TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

24 Вести - 22.09.2019

Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори за да одговори на нападот на нафтената рафинерија, ако, саудиската истрага потврди дека Иран е одговорен за тоа, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир.

Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

Алфа - 22.09.2019

Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори за да одговори на нападот на нафтената рафинерија, ако, саудиската истрага потврди дека Иран е одговорен за тоа, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир.

Пратеник на ОН: Да се искористи пораката на Хутите, да се стави крај на војната во Јемен

А1 On - 22.09.2019

Пратеникот на ОН за Јемен Мартин Грифитс изјави дека иницијативата на бунтовниците Хути за прекин на напади врз Саудиска Арабија „би можела да испрати силна порака за желба да се заврши војната“ во Јемен.

Волстрит џурнал: Иран подготвува нови напади врз Саудиска Арабија

МКД - 22.09.2019

Иран се подготвува за нови напади врз Саудиска Арабија, за што странски дипломати биле информарани од лидерите на јеменските Хути, пишува Волстрит џурнал . Весникот пишува дека некои лидери на Хутите „предупредиле дека може да дојде до нов напад, ...

Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

А1 On - 22.09.2019

Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори за да одговори на нападот на нафтената рафинерија, ако, саудиската истрага потврди дека Иран е одговорен за тоа, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир.

Пратеник на ОН: Да се искористи пораката на Хутите, да се стави крај на војната во Јемен

Курир - 22.09.2019

Пратеникот на ОН за Јемен Мартин Грифитс изјави дека иницијативата на бунтовниците Хути за прекин на напади врз Саудиска Арабија „би можела да испрати силна порака за желба да се заврши војната“ во Јемен.

Саудиска Арабија порача: Ако нѐ нападнаа од Иран, тоа е воен чин (ВИДЕО)

МКД - 22.09.2019

Ако истрагата покаже дека минатонеделниот напад врз саудиските нафтени инсталации дошол од Иран, Саудиска Арабија тоа ќе го смета за воен чин, но Ријад во моментов оди во насока на мирно решение, изјави висок саудиски функциоер.

Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

Опсервер - 22.09.2019

Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори за да одговори на нападот на нафтената рафинерија, ако, саудиската истрага потврди дека Иран е одговорен за тоа, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир.

Грифитс: Да се искористи иницијативата на Хутите за крај на војната во Јемен

Денешен - 22.09.2019

Пратеникот на ОН за Јемен Мартин Грифитс изјави дека иницијативата на бунтовниците Хути за прекин на напади врз Саудиска Арабија „би можела да испрати силна порака за желба да се заврши војната“ во Јемен.

Врие лонецот на Персискиот Залив: Иран спроведува стратегија на ескалација

Вечер Прес - 22.09.2019

Несомнено е дека Иран стои зад нападите врз нафтените рафинерии во Саудиска Арабија, соопшти владата во Ријад во средата. Според неа, истражувањата покажале дека ракетите не можеле да бидат испалени од Јемен, од југозапад туку од север.

Пратеник на ОН: Да се искористи пораката на Хутите, да се стави крај на војната во Јемен

Опсервер - 22.09.2019

Пратеникот на ОН за Јемен Мартин Грифитс изјави дека иницијативата на бунтовниците Хути за прекин на напади врз Саудиска Арабија „би можела да испрати силна порака за желба да се заврши војната“ во Јемен.

Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

MakPress - 22.09.2019

Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори за да одговори на нападот на нафтената рафинерија, ако, саудиската истрага потврди дека Иран е одговорен за тоа, изјави саудискиот министер за надворешни работи Адел ал-Џубеир.

Пратеник на ОН: Да се искористи пораката на Хутите, да се стави крај на војната во Јемен

MakPress - 22.09.2019

Пратеникот на ОН за Јемен Мартин Грифитс изјави дека иницијативата на бунтовниците Хути за прекин на напади врз Саудиска Арабија „би можела да испрати силна порака за желба да се заврши војната“ во Јемен.

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

24 Вести - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

САД праќаат војска во Саудиска Арабија, но воени удари на Иран не се опција

Сакам да кажам - 21.09.2019

САД планираат да испратат војска во Саудиска Арабија по неодамнешните воздушни напади на нејзините нафтени погони, кои придонесоа да се намали светското снабдување со нафта. Министерот за одбрана Марк Еспер изјави дека ова распоредување има ...

Трамп одобрил разместување на американска војска во Саудиска Арабија

Канал5 - 21.09.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп по нападот на нафтената постројка, одобрил разместување на американски војници во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати Според Ројтерс целтата на распределбата на американските трупи е од одбранбен карактер.

САД испраќаат дополнителни трупи во Саудиска Арабија

Deutsche Welle - 21.09.2019

Во конфликтот со Иран, американскиот претседател Трамп уште малку го затега ременот. Тој испраќа уште повеќе војници и материјал во кризната област. Пентагон говори за „дефанзивно-ориентирана“ мисија.

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

А1 On - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Првите снимки од местото на нападот во Саудиска Арабија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.09.2019

Саудиска Арабија ги однесе новинарите на местото каде што со ракети и беспилотни летала беа нападнати нафтени објекти во срцето на нафтената индустрија на кралството. Новинарите пристигнале во Букајк во источната провинција на Саудиска Арабија, каде ...

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Макфакс - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Курир - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Нетпрес - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

+инфо - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Москва: Нападот врз саудиската рафинерија покажа дека американската одбрана е неефикасна

МКД - 21.09.2019

Саудискиот систем за противвоздушна одбрана од американско производство не успеа да ги одбие нападите со дронови врз нафтените инсталации, бидејќи немале добри параметри, изјави високо позициониран извор од руското министерство за одбрана.

Трамп одобри разместување трупи во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. „Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

ММС - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

До крајот на септември целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

Сител - 21.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко“ објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик“, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Сител - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Американски радари го чуваат саудиското небо

Фактор - 21.09.2019

Ракетните системи Патриот и Аегис, како и бројни американски радари го чуваат саудиското небо. Но, целата опрема не успеа да го запре масовниот напад на нафтените постројки, бидејќи нивните вистински карактеристики не се оние кои САД ги рекламираат, ...

Челникот на Хезболах до Саудиска Арабија: Иран би ве уништил

Кумановски м. - 21.09.2019

Лидерот на либанскиот Хезболах, Хасан Насралах, го предупреди денес Ријад да не се „обложува“ на војната против Иран затоа што ќе ја уништи Саудиска Арабија. Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја прекинат војната во ...

Трамп: САД воведуваат дополнителни санкции против Иран

Кумановски м. - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

Фактор - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри распоредувањето на американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати по нападот врз саудиските нафтени објекти. Според Ројтерс, целта на распоредувањето на американските трупи е ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Опсервер - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

4NEWS - 21.09.2019

Нафтената рафинерија на Сауди Арамко беше нападната на 14 септември со дронови и крстосувачки ракети. Одговорноста ја презедоа јеменските бунтовници Хути, кои ги поддржува Иран, но САД тврдат дека нападот бил извршен од Иран.

До крајот на септември целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

4NEWS - 21.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко“ објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик“, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Локално - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп: Одобрено е распоредување трупи во Саудиска Арабија и во Емиратите

Денешен - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Лидерот на Хезболх со закана до Саудиска Арабија: Војна против Иран би ве уништила

Опсервер - 21.09.2019

Лидерот на либански Хезболах, Саид Хасан Насрала денеска ја предупреди Саудиска Арабија да не се „обложува“ на војна против Иран затоа што тоа ќе ја уништи нивната земја. Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја запрат ...

САД праќаат војска во Саудиска Арабија и ОАЕ

Вечер Прес - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

24Инфо - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Либертас - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Точка - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија

Н.Македонија - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Трамп испраќа војска во Саудиска Арабија, можен е воен судир

Скопје1 - 21.09.2019

САД планираат да испратат војска во Саудиска Арабија по неодамнешните воздушни напади на нејзините нафтени погони, кои придонесоа да се намали светското снабдување со нафта. Министерот за одбрана Марк Еспер изјави дека ова распоредување има ...

Трамп одобри распоредување трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

MakPress - 21.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена рафинерија. Целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена и тие ...

Саудиската коалиција почна офанзива во Ходеида

24 Вести - 20.09.2019

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида. Цел на операцијата, како што е наведено, се „легитимни воени цели“, а коалиција побара од цивилите да ги избегнуваат локациите кои ...

Саудиската коалиција почна со воена операција против Јемен

Канал5 - 20.09.2019

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија почна со воена операција во северниот крајбрежен град Ходеида во Јемен, ,,против легитимни воени цели” , соопшти државната телевизија. Коалицијата соопшти дека уништила четири места што служеле за ...

Иран спроведува стратегија на ескалација

Deutsche Welle - 20.09.2019

Техеран отфрла поврзаност со нападите со дрон врз рафинерии во Саудиска Арабија. Но, набљудувачите во нив гледаат јасна стратегија на Иран - зголемување на сопствениот притисок наспроти оној на Трамп против Техеран.

Први фотографии од нападнатите нафтени погони во Саудиска Арабија

Канал5 - 20.09.2019

Саудиска Арабија доведе новинари на местото на кое со ракети и беспилотни летала беа нападнати нафтените погони во срцето на нафтената индустрија од тао Кралство. Новинарите присуствувале во Букајк во источната провинција на Саудиска Арабија каде ...

