TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Премиерот не се плаши од коксаки!

Утрински - 04.05.2002

Георгиевски во придужба на Бошковски, Самоилова-Цветаноска и Балкоски во Грција Голем број наши граѓани за првомајските празници се откажаа од патувањето во соседна Грција, стравувајќи од вирусот коксаки, но и предупредувањата на македонското Министерство за здравство да не се патува во оваа земја.

„Коксаки“ вирусот го наполни Охрид

А1 - 01.05.2002

Бројот на патници кон Грција значително е намален поради „коксаки“ вирусот кој се појави во оваа земја. Нема чекање на граничните премини Богородица и Меџитлија, според извештајот на Автомото Сојузот на Макеоднија. Но, дел од владииниот врв не се плаши од „коксаки“ и замина на море.

Вирусот „коксаки“ под контрола

А1 - 30.04.2002

Во последнните три дена нема нови случаи на заболени од „коксаки“ јавува грчаката канцеларија за врски. Со тоа оваа опасна заразна болест за која грчкиите здравенни власти официјално потврдија дека е од најопасниот вид од типот Б, е ставена под контрола.

Во земјава нема заболувања слични на оние во Грција

Утрински - 30.04.2002

Според Министерството за здравство Епидемиолошката состојба во Македонија е поволна и нема регистрирано заболувања со непозната етиологија или заболувања со симптоми слични на оние регистрирани во Грција, информира Министерството за здравство.

Посетата на Грција - на лична одговорност на патниците

Дневник - 30.04.2002

СПОРЕД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО Здравствените власти во Македонија вчера повторно ги предупредија граѓаните да не патуваат во Грција, каде што поради појава на смртоносниот вирусот коксаки во изминатите недели починаа шест лица.

Грците го идентификуваа вирусот „коксаки бе“

А1 - 29.04.2002

Министерството за здравство денеска соопшти дека епидемиолошката состојба во земјата е поволна и оти нема регистрирани заболувања од непозната етиологија или заболувања со симптоми слични на оние што изминатите недели беа регистрирани во соседна Грција.