе, други јавно…Една од нив е македонската актерка Весна Петрушевска која на својот профил на Фејсбук јавно се произнесе после изјавата на ...

Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот, го извлекувале со кранови и полиција

Пулс24 - 16.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 9-ти март излетал од пат. Косовските медиуми тогаш известија за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Косовскиот портал „Дреница прес“ на 9 март 2018 година информираше дека со полиција и кранови ...

На Дурмо Tурс не им е првпат, лани излетале во Косово

iPortal - 16.02.2019

На 9 март 2018 година косовските медиуми јавија за излетан автобус од патот Скопје – Приштина при што немало некои посериозни повреди на патниците. Тогаш со кран бил ваден автобус на „Дурмо турс“.

Командирот на пожарникарите за несреќата: „Веднаш интервениравме, глетката беше застрашувачка“

ТВ21 - 16.02.2019

За ужасот од 13-ти февруари, кога се преврте автобус на компанијата „Дурмо Турс“, раскажува и командирот на Противпожарната единица. Вели дека сликата што ја виделе на местото на настанот била застрашувачка.

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Фактор - 16.02.2019

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да си врши технички прегледи на возилата кои ги поседува.

Возачот на автобусот имал казна за непочитување на возниот ред

Сител - 15.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непотичување на возниот ред.

Сопственикот на „Дурмо турс“: Возачот рекол дека изгубил свест

Фокус - 15.02.2019

Дурмиш Бељули, сопственик на компанијата Дурмо Турс вели дека е потресен од трагичната несреќа која се случи пред еден ден, во која животот го загубија 14 лица и над 30 се со тешки телесни повреди.

Нов инцидент со автобус на Дурмо Турс

Сител - 15.02.2019

Нов инцидент со автобус на Дурмо турс утрово во Гостивар, за среќа нема повредени. Патниците кои утрово се качиле на редовната линија за Скопје за кратко биле принудени да го напуштата автобусот.

(Фото) Нов инцидент со автобус на „Дурмо Турс“

Либертас - 15.02.2019

Нов инцидент се случил и денеска со автобус на „Дурмо Турс“ во Гостивар. Патниците тврдат дека се блокирале задните тркала, поради што автобусот оставил трага на кочење на автопатот. За среќа нема повредени, но инцидентот предизвикал паника меѓу ...

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ предаден во Обвинителството

Либертас - 15.02.2019

бвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ Мане Трифуновски, кој е пуштен на домашно лекување. Се испитуваат листинзите, кога последен пат разговарал по телефонот и дали користел интернет во ...

Директорот на Државниот инспекторат за транспорт: Да ме прашате дали „Дурмо Турс“ сам си врши технички преглед е како ...

Либертас - 15.02.2019

Ние немаме никаква контрола врз превозните средства, во смисла дали тие се исправни или неисправни за вршење јавен транспсорт. Ние само вршиме контрола дали автобусите имаат лиценца и дозвола за работа и тука завршува нашата надлежност – изјави за „ ...

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

А1 On - 15.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот. Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

А1 On - 15.02.2019

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за „А1он“ потврди дека техничкиот преглед на автобусот што учествуваше во несреќата, при што загинаа 14 луѓе, е ...

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ преку друга своја фирма вршел технички преглед

А1 On - 15.02.2019

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Либертас - 15.02.2019

Според информациите од Централниот регистар, Дурмиш Белули е сопственик и на „Дурмо турс“ и на станицата за технички преглед „АМЗ Гостивар“. Дурмиш Белули не сакал да даде изјава за „ Макфакс “.

(ВИДЕО) 360˚ Патувавме со „Дурмо Турс“ од Скопје до Гостивар во 16:15 часот еден ден по трагедијата – автобусот скоро ...

Либертас - 15.02.2019

Еден ден по трагичниот настан екипа на „ 360 Степени “ реши да ја поминеме рутата на кобната линија на Дурмо Турс, која од Скопје кон Гостивар вообичаено стартува во 16 часот и 15 минути од меѓуградската автобуска станица во главниот град.

Мобилниот телефон на возачот денеска е предаден во Обвинителството

24 Вести - 15.02.2019

Пред да излета од автопатот, црвениот автобус на „Дурмо Турс“ возел со брзина меѓу 80 и 85 километри на час. Ова се првите неофицијални информации од истрагата, кои се добиени од тахографот вграден во возилото.

Денеска: На автобус од „Дурмо турс“ му закочило тркалото, сите патници го напуштиле

Курир - 15.02.2019

Една од линиите Гостивар-Скопје, на меѓуградскиот превозник „Дурмо турс“ денеска не излезе од Гостивар поради наводен дефект на автобусот, пренесува „Алфа“ телевизија . Според информациите на очевидци кои сведочеа пред камерата на „Алфа“, автобусот ...

Автобус на „Дурмо турс“ и лани излетал од патот во Косово

+инфо - 15.02.2019

Автобус на „Дурмо турс“ и лани на 8-ти март излетал од пат во Косово, сообраќајки се на релација Скопје – Приштина. Косовските медиуми лани во март 2018 година информирале дека со полиција и кранови се извлекува автобус на „Дурмо турс“, одејќи на ...

Денеска: На автобус од „Дурмо турс“ му закочило тркалото, сите патници го напуштиле

Република - 15.02.2019

Една од линиите Гостивар-Скопје, на меѓуградскиот превозник „Дурмо турс“ денеска не излезе од Гостивар поради наводен дефект на автобусот, пренесува „Алфа“ телевизија. Според информациите на очевидци кои сведочеа пред камерата на „ Алфа “, автобусот ...

МВР: Не е спорно што „Дурмо турс“ вршел технички преглед во своја фирма

Република - 15.02.2019

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ предаден во Обвинителството

+инфо - 15.02.2019

Мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ денеска е предаден на вештачење во Обвинителството. Се испитуваат листинзите, кога последен пат разговарал по телефонот и дали користел интернет во работното време, велат од обвинителството.

Проговори сопственикот на „Дурмо Турс“ :Се сомневам дека возачот имал здравствен проблем

Press24 - 15.02.2019

Дурмиш Бељули, сопственик на компанијата Дурмо Турс вели дека е потресен од трагичната несреќа која се случи пред еден ден, во која животот го загубија 14 лица и над 30 се со тешки телесни повреди, а за ТВ 21 вели дека се сомнева дека не станува ...

На автобус на Дурмо Турс денеска му се блокираше тркалото - траги од кочење на асфалтот

Press24 - 15.02.2019

Една од линиите Гостивар-Скопје, на меѓуградскиот превозник Дурмо Турс денеска не излезе од Гостивар поради наводен дефект на автобусот. Кога атобусот тргнал од автобуската станица, на постојката која се наоѓа до Културниот дом во Гостивар, дошло до ...

„Дурмо турс“ и лани завршил во дол – го извлекувале на Косово

Република - 15.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот. Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил ...

МВР: Нема ништо спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ преку друга своја фирма вршел технички преглед

Press24 - 15.02.2019

Министерството за внатрешни работи, за „ Макфакс“ велат дека законски, нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

Нов инцидент со автобус на „Дурмо турс“ – му се блокирале тркалата

Вечер Прес - 15.02.2019

Нов инцидент со автобус на Дурмо турс утрово во Гостивар, во кој за среќа нема повредени. Патниците кои утрово се качиле на редовната линија за Скопје за кратко биле принудени да го напуштат автобусот.

