TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Љубчо не ја дава, а СДСМ сака од Доста да прави херој

Вест - 07.04.2001

ШТО СИ КАЖАА НА ЗАВЧЕРАШНАТА СРЕБА ГЕОРГИЕВСКИ И ЦРВЕНКОВСКИ Лидерот на СДСМ Црвенковски, како што дознаваме, еден час го убедувал Георгиевски дека сега е моментот Димовска да се повлече од министерската функција, предложил нејзиното повлекување да биде побезболно и достоинствено, односно да биде ...

Георгиевски и Црвенковски избегаа

Вест - 06.04.2001

ЛИДЕРИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ СЕ СРЕТНАА, НО НЕ ДАДОА ИЗЈАВИ По средбата, што траеше повеќе од два часа уследи само штуро соопштение, лидерите ни, дадоа изјави, ниту пак, се појавија пред новинарите Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски и на СДСМ Бранко Црвенковски, презедоа обврска да не ги ...

СДСМ: Нема проблем Георгиевски да биде премиер

Вест - 05.04.2001

ОПОЗИЦИЈАТА СО УМЕРЕН ОПТИМИЗАМ ЗА МОЖНОСТА ОД ФОРМИРАЊЕ НА ШИРОКА ВЛАДИНА КОАЛИЦИЈА Опозиционите лидери вчера се сретнаа да ги договорат деталите на платформата со која Црвенковски ќе настапи во преговорите за влегување во Владата на Георгиевски.

СДСМ ги бара МВР и Правда

Вест - 03.04.2001

СРЕДБАТА ГЕОРГИЕВСКИ - ЦРВЕНКОВСКИ ЗА ШИРОКА ВЛАДА ЗАКАЖАНА ЗА В ЧЕТВРТОК Разговорите меѓу премиерот Љубчо Георгиевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за составување широка влада ќе почнат в четврток. Поканата до Црвенковски, Георгиевски ја испрати вчера.

Црвенковски не бара функција во широката Влада

Вест - 03.04.2001

ЛИДЕРОТ НА СДСМ НЕ Е СИГУРЕН ВО ИСКРЕНОСТА НА ПРЕДЛОГОТ НА ПРЕМИЕРОТ Го повикувам и Љубчо Георгиевски со ист или сличен гест да покаже дека од негова страна не се работи за гола желба за зачувување на власта", вели претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски .

Црвенковски тактизира по говорот на Георгиевски

Вест - 02.04.2001

СДСМ ОДМОРА И НЕ ОДГОВАРА НА ОБВИНУВАЊАТА И ПОКАНАТА НА ПРЕМИЕРОТ Откако во саботата премиерот го прифати ултиматумот на Црвенковски за разговори за широка коалиција, во СДСМ вчера одмораа и ги чекаа новите потези на Георгиевски Социјалдемократскиот сојуз вчера се "одмораше", по обраќањето на ...

Подготвен сум да разговарам за широка влада

Вест - 02.04.2001

ПРЕМИЕРОТ ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ВО САБОТАТА ГО ОБВИНИ ЛИДЕРОТ НА СДСМ ЗА МОНСТРУОЗНО СЦЕНАРИО И ГО ПРИФАТИ НЕГОВИОТ УЛТИМАТУМ "Најголемата диверзантаска бомба на Македонија дојде од Црвенковски, кој наместо да оддаде признание за акцијата на македонските безбедносни сили во чистењето на терористите, ...