Трамп: На Иран му воведуваме досега најстроги санкции

Канал5 - 20.09.2019

Новите санкции доаѓаат како резултат на нападот на нафтените погони во Саудиска Арабија. Американскиот претседател Доналд Трамп денес рекол дека кон Иран ќе воведе најстроги санкции досега.

Саудиската коалиција почна офанзива во Ходеида

Телма - 20.09.2019

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида. Цел на операцијата, како што е наведено, се „легитимни воени цели“, а коалиција побара од цивилите да ги избегнуваат локациите кои ...

Коалицијата на Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Р.С.Европа - 20.09.2019

Сунитската коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот град Ходеида. Целта на операцијата, како што е наведено, се „легитимно воени цели“, објави државната телевизија Екбарија, а пренесоа новинските агенции.

Лидерот на Хезболх до Саудиска Арабија: Не обложувајте се на војна против Иран затоа што ќе ве уништи

+инфо - 20.09.2019

Лидерот на либански Хезболах, Саид Хасан Насрала денеска ја предупреди Саудиска Арабија да не се „обложува“ на војна против Иран затоа што тоа ќе ја уништи нивната земја. Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја запрат ...

Хутите ја обвинуваат арапската коалиција за сериозната ескалација на напади

Слободен Печат - 20.09.2019

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија која интервенира во Јемен од 2015 година на страна на меѓународно признаената Влада, соопшти дека вчера покрена воена операција против Хутите. Јеменските бунтовници Хутите ја обвинија арапската коалиција ...

Подигнато нивото на безбедност на нафтените и комерцијалните пристаништа во Кувајт

Макфакс - 20.09.2019

Државната Кувајтска новинска агенција денеска извести дека земјата го подигнала нивото на безбедност на сите свои пристаништа. „Во одлуката се нагласува дека треба да се преземат сите мерки за заштита на бродовите и на пристаништата“, вели ...

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

Алфа - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција „КУНА“ објави дека најавата за подигање ...

Ријад почна со одмазда кон Хутите во Јемен

Сител - 20.09.2019

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против бунтовниците Хути во близина на јеменскиот град Ходеида. Се уништуваат места од каде што ,според Ријад ,бунтовниците лансираат балистички проектили и дронови во ...

До крајот на септември целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

А1 On - 20.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко“ објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик“, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

КОЈ УДРИ ПО САУДИСКАТА НАФТА? Експерт за Блискиот Исток вели дека НЕ СЕ НИТУ ХУТИТЕ, НИТУ ИРАН

Слободен Печат - 20.09.2019

„Мала е веројатноста дека Иран е одговорен за нападот на саудиските нафтени постројки“ – Мала е веројатноста Техеран да е поврзан со нападот. Можноста Саудиска Арабија да го нападне Иран ја сметам за искучена.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

А1 On - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

САД воведоа санкции за Централната банка на Иран

Р.С.Европа - 20.09.2019

Соединетите држави воведоа уште еден круг санкции за Иран, вклучително и врз Централната банка и Фондот за суверено богатство, по минатонеделниот напад врз нафтената инфраструктура на Саудиска Арабија.

Лидерот на Хезболх со закана до Саудиска Арабија: Војна против Иран би ве уништила

А1 On - 20.09.2019

Лидерот на либански Хезболах, Саид Хасан Насрала денеска ја предупреди Саудиска Арабија да не се „обложува“ на војна против Иран затоа што тоа ќе ја уништи нивната земја. Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја запрат ...

До крајот на септември целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

Слободен Печат - 20.09.2019

Саудиските власти денеска организираа посета на новинарите на постројките „Абкаик" и „Кураис" погодени од беспилотни летала и ракети, што предизвика потрес на глобалниот пазар на нафта. Саудиската државна нафтена компанија „Арамко” објави дека ...

Зошто Саудијците беа беспомошни при нападот врз нафтената постројка? Нови детали за американските ракетни системи кои ...

Слободен Печат - 20.09.2019

Системите за противвоздушна одбрана „Патриот“ и „Аегис“ не одговараат со нивните спецификации со кои се продадени. Тие едноставно не се во можност да го одвратат непријателскиот напад кој би можел да вклучи и масовна употреба на беспилотни летала.

До крајот на месецов целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

+инфо - 20.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко“ објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик“, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

Хутите ќе ги прекинат нападите со дронови доколку Саудиска Арабија го направи истото

Слободен Печат - 20.09.2019

Бунтовниците од Јемен претходно преземаа одговорност за нападот врз саудиските нафтени постројки. Лидерот на политичкиот совет на јеменските Хути рече дека групата е подготвена да ги прекине нападите со дронови на Саудиска Арабија и очекува истото ...

Саудиската коалиција почна офанзива во Ходеида

Нетпрес - 20.09.2019

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида. Цел на операцијата, како што е наведено, се „легитимни воени цели“, а коалиција побара од цивилите да ги избегнуваат локациите кои ...

Саудиската коалиција почна офанзива во Ходеида

А1 On - 20.09.2019

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида. Цел на операцијата, како што е наведено, се „легитимни воени цели“, а коалиција побара од цивилите да ги избегнуваат локациите кои ...

Саудиската коалиција почна офанзива во Ходеида

Сител - 20.09.2019

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида. Цел на операцијата, како што е наведено, се „легитимни воени цели“, а коалиција побара од цивилите да ги избегнуваат локациите кои ...

Хутите ја обвинуваат арапската коалиција за ескалација на нападите

А1 On - 20.09.2019

Јеменските бунтовници Хутите ја обвинија арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија за сериозна ескалација на нападите во Ходеида. – Интензивните напади врз Ходеида претставува сериозна ескалација која може да го уништи договорот од Шведска, ...

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

А1 On - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција КУНА објави дека најавата за подигање на ...

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

Нетпрес - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција КУНА објави дека најавата за подигање на ...

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

+инфо - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Слободен Печат - 20.09.2019

Саудиска Арабија објави дека „Иран несомнено го спонзорирал" нападот, додека Техеран негира дека е инволвиран на кој било начин во нападот, за кој Хутите во Јемен ја презедоа одговорноста.

Саудиска Арабија започна воена операција во Ходеида

Слободен Печат - 20.09.2019

Цел на операцијата се „легитимни воени цели". Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида. Цел на операцијата, како што е наведено, се „легитимни воени цели”, а коалиција побара ...

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Макфакс - 20.09.2019

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што е наведено, се легитимно воени цели, пренесе државната телевизија „Екбарија“.

Лидерот на Хезболах и се закани на Саудиска Арабија: Војна против Иран би ве уништила

Слободен Печат - 20.09.2019

Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја запрат војната во Јемен, наместо да купуваат повеќе системи за противвоздушна одбрана. Лидерот на либански Хезболах, Саид Хасан Насрала денеска ја предупреди Саудиска Арабија да не ...

Чешка компанија негира дека нејзин уред бил користен во нападите во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 20.09.2019

Чешката компанија ПБС за која се верува дека нејзин уред бил користен за истрелување на крстосувачките ракети во неодамнешниот напад врз нафтените постројки во Саудиска Арабија соопшти дека тоа не бил нејзин оригинален производ и оти е во прашање ...

Саудиската коалиција покрена воена операција во Јемен

Нетпрес - 20.09.2019

Коалицијата на арапските сунитски земји предводена од Саудиска Арабија покрена воена операција северно од јеменскиот пристанишен град Ходеида против „легитимни воени цели“, извести во петокот саудиската државна телевизија TV Ekhbariya.

Ријад почна со одмазда кон Хутите во Јемен

4NEWS - 20.09.2019

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против бунтовниците Хути во близина на јеменскиот град Ходеида. Се уништуваат места од каде што ,според Ријад ,бунтовниците лансираат балистички проектили и дронови во ...

Саудиска Арабија почна воена интервенција за да се одмазди

Фактор - 20.09.2019

Ријад почна со одмазда кон Хутите во Јемен. Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против бунтовниците Хути во близина на јеменскиот град Ходеида. Се уништуваат места од каде што бунтовниците лансираат ...

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Локално - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

(ФОТО) Еве како изгледаат нафтените погони каде имаше напади

Фактор - 20.09.2019

Објавени се првите фотографии од нафтените погони во Саудиска Арабија каде беа извршени напади. Новинарите присуствувале во Букајк каде се наоѓаат погоните за преработка на нафта Абкаик. Саудиска Арабија тврди дека Иран го има спонзорирано нападот.

Саудиска Арабија започна воена операција во Јемен

24Инфо - 20.09.2019

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија започна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што е наведено, се „легитимно воени цели“, пренесе државната телевизија Екбарија.

Хутите ја обвинуваат арапската коалиција за ескалација на нападите

Опсервер - 20.09.2019

Јеменските бунтовници Хутите ја обвинија арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија за сериозна ескалација на нападите во Ходеида. – Интензивните напади врз Ходеида претставува сериозна ескалација која може да го уништи договорот од Шведска, ...

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Вечер Прес - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

24Инфо - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Опсервер - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Денешен - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Трамп: САД воведува дополнителни санкции за Иран

Либертас - 20.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговата администрација ќе воведе дополнителни санкции за Иран по минатонеделниот напад врз саудиските нафтени објекти, за кои администрацијата на САД го обвини Техеран.

