TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонците во Брисел го дочекаа Велигден во црквата „Свети Илија“

24 Вести - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква “Свети Илија“ во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

Велигден масовно одбележан во сите храмови во Охрид

Телма - 05.05.2013

Илјадници верници ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Охрид, каде вечерва се одржаа полноќни богослужби по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден.

Папата им го честита Велигден на православните

Канал5 - 05.05.2013

Папата Франциско денеска по мисата пред пладневната молитва на православните христијани им го честита Велигден. Потенцираше дека неговата молитва се однесува на сите, но посебно на христијаните на ...

Православните христијани низ светот го прославуваат Велигден

24 Вести - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и прва молитва пред затворените порти на храмовите, православните и дел од источните христијани синоќа на полноќ го започнаа одбележувањето на Воскресението Христово ...

Македонците во Брисел го дочекаа Велигден во црквата „Свети Илија“

Канал5 - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква “Свети Илија“ во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

Велигденско кршење јајца во водите на Охридското Езеро

Телма - 05.05.2013

Членовите на НЦ Амфора и клубот за подводни активности Охрид, и овој Велигден го одбележаа на необичен начин. Празничниот обичај на кршење со велигденски јајца тие го изведоа во водите на Охридското ...

Велигденските јајца во Градиште се кршеа под вода

Канал5 - 05.05.2013

Во музејот на вода во Градиште за прв пат годинава нуркачите традиционалното кршење со велигденски јајца го направија под вода.

Желби за Велигден - веронаука, повеќедетност, сплотување

Deutsche Welle - 05.05.2013

Честитки до верниците по повод Велигден испратија архиепископот на МПЦ г.г. Стефан, премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорге Иванов. Архиепископот на Македонската православна црква г.г.

Велигденски јајца се кршеа под вода

24 Вести - 05.05.2013

Нуркачите од нуркачкиот центар Амфора и Клубот за подводни дејности од Охрид, Велигден го одбележаа на мошне оригинален начин.

Папата им го честита Велигден на православните христијани

Deutsche Welle - 05.05.2013

Папата Франциско истакна дека неговата молитва на денешниот празничен ден посебно се однесува на христијаните на Блискиот Исток, кои денешниот празник го слават подложени на „испит и страдање“.

Како беше одбележан православниот Велигден во светот?

Телма - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и утринска прва молитва голем број верници пред вратите на православните храмови го одбелажаа најголемиот христијански празник.

ВИДЕО: Охридските нуркачи се кршеа со јајца под вода

Курир - 05.05.2013

Традиционално и оваа година членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“ од Охрид, големиот христијански празник Велигден го одбележаа под вода.

Народни верувања и обичаи за православниот Велигден

Сител - 05.05.2013

Празникот на воскреснувањето на Господ Исус Христос се празнува секоја година во различно време и еден е од т.н. подвижни празници.

Велигденски хепенинг во Берово

Сител - 05.05.2013

На градскиот плоштад „Димитар Беровски“ денеска во организација на општина Берово се одржува традиционалниот велигденски хепенинг.

ФОТО: Голема посетеност на духовните храмови за Велигден во Дојран

А1 On - 05.05.2013

Големиот христијански празник Воскресение Христово вчера на свечен начин со пригодни црковни литургии беше одбележан во духовните храмови „Свети Великомаченик Ѓорѓи“ во Нов Дојран, новообновената ...

Низ православните храмови во светот се прославува Велигден

Курир - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и прва молитва пред затворените порти на храмовите, православните и дел од источните христијани синоќа на полноќ го започнаа одбележувањето на Воскресението Христово ...

ВИДЕО: Охриѓани кршеа јајца под вода во Охридското езеро

Сител - 05.05.2013

Традиционално и оваа година членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“ од Охрид, големиот христијански празник Велигден го одбележаа под вода.

Македонците во Брисел го дочекаа Велигден во црквата „Свети Илија“

МРТ - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква “Свети Илија“ во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

Велигденски хепенинг во Берово

МРТ - 05.05.2013

На градскиот плоштад „Димитар Беровски“ денеска во организација на општина Берово се одржува традиционалниот велигденски хепенинг.

ФОТО: Велигден масовно одбележан во православните храмови во Охрид

OhridNews - 05.05.2013

Илјадници верници ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Охрид, каде вечерва се одржаа полноќни богослужби по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден.

Зошто е добро да се јадат јајца?

Inpress - 05.05.2013

Скопје, 5. мај 2013 (ИНПРЕС) Јајцата за многумина не се симбол на здрава исхрана, пред се поради холесторолот во жолчката кој го зголемува неговото ниво во организмот и му штети на срцето.

Велигденски средби во црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче

МРТ - 05.05.2013

Во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче денеска ќе се одржат 25. Велигденски средби што традиционално секоја година по повод христовото раѓање ги организираат Црковниот одбор на ...

Велигден се слави ширум светот

Економски - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и првата молитва пред затворените порти на храмовите православните и дел од источните христијани синоќа на полноќ започнаа со одбележувањето на Воскресението ...

Велигденски средби во црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче

Сител - 05.05.2013

Во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче денеска ќе се одржат 25. Велигденски средби што традиционално секоја година по повод христовото раѓање ги организираат Црковниот одбор на ...

Легендата за велигденското зајаче

Факултети - 05.05.2013

Велигден е еден од најубавите празници во годината, исполнет со радост, многу бои и традиции. Црвените јајца, пилињата секако дека се симбол на Велигден, но во католичкиот свет велигденските зајчиња ...

Велигденски средби во црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче

Press24 - 05.05.2013

Денеска по повод најголемиот христијански празник Велигден, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат 25.

Руската историја низ велигденските јајца

Нова ТВ - 05.05.2013

На секое јајце Фаберже е прикажан различен настан или тема од историјата на Русија. Оваа традиција започнала во 1885 година кога царот Александар Трети, побарал од Питер Карл Фаберже да направи ...

Лекарите предупредуваат: Внимателно со јајцата за Велигден

Press24 - 05.05.2013

Лекарите советуваат граѓаните да не претеруваат со јадењето јајца за време на велигденските празници, пренесе Здравство24.

Четири милиони Руси на велигденска литургија

Руска реч - 05.05.2013

Околу 4 милиони Руси учествувале во прославата на Велигден во неделата наутро, соопшти прес-службата на полицијата. „Во повеќе од 10.000 православни цркви и манастири се одржа свечена литургија на ...

Охриѓани ги исполнија храмовите за Велигден

Inpress - 05.05.2013

Охрид, 5, мај 2013 (ИНПРЕС) Православните верници од Охрид, но и многубројните гости и оваа година достоинствено и со почит го одбележуваат најголемиот христијански празник Воскресение Христово ...

Честитка од Фуере: За многу години!

+инфо - 05.05.2013

Поранешниот евроамбасадор во земјава Ерван Фуере преку својот профил на Фејсбук го честиташе празникот Велигден. „За многу години! Нека духот и мудроста на велигденската порака го инспирира и води ...

Видео: Охридските нуркачи го прославија Велигден под вода

OhridNews - 05.05.2013

Традиционално и оваа година членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“ од Охрид, големиот христијански празник Велигден го одбележаа под вода.

ФОТО+ВИДЕО Охридските нуркачи се кршкаа со јајца под вода

+инфо - 05.05.2013

Охридските нуркачи со кршкање со јајца под вода деенска го честитаа Велигден на сите православни верници. Во акцијата учествуваа нуркачи од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид и од Клубот за подводни ...

