TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите јавни обвинители на Македонија: Кој ќе седне на столчето на Зврлевски

еМагазин - 10.06.2017

Се уште нема конкретно име кој ќе биде новиот јавен обвинител, откако Владата ја покрена процедурата за разрешување на актуелниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Во јавноста се шпекулира со имиња од правната фела, но и со политички кандидати, а ...

Судбината на Зврлевски и судството во фокусот на неделниците

Р.С.Европа - 09.06.2017

Неделникот Фокус пишува дека Зврлевски и Аневски ќе ’висат‘ заедно, Република дека СДСМ сака обвинител кој нема да ги гони нивните криминали, а Капитал дека ако нема генералка во судството, тогаш барем да се исчисти највалканото.

Предлогот за разрешување на Зврлевски стигна до Советот на јавни обвинители

МРТ - 09.06.2017

Членовите на Советот, предлогот за смена на првиот обвинител ќе го разгледуваат во вторник. Предлогот на Владата за разрешување на Јавниот обвинител Зврлевски стигна до Советот на јавните обвинители.

Ново судство за нови хајки против ВМРО-ДПМНЕ и нови амнестии за Заев

Република - 09.06.2017

Ненад Мирчевски Смената на јавниот обвинител Марко Зврлевски и преземањето на контролата на СДС врз Основното јавно обвинителство, кое се врши под плаштот на „реформи во судството“, повеќе од јасно е дека е нема цел департизација на судството, туку ...

Советот на Јавни Обвинители го прими предлогот за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 08.06.2017

Советот на Јавни Обвинители го прими предлогот на Владата за разрешување на главниот јавен обвинител Марко Зврлевски и се очекува одлуката да ја донесе следната недела. Владата на последната седница го предложи разрешувањето на Зврлевски кој според ...

Советот на Јавни Обвинители го прифати предлогот за разрешување на Зврлевски

Фокус - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители го прифати предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и се очекува одлуката да ја донесе следната недела, дознава Алсат-М Владата на последната седница го предложи разрешувањето на ...

Предлогот за разрешување на Зврлевски стигна во Советот на јавни обвинители

24 Вести - 08.06.2017

Предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Зврлевски стигна до Советот на јавни обвинители. Во предлогот на Владата е наведено дека Зврлевски треба да биде разрешен бидејќи незаконски и ненавремено ја вршел функцијата јавен обвинител.

Предлогот на Владата пристигна во советот на обвинители – Се собираат потписи Фетаи да го замени Зврлевски

ТВ21 - 08.06.2017

Предлогот за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски стаса до Советот на јавни обвинители. За ТВ21 ова го потврди првиот човек на советот, Петар Аневски, кој вели дека идната недела ќе биде разгледан предлогот.

За 15 дена Советот за јавните обвинители со мислење за разрешувањето на Марко Зврлевски

Канал5 - 08.06.2017

Пристигна владиниот предлог за разрешување на републичкиот обвинител Марко Зврлевски во Советот за јавните обвинители, потврдува за Канал 5 првиот човек, Петар Аневски. Во телефонски разговор претседателот на Советот за јавните обвинители вели дека ...

Разрешувањето на Зврлески во вторник на седница на Советот на обвинители

Телма - 08.06.2017

Владиниот предлог за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски околу пладне пристигнал во Советот на јавни обвинители, потврди за Телма претседателот Петар Аневски. Како што истакна тој веќе закажал седница на Советот на јавни ...

Пристигна предлогот за разрешување на Зврлевски, Советот ќе одлучува во вторник

Фокус - 08.06.2017

Попладнево во Советот на јавни обвинители пристигнал предлогот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. „Предлогот го добивме и ќе го разгледаме. Веќе на 13 јуни (вторник во 11 часот) закажав и седница на која членовите ќе треба да се ...

Аневски го доби предлогот за разрешување на Зврлевски, ќе се одлучува на седница во вторник

ТВ21 - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го доби предлогот од Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за ТВ21 потврди претседателот на на оваа институција, Петар Аневски.

Советот на јавни обвинители во вторник ќе расправа за разрешувањето на Зврлевски

Макфакс - 08.06.2017

Владиниот предлог за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски пристигна во Советот на јавни обвинители.Оваа вест за Макфакс ја потврди првиот човек на Советот, Петар Аневски, кој рече дека предлогот стасал претпладнево, во 11 и 30 ...

Аневски ќе закаже седница откако го добил предлогот за разрешување на Зврлевски

Слободен Печат - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го добил предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, потврди за „ Мета“ претседателот на Советот, Петар Аневски. Предлогот во Советот на јавни обвинители пристигнал денеска во ...

Советот на обвинители во вторник за разрешувањето на Зврлевски

Нова ТВ - 08.06.2017

Попладнево во Советот на јавни обвинители пристигнал предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. -Предлогот го добивме и ќе го разгледаме. Веќе на 13 јуни, во вторник во 11 часот закажав и седница на која членовите ќе ...

Аневски добил предлог за разрешување на Зврлевски

Репортер - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го добоил предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, потврди за „Мета“ претседателот на Советот, Петар Аневски. Предлогот во Советот на јавни обвинители пристигнал денеска во ...

ПРЕДЛОГОТ СТИГНАЛ КАЈ АНЕВСКИ: Разрешувањето на Зврлевски во вторник пред членовите на Советот на јавни обвинители

Телеграф - 08.06.2017

Аневски вчера изјави дека според него Зврлевски досега перфектно ја извршувал својата работа и дека нема забелешки Предлогот на Владата за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски денеска стигнал до Советот на јавни обвинители.

Аневски го доби предлогот за разрешување на Зврлевски, ќе се одлучува на седница во вторник

МКД - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го доби предлогот од Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата на која ќе се одлучува за Зврлевски ќе се одржи во вторник на 13 јуни.

Советот на јавни обвинители го доби предлогот за разрешување на Зврлевски

+инфо - 08.06.2017

Зврлевски досега јавно не одговори на повиците за негово разрешување. Советот на јавни обвинители го доби предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и се очекува одлуката да ја донесе следната недела, за кога е ...

Советот на јавни обвинители во вторник ќе расправа за разрешувањето на Зврлевски

Правдико - 08.06.2017

Владиниот предлог за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски пристигна во Советот на јавни обвинители.Оваа вест за Макфакс ја потврди првиот човек на Советот, Петар Аневски, кој рече дека предлогот стасал претпладнево, во 11 и 30 ...

За разрешување на Зврлевски Советот на јавни обвинители ќе одлучува во вторник

А1 On - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го доби предлогот од Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Владата иницираше постапка за разрешување на Зврлевски поради нестручно и ненавремено извршување на највисоката ...

Прифатен предлогот за разрешување на Зврлевски

Слободен Печат - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители го прифати предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и се очекува одлуката да ја донесе следната недела, дознава Алсат-М.

Алсат-М: Советот на Јавни Обвинители ќе го разреши Зврлевски

Стандард - 08.06.2017

Советот на Јавни Обвинители го прифатил предлогот на Владата за разрешување на Републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски и се очекува одлуката да ја донесе следната недела, пренесе Алсат-М .

