TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: СДСМ сака да создаде политички тензии со лажни надежи

Форум - 19.09.2010

Премиерот Никола Груевски изјави дека СДСМ ги тера граѓаните да протестираат верувајќи дека на тој начин ќе се создаде слика за лошо работење на Владата Премиерот Никола Груевски вели дека стилот на ...

Груевски: Владата излезе во пресрет и на лозарите и на социјално загрозените семејства

Нетпрес - 19.09.2010

Премиерот Никола Груевски рече дека Владата обезбедила 15 милиони евра за да им помогне на лозарите, а за прв пат од овој месец почнува програма за подршка на социјално загрозените семејства кои што ...

Груевски: СДСМ ги тера граѓаните да протестираат

Макфакс - 19.09.2010

Премиерот Никола Груевски изјави дека СДСМ ги тера граѓаните да протестираат верувајќи дека на тој начин ќе се создаде слика за лошо работење на Владата.

Пари - Лозарите се договорија со Владата

Време - 18.09.2010

Лозарите од тиквешкиот регион, вчера, два часа по полноќ, ги отстранија блокадите на патниот правец Градско-Прилеп кај Росоман и кај Дреново, по исходот на преговорите меѓу владините претставници и ...

Косово - повредени 20 лозари во судир со полицијата

Телма - 18.09.2010

Косовската полиција соопшти дека употребила солзавец за да растера група од десетици лозари, кои протестираа против одбивањето на локален производител на вино да го откупи нивното грозје во западно ...

Македонија - Винариите не откупуваа грозје

Вест - 18.09.2010

Винарската визба "Повардарие" вчера вршеше откуп само на "ризлинг" и тоа по цена од 6 до 8 денари за килограм грозје. На лозарите им беше кажано дека откупеното грозје ќе се плаќа на крајот на 2011 ...

Владата ги почести лозарите со 2 денара

Утрински - 18.09.2010

КАВАДАРЦИ - По тридневната парализа на сообраќајот во централна Македонија, лозарите ги тргнаа блокадите. Патот Прилеп - Скопје е прооден од завчера ноќта, од три часот, откако лозарите по 14-часовни ...

Завршиjа протестите, останаа проблемите

Утрински - 18.09.2010

Лозарите ги кренаа блокадите, Владата крена рачна. Ќе им помага на лозарите, но само половично. Имено, таа со два денара кои производителите ќе ги добијат за секој килограм предадено грозје во ...

Кавадарци му го врати градскиот часовник на „Тиквеш“

Дневник - 18.09.2010

Во знак на револт, поради непочитувањето на достоинството на лозарите и на градот, Општината и' го врати големиот часовник на визбата „Тиквеш“, кој стоеше на стариот плоштад, но никогаш не проработи ...

Хроника - Се запали ладилникна „Еуромилк“

Време - 18.09.2010

Само неколку часа по отстранувањето на блокадите на лозарите, утрово, околу девет часот, избувнал пожар во ладилникот на „Еуромилк“ кој е наменет за одржување на земјоделски производи и грозје, и кој ...

Дел од лозарите донесоа грозје на пазарите во Тетово

Сител - 18.09.2010

Дел од лозарите од Тиквешијата, во Тетово на прагматичен начин го надминуваат проблемот со откупот на грозјето. Наместо да се расправаат со винариите околу цената, неколкумина од лозарите си дојдоа ...

По постигнатиот договор со Владата, блокадите на лозарите отстранети

Сител - 18.09.2010

И покрај веќе постигнатиот договор меѓу незадоволните лозари и Владата, годинашното грозје чиј род се очекува да достигне над 200 милиони килограми, да биде откупено по прифатливи цени и исплатено во ...

Лозарите ги отстранија блокадите

Н.Македонија - 18.09.2010

Лозарите по позитивниот исход од преговорите меѓу владините претставници и винарниците за цените на винското грозје вчера изутрина ги отстранија блокадите на патиштата во тиквешкиот регион, а ...

Нови два денари субвенции за лозарите

А1 - 17.09.2010

Протестите завршија. Доцна синоќа, еден час по полноќ, се кренаа блокадите. По 14-часовно преговарање, лозарите се договорија за цената на грозјето, но само за Вранецот и само со винаријата ...

Македонија - Владата преговара со винарниците

Вест - 17.09.2010

Владини претставници вчера почнаа директни преговори со сопствениците на винарските визби, но лозарите останаа категорични - блокадите од патот Прилеп - Скопје, кај Дреново и Росоман, како и од ...

Лозарите цел ден чекаа исход од преговорите

Утрински - 17.09.2010

КАВАДАРЦИ - Производителите на грозје се во голема неизвесност откако двајца министри од Владата цел ден поминаа во преговори со лозарите и со винарниците.