Подигнато нивото на безбедност на нафтените и комерцијалните пристаништа во Кувајт

Точка - 20.09.2019

Државната Кувајтска новинска агенција денеска извести дека земјата го подигнала нивото на безбедност на сите свои пристаништа. „Во одлуката се нагласува дека треба да се преземат сите мерки за заштита на бродовите и на пристаништата“, вели ...

Саудиска Арабија започна воена операција во Јемен

iPortal - 20.09.2019

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија започна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што е наведено, се „легитимно воени цели“, пренесе државната телевизија Екбарија.

Лидерот на Хезболх до Саудиска Арабија: Војна против Иран би ве уништила

24Инфо - 20.09.2019

Лидерот на либански Хезболах, Саид Хасан Насрала денеска ја предупреди Саудиска Арабија да не се „обложува” на војна против Иран затоа што тоа ќе ја уништи нивната земја. Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја запрат ...

Американците се подготвуваат за напад на Иран? Пентагон ја подготвува листата со мети!

Точка - 20.09.2019

Пентагон ќе изложи широк спектар на воени опции пред американскиот претседател Доналд Трамп кој размислува да одговори на, како што велат од САД, иранските напади на саудиските нафтени постројки.

САД со нови санкции за Централната банка на Иран

Точка - 20.09.2019

Соединетите американски држави вовеле уште еден круг санкции за Иран, вклучително и врз Централната банка и Фондот за суверено богатство, по минатонеделниот напад врз нафтената инфраструктура на Саудиска Арабија.

ЛИДЕРОТ НА ХЕЗБОЛАХ ДО С. АРАБИЈА: Војната со Иран ќе ве уништи!

Денешен - 20.09.2019

Лидерот на либански Хезболах, Саид Хасан Насрала денеска ја предупреди Саудиска Арабија да не се „обложува“ на војна против Иран затоа што тоа ќе ја уништи нивната земја. Тој, исто така, ги повика Ријад и Обединетите Арапски Емирати да ја запрат ...

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

Опсервер - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција КУНА објави дека најавата за подигање на ...

Саудиска Арабија започна воена операција во Јемен

Точка - 20.09.2019

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија започна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што е наведено, се „легитимно воени цели“, пренесе државната телевизија Екбарија.

До крајот на септември целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

Вечер Прес - 20.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко” објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик”, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

Најголемиот објект во С. Арабија ќе произведува нафта од крајот на септември

Денешен - 20.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко“ објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик“, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

До крајот на септември целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

Опсервер - 20.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко“ објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик“, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

До крајот на септември целосно обновување на производството на нафта во Саудиска Арабија

24Инфо - 20.09.2019

Саудиската државна нафтена компанија „Арамко” објави дека производството во нејзиниот најголем објект „Абкаик”, оштетен при неодамнешниот напад со беспилотно летало, ќе биде целосно обновено до крајот на септември.

Уште една земја ја подигна заштитата на нафтените пристаништа

Фактор - 20.09.2019

Подигнато e нивото на безбедност на нафтените и комерцијалните пристаништа во Кувајт. Нивото на тревога е подигнато во услови на ескалација меѓу соседна Саудиска Арабија и Иран, по нападот врз две постројки на „Арамко“ во Абакик и Кураис.

Саудиска Арабија започна воена операција во Јемен

Н.Македонија - 20.09.2019

Коалицијата која ја предводи Саудиска Арабија започна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што е наведено, се „легитимно воени цели“, пренесе државната телевизија Екбарија.

Кувајт го зголеми нивото на безбедност во пристаништата

MakPress - 20.09.2019

Кувајт денеска соопшти дека го подигна нивото на безбедност во своите пристаништа со оглед на регионалните тензии по нападите врз нафтените постројки на Саудиска Арабија. Кувајтската државна новинска агенција КУНА објави дека најавата за подигање на ...

Коалицијата на Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

1tv - 20.09.2019

Сунитската коалиција предводена од Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот град Ходеида. Целта на операцијата, како што е наведено, се „легитимно воени цели“, објави државната телевизија Екбарија, а пренесоа новинските агенции.

Саудијците не исклучуваат воени напади врз Иран

Deutsche Welle - 19.09.2019

Саудискиот амбасадор во Германија денеска изјави дека сите опции се на маса како одговор на нападите врз рафинериите во Саудиска Арабија за кои кралството го сомничи Иран. од страна на Саудиска Арабија не се исклучуваат, изјави утрово саудискиот ...

Помпео: САД гo поддржуваат правото на Саудиска Арабија да се брани

Нетпрес - 19.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео објави на Twitter дека Соединетите држави го поддржуваат правото на Саудиска Арабија „на одбрана“, како и дека однесувањето на Иран „нема да биде толерирано“.

Помпео: Гo поддржуваме правото на Саудијците да се бранат

Макфакс - 19.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД ја поддржуваат Саудиска Арабија и нејзиното „право да се брани“ по нападот врз саудиските нафтени објекти, кои тој ги опиша како „воен чин“.

Не се очекува драматичен скок на цените на бензините

Независен - 19.09.2019

Не се очекува драматичен скок на цената на бензините во вторник. Цените на суровата нафта на светските пазари почнаа да паѓаат, остана само загриженоста од евентуален одговор на нападот на постројките во Саудиска Арабија.

Русија: За нападот во Саудиска Арабија виновен е американскиот систем

Нетпрес - 19.09.2019

Саудискиот систем за противвоздушна одбрана од американско производство не успеа да го одбие нападот со дронови врз нафтените постројки бидејќи немаше добри параметри, изјави денеска неименуван претставник на руското Министерство за одбрана.

Јеменските Хути се заканија со напад на Абу Даби

Р.С.Европа - 19.09.2019

Oткако Саудиска Арабија го обвини Иран за нападот врз рафинерија, јеменските Хути се заканија со нови напади и во и надвор од границите на Саудиска Арабија. Тие рекоа дека се подготвени за напад со дронови врз Абу Даби, финансискиот центар на ОАЕ, ...

Иран бара доказ за обвиненијата дека стои зад нападите врз „Арамко“ во Саудиска Арабија

Макфакс - 19.09.2019

Коментирајќи ја неодамнешната презентација на Саудиска Арабија на наводни докази дека Техеран стои зад неодамнешниот напад врз саудиските нафтени постројки, иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека треба лично да го видат и т.н.

Руското Министерство за одбрана: Американската ПВО не ја заштити Саудиска Арабија зашто е неефикасна

Макфакс - 19.09.2019

Моќната групација американски противвоздушни системи разместена во Саудиска Арабија не успеа во одбраната од нападот на нафтените постројки во таа земја зашто не е доволно ефикасна, изјави висок претставник на руското Министерство за одбрана, ...

Русија: За нападот во Саудиска Арабија виновен е американскиот систем

+инфо - 19.09.2019

Саудискиот систем за противвоздушна одбрана од американско производство не успеа да го одбие нападот со дронови врз нафтените постројки бидејќи немаше добри параметри, изјави денеска неименуван претставник на руското Министерство за одбрана.

Русија: За нападот во Саудиска Арабија виновен е американскиот систем

Независен - 19.09.2019

Саудискиот систем за противвоздушна одбрана од американско производство не успеа да го одбие нападот со дронови врз нафтените постројки бидејќи немаше добри параметри, изјави денеска неименуван претставник на руското Министерство за одбрана.

Јеменските Хути се заканија со напад со дронови врз Абу Даби

Слободен Печат - 19.09.2019

Тој истакна дека ОАЕ треба да го прекинат учеството во агресијата на Јемен „доколку сакаат да ги заштитат своите стаклени облакодери". Јеменските Хути се заканија со напад со дронови врз Абу Даби, финансискиот центар на Обединетите Арапски Емирати ...

Малку инфо за двете земји кои може да се спукаат

Оff.net - 19.09.2019

Иран и Саудиска Арабија сериозно се нејќат, и тоа одамна. Зошто е тоа така, кон што може да води последното искричење меѓу нив и колку и какви чипови двете држави имаат да вложат во тој блискоисточен покер? Саудиска Арабија и Иран се два моќни ...

Германија ја продолжи забраната за извоз на оружје во Саудиска Арабија

CivilMedia - 19.09.2019

Германија одлучи да го продолжи ембаргото за извоз на оружје во Саудиска Арабија за уште шест месеци, изјави вчера портпаролот на германската влада. „До 31 март 2020 година нема да бидат одобрени никакви апликации (за извоз на оружје) во Саудиска ...

Иран бара доказ за обвиненијата дека стои зад нападите врз „Арамко“ во Саудиска Арабија

24Инфо - 19.09.2019

Коментирајќи ја неодамнешната презентација на Саудиска Арабија на наводни докази дека Техеран стои зад неодамнешниот напад врз саудиските нафтени постројки, иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека треба лично да го видат и т.н.

Русија: Американската ПВО не ја заштити Саудиска Арабија зашто е неефикасна

24Инфо - 19.09.2019

Моќната групација американски противвоздушни системи разместена во Саудиска Арабија не успеа во одбраната од нападот на нафтените постројки во таа земја зашто не е доволно ефикасна, изјави висок претставник на руското Министерство за одбрана, ...

Иран бара доказ за обвиненијата дека стои зад нападите врз „Арамко“ во Саудиска Арабија

Точка - 19.09.2019

Коментирајќи ја неодамнешната презентација на Саудиска Арабија на наводни докази дека Техеран стои зад неодамнешниот напад врз саудиските нафтени постројки, иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека треба лично да го видат и т.н.