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо турс“ испратен на вештачење

Вечер Прес - 15.02.2019

Јавното обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, кој е пуштен на домашно лекување. „Се испитуваат листинзите, кога последен пат разговарал по телефонот и дали користел интернет во ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед

Независен - 15.02.2019

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за „Макфакс“ потврди дека техничкиот преглед на автобусот што учествуваше во несреќата, при што загинаа 14 луѓе, е ...

Нов инцидент со автобус на „Дурмо Турс“

Независен - 15.02.2019

Нов инцидент се случил и денеска со автобус на „Дурмо Турс“ во Гостивар. Патници, во изјава за медиуми тврдат дека се блокирале задните тркала, поради што автобусот оставил трага на кочење на автопатот.

Весна Бејби: Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата – како бе така?!

Курир - 15.02.2019

Актерката Весна Петрушевска Бејби ја коментира изјавата на сопственикот на „Дурмо турс“, кој рече дека автобусот бил исправен, а вработени во компанијата се слушнале телефонски со возачот и дека тој за нив ја открил причината за несреќата, односно ...

Мобилниот телефон на возачот денес предаден на обвинителство

Press24 - 15.02.2019

Пред да излета од автопатот, црвениот автобус на „Дурмо Турс“ возел со брзина меѓу 80 и 85 километри на час.Ова се првите неофицијални информации од истрагата, кои се добиени од тахографот вграден во возилото, а од ТВ 24 рзговарале со возачот кој не ...

Сопственикот на Дурмо турс да се појави да помага, наместо да ја натоварува кривицата само врз шоферот

Република - 15.02.2019

, пишува на својот Фејсбук профил поранешниот шеф на Центарот за комуникации на СДСМ, Ивор Мицкоски за сообраќајката кај Ласкарци. ...

Херои од спасувачка акција: Влечеле тела од автобусот на смртта, еден од нив повреден продолжил да помага

Курир - 15.02.2019

Нехат Амети и Рами Пајазити се двајца од хероите кои завчера по несреќата кај Карпалак беа првите кои им помогнаа на повредените патници од превртениот автобус на Дурмо турс. Моника Наумовска, сопруга на еден од повредените патници, денеска ја ...

ново ВИДЕО: Бројно локално население помага и со раце се обидува да го помести автобусот

AKO - 15.02.2019

Новинската агенција Ruptly, објави видео материјал на кој се гледа како се одвивале првите минути на помош на настраданите патници од автобусот на Дурмо турс од Гостивар. Многубројни се граѓаните, локално населени, жители на Ласкарци и околните ...

Нов инцидент со автобус на „Дурмо Турс“, му се блокирале тркалата

+инфо - 15.02.2019

Нов инцидент се случил денеска со автобус на „Дурмо Турс“ во Гостивар. Патници во изјава за медиуми тврдат дека се блокирале задните тркала на автобусот. Инцидентот ги испаничил патниците кои утрово се качиле на редовната линија за Скопје.

Автобус на Дурмо турс денеска не излезе од Гостивар: Очевидци тврдат дека му се блокирало задното тркало, сите патници ...

Алфа - 15.02.2019

Една од линиите Гостивар-Скопје, на меѓуградскиот превозник Дурмо Турс денеска не излезе од Гостивар поради наводен дефект на автобусот. Според информациите на очевидци кои сведочеа пред камераста на Алфа автобусот откако тргнал од автобуската ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на автобусите

Курир - 15.02.2019

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите во Авто – мото здружение Гостивар кое е во сопственост на истите газди, потврдија од МВР. Од Државниот инспекторат за транспорт велат дека компанијата ...

Хусеин: Да прашате дали „Дурмо Турс“ сам си врши технички е како да прашате дали Камчев се лечи во Систина

Press24 - 15.02.2019

Ние немаме никаква контрола врз превозните средства, во смисла дали тие се исправни или неисправни за вршење јавен транспсорт. Ние само вршиме контрола дали автобусите имаат лиценца и дозвола за работа и тука завршува нашата надлежност.

Весна Бејби: Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата – како бе така?!

Република - 15.02.2019

Актерката Весна Петрушевска Бејби ја коментира изјавата на сопственикот на „Дурмо турс“, кој рече дека автобусот бил исправен, а вработени во компанијата се слушнале телефонски со возачот и дека тој за нив ја открил причината за несреќата, односно ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата

Алфа - 15.02.2019

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите на технички прегледи во Авто-мото здружение Гостивар, потврдија од МВР. Оваа компанија е во сопственост на истите газди.

Да ме прашате дали „Дурмо Турс“ сам си врши технички преглед е како да ме прашувате дали Орце Камчев се лекува во ...

Република - 15.02.2019

Ние немаме никаква контрола врз превозните средства, во смисла дали тие се исправни или неисправни за вршење јавен транспсорт. Ние само вршиме контрола дали автобусите имаат лиценца и дозвола за работа и тука завршува нашата надлежност – изјави за ...

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

Макфакс - 15.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот. Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Макфакс - 15.02.2019

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“ која има ист сопственик. МВР за „Макфакс“ потврди дека техничкиот преглед на автобусот кој учествуваше во несреќата каде загинаа 14 луѓе е ...

Вештачењето на автобусот треба да даде одговори за причината за трагедијата

Алфа - 15.02.2019

Дали биле исправни кочниците, воланот, гумите и останатите делови на автобусот на Дурмо турс, за кого едно од многуте патувања кон Гостивар беше последно и заврши трагично кај селото Ласкарци, ќе биде познато откако ќе заврши неговото вештачење.

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

Макфакс - 15.02.2019

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

Возачот на автобусот имал казна за непочитување на возниот ред

Нетпрес - 15.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непотичување на возниот ред.

НОВ ИНЦИДЕНТ СО АВТОБУС НА ДУРМО ТУРС: На автобус од „Дурмо турс“ му закочило тркалото, сите патници го напуштиле!

Пулс24 - 15.02.2019

Една од линиите Гостивар-Скопје, на меѓуградскиот превозник „Дурмо турс“ денеска не излезе од Гостивар поради наводен дефект на автобусот, пренесува „Алфа“ телевизија. Според информациите на очевидци кои сведочеа пред камерата на „Алфа“, автобусот ...

Денеска: На автобус од „Дурмо турс“ му закочило тркалото, сите патници го напуштиле

Скопје24 - 15.02.2019

Една од линиите Гостивар-Скопје, на меѓуградскиот превозник „Дурмо турс“ денеска не излезе од Гостивар поради наводен дефект на автобусот, пренесува „Алфа“ телевизија. Според информациите на очевидци кои сведочеа пред камерата на „Алфа“, автобусот ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на автобусите

Пулс24 - 15.02.2019

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите во Авто – мото здружение Гостивар кое е во сопственост на истите газди, потврдија од МВР. Од Државниот инспекторат за транспорт велат дека компанијата ...

Весна Бејби за газдата на Дурмо Турс: Како бе така?Стави го на клада ,ти важно да си ја спасиш фирмата

iPortal - 15.02.2019

Актерката Весна Бејби Петрушевска со реакција на изјавата на сопственикот на автобуската компанија Дурмо Турс, кој завчера се преврте на автопатот Скопје – Гостивар обвививајки ја Македонија во црно носејки 14 животи на македонски граѓани.

Весна Бејби по изјавата на сопственикот на “Дурмо турс”: “Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата… ...

Скопје24 - 15.02.2019

Актерката Весна Бејби Петрушевска се огласи на својот Фејсбук профил по изјавата на сопственикот на “Дурмо Турс”, Дурмиш Белули, кој вели дека автобусот бил во исправна состојба, но возачот на автобусот ја изгубил контролата.

