TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

УС: Директорите кои вршат притисок врз средношколците од утре ќе ги има по медиуми

Алсат-М - 31.01.2021

Министерството за образование и наука ја смета за неоправдана одлуката на група матуранти од утре да го продолжат бојкотот на онлајн наставата. Понатаму, во реакцијата на министерството се вели дека бојкотот е неприфатлив, додавајќи дека државната ...

Сојузот на средношколци продолжува со бојкотот на наставата и наредната недела

Телма - 31.01.2021

Сојузот на средношколци одлучи да продолжи со бојкотот на наставата и во текот на следната недела. Од таму велат дека ваквата одлука следува по вчерашната вонредна седница на Генералното Собрание.

МОН: Бојкотот е неоправдан и на штета на учениците, потребен е разум и прифаќање на состојбите

Канал5 - 31.01.2021

Од МОН сметаат дека бојкотот на наставата од страна на сојузот на средношколците ќе биде од голема штета за матурантите. Во соопштение, велат дека министерството и Владата се должни да ја спроведат матурата за веќе пријавените 14.000 ученици кои ...

МОН: Бојкотот на група матуранти е неоправдан

360 степени - 31.01.2021

Неодоговорно е да им се ускрати правото на оние кои решиле да продолжат на факултет, велат од Министерството за образование и наука Бојкотот на група матуранти не оди никому во прилог и во овој случај целосно е неоправдан.

Сојуз на средношколци: Од понеделник продолжува бојкотот на наставата

24 Вести - 31.01.2021

Од утре, Сојузот на средношколци го продолжува бојкотот на наставата. - А во меѓувреме ќе продолжиме со нашите активности во парламентот во координација со сите пратеници и пратенички групи коишто ги поддржуваат нашите барања, велат од сојузот на ...

Сојуз на средношколци: Бојкотот продолжува, очекуваме консензус во Собранието и законски измени

360 степени - 31.01.2021

Ќе продолжиме со нашите активности во парламентот во координација со сите пратеници и пратенички групи коишто ги поддржуваат нашите барања, велат од Сојузот на средношколци Сојузот на средношколци од утре продолжува со бојкот на наставата поради ...

Сојузот на средношколци со бојкот на наставата и оваа недела – се очекува консензус во Собрание и законски измени

ТВ21 - 31.01.2021

Сојузот на средношколци одлучи да продолжи со бојкотот на наставата и во текот на следната недела. Од таму велат дека ваквата одлука следува по вчерашната вонредна седница на Генералното Собрание.

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

Канал5 - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

МОН: Бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

Фокус - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

МОН: Должни сме да обезбедиме матура – бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

ТВ21 - 31.01.2021

По најавата на Сојузот на средношколци во која истакнуваат дека ќе продолжат со бојкотот на наставата и во текот на следната недела, се јави и Министерството за образование и наука кое вели дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата ...

МОН: Бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

24 Вести - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

Сојуз на средношколци: Незадоволни сме околу тврдоглавоста на МОН!

Фокус - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми продолжуваат да бидат дел од нашите барања

Канал5 - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Сојуз на средношколци: Бојкотот продолжува

Слободен Печат - 31.01.2021

Од Сојузот информираат дека ваква одлука донеле по синоќешната вонредна седница на Генералното собрание. Ќе продолжиме со нашите активности во парламентот во координација со сите пратеници и пратенички групи коишто ги поддржуваат нашите барања, ...

Сојуз на средношколци: Од утре, матурантите, продолжуваат со бојкот на наставата

Независен - 31.01.2021

Сојузот на средношколци, по вонредната седница на Генералното собрание одржана синоќа, соопшти дека е одлучено да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите и следната недела.

Матурантите нема да протестираат, но ќе продолжат со бојкотот на наставата

Нова ТВ - 31.01.2021

Сојузот на средношколци, по вонредната седница на Генералното собрание одржана синоќа, соопшти дека е одлучено да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите и следната недела.

Проблемот со државната матура ќе се решава во Собранието

Скопје24 - 31.01.2021

Државната матура да се состои од два предмета, а одредбите од Законот за средно образование да бидат привремени, односно да се однесуваат само на учебната 2020/2021. Ова е барањето на Сојузот на средношколци кое е упатено до сите пратеници во ...

Средношколците остануваат на ставот за бојкот, МОН на ставот за матура по закон

Сител - 31.01.2021

Министерството за образование смета дека матурантите неоправдано ја бојкотираат наставата.. Ваквата реакција следи откако сојузот на средношколци најави дека од утре матурантите повторно нема да ги следат онлајн часовите..

МОН не отстапува: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

ММС - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите, велат од МОН

Слободен Печат - 31.01.2021

Од Министерството посочуваат дека е неодоговорно да им се ускрати правото на оние кои решиле да продолжат на факултет. Министерството за образование и наука (МОН) денеска соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да ...

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот e неоправдан и неприфатлив

Макфакс - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 ученици коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет, се наведува во соопштение ...

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот е неоправдан

Радио МОФ - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

МОН: Бојкотот на група матуранти не оди никому во прилог

А1 On - 31.01.2021

Министерството за образование соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците кои ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

Средношколците продолжуваат со бојкот на наставата

Р.С.Европа - 31.01.2021

Сојузот на средношколците соопшти дека донел одлука за продолжување на бојкотот на наставата од страна на матурантите и следната недела. Од Министерството за образование и наука (МОН) регираат дека бојкотот е „неоправдан.

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

Сител - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

Средношколците продолжуваат со бојкотот, МОН продолжува со одбивањето на барањата на матурантите

МКД - 31.01.2021

Сојуз на средношколците и денеска соопштува дека скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нивните барања. Тие повторија дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација бараат матурата да ...

Матурантите го продолжуваат бојкотот, очекуваат консензус во Собранието и законски измени

А1 On - 31.01.2021

Матурантите и следната недела ќе го продолжат бојкотот на наставата. Ваква одлука била донесена на вонредната седница на Генералното собрание на Сојузот на средношколци. „Имавме средба со неколку пратеници од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

Press24 - 31.01.2021

Министерството за образование и наука (МОН) денеска соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците кои ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на ...

МОН: Бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

Независен - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

Слободен Печат - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Сојузот на средношколци продолжува со бојкотот на наставата и наредната недела

Скопје24 - 31.01.2021

Сојузот на средношколци одлучи да продолжи со бојкотот на наставата и во текот на следната недела. Од таму велат дека ваквата одлука следува по вчерашната вонредна седница на Генералното Собрание.

Сојуз на средношколци: Не сме за укинување, туку за скратување на матурата

+инфо - 31.01.2021

Државната матура, според Сојузот, треба да се полага по скратени наставни програми и методологии. Но, како што велат, тие програми треба да се однесуваат на сите предмети, а не само на неколку.

Сојуз на средношколци: Продолжува бојкотот на настава од страна на матурантите

Радио МОФ - 31.01.2021

Сојузот на средношколци, по вонредната седница на Генералното собрание одржана синоќа, соопшти дека е одлучено да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите и следната недела.

Сојуз на средношколци: Од утре продолжува бојкотот на наставата

ММС - 31.01.2021

Одлуката за продолжување на бојкотот беше донесена по синоќешната вонредна седница на Генералното собрание, информираат од Сојузот на ...

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

ММС - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Сојузот на средношколци: Не ја бојкотираме матурата, незадоволството е од тврдоглавоста на МОН

А1 On - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку бараат промени поради ситуацијата со коронавирусот.

Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите, велат од МОН

Либертас - 31.01.2021

– Министерството за образование и наука (МОН) денеска соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците кои ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на ...

МОН: Должни сме со Владата да им обезбедиме матура на матурантите, а бојкотот им носи штета

Денешен - 31.01.2021

Министерството за образование и наука (МОН) денеска соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците кои ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на ...

МОН и матурантите далеку од договор за државната матура

Во Центар - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

Продолжува бојкотот на настава од страна на матурантите

Вечер Прес - 31.01.2021

Сојузот на средношколци, по вонредната седница на Генералното собрание одржана синоќа, соопшти дека е одлучено да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите и неделава.. „Исто така, наша делегација претходно одржи средба со неколку ...

Сојуз на средношколци: Матура – да, но со скратена наставна програма

Денешен - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Сојузот на средношколци го продолжува бојкотот на наставата, МОН вели дека тоа е „неоправдано“

Мета - 31.01.2021

По вчерашната одлука на Сојузот на средношколци и следнава седмица да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите , денеска реагираше Министерството за образование и наука, кое порача дека барањата се неприфатливи, а бојкотот е ...

