TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ контра Груевски: Баравме писмена гаранција и од ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 12.02.2017

ДУИ ги демантира тврдењата на Никола Груевски дека Али Ахмети никогаш не побарал писмена гаранција зашто, како што изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, имал доверба во ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Бујар Османи е дециден – гаранцијата што се бара од СДСМ е ...

Османи контра Груевски: ДУИ бараше писмена гаранција и од ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 12.02.2017

ДУИ ги демантира тврдењата на Никола Груевски дека Али Ахмети никогаш не побарал писмена гаранција зашто, како што изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, имал доверба во ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Бујар Османи е дециден – гаранцијата што се бара од СДСМ е ...

Изет Меџити на Фејсбук си кажа за кого е: Јас сум против коалиција со Груевски

МКД - 12.02.2017

Градоначалникот на општина Чаир и потпретседател на ДУИ Изет Меџити преку Фејсбук одговори на некои написи по медиумите. „Во однос на вестите објавени на Газета експрес, за јавноста сакам да појаснам дека тоа е измислен текст, со неточни напишани ...

ДУИ го демантира Груевски: Баравме писмена гаранција и од ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 12.02.2017

Тоа е истата што ја имавме со ВМРО-ДПМНЕ за време на преговорите – јасно да се детализира законот за албанскиот јазик, вели Османи. ДУИ ги демантира тврдењата на Никола Груевски дека Али Ахмети никогаш не побарал писмена гаранција зашто, како што ...

Меџити: Јас сум против Груевски и против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 12.02.2017

Потпретседателот на ДУИ вели дека не бил и не е дел од тимот на ДУИ за преговори за формирање на нова влада со ВМРО-ДПМНЕ. „Во однос на вестите објавени на Газета експрес, за јавноста сакам да појаснам: Прво, тоа е измислен текст, со неточни ...

Груевски: Прифаќањето на платформата на албанските партии ја отвора Пандорината кутија

Кајгана - 12.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да потпише платформа која нема да донесе мир во државата, бидејќи нејзиното прифаќање бои претставувало отворање на Пандорината кутија во смисла на меѓуетничките односи, рече челникот на оваа партија и поранешен премиер Никола ...

ДУИ контра Груевски: И од ВМРО-ДПМНЕ баравме гаранција

А1 On - 12.02.2017

ДУИ ги демантира тврдењата на Никола Груевски дека никогаш не побарале писмена гаранција од ВМРО-ДПМНЕ како што тврдеше тој во интервјуто за ТВ Нова. Портпаролот Бујар Османи повторува – гаранцијата што се бара од СДСМ е истата што беше испорачана и ...

Изет Меџити: Јас сум против коалиција со Груевски и со ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 12.02.2017

Во однос на вестите објавени на Газета експрес, за јавноста сакам да појаснам: Прво, тоа е измислен текст, со неточни напишани политички пораки. Јас не бев и не сум дел од тимот на Демократската унија за интеграција за преговори за формирање на нова ...

Османи контра Груевски: ДУИ бараше писмена гаранција и од ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 12.02.2017

ДУИ ги демантира тврдењата на Никола Груевски дека Али Ахмети никогаш не побарал писмена гаранција зашто, како што изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, имал доверба во ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Бујар Османи е дециден – гаранцијата што се бара од СДСМ е ...

Груевски: Aко СДСМ ја прифати платформата, одиме во опозиција

ТВ21 - 12.02.2017

Иако ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту пак ДУИ досега не излегоа јавно да ги презентираат точките околу кои се воделе преговорите за состав на Влада, сепак од нивните изјави по неуспешните разговори може да се заклучи дека ставовите за двојазичноста и СЈО се ...

Ако СДСМ ја прифати Платформата, одиме во опозиција

Вест - 12.02.2017

"Кога ги бранев националните интереси, свесен бев дека ќе бидам нападнат, и затоа на нозе го издржав ова и имам уште сила, силата ја црпам од народот" Кризата продолжува, се менуваат одредени фази на таа криза и има одредени различности.

Груевски: Не е логично во Македонија да има двојазичност

Алфа - 12.02.2017

ДУИ бараше двојазичност на целата територија на Македонија. Кажавме дека пред се е нелогично да има двојазичност во една држава каде што Македонците се 65 отсто, а Албанците 25 отсто. ДУИ бараше двојазичност на целата територија на Македонија.

Не е логично во Македонија да има двојазичност, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 12.02.2017

ДУИ бараше двојазичност на целата територија на Македонија. Кажавме дека пред се е нелогично да има двојазичност во една држава каде што Македонците се 65 отсто, а Албанците 25 отсто. Албанските граѓани во Македонија претежно живеат во ...

Груевски: Нови предвремени избори со јасен победник

Вест - 12.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека на Македонија и се потребни предвремени избори со јасен победник, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој додаде дека кризата во земјата продолжува, оти се менуваат одредени фази на таа криза и ...

Груевски: Во преговорите со ДУИ не се сложивме со двојазичноста и платформата

Канал5 - 12.02.2017

Не прифаќање на албанската платформа и двојазичноста во цела Македонија, се причините за непостигнување договор за коалиција со ДУИ, а не мандатот на Специјалното обвинителство, вели лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014 година

Република - 12.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА.

Груевски: Прифаќањето на платформата на албанските партии ја отвора Пандорината кутија

Актуелно24 - 12.02.2017

На предвремените парламентарни избори на 11-ти декември ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат и со десетте пратеници кои ги освои неговиот досегашен албански коалиционен партнер во владата ДУИ, можеше да формира натполовично мнозинство за формирање министерски ...