Русија: За нападот во Саудиска Арабија виновен е неефикасниот американски ПВО систем

24Инфо - 19.09.2019

Саудискиот систем за противвоздушна одбрана од американско производство не успеа да го одбие нападот со дронови врз нафтените постројки бидејќи немаше добри параметри, изјави денеска неименуван претставник на руското Министерство за одбрана.

Русија: За нападот во Саудиска Арабија виновен е американскиот систем

Опсервер - 19.09.2019

Саудискиот систем за противвоздушна одбрана од американско производство не успеа да го одбие нападот со дронови врз нафтените постројки бидејќи немаше добри параметри, изјави денеска неименуван претставник на руското Министерство за одбрана.

Помпео: Нападите на „Сауди Арамко“ се воен чин

Кумановски м. - 19.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео уште еднаш го обвини Иран дека гi нападнал нафтените постројки на Сауди Арамко и нападот го нарече за прв пат „воен чин“, јавува „Анадолија“. Разговарајќи со новинарите во авионот на патот кон Ријад, Помпео ...

Саудиска Арабија го обвини Иран за напад со 18 беспилотни летала и 7 ракети

Локално - 19.09.2019

„ Нападот е несомнено организиран од Иран “. Министерството за одбрана на Саудиска Арабија излезе со обвинение, во кое претстави докази на прес-конференцијата дека Исламската Република стои зад нападот од викендов.

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

Опсервер - 19.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Помпео: Гo поддржуваме правото на Саудијците да се бранат

24Инфо - 19.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД ја поддржуваат Саудиска Арабија и нејзиното „право да се брани“ по нападот врз саудиските нафтени објекти, кои тој ги опиша како „воен чин“.

Јеменските Хути се заканија со напад со дронови врз Абу Даби

24Инфо - 19.09.2019

Јеменските Хути се заканија со напад со дронови врз Абу Даби, финансискиот центар на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Непосредно откако Саудиска Арабија го обвини Иран за напад врз рафинерија, Хутите се заканија со нови напади, надвор од границите ...

Јеменските Хути се заканија со напад со дронови врз Абу Даби

Опсервер - 19.09.2019

Јеменските Хути се заканија со напад со дронови врз Абу Даби, финансискиот центар на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Непосредно откако Саудиска Арабија го обвини Иран за напад врз рафинерија, Хутите се заканија со нови напади, надвор од границите ...

Саудијците ги покажаа остатоците од дроновите и проектилите: Ова се несоборливи докази дека зад нападот стои Иран!

Точка - 19.09.2019

Саудиското министерство за одбрана ги престави остатоците на дронови и крстосувачки проектили кои според нив ја докажуваат иранската вмешаност во саботните напади на нафтените постројки. Покрај останатите делови, портпаролот Турки Ал-Малки покажа ...

Помпео: Гo поддржуваме правото на Саудијците да се бранат

Точка - 19.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД ја поддржуваат Саудиска Арабија и нејзиното „право да се брани“ по нападот врз саудиските нафтени објекти, кои тој ги опиша како „воен чин“.

Саудијците со докази за вмешаноста на Иран бараат одговорност за нападот на рафинеријата

Н.Македонија - 19.09.2019

Портпаролот на саудиското министерство за одбрана упати апели до „меѓународната заедница да побара одговорност од Иран“ Саудиска Арабија го засили притисокот врз Доналд Трамп да даде одговор на нападот на двете најголеми рафинерии, откако соопшти ...

Помпео: Заканувачкото однесување на иранскиот режим нема да се толерира

Н.Македонија - 19.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД ја поддржуваат Саудиска Арабија и нејзиното „право да се брани“ по нападот врз саудиските нафтени објекти, кои тој ги опиша како „воен чин“.

Напад врз нафтените инсталации на Саудиска Арабија – кој е вистинскиот начин за решавање на јеменската криза

Н.Македонија - 19.09.2019

Во саботата, 14 септември, 10 дрона на владата на „Ансаруллах“ во Јемен ги нападнаа нафтената рафинерија „Букајк“ и нафтеното поле Хурејс на компанијата „Арамко“ во Саудиска Арабија, кои беа тешко оштетени.

Иран бара да го види доказот за кој се тврди дека стои зад нападите во Саудиска Арабија

Н.Македонија - 19.09.2019

Коментирајќи ја неодамнешната презентација на Саудиска Арабија на наводни докази дека Техеран стои зад неодамнешниот напад врз саудиските нафтени постројки, иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека треба лично да го видат т.н.

Ранлива регионална сила: Колку е силна Саудиска Арабија?

Deutsche Welle - 18.09.2019

Саудиски рафинерии во саботата беа нападнати со дронови. Тоа не е прв успешен напад врз кралството. Добро опремената армија има една клучна слабост. Армијата на Саудиска Арабија има многу оружје и скапа воена опрема.

Саудиска Арабија докажува дека нападите со дронови ги извел Иран (ВИДЕО)

Канал5 - 18.09.2019

Саудиското министерство за одбрана денеска на прес конференција докажуваше дека нападите со дронови на нивните рафинерии во саботата се дело на Иран . Според американскиот државен секретар Мајк Помпео , нападите со дронови на најголемата рафинерија ...

Саудиска Арабија ги изложи доказите дека Иран стои зад нападите на нејзините нафтени погони

Сакам да кажам - 18.09.2019

Министерот за одбрана на Саудиска Арабија изложи остатоци од дронови и проектили за кои вели дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во нападите на нејзините два нафтени погона изминатиот викенд.

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија

Канал5 - 18.09.2019

Франција ќе испрати експерти во Саудиска Арабија кои ќе помогнат во истрагата за нападот на нафтената постројка „Сауди Арамко“ , напад за кои САД тврдат дека е дело на Иран, соопшти Елисејската палата.

САД ги предупредува граѓаните да не патуваат во Саудиска Арабија

Канал5 - 18.09.2019

Американскиот Стрејт департмент ги предупреди граѓаните на САД да бидат исклучително внимателни доколку патуваат со Саудиска Арабија. Предупредувањето е објавено на веб страната на Стејт департментот а следи по нападот на нафтената фабрика Сауди ...

Пенс: САД се подготвени за одговор на нападите во Саудиска Арабија

А1 On - 18.09.2019

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс изјави дека САД се подготвени да одговорат на нападите врз саудиски нафтени објекти. – САД се подготвени да преземат каква било акција што е потребна за да ја одбраниме нашата држава, воените трупи и сојузниците во ...

Пенс порача: САД се подготвени за одговор на нападите во Саудиска Арабија

Нетпрес - 18.09.2019

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс изјави дека САД се подготвени да одговорат на нападите врз саудиски нафтени објекти. – САД се подготвени да преземат каква било акција што е потребна за да ја одбраниме нашата држава, воените трупи и сојузниците во ...

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран

+инфо - 18.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на иранската влада ќе и бидат воведени нови „значајни“ санкции. Тоа е прв одговор на Вашингтон за нападите врз рафинериите за нафта во Саудиска Арабија, за кои кабинетот на претседателот го обвинува ...

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран

Слободен Печат - 18.09.2019

Соединетите држави веќе имаат воведено широки санкции за Техеран, што предизвикуваат сериозни штети на економијата на Блискиот исток. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на иранската влада ќе и бидат воведени нови „значајни” санкции.

Ријад покажа „докази“ за иранска вмешаност во нападите од викендот

+инфо - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

САД подготвени за акција во Заливот

+инфо - 18.09.2019

Додека Саудиска Арабија и Иран меѓусебно се обвинуваат, САД соопшти дека се подготвени да ги заштитат сопствените интереси и интересите на сојузниците во Персиски Залив. Потпретседател на САД, Мајк Пенс изјави дека американската армија е подготвена ...

ОВОЈ ДОКАЗ МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ВОЈНА: Саудијците прикажаа остатоци од наводни ирански дронови (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.09.2019

Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и наводно крило на ирански дрон. Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз ...

Ријад покажа „докази“ за иранска вмешаност во нападите од викендот

Независен - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

А1 On - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Експерти на ОН ќе ги истражуваат нападите во Саудиска Арабија

+инфо - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

Независен - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

ООН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

Алфа - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Ријад покажа „докази“ за иранска вмешаност во нападите од викендот

Алфа - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

САД ги предупеди граѓаните да не патуваат во Саудиска Арабија

+инфо - 18.09.2019

Американскиот Стрејт департмент ги предупреди граѓаните на САД да бидат исклучително внимателни доколку патуваат во Саудиска Арабија. Предупредувањето е објавено на веб страната на Стејт департментот а следи по заканите на јеменските бунтовници Хути ...

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

Нетпрес - 18.09.2019

Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за одбрана Таро Коно. Тој изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност.

Обновени 50 отсто од нафтата во нападнатата рафинерија

Слободен Печат - 18.09.2019

Нафтените постројки на Сауди Арамко беа нападнати во саботата со дронови и крстосувачки ракети. Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено по ...

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството во нападната рафинерија

А1 On - 18.09.2019

Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено по нападот на рафинеријата. На конференција во Џеда, принцот додаде дека до крајот на месецот капацитетот ...

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

А1 On - 18.09.2019

Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за одбрана Таро Коно. Тој изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност.