Сојуз на средношколци: Од понеделник продолжува бојкотот на наставата

Либертас - 31.01.2021

Од утре, Сојузот на средношколци го продолжува бојкотот на наставата. – А во меѓувреме ќе продолжиме со нашите активности во парламентот во координација со сите пратеници и пратенички групи коишто ги поддржуваат нашите барања, велат од сојузот на ...

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот e неоправдан и неприфатлив

Точка - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 ученици коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет, се наведува во соопштение ...

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

Либертас - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Продолжува бојкотот на матурантите, бараат поддршка од Собранието!

Gostivarpress.mk - 31.01.2021

Сојузот на средношколци на вонредна седница на Генералното собрание, донесе одлука да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите и следната недела. „Наша делегација претходно одржа средба со неколку пратеници од пратеничката група на ...

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот e неоправдан и неприфатлив

MTM - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 ученици коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет, се наведува во соопштение ...

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

Вечер Прес - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Сојуз на средношколци: Не ја бојкотираме матурата, скратени наставни програми продолжуваат да бидат дел од нашите ...

еМагазин - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот e неоправдан и неприфатлив

Centar - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 ученици коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет, се наведува во соопштение ...

Матурантите нема да протестираат, но ќе продолжат со бојкотот на наставата

Локално - 31.01.2021

Матурантите нема да протестираат, но ќе продолжат да ја бојкотираат наставата, одлучи вчера донесе Генералното собрание на Сојузот на средношколци. „Исто така, наша делегација претходно одржи средба со неколку пратеници од пратеничката група на ...

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите

24Инфо - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите, велат од МОН

Опсервер - 31.01.2021

– Министерството за образование и наука (МОН) денеска соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците кои ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на ...

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот e неоправдан и неприфатлив

Вечер - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 ученици коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет, се наведува во соопштение ...

И покрај заканите, матурантите продолжуваат со бојкотот

Expres - 31.01.2021

Утре продолжува бојкотот на матурантите бидејќи Министерството за образование воопшто не ги прифаќало нивните барања. На вчерашната средба на Унијата на средношколци било одлучено матурантите да не се вклучуваат во наставата се додека не се дојде до ...

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

Опсервер - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Од утре продолжува бојкотот на наставата, велат од Сојуз на средношколци

Скопје1 - 31.01.2021

Сојузот на средношколци одлучи да продолжи со бојкотот на наставата и во текот на следната недела. – Во меѓувреме ќе продолжиме со нашите активности во парламентот во координација со сите пратеници и пратенички групи коишто ги поддржуваат нашите ...

МОН: Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот е неоправдан и на штета на матурантите

Република - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет.

Сојуз на средношколци: Продолжува бојкотот на настава од страна на матурантите

Република - 31.01.2021

Сојузот на средношколци, по вонредната седница на Генералното собрание одржана синоќа, соопшти дека е одлучено да продолжи бојкотот на наставата од страна на матурантите и следната недела.

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

Frontline - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите, велат од МОН

Frontline - 31.01.2021

Министерството за образование и наука (МОН) денеска соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците кои ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на ...

Сојузот на средношколци со бојкотот на наставата и оваа недела – се очекува консензус во Собрание и законски измени

Frontline - 31.01.2021

Сојузот на средношколци одлучи да продолжи со бојкотот на наставата и во текот на следната недела. Од таму велат дека ваквата одлука следува по вчерашната вонредна седница на Генералното Собрание, информира 21ТВ.мк .

МОН до матурантите: Неодговорно е да им се скрати правото на оние кои решиле да продолжат на факултет

Локално - 31.01.2021

„Неодоговорно е да им се ускрати правото на оние кои решиле да продолжат на факултет. Учениците коишто не планираат да продолжат на факултет, имаат избор да полагаат само училишна матура и стручен испит“, реагираат од Министерството за образование и ...

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

24Инфо - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Сојуз на средношколци: Не ја бојкотираме матурата, само го изразуваме незадоволството околу тврдоглавоста на МОН

Локално - 31.01.2021

„Сојузот на средношколци е согласен дека: „Министерството за образование и наука и Владата се должни [да] ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 ученици коишто ја пријави[ле] … да учат на факултет“.

Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на матурантите, велат од МОН

MakPress - 31.01.2021

Министерството за образование и наука (МОН) денеска соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците кои ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на ...

Само Царовска не е крива, матурантите виновни што не ја сакаат Мила?!

Курир - 31.01.2021

Откако направи хаос во образованието, почнувајќи од зaдоцнетиот почеток на учебната година па продолжувајќи со нефункционалната платформа за онлајн настава за чие користење немаа можност голем дел од учениците, министерката за образование Мила ...

МОН:Неодговорно е да нема државна матура

AKO - 31.01.2021

Министерството за образование и наука и Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците коишто ја пријавија да ја полагаат и да продолжат да учат и да се запишат на факултет,се вели во соопштението.

Сојуз на средношколци: Скратени наставни програми беа и продолжуваат да бидат дел од нашите барања

MakPress - 31.01.2021

Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку поради сегашната ситуација таа да биде изменета.

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава – бараат поддршка од пратениците

ТВ21 - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Фокус - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава

Канал5 - 30.01.2021

Бараат поддршка од пратениците. Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на ...

Сојузот на средношколци на средба со пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: И во понеделник бојкот на наставата

360 степени - 30.01.2021

На средбата се дискутирало за барањето за намалување на бројот на предметите од четири до два Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да ...

Средношколците продолжуваат со бојкот на наставата

24 Вести - 30.01.2021

В аква одлука денеска донесе генералното собрание на Сојузот на средношколци . П ретходно денеска тие се сретнаа со пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ . По средбата, претседателот на сојузот, Бленди Ходаи побара поддршка од сите народни избраници ...

Матурантите го продолжуваат бојкотот, имаат закани за бркање од училиште

Алсат-М - 30.01.2021

Од понеделник матурантите ќе го продолжат бојкотот на наставата од далечина, затоа што, Министерството за образование воопшто не ги прифаќало нивните барања. На средбата на Унијата на средношколци што се одржа попладнево, било одлучено матурантите ...

Унијата на средношколци на средба со ВМРО-ДПМНЕ – Ходаи: Нашите барања не се ниту партизирани, ниту политизирани

ТВ21 - 30.01.2021

Унијата на средношколци се сретна со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за да дискутираат околу барањата на матурантите. Бленди Ходаи, претседател на Унијата, вели дека нивните барања се легитимни и дека се поддржани од мнозинството средношколци.

,,Средношколски сојуз“ одлучи да ја бојкотира наставата и следнава недела

Канал5 - 30.01.2021

,,Средношколскиот сојуз“ и нареднава недела продолжува со бојкот на наставата одлучено е на попладневниот состанок. Нивни претставници денеска се сретнаа со пратеници од ВМРО ДПМНЕ кои ги поддржаа во барањата.

По средбата со Сојузот на средношколци: ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи законски измени за матурата

360 степени - 30.01.2021

Опозицијата им дава апсолутна поддршка на средношколците кои бараат намалување на бројот на предмети во рамки на матурата ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи законски измени за државната матура, за што очекува поддршка и од другите опозициски партии, најави ...

Проблемот со државната матура ќе се решава во Собранието

Телма - 30.01.2021

Државната матура да се состои од два предмета, а одредбите од Законот за средно образование да бидат привремени, односно да се однесуваат само на учебната 2020/2021. Ова е барањето на Сојузот на средношколци кое е упатено до сите пратеници во ...

Барањата за државна матура на „ Средношколски сојуз“ поддржани од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 30.01.2021

Сојузот на среношколци на средба закажана за попладнево ќе одлучува за следните чекори, откако МОН не им излезе во пресрет на нивните барања. Денес нивни претставници остварија средба со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, откако претходно со писмен допис се ...

Сојузот на средношколци на средба - ќе одлучува дали ќе продолжи со бојкот или протест на наставата

24 Вести - 30.01.2021

Сојузот на средношколци денеска на средба ќе одлучува дали од понеделник ќе има повторно бојкот на наставата или пак протест, најави претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходај. Откако тие до пратениците доставија писмо со барање за ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи во наставата

+инфо - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Независен - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Средношколците најавија бојкот на наставата и во понеделник- бараат поддршка од сите пратеници

Press24 - 30.01.2021

Сојузот на средношколци денес имаше средба со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, по што соопштија дека очекуваат и бараат поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нивните барања во врска со државната матура.

Матурантите бараат поддршка од пратениците, попладнево ќе одлучат дали ќе протестираат или ќе бојкотираат

Слободен Печат - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Нетпрес - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Матурантите нема да протестираат, ама ќе ја бојкотираат наставата

+инфо - 30.01.2021

Претставници на Сојузот на средношколци денеска се сретнаа со пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Матурантите одлучија де не протестираат, но ќе продолжат да ја бојкотираат наставата. Одлуката тие ја донесоа на денешното Генералното собрание на ...