Лозарите ги тргнаа блокадите

Телма - 17.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион изутрината два часа по полноќ ги отстранија блокадите на патниот правец Градско-Прилеп кај Росоман и Дреново по исходот на преговорите меѓу владините претставници и ...

Лозарите чекаат абер од Владата

Дневник - 17.09.2010

Вицепремиерот Пешевски ги оцени барањата на лозарите како разумни бидејќи голем дел од ланското грозје не е исплатено, а некои од визбите се' уште немаат истакнато цени, иако имаат законска обврска ...

Лозарите и винариите се договорија

Канал5 - 17.09.2010

По целодневни преговори, лозарите, газдите на винариите и претставниците на владата се договорија за цените по кои ќе се откупува грозјето. Лозарите ги добија бараните цени.

Лозарите задоволни од преговорите, ги оставија само блокадите кај „Тиквеш“

Inpress - 17.09.2010

Кавадарци, 17. септември 2010 (ИНПРЕС) Ноќеска беа отстранети блокадите што ги поставија лозарите од Тиквешијата на патниот правец Градско - Прилеп кај Росоман и Дреново, а остануваат само блокадите ...

Постигнат договор, лозарите ги отстранија блокадите

Р.С.Европа - 17.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион изутрината два часа по полноќ ги отстранија блокадите на патниот правец Градско Прилеп кај Росоман и Дреново по исходот на преговорите меѓу владините претставници и ...

Постигнат договор меѓу лозарите и власта, блокадите отстранети

Алфа - 17.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион изутрината два часа по полноќ ги отстранија блокадите на патниот правец Градско-Прилеп кај Росоман и Дреново по исходот на преговорите меѓу владините претставници и ...

Лозарите се договорија со Владата за откупната цена на грозјето

Макфакс - 17.09.2010

Лозарите по тридневен протест ги отстранија блокадите по постигнатиот договор со Владата да се корегира цената за откуп и да се намалат шеќерните единици.

Лозарите ги отстранија блокадите, постигнат договор со владините претставници

МРТ - 17.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион изутрината два часа по полноќ ги отстранија блокадите на патниот правец Градско-Прилеп кај Росоман и Дреново по исходот на преговорите меѓу владините претставници и ...

Винарите мува не ги лази оти грозјето ќе скисне

Шпиц - 17.09.2010

Блокадите остануваат се додека не се реши проблемот и нека скапе грозјето кое не планираме да го дадеме за двојно пониска цена - вели Љупчо Аризанов Лозарите се упорни и немаат намера да ги тргнат ...

Голем пожар во ладилникот “Еуромилк” во Кавадарци

Сител - 17.09.2010

Само неколку часа, по отстранувањето на блокадите на лозарите, утрово, околу 9 часот, избувнал пожар во ладилникот на “Еуромилк” кој е наменет за одржување на земјоделски производи и грозје, и кој се ...

Блокадите отстранети – лозарите ќе добијат повеќе пари

Алфа - 17.09.2010

Државата ќе им дава на лозарите по два денари за секој килограм предадено грозје. По ваквиот исход на осумчасовните преговори – лозарите, синоќа во 2 часот по полноќ, ги остранија блокадите на ...

Лозарите се договорија со Владата за откупната цена на грозјето

Форум - 17.09.2010

Лозарите по тридневен протест ги отстранија блокадите по постигнатиот договор со Владата да се корегира цената за откуп и да се намалат шеќерните единици „За Повардарието се договоривме за килограм ...

Лозарите ги отстранија блокадите, постигнат договор со владините претставници

Кирилица - 17.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион изутрината два часа по полноќ ги отстранија блокадите на патниот правец Градско-Прилеп кај Росоман и Дреново по исходот на преговорите меѓу владините претставници и ...

Лозарите ги отстранија блокадите во Тиквешијата

Вечер Прес - 17.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион ги отстранија блокадите на патниот правец Градско - Прилеп кај Росоман и Дреново по исходот на преговорите меѓу владините претставници и винариите за барањето за ...

По три дена крај на лозарската криза, се тргнаа блокадите од патиштата

Канал 77 - 17.09.2010

Договорот со кој се стави крај на лозарската криза и на блокадата на патиштата беше објавен синоќа по речиси цел ден преговори меѓу лозарите и винариите со посредство на владата.

Лозарите и винарниците со свој ценовник

Н.Македонија - 17.09.2010

Лозарите, кои трети ден ги блокираа патиштата во тиквешкиот регион, остануваат на своите барања за минималните 8 денари за килограм смедеревка и 10 денари за вранецот за најниските класи ...

Лозарите ги отстранија блокадите во Тиквешијата

Идивиди - 17.09.2010

Кавадарци, 17 септември 2010 (МИА) - Лозарите од Тиквешкиот регион изутрината два часа по полноќ ги отстранија блокадите на патниот правец Градско-Прилеп кај Росоман и Дреново по исходот на ...