Чаирскиот градоначалник јавно против коалиција со Груевски и ВМРО

Фактор - 12.02.2017

Изет Меџити, градоначалникот на Чаир и член на претседателството на ДУИ, негира дека тој директно преговара со СДСМ за формирање на новата влада, но сега јавно се изјасни дека е во секој случај против уште една коалиција со Груевски и ВМРО.

ДУИ контра Груевски: И од ВМРО-ДПМНЕ баравме гаранција

Репортер - 12.02.2017

ДУИ ги демантира тврдењата на Никола Груевски дека никогаш не побарале писмена гаранција од ВМРО-ДПМНЕ како што тврдеше тој во интервјуто за ТВ Нова. Портпаролот Бујар Османи повторува – гаранцијата што се бара од СДСМ е истата што беше испорачана и ...

Изет Меџити: Јас сум против коалиција со Груевски со ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 12.02.2017

Во однос на вестите објавени на Газета експрес, за јавноста сакам да појаснам: Прво, тоа е измислен текст, со неточни напишани политички пораки. Јас не бев и не сум дел од тимот на Демократската унија за интеграција за преговори за формирање на нова ...

Меџити на Фејсбук: Јас сум против владата со ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 12.02.2017

Во однос на вестите објавени на косовските портали за јавноста сакам да го направам појаснување: Прво, тоа е измислен текст, со неточни напишани политички пораки. Јас не беб и не сум дел од тимот на Демократската унија за интеграција за преговори за ...

Османи контра Груевски: ДУИ бараше писмена гаранција и од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 12.02.2017

ДУИ ги демантира тврдењата на Никола Груевски дека Али Ахмети никогаш не побарал писмена гаранција зашто, како што изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, имал доверба во ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот Бујар Османи е дециден – гаранцијата што се бара од СДСМ е ...

Меџити: Јас сум против Груевски и коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 12.02.2017

Градоначалникот на Чаир и потпретседател на ДУИ, Иџет Меџити денеска реагираше на вест објавена во порталот „Gazeta Express“, за која објави дека е „лажна, некоректна и напишана во политички контекст“ „Не бев и не сум дел од тимот на ДУИ кој ...

(Видео) Груевски: За излез од кризата потребни се нови предвремени избори со јасен победник

еМагазин - 12.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека на Македонија и се потребни предвремени избори со јасен победник, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој додаде дека кризата во земјата продолжува, оти се менуваат одредени фази на таа криза и ...

Груевски за ТВ Нова: Ако СДСМ ја прифати платформата одиме во опозиција

Телевизија Нова - 12.02.2017

Ако СДСМ ја прифати платформата на албанските партии креирана надвор од државата тогаш ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да оди во опозиција, а борбата ќе ја насочиме во собранието, изјави партискиот лидер Никола Груевски во интервјуто за Телевизија Нова.

Груевски: Не е логично во Македонија да има двојазичност

Exclusive.mk - 12.02.2017

ДУИ бараше двојазичност на целата територија на Македонија. Кажавме дека пред се е нелогично да има двојазичност во една држава каде што Македонците се 65 отсто, а Албанците 25 отсто. Албанските граѓани во Македонија претежно живеат во ...

Груевски му дише во врат на Ахмети: Препораки или закани?

24 Вести - 11.02.2017

Серијата пораки кои ВМРО- ДПМНЕ ги упати на адреса на ДУИ, откако пропаднаа преговорите меѓу нив, се навидум наивни, но треба да се сфатат сериозно – посочуваат дел од експертите. Според Исмет Рамадани, јасна е целата која Груевски сака да ја ...

Груевски: ДУИ Бараше репреговарање на Охридскиот рамковен договор

24 Вести - 11.02.2017

Иако сите велевме дека изборите беа демократски, сепак претходеше една година во правец на влошување на позицијата на ВМРО-ДПМНЕ, а се работеше на подобрување на позицијата на СДСМ, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за телевизија Нова ...

Груевски: Надворешни сили ги влошија позициите на ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 11.02.2017

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски вечерва изјави дека во последната година имало сериозно влијание однадвор, особено во предизборниот период со што како, што рече се влошиле позициите на ВМРО ДПМНЕ, со цел да му помогнат на СДСМ.

Груевски: Со ДУИ не се договоривме за двојазичноста, за СЈО само констатиравме разлики

МКД - 11.02.2017

Со ДУИ отсекогаш сме имале отворен пристап, дијалог, разбирање, компромиси... Овојпат не беше така. Уште на почетокот на преговорите за формирање нова влада видовме дека на другата страна не ѝ се брза, за разлика од минатото, одговара на прашањето ...

Груевски: Ќе одиме во опозиција ако СДСМ ја прифати Платформата на албанските партии

+инфо - 11.02.2017

Главните разговори со ДУИ за идна Влада беа за албанскиот јазик. Јас немам ништо против тие да си го користат, вели Груевски. Неколку пати по барање на СДСМ и меѓународниот фактор се одлагаа изборите. Но, ова нам ни е 10 победа.

Со ДУИ не се договоривме за двојазичноста, за СЈО само констатиравме разлики

Тера - 11.02.2017

Со ДУИ отсекогаш сме имале отворен пристап, дијалог, разбирање, компромиси… Овојпат не беше така. Уште на почетокот на преговорите за формирање нова влада видовме дека на другата страна не ѝ се брза, за разлика од минатото, одговара на прашањето за ...