Честитка од Фуере по повод Велигден

Press24 - 05.05.2013

Поранешниот евроамбасадор за Македонија, Ерван Фуере, на социјалната мрежа Фејсбук упати честитка по повод Велигден. - „За многу години! Нека духот и мудроста на велигденската порака го инспирира и ...

Честитка од Фуере: За многу години! Толеранција и почит за сите

А1 On - 05.05.2013

„За многу години! Нека духот и мудроста на велигденската порака го инспирира и води напредокот со толеранција и почит за сите“, поранешниот евроамбасадор во Македонија, Ерван Фуере, на својот профил ...

Како Русите го слават Велигден

Руска реч - 05.05.2013

Денес православните христијани го слават Велигден. Тоа е најголемиот празник во христијанскиот календар. Во советско време не се поддржувало учеството во велигденските празнувања, па како резултат на ...

Македонците во Брисел го дочекаа Велигден во црквата „Свети Илија“

Press24 - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква “Свети Илија“ во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

ВИДЕО: Охридските нуркачи се кршеа со велигденски јајца под вода

Press24 - 05.05.2013

Нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“ од Охрид и оваа како и секоја година се кршеа со велигденски јајца под вода.

Православните христијани ширум светот го прославуваат Велигден

Сител - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и прва молитва пред затворените порти на храмовите, православните и дел од источните христијани синоќа на полноќ го започнаа одбележувањето на Воскресението Христово ...

Традиционален велигденски хепенинг во Берово

Курир - 05.05.2013

На градскиот плоштад „Димитар Беровски“ денеска во организација на општина Берово се одржува традиционалниот велигденски хепенинг.

ФОТО: Како Македонците во Брисел го дочекаа Велигден

Курир - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква “Свети Илија“ во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

ФОТО: Еве како Македонците во Брисел го дочекаа Велигден

Press24 - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква “Свети Илија“ во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

Велигденски хепенинг во Берово

+инфо - 05.05.2013

Традиционален велигденски хепенинг денеска се одржа на градскиот плоштад во Берово каде што на отворената летна сцена се реализираше богатата културно-уметничка програма.

25 традиционални средби за Велигден во Горно Лисиче

Сител - 05.05.2013

Со музика, чашка ракија и дружба стотици православни верници во црквата Св.Петар и Павле го одбележуваат Христовото воскресение.

Велигден во светот

Алфа - 05.05.2013

Милиони православни верници низ светот денеска го прославуваат Велигден. Во црквата на Светиот гроб во Ерусалим синоќа беше запален Светиот оган, во рамките на ритуалот кој датира од четвртиот век и ...

ФОТО: Сител во дилема-Велигден или Божиќ?

А1 On - 05.05.2013

ТВ Сител на вестите ја грешка честитката за најголемиот христијански празник. Па наместо христијанскиот поздрав „Христос воскресна“, напишаа „Христос се роди“.

Македонците во Брисел го дочекаа Велигден во црквата „Свети Илија“

Сител - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква “Свети Илија“ во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

Папата го честита Велигден

Р.С.Европа - 05.05.2013

Поглаварот на римокатоличката црква папата Франческо денеска на мисата на плоштадот свети Петар за време на вообичаената неделна попладневна молитва на православните верници им го честита Велигден.

Православните христијани низ светот го прославуваат Велигден

+инфо - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и прва молитва пред затворените порти на храмовите, православните и дел од источните христијани синоќа на полноќ го почнаа одбележувањето на Воскресението Христово - ...

Папата Франсис го честиташе Велигден

А1 On - 05.05.2013

Папата Франсис, денес по мисата на плоштадот св. Петар, пред вообичаената неделна молитва, на православните верници во светот им го честиташе празникот Воскреснувањето на Исус.

Велигденски средби во Горно Лисиче

Алфа - 05.05.2013

Традиционално, по 25ти пат, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче, се собраа верниците од околните населби да го одбележат Христовот воскресение – Велигден.

Велигденска радост и за децата без родители

Алфа - 05.05.2013

Осумдесеттина дечиња во Домот за доенчиња и деца без родители во Битола, денеска ја почуствуваа велигденската радост. Ги посети митрополитот Петар и ги даруваше со велигденски јајца, за да ја ...

Православните верници го празнуваат Велигден

Алфа - 05.05.2013

Со овој возвишен поздрав од денеска се чествува Велигден. Православните верници во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ присуствуваа на Света Златоустова литургија, со која богослужеше Архиепископот ...

Охридските нуркачи се кршеа со јајца под вода (видео)

Хитпортал - 05.05.2013

О хридските нуркачи на сите православни верници им го честитаа Велигден со кршење со јајца под вода. Во акцијата учествуваа нуркачи од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид и од Клубот за подводни ...

ФОТО: Охрид полн и за Велигден

А1 On - 05.05.2013

Гости од земјава и странство Велигденските празници ги дочекаа во Охрид. Дел од нив денот го искористија за прошетка покрај езерото, други пак за кафе муабет во охридките кафулиња, додека некои ...

Гаф: Во Сител се збунија, наместо Велигден, честитаа Божиќ

Хитпортал - 05.05.2013

В о вестите на ТВ Сител, на денешниот голем христијански празник Велигден, екипата на оваа телевизија малку се збуни, па наместо Велигден, на своите гледачи им го честитаа Божиќ.

Годинава Ѓурѓовден се поклопи со втор ден Велигден

Нова ТВ - 05.05.2013

Секој празник мора да се помести ако падне на Велики петок, Велика сабота или прв ден Велигден. Според теолозите правилото важи и за празникот Ѓурѓовден, големата христијанска прослава, која исто ...

Велигденски хепенинг вечерва во Берово

Република - 05.05.2013

На градскиот плоштад „Димитар Беровски“ денеска во организација на општина Берово се одржува традиционалниот велигденски хепенинг.

Велигденски желби - веронаука,повеќедетност и единство

Локално - 05.05.2013

Честитки до верниците по повод Велигден испратија архиепископот на МПЦ г.г. Стефан, и државниот врв. Архиепископот на Македонската православна црква г.г.

Македонците во Брисел го дочекаа Велигден во црквата "Свети Илија"

Вечер Прес - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква "Свети Илија" во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

Велигден во Грција во услови на економска криза

Република - 05.05.2013

Во Грција православните христијани се подготвуваат да го пречекаат Велигден во услови на економска криза, објави телевизијата „Евроњуз“.

Православните христијани ширум светот го прославуваат Велигден

Денешен - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и прва молитва пред затворените порти на храмовите, православните и дел од источните христијани синоќа на полноќ го започнаа одбележувањето на Воскресението Христово ...

ВИДЕО: Подводно кршење со Велигденски јајца во Охридското Езеро

Либертас - 05.05.2013

Традиционално и оваа година членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“ од Охрид, големиот христијански празник Велигден го одбележаа под вода.

Во „Музејот на вода“ во Охрид нуркачите се кршеа со јајца под вода

Република - 05.05.2013

Несекојдневна прослава на Велигден се одржа во “Музејот на вода” во Градиште во Охрид. Нуркачите традиционалното кршење со велигденски јајца за прв пат го направија под ...

Под вода охридските нуркачи се кршеа со јајца

Фактор - 05.05.2013

Охридските нуркачи го прославија Велигден под вода. Традиционално и оваа година, членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“,со кршкање со јајца под вода денеска ...

Велигденска честитка од Фуере: За многу години!

Локално - 05.05.2013

Поранешниот евроамбасадор во земјава Ерван Фуере преку својот профил на Фејсбук го честиташе празникот Велигден. „За многу години! Нека духот и мудроста на велигденската порака го инспирира и води ...

