TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Годишнина од смртта на Трајковски

Deutsche Welle - 26.02.2012

Македонија денеска одбележува осум години од смртта на вториот претседател по прогласувањето на независноста, Борис Трајковски, кој на 26-ти февруари 2004 година загина во авионска несреќа во Босна и ...

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Телма - 26.02.2012

Во Македонија и Босна и Херцеговина денеска ќе бидат одбележани осум години од смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Утрински - 26.02.2012

Во Ротимље во Босна и Херцеговина на одбележувањето на осумгодишнината од трагичната смрт на Трајковски ќе присуствува македонска делегација предводена од министерот за одбрана Фатмир Бесими Во ...

Одбележана осумгодишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Вест - 26.02.2012

Мостар – Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина, Република Македонија.

Одбележана осумгодишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

24 Вести - 26.02.2012

Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина, Република Македонија.

Осум години од смртта на Претседателот Трајковски

Канал5 - 26.02.2012

8 години од смртта од Претседателот Борис Трајковски, неговите соработници и членови на екипажот. Семејствата денеска одново се вратија на тој кобен 26 февруари, кога кај Ротимље во близина на Мостар ...

Струмица му оддаде почит на претседателот Борис Трајковски

Телма - 26.02.2012

Со едноминутно молчење, засадување дрвце и полагање цвеќе пред споменикот Македонија, подигнат во чест на вториот македонски претседател, Борис Трајковски, струмичани ја одбележаа сумгодишнината од ...

„Клетвата“ на македонските претседатели - Осум години од смртта на претседателот Трајковски

Inpress - 26.02.2012

Скопје, 26. февруари 2012 (ИНПРЕС) Осум години по несреќата, семејството и најблиските на претседателот Борис Трајковски, но и за целата македонска јавност сака да знае „што тоа се случува со нашите ...

8 години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Факултети - 26.02.2012

На денешен ден пред 8 години загина пораешниот преседател на Република Македонија Борис Трајковски Трајковски загина на 26 февуари 2004 година, а во трагичната несреќа животот го изгубија и Димка ...

Во чест на загинатиот претседател Трајковски-планинари ќе се качат на највисокиот врв на Беласица

Сител - 26.02.2012

Во чест на одбележувањето на осум годишнината од смртта на загинатиот претседател Борис Трајковски денеска планинари од Струмица и Петрич,соседна Бугарија, ќе се качат на највисокиот врв на планината ...

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

МРТ - 26.02.2012

Tweet Во Македонија и Босна и Херцеговина денеска ќе бидат одбележани осум години од смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на ...

Во чест на Трајковски планинари на највисокиот врв на Беласица

МРТ - 26.02.2012

Tweet Во чест на одбележувањето на осум годишнината од смртта на загинатиот претседател Борис Трајковски денеска планинари од Струмица и Петрич, соседна Бугарија, ќе се качат на највисокиот врв на ...

Одбележана осумгодишнината од смртта на Борис Трајковски

Алфа - 26.02.2012

Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина, Република Македонија.

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Алфа - 26.02.2012

Во Македонија и Босна и Херцеговина денеска ќе бидат одбележани осум години од смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

Одбележана осумгодишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Press24 - 26.02.2012

Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина, Република Македонија.

Одбележана осумгодишнината од смртта на претседателот Трајковски

+инфо - 26.02.2012

Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата татковина, Република Македонија.

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

+инфо - 26.02.2012

Во Македонија и Босна и Херцеговина денеска ќе бидат одбележани осум години од смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

Ротимље: Борис Трајковски беше вистински народен човек

МКД - 26.02.2012

Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина, Република Македонија.

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Нетпрес - 26.02.2012

Во Македонија и Босна и Херцеговина денеска ќе бидат одбележани осум години од смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

Во Мостар одбележана осумгодишнината од загинувањето на Трајковски

Курир - 26.02.2012

Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина, Република Македонија, истакна министерот за одбрана Фатмир Бесими на одбележувањето на ...

