TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентскиот и професорскиот пленум бараат прием кај Иванов

24 Вести - 11.01.2015

Во пресрет на собраниската седница на која се очекува конечно изгласување на пакетот предложени закони од областа на образованието, Ви се обраќаме како на претседател на Републиката, но и како на наш колега и професор, со барање да примите ...

Професорскиот пленум бара повлекување на законот или бојкот на наставата

24 Вести - 11.01.2015

Повлекување на предлог законот за високо образование бара професорскиот и студентскиот пленум, во спротивно не се исклучени нови протести, но и бојкот на наставата, вели професорката Гордана Силјановска од Професорскиот ...

Професорите и студентите можно е да ја бојкотираат наставата

Нова ТВ - 11.01.2015

Професорскиот и студентскиот пленум бараат да се повлече Законот за високо образование кој ноќта меѓу петокот и саботата, во 3 часот помина на комисијата за Образование наука и спорт во второ читање.

Професорскиот и Студентскиот пленум бараат прием кај претседателот Иванов

МКД - 11.01.2015

Бараме да примите претставници на двата пленума и да ги сослушате нашите аргументи за тоа дека со предложените закони флагрантно се крши Уставот, човековите права, како и европските и меѓународните документи кои ја нагласуваат универзитетската ...

Студентскиот пленум објави сатиричен приказ на владините реформи

Радио МОФ - 11.01.2015

Студентскиот пленум на својот канал на Јутјуб објави сатирично видување на владините реформи, направено со помош на легендарната британска хумористична група Монти Пајтон и нејзината „Смешна ...

Професорскиот пленум бара повлекување на законот или бојкот на наставата

Локално - 11.01.2015

Повлекување на предлог законот за високо образование бара професорскиот и студентскиот пленум, во спротивно не се исклучени нови протести, но и бојкот на наставата, вели професорката Гордана Силјановска од Професорскиот пленум за 24 ...

Професорскиот пленум бара прием кај претседателот Иванов

Локално - 11.01.2015

„Во пресрет на собраниската седница на која се очекува конечно изгласување на пакетот предложени закони од областа на образованието, Ви се обраќаме како на Претседател на Републиката, но и како на наш колега и професор, со барање да примите ...

Професорскиот и Студентскиот пленум бараат прием кај претседателот Иванов

Тера - 11.01.2015

Бараме да примите претставници на двата пленума и да ги сослушате нашите аргументи за тоа дека со предложените закони флагрантно се крши Уставот, човековите права, како и европските и меѓународните документи кои ја нагласуваат универзитетската ...

Професорскиот пленум бара повлекување на законот или бојкот на наставата

Тера - 11.01.2015

Професорскиот и студентскиот пленум бараат да се повлече Законот за високо образование кој ноќта меѓу петокот и саботата, во 3 часот помина на комисијата за Образование наука и спорт во второ читање.

ВИДЕО „Студентски пленум“ ги стави Груевски, Адеми и Спировски во спот

+инфо - 11.01.2015

Студентскиот пленум на својот канал на Јутјуб објави сатирично видување на владините реформи, направено со помош на легендарната британска хумористична група Монти Пајтон и нејзината „Смешна ...

Професорите и студентите можно е да ја бојкотираат наставата

+инфо - 11.01.2015

Професорскиот и студентскиот пленум бараат да се повлече Законот за високо образование кој ноќта меѓу петокот и саботата, во 3 часот помина на комисијата за Образование наука и спорт во второ читање.

„Професорски пленум“ со писмо бара средба со претседателот Иванов

Sky - 11.01.2015

Претставници на „Професорски пленум“ денеска испратија писмо до претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во кое се бара средба на која претставници на професорскиот и на студентскиот пленум би му ги образложиле своите ставови за ...

(ВИДЕО) Професорскиот пленум: Повлекување на законот или нови протести, но и бојкот на наставата

Либертас - 11.01.2015

Повлекување на предлог законот за високо образование бара професорскиот и студентскиот пленум, во спротивно не се исклучени нови протести, но и бојкот на наставата, вели професорката Гордана Силјановска од Професорскиот пленум, пренесе 24 Вести .

ВИДЕО: Олимпијада за реформи – Студентски пленум направи пародија со Груевски и Адеми

Либертас - 11.01.2015

Студентскиот пленум објави видео-пародија за тоа како ги гледаат владините реформи, односно процес на носење реформи во стил на Монти ...

Студентскиот и професорскиот пленум бараат прием кај Иванов

Вечер - 11.01.2015

Ова барање го поткрепуваме со фактот што најголем дел од нашите декански и ректорски управи формално ги отфрлија предлог-измените и бараа повлекување на законите, што беше целосно игнорирано од надлежните институции", пишува во писмото - барање за ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - 33,3 проценти

Вест - 10.01.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Со тротинет низ цел свет Не знам зошто професорите од Професорскиот пленум беа изненадени оној ден кога пред "Александар палас", среде прес-конференција, им се појави премиерот Никола Груевски? Ај што беа изненадени.

Професорскиот пленум бара прием кај претседателот Иванов

Нова ТВ - 10.01.2015

Професорскиот пленум соопшти дека побарал прием кај претседателот Ѓорге Иванов за да ги сослуша нивните аргументи за неопходност од анализа и дебата за Законот за високо образование. -Во пресрет на собраниската седница на која се очекува конечно ...

Професорскиот пленум бара прием кај претседателот Иванов

Радио МОФ - 10.01.2015

Професорскиот пленум соопшти дека побарал прием кај претседателот Ѓорге Иванов за тој да ги сослуша нивните аргументи за неопходност од анализа и дебата за Законот за високо образование. „Во пресрет на собраниската седница на која се очекува конечно ...

Студентски пленум и Професорскиот пленум испратија писмо до Претседателот Иванов

Факултети - 10.01.2015

До: Претседателот на Република Македонија Проф. д-р Ѓорге Иванов 10 јануари 2015 година Почитуван Претседателе Иванов, Во пресрет на собраниската седница на која се очекува конечно изгласување на пакетот предложени закони од областа на ...

Писмо до Претседателот Иванов од Професорскиот пленум

Локално - 10.01.2015

Професорскиот пленум упати писмо до Кабинетот на Претседателот на РМ, во кое се бара средба на која што претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум би му ги образложиле своите ставови на Претседателот Иванов.

Професорскиот и студентскиот пленум бара средба со Иванов

Бриф - 10.01.2015

Професорскиот пленум упати писмо до Кабинетот на Претседателот Ѓорѓе Иванов во кое се бара средба на која што претставници на Професорскиот и Студентскиот пленум би му ги образложиле своите ставови на Претседателот Иванов.

Писмо до Претседателот Иванов од Професорскиот пленум

А1 On - 10.01.2015

Во име на Професорскиот пленум : проф. д-р Гордана Силјановска Давкова проф. д-р Абдулменаф Беџети Двајца претставници во име на Студентскиот ...

Професорскиот пленум бара прием кај претседателот Иванов

Либертас - 10.01.2015

Професорскиот пленум соопшти дека побарал прием кај претседателот Ѓорге Иванов за да ги сослуша нивните аргументи за неопходност од анализа и дебата за Законот за високо образование. „Во пресрет на собраниската седница на која се очекува конечно ...

Кој во клин, кој во плоча

Глас на Америка - 09.01.2015

Предлог-законот за високо образование на второ читање; Професорскиот пленум се жали до ЕК, а власта одбива да го пролонгира донесувањето Членовите на собраниската Комисија за образование, наука и спорт денес на второто читање во Собранието почнаа со ...

Денес второ читање на измените на Законот за високо образование

Кајгана - 09.01.2015

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за високото образование, денес ќе се најде пред собраниската Комисија за образование и наука на второ читање и покрај барањето на Професорскиот и Студентскиот пленум за негово повлекување.

Професорите не се откажуваат, бараат повлекување на законот- отпорот продолжува!

Локално - 09.01.2015

Сознанијата на БИРН говорат дека по долготрајните дискусии во Професорскиот пленум ставовите во последниве три дена се усогласуваат, а дел од прашањата за идните активности и консолидирање на редовите ќе бидат разгледувани на денешниот ...

ИНТЕРВЈУ проф. Владимир Мартиновски: Медиумски терор за укинување на автономијата!

Фактор - 09.01.2015

Со новиот предлог Закон за високо образование кој е во собраниска процедура и кој предвидува воведување на државен испит, научни трудови за професорите во реномирани списанија со импакт фактор, како и казнени одредби за раководствата на факултетите, ...

Студентски пленум: „Експресниот воз”  на власта бега од контрола!

Фактор - 09.01.2015

Предлог Законот за високо образование кој денеска е на второ читање на Собраниската комисија за образование, наука и спорт, според студентите, очекувано е брзо да биде изгласан. Ова велат од Студентскиот пленум ќе биде најголемата грешка на ...

Измените на Законот за високо образование на второ читање

Тера - 09.01.2015

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за високото образование, во петок е пред собраниската Комисија за образование и наука на второ читање и покрај барањето на Професорскиот и Студентскиот пленум за негово повлекување.

Професорскиот пленум демантира дека добиле покана за дебата во Собрание

Бриф - 09.01.2015

Професорскиот пленум категорично демантира дека добил каква било покана да учествува на расправата на собраниската Комисија за образование и наука закажана за 9 јануари 2015. Професорскиот пленум потсетува дека во меѓувреме објави дека предложените ...

Измените на Законот за високо образование на второ читање

Хајд Парк - 09.01.2015

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за високото образование, во петок е пред собраниската Комисија за образование и наука на второ читање и покрај барањето на Професорскиот и Студентскиот пленум за негово повлекување.

Професорски пленум: Не добивме покана за расправата на Собраниската комисија

А1 On - 09.01.2015

Професорскиот пленум категорично демантира дека добил каква било покана да учествува на расправата на собраниската Комисија за образование и наука закажана за 9 јануари 2015. Професорскиот пленум потсетува дека во меѓувреме објави дека предложените ...

Професорски пленум: Не сме поканети на комисиската расправа за државниот испит

+инфо - 09.01.2015

Професорскиот пленум категорично ја демантира информацијата на телевизијата Канал 5, дека добил каква било покана да учествува на расправата на собраниската Комисија за образование и наука која е закажана за денеска.

Давајте предлози, рокот не е истечен

Н.Македонија - 09.01.2015

Претставниците на Професорскиот пленум побараа веднаш да се повлечат предложените измени на Законот за високо образование. Истото тоа го бараат и студентите од движењето Студентски пленум Професорите со различни гледишта за унапредување на ...

Рецензија: Премиерот го збунил професорскиот пленум – по консултациите со СДСМ професорите побегнаа од дебата

СПФМ - 09.01.2015

Имаме тенденциозен текст кој делумно се темели на факти, кои, пак, се искривоколчени до таа мерка што сериозно е разнишана вкупната вистинитост на материјалот. Во суштината лежи длабок спин, би рекле со политичка позадина, чија цел е да ја ...

Клековски за потегот на професорскиот пленум: Не знаат што прават

Нетпрес - 09.01.2015

Тоа што професорите не влегоа во Собранието во понеделникот, кога се одржуваше дебатата за реформите во високото образование, е само потврда дека внатре во професорскиот пленум, всушност постојат несогласување и разлики, односно професорите не знаат ...

Студентски пленум: „Експресниот воз” на власта бега од контрола!

Либертас - 09.01.2015

Предлог Законот за високо образование кој денеска е на второ читање на Собраниската комисија за образование, наука и спорт, според студентите, очекувано е брзо да биде изгласан. Ова велат од Студентскиот пленум ќе биде најголемата грешка на ...

Професорскиот пленум демантира дека добил покана за дебата во собрание

Либертас - 09.01.2015

Професорскиот пленум категорично демантира дека добил каква било покана да учествува на расправата на собраниската Комисија за образование и наука закажана за 9 јануари 2015. (Оваа дезинформација беше објавена вчера на Канал 5, но пренесена и на ...

Измените на Законот за високо образование на второ читање

Fox.mk - 09.01.2015

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за високото образование, во петок е пред собраниската Комисија за образование и наука на второ читање и покрај барањето на Професорскиот и Студентскиот пленум за негово повлекување.

И приврзаниците на Пленумот и опозицијата удрија по “пленумците“

Курир - 09.01.2015

Срамниот потег на таканаречениот Професорски пленум прво да прифати дебата за реформите во високото образование, а потоа да си го погази зборот и да не се појави на местото кое професорите самите го бараа, наиде на остри реакции дури и кај ...

Најголемите поддржувачи на опозицијата „удрија“ по пленумците!

Пулс24 - 09.01.2015

Срамниот потег на таканаречениот Професорски пленум прво да прифати дебата за реформите во високото образование, а потоа да си го погази зборот и да не се појави на местото кое професорите самите го бараа, наиде на остри реакции дури и кај ...