Честитка од Фуере: За многу години!

Либертас - 05.05.2013

„За многу години! Нека духот и мудроста на велигденската порака го инспирира и води напредокот со толеранција и почит за сите“, поранешниот евроамбасадор во Македонија, Ерван Фуере, на својот профил ...

Во православните храмови ширум светот се прославува Велигден

Република - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и прва молитва пред затворените порти на храмовите, православните и дел од источните христијани синоќа на полноќ го започнаа одбележувањето на Воскресението Христово ...

ГАЛЕРИЈА: Голема посетеност на духовните храмови за Велигден во Дојран

Sky - 05.05.2013

Големиот христијански празник Воскресение Христово вчера на свечен начин со пригодни црковни литургии беше одбележан во духовните храмови „Свети Великомаченик Ѓорѓи“ во Нов Дојран, новообновената ...

Лекарите предупредуваат: Внимавајте со јадењето на јајца

Либертас - 05.05.2013

-Лекарите апелираат граѓаните да се воздржат од внесување на големи количества на јајца во организмот за време на велигденските празници-пренесе Здравство 24.

Охрдските нуркачи„ се кршеа“ под вода!

Локално - 05.05.2013

Охридските нуркачи со кршење со јајца под вода денска го честитаа Велигден на сите православни верници. Во акцијата учествуваа нуркачи од клуб центарот „Амфора“ од Охрид и од Клубот за подводни ...

ВИДЕО: Како во Охрид се прослави Велигден

Денешен - 05.05.2013

Традиционално и оваа година членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ и клубот за подводни активности „Охрид“ од Охрид, големиот христијански празник Велигден го одбележаа под вода.

Православните христијани низ светот го прославуваат Велигден

Локално - 05.05.2013

Со биење на камбаните, литургија и прва молитва пред затворените порти на храмовите, православните и дел од источните христијани синоќа на полноќ го започнаа одбележувањето на Воскресението Христово ...

Црвеното јајце е симбол на Велигден,а секоја боја поединечно е извор на среќа

Република - 05.05.2013

Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Традиционалното вапсањето јајца во повеќе бои е старо верување, кое во секој дом носи ...

Велигден во Домот за доенчиња

Тера - 05.05.2013

Големиот празник Велигден во духот на традицијата се одбележа и во Домот за донечиња и мали деца во Битола, Владиката Петар на штитениците им подели црвено јајце и ги благослови.

Градоначалникот Талески со честитка за Велигден

Тера - 05.05.2013

„ Би им посакал на сите граѓани на Битола многу здрвје, среќа успех и љубов на овој голем превославен и христијански празник Велигден.

Народни верувања и обичаи за православниот Велигден

Бриф - 05.05.2013

Празникот на воскреснувањето на Господ Исус Христос се празнува секоја година во различно време и е еден од т.н. подвижни празници.

(ВИДЕО-ФОТО) Сител се збуни, наместо Велигден честиташе Божиќ

Бриф - 05.05.2013

На денешниот христијански празник ТВ Сител на граѓаните наместо да им го честита Велигден им го честиташе Божиќ. Оваа нивна грешка проследена со низа реакции брзо се рашири низ социјалните ...

Видео/Фото: Охридските нуркачи се кршeа со јајца под вода

МК News - 05.05.2013

Охридските нуркачи на сите православни верници им го честитаа Велигден со кршење со јајца под вода. Во акцијата учествуваа нуркачи од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид и од Клубот за подводни ...

Македонците во Брисел го дочекаа Велигден во црквата „Свети Илија“

Денешен - 05.05.2013

Неколку стотини Македонци од градовите Лиеж, Бриж, Вилворд и Брисел, синоќа во македонската црква “Свети Илија“ во главниот град на Белгија го дочекаа големиот христијански празник Велигден.

Фуере: За многу години!

Sky - 05.05.2013

Поранешниот евроамбасадор во Македонија Ерван Фуере денеска го честиташе празникот Велигден, преку својот ФБ профил. - За многу години! Нека духот и мудроста на велигденската порака го инспирира и ...

Ерван Фуере со честитка до православните верници

Република - 05.05.2013

„За многу години! Нека духот и мудроста на велигденската порака го инспирира и води напредокот со толеранција и почит за сите“, вака поранешниот евроамбасадор во Македонија, Ерван Фуере, на својот ...

Кршење јајца во Охридско езеро (видео)

Република - 05.05.2013

Традиционално велигденско кршење со јајца, ама под површината на охридското езеро. Нуркачите од центарот Амфора и клубот за подводнни дејности Охрид, со оваа снимка од водите на Охридското езеро кај ...

10 причини зошто треба да јадете јајца

МК News - 05.05.2013

1. Тие се добри за очите. Едно јајце дневно ја намалува можноста за појава на дегенерација на очните мускули и тоа поради антиоксидансите лутеин и зеаксантин кои ги има и во брокулата и спанаќот.

Велигденски средби во црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче

Бриф - 05.05.2013

Во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче денеска ќе се одржат 25. Велигденски средби што традиционално секоја година по повод христовото раѓање ги организираат Црковниот одбор на ...

Бранко Црвенковски: Велигденските празници минете ги со мир во душата, љубов и верба во срцата

Бриф - 05.05.2013

По повод големиот христијански празник Велигден, претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски упати честитка до Поглаварот на Македонската Православна Црква, ...

Масовно одбележан Велигден низ храмовите во Охрид (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Н.Македонија - 05.05.2013

Илјадници верници ги исполнија храмовите на Македонската православна црква во Охрид, каде вчера се одржаа полноќни богослужби по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден.

Нуркачите од „Амфора“ кршеа јајца под вода

Н.Македонија - 05.05.2013

Нуркачи од Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид и Клубот за подводни дејности „Охрид“ од Охрид со кршење на јајца под вода на сите православни верници им го честитаа големиот христијански празник ...

Велигденска порака на поглаварот на мпц

Телма - 04.05.2013

Во Велигденската порака Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан повикува на мир, благосостојба и љубов кон верата. Во Велигденската порака Архиепископот охридски и македонски г.г.

„Сликарски Велигден“

Утрински - 04.05.2013

Во организација на Асоцијацијата за култура „Икон“, на 7 мај во НЛБ Тутунска банка во 19,30 часот ќе биде отворена изложбата „Сликарски Велигден“ каде што ќе бидат презентирани несекојдневни ликовни ...

Прослава на Велигден во храмот во Горно Лисиче

Дневник - 04.05.2013

Традиционално по 25. пат во црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче в недела ќе се одржат Велигденски средби. Организацијата е на Црковниот одбор на овој храм, а покровителството на Општина ...

Велигденска честитка од државниот врв

Дневник - 04.05.2013

Со чиста душа и добра мисла, да бидеме скромни, да си го почитуваме семејството, да се почитуваме меѓусебно, да си помагаме еден со друг и да живееме во мир и спокој, во духот на православните обичаи ...

Колекција од велигденски обичаи

Дневник - 04.05.2013

Гулаб лета над инсталација направена од дрвени јајца што го симболизира прославувањето на Велигден во Украина. Бојадисувањето јајца, освен во Македонија, е традиција која се среќава во многу други ...

Празнична топлина во македонски дом: На Велигден цвеќе ми расте во душата!

Канал5 - 04.05.2013

Повеќе од 100 јајца украсени на најразлични начини и бројни декорации го красат домот на семејството Силјановски од Битола по повод велигденските празници.