Одбележани осум години од загинувањето на Борис Трајковски

Курир - 26.02.2012

Денес се навршуваат осум години од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски. Во Алејата на великаните на Градските гробишта во Бутел, цвеќе положија делегација од Собранието на ...

Осум години од загинувањето на Борис Трајковски

Курир - 26.02.2012

Денес се навршуваат осум години од загинувањето на поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски. Трајковски загина на 26 февуари 2004 година, а во трагичната несреќа животот го ...

Осум години од загинувањето на претседателот Трајковски

Макфакс - 26.02.2012

Македонија денеска одбележува осум години од смртта на вториот претседател по прогласувањето на независноста, Борис Трајковски, кој на 26-ти февруари 2004 година загина во авионска несреќа во Босна и ...

Одбележување на осумгодишнината од смртта на Трајковски

Р.С.Европа - 26.02.2012

Денеска ќе биде одбележана осумгодишнината од авионската несреќа кај Ротимље, Мостар, Босна и Херцеговија, во која загинаа претседателот на Македонија Борис Трајковски и членовите на делегацијата и ...

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Inpress - 26.02.2012

Скопје/Мостар, 26. февруари 2012 (ИНПРЕС) По повод осум годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски, делегација на Собранието, ќе положи венец свежо цвеќе на гробот на претседателот Борис ...

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Press24 - 26.02.2012

Во Македонија и Босна и Херцеговина денеска ќе бидат одбележани осум години од смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

Одбележана осумгодишнината од смртта на поранешниот претседател Трајковски

МРТ - 26.02.2012

Tweet Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина, Република Македонија.

Во чест на загинатиот претседател Трајковски-планинари ќе се качат на највисокиот врв на Беласица

Press24 - 26.02.2012

Во чест на одбележувањето на осум годишнината од смртта на загинатиот претседател Борис Трајковски денеска планинари од Струмица и Петрич,соседна Бугарија, ќе се качат на највисокиот врв на планината ...

Планинарите на Беласица во чест на Трајковски

+инфо - 26.02.2012

Во чест на одбележувањето на осумгодишнината од смртта на загинатиот претседател Борис Трајковски, денеска, планинари од Струмица и од Петрич, соседна Бугарија, ќе се качат на највисокиот врв на ...

Одбележана осумгодишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Сител - 26.02.2012

Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата таковина, Република Македонија.

Во чест на Борис Трајковски, планинари ќе се искачат на Беласица

Курир - 26.02.2012

Планинари од Струмица и Петрич денеска во чест на одбележувањето на осум годишнината од смртта на загинатиот претседател Борис Трајковски, ќе се искачат на највисокиот врв на планината Беласица.

Одбележани осум години од смртта на Трајковски

Р.С.Европа - 26.02.2012

Министерот за одбрана Фатмир Бесими на одбележувањето на осумгодишнината од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски го опиша како личност која безрезервно и несебично се посвети ...

Извештајот за загинувањето на Трајковски наскоро на владина седница

Курир - 26.02.2012

Денес се навршуваат осум години од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски. Премиерот Никола Груевски истакна дека извештајот за несреќата го разгледуват владините комиии и насокоро ...

Бесими: Трајковски безрезервно и несебично се посвети на својата татковина

Макфакс - 26.02.2012

Претседателот Борис Трајковски беше вистински народен човек и неговото работење секогаш беше во духот на развивањето на регионалната и меѓународната соработка.

Извештајот за несреќата на Трајковски наскоро на владина седница

Нетпрес - 26.02.2012

Извештајот за авионската несреќа во која точно пред осум години загина претседателот Борис Трајковски го разгледуваат владини комисии и наскоро ќе се најде на владина седница, најави премиерот Никола ...

Нов извештај за загинувањето на Борис Трајковски

Сител - 26.02.2012

Владата со нов извештај ќе ја бара вистината за падот на Кингерот. 8 години по смртта на претседателот Трајковски и целиот екипаж, конечно ќе се бараат нови детали.