Збунет пленум

Курир - 09.01.2015

Дебата. Само шест букви и значење кое нуди решавање на многу спорови и ситуации. Но колкумина ќе сфатат што сакам да кажам, не знам. Инаку, дебатирањето е метод за аргументирање на своето мислење.

Студентски пленум: Повлечете го законот, па ќе дојдеме на дебата

Вест - 08.01.2015

Студентскиот пленум побара од премиерот Никола Груевски да ги повлече измените на Законот за високото образование, кои се во Собрание на второ читање. Студентскиот пленум соопшти дека нема да ги изложува ставовите во дебати кои не можат да влијаат ...

Студентскиот пленум му напиша писмо на премиерот

Телма - 08.01.2015

Почитуван претседателе на влада. Писмото ви го упатувам Вам, како иницијатор на целата расправа со цел да го повлечете законот, па заедно да изготвиме нов.По овој предлог закон сега, нема за што да дебатираме, прочита дел од неговата содржина Иван ...

Вето од Иванов или граѓанска непослушност

Р.С.Европа - 08.01.2015

Студентите и професорите се надеваат дека претседателот Ѓорѓе Иванов ќе стави вето на измените во Законот за високо образование, ако тоа не се случи разгледуваат начини за изразување на револтот.

Професорите се консолидираа, отпорот кон државниот испит продолжува

Призма - 08.01.2015

И од Професорскиот и од Студентскиот пленум се свесни дека во Собранието ќе поминат предложените законски измени, но велат дека тоа нема да ги спречи да се противат на овие реформи, за кои се тврди дека во целост ја нарушуваат автономијата на ...

Студентски пленум: Прво повлекување на измените во законот, па ќе дојдеме на дебата!

МКД - 08.01.2015

Откако ќе се повлечат измените, на легален терен, и во време кога апсолутната моќ и контрола врз законот ќе биде во рацете на легитимни тела, ќе може да дебатираме сите ние заедно со професорите за најдобрите системски решенија за унапредување на ...

Професорскиот пленум бара стопирање на реформите

Дневник - 08.01.2015

Професорскиот пленум вчера побара Владата веднаш да ги повлече предлог-измените на Законот за високото образование како одговор на повикот на Владата за идеи и предлози за унапредување на реформата во високото образование, објавен во вторникот.

Не знаат што сакаат

Дневник - 08.01.2015

Тоа што професорите не влегоа во Собранието во понеделникот, кога се одржуваше дебатата за реформите во високото образование, е само потврда дека внатре во професорскиот пленум, всушност постојат несогласување и разлики, односно професорите не знаат ...

Професорскиот пленум упати писмо до еврокомесарите Наврачич и Хан

Локално - 08.01.2015

Професорскиот пленум испрати писмо до Еврокомесарот за образование, култура, млади и спорт, Тибор Наврачич и до Еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. Во писмото се посочува на нетранспарентноста и недомократичното усвојување ...

Последната надеж е кај Иванов,потоа или бојкот или граѓанска непослушност!?

Локално - 08.01.2015

По влегувањето на измените на Законот за високото образование надежите на студентите и на професорите се во претседателот Ѓорѓе Иванов, од кого веќе побараа да стави вето на измените-информира РСЕ.

Студентски пленум: Прво повлекување на измените во законот, па ќе дојдеме на дебата!

Тера - 08.01.2015

Откако ќе се повлечат измените, на легален терен, и во време кога апсолутната моќ и контрола врз законот ќе биде во рацете на легитимни тела, ќе може да дебатираме сите ние заедно со професорите за најдобрите системски решенија за унапредување на ...

Професорите се консолидираа, отпорот кон државниот испит продолжува

+инфо - 08.01.2015

И од Професорскиот и од Студентскиот пленум се свесни дека во Собранието ќе поминат предложените законски измени, но велат дека тоа нема да ги спречи да се противат на овие реформи, за кои се тврди дека во целост ја нарушуваат автономијата на ...

Писмо од Професорскиот пленум до Еврокомесарите Наврачич и Хан

А1 On - 08.01.2015

Професорскиот пленум испрати писмо до Еврокомесарот за образование, култура, млади и спорт, Тибор Наврачич и до Еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. Во писмото се посочува на нетранспарентноста и недомократичното усвојување ...

Рецензија: Професорите бараа дебата, па избегаа

СПФМ - 08.01.2015

Овој текст не може да се каже дека е вистинит. Во него е злоупотребена една изјава по која се подведува една цела неформална организација. Поради тоа, текстот нема намера да ја прикаже вистината во целост, туку има само една цел: да ги направи сите ...

„Студентски пленум“ бара да се повлече законот, па потоа да дебатираат

Sky - 08.01.2015

Барањето на „Студентски пленум“ е да се повлече законот за високо образование кој предвидува воведување државен испит на факултетите, па дури тогаш може да се води дебата. Ова, преку својата фејсбук-страница , студентите му го порачаа на премиерот ...

Студентски пленум: Повлечете го законот, па ќе дојдеме на дебата

Либертас - 08.01.2015

Соопштение на Студентски пленум: Се чини дека, како и сите претходни пораки кои ги испраќаше Студентскиот пленум, беше извадена од контекст (односно спинувана) и најголемата порака за потребата од дебатирање за новите законски решенија.

„Професорски пленум“ бара да се повлечат измените на Законот за високо образование

Sky - 08.01.2015

Иницијативата „Професорски пленум“ денеска објави соопштение во кое се вели дека имаат само една сугестија до Владата за измените на Законот за високо образование (државниот испит), а тоа е тие веднаш да бидат повлечени.

„Професорски пленум“: Претседателе, застанете до вашите колеги и до студентите

Sky - 08.01.2015

„Професорски пленум“, преку соопштение, извести дека е отворена петиција за собирање потписи што ќе му бидат испратени на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за да стави вето на Законот за високото образование.

Професорите се консолидираа, отпорот кон државниот испит продолжува

Либертас - 08.01.2015

Сознанијата на БИРН говорат дека по долготрајните дискусии во Професорскиот пленум ставовите во последниве три дена се усогласуваат, а дел од прашањата за идните активности и консолидирање на редовите ќе бидат разгледувани на денешниот состанок.

„Професорскиот пленум“ пропушти шанса за дебата за реформите во образованието

МРТ - 08.01.2015

Експертската јавност пак се сомнева дека зад избегнувањето на дебатата се кријат партиски интереси... Од скандал до јавен срам за „Професорскиот пленум“ - се коментарите на социјалните мрежи откако „Пленумците“ јавно прифатија да учествуваат на ...

Професорскиот пленум до Премиерот: Имаме само една сугестија, повлечете ги измените

Макфакс - 08.01.2015

Професоркиот пленум бара од Владата веднаш да ги повлече измените за Законот за високо образование, откако во вторникот Владата побара професорите и студентите да ги испратат предлози за измените на Законот за високо образование.

Професорскиот Пленум до Владата, веднаш да ги повлече измените на Законот за високо образование

24 Вести - 07.01.2015

Професорскиот Пленум соопштува дека има само една сугестија за предлог-измените на Законот за високо образование – веднаш да бидат повлечени. Ова е одговорот на професорите до Владата, која вчера ги повика сите заинтересирани субјекти, посебно ...

Професорскиот пленум отвори петиција за Законот за образование

Нова ТВ - 07.01.2015

Професорскиот пленум ја информира јавноста дека е отворена петиција за собирање потписи која ќе биде испратена до Претседателот на РМ, проф. д-р. Ѓорѓе Иванов, барајќи од него да застане зад своите колеги, професори и студенти и да стави вето на ...

Професорски пленум: Премиере имаме еден предлог - Повлечете ги измените!

Нова ТВ - 07.01.2015

- Почитуван Премиер на Република Македонија, Професорскиот пленум со особено задоволство Ви соопштува дека имаме една сугестија за предлог-измените во Законот за високо образование - Повчелете ги веднаш! Ова е одговорот на професорите кои ги ...

Професорски пленум: Премиере, повлечете ги измените на Законот за високо образование

Вест - 07.01.2015

Професорскиот пленум писмено побара од премиерот Никола Груевски да ги повлече предлог измените на Законот за високо образование. Во писмото што професорите го испратиле до Владата има само една реченица "Со особено задоволство ви соопштуваме дека ...

Студентскиот пленум до Груевски: Повлечете го законот, па ќе дојдеме на дебата

Нова ТВ - 07.01.2015

Основното барање беше и останува исто - повлечете го законот! Ова е пораката која Студентскиот пленум преку својата фејсбук-страница му ја прати вечерва на премиерот Никола Груевски во врска со промените на Законот за високо образование.

Индексот И уставот

Нова ТВ - 07.01.2015

Пишува: професор Димитар Димитров Индексот е легитимација на студентот, уставот е легитимација на државата. Начинот на кој индексот и уставот беа посредувани на студентските протести е многу показателен.

Професорски Пленум сугерира Груевски да го повлече законот

Р.С.Европа - 07.01.2015

Професорскиот пленум денеска на премиерот Никола Груевски му сугерира да ги повлече измените во Законот за високо образование. Во соопштението на Фејсбук страницата на Професорскиот Пленум пишува: „ОДГОВОР НА ПРОФЕСОРСКИОТ ПЛЕНУМ ПО ПОВОД ...

Професорска петиција до нивниот колега, претседателот Ѓорге Иванов

Р.С.Европа - 07.01.2015

Професорскиот пленум отвори петиција за собирање потписи која ќе биде испратена до претседателот Ѓорге Иванов, барајќи од него да застане зад своите колеги, професори и студенти и да стави вето на пакетот закони од областа на образованието, доколку ...

Студентски пленум: Премиере, повлечете го законот, па ќе дојдеме да дебатираме

Фокус - 07.01.2015

Студентскиот пленум нема да ги изложува ставовите во дебати кои не можат да влијаат на законот. Нашата идеја е да дебатираме околу потребата да се воведе вакво тестирање, а не за техничките недостатоци на тестирањето.

Студентски пленум: Повлечете го законот, па ќе дојдеме на дебата

Радио МОФ - 07.01.2015

Студентската иницијатива Студентски пленум која е против воведувањето државен испит во високото образование денеска на својата Фејсбук страница го искоментира излагањето на премиерот Никола Груевски за време на средбата во понеделникот меѓу ...

Професорски пленум со една сугестија до Владата за државниот испит

Радио МОФ - 07.01.2015

Иницијативата Професорски Пленум денеска објави соопштение во кое се вели дека тие имаат само една сугестија до Владата за измените на Законот за високо образование (државниот испит), а тоа е веднаш да бидат повлечени.

Професорски пленум: Имаме еден предлог премиере, повлечете го законот

Фокус - 07.01.2015

Ваквата реакција следува откако Владата објави дека ќе прифати дел од забелешките слушнати на дебатата од пред два дена во Собранието, но дека се уште има простор за предлози, а во тој котекст може да излезат со аргументи и членовите на ...

Професорскиот пленум со петиција пред колегата, претседателот Иванов

Фокус - 07.01.2015

Петицијата следува по проценката дека Владата нема да го испочитува барањето на пофесорите и да ги повлече законските измени и дека тие ќе поминат во парламентот. Професорскиот пленум преку соопштение извести дека е отворена петиција за собирање ...

Професорскиот пленум повторно побара повлекување на државниот

Алсат-М - 07.01.2015

Професорскиот пленум ги оценува како парцијално решение неколкуте од прифатените решенија од Владата и Министерството за образование за државниот испит. Преку соопштение, професорите бараат од премиерот да се повлече од предлог-измените во Законот ...

Студентскиот пленум до Груевски: Повлечете го законот, па ќе дојдеме на дебата!

Локално - 07.01.2015

Основното барање беше и останува исто – повлечете го законот! Ова е пораката која Студентскиот пленум преку својата фејсбук-страница му ја прати вечерва на премиерот Никола Груевски во врска со промените на Законот за високо образование кои ...

Студентски пленум: Повлечете го законот, па ќе дојдеме на дебата

Факултети - 07.01.2015

Се чини дека, како и сите претходни пораки кои ги испраќаше Студентскиот пленум, беше извадена од контекст (односно спинувана) и најголемата порака за потребата од дебатирање за новите законски решенија.

Професорскиот пленум со сугестија за предлог-измените на Законот за високото образование

Факултети - 07.01.2015

Соопштение за јавноста ОДГОВОР НА ПРОФЕСОРСКИОТ ПЛЕНУМ ПО ПОВОД ЗАМОЛНИЦАТА НА ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ЗА ИСПРАЌАЊЕ СУГЕСТИИ ЗА ПРЕДЛОГ-ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ Почитуван Премиер на Република Македонија, Професорскиот ...

Професорски пленум со петиција до Претседателот на РМ проф. д-р. Ѓорѓе Иванов

Факултети - 07.01.2015

Професорскиот пленум ја информира јавноста дека е отворена петиција за собирање потписи која ќе биде испратена до Претседателот на РМ, проф. д-р. Ѓорѓе Иванов, барајќи од него да застане зад своите колеги, професори и студенти и да стави вето на ...

