TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

УБИСТВОТО НА АРАФАТ ОПЦИЈА

Канал5 - 14.09.2003

Илјадници мажи, жени и деца ја пробдеале и третата ноќ пред седиштете на палестинскиот претседател Јасер Арафат во Рамалах. Насобраните, главно студенти и работници, велат дека немаат никакво оружје и дека се подготвени да го штитат својот л Илјадници мажи, жени и деца ја пробдеале и третата ноќ ...

Арафат: „Израел сака да ја уништи палестинската автономна власт“

А1 - 13.09.2003

Израел се обидува да ја уништи ограничената палестинска самоуправа, оставрена на мировните преговори пред 10 години, обвини денеска палестинскиот лидер Јасер Арафат. Според Арафат, одлуката на израелскиот Кабинет за безбедност за негово протерување има за цел „да ја уништи палестинската автономна ...

Израел упорен да го протера Арафат

Вест - 13.09.2003

ЕРУСАЛИМ, 13 септември, (АП) - И покрај силните противења на САД, Израел вчера инсистираше да се протера палестинскиот лидер Јасер Арафат кого го смета за препрека за мирот, а министер од израелскиот кабинет изјави дека Израел не прима наредби од Вашингтон.

Светот и Палестинците застанаа зад Арафат

Утрински - 13.09.2003

По одлуката на Израел да го отстрани палестинскиот претседател ЕРУСАЛИМ - Израел вчера се соочи со меѓународна осуда поради одлуката да се "отстрани" палестинскиот претседател Јасер Арафат, а десетици илјади негови приврзаници излегоа на улиците во негова одбрана.

Абу Амар останува овде

Утрински - 13.09.2003

Јасер Арафат одговори на израелската закана за протерување РАМАЛАХ - Палестинскиот претседател Јасер Арафат изјави пред неколку илјади Палестинци дека ќе остане во неговото седиште што и да се случи, откако Израел донесе одлука да го протера. "Вие сме храбар народ, сакани мои.

Палестинците го бранат Арафат од израелските закана

Дневник - 13.09.2003

ВОЈНА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Израел се закани дека ќе го протера палестинскиот претседател Јасер Арафат од Палестина, по што неговата организација Фатах ги повика граѓаните со своите животи да го бранат претседателот, јави Ројтерс.

ЗА ПРОГОНОТ НА АРАФАТ

Канал5 - 13.09.2003

Претседателот на Египет Хосни Мубарак сосема конкретно против прогонот на Арафат. ,,Израелската влада си игра со оган. Состојбата ќе стане уште поопасна отколку што е сега. Само Јасер Арафат може да ги убеди палестинците да ги направат отст Претседателот на Египет Хосни Мубарак сосема конкретно ...

Израел планира да го протера Јасер Арафат

А1 - 12.09.2003

Израелскиот кабинет за безбедност синоќа донесе одлука за протерување на палестинскиот лидер Јасер Арафат, со цел да се отстрани „пречката за мирот“, јави израелската телевизија, без да прецизира кога ќе се спроведе оваа акција.

Израел се подготвува за протерување на Арафат

Утрински - 12.09.2003

Израелскиот кабинет ја решава судбината на палестинскиот премиер ЕРУСАЛИМ - Израел мора да го протера Јасер Арафат и не треба да се заплашува од американските приговори, изјави вчера израелскиот министер за надворешни работи, пред клучната владина дебата за судбината на палестинскиот лидер.

БУРНИ РЕАКЦИИ ВО СВЕТОТ ПО ИНФОРМАЦИИТЕ ЗА МОЖЕН ПРОГОН НА АРАФАТ

Канал5 - 12.09.2003

Бурни реакции во целиот свет по дознавањата од анонимни дека израелската влада синоќа дала ,,зелено светло,, за прогон на Јасер Арафат од палестинските територии. ,,Чашата ја прелило,, синоќешното јавување на израелската приватна телевизија Бурни реакции во целиот свет по дознавањата од анонимни ...

