TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш со иста плата, покачување добија административците во САД

Макфакс - 03.12.2005

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа ја потпиша одлуката за зголемување на платите на членовите на Конгресот, на државните службеници, војниците и судиите. Според одлуката иста останува платата на американскиот претседател и и натаму ќе изнесува 400 илјади долари годишно.

Буш нема намера да се повлече од Ирак

А1 - 01.12.2005

Белата куќа синоќа ја објави нацрт стратегијата за победаво Ирак. Американскиот претседател Џорџ Буш изјави, дека неговата администрација прифаќа само целосна победа во Ирак. Буш потенцираше, дека во Ирак ќе има насилства уште многу години, а американските војници ќе се повлечат во оној момент кога ...

Буш ги обвини американските медиуми за откривањето државни тајни

Макфакс - 01.12.2005

Вашингтон Претседателот на САД Џорџ Буш ги опиша откритијата на деталите во американските медиуми за прислушувањата на тајните служби како опасен акт и оддавање на државни тајни. Буш ги брани активностите на Агенцијата за национална безбедност (НСА), која според весникот “Вашингтон пост” ги вршела ...

Лора Буш попопуларна од сопругот Џорџ

Макфакс - 01.12.2005

Вашингтон Првата дама на Соединетите американски држави Лора Буш е попопуларна од својот сопруг, претседателот Џорџ Буш, покажа анкетата на “Галуп“ објавена синоќа на “Си-ен-ен“. Речиси три четвртини од анкетираните, или околу 73 отсто, изјавиле дека имаат добро мислење за госпоѓата Буш, додека 13 ...

Неочекуван пораст на популарноста на Буш

Макфакс - 01.12.2005

Вашингтон Популарноста на американскиот претседател Џорџ Буш во декември неочекувано порасна во споредба со минатиот месец, покажуваат резултатите од анкетата на весникот „ Вашингтон пост“ и телевизијата “Ен- Би- Си-њуз“. Овој месец, 49 отсто од Американците се задоволни од нивниот претседател, за ...

Двајца на суд оти објавиле дека Буш сакал да ја бомбардира Ал Џезира

Вест - 30.11.2005

ЛОНДОН, 30 ноември (Ројтерс) - Двајца обвинети вчера излегоа пред Судот во Британија зашто во медиумите пуштиле документ што покажува дека американскиот претседател Џорџ Буш сакал да ја бомбардира арапската телевизиска станица "Ал Џезира".