TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Социјалните мрежи - важен дел од политичката кампања

Deutsche Welle - 11.11.2012

Мит Ромни и Барак Обама без преседан го користеа интернетот во своите кампањи и постигнаа рекорд во употребата на социјалните медиуми.

Мит Ромни секој час губи по 847 Фејсбук пријатели

МКД - 11.11.2012

Дека Фејсбук пријателите не ви се вистински пријатели најверојатно сфативте неколку часа по отворањето на прфилот. Сепак, никој нема толку многу лажни пријатели како републиканскиот претседателски ...

Мит Ромни секој час губи по 847 пријатели на Фејсбук

Н.Македонија - 11.11.2012

За само три дена по изборите,повеќе од 55 илјади луѓе стиснале “не ми се допаѓа“ на неговата страница Дека вашите пријатели на Фејсбук не ви се вистински пријатели, веројтно сфативте по само неколку ...

Ромни на секој час губи по 850 лајкови на Фејсбук

А1 On - 11.11.2012

Не помина ни четири дена од изборите во САД, а поразениот Мит Ромни загуби овеќе од 55 илјади фанови на неговата страница Дека вашите пријатели на Фејсбук не ви се вистински пријатели, веројтно ...

Мит Ромни на секој час губи по 847 пријатели на Фејсбук

Канал5 - 11.11.2012

Дека пријателите на Фејсбук не ви се вистински, можете да сфатите уште првиот пат кога ќе почнете да ја користите оваа социјална мрежа.

Ромни изгуби бидејќи не целеше на гласовите на Афро Американците

Канал5 - 11.11.2012

Вашингтон пост пишува дека Мит Ромни направил пропуст што со одредени чекори отворено се откажал од гласовите на Афро Американците и припадниците на Латино заедницата кои гласаа за Обама.

Мит Ромни секој час губи по 847 пријатели на Фејсбук

Сител - 11.11.2012

Поразениот претседателски кандидат на американските претседателски избори, републиканецот и мормон Мит Ромни, по изборниот пораз почна да поднесува и виртуален пораз, пишува весникот „Кориере дела ...

Мит Ромни на секој час губи по околу 850 Фејсбук пријатели

БезПардон - 11.11.2012

Кандидатот за претседател на САД, Мит Ромни само неколку дена откако ја изгуби претседателската трка со Барак Обама се увери колку всушност пријатели има на социјалната мрежа Фејсбук.

Ромни експресно му ги откажал кредитните картички на својот тим

МКД - 10.11.2012

Надежните членови на тимот на Мит Ромни за претседателските избори веројатно биле изненадени од поразот на нивниот кандидат во изборната трка во вторникот вечерта, но тоа не било нивниот најголем шок ...

Ќе се зацврстат ли американско-македонските односи?

Дневник - 10.11.2012

Изборите во најмоќната држава во светот, секако, се настан на годината. Граѓаните на САД беа поделени како ретко кога претходно, одлучуваа еден-два проценти во полза на демократот Обама во вкупниот ...

Премалку стари, премалку бели и премалку машки

Дневник - 10.11.2012

Постизборната анализа на „Гардијан“ покажува дека избирачкото тело на САД е динамично, енергично и способно да прифати нови идеи За момент оставете го настрана фактот кој победи на најполаризираните ...

Им ја зголемил платата на вработените и покрај тоа што Обама победи

А1 On - 09.11.2012

Американскиот милијардер и поддржувач на Мит Ромни, Дејвид Сигл, неодамна ги предупредил своите 7.000 вработени, дека ако гласаат за Барак Обама на претседателските избори, ќе добијат отказ.

Европа треба да навива за Ромни

Н.Македонија - 09.11.2012

Да можат да гласаат на изборите за претседател во САД, мнозинството Европејци би го поддржале Обама. Тие велат оти се загрижени поради ставовите на Ромни кон прашањата за абортусот, здравствената ...

Ромни ќе ја извлече Америка од економската криза

Н.Македонија - 09.11.2012

Редакцијата на „Де Мојн реџистер“ водеше жестока дебата кого да поддржи за претседател на САД и дискусијата постојано се враќаше на најважните предизвици за американската нација: извлекување на ...

Промените ќе продолжат со реизборот на Обама

Н.Македонија - 09.11.2012

Обама заслужува нов претседателски мандат поради досегашните успешни политики, наспроти постојаните препреки што му ги поставуваа републиканците во Конгресот.

Им ја зголемил платата на вработените по победата на Обама

+инфо - 09.11.2012

Американскиот милијардер и поддржувач на Мит Ромни, Дејвид Сигл, неодамна ги предупредил своите 7.000 вработени, дека ако гласаат за Барак Обама на претседателските избори, ќе добијат отказ.

Им ја зголемил платата на вработените по победата на Обама

Либертас - 09.11.2012

Американскиот милијардер и поддржувач на Мит Ромни, Дејвид Сигл, неодамна ги предупредил своите 7.000 вработени, дека ако гласаат за Барак Обама на претседателските избори, ќе добијат отказ.

ФОТО: Погледнете го Барак Обама во младоста

Press24 - 09.11.2012

Барак Обама го доби и вториот мандат како претседател на САД, откако го победи својот противник Мит Ромни. Погледнете како изгледал претседателот во ...

Ја зголемил платата на вработените по победата на Обама

Пулс24 - 09.11.2012

Американскиот милијардер и поддржувач на Мит Ромни, Дејвид Сигл, неодамна ги предупредил своите 7.000 вработени, дека ако гласаат за Барак Обама на претседателските избори ќе добијат отказ.

Место отказ, им ја зголемил платата по победата на Обама

Хајд Парк - 09.11.2012

Американскиот милијардер и поддржувач на Мит Ромни, Дејвид Сигл, неодамна ги предупредил своите 7.000 вработени, дека ако гласаат за Барак Обама на претседателските избори ќе добијат отказ.

Место отказ, им ја зголемил платата по победата на Обама

Макфакс - 09.11.2012

Американскиот милијардер и поддржувач на Мит Ромни, Дејвид Сигл, неодамна ги предупредил своите 7.000 вработени, дека ако гласаат за Барак Обама на претседателските избори ќе добијат отказ.

Уште четири години за Обама

Утрински - 08.11.2012

Ромни беше поразен од еден различен Обама од оној кој го победи републиканскиот сенатор Џон Мекејн пред четири години ВАШИНГТОН - Барак Обама беше избран за втор претседателски мандат во вторникот, ...

Обама и Македонците

Утрински - 08.11.2012

Ерол Ризаов Барак Обама ќе биде уште четири години претседател на Америка. Така одлучи американскиот народ. Мнозинството Македонци навиваа да победи Мит Ромни на американските претседателски избори.

Америка пак победи

Утрински - 08.11.2012

Слободанка Јовановска Американците повторно се горди на себе. Спроведоа избори што ги препорачаа како модел за целиот свет како треба да функционира демократијата.

Обама сака да го вработи Ромни во својата влада?

МКД - 08.11.2012

Реизбраниот претседател на САД, Барак Обама, би можело да го вработи својот противник на изборите, Мит Ромни, во својата администрација, пишува британски Телеграф.

Лоша одлука, Вол стрит

МКД - 08.11.2012

Нобеловецот Пол Кругман смета дека Вол стрит донел погрешна одлука кога го поддржал Мит Ромни како кандидат за претседател.

По грешка пуштен сајт на „избраниот претседател Мит Ромни“

МКД - 08.11.2012

Соработниците на Мит Ромни по грешка го „пуштиле“ на Интернет однапред подготвениот сајт на Ромни како новоизбран претседател на САД, пренесуваат американските медиуми.

Ново пријателство со старата администрација

Дневник - 08.11.2012

Барак Обама ја доби една од најтесните трки за Белата куќа (50-49 отсто) и со тоа ја потврди традицијата за реизбор на актуелниот претседател на САД.

Победата му ја донесоа „Фејсбук“ и „Твитер“

Дневник - 08.11.2012

Претседателите на САД секогаш имале нос за важноста да се комуницира непосредно со тие што одлучуваат кој ќе седне во претседателската фотелја.

Обама останува во Белата куќа

Дневник - 08.11.2012

Kрајниот исход од гласањето е 50 проценти за Обама, а 49 за Ромни, но претседателот ги освои изборните гласови (303 спроти 206) и доби втор мандат во кој ќе се обиде да ги надмине партиските разлики ...

ОМД му ја честита победата на Обама со повик да остане отворена вратата за НАТО

Дневник - 08.11.2012

Обединетата македонска дијаспора упати честитка до претседателот Барак Обама за неговиот реизбор за претседател. Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО ...

Американците одговараа: Зошто гласав?

Кајгана - 08.11.2012

Весникот The Washington Post објави список на најинтересните изјави на гласачите, за тоа зошто гласале за Барак Обама или за Мит Ромни на изборите во САД.

Танеф-македонски адвокат од Охајо: За Mакедонците Ромни ќе беше подобар

А1 On - 08.11.2012

И Обединетата македонска дијаспора му ја честиташе победата на претседателот Барак Обама. Томи Танеф, угледен македонски адвокат од Охајо, вели дека Ромни ќе биде подобар за заштита на интересите на ...

Обама: Најдоброто за САД допрва доаѓа

Н.Македонија - 08.11.2012

Американскиот претседател го очекува тежок втор мандат, со поделен Конгрес, огромни дефицити и долгови и со бавно економско заздравување УШТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЗА ДЕМОКРАТОТ Американскиот претседател ...