Груевски: Од нас ДУИ никогаш не барале писмени гаранции, платформата ја отфрливме

А1 On - 11.02.2017

Од нас ДУИ никогаш не барале писмени гаранции, сме имале потсетници, но никакви потпишани договори сме немале. Но ги разбрам зошто од СДСМ сега бараат, Заев секогаш свесно лаже, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју за ТВ Нова.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ освои речиси ист број гласови како на изборите во 2014

Канал5 - 11.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва изјави дека победата на партијата на предвремените парламентарни избори во декември 2016 година е кристално чиста и оти партијата освоила речиси ист број гласови како на изборите во 2014 година.

ГРУЕВСКИ: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Телеграф - 11.02.2017

Велиме дека изборите беа фер, чисти, демократски и слободни, но не можеме да го изоставиме делот дека државата две години беше под тешка пресија, а ние како владејачка партија под уште потешка пресија од надворешни фактори.

ГРУЕВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014 година

Телеграф - 11.02.2017

Свесни сме дека нашата победа е последица на сработеното, победата не паѓа од небо. Ја заработивме со многу труд и многу работа, додека мнозинството граѓани тоа го препозна и награди, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ВМРО-ДПМНЕ го ...

Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Сител - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

Груевски за платформата, за СЈО, за двојазичноста, за новите инвестиции

Сител - 11.02.2017

Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ порача дека нема да потпишат платформа која нема да донесе мир во државата. – Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е партија што држи до дадениот забор, не прифаќаме нелогични работи

Алфа - 11.02.2017

Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до дадениот збор. Во кампањата кажавме дека нелогични работи нема да прифаќаме, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до ...

ГРУЕВСКИ: Прифаќањето на платформата ќе ја отвори пандорината кутија

Телеграф - 11.02.2017

Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава и да разговараме. Ние препознавме дека станува за обид за репреговарање на охридскиот рамковен договор Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е партија што држи до дадениот збор, не прифаќаме нелогични работи

Сител - 11.02.2017

Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до дадениот збор. Во кампањата кажавме дека нелогични работи нема да прифаќаме, изјави во интервју за ТВ НОВА, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година

Сител - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА.

ГРУЕВСКИ: СДСМ на изборите извади тешки пари

Телеграф - 11.02.2017

Ништо нема да остане скриено. Беше организирана хајка против ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ нема капацитет самите да го организираат тоа. Извлековме максимум на изборите. Нема партија во Европа што ќе издржи такво торпедирање.

Груевски: Не е логично во Македонија да има двојазичност

Канал5 - 11.02.2017

ДУИ бараше двојазичност на целата територија на Македонија. Кажавме дека пред се е нелогично да има двојазичност во една држава каде што Македонците се 65 отсто, а Албанците 25 отсто. Албанските граѓани во Македонија претежно живеат во ...

Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

МК News - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

Следете го интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во живо

Курир - 11.02.2017

Интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за Тв Нова можете да го следите на овој линк: http://tvnova.mk/videoondemand/ Во рамки на информативниот преглед во 20 часот, денеска ексклузивно на ТВ Нова во живо ќе го погледнете интервјуто со ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година

Press24 - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА.

Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Press24 - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

Груевски: Прифаќањето на платформата ќе ја отвори пандорината кутија

Press24 - 11.02.2017

Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ порача дека нема да потпишат платформа која нема да донесе мир во државата. – Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава ...

Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Вечер - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

Груевски: Прифаќањето на платформата ќе ја отвори пандорината кутија

МК News - 11.02.2017

Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ порача дека нема да потпишат платформа која нема да донесе мир во државата. – Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е партија што држи до дадениот збор, не прифаќаме нелогични работи

Вечер - 11.02.2017

Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до дадениот збор. Во кампањата кажавме дека нелогични работи нема да прифаќаме, изјави во интервју за ТВ НОВА, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Груевски: Прифаќањето на платформата ќе ја отвори пандорината кутија

Вечер - 11.02.2017

Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ порача дека нема да потпишат платформа која нема да донесе мир во државата. – Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава ...

Вечерва во 20 часот на ТВ Нова: Интервју со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Република - 11.02.2017

Во рамки на информативниот преглед во 20 часот, денеска ексклузивно на ТВ Нова во живо ќе го погледнете интервјуто со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Програмата на ТВ Нова можете да ја следите преку сите национални и локални кабелски ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е партија што држи до дадениот забор, не прифаќаме нелогични работи

Курир - 11.02.2017

Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до дадениот збор. Во кампањата кажавме дека нелогични работи нема да прифаќаме, изјави во интервју за ТВ НОВА, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година

Вечер - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА.

Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Курир - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

Груевски: Прифаќањето на платформата ќе ја отвори пандорината кутија

Курир - 11.02.2017

Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ порача дека нема да потпишат платформа која нема да донесе мир во државата. – Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава ...

ЕКСКЛУЗИВНО НА ТВ НОВА: Во 20 часот интервју со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 11.02.2017

Во рамки на информативниот преглед во 20 часот, денеска ексклузивно на ТВ Нова во живо ќе го погледнете интервјуто со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Програмата на ТВ Нова можете да ја следите преку сите национални и локални кабелски ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година

Курир - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА.

Груевски: Оџите влијаеа врз Албанците на изборите

Репортер - 11.02.2017

Мајски договор не постои, има мајски разговори, посочи Груевски и повтори дека ако сега ДУИ го наруши принципот победник со победник, треба да се свесни дека нешто што барале и тешко го добиле, не смеат повеќе да го побараат повторно.