Крај на лозарската криза, се тргаат блокадите од патиштата

eReporter - 17.09.2010

Договор со кој се става на крај на лозарската криза и на блокадата на патиштата е објавен вечерва во Тиквешијата, по речиси цел ден преговори меѓу лозарите и винариите со посредство на владата.

Трпението на лозарите при крај - решение нема

А1 - 16.09.2010

Решение нема на повидок, ниту по шест часа преговори. Во наелектризирана атмосфера, лозарите, визбите и владините претставници, вицепремиерот Пешевски и министерот за земјоделство Димовски не најдоа ...

Лозарите ги спречија Пешевски и Димовски да се вратат дома

А1 - 16.09.2010

Ништо од договор меѓу лозарите власта и винарските визби. По осум часовни преговори во мачна атмосфера, трите страни не успеаја да се договорат ниту за цените на грозјето, ниту за роковите за исплата.

Лозарите седнаа на преговарачка маса

А1 - 16.09.2010

Заврши само првиот дел од средбата меѓу лозарите со вицепремиерот Пешевски и со министерот за земјоделие Љупчо Димовски. До овој момент нема решение за проблемот.

Вистината во македонското вино

BBC - 16.09.2010

Во Македонија и натаму е актуелен проблемот на лозарите од Тиквешијата. Тие со блокади на патиштата бараат откуп на годинашнава берба според договорената цена која двете најголеми винарии Тиквеш и ...

Македонија -Политичарите го умреа лозарството

Вест - 16.09.2010

Утре нема да има настава во основните и во средното училиште во Неготино поради протестите на лозарите. Вчера, пак, на блокадите пред излезот од Неготино лозарите направија импровизиран мртовец - ...

И тред ден блокада на патиштата - Пешевски се вклучи во преговори

Телма - 16.09.2010

Сообраќајот на патниот правец Градско-Прилеп се уште е во прекин поради блокадите што веќе трет ден се поставени кај крстосниците Росоман и Дреново од страна на лозарите од Тиквешкиот регион.

Тиквешијата целосно парализирана

Утрински - 16.09.2010

Кавадарци - Тиквешијата два дена е под целосна блокада. Лозарите немаат намера да попуштат, бидејќи досега ниту власта ниту визбите не побарале да разговараат со нив за проблемите.

Лозарите трет ден ги блокираат патиштата

Алсат-М - 16.09.2010

Сообраќајот на патниот правец Градско-Прилеп се уште е во прекин поради блокадите што веќе трет ден се поставени кај крстосниците Росоман и Дреново од страна на лозарите од Тиквешкиот регион.

Лозарите лути на Владата

Дневник - 16.09.2010

Блокадите на патот Битола - Прилеп - Скопје ќе продолжат се' до исполнување на барањата бидејќи никој од надлежните не ги повикал лозарите на преговори Не профитираме со протестот, си ги бараме ...

Пешевски и Димовски директно преговараа со винариите за проблемите на лозарите

Канал5 - 16.09.2010

Владините претставници попладнево тргнаа на директни преговори со винариите во Тиквешијата. Вака министрите Пешевски и Димов ќе се обиделе да го решат проблемот со откупот на годинешниот род на ...

Пари - Владата ги игнорира лозарите револтирани

Време - 16.09.2010

Протестите на лозарите од Тиквешијата продолжија и вчера со блокада на патиштата во овој регион. Гневот е голем и кај нив и кај камионџиите, кои од вчера се заглавени во овој регион.

Пешевски и Димовски на средба со лозарите во Кавадраци

Кирилица - 16.09.2010

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, министерот за земјоделство Љупчо Димовски и претставници на Регионалниот сојуз „Агротиквешија“ претпладнево одржуваат средба во зградата на ...

Лозарите трет ден ги блокираат патиштата

Сител - 16.09.2010

Сообраќајот на патниот правец Градско-Прилеп се` уште е во прекин поради блокадите што веќе трет ден се поставени кај крстосниците Росоман и Дреново од страна на лозарите од Тиквешкиот регион.

Лозарите преговараат со Пешевски и Димовски

Сител - 16.09.2010

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за земјоделство Љупчо Димовски, по претпладневните разговори со лозарите што веќе трет ден ги блокираат патиштата во Тиквешкиот ...

Неуспешна средба меѓу лозарите, власта и винарските визби

Алфа - 16.09.2010

По тензичната атмосфера во кругот на винарската визба Повардарие, каде речиси еден час вицепремиерот Пешевски и министерот за земјоделство не беа пуштени да си заминат, владините претстваници и ...

Лозарите бараат од Владата да ги притисне винариите

Inpress - 16.09.2010

Кавадарци, 16. септември 2010 (ИНПРЕС) Лозарите без прекин веќе трет ден протестираат незадоволни од цената по која им се откупува грозјето.