Студентски пленум: Основното барање беше и останува исто – повлечете го законот!

Фактор - 07.01.2015

„Повлечете го законот, па ќе дојдеме на дебата“, ова денеска го порачаа од Студентскиот пленум, заклучувајќи дека како и сите испратени пораки, така и најголемата порака за потребата од дебата за новите законски решенија е извадена од контекст ...

Професорски пленум јавно испрати категотично барање до Премиерот

Локално - 07.01.2015

Професорите испратија предлог до премиерот Никола Груевски со кој категорично наведуваат дека измените во Законот за високо образование е неопходно да се повлечат. Професорскиот пленум без да наведува подетали причини, во една реченица сугерира како ...

Повлечете ги веднаш – Сугестија на Професорскиот пленум до Премиерот за предлог измените во високото образование!

Фактор - 07.01.2015

Од Професорскиот пленум по повод барањето на Владата за испраќање на сугестии за предлог-измените на Законот за високо образование денеска се изјаснија кратко и децидно: „Повлечете ги веднаш“.

Професорскиот пленум со петиција ќе бара Иванов да стави вето на пакетот закони за образованието!

Фактор - 07.01.2015

Професорскиот пленум соопшти дека е отворена петиција за собирање потписи која ќе биде испратена до Претседателот на РМ, проф. д-р. Ѓорѓе Иванов со барање да застане зад своите колеги, професори и студенти и да стави вето на пакетот закони од ...

Опозициските медиуми се обидоа да го сокријат јавниот срам на професорскиот пленум

Алфа - 07.01.2015

„Државен испит: Професорите ја одбија поканата на Груевски за дебата во Собрание“. „Груевски „упадна“ на прес-конференција и ја презакажа дебатата“. „Државен испит: Професорите ја одбија поканата на Груевски за дебата во Собрание“.

СНЕЖАНА ТРПЕВСКА: Власта стравува од јавна дебата оти има недостаток на визија!

Фактор - 07.01.2015

На еден ден пред предлог -Законот за високо образование да се најде на второ читање на матичната Собраниска комисија, од Професорскиот пленум уште еднаш алармираат дека нема дилема дека власта со целата своја машинерија турка законските измени да се ...

Студентски пленум: Повлечете го законот, па ќе дојдеме на дебата!

+инфо - 07.01.2015

Студентскиот пленум со чудење гледа на излагањето на премиерот на понеделничката „дебата“ во Собранието. „Според него, веќе три месеца се водела дебата околу измените во Законот за високо образование.

Студентски пленум: Државниот испит не е дел од програмата на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 07.01.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница објави дел од програмата на владеачката ВМРО-ДПМНЕ со која победи на последните парламентарни избори. „Државниот испит како дел од измените во високото образование не е дел од изборната програма на ...

ФОТО Професорски пленум: Имаме предлог за Груевски - повлечете го законот!

+инфо - 07.01.2015

Професорскиот пленум на барањето на владата за предлози и сугестии за измените на Законот за високо образование, одговори денеска преку писмо. „Имаме само една сугестија за предлог измените на Законот за високо образование - повлечете ги веднаш“, ...

Професорскиот пленум до Груевски: Повлечете ги веднаш предлог-измените

А1 On - 07.01.2015

Откако Владата на Република Македонија вчера упати повик до сите субјекти кои имаат интерес и конкретни идеи и предлози за понатамошно унапредување на реформата во високото образование во писмена верзија.

Петиција на Професорскиот пленум за Иванов да стави вето на државниот испит

А1 On - 07.01.2015

Професорскиот пленум ја информира јавноста дека е отворена петиција за собирање потписи која ќе биде испратена до Претседателот на Ѓорге Иванов, барајќи од него да застане зад своите колеги, професори и студенти и да стави вето на пакетот закони од ...

Професорскиот пленум има една сугестија – повлечете го законот!

Бриф - 07.01.2015

Професорскиот Пленум соопштува дека има само една сугестија за предлог-измените на Законот за високо образование – веднаш да бидат повлечени. Ова е одговорот на професорите до Владата, која вчера ги повика сите заинтересирани субјекти, посебно ...

Провладините медиуми во црна кампања против Ванковска

+инфо - 07.01.2015

Провладините медиуми, на чело со порталите Курир и Нетпрес, ја продолжуваат бруталната пресметка со членовите на Професорскиот пленум и со професорите кои не ги поддржуваат измените на Законот за високо образование.

Опозициските медиуми во обид да го прикријат фијаското на професорите

Нетпрес - 07.01.2015

Со класични манипулации медиумите на СОРОС и СДСМ продолжуваат со обидот да ги “исперат“ пленумците професори по фијаското кое го доживеаја. Најгласните професори кои се против реформи во високото образование избегаа од аргументиран дијалог, иако ...

„Професорски пленум“: „Дебатата“ беше нелегална, нелегитимна и многу задоцнета

Sky - 07.01.2015

„Професорски пленум“ денеска преку соопштение реагираше на вчерашната дебата во Собранието за предложените законски измени во високото образование. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме соопштението.

Залудно Соросовите медиуми го прикриваат бегството на „Пленумци“

Република - 07.01.2015

Залуден е обидот на медиумите на СОРОС и СДСМ со класични манипулации да ги “исперат“ пленумците од фијаското кое го доживеаја. Ништо не може да го сокрие бламот на најгласните професори кои се против реформи во високото образование, кои класично ...

Најгласните професори против реформите во високото образование избегаа од дијалог

Република - 07.01.2015

Покрај Професорскиот, ниту Студентскиот пленум нема алиби за бегството од дебатата, бидејќи непосредно пред нејзиниот почеток, владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев јасно стави до знаење дека студентите се добредојдени на дебатата Најгласните ...

ФОТО: „Професорите “пленумци“ не се спремни сега, може ли следниот час?“

Нетпрес - 07.01.2015

Социјалните мрежи се преплавени со коментари по дебаклот кој го доживеа таканаречениот Професорски пленум случување завчера пред хотелот Александар Палас, кога првично прифати, а потоа одби да се појави на дебатата за високото образование, пишува ...

Страв од јавна дебата или недостаток на визија?

Либертас - 07.01.2015

Досегашните искуства кои според професорите и студентите покажаа дека надлежните не сакаат аргументирано соочување на фактите и средба на заедничка маса под лупа на јавноста, само е дополнителен показател дека власта нема интерес ниту волја да ...

Студентски пленум: Државниот испит не е дел од програмата на владеачката партија

Либертас - 07.01.2015

Студентскиот пленум на својата Фејсбук страница објави дел од програмата на владеачката ВМРО-ДПМНЕ со која победи на последните парламентарни избори. „Државниот испит како дел од измените во високото образование не е дел од изборната програма на ...

Професорски пленум: Имаме една сугестија, повлечете ги измените во високото образование веднаш

Либертас - 07.01.2015

Професорскиот пленум испрати одговор на барањето на Владата за испраќање сугестии за предлог-измените на Законот за високото образование. „Почитуван Премиер на Република Македонија, Професорскиот пленум со особено задоволство Ви соопштува дека има ...

Опозициските медиуми во обид да ги исперат „Пленумците“

Сител - 07.01.2015

Додека социјалните мрежи се преплавени со сеирџиски статуси и коментари за професорите по завчерашните случувања пред Александар Палас, дел од медиумите на СОРОС блиски до опозицијата се обидуваат да ги исперат “пленумците” и со манипулации да ја ...

Опозициските медиуми во обид да ја прикријат вистината која беше на очиглед на јавноста

Курир - 07.01.2015

Медиумите на СОРОС и СДСМ со класични манипулации продолжуваат во обидот да ги “исперат“ пленумците професори по фијаското кое го доживеаја. Најгласните професори кои се против реформи во високото образование избегаа од аргументиран дијалог, иако ...

Медиумите на СОРОС и СДСМ со класични манипулации продолжуваат во обидот да ги „исперат“ пленумците

Пулс24 - 07.01.2015

Медиумите на СОРОС и СДСМ со класични манипулации продолжуваат во обидот да ги “исперат“ пленумците професори по фијаското кое го доживеаја. Најгласните професори кои се против реформи во високото образование избегаа од аргументиран дијалог, иако ...

Најгласните професори против реформите во високото образование избегаа...

Пулс24 - 07.01.2015

Најгласните професори кои се против реформи во високото образование класично избегаа од аргументиран дијалог, иако првично прифатија да се појават на местото кое самите го побараа, Законодавниот дом Откако паднаа маските и на сите им стана јасно кои ...

ФОТО: „Сакам да се извинам од името на целиот клас. Не сме спремни сега, ако може за следниот час?“

Пулс24 - 07.01.2015

Социјалните мрежи се преплавени со коментари по дебаклот кој го доживеа Професорскиот пленум. Завчера пред хотелот Александар Палас, претставниците од Професорскиот пленум првично прифатија, а потоа одбија да се појават на дебатата за високото ...

ФОТО: „Професорите “пленумци“ не се спремни сега, може ли следниот час?“

Курир - 07.01.2015

Социјалните мрежи се преплавени со коментари по дебаклот кој го доживеа таканаречениот Професорски пленум случување завчера пред хотелот Александар Палас, кога првично прифати, а потоа одби да се појави на дебатата за високото образование.

Професорскиот пленум до Груевски: Ние сме за демократија, не за демократура

24 Вести - 06.01.2015

„Ние сме за политика во границите на правото. Ние сме за функционална демократија, а не за демократура, заснована врз виртуелна, фабрикувана согласност“ - му пишаа од Професорскиот пленум на премиерот Груевски.

Дебатата за реформи во високото образование се префрли во Собранието, без Професорскиот пленум

24 Вести - 06.01.2015

Вратите за студентите повторно останаа затворени на дебатата која денеска се одржа за реформите во високото образование. Од Mинистерството за образование, ги поканија ректорите на универзитетите, претставници на интеруниверзитетската конференција и ...

Професорски пленум до Груевски: Нема да бидеме соучесници во кршење на Уставот!

Нова ТВ - 06.01.2015

Професорскиот пленум нема да биде соучесник во кршењето на принципот на владеење на правото, на поделбата на власта и на деловнички утврдената процедура при изменувањето на Законот за високо образование.

Владата прифати некои предлози од вчерашната дебата

Телма - 06.01.2015

Студентите ќе можат да полагаат една половина од предметите во третата студиска година независно од тоа дали го положиле првиот дел од државниот испит на крајот од втората година.Овој предлог кој дојде од страна на штипскиот универзит за време на ...

Студентите ја враќаат надежта во Македонија

Р.С.Европа - 06.01.2015

Студентските маршови и протестите родија огромна надеж кај младите дека може да направат промени во општеството, велат активисти на Студентскиот пленум. Слабиот квалитет во образованието е само еден проблем, кој во комбинација со нискиот животен ...

Половична дебата, половичен закон, поделени професори

Deutsche Welle - 06.01.2015

Добрите реформи се темелат на широка партиципација, а политичкиот монолог е лош метод за креирање легитимни закони, му порача синоќа Професорскиот пленум на премиерот, објаснувајќи зошто не учествувале на „дебатата“.

Професорите му пишаа на Груевски: Немате искрена желба да нѐ сослушате

МКД - 06.01.2015

Професорскиот племум уште еднаш јавно се обрати до премиерот и побара од оне уште еднаш да размисли за нивното широко прифатено барање за итен прекин на законодавната постапка и повлекување на законот за измени и дополнувања на законот за високото ...

Професорски пленум: Премиере игнорирате 50.000 студенти, 4.000 универзитетски професори и 130 страници забелешки

Фокус - 06.01.2015

Според нив, тие нема да бидат соучесници во кршењето на принципот на владеење на правото, на поделбата на власта и на деловнички утврдената процедура при изменувањето на Законот за високо образование.

Студентите ја враќаат надежта во Македонија

Радио МОФ - 06.01.2015

Слабиот квалитет во образованието е само еден проблем, кој во комбинација со нискиот животен стандард и тешкиот пат до работно место, сè почесто ги тера младите да размислуваат да заминат од Македонија, пишува Радио Слободна Европа .

Аналитичари со став за упадот на Груевски кај професорскиот пленум

Алсат-М - 06.01.2015

Ароганција и демонстрација на сила - вака аналитичарите ја коментираат вчерашната интервенција на премиерот Груевски и упадот на прес-конференцијата на професорскиот пленум. Мерсел Биљали и Суад Мисини велат дека со ваквото однесување Груевски само ...

Професорски пленум: ЈАВНО ОБРАЌАЊЕ ДО ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ

Локално - 06.01.2015

Пленумот на членовите на академската заедница во Република Македонија денеска со Јавно обраќање до премиерот Нкола Груевски. Ви го пренесуваме во целсот: ЈАВНО ОБРАЌАЊЕ ДО ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ Почитуван Премиере, Професорскиот пленум нема да биде ...