Мобилниот телефон на возачот предаден во обвинителство

Локално - 15.02.2019

Пред да излета од автопатот, црвениот автобус на „Дурмо Турс“ возел со брзина меѓу 80 и 85 километри на час. Ова се првите неофицијални информации од истрагата, кои се добиени од тахографот вграден во возилото.

Нов инцидент со автобус на „Дурмо турс“ – му се блокирале тркалата

ТВ21 - 15.02.2019

Нов инцидент со автобус на Дурмо турс утрово во Гостивар, во кој за среќа нема повредени. Патниците кои утрово се качиле на редовната линија за Скопје за кратко биле принудени да го напуштат автобусот.

Во „Дурмо турс“ самите вршеле технички преглед на автобусите

Нетпрес - 15.02.2019

Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите во Авто–мото здружение Гостивар кое е во сопственост на истите газди, потврдија од МВР. Од Државниот инспекторат за транспорт велат дека компанијата ...

Весна Бејби по изјавата на сопственикот на “Дурмо турс”: “Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата... ...

Точка - 15.02.2019

Актерката Весна Бејби Петрушевска се огласила на својот Фејсбук профил по изјавата на сопственикот на “Дурмо Турс”, Дурмиш Белули, кој вели дека автобусот бил во исправна состојба, но возачот на автобусот ја изгубил контролата.

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Точка - 15.02.2019

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за „Макфакс“ потврди дека техничкиот преглед на автобусот што учествуваше во несреќата, при што загинаа 14 луѓе, е ...

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо турс“ предаден на вештачење

Нетпрес - 15.02.2019

Пред да излета од автопатот автобусот на гостиварската компанија „Дурмо турс“ возел со брзина меѓу 80 и 85 километри на час, говорат прелиминарните неофицијални информации од истрагата, кои се добиени од тахографот вграден во возилото.

Автобус на Дурмо турс денеска не излезе од Гостивар: Очевидци тврдат дека му се блокирало задното тркало, сите патници ...

Нетпрес - 15.02.2019

Една од линиите Гостивар-Скопје, на меѓуградскиот превозник Дурмо Турс денеска не излезе од Гостивар поради наводен дефект на автобусот. Според информациите на очевидци кои сведочеа пред камераста на Алфа автобусот откако тргнал од автобуската ...

Техничкиот преглед на автобусите од „Дурмо турс“, се вршел во АМ здружение Гостивар – сопственост на истите газди

Скопје1 - 15.02.2019

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите во Авто – мото здружение Гостивар кое е во сопственост на истите газди. Според Државниот инспекторат за транспорт и врски велат дека компанијата уредно ...

Сител: Нов инцидент со автобус на „Дурмо турс“ во Гостивар

24Инфо - 15.02.2019

Нов инцидент со автобус на Дурмо турс утрово во Гостивар, за среќа нема повредени, јавува телевизија сител. Патниците кои утрово се качиле на редовната линија за Скопје за кратко биле принудени да го напуштата автобусот.

(ВИДЕО) Сопственикот на „Дурмо турс“ сам си ги регистрирал автобусите

Бриф - 15.02.2019

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ во изјава за „24 вести“ на прашање на новинарката одговори дека има две фирми. Едната е Дурмо турс чиј автобус пред два дена имаше тешка сообраќајна несреќа, а другата е за технички преглед каде што се ...

Реакција на читателка: Шоферите на Дурмо турс се најдобри

Бриф - 15.02.2019

До редакцијата на Бриф.мк пристигна реакција од читателката М.К. која револтирана од изјавата на сопственикот на „Дурмо турс“, кој рече дека шоферот на Дурмо турс не можел да воспостави контрола над самиот себе, вели дека со години патува со овие ...

Нов инцидент со автобус на „Дурмо Турс“, му се блокирале тркалата

Бриф - 15.02.2019

Патниците што денеска требале да патуваат со автобус на „Дурмо Турс“ од Гостивар за Скопје, тврдат дека пред да тргне возилото му се блокирале задните тркала, пишува Плусинфо. Инцидентот ги испаничил патниците и сите се симнале од автобусот, па ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед

24Инфо - 15.02.2019

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за макфакс потврди дека техничкиот преглед на автобусот што учествуваше во несреќата, при што загинаа 14 луѓе, е ...

(Фото) Нов инцидент со автобус на „Дурмо Турс“

1tv - 15.02.2019

Нов инцидент се случил и денеска со автобус на „Дурмо Турс“ во Гостивар. Патниците тврдат дека се блокирале задните тркала, поради што автобусот оставил трага на кочење на автопатот. За среќа нема повредени, но инцидентот предизвикал паника меѓу ...

Сопственикот на „Дурмо Турс“ е сопственик и на станицата за технички преглед…

365 - 15.02.2019

„ Дурмо Турс сам на себе си вршел технички преглед“, пишува „Макфакс“. Како што објави агенцијата, исправноста на автобусите на „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „ АМЗ Гостивар “. Сопственик на „Дурмо Турс“, според Централниот регистар, е ...

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ предаден во Обвинителството

1tv - 15.02.2019

Обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ Мане Трифуновски, кој е пуштен на домашно лекување. Се испитуваат листинзите, кога последен пат разговарал по телефонот и дали користел интернет ...

Автобусот возел со 80 км. на час

Бриф - 15.02.2019

Автобусот „Дурмо турс“ што доживеа сообраќајна незгода од вчера е во касарната Ѓорче Петров. Првото прашање кое сите си го поставуваа е колкава била брзината со која автобусот ги преминал двете огради на автопатот паднал и продолжил во нивата.

Проговори сопственикот на „Дурмо Турс“ – „Се сомневам дека возачот имал здравствен проблем“

ТВ21 - 15.02.2019

Дурмиш Бељули, сопственик на компанијата Дурмо Турс вели дека е потресен од трагичната несреќа која се случи пред еден ден, во која животот го загубија 14 лица и над 30 се со тешки телесни повреди.

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на автобусите

Денар - 15.02.2019

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите во Авто – мото здружение Гостивар кое е во сопственост на истите газди, потврдија од МВР. Од Државниот инспекторат за транспорт велат дека компанијата ...

Меѓуградски превоз: Стари ама „технички исправни“автобуси и вишок продадени билети

24Инфо - 15.02.2019

Стари, ама „технички исправни“, полни автобуси, ама со карти купени кај возачот. Вишок карти, вишок патници во возилата, диви превозници… Ваква е состојбата со меѓуградскиот превоз во земјава, за која се зборува само кога ќе се случи трагедија каква ...

Се огласија од „Дурмо Турс“: Еве што изјавија од автобуската компанија

Бизнис Вести - 15.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

Уште еден инцидент со автобус на Дурмо турс?

Фактор - 15.02.2019

Нов инцидент со автобус на Дурмо турс утрово во Гостивар, но нема повредени, објави Сител . Патниците кои утрово се качиле на редовната линија за Скопје за кратко биле принудени да го напуштат автобусот.

Мобилниот на возачот на „Дурмо турс“ оди на вештачење

Фактор - 15.02.2019

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ е предаден во Обвинителството. Обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, кој е пуштен на домашно лекување.

„Дурмо турс„ сам на себе си правел технички преглед: Лавина од реакции на социјалните мрежи

еМагазин - 15.02.2019

Сопственикот на туристичката агенција „Дурмо турс“, чиј автобус се преврте, а епилог на страшната несреќа беа 14 загинати и повеќе повредени патници, во интервју за телевизијата 24 , потврди дека тој е сопственик и на станицата за технички преглед ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

Фактор - 15.02.2019

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ е предаден во Обвинителството. Обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, кој е пуштен на домашно лекување.