Средношколците на средба со ВМРО-ДПМНЕ, велат бојкотот не бил политизиран

Слободен Печат - 30.01.2021

Унијата на средношколци се сретна со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за да дискутираат околу барањата на матурантите. – Бараме поддршка од нивна страна како народни избраници, јавно да ги поддржат нашите барања и истовремено да организираат јавна ...

Нема да има протести - средношколците продолжуваат со бојкот на наставата

Сител - 30.01.2021

Матурантите нема да протестираат, но ќе продолжат да ја бојкотираат наставата. Ваква одлука денеска донесе Генералното собрание на Сојузот на средношколци. Претходно денеска тие се сретнаа со пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава

МКД - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Средношколците носат одлука - бојкот или протести?

Сител - 30.01.2021

Протести или бојкот. Матурантите одлучуваат за натамошното делување. Едно е сигурно, в понеделник нема да се вклучат на онлајн часовите. Претставници на средношколците денеска се сретнаа со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и ќе бараат поддршка од сите ...

Матурантите ќе го продолжат бојкотот, бараат поддршка од пратениците

А1 On - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и в понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

ММС - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани – изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Сител - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Либертас - 30.01.2021

– Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Вечер Прес - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава

Кајгана - 30.01.2021

Скопје, 30 јануари 2021 (МИА) – Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Република - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Опсервер - 30.01.2021

– Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

Курир - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

24Инфо - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Сојузот на средношколци и во понеделник нема да се вклучи на настава, бараат поддршка од пратениците

MakPress - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Средношколците и во понеделник НЕМА да се вклучат на НАСТАВА, бараат поддршка од пратениците

Вечер - 30.01.2021

Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат да бидат политизирани, изјави денеска претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи по ...

Матурантите нема да протестираат, ама ќе ја бојкотираат наставата

Република - 30.01.2021

Матурантите одлучија де не протестираат, но ќе продолжат да ја бојкотираат наставата. Одлуката тие ја донесоа на денешното Генералното собрание на Сојузот на средношколци. Претставници на Сојузот на средношколци денеска се сретнаа со пратеници од ...

Пратениците ќе го решаваат проблемот со државната матура

Локално - 30.01.2021

Матурантите денеска најавија дека ќе ја бојкотираат наставата и во понеделник. Сојузот на средношколци денес имаше средба со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, по што соопштија дека очекуваат и бараат поддршка од сите пратеници и сите политички ...

Сојузот на средношколци на средба со пратениците: Бојкотот на наставата ќе продолжи и во понеделник

Локално - 30.01.2021

Сојузот на средношколци денес имаше средба со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, по што соопштија дека очекуваат и бараат поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нивните барања во врска со државната матура.

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието

Канал5 - 29.01.2021

Денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува утре. Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за ...

Сојузот на средношколци денеска го завршува бојкотот, за следните чекори ќе се одлучува од утре

24 Вести - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Бојкотот на пауза, Сојузот на средношколци бара поддршка од пратениците

360 степени - 29.01.2021

Сојузот на средношколци бара поддршка од пратениците во Собранието за нивното барање да полагаат два, наместо четири предмети во рамки на државната матура. Тие се обратиле до пратениците, бидејќи како што се наведува во писмото, Министерството за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани

Канал5 - 29.01.2021

Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани и притисоци,а Царовска не сака да ги слушне нивните барања. Како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со ...

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

Алсат-М - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Сојузот на средношколци денеска го завршува бојкотот, за следните чекори ќе се одлучува од утре

Фокус - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Матурантите го прекинаа бојкотот

Алсат-М - 29.01.2021

Матурантите го завршија бојкотот кој започна со почетокот на второто полугодие. Од Унијата на средношколци соопштија дека не се откажале од барањата, но за време на викендот останува да се одлучи во каква форма ќе продолжи протестот.

Матурантите бараат поддршка од Собранието за полагање на два предмета

Канал5 - 29.01.2021

Преку писмо испратено до 85 пратеници, Сојузот на средношколци во име на матурантите бара поддршка од Собранието да полагаат два наместо четири матурски предмети. Доколку МОН не покаже добра волја, се вели во писмото, Сојузот на средношколци бара ...

Матурантите утре ќе одлучат дали ќе продолжат со бојкот

Телма - 29.01.2021

Сојузот на средношколци денес го завршува бојкотот на наставата, за следните чекори како и на кој начин ќе го продолжат ќе одлучуваат утре.Во меѓувреме тие до Собранието и пратениците ги доставија барањата за поддршка, да полагаат два наместо ...

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

24 Вести - 29.01.2021

Сојузот на средношколци до пратениците достави писмо со барање за поддршка да полагаат два место четири предмети на државната матура. Велат министерството за образование и наука, ги игнорира и одбива компромис по ова прашање.

Матурантите со писмо до пратениците, бараат измени на Законот за средно образование

Телма - 29.01.2021

Матурантите се уште не го прекинуваат бојкотот на наставата, но вчера до пратениците доставиле писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура. Велат дека Министерството за образование ги игнорира и е децидно ...

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска завршува бојкотот на матурантите

Канал5 - 29.01.2021

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува деновиве. До пратениците по електронска пошта доставено е писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на ...

Средношколците не отстапуваат од барањата наместо четири да полагаат два предмети

Канал5 - 29.01.2021

Средношколците не отстапуваат од барањата наместо 4 да полагаат два предмети. Бојкотот го продолжуваат и денеска, и ако немаат повратен и одговор каков што очекуваат од министерството за образование најавија радикализација на протестот.

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани и притисоци

А1 On - 29.01.2021

„Како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

А1 On - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Писмо до пратениците испрати Сојузот на средношколците за игнорирањето од МОН

МКД - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието

Независен - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Сојузот на средношколци денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува утре

Нова ТВ - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани и притисоци, а Царовска не ...

Press24 - 29.01.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. -Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75 отсто од матурантите ја бојкотираат наставата, а Царовска е глува за нивните барања

Нетпрес - 29.01.2021

ВМРО-ДПМНЕ смета дека власта не е подготвена да се справи со барањата на матурантите и затоа не сака да ги слушне нивните барања. Според партијата министерката за образование Мила Царовска преку директорите со закани се обидува да ги заплаши ...

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани и притисоци

Сител - 29.01.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. -Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Средношколците побараа поддршка од Собранието за матура со два предмета

+инфо - 29.01.2021

Матурантите велат дека денешниот протест е завршен, а утре ќе се одлучува за наредните чекори. Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил ...

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

Сител - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

ММС - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Сојузот на средношколци побара поддршка од пратениците

Радио МОФ - 29.01.2021

Сојузот на средношколци се обрати кон Собранието и неговите пратеници за поддршка на нивните барања во врска со државната матура. Средношколци веќе една недела бојкотираат настава поради неприфаќањето на нивните барања од страна на Министерството за ...

Матурантите со писмо до пратениците, бараат поддршка за проблемот со полагањето на матура во време на пандемија

Нетпрес - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

МОН: Сите средношколци навреме беа информирани како ќе се полага државна матура оваа година

Слободен Печат - 29.01.2021

МОН и Владата имаат законска обврска да ја организираат матурата, со цел да им го остварат на учениците законски гарантираното право да полагаат матура. Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, а Царовска е глува за нивните барања

+инфо - 29.01.2021

Опозициската партија тврди дека ќе ги подржи матурантите и нивните барања доколку тие испратат писмо со барање за дискусија за државната матура во Собранието. ВМРО-ДПМНЕ смета дека власта не е подготвена да се справи со барањата на матурантите и ...

Средношколците побараа помош и од пратениците

Сител - 29.01.2021

Да се донесе нов закон за средно образование, бара Сојузот на средношколци. Писмо доставиле до 85 пратеници во Собранието. Ова следи откако средношколците не успеаа да постигнат договор со МОН, за модифициран модел на државната матура.

Матурантите завршија со бојкотот, од Собранието побараа законско решение за нивните барања

Слободен Печат - 29.01.2021

МОН и натаму тапка во место во врска со нашите барања испратени до нив, тие уште не се исполнети, вели за „Слободен печат“ лидерот на средношколците Бленди Ходаи. Тој вчера ја демантираше министерката за образование Мила Царовска, истакнувајќи дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75 отсто од матурантите ја бојкотираат наставата, а Царовска не сака да ги слушне нивните барања

Бизнис Вести - 29.01.2021

Како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

Бизнис Вести - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

СОЈУЗ НА СРЕДНОШКОЛЦИ: Ако не сака Царовска, бараме поддршка од пратениците за матура со 2 наместо 4 предмети

Денешен - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Сојузот на средношколци денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува утре

Либертас - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Средношколскиот сојуз викендов ќе решава: Бојкот, протест или онлајн настава во понеделник!?