Половична дебата, половичен закон, поделени професори

Локално - 06.01.2015

Добрите реформи се темелат на широка партиципација, а политичкиот монолог е лош метод за креирање легитимни закони, му порача синоќа Професорскиот пленум на премиерот, објаснувајќи зошто не учествувале на „дебатата“.

Професорски пленум: Владата покажа дека не бара повлекување на спорните точки

Фактор - 06.01.2015

Претставниците од професорскиот пленум, кои вчера одбија да пристствуваат на дебатата во Собранието, по вчерашната дебата на која била постигната согласност по однос на некои барања од страна на универзитетите во земјава со владините претставници, ...

Идните професорски генерации разочарани од Професорскиот пленум

Алфа - 06.01.2015

Скандал од невидени размери. Јавен срам за професорскиот пленум. Социјалните мрежи преплавени со коментари за вчерашното случување пред хотелот Александар Палас. Скандал од невидени размери. Јавен срам за професорскиот пленум.

ИНТЕРВЈУ ЖАНЕТА ТРАЈКОСКА: Една несреќно дадена изјава не ја менува суштината на професорската битка!

Фактор - 06.01.2015

Во Македонија е позната тактиката на гледање сеир „од заседа“ и чекање некој да направи грешка за да се „распне“ по фејсбук и твитер. Но, и тоа ќе помине како сите детски болести… Она што сега е најважно, е дека се повеќе групи во општеството ја ...

Професорски пленум премиерот: Ние сме за функционална демократија, а не за демократура

А1 On - 06.01.2015

Професорскиот пленум вечерва преку својата страница на Фејсбук му се обрати на премиерот Никола Груевски, порачувајќи му дека нема да биде соучесник во кршењето на принципот на владење на правото, на поделбата на власта и на деловнички утврдената ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Бриф - 06.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржа дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра намера ...

Тешко и горко нам со вакви професорски и титуларни кадри

Окно - 06.01.2015

Уредно ги замолувам професорите кои членуваат во Професорскиот пленум, или сакаат да му дадат каква било поддршка и легитимитет, да не ја користат за своја насловна страна на ФБ фотографијата која за историјата значеше промена, исчекор, визија, ...

Скриената агенда на професорскиот и студентскиот пленум

Канал5 - 06.01.2015

Социјалните мрежи од вчера зовреа со коментари и исмевање за пишман професорите од професорскиот пленум и нивното повлекување од јавната дебата во собранието, иако пред хотелот „Александар Палас“ самите јавно изјавија дека сакаат да дебатираат во ...

Саше Политико им ја “плесна во фаца“ вистината на “пленумците“

Нетпрес - 06.01.2015

И дел од најголемите опозициски поддржувачи го признаваат вчерашниот дебакл на таканаречениот Професорски пленум, кој најпрво прифати да се појави на дебатата во Собранието, а потоа се попишмани и избега од аргументиран дијалог за реформите во ...

Опозицијата и медиумите на СОРОС ги пуштаат низ вода Ванковска и Силјановска

Press24 - 06.01.2015

Професорките Гордана Силјановска и Билјана Ванковска се најдоа на удар на медиумите на СОРОС, откако на очиглед на целата јавност се распрсна како меур од сапуница фингирањето околу постоењето на Професорски и Студентски пленум и одбивањето да се ...

Ванковска и Слијановска на удар од Соросовите медиуми

Нетпрес - 06.01.2015

Професорките Гордана Силјановска и Билјана Ванковска се најдоа на удар на медиумите на СОРОС, откако на очиглед на целата јавност се распрсна како меур од сапуница фингирањето околу постоењето на Професорски и Студентски пленум и одбивањето да се ...

Излезе на виделина скриената агенда на професорскиот и студентскиот пленум

Сител - 06.01.2015

Скриената агенда на Студентскиот и Професоркиот пленум излезе на виделина, откако вчера професорите скандалозно избегаа од дебатата за реформите во високото образование за која првично прифатија дека ќе учествуваат и ќе дојдат во собранието - ...

Ванковска со сопствени гледишта за вчерашниот дебакл

Нетпрес - 06.01.2015

Откако доживеа вистинско фијаско како претставник на Професорскиот пленум вчера и јавно си го погази пред камери дадениот збор, професорката Билјана Ванковска неуспешно се обиде да се извади за дебаклот, бидејќи истиот беше на очиглед на целокупната ...

Професорскиот и Студентскиот пленум бараа дебата, па избегаа од неа

Република - 06.01.2015

Откако вчера професорите скандалозно избегаа од дебатата за реформите во високото образование за која првично прифатија да учествуваат на местото кое самите го избраа, излезе на виделина скриената агенда на Студентскиот и Професоркиот пленум.

Преку љубов до пленум: Ванковска и Богданов и професорски и љубовни другари

Република - 06.01.2015

На вчерашната средба по повод несудената професорска дебата, „збунетите“ академски даскали без проблем го најдоа влезот на Александар Палас, ама затоа го утнаа влезот на Македонското собрание, пишува „Вистина.мк“.

Геровски го образложи на Фејсбук резултатот од 5:0

Нетпрес - 06.01.2015

Уредникот на весникот „Слободен печат“ и жесток критичар на власта, Бранко Героски преку пост на својот Фејсбук профил и одговори на професорката Билја Ванковска за нејзиниот став дека Професорскиот пленум го “победил“ премиерот Никола Груевски со ...

Трајкоска: Една несреќно дадена изјава не ја менува суштината на професорската битка!

Либертас - 06.01.2015

Она што сега е најважно, е дека се повеќе групи во општеството ја сфаќаат својата улога во партиципативната демократија и си го бараат назад местото во процесот на креирање јавни политики, место, кое и никогаш во изминатите дваесет години не им било ...

Ванковска по дебаклот се вади – свесно ја лажела јавноста, а наводно цело време знаела дека нема да одат во Собрание

Република - 06.01.2015

-Премиерот направи политички чин, кој е веќе виден во нашата политичка пракса. Но, и доказ за длабока загриженост. Ќе потсетам дека на протестите 2011-та, ни го испратија само младиот министер Тодоров.

Аналитичари со став за упадот на Груевски кај професорскиот пленум

Либертас - 06.01.2015

Ароганција и демонстрација на сила – вака аналитичарите ја коментираат вчерашната интервенција на премиерот Груевски и упадот на прес-конференцијата на професорскиот пленум. Мерсел Биљали и Суад Мисини велат дека со ваквото однесување Груевски само ...

ФОТО: Уметноста „зад“ вчерашната дебата

Либертас - 06.01.2015

Вчерашната дебата на релација власт- професорски контра-пленум,очекувано, го разбуди уметничкиот потенцијал кај многумина. Погледнете дел од фотографиите кои се поајвија на социјалните ...

Од љубов до пленум, Ванковска и Богданов од професорски до љубовни другари

Нетпрес - 06.01.2015

На вчерашната средба по повод несудената професорска дебата, „збунетите“ академски даскали без проблем го најдоа влезот на Александар Палас, ама затоа го утнаа влезот на Македонското собрание.

Героски: некој не сака да ги увиди сопствените грешки – како дојде до резултатот 5:0 за Груевски

Република - 06.01.2015

Новинарот и уредник на Плусинфо и Слободен Печат, Бранко Героски вчера даде резилтат 5:0 за Груевски. Ваквата оценка дојде по д ебаклот на таканаречениот „Професорски пленум“, откако измудрува дека „хотелот е за туризам а не за парламентаризам“, за ...

Како се носеше одлуката да не се учествува на дебата?

Нетпрес - 06.01.2015

По вчерашниот дебакл на Професорскиот и Студентскиот пленуми одбивањето да учествуваат во дебатата на површина излегуваат повеќе пикантерии од тоа како се носела одлуката и како од едно одлучно „ДА“ на професорите ќе дојдеме ќе дојдеме во Собрание, ...

РЕФОРМИ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО: Стравот на поединци и скептицизмот не се проблем на државата

Република - 06.01.2015

Бона Лазар Бајрактарова Анализирајки ги случувањата организирани од т.н. студентски пленум, создаден како паралела наСПУКМ (поддржани и од т.н. професорски пленум), не може човек да не се запраша – дали овие млади луѓе, наши идни инженери, ...

Пленумите се голи и боси, украсени со политичките маски

Нетпрес - 06.01.2015

Нов тежок пораз нанижа збирштината од лустрирани кодоши и полициски новинари обединета за своите СДСМ-овски идеали во соросовиот Институт за отворено општество. Пораз за кој подеднако бреме на ТЕЖОК ЛУЗЕР носи и раководството на опозицијата.

Пукна тиквата: Опозициските медиуми ги нападнаа професорките Ванковска и Силјановска

Пулс24 - 06.01.2015

Професорките Гордана Силјановска и Билјана Ванковска се најдоа на удар на медиумите на СОРОС, откако на очиглед на целата јавност се распрсна како меур од сапуница фингирањето околу постоењето на Професорски и Студентски пленум и одбивањето да се ...

ФОТО: Ванковска и Богданов и професорски и љубовни другари

Курир - 06.01.2015

На вчерашната средба по повод несудената професорска дебата, „збунетите“ академски даскали без проблем го најдоа влезот на Александар Палас, ама затоа го утнаа влезот на Македонското собрание, пишува Вистина.мк.

Героски за тоа како дошло до победата од 5:0 за Груевски

Денешен - 06.01.2015

Уредникот на весникот Слободен печат и основач на порталот Плусинфо, Бранко Героски преку пост на својот Фејсбук профил и одговори на професорката Билја Ванковска за нејзиниот став дека Професорскиот пленум го “победил“ премиерот Никола Груевски со ...

Професорката Ванковска свесно ја лажела јавноста

Денешен - 06.01.2015

Откако доживеа вистинско фијаско како претставник на Професорскиот пленум вчера и јавно си го погази пред камери дадениот збор, професорката Билјана Ванковска неуспешно се обиде да се извади за дебаклот, бидејќи истиот беше на очиглед на целокупната ...

Ванковска и Богданов и професорски и љубовни другари

Денешен - 06.01.2015

На вчерашната средба по повод несудената професорска дебата, „збунетите“ академски даскали без проблем го најдоа влезот на Александар Палас, ама затоа го утнаа влезот на Македонското собрание.

Героски на ФБ: Еве како дојде до резултат 5:0 за Груевски

Курир - 06.01.2015

Уредникот на весникот „Слободен печат“ и жесток критичар на власта, Бранко Героски преку пост на својот Фејсбук профил и одговори на професорката Билја Ванковска за нејзиниот став дека Професорскиот пленум го “победил“ премиерот Никола Груевски со ...

Ванковска и Силјановска пуштени низ вода

Денешен - 06.01.2015

Професорките Гордана Силјановска и Билјана Ванковска се најдоа на удар на медиумите на СОРОС, откако пред целата јавност се распрснаа како меур од сапуница, околу фингирањето на постоењето на Професорски и Студентски пленум и одбивањето да се ...

Пленумите се голи и боси, украсени со политичките маски

Курир - 06.01.2015

Нов тежок пораз нанижа збирштината од лустрирани кодоши и полициски новинари обединета за своите СДСМ-овски идеали во соросовиот Институт за отворено општество. Пораз за кој подеднако бреме на ТЕЖОК ЛУЗЕР носи и раководството на опозицијата.

“Професори кога ќе се збунат не можат да го најдат Собранието“- професорите пишманџии мета на потсмев (ФОТО)

Курир - 06.01.2015

Професорите од таканaречениот „Професорки пленум“ кои денеска доживеаjа целосно фијаско откако најпрво прифатија, а потоа се попишманија да учествуваат во дебатата за реформите во високото образование се мета на вистински потсмев на социјалните ...

Ванковска по дебаклот се вади: Свесно ја лажела јавноста, а наводно цело време знаела дека нема да одат во Собрание

Курир - 06.01.2015

Откако доживеа вистинско фијаско како претставник на Професорскиот пленум вчера и јавно си го погази пред камери дадениот збор, професорката Билјана Ванковска неуспешно се обиде да се извади за дебаклот, бидејќи истиот беше на очиглед на целокупната ...

Опозицијата и медиумите на СОРОС ги пуштаат низ вода Ванковска и Силјановска

Курир - 06.01.2015

Професорките Гордана Силјановска и Билјана Ванковска се најдоа на удар на медиумите на СОРОС, откако на очиглед на целата јавност се распрсна како меур од сапуница фингирањето околу постоењето на Професорски и Студентски пленум и одбивањето да се ...

Скриената агенда на Професорскиот и Студентскиот пленум

Курир - 06.01.2015

Излезе на виделина скриената агенда на Студентскиот и Професоркиот пленум, откако вчера професорите скандалозно избегаа од дебатата за реформите во високото образование за која првично прифатија дека ќе учествуваат на местото кое самите го избраа, ...

ФБ статуси против Ванковска: „Не сме против Вас“ – јадно

Lider - 06.01.2015

Тажната слика на професорката Ванковска, некако самопромовирана во водач на Професорскиот Пленум, според мене, е одговорност на сите членови на пленумот кои не успеале да ја сопрат да је наметне својата „слаткоречива ништост“.