„Дурмо турс“: Голема трагедија, очекуваме истрагата да ги покаже причините

Фокус - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочув ство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

Уште едно лице им подлегна на повредите – вкупно 15 загинати во страшната автобуска несреќа

Сител - 14.02.2019

Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати лица во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на Македонија се искачи на 15. Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма Дурмо Турс, ...

Возачот на автобусот е пуштен на домашно лекување, бил свесен цело време

Сител - 14.02.2019

Истрагата за причините за големата трагедија, автобуската сообраќајна несреќа, сѐ уште трае. Возачот на автобусот на Дурмо турс, кој изгуби контрола и се преврте во бездна, поминал со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за ...

МВР со детали за вчерашната несреќа на автопатот Скопје - Тетово

МКД - 14.02.2019

Министерството за внатрешни работи и официјално излезе со информација за вчерашната сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово. Во 17 часот на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци, скопско, автобус сопственост на „Дурмо турс“со гостиварски ...

Во несреќата загина 19-годишниот Онур Садику

Сител - 14.02.2019

Деветнаесетгодишниот Онур Садику е еден од загинатите во превртениот автобус на Дурмо Турс, кој вчера излета од патот Скопје-Тетово. Погребот на момчето ќе се одржи денеска. Досега во јавноста се објавени идентитетите на 4 од загинатите ...

МВР со детали за автобуска несреќа на автопатот Скопје- Тетово

Сител - 14.02.2019

На 13.02.2019 година околу 17 часот на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци, скопско, автобус сопственост на „Дурмо турс“со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.Т.(49) од Гостивар излетал од патот, се превртел и паднал на ...

Уште еден 19-годишник во кобниот автобус

Сител - 14.02.2019

Деветнаесетгодишниот Ајдин Исмаили загина во тешката сообраќајна несреќа на автопатот Тетово-Скопје. Исмаили е меѓу најмладите загинати патници во превртениот автобус на Дурмо турс. Во јавноста претходно беа објавени имињата и на студентите Онур ...

Компанијата „Дурмо турс“ имала лиценца за работа и редовно е вршен технички преглед на возилата

МКД - 14.02.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески синоќа изјави дека компанијата „Дурмо турс“ ја имала потребната лиценца за работа и дека нивните возила редовно ги поминувале техничките прегледи.Автобус на оваа компанија вчера се преврте на автопатот ...

14 загинати во стравичната несреќа на автопатот Скопје – Тетово

Телма - 14.02.2019

Околу 17 часот автобусот на „Дурмо турс“ ја поминал наплатната рампа на автопатот Скопје – Тетово, и само после три километри се случила трагедијата. Трагите на коловозот само сведочат како автобусот се излизгал од едната на другата лента и преку ...

Уште еден патник им подлегнал на повредите од вчерашната сообраќајна несреќа

Алсат-М - 14.02.2019

Бројот на загинати во вчерашната сообраќајна несреќа, според се уште неофицијални информации, се искачи на 15 откако ноќеска на повредите им подлегнал уште еден од потешко повредените патници во автобусот.

Возачот на автобусот пуштен на домашно лекување

Телма - 14.02.2019

Возачот на автобусот М.Т. (49) од Гостивар, кој вчера попладне се преврте на автопатот Скопје-Тетово е пуштен на домашно лекување. Директорот на болницата „8 Септември“ Кристијан Костов кажа дека возачот бил примен синоќа, по извршените прегледи му ...

Возачот на автобусот пуштен на домашно лекување

Фокус - 14.02.2019

49-годишник со иницијали М.Т. од Гостивар е возачот што вчера управувал со автобусот на „Дурмо турс“, кој излета од патот Скопје-Тетово и се преврте, при што загинаа 14 лица. Како што соопштија денеска од Градската општа болница „8 Септември“ ...

Идентификувани сите починати во несреќата

Телма - 14.02.2019

Најмладите двајца загинат во трагичната сообраќајна несреќа имаат по 19 години, а највозрасниот е 66-годишен маж, дознава Телма од роднинините на починатите. Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма ...

Возачот на превртениот автобусот пуштен на домашно лекување

Сакам да кажам - 14.02.2019

Возачот на автобусот кој вчера попладне се преврте на автопатот Скопје-Тетово е пуштен на домашно лекување. Директорот на болницата „8 Септември“ Кристијан Костов утринава кажа дека возачот бил примен синоќа, по извршените прегледи му биле ...

Остатоците од автобусот ќе се вештачат во касарната Ѓорче Петров

Алсат-М - 14.02.2019

Автобусот на компанијата „Дурмо-Турс“ што вчера излета од автопатот Скопје-Тетово се извлекува од местото на несреќата и ќе биде префрлен во кругот на касарната Ѓорче Петров, каде што ќе се изврши негово вештачење.

„Дурмо турс“: Нашите возила се исправни, сочувство до семејствата

Канал5 - 14.02.2019

Вратите од канцеларијата на фирмата „Дурмо Турс“ во Гостивар денеска под клуч, но автобусите возат по редовен распоред. Сепак, автобусите сообраќаа редовно. Додека се чека надлежните да утврдат како се случила несреќата, дали причината била ...

Гостиварци се збогуваат од загинатите

Телма - 14.02.2019

Гостиварци ги бараа сега веќе починатите роднини и пријатели на некролозите кои беа поставени низ градот. Зоран Давидовски, Дејан Ристевски, Раметула Абдураими, Јовица Трпевски, се меѓу 14-те загинати во страотната сообраќајна несреќа.

Последното патување на четиринаесетмината

Телма - 14.02.2019

Патниците за редовната линија на Дурмо турс се веќе на автобуската станица во Скопје. Најголем дел се работници и студенти кои секој ден патуваат на релацијата Скопје – Гостивар – Скопје. Купувајќи го билетот од 250 денари во еден правец не ни ...

Како излета автобусот на компанијата „Дурмо Турс“ од автопатот Скопје-Тетово

Сител - 14.02.2019

Никој од оние 50 тина патници не ни помислил дека рутинската тура со автобусот на Дурмо Турс до Гостивар ќе заврши како една од најголемите катастрофи на македонските патишта. Црвениот автобус кој зеде 14 животи на време бил паркиран на перонот на ...

По речиси 24 часа се огласи и превозникот Дурмо Турс

Сител - 14.02.2019

Превозната компанија го прекина молкот - сочуствуваат со семејствата на загинатите и повредените, но причините за трагедијата, велат дека ќе ги очекуваат од истрагата. „Кобен ден и голема трагедија за компанијата, за повредните, за семјествата на ...

Од компанија „Дурмо турс“ изразија сочувство до семејствата на починатите

24 Вести - 14.02.2019

Од компанија „Дурмо турс“, чиј што автобус се преврте на автопатот Скопје-Тетово изразија сочувство до семејствата на починатите. „Вчерашниот кобен ден е голема трагедија за компанијата, за повредените, за семејствата на починатите и за целата ...

Дурмо турс“: Нашите автобуси се исправни и редовно сервисирани

Либертас - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

Полицаец излегол од автобусот на патарината на излез од Скопје, пред да се случи сообраќајката

Либертас - 14.02.2019

Припадник на МВР во последен момент ѝ побегнал на смртта, кога се симнал од автобусот на „Дурмо-турс“ пред тој да се преврти на автопатот Скопје-Тетово . Полицаецот вчера попладне, по завршувањеето на работната смена, се качил во автобот што возел ...