Осумгодишнина од смртта на Трајковски, а многу прашања останаа без одговор

МКД - 26.02.2012

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски, кој загина заедно со уште деветмина сопатници во 2004 година во авионска несреќа близу Мостар, ќе бидат одбележани денеска во Македонија и во ...

8 години од смртта на претседателот Борис Трајковски

МРТ - 26.02.2012

Tweet Осум години по авионската несреќа во која трагично ги изгубија животите претседателот Борис Трајковски, негови соработници и членовите на екипажот.

Осум години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Сител - 26.02.2012

Во Македонија и Босна и Херцеговина денеска ќе бидат одбележани осум години од смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близина на Мостар.

Во чест на претседателот Трајковски-планинари ќе се качат на највисокиот врв на Беласица "БоТра"

Sky - 26.02.2012

Денеска планинари од Струмица и Петрич, Бугарија ќе се искачат на највисокиот врв на планината Беласица во чест на одбележувањето на осум годишнината од смртта на загинатиот претседател Борис ...

Одбележана годишнината од смртта на Борис Трајковски

Sky - 26.02.2012

Со полагање на венци пред спомен обележјето на Матиќ брдо кај Мостар, денес беа одбележани 8 години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски, неговите соработници и членовите на посадата на ...

Осум години од смртта на Борис Трајковски

Вечер Прес - 26.02.2012

Денес се навршуваат осум години од загинувањето на поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски.Тој загина на 26 февуари 2004 година, а во трагичната несреќа животот го изгубија и ...

Осум години од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски

Sky - 26.02.2012

Денес се одбележуваат 8 години од смртта на вториот претседател на Македонија Борис Трајковски, кој на 26-ти февруари 2004 година загина во авионска несреќа во Босна и Херцеговина.

Се знае, или не, зошто паднал авионот?

Вечер Прес - 26.02.2012

ОСУМ ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се посвети на својата татковина, Република Македонија.

Одбележана осумгодишнината од смртта на Борис Трајковски

Н.Македонија - 26.02.2012

На спомен – обележјето во Ротимље цвеќе положи македонска делегација предводена од минстерот за одбрана Фатмир Бесими. Претседателот Борис Трајковски беше личност која безрезервно и несебично се ...

Парастос на истрагата за „кингерот“

Дневник - 25.02.2012

Од држава која не сака да дознае како и зошто се случила погибијата на нејзиниот прв човек, претседателот Борис Трајковски, ниту пак да истражува темелно кој стои зад атентатот врз „таткото на ...

Кошаркарскиот куп во „Борис Трајковски“?

МКД - 24.02.2012

Најголемиот затворен спортски објект кај нас, салата „Борис Трајковски“ во Скопје, најверојатно ќе биде местото каде што за еден месец најдобрите македонски кошаркарски екипи ќе се обидат да дојдат ...

Врвот Kота 1 на Беласица го доби името Борис Трајковски

Дневник - 23.02.2012

Еден од врвовите на планината Беласица крај Струмица, кој досега се викаше Kота 1, од неодамна го понесе името на загинатиот македонски претседател Борис Трајковски.

Дали ќе се отвори нова истрага за смртта на Борис Трајковски

Сител - 23.02.2012

Најновиот извештај за авионската несреќа на Претстедателот Борис Трајковски, пред министрите најверојатно ќе се најде на првата владина седница веќе следната недела.

Планинари во чест на претседателот Трајковски ќе пешачат од Струмица до Скопје

Inpress - 23.02.2012

Гевгелија, 23. февруари 2012 (ИНПРЕС) Четири члена на планинарското друштво „Кожув“ од Гевгелија ќе учествуваат на Меморијалниот маратон „Борис Трајковски“.

Ќе отвори ли обвинителството нова истрага за падот на Кингерот

Канал5 - 22.02.2012

Извештајот на македонската воздухопловна комисија за испитување на причините за несреќата на Кингерот во која загина претседателот Трајковски открива нови моменти за несреќата и препорачува да се ...