За разрешување на Зврлевски ќе се одлучува во вторник

Репортер - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го доби предлогот од Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Владата иницираше постапка за разрешување на Зврлевски поради нестручно и ненавремено извршување на највисоката ...

Koи се законските одредби за смена на јавниот обвинител?

МКД - 08.06.2017

Откако премиерот Зоран Заев јавно го повика републичкиот јавен обвинител сам да поднесе оставка и не ја доби, Владата на втората седница, пред два дена ја почна постапката за смена на Марко Зврлевски со поднесување предлог за негово разрешување.

Советот на јавни обвинители во вторник ќе расправа за разрешувањето на Зврлевски

Кајгана - 08.06.2017

Владиниот предлог за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски пристигна во Советот на јавни обвинители. Првиот човек на Советот, Петар Аневски, потврди дека предлогот стасал претпладнево, во 11 и 30 часот.

Советот на јавни обвинители ќе одлучува за разрешувањето на Зврлевски во вторник

еМагазин - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го доби предлогот од Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за ТВ21 потврди претседателот на на оваа институција, Петар Аневски.

Советот на јавни обвинители во вторник ќе расправа за разрешувањето на Зврлевски

Точка - 08.06.2017

Владиниот предлог за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски пристигна во Советот на јавни обвинители.Оваа вест за Макфакс ја потврди првиот човек на Советот, Петар Аневски, кој рече дека предлогот стасал претпладнево, во 11 и 30 ...

Аневски го добил предлогот за разрешување на Зврлевски и ќе закаже седница

Либертас - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го добоил предлогот на Вла дата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, потврди за „Мета“ претседателот на Советот, Петар Аневски. Предлогот во Советот на јавни обвинители пристигнал денеска ...

Советот на јавни обвинители за разрешувањето на Зврлевски ќе расправа во вторник

Локално - 08.06.2017

Владиниот предлог за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски пристигна во Советот на јавни обвинители, потврдуваат од Советот. Советот има рок од 15 дена од добивање на решението, да достави до Владата образложено писмено позитивно ...

Прчевски, Шврговски, Зврлевски...Кој е следниот?

Фактор - 08.06.2017

Јас сум веројатно последната будала што прифатила да биде државен јавен обвинител, изјави во 2006 година тогашниот Јавен обвинител на Македонија, Александар Прчевски. Но, оттогаш уште двајца обвинители седнаа во неговата фотелја.

Џелал Бајрами ќе го менува Марко Зврлевски

Фактор - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители според засега непотврдени информации веќе го прифатил предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски со тоа што има законски рок за одлучување од 15 дена.

Маневски: СДСМ со хајка против обвинителството и правосудството сака да постигне некои свои цели

Вечер Прес - 08.06.2017

Значи подолг период обвинителството и правосудството се во фокусот на вниманието, заради определени цели кои што треба да ги постигне СДСМ. После донесувањето на стратегијата од судските форми од 2007 до 2011 година, буквално се донесени сите ...

Аневски: Зврлевски е префектен јавен обвинител

Локално - 08.06.2017

Марко Зврлевски е перфектен јавен обвинител смета претсeдателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски. Токму од Советот, Владата треба да добие мислење за работата на Зврлевски за кого веќе е иницирана постапка за разрешување поради ...

Аневски го добил предлогот за разрешување на Зврлевски и ќе закаже седница

Мета - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го добоил предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, потврди за „Мета“ претседателот на Советот, Петар Аневски. Предлогот во Советот на јавни обвинители пристигнал денеска во ...

Аневски го доби предлогот за разрешување на Зврлевски, ќе се одлучува на седница во вторник

Бриф - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители денеска го доби предлогот од Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за ТВ21 потврди претседателот на на оваа институција, Петар Аневски.

Кој е Марко Зврлевски?

Локално - 08.06.2017

Послушник, близок до владејачката гарнитура или професионален гонител на криминалци? Кој ќе биде наследникот на Марко Зврлевски? Премиерот Заев ветува дека идниот Јавен обвинител нема да биде партиски кадар, ниту пак ќе биде близок до партијата на ...

Маневски: По чија мерка не е Марко Зврлевски, по мерката на СДСМ и Зоран Заев? Или по мерката на граѓаните?

Вечер Прес - 08.06.2017

Предлогот на владата се уште го немаат добиено членовите на советот на јавни обвинители за да се види што тој содржи и тој предлог за разрешување на јавен обвинител за да биде тој валиден треба да содржи факти и аргументи, не е доволно само дека тој ...

Разрешувањето на Зврлевски во вторник на дневен ред кај обвинителите...

Н.Македонија - 08.06.2017

Советот на јавни обвинители в вторник ќе одлучува за разрешувањето на Зврлевски На 13 јуни Советот на јавни обвинители ќе одлучи дали да го прифати предлогот за разрешување на актуелниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Зврлевски со полициски автомобил го блокираше влезот на Советот на јавни обвинители

Алсат-М - 07.06.2017

Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, за кого е покрената постапка за разрешување, дојде во Советот на обвинители. Тој ќе присуствува како член на ова работно тело. Засега агендата и за што ќе се одлучува останува непознато.

Зврлевски се појави на седница во Советот на јавни обвинители

Фокус - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се појави на седница на Советот на јавни обвинители кадешто сѐ уште е член по функција. Тој за да ги избегне камерите пристигна со возило на полицијата кое беше паркирано непосредно пред влезот, блокирајќи ...

Аневски: Зврлевски е перфектен државен обвинител

Алсат-М - 07.06.2017

Советот на јавни обвинители сѐ уште ја нема примено иницијативата за разрешување на државниот обвинител, Марко Зврлевски. Претседателот на Советот, Петар Аневски кажа дека до овој момент известување од владата не е пристигнато.

Аневски: Зврлевски перфектно ја извршуваше функцијата

24 Вести - 07.06.2017

Предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски се уште не стигнал до Советот на јавни обвинители, вели денеска претседателот Петар Аневски. На седницата присуствуваше Зврлевски, а на неа бил разгледуван извештајот за ...

Зврлевски перфектно си ја извршува функцијата, изјави Аневски од Советот на обвинители

Сакам да кажам - 07.06.2017

Претседателот на Советот на јавните обвинители Петар Аневски не кажува како ќе се изјасни за разрешувањето на државниот обвинител Марко Зврлевски за кого вчера владата ја почна процедурата за негова смена.

Аневски: Сè уште не пристигнал предлог за разрешување на Зврлевски

ТВ21 - 07.06.2017

Предлогот за разрешување на Зврлевски сe уште не е пристигнат во Советот на јавните обвинители, вели првиот човек Петар Аневски. За работата на Марко Зврлевски за кого Владата иницираше постапка за разрешување, Аневски вели дека работата ја ...

Аневски: Зврлески е перфектен обвинител

Фокус - 07.06.2017

Државниот обвинител Марко Зврлески е перфектен, изјави претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, пренесе Алсат М. Советот на јавни обвинители денеска одржа седница на која присуствуваше и Зврлески.

Аневски:Барањето за разрешување на Зврлевски не е пристигнато

Телма - 07.06.2017

Денеска заседаваше Советот на јавни обвинители, како што изјави пред новинарите претседателот Петар Аневски кај нив се уште не е пристигнато барањето од Владата за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски.