Вечер Прес - 29.01.2021

„Викендов, заедно со нашите претставници, ќе решаваме и ќе одлучиме што ќе правиме од понеделник, дали ќе има бојкот, протест или ќе се вратиме на онлајн настава“, потврди за весникот ВЕЧЕР претседателот на Средношколскиот сојуз Бленди Ходаи.

Сојузот на средношколци од Собранието бара привремена законска измена за државната матура

Мета - 29.01.2021

Денеска е последен ден од бојкотот на средношколците , а викендов тие ќе одлучуваат кои ќе бидат нивните идни чекори во врска со наставата, велат од Сојузот на средношколци. Како што потенцираат оттаму, до Собранието е доставено и барање до ...

Продолжува бојкотот на наставата

Тера - 29.01.2021

Наставата ја бојктораат 78 % од матурантите во земјава, велат од Сојузот на средношколци. Велат дека можат да стигнат и до 100 проценти ако немало погрешно информирање и заканувате. „Односот професор – ученик се претвори во закана – жртва, а односот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска шири дезинформации со цел да ги излаже и заплаши матурантите

PressingTV - 29.01.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. -Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

Frontline - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани и притисоци, а Царовска не ...

MakPress - 29.01.2021

Како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани и притисоци, а Царовска не сака да ги ...

24Инфо - 29.01.2021

Како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Велковски: „Ќе ве запишуваме, ќе ви пишуваме неоправдани“ - заканите од професорите нема да не предомислат

MakPress - 29.01.2021

Заканите и притисоците кон матурантите нема да ги предомислат во намерата да истраат во бојкот се додека не ги остварат своите права. Признаваат дека се исплашени од заканите на професорите и директорите, но нивната убеденост дека одлуките на ...

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

MakPress - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Матурантите со писмо до пратениците, бараат измени на Законот за средно образование

PressingTV - 29.01.2021

Матурантите се уште не го прекинуваат бојкотот на наставата, но вчера до пратениците доставиле писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура. Велат дека Министерството за образование ги игнорира и е децидно ...

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

Опсервер - 29.01.2021

– Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Матурантите го прекинаа бојкотот – ќе одлучат во каква форма ќе се продолжи

Frontline - 29.01.2021

Матурантите го завршија бојкотот кој започна со почетокот на второто полугодие. Од Унијата на средношколци соопштија дека не се откажале од барањата, но за време на викендот останува да се одлучи во каква форма ќе продолжи протестот.

Матурантите со писмо до пратениците – бараат поддршка за проблемот со полагањето на матура во време на пандемија

Курир - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани и притисоци, а Царовска не сака да ги ...

Опсервер - 29.01.2021

Како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува ...

24Инфо - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75% матуранти ја бојкотираат наставата, изложени се на закани и притисоци, а Царовска е без слух за ...

Република - 29.01.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Средношколците бара поддршка од Собранието: Денеска го завршуваат бојкотот, а за следните чекори ќе одлучуваат утре

Република - 29.01.2021

Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за поддршка да полагаат два наместо четири предмети на државната матура, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Над 75% од матурантите ја бојкотираат наставата, секојдневно добиваат закани и притисоци, а Царовска не ...

Курир - 29.01.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека како и за новиот образовен концепт за основно образование, така и за барањата на матурантите, Царовска оди со глава во ѕид. -Без слух за проблемите, без одговор на барањата на учениците, професорите и стручната фела.

Матурантите од пратениците ќе бараат поддршка за измени во полагањето на матурата

Локално - 29.01.2021

Денес го завршуваме бојкотот, а утре заедно со нашите претставници и средношколци ќе одлучиме дали ќе продолжиме со бојкот или ќе превземеме порадикални чекор, велат од Средношколскиот Сојуз.

Средношколците го завршуваат бојкотот, се бара поддршка од Собранието

Локално - 29.01.2021

Денес завршува бојкотот на средношколците, кои побараа поддршка од Собранието, а за своите следни чекори посочиија дека ќе одлучат во следните денови. Нивното барање е јасно, и истото е испратено до Собранието, во кое бараат поддршка во однос на ...

Бојкотот на наставата на дел од матурантите ќе продолжи и утре

Канал5 - 28.01.2021

Бојкотот на наставата на дел од матурантите ќе продолжи и утре. Средношколскиот сојуз не отстапува од барањето- државната матура да има испити по два предмети. Доколку не им се исполнат барањата велат дека ќе ги радикализираат протестите .

Средношколците кои ja бојкотираат настава се жалат на постојани закани од наставниците и директорите

Алсат-М - 28.01.2021

Синдикатот на средношколци нема да се откаже од бојкотот на наставата и покрај заканите од Министерството за образование. УСАМ повторува дека тие ќе учествуваат на државниот испит, но под услов да има само два предмети.

Ласовска до Царовска: Матуранти имаат закани и притисоци од училиштата

Фокус - 28.01.2021

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска, на денешните пратенички прашања во Собранието упати прашање до министерката за образование и наука Мила Царовска дали планира да им излезе во пресрет на средношколците кои ја бојкотираат наставата ...

Средношколците не отстапуваат од барањата за промена на методот на државната матура

Канал5 - 28.01.2021

Се продлабочува јазот меѓу Сојузот на средношколци и МОН за државната матура. Лидерот на Сојузот Бленди Ходаи, овојпат на прес-конференција, повторно обвини дека директори и професори на повеќе училишта вршат притисоци врз матурантите да го прекинат ...

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата до утре, како ќе се надоместуваат изгубените часови?

24 Вести - 28.01.2021

Матурантите ќе ја бојкотираат наставата до утре, а дали ќе продолжат со бојкотот и следната недела ќе одлучува викендов Сојузот на средношколци. Се уште не знаат како ќе ги надополнат пропуштените часови, иако најверојатно ќе треба да ги ...

Ласовска: Министерке потребен е број на деца кои не следат настава

Канал5 - 28.01.2021

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката, се наведува во партиското соопшштение. „Средношколската унија на Македонија, или на средношколците ја ...

Дали ќе го слушнете гласот на средношколците, праша ВМРО-ДПМНЕ – Царовска возврати опозицијата да не повикува на бојкот

360 степени - 28.01.2021

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска на денешните пратенички прашања во Собранието, упати прашање до министерката за образование и наука Мила Царовска дали планира да им излезе во пресрет на средношколците кои ја бојкотираат наставата ...

Средношколците обвинуваат за притисоци за прекин на бојкотот

Сител - 28.01.2021

Заканите и притисоците не ги колебаат матурантите, бојкотот на наставата продолжува. Лидерот на средношколскиот сојуз тврди дека на учениците им претат со повторување на годината и бројни неоправдани изостаноци.

Ласовска: Министерке и едно дете да нема компјутер тоа е дискриминација, требаше да им овозможите услови

+инфо - 28.01.2021

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката. – Средношколската унија на Македонија, или на средношколците ја бојкотираат наставата со барање за ...

Ласовска до Царовска: Врз основа на која анализа дојдовте до идејата да се спојат предметите географија и историја?

Press24 - 28.01.2021

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката. „Средношколската унија на Македонија, или на средношколците ја бојкотираат наставата со барање за ...

Царовска: Имаме обврска да организираме матура, тоа е услов матурантите да се запишат на факултет

Макфакс - 28.01.2021

Државата има обврска да го оствари правото на матурантите да полагаат државна матура, заради тоа што државната матура, согласно Закон донесен во ова Собрание, е услов за да се запишат на факултетите во државата и надвор од неа, одговори министерката ...

Ласовска до Царовска: Врз основа на која анализа дојдовте до идејата да се спојат предметите географија и историја

Нетпрес - 28.01.2021

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката. „Средношколската унија на Македонија, или на средношколците ја бојкотираат наставата со барање за ...

Средношколците нa протест: 78 пpoцeнти oд мaтypaнтитe ја бојкотираат нacтaвaтa

Нетпрес - 28.01.2021

На денешниот протест пред Министерството за образование, незадоволните средношколци го искажаа својот став во однос на државната матура. Тие бараатнаместо четири предмети, да се полагаат два поради лошите услови на следењето на наставата за време на ...

Расте револтот кај македонските матуранти, тие немаат намера да се откажат од бојкотот на он-лајн наставата

Алфа - 28.01.2021

Колку повеќе надлежните ги зголемуваат заканите и притисоците за да се откажат од бојкотот на наставата, барем двојно поголема е решеноста кај македонските матуранти – да го продолжат бунтот против актуелните одлуки на МО, најмногу околу полагањето ...