Повторно пред Велигден поскапe храната

Телма - 04.05.2013

Продолжува традицијата на поскапувања за празниците. Секоја година иста приказна, цените одат нагоре, а кумановчани се помирија со фактот дека велигденската трпеза ќе биде се по скромна. Да...

Македонска Каменица избра најубаво украсено велигденско јајце

Press24 - 04.05.2013

Во предворјето на црквата „Света Богородица“ во Македонска Каменица се одржа традиционалната манифестација „Избор на најубаво украсено велигденско јајце“.

Градоначалникот на општина Дебрца со честитка по повод Велигден

OhridNews - 04.05.2013

По повод најголемиот христијански празник Велигден, градоначалникот на општина Дебрца Игор Трајкоски, на сите православни христијани им го честита Христовото Восресение.

Избор на најубаво украсено велигденско јајце

Курир - 04.05.2013

Во предворјето на црквата „Света Богородица“ во Македонска Каменица се одржа традиционалната манифестација „Избор на најубаво украсено велигденско јајце“.

Охрид во исчекување на Велигден

Алфа - 04.05.2013

Охрид блесна во Велигденски сјај, вториот Ерусалим, како што се нарекува Охрид – деновиве буквално да го претставува Балканот во мало.

Традиција – Црвени јајца и богата трпеза за Велигден

Сител - 04.05.2013

Станала порано за да си ја заврши традиционалната обврска- да вапца црвени јајца и подготвена да го дочека Велигден. Во домот на нашата домаѓинка Соња се прават последни подготовки за дочекот на ...

Еве како Бразилецот Силва ја пее „На Велигден“ (ВИДЕО)

МКД - 04.05.2013

Познат како голем љубител на македонската песна, момчето од Бразил Силва знае добро да ја пее и „На Велигден“. Уживајте во интерпретацијата на Силва.

ФОТО: Велигденско капење во Охрид

А1 On - 04.05.2013

Традиционално, во Охрид се е раздвижено за Велгденските празнувања. Преполни кафулиња и ресторани, ова е празничната слика на македонскиот бисер.

Избор на најубаво украсено велигденско јајце

МРТ - 04.05.2013

Во предворјето на црквата „Света Богородица“ во Македонска Каменица се одржа традиционалната манифестација „Избор на најубаво украсено велигденско јајце“.

Пред Велигден

Руска реч - 04.05.2013

Архимандритот Иринарх и клисарот Виталиј Милонов за време на осветувањето на велигденските јаца пред празникот Велигден во црквата Свети Петар во Санкт Петербург. 4 мај, 2013.

Во Битола Велигденски турнир во кошарка

А1 On - 04.05.2013

Кошаркарскиот клуб „Младост“ од Битола денеска и утре е домаќин и организатор на традиционалниот меѓународен Велигденски турнир во кошарка.

Филмови посветени на големиот христијански празник - Велигден

Факултети - 04.05.2013

Велигденскиот викенд е долг и во духот на најголемиот христијански празник ви ги предлагаме следниве 6 филмови со велигденска тематика: 1.Чудотворецот - Приказна за Исус 2.Бен-Хур 3.Велигденската ...

На Велигден, многу чувства слеани во три минути

МКД - 04.05.2013

„Локална црква, село Селца, континентален Брач, процесија, јас со цигара в рака. Ме прибра една постара жена да ми каже дека во процесија не се пуши.

Велигденски традиции низ светот

Нетпрес - 04.05.2013

.Црвени јајца, јагнешко и три круга околу црква е традиционалниот начин на прославување на Велигде во Македонија, но, дали знаете како се прослаував овој голем празник ширум светот? Чоколадно билби ...

Велигден во Грција во услови на економска криза

Нетпрес - 04.05.2013

Во Грција православните христијани се подготвуваат да го пречекаат Велигден во услови на економска криза, објави телевизијата „Евроњуз“.

Во Битола Велигденски турнир во кошарка

МРТ - 04.05.2013

Кошаркарскиот клуб „Младост“ од Битола денеска и утре е домаќин и организатор на традиционалниот меѓународен Велигденски турнир во кошарка.

Избор на најубаво украсено велигденско јајце

А1 On - 04.05.2013

Во предворјето на црквата „Света Богородица“ во Македонска Каменица се одржа традиционалната манифестација „Избор на најубаво украсено велигденско јајце“.

133,6 милиони евра ново задолжување на Владата по Велигден

Sky - 04.05.2013

Веднаш после Велигден, Владата ќе се задолжува 133,6 милиони евра кај домашните банки. Според пресметките ова ќе биде дополнително задолжување кое на крајот од март изнесуваше 33,9 проценти од БДП.

Пржени јајца за посебен сексуален нагон

Канал 77 - 04.05.2013

„На испит“ биле 1010 возрасни лица и било утврдено дека оние кои преферираат поховани јајца се друштвени, тие што јадат варени јајца се неорганизирани, оние кои сакаат пржени јајца имаат изразен ...

Општина Битола најдобра општина на републичкиот Велигденски крос

Локално - 04.05.2013

На традиционалниот пролетен Велигденски крос, кој се одржа на 30 ти април во Скопје, Општина Битола беше прогласена за најдобра општина.

Велигден во Грција во услови на економска криза

Точка - 04.05.2013

Во Грција православните христијани се подготвуваат да го пречекаат Велигден во услови на економска криза, објави телевизијата „Евроњуз“.

Џокси: Народот ја прифати „На Велигден сум се заљубил“ како химна (видео)

Република - 04.05.2013

„Песната сама по себе е легенда. Таа секогаш ќе остане запишана во музичката историја на македонската музика“, вели Ламбе Алабаковски кој по 20 години ја преработи песната Прва асоцијација на ...

5 Велигденски филмови

Идивиди - 04.05.2013

Традиционално, по повод празнувањето на Воскресението Христово, за празникот Велигден, се вапцаат јајца, се оди во црква, а тоа е добар повод да се погледне и супер филм на оваа тема.

Велигден во вашиот дом - Нека биде шарено и весело

Утрински - 03.05.2013

Најголемиот христијански празник традиционално се дочекува во семеен амбиент, а домот e украсeн со цветни аранжмани, зајачиња и многу шарени јајца Велигден го симболизира Христовото воскресение, а ...

Хуманитарни пакети за социјално загрозените

Дневник - 03.05.2013

Во пресрет на велигденските празници, на социјално загрозените семејства на територијата на Kарпош вчера им беа врачени 90 хуманитарни пакети.

90 ликовни уметници ќе творат за Велигден

Дневник - 03.05.2013

Иницијативата да се создадат ликовни дела посветени на најголемиот христијански празник Велигден, здружи 90-тина познати ликовни уметници од Македонија да отсликаат несекојдневни ликовни творби со ...

Во Битола Велигденски турнир во кошарка

24 Вести - 03.05.2013

Кошаркарскиот клуб „Младост“ од Битола денеска и утре е домаќин и организатор на традиционалниот меѓународен Велигденски турнир во кошарка.

Првите три јајца ги вапсуваме во црвено за бериќет

Вест - 03.05.2013

Фолк-пејачката Ирена Спасовска и нејзината ќеркичка Тамара со радост го чекаат верскиот празник Велигден. Вели дека секоја година уживаат во украсувањето на домот, но и во вкусните велигденски ...

Волонтери од Црвениот крст Куманово делат велигденски јајца

Канал5 - 03.05.2013

Волонтери од општинската организација на Црвениот крст Куманово во пресрет на Велигден бојадисуваа велигденски јајца, кои ќе ги поделат на граѓаните на повеќе локации во градот.

Волонтери од Црвениот крст Куманово делат велигденски јајца

24 Вести - 03.05.2013

Волонтери од општинската организација на Црвениот крст Куманово во пресрет на Велигден бојадисуваа велигденски јајца, кои ќе ги поделат на граѓаните на повеќе локации во градот.

Кога велигденските јајца се уметност (ФОТО)

МКД - 03.05.2013

Сопственичката на Мозаик студио Етно стор, Славица Златкова, позната по изработката на уникатни уметнички сувенири преку кои ја негува македонска традиција, и годинава од велигденските јајца создаде ...

ВИДЕО: Вапцање јајца со овошје, зеленчук и зачини

Нетпрес - 03.05.2013

Вапсањето на јајцата е еден од најубавите и највеселите моменти од големиот христијански празник Велигден. Палета на бои, шарени сликички и милион мали украси, вистинска забава за најмалите.

Волонтери од Црвениот крст Куманово делат велигденски јајца

Сител - 03.05.2013

Волонтери од општинската организација на Црвениот крст Куманово во пресрет на Велигден бојадисуваа велигденски јајца, кои ќе ги поделат на граѓаните на повеќе локации во градот.

ФОТО: Вапцање на јајца со овошје и зеленчук

Курир - 03.05.2013

Вапцањето на јајцата е еден од најубавите и највеселите моменти од големиот христијански празник Велигден. Палета на бои, шарени сликички и милион мали украси, вистинска забава за најмалите.

Велигденски честитки од државниот врв и послание од МПЦ

Р.С.Европа - 03.05.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељановски до православните вернизи и до МПЦ упатија честитки по повод празникот ...

Дали зајакот ја замени кокошката?

МКД - 03.05.2013

Велигден е еден од најголемите христијански празници кои луѓето го прославуваат на посебен начин. Симболите на празникот се преточуваат во најразлични домашни детали, кои во деновите на празнувањето ...

Велигденски јајца со пена за бричење

+инфо - 03.05.2013

Се што ви е потребно за јајца, чии бои се прелеваат една во друга, се варени јајца, пена за бричење, пластична ќеса, и течна боја по избор. Погледнете колку е тоа едноставно .

Зивчевиќ: Како смее да се игра на Велигден, зарем да се кршиме со јајца со играчите на МЗТ?!

Екипа - 03.05.2013

Големото дерби на македонската кошарка меѓу МЗТ Скопје и Работнички е на програмата утре, а Ненад Зивчевиќ е еден од многумината што се сомневаат во правилноста на одлуката на водечките луѓе за ...

Велигденска изложба во Делчево

Press24 - 03.05.2013

Во фоајето на Спомен домот АСНОМ во Делчево е отворена групна ликовна изложба на цртежи со библиски мотиви по повод Велигденските празници.

Волонтери од Црвениот крст делат велигденски јајца низ Куманово

Press24 - 03.05.2013

Волонтери од општинската организација на Црвениот крст Куманово во пресрет на Велигден бојадисуваа велигденски јајца, кои ќе ги поделат на граѓаните на повеќе локации во градот.

Најинтересните велигденски обичаи ширум светот

Црнобело - 03.05.2013

Велигден е најголемиот христијански празник, па затоа ширум светот постојат голем број на различни обичаи и верувања. Сите тие се разликуваат од земја до земја, од регион до регион.

Поделени Велигденски хуманитарни пакети во Карпош

Локално - 03.05.2013

По повод претстојните велигденските празници, во просториите во три урбани заедници на различни локации, во УЗ „Владо Тасевски“, во УЗ „Карпош2 “ и во УЗ „Влае1“, Општина Карпош на социјално ...

Светлечки велигденски јајца никнаа во Охрид (Фото)

МК News - 03.05.2013

Плоштадот е украсен со велигденски дрвца со шарени јајца, кои веќе години наназад стануваат дел од начинот на одбележување на овој празник.

Во Грција вондредни мерки за контрола на движењето за време на Велигден

24 Вести - 02.05.2013

Грчката полиција презела строги мерки за контроли за движењето на патиштата за време на велигденските празници, пренесуваат грчките медиуми.

Белград на граѓаните им подарува велигденски јајца

24 Вести - 02.05.2013

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, утре на Велики Петок, сите граѓани на Белград кои ќе посетат еден од четирите пазари ќе добијат велигденски јајца, пренесуваат српските ...

Велики четврток – се бојадисаа првите велигденски јајца

24 Вести - 02.05.2013

Денеска е Велики Четврток. Во раните утрински часови, пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите црвени јајца. Три како што е обичајот.

Велигденска изложба со библиски мотиви во Делчево

24 Вести - 02.05.2013

По повод велигденските празници во фоајето на Спомен домот АСНОМ во Делчево е отворена групна ликовна изложба на цртежи со библиски мотиви.

(ФОТО) Охрид велигденски украсен

Утрински - 02.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, Општина Охрид го украси градскиот плоштад со традиционални велигденски јајца – симболот на воскреснувањето и повторното раѓање.

Велигденското јајце штити од зло и болести

Дневник - 02.05.2013

Јајцето е симбол на вселената и плодноста и има значајна улога во народните обичаи поврзани за растот и раѓањето. Симболиката на јајцето е поврзана со создавање на нов живот, што го симболизира и ...

На пазарот необележани јајца без потекло

Дневник - 02.05.2013

Увозни јајца го преплавија македонскиот пазар пред претстојниот Велигден. Вчера по пазарите можеше да се најде табла по цена од 200 денари.

Во православните храмови во Куманово почнуваат велигденските чествувања

Сител - 02.05.2013

Во православните храмови во Куманово од денеска почнуваат велигденските чествувања. Вечерва во 19 односно во 20 часот, како што најавија свештениците во црквите „Св.Тројца“ и Соборниот храм ...

Велигденски пакети од граѓаните на Карпош за нивните посиромашни сограѓани

+инфо - 02.05.2013

Околу 90 хуманитарни пакети им беа доделени денеска на социјално загрозените семејства во општина Карпош по повод претстојните велигденските празници.

Величетврток – Ден за вапсување на велигденските јајца

Сител - 02.05.2013

Најторжествениот меѓу сите празници, кога Господ Исус Христос, преку воскресението го спаси човечкиот род од сите гревови, несомнено претставува празник над празниците, опстојувајќи подолго од 2.000 ...

Охрид велигденски украсен

МРТ - 02.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, локалната самоуправа го украси градскиот плоштад во Охрид со традиционални велигденски јајца.

Строги мерки на патната полиција во Грција за време на Велигден

Сител - 02.05.2013

Полицијата во Грција презела за Велигденските празници вонредни мерки за контроли на движењето по патиштата во државата, јавија грчки медиуми. Воведени се забрани за движење на товарни камиони.

Старински начин за бојадисување јајца

Црнобело - 02.05.2013

Оние кои ги бојадисаа за адет трите јајца на велики четврток еве им уште идеи да бојадисување на преостанатите јајца во сабота.

Подарок од Белград за граѓаните - бесплатни велигденски јајца на четири пазари

МРТ - 02.05.2013

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, утре, на Велики Петок на сите посетители на четири белградски пазари ќе им бидат раздавани велигденски јајца, јавија белградски медиуми.

Во православните храмови во Куманово почнуваат велигденските чествувања

МРТ - 02.05.2013

Во православните храмови во Куманово од денеска почнуваат велигденските чествувања. Вечерва во 19 односно во 20 часот, како што најавија свештениците во црквите „Св.Тројца“ и Соборниот храм ...

