TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Целата младост и ја подарив на партијата

Дневник - 26.01.2002

Портрет - Доста Димовска, бивша министерка и потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ Од пред една недела има повеќе време за себе. Почесто ќе среќава со роднините и пријателите, кои досега "страдаа" поради нејзините партиски обврски и ангажманот во Владата.

Доста Домовска му беше како мајка на Георгиевски

Утрински - 26.01.2002

Владо Бучковски на трибина во Охрид Во врска со изјавите дека изборите не можат да се одржат с? додека не се реинтегрира територијата, Бучковски рече дека се неодржливи, бидејќи основен генератор на кризата е Владата на Георгиевски која неосновано н? плаши со војна.

Терал во името на меѓународниот фактор го искара Георгиевски

А1 - 25.01.2002

Во вилата на францускиот амбасадор во Македонија, Франсоа Терал во резиденцијалниот дел на Водно под силно полициско и лично обезбедување се одржа средба меѓу премиерот Георгиевски, министерот Бошковски и дел од дипломатите во Македонија.

Доста под присмотра на Љубе

А1 - 25.01.2002

Долгогодишниот висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ Доста Димовска, која поднесе оставки на партиските и државните функции, отворено е следена од полицијата, а се очекува и пресметка во владеачката партија, пишува весникот „Дневник“.

Алијансата лута на "потпалувачките изјави" на Георгиевски

Вест - 25.01.2002

ВОИНСТВЕНИТЕ НАСТАПИ И ЛЕЛЕКАЊА НА ПРЕМИЕРОТ - ТЕМА НА СЕВЕРНОАТЛАНТСКИОТ СОВЕТ НА НАТО "Да сум јас даночен обврзник во Македонија, не би бил многу среќен што слушам такви изјави од мојот премиер, а многу повеќе би сакал тој да ми објасни што прави на полето на вработувањата, образованието и на ...

Коментарот на премиерот најавен за денеска

Утрински - 25.01.2002

По обвинувањата од Советот на амбасадорите на НАТО Во кабинетите на претседателот на државава и на премиерот вчера попладне не сакаа да ја коментираат веста на агенцијата Бета од Брисел во која се наведува дека Советот на амбасадорите на НАТО завчеравчер ?изразил загриженост поради повторното ...

Денеска на премиерот ќе му преседне свечениот ручек

Дневник - 25.01.2002

ГЕОРГИЕВСКИ НА РОДЕНДЕНСКА ПРОСЛАВА КАЈ ТЕРАЛ Пет западни амбасадори денеска ќе го предупредат Љубчо Георгиевски да се држи до охридскиот договор На денешниот роденденски ручек кај францускиот амбасадор Франсоа Терал, се очекува амбасадорскиот "квинтет" да му го истрие носот на македонскиот премиер ...

Брисел: Георгиевски станува опасен

Утрински - 25.01.2002

НАТО загрижен поради запаливата реторика на македонскиот премиер Ден пред доаѓањето на Хавиер Солана во Скопје, Советот на амбасадорите на НАТО во Брисел го впери прстот кон премиерот Љупчо Георгиевски, посочувајќи во кој правец треба да се бара вината за, како што се цени, алармантната ситуација ...

НАТО ја осудува „запаливата реторика“ на Георгиевски

А1 - 24.01.2002

НАТО е загрижен поради повторното заострување на поделбите и затегнатоста во Македонија, соопштил официјален претставник на Алијансата по синоќешниот состанок на Северноатлантскиот совет во Брисел, во кој членуваат амбасадорите на 19-те земји-членки.

Љубчо го оставил Борис без паста за заби

Дневник - 24.01.2002

дневник открива комиЧни детали за кавгата во дрЖавниот врв Во кавгата меѓу Георгиевски и Трајковски значајна ролја добиле заедничките служби на Владата, кои дури решиле претседателот да остане и неиспран Расколот и нетрпеливоста во државниот врв почнаа да добиваат и комични димензии и да се ...

Георгиевски ја санира ситуацијата по оставката на Димовска

Утрински - 23.01.2002

Во ВМРО-ДПМНЕ и натаму неизвесно каков курс ќе заземе партијата по "бегството" на големата шефица Соња Крамарска И покрај прифатената оставка од премиерот и партиски лидер, во ВМРО-ДПМНЕ и натаму трае неизвесноста каков курс ќе заземе партијата по неочекуваното повлекување на Димовска.

Ако паднат Љупчо и Љубе, не паѓа Македонија!

Утрински - 22.01.2002

За премиерот кој шири безалтернативност, црно и се пишува на државава МАНЧО МИТЕВСКИ Ако падне Љубе Бошковски, паѓа и Македонија(!), изјави деновиве во едно контроверзно интервју претседателот на Владата на Република Македонија, Љупчо Георгиевски.

Политичкиот развод меѓу Георгиевски и Димовска засега без солзи?

Дневник - 22.01.2002

ПРЕМИЕРОТ ЈА ПРИФАТИ ОСТАВКАТА НА ВИЦЕПРЕМИЕРКАТА Даравелски, Арнаудов и Михајловски веќе му изразиле верност на Георгиевски, па не се очекуваат големи потреси во ВМРО-ДПМНЕ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Љубчо Георгиевски, ги прифатил оставките на Доста Димовска на потпретседателските функции во ...

Георгиевски ги прифати оставките на Димовска!

Утрински - 22.01.2002

По тридневно премислување и обиди да ја спушти топката, премиерот Љупчо Георгиевски вчера објави преку своите портпароли, дека ги прифаќа оставките на Доста Димовска на функциите потпретседател на Владата и шеф на Координативното тело за кризи и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Кадрите на Доста му бација рака на Љубчо

Вест - 22.01.2002

ПАНИКА МЕЃУ ВМРОВЦИТЕ БЛИСКИ НА ДИМОВСКА Засегнати за убавите позиции на кои ги натокми Димовска, како главен кадровик на ВМРО-ДПМНЕ, нејзините приврзаници викендов побрзале да му бакнат рака на лидерот Георгиевски, искажувајќи му лојалност:"Лидеру По само ден-два од поднесувањето на ...

Димовска замина во историјата на ВМРО-ДПМНЕ

А1 - 21.01.2002

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски, ја прифаќа оставката на Доста Димовска“, кусо изјави портпаролот на партијата Влатко Ѓорчев. Ова е прв официјален став три дена по поднесувањето на неотповикливата оставка на Доста Димовска на функциите потпретседател на партијата ВМРО-ДПМНЕ, ...

Никој не смееда зине пред Георгиевски

Дневник - 21.01.2002

ПО ОСТАВКАТА НА ДОСТА ДИМОВСКА Три дена по оставката на Доста Димовска на сите државни и партиски функции во ВМРО-ДПМНЕ упорно се молчи. Никој од партиските функционери и од пратениците не се осмелува да зине, бидејќи сите чекаат што ќе каже премиерот Љубчо Георгиевски.

Трајковски посредувал меѓу Љупчо и Доста

Утрински - 21.01.2002

Претседателот Трајковски во саботата направил обид да посредува меѓу Љупчо Георгиевски и Доста Димовска, но обидот не дал резултат, велат високи партиски извори. Посредувањето се случило пред состанокот за Законот за локална самоуправа, кога Трајковски и Георгиевски биле ?неколку минути сами" во ...

ВМРО-ДПМНЕ се тресе, Георгиевски молчи

Утрински - 21.01.2002

Трет ден од оставката на Димовска-Георгиевски молчи партиските реакции и коментари не стивнуваат Трет ден од оставката на Доста Димовска премиерот Љупчо Георгиевски молчи, а партиските реакции и шпекулации не стивнуваат. ВМРО-ДПМНЕ се тресе, а премиерот мртов ладен, оценија вчера и новинарите и ...

На ред е Борис

Вест - 21.01.2002

ПО ОСТАВКАТА НА ДОСТА ДИМОВСКА Воинствено расположениот двоец Георгиевски - Бошковски ќе се обиде да му спакува валкан пакет на претседателот Трајковски за да го принуди или да си даде оставка, или да стане кооперативен и послушен.

Моќта се концентрира кај Георгиевски и Бошковски

Утрински - 21.01.2002

Либералдемократите предупредуваат Либерално-демократската партија предупреди дека целокупната државна и безбедносна политика се наоѓа во рацете на премиерот Љупчо Георгиевски и министерот за внатрешни работи, Љубе Бошковски. Портпаролот на ЛДП, Андреј Жерновски, на прес-конференција во саботата ...