Планинари маршираат во чест на Борис Трајковски

Дневник - 22.02.2012

Oд пред споменикот на претседателот Борис Трајковски во Струмица дваесетина планинари од Струмица, Радовиш, Неготино и Гевгелија го почнаа традиционалниот марш до алејата на великаните на гробиштата ...

Маглата од Мостар се' уште виси над Македонија

Утрински - 22.02.2012

Maглата од Мостар се' уште виси над Македонија. Извештајот, на кој посебен тим работел повеќе од три и пол години, веќе влезе во владина процедура Ќе има ли доволно докази во новиот извештај за ...

Авионот на Трајковски бил урнат од воено летало?

Press24 - 22.02.2012

Адвокатот на семејствата на загинатите во авионската несреќа на претседателот Борис Трајковски, Игнат панчевски, во изјава за сараевски Дневни Аваз тврди дека не станува збор за несреќа туку за ...

Трајковски бил убиен оти им се заканувал на западни дипломати

МКД - 22.02.2012

Претседателот Борис Трајковски бил убиен оти на високи западни државници им се заканил дека ќе обелодени компромитирачки информации за нивна вмешаност во корупција, за време на косовскиот конфликт и ...

Планинарски марш во чест на Борис Трајковски

Сител - 22.02.2012

Седма година по ред планинарите на свој начин, со планинарски марш му оддаваат почит на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски.

Фото: Адвокатот Панчевски: Странците го убија Борис Трајковски

Sky - 22.02.2012

Адвокатот Игнат Панчевски е правен застапник на семејството на еден од загинатите членови на делегацијата која заедно со претседателот Борис Трајковски загина во авионската несреќа на 26 февруари ...

Планинарски марш во чест на Борис Трајковски

Вечер Прес - 22.02.2012

Седма година по ред планинарите на свој начин, со планинарски марш му оддаваат почит на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски.

Истрагата за смрт на претседател е бескрајна приказна

Н.Македонија - 22.02.2012

На годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски, Владата повторно го актуализира прашањето за авионската несреќа од 26 февруари 2004 година.

Врз Борис Трајковски извршен атентат со воен авион (!)?

eReporter - 22.02.2012

Адвокатот на семејството на починатиот претседател Борис Трајковски, Игран Панчевски изнесе тврдење дека авионот во кој 2004 година загинал македонскиот претседател бил соборен со проектил од друг ...

Владата ќе бара нова истрага за загинувањето на Трајковски

Телма - 21.02.2012

По осум години од авионската несреќа кај Ротимље во близината на Мостар,во БиХ, најверојатно повторно ќе се отвори истрага за загинувањето на претседателот Борис Трајковски, членовите на неговиот ...

Нов извештај за несреќата во која загина Трајковски

Утрински - 21.02.2012

Најновиот извештај што ги анализира фактите во врска со падот на „кингерот“, при што животот го загубија претседателот Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет, влегува во владина процедура.

Шокантно тврдење: Борис Трајковски е убиен, доказите се во Скопје

Кирилица - 21.02.2012

Претседателот Борис Трајковски и патниците во „кингерот“, што се урна во 2004 година кај Мостар се брутално убиени, а доказите за атентатот се наоѓаат во Скопје, изјави за МКД, Игнат Панчевски, ...

Шокантно тврдење: Трајковски и сопатниците од „кингерот“ се брутално убиени

МКД - 21.02.2012

Претседателот Борис Трајковски и сите сопатници во „кингерот“ што се урна во 2004 година кај Мостар се брутално убиени, а доказите за атентатот се наоѓаат во Скопје.

Владата повторно ќе отвора истрага за загинувањето на Трајковски?

+инфо - 21.02.2012

По осум години од авионската несреќа кај Ротимље во близината на Мостар,во БиХ, најверојатно повторно ќе се отвори истрага за загинувањето на претседателот Борис Трајковски, членовите на неговиот ...