Груевски: ДУИ го ставија предизборното коалицирање во контекст на локалните избори

Курир - 11.02.2017

Клучната работа за која не се договоривме со ДУИ беше поврзана со концепцијата околу измените на Законот за јазици. Имаше и други работи што не ги усогласивме до крај, вклучувајќи ги и кадровските прашања.

Груевски: СДСМ потрошило повеќе пари од ВМРО ДПМНЕ, но тоа не се гледа во извештаите

Позитив.мк - 11.02.2017

Груевски прв пат по изборите се појави јавноста. Нема да ве изненади – се појави на Тв Нова, секако сам без опонент од другата страна. Откако водителката на интервјуто и лидерот на ВМРО ДПМНЕ си разменија пофалби, почна раскажувањето на добро ...

Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Република - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

Груевски: СДСМ е инструмент на кризата создадена однадвор, но народот тоа го препозна

Фактор - 11.02.2017

Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, во гостувањето на ТВ Нова, смета дека овие избори се успешни за нив најмногу благодарение на довербата добиена од народот кој ги препознал сценаријата за дестабилизација наметната однадвор, а реализирана ...

Груевски: Одредени градоначалници на ДУИ треба да се плашат за локалните избори

Фактор - 11.02.2017

За пропаѓањето на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Груевски како едни од виновниците ги посочи дредени градоначалници кои се плашат како ќе поминат на изборите и смета треба да се плашат бидеќи лошо сработиле.

Груевски: Победата ја добивме со труд и работа

Република - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ ги доби речиси истиот број гласови како и во 2014 година и тоа покажува дека сме имале кристална победа бидејки се зборуваше спротивното. Со такви објаснувања СДСМ излезе од парламентот и иако немаа докази почнаа да си веруваат.

Груевски: Прифаќањето на платформата ќе ја отвори пандорината кутија

Република - 11.02.2017

Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ порача дека нема да потпишат платформа која нема да донесе мир во државата. – Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава ...

Груевски си кажа се – Се гледаат со Ахмети, и нема откажување тој да биде премиер!

Локално - 11.02.2017

Пораката на Груевски од синоќешното иннтервју е дека тој не попушта и не ја отстапува премиерската позиција. И покрај тоа што Ахмети се гледа со СДСМ, паралелно преговара и со него и кројат стратегии.

Следете го интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 11.02.2017

Интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за Тв Нова можете да го следите на овој линк: http://tvnova.mk/videoondemand/ Во рамки на информативниот преглед во 20 часот, денеска ексклузивно на ТВ Нова во живо ќе го погледнете интервјуто со ...

ВМРО-ДПМНЕ е партија што држи до дадениот забор, не прифаќаме нелогични работи

Пулс24 - 11.02.2017

Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до дадениот збор. Во кампањата кажавме дека нелогични работи нема да прифаќаме, изјави во интервју за ТВ НОВА, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

ЕКСКЛУЗИВНО НА ТВ НОВА: Во 20 часот интервју со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Маркукуле - 11.02.2017

Во рамки на информативниот преглед во 20 часот, денеска ексклузивно на ТВ Нова во живо ќе го погледнете интервјуто со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Програмата на ТВ Нова можете да ја следите преку сите национални и локални кабелски ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година

Lider - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА.

Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Lider - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

ЕКСКЛУЗИВНО НА ТВ НОВА: Во 20 часот интервју со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Lider - 11.02.2017

Во рамки на информативниот преглед во 20 часот, денеска ексклузивно на ТВ Нова во живо ќе го погледнете интервјуто со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Програмата на ТВ Нова можете да ја следите преку сите национални и локални кабелски ...

Во 20 часот интервју со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на ТВ НОВА

Пулс24 - 11.02.2017

Во рамки на информативниот преглед во 20 часот, денеска ексклузивно на ТВ Нова во живо ќе го погледнете интервјуто со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски . Програмата на ТВ Нова можете да ја следите преку сите национални и локални кабелски ...

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година

Пулс24 - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА.

Интервју на Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Пулс24 - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

Груевски: ДУИ го ставија предизборното коалицирање во контекст на локалните избори

Lider - 11.02.2017

Клучната работа за која не се договоривме со ДУИ беше поврзана со концепцијата околу измените на Законот за јазици. Имаше и други работи што не ги усогласивме до крај, вклучувајќи ги и кадровските прашања.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е партија што држи до дадениот забор, не прифаќаме нелогични работи

Lider - 11.02.2017

Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до дадениот збор. Во кампањата кажавме дека нелогични работи нема да прифаќаме, изјави во интервју за ТВ НОВА, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Прифаќањето на платформата ќе ја отвори пандорината кутија

Пулс24 - 11.02.2017

Одговарајки на прашањето за платформата на албанските парти, лидерот на ВМРО – ДПМНЕ порача дека нема да потпишат платформа која нема да донесе мир во државата. – Ние на ДУИ им кажавме дека не можеме да прифатиме платформа потпишана во друга држава ...

Груевски: Граѓаните го препознаа мешањето на дипломати и странски држави

Телевизија Нова - 11.02.2017

Нема граѓанин што не го препозна тоа дека одредени дипломатии и одредени држави се обидуваа со сите сили да и помогнат на СДСМ да биде попосакувана од македонските гласачи, а ВМРО-ДПМНЕ да биде што пооцрнета и ставена во што понепријатна ситуација, ...