Пишман професори- Бараат, па бегаат од дебата.

Lider - 06.01.2015

Пишман професорите од професорскиот пленум прифатија па одбија дебата под услови кои сами ги поставија.. Бараа наместо во хотел да дебатираат во Собранието. Премиерот ги прифати условите, па целата интеруниверзитетска конмференција и владата се ...

Опозицијата и медиумите на СОРОС ги пуштаат низ вода Ванковска и Силјановска

Maxim - 06.01.2015

Професорките Гордана Силјановска и Билјана Ванковска се најдоа на удар на медиумите на СОРОС, откако на очиглед на целата јавност се распрсна како меур од сапуница фингирањето околу постоењето на Професорски и Студентски пленум и одбивањето да се ...

Героски на ФБ: Еве како дојде до резултат 5:0 за Груевски

Lider - 06.01.2015

Уредникот на весникот „Слободен печат“ и жесток критичар на власта, Бранко Героски преку пост на својот Фејсбук профил и одговори на професорката Билја Ванковска за нејзиниот став дека Професорскиот пленум го “победил“ премиерот Никола Груевски со ...

Ванковска по дебаклот се вади: Свесно ја лажела јавноста, а наводно цело време знаела дека нема да одат во Собрание

Lider - 06.01.2015

Откако доживеа вистинско фијаско како претставник на Професорскиот пленум вчера и јавно си го погази пред камери дадениот збор, професорката Билјана Ванковска неуспешно се обиде да се извади за дебаклот, бидејќи истиот беше на очиглед на целокупната ...

Професорите пишманџии мета на потсмев (ФОТО)

Lider - 06.01.2015

Професорите од таканaречениот „Професорки пленум“ кои денеска доживеаjа целосно фијаско откако најпрво прифатија, а потоа се попишманија да учествуваат во дебатата за реформите во високото образование се мета на вистински потсмев на социјалните ...

Професорскиот пленум нема да учествува на дебатата за реформите во високото образование

24 Вести - 05.01.2015

Претставници на професорскиот пленум нема да учествуваат во денешната размена на аргументи и мислења за реформите во високото образование. Дел од професорите сметаат дека станува збор за собир чија единствена цел е да се создаде привид на ...

Дебатата за измените во Законот за високо образование се префрли во Собранието

24 Вести - 05.01.2015

Претставници на професорскиот пленум ја прифатија понудата на премиерот Никола Груевски дебатата за реформите во високото образование да се одржи во парламентот, но потоа се предомислија. Велат дека не сакаат да учествуваат во, како што ги ...

Професорскиот пленум не оди на дебата без студентите

Нова ТВ - 05.01.2015

Професорскиот пленум соопшти дека нема да учествува на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, организирана од Владата и Министерството за образование и наука денеска во 13.30 часот во ...

Професорски пленум до ректорот Стојковски: Дебата во хотел нема никаква смисла

Нова ТВ - 05.01.2015

-Дебатата е организирана од Владата на Република Македонија во крајно невобичаен формат и за време на викенд. Формална покана се` уште не е доставена, освен што за конференцијата знаеме поради дојава преку медиуми и од Вашиот директен контакт со ...

Груевски: Идеите на професорите присутни во Собрание овозможуваат нови реформи

Нова ТВ - 05.01.2015

Ректорот на Факултетот за туризам и менаџмент, проф. д-р Аце Миленковски, кој на Интеруниверзитетската конференција во Собрание дебатира со Владата, ректорите и Професорскиот контра-пленум, даде максимална поддршка на измените кои ги предлага ...

Груевски ја презеде палката во дебатата за државен испит

Нова ТВ - 05.01.2015

Интеруниверзитетската конференција за предлог-законот за високо образование денеска се распламна од хотелот од Александар Палас до републичкото Собрание. Пред хотелот Александар Палас, пред самиот почеток на дебатата која што ја организираше ...

Премиерот го изненади професорскиот пленум

Телма - 05.01.2015

Работите добија изненадувачки тек кога пред хотелот Александар ПАлас наместо министерот Адеми се појави премиерот Груевски. Им се обрати на претставниците на професорскиот пленум во моментот кога тие ги образложуваа причините зошто нема да ...

Каракамишева: Дел од професорите се аздисани

Нова ТВ - 05.01.2015

Професорката Тања Каракамишева во своето обраќање на дебатата на релација власт- професорски контра-пленум, изјави дека власта е премногу блага кон професорите. -Да бев јас на власт би била и поригорозна, затоа што дел од професорите своето време го ...

Во Македонија се најавува граѓанска непослушност

Глас на Америка - 05.01.2015

Се продлабочи јазот меѓу власта од една, и Професорскиот пленум и студентите од друга страна „Наместо да дадете аргументи, вие барате одложување на дискусијата, тоа е несериозно, еве сме сите тука, и кажете ги аргументите“, му се обратил премиерот ...

Професорскиот пленум нема да учествува на дебатата

Утрински - 05.01.2015

Професорскиот пленум соопшти дека не учествува на денешната дебата за Законот за високо образование организирана од владата. Професорите со писмо го известија ректорот на УКИМ дека се заблагодаруваат на поканата упатена до нив.

Владата ги кани и студентите на дебатата

Утрински - 05.01.2015

Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата. Доколку Интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно во рамките на нивната делегација која ќе учествува на денешната дебата да има студенти, тогаш ние немаме никаков ...

ФОТО: Груевски во „дијалог“ со професорскиот пленум

Утрински - 05.01.2015

Сосема неочекуван локациски, а не суштински пресврт доживеа денешната дебата за реформите во образованието во организација на Владата и Министерството за образование и наука. Пресвртот заеднички го приредија премиерот Никола Груевски и професорите ...

Дебата за образование без Професорски и Студентски Пленуми

Р.С.Европа - 05.01.2015

Претставниците на Професорскиот пленум нема да учествуваат на „средбата за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, организирана денеска од Владата и Министерството за образование и наука во хотелот Александар ...

Професорски пленум: Одбиваме да ја претставуваме страната што се плаши

Р.С.Европа - 05.01.2015

Професорскиот пленум составен од неколку стотини универзитетски наставници соопшти дека не учествува на денешната дебата за законот на високо образование организирана од владата од неколку причини меѓу кои и тоа што немаат добиено формална покана.

Груевски го води Професорскиот пленум во Собрание

Р.С.Европа - 05.01.2015

Премиерот Никола Груевски се појави пред хотелот Александар Палас додека професорите од Професорскиот пленум објаснуваа зошто не сакаат да присуствуваат на дебатата која беше закажана за денеска во хотелот и ги покани дебатата ја префрлат во ...

Професорите прифатија дебата во Собранието па се пишманија

Р.С.Европа - 05.01.2015

Професорскиот пленум ја прифати поканата на премиерот Никола Груевски да дебатираат во Собранието, наместо во хотелот Александар Палас, но подоцна рекоа да нема да учествуваат во дебата за предлог-закон кој веќе го поминал првото читање.

Професорска наива наспроти политичка итрина

Р.С.Европа - 05.01.2015

Професорите прифатија дебата во Собранието па се пишманија. Во Собранието пак, ректорот на УКИМ побара повеќе време за дебата, а Премиерот барањето го оцени како несериозно. Дебатата за предлог-измените во Законот за високо образование од хотелот ...

Професорите до премиерот-Дебатата има спорен легитимитет

Р.С.Европа - 05.01.2015

Од Професорскиот пленум по денешните случувања околу дебатата за предлог-измените во Законот за високо образование упатија отворено писмо до премиерот Никола Груевски. Професорскиот пленум нема да биде соучесник во кршењето на принципот на владеење ...

Професорски пленум: Не даваме легитимитет на привидот од дебата за високото образование

МКД - 05.01.2015

Нема да учествуваме на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи" за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата на Република Македонија и Министерството за образование и наука, денеска во 13,30 часот во ...

Уште една дебата без студентите и професорите кои се против државниот испит

Радио МОФ - 05.01.2015

Професорскиот пленум донесе одлука да не учествува на денешните разговори меѓу претставници на Интеруниверзитетската конференција, Министерството за образование и по пет професори за и против концептот на државниот испит.

Дебатата за новите законски измени во образованието без Професорскиот и Студентскиот пленум

Фокус - 05.01.2015

Според нив, единствена цел на овој настан е да креира привид на транспарентност и партиципативност во донесувањето октроирани закони. Професорскиот пленум составен од околу 500 професори, денеска нема да учествува на дебатата за новите законски ...

Професорскиот пленум нема да учествува на дебатата со владата

Кајгана - 05.01.2015

Професорскиот пленум нема да учествува на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата и Министерството за образование и наука, денеска во 13.30 часот во ...

Професорски пленум: Можеме да дебатираме на Универзитетот како автономна територија, а не во хотел

Фокус - 05.01.2015

Според нив, една од причините што не учествуваат во дебатата е што не добиле формална покана По сета медиумска хајка, која деновиве се водеше и се уште се води против нас, одбиваме да ја претставуваме страната која наводно се плаши од високи ...

Владата ги повика студентите на дебата за високото образование

МКД - 05.01.2015

Никаде во понудата за форматот на јавната дебата не е ограничено присуството на студентите, вели владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Премиерот Никола Груевски лично им соопштил на професорите дека Владата прифаќа од хотелот Александар палас ...

Дебатата за државниот испит се сели во Собранието, и натаму без Професорскиот и Студентскиот пленум

Радио МОФ - 05.01.2015

Наместо, како што беше најавено викендов, средбата помеѓу Министерството за образование и наука, Интеруниверзитетската конференција и професорите кои се поддржувачи и кои имаат контрааргументи за реформите во високото образование да се одржи во ...

Груевски „упадна“ на пресот на Професорскиот пленум и ја презакажа дебатата за во Собрание

Фокус - 05.01.2015

Груевски нагласи дека професорите може да дебатираат каде сакаат и колку сакаат и ја презакажа дебатата за државниот испит во Собранието. Откако преставници од Професорскиот пленум револтирано констатираа дека хотел е место за туризам, а не за ...

Студентски пленум: НЕ за дебата која ќе го погреба високото образование

Радио МОФ - 05.01.2015

За Студентскиот пленум, дебатата која првично требаше да се одржи во хотелот „Александар Палас“, а премиерот ја презакажа за во собрание е дебата „про форма“ и велат дека не сакаат да бидат дел од нечија агенда.

Ние сме за нов закон, а не за законски Франкенштајн!

МКД - 05.01.2015

Професорите кои не го поддржуваат ваквиот начин на реформирање на високото образование велат дека оваа дебата е задоцнета и цинична, затоа што Студентскиот пленум, факултетите и ректоратите јасно го кажаа својот збор, но не беа удостоени да го ...

Дебата: Образованието не е на поранешното ниво, промени мора да има

Кајгана - 05.01.2015

Универзитетските професори од Професорскиот пленум, во понеделник не учествуваа на дебатата организирана од Министерството за образование и наука и Владата за новите измени на Законот за високото образование, за да, како што рекоа не станат учесници ...

Професорите до Груевски: Вашата „дебата“ е нелегална, нелегитимна и многу задоцнета

Радио МОФ - 05.01.2015

Професорите обединети во Професорскиот пленум вечерва објавија обраќање до премиерот Никола Груевски, осврнувајќи се на денешните случувања и дебатата околу државниот испит. Обраќањето на професорите го пренесуваме во целост: Почитуван Премиере, ...

Побегнаа

Дневник - 05.01.2015

НЕ сакале ВО ХОТЕЛ, НЕ ОДАТ НИ ВО СОБРАНИЕ Шокот, всушност, го предизвика ненадејното појавување на премиерот Никола Груевски пред хотелот во истиот момент додека Билјана Ванковска даваше изјава за тоа дека хотелите служеле за туризам, а не за вакви ...

Професорите денеска не одат на дебата без студентскиот пленум кој не е поканет

Локално - 05.01.2015

За денеска е закажана дебата за државниот испит меѓу претставници на Интеруниверзитетската конференција, Министерството за образование и по пет професори за и против овој владин предлог. Професорскиот пленум не се за глумење преговори туку се за ...

Студентски пленум со план „Б“: Кога нè игнорираат ние стануваме посилни!

Фактор - 05.01.2015

Во пресрет на денешната дебата за измените на Законот за високо образование, студентите уште еднаш го потенцираат својот единствен и дециден став за повлекување на предлог Законот кој предвидува воведување на државен испит за студентите и низа ...

Професорскиот пленум и натаму цврсто стои зад барањето за повлекување на законските измени

Факултети - 05.01.2015

Професорскиот пленум нема да учествува на денешната средба организирана од МОН. Пролитајте го во целост соопштението од Професорскиот пленум. Ја известуваме јавноста дека претставниците на Професорскиот пленум нема да учествуваат на таканаречената ...