Сеуште траат протестот на лозарите и блокадите

Р.С.Европа - 16.09.2010

Сообраќајот на патниот правец Градско-Прилеп се уште е во прекин поради блокадите што веќе трет ден се поставени кај крстосниците Росоман и Дреново од страна на лозарите од Тиквешкиот регион.

Лозарите чекаат исход од преговорите на Пешевски и Димовски

Кирилица - 16.09.2010

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за земјоделство Љупчо Димовски, по претпладневните разговори со лозарите што веќе трет ден ги блокираат патиштата во Тиквешкиот ...

Лозарите продолжуваат со блокади на патиштата

Кирилица - 16.09.2010

Сообраќајот на патниот правец Градско-Прилеп се уште е во прекин поради блокадите што веќе трет ден се поставени кај крстосниците Росоман и Дреново од страна на лозарите од Тиквешкиот регион ...

Лозарите го чекаат исходот од преговорите на министрите со винариите

Алфа - 16.09.2010

Во винарската визба „Повардарие“ веќе пет часа се водат преговори помеѓу раководството на винаријата, лозарите, вицепремиерот Пешевски и министерот за земјоделство Димовски.

Лозарите трет ден ги блокираат патиштата

Алфа - 16.09.2010

Сообраќајот на патниот правец Градско-Прилеп се уште е во прекин поради блокадите што веќе трет ден се поставени кај крстосниците Росоман и Дреново од страна на лозарите од Тиквешкиот регион.

Пешевски и Димовски со лозарите

Вечер Прес - 16.09.2010

Лозарите од Тиквешијата и трет ден со жив штит и тешка механизација ги блокираа магистралните патишта од Градско, кон Прилеп и Кавадарци и излезот кон Неготино.

Лозарите продолжуваат со блокади на патиштата

Канал 77 - 16.09.2010

Блокирани се и влезовите на винарските визби „Повардарие“ од Неготино и „Тиквеш“ од Кавадарци Лозарите бараат откуп на годинашното грозје по договорените цени на последната средба што ја имаа во ...

Лозарите чекаат исход од преговорите на Пешевски и Димовски

Канал 77 - 16.09.2010

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за земјоделство Љупчо Димовски по претпладневните разговори со лозарите што веќе трет ден ги блокираат патиштата во Тиквешкиот ...

Патничкиот сообраќај повторно блокиран, лозарите трет ден протестираат

eReporter - 16.09.2010

Преговорите на власта со винарите се во тек и денеска, при што лозарите не отстапуваат од барањето винариите да откупуваат грозје за 10, а не за 5 денари за килограм.

Лозарите и винариите засега без договор – блокадите остануваат

eReporter - 16.09.2010

Преговорите меѓу лозарите и винариите со посредство на македонската владата се уште траат и засега нема конкретен договор.

Расте тензијата на лозарските протести- министрите блокирани

eReporter - 16.09.2010

Тензијата на лозарските протести, не паѓа, напротив нервозата вечерва се зголеми, лозарите еден час не ги пуштаа двајцата министри да заминат од винарската визба „Повардарие“, незадоволни од ...

Агроанализа - Лозарите на протести

А1 - 15.09.2010

Полните визби со залихи ланско непродадено вино, ја прелија чашата, лозарите излегоа на протести револтирани од ниските откупни цени што ги објавиле винариите. „За пет денари не се исплаќа“.

Расте гневот кај лозарите и камионџиите

А1 - 15.09.2010

Се распламтија протестите во Тиквешијата. Гневот е голем и кај лозарите и кај камионџиите кои од вчера се на патиштата во овој регион. Првите не попуштаат, револтот расте.

Лозарите ги избркаа новинарите со пцости и вулгарни навреди

Канал5 - 15.09.2010

Вулгарни пцости, омаловажување и закани добија денеска новинарите од лозарите на блокадата кај Росоман. Екипата на Канал 5 20 минути беше изложена на најгруби и најдрски навреди токму од оние за кои ...

Продолжува протестот на лозарите

Алсат-М - 15.09.2010

Сообраќајот на патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип и Неготино - Гевгелија, се уште е во прекин поради блокадите што ги поставија од вчера изутрината лозарите од Тиквешкиот регион.

Продолжуваат протестите на лозарите

Канал5 - 15.09.2010

И денеска продолжуваат протестите на лозарите. Сообраќајот на патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип и Неготино - Гевгелија, се уште е во прекин поради блокадите што ги поставија од вчера ...

Лозарите продолжија со вчера започнатите блокади

Телма - 15.09.2010

Сообраќајот на патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип и Неготино - Гевгелија, се уште е во прекин поради блокадите што ги поставија од вчера изутрината лозарите од Тиквешкиот регион.

Грозјето се истури по асфалтот

Дневник - 15.09.2010

На блокадите се судрија лозаропроизводителите, кои незадоволни од откупната цена го истураа грозјето и нервозните граѓани кои не можеа да поминат по патот Битола-Прилеп-Скопје Инцидент се случи на ...