Матурантите викендов ќе одлучуваат дали ќе продолжат со бојкот

Вечер Прес - 28.01.2021

„Матурантите продолжуваат со бојкот на наставата до петок (29 јануари), а за време на викендот ќе одлучиме што понатаму и какви чекори ќе преземеме за да ја постигнеме целта – намалување на бројот на предметите за полагање на државна матура“, изјави ...

Бојкотот на средношколците продолжува и покрај притисоците на директорите на училиштата

Скопје инфо - 28.01.2021

И утре ќе продолжи бојкотот на матурантите. Имено, средношколскиот сојуз останува на барањето да се сведе државната матура на два училишни предмети. Дека ќе се радикализираат протестите, потврди и претседателот на сојузот, Бленди Ходаи кој вели дека ...

Царовска: Имаме обврска да организираме матура, тоа е услов матурантите да се запишат на факултет

Точка - 28.01.2021

Државата има обврска да го оствари правото на матурантите да полагаат државна матура заради тоа што државната матура, во согласност со законот донесен во ова Собрание, е услов за да се запишат на факултетите во државата и надвор од неа, одговори ...

СРЕДНОШКОЛЦИ НА ПРОТЕСТ ПРЕД МОН: Царовска шири дезинформации, 78 отсто матуранти ја бојкотираат наставата

Денешен - 28.01.2021

Денеска, изреволтирани матуранти протестираа пред Министерството за образование и наука и го искажаа својот став по повод полагањето на матура во време на пандемија – полагање два предмета наместо четири.

Ласовска: Нормално дека ќе протестираат средношколците, им ветивте многу работи ништо не испорачавте

MakPress - 28.01.2021

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката. „Средношколската унија на Македонија, или на средношколците ја бојкотираат наставата со барање за ...

Протест на средношколците: Среде пандемија министерката шири дезинформации и неточни информации

PressingTV - 28.01.2021

На денешниот протест пред Министерството за образование, незадоволните средношколци го искажаа својот став во однос на државната матура, каде се бара од нив наместо четири предмети, да се полагаат два поради лошите услови на следењето на наставата ...

Средношколците протестираа, нивниот револт не беше „интересен“ за порталите

MakPress - 28.01.2021

Денеска, изреволтирани матуранти протестираа пред Министерството за образование и наука и го искажаа својот став по повод полагањето на матура во време на пандемија – полагање два предмета наместо четири.

Царовска: Имаме обврска да организираме матура, тоа е услов матурантите да се запишат на факултет

Centar - 28.01.2021

Државата има обврска да го оствари правото на матурантите да полагаат државна матура заради тоа што државната матура, во согласност со законот донесен во ова Собрание, е услов за да се запишат на факултетите во државата и надвор од неа, одговори ...

Средношколците не отстапуваат од барањата: Hacтaвaтa ja бojкoтиpaaт 78 пpoцeнти oд мaтypaнтитe вo зeмjaвa

Република - 28.01.2021

На денешниот протест пред Министерството за образование, незадоволните средношколци го искажаа својот став во однос на државната матура, каде се бара од нив наместо четири предмети, да се полагаат два поради лошите услови на следењето на наставата ...

78 пpoцeнти oд мaтypaнтитe вo зeмjaвa ЈА БОЈКОТИРААТ НАСТАВАТА

Вечер - 28.01.2021

На денешниот протест пред Министерството за образование, незадоволните средношколци го искажаа својот став во однос на државната матура, каде се бара од нив наместо четири предмети, да се полагаат два поради лошите услови на следењето на наставата ...

Ласовска: Министерке и едно дете да нема компјутер тоа е дискриминација, а вие тоа не требаше да го дозволите и требаше ...

Курир - 28.01.2021

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката. – Средношколската унија на Македонија, или на средношколците ја бојкотираат наставата со барање за ...

Царовска: Имаме обврска да организираме матура, тоа е услов матурантите да се запишат на факултет

Frontline - 28.01.2021

Државата има обврска да го оствари правото на матурантите да полагаат државна матура, заради тоа што државната матура, согласно Закон донесен во ова Собрание, е услов за да се запишат на факултетите во државата и надвор од неа, одговори министерката ...

Царовска: Имаме обврска да организираме матура, тоа е услов матурантите да се запишат на факултет

Вечер - 28.01.2021

Државата има обврска да го оствари правото на матурантите да полагаат државна матура, заради тоа што државната матура, согласно Закон донесен во ова Собрание, е услов за да се запишат на факултетите во државата и надвор од неа, одговори министерката ...

Царовска: Имаме обврска да организираме матура, тоа е услов матурантите да се запишат на факултет

24Инфо - 28.01.2021

Државата има обврска да го оствари правото на матурантите да полагаат државна матура, заради тоа што државната матура, согласно Закон донесен во ова Собрание, е услов за да се запишат на факултетите во државата и надвор од неа, одговори министерката ...

Ласовска до Царовска: Врз основа на која анализа дојдовте до идејата да се спојат предметите географија и историја

Република - 28.01.2021

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката. „Средношколската унија на Македонија, или на средношколците ја бојкотираат наставата со барање за ...

Ласовска: Министерке, потребен е број на деца кои не следат настава, и едно дете да нема компјутер тоа е ...

24Инфо - 28.01.2021

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката. „Средношколската унија на Македонија, или на средношколците ја бојкотираат наставата со барање за ...

Царовска кон Ласовска: Државната матура е избор, опозицијата да не повикува на бојкот

Локално - 28.01.2021

Пратеничката Благица Ласовска од ВМРО-ДПМНЕ ја праша министерката за образовани и наука Мила Царовска, дали планира да им го олесно полагањето на државна матура. „Средношколците ја бојкотираат наставата со барање за олеснување на матурантите за ...

Царовска со брутални притисоци и закани против матурантите штрајкувачи

Курир - 28.01.2021

Матурантите штрајкувачи и денеска повторно ја напуштија наставата и излегоа пред Министерството за образование и наука за да ги изнесат своите барања. А тоа е полагање матура на два предмета, наместо четири во време на пандемија.

Изреволтираните матуранти денеска го искажаа својот став: „Среде пандемија министерката шири дезинформации и неточни ...

Курир - 28.01.2021

Актуелна тема периодов во јавноста е полагањето матура. Таа тема донесе многу несогласувања меѓу министерката за образование, Мила Царовска и матурантите од друга страна. Денеска, изреволтирани матуранти искочија на протест пред Министерството за ...

Бојкотот на средношколците продолжува и покрај притисоците на директорите на училиштата

Локално - 28.01.2021

И утре ќе продолжи бојкотот на матурантите. Имено, средношколскиот сојуз останува на барањето да се сведе државната матура на два училишни предмети. Дека ќе се радикализираат протестите, потврди и претседателот на сојузот, Бленди Ходаи кој вели дека ...

Има ли притисоци кон средношколците за крај на бојкотот?

24 Вести - 27.01.2021

Продолжува кризата на релација средношколци - министерство за образование, но сега се префрла директно и кон профресорите. Матурантите тврдат дека секојдневно добиваат закани од страна на директорите и професорите во училиштата каде што бојкотираат.

Продолжува бојкотот на наставата на дел од матурантите

Канал5 - 27.01.2021

Продолжува бојкотот на наставата на дел од матурантите. Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмети. Претседателот на средношколскиот сојуз Бленди Ходаи за Канал 5 вели дека вчера од 133 средни ...

Нова кавга на релација матуранти – Министерство за образование

Телма - 27.01.2021

Тврдењата на министерката Царовска дека се намалува бројот на матуранти кои ја бојкотираат наставата се делумно точни, вели Ходаи. Сепак тоа не е е резултат на спласната волја кај нас, булингот за кој таа говори и го посочува Сојузот на средношколци ...

Царовска: Повеќе од 14.000 ученици пријавија државна матура

24 Вести - 27.01.2021

Повеќе од 14.000 ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат законска ...

Митева: Средношколците ја имаат поддршката од ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 27.01.2021

Почитувани граѓани, ако сакате да се информирате до каде и како се одвива бојкотот на наставата од страна на средношколците, едвај ќе можете да најдете по некоја вест на медиумите, рече Марија Митева од ВМРО - ДПМНЕ.

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

Независен - 27.01.2021

Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат законска ...

Царовска: Имаме законска обврска да ја организираме државната матура, повеќе од 14.000 ученици ја пријавиле

Нова ТВ - 27.01.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, уште еднаш потврди дека Владата и ресорното министерство имаат обврска да ја организираат државната матура, кое е гарантирано право на матурантите.

Митева, ВМРО-ДПМНЕ: Средношколците ја имаат нашата поддршка, пратениците ќе го поддржат нивното барање

+инфо - 27.01.2021

Почитувани граѓани, ако сакате да се информирате до каде и како се одвива бојкотот на наставата од страна на средношколците, едвај ќе можете да најдете по некоја вест на медиумите. Но, затоа како главна вест денес се пласира поддршката која ја ...

Царовска: Процентот на матуранти кои бојктотираат не е 70 отсто, над 14.000 ученици се подготвуваат за полагање

Слободен Печат - 27.01.2021

Над 14.000 ученици запишаа државна матура, тоа укажува дека сакаат да полагаат, а Владата на Република Северна Македонија има задолжение да им организира матура која потоа е основ за запишување во високото образование, изјави министерката за ...

Митева: Средношколците ја имаат поддршката од ВМРО- ДПМНЕ, нашите пратеници ќе го подржат нивното барање

Нетпрес - 27.01.2021

Почитувани граѓани, ако сакате да се информирате до каде и како се одвива бојкотот на наставата од страна на средношколците, едвај ќе можете да најдете по некоја вест на медиумите. Но, затоа како главна вест денес се пласира поддршката која ја ...

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

А1 On - 27.01.2021

Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат законска ...

Царовска: 14 илјади ученици пријавија државна матура

+инфо - 27.01.2021

Министерката за образование тврди дека нема притисок врз учениците да не бојкотираат. Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за ...

Над 14 илјади ученици пријавија државна матура, вели Царовска

Нетпрес - 27.01.2021

Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска.

Имери: Бојкотот на наставата е на штета на матурантите

Слободен Печат - 27.01.2021

За разлика од првите денови од второто полугодие на учебната 2020/2021 година, кога наставата не ја бојкотираше ниту еден ученик во завршните паралелки во дебарската гимназија „28 Ноември”, денеска тоа го сторија 39 отсто од нив.

Досега имате 21 неоправдан, вклучете се или ќе ве отстранат од школо: Професори вршат притисок врз матурантите кои ...

Press24 - 27.01.2021

Професори и директори на училишта вршат притисоци врз матурантите кои ја бојкотираат наставата, се жалат средношколците. До редакцијата на Прес24 пристигнаа фотографии од од комуникација меѓу професори и ученици во која се бара матурантите да се ...

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

Либертас - 27.01.2021

– Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат ...

ЦАРОВСКА: Учениците ја сакаат државната матура, досега 14.000 се пријавија да полагаат

Денешен - 27.01.2021

Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат законска ...

Државната матура во Србија станува минато!

Во Центар - 27.01.2021

Министерот за образование на Србија, Бранко Ручиќ, денес изјави дека е скоро сигурно дека нема да има државна матура во 2022 година. Ружиќ им се заблагодари на партнерите од ЕУ кои учествуваат во проектот за државна матура, и од професионален и од ...

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

Скопје инфо - 27.01.2021

Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат законска ...

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

24Инфо - 27.01.2021

Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат законска ...

„Вклучете се или ќе ве отстранат од училиште“: Професори вршат притисок врз матурантите кои бојкотираат (ФОТО)

Курир - 27.01.2021

Професори и директори на училишта вршат притисоци врз матурантите кои ја бојкотираат наставата, се жалат средношколците. До редакцијата на Прес24 пристигнаа фотографии од комуникација меѓу професори и ученици во која се бара матурантите да се ...

Митева: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе го подржат барањето на средношколците за измени на матурата

MakPress - 27.01.2021

Почитувани граѓани, ако сакате да се информирате до каде и како се одвива бојкотот на наставата од страна на средношколците, едвај ќе можете да најдете по некоја вест на медиумите. Но, затоа како главна вест денес се пласира поддршката која ја ...

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

Frontline - 27.01.2021

Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат законска ...

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

Опсервер - 27.01.2021

– Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат ...

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

MakPress - 27.01.2021

Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и наука Мила Царовска, додавајќи дека Министерството и Владата имаат законска ...

Имате 21 неоправдан, вклучете се или ќе ве отстранат од школо: Професори вршат притисок врз матурантите кои бојкотираат

Република - 27.01.2021

Професори и директори на училишта вршат притисоци врз матурантите кои ја бојкотираат наставата, се жалат средношколците. До редакцијата на Прес24 пристигнаа фотографии од комуникација меѓу професори и ученици во која се бара матурантите да се ...

Митева: Средношколците ја имаат поддршката од ВМРО- ДПМНЕ, нашите пратеници ќе го подржат нивното барање

Курир - 27.01.2021

Почитувани граѓани, ако сакате да се информирате до каде и како се одвива бојкотот на наставата од страна на средношколците, едвај ќе можете да најдете по некоја вест на медиумите. Но, затоа како главна вест денес се пласира поддршката која ја ...

„ВМРО-ДПМНЕ СО ПОДДРШКА ЗА СРЕДНОШКОЛЦИТЕ - Пратениците ќе го поддржат нивното барање“ (ВИДЕО)

Вечер - 27.01.2021

А ко сакате да се информирате до каде и како се одвива бојкотот на наставата од страна на средношколците, едвај ќе можете да најдете по некоја вест на медиумите. Но, затоа како главна вест денес се пласира поддршката која ја добила министерката ...

Коментар на денот: Митева: Средношколците ја имаат поддршката од ВМРО-ДПМНЕ, нашите пратеници ќе го подржат нивното ...

Опсервер - 27.01.2021

Почитувани граѓани, ако сакате да се информирате до каде и како се одвива бојкотот на наставата од страна на средношколците, едвај ќе можете да најдете по некоја вест на медиумите. Но, затоа како главна вест денес се пласира поддршката која ја ...

Митева: Средношколците ја имаат поддршката од ВМРО-ДПМНЕ, нашите пратеници ќе го подржат нивното барање

24Инфо - 27.01.2021

Почитувани граѓани, ако сакате да се информирате до каде и како се одвива бојкотот на наставата од страна на средношколците, едвај ќе можете да најдете по некоја вест на медиумите. Но, затоа како главна вест денес се пласира поддршката која ја ...

Професори предупредуваат:„Бојкотот на матурантите негативно ќе се рефлектира врз знаењето“

Локално - 27.01.2021

Матурантите не се откажуваат од бојкотот на наставата, а Министерството за образование останува на ставот дека матурските испити ќе се полагаат онака како што веќе е утврдено. -Моето дете учи во средно гимназиско училиште и е дел од протестот.

Матурантите ќе бојкотираат до петок

Н.Македонија - 27.01.2021

Матуранти во повеќе градови низ државата ја бојкотираат наставата, поддржани од Сојузот на средношколци, и најавуваат дека нема да престанат со бојкотот додека не им се исполнат барањата.Тие сакаат наместо четири матурски испити, да се полагаат два.

Царовска: Владата и МОН имаат законска обврска да ја организираат државата матура, повеќе од 14.000 ученици ја ...

Локално - 27.01.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, во рамки на денешната прес конфереција, уште еднаш потврди дека Владата и ресорното министерство имаат обврска да ја организираат државната матура, коа е гарантирано право на матурантите.

Средношколците продолжуваат со бојкот на настават, МОН не го менува ставот за државната матура

Канал5 - 26.01.2021

„Државната матура е задолжителна за учениците кои сакаат да продолжат со високо образование.“ Ова го кажа министерката за образование Мила Царовска која не отстапува од ставот дека државната матура мора да се спроведе.

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат матура

Канал5 - 26.01.2021

Матурата е законска обврска за оние кои сакаат да продолжат во високото образование во државата или надвор од неа. Средното образование е задолжително, а државната матура е изборна. Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, ...

МОН: Бројките демантираат уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ, над 15.000 ученици се пријавија за полагање државна матурa

Фокус - 26.01.2021

Во Македонија има 16.500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15. 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај матурантите, соопшти денеска Министерството за ...

Трае бојкотот на матурантите, МОН категоричен - ќе се полага според актуелниот концепт

24 Вести - 26.01.2021

И денеска дел од матурантите ја бојкотираат наставата. Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмети. Министерството за образование и наука не отстапува од од ставот дека нов концепт за матурата е можен ...

И денеска дел од матурантите ја бојкотираат наставата

Канал5 - 26.01.2021

И денеска дел од матурантите ја бојкотираат наставата. Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмети. Претседателот на средношколскиот сојуз Бленди Ходаи за Канал 5 вели дека се зголемени протисоците врз ...

МОН и Средношколски сојуз остануваат на своите ставови за државната матура

Канал5 - 26.01.2021

Сојузот не се откажа од своето барање и го актуализираше со бојкот на наставата во четвртокот, на првиот ден од второто полугодие и, наспроти МОН и министерката Царовска, не смета дека бојкотот е неоправдан.

Царовска: Матурата задолжителна за сите што сакаат да продолжат во високо образование

Алсат-М - 26.01.2021

Матурата е законска обврска за сите што сакаат да продолжат во високо образование, рече денеска министерката за образование, Мила Царовска. Запрашана за коментар – што ако средношколците продолжат со бојкотот на наставата.