Професорски пленум: „Средба за размена на мислења и аргументи“ за вонинсититуционална „корекција“ на Собранието на РМ

Фактор - 05.01.2015

„Средбата за размена на мислења и аргументи“ по однос на измените на Законот за високо образование во организација на Министерството за образование и наука и Владата е обид вонинсититуционално да се „коригира“ и супституира Собранието на РМ како ...

Професорскиот пленум: Нема да учествуваме на т.н. дебата која само креира привид на транспарентност и партиципативност

Локално - 05.01.2015

Ја известуваме јавноста дека претставниците на Професорскиот пленум нема да учествуваат на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата на Република Македонија ...

Ѓорѓиев: Во поканата за јавната дебата не се ограничува присуството на студентите

Фактор - 05.01.2015

Никаде во понудата за јавна дебата не беше наведено дека се ограничува присуството на студентите. Доколку Интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно тогаш тие слободно можат да вклучат членови на студентите во својата делегација и ние ...

Груевски ја презакажа дебатата за државниот испит

Локално - 05.01.2015

Додека професорите од Професорскиот пленум објаснуваа зошто не сакаат да присуствуваат на дебатата која беше закажана за денеска во хотелот Александар Палас, се појави премиерот Груевски и ги покани дебатата ја префрлат во Собранието на РМ-информира ...

Груевски го прифати барањето на Професорскиот пленум - Дебатата ќе се одржи во Собранието на РМ

Факултети - 05.01.2015

Премиерот Никола Груевски денеска ги повика професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование да се приклучат на дебатата која беше закажана во хотелот „Александар Палас“.

Груевски ги повика професорите на дебата во Собрание

Алфа - 05.01.2015

Премиерот Никола Груевски се појави пред хотелот Александар Палас додека професорите од Професорскиот пленум објаснуваа зошто не сакаат да присуствуваат на дебатата која беше закажана за денеска во хотелот и ги покани дебатата ја префрлат во ...

Професорскиот пленум не ја прифати поканата на Премиерот Никола Груевски

Факултети - 05.01.2015

Откако Премиерот Никола Груевски ги повика професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование да се приклучат на дебатата која најпрво беше закажана во хотелот „Александар Палас“ па по негово барање се префрли во ...

ЃОРЃИЕВ: Никаде не пишува дека студентите не треба да присуствуваат на дебата

Телеграф - 05.01.2015

Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев изјави дека Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата.

(ВИДЕО) Професорскиот пленум не учествува во дебатата бидејќи е спротивна на Деловникот

Локално - 05.01.2015

Среде новогодишните празници, се одвива неформален „дијалог“ меѓу Министерството за образование, некои универзитети, декани и студенти. Слушаме за предлози за подобрување на законските решенија, проследени со експресни пофалби! Министерството не ...

(ВИДЕО) Студентски пленум:Смешно е да се дебатира за закон кој е веќе во второ читање во Собранието

Локално - 05.01.2015

За Студентскиот пленум, дебатата која првично требаше да се одржи во хотелот „Александар Палас“, а премиерот ја презакажа за во собрание е дебата „про форма“ и велат дека не сакаат да бидат дел од нечија агенда-инфирмира А1он Според нив смешно е да ...

ПРЕСВРТ: Дебата во Собранието за образованието

Телеграф - 05.01.2015

Додека предлогот за високо образование е речиси пред усвојување, неочекуваните случувања околу дебатата, што беше најавена за денеска, дополнително го продлабочи јазот меѓу Професорскиот пленум и Владата Премиерот Никола Груевски со ректорот Велимир ...

Професорите прво побараа дебата, потоа не се појавија

Алфа - 05.01.2015

Побараа дебата во Собранието, но не се појавија. Додека пред хотелот „Александар палас“ професорите од пленумот говореа зошто се против државниот испит, ненадејно се појави премиерот Груевски кој ги повика да се вклучат во дебататa Побараа дебата во ...

Груевски: Ако останеме на лесно добиени дипломи, за 20 до 30 години ќе бидеме уште повеќе на дното

Фактор - 05.01.2015

Професорскиот контра – пленум седна на маса со владата и ректорите на универзитетите со што сепак се одржа дебатата предложена од премиерот Никола Груевски иако претходно, Професорскиот пленум кој ги поддржува барањата и аргументите на Студентскиот ...

Каракамишева: Дел од професорите се аздисани

Локално - 05.01.2015

Професорката Тања Каракамишева во своето обраќање на дебатата на релација власт- професорски контра-пленум, изјави дека власта е премногу блага кон професорите. -Да бев јас на власт би била и поригорозна, затоа што дел од професорите своето време го ...

Професорски пленум: Јавно обраќање до Премиерот Груевски

Факултети - 05.01.2015

Почитуван Премиере, Професорскиот пленум нема да биде соучесник во кршењето на принципот на владеење на правото, на поделбата на власта и на деловнички утврдената процедура при изменувањето на Законот за високо образование.

Ванковска: Професорски пленум – Премиер 3:0

Фактор - 05.01.2015

Јавно обраќање на професорката Ванковска, по денешниот бурен ден. Го пренесуваме во целост: Можете да кажете било што, но денес Владата и премиерот загубија со службен резултат 3:0 од една солидарна, голема и почитувана група професори! Некои ...

Професорскиот пленум нема да учествува на дебатата за реформите во високото образование

Тера - 05.01.2015

Претставници на професорскиот пленум нема да учествуваат во денешната размена на аргументи и мислења за реформите во високото образование. Дел од професорите сметаат дека станува збор за собир чија единствена цел е да се создаде привид на ...

Образованието не е на поранешното ниво, промени мора да има

Тера - 05.01.2015

Универзитетските професори од Професорскиот пленум, во понеделник не учествуваа на дебатата организирана од Министерството за образование и наука и Владата за новите измени на Законот за високото образование, за да, како што рекоа не станат учесници ...

Професорите прво побараа дебата, потоа не се појавија

Тера - 05.01.2015

Професорскиот контра – пленум седна на маса со владата и ректорите на универзитетите со што сепак се одржа дебатата предложена од премиерот Никола Груевски иако претходно, Професорскиот пленум кој ги поддржува барањата и аргументите на Студентскиот ...

Професорскиот пленум утре не оди на дебата без студентите

Бриф - 05.01.2015

Не одиме без Студентскиот пленум, е одговорот на Професорскиот пленум по закажаната утрешна дебата за државниот испит меѓу претставници на Интеруниверзитетската конференција, Министерството за образование и по пет професори за и против овој владин ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Кои се овие студенти, кој им диктира што да мислат?

Бриф - 05.01.2015

Студентскиот пленум со реакција за прилогот објавен на Канал 5 телевизија, во кој студенти од извесни организации од универзитетот Свети Кирил од Методиј и битолскиот Свети Кимент Охридски предложија студентите и без положен државен испит да можат ...

Професорскиот пленум нема да учествува на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“

А1 On - 05.01.2015

Претставниците на Професорскиот пленум нема да учествуваат на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата на Република Македонија и Министерството за ...

Власта ќе шминка дебата - професорите и студентите пред врата!

+инфо - 05.01.2015

Професорите и студентите од Студентски пленум и од Професорски пленум денеска нема да учествуваат во дебатата за размена на мислења и аргументи што ја организира Владата и Министерството за образование.

Професорите денес не одат на дебата без студентите

Канал 77 - 05.01.2015

Претставниците на Професорскиот пленум нема да учествуваат на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата на Република Македонија и Министерството за ...

Студентски пленум со план „Б“: Кога нè игнорираат ние стануваме посилни!

Pixel.mk - 05.01.2015

Во пресрет на денешната дебата за измените на Законот за високо образование, студентите уште еднаш го потенцираат својот единствен и дециден став за повлекување на предлог Законот кој предвидува воведување на државен испит за студентите и низа ...

ПРОФЕСОРСКИ ПЛЕНУМ: Нема да учествуваме на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“

Академик - 05.01.2015

„Професорскиот пленум, составен од речиси петстотина професори од различни универзитети НЕ САКА да му даде легитимитет на овој настан чија единствена цел е да искреира привид на транспарентност и партиципативност во донесувањето октроирани закони.

Професорскиот пленум до Стојковски: Не играме „два табора“

+инфо - 05.01.2015

Професорскиот пленум му пиша на ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски за заклучоците на вечерашната четиричасовна консултација, во која беше заземен став дека нивни претставници не треба да присуствуват на денешната ...

Професорски пленум: Повлечете го законот, па да дебатираме

А1 On - 05.01.2015

Професорите одбија да учествуваат на дебатата во Александар Палас, со образложение дека нема да даваат легитимитет на недемократска и нетранспарентна процедура за измена на законот за образование.

Професорскиот пленум нема да учествува на дебатата за реформите во високото образование

Бриф - 05.01.2015

-Ја известуваме јавноста дека претставниците на Професорскиот пленум нема да учествуваат на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата на Република ...

Груевски ја презакажа дебатата за државниот испит

А1 On - 05.01.2015

Додека професорите од Професорскиот пленум објаснуваа зошто не сакаат да присуствуваат на дебатата која беше закажана за денеска во хотелот Александар Палас, се појави премиерот Груевски и ги покани дебатата ја префрлат во Собранието на РМ.

Владата охрабрува присуство на студенти на денешната дебата

Точка - 05.01.2015

Портпаролот Александар Ѓорѓиев на денешната прес-конференција истакна дека владата го охрабрува присуството на студенти на денешната дебата. Никаде во понудата за форматот на јавната дебата не е ограничено происуството на студентите, вели владиниот ...

(ВИДЕО) Груевски „упадна“ на прес конференција и ја презакажа дебатата

А1 On - 05.01.2015

Додека траеше пресконференцијата на професорите од „Професорски пленум“, премиерот Никола Груевски ја презакажа дебатата за државниот испит за во собрание. Професорите му рекоа дека хотел е место за туризам а не за парламентаризам на што Груевски им ...

ВИДЕО Груевски ја пресели дебатата во Собрание, ќе дојде и Ванковска

+инфо - 05.01.2015

Дебатата за реформите во високото образование наместо во хотелот „Александар Палас“ ќе се одржи во Собранието на Република Македонија. Премиерот Никола Груевски се појави пред хотелот додека претставничката на професорскиот пленум Билјана Ванковска ...

Ѓорѓиев: Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата

А1 On - 05.01.2015

Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата. Доколку Интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно во рамките на нивната делегација која ќе учествува на денешната дебата да има студенти, тогаш ние немаме никаков ...

(ВИДЕО) Зошто Професорскиот пленум нема да учествува во „Post Festum” „дебатата“

А1 On - 05.01.2015

Среде новогодишните празници, се одвива неформален „дијалог“ меѓу Министерството за образование, некои универзитети, декани и студенти. Слушаме за предлози за подобрување на законските решенија, проследени со експресни пофалби! Министерството не ...

Студентски пленум не оди на дебатата

+инфо - 05.01.2015

Студентите од Студентски пленум изјавиле дека нема да дојдат во Собранието на дебатата во која премиерот Никола Груевски го вовлече Професорскиот пленум, извести Радио Слободна Европа ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Не за дебата која ќе го погреба високото образование

А1 On - 05.01.2015

За Студентскиот пленум дебатата која првично требаше да се одржи во хотелот „Александар Палас“, а премиерот ја презакажа за во собрание е про форма и велат дека не сакаат да бидат дел од нечија агенда.

Професорскиот пленум јавно прифати дебатата да се оддржи во Собрание

Точка - 05.01.2015

Премиерот Никола Груевски денеска ги повика професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование да се приклучат на дебатата која беше закажана во хотелот „Александар Палас“.

ВИДЕО Студентски пленум не оди на дебатата

+инфо - 05.01.2015

Студентите од Студентски пленум изјавиле дека нема да дојдат во Собранието на дебатата во која премиерот Никола Груевски се обиде да го вовлече Професорскиот пленум. Видео: А1 ...

Професорски пленум дојде пред Собрание, но не влезе на дебата

+инфо - 05.01.2015

Откако премиерот Никола Груевски се појави на прес-конференцијата на Професорски пленум пред хотелот „Александар Палас“ па ја премести дебатата во Собрание, професорите сметаат дека таквата покана нема смисла, затоа што законот е веќе внесен во ...

Груевски го збуни Професорскиот пленум

За Се - 05.01.2015

Професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование се целосно дезориентирани откако премиерот Никола Груевски денеска ја прифати нивната иницијатива дебатата наместо во хотелот Александар Палас да се одржи во Собранието.

Ѓорѓиев: Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата

Канал5 - 05.01.2015

Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата. Доколку Интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно во рамките на нивната делегација која ќе учествува на денешната дебата да има студенти, тогаш ние немаме никаков ...