Груевски: ДУИ го ставија предизборното коалицирање во контекст на локалните избори

Телевизија Нова - 11.02.2017

Клучната работа за која не се договоривме со ДУИ беше поврзана со концепцијата околу измените на Законот за јазици. Имаше и други работи што не ги усогласивме до крај, вклучувајќи ги и кадровските прашања.

Андонов: ВМРО-ДПМНЕ може да го разгледа јазичното прашање за сите етнички заедници во општините каде што се 20%

Телевизија Нова - 11.02.2017

Од она што го знам како официјален став на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно има простор единствено можеби за порамнување на некои работи по прашање на двојазичноста таму каде што се 20% малцинските етнички заедници, и тоа не само за албанскиот јазик, туку и на ...

ЕКСКЛУЗИВНО НА ТВ НОВА: Во 20 часот интервју со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Телевизија Нова - 11.02.2017

Во рамки на информативниот преглед во 20 часот, денеска ексклузивно на ТВ Нова во живо ќе го погледнете интервјуто со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Програмата на ТВ Нова можете да ја следите преку сите национални и локални кабелски ...

ВО ЖИВО НА ФЕЈСБУК: Ексклузивно интервју на Никола Груевски за ТВ НОВА

Телевизија Нова - 11.02.2017

Интервјуто со Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ можете да го гледате и на нашата официјална Фејсбук страница во ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е партија што држи до дадениот забор, не прифаќаме нелогични работи

Телевизија Нова - 11.02.2017

Ние од раководството на ВМРО-ДПМНЕ сме луѓе кои држиме до дадениот збор. Во кампањата кажавме дека нелогични работи нема да прифаќаме, изјави во интервју за ТВ НОВА, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година

Телевизија Нова - 11.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ го освои речиси истиот број на гласови како и во 2014-та година, што покажува кристална победа како и пред три години, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју на ТВ НОВА.

Неделен печат - Охридските протести и проблемите околу мандатот

Р.С.Европа - 10.02.2017

Глобус- Иванов им направи ѓаволска услуга на ВМРО-ДПМНЕ Глобус во најновото он-лајн издание објаснува зошто претседателот Иванов, сакајќи да им помогне на ВМРО-ДПМНЕ всушност им направил ѓаволска услуга доделувајќи го толку лесно мандатот за ...

Странски служби: Патриотите од ВМРО-ДПМНЕ прифатиле јазична еднаквост ВИДЕО

+инфо - 10.02.2017

Ново видео на Странски служби. Ново видео на Странски служби: Патриотите од ВМРО-ДПМНЕ ги прифатиле сите услови на ДУИ, вклучувајќи ја и „јазичната еднаквост“. Не прифатиле само РЕФОРМИ и ...

ОБНОВЕНО Османи: ДУИ и со ВМРО-ДПМНЕ влегуваше во коалиции со писмени гаранции

+инфо - 10.02.2017

На прашањето, дали сите коалициски договори со ВМРО-ДПМНЕ се засноваат на пишани гаранции, Османи одговори потврдно. ДУИ и досега и отсега расправа само врз основа на пишани документи, за Плусинфо одговори портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, на нашето ...

Османи: ДУИ бараше писмени гаранции и од ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 10.02.2017

ДУИ и досега и отсега расправа само врз основа на пишани документи, за Плусинфо одговори портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, на прашањето на што се однесуваат писмените гаранции кои Али Ахмети вчера ги побара од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за ...

Груевски конечно призна дека помил му бил Ахмети, отколку Македонците во Кичево, Гостивар, Тетово…

Фокус - 10.02.2017

ВМРО – ДПМНЕ конечно призна дека ги продале гласовите на Македонците на последните избори на локално ниво. Во обид да испрати заканувачки пораки , партијата на Груевски вчера објави дека ДУИ нема да ја добие нивната поддршка на престојните локалните ...

(ВИДЕО) Кои услови на ДУИ ги прифатиле во ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 10.02.2017

Патриотите од ВМРО-ДПМНЕ ги прифатиле сите услови на ДУИ, вклучувајќи ја и „јазичната еднаквост“. Не прифатиле само РЕФОРМИ и ПРАВДA. Ново „креирано“ видео на Странски служби. Дами! Мъжът ми свали 56 кг за 3 седмици без спорт или диети.

(ВИДЕО) Кои услови на ДУИ ги прифатиле во ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 10.02.2017

Патриотите од ВМРО-ДПМНЕ ги прифатиле сите услови на ДУИ, вклучувајќи ја и „јазичната еднаквост“. Не прифатиле само РЕФОРМИ и ПРАВДA. Ново „креирано“ видео на Странски служби. ...

Груевски пред Тимоние: Нови избори во период од два, два и пол месеци заедно со локалните

Телма - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, кој доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ до ДУИ: Ако направите влада со СДСМ нема да ви помогнеме на локалните избори

24 Вести - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски продолжи со средбите со странските амбасадори во земјава и денеска се сретна со амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние. Груевски го повторил ставот дека решение за кризата се нови избори, но има и ...

ВМРО-ДПМНЕ ја оцени платформата како опасна за државата и го зголеми притисокот врз ДУИ

Алсат-М - 09.02.2017

ВМРО – ДПМНЕ ги продолжи заканите кон ДУИ преку соопштенија, откако партијата на Ахмети не даде поддршка за формирање влада. Го повтори и барањето за нови вонредни избори. Партијата на Груевски денеска ја потсети ДУИ дека без нејзина стратешка помош ...

