TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тадиќ: Војната е сигурен начин да го загубиме Косово

А1 - 14.10.2007

Српскиот претседател Борис Тадиќ нагласи дека Србија со нов оружен судир со меѓународната заедница би го загубила Косово и додаде оти мирното решавање на идниот статус на Косово нема алтернатива. „Војната била била сигурен начин да го загубиме Косово, бидејќи во нова војна за Косово, повторно со ...

Преговорите меѓу Приштина и Белград без резултати

А1 - 14.10.2007

Без конкретни резултати денеска во Брисел заврши и втората фаза на директните преговори меѓу Приштина и Белград за идниот статус на Косово. Страните останаа на нивните различни позиции, кои ги најавија и пред почетокот на денешната средба.

Тадиќ: Војната сигурен начин да го загубиме Косово

Канал5 - 14.10.2007

Српскиот претседател Борис Тадиќ нагласи дека Србија со нов оружен судир со меѓународната заедница би го загубила Косово и додаде оти мирното решавање на идниот статус на Косово нема алтернатива. Белград, 14 октомври (МИА) - Српскиот претседател Борис Тадиќ нагласи дека Србија со нов оружен судир ...

„Зери“: Одлуката за статусот на Косово нема да биде донесена во Советот за безбедност

Канал5 - 13.10.2007

Советот за безбедност на Обединетите нации по се изгледа нема да биде местото каде ќе се финализира долгиот пат на решавање на статусот на Косово, пишува денеска приштинскиот весник „Зери“, кој се повикува на дипломатски извори.

Најавата на Приштина е отворена закана

Време - 11.10.2007

СПОРЕД СРПСКИОТ ПРЕМИЕР Најавата дека косовските Албанци во декември ќе прогласат еднострана независност претставува отворена закана и поткопување на преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина за статусот на Покраината, соопшти канцеларијата на српскиот премиер Воислав Коштуница.

Ишингер: Не треба Србија да се става пред изборот Косово или ЕУ

Канал5 - 11.10.2007

Претставникот на Европската унија во посредничката „тројка“ на Контакт групата Волфганг Ишингер предупреди дека во ниту еден случај Србија не треба да се става пред алтернативата - Косово или приближување кон ЕУ. Берлин, 11 октомври (МИА) - Претставникот на Европската унија во посредничката тројка ...

УНМИК покрена истрага за АНА

А1 - 10.10.2007

Мисијата на ОН на Косово покрена истрага за појавувањето на вооружена група Албанци, кои се претставуваат како Албанска национална армија, изјави синоќа во Њујорк шефот на УНМИК Јоаким Рикер. Рикер, кој на амбасадорите на државите-членки на Советот за безбедност на ОН им го претстави извештајот за ...

Србија согласна на Дејтон, ама во Њујорк

Време - 10.10.2007

ПО НАЈАВАТА ЗА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА КОСОВО Српскиот претседател Борис Тадиќ бара евентуална конференција на која би се решил статусот на Косово да се одржи исклучиво во Обединетите нации, каде што може да смета на заштита од страна на Русија.

Бан Ки-мун и Јоаким Рикер: Состојбата на Косово е навидум мирна, но постои опасност од конфликт

Канал5 - 10.10.2007

Советот за безбедност на ОН синоќа во Њујорк зад затворени врати ги разгледуваше извештаите на генералниот секретар Бан Ки-мун и на неговиот специјален пратеник Јоаким Рикер за состојбата на Косово. Њујорк, 10 октомври (МИА) - Советот за безбедност на ОН синоќа во Њујорк зад затворени врати ги ...

Рикер: Ја проверуваме веродостојноста на заканите од АНА

Канал5 - 10.10.2007

Мисијата на Обединетите нации на Косово (УНМИК) покрена истрага за појавувањето на вооружена група Албанци, кои се претставуваат како Албанска национална армија (АНА), изјави синоќа во Њујорк шефот на УНМИК Јоаким Рикер. Њујорк, 10 октомври (МИА) - Мисијата на Обединетите нации на Косово (УНМИК) ...

„Њујорк тајмс“: Извештаите за АНА ги „тренираат нервите“ на политичарите

Канал5 - 09.10.2007

Извештаите за патролите на вооружените групи Албанци на Косово ги тренираат нервите на политичарите и меѓународните претставници, неколку дена пред почетокот на следната рунда преговори за иднината на Косово, пишува денеска „Њујорк тајмс“.

Ишингер: Постојат мали шанси Белград и Приштина да најдат решение за Косово

Канал5 - 09.10.2007

Претставникот на ЕУ во преговарачката „тројка“ за Косово Волфганг Ишингер во интервјуто за денешното издание на весникот „Комерсант“ изјави дека „постојат шанси Белград и Приштина да најдат решение, но тие не се големи“. Белград, 9 октомври (МИА) - Претставникот на ЕУ во преговарачката тројка за ...

Косово не сака преговори по 10 декември

Макфакс - 09.10.2007

Приштина Косово ја отфрли можноста за преговори со Србија за статусот на покраината по 10 декември, крајниот датум, определен за ова од меѓународната заедница. „Преговорите ќе завршат на 10 декември”, изјави во Приштина портпаролот на косовските преговарачи Скендер Хисени.

Франција за независно Косово во 2008

Макфакс - 09.10.2007

Приштина/Париз Косовските претставници на разговорите со француските власти, во недела во Париз, ќе добијат препорака едностраното прогласување независност,.во случај на неуспех на преговорите, да го одложат за почетокот на 2008.

Средба на посредничката “тројка“ за Косово

Макфакс - 09.10.2007

Виена Посредничката тројка на меѓународната Контакт група за Косово денеска ќе се состане во Виена, јавија белградските гласила. Според истите извори, состанокот на Волфганг Ишингер, Френк Визнер и Александат Боцан-Харченко ќе биде затворен за јавноста.

Ишингер: Шанси за договор постојат, но не големи

Макфакс - 09.10.2007

Москва Постои шанса Белград и Приштина да најдат решение во врска со Косово, но таа не е голема. Ова го изјави претставникот на ЕУ во преговарачката “тројка“ Волфганг Ишингер, во интервју за московскиот дневник “Комерсант“. “Постигнување на договор е можно.

Извештаите на Бан Ки Мун и Рикер за Косово денеска во ООН

Макфакс - 09.10.2007

Њујорк Извештај за состојбата на Косово денеска ќе поднесат генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун и шефот на УНМИК Јоаким Рикер на затворена седница на Советот за безбедност (СБ) на Светската организација. Нивните извештаи, како што пренесоа медиумите, содржат предупредување дека ситуацијата на ...

Печат: Решавање на косовскиот статус за 12 години?

Макфакс - 09.10.2007

Приштина Идеја за “замрзнување“ на статусот на Косово на 12 години е во оптек во американскиот Стејт департмент, објави денеска приштинскиот весник “Експрес“. Истиот извор, цитирајќи неименуван американски функционер, пишува дека референдум за статусот на Косово, во тој случај, ќе се одржи на ...

ЕУ ќе го земе вжештеното Косово в раце

Време - 08.10.2007

ИАКО СТАТУСОТ НЕ Е ДОГОВОРЕН Европската Унија размислува за можноста да го преземе управувањето со Косово од Обединетите нации, иако Косово се уште не доби статус, јави белградското „Радио Б92“. ЕУ досега инсистираше првин да се реши статусот на Косово, а дури потоа Унијата да ја замени мисијата на ...

Нов Дејтон за статусот на Косово

Дневник - 08.10.2007

Постои можност за одржување завршна преговарачка конференција за Косово, слична на онаа во Дејтон, кон крајот на ноември или во почетокот на декември, изјави Волфганг Ишингер, претставникот на Европската Унија во преговарачката тројка за Косово, јави МИА.

Тадиќ: Конференција за Косово само под покровителство на ООН

Макфакс - 08.10.2007

Белград Каква било Конференција за идниот статус на Косово е прифатлива доколку се одвива под покровителство на Советот за безбедност на ООН. Ова денеска го изјави српскиот претседател Борис Тадиќ, по повод изјавата на членот на меѓународната “тројка“ Волфганг Ишингер за можна меѓународна ...

Дејтон за Косово?

Вечер - 08.10.2007

Финалната конференција за статусот на Косово, слична на Дејтонската конференција за Босна и Херцеговина, според претставникот на ЕУ, би требало да се одржи кон крајот на идниот месец или почетокот на декември Претставникот на Европската унија во преговарачката тројка на Контакт групата Волфганг ...

АНА нема претензии кон Македонија

Вечер - 08.10.2007

- Јавно им порачува на српската, грчката и француската тајна служба да не го злоупотребуваат албанскиот народ за да прават револт и немири во Македонија, рекол Чакала за МИА Терористичката Албанска национална армија (АНА), која деновиве се рерактивираше на Косово, нема никакви претензии кон ...