Царовска: Има „сајбер-булинг“ врз ученици за да се вклучат во бојкотот на наставата

360 степени - 26.01.2021

Државната матура е законска обврска за сите што сакаат да продолжат со високо образование, рече денеска министерката за образование, Мила Царовска, на новинарско прашање што планира Министерството за образование и наука ако средношколците продолжат ...

Стоилковски: Проектот на Заев, Царовска мува не ја лази за проблемите на вкупно 37.000 ученици

Канал5 - 26.01.2021

Најпромовираниот проект на Зоран Заев, Мила Царовска, моментно на позиција министер – реформатор на образованието за потребите на Заев, мува не ја лази за учениците, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ..

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

Слободен Печат - 26.01.2021

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат – два предмета и проектна задача – го повтори и денеска ставот министерката за ...

МОН и Средношколски сојуз остануваат на своите ставови за државната матура

Независен - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

МОН: Бројките ja демантираат ВМРО-ДПМНЕ, над 15.000 ученици се пријавија за државна матурa

Независен - 26.01.2021

Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај мантурантите, соопшти денеска ...

Средношколскиот сојуз и МОН не отстапуваат од ставовите за државна матура

Слободен Печат - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

МОН и Средношколски сојуз остануваат на своите ставови за државната матура

Сител - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

Над 15.000 од вкупно 16.500 ученици се пријавија за полагање државна матура, тврди МОН

МКД - 26.01.2021

Во Македонија има 16.500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште, а од нив, според Министерството за образование и наука (МОН), дури 15.000 или рекордни над 93 отсто се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес ...

МОН: Над 15.000 ученици се пријавија за полагање државна матурa

Press24 - 26.01.2021

Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај мантурантите, соопшти денеска ...

МОН: Бројките демантираат уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 26.01.2021

Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај мантурантите, соопшти денеска ...

МОН: Над 15 000 ученици се пријавија за полагање државна матурa

OhridNews - 26.01.2021

Во земјава има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај мантурантите, соопшти денеска Министерството за ...

Матурските тестови ќе бидат поопшти, нема да има трик-прашања, ќе се покаже разбирање, велат од Државниот испитен ...

Факултети - 26.01.2021

Прашањата што ќе се паднат ќе бидат поопшти, погенерализирани. Ќе има прашања кои треба да ги знае секој средношколец по заокружувањето на средното образование, вели директорката Наумовска Во електронскиот систем на Државниот испитен центар досега ...

Стоилковски: Царовска мува не ја лази за проблемите на вкупно 37.000 ученици, основци и матуранти

Press24 - 26.01.2021

Најпромовираниот проект на Зоран Заев, Мила Царовска, моментно на позиција министер – реформатор на образованието за потребите на Заев, мува не ја лази за учениците, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски во „Коментар на денот“.

Царовска мува не ја лази за проблемите на 37.000 ученици

Нетпрес - 26.01.2021

Најпромовираниот проект на Зоран Заев, Мила Царовска, моментно на позиција министер – реформатор на образованието за потребите на Заев, мува не ја лази за учениците, рече на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

МОН и средношколските се далеку од договор за државната матура

МКД - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

Сојузот на средношколци ја обвини Царовска за ширење на лажни вести, таа тврди дека средношколците меѓусебе си вршат ...

Сител - 26.01.2021

Врз матурантите се врши притисок да не ја бојкотираат наставата и да се откажат од барањата за модификација на државната матура. Ова го тврди претседателот на Сојузот кој вели притисоците доаѓаат од директорите и наставниците.

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

Сител - 26.01.2021

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат – два предмета и проектна задача – го повтори и денеска ставот министерката за ...

МОН: Бројките ja демантираат ВМРО-ДПМНЕ, над 15.000 ученици се пријавија за државна матурa

Нова ТВ - 26.01.2021

Средношколците испратија зрела порака до политичките парии, со нивното масовно пријавување за државната матура. Имено, во С.Македонија има 16.500 матуранти кои го завршуваат четиригодишното средно образование.

Оние што сакаат да продолжат со високо образование ќе мора да полагаат државна матура – Царовска не отстапува

ММС - 26.01.2021

Матурата е законска обврска за оние што сакаат да продолжат со високо образование. Средното образование е задолжително, но и матурата како државна е задолжителна. Оние кои не сакаат може да си полагаат училишна, но за да се продолжи на факутлетот ...

15.000 матуранти се пријавиле за полагање, државна матура ќе има

А1 On - 26.01.2021

Над 15.000 матуранти од вкупно 16.500 во земјава веќе се пријавиле за полагање матура, извести Државниот испитен центар. Од Министерство за образование сметаат дека овој податок покажува дека има голем интерес кај матурантите за државната матура и ...

Царовска: Матурата е задолжителна за сите што сакаат да продолжат во високо образование

Press24 - 26.01.2021

Матурата е законска обврска за сите што сакаат да продолжат во високо образование, рече денеска министерката за образование, Мила Царовска. „Оние ученици коишто не сакаат да полагаат државна матура имаат можност да изберат училишна матура или ...

Речиси сите матуранти се пријавија за полагање државна матура, опозицијата осамена во лагите за учениците

iPortal - 26.01.2021

Рекорден број матуранти се пријавиле да полагаат државна матура. Заклучно со рокот, крајот на 2020 година, интерес за матурата пријавиле над 93 отсто од средношколците, или над 15.000 ученици.

МОН: Бројките демантираат уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ, над 15 000 ученици се пријавија за полагање државна матурa

Либертас - 26.01.2021

– Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај мантурантите, соопшти денеска ...

Средношколски сојуз останува на своите ставови за државната матура

Скопје инфо - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

Кајгана - 26.01.2021

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат, два предмета и проектна задача, го повтори и денеска ставот министерката за ...

МОН и Средношколски сојуз остануваат на своите ставови за државната матура

Кајгана - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

Матурантите едногласни: Сите ќе полагаме државна матура

Бриф - 26.01.2021

Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура. Огромниот интерес кај матурантите покажува дека тие го сфатиле концептот ...

Царовска: Има „сајбер-булинг“ врз ученици за да се вклучат во бојкотот на наставата

Либертас - 26.01.2021

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат – два предмета и проектна задача – го повтори и денеска ставот министерката за ...

ЦАРОВСКА: Слушнав оти има сајбер-насилство меѓу врсници и притисоци за влегување во бојкот

Денешен - 26.01.2021

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат – два предмета и проектна задача – го повтори и денеска ставот министерката за ...

Поддршка за новата концепција дадоа и дел од граѓанските организации: Освен научната, важна е и воспитната компонента

Вечер Прес - 26.01.2021

„Оние ученици кои не сакаат да полагаат државна матура имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит и може да полагаат токму тоа што го бараат матурантите – два предмета и проектна задача, но за да може да се продолжи во високо ...

Имери: Во Дебар бојкотираат само 15 насто од матурантите

Либертас - 26.01.2021

Директорот на дебарската гимназија ,,28 ноември,, Рамадан Имери , денеска ги демантираше информациите што ги дава одборот за бојкот на матиурантите дека матурантите во Дебар целосно ја бо0јкотираат наставата .

Бројките демантираат: Над 15 000 ученици се пријавиле за државна матура

Бриф - 26.01.2021

Според последните податоци од Државниот испитен центар над 15 000 матуранти се пријавиле за полагање државна матура. Ако се има предвид дека има вкупно 16 500 средношколци во четиригодишното образование, тогаш бројката на пријавени може да достигне ...

МОН и Средношколски сојуз остануваат на своите ставови за државната матура

Бизнис Вести - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

Матурантите едногласни: Сите ќе полагаме државна матура

Frontline - 26.01.2021

Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура. Огромниот интерес кај матурантите покажува дека тие го сфатиле концептот ...

Мила Царовска, проектот на Заев, мува не ја лази за проблемите на 37.000 ученици

Република - 26.01.2021

Најпромовираниот проект на Зоран Заев, Мила Царовска, моментно на позиција министер – реформатор на образованието за потребите на Заев, мува не ја лази за учениците, рече на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

Опсервер - 26.01.2021

– Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат – два предмета и проектна задача – го повтори и денеска ставот министерката за ...

МОН: Средношколците покажаа зрелост, 93% пријавиле дека ќе полагаат државна матура

Локално - 26.01.2021

Средношколците испратија зрела порака до политичките парии, со нивното масовно пријавување за државната матура. Имено, во С.Македонија има 16.500 матуранти кои го завршуваат четиригодишното средно образование.

МОН и Средношколски сојуз остануваат на своите ставови за државната матура

Опсервер - 26.01.2021

– Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за ...