Чекајќи го најдоброто од Обама

Н.Македонија - 08.11.2012

Обама го очекуваат уште четири години на чело на САД во еден мултиполарен свет со економија што бавно заздравува, со намалени одбранбени трошоци и со џинови како Кина што полека но сигурно се борат ...

По грешка пуштен во употреба сајтот за „избраниот претседател Ромни“

А1 On - 08.11.2012

Соработниците на Мит Ромни по грешка на интернет го активираа однапред подготвениот сајт на Ромни како новозибран претседател на САД.

Обама ќе го вработи Ромни во владата?

+инфо - 08.11.2012

Реизбраниот претседател на САД, Барак Обама, би можело да го вработи својот противник на изборите, Мит Ромни, во својата администрација, пишува британски „Дејли телеграф“.

Честитка од ОМД за победата на Обама со повик да остане отворена вратата за НАТО

Сител - 08.11.2012

Обединетата македонска дијаспора упати честитка до претседателот Барак Обама за неговиот реизбор за претседател. Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО ...

Честитка од ОМД за победата на Обама

МРТ - 08.11.2012

Обединетата македонска дијаспора упати честитка до претседателот Барак Обама за неговиот реизбор за претседател. Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО ...

Обама сака да го вработи Ромни во владата

Сител - 08.11.2012

Реизбраниот претседател на САД, Барак Обама, би можело да го вработи својот противник на изборите, Мит Ромни, во својата администрација, пишува британски Телеграф.

Обама ќе го вработи Ромни во владата?

Либертас - 08.11.2012

Реизбраниот претседател на САД, Барак Обама, би можело да го вработи својот противник на изборите, Мит Ромни, во својата администрација, пишува британски „Дејли телеграф“.

ОМД му честита на Обама со повик да остане отворена вратата за НАТО

Точка - 08.11.2012

Обединетата македонска дијаспора упати честитка до претседателот Барак Обама за неговиот реизбор за претседател. Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО ...

ОМД му честиташе на Обама со повик да остане отворена вратата за НАТО

Курир - 08.11.2012

Обединетата македонска дијаспора упати честитка до претседателот Барак Обама за неговиот реизбор за претседател. Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО ...

ОМД му честита на Обама со повик да остане отворена вратата за НАТО

Нетпрес - 08.11.2012

Обединетата македонска дијаспора упати честитка до претседателот Барак Обама за неговиот реизбор за претседател. Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО ...

И ОМД му ја честиташе победата на Обама

Press24 - 08.11.2012

И Обединетата македонска дијаспора му ја честиташе победата на претседателот Барак Обама. Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО во Стразбур во 2009 ...

Зошто победи Обама?

еВести - 08.11.2012

Многу анализи во американската експертска јавност за тоа зошто победи Барак Обама водат кон одговорите на прашањата зошто всушност изгуби гувернерот Мит Ромни.

ОМД му честиташе на Обама со повик да остане отворена вратата за НАТО

Денешен - 08.11.2012

Обединетата македонска дијаспора упати честитка до претседателот Барак Обама за неговиот реизбор за претседател. Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО ...

ОМД - Белата куќа да каже стоп на одложувањето на македонското членство во НАТО

Inpress - 08.11.2012

Вашингтон, 8. ноември 2012 (ИНПРЕС) Обединетата македонска дијаспора упати честитка до претседателот Барак Обама за неговиот реизбор за претседател.

Обединетата македонска дијаспора му ја честиташе победата на Барак Обама

Maxim - 08.11.2012

Во честитката се наведува изјавата на претседателот Обама за време на самитот на НАТО во Стразбур во 2009 година, дека вратата за членство во НАТО е отворена за земјите кои ги исполнуваат стандардите ...

Американците направија добар избор

Deutsche Welle - 07.11.2012

Со повторниот избор на Барак Обама Американците донесоа вистинска одлука. Тој не е совршен претседател, но е подобра алтернатива од Мит Ромни, смета во коментарот Кристина Бергман.

Лидер кој не знае да води

Deutsche Welle - 07.11.2012

Американците го реизбраа претседателот Барак Обама, но дали тој ќе научи нешто од грешките од првиот мандат? Постои добра причина за сомнеж во тоа, смета Миодраг Сориќ Сјајот избледе.

Реизборот на Обама е добра вест за Европа

Deutsche Welle - 07.11.2012

Реизборот на Барак Обама на чело на САД според европските експерти е добра вест за Европа и трансатлантските односи. Со победата на Обама растат и очекувањата во Европа.

ВИДЕО: Обама реизбран за претседател, Ромни го призна поразот

24 Вести - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

Рекордни шест милиjарди долари се потрошија во предизборната кампања во САД

24 Вести - 07.11.2012

Рекордна сума од шест милијарди долари се потроши во САД во кампањата за изборите за претседател и за Конгресот, што заврши вчера, пренесе БТА.

Обама реизбран за претседател, Ромни го призна поразот

24 Вести - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама победи на изборите и доби нов четири годишен мандат. Обама покрај другите држави, победи во Охајо и Флорида, двете сојузни држави каде кандидатите беа изедначени ...

Победа на Обама

Р.С.Европа - 07.11.2012

Американските медиуми соопштија дека претседателот Барак Обама го добил вториот 4-годишен мандат, победувајќи го својот ривал од Републиканската партија Мит Ромни на вчерашните избори во САД.

Проекциите велат дека Обама го доби реизборот

Глас на Америка - 07.11.2012

Републиканскиот предизвикувач Мит Ромни според проекциите е поразен во многу тесна трка. Поддржувачите на актуелниот претседател веат знамиња и се радуваат на веста, што дојде откако Обама доби ...

Америка оди напред

Р.С.Европа - 07.11.2012

Претседателот Барак Обама е ре - избран. Противникот Мит Ромни и светот му честитаа. Тој порача дека Америка оди напред.

Барак Обама го освои вториот мандат

Оff.net - 07.11.2012

Охајо повторно се покажа пресудно за американската претседателска трка. Барак Обама го добива вториот мандат благодарејќи на ефикасна кампања темелена на испробана техника - оцрнување (метафорично ...

Европа не го сака Обама како некогаш

Оn.net - 07.11.2012

Во 2008-ма Европа беше среќна за крајот на ерата на Буш и изборот на младиот и надежен Обама. Денес Европа не му се радува толку.

Изборите во милијарди

Оff.net - 07.11.2012

Без конкуренција ова беа најскапите избори во историјата на САД. Ниту еден до двајцата кандидати не прифати финансирање од државата, заради што можеа да собираат пари од донатори и PAC (Political ...

Светските лидери му честитаат на Обама

Глас на Америка - 07.11.2012

Светските лидери испраќаат честитки до американскиот претседател Барак Обама, кој доби втор мандат во вторникот, во тесна трка со републиканскиот предизвикувач Мит Ромни.

Обама победи

Вест - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

Обама - Ромни: каква надворешна политика

Утрински - 07.11.2012

Нано Ружин „Од почетокот на нашата историја ние се ангажиравме во промените низ пацифистичка револуција, која постојано напредува, адаптирајќи се кон условите на промените“.

Водич за изборната ноќ во САД (ФОТО)

МКД - 07.11.2012

Очите на целиот свет ноќеска ќе бидат вперени во САД. Америка ќе гласа меѓу Обама и Ромни сѐ до раните утрински часови. Еве каква програма нѐ очекува до утрото.

САД: Обама уште четири години во белата куќa

Телма - 07.11.2012

Барак Обама е реизбран за претседател на САД, објавија медиумите, откако тој победи во Вирџинија, една од клучната држави во овие избори.

Втор мандат за Барак Обама

Утрински - 07.11.2012

Актуелниот американски претседател победи на синоќешните избори и е реизбран за нов четиригодишен мандат Обама успеа да ги задржи гласовите на клучните американски сојузни држави кои му беа потребни ...

Ромни ја призна победата на Обама

Утрински - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзеници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

Рекордни 6 милијарди долари потрошени во кампањата во САД

Телма - 07.11.2012

Рекордна сума од шест милијарди долари се потроши во САД во кампањата за изборите за претседател и за Конгресот, што заврши вчера, пренесе БТА.

Победи Обама! Победи Ромни!

МКД - 07.11.2012

Белгиските медиуми, соочени со несогласувањето меѓу роковите за печатење на весниците и соопштувањето на резултатите на изборната трка во САД, смислиле необични решенија за да ги избегнат проблемите.

Обама и Ромни готови на се

Дневник - 07.11.2012

Последните анкети покажуваа мртва трка меѓу двајцата кандидати, при што се очекуваше неколку држави да го решат победникот, како што се Охајо и Флорида, но и изборни неправилности, како што беше во ...

Обама игра кошарка со грчки лобист додека ги чека резултатите?

Дневник - 07.11.2012

Промовирањето на кандидатите продолжува и на изборниот ден - во САД не е предвиден предизборен молк. Самите кандидати денес организираат помали собири, јави дописникот на МИА од САД.

Обама му честиташе на Ромни на кампањата

Дневник - 07.11.2012

Вашингтон 6 ноември (МИА) Претседателот Барак Обама му честиташе на противкандидатот Мит Ромни на кампањата која ја водеше, велејќи дека републиканскиот кандидат водел добра кампања.

Барак Обама е повторно избран за претседател на САД

Алфа - 07.11.2012

Барак Обама е повторно избран за претседател на САД и го победи неговиот конкурент од Републиканската партија Мит Ромни.