ВИДЕО: Еве како Груевски ги извади од колосек професорите

За Се - 05.01.2015

Професорите од таканаречениот Пленум кои се против реформите во високото образование си го погазија зборот даден само пред половина час, кога пред хотелот Александар Палас побараа дебатата наместо во хотел да се одржи во Собранието на Република ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Канал5 - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

(ВИДЕО) Професорски пленум: Премиере, ако сакате дебата – повлечете го законот

А1 On - 05.01.2015

Откако премиерот Груевски ненајавено се појави на прес конференцијата на Професорскиот пленум и организираше средба во Собранието на која присуствуваа министрите, замениците, ректорите и професорите од контра професорскиот пленум, професорите од ...

Професорскиот пленум побара дебата во Собранието, а потоа не учествуваше во истата

Точка - 05.01.2015

Професорите од таканаречениот Пленум кои се против реформите во високото образование си го погазија зборот даден само пред половина час, кога пред хотелот Александар Палас побараа дебатата наместо во хотел да се одржи во Собранието на Република ...

Власта и професорскиот пленум на дебата за високото образование

Орбис - 05.01.2015

Дебатата што беше закажана за денес во 13 и 30 часот во хотелот „Александар Палас“, на која требаше да се сретнат претставниците од Министерството за образование и наука, Интеруниверзитетската конференција и професорите кои се поддржувачи и кои ...

Не сакаме дебата која Владата ќе ја искористи да го погреба високото образование

Бриф - 05.01.2015

Од Студенскиот пленум пред почетокот на закажаната дебата за измените на Законот за високо образовани уште еднаш повторија дека не се повикани да дебатата и нема да учествуваат. - Несакаме да даде легитимитет на дебата која е про форма на владата за ...

ДЕБАТАТА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ СЕ ПРЕСЕЛИ ВО СОБРАНИЕ: „Не учествуваме во дебата која не е правно темелена“, велат од ...

Академик - 05.01.2015

Пред почетокот на дебатата, додека професорите даваа изјави за медиумите, пристигна премиерот Никола Груевски кој ги повика да присуствуваат на расправата. Тие го одбија предлогот на премиерот велејќи дека хотел не е место за дебатирање и дека ...

ВИДЕО: Груевски „упадна“ на прес конференција и ја презакажа дебатата

МК News - 05.01.2015

Додека траеше прес конференцијата на професорите од „Професорски пленум“, премиерот Никола Груевски ја презакажа дебатата за државниот испит за во собрание. Професорите му рекоа дека хотел е место за туризам а не за парламентаризам на што Груевски ...

Професорскиот пленум до Груевски: Денешната „дебата“ е нелегална и нелегитимна, повлечете го законот

Бриф - 05.01.2015

Јавното обраќање на Професорскиот пленум до премиерот Никола Груевски ви го пренесуваме во целост: Почитуван Премиере, Професорскиот пленум нема да биде соучесник во кршењето на принципот на владеење на правото, на поделбата на власта и на ...

Професорски пленум: Ние сме за функционална демократија, а не за демократура

+инфо - 05.01.2015

Професорскиот пленум вечерва преку својата страница на Фејсбук му се обрати на премиерот Никола Груевски, порачувајќи му дека нема да биде соучесник во кршењето на принципот на владење на правото, на поделбата на власта и на деловнички утврдената ...

Професорскиот пленум: Нема да учествуваме на т.н. дебата која само креира привид на транспарентност и партиципативност

Либертас - 05.01.2015

-Ја известуваме јавноста дека претставниците на Професорскиот пленум нема да учествуваат на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата на Република ...

„Професорски пленум“ објави десет најлоши чекори на Владата за образованието

Sky - 05.01.2015

„Професорски пленум“ денеска на својата фејсбук-страница објави табела насловена „Десет најлоши чекори на Владата на Груевски кои го урнисаа квалитетот на високото образование во ...

„Професорски пленум“ нема да присуствува на дебатата во „Александар палас“

Sky - 05.01.2015

Претставниците на „Професорски пленум“ нема да учествуваат на дебатата што Министерството за образование ја организира денеска во хотелот „Александар палас“. Тие на својот фејсбук-профил објавија соопштение во кое се вели дека „Професорски пленум“, ...

Владата охрабрува присуство на студенти на денешната дебата

Press24 - 05.01.2015

Влада охрабрува присуство на студенти на на средбата со интеруниверзитетската конференција. „Од самиот формат кој беше предложен за средбата, може да се виде дека никаде не постои забрана за присуство на студенти на истата и доколку ...

Владата охрабрува присуство на студенти на денешната дебата

Нетпрес - 05.01.2015

Никаде во понудата за форматот на јавната дебата не е ограничено происуството на студентите, вели владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, пренесе Курир. -Од самиот формат кој беше предложен за средбата, може да се види дека никаде не постои забрана ...

Владата охрабрува присуство на студенти на денешната дебата

Република - 05.01.2015

-Од форматот кој беше предложен на за средбата може да се види дека никаде не постои забрана за присуство на студенти и доколку интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно тогаш тие слободно може да вклучат членови на студентите во ...

Професорски пленум: Законот се наоѓа во Собрание, дебата во хотел нема никаква смисла

Либертас - 05.01.2015

Професорскиот пленум испрати известување до ректорот Велимир Стојковски за причините за денешното неучество на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи” за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата на ...

Професорскиот пленум јавно прифати дебатата да се оддржи во Собрание

Нетпрес - 05.01.2015

Премиерот Никола Груевски денеска ги повика професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование да се приклучат на дебатата која беше закажана во хотелот „Александар Палас“.

И Пленумот јавно прифати дебатата да се одржи во Собрание

Press24 - 05.01.2015

Дебатата за реформите во високото образование од хотелот „Александар Палас“ се префрла во Собрание. И Професорскиот пленум, кој се противи на реформите, јавно прифати дебатата да се одржи во Законодавниот дом.

Премиерот го збунил професорскиот пленум - по консултациите со СДСМ професорите побегнаа од дебата

Press24 - 05.01.2015

Професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование се целосно дезориентирани откако премиерот Никола Груевски денеска ја прифати нивната иницијатива дебатата наместо во хотелот Александар Палас да се одржи во Собранието.

Професорите бараа дебата, па избегаа (Видео)

Република - 05.01.2015

Иако првично бараа дебатата за реформите во образованието да се води во Собранието на РМ, што од таканаречениот „Професорски пленум“ го посочија како услов за учество во дебатата, сега, кога дебатата за реформите во високото образование се префрли ...

ВИДЕО: Груевски „упадна“ на прес конференција и ја презакажа дебатата

Либертас - 05.01.2015

Додека траеше прес конференцијата на професорите од „Професорски пленум“, премиерот Никола Груевски ја презакажа дебатата за државниот испит за во собрание, пренесе А1он . Професорите му рекоа дека хотел е место за туризам а не за парламентаризам на ...

(ВИДЕО) Груевски „упадна“ на прес конференција и ја презакажа дебатата

Sky - 05.01.2015

Додека траеше прес конференцијата на професорите од „Професорски пленум“, премиерот Никола Груевски ја презакажа дебатата за државниот испит за во собрание, јави А1он.мк Професорите му рекоа дека хотел е место за туризам а не за парламентаризам на ...

Дебатата за високото образование, на барање на професорите, во Собранието

МРТ - 05.01.2015

Сепак, од Професорскиот пленум решија да не учествуваат во расправата, бидејќи како што велат оттаму, не биле консултирани за предлог измените... Иако првично најавено дека јавната дебата за измените во високото образование ќе се одржи во ...

(ВИДЕО) Студентски пленум: Не за дебата која ќе го погреба високото образование!

Либертас - 05.01.2015

За Студентскиот пленум дебатата која првично требаше да се одржи во хотелот „Александар Палас“, а премиерот ја презакажа за во собрание е про форма и велат дека не сакаат да бидат дел од нечија агенда, пренесе А1он .

ВИДЕО: Шах-мат од Груевски за таканаречениот професорски пленум

Press24 - 05.01.2015

Професорите од таканаречениот Пленум кои се против реформите во високото образование си го погазија зборот даден само пред половина час, кога пред хотелот Александар Палас побараа дебатата наместо во хотел да се одржи во Собранието на Република ...

Ѓорѓиев: Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата

Сител - 05.01.2015

Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата. Доколку Интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно во рамките на нивната делегација која ќе учествува на денешната дебата да има студенти, тогаш ние немаме никаков ...

Професорскиот пленум побара дебата во Собранието, а потоа не учествуваше во истата

Нетпрес - 05.01.2015

Професорите од таканаречениот Пленум кои се против реформите во високото образование си го погазија зборот даден само пред половина час, кога пред хотелот Александар Палас побараа дебатата наместо во хотел да се одржи во Собранието на Република ...

5: 0 за Груевски; оцена на Героски за „Професорскиот пленум“

Република - 05.01.2015

Дебаклот на таканаречениот „Професорски пленум“, откако измудрува дека „хотелот е за туризам а не за парламентаризам“, за веднаш да ја прифати поканата од премиерот Никола Груевски за дебата во Собранието, за потоа да не учествува во дебатата, не ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Сител - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

(ВИДЕО) Професорите се збуниле од премиерот, но сепак, не влегоа во Собрание, бараат повлекување на законот

Либертас - 05.01.2015

Откако премиерот Груевски ненајавено се појави на прес конференцијата на Професорскиот пленум и организираше средба во Собранието на која присуствуваа министрите, замениците, ректорите и професорите од контра професорскиот пленум, професорите од ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Press24 - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

5:0 за Груевски, оцена на Героски за „Професорскиот пленум“

Нетпрес - 05.01.2015

Дебаклот на таканаречениот „Професорски пленум“, откако измудрува дека „хотелот е за туризам а не за парламентаризам“, за веднаш да ја прифати поканата од премиерот Никола Груевски за дебата во Собранието, за потоа да не учествува во дебатата, не ...

„Професорскиот пленум“ одби јавна дебата

МРТ - 05.01.2015

Професорите од „Пленумот“ кој се спротиставува на реформите во високото образование одбија дебата за новините што ги предлага владата, а ги објаснува со неопходноста за зголемување на квалитетот на знаењето во образованието.

СКАНДАЛ:Професорскиот пленум избега од дебата за реформите во високото образование

Сител - 05.01.2015

Невиден скандал, непрофесорко однесување и политизација која не доликува на академски граѓани. Пишман професорите од професорскиот пленум прифатија па одбија дебата под услови кои сами ги поставија..

Конструктивна дебата трае повеќе од три часа, пленумот избега иако бараше дебата во Собрание

Република - 05.01.2015

Во Собранието на Македонија повеќе од три часа трае дебатата за реформите во високото образование на која присустува и премиерот Никола Груевски. На дебата беа разменети мислења и ставови за унапредување на реформите во високото образование.

Не да им станете робови!

Либертас - 05.01.2015

Фејсбук статус на Искра Гешоска: Уредно ги замолувам професорите кои членуваат во Професорскиот пленум, или сакаат да му дадат каква било поддршка и легитимитет, да не ја користат за своја насловна страна на ФБ фотографијата која за историјата ...

Иако охрабрени да присустуваат, студентите и претставници на пленумот на дојдоа на расправата

Република - 05.01.2015

Уште трае отворената дебата за измените во Законот за високо образование во Собранието на Македонија и сите присутни отворено дискутираат и дебатираат. На дебатата беа повикани сите страни – претставници на универзитеите, студентите и претстаници на ...

Героски: Со вакви професори, Груевски брилијантен!

Република - 05.01.2015

Бранко Героски денеска вторпат „му симнува капа” на премиерот Никола Груевски. Откако професорскиот пленум прифати па не дојде на дебата, Героски го објави овој статус на социјалната мрежа фејсбук на која констатира дека со вакви професори Груевски ...

„Професорски пленум“ ги образложи причините зошто нема да учествува на дебатата

Sky - 05.01.2015

Професорскиот пленум денеска преку соопштение го извести ректорот Велимир Стојковски за причините за неучество на дебатата што министерот за образование, Абдилаќим Адеми, ја организира за измените на Законот за високо образование.

Владата сака професорите да донесат и студенти на дебатата

Sky - 05.01.2015

Во понудата за форматот на јавната дебата, никаде не е ограничено присуството на студентите, вели портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев. – Од самиот формат кој беше предложен за средбата, може да се види дека никаде не постои забрана за ...

Дебатата почна во Собранието, професорите одбија да учествуваат

Sky - 05.01.2015

Дебатата за законот за високо образование почна во Собранието на Република Македонија, но на неа не учествуваат професорите од „Професорски пленум“ и студентите. Претходно, по барање на професорите, премиерот Никола Груевски ја префрли дебатата од ...

„Студентски пленум“ не сака да учествува на дебатата за законот за високо образование

Sky - 05.01.2015

„Студентски пленум“ не сака да учествува во дебата која е „про-форма“. Оттаму велат дека смешно е да се дебатира за закон кој е во второ читање. „Ниту сме повикани на ваква дебата ниту, пак, сакаме да бидеме дел од ваква дебата.

„Не сме против Вас“ – јадно

Либертас - 05.01.2015

Тажната слика на професорката Ванковска, некако самопромовирана во водач на Професорскиот Пленум, според мене, е одговорност на сите членови на пленумот кои не успеале да ја сопрат да је наметне својата „слаткоречива ништост“.

Професорскиот пленум до Груевски: Ние сме за функционална демократија, а не за демократура

Либертас - 05.01.2015

Јавно обраќање на Професорскиот пленум до премиерот Никола Груевски: Почитуван Премиере, Професорскиот пленум нема да биде соучесник во кршењето на принципот на владење на правото, на поделбата на власта и на деловнички утврдената процедура при ...

Соросовите платеници заеднички против „пленумците“

Република - 09.01.2015

Дека поделеноста и неединството се сѐ уште актуелни во СДСМ покажува самата битка меѓу главните поддржувачи на опозицијата. Главните пера на проопозициските медиуми финансирани од СОРОС се во војна која трае.

Героски: Со вакви професори, Груевски брилијантен!

Press24 - 05.01.2015

Дежурниот критичар на власта Бранко Героски денеска по втор пат го фали премиерот Никола Груевски. Откако професорскиот пленум прифати да дојде на дебата, па половина час подоцна се попишмани, Героски го објави овој статус на социјалната мрежа ...

Саше Политико им ја “плесна во фаца“ вистината на “пленумците“

Press24 - 05.01.2015

И дел од најголемите опозициски поддржувачи го признаваат денешниот дебакл на таканаречениот Професорски пленум, кој најпрво прифати да се појави на дебатата во Собранието, а потоа се попишмани и избега од аргументиран дијалог за реформите во ...

Диктатурата на опозицијата

Press24 - 05.01.2015

По денешниот дебакл и фијаско на таканаречениот Професорски пленум, опозициските портали финансирани од Соросовата фондација во земјава на секој можен начин се обидуваат да го исперат срамот на кој денеска беше сведок цела јавност.

ВИДЕО: Пленумот избега и покрај тоа што бараше дебата во Собрание

Press24 - 05.01.2015

Таканаречениот „Професорски пленум“ избега од дебатата за реформите во високото образование, која самите професори бараа и прифатија наместо во хотелот „Александар Палас“ да се одржи во Собранието на Република Македонија.

Диктатурата на опозицијата на дело

Нетпрес - 05.01.2015

По огромниот дебакал и фијаско што денеска го доживеа Професорскиот пленум, опозициските портали се обидоа на секој можен начин да изманипулираат со јавноста и да ги исперат срамот на кој беше сведок целата јавност.

Професорскиот пленум нема да учествува на дебатата со владата

Fox.mk - 05.01.2015

Професорскиот пленум нема да учествува на таканаречената „средба за размена на мислења и аргументи“ за измените на Законот за високо образование, која е организирана од Владата и Министерството за образование и наука, денеска во 13.30 часот во ...

ЃОРЃИЕВ: Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата

Fox.mk - 05.01.2015

Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата. Доколку Интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно во рамките на нивната делегација која ќе учествува на денешната дебата да има студенти, тогаш ние немаме никаков ...

Пленумците бараа дебата во Собрание, а не влегoa на истата

Fox.mk - 05.01.2015

Професорите од таканаречениот Пленум кои се против реформите во високото образование си го погазија зборот даден само пред половина час, кога пред хотелот Александар Палас побараа дебатата наместо во хотел да се одржи во Собранието на Република ...

Образованието не е на поранешното ниво, промени мора да има

Fox.mk - 05.01.2015

Универзитетските професори од Професорскиот пленум, не учествуваа на дебатата организирана од Министерството за образование и наука и Владата за новите измени на Законот за високото образование, за да, како што рекоа не станат учесници на кршењето ...

ГРУЕВСКИ: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Fox.mk - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

Зарем медиумите на СОРОС ќе одредуваат кој е професор а кој студент за да учествува на студентската дебата?

Курир - 05.01.2015

Соросовите портали кои отворено ги бранат политиките на опозицијата, оркестрирано пренесуваат дека Професорскиот и Студенткиот пленум нема да учествуваат на дебатата за реформирите во високото образование, која е закажана за денеска, за да се ...

Владата охрабрува присуство на студенти на денешната дебата

Курир - 05.01.2015

Никаде во понудата за форматот на јавната дебата не е ограничено происуството на студентите, вели владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. -Од самиот формат кој беше предложен за средбата, може да се види дека никаде не постои забрана за присуство на ...

Владата охрабрува присуство на студенти на денешната дебата

Вечер - 05.01.2015

Влада охрабрува присуство на студенти на на средбата со интеруниверзитетската конференција. „Од самиот формат кој беше предложен за средбата, може да се виде дека никаде не постои забрана за присуство на студенти на истата и доколку ...

И Пленумот јавно прифати дебатата да се одржи во Собрание

Курир - 05.01.2015

Дебатата за реформите во високото образование од хотелот „Александар Палас“ се префрла во Собрание. И Професорскиот пленум, кој се противи на реформите, јавно прифати дебатата да се одржи во Законодавниот дом.

Денешната дебата отворена за сите студенти

Денешен - 05.01.2015

Постои ли јавна дебата и се слуша ли гласот на сите студенти во врска со реформите во високото образование, односно за државниот испит? Од самиот формат кој беше предложен за средбата, може да се види дека никаде не постои забрана за присуство на ...

Професорите и Студентскиот пленум дезоринтирани, чекаат инструкции од раководството на СДСМ?

Курир - 05.01.2015

Професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование се целосно дезориентирани откако премиерот Никола Груевски денеска ја прифати нивната иницијатива дебатата наместо во хотелот Александар Палас да се одржи во Собранието.

ВИДЕО: Пленумците бараа дебата во Собрание, а не влегoa на истата

Курир - 05.01.2015

Професорите од таканаречениот Пленум кои се против реформите во високото образование си го погазија зборот даден само пред половина час, кога пред хотелот Александар Палас побараа дебатата наместо во хотел да се одржи во Собранието на Република ...

Премиерот Груевски ги повика професорите на дебата во Собрание

Денешен - 05.01.2015

Премиерот Никола Груевски се појави пред хотелот Александар Палас додека професорите од Професорскиот пленум објаснуваа зошто не сакаат да присуствуваат на дебатата која беше закажана за денеска во хотелот и ги покани дебатата ја префрлат во ...

„Пленумците“ побараа дебата во Собрание, а потоа се предомислија!

Пулс24 - 05.01.2015

Професорите од таканаречениот Пленум кои се против реформите во високото образование си го погазија зборот даден само пред половина час, кога пред хотелот Александар Палас побараа дебатата наместо во хотел да се одржи во Собранието на Република ...

Пленумците делуваат дезориентирано, дали чекаат инструкции од раководството на СДСМ?

Пулс24 - 05.01.2015

Професорите кои се против државниот испит и реформите во високото образование се целосно дезориентирани откако премиерот Никола Груевски денеска ја прифати нивната иницијатива дебатата наместо во хотелот Александар Палас да се одржи во Собранието.

Пленумците бараа дебата во Собрание, а не влегоа на истата

Вечер - 05.01.2015

Професорите од Пленумот се појавија пред СОбранието, но не влегоа да учествуваат во дебатата кои самите ја бараа Професорите од таканаречениот Пленум кои се против реформите во високото образование си го погазија зборот даден само пред половина час, ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Денешен - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Вечер - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

ВИДЕО: Опозициските медиуми продолжуваат со манипулациите

Денешен - 05.01.2015

Опозициските портали продолжуваат со манипулации во обидот да го “исперат“ скандалот на таканаречениот Професорки пленум, кој денеска најпрво по негово барање прифати дебатата за реформите во високото образование да се одржи во Собранието, а потоа ...

Героски: 5:0 за Груевски

Курир - 05.01.2015

Уредникот на весникот Слободен печат и основач на порталот Плусинфо, Бранко Героски на својот Фејсбук профил го објави видетото во кое претставничката на Професорскиот пленум Билјана Ванковска, која даваше изјава пред хотелот Александар Палас, се ...

Бранко Героски: 5:0 за Груевски

Пулс24 - 05.01.2015

Уредникот на весникот Слободен печат и основач на порталот Плусинфо, Бранко Героски на својот Фејсбук профил го објави видетото во кое претставничката на Професорскиот пленум Билјана Ванковска, која даваше изјава пред хотелот Александар Палас, се ...

Героски: 5:0 за Груевски

Денешен - 05.01.2015

Уредникот на весникот Слободен печат и основач на порталот Плусинфо, Бранко Героски на својот Фејсбук профил го објави видетото во кое претставничката на Професорскиот пленум Билјана Ванковска, која даваше изјава пред хотелот Александар Палас, се ...

ВИДЕО: Пленумот избега и покрај тоа што бараше дебата во Собрание

Курир - 05.01.2015

Таканаречениот „Професорски пленум“ избега од дебатата за реформите во високото образование, која самите професори бараа и прифатија наместо во хотелот „Александар Палас“ да се одржи во Собранието на Република Македонија.

Героски: Со вакви професори, Груевски брилијантен!

Курир - 05.01.2015

Дежурниот критичар на власта Бранко Героски денеска по втор пат го фали премиерот Никола Груевски. Откако професорскиот пленум прифати да дојде на дебата, па половина час подоцна се попишмани, Героски го објави овој статус на социјалната мрежа ...

Саше Политико им ја “плесна во фаца“ вистината на “пленумците“

Курир - 05.01.2015

И дел од најголемите опозициски поддржувачи го признаваат денешниот дебакл на таканаречениот Професорски пленум, кој најпрво прифати да се појави на дебатата во Собранието, а потоа се попишмани и избега од аргументиран дијалог за реформите во ...

Пишман професорите прифатија па одбија дебата

Вечер - 05.01.2015

Пишман професорите од професорскиот пленум прифатија па одбија дебата под услови кои сами ги поставија.. Бараа наместо во хотел да дебатираат во Собранието. Премиерот ги прифати условите, па целата интеруниверзитетска конмференција и владата се ...

Диктатурата на опозицијата

Курир - 05.01.2015

По денешниот дебакл и фијаско на таканаречениот Професорски пленум, опозициските портали финансирани од Соросовата фондација во земјава на секој можен начин се обидуваат да го исперат срамот на кој денеска беше сведок цела јавност.

Владата охрабрува присуство на студенти на денешната дебата

Maxim - 05.01.2015

Влада охрабрува присуство на студенти на на средбата со интеруниверзитетската конференција. „Од самиот формат кој беше предложен за средбата, може да се виде дека никаде не постои забрана за присуство на студенти на истата и доколку ...

И Пленумот јавно прифати дебатата да се одржи во Собрание

Maxim - 05.01.2015

Дебатата за реформите во високото образование од хотелот „Александар Палас“ се префрла во Собрание. И Професорскиот пленум, кој се противи на реформите, јавно прифати дебатата да се одржи во Законодавниот дом.

Ѓорѓиев: Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата

Lider - 05.01.2015

Владата нема никаков проблем студентите да присуствуваат на дебатата. Доколку Интеруниверзитетската конференција цени дека е потребно во рамките на нивната делегација која ќе учествува на денешната дебата да има студенти, тогаш ние немаме никаков ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Lider - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Maxim - 05.01.2015

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование. Премиерот Никола Груевски пред ректори и членови на Владата образложи дека измените во Законот за високото образование се носат со најдобра ...

Диктатурата на опозицијата

Lider - 05.01.2015

По денешниот дебакл и фијаско на таканаречениот Професорски пленум, опозициските портали финансирани од Соросовата фондација во земјава на секој можен начин се обидуваат да го исперат срамот на кој денеска беше сведок цела јавност.

Саше Политико им ја “плесна во фаца“ вистината на “пленумците“

Lider - 05.01.2015

И дел од најголемите опозициски поддржувачи го признаваат денешниот дебакл на таканаречениот Професорски пленум, кој најпрво прифати да се појави на дебатата во Собранието, а потоа се попишмани и избега од аргументиран дијалог за реформите во ...

Героски: 5:0 за Груевски

Lider - 05.01.2015

Уредникот на весникот Слободен печат и основач на порталот Плусинфо, Бранко Героски на својот Фејсбук профил го објави видетото во кое претставничката на Професорскиот пленум Билјана Ванковска, која даваше изјава пред хотелот Александар Палас, се ...

Героски: Со вакви професори, Груевски брилијантен!

Lider - 05.01.2015

Дежурниот критичар на власта Бранко Героски денеска по втор пат го фали премиерот Никола Груевски. Откако професорскиот пленум прифати да дојде на дебата, па половина час подоцна се попишмани, Героски го објави овој статус на социјалната мрежа ...

Груевски: Образованието мора да биде наш најсилен ресурс

Falanga - 05.01.2015

Сакаме да помогнеме, жал ми е што професорите од т.н. Професорски пленум ги нема за да ги вкрстиме аргументите, истакна Груевски.. Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува дебата за реформите во високото образование.