Абу Ала прифати да биде палестински премиер

Вест - 11.09.2003

РАМАЛАХ, Западен Брег, 11 септември, (Ројтерс) - Претседателот на палестинскиот парламентАхмед Куреја - Абу Ала вчера се согласи да ја прифати функцијата премиер и изјави дека ќе формира шест до осумчлен вонреден кабинет. Со неговата објава се стави крај на несигурноста околу тоа кој ќе го прифати ...

Израел повторно го ракетира Хамас

Утрински - 11.09.2003

Западен Брег ГАЗА - Израелски воен авион вчера во Газа уби најмалку двајца Палестинци, но за малку не успеа да убие лидер на Хамас, еден ден откако во два самоубиствени напада во Израел загинаа 15 лица. Авионот истрела проектил врз куќата на Махмуд ал-Захар, еден од високите политички претставници ...

Шарон ќе соработува со Абу Ала

Вест - 10.09.2003

ЕРУСАЛИМ, 10 септември, (АП) - Советниците на израелскиот премиер Ариел Шарон вчера соопштија дека тој е расположен да соработува со Ахмед Куреја, познат како Абу Ала, палестинскиот кандидат за премиер, меѓутоа други владини претставници велат дека се загрижени поради блиските врски на Куреја со ...

Премиерот Куреи бара американска поддршка

Утрински - 10.09.2003

Дилеми за новиот палестински премиер И САД и Израел истакнаа дека приоритетот за новиот палестински премиер треба да биде "борбата против тероризмот". Американскиот државен секретар Колин Пауел рече дека САД се надеваат оти новиот премиер ќе добие "политички авторитет над безбедносните сили и ...

Новопредложениот палестински премиер не прифаќа „израелски диктат“

А1 - 09.09.2003

Новопредложениот палестински премиер Ахмед Куреи нема да ја прифати функцијата доколку тоа значи да остане „под израелски диктат“, слично на неговиот претходник Махмуд Абас. Тој нагласи дека не би можел да успее во напорите за постигнување мир меѓу Израел и Палестинците, ако еврејската држава не ги ...

Абас даде оставка, Абу Ала се мисли дали да го наследи

Вест - 09.09.2003

Претседателот на палестинскиот Парламент Ахмед Куреја, познат како Абу Ала, за премиер е предложен од Арафат Ерусалим, 9 септември (АП) - Претседателот на палестинскиот Парламент Ахмед Куреја, познат како Абу Ала, кој е можен нов палестински премиер рече дека ќе ја прифати функцијата само ако ...

Ограничувањата на Палестинците без преседан

Утрински - 09.09.2003

Амнести ја критикува израелската влада ЕРУСАЛИМ - Изградбата на безбедносна бариера на Западниот Брег од страна на Израел го продлабочува парализирачкото економско влијание врз Палестинците, соопшти Амнести интернешенел. Оваа група за човекови права со седиште во Лондон соопшти дека 60 отсто од ...

Ахмед Куреи нов палестински премиер?

Утрински - 09.09.2003

Арафат си одбра лојален политичар за соработник ЕРУСАЛИМ - Палестинското раководство го одобри именувањето на новиот премиер, на местото на Махмуд Абас, кој поднесе оставка во саботата. Кандидатот, предложен од претседателот Јасер Арафат, е парламентарниот спикер Ахмед Куреи, водечки член на ...

Палестинскиот премиер Абас не можеше да издржи во двоен оган

Дневник - 09.09.2003

БЛИСКИ ИСТОК Палестинскиот премиер Махмуд Абас во саботата поднесе оставка по нецели пет месеци на функцијата, јави Ројтерс. Абас беше именуван за премиер под притисок од САД, кои сакаа да го заменат палестинскиот претседател Јасер Арафат со некој пофлексибилен политичар кој ќе може да издејствува ...