Платформата на ДУИ во документ предложен од Владата во 2015

Нова ТВ - 09.02.2017

Платформата на ДУИ за албанските прашања не е новост за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, открива НОВАТВ користејќи се со официјалните документи објавени на страната на Владата.

Груевски до францускиот амбасадор: И Македонците може да постават своја платформа како услов

МКД - 09.02.2017

За нас се многу значајни Албанците во Македонија, но исто така се многу значајни и Турците, Ромите, Србите, Бошњаците, Власите и останатите, и наша обврска е да се грижиме за сите, му соопштиле на амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние ...

ВМРО-ДПМНЕ до ДУИ: Ќе дојдат локални избори, нема да ја имате нашата поддршка!

+инфо - 09.02.2017

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е дека формирањето на широките коалиции во Македонија, е проверен рецепт за неуспех. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со ...

Груевски се закани дека на албанската платформа ќе одговори со македонска платформа за преговори

Сакам да кажам - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му порачал на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние дека и македонската заедница може да направи своја платформа и да ја постави како услов за преговарање како што тоа сега го прави ДУИ, соопшти партијата по ...

Груевски на средба со Тимоние: Тешко дека новата влада ќе биде долготрајна

Фокус - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

Груевски со францускиот амбасадор: За ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлива идејата за широка Влада

А1 On - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

Формирањето на широките коалиции во Македонија, е проверен рецепт за неуспех

Алфа - 09.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја почитува меѓународната заедница и со полна сериозност приоѓа кон анализа на ставовите се истакнало на средбата Груевски, Попоски и Тодоров со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние.

Средба Груевски - Тимоние

Телеграф - 09.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ има и искуство и затоа смета дека е добро уште еднаш да се даде шанса во период од два-два и пол месеци од сега, и можеби заедно со локалните да има нови парламентарни избори Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Средба Груевски-Тимоние: Широките коалиции во Македонија се проверен рецепт за неуспех

Вест - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

Груевски на средба со Тимоние: Широките коалиции во Македонија се проверен рецепт за неуспех

Сител - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров оствари средба со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, се вели во ...

Груевски на средба со Тимоние: И да се формира влада тешко дека ќе биде долготрајна

Канал5 - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: Широка влада не е добро решение

Сител - 09.02.2017

Широка влада е проверен рецепт за неуспех. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на фанцускиот амбасадор во Македонија му објаснил дека најдобро решение за излез од кризата по изборите е брзо организирање на ново изборно соочување.

Груевски-Тимоние: Во Македонија има партии кои чекаат мислење од некој надворешен фактор

МК News - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски придружуван од членовите на ИК, Никола Попоски и Никола Тодоров, на средбата со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, истакнаа дека партијата имала обид во рок од 20 дена да формира Влада, иако ...

Груевски не сакал широка коалиција туку нови брзи избори

Репортер - 09.02.2017

По средбата на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние и Никола Груевски претпладнево ВМРО ДПМНЕ во соопштение повторно со ставот дека тие се за уште едни брзи парламентарни избори, повторуваат дека не било како што тврдат од ДУИ дека проблем било ...

Тимоние пред Груевски ја изразил својата загриженост за стабилноста на Македонија

Стандард - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска остварил средба со амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние. Од ВМРО-ДПМНЕ било истакнато дека во нашата држава има повеќе партии кои имаат специфика прилично несвојствени за други држави во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Искреноста и мудроста на Ахмети сега се на многу сериозен тест

Мета - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со членовите на извршниот комитет на партијата, Никола Попоски и Никола Тодоров, се сретнал со амбасадорот на Република Франција, Кристијан Тимоние, известува партијата во соопштение , кое е долго и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Формирањето на широки коалиции е проверен рецепт за неуспех

Точка - 09.02.2017

Формирањето на широките коалиции во Македонија, за ВМРО-ДПМНЕ е проверен рецепт за неуспех, порачаа од оваа партија на средбата со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние. На средбата, што дојде на барање на амбасадорот Тимоние, ...

Груевски со францускиот амбасадор: За ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлива идејата за широка Влада

Локално - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

Груевски-Тимоние: Во Македонија има партии кои чекаат мислење од некој надворешен фактор

Курир - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски придружуван од членовите на ИК, Никола Попоски и Никола Тодоров, на средбата со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, истакнаа дека партијата имала обид во рок од 20 дена да формира Влада, иако ...

Груевски: За ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлива идејата за широка Влада

Репортер - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

Средба Груевски – Тимоние: Инсистирањето на ДУИ за двојазичност нема логика

Нетпрес - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров оствари средба со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање.

Груевски: Формирањето на широките коалиции во Македонија, се проверен рецепт за неуспех

Вечер - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

Груевски на средба со францускиот амбасадор Тимоние

Република - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

ВМРО – ДПМНЕ: Ќе го избркаме од штабот секој кој во иднина ќе ни го спомeне принципот „победник со победник“

Репортер - 09.02.2017

Не специјалното обвинителство, туку неприфаќањето на платформата на албанските партии од страна на ВМРО-ДПМНЕ е главна причина за неуспехот на преговорите со ДУИ за нова коалиција. Овие детали денеска и биле пренесени на турската амабасадорка во ...