Пари - На лозарите им се прелеа чашата

Време - 15.09.2010

Игор Манасиевски Ако не се вратат минатогодишните цени на грозјето, кои сега се преполовени, лозарите постојано ќе ја блокираат цела Тиквешија, најавија лозарите на вчерашните протести.

Цела Тиквешија под блокада

Утрински - 15.09.2010

КАВАДАРЦИ - Цела Тиквешија е под блокада откако лозарите разочарани и лути од катастрофално ниските откупни цени на грозјето со стотина трактори го затворија сообраќајот на патните правци по кои се ...

ЗНМ ги осуди нападите врз новинарите на протестот на лозарите

Форум - 15.09.2010

Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) најостро го осудува однесувањето на организаторите на протестот на лозарите, кои не им дозволиле на новинарските екипи да информираат од настанот.

Тензична атмосфера на блокадите на лозарите

Алфа - 15.09.2010

Тензии и вербални судири на поставените блокади во Тиквешкиот регион. Денес освен лозарите со свои блокади започнаа и камионџиите, кои веќе втор ден се заглавени на блокадите кај Росоман и Дреново.

Продолжува протестот на лозарите со блокади на патиштата и винариите

Сител - 15.09.2010

Сообраќајот на патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип и Неготино - Гевгелија, се уште е во прекин поради блокадите што ги поставија од вчера изутрината лозарите од Тиквешкиот регион.

Лозарите продолжуваат со блокади на патиштата и винариите

Кирилица - 15.09.2010

Сообраќајот на патните правци Скопје-Прилеп, Неготино-Штип и Неготино-Гевгелија, се уште е во прекин поради блокадите што ги поставија од вчера изутрината лозарите од Тиквешкиот регион Сеуште се ...

Продолжува протестот на лозарите од Тиквешкиот регион

Р.С.Европа - 15.09.2010

Сообраќајот на патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип и Неготино - Гевгелија, се уште е во прекин поради блокадите што ги поставија од вчера изутрината лозарите од Тиквешкиот регион.

Лозарите и ноќеска останаа на магистралните патни правци

Inpress - 15.09.2010

Неготино, 15. септември 2010 (ИНПРЕС) Лозарите од Тиквешијата го продолжија протестот и ноќеска. Од вчера утро е блокиран патот Скопје - Прилеп - Битола кај Росоман и кај Дреново, како и влезот и ...

Продолжува протестот на лозарите со блокади на патиштата и винариите

Алфа - 15.09.2010

Сообраќајот на патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип и Неготино - Гевгелија, се уште е во прекин поради блокадите што ги поставија од вчера изутрината лозарите од Тиквешкиот регион.

ЗНМ ги осуди нападите врз новинарите на протестот на лозарите

Макфакс - 15.09.2010

Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) најостро го осудува однесувањето на организаторите на протестот на лозарите, кои не им дозволиле на новинарските екипи да информираат од настанот.

ОМ демантираат дека Бошковски не бил прифатен од лозарите

Нетпрес - 15.09.2010

Од Обединети за Македонија ги демантираат шпекулациите во некои медиуми за неприфаќањето од страна на лозарите на посетата на лидерот на партијата, Љубе Бошковски.

Ќотек за лозарите

Шпиц - 15.09.2010

Некои од патниците се обидоа насила да истуркаат трактор од патот за да можат да поминат при што еден од нив со тупаница удри во лице еден од лозарите.

ЗНМ ги осуди нападите врз новинарите на протестот на лозарите

Алфа - 15.09.2010

Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) најостро го осудува однесувањето на организаторите на протестот на лозарите, кои не им дозволиле на новинарските екипи да информираат од настанот.

Лозарите го истурија бесот врз новинарите - реагираше ЗНМ

Inpress - 15.09.2010

Кавадарци, 15. септември 2010 (ИНПРЕС) Винарите што протестираат веќе втор ден на повеќе патни правци во земјата, денеска својот бес кон власта, го истурија врз новинарите.

Ќотек за лозарите

Канал 77 - 15.09.2010

Лозари од Неготино Кавадарци Росоман Демир Капија и блиските населени места вчера изутрина ги блокираат патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип, Неготино - Гевгелија, како и винарските визби ...

Патиштата блокирани, бараат преговори со премиерот

Вечер Прес - 15.09.2010

Блокадата на магистралните патишта кон Прилеп, Кавадарци, Неготино, Градско, Велес, Скопје продолжи и вчера. Лозарите не попуштаат.

Откупните цени на грозјето се исти како лани

Канал 77 - 15.09.2010

Откупните цени на грозјето ќе останат на исто ниво како минатата година проблем е само дена винарија која нуди цени за откуп на многу лошо грозје тврди вицепремиерот задолжен за економски прашања ...