Строги мерки на патната полиција во Грција за време на Велигден

А1 On - 02.05.2013

Полицијата во Грција презела за Велигденските празници вонредни мерки за контроли на движењето по патиштата во државата, јавија грчки медиуми. Воведени се забрани за движење на товарни камиони.

Денеска е Велики Четврток - првото црвено јајце има магиска моќ

Press24 - 02.05.2013

Денешниот празник е еден од базичните настани за Црквата. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната се­дмица, седмица која е полна со важни настани за спасението на човекот.

Подарок од Белград за граѓаните – бесплатни велигденски јајца на четири пазари

А1 On - 02.05.2013

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, утре, на Велики Петок на сите посетители на четири белградски пазари ќе им бидат раздавани велигденски јајца, јавија белградски медиуми.

Во Белград бесплатни велигденски јајца на четири пазари

Курир - 02.05.2013

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, утре, на Велики Петок на сите посетители на четири белградски пазари ќе им бидат раздавани велигденски јајца, јавија белградски медиуми.

Oбичаи и верувања на Велики Четврток

Сител - 02.05.2013

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики Четврток или Величетврток како што почесто се вика меѓу народот. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на ...

Велики Четврток - почна чествувањето на Велигден

Факултети - 02.05.2013

До вчера низ домовите се правеа големи чистења а од денес обичаите почнуваат рано в зори на изгрејсонце, кога дома се бојадисуваат првите јајца - најраспространетата христијанска традиција. Денеска е Велики четврток.

Грција: Строги мерки на патната полиција за време на Велигден

Курир - 02.05.2013

Полицијата во Грција презела за Велигденските празници вонредни мерки за контроли на движењето по патиштата во државата, јавија грчки медиуми. Воведени се забрани за движење на товарни камиони.

Строги мерки на патната полиција во Грција за време на Велигден

МРТ - 02.05.2013

Полицијата во Грција презела за Велигденските празници вонредни мерки за контроли на движењето по патиштата во државата, јавија грчки медиуми. Воведени се забрани за движење на товарни камиони.

Велигденска забава во Велес

МКД - 02.05.2013

На 3 мај во Велес во спортскиот центар Гемиџии по втор пат ќе се одржи Истер Фестивал, најголемата велигденска журка во Македонија.

Интересни идеи за забавни велигденски јајца

Lady - 02.05.2013

Доколку сакате да имате шарени и необични велигденски јајца, пробајте да ги следите инскрукциите од ...

Подарок од Белград за граѓаните - бесплатни велигденски јајца на четири пазари

Сител - 02.05.2013

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, утре, на Велики Петок на сите посетители на четири белградски пазари ќе им бидат раздавани велигденски јајца, јавија белградски медиуми.

Велигденското јајце штити од зло и болести

Сител - 02.05.2013

Јајцето е симбол на вселената и плодноста и има значајна улога во народните обичаи поврзани за растот и раѓањето. Симболиката на јајцето е поврзана со создавање на нов живот, што го симболизира и ...

ФОТО: Велигденско украсување на вашиот дом

Нетпрес - 02.05.2013

Велигденските празници се најубавиот дел од годината кога се собира целото семејство да го прослави и одбележи Христосовото воскреснување.

ФОТО: Велигденско украсување на Охрид

Нетпрес - 02.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, локалната самоуправа на Охрид го украси градскиот плоштад со традиционални велигденски јајца – симболот на воскреснувањето и ...

Утрово се бојадисаа првите велигденски јајца

Inpress - 02.05.2013

Скопје, 2. мај 2013 (ИНПРЕС) Православните христијани денес го празнуваат Велики четврток, во рамките на Страсната седмица.

ФОТО: Велигденско украсување на Охрид

Курир - 02.05.2013

По повод големиот христијански празник Велигден, во Охрид е украсен градскиот плоштад со традиционални велигденски јајца, симболот на воскреснувањето и повторното раѓање.

Србија губи по 12 милиони евра за секој неработен ден

А1 On - 02.05.2013

Со спојувањето на празниците и бројните неработни денови од 1. Мај до Велигден, Србија губи по 12 милиони евра за секој неработен ден, а стопанството од 11 -17 милиони евра дневно.

Општина Битола најдобра на Велигденскиот крос

Тера - 02.05.2013

„ На Кросот во Скопје каде имаше 24 категории во атлетика ние се натпреварувавме со ученици од основно и средно и од 24 можни зедовме 12од категориите.

Битолчанки ги вапцаа јајцата за Велигден

Тера - 02.05.2013

Денеска е Велики Четврток ден на средината на страсната седмица во која се најавува Христовото Воскресени.Од памтивек на овој ден рано взори пред изгрејсонце се вапцуваат црвените јајца кои според ...

Бесплатни велигденски јајца за граѓаните во Србија

Денешен - 02.05.2013

Утре, на Велики Петок, во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, на сите посетители на четири белградски пазари ќе им бидат раздавани велигденски јајца, јавија белградски медиуми.

Камшикување жени, палење на Јуда – Интересни велигденски обичаи во светот

МК News - 02.05.2013

Во Чешка и во Словачка, мажите и момчињата ги камшикуваат жените и девојките со декорирани инструменти, кои се обично украсени со шарени ленти.

Видео: Интересни идеи за бојадисување уникатни велигденски јајца

МК News - 02.05.2013

Како да направите интересни и несекојдневни бојадисани велигденски јајца – еве две видео идеи кои се едноставни и навистина уникатни. А во продолжение и неколку идеи како да ги израдувате дечињата со креативни идеи за велигденски ...

Велигденското јајце штити од зло и болести

Бриф - 02.05.2013

Јајцето е симбол на вселената и плодноста и има значајна улога во народните обичаи поврзани за растот и раѓањето. Симболиката на јајцето е поврзана со создавање на нов живот, што го симболизира и ...

Велигденско украсување на Охрид

Локално - 02.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, Општина Охрид го украси градскиот плоштад со традиционални велигденски јајца – симболот на воскреснувањето и повторното раѓање.

За Велигден засилени полициски контроли на патиштата во Грција

МК News - 02.05.2013

Полицијата во Грција презела за Велигденските празници вонредни мерки за контроли на движењето по патиштата во државата, јавија грчки медиуми. Воведени се забрани за движење на товарни камиони.

Грција: Строги мерки на патната полиција за време на Велигден

Денешен - 02.05.2013

Полицијата во Грција презела за Велигденските празници вонредни мерки за контроли на движењето по патиштата во државата, јавија грчки медиуми. Воведени се забрани за движење на товарни камиони.

Во Делчево велигденска изложба со библиски мотиви

Бриф - 02.05.2013

По повод велигденските празници во фоајето на Спомен домот АСНОМ во Делчево е отворена групна ликовна изложба на цртежи со библиски мотиви.

Беград дели бесплатни велигденски јајца

Либертас - 02.05.2013

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, утре на Велики Петок на сите посетители на четири белградски пазари ќе им бидат поделени велигденски јајца, пренесуваат белградските медиуми.

Велигденско украсување на Охрид

Точка - 02.05.2013

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, локалната самоуправа на Охрид го украси градскиот плоштад со традиционални велигденски јајца – симболот на воскреснувањето и ...

Засилени полициски контроли на патиштата низ Грција

Фактор - 02.05.2013

Полицијата во Грција за време на Велигденските празници презема вонредни мерки за контроли на движењето по патиштата во земјата, пишуваат грчките медиуми.

На белградските пазари се делат бесплатни јајца

Фактор - 02.05.2013

Годинава во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден, на белграѓани ќе име се подаруваат бесплатни јајца. Акцијата ќе се одвива во текот на утрешниот ден, на Велики Петок кога за сите ...

„Суперхикс“ ќе настапи на велигденскиот фестивал во Велес

Н.Македонија - 02.05.2013

„Суперхикс“ годинава ќе ја предводи најголемата велигденска журка во Македонија, „Истер фестивал“, која се одржува в петок во Велес, на спортскиот центар „Гемиџии“ Ова ќе биде прв настап на ...

Светкаво декорирани Велигденски јајца

Попара - 02.05.2013

Велики Четврток е тивкиот ден кога домаќинките стануваат рано наутро за да ги офарбаат Велигденските јајца- симболот на раѓањето… Најголемо задоволство е убаво украсеното Велигденско јајце, кое носи среќа, хармонија и благосостојба во домот… За таа ...

ФОТО: Велигденско украсување на вашиот дом

Идивиди - 02.05.2013

Велигденските празници се најубавиот дел од годината кога се собира целото семејство да го прослави и одбележи Христосовото воскреснување.

Идеи за украсување на велигденските јајца

Идивиди - 02.05.2013

Како и секоја година, така и оваа, жените ги бојадисуваат јајцата по повод големиот христијански празник Велигден и се обидуваат да ги изненадат своите најблиски со нови мотиви и необични шари.

Велигденски јајца од конец

Попара - 02.05.2013

Интересна, убава декорација за Вашите комоди и Велигденската трпеза , која се прави на многу едноставен и лесен начин. Потребни Ви се 15 минути од слободното време… Конец Ножици Течен штирак Сад ...

Велигденското јајце – симбол за среќа и бериќет во семејството

Попара - 02.05.2013

Христовата победа на смртта, секоја година, симболично се одбележува со Велигденското јајце. Во секое семејство, неговото толкување е речиси слично.

Суперхикс ќе настапат на најголемата велигденска журка

Нетпрес - 01.05.2013

Шестчлениот фуриозен состав „Суперхикс“ на 3ти мај ќе ја предводи најголемата велигденска журка во Македонија, „Еастер фестивал“ кој се одржува во Велес.Ова ќе биде прв настап на Суперхикс пред ...

ФОТО: Интересни идеи за украсување на велигденски јајца!

Курир - 01.05.2013

Во пресрет на велигденските празници, еден од најубавите обичаи во нашата религија е бојадисувањето на јајцата. Доколку сакате вашата празнична трпеза оваа година да изгледа поинтересно од минатата ...

Oбичаи и верувања поврзани со Велигден

Сител - 01.05.2013

Меѓу нашиот народ постојат повеќе обичаи и верувања поврзани со Велигден и деновите што му претходат особено со Великата или Страстна недела.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Изложени илјада јајца на манифестацијата Велигденско јајце во Велес

Дневник - 30.04.2013

Повеќе од илјада јајца беа изложени и продадени на манифестацијата ,,Велигденско јајце,, кој се одржа во Младинскиот парк во Велес.

Велигден во Москва ќе се празнува со 90 милиони јајца

24 Вести - 30.04.2013

Во пресрет на најголемиот христијански празник Велигден продавниците во Москва ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца, со што се очекува да бидат задоволени потребите на целокупнопто население во ...

„Суперхикс“ и „Фолтин“ на Велигден во Велес

Дневник - 30.04.2013

Скопскиот ска-панк состав „Суперхикс“ и битолскиот кабаре-бенд „Фолтин“ ќе настапат на вториот Велигденски рок-фестивал што ќе се одржи на 3 мај во салата „Гемиџии“.

Традиционална Велигденска прослава во општина Делчево

Сител - 30.04.2013

Општина Делчево во соработка со локалните училишта ООУ „Ванчо Прке“, ООУ „Св. Климент Охридски“, СОУ „М. М. Брицо“ и детската градинка „Весели цветови“, организира прослава по повод големиот ...

Продажна изложба на велигденски јајца во Делчево

+инфо - 30.04.2013

Општина Делчево во соработка со локалните училишта „Ванчо Прке“, „Св. Климент Охридски“, „М. М. Брицо“ и детската градинка „Весели цветови“, во четврток во 10 часот на летната сцена во градскиот парк ...

Направете сами: мермерни велигденски јајца

Кафе пауза - 30.04.2013

Волшебниот мермерен ефект стана многу популарен кај женската популација, заради бескрајните можности за дизајнирање на ноктите на рацете.

На Москва и се потребни 90 милиони јајца за Велигден

А1 On - 30.04.2013

Градската управа на Москва соопшти дека пред Велигден, продавниците ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца, со што би трбало да бидат задоволени потребите на рускиот главен град.

На Москва ѝ требаат 90 милиони јајца

МКД - 30.04.2013

Градската управа на Москва соопштила дека пред Велигден продавниците и пазарите ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца, што би требало да ги задоволи потребите на рускиот главен град.

Велигденски фестивал во Велес

Радио МОФ - 30.04.2013

На трети мај во салата „Гемиџии“ во Велес ќе се одржи вториот по ред „Велигденски рок фестивал.“ Настапуваат: Суперхикс , битолчаните Фолтин , прилепчаните The Hounds и велешката група Blue Sky .

Празнично се украсува централното градско подрачје

OhridNews - 30.04.2013

По повод велигденските празници, во текот на вчерашниот ден екипите на општина Охрид го украсуваа централното градско подрачје.

Косовски јајца ја урнаа цената на домашниот пазар пред Велигден!

Фактор - 30.04.2013

Во пресрет на велигденските празници, невообичаено цената на јајцата нема да се зголеми. Живинарите дури велат дека за разлика од минатиот, овој Велигден јајцата се продаваат и за еден денар поевтино.

Лепа Брена за Велигден оди во Америка, Боба сам ќе вапцува јајца

Република - 30.04.2013

Лепа Брена ќе го помине Велигден во Америка со синовите Филип и Стефан. Фолк дивата се радува на средбата со децата и вели дека овојпат Боба ќе ја преземе задачата да вапца јајаца.

ГАЛЕРИЈА: Изложбата „Шарено велигденско јајце“ го оживеа празничниот дух на штипјани

Sky - 30.04.2013

По повод претстојните велигденски празници, денес во холот на Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип се одржа традиционалната изложбата „ Шарено велигденско јајце“, финансирана од Министерството за ...

„Велигденски Хепенинг” во дел од основните училишта во Кисела Вода

Скопје инфо - 30.04.2013

По повод претстојните Велигденски празници, во основното училиште „Кузман Шапкарев“ во нас. Драчево и ОУ “Кузман Јосифовски – Питу”, секоја година се одржуваат низа активности врзани за овој голем ...

"25-ти велигденски средби" во недела во Горно Лисиче

Скопје инфо - 03.05.2013

Во недела во дворот на црквата „Св. Петар и Павле" во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 25-ти велигденски средби.

Москва со 90 милиони јајца за Велигден

Локално - 30.04.2013

Градската управа на Москва соопшти дека пред Велигден, продавниците ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца, со што би трбало да бидат задоволени потребите на рускиот главен град.

Изложба на велигденски јајца во Делчево

Sky - 30.04.2013

Прослава по повод големиот христијански празник Велигден организира општина Делечево во четврток во 10:00 часот. Прославата ќе се одржи на летната сцена во градскиот парк во соработка со локалните ...

Се одржа манифестацијата „Велигденско јајце" 2013 во Велес

Локално - 30.04.2013

По повод Христијанскиот празник Велигден, Општина Велес ја организира културната манифестација: „Велигденско јајце“. На манифестацијата традиционално учествуваат учениците од општинските основни и ...

“Велигденски Хепенинг” во дел од основните училишта во Кисела Вода

Локално - 30.04.2013

По повод претстојните Велигденски празници, во основното училиште „Кузман Шапкарев“ во нас. Драчево и ОУ “Кузман Јосифовски – Питу” се одржа „Велигденската работилница“.

"Велиденски празнувања 2013" во Делчево

Локално - 30.04.2013

Во Општина Делчево веќе традиционално ќе се одржи манифестацијата "Велигденски празнувања" за одбележување на големиот христијански празник Велигден.

Покана за манифестација „Велигденски кули 2013“ во Македонски Брод

Локално - 30.04.2013

Во Домот на културата во Македонски Брод и оваа година ќе се одржи традиционалната манифестација “Велигденски кули 2013”, која и оваа година ќе биде исполнета со богата културно-уметничка програма.

Велигденска прослава на плоштадот во Берово

Локално - 30.04.2013

Општина Берово традиционално и оваа година по повод еден од најголемите Христијански празници “Велигден“ организира голема Велигденска прослава на плоштадот „Димитар Беровски“ во Берово.

Москва ќе го празнува Велигден со 90 милиони јајца

Денешен - 30.04.2013

Продавниците во Москва ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца, поради потребите на граѓаните од главниот град на Русија, соопшти градската управа.

Со 90 милиони јајца Москва ќе го празнува Велиден

Фактор - 30.04.2013

Пред Велигден продавниците на Москва ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца, поради што се очекува да бидат задоволени потребидте на главниот град на Русија, соопшти градската управа.

Москва ќе го прослави Велигден со 90 милиони јајца

Република - 30.04.2013

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, продавниците на Москва ќе бидат снабдени со 90 милиони јајца. -Очекуваме овој број да биде доволен за задоволување на потребите на главниот град ...

Евтини косовски јајца ги „искршија“ македонските пред Велигден

Скопје инфо - 30.04.2013

Оваа година пред Велигден нема покачување на цената на јајцата. Како што пишува Фактор, причината за тоа е напливот на јајца од Косово, кои како што тврдат живинарите, во земјава влегуваат нелегално, ...

„25 Велигденски средби“ во црквата „Свети Петар и Павле“ во Горно Лисиче

Локално - 30.04.2013

В недела, 5.5.2013 година, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле" во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 25-ти велигденски средби.

Понеделник, втор ден Велигден, неработен за сите граѓани

Дневник - 29.04.2013

Понеделник, 6 мај, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална ...

1-ви мај ќе биде неработен за сите граѓани на Македонија

24 Вести - 29.04.2013

Во месец мај почнува вистинска серија на празници, а неработни ќе бидат повеќе датуми за граѓаните. Министерството за труд и социјална политика денеска објави дека 1-ви мај, познат како денот на ...

Во Велес се одржа традиционалната манифестација „Велигденско јајце“

Канал5 - 29.04.2013

Во организација на Општина Велес денеска во Младинскиот парк се одржа традиционалната културна манифестација „Велигденско јајце“, јави МИА.

Поради кризата Грците ќе работат и за празниците

Утрински - 29.04.2013

Трговците се надеваат дека во екот на пазарењето за Велигден ќе успеат колку-толку да го покачат опаднатиот профит Од нашиот дописник Атина - Грчките трговци го преместија Први мај на 7, со надеж ...

Шести мај неработен за граѓаните од православна вероисповед

Курир - 29.04.2013

Шести мај (понеделник), вториот ден на Велигден според православниот календар е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, информираат од министерството за труд и социјална политика.

Во Велес се одржа традиционалната манифестација „Велигденско јајце“

Сител - 29.04.2013

Во организација на Општина Велес денеска во Младинскиот парк се одржа традиционалната културна манифестација „Велигденско јајце“.

Понеделник, втор ден Велигден, неработен за сите граѓани

Inpress - 29.04.2013

Скопје, 29. април 2013 (ИНПРЕС) Понеделник, 6. мај, вториот ден од празникот Велигден според православниот календар, е неработен за сите граѓани на Република Македонија, информираат од Министерството ...

Во Велес се одржа традиционалната манифестација „Велигденско јајце“

МРТ - 29.04.2013

Во организација на Општина Велес денеска во Младинскиот парк се одржа традиционалната културна манифестација „Велигденско јајце“.

25-ти велигденски средби во црквата „св. Петар и павле“ во Горно Лисиче

Курир - 29.04.2013

Во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во недела во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните 25-ти велигденски средби.

Во Велес се одржа традиционалната манифестација „Велигденско јајце“

А1 On - 29.04.2013

Во организација на Општина Велес денеска во Младинскиот парк се одржа традиционалната културна манифестација „Велигденско јајце“.

Вториот ден на Велигден – неработен за сите граѓани

А1 On - 29.04.2013

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 6 мај 2013 година (понеделник), Велигден, вториот ден на ...

Вториот ден на Велигден неработен за сите граѓани

Сител - 29.04.2013

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ 6 мај 2013 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар е ...

Вториот ден на Велигден неработен за сите граѓани

+инфо - 29.04.2013

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за, 6 мај 2013 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар е неработен ден за ...

Понеделник, шести мај, неработен ден за сите граѓани

Нетпрес - 29.04.2013

Вториот ден на Велигден, понеделник, шести мај, е неработен ден за сите граѓани на Македонија, информираат од Министерството за труд и социјална политика.

Понеделник 6 мај неработен ден за сите граѓани

Скопје инфо - 29.04.2013

Понеделник, 6 мај, вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Понеделник, шести мај, неработен ден за сите граѓани

Точка - 29.04.2013

Вториот ден на Велигден, понеделник, шести мај, е неработен ден за сите граѓани на Македонија, информираат од Министерството за труд и социјална политика.

Вториот ден на Велигден неработен за сите граѓани

Локално - 29.04.2013

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за, 6 мај 2013 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар е неработен ден за ...

Понеделник, вториот ден на Велигден – неработен за сите граѓани

Либертас - 29.04.2013

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 6 мај 2013 година (понеделник), Велигден, вториот ден на ...

„Велигденско јајце“-културна манифестација во Велес

Sky - 29.04.2013

Денеска во Младинскиот парк во Велес, во организација на општина Велес се одржа културната манифестација „Велигденско јајце“.

Македонките обожаваат L големина на јајца

Вечер Прес - 29.04.2013

Во Македонија има 100 живинарски фарми, а само 10 од нив произведуваат јајца по потребните стандарди Потрошувачите во Македонија ги бираат јајцата по големина, а не според квалитетот.

Место богата празнична трпеза, ќе постиме и на Велигден!

Вечер Прес - 29.04.2013

Покачувањата на цените на домашните тезги за жал станаа вообичаена практика пред велигденските и првомајските празници. Пазарџиите тврдат дека тоа пред се се должи на зголемената претпразнична ...

Во Велес илјадници велигденски јајца

Вечер Прес - 29.04.2013

Неколку илјади велигденски јајца беа изложен во Младинскиот парк во Велес како дел од традиционалната меѓународна манифестацијата Велигденско јајце.

Ова се неработните денови во мај

Фактор - 29.04.2013

Министерството за труд и социјална политика денеска објави дека и 6 мај-првиот ден по Велигден ќе биде неработен за сите граѓани на Македонија. Неработен ден е и 1 мај, понеделник, Денот на трудот.