ВМРО-ДПМНЕ ја оцени платформата како опасна за државата и го зголеми притисокот врз ДУИ

Локално - 09.02.2017

ВМРО – ДПМНЕ ги продолжи заканите кон ДУИ преку соопштенија, откако партијата на Ахмети не даде поддршка за формирање влада. Го повтори и барањето за нови вонредни избори. Партијата на Груевски денеска ја потсети ДУИ дека без нејзина стратешка помош ...

Груевски-Тимоние: Во Македонија има партии кои чекаат мислење од некој надворешен фактор

Lider - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски придружуван од членовите на ИК, Никола Попоски и Никола Тодоров, на средбата со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, истакнаа дека партијата имала обид во рок од 20 дена да формира Влада, иако ...

ВМРО ДПМНЕ: Платформата на Албанците е репреговарање на Охридскиот договор на мала врата

еМагазин - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров се сретна со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање, соопштија од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ до ДУИ: Ќе дојдат локални избори, нема да ја имате нашата поддршка

Телевизија Нова - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Попоски и Никола Тодоров оствари средба со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние, која доаѓа на негово барање.

Груевски на средба со турската амбасадорка: Имаме најмногу гласови, но тоа сака да се изигра

24 Вести - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски денеска остварија средба со амбасадорката на Турација во Македонија Еркал Кара.

ВМРО-ДПМНЕ: Не е точно дека со ДУИ не се согласивме поради СЈО

Р.С.Европа - 08.02.2017

Се соочуваме со политичка криза и зад нас како држава е еден тежок период во кој се случија работи кои очигледно долго се подготвувале со одредена помош на надворешни центри, што патем речено и беше директно отворено соопштено од Зоран Заев на ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува ЕУ да ја почитува волјата на мнозинството Македонци

Р.С.Европа - 08.02.2017

ЕУ била и останува партнер на Република Македонија, но одлуките во Македонија ги носи само македонскиот народ и сите граѓани на Македонија кои на избори ја даваат поддршката и гласаат кој да ја води државата и во кој правец треба да се движи ...

Иако се закани, ВМРО ДПМНЕ не обелоденува какви проблеми ќе предизвика на новата влада

Алсат-М - 08.02.2017

Иако се закани на СДСМ дека ќе се соочи со проблеми доколку формира влада спротивно на волјата на мнозинството, ВМРО-ДПМЕ не обелоденува акциски план и не кажува какви проблеми ќе и предизвика на новата влада.

Груевски: Ако нема нови избори ќе има континуирано кризирање

МКД - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски се сретна со амбасадорката на Република Турција во земјава, Еркал Кара, со која меѓу другото зборувале за актуелната политичка ...

Груевски: Преговорите со ДУИ пропаднаа поради двојазичноста

+инфо - 08.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на средба со турската амбасадорка рекол дека прифаќањето на албанската Платформа ќе „разбуди“ апетити кај другите етникуми. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Можно е СДСМ да ја формира новата влада

Фокус - 08.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе со ново километарско соопштение по средбата на Никола Груевски со амбасадорката на Република Турција во земјава, Еркал Кара, со која меѓу другото зборувале за актуелната политичка состојба.

Средба на Груевски со турската амбасадорка Кара

А1 On - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски денеска остварија средба со амбасадорката на Турација во Македонија Еркал Кара.

ВМРО-ДПМНЕ очекува ЕУ да ја почитува волјата на мнозинството Македонци

Тера - 08.02.2017

ЕУ била и останува партнер на Република Македонија, но одлуките во Македонија ги носи само македонскиот народ и сите граѓани на Македонија кои на избори ја даваат поддршката и гласаат кој да ја води државата и во кој правец треба да се движи ...

Груевски со своја верзија зошто пропаднале преговорите со ДУИ

Фокус - 08.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ демантира дека ја прифатил заедничката албанска платформа и дека преговорите за коалиција со ДУИ пропаднале поради неусогласеност за продолжување на мандатот на СЈО. Главните разлики, според ВМРО-ДПМНЕ, биле околу барањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со ДУИ не се договоривме поради барањето за двојазичност

Телеграф - 08.02.2017

Во разговорите со ДУИ, од ВМРО-ДПМНЕ биле изречно против воведување двојазичност на целата територија и покажале интерес да се води дискусија околу одредени идеи за унапредувања на Законот за употреба на јазиците во оние општини каде што живеат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не поради СЈО, туку поради Платформата не дојде до договор со ДУИ

Сител - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски, на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Република Турција Еркал Кара.

ВМРО ДПМНЕ: Главните разлики беа околу барањето на ДУИ за измени на законот за употреба на јазиците

Канал5 - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата, Александар Николоски на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Турција Еркал Кара.

ВМРО – ДПМНЕ: Ќе го избркаме од штабот секој кој во иднина ќе ни го спомнеме принципот „победник со победник“

Сител - 08.02.2017

Не специјалното обвинителство, туку неприфаќањето на платформата на албанските партии од страна на ВМРО-ДПМНЕ е главна причина за неуспехот на преговорите со ДУИ за нова коалиција. Овие детали денеска и биле пренесени на турската амабасадорка во ...

ВМРО ДПНМЕ: Албанската платформа е неприфатлива, а двојазичноста нема да биде спроведена на цела територија

Алфа - 08.02.2017

Албанската платформа е неприфатлива, а двојазичноста нема да биде спроведена на цела територија.Партијата на Никола Груевски открива детали од дваестедневните преговори кои ги водеше со интегративците.