Извлечени остатоците од автобусот – Машински факултет ќе врши вештачење на неговата исправност

Либертас - 14.02.2019

Ако една слика е илјада зборови тогаш таа раскажува за милионската колективна трагедија што синоќа околу 17 часот и’ се случи на Македонија. Утрово јавен обвинител од ОЈО Скопје во придружба на надлежни инспектори од МВР, професори од Машинскиот ...

„Дурмо турс“ последен пат контролиран од Инспекторатот за транспорт пред 3 месеци

А1 On - 14.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непочитување на возниот ред.

„Дурмо турс“ изрази сочувство до семејствата на загинатите

+инфо - 14.02.2019

Компанија „Дурмо турс“, чиј што автобус се преврте на автопатот Скопје-Тетово изразија сочувство до семејствата на загинатите. – Вчерашниот кобен ден е голема трагедија за компанијата, за повредените, за семејствата на починатите и за целата држава.

Превозникот „Дурмо Турс“ изрази сочувство до семејствата на настраданите, уверувајќи дека нивните автобуси редовно се ...

Вечер Прес - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

Возачот на автобусот е пуштен на домашно лекување

Н.Македонија - 14.02.2019

Возачот на автобусот на Дурмо турс, кој изгуби контрола и се преврте во бездна, поминал со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за здравство, Венко Филипче, тој е пуштен на домашно лекување.

(ФОТО ВЕЧЕР) И ден потоа, ужас на местото на настанот

Вечер Прес - 14.02.2019

Утрово продолжи увидот на скопското јавно обвинителство на местото на несреќата на патот Скопје – Тетово, кај местото Ласкарци. Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати лица во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на ...

МВР со детали за трагедијата на патот Скопје – Тетово

Република - 14.02.2019

Во 17 часот на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци, скопско, автобус сопственост на „Дурмо турс“со гостиварски регистарски ознаки, управуван од 49-годишниот М.Т. од Гостивар излетал од патот, се превртел и паднал на регионалниот пат Скопје ...

Возачот на автобусот кој се преврте кај Ласкарци имал казна за непочитување на возниот ред

Press24 - 14.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непотичување на возниот ре.

„Дурмо турс“ имала лиценца за работа - редовно се правел технички на автобусите

Press24 - 14.02.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески синоќа изјави дека компанијата „Дурмо турс“ ја имала потребната лиценца за работа и дека нивните возила редовно ги поминувале техничките прегледи. Автобусот кој се преврте однесе 14.

ФОТО: Огромна трагедија - ова е 19-годишното момче кое загина во автобусот кај Карпалак

Press24 - 14.02.2019

Онур Садику е еден од загинатите во превртениот автобус на Дурмо Турс, кој вчера излета од патот Скопје-Тетово. Момчето имало 19-години, пренесе Република. Инаку, во несреќата загинаа 14 ...

Се огласи „Дурмо турс“: Нашите возила се исправни, сочувство до семејствата

Република - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

Сугарески: Компанијата „Дурмо турс“ има лиценца за работа и редовно е вршен технички преглед на возилата

+инфо - 14.02.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески во вечерашната анализа на тв 24 рече дека компанијата „Дурмо турс“ ја имала потребната лиценца за работа и дека нивните возила редовно ги поминувале техничките ...

Трагедија: Почина уште едно лице од трагедијата во Македонија

Press24 - 14.02.2019

Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати лица во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на Македонија се искачи на 15, јави Курир. Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма ...

Возачот на автобусот е пуштен на домашно лекување, бил свесен цело време

Република - 14.02.2019

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ помина со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за здравство, Венко Филипче, тој е пуштен на домашно лекување. Премиерот Заев при посетата на повредените во ГОБ 8 Септември рече дека ...

Возачот на автобусот не се сеќава како дошло до несреќата

Press24 - 14.02.2019

Според извори во истрагата, возачот на автобусот во сопственост на компанијата „Дурмо турс“ изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата, пренесе DW. Одговорите треба да ги даде истрагата по увидот направен на местото на несреќата, и по ...

Aвтобус на „Дурмо турс“ последен пат бил на технички пред 3 месеци

Република - 14.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непотичување на возниот ред.

Дали „Дурмо турс“ самиот си врши технички преглед на автобустите?!

Република - 14.02.2019

Браќата Белули, кои се сопственици на туристичката агенција Дурмо турс, се сопственици и на станица за технички преглед во Гостовар. „Република“ се обиде да стапи во контакт со и да добиеме информација дали техничкиот преглед на автобусите на Дурмо ...

Сведоштво од маж кој ја избегна несреќата: Господ не сакаше да бидам таму

Курир - 14.02.2019

„Господ не сакаше да бидам таму”, со солзи во очите вели инженерот Пајазит Шеапи вработен во Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), кој секој ден од работа се враќа со автобусот на „Дурмо турс”, кој ја имаше страшната сообраќајна несреќа кај ...

Остатоците од автобусот ќе се вештачат во касарната Ѓорче Петров

Курир - 14.02.2019

Aвтобусот на компанијата „Дурмо турс“ што вчера излета од автопатот Скопје-Тетово се извлекува од местото на несреќата и ќе биде префрлен во кругот на касарната Ѓорче Петров, каде што ќе се изврши негово вештачење.

Реконструкција – како излета автобусот на „Дурмо Турс“ од автопатот

Република - 14.02.2019

Никој од оние 50 тина патници не ни помислил дека рутинската тура со автобусот на Дурмо Турс до Гостивар ќе заврши како една од најголемите катастрофи на македонските патишта. Црвениот автобус кој зеде 14 животи на време бил паркиран на перонот на ...

Возачот на автобусот е пуштен на домашно лекување

+инфо - 14.02.2019

Возачот на автобусот на Дурмо турс, кој вчера изгуби контрола и се преврте во бездна, поминал со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за здравство, Венко Филипче, тој е пуштен на домашно лекување.

ФОТО: Уште едно 19-годишно момче загинало вчера во автобусот

Press24 - 14.02.2019

Деветнаесетгодишниот Ајдин Исмаили загина во тешката сообраќајна несреќа на автопатот Тетово-Скопје. Исмаили е меѓу најмладите загинати патници во превртениот автобус на Дурмо турс. Нека почива во ...

49-годишен гостиварец управувал со автобусот

Вечер Прес - 14.02.2019

Четириесет и деветгодишниот М.Т. од Гостивар управувал со автобусот на „Дурмо турс“, кој излета од автопатот Скопје – Тетово вчера околу 17 часот ја селото Ласкарци. Во полицискиот билтен е заведено дека автобус сопственост на „Дурмо турс“со ...

Во последен миг се спасил од несреќата: Полицаец не влегол во автобусот, бидејќи немало место за седење

Press24 - 14.02.2019

Припадник на МВР во последен момент ѝ побегнал на смртта, кога се симнал од автобусот на „Дурмо-турс“ пред тој да се преврти на автопатот Скопје-Тетово . Полицаецот вчера попладне, по завршувањеето на работната смена, се качил во автубосот што возел ...

„Дурмо турс“: Нашите возила се исправни, сочувство до семејствата

Курир - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

Сведоштво од маж кој ја избегна несреќата: Господ не сакаше да бидам таму

Република - 14.02.2019

„Господ не сакаше да бидам таму”, со солзи во очите вели инженерот Пајазит Шеапи вработен во Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), кој секој ден од работа се враќа со автобусот на „Дурмо турс”, кој ја имаше страшната сообраќајна несреќа кај ...