Панчевски - Трајковски е убиен, доказите се во Скопје

Inpress - 21.02.2012

Скопје, 21. февруари 2012 (ИНПРЕС) Претседателот Борис Трајковски и сите сопатници во „кингерот“ што се урна во 2004 година кај Мостар се брутално убиени, а доказите за атентатот се наоѓаат во ...

Борис Трајковски е убиен, доказите се во Скопје

Вечер Прес - 21.02.2012

Aдвокатот на семејството на еден од соработниците на Трајковски, Игнат Панчевски, изјавил дека лично ги видел доказите за атентаторот, а дел од нив и самиот го поседува.

Шокантно: Претседателот Трајковски бил убиен за тоа постојат докази и во Скопје!

Sky - 21.02.2012

Игнат Панчевски, адвокат на семејството на еден од соработниците на претседателот Борис Трајковски за МКД тврди дека претседателот Борис Трајковски и патниците во "кингерот", се брутално убиени, а ...

Нов извештај за смртта на Трајковски во владина процедура

Н.Македонија - 21.02.2012

Во изработката на извештајот се вклучени група специјалисти и експерти, кои имаа задача да направат дополнителна истрага на фактите и клучните моменти Најновиот извештај што ги анализира фактите во ...

Трајковски е убиен, доказите се во Скопје

Идивиди - 21.02.2012

Претседателот Борис Трајковски и сите сопатници во „кингерот“ што се урна во 2004 година кај Мостар се брутално убиени, а доказите за атентатот се наоѓаат во Скопје, тврди Игнат Панчевски, адвокат на ...

Во владина процедура најновиот извештај за падот на кингерот на претседателот Трајковски

Вест - 20.02.2012

СКОПЈЕ (Фото Б. Грданоски ) - Најновиот извештај што ги анализира фактите во врска со падот на кингерот, при што животот го загубија претседателот Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет ...

Адвокатот Панчевски тврди: Претседателот Трајковски е убиен, доказите се во Скопје

+инфо - 20.02.2012

Претседателот Борис Трајковски и патниците во „кингерот“, што се урна во 2004 година кај Мостар се брутално убиени, а доказите за атентатот се наоѓаат во Скопје, тврди за порталот мкд.мк, Игнат ...

Во владина процедура најновиот извештај за падот на кингерот на Трајковски

МРТ - 20.02.2012

Tweet Најновиот извештај што ги анализира фактите во врска со падот на кингерот, при што животот го загубија претседателот Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет влегува во владина процедура.

Најновиот извештај за падот на кингерот во владина процедура

Сител - 20.02.2012

Најновиот извештај што ги анализира фактите во врска со падот на кингерот, при што животот го загубија претседателот Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет влегува во владина процедура.

Ексклузивно: Извештај за смртта на Трајковски во владина процедура, па кај јавниот обвинител

Нетпрес - 20.02.2012

Најновиот извештај кој ги анализира фактите во врска со падот на кингерот, при што животот го загубија претседателот Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет, дефинитивно влегува во владина ...

Извештајот за смртта на Трајковски во владина процедура

Курир - 20.02.2012

Во владина процедура влегува најновиот извештај што ги анализира фактите во врска со падот на кингерот, при што животот го загубија претседателот Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет, ...

Најновиот извештај за смртта на Трајковски во владина процедура

Р.С.Европа - 20.02.2012

Најновиот извештај во врска со падот на кингерот, при кој загина претседателот Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет влегува во владина процедура.

Извештајот за смртта на Борис Трајковски во владина процедура

Вечер Прес - 20.02.2012

Она што е познато е дека во изработката на извештајот се вклучени група специјалисти и експерти кои имаа за задача да направат дополнителна истрага на фактите и клучните моменти, имајќи ја предвид ...

Извештај за смртта на Трајковски во владина процедура, па кај јавниот обвинител

Идивиди - 20.02.2012

Најновиот извештај што ги анализира фактите во врска со падот на кингерот, при што животот го загубија претседателот Борис Трајковски и членови на неговиот кабинет, дефинитивно влегува во владина ...