Саудиска Арабија ја враќа во производство нападната рафинерија

+инфо - 18.09.2019

Нафтените постројки на Сауди Арамко беа нападнати во саботата со дронови и крстосувачки ракети, со што беше намалено производството на нафта за 5,7 барели дневно, што е околу пет отсто од светското производство на нафта.

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

Сител - 18.09.2019

Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за одбрана Таро Коно. Тој изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност.

САД идентификувале локации во Иран за нападот врз Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 18.09.2019

Соединетите држави ги идентификувале локациите во Иран од каде што биле лансирани дроновите и крстосувачките ракети врз клучните саудиски нафтени инсталации, изјави анонимен американски официјален претставник.

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Макфакс - 18.09.2019

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија, за кој САД го обвинуваат Иран. Францускиот претседател Емануел Макрон остро го осуди нападот и порача дека ...

Јапонија нема информации за иранска вмешаност во нападите во Саудиска Арабија

Слободен Печат - 18.09.2019

Јапонскиот министер за одбрана, Таро Коно изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност. Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за ...

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството во нападната рафинерија

Сител - 18.09.2019

Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено по нападот на рафинеријата. На конференција во Џеда, принцот додаде дека до крајот на месецот капацитетот ...

ЕЛИСЕЈСКА ПАЛАТА: Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да помогнат во истрагата за нападот на нафтната ...

Слободен Печат - 18.09.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, остро го осуди нападот, пренесува Елисејската палата, а притоа го уверил и саудискиот престолонаследник, дека Франција му е посветена на мирот во Блискиот исток.

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Макфакс - 18.09.2019

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои се товари Иран дополнително го продлабочуваат непријателството на двете земји.

Сенатор лојален на Трамп ги оцени нападите во Саудиска Арабија како „воен чин“

МКД - 18.09.2019

Американски сенатор близок до претседателот Доналд Трамп во вторникот нападите врз саудиските нафтени објекти ги нарече воен чин, истакнувајќи дека учеството на Иран во нападите е неспорно.

КОНЕЧНО: Се огласи и Саудиска Арабија за нападот на нафтната рафинерија

Слободен Печат - 18.09.2019

Засега одговорноста за нападот на нафтната рафинерија во Саудиска Арабија ја преземаа Јеменските бунтовници Хути, кои го поддржуваат Иран. Амбасадорот на Саудиска Арабија во Лондон рекол дека речиси е сигурно оти Иран стои зад нападот на нафтната ...

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството во нападната рафинерија

Нетпрес - 18.09.2019

Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено по нападот на рафинеријата. На конференција во Џеда, принцот додаде дека до крајот на месецот капацитетот ...

Обновена работата на една од нападнатите рафинери во Саудиска Арабија

Макфакс - 18.09.2019

Саудиска Арабија обнови 50 проценти од производството на нафта кое беше намалено со нападот на рафинеријата, изјави министерот за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман. Тој истакна дека до крајот на месецот капацитетот на производството ќе биде ...

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија

МКД - 18.09.2019

Франција испраќа експерти во Саудиска Арабија за да го испитаат потеклото на нападите врз саудиските нафтени постројки за кои Вашингтон го обвини Иран, соопштено е од кабинетот на претседателот Емануел Макрон по неговите телефонски разговори со ...

Мајкл Пенс повтори дека Америка е подготвена за војна

Макфакс - 18.09.2019

Потпретседателот на САД, Мајкл Пенс, рече дека американската војска е подготвена да одговори на нападите врз саудиските нафтени објекти. „По неиспровоцираните напади овој викенд врз серија нафтени полиња во Саудиска Арабија, ве уверам дека сме ...

Саудискиот престолонаследник бара помош од Јужна Кореја за јакнење на воздушната одбрана

МКД - 18.09.2019

Саудиска Арабија бара помош од Јужна Кореја по нападите врз нафтените инсталации. Принцот престолонаследник на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, побарал помош од Јужна Кореја за зајакнување на системот за воздушна одбрана на земјата откако во ...

Додека Ријад и Техеран меѓусебно се обвинуваат, САД подготвени за акција

А1 On - 18.09.2019

Додека Саудиска Арабија и Иран меѓусебно се обвинуваат, САД соопшти дека се подготвени да ги заштитат сопствените интереси и интересите на сојузниците во Персиски Залив. Потпретседател на САД, Мајк Пенс изјави дека американската армија е подготвена ...

Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

МКД - 18.09.2019

Саудиска Арабија и Иран се два силни регионални соседи и повеќегодишни соперници во борбата за регионална доминација. Неодамнешните напади врз саудиските нафтени инсталации, за кои го обвинуваат Иран, уште повеќе го продлабочуваат непријателството ...

Помпео во Ријад ќе разговара за нападот за кој се верува дека потекнува од Иран

Глас на Америка - 18.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска патува во Ријад каде со саудиските власти ќе разговара за нападот врз нафтените постројки на Саудиска Арабија за кој официјалните претставници на САД веруваат дека потекнува од Иран.

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран

А1 On - 18.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на иранската влада ќе и бидат воведени нови „значајни“ санкции. Тоа е прв одговор на Вашингтон за нападите врз рафинериите за нафта во Саудиска Арабија, за кои кабинетот на претседателот го обвинува ...

Саудиска Арабија презентира докази за нападите: „Несомнено Иран“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.09.2019

Саудиска Арабија прикажа беспилотни и ракетни остатоци, за кои вели дека покажуваат дека нафтените напади се „неоспорно спонзорирани од Иран“. Портпаролот на Министерството за одбрана на Саудиска Арабија рече дека остатоците прикажани на ...

Трамп нареди нови санкции за Иран по саудиските напади

МКД - 18.09.2019

Американскиот претседател денеска вети нови санкции против Иран, а иранските медиуми објавија дека пречките од Америка може да го принудат претседателот на земјата да го пропушти големиот собир на Обединетите нации.

Ријад покажа „докази“ за вмешаност на Иран во нападите од викендот

А1 On - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и наводно ...

Саудиска Арабија прикажа ‘неоспорни докази’ за иранската агресија

Нетпрес - 18.09.2019

Саудиското министерство за одбрана ги презентираше во средата остатоците од дронови и крстосувачки ракети за коишто тврди дека ја докажуваат наводната вмешаност на Иран во саботните напади врз две најголеми нафтени постројки во Саудиска Арабија, ...

Саудиска Арабија: Иран речиси сигурно стои зад нападот врз Сауди Арамко

А1 On - 18.09.2019

Амбасадорот на Саудиска Арабија во Лондон изјави дека е речиси сигурно оти Иран стои зад нападот на нафтената рафинерија на Сауди Арамко. – Речиси сигурно е дека нападот е извршен со поддршка на Иран, изјави принцот Калиф бин Бандер бин Султан Ал ...

Саудиска Арабија: Иран речиси сигурно стои зад нападот врз Сауди Арамко

Нетпрес - 18.09.2019

Амбасадорот на Саудиска Арабија во Лондон изјави дека е речиси сигурно оти Иран стои зад нападот на нафтената рафинерија на Сауди Арамко. – Речиси сигурно е дека нападот е извршен со поддршка на Иран, изјави принцот Калиф бин Бандер бин Султан Ал ...

Детали од нападот на рафинеријата во Саудиска Арабија: Користени се 18, а не десет дронови и Иран дефинитивно е вмешан

Слободен Печат - 18.09.2019

Саудискиот министер исто така изјави дека покрај крстосувачките ракети, користени се ирански беспилотни летала „делта винг (УАВ)“ Министерството за одбрана на Саудиска Арабија објави дека остатоците од беспилотните летала и крстосувачките ракети ...

Саудиска Арабија: Нафтениот напад е спонзориран од Иран

Р.С.Европа - 18.09.2019

Портпаролот на Министерството за одбрана полковник Турки ал-Малки на денешна прес-конференција во Ријад, рече дека 18 ирански дронови биле користени со поддршка на седум крстаречки ракети.

Хутите ги гаѓале саудиските рафинерии од три различни локации, за Иран саудиските тврдења се ‘катастрофа’

Нетпрес - 18.09.2019

Нападите врз двата најголеми постројки на саудиската национална нафтена компанија „Saudi Aramco“ во саботата, биле изведени од три различни точки, изјавил во средата за телевизијата Al Jazeera, портпаролот на јеменското бунтовничко движење Ансар ...

САД ги предупеди граѓаните да не патуваат во Саудиска Арабија

Сител - 18.09.2019

Американскиот Стрејт департмент ги предупреди граѓаните на САД да бидат исклучително внимателни доколку патуваат во Саудиска Арабија.Предупредувањето е објавено на веб страната на Стејт департментот а следи по заканите на јеменските бунтовници Хути ...

Се огласи Иран: Саудиска Арабија докажа дека ништо не знае

Слободен Печат - 18.09.2019

На прес-конференцијата за новинарите Саудиска Арабија докажа дека „ништо не знае“ за тоа од каде се направени или лансирани ракетите и беспилотните летала и не успеаја да објаснат зошто одбранбениот систем на земјата не успеал да ги пресретне.

За Помпео нападите во Саудиска Арабија се ‘воен чин’

Нетпрес - 18.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во текот на својата посета на Саудиска Арабија во средата нападите врз нафтените постројки на ова блискоисточно кралство ги нарече „воен чин“ повторно припишувајќи му го на Иран, неколку часа по ...