Барањето за разрешување на Зврлевски се уште не стигнало до Советот на јавни обвинители

Канал5 - 07.06.2017

Предлогот за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски се уште не е пристигнат во Советот на јавните обвинители, вели првиот човек Петар Аневски по денешната седница. Според него, Зврлевски перфектно си ја извршувал работата.

24 портрет - Кој е Марко Зврлевски?

24 Вести - 07.06.2017

Послушник, близок до владејачката гарнитура или професионален гонител на криминалци? Кој ќе биде наследникот на Марко Зврлевски? ПремиеротЗаев ветува дека идниот Јавен обвинител нема да биде партиски кадар, ниту пак ќе биде близок до партијата на ...

За Аневски, Зврлевски е префектен јавен обвинител

24 Вести - 07.06.2017

Марко Зврлевски е перфектен јавен обвинител смета претсeдателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски. Токму од Советот, Владата треба да добие мислење за работата на Зврлевски за кого веќе е иницирана постапка за разрешување поради ...

Аневски: Зврлевски беше перфектен

ТВ21 - 07.06.2017

Откако ќе го добие предлогот за разрешување на Марко Зврлевски, Советот на јавните обвинители во законски утврдениот рок од 15 дена ќе достави мислење. Првиот човек на Советот, Петар Аневски запрашан за оценката за работата на државниот јавен ...

Видео: Зврлевски избега од новинарите во подрум

Фокус - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се обиде да ја избегне камерата и прашањето на Макфакс дали планира да поднесе оставка, откако премиерот Зоран Заев двапати го прозва и од вчера владата почна постапка за негово разрешување.

Ако ја блокираат смената на Зврлевски, Собранието ќе го разреши Советот на обвинители

Сакам да кажам - 07.06.2017

Во случај Советот на јавни обвинители да не дава мислење за разрешувањето на Јавниот обвинител на Македонија Марко Зврлевски, или за кандидатите за нови државен обвинител и со тоа уште на почетокот да ја блокира и развлекува неговата смена, Владата ...

Правосудните реформи пред „минско поле“: Одлуката за Зврлевски прв лакмус

Deutsche Welle - 07.06.2017

Мислењето на Советот на јавни обвинители за владината предлог-одлука за разрешување на Јавниот обвинител, ќе биде прв лакмус за она со кое ќе се соочи кабинетот на премиерот Заев во намерата за реформи во правосудството Владата на Република ...

Зврлевски на седница во Советот на јавни обвинители

24 Вести - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се појави на седница на Советот на јавни обвинители кадешто е член по функција. Не се знае дневниот ред на седницата, но владата веќе иницираше постапка за разрешување на Зврлевски.

Аневски: Зврлевски е перфектен јавен обвинител

А1 On - 07.06.2017

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски кажа дека предлогот на Владата за разрешување на Марко Зврлевски се уште не стигнал кај нив. Според него, Зврлевски е перфектен јавен обвинител иако Владата бара негово разрешување.

Аневски: Зврлевски перфектно си ја вршеше работата

МКД - 07.06.2017

Предлогот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски сѐ уште не е пристигнат во Советот на јавните обвинители, изјави претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски. Аневски, без да види што има во образложението, за Зврлевски ...

Аневски: Зврлевски перфектно ја извршува функцијата

Стандард - 07.06.2017

Претседателот на Советот на јавните обвинители, Петар Аневски денеска за новинарите соопшти дека републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски е перфектен во извршувањето на неговата функција.

Аневски - Предлогот за разрешување на Зврлевски се уште не е пристигнат

Р.С.Европа - 07.06.2017

Предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски се уште не пристигнат до Советот на јавни обвинители, изјави денеска претседателот на Советот Петар Аневски. Тој рече дека Советот на барањето ќе одговори во предвидениот рок ...

Зврлевски бега од камера во гаражата (видео)

Таратур - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се обиде да ја избегне камерата и прашањето на Макфакс дали планира да поднесе оставка. Зврлевски се обиде да се скрие од новинарите, меѓутоа екипата на Макфакс го пресретна кога обвинителот одеше кон ...

Законските одредби за разрешување на јавниот обвинител на РМ по предлог на Владата на РМ

Академик - 07.06.2017

Во Законот за јавното обвинителство во делот за престанок на функцијата и разрешување на јавните обвинители, се уредува и прашањето за разрешување на јавниот обвинител по предлог на Владата на РМ.

АНЕВСКИ ЗА ЗВРЛЕВСКИ: Перфектно ја извршува работата, го немам добиено предлогот за негово разрешување

Телеграф - 07.06.2017

Крајниот збор за разрешување на Зврлевски го има Собранието, но Владата прво треба да обезбеди мислење од Советот Немам забелешки за неговата работа, државниот обвинител Марко Зврлевски беше перфектен досега, изјави претседателот на Советот на јавни ...

Смената на Зврлевски во правен лавиринт

Правдико - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се појави на седница на Советот на јавни обвинители кадешто е член по функција. Тој пристигна со возило на полицијата кое беше паркирано непосредно пред влезот, избегнувајќи ги камерите и новинарите кои ...

Аневски: Советот ќе одговори за барањето за смена на Зврлевски, но откако ќе ги разгледа причините

Сител - 07.06.2017

Советот на јавни обвинители во најкус можен рок ќе одговори на предлогот од Владата за разрешување на јавниот обвинител, но откако ке го добие и ке ги разгледа наведените причини. Првиот човек на советот Аневски, вели дека произнесување по однос на ...

Маневски: СДСМ со хајка против обвинителството за свои цели

Нетпрес - 07.06.2017

Значи подолг период обвинителството и правосудството се во фокусот на вниманието, заради определени цели кои што треба да ги постигне СДСМ. После донесувањето на стратегијата од судските форми од 2007 до 2011 година, буквално се донесени сите ...

Како до разрешување на јавниот обвинител?

Репортер - 07.06.2017

Oд ослободувањето до денес функцијата на Јавен обвинител на Република Македонија ја извршувале 15 јавни обвинители. Кој ќе биде 16. се уште не се знае. Премиерот Зоран Заев вели дека тоа ќе биде стручно лице.

Маневски: СДСМ со хајка против обвинителството и правосудството сака да постигне некои свои цели

Курир - 07.06.2017

Значи подолг период обвинителството и правосудството се во фокусот на вниманието, заради определени цели кои што треба да ги постигне СДСМ. После донесувањето на стратегијата од судските форми од 2007 до 2011 година, буквално се донесени сите ...

Маневски: По чија мерка не е Марко Зврлевски, по мерката на СДСМ и Зоран Заев? Или по мерката на граѓаните?

Курир - 07.06.2017

Предлогот на владата се уште го немаат добиено членовите на советот на јавни обвинители за да се види што тој содржи и тој предлог за разрешување на јавен обвинител за да биде тој валиден треба да содржи факти и аргументи, не е доволно само дека тој ...

Како до разрешување на јавниот обвинител?

А1 On - 07.06.2017

Oд ослободувањето до денес функцијата на Јавен обвинител на Република Македонија ја извршувале 15 јавни обвинители. Кој ќе биде 16. се уште не се знае. Премиерот Зоран Заев вели дека тоа ќе биде стручно лице.

Маневски: По чија мерка не е Марко Зврлевски, по мерката на СДСМ и Зоран Заев?

Нетпрес - 07.06.2017

Предлогот на владата се уште го немаат добиено членовите на советот на јавни обвинители за да се види што тој содржи и тој предлог за разрешување на јавен обвинител за да биде тој валиден треба да содржи факти и аргументи, не е доволно само дека тој ...

Уште колку време со Зврлевски – Роковите велат уште 30 дена

Репортер - 07.06.2017

Новата Влада на вчерашната седница поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, која, според законските решенија, може да трае неколку дена, но и подолго од еден месец.

(ВИДЕО) Зврлевски избега во подрум, не дава оставка

Репортер - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се обиде да ја избегне камерата и прашањето на Макфакс дали планира да поднесе оставка. Зврлевски се обиде да се скрие од новинарите, меѓутоа екипата на Макфакс го пресретна кога обвинителот одеше кон ...

Зврлевски на седница во Советот на јавни обвинители

Правдико - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се појави на седница на Советот на јавни обвинители кадешто е член по функција. Не се знае дневниот ред на седницата, но владата веќе иницираше постапка за разрешување на Зврлевски.

Зврлевски на седница на Советот на јавни обвинители, побегна од медиумите

МКД - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се појави на седница на Советот на јавни обвинители кадешто сѐ уште е член по функција, но за да ги избегне новинарите пристигна со возило на полицијата кое беше паркирано непосредно пред влезот, блокирајќи ...

Известувањето од СЈО лажно алиби на Зоран Заев

Курир - 07.06.2017

Во постапката за состав на влада мандатарот Зоран Заев ја стави во функција својата експозитура – специјалното јавно обвинителство. Побара од СЈО да му достави известување дали се спроведува кривична постапка против предложените кандидати за ...

Известувањето од СЈО лажно алиби на Зоран Заев

Нетпрес - 07.06.2017

Во постапката за состав на влада мандатарот Зоран Заев ја стави во функција својата експозитура – специјалното јавно обвинителство. Побара од СЈО да му достави известување дали се спроведува кривична постапка против предложените кандидати за ...

Аневски: Зврлевски перфектно ја извршуваше функцијата

Press24 - 07.06.2017

Предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски се уште не стигнал до Советот на јавни обвинители, вели денеска претседателот Петар Аневски. На седницата присуствуваше Зврлевски, а на неа бил разгледуван извештајот за ...

Видео: Зврлевски избега во подрум, не дава оставка

Макфакс - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се обиде да ја избегне камерата и прашањето на Макфакс дали планира да поднесе оставка. Зврлевски се обиде да се скрие од новинарите, меѓутоа екипата на Макфакс го пресретна кога обвинителот одеше кон ...

Аневски: Марко Зврлевски е перфектен обвинител

Кајгана - 07.06.2017

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, по денешната 19 седница пред новинарите изјави дека сè уште не е пристигнато барањето од Владата за постапка за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски во рок од 15 ...

Зврлевски со полициско возило го блокираше влезот на Советот на јавни обвинители ВИДЕО

+инфо - 07.06.2017

Тој се паркира непосредно пред влезот, блокирајќи го и недозволувајќи им на камерите да го снимат неговото влегување. Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски денеска пред влезот на зградата ги избегна медиумите за да не одговори на прашањето, дали ...

Кои се причините за барањето на Владата за смена на Зврлевски?

Р.С.Европа - 07.06.2017

Барањето на Владата за разрешување на јавниот обвинител Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ го смета за штетно за државата. Експерти коментараат дека ваквата ситуација е резултат на сериозната правна криза во земјата.

Аневски: Зврлевски е перфектен

+инфо - 07.06.2017

Претседателот на Советот на јавни обвинители кажа дека предлогот на Владата за разрешување на Марко Зврлевски сè уште не стигнал кај нив. Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски кажа дека предлогот на Владата за разрешување на ...

Зврлевски бегаше од камерите и одби да каже дали дава оставка

Стандард - 07.06.2017

Jавниот обвинител Марко Зврлевски денеска пред влезот на зградата ги избегна медиумите за да не одговори на прашањето, дали планира да поднесе оставка, откако премиерот Зоран Заев два пати го прозва и од вчера владата отпочна постапка за негово ...

Предлогот за разрешување на Зврлевски не пристигнал до Советот

Нова ТВ - 07.06.2017

Предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски се уште не пристигнат до Советот на јавни обвинители, изјави денеска претседателот на Советот Петар Аневски. Тој рече дека Советот на барањето ќе одговори во предвидениот рок ...

ВИДЕО: Марко Зврлевски бега и се крие по подзмените ходници

А1 On - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски бега од камерите. Во обидот повторно денеска да избере четири нови обвинители во Обвинителството за организиран криминал, Марко Зврлевски пречекан од екипите на Макфакс и А1он избега во подрумските простории.

Аневски: Марко Зврлевски е перфектен обвинител

Макфакс - 07.06.2017

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, по денешната 19 седница пред новинарите изјави дека сè уште не е пристигнато барањето од Владата, за постапката за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски во рок од 15 ...

Аневски: Зврлевски е перфектен државен обвинител!

Репортер - 07.06.2017

Советот на јавни обвинители сѐ уште ја нема примено иницијативата за разрешување на државниот обвинител, Марко Зврлевски. Претседателот на Советот, Петар Аневски кажа дека до овој момент известување од владата не е пристигнато, пренесе Алсат-М .

Правосудните реформи пред „минско поле“

Репортер - 07.06.2017

Мислењето на Советот на јавни обвинители за владината предлог-одлука за разрешување на Јавниот обвинител, ќе биде прв лакмус за она со кое ќе се соочи кабинетот на премиерот Заев во намерата за реформи во правосудството, пишува Дојче веле .

Владата ќе го прекине мандатот на Советот на јавни обвинители ако го кочи разрешувањето на Зврлевски

Таратур - 07.06.2017

Во случај Советот на јавни обвинители да не дава мислење за разрешувањето на Јавниот обвинител на Македонија Марко Зврлевски, или за кандидатите за нови државен обвинител и со тоа уште на почетокот да ја блокира и развлекува неговата смена, Владата ...

Аневски: Сѐ уште не е доставен предлогот за разрешување на Зврлевски

МРТ - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска учествува на седница на Советот. Сѐ уште не е доставен предлогот за разрешување на Зврлевски што беше инициран на седница на Владата, потврди претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски.

Зврлевски со полициски автомобил го блокираше влезот на Советот на јавни обвинители

Бриф - 07.06.2017

Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, за кого е покрената постапка за разрешување, дојде во Советот на обвинители. Тој ќе присуствува како член на ова работно тело. Засега агендата и за што ќе се одлучува останува непознато.

Колку може Зврлевски да остане на функцијата – роковите велат уште најмногу 30 дена

Мета - 07.06.2017

Новата Влада на вчерашната седница поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, која, според законските решенија, може да трае неколку дена, но и подолго од еден месец.

Аневски: Се уште не стигнало барањето за разрешување, Зврлевски е перфектен државен обвинител!

Либертас - 07.06.2017

Советот на јавни обвинители сѐ уште ја нема примено иницијативата за разрешување на државниот обвинител, Марко Зврлевски. Претседателот на Советот, Петар Аневски кажа дека до овој момент известување од владата не е пристигнато, пренесе Алсат-М .

Аневски: Марко Зврлевски е перфектен обвинител

Точка - 07.06.2017

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, по денешната 19. седница пред новинарите изјави дека сè уште не е пристигнато барањето од Владата за постапка за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски во рок од 15 ...

Еве за кого Владата се одлучи да иницира постапка за разрешување

Бизнис Вести - 07.06.2017

Владата на Република Македонија, на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Владата донесе одлука, предлогот за разрешување на републичкиот Јавен обвинител поради ...

Аневски: Зврлевски перфектно си ја извршуваше работата

Вечер Прес - 07.06.2017

Предлогот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски се уште не стигнал до Советот на јавни обвинители, изјави претседателот Петар Аневски, кој не сакаше да каже дали ќе биде позитивно или негативно додека не го види образложението, но ...

ВИДЕО: Зврлевски избега во подрум, не кажува дали ќе даде оставка

Либертас - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се обиде да ја избегне камерата и прашањето на Макфакс дали планира да поднесе оставка. Зврлевски се обиде да се скрие од новинарите, меѓутоа екипата на Макфакс го пресретна кога обвинителот одеше кон ...

Преседан спротивен на Законот за СЈО и Kривичниот законик: Известувањето од СЈО лажно алиби на Зоран Заев

Република - 07.06.2017

Во постапката за состав на влада мандатарот Зоран Заев ја стави во функција својата експозитура – специјалното јавно обвинителство. Побара од СЈО да му достави известување дали се спроведува кривична постапка против предложените кандидати за ...

Аневски за Зврлевски: Тој е перфектен јавен обинител

Локално - 07.06.2017

Не сум размислувал и никогаш не брзам при донесување на некакви заклучоци се додека изворно не го видам предлогот или тоа што е упатено. Државниот обвинител Марко Зврлевски по мое мислење беше перфектен обвинител.

СДСМ: Државната поддршка за фирмите ќе биде зголемена за 100 пати

Бизнис Вести - 07.06.2017

Од СДСМ излегоа со соопштение до јавноста. Ви го пренесуваме во целост: „Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ. Исплатени се земјоделските субвенции, како и студентските стипендии за последните ...

Зврлевски избега во подрум, не дава оставка

Точка - 07.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се обиде да ја избегне камерата и прашањето на Макфакс дали планира да поднесе оставка. Зврлевски се обиде да се скрие од новинарите, меѓутоа екипата на Макфакс го пресретна кога обвинителот одеше кон ...

Известувањето од СЈО лажно алиби на Зоран Заев

Пулс24 - 07.06.2017

Во постапката за состав на влада мандатарот Зоран Заев ја стави во функција својата експозитура – специјалното јавно обвинителство. Побара од СЈО да му достави известување дали се спроведува кривична постапка против предложените кандидати за ...

Предлогот за разрешување на Зврлевски се уште не е пристигнат

Тера - 07.06.2017

Предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски се уште не пристигнат до Советот на јавни обвинители, изјави денеска претседателот на Советот Петар Аневски. Тој рече дека Советот на барањето ќе одговори во предвидениот рок ...

Зврлевски не кажа дали ќе поднесе оставка

Тера - 07.06.2017

Jавниот обвинител Марко Зврлевски денеска пред влезот на зградата ги избегна медиумите за да не одговори на прашањето, дали планира да поднесе оставка, откако премиерот Зоран Заев два пати го прозва и од вчера владата отпочна постапка за негово ...

Аневски: Зврлевски беше перфектен, не сме го добиле предлогот за разрешување

еМагазин - 07.06.2017

Советот на јавни обвинители сè уште не го добил предлогот на новата Влада за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, изјави денеска Петар Аневски, претседател на Советот, кој треба да даде мислење по барањето за разрешување, ...

Колку може Зврлевски да остане на функцијата – роковите велат уште најмногу 30 дена

Либертас - 07.06.2017

Новата Влада на вчерашната седница поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, која, според законските решенија, може да трае неколку дена, но и подолго од еден месец.

Аневски: Зврлевски беше перфектен, не сме го добиле предлогот за разрешување

Мета - 07.06.2017

Советот на јавни обвинители сè уште не го добил предлогот на новата Влада за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, изјави денеска Петар Аневски, претседател на Советот, кој треба да даде мислење по барањето за разрешување.

Маневски: СДСМ со хајка против обвинителството и правосудството сака да постигне некои свои цели

Пулс24 - 07.06.2017

Значи подолг период обвинителството и правосудството се во фокусот на вниманието, заради определени цели кои што треба да ги постигне СДСМ. После донесувањето на стратегијата од судските форми од 2007 до 2011 година, буквално се донесени сите ...

Маневски: По чија мерка не е Марко Зврлевски, по мерката на СДСМ и Зоран Заев? Или по мерката на граѓаните?

Пулс24 - 07.06.2017

Предлогот на владата се уште го немаат добиено членовите на советот на јавни обвинители за да се види што тој содржи и тој предлог за разрешување на јавен обвинител за да биде тој валиден треба да содржи факти и аргументи, не е доволно само дека тој ...

Колку може Зврлевски да остане на функцијата – роковите велат уште најмногу 30 дена

Локално - 07.06.2017

Новата Влада на вчерашната седница поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, која, според законските решенија, може да трае неколку дена, но и подолго од еден месец.

Аневски: Зврлевски перфектно си ја извршуваше работата

Република - 07.06.2017

Предлогот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски се уште не стигнал до Советот на јавни обвинители, изјави претседателот Петар Аневски, кој не сакаше да каже дали ќе биде позитивно или негативно додека не го види образложението, но ...

Правосудните реформи пред „минско поле“: Одлуката за Зврлевски прв лакмус

Либертас - 07.06.2017

Мислењето на Советот на јавни обвинители за владината предлог-одлука за разрешување на Јавниот обвинител, ќе биде прв лакмус за она со кое ќе се соочи кабинетот на премиерот Заев во намерата за реформи во правосудството, пишува Дојче веле .

Заев најавува експерт за јавен обвинител

Локално - 07.06.2017

Премиерот Заев смета дека ниту еден политичар не треба да се меша во изборот на идниот државен обвинител. Целта е вели тој, да почнат реформте од секој аспект, бидејќи се едни од најзначајните реформи во правосудството .

Маневски: По чија мерка не е Марко Зврлевски?

Република - 07.06.2017

Предлогот на владата се уште го немаат добиено членовите на советот на јавни обвинители за да се види што тој содржи и тој предлог за разрешување на јавен обвинител за да биде тој валиден треба да содржи факти и аргументи, не е доволно само дека тој ...

Зврлевски ги избегна медиумите, за Аневски тој е перфектен обвинител

Фактор - 07.06.2017

Марко Зврлевски е перфектен јавен обвинител. Ова е ставот на претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски. Аневски информираше дека предлогот за разрешување на Зврлевски упте не стигнал кај нив а јавниот обвинител ги избегна ...