Не поради СЈО, туку поради платформата не дојде до договор со ДУИ

Вечер - 08.02.2017

Во разговорите со ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ беше изрично против воведување на двојазичност на целата територија, а покажавме интерес да се води дискусија околу одредени идеи за унапредувања на законот за употреба на јазиците во оние општини каде живеат ...

Груевски: Подобро два месеци за нови избори, отколку шест месеци криза

Репортер - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски денеска остварија средба со амбасадорката на Турција во Македонија, Еркал Кара.

ВМРО-ДПМНЕ: Повторно преговарање за Рамковниот е отворање на Пандорината кутија

Локално - 08.02.2017

Повторното преговарање за Охридскиот рамковен договор, што го заговара новата платформа на албанските партии, е отварање на Пандорината кутија поради што ВМРО-ДПМНЕ во разговорите со ДУИ одби да преговара за платформата, било истакнато на средбата ...

Средба на Груевски со турската амбасадорка Кара

Локално - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски денеска остварија средба со амбасадорката на Турација во Македонија Еркал Кара.

Груевски повтори: Нови избори или нова политичка криза

Стандард - 08.02.2017

Поранешниот премиер на Македонија и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска на средбата со амбасадорката на Република Турција, Еркал Кара повтори дека нови предвремени избори ќе значат надминување на постојната состојба, а во спротивно, ...

Груевски - Кара: ВМРО-ДПМНЕ освои најголем број гласови, има обид тоа да се изигра

Фактор - 08.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ освои најголем број гласови и мандати и има обид тоа да се изигра, рекол л идерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на средба со амбасадорката на Република Турција, Еркал Кара. „Во продолжение беше посочено, дека после се, повторно следеа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Повторно преговарање за Рамковниот е отворање на Пандорината кутија

Мета - 08.02.2017

Повторното преговарање за Охридскиот рамковен договор, што го заговара новата платформа на албанските партии, е отварање на Пандорината кутија поради што ВМРО-ДПМНЕ во разговорите со ДУИ одби да преговара за платформата, било истакнато на средбата ...

ВМРО ДПМНЕ негира дека ја прифатиле платформата и двојазичноста

Репортер - 08.02.2017

Во партиското соопштение од денешната средба на лидерот на ВМРО ДПМНЕ сo амбасадорката на Турција Еркал Кара ВМРО ДПМНЕ после една недела молк и немање реакција на твдењата на лидерот на ДУИ Али Ахмети и партискиот портпарол Бујар Османи негира дека ...

Груевски-Кара: Подобро да се потрошат два месеци за нови избори, отколку нови шест месеци криза

Точка - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Турција Еркал Кара, при што беше истакнато дека за Турција како верен и ...

ВМРО-ДПМНЕ со детали како се одвивале преговорите со ДУИ: Не поради СЈО, туку поради Платформата не дојде до договор со ...

Република - 08.02.2017

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека претседателот на партијата Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски остварил средба со амбасадорката на Република Турација Еркал Кара и дека на истата било наведено дека ...

ВМРО-ДПМНЕ со детали како се одвивале преговорите со ДУИ: Не поради СЈО, туку поради Платформата не дојде до договор со ...

Курир - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски, на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Република Турција Еркал Кара.

Платформата, а не СЈО, е клучот за неуспешните преговори помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Нетпрес - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски, на нејзино барање, оствари средба со амбасадорката на Република Турција Еркал Кара.

Груевски: Платформата е обид за репреговарање на Охридскиот рамковен договор, ВМРО-ДПМНЕ во разговорите со ДУИ одби да ...

Вечер - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Република Турција Еркал Кара Амбасадорката истакна дека за Турција како ...

ВМРО-ДПМНЕ признава дека е можно новата Влада да ја формира СДСМ?

Фактор - 08.02.2017

Екс премиерот Никола Груевски денеска оставрил средба со турската амбасадорка во земјава Еркал Кара, на која се разговарало и за политичката ситуација. Од партијата на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста посочуваат дека амбасадорката истакнала ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не е точно дека со ДУИ се согласивме за двојазичноста

еМагазин - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски денеска остварија средба со амбасадорката на Турција во Македонија Еркал Кара.

Средба на Груевски со амбасадорката на Турција Еркал Кара

Lider - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Република Турција Еркал Кара.

Средба Груевски- Кара: Се разговараше за платформата која е обид за репреговарање на Охридскиот рамковен договор како и ...

Пулс24 - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски, на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Република Турција Еркал Кара.

ВМРО-ДПМНЕ: Ситуацијата е зрела за нови избори

Телевизија Нова - 08.02.2017

Актуелната политичка ситуација, потребата од нови избори, албанската платформа и СЈО се дел од темите на кои се разговарало на средбата помеѓу лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски и амбасадорката на Турција во земјава Еркал Кара.

Средба на Груевски со амбасадорката на Турција Еркал Кара

Телевизија Нова - 08.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски на нејзино барање оствари средба со амбасадорката на Република Турција Еркал Кара.

Иванов сакајќи да им помогне им направи ѓаволска услуга

Репортер - 06.02.2017

Мно­гу­ми­на во пар­ти­ја­та на Гру­ев­ски се пла­шат за сво­ја­та ид­нина, а ста­ну­ва­ат се по­ве­ќе уве­ре­ни де­ка ли­де­рот по­ве­ќе не мо­же да ги спаси. От­таму, тие ќе при­фа­тат се, ду­ри и пре­да­дав­ство на ли­де­рот за сво­е­то ...