TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Садам седна на обвинителната клупа

Дневник - 23.07.2005

СПЕЦИЈАЛЕН ТРИБУНАЛ ВО БАГДАД Арапската сателитска телевизија "Ал Арабија" прикажа видеоснимка на која се гледа како поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин се појавува пред судот во Багдад, јави Макфакс. На снимката е прикажано читањето на обвинението против Хусеин.

Снимки од судењето на Садам Хусеин

Време - 23.07.2005

ИРАК Трибуналот што му суди на соборениот ирачки диктатор Садам Хусеин објави снимка од судењето, на која се гледа како обвинителот го испрашува Садам за масакр во селото Дурџал. Садам е обвинет дека го наредил уништувањето на ова село населено со ирачки шиити, во гнев откако таму врз него бил ...

Судењето на Садам Хусеин емитувано на „Ал Арабија“

А1 - 22.07.2005

Арапската телевизија „Ал Арабија“, емитуваше видео снимка од судењето против Садам Хусеин. Сослушувањето е дел од одвоениот случај против Хусеин, во врска со убиството на 150 шиити во 1982 година во селото Mдуџаил, веднаш по неуспешниот обид за негов атентат.

Ирачкиот трибунал го обвини Садам за убиство на Шиити во 1982 година

Вест - 18.07.2005

БАГДАД, 18 јули (Ројтерс) - Ирачкиот специјален трибунал ги изнесе првите обвинувања против Садам Хусеин за злосторства што ги стори додека беше на власт. Главниот истражен судија на трибуналот во Багдад изјави дека Садам е обвинет заедно со уште тројца во врска со убиството на шиитски муслимани во ...

Ирачкиот трибунал ги изрече првите обвиненија против Садам

Утрински - 18.07.2005

За злосторствата извршени под негова власт во Ирак Садам Хусеин е обвинет, заедно со уште три лица, за убиството на шиитските муслимани во селото Дуџаил северно од Багдад во 1982 година, соопшти главниот истражен судија на специјалниот ирачки трибунал, Рает Џухи БАГДАД - Ирачкиот специјален ...