МОН и Средношколски сојуз остануваат на своите ставови за државната матура

24Инфо - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избори за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

24Инфо - 26.01.2021

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат – два предмета и проектна задача – го повтори и денеска ставот министерката за ...

Царовска: Училишна матура и стручен испит се избор за оние кои не сакаат да полагаат државна матура

MakPress - 26.01.2021

Државната матура е изборна и оние кои не сакаат да ја полагаат, имаат можност да изберат училишна матура или стручен испит, и може да полагаат токму тоа што го бараат – два предмета и проектна задача – го повтори и денеска ставот министерката за ...

Над 15 000 ученици се пријавиле за државна матура

24Инфо - 26.01.2021

Според последните податоци од Државниот испитен центар над 15 000 матуранти се пријавиле за полагање државна матура. Ако се има предвид дека има вкупно 16 500 средношколци во четиригодишното образование, тогаш бројката на пријавени може да достигне ...

МОН: Бројките демантираат уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ, над 15 000 ученици се пријавија за полагање државна матурa

MakPress - 26.01.2021

Во Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај мантурантите, соопшти денеска Министерството за ...

Матурантите бараат намалување на предметите за државната матура, МОН не попушта

MakPress - 26.01.2021

Средношколски сојуз не отстапува од барањето државната матура да има испити по два предмета (мајчин јазик и предмет од областа која матурантот планира да ја студира), ниту Министерството за образование и наука од ставот дека нов концепт за матурата ...

МОН: Бројките демантираат уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ, над 15 000 ученици се пријавија за полагање државна матурa

Опсервер - 26.01.2021

– Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај мантурантите, соопшти денеска ...

Стоилковски: Проектот на Заев, Царовска мува не ја лази за проблемите на вкупно 37.000 ученици, основци и матуранти

24Инфо - 26.01.2021

Најпромовираниот проект на Зоран Заев, Мила Царовска, моментно на позиција министер – реформатор на образованието за потребите на Заев, мува не ја лази за учениците. За неполна година, Мила Царовска фрли пари во ветер за домашна платформа која што ...

Стоилковски: Проектот на Заев, Царовска мува не ја лази за проблемите на вкупно 37.000 ученици, основци и матуранти

Курир - 26.01.2021

Најпромовираниот проект на Зоран Заев, Мила Царовска, моментно на позиција министер – реформатор на образованието за потребите на Заев, мува не ја лази за учениците, рече на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

МОН: Бројките демантираат уште една лага на ВМРО-ДПМНЕ, над 15 000 ученици се пријавија за полагање државна матурa

24Инфо - 26.01.2021

Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура, што значи огромен интерес кај мантурантите, соопшти денеска ...

Речиси сите матуранти се пријавија за полагање државна матура, опозицијата осамена во лагите за учениците

Centar - 26.01.2021

Рекорден број матуранти се пријавиле да полагаат државна матура. Заклучно со рокот, крајот на 2020 година, интерес за матурата пријавиле над 93 отсто од средношколците, или над 15.000 ученици.

Матурантите едногласни: Сите ќе полагаме државна матура

Centar - 26.01.2021

Во Северна Македонија има 16 500 матуранти кои завршуваат четиригодишно средно училиште. Од нив, дури 15 000 или рекордни над 93 отсто, се пријавиле да полагаат државна матура. Огромниот интерес кај матурантите покажува дека тие го сфатиле концептот ...

Царовска на состанок со директорите: Законска обврска на МОН е да ја организра матурата

Канал5 - 25.01.2021

​Стартот на второто полугодие и полагањето на матурските испити беше тема на разговор на Министерката за образование и наука Мила Царовска со директорите на средните училишта на онлајн состанокот што се одржа денес.

Сојуз на средношколци: Не бараме откажување на државната матура, туку измени

360 степени - 25.01.2021

Бојкотот на наставата е оправдан, бидејќи Сојузот на средношколци не се залага за откажување на матурата, тука за нејзино изменување за оваа учебна година, велат од Сојузот како одговор на изјавите на министерката за образование и наука, Мила ...

Сојуз на средношколци: Не баравме откажување на државната матура, туку изменување

Фокус - 25.01.2021

Сојузот на средношколци не се залага за откажување на матурата. Сојузот не ги поддржа средношколците кои тоа го бараа и инсистираше дека државна матура мора да има. Имајќи го ова на ум, јасно е дека бојкотот на наставата не е за откажување на ...

Царовска негира: Не 70 отсто, туку само дел од учениците ја бојкотираат наставата!

Фокус - 25.01.2021

Не е точно дека 70 проценти од учениците го бојкотираат наставниот процес, туку само дел од нив. Државната матура е изборна, а нашата обврска како Министерство е да го обезбедиме правото на полагање на матура, посебно на оние ученици кои сакаат да ...

Сојуз на средношколци: Продолжува бојкотот на настанавата на матурантите

Канал5 - 25.01.2021

Бојкотот на наставата на матурантите ќе продолжи и денеска, најавија од Сојузот на средношколци. Над 70% од матурантите го бојкотирале стартот на второто полугодие поради револтот за државната матура.

Министерката Царовска ги повика матурантите да се вратат на настава

Канал5 - 25.01.2021

Бојкотот на наставата на матурантите продолжи и денеска, се бојкотираше во Тетово Гостивар , Кичево Струга , Охрид , Прилеп , Битола И Куманово , во Скопје делумно , а во Велес немаше никаков протест информираат од Сојузот на средношколци.

Матурантите и денеска ја бојкотираат наставата

Телма - 25.01.2021

Второто полугодие се уште не е почнато за најголем дел од матурантите. Сојузот на средношколци уште од синоќа најави дека бојкотот, кој почна во четвртокот, ќе продолжи и денеска. Соопштија дека бројот на училишта кои бојкотираат се намалува бидејќи ...

Царовска: Државната матура е изборна, ние сме должни да ја овозможиме

360 степени - 25.01.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека не е точно дека 70 отсто од средношколците го бојкотираат наставниот процес, но и дека државната матура е изборна, а нивна обврска како Министерство е да го овозможат правото на полагање на ...

Продолжува бојкотот на матурантите

24 Вести - 01.02.2021

И оваа недела матурантите нема да се вклучат на наставата. Тие уште стојат на ставот дека се потребни измени во полагањето на државната матура, поточно да се полага со скратена наставна програма.

Ниту матурантите, ниту Царовска попуштаат за државната матура

Канал5 - 25.01.2021

Ниту матурантите, ниту министерката Царовска не попуштаат за државната матура. Додека дел од нив продолжуваат со бојкот на наставата, Царовска е одлучна дека матурските испити ќе се полагаат онака како што е утврдено – четири предмети со скратена ...

Матурантите го продолжуваат бојкотот на наставата

Алсат-М - 25.01.2021

Матурантите го продолжуваат бојкотот на наставата. Ввелат дека и покрај бројните притисоци, бојкотот нема да биде запрен. Сојузот на средношколци соопшти дека над 75% од матурантите ја бојкотирале наставата.

Средношколците притискаат за матурата, МОН не попушта

Deutsche Welle - 25.01.2021

Од МОН ги повикуваат средношколците да се вратат на настава. Им порачаа дека пропуштените часови ќе мора да се надополнат Бран на незадоволство повторно го заплиснува образованието. По бурните реакции за реформите во образовниот процес и спојувањето ...

Не се залагаме за откажување на матурата, туку за изменување и затоа бојкотот не е неоправдан, појаснуваат од ...

ММС - 25.01.2021

Сојузот на средношколци не се залага за откажување на матурата. Сојузот не ги поддржа средношколците кои тоа го бараа и инсистираше дека државна матура мора да има. Имајќи го ова на ум, јасно е дека бојкотот на наставата не е за откажување на ...

Средношколски сојуз: Не се залагаме за откажување на матурата, туку за изменување и затоа бојкотот не е неоправдан

Независен - 25.01.2021

Сојузот на средношколци не се залага за откажување на матурата. Сојузот не ги поддржа средношколците кои тоа го бараа и инсистираше дека државна матура мора да има. Имајќи го ова на ум, јасно е дека бојкотот на наставата не е за откажување на ...

Средношколски сојуз: Не сме за откажување на матурата туку за измени, бојкотот е оправдан

А1 On - 25.01.2021

Сојузот на средношколци не се залага за откажување на матурата. Сојузот не ги поддржа средношколците кои тоа го бараа и инсистираше дека државна матура мора да има. Имајќи го ова на ум, јасно е дека бојкотот на наставата не е за откажување на ...

Царовска: Средношколците имаат право на матура, а МОН има обврска да им ја обезбеди

Макфакс - 25.01.2021

Министерството за образование и наука има законска обврска да им обезбеди право на полагање државна матура на учениците, посебно на оние кои сакаат да продолжат во високо образование. Ова го нагласи министерската за образование и наука Мила Царовска ...