Германија на 6 месеци ја продолжи забраната за извоз на оружје во Саудиска Арабија

МКД - 18.09.2019

Германија одлучи да го продолжи ембаргото на извоз на оружје во Саудиска Арабија за уште шест месеци, кажа денес портпаролот на германската влада. „До 31 март 2020 нема да бидат одобрени барањата за извоз на оружје во Саудиска Арабија“, кажа тој.

Мораше некаде да пукне: Би-би-си откри зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали

Press24 - 18.09.2019

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои се товари Иран дополнително го продлабочуваат непријателството на двете земји.

Американците уверени дека Иран стои зад нападите во Саудиска Арабија: Следува напад на иранските рафинерии со нафта?

Точка - 18.09.2019

Истакнат сенатор смета дека „умерениот одговор“ на Трамп на иранското соборување на американскиот дрон во јуни „иранскиот режим очигледно го сфатил како знак на слабост“. Линдзи Грејем, американски сенатор близок до претседателот Доналд Трамп ...

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството во нападната рафинерија

Опсервер - 18.09.2019

Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено по нападот на рафинеријата. На конференција во Џеда, принцот додаде дека до крајот на месецот капацитетот ...

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

Вечер Прес - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Саудиска Арабија: Иран речиси сигурно стои зад нападот врз Сауди Арамко

Опсервер - 18.09.2019

Амбасадорот на Саудиска Арабија во Лондон изјави дека е речиси сигурно оти Иран стои зад нападот на нафтената рафинерија на Сауди Арамко. – Речиси сигурно е дека нападот е извршен со поддршка на Иран, изјави принцот Калиф бин Бандер бин Султан Ал ...

Саудиска Арабија: Иран речиси сигурно стои зад нападот врз Сауди Арамко

24Инфо - 18.09.2019

Амбасадорот на Саудиска Арабија во Лондон изјави дека е речиси сигурно оти Иран стои зад нападот на нафтената рафинерија на Сауди Арамко. – Речиси сигурно е дека нападот е извршен со поддршка на Иран, изјави принцот Калиф бин Бандер бин Султан Ал ...

Мајкл Пенс повтори дека Америка е подготвена за војна

Centar - 18.09.2019

Потпретседателот на САД, Мајкл Пенс, рече дека американската војска е подготвена да одговори на нападите врз саудиските нафтени објекти. „По неиспровоцираните напади овој викенд врз серија нафтени полиња во Саудиска Арабија, ве уверам дека сме ...

САД ги предупеди граѓаните да не патуваат во Саудиска Арабија

4NEWS - 18.09.2019

Американскиот Стрејт департмент ги предупреди граѓаните на САД да бидат исклучително внимателни доколку патуваат во Саудиска Арабија.Предупредувањето е објавено на веб страната на Стејт департментот а следи по заканите на јеменските бунтовници Хути ...

Обновена работата на една од нападнатите рафинери во Саудиска Арабија

Centar - 18.09.2019

Саудиска Арабија обнови 50 проценти од производството на нафта кое беше намалено со нападот на рафинеријата, изјави министерот за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман. Тој истакна дека до крајот на месецот капацитетот на производството ќе биде ...

Ријад покажа „докази” за иранска вмешаност во нападите од викендот

Вечер Прес - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Centar - 18.09.2019

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија за кој САД го обвинуваат Иран. Францускиот претседател, Емануел Макрон, остро го осуди нападот и порача дека ...

Додека Ријад и Техеран меѓусебно се обвинуваат, САД подготвени за акција

Опсервер - 18.09.2019

Додека Саудиска Арабија и Иран меѓусебно се обвинуваат, САД соопшти дека се подготвени да ги заштитат сопствените интереси и интересите на сојузниците во Персиски Залив. Потпретседател на САД, Мајк Пенс изјави дека американската армија е подготвена ...

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

4NEWS - 18.09.2019

Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за одбрана Таро Коно. Тој изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност.

Иран со порака до Американците: Директно ќе одговориме на секаков напад, и тоа не само на неговиот извор!

Точка - 18.09.2019

Ситуацијата на Блискиот исток е пред опасна ескалација, откако минатата сабота беа нападнати нафтени постројки во Саудиска Арабија. Одговорноста за нападот на нафтените постројки во Саудиска Арабија, кои го преполовија производството на саудискиот ...

Стејт департмент: Американските граѓани да не патуваат во Саудиска Арабија

Вечер Прес - 18.09.2019

Американскиот Стрејт департмент ги предупреди граѓаните на САД да бидат исклучително внимателни доколку патуваат со Саудиска Арабија. Предупредувањето е објавено на веб-страницата на Стејт департментот, а следува по нападот на нафтената фабрика ...

Пенс: САД се подготвени за одговор на нападите во Саудиска Арабија

Локално - 18.09.2019

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс изјави дека САД се подготвени да одговорат на нападите врз саудиски нафтени објекти. – САД се подготвени да преземат каква било акција што е потребна за да ја одбраниме нашата држава, воените трупи и сојузниците во ...

Пенс: САД се подготвени за одговор на нападите во Саудиска Арабија

Опсервер - 18.09.2019

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс изјави дека САД се подготвени да одговорат на нападите врз саудиски нафтени објекти. – САД се подготвени да преземат каква било акција што е потребна за да ја одбраниме нашата држава, воените трупи и сојузниците во ...

САД идентификувале локации од Иран од каде се погодени саудиски нафтени постројки

Опсервер - 18.09.2019

САД идентификуваа локации во Иран од кои биле лансирани дронови и крстосувачки ракети врз клучни саудиски нафтени инсталации, изјави официјален претставник. Тој прецизираше за Си-Би-Ес Њуз дека тие локации се наоѓаат во јужниот дел на Иран и ...

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

iPortal - 18.09.2019

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија, за кој САД го обвинуваат Иран. Францускиот претседател Емануел Макрон остро го осуди нападот и порача дека ...

Пенс: САД се подготвени за одговор на нападите во Саудиска Арабија

Либертас - 18.09.2019

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс изјави дека САД се подготвени да одговорат на нападите врз саудиски нафтени објекти. – САД се подготвени да преземат каква било акција што е потребна за да ја одбраниме нашата држава, воените трупи и сојузниците во ...

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

Опсервер - 18.09.2019

Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за одбрана Таро Коно. Тој изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност.

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

24Инфо - 18.09.2019

Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за одбрана Таро Коно. Тој изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност.

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран

Вечер Прес - 18.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на иранската влада ќе и бидат воведени нови „значајни” санкции. Тоа е прв одговор на Вашингтон за нападите врз рафинериите за нафта во Саудиска Арабија, за кои кабинетот на претседателот го обвинува ...

Додека Ријад и Техеран меѓусебно се обвинуваат, САД подготвени за акција

Вечер Прес - 18.09.2019

Додека Саудиска Арабија и Иран меѓусебно се обвинуваат, САД соопшти дека се подготвени да ги заштитат сопствените интереси и интересите на сојузниците во Персиски Залив. Потпретседател на САД, Мајк Пенс изјави дека американската армија е подготвена ...

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран

Опсервер - 18.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на иранската влада ќе и бидат воведени нови „значајни“ санкции. Тоа е прв одговор на Вашингтон за нападите врз рафинериите за нафта во Саудиска Арабија, за кои кабинетот на претседателот го обвинува ...

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

MTM - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Ријад покажа „докази“ за иранска вмешаност во нападите од викендот

Опсервер - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

Ријад покажа „докази“ за иранска вмешаност во нападите од викендот

Локално - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

24Инфо - 18.09.2019

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои се товари Иран. дополнително го продлабочуваат непријателството на двете земји.

Ријад покажа „докази” за иранска вмешаност во нападите од викендот

24Инфо - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството во нападната рафинерија

4NEWS - 18.09.2019

Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено по нападот на рафинеријата. На конференција во Џеда, принцот додаде дека до крајот на месецот капацитетот ...

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

24Инфо - 18.09.2019

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија, за кој САД го обвинуваат Иран. Францускиот претседател Емануел Макрон остро го осуди нападот и порача дека ...

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Точка - 18.09.2019

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои се товари Иран, дополнително го продлабочуваат непријателството на двете земји.

Саудиска Арабија: Снабдувањето со нафта вратено на истото ниво

Кумановски м. - 18.09.2019

Саудискиот министер за енергија, принцот Абдулазиз бин Салман, изјави дека снабдувањето со нафта се вратило на нивото што го имало пред нападите во саботата на нафтените комплекси на Арамоко.

ТРОШАТ МИЛИЈАРДИ НА ВОЈСКА, А ИМ ПРЕСУДИ ДРОНСКИ НАПАД: Познато што откри нападот на нафтените построенија

Фактор - 18.09.2019

После нападот на саудиските нафтени построенија, многумина ги мачат прашањата: Како нација која има 6 најголем воен буџет на светот и 6 врвни противвоздушни баталјони не успеала да спречи напад? По своја прилика затоа што напредниот систем на ...

Паника на пазарот на нафта

Локално - 18.09.2019

Саудиска Арабија изгуби околу 5,7 милиони барели нафта, што претставува 5% од глобалните пратки. Нападот врз неговата рафинерија предизвика сериозни шокови на меѓународниот пазар и скок на цените, забележува Дојче веле.

И Саудиска Арабија „излезе“ со докази за иранска вмешаност во нападите на нафтените постројки

PressingTV - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Точка - 18.09.2019

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија, за кој САД го обвинуваат Иран. Францускиот претседател Емануел Макрон остро го осуди нападот и порача дека ...