Лозарите се простија од грозјето

Н.Македонија - 15.09.2010

Го понижија сопствениот народ. Две години сакаат да добијат грозје за џабе. Нека ни кажат да не се мачиме со лозјата. Сакаат да откупат 500 тони, а да не платат.

Продолжува протестот на лозарите со блокади на патиштата и винариите

Идивиди - 15.09.2010

Скопје, 15 септември 2010 (МИА) - Сообраќајот на патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип и Неготино - Гевгелија, се уште е во прекин поради блокадите што ги поставија од вчера изутрината ...

Лозарите втор ден ги блокираат патиштата

eReporter - 15.09.2010

Патните блокади во Тиквешијата продолжуваат и денеска од незадоволни лозари кои најавија дека нема да попуштат во своите барања.

Закани и пцости кон новинари на лозарските барикади

eReporter - 15.09.2010

Здружението на новинари (ЗНМ) побара денеска од лозарите да не го спречуваат слободното движење на новинарите и со тоа да им овозможат да информираат за сите актуелни настани во државата.

Лозарите ја блокираа целата Тиквешија

А1 - 14.09.2010

Кулминираше незадоволството на лозарите. Излегоа на протести и ја блокираа целата Тиквешија. Од рано изутрината е блокиран патот Скопје - Прилеп - Битола кај Росоман и кај Дреново, како влезот и ...

На лозарите им скисна од грозјето

Дневник - 14.09.2010

Дислокација на лозјата, специјализација на сорти на одредени региони, давање приоритет на трпезното грозје се само дел од препораките на експертите за излез од повеќегодишниот колапс во лозарството ...

Пари - Лозарите денеска ќе ги блокираат патиштата

Време - 14.09.2010

Лозарите за денеска најавија протест со блокада на патните правци Прилеп - Скопје, Неготино - Скопје, Штип и Гевгелија, како и винарските визби „Тиквеш“ и „Повардарие“.

Македонија - Лозарите ќе ги блокираат патиштата

Вест - 14.09.2010

Лозарите се незадоволни што винарниците не го испочитуваа договореното на неодамнешната средба во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство дека ќе го откупуваат грозјето по ...

Лозарите не попуштаат за протестите

Утрински - 14.09.2010

КАВАДАРЦИ - Лозарите не попуштаат за протестите. Денеска ќе ги блокираат патните правци Прилеп - Скопје, Неготино - Скопје, Штип и Гевгелија, како и винарските визби „Тиквеш“ и „Повардарие“.

Лозарите ги блокираа патиштата - инциденти со нервозни возачи

Телма - 14.09.2010

Лозари од Неготино, Кавадарци, Росоман, Демир Капија и блиските населени места од изутрината ги блокираат патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип, Неготино - Гевгелија, како и винарските ...

Инциденти на блокадите на лозарите

Канал5 - 14.09.2010

Почна лозарската блокада кај селото Дреново во близина на Кавадарци на магистралниот пат Прилеп Скопје. Утрово во 9 часот , околу 200 револтирани лозари ги поставија камионите и тракторите и го ...

Лозарите од струмичко во паника.

Канал5 - 14.09.2010

Лозарите од струмичко во паника. Грозјето стаса за берба, откуп нема. Неизвесна е продажбата на околу 3 илјади тони грозје.

Лозарите со протести и блокади

МРТ - 14.09.2010

Лозарите, незадоволни од ниските откупни цени на грозјето, за денеска најавија блокада на магистралниот пат Прилеп-Битола–Скопје и протести пред винарските визби „Тиквеш“ и „Повардарие“.

Лозарите го блокираа тиквешкиот регион

Алфа - 14.09.2010

Кулминираше незадоволството на лозарите. Со трактори и приколки од 9 часот утрово го блокираа целиот Тиквешки регион. Пречки се поставија на Росоман, на влезот во Кавадарци, кај Дренево на патот ...

Протест на лозарите со блокади на патиштата и винарските визби

Сител - 14.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион од утринава во девет часот протестираат со блокада на магистралниот пат Прилеп - Битола - Скопје и пред винарската визба „Тиквеш“.

Пешевски: Цената за откуп на грозјето ќе биде на ниво на минатогодишната

Сител - 14.09.2010

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски денеска потврди дека цената за откуп на грозјето ќе биде на ниво на минатогодишната.

Лозарите протестираат - парализиран сообраќајот Прилеп-Битола

Алфа - 14.09.2010

Почна најавениот протест на лозарите од тиквешкиот регион. Го блокираа магистралниот пат од Прилеп кон Битола. Со трактори полни со грозје, одгледувачите на винова лоза бараат да се испочитува ...

Лозарите ќе протестираат додека не им се исполнат барањата

Форум - 14.09.2010

Протестот на лозарите од Тиквешијата, кои на две места го блокираа патот од Тиквешијата кон Прилеп, трае и ќе продолжи се додека не се решат сите барања на лозарите, изјави за Макфакс еден од ...