Реконструкција: Како излета автобусот на компанијата „Дурмо Турс“ од автопатот Скопје-Тетово (ВИДЕО)

Курир - 14.02.2019

Никој од оние 50 тина патници не ни помислил дека рутинската тура со автобусот на Дурмо Турс до Гостивар ќе заврши како една од најголемите катастрофи на македонските патишта. Црвениот автобус кој зеде 14 животи на време бил паркиран на перонот на ...

ВИДЕО: Вака утрово изгледа местото каде се случи ужасната автобуска несреќа

Press24 - 14.02.2019

ТВ21 утринава беше на местото на страшната сообраќајна незгода која вчера се случи на автопатот Скопје – Тетово, кога од превртениот автобус на „Дурмо Турс“, загинаа повеќе лица, а беа повредени повеќе од 30.

Во несреќата загина 19-годишниот Онур Садику

Курир - 14.02.2019

Деветнаесетгодишниот Онур Садику е еден од загинатите во превртениот автобус на Дурмо Турс, кој вчера излета од патот Скопје-Тетово. Погребот на момчето ќе се одржи денеска. Досега во јавноста се објавени идентитетите на 4 од загинатите ...

Загина уште едно лице, вкупно 15 жртви од големата трагедија која ја зави Македонија во црно

Курир - 14.02.2019

Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати лица во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на Македонија се искачи на 15. Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма Дурмо Турс, ...

Возачот на автобусот е пуштен на домашно лекување, бил свесен цело време

Курир - 14.02.2019

Истрагата за причините за големата трагедија, автобуската сообраќајна несреќа, сѐ уште трае. Возачот на автобусот на Дурмо турс, кој изгуби контрола и се преврте во бездна, поминал со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за ...

49-годишен гостиварец управувал со автобусот

Република - 14.02.2019

Четириесет и деветгодишниот М.Т. од Гостивар управувал со автобусот на „Дурмо турс“, кој излета од автопатот Скопје – Тетово вчера околу 17 часот ја селото Ласкарци. Во полицискиот билтен е заведено дека автобус сопственост на „Дурмо турс“со ...

Сугарески: „Дурмо турс“ имала лиценца за работа и редовно е вршен технички преглед на возилата

Курир - 14.02.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески синоќа изјави дека компанијата „Дурмо турс“ ја имала потребната лиценца за работа и дека нивните возила редовно ги поминувале техничките прегледи.

Сведоштво од маж кој ја избегна несреќата: „Господ не сакаше да бидам таму“

Press24 - 14.02.2019

“Господ не сакаше да бидам таму”, со солзи во очите вели инженерот Пајазит Шеапи вработен во Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), кој секој ден од работа се враќа со автобусот на “Дурмо турс”, кој ја имаше страшната сообраќајна несреќа кај ...

Остатоците од автобусот ќе се вештачат во касарната Ѓорче Петров

Република - 14.02.2019

Aвтобусот на компанијата „Дурмо турс“ што вчера излета од автопатот Скопје-Тетово се извлекува од местото на несреќата и ќе биде префрлен во кругот на касарната Ѓорче Петров, каде што ќе се изврши негово вештачење.

Како излета автобусот на компанијата „Дурмо Турс“ од автопатот Скопје-Тетово

Press24 - 14.02.2019

Никој од оние 50 тина патници не ни помислил дека рутинската тура со автобусот на Дурмо Турс до Гостивар ќе заврши како една од најголемите катастрофи на македонските патишта. Црвениот автобус кој зеде 14 животи на време бил паркиран на перонот на ...

Возачот на автобусот на смртта пуштен на домашно лекување

Press24 - 14.02.2019

Во болницата Осми Септември денеска директорот истакна дека возачот на автобусот кој беше хоспитализиран, е пуштен на домашно лекување. Во стабилна состојба е пуштен на домашно лекување, понатаму преземаат службите на ...

14 загинати во тешката автобуска несреќа, неколку во тешка здравствена состојба

AKO - 14.02.2019

Неколку лица се во животно загрозувачка состојба, а 14 лица се загинати во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на Македонија . Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма, Дурмо Турс, ...

Во несреќата загина 19-годишниот Онур Садику

Република - 14.02.2019

Деветнаесетгодишниот Онур Садику е еден од загинатите во превртениот автобус на Дурмо Турс, кој вчера излета од патот Скопје-Тетово. Погребот на момчето ќе се одржи денеска. Досега во јавноста се објавени идентитетите на 4 од загинатите лица.

Уште едно лице им подлегна на повредите – вкупно 15 загинати

Република - 14.02.2019

Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати лица во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на Македонија се искачи на 15. Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма Дурмо Турс, ...

Возачот на автобусот изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата

Република - 14.02.2019

Според извори во истрагата, возачот на автобусот во сопственост на компанијата „Дурмо турс“ изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата јавува DW.mk . Одговорите треба да ги даде истрагата по увидот направен на местото на несреќата, и по ...

Возачот на автобусот е пуштен на домашно лекување

AKO - 14.02.2019

Истрагата за причините за големата трагедија, автобуската сообраќајна несреќа, сѐ уште трае. Возачот на автобусот на Дурмо турс, кој изгуби контрола и се преврте во бездна, поминал со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за ...

Уште еден 19-годишник во кобниот автобус

Република - 14.02.2019

Деветнаесетгодишниот Ајдин Исмаили загина во тешката сообраќајна несреќа на автопатот Тетово-Скопје. Исмаили е меѓу најмладите загинати патници во превртениот автобус на Дурмо турс. Во јавноста претходно беа објавени имињата и на студентите Онур ...

МВР со детали за страотната автобуска несреќа на автопатот Скопје- Тетово

Курир - 14.02.2019

На 13.02.2019 година околу 17 часот на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци, скопско, автобус сопственост на „Дурмо турс“со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.Т.(49) од Гостивар излетал од патот, се превртел и паднал на ...

Познат идентитетот на четири од загинатите лица (ФОТО)

Курир - 14.02.2019

Бесим Камбери од гостиварското село Сенокос е четвртата жртва од тешката сообраќајка кај Карпалак, чие име е објавено во јавноста. Неговата фотографија и информациите за погреб се објавени на официјалната страница на селото на „Фејсбук“.

Полицаец во последен миг се спасил од автобусот на смртта

Независен - 14.02.2019

Припадник на МВР во последен момент ѝ побегнал на смртта, кога се симнал од автобусот на „Дурмо-турс“ пред тој да се преврти на автопатот Скопје-Тетово . Полицаецот вчера попладне, по завршувањеето на работната смена, се качил во автобот што возел ...

Возачот на автобусот изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата

Курир - 14.02.2019

Во какви возила се одвива јавниот превоз на граѓаните? Прашањето се актуелизира по вчерашната страотна автобуска несреќа која заврши со трагичен биланс од 14 изгубени животи. Според извори во истрагата, возачот на автобусот во сопственост на ...

(ВИДЕО) Се извлекува автобусот, ќе се вештачи во касарната во Ѓорче Петров

Независен - 14.02.2019

На автопатот Скопје - Тетово, на местото на тешката сообраќајна несреќа, пристигна кран кој го извлекува моментно автобусот што се преврте синоќа, при што загинаа 14 патници, а триесетина се повредени.

„Дурмо турс“ последен пат контролиран од Инспекторатот за транспорт пред 3 месеци

Макфакс - 14.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непочитување на возниот ред.

„Дурмо турс“: Нашите возила се исправни, сочувство до семејствата

Press24 - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

Кога судбината ќе си поигра… “Господ не сакаше да бидам таму”

Вечер Прес - 14.02.2019

“Господ не сакаше да бидам таму”, со солзи во очите вели инженерот Пајазит Шеапи вработен во Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), кој секој ден од работа се враќа со автобусот на “Дурмо турс”, кој ја имаше страшната сообраќајна несреќа кај ...

Возачот пуштен на домашно лекување, бил во свесна состојба

Нетпрес - 14.02.2019

Истрагата за причините за големата трагедија, автобуската сообраќајна несреќа, сѐ уште трае. Возачот на автобусот на Дурмо турс, кој изгуби контрола и се преврте во бездна, поминал со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за ...

Се огласи превозникот Дурмо Турс чиј автобус се превте кај Тетово

Слободен Печат - 14.02.2019

Вчерашниот кобен ден е голема трагедија за компанијата, за повредените, за семејствата на починатите и за целата држава. Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до ...

„Дурмо турс“ имала лиценца за работа - редовно се правел технички на автобусите

Скопје инфо - 14.02.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески синоќа изјави дека компанијата „Дурмо турс“ ја имала потребната лиценца за работа и дека нивните возила редовно ги поминувале техничките прегледи.

Ден по трагедијата: Болна тишина и остатоци на местото каде вчера се случи хорор (ВИДЕО)

Скопје инфо - 14.02.2019

Утрово продолжи увидот на скопското јавно обвинителство на местото на несреќата на патот Скопје – Тетово, кај местото Ласкарци. Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати лица во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на ...

Возачот на автобусот е пуштен на домашно лекување, бил свесен цело време

Скопје инфо - 14.02.2019

Истрагата за причините за големата трагедија, автобуската сообраќајна несреќа, сѐ уште трае. Возачот на автобусот на Дурмо турс, кој изгуби контрола и се преврте во бездна, поминал со полесни телесни повреди, а како што информираше министерот за ...

МВР со детали за страотната автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово

Скопје инфо - 14.02.2019

На 13.02.2019 година околу 17 часот на автопатот Скопје – Тетово, кај село Ласкарци, скопско, автобус сопственост на „Дурмо турс“со гостиварски регистарски ознаки, управуван од М.Т.(49) од Гостивар излетал од патот, се превртел и паднал на ...

Возачот на автобусот изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата

Пулс24 - 14.02.2019

Според извори во истрагата, возачот на автобусот во сопственост на компанијата „Дурмо турс“ изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата, пренесе DW. Одговорите треба да ги даде истрагата по увидот направен на местото на несреќата, и по ...

„Дурмо турс“ последен пат контролиран од Инспекторатот за транспорт пред 3 месеци

Centar - 14.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непочитување на возниот ред.

Сведоштво од маж кој ја избегна несреќата: Господ не сакаше да бидам таму

Нетпрес - 14.02.2019

„Господ не сакаше да бидам таму”, со солзи во очите вели инженерот Пајазит Шеапи вработен во Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), кој секој ден од работа се враќа со автобусот на „Дурмо турс”, кој ја имаше страшната сообраќајна несреќа на ...

„Дурмо турс“: Нашите возила се исправни, сочувство до семејствата

Centar - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

Уште еден патник им подлегнал на повредите од вчерашната сообраќајна несреќа

Бриф - 14.02.2019

Бројот на загинати во вчерашната сообраќајна несреќа, според се уште неофицијални информации, се искачи на 15 откако ноќеска на повредите им подлегнал уште еден од потешко повредените патници во автобусот.

Во несреќата загина 19-годишниот Онур Садику

Нетпрес - 14.02.2019

Деветнаесетгодишниот Онур Садику е еден од загинатите во превртениот автобус на Дурмо Турс, кој вчера излета од патот Скопје-Тетово. Погребот на момчето ќе се одржи денеска. Досега во јавноста се објавени идентитетите на 4 од загинатите ...

Загина уште едно лице, вкупно 15 жртви од големата трагедија која ја зави Македонија во црно

Скопје инфо - 14.02.2019

Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати лица во една од најтешките автобуски несреќи во историјата на Македонија се искачи на 15. Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма Дурмо Турс, ...

Уште еден млад живот згаснал во кобната несреќа

Бриф - 14.02.2019

Откриено е името на уште еден млад деветнаесетгодик кој загинал во кобната несреќа на автопатот Скопје Гостивар. Станува збор за Ајдин Исмаили кој е еден од најмладите што вчера го загубија животот во превртениот автобус на Дурмо турс.

Возачот на автобусот изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата

iPortal - 14.02.2019

Според извори во истрагата, возачот на автобусот во сопственост на компанијата „Дурмо турс“ изјавил дека не се сеќава како се случила несреќата, пренесе DW. Одговорите треба да ги даде истрагата по увидот направен на местото на несреќата, и по ...

„Дурмо турс“ последен пат контролиран од Инспекторатот за транспорт пред 3 месеци

Точка - 14.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непочитување на возниот ред.

Бројот на жртви порасна: 15 загинати во автобуската несреќа

Точка - 14.02.2019

Бројот на загинати во вчерашната сообраќајна несреќа, според се уште неофицијални информации, се искачи на 15 откако ноќеска на повредите им подлегнал уште еден од потешко повредените патници во автобусот.

Возачот на автобусот пуштен на домашно лекување

Скопје1 - 14.02.2019

Од Градската општа болница „8 Септември“ информираат дека возачот на автобусот кој излета од патот Скопје-Тетово и се преврте 49-годишниот М.Т. од Гостивар имал телесни повреди, но се наоѓал во стабилна здравствена состојба по што е пуштен на ...

Возачот што вчера управувал со автобусот пуштен на домашно лекување

24Инфо - 14.02.2019

Возачот што вчера управувал со автобусот пуштен на домашно лекување Во болницата 8 ми Септември денеска директорот истакна дека возачот на автобусот кој беше хоспитализиран, е пуштен на домашно лекување.

Автобусот се извлекува и ќе биде префрлен во кругот на касарната Ѓорче Петров на вештачење

Слободен Печат - 14.02.2019

На местото на настанот во текот на претпладнето инспектори и екипи на МВР вршеа увид и ги разгледуваа околностите под кои се случила несреќата. Автобусот на компанијата „Дурмо-Турс“ што вчера излета од автопатот Скопје-Тетово се извлекува од местото ...

Kако утринава изгледаше местото на страшната сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.02.2019

Утринава можеше многу убаво да се види трагедијата, пробиените огради на автопатот, и автобусот. Ова е местото на страшната сообраќајна незгода која вчера се случи на автопатот Скопје – Тетово, кога од превртениот автобус на „Дурмо Турс“, загинаа 14 ...

Возачот не се сеќава како се случила сообраќајната несреќа

Нетпрес - 14.02.2019

Во какви возила се одвива јавниот превоз на граѓаните? Прашањето се актуелизира по вчерашната страотна автобуска несреќа која заврши со трагичен биланс од 14 изгубени животи. Според извори во истрагата, возачот на автобусот во сопственост на ...

„Дурмо турс“: Нашите возила се исправни, сочувство до семејствата

Нетпрес - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените. Од фирмата уверуваат дека нивните возила се исправни, редовно се ...

Бројот на жртви порасна: 15 загинати во автобуската несреќа

Нетпрес - 14.02.2019

Бројот на загинати во вчерашната сообраќајна несреќа, според се уште неофицијални информации, се искачи на 15 откако ноќеска на повредите им подлегнал уште еден од потешко повредените патници во автобусот.

Возачот на автобусот пуштен на домашно лекување

Бриф - 14.02.2019

49-годишник со иницијали М.Т. од Гостивар е возачот што вчера управувал со автобусот на „Дурмо турс“, кој излета од патот Скопје-Тетово и се преврте, при што загинаа 14 лица. Како што соопштија денеска од Градската општа болница „8 Септември“ ...

Возачот на автобусот пуштен на домашно лекување

iPortal - 14.02.2019

Возачот на автобусот кој вчера попладне се преврте на автопатот Скопје-Тетово е пуштен на домашно лекување. Директорот на болницата „8 Септември“ Кристијан Костов утринава кажа дека возачот бил примен синоќа, по извршените прегледи му биле ...

Еве како утринава изгледаше местото на страшната сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

ТВ21 - 14.02.2019

ТВ21 утринава беше на местото на страшната сообраќајна незгода која вчера се случи на автопатот Скопје – Тетово, кога од превртениот автобус на „Дурмо Турс“, загинаа 14 лица, а беа повредени повеќе од 30.

15 загинати од автобуската несреќа, уште едно лице почина ноќеска

Скопје1 - 14.02.2019

Уште едно лице почина ноќеска, со што бројката на загинати од автобуската несреќа која вчера попладне се случи на автопатот Скопје – Тетово, се искачи на 15 лица. несреќата се случила кога автобус на гостиварската фирма „Дурмо турс“ со преминал ...

49-годишниот возач на автобусот пуштен на домашно лекување

ТВ21 - 14.02.2019

МВР утринавата го откри идентитетот на возачот на автобусот кој вчера доживеа страшна сообраќајна незгода на автопатот Скопје – Тетово. Станува збор за 49-годишниот М.Т. од Гостивар. Тој се здобил со повреди и беше пренесен во болница, но денеска е ...

Автобусите на Дурмо турс редовно сообраќаат

Бриф - 14.02.2019

По трагичната несреќа што се случи вчера на автопатот Скопје Тетово, автобусите на Дурмо турс денеска редовно сообраќаат на своите линии. Трагедијата што се случи вчера ја зави цела Македонија во црно, а причините за несреќата допрва ќе се утвдуваат.

(ФОТО) Автобусот се крева со кран, остатоците ќе се вештачат во касарната Ѓорче Петров

Бриф - 14.02.2019

Ова е кобната кривина каде што излетал автобусот на Дурмо Турс кај Ласкарци, на автопатот Скопје Тетово, вчера попладне, околу 17:00 часот, од засега непознати причини. На местото на настанот во текот на претпладнето инспектори и екипи на МВР вршеа ...

Дурмо Турс: Автобусите се исправни

24Инфо - 14.02.2019

Канцелариите на фирмата „Дурмо Турс“ во Гостивар денеска не работат но автобусите возат по редовен распоред. Од компанијата велат дека нивните автобуси се исправни и изразуваат сочувство до семејствата на загинатите.

На социјалните мрежи се изразува сочувство

Скопје1 - 14.02.2019

Се открива идентитетот на починатите во автобуската несреќа. Иако официјално се уште не се споделени целосни информации, на социјалните мрежи, веќе се изразува сочуство.Досега во јавноста се објавени идентитетите на 4 од загинатите лица.

Траорна атмосфера во Гостивар

OhridNews - 14.02.2019

Гостивар е обвиен во тага по големата трагедија што се случи вчера на автопатот Скопје – Тетово, кога при превртување на автобус на гостиварската компанија „Дурмо – турс“ загинаа 14 жители на овој град.

Гостиварци се збогуваат од загинатите, Дурмо Турс не работи, автобусите возат

Бриф - 14.02.2019

Гостиварци ги бараа сега веќе починатите роднини и пријатели на некролозите кои беа поставени низ градот. Зоран Давидовски, Дејан Ристевски, Раметула Абдураими, Јовица Трпевски, се меѓу 14-те загинати во страотната сообраќајна несреќа.

(Видео) Извлечени остатоците од автобусот- ќе се носат во касарната во Ѓорче

24Инфо - 14.02.2019

Остатците од автобусот на Дурмо Турс кој вчера попладне излета од патот и се преврте, се извлекени. Автобусот се креваше со кран, по што е однесен во касарната во Ѓорче Петров. Таму ќе продолжи увидот и ќе се собираат докази од кои се очекува да се ...

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ испаднал од автобусот пред да се преврти

24Инфо - 14.02.2019

Првото видео направено по сообраќајната несреќа на кое се гледа повредениот возач на автобусот и превртеното возило го објави портлот АКО.МК. Луѓето кои се нашле случајно на местото на несреќата, првин не сфатиле што се случило, па тргнале да видат ...

Kои се Дурмо Турс?!

Бриф - 14.02.2019

Оние што често патуваат од Гостивар за Скопје и обратно, најчесто патуваат со автобусите на Дурмо Турс. Оваа компанија има 9 редовни линии секој ден на оваа релација започнувајќи од 6:15 наутро, од Гостивар, па се до 22 часот навечер кога е и ...

(Видео и фото од увидот на несреќата) Морничава тишина кај Карпалак

24Инфо - 14.02.2019

Морничаво и студено е утрово кај Карпалак. За разлика од вчера, кога вриеше како во вршник околу превртениот автобус на „Дурмо турс“ денеска на нивата крај стариот пат за Групчин е мирно. Денешната слика на местото на трагедијата е уште пострашна, ...

Гостивар тагува по сограѓаните

1tv - 14.02.2019

Три дена тага во Гостивар. Граѓаните се шокирани по веста за страотната сообраќајка. Знамињата се на половина копје, низ градот се чувствува тагата по тешката трагедија. Низ целиот град се објавени некролозите на починатите, сограѓаните се простуваа ...

Извлечени остатоците од автобусот – Машински факултет ќе врши вештачење на неговата исправност

1tv - 14.02.2019

Ако една слика е илјада зборови тогаш таа раскажува за милионската колективна трагедија што синоќа околу 17 часот и’ се случи на Македонија. Утрово јавен обвинител од ОЈО Скопје во придружба на надлежни инспектори од МВР, професори од Машинскиот ...

Фотографии од утринава: Личните работи на патниците неми сведоци за страшната трагедија

Фактор - 14.02.2019

Рано утрнава автобусот на Дурмо турс се уште беше на местото на несреќата. Таму некои од личните предмети на настраданите се уште сведочеа за трагедијата. Автобусот е превртен, уништен. банкината која го ограничува автопатот е уништена од падот на ...

(ВИДЕО) Сугарески: Компанијата „Дурмо турс” ја имала потребната лиценца за работа

Либертас - 13.02.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески во вечерашната анализа на ТВ24 рече дека компанијата „Дурмо турс“ ја имала потребната лиценца за работа и дека нивните возила редовно ги поминувале техничките ...

Сугарески: Компанијата „Дурмо турс” ја имала потребната лиценца за работа

24 Вести - 13.02.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески во вечерашната анализа на тв 24 рече дека компанијата „Дурмо турс“ ја имала потребната лиценца за работа и дека нивните возила редовно ги поминувале техничките ...

Сугарески: Компанијата „Дурмо турс“ има лиценца за работа и редовно е вршен технички преглед на возилата

Република - 13.02.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески во вечерашната анализа на тв 24 рече дека компанијата „Дурмо турс“ ја имала потребната лиценца за работа и дека нивните возила редовно ги поминувале техничките прегледи.

Обновено: Автобус се преврте на автопатот Тетово – Скопје, има жртви

OhridNews - 13.02.2019

Најмалку две лица ги загубија животите, а неколку се борат за живот кога автобус полн со патници, од засега непознати причини, изгубил контрола ги пробил заштитните огради и излетал од автопатот Тетово – Скопје, кај Карпалак.