TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тачи: Нова демократија е опасност за ДУИ, не за ДПА

Алсат-М - 11.01.2009

ДПА ќе настапи самостојно со свои кандидати за градоначалници во сите оние општини каде доминантно е албанското население. Дали на престојните претседателски избори кои заедно со локалните ќе се одржат на 22 март партијата ќе излезе со свој кандидат за ...

На избори „пешки“ и без владини кампањи

Време - 10.01.2009

Ана Велјановска На претстојните претседателски и локални избори ќе нема електронско гласање, се договорија лидерите на четирите најголеми политички партии на вчерашната средба која се одржа на иницијатива на премиерот Никола Груевски, а на која ...

Изборите на 22 март, нема електронско гласање

Вест - 10.01.2009

Лидерите на четирите најголеми парламентарни партии се согласиле дека 22 март е најприфатлив датум за одржување на претседателските и локалните избори. На вчерашната лидерска средба Никола Груевски - ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев - СДСМ, Мендух Тачи - ДПА, и ...

Груевски ги повлекува владините кампањи

Утрински - 10.01.2009

Претстојните локални и претседателски избори да се одржат на 22 март, по распишувањето на изборите да престане емитувањето на владините кампањи, како и конечно формирање на комисијата за лустрација, се трите прашања за кои лидерите на четирите ...

Нема електронско гласање напролет

Дневник - 10.01.2009

Ќе нема електронско гласање на претседателските и на локалните избори, кои ќе се одржат на 22 март. Така се договорија претседателите на најголемите партии - Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, на вчерашната лидерска средба.

Ништо од електронското гласање

Н.Македонија - 10.01.2009

На изборите во март ќе се гласа како и досега, со гласачки ливчиња. Електронското гласање нема да се спроведе. Комисијата за лустрација ќе се формира пред изборите, се договорија претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА на вчерашната лидерска ...

Македонија не е подготвена за модерни и регуларни избори

Н.Македонија - 10.01.2009

Софистициран механизам за прелевање гласови или спас од лошото сценарио со кршење кутии што се репризира на секои избори? Непотребно трошење цело богатство за електронски машини за гласање, или, пак, долгорочна заштеда на парите што државата на секои ...

Електронско гласање по препорака на ЕУ

А1 - 09.01.2009

Можноста за електронско гласање на претстојните претседателски и локални избори, како и унапредувањето на изборниот процес, треба да бидат теми на денешната средба на лидерите на четирите најголеми парламентарни партии. Состанокот се одржува на иницијатива на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на ДУИ Али Ахмети, в.д.

Изборите на 22 март без електронско гласање

А1 - 09.01.2009

На претстојните претседателски и локални избори ќе нема електронско гласање, договорено е на денешната средба на лидерите на четирите најголеми парламентарни партии, што на иницијатива на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се одржа во Клубот ...

Избори - на 22 март!

BBC - 09.01.2009

Лидерите на четирите најголеми партии во Македонија денеска го усогласија терминот за претседателските избори, одредувајќи го за 22 март, а истовремено, во македонското Собрание со амандман на Уставот беше намален цензусот за избор на претседател.

Скопје: Денеска лидерска средба за воведување пилот проект за електронско гласање

Р.С.Европа - 09.01.2009

Лидерите на четирите најголеми парламентарни политички партии на покана од премиерот Груевски денеска ќе одржат средба во домот на пратениците. Во фокусот на разговорите како што е веќе најавено во поканата ќе биде можноста за воведување на пилот прокет за електронско гласање на претстојните општински избори во земјава, препорака на која ккао што ...

Касапаната ќе се надмудри електронски

Време - 09.01.2009

Ана Велјановска Пилот-проект за електронско гласање на следните избори, кој би се спровел во неколку општини, а во една од нив податоците да бидат официјални, е идејата која премиерот Никола Груевски ќе им ја претстави на лидерите на најголемите политички партии на денешната лидерска средба.

Лидерската четворка ќе решава за електронско гласање

Утрински - 09.01.2009

Можноста од воведување систем на електронско гласање на изборите, а пилот-проектот да се спроведе на претстојните локални избори е темата на која лидерите на четирите политички партии ќе расправаат на денешната средба.

Партиските лидери согласни на избори да се излезе на 22 март

Телма - 09.01.2009

На претстојните претседателски и локални избори ќе нема електронско гласање, договорено е на денешната средба на лидерите на четирите најголеми парламентрани партии, што на иницијатива на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се одржа во Клубот ...

Електронското гласање на прв испит кај лидерите

Дневник - 09.01.2009

Со е-гласање значително ќе се намали времето за пребројување на гласовите, ќе се овозможи доказ за нереалните гласови и ќе се намалат изборните нерегуларности, се вели во информацијата од Владата Министерствата за правда и за информатичко општество до поголемите партии и формално доставиле информација за електронско гласање, кое според најавите од ...

Електронско гласање за легални избори

Форум - 09.01.2009

Премиерот и претседател на владејачката ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски денеска ќе ги убедува лидерите на останатите три најголеми партии Зоран Заев, како времен претседател на СДСМ, Али Ахмети на ДУИ и Мендух Тачи на ДПА да го прифатат пилото проектот за електронско гласање во одредени општини кои ќе ја зголеми безбедноста на претседателските и ...

Лидерска средба за изборите

Алфа - 09.01.2009

Можноста за електронско гласање на претстојните претседателски и локални избори, како и унапредувањето на изборниот процес, треба да бидат теми на денешната средба на лидерите на четирите најголеми парламентарни партии. Состанокот се одржува на иницијатива на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на ДУИ Али Ахмети, в.д.

Машини ќе не спасуваат од лошите избори

Н.Македонија - 09.01.2009

Магична гласачка машина што не може да ја здробат насилници или да крадат гласачки ливчиња ниту, пак, на неа може да гласа мажот како глава на куќата за целото семејство. Спас за Македонија! Ова е главниот мотив поради кој Владата предложи да се воведе електронското гласање преку компјутери.

ДУИ и ДПА го отфрлија електронското гласање

Форум - 09.01.2009

Можно е денеска да не биде постигнат договор по основната точка на лидерската средба за проектот заелектронско гласање. СДСМ, пак, бара до крајот на месецот да биде направена Комисијата за лустрација На лидерската средба на четворката лидери на најгоелмите парламентарни партии во Клубот на пратениците на која се договара на претстојните избори во ...

Почна лидерската средба за изборите

Алсат-М - 09.01.2009

Лидерите на четирите најголеми парламентрани партии претпладнево во Клубот на пратениците ја почнаа средбата посветена на претстојните претседателски и локални избори и можноста за електронско гласање. Пилот-проектот за електронско гласање би се спровел во неколку општини.

Нема електронско гласање на претстојните избори

Алфа - 09.01.2009

На претстојните претседателски и локални избори ќе нема електронско гласање, договорено е на денешната средба на лидерите на четирите најголеми парламентрани партии, што на иницијатива на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се одржа во Клубот на пратениците. На средбата присуствува и претседателот на ДУИ Али Ахмети, в.д.

Избори на 22 март без електронско гласање

Алсат-М - 09.01.2009

На претстојните претседателски и локални избори ќе нема електронско гласање, договорено е на денешната средба на лидерите на четирите најголеми парламентрани партии, која денеска се одржа во Клубот на пратениците.

Избори на 22 март, ама без компјутери

Форум - 09.01.2009

Да се одложи електронското гласање, претседателските и парламентарните избори да се одржат на 22 март, да се формира Комисијата за лустрација со тоа што претседателот на Комисијата ќе ротира на секои 6 месеци и да се прекинат сите владини кампањи веднаш ...

Нема електронско гласање

Алфа - 09.01.2009

Председателските и локалните избори на 22 март годинава ке поминат без пробното електронско гласање. Идеата на премиерот не прифатлива за опозицијата.Прво, затоа што, е предоцна да се изведе, второ затоа што нема да ги елиминира изборните нерегуларности ...

Лидерска средба на тема - избори

Кирилица - 09.01.2009

Можноста за електронско гласање на претстојните претседателски и локални избори, како и унапредувањето на изборниот процес, треба да бидат теми на денешната средба на лидерите на четирите најголеми парламентарни партии Состанокот се одржува на иницијатива на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Претседателот на ДУИ Али Ахмети, в.д.

Почна лидерската средба за изборите

Сител - 09.01.2009

Лидерите на четирите најголеми парламентрани партии претпладнево во Клубот на пратениците ја почнаа средбата посветена на претстојните претседателски и локални избори и можноста за електронско гласање, што како пилот-проект би било спроведено во неколку ...

Заев: Неопходни нови лидерски средби за да се испеглаат разликите меѓу партиите на Албанците

Кирилица - 09.01.2009

Ќе биде неопходно одржување на неколку лидерски средби за да се обезбедат фер и демократски избори и да се надминат разликите меѓу партиите на Албанците, изјави в.д.

Тачи: Договор само за терминот за изборите и за првиот претседател на Комисијата за лустрација

Кирилица - 09.01.2009

Успеавме да се договориме само за две работи - изборите да бидат на 22 март и прв претседател на Комисијата за лустрација да биде од Демократската партија на Албанците, изјави лидерот на оваа партија Мендух Тачи по денешната средба на претседателите на ...

Изборите на 22 март, ќе нема електронско гласање

Кирилица - 09.01.2009

Лидерите на четирите најголеми парламентрани партии во Македонија се договорија на претстојните претседателски и локални избори да нема електронско гласање На средбата, што се одржа на иницијатива на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, ...

Изборите на 22 март, ќе нема електронско гласање

Сител - 09.01.2009

На претстојните претседателски и локални избори ќе нема електронско гласање, договорено е на денешната средба на лидерите на четирите најголеми парламентрани партии, што на иницијатива на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се одржа во Клубот ...

Локалните и претседателските избори да се одржат на 22-ри март

Канал5 - 09.01.2009

Груевски, Заев, Ахмети и Тачи договорија локалните и претседателските избори да се одржат на 22-ри март - датумот официјално треба да го соопшти спикерот Вељановски.

Претседателски и локални избори на 22 март

Вечер - 09.01.2009

Лидерот на ДПА Мендух Тачи рече дека во иднина опозицијата на лидерските средби не треба да биде повикувана за да служи како декор. Тој побара оваа да биде последна средба од ваков тип која ја свикува Владата.

Изборите на 22 март, електронско гласање и владини кампањи нема

Нетпрес - 09.01.2009

Локалните и претседателските избори во Македонија ќе се одржат на 22 март, а пилот прокетот за електронско гласање отпаѓа. Вака се договорија лидерите на четирите најголеми партии на денешната средба.

Без електронско гласање на претстојните избори

Макфакс - 09.01.2009

Нема да има електронско гласање на претстојните претседателски и локални избори, е заклучокот од денешната лидерска средба, на која 22 март е посочен како потенцијален датум за одржување на изборите.

Електронско гласање - тема на утрешната лидерска средба

А1 - 08.01.2009

Ќе имаме ли општини во кои граѓаните за својот фаворит на локалните и претседателски избори ќе гласаат по електронски пат? На утрешната лидерска средба Груевски ќе предложи во некои општини да се спроведе пилот проект граѓаните на пролетните избори да не гласаат повеќе со заокружување на гласачко ливче.

Скопје: Премиерот Груевски свика лидерска средба во петок за локалните избори

Р.С.Европа - 08.01.2009

Премиерот Никола Груевски ги покани на лидерска средба во петок посветена на претстојните локални избори, претседателите на трите најголеми парламентарни партии – на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи.

Ќе гласаме од дома, стискај ентер!

Вечер - 08.01.2009

Пилот-проектот за електронско гласање треба да се спроведе во дел од општините на претстојните претседателски и локални избори во март, а целосно би требало да се имплементира во следниот изборен циклус Предлог за воведување на пилот-проект за електронско гласање на претстојните претседателски и локални избори ќе биде главната тема на денешната ...

Груевски свика лидерска средба за в петок

А1 - 07.01.2009

Покана за лидерска средба со единствена тема одржување на престојните претсдателски и локални избори, упати денеска премиерот Никола Груевски. Поканата е упатена до лидерите на трите најголеми парламентарни партии СДСМ, ДИУ и ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, а средбата би се одржала на 9 јануари во 11.00 часот, во Клубот на пратеници.

Груевски закажа нова лидерска средба

Форум - 07.01.2009

Новата лидерска средба по предлог на Претседателот на Владата Никола Груевски, би требало да се одржи на 9 јануари во 11 мна вообичаеното месот во Клубот на пратеници Премиерот Никола Груевски , во својство на прв човек на извршната власт и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ ги повика на зедничка средна лидерите на трите најголеми партии.

Груевски ги кани партиските лидери на средба во петок

Алсат-М - 07.01.2009

Премиерот Никола Груевски до лидерите на трите најголеми парламентарни партии, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, упати денеска покана за лидерска средба во петок. На неа би се разговарало за претстојните локални и претседателски избори, за изборното законодавство и демократските процедури во спроведувањето на избори.

Лидерска средба в петок

Сител - 07.01.2009

Премиерот Никола Груевски ги покани лидерите на трите најголеми парламентарни партии - Зоран Заев (СДСМ), Али Ахмети (ДУИ) и Мендух Тачи (ДПА) на лидерска средба в петок, која ќе биде посветена на претстојнте локални избори.

ДУИ и ДПА бараат казни за насилниците од туѓиот двор

Вечер - 07.01.2009

Џеват Адеми од ДУИ вели дека пријавите против нивни функционери за инциденти на изборите на 1 јуни минатата година биле политички режирани од ДПА. Од друга страна генералниот секретар на ДПА Имер Алиу тврди дека против функционери на ДУИ се водат судски процеси за попречување на изборниот процес, а некои инциденти дури биле и премолчани Двете ...

Лидерска средба за изборите

Нетпрес - 09.01.2009

Лидерите на четирите најголеми партии во државава, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, денеска ќе одржат средба по повод претстојните избори. „Претстојните изборни циклуси во нашата земја како и понатамошното унапредување на изборното законодавство и демократските процедури во спроведувањето на избори, е прашање кое е од значење ...

Груевски свика лидерска средба за в петок

Макфакс - 07.01.2009

Покана за лидерска средба со единствена тема одржување на престојните парламентарни и локални избори, упати денеска премиерот Никола Груевски. Поканата е упатена до лидерите на трите најголеми парламентарни партии СДСМ, ДИУ и ДПА, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, а средбата би се одржала на 9 јануари (петок) во 11.00 часот, во Клубот на ...