Барак Обама победи за втор претседателски мандат

Н.Македонија - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

Рекордни шест милиjарди долари се потрошија во предизборната кампања во САД

Алфа - 07.11.2012

Рекордна сума од шест милијарди долари се потроши во САД во кампањата за изборите за претседател и за Конгресот, што заврши вчера.

Економијата било главно прашање за гласачите

Дневник - 07.11.2012

Излегуваат првите резултати од анкетите спроведени врз гласачите на излегување од гласачките места. Овие анкети, подготвени од најголемите американски телевизиски куќи, не се сметаат како многу ...

Обама реизбран за втор претседателски мандат

Капитал - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

Мит Ромни ќе се моли за САД и за Обама

Н.Македонија - 07.11.2012

Во Бостон републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни им се обрати на своите поддржувачи околу 1 часот по полноќ и им се заблагодари за поддршката, воедно му честита и на Обама за изборната ...

Мит Ромни ја призна победата на Барак Обама

Дневник - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзеници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

(ВИДЕО) Ромни: Му честитам и му посакувам среќа на Обама

А1 On - 07.11.2012

Републиканскиот кандидат Мит Ромни му ја честиташе победата на Барак Обама во говорот пред своите приврзаници во Бостон.

Мит Ромни му ја призна победата на Барак Обама

Алфа - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзеници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

Ромни му ја честиташе победата на Обама

Кајгана - 07.11.2012

Републиканскиот претседателски кандидат, Мит Ромни го призна поразот на изборите во САД и телефонски му ја честиташе победата на противкандидатот Барак Обама.

Барак Обама реизбран за втор претседателски мандат

Дневник - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Обама го победи Ромни на изборите во САД

Дневник - 07.11.2012

Нов четиригодишен мандат освои актуелниот американски претседател Барак Обама на претседателските избори што се одржаа во САД.

(ФОТО+ВИДЕО) Обама реизбран за претседател на САД

Дневник - 07.11.2012

Нов четиригодишен мандат освои актуелниот американски претседател Барак Обама на претседателските избори што се одржаа во САД.

Американската предизборна кампања чинеше шест милијарди долари

Капитал - 07.11.2012

Рекордна сума од шест милијарди долари се потроши во САД во кампањата за изборите за претседател и за Конгресот, што заврши вчера, пренесе БТА.

Обама реизбран за претседател на САД

Идивиди - 07.11.2012

Вашингтон 7 ноември 2012 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама победи на претседателските избори и е реизбран за нов четиригодишен мандат, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

И на гласањето во Скопје победи Обама

Алфа - 07.11.2012

Аплауз и за победникот – Барак Обама и за неговиот противкандидат Мит Ромни - и во Скопје организирано се следеше финалето на американските претседателски избори.

Обама: Најдоброто за САД допрва доаѓа

Интересно - 07.11.2012

Претседателот Барак Обама во своето прво обраќање по освојувањето на вториот претседателски мандат изјави дека "најдоброто за САД допрва доаша"...

И пак... Обама!

Капитал - 07.11.2012

Барак Обама доби втора шанса да ја доведе во ред американската економија, но овојпат се чини дека Американците навистина бараат промени.

И Обама и Ромни повикаа на обединување на нацијата

Алфа - 07.11.2012

Синоќа се спушти изборната завеса во САД. Претседателот Барак Обама доби нов четиригодишен мандат. Откако реши гласот на народот, обајцата се огласија со повик - по долгата изборна кампања, проткаена ...

Обама повторно избран за претседател на САД (видео)

365 - 07.11.2012

Актуелниот претседател на САД, Барак Обама, го победи гувернерот Мит Ромни во битката за новиот мандат во Белата Куќа. Битката вистински се водеше во само 12 сојузни држави кои секогаш се на работ со ...

Според „Слободна Далмација“ во САД победи Ромни

А1 On - 07.11.2012

Цел свет изутринава беше запознат со победата на Барак Обама на американските избори. И покрај тој факт, Слободна Далмација на своите читатели им понуди нешто поинаква верзија: „Мит Ромни влегува во ...

Барак Обама повторно претседател на САД

+инфо - 07.11.2012

Нов претседател на САД повторно е Барак Обама, јавија ноќеска светските медиуми. Тој ги доби изборите во тесна битка со републиканскиот кандидат Мит Ромни. „Ова се случи поради вас. Ви Благодарам“.

ГАЛЕРИЈА Обама ја слави победата на претседателските избори во САД

+инфо - 07.11.2012

Претседателот на САД, барак Обама, ја прослави победата на претседателските избори во САД, со која доби нов мандат во Белата куќа.

Ромни му се јави на Обама: Честитам и многу среќа!

Фактор - 07.11.2012

„Јас само што го повикав Барак Обама за да му ја честитам победата“, рече републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни.

Две варијанти за среќа на Aмериканците, а за третата не е време!

Фактор - 07.11.2012

Во изборот меѓу актуелниот претседател Обама и републиканскиот кандидат Мит Ромни, Американците се определуваа за политики на кандидатите во кои ја гледаа нивната иднина и среќа.

Победничкиот говор на Обама: Најдоброто за САД допрва доаѓа!

+инфо - 07.11.2012

Знаеме дека најдоброто за САД допрва доаѓа. Сакам да им се заблагодарам на сите што учествуваа во овие избори. Сите сме едно големо американско семејство и заедно доживуваме подеми и падови.

(ВИДЕО) Ромни: Му посакувам среќа на Обама

+инфо - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзаници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

Тајмс Сквер ја прослави победата на Обама

+инфо - 07.11.2012

Илјадници граѓани се собраа ноќеска на Тајмс Сквер во Њујорк за да го прослават реизборот на американскиот претседател Барак Обама.

Џим Роџерс:Ќе има уште инфлација, уште печатење на пари, уште долгови и трошење

Фактор - 07.11.2012

Сега, кога претседателот Барак Обама е реизбран, инвеститорите мора да се подготват за инфлација и за нова експанзија на монетарната политика, коментира Џим Роџерс во интервју за американската ...

Обама и Ромни повикаа на обединување на нацијата

+инфо - 07.11.2012

Синоќа се спушти изборната завеса во САД. Претседателот Барак Обама доби нов четиригодишен мандат. Откако реши гласот на народот, обајцата се огласија со повик - по долгата изборна кампања, проткаена ...

„Слободна Далмација“ го прогласи Ромни за победник

+инфо - 07.11.2012

Хрватскиот весник „Слободна Далмација“ на своите читатели им понуди нешто поинаква верзија од онаа вистинската во која САД го избра Барак Обама за нов претседател, според нив „Мит Ромни влегува во ...

Ноќ на исчекување – Обама или Ромни??

МК News - 07.11.2012

Мит Ромни убедливо води во Кентаки, со освоени 68,8 отсто од гласовите, Индијана со 64 отсто, Западна Вирџинија 65 отсто, Оклахома 69.9 отсто од гласовите, како што и се очекувало, но има уште многу ...

Резултати во Живо – Изедначена трка – Обама или Ромни (Видео)

МК News - 07.11.2012

Следете ги во живо изборните резултати од претседателските избори во Америка. Обама или Ромни? засега е речиси изедначена трка – ...

Обама победи!

Кирилица - 07.11.2012

Обама победи! Претседателот на САД Барак Обама е резибран за уште еден претседателски мандат откако ја однесе победата во сојузната држава Охајо, извести CNN Актуелниот американски претседател, ...

Барак Обама ПОБЕДИ – го доби 2-от мандат

МК News - 07.11.2012

Барак Обама победи и е реизбран за својот втор мандат како претседател на Соединетите Американски Држави. По речиси изедначената трка на крајот Обама ги собра гласовите и го победи републиканецот Мит ...

Барак Обама ПОБЕДИ – го доби 2-от мандат (Видео/Фото)

МК News - 07.11.2012

Барак Обама победи и е реизбран за својот втор мандат како претседател на Соединетите Американски Држави. По речиси изедначената трка на крајот Обама ги собра гласовите и го победи републиканецот Мит ...

Обама: Уште четири години!

МРТ - 07.11.2012

„Уште 4 години, уште 4 години", скандираа над 15 000 Американци во салата во Чикаго, каде е сместен штабот на Барак Обама. Веста дојде во 5:13 ч македонско време.

Барак Обама реизбран за втор претседателски мандат

МРТ - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

Барак Обама реизбран за втор претседателски мандат

Сител - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

Рекордни шест милиjарди долари се потрошија во предизборната кампања во САД

МРТ - 07.11.2012

Рекордна сума од шест милијарди долари се потроши во САД во кампањата за изборите за претседател и за Конгресот, што заврши вчера, пренесе БТА.

Рекордни шест милиjарди долари се потрошија во предизборната кампања во САД

Сител - 07.11.2012

Рекордна сума од шест милијарди долари се потроши во САД во кампањата за изборите за претседател и за Конгресот, што заврши вчера, пренесе БТА.

Мит Ромни му ја призна победата на Барак Обама

Сител - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзеници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

Ромни му ја честиташе победата на Обама

Кирилица - 07.11.2012

Ромни му ја честиташе победата на Обама Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни го призна поразот на изборите во САД и телефонски му ја честиташе победата на противкандидатот Барак Обама.

Обама победи и во Скопје

Кирилица - 07.11.2012

Обама победи и во Скопје Реизбраниот американски претседател Барак Обама ја доби довербата и од мнозинството гости што рано утрово присуствуваа на настанот за следење на резултатите од ...

Триумфот на Обама низ фотографии

Канал5 - 07.11.2012

Еуфорично гласачите на Обама ја одбележаа победата на нивниот кандидат. Драматичниот избор на претседателот е сигнал за поддршка на економската политика пишува New York Times.

Победничкиот говор на Обама: Најдоброто за САД допрва доаѓа!

Либертас - 07.11.2012

Знаеме дека најдоброто за САД допрва доаѓа. Сакам да им се заблагодарам на сите што учествуваа во овие избори. Сите сме едно големо американско семејство и заедно доживуваме подеми и падови.

Мит Ромни му ја призна победата на Барак Обама

МРТ - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзеници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

Додека Американците гласаа, Обама со сопругата на ручек во Хајд Парк

Вечер Прес - 07.11.2012

Староновиот претседател Обама во неговиот прв победнички говор по изборите на полноќта рече дека најдоброто за САД допрва доаѓа.

Победничкиот говор на Обама: Најдоброто време допрва доаѓа

Точка - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама победи на изборите и доби уште еден четиригодишен мандат. Во победничкиот говор порачал дека најдоброто време за Америка допрва доаѓа и дека планира заедно со ...

Претседателските избори низ фотографии

Точка - 07.11.2012

Кога пред само неколку часа Емпајер Стејт Билдинг светна во боите на Демократската партија, Америка знаеше...Барак Обама останува во Белата куќа во следните четири години.

Обама победи!

Press24 - 07.11.2012

Со победа во клучните држави, досегашниот американски претседател Барак Обама поведе водство пред противкандидатот Мит Ромни.

Барак Обама со втор претседателски мандат

За Се - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

Обама избран за втор претседателски мандат

Курир - 07.11.2012

Според првичнитеб резултати од претседателските избори во САД, американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ...

Победничкиот говор на Обама: Најдоброто време допрва доаѓа

Нетпрес - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама победил на изборите и добил уште еден четиригодишен мандат. Во победничкиот говор порачал дека најдоброто време за Америка допрва доаѓа и дека планира заедно со ...

Обама победи заради економските ветувања

Канал 77 - 07.11.2012

Длабоко поделената Америка му додели на претседателот Барак Обама уште еден мандат, избирајќи го него, а не неговиот противкандидат од Републиканската партија Мит Ромни, да го предводи економското ...

Ромни: Ќе се молам за Обама и за нашиот народ

еВести - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзеници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

Мит Ромни го призна поразот од Барак Обама

Курир - 07.11.2012

Мит Ромни, претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше приврзаниците дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

Обама победи, прослави и иствита

БезПардон - 07.11.2012

Претседателот на САД, Барак Обама, ја прослави победата на претседателските избори во САД, со која доби нов мандат во Белата куќа.

Ромни му ја честиташе победата на Обама

Канал 77 - 07.11.2012

Републиканскиот претседателски кандидат, Мит Ромни го призна поразот на изборите во САД и телефонски му ја честиташе победата на противкандидатот Барак Обама.

Ромни телефонски му ја честиташе победата на Обама

Press24 - 07.11.2012

Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзеници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов претседателски мандат. -Јас верувам во Америка.

Обама “тепаше“ и во Скопје

Press24 - 07.11.2012

Барак Обама ја освои довербата и на мнозинството гости што рано денеска присуствуваа на следењето на резултатите од претседателските избори, организиран од американската амбасада во Скопје.

Обама ја доби довербата и од Скопје

Пулс24 - 07.11.2012

Реизбраниот американски претседател Барак Обама ја доби довербата и од мнозинството гости што рано во средата присуствуваа на настанот за следење на резултатите од претседателските избори, ...

Само во Скопје: Помеѓу Обама и Ромни се гласаше за трет

Курир - 07.11.2012

Довербата на Барак Обама рано утринава му ја дадода и мнозинството гости присуствуваа на настанот за следење на резултатите од претседателските избори, организиран од американската амбасада во ...

Победата на Обама на Тајмс Сквер

Пулс24 - 07.11.2012

Илјадници граѓани се собраа ноќеска на Тајмс Сквер во Њујорк за да го прослават реизборот на американскиот претседател Барак Обама, откако телевизиите претходно ја објавија неговата победа над ...

Приврзаниците прославуваат за победата на Обама

Таратур - 07.11.2012

Доволно пространа да ги собере приврзаниците на претседателот Барак Обама, Белата куќа слави. Поддржувачите на Обама со еуфорија ја пречекаа веста за неговата победа во борбата со кандидатот на ...

ВИДЕО: Ромни му посака среќа на Обама

Sky - 07.11.2012

Мит Ромни, претседателски кандидат на републиканците на изборите во САД призна дека ги загуби изборите. Ромни му ја честиташе победата на Обама во говорот пред своите приврзаници во Бостон.

„Најдоброто за САД допрва доаѓа“ - Еве го победничкиот говор на Барак Обама

Press24 - 07.11.2012

Знаеме дека најдоброто за САД допрва доаѓа. Сакам да им се заблагодарам на сите што учествуваа во овие избори. Сите сме едно големо американско семејство и заедно доживуваме подеми и падови.

ФОТО: Претседателските избори низ фотографии

Нетпрес - 07.11.2012

Кога пред само неколку часа Емпајер Стејт Билдинг светна во боите на Демократската партија, Америка знаеше...Барак Обама останува во Белата куќа во следните четири години.

Обама победи и во Скопје

БезПардон - 07.11.2012

Аплауз и за победникот – Барак Обама и за неговиот противкандидат Мит Ромни – и во Скопје организирано се следеше финалето на американските претседателски избори, пренесе телевизија Алфа.

Обама победи и во Скопје

Хајд Парк - 07.11.2012

Реизбраниот американски претседател Барак Обама ја доби довербата и од мнозинството гости што рано во средата присуствуваа на настанот за следење на резултатите од претседателските избори, ...

Ромни му ја честиташе победата на Обама

Хајд Парк - 07.11.2012

Републиканскиот претседателски кандидат, Мит Ромни го призна поразот на изборите во САД и телефонски му ја честиташе победата на противкандидатот Барак Обама.

Обама: Демократијата може да биде валкана и контроверзна

Хајд Парк - 07.11.2012

Најдоброто за Америка допрва доаѓа, иако патот до остварување на соништата е тежок, што се докажа и со овие избори, порача новоизбраниот претседател на САД Барак Обама, по објавувањето на резултатите.

Илјадници граѓани ја прославија победата на Обама на Тајмс Сквер

Хајд Парк - 07.11.2012

Илјадници граѓани се собраа ноќеска на Тајмс Сквер во Њујорк за да го прослават реизборот на американскиот претседател Барак Обама, откако телевизиите претходно ја објавија неговата победа над ...

Обама – Ромни: каква надворешна политика

За Се - 07.11.2012

Светот стана мултилатерален, времето на унилатерализмот е надминато. Обама ја сфати целокупната филозофија на глобализацијата.

Талибанците од Обама бараат да го признае „поразот“

Sky - 07.11.2012

Талибанците на американскиот претседател Барак Обама му порачаа да признае дека САД ја изгубиле војната и да ги повлече војниците од Авганистан.

Американски медиуми: Обама ја доби поддршката за економска преродба на државата

Макфакс - 07.11.2012

Длабоко поделената Америка му додели на претседателот Барак Обама уште еден мандат, избирајќи го него, а не неговиот противкандидат од Републиканската партија Мит Ромни, да го предводи економското ...

Ромни му ја честиташе победата на Обама

Макфакс - 07.11.2012

Републиканскиот претседателски кандидат, Мит Ромни го призна поразот на изборите во САД и телефонски му ја честиташе победата на противкандидатот Барак Обама.

Обама победи и во Скопје

Макфакс - 07.11.2012

Реизбраниот американски претседател Барак Обама ја доби довербата и од мнозинството гости што рано во средата присуствуваа на настанот за следење на резултатите од претседателските избори, ...

Обама: Демократијата може да биде валкана и контроверзна

Макфакс - 07.11.2012

Најдоброто за Америка допрва доаѓа, иако патот до остварување на соништата е тежок, што се докажа и со овие избори, порача новоизбраниот претседател на САД Барак Обама, по објавувањето на резултатите.

Илјадници граѓани ја прославија победата на Обама на Тајмс Сквер

Макфакс - 07.11.2012

Илјадници граѓани се собраа ноќеска на Тајмс Сквер во Њујорк за да го прослават реизборот на американскиот претседател Барак Обама, откако телевизиите претходно ја објавија неговата победа над ...

Приврзаниците прославуваат за победата на Обама

Inpress - 07.11.2012

Вашингтон, 7. ноември 2012 (ИНПРЕС) Доволно пространа да ги собере приврзаниците на претседателот Барак Обама, Белата куќа слави.

Ромни - Америка избра друг претседател и јас ќе се молам за него

Inpress - 07.11.2012

Вашингтон, 7. ноември 2012 (ИНПРЕС) Републиканскиот кандидат за Белата куќа, Мит Ромни одржа говор во кој го призна поразот на претседателските избори во САД.

Видео: Обама си останува претседател на САД

Денешен - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама и кандидат на демократите на вчерашните избори е реизбран за втор мандат, победувајќи го својот ривал од редовите на републиканците Мит Ромни, покажуваат ...

Видео: Обама останува претседател на САД

Денешен - 07.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама останува претседател на САД. Тој победи на претседателските избори и е реизбран за нов четиригодишен мандат.

Во предизборната кампања во САД потрошени рекордни 6 милијарди долари

Денешен - 07.11.2012

Во кампањата за изборите во САД, што заврши вчера, потрошени е рекордна сума од шест милијарди долари, пренесе БТА. Центарот за одговорна политика пресмета дека двајцата кандидати за претседател – ...

Ромни му честиташе на Обама

Денешен - 07.11.2012

Претседателскиот кандидат на републиканците на изборите во САД Мит Ромни призна дека ги загуби изборите и ги уверуваше своите приврзеници дека ќе се моли за успехот на Обама во текот на вториот негов ...

Обама победи и во Скопје

Maxim - 07.11.2012

На ова неформално гласање, 116 гости гласаа за реизбраниот претстедател Барак Обама, додека 48 го дадоа својот глас за Мит Ромни. Еден глас доби извесен Гери Џонсон.

Обама: „Најдоброто за САД допрва доаѓа“

Maxim - 07.11.2012

Зборував со Ромни и му честитав на добрата кампања. Жестоко се боревме само зашто многу ја сакаме оваа земја и го сакаме најдоброто за неа.

Ден на одлука: Обама или Ромни?

Deutsche Welle - 06.11.2012

Денеска (06.11) граѓаните на САД треба да го изберат својот претседател. Според последните анкети, Барак Обама и Мит Ромни се со речиси изедначени позиции, а тоа го потврдуваат и првите изборни ...

Барак Обама или Мит Ромни - САД избираат нов претседател

24 Вести - 06.11.2012

Малку повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

САД избираат нов председател Барак Обама или Мит Ромни?!

24 Вести - 06.11.2012

Американците избираат нов претседател на САД. Шансите на сегашниот претседател Барак Обама и на противкандидатот Мит Ромни се изедначени. Тоа го покажаа и првите гласачи во Њу Хепмшир.

Обама игра кошарка со грчки лобист додека ги чека резултатите?

24 Вести - 06.11.2012

Промовирањето на кандидатите продолжува и на изборниот ден - во САД не е предвиден предизборен молк. Самите кандидати денес организираат помали собири.

Америка бира меѓу Обама и Ромни

Р.С.Европа - 06.11.2012

Во САД денеска се одржуваат претседателски избори. Американските гласачи ќе избираат кој да биде следниот претседател, односно треба да се одлучат меѓу актуелниот претседател Барак Обама или за ...

Водич за синовите на Ромни

Оff.net - 06.11.2012

Откако на еден од синовите на Ромни му се падна задачата да им се заблагодари на Македонците, време е да се запознаеме со оваа негова петорка арслани.

САД: Избори, факти и статистика

Оn.net - 06.11.2012

Зошто Американците гласаат во вторник, колку километри „прелетале“ Обама и Ромни за кампањата, колку пари трошеле на ТВ реклами, кој екс претседател одгледувал кикирики пред да биде избран? ...

Американските избори ќе бидат прекинати?

Оff.net - 06.11.2012

Заради низа неправилности во гласачкиот процес при што најчеста појава е заокружувањето на името на кандидатот со користење на крајно неправилна кружна форма, како и бројните случаи на полнење на ...

Судбината на избори во рацете на немажените

Утрински - 06.11.2012

Милано - Судбината на американските претседателски избори е во рацете на жените кои не се во брак, пишува италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Првата можна задача на Мит Ромни

Утрински - 06.11.2012

Вашингтон - Републиканскиот кандидат Мит Ромни најави дека доколку победи, од првиот ден ќе се заложи за поништување на здравствените реформи на Барак Обама, таканаречениот Обамакер, дека ќе го ...

Грците наклонети кон Обама

Утрински - 06.11.2012

Вашингтон - Организациите на грчката дијаспора во САД внимаваат директно да не поддржат еден од кандидатите за претседател, но, сепак, упатуваат јасни сигнали за поддршка на Обама.

Кој ќе победи во Охајо - победува

Утрински - 06.11.2012

Кратко пред претседателските избори во САД, шансите на актуелниот претседател Обама растат. Според анкетите, тој води во веројатно клучните држави Охајо и Флорида.

Бен Ромни: Благодарам, Македонци!

Утрински - 06.11.2012

Ферфекс- Бен Ромни, син на претседателскиот кандидат Мит Ромни, вчера им се заблагодари на сите Американци со македонско потекло кои ја поддржуваат кампањата на неговиот татко, особено во клучната ...

Америка гласа, светот исчекува

Утрински - 06.11.2012

Обама и Ромни вчера го имаа последниот напад да ги освојат гласачите за да ја надминат разликата меѓу нив, која е тесна како жилет.

Зошто Обама, а не Ромни?

Утрински - 06.11.2012

Кој е специфичниот ментален и политички код на Македонците што ги позиционира спротивно од цела Европа кон изборите во САД? Ѕвездата на претседателот Барак Обама не свети на овие избори како во 2008 ...

САД избираат претседател - Обама или Ромни

Телма - 06.11.2012

Малку повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

САД избираат нов претседател

Утрински - 06.11.2012

Над 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД меѓу актуелниот претседател Барак и републиканскиот кандидат Ромни Малку повеќе од 200 милиони граѓани денеска ...

Обама му честиташе на Ромни на кампањата

Утрински - 06.11.2012

Претседателот Барак Обама му честиташе на противкандидатот Мит Ромни на кампањата која ја водеше, велејќи дека републиканскиот кандидат водел добра кампања, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Македонците и Грците со предизборни списоци во САД

Дневник - 06.11.2012

Двете заедници повикаа да не се гласа за партија, туку за поединци од редовите на републиканците и на демократите, кои се адвокати за националните прашања Ивана Kостовска Список со имиња на ...

Бен Ромни: Благодарност до Македонците за поддршката

Дневник - 06.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

САД избираат нов претседател

Идивиди - 06.11.2012

Барак Обама или Мит Ромни Ферфекс 6 ноември 2012 (МИА) - Малку повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат ...

САД избираат нов претседател – Барак Обама или Мит Ромни

Дневник - 06.11.2012

Малку повеќе од 200 милиони граѓани имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и кандидатот ...

Американците денеска бираат претседател

А1 On - 06.11.2012

Американците денеска на изборите за претседател бираат помеѓу сегашниот шеф на државата Барак Обама и републиканскиот кандидат Мит Ромни.

Обама задоволен и со победа а ла Буш

Н.Македонија - 06.11.2012

Изедначена трка меѓу Обама и Ромни во која е битен секој глас. Исходот ќе го решаваат десетина неопределени сојузни држави е оцената на американските медиуми и експерти пред денешното гласање за ...

Перуанските шамани се за Обама

ЗаЗабава - 06.11.2012

Додека некои анкети покажуваат дека Барак Обама и Мит Ромни се изедначени во трката за американски претседател, за перуанските шамани прашањето околу победникот е веќе јасно.

Мртва трка помеѓу Обама и Ромни!

Капитал - 06.11.2012

По повеќе од милион телевизиски реклами, безброј настапи низ САД и три остри јавни дебати, започна трката меѓу Барак Обама и Мит Ромни за претседателското место на најмоќната држава во светот.

ИЗБРИШИ Колку социјалните мрежи ќе влијаат на исходот од американските претседателски избори?

Капитал - 06.11.2012

Американската предизборна кампања на социјалните мрежи ги руши сите рекорди. На Твитер, после првиот ТВ-дуел на претседателските кандидати минатиот месец беа објавени повеќе од 10 милиони пораки, ...

Резултатите неизвесни, проценките во корист на Обама

Алфа - 06.11.2012

Денеска во САД се одржуваат претседателски избори. Изборите почнаа со отварање на избирачките места во девет сојузни држави.

САД решава, Обама или Ромни?

Алфа - 06.11.2012

Дури и на денот на гласањето, изборниот карван се` уште трае. Претседателот Обама дава интервјуа во клучните сојузни држави а претендентот Ромни на митинзи во можеби пресудната Охајо, па потоа до ...

САД избираат меѓу Обама и Ромни

+инфо - 06.11.2012

Повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

ФАКТОР АНАЛИТИКА – избори во САД

Фактор - 06.11.2012

Од вечерва од 19 часот редакцијата на ФАКТОР ќе се обиде одблиску да ви ја прикаже изборната атмосфера во САД. За многумина во светот ова се најважните избори на денешницата кои можат да одбележат ...

Америка гласа, Обама игра кошарка

+инфо - 06.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама, денеска, на денот на изборите нема предвидено средби со граѓаните. Тој е во Чикаго, во изборниот штаб, каде се релаксира со најблиските соработници.

Кој има подобра поддршка: Џеј Ло и Бијонсе за Обама, Чак Норис и Џена Џејмисон за Ромни!

+инфо - 06.11.2012

Денеска во САД почнаа изборите за претседател на земјата, а граѓаните одлучуваат меѓу Барак Обама и Мит Ромни. Познатите личности од најмоќнатра држава во светот веќе наголемо имаат свој фаворит, а ...

Македонците во Калифорнија за Обама, истокот поделен, дијаспората го сака Ромни!

Фактор - 06.11.2012

Американците се поделени. Анкетите велат дека целокупната популација на Америка е поделена речиси рамномерно, но дали е така и со македонците кои живеат во САД? Некои аналитичари би рекле дека тоа е ...

ИЗБОРИ: Запрепастувачки суми потрошени на интернет реклами!

Фактор - 06.11.2012

Изборот на идниот претседател на САД е при крај. Од утре, ликовите на двајцата кандидати ќе исчезнат од платените онлајн реклами на интернет.

САД избираат нов претседател – Барак Обама или Мит Ромни

МРТ - 06.11.2012

Малку повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

САД избираат нов претседател – Барак Обама или Мит Ромни

Сител - 06.11.2012

Малку повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

САД избираат претседател: Барак Обама или Мит Ромни

Кирилица - 06.11.2012

САД избираат претседател: Барак Обама или Мит Ромни Повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот ...

Обама и Ромни израмнети на првото избирачко место

Сител - 06.11.2012

На првото гласачко место кое беше отворено во САД, претседателските кандидати Барак Обама и Мит Ромни, добиле ист број на гласови.

Двопартискиот систем е илузија – двете партии се финансираат од ист извор

МК News - 06.11.2012

Никогаш не постоел двопартискиот систем на владеење. Тоа е само илузија. Не може да постои затоа што паритиите се финансирани од ист извор.

Ден на одлука за САД: Обама или Ромни?

Либертас - 06.11.2012

Повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

Шулц: Повеќето европски политичари и граѓани би гласале за втор мандат на Барак Обама

Сител - 06.11.2012

Мнозинството од европските политичари и граѓани би сакале Барак Обама да добие втор претседателски мандат, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц.

Повеќето европски политичари би гласале за втор мандат на Барак Обама

МРТ - 06.11.2012

Мнозинството од европските политичари и граѓани би сакале Барак Обама да добие втор претседателски мандат, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц.

Америка гласа - исклучително неизвесна трка на Обама и Ромни

Канал5 - 06.11.2012

Како и последните неколку месеци од досега најскапата американска изборна кампања , анкетите покажуваат дека Обама и Ромни на национално ниво се рамо до рамо, но во одлучувачките држави, предноста од ...

Македонците во САД поделени за кандидатите за претседател

Канал5 - 06.11.2012

Македонската дијаспора во САД е поделена за Обама и Ромни – за дел од нив фаворит се демократите, останатите ке гласаат за Републиканците.

Штип и Струмица за Обама, Велес за Ромни

Канал5 - 06.11.2012

Некои од граѓаните би гласале за Обама затоа што им е посимпатичен, други дека се залагал за Македонија. Штипјани и струмичани за Обама, велешани понаклонети кон Ромни.

Обама игра кошарка со грчки лобист додека ги чека резултатите?

Сител - 06.11.2012

Промовирањето на кандидатите продолжува и на изборниот ден - во САД не е предвиден предизборен молк. Самите кандидати денес организираат помали собири.

Обама му честиташе на Ромни на кампањата

Сител - 06.11.2012

Претседателот Барак Обама му честиташе на противкандидатот Мит Ромни на кампањата која ја водеше, велејќи дека републиканскиот кандидат водел добра кампања.

Во живо: Ромни и денес тера кампања, а Обама се релаксира со кошарка

Вечер Прес - 06.11.2012

Денес е денот ког САД носи одлука, т.е кога Американците ќе одлучат дали повторно Обама ќе ја заслужи нивната доверба или пак можност ќе дадат на кандидатот на републиканците Мит Ромни.

Обама или Ромни?

Вечер Прес - 06.11.2012

Ромни вели дека "шансите на Обама да победи се мали, но сепак може да се случи". Обама пак, ги повика граѓаните: "Не лутете му се на Ромни, гласајте - гласањето е најдобра одмазда" Претседателските ...

САД избираат нов претседател – Барак Обама или Мит Ромни

Точка - 06.11.2012

Повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

САД избираат нов претседател – Барак Обама или Мит Ромни

Нетпрес - 06.11.2012

Повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

Америка го чека новиот претседател

Таратур - 06.11.2012

Повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

Барак Обама или Мит Ромни – избори во САД

Курир - 06.11.2012

Околу 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на изборите на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и кандидатот ...

Обама или Ромни?

Канал 77 - 06.11.2012

Дали актуелниот шеф на државата Барак Обама од Демократската партија, прв афроамерикански претседател во историјата на САД, ќе владее и следните четири години или во Белата куќа ќе го замени ...

Обама или Ромни прашање е денеска?

БезПардон - 06.11.2012

Денеска граѓаните на САД треба да го изберат својот претседател. Според последните анкети, Барак Обама и Мит Ромни се со речиси изедначени позиции, а тоа го потврдуваат и првите изборни резултати, ...

Обама и Ромни израмнети на првото избирачко место

Пулс24 - 06.11.2012

На првото гласачко место кое беше отворено во САД, претседателските кандидати Барак Обама и Мит Ромни, добиле ист број на гласови.

САД избираат нов претседател

еВести - 06.11.2012

Повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

Обама и Ромни израмнети на првото избирачко место

Хајд Парк - 06.11.2012

На првото гласачко место кое беше отворено во САД, претседателските кандидати Барак Обама и Мит Ромни, добиле ист број на гласови.

Перуански шамани му предвидуваат победа на Обама

eReporter - 06.11.2012

Додека некои анкети покажуваат дека Барак Обама и Мит Ромни се изедначени во трката за американски претседател, за перуанските шамани тоа прашање е веќе затворено.

Шулц: Повеќето европски политичари и граѓани би гласале за втор мандат на Барак Обама

Press24 - 06.11.2012

Обама е поблиску до европските вредности отколку Мит Ромни, нагласи Шулц во интервју за германското радио „Дојчландфунк“ Мнозинството од европските политичари и граѓани би сакале Барак Обама да добие ...

Шулц: Европа го сака Обама за претседател!

БезПардон - 06.11.2012

Мнозинството од европските политичари и граѓани би сакале Барак Обама да добие втор претседателски мандат, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, пренесе телевизија Сител.

Македонците во САД гласаат за Мит Ромни

БезПардон - 06.11.2012

Претседателскиот кандидат на САД, Мит Ромни во дебатите и неговите рекламни спотови вели „Нема да дозволам Америка да оди по патот на Грција“,а Хеленско-американскиот лидерски совет смета дека е ...

Додека ги чека резултатите Обама игра кошарка со грчки лобист

Press24 - 06.11.2012

Додека кандидатот за американски претседател и актуелен претседател на САД ги чека резултатите од новите претседателски избори, си игра кошарка со грчки лобист.

Избори во САД: Обама очекува победа

Нетпрес - 06.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Чикаго изјавил дека очекува добри резултати кога ќе завршат претседателските избори и кога ќе бидат соопштени податоците од гласачките места.

Обама му честиташе на Ромни за кампањата, но е уверен во победа

eReporter - 06.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама му честиташе на својотрепубликански противник Мит Ромни на искрената кампања, но изрази увереност дека ќе остане во Белата куќа.

Обама му честиташе на Ромни

Press24 - 06.11.2012

- Знам дека и неговите поддржувачи беа многу ангажирани и покажаа ист ентузијазам како и нас, и работеа напорно, изјави Обама при посетата на изборниот штаб во Чикаго.

Обама му честиташе на Ромни

еВести - 06.11.2012

Претседателот Барак Обама му честиташе на противкандидатот Мит Ромни на кампањата која ја водеше, велејќи дека републиканскиот кандидат водел добра кампања, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Со часови се чека за гласање, Обама и Ромни целосно изедначени!

БезПардон - 06.11.2012

Денеска во САД се случуваат претседателските избори, а граѓаните стојат во редици за да си го исполнат своето право на гласање.

Обама и Ромни израмнети на првото избирачко место

Макфакс - 06.11.2012

На првото гласачко место кое беше отворено во САД, претседателските кандидати Барак Обама и Мит Ромни, добиле ист број на гласови.

САД избираат нов претседател

Денешен - 06.11.2012

Малку повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од Демократската партија и ...

Америка го чека новиот претседател

Inpress - 06.11.2012

Ферфекс, 6. ноември 2012 (ИНПРЕС) Повеќе од 200 милиони граѓани денеска имаат можност да го изберат идниот претседател на САД, на избори на кои се натпреваруваат актуелниот претседател Барак Обама од ...

Шулц: Повеќето европски политичари и граѓани би гласале за Обама

Денешен - 06.11.2012

Мнозинството од европските политичари и граѓани би сакале Барак Обама да добие втор претседателски мандат, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц.

Обама игра кошарка додека ги чека резултатите?

Денешен - 06.11.2012

Промовирањето на кандидатите продолжува и на изборниот ден – во САД не е предвиден предизборен молк. Самите кандидати денес организираат помали собири.

Шулц: Повеќе европски политичари и граѓани би гласале за втор мандат на Барак Обама

Maxim - 06.11.2012

Мнозинството од европските политичари и граѓани би сакале Барак Обама да добие втор претседателски мандат, изјави претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц.

ФОТО: Еве како се опушта Обама за време на претседателските избори

Maxim - 06.11.2012

Додека кандидатот за американски претседател и актуелен претседател на САД ги чека резултатите од новите претседателски избори, си игра кошарка со грчки лобист.

Обама му честиташе на Ромни

Maxim - 06.11.2012

Претседателот на САД, Барак Обама му честиташе на противкандидатот Мит Ромни на кампањата која ја водеше, велејќи дека републиканскиот кандидат водел добра кампања, јави дописникот на МИА од ...

Кој ќе победи во Охајо, победува на изборите во САД

Deutsche Welle - 05.11.2012

Кратко пред претседателските избори во САД, шансите на актуелниот претседател Обама растат. Според анкетите, тој води во веројатно клучните држави Охајо и Флорида.

Турција внимателно ги следи изборите во Америка

Deutsche Welle - 05.11.2012

Турската влада внимателно ги следи претседателските избори во САД. Анкара се надева дека втор мандат за Барак Обама ќе значи и посилен напор од страна на САД да се урне режимот во Сирија.

Грците се надеваат на Обама

Deutsche Welle - 05.11.2012

Грција го очекува исходот од изборите во САД и се надева на дополнителна политичка поддршка од преку океанот за справување со должничката криза.

Мртва трка за Белата куќа - Обама е поблиску до победа во клучните држави

24 Вести - 05.11.2012

На еден ден до одржување на претседателските избори во САД, Барак Обама и неговиот противник Мит Ромни се во тесна трка.

Уште еден ден до претседателските избори во САД

Р.С.Европа - 05.11.2012

Остана само уште еден ден до одржување на претседателските избори во САД. Кандидатите за функцијата актуелниот претседател Барак Обама и неговиот противник од Партијата на републиканците Мит Ромни се ...

Избори во САД - шпион против шпион

Р.С.Европа - 05.11.2012

Илјадници правници од двата тима на претседателските кандидати Барак Обама и Мит Ромни, утре, на денот на гласањето, ќе бидат распоредени на избирачките места.

На ден пред изборите – Обама и Ромни изедначени

Глас на Америка - 05.11.2012

Во клучните држави кандидатите се со подеднаква поддршка заради што до последен момент се борат за неопределените гласачи.

Бен Ромни: Им благодарам на Македонците

Вест - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

БЕЛАТА КУЌА ОДВНАТРЕ - Еве за што се борат Обама и Ромни

Вест - 05.11.2012

Американците денес избираат нов претседател. Мит Ромни или Барак Обама, наскоро ќе шефува со над 300 милиони граѓани. Локален впечаток во Вашингтон непосредно пред тоа е кој ќе се всели во ...

Каде исчезна еуфоријата за Обама?

Утрински - 05.11.2012

Никој пред четири години не би поверувал дека претседателот избран со голема еуфорија и надеж, утре ќе се бори политички да преживее Барак Обама стана претседател на САД како симбол на „смелоста на ...

Немажените ќе ги решат изборите во полза на Обама?

Телма - 05.11.2012

Судбината на американските претседателски избори е во рацете на жените кои не се во брак, пишува италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Синот на Ромни со благодарност до Македонците за поддршката

МКД - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

Напнато изборно финале во САД: Обама го претрка Ромни за 3 отсто

МКД - 05.11.2012

Еден ден пред финалето на американските претседателски избори и понатаму се води мртва трка меѓу демократот Барак Обама и републиканскиот кандидат Мит Ромни.

Расна поделеност на изборите во САД

Дневник - 05.11.2012

Ромни убедливо води кај белите гласачи, а Обама смета на апсолутна предност кај Афроамериканците и солидна предност кај латиноамериканските гласачи Цветин Чилиманов Дописник на МИА од Вашингтон ...

Судбината на претседателските избори во САД можеби е во рацете на немажените

Алфа - 05.11.2012

Судбината на американските претседателски избори е во рацете на жените кои не се во брак, пишува италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Мит Ромни ќе забрани абортус со државни пари

Превентус - 05.11.2012

Доколку Мит Ромни влезе во Белата Куќа се очекува првата одлука што ќе ја потпише да биде враќањето во сила на забраната за невладините организации да обезбедуваат абортуси со државни пари...

Немажените ќе одлучат...

Идивиди - 05.11.2012

Милано, 5 ноември 2012 (МИА) - Судбината на американските претседателски избори е во рацете на жените кои не се во брак, пишува италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Симпсонови ќе го одлучат победникот на изборите во САД

А1 On - 05.11.2012

Господин Барнс отсекогаш бил најконзервативниот лик во анимираната серија Симпсонови и сосема разбирливи е што ќе гласа за Мит Ромни А, за да им помогне на другите Американци во гласањето, го ...

Им благодарам на Македонците за поддршката

Идивиди - 05.11.2012

Ферфекс 5 ноември (МИА) - Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава ...

Французите го поддржуваат Обама

Н.Македонија - 05.11.2012

Денеска објавените резултати од анкетите покажуваат дека дури голем број приврзаници на екстремната десница го поддржуваат демократскиот кандидат на утрешните избори во САД Само пет отсто испитаници ...

Американците трупаат оружје од страв дека Обама ќе биде реизбран

А1 On - 05.11.2012

Резултатот од изборите во САД ќе одлучи кому Американците ќе му дозволат да управува со земјата во следните четири години.

Французите го поддржуваат Обама

А1 On - 05.11.2012

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат повторниот избор на Барак Обама за претседател на САД, според денеска објавените резултати од анкетите кои покажуваат дека дури голем број приврзаници на ...

Ликот на Обама на тоалетна хартија

Mnogoo - 05.11.2012

Надлежните веруваат дека авторот на оваа невкусна шега морал да ги трне сите фотографии против Обама од својата остава. Само ден пред изборите, симпатизерите на Ромниевата политика ги задаваат ...

Тоалетна хартија со ликот на Обама

А1 On - 05.11.2012

Надлежните веруваат дека авторот на оваа невкусна шега морал да ги трне сите фотографии против Обама од својата остава. Само ден пред изборите, симпатизерите на Ромниевата политика ги задаваат ...

Предизборна врева наместо молк во САД

Алфа - 05.11.2012

Во САД предизборна врева наместо молк. На само еден ден пред изборите, бомбардирањето со политички реклами преку ТВ, Интернет, радио, телефон, но и чукање на домашната врата - не стивнува.

Пожарникари на Флорида го бришат задникот со Обама (фото)

Хитпортал - 05.11.2012

С амо еден ден пред претседателските избори во САД, приврзаниците на кандидатот Ромни ги задаваат последните удари кон Обама.

Обама води во Охајо и Флорида

+инфо - 05.11.2012

Кратко пред претседателските избори во САД, шансите на актуелниот претседател Обама растат. Според анкетите, тој води во веројатно клучните држави Охајо и Флорида.

6 милијарди долари за кампања потрошиле Обама и Ромни

Фактор - 05.11.2012

Шест милијарди долари во обид да ги убедат американците кој ќе биде подобар Претседател на САД, потрошија Барак Обама и Мит Ромни во предизборните кампањи.

Бен Ромни: Ви благодарам Македонци што го поддржувате татко ми

+инфо - 05.11.2012

„Им се заблагодарувам на сите Македонци, на сите Македонци во САД, затоа што го поддржувате мојот татко“, изјавил Бен Ромни син на американскиот републикански кандидат за претседател Мит Ромни, на ...

Обама и на тоалетна хартија

+инфо - 05.11.2012

Само ден пред изборите, симпатизерите на политиката на Мит Ромни ги задаваат последните удари. Имено, во вид на антикампања, во пожарникарната страница на Флорида се појавила тоалет хартија со ликот ...

Грците во САД најверојатно ќе гласаат за Обама

МРТ - 05.11.2012

Организациите на грчката дијаспора во САД внимаваат директно да не поддржат еден од кандидатите за претседател, но сепак упатуваат јасни сигнали за поддршка на Обама.

„Правилото од Мексико Сити“ ќе биде првата одлука на Ромни

МРТ - 05.11.2012

Републиканскиот кандидат Мит Ромни најави дека доколку победи, од првиот ден ќе се заложи за поништување на здравствените реформи на Барак Обама, таканаречениот Обамакер, дека ќе го одобри нафтоводот ...

Грците во САД најверојатно ќе гласаат за Обама

Сител - 05.11.2012

Организациите на грчката дијаспора во САД внимаваат директно да не поддржат еден од кандидатите за претседател, но сепак упатуваат јасни сигнали за поддршка на Обама.

„Правилото од Мексико Сити“ ќе биде првата одлука на Ромни, доколку победи на утрешните избори во САД

Сител - 05.11.2012

Републиканскиот кандидат Мит Ромни најави дека доколку победи, од првиот ден ќе се заложи за поништување на здравствените реформи на Барак Обама, таканаречениот Обамакер, дека ќе го одобри нафтоводот ...

Судбината на претседателските избори во САД можеби е во рацете на немажените

Сител - 05.11.2012

Судбината на американските претседателски избори е во рацете на жените кои не се во брак, пишува италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Судбината на претседателските избори во САД можеби е во рацете на немажените

МРТ - 05.11.2012

Судбината на американските претседателски избори е во рацете на жените кои не се во брак, пишува италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Обама и Ромни го трчаат последниот круг

Канал5 - 05.11.2012

Незадоволни граѓани кој бурно реагирале на предизборен митинг на Обама биле насилно одвлечкани од собирот. Според очевидци, граѓаните не се согласувале со политиката на Обама за абортусот и тоа јавно ...

Синот на Ромни им се заблагодари на Македонците за поддршката

Сител - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат Обама

Сител - 05.11.2012

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат повторниот избор на Барак Обама за претседател на САД, според денеска објавените резултати од анкетите кои покажуваат дека дури голем број приврзаници на ...

Бен Ромни: Благодарност до Македонците за поддршката

МРТ - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

Ромни: Благодарност до Македонците за поддршката !

Канал5 - 05.11.2012

- Ви се заблагодарувам на сите Македонци, на сите Македонци во САД, затоа што го поддржувате мојот татко, изјави Бен Ромни, синот на претседателскиот кандидат Мит Ромни, за МИА.

Пожарникарите во Флорида си бришат задници со тоалет со ликот на Обама

МК News - 05.11.2012

Само еден ден пред изборите, подржувачите на политиката на Ромни, го заддадоа последниот удар. На еден пожарникар му наредиле да ги отстрани сите Анти Обама налепници од неговото шкафче и се ...

Америка утре бира претседател- белците и постарите го сакаат Ромни, жените и младите се за Обама

Канал5 - 05.11.2012

Колорадо, Флорида, Охајо, Вирџинија, Невада и уште десетина сојузни држави ќе одлучат дали Обама ќе остане, или Ромни ќе влезе во Белата ќука.

Америка денес гласа - Ромни или Обама?!

Вечер Прес - 05.11.2012

ДЕНЕСКА СЕ ГЛАСА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД "Правилото од Мексико Сити" ќе биде првата одлука на Ромни, доколку победи на денешните избори во САД, а потоа следува укинување на здравствените реформи, т.н.

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат Обама

МРТ - 05.11.2012

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат повторниот избор на Барак Обама за претседател на САД, според денеска објавените резултати од анкетите кои покажуваат дека дури голем број приврзаници на ...

Обама и Ромни си “дишат во врат“

Точка - 05.11.2012

Ден пред изборите во САД, претседателските кандидати се во мошне неизвесна ситуација, Барак Обама води само со еден отсто пред противкандидатот Мит Ромни.

Синот на Ромни им се заблагодари на Македонците за поддршката

Точка - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс, Вирџинија, во пресрет на денешниот митинг.

Дали Сенди ќе го остави Обама во претседателската фотелја

Точка - 05.11.2012

Во Соединетите Американски Држави утре ќе се одржи највозбудливата претседателска трка уште од 2001 година. “Во рингот“ се наоѓаат демократот Барак Обама и републиканецот Мит Ромни.

Ноќ пред изборите во САД: Обама во предност од 3%

Точка - 05.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама е во водство од 3% пред републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни, еден ден пред американските избори, покажало истражувањето за јавното мислење, чие ...

„Правилото од Мексико Сити“ ќе биде првата одлука на Ромни

Курир - 05.11.2012

Републиканскиот кандидат Мит Ромни најави дека доколку победи, од првиот ден ќе се заложи за поништување на здравствените реформи на Барак Обама, таканаречениот Обамакер, дека ќе го одобри нафтоводот ...

Обама и Ромни си “дишат во врат“

Нетпрес - 05.11.2012

Ден пред изборите во САД, претседателските кандидати се во мошне неизвесна ситуација, Барак Обама води само со еден отсто пред противкандидатот Мит Ромни.

„Кориере дела сера“: Судбината на претседателските избори во САД можеби е во рацете на немажените

Press24 - 05.11.2012

Според испитувањата на јавното мислење, 63 проценти од немажените Американки го поддржуваат Барак Обама, а само 23 отсто се изјасниле за Мит Ромни Судбината на американските претседателски избори е ...

Гласови за Обама од Грците во САД

Курир - 05.11.2012

Организациите на грчката дијаспора во САД внимаваат директно да не поддржат еден од кандидатите за претседател, но сепак упатуваат јасни сигнали за поддршка на Обама.

Кој ќе победи во Охајо ќе стане претседател на САД

БезПардон - 05.11.2012

Кратко пред претседателските избори во САД, шансите на актуелниот претседател Обама растат. Според анкетите, тој води во веројатно клучните држави Охајо и Флорида.

Во одбрана на неопределените

Окно - 05.11.2012

Признавам: неодамна добив гласачко ливче од Колорадо, но иако мојата држава ќе има клучна улога во изборот на претседател, сè уште не гласав.

Пожарникари на Флорида го бришат задникот со ликот на Обама

БезПардон - 05.11.2012

Приврзаниците на политиката на американскиот претседателски кандидат, Мит Ромни измислиле нов начин како да го понижат актуелниот претседател на САД, Барак Обама.

Синовите на Ромни: Благодарност до Македонците за поддршката

Press24 - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

Ромни им се заблагодари на Македонците

БезПардон - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

Синот на Ромни им се заблагодари на Македонците за поддршката

Нетпрес - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

АНАЛИЗА: Дали Сенди ќе го остави Обама во претседателската фотелја

Нетпрес - 05.11.2012

Во Соединетите Американски Држави утре ќе се одржи највозбудливата претседателска трка уште од 2001 година. “Во рингот“ се наоѓаат демократот Барак Обама и републиканецот Мит Ромни.

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат Обама

Press24 - 05.11.2012

Само пет отсто испитаници го поддржуваат противкандидатот на Обама, републиканецот Мит Ромни, додека за актуелниот претседател на САД се 78 отсто од Французите, а непределените се 17 отсто Речиси 80 ...

Бен Ромни: Благодарност до Македонците за поддршката

Курир - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

Французите го поддржуваат Обама

Курир - 05.11.2012

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат повторниот избор на Барак Обама за претседател на САД, според денеска објавените резултати од анкетите кои покажуваат дека дури голем број приврзаници на ...

Ликот на Обама на тоалетна хартија - противпожарникарите на Флорида си ги бришат задниците со ликот на претседателот

Press24 - 05.11.2012

Имено во вид на антикампања, во противпожарната станица на Флорида се појавила тоалетна хартија со ликот на Барак Обама С амо еден ден пред изборите, подржувачите на политиката на Ромни, го заддадоа ...

Македонците ќе гласаат за Ромни, Албанците и Грците за Обама

Курир - 05.11.2012

Денес се одржуваат претседателските избори во САД, на коишто ќе се гласа за Барак Обама, претставник на Демократската партија и Мит Ромни од Републиканската партија.

Обама има предност од 3% пред Ромни

БезПардон - 05.11.2012

Американскиот претседател Барак Обама е во водство од 3% пред републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни на ден пред изборите во САД, покажува истражувањето на јавното мислење чии резултати ги ...

Бен Ромни: Ви се заблагодарувам на сите Македонци за поддршката

Sky - 05.11.2012

Синот на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, Бен Ромни им се заблагодари на сите Американци со македонско потекло кои ја поддржуваат кампањата на кандидатот Мит ...

Ден пред изборите во САД

eReporter - 05.11.2012

Денеска е последниот ден од 17 - месечната кампања за претседателските избори во САД, за која според некои проценки се потрошени две до три милијради долари.

Грците во САД го поддржуваат Обама

Денешен - 05.11.2012

Организациите на грчката дијаспора во САД внимаваат директно да не поддржат еден од кандидатите за претседател, но сепак упатуваат јасни сигнали за поддршка на Обама.

„Правилото од Мексико Сити“ ќе биде првата одлука на Ромни

Денешен - 05.11.2012

Републиканскиот кандидат Мит Ромни најави дека доколку победи, од првиот ден ќе се заложи за поништување на здравствените реформи на Барак Обама, таканаречениот Обамакер, дека ќе го одобри нафтоводот ...

„Кориере дела сера“: Немажените во САД ја кројат судбината на изборите

Денешен - 05.11.2012

Судбината на американските претседателски избори е во рацете на жените кои не се во брак, пишува италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

Ромни: Благодарам на Македонците за поддршката

Денешен - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

Околу 80 отсто Французи го поддржуваат Обама

Денешен - 05.11.2012

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат повторниот избор на Барак Обама за претседател на САД, според денеска објавените резултати од анкетите кои покажуваат дека дури голем број приврзаници на ...

Битка за Охајо: Македонците за Ромни, а Грците и Албанците за Обама

Денешен - 05.11.2012

Грчката заедница отворено ги повика Грците од САД масовно да гласаат за Обама. Албанците од САД традиционално гласаат за Демократите и повторно ќе го поддржат Обама.

Само 1% водство за Обама пред Ромни

Maxim - 05.11.2012

Претседателот на САД Барак Обама води со еден процент пред главниот соперник на изборите во вторник, Мит Ромни, покажува последното истражување на телевизијата Ен-Би-Си и „Волстрит џурнал“.

„Кориере дела сера“: Судбината на претседателските избори во САД можеби е во рацете на немажените

Maxim - 05.11.2012

Според испитувањата на јавното мислење, 63 проценти од немажените Американки го поддржуваат Барак Обама, а само 23 отсто се изјасниле за Мит Ромни Судбината на американските претседателски избори е ...

Синовите на Ромни: Благодарност до Македонците за поддршката

Maxim - 05.11.2012

Бен и Тагарт Ромни, синови на претседателскиот кандидат на Републиканската партија во САД Мит Ромни, вчера беа на средба со граѓаните во Ферфекс во сојузната држава Вирџинија, во пресрет на денешниот ...

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат Обама

Maxim - 05.11.2012

Речиси 80 отсто од Французите го поддржуваат повторниот избор на Барак Обама за претседател на САД, според денеска објавените резултати од анкетите кои покажуваат дека дури голем број приврзаници на ...

Ликот на Обама на тоалетна хартија - противпожарникарите на Флорида си ги бришат задниците со ликот на претседателот

Maxim - 05.11.2012

Само еден ден пред изборите, подржувачите на политиката на Ромни, го заддадоа последниот удар. Имено во вид на антикампања, во противпожарната станица на Флорида се појавила тоалетна хартија со ликот ...