ОДЛУКА ВО ВТОРНИК: Предлогот за разрешување на Зврлевски стигна на адреса на Аневски

Фактор - 07.06.2017

На 13 јуни советот на јавни обвинители ќе треба да одлучи дали ќе го прифати предлогот за разрешување на актуелниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Денеска во кабинетот на Петар Аневски стигнал овој предлог по кој ќе треба да се произнесат ...

Кој може да дојде на местото на Зврлевски?

еМагазин - 07.06.2017

Владата на вчерашната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски. Владата донела одлука предлогот за разрешување на републичкиот jавен обвинител поради незаконско и ненавремено ...

Aко ја блокираат смената на Зврлевски, Собранието ќе го разреши Советот на обвинители

Локално - 07.06.2017

Во случај Советот на јавни обвинители да не дава мислење за разрешувањето на Јавниот обвинител на Македонија Марко Зврлевски, или за кандидатите за нови државен обвинител и со тоа уште на почетокот да ја блокира и развлекува неговата смена, Владата ...

Аневски: Предлогот за разрешување на Зврлевски не е пристигнато во Советот на јавни обвинители

Локално - 07.06.2017

Предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски се уште не стигнал до Советот на јавни обвинители, изјави денеска претседателот на Советот Петар Аневски. Тој рече дека Советот на барањето ќе одговори во предвидениот рок од ...

(Обновено) Аневски: Уште не пристигнал предлогот за разрешување на Зврлевски...

Н.Македонија - 07.06.2017

Седница на Советот на јавни обвинители Јавниот обвинител Марко Зврлевски денеска се појави на седница на Советот на јавни обвинители, каде што е член. Не се знае дневниот ред на седницата. Владата вчера иницираше постапка за разрешување на Зврлевски.

Втора владина седница за нови кадровски решенија

Канал5 - 06.06.2017

Владата почнува постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, потврдуваат од владата за Канал 5. Оваа постапка следи откако премиерот Зоран Заев побара оставката од Зврлевски веднаш по изборот на премиерската функција.

Владата бара од Советот на обвинители да го разреши Зврлевски

Сакам да кажам - 06.06.2017

Владата одлучи да иницира постапка за разрешување на републичкиот Јавен обвинител Марко Зврлевски. „Владата донесе одлука, предлогот за разрешување на републичкиот Јавен обвинител поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата, согласно ...

Владата почна процедура за разрешување на Зврлевски

Телма - 06.06.2017

Владата ја започна процедурата за разрешување на републичкиот обивнител Марко Зврлевски дознава Телма. Но постапката може да трае и цел месец доколку предлогот заглави во Советот за јавни обвинители.

Владата почна постапка за разрешување на Зврлевски поради незаконско работење

24 Вести - 06.06.2017

Владата ја стартуваше постапката за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На денешната владина седница иницирана била процедурата за смена на Зврлевски и донесен е заклучок да се побара мислење од Советот на јавни обвинители.

Владата иницира постапка за разрешување на Марко Зврлевски

Алсат-М - 06.06.2017

Владата ја отвори процедурата за смена на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Според образложението на Кабинетот на Заев, разрешување на Зврлевски се бара поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата.

Заев: Новиот обвинител од кругот на независните експерти

24 Вести - 06.06.2017

Иако процедурата за разрешување на јавниот обвинител, многу ќе помогне доколку Зврлески си поднесе оставка, порача попладнево од тетовски порој премиерот Зоран Заев. Заев вели дека не му паднало на памет да го бира наследникот бидејќи, вели, со ...

Владата ќе расправа за чавков следната недела, кажа Заев

Сакам да кажам - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев рече дека за разрешувањето на досегашниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавко ќе се разговара на следната владина седница следниот вторник, кога треба да бидат именувани нов директор и во БЈБ и во Управата за ...

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 06.06.2017

Заврши времето на антиреформската фамилија во раководството на ВМРО-ДПМНЕ која 10 години владееше криминално за лично богатење. Заврши и времето и на Марко Зврлевски кој ги штити нивните криминали и ја попречува правдата наместо да ја спроведува.

Заев бара експерт за јавен обвинител

Вест - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев по посетата на Порој одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и дали има предлог за негов заменик, посочи дека ниту тој, ниту било кој политичар не треба да има ...

Заев: Експертско решение за местото државен јавен обвинител

Канал5 - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев по посетата на Порој одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и дали има предлог за негов заменик, посочи дека ниту тој, ниту било кој политичар не треба да има ...

Владата иницира постапка за разрешување на Марко Зврлевски

ТВ21 - 06.06.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, соопшти владината прес-служба. Владата донела одлука предлогот за разрешување на ...

Почнува постапката за разрешување на Зврлевски

Телма - 06.06.2017

Владата на денешната седница се очекува да ја почне постапката за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, дознава Телма. Претходно премиерот Зоран Заев јавно го повика да си даде оставка, но тој тоа не го стори.

Отпочната постапка за разрешување на Марко Зврлевски

24 Вести - 06.06.2017

Владата започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на денешната владина седница. Постапката доаѓа откако премиерот Зоран Заев повеќе пати го повика Зврлевски да си поднесе оставка.

Отпочна постапката за разрешување на јавниот обвинител Зврлевски

Фокус - 06.06.2017

На денешната седница на Владата на Република Македонија отпочна постапката за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Оваа одлука доаѓа откако премиерот Зоран Заев јавно го повика јавниот обвинител Зврлевски да си поднесе ...

Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 06.06.2017

Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ. Исплатени се земјоделските субвенции, како и студентските стипендии за последните пет месеци. Ќе има и повиска минимална плата и таа ќе важи за сите ...

Премиерот Заев на соочување со новинари: Независен експерт да го замени Зврлевски ВО ЖИВО

+инфо - 06.06.2017

Прашања на Заев ќе му поставуваат уредници и новинари од девет медиуми. Новоизбраниот премиер Зоран Заев вечерва во 20.15 часот на првиот канал на Македонската телевизија го има првото интервју.

Заев поттикнува независни експерти да се пријават за местото на Зврлевски

Стандард - 06.06.2017

„Размислувањата кои ги имам јас е како да дојдеме до постапка да мотивираме за функцијата јавен обвинител независни луѓе кои немаат никаква поврзаност со политика а имале гласни ставови, некој кој оставил впечаток пред граѓаните и е подготвен да се ...

Заев: Експертско решение за местото државен јавен обвинител

А1 On - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев по посетата на Порој одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и дали има предлог за негов заменик, посочи дека ниту тој, ниту било кој политичар не треба да има ...

Заев: Новиот јавен обвинител не треба да има врска со политички партии

Нова ТВ - 06.06.2017

Новиот јавен обвинител треба да биде независен, да нема врска со политички партии но истовремено да оставил впечаток во јавноста со своите ставови, изјави вечерва премиерот Зоран Заев кој вечерва на државната телевизија одговара на прашањата на ...

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 06.06.2017

„Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ. Исплатени се земјоделските субвенции, како и студентските стипендии за последните пет месеци“, изјавија од СДСМ.

ЗАЕВ: Потребно е експертско решение за позицијата државен јавен обвинител

Телеграф - 06.06.2017

Целта е да почнат реформите од секој аспект и особено во делот на правосудството, рече премиерот во врска со процесот за менување на Зврлевски Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен ...

Зврлевски го менуваат, тој во обид да ги избере „неговите“ обвинители

А1 On - 06.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски и претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски по трет пат ќе се обидат да извршат избор на четири обинители во Обвинителството за организиран криминал, дознава А1он.

(ВИДЕО) Заев за разрешувањето на Зврлевски: Очекувам експертско решение за Републички јавен обвинител

Макфакс - 06.06.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска на тетовско при посета на погодените подрачја од поплавите одговори на повеќе прашања Со што ќе интеревнира централната и градска власт, кога се очекува да се расчисти овој нанос и да биде прооден патот? ...

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе има правда и живот за сите!

Макфакс - 06.06.2017

„Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ. Исплатени се земјоделските субвенции, како и студентските стипендии за последните пет месеци. Ќе има и повиска минимална плата и таа ќе важи за сите ...

Заев во понеделник оди во Брисел на средба со Хан

+инфо - 06.06.2017

Заев посочи дека веднаш по оваа прва посета надвор од Македонија очекува дека ќе ја посети и Софија. Премиерот Зоран Заев по посетата на Порој одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски ...

Заев: Новиот обвинител од кругот на независните експерти (ВИДЕО)

МКД - 06.06.2017

Иако процедурата за разрешување на јавниот обвинител, многу ќе помогне доколку Зврлевски си поднесе оставка, порача попладнево од тетовски порој премиерот Зоран Заев. Заев вели дека не му паднало на памет да го бира наследникот бидејќи, вели, со ...

Владата ја почна постапката за смена на Зврлевски, Советот за јавно обвинители треба да одговори за 15 дена

МКД - 06.06.2017

На денешната втора владина седница, министрите ја почнаа постапката за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Владата соопшти дека предлогот за разрешување на републичкиот јавен обвинител поради незаконско и ненавремено ...

Владата одлучи да иницира постапка за разрешување на Зврлевски

Слободен Печат - 06.06.2017

Владата на Република Македонија, на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Владата донесе одлука, предлогот за разрешување на републичкиот Јавен обвинител поради ...

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Кајгана - 06.06.2017

„Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ. Исплатени се земјоделските субвенции, како и студентските стипендии за последните пет месеци. Ќе има и повисока минимална плата и таа ќе важи за сите ...

Владата одлучи да иницира постапка за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски

Академик - 06.06.2017

Владата донесе одлука предлогот за разрешување на републичкиот јавен обвинител поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата, во согласност со законските одредби, да го достави до Советот на јавни обвинители на Република Македонија и да ...

Заев: Очекувам експертско решение за Републички јавен обвинител

Репортер - 06.06.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска на тетовско при посета на погодените подрачја од поплавите одговори на повеќе прашања Со што ќе интеревнира централната и градска власт, кога се очекува да се расчисти овој нанос и да биде прооден патот? ...

Зврлевски го менуваат, a тој и утре во обид да избере обвинители

Репортер - 06.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски и претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски утре по трет пат ќе се обидат да извршат избор на четири обинители во Обвинителството за организиран криминал, дознава А1он.

Владата иницира постапка за разрешување на Зврлевски

Press24 - 06.06.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, соопшти владината прес-служба. Владата донела одлука предлогот за разрешување на ...

Владата започна постапка за разрешување на Зврлевски

Правдико - 06.06.2017

Владата започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на денешната владина седница. Претходно, премиерот Зоран Заев повеќе пати го повика Зврлевски да си поднесе оставка.

ВЛАДАТА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Покрената процедура за разрешување на Зврлевски

Телеграф - 06.06.2017

Владата донесе одлука предлогот за разрешување на републичкиот јавен обвинител поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата, согласно законските одредби, да го достави до Советот на јавни обвинители на Република Македонија и да побара ...

Владата започна постапка за разрешување на Зврлевски

Нова ТВ - 06.06.2017

Новите министри на денешната втора владина сеедница ја започнаа постапката за разрешување на Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, потврдија за НОВА ТВ извори од владата. НОВА се обиде да добие коментар од јавниот обвинител, но тој не ...

Зврлевски пред одлука за разрешување – тој не сака да коментира

Макфакс - 06.06.2017

На денешната втора владина седница министрите ја почнаа постапката за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, дознава Макфакс. „Владата донесе одлука, предлогот за разрешување на републичкиот Јавен обвинител поради незаконско и ...

Владата почна постапка за разрешување на Зврлевски

Стандард - 06.06.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница ќе започне постапка за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. Премиерот Зоран Заев веќе на неколку пати го повика да си даде оставка, но тој се уште го нема сторено тоа.

Зврлевски пред одлука за разрешување – Одбива да коментира

Репортер - 06.06.2017

На денешната втора владина сеедница, министрите ја започнаа постапката за разрешување на Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, дознава Макфакс неофицијално од извори во Владата. Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, кусо одговори на пораката ...

Владата иницира постапка за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски

Сител - 06.06.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, соопшти владината прес-служба. Владата донела одлука предлогот за разрешување на ...

Владата одлучи да иницира постапка за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски

А1 On - 06.06.2017

Владата на Република Македонија, на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Владата донесе одлука, предлогот за разрешување на републичкиот Јавен обвинител поради ...

Владата почна постапка за смена на Зврлевски

+инфо - 06.06.2017

Зврлевски може да биде разрешен од функцијата пред истекот на мандатот поради незаконито, ненавремено или недоволно стручно вршење на функцијата. На денешната втора владина сеедница, министрите ја започнаа постапката за разрешување на републичкиот ...

Владата иницира постапка за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 06.06.2017

Владата на Република Македонија соопшти дека на денешната седница е одлчено да се иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Во ссоопштението се вели дека Владата донела одлука предлогот за разрешување на републичкиот ...

Заев веќе му се нафрли на правосудството, бара разрешувње на Зврлевски

Нетпрес - 06.06.2017

Како што можеше да се претпостави од досегашните изјави и во прв ред од она што го загрижува актуелниот социајлдемократски премиер Зоран Заев, неговата влада во вторникот на својата втора седница донесе решение да иницира постапка за разрешување од ...

Владата иницира постапка за разрешување на Зврлевски

МРТ - 06.06.2017

Владата донела одлука предлогот за разрешување на републичкиот jавен обвинител поради незаконско и ненавремено извршување на функцијата, согласно законските одредби, да го достави до Советот на јавни обвинители на Република Македонија и да побара ...

Владата ќе покрене постапка за разрешување на Марко Зврлевски

Таратур - 06.06.2017

Владата на Република Македонија соопшти дека на денешната седница е одлучено да се иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Во ссоопштението се вели дека Владата донела одлука за предлогот за разрешување на републичкиот ...

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе има правда и живот за сите

А1 On - 06.06.2017

„Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ. Исплатени се земјоделските субвенции, како и студентските стипендии за последните пет месеци. Ќе има и повиска минимална плата и таа ќе важи за сите ...

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 06.06.2017

Од СДСМ велат дека Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ и ќе има живот за сите во Република Македонија. “Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од ...

Владата ја почна постапката за разрешување на Зврлевски

Press24 - 06.06.2017

Неколку дена од повиците од новиот премиер Заев, државниот јавен обвинител сам да си замине од функцијата, денеска владата на седница отпочна постапка за разрешување на Марко Зврлевски. Во владиното соопштение како причина стои ,,незаконско и ...

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ!

+инфо - 06.06.2017

Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ, велат од владејачката партија. Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ.

Отпочната постапка за разрешување на Марко Зврлевски

Бриф - 06.06.2017

Владата започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на денешната владина седница. Постапката доаѓа откако премиерот Зоран Заев повеќе пати го повика Зврлевски да си поднесе оставка.

Отпочната постапка за разрешување на Марко Зврлевски

Канал 77 - 06.06.2017

Владата започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на денешната владина седница. Постапката доаѓа откако премиерот Зоран Заев повеќе пати го повика Зврлевски да си поднесе оставка.

Зврлевски пред одлука за разрешување – тој не сака да ја коментира одлуката

Точка - 06.06.2017

На денешната втора владина седница министрите ја почнаа постапката за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, дознава Макфакс. „Владата донесе одлука, предлогот за разрешување на републичкиот Јавен обвинител поради незаконско и ...

Со притисок врз Обвинителството, Заев започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски

Република - 06.06.2017

Додека за првиот социјалдемократ Зоран Заев се водат неколку судски постапки, а голем број кривички пријави чекаат да бидат процесуирани, Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот ...

Заев повторно го повика Зврлевски да поднесе оставка

Локално - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев и вчера побара оставка од јавниот обвинител Марко Зврлевски. Заев порача дека реформите се приоритет на новата влада, а еден од симболите за узурпирана правна држава е Марко ...

Владата отпочна постапка за разрешување на Зврлевски

Фактор - 06.06.2017

Владата на денешната седница донела одлука за отпочнување постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, дознава неофицијално Фактор. Во текот на денешниот ден владата имаше седница а се чека и официјална потврда на ваквта информација.

Започната постапка за разрешување на Зврлевски – тој не сака да коментира

Либертас - 06.06.2017

На денешната втора владина сеедница, министрите ја започнаа постапката за разрешување на Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, дознава Макфакс неофицијално од извори во Владата. Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, кусо одговори на пораката ...

СДСМ: Зврлевски веќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 06.06.2017

Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ, стои во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за покренатата владина постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски.

Владата иницира постапка за разрешување на Марко Зврлевски

еМагазин - 06.06.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница одлучи да иницира постапка за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, соопшти владината прес-служба. Владата донела одлука предлогот за разрешување на ...

Заев: Експертско решение за местото државен јавен обвинител

Либертас - 06.06.2017

– Премиерот Зоран Заев по посетата на Порој одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и дали има предлог за негов заменик, посочи дека ниту тој, ниту било кој политичар не треба да има ...

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ, ќе има правда и живот за сите!

Точка - 06.06.2017

„Граѓаните веќе ги чувствуваат првите резултати од новата реформска Влада предводена од СДСМ. Исплатени се земјоделските субвенции, како и студентските стипендии за последните пет месеци. Ќе има и повиска минимална плата и таа ќе важи за сите ...

Зврлевски го преживеа „Пржино“, но сега деновите му се одбројани

Фактор - 06.06.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски успеа да ја сочува функцијата пред засилувањето на преговорите во Пржино од кои произлезе договор Никола Груевски да не биде премиер и да се формира преодна техничка влада во која влегоа повеќе кадри на СДСМ, имаше ...

Владата почнa постапка за разрешување на Зврлевски

Мета - 06.06.2017

Новата Влада на својата втора седница, што се одржа денеска, донела одлука да поведе постапка за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Одлуката за разрешување на Зврлевски, како што соопштија попладнево од Владата, била донесена ...

Отпочната постапка за разрешување на Марко Зврлевски

Тера - 06.06.2017

Владата започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на денешната владина седница. Одлуката е донесена откако премиерот Зоран Заев повеќе пати го повика Зврлевски да си поднесе оставка.

Отпочната постапка за разрешување на Марко Зврлевски

Локално - 06.06.2017

Владата започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на денешната владина седница. Постапката доаѓа откако премиерот Зоран Заев повеќе пати го повика Зврлевски да си поднесе оставка.

Заев сака независен експерт од фелата на местото на Зврлевски

Локално - 06.06.2017

Рамислувањата се како да мотивираме независни луѓе, од обвинителска, адвокатска, професорската фела, кој нема поврзаност со политички партии, кој е подготвен да се фати во костец во функцијата на јавен обвинител, откако ќе заврши процедурата за ...

Заев: Експертско решение за местото државен јавен обвинител...

Н.Македонија - 06.06.2017

Заев: Експертско решение за местото државен јавен обвинител Премиерот Зоран Заев по посетата на Порој одговарајќи на новинарско прашање околу процесот на менување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и дали има предлог за негов заменик, ...

Владата започна постапка за разрешување на Зврлевски...

Н.Македонија - 06.06.2017

Владата започна постапка за разрешување на Зврлевски Владата започна постапка за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, на денешната владина седница. Претходно, премиерот Зоран Заев повеќе пати го повика Зврлевски да си поднесе оставка.

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ...

Н.Македонија - 06.06.2017

СДСМ: Зврлевски повеќе нема да ги штити криминалите на ВМРО-ДПМНЕ Заврши времето на антиреформската фамилија во раководството на ВМРО-ДПМНЕ која 10 години владееше криминално за лично богатење.

Заев повторно го повика Зврлевски да поднесе оставка

24 Вести - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев и денеска побара оставка од јавниот обвинител Марко Зврлевски. Заев порача дека реформите се приоритет на новата влада, а еден од симболите за узурпирана правна држава е Марко ...

Зврлевски е симбол на узурпирана правна држава, се чека негова оставка

Нова ТВ - 05.06.2017

Оставка од Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, беше првото нешто што го побара премиерот Зоран Заев веднаш по изборот на новата влада. Тој и денеска, на првиот работен ден како премиер, изјави дека е ред да се даде шанса брзо да почнат реформите во ...

Премиерот Зоран Заев уште еднаш го повика обвинителот Марко Зврлевски да си поднесе оставка

Сител - 05.06.2017

Нов повик за оставка до јавниот обвинител Марко Зврлевски упати премиерот Зоран Заев. На првиот работен ден по неговиот претходен повик вели дека обвинителот треба ден поскоро да заврши со оставката за да се скратат роковите во редовна процедура.

Заев повторно го повика Зврлевски да си даде оставка

Репортер - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев уште еднаш го повика јавниот обвинител Марко Зврлевски да си поднесе оставка. Заев ова го стори и на првиот работен ден, по неговиот претходен повик кога беше избрана владата.

Заев повторно го повика Зврлевски да си даде оставка

А1 On - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев уште еднаш го повика јавниот обвинител Марко Зврлевски да си поднесе оставка. Заев ова го стори и на првиот работен ден, по неговиот претходен повик кога беше избрана владата.

Заев повторно го прозва Зврлевски дека ја чека неговата оставка !

Локално - 05.06.2017

Премиеорт Зоран Заев на новинарско прашање кога очекува јавниот обвинител Марко Зврлевски да поднесе оставка ,рече дека е ред да се даде шанса брзо да почнат реформите во правосудството и додаде дека Зврлевски е еден од симболите за узурпирана ...