Експерти на ОН ќе истражуваат кој ги ракетираше нафтените полиња во С. Арабија

Денешен - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството во нападната рафинерија

24Инфо - 18.09.2019

Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено по нападот на рафинеријата. На конференција во Џеда, принцот додаде дека до крајот на месецот капацитетот ...

Мајкл Пенс повтори дека Америка е подготвена за војна

24Инфо - 18.09.2019

Потпретседателот на САД, Мајкл Пенс, рече дека американската војска е подготвена да одговори на нападите врз саудиските нафтени објекти. „По неиспровоцираните напади овој викенд врз серија нафтени полиња во Саудиска Арабија, ве уверам дека сме ...

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

24Инфо - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Н.Македонија - 18.09.2019

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои се товари Иран, дополнително го продлабочуваат непријателството на двете земји.

Француски експерти ќе испитаат кој го изврши нападот во Саудиска Арабија

Н.Македонија - 18.09.2019

Франција ќе испрати експерти во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија, за кој САД го обвинуваат Иран. Францускиот претседател Емануел Макрон остро го осуди нападот и порача дека ...

Дроновите сигнализираат крај на ерата на доминација на брзите авиони?

Н.Македонија - 18.09.2019

Во историјата на модерното војување постојано се појавува изреката „поседувај го небото, победи ја војната“. Државите со најдобра технологија и најолеми буџети потрошија десетици милијарди долари за да поседуваат модерни воздушни сили, убедени дека ...

Обновена една од нападнатите рафинерии во Саудиска Арабија

Н.Македонија - 18.09.2019

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено со нападот на рафинеријата, изјави министерот за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман. Тој истакна дека до крајот на месецот капацитетот на производството ќе биде ...

Геополитички покер-партии за нафтата

Н.Македонија - 18.09.2019

До средината на 20 век, Соединетите Американски Држави беа најголем производител на нафта и ги контролираа цените на нафтата. Во следните години, Организацијата на земјите-извознички на нафта (ОПЕК) се наметна со производството и ја доби контролата ...

Растат тензиите по нападите врз саудиската рафинерија

Н.Македонија - 18.09.2019

Тензиите во Персискиот Залив не стивнуваат по нападите со дронови врз рафинерија и нафтено поле во Саудиска Арабија. Некои американски претставници директно го обвинија Иран за нападите, но претседателот Доналд Трамп повтори дека ќе ја почека ...

Сака ли Русија да го покрие дефицитот на нафта во светот?

Денар - 18.09.2019

Недостатокот кој може да се појави на пазарот на нафта поради ситуацијата во Саудиска Арабија може да биде покриен од комерцијалните резерви на нафта, изјави на новинарите министерот за енергетика на Русија, Александар Новак.

Ријад покажа „докази“ за иранска вмешаност во нападите од викендот

MakPress - 18.09.2019

Саудиското Министерство за одбрана денеска покажа остатоци од дронови и проектили, за кои тврдат дека ја докажуваат вмешаноста на Иран во саботните напади врз саудиски нафтени постројки. Меѓу другите делови, портпаролот на Турки ал-Малки покажа и ...

Јапонија нема информации дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

MakPress - 18.09.2019

Јапонија нема информации дека Иран е вмешан во нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија, изјави министерот за одбрана Таро Коно. Тој изрази уверување дека нападот го извршиле јеменските Хути, кои и презедоа одговорност.

BBC: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Денар - 18.09.2019

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за кои се товари Иран, дополнително го продлабочуваат непријателството на двете земји.

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран

MakPress - 18.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека на иранската влада ќе и бидат воведени нови „значајни“ санкции. Тоа е прв одговор на Вашингтон за нападите врз рафинериите за нафта во Саудиска Арабија, за кои кабинетот на претседателот го обвинува ...

Саудиска Арабија: Иран речиси сигурно стои зад нападот врз Сауди Арамко

MakPress - 18.09.2019

Амбасадорот на Саудиска Арабија во Лондон изјави дека е речиси сигурно оти Иран стои зад нападот на нафтената рафинерија на Сауди Арамко. – Речиси сигурно е дека нападот е извршен со поддршка на Иран, изјави принцот Калиф бин Бандер бин Султан Ал ...

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

MakPress - 18.09.2019

Експерти на ОН се упатија во Саудиска Арабија за спроведување меѓународна истрага за неодамнешните напади врз нафтени постројки во земјата, изјави вечерва генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Саудиска Арабија обнови 50 отсто од производството во нападната рафинерија

MakPress - 18.09.2019

Саудискиот министер за енергетика, принцот Абдулазиз бин Салман, соопшти дека се обновени 50 отсто од производството на нафта кое беше намалено по нападот на рафинеријата. На конференција во Џеда, принцот додаде дека до крајот на месецот капацитетот ...

Трамп е воздржан за Иран поради добра причина

Deutsche Welle - 17.09.2019

Иако потеклото на дроновите кои во Саудиска Арабија ја нападнаа најголемата рафинерија за нафта е разјаснето, тоа сѐ уште не зборува ништо за потеклото на нападите. Затоа, Трамп е со право воздржан, оценува Петер Филип.

Саудиска Арабија со повик до меѓународната заедница да го осуди нападот

+инфо - 17.09.2019

Саудиска Арабија денеска ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда на сторителите“ и „јасно да се спротистави“ на оние што стојат зад нападот врз нејзините нафтени постројки во текот на викендот.

Саудиска Арабија со повик до меѓународната заедница да го осуди нападот

Нетпрес - 17.09.2019

Саудиска Арабија денеска ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда на сторителите“ и „јасно да се спротистави“ на оние што стојат зад нападот врз нејзините нафтени постројки во текот на викендот.

Саудиска Арабија со повик до меѓународната заедница да го осуди нападот

Сител - 17.09.2019

Саудиска Арабија денеска ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда на сторителите“ и „јасно да се спротистави“ на оние што стојат зад нападот врз нејзините нафтени постројки во текот на викендот.

САД идентификувале локации од Иран од каде се погодени саудиски нафтени постројки

Слободен Печат - 17.09.2019

Саудиската воздушна одбрана не ги спречила дроновите и ракетите во саботата бидејќи нејзиниот одбранбен систем бил насочен кон југ за да спречи какви било напади од Јемен, додаде официјалниот претставник.

САД идентификувале локации од Иран од каде се погодени саудиски нафтени постројки

Нетпрес - 17.09.2019

САД идентификуваа локации во Иран од кои биле лансирани дронови и крстосувачки ракети врз клучни саудиски нафтени инсталации, изјави официјален претставник. Тој прецизираше за Си-Би-Ес Њуз дека тие локации се наоѓаат во јужниот дел на Иран и ...

САД идентификуваа локации во Иран од каде се погодени саудиските нафтени постројки

А1 On - 17.09.2019

САД идентификуваа локации во Иран од кои биле лансирани дронови и крстосувачки ракети врз клучни саудиски нафтени инсталации, изјави официјален претставник. Тој прецизираше за Си-Би-Ес Њуз дека тие локации се наоѓаат во јужниот дел на Иран и ...

САД идентификувале локации од Иран од каде се погодени саудиски нафтени постројки

Независен - 17.09.2019

САД идентификуваа локации во Иран од кои биле лансирани дронови и крстосувачки ракети врз клучни саудиски нафтени инсталации, изјави официјален претставник. Тој прецизираше за Си-Би-Ес Њуз дека тие локации се наоѓаат во јужниот дел на Иран и ...

Трамп: Иран стои зад нападот во Саудиска Арабија, но сакам да избегнам војна

Слободен Печат - 17.09.2019

Американскиот претседател претходно го „прозва" Иран во врска со нападот на нафтените постројки во Саудиска Арабија, доведувајќи ги во прашање тврдењата на Техеран дека нема ништо со тој напад.

Трамп: Иран е одговорен, но сакам да избегнам војна

А1 On - 17.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп остана на ставот дека Иран стои зад нападот во Саудиска Арабија, но истакна дека ска да избегне судир и оти треба да се почека додека не се дознае сигурно кој е извршителот.

Трамп повтори дека е подготвен на одговор против Иран

Р.С.Европа - 17.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најверојатно „Иран стои зад нападите врз саудиските нафтени постројки“ во текот на изминатиот викенд, но додаде дека се уште е рано тоа да се тврди со сигурност.

Ал-Малики: Нападите врз постројките на Арамко извршен со иранско оружје

А1 On - 17.09.2019

Портпаролот на коалициските сили предводени од Саудиска Арабија, Турки ал-Малики изјави дека нападите врз постројките и комплексите на саудиската нафтена компанија Арамко биле извршени со иранско оружје вон територијата на Јемен.

Саудиска Арабија погубила 134 луѓе, од кои 6 деца: Биле РАСПНАТИ и ОБЕЗГЛАВЕНИ

Слободен Печат - 17.09.2019

Уште најмалку 24 лица, вклучувајќи три деца, се во непосредна опасност. Шокантни детали се откриени на Советот на ОН за човечки права во Женева, во ек на тензиите помеѓу САД и Иран, откако беа нападнати најголемите нафтени постројки во Саудиска ...