Лозарите ги блокираа патиштата и винариите во Тиквешијата

Алфа - 14.09.2010

Лозари од Неготино, Кавадарци, Росоман, Демир Капија и блиските населени места од изутрината ги блокираат патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип, Неготино - Гевгелија, како и винарските ...

Лозарите ќе протестираат против винариите

Inpress - 14.09.2010

Скопје, 14. септември 2010 (ИНПРЕС) По втор пат во еден месец лозарите денеска ќе излезат на протести против винариите и ниските откупни цени на грозјето.

Лозарите со протести и блокади

Макфакс - 14.09.2010

Лозарите, незадоволни од ниските откупни цени на грозјето, за денеска најавија блокада на магистралниот пат Прилеп-Битола–Скопје и протести пред винарските визби „Тиквеш“ и „Повардарие“.

Лозарите ќе блокираат повеќе патни правци во Македонија

Р.С.Европа - 14.09.2010

Лозарите ќе го реализираат најавениот протест со блокада на патните правци Прилеп - Скопје, Неготино - Скопје, Штип и Гевгелија, како и винарските визби Тиквеш и Повардарие.

Лозарите протестираат - парализиран сообраќајот Прилеп - Битола

Макфакс - 14.09.2010

Почна најавениот протест на лозарите од тиквешкиот регион. Го блокираа магистралниот пат од Прилеп кон Битола. Со трактори полни со грозје, одгледувачите на винова лоза бараат да се испочитува ...

Лозарите излегуваат на улица

Шпиц - 14.09.2010

Лозарите денеска ќе го реализираат најавениот протест со блокада на патните правци Прилеп - Скопје, Неготино - Скопје, Штип и Гевгелија, како и винарските визби Тиквеш и Повардарие, јави МИА.

Лозарите ги блокираа патиштата и винариите во Тиквешијата

Сител - 14.09.2010

Лозари од Неготино, Кавадарци, Росоман, Демир Капија и блиските населени места од изутрината ги блокираат патните правци Скопје - Прилеп, Неготино - Штип, Неготино - Гевгелија, како и винарските ...

Пешевски: Откупните цени на грозјето ќе останат исти како лани

Форум - 14.09.2010

Откупните цени на грозјето што се главна причина за протестите денеска, ќе останат на ниво на претходната година, можеби некаде ќе има за еден денар пониски цени, изјави вицепремиерот за економски ...

Лозарите со протести и блокади

Кајгана - 14.09.2010

Лозарите, незадоволни од ниските откупни цени на грозјето, за денеска најавија блокада на магистралниот пат Прилеп-Битола–Скопје и протести пред винарските визби „Тиквеш“ и „Повардарие“.

Лозарите не ја добија ветената цена

Р.С.Европа - 14.09.2010

Лозарите започнаа протести бидејќи винариите не го испочитувале договорот и нудат пониска цена за откуп на грозјето. Неисплатеното грозје од лани, ниските откупни цени во оваа година, недоволна ...

Лозарите ќе протестираат додека не им се исполнат барањата

Макфакс - 14.09.2010

Протестот на лозарите од Тиквешијата, кои на две места го блокираа патот од Тиквешијата кон Прилеп, трае и ќе продолжи се додека не се решат сите барања на лозарите, изјави за Макфакс еден од ...

Протест на лозарите со блокади на патиштата и винарските визби

Алфа - 14.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион од утринава во девет часот протестираат со блокада на магистралниот пат Прилеп - Битола - Скопје и пред винарската визба „Тиквеш“.

Протест на лозарите со блокади на патиштата и винарските визби

Кирилица - 14.09.2010

Лозарите од Тиквешкиот регион од утринава во девет часот протестираат со блокада на магистралниот пат Прилеп - Битола - Скопје и пред винарската визба „Тиквеш“ Бараат исплата на минатогодишниот род ...

Лозарите кои протестираа ги изнервираа патниците

Inpress - 14.09.2010

Неготино, 14. септември 2010 (ИНПРЕС) Денешните протески на лозарите кои ги блокираа патните правци Скопје - Прилеп, Неготино Штип и Неготино - Гевгелија предивикаа нервоза кај патниците, поради што ...

Пешевски: Откупните цени на грозјето се исти како лани

Нетпрес - 14.09.2010

Откупните цени на грозјето ќе останат на исто ниво како минатата година, проблем е само дена винарија која нуди цени за откуп на многу лошо грозје, тврди вицепремиерот задолжен за економски прашања ...

Пешевски: Откупните цени на грозјето ќе останат исти како лани

Макфакс - 14.09.2010

Откупните цени на грозјето што се главна причина за протестите денеска, ќе останат на ниво на претходната година, можеби некаде ќе има за еден денар пониски цени, изјави вицепремиерот за економски ...

Револт кај лозарите и во струмичко

Канал 77 - 14.09.2010

Лозарите од струмичкото село Чанаклија во паника. Не знаат каде ке го пласираат годинашниов род од грозје. Ниту една винарска визба не била заинтересирана да им го откупи а во селото не доагале ниту ...

Лозарите денес со масовни штрајкови

Канал 77 - 14.09.2010

Лозарите од земјава денеска ќе излезат на масовен штрајк. Под блокада ќе бидат патните правци Неготино – Скопје, Штип – Гевгелија и Прилеп – Скопје.

Лозарите ги блокираа патиштата и винариите

Вечер Прес - 14.09.2010

Лозарите наместо да бидат на нивите, вчера со над 150 трактори и камиони ги блокираа винаријата Тиквеш" и патните правци кон Неготино, Росоман и Прилеп.

Лозарите ќе ја блокираат половина држава

Н.Македонија - 14.09.2010

Ние не можеме да им го решиме проблемот на сите лозари. Цената на виното е намалена за 15 отсто, а на домашниот пазар и до 20 отсто.

Лозари нападнати на патните блокади

eReporter - 14.09.2010

Неколку патни правци во Македонија од претпладнево се затворени за сообраќај, а на патните блокади поставени од лозарите дојде и до инциденти предизвикани од нервозни возачи.

Лозарите поставија блокади на патиштата

eReporter - 14.09.2010

Сообраќајот на патот Прилеп – Скопје од претпладнево е затворен од незадоволни лозари. кои до попладнево до 16.00 часот ќе ги блокираат и патните правци Неготино – Скопје и Штип – Гевгелија.

Протест на лозарите со блокади на патиштата и винарските визби

Идивиди - 14.09.2010

Скопје, 14 септември 2010 (МИА) - Лозарите од Тиквешкиот регион од утринава во девет часот протестираат со блокада на магистралниот пат Прилеп - Битола - Скопје и пред винарската визба „Тиквеш“.

Масовни протести на лозарите од Тиквешијата

eReporter - 14.09.2010

Лозарите од тиквешкиот регион за денеска најавија масовни протести пред винарските визби и на патиштата. Според најавите, лозарите ќе го блокираат магистралниот пат Прилеп - Битола - Скопје, а ќе ...

Лозарите ќе протестираат со блокади на патиштата

А1 - 13.09.2010

Незадоволни од објавените ниски откупни цени лозарите за утре најавија големи протести со блокади на патиштата. Од девет часот наутро ќе биде блокиран патот Скопје - Прилеп - Битола на две места, кај ...

Протест против винската мафија

Дневник - 13.09.2010

Масовен протест во неколку општини во Тиквешко во вторник најавуваат лозарите од најголемиот лозарски регион во државата .

Лозарите утре на протести пред визбите, блокади и на патните правци

Канал5 - 13.09.2010

Лозарите од тиквешкиот регион утре на масовни протести. Под блокада ќе бидат патните правци Неготино – Скопје, Штип - Гевгелија и Прилеп - Скопје.

Пари - Лозарите ќе ја блокираат половина Македонија

Време - 13.09.2010

Лозарите од тиквешкиот регион за утре најавија масовен протест со блокада на магистралниот пат Прилеп - Битола - Скопје зашто винарите не го почитувале договорот постигнат минатата недела во ...

Винарниците ги излажаа лозарите - се подготвува масовен протест

Утрински - 13.09.2010

КАВАДАРЦИ - Масовни протести и блокади на винарските визби и на сообраќајниците во Тиквешијата за вторник најавија лозарите од најголемиот лозарски регион во Македонија.

Лозарите утре ќе ја блокираат половина Македонија

Р.С.Европа - 13.09.2010

Лозарите од Тиквешијата утре ќе ги бликираат патните правци Прилеп - Скопје, Неготино - Скопје, Штип и Гевгелија, како и винарските визби Тиквеш и Повардарие.

Лозарите утре на протест против винариите

Алфа - 13.09.2010

Со блокада на магистралниот пат Прилеп-Битола–Скопје и со протести пред винарските визби „Тиквеш“ и „Повардарие“ лозарите повторно ќе влезат во битка за повисоки откупни цени на грозјето.

Со блокади ќе бараме повисоки цени!

Вечер Прес - 13.09.2010

Лозарите ќе ги блокираат патните правци Прилеп - Скопје, Неготино - Скопје, Штип и Гевгелија, како и винарските визби Тиквеш и Повардарие Лозарите денеска ќе го изразат своето незадоволство преку ...

Блокада на винарските визби и патиштата

Н.Македонија - 13.09.2010

Лозарите од тиквешкиот регион подготвуваат масовен протест, зашто винарниците не го испочитувале договорот постигнат минатата недела во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство - да ...