Путин до Саудиска Арабија: Нашата воздушна одбрана може да ве заштити, како што ги штити Турција и Иран

МКД - 17.09.2019

Рускиот претседател Владимир Путин предложи Саудиска Арабија да го купи рускиот воздушен одбранбен систем за да ги заштити своите нафтени постројки од напади со дронови, посочувајќи дека Иран и Турција веќе управуваат со руските воздушни одбранбени ...

Руски разузнавач тврди дека е можно воено сценарио по нападите во Саудиска Арабија

Макфакс - 17.09.2019

Шефот на руската разузнавачка служба, Сергеј Наришкин, изјави дека е можно воено сценарио по нападите на саудиските нафтени постројки, но дека тој сепак се надева н мирно решение, пренесува „Спутник“.

Кремљ: Саудиска Арабија сè уште не му одговорила на Путин

Макфакс - 17.09.2019

Саудиска Арабија сè уште не одговорила на понудата на претседателот Владимир Путин да го купи рускиот ракетен систем С-400, соопшти Кремљ. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва сè уште не добила официјално барање од двете страни ...

НАТО будно и загрижено ги следи случувањата по нападот врз рафинеријата на Саудиска Арабија

Макфакс - 17.09.2019

НАТО ги загрижено следи случувањата по нападитесо дронови врз нафтената рафинерија на Саудиска Арабија „Арамко“, изјави шефот на алијансата. „Било каков прекин на глобалното снабдување енергија претставува голем проблем за НАТО членките.

Столтенберг: Будно ја следиме ситуацијата по нападите на рафинеријата во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 17.09.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Алијансата загрижено и будно ги следи случувањата по нападите со дронови врз нафтената рафинерија „Арамко“ во Саудиска Арабија, пренесоа новинските агенции.

Саудиска Арабија со повик до меѓународната заедница да го осуди нападот

А1 On - 17.09.2019

Саудиска Арабија ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда на сторителите“ и „јасно да се спротистави“ на оние што стојат зад нападот врз нејзините нафтени постројки во текот на викендот.

Меркел: Останува забраната за извоз на оружје во Саудиска Арабија

Макфакс - 17.09.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека не ги гледа нападите врз Саудиска Арабија како причина за прекинување на германската забрана за извоз на оружје во земјата. Влијателeн пратеник од Христијанско-демократскиот сојуз на Меркел ...

Путин ѝ предложи на Саудиска Арабија да купи С-400 или С-300

Руска реч - 17.09.2019

Претседателот на Русија Владимир Путин на прес-конференцијата по разговорите со претседателите на Турција и Иран во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да купи системи С-400 или С-300 за нејзина одбрана.

Путин се понуди да и помогне на Саудиска Арабија, со С-400

Оff.net - 17.09.2019

На Саудијците дронови им уништија една од клучните нафтени постројки на земјата, а според Путин тоа никогаш не би се случило доколку располагаа со С-400 одбранбениот систем. „За самоодбрана, за одбрана на една држава, ние сме подготвени да и ...

Путин му нуди на Ријад да купи руско оружје

Сител - 17.09.2019

Саудиска Арабија може да ги заштити своите нафтени објектти од напади со дронови со руски воздушен одбранбен систем. Предлогот до Ријад го уапти Путин. - Саудиска Арабија треба да донесе паметна одлука, како што направи Иран со купувањето на нашиот ...

Снабдувањето со нафта е вратено на состојбата пред нападот

МКД - 17.09.2019

Министерот за енергија на Саудиска Арабија изјави дека снабдувањето со нафта продолжува и дека нејзиниот нафтен пазар ќе биде „целосно вратен во функција“ до крајот на септември по нападите за кои Вашингтон го обвинува Иран, додека Ријад сè уште ...

Нападите во Саудиска Арабија ќе предизвикаат ескалација на кризата што не се запира

Слободен Печат - 17.09.2019

Заплената на танкерите кои минуваат низ Ормутскиот Теснец и уривањето на американскиот сателитски дрон од страна на Иран, беа специајлно смислени акции за да избегне предизвикување на воен одговор.

САД идентификувале локации од Иран од каде се погодени саудиски нафтени постројки

+инфо - 17.09.2019

САД идентификуваа локации во Иран од кои биле лансирани дронови и крстосувачки ракети врз клучни саудиски нафтени инсталации, изјави официјален претставник. Тој прецизираше за Си-Би-Ес Њуз дека тие локации се наоѓаат во јужниот дел на Иран и ...

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Макфакс - 17.09.2019

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Тој сепак, остана на ставот дека Иран стои зад тој напад, но истакна дека сaка да избегне судир и оти ...

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Нетпрес - 17.09.2019

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Тој сепак, остана на ставот дека Иран стои зад тој напад, но истакна дека сaка да избегне судир и оти ...

Трамп: Иран е одговорен за нападот, но сакам да избегнам војна

Press24 - 17.09.2019

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Тој сепак, остана на ставот дека Иран стои зад тој напад, но истакна дека сaка да избегне судир и оти ...

Руски разузнавач: Можно е воено сценарио по нападите во Саудиска Арабија

Слободен Печат - 17.09.2019

Военото сценарио е можно по нападите на нафтените објект во Саудиска Арабија, но се надеваме дека тоа прашање ќе биде решено по мирен пат, рече Наришкин. Шефот на руската разузнавачка служба, Сергеј Наришкин, изјави дека е можно воено сценарио по ...

Кремљ: Се уште не сме добиле одговор од Саудиска Арабија

А1 On - 17.09.2019

Се уште нема реакција од Саудиска Арабија на понудата на претседателот на Русија, Владимир Путин Ријад да купи руски ракетен систем С-400, соопшти денеска Кремљ. Путин вчера и понуди на Саудиска Арабија руско оружје.

Трамп не е загрижен од растот на цената на нафтата: Тоа не е проблем, имаме ние огромни резерви...

Точка - 17.09.2019

Американскиот претседател изјави дека цените на нафтата и не пораснале многу, нагласувајќи дека и другите земји можат да го надоместат тоа со ослободување на своите залихи. Според Доналд Трамп, цената на нафтата и не скокнала многу откако беше ...

САД идентификувале локации во Иран од каде се погодени саудиски нафтени постројки

Вечер Прес - 17.09.2019

САД идентификуваа локации во Иран од кои биле лансирани дронови и крстосувачки ракети врз клучни саудиски нафтени инсталации, изјави официјален претставник. Тој прецизираше за Си-Би-Ес Њуз дека тие локации се наоѓаат во јужниот дел на Иран и ...

Ал-Малики: Нападите врз постројките на Арамко извршен со иранско оружје

Опсервер - 17.09.2019

Портпаролот на коалициските сили предводени од Саудиска Арабија, Турки ал-Малики изјави дека нападите врз постројките и комплексите на саудиската нафтена компанија Арамко биле извршени со иранско оружје вон територијата на Јемен.

Светско лицемерие: Ако убиеш илјадници деца нема проблем, но ако им ја нападнеш нафтата...

Точка - 17.09.2019

Неодамна јеменските Хути бунтовници изведоа напади со дронови на најголемите нафтени постројки во Саудиска Арабија. Нападот резултираше со уништување на две големи постројки кои го преполовија производството на саудиската државна нафтена компанија ...

Трамп: Иран е одговорен, но сакам да избегнам војна

Опсервер - 17.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп остана на ставот дека Иран стои зад нападот во Саудиска Арабија, но истакна дека ска да избегне судир и оти треба да се почека додека не се дознае сигурно кој е извршителот.

Руски разузнавач тврди дека е можно воено сценарио по нападите во Саудиска Арабија

24Инфо - 17.09.2019

Шефот на руската разузнавачка служба, Сергеј Наришкин, изјави дека е можно воено сценарио по нападите на саудиските нафтени постројки, но дека тој сепак се надева н мирно решение, пренесува „Спутник“.

Кремљ: Саудиска Арабија сè уште не му одговорила на Путин

24Инфо - 17.09.2019

Саудиска Арабија сè уште не одговорила на понудата на претседателот Владимир Путин да го купи рускиот ракетен систем С-400, соопшти Кремљ. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва сè уште не добила официјално барање од двете страни ...

Руски разузнавач тврди дека е можно воено сценарио по нападите во Саудиска Арабија

Точка - 17.09.2019

Шефот на руската разузнавачка служба, Сергеј Наришкин, изјави дека е можно воено сценарио по нападите на саудиските нафтени постројки, но дека тој сепак се надева н мирно решение, пренесува „Спутник“.

Трамп повтори дека е подготвен на одговор против Иран

Тера - 17.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најверојатно „Иран стои зад нападите врз саудиските нафтени постројки“ во текот на изминатиот викенд, но додаде дека се уште е рано тоа да се тврди со сигурност.

Кремљ: Се уште не сме добиле одговор од Саудиска Арабија

Опсервер - 17.09.2019

Се уште нема реакција од Саудиска Арабија на понудата на претседателот на Русија, Владимир Путин Ријад да купи руски ракетен систем С-400, соопшти денеска Кремљ. Путин вчера и понуди на Саудиска Арабија руско оружје.

Путин и понуди на Саудиска Арабија руско оружје

Опсервер - 17.09.2019

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска и понуди на Саудиска Арабија руско оружје. Неговата понуда уследи по нападите врз саудиските нафтени постројки. – Подготвени сме да обезбедиме значителна помош за Саудиска Арабија и земјата би донела ...

Руски разузнавач тврди дека е можно воено сценарио по нападите во Саудиска Арабија

Centar - 17.09.2019

Шефот на руската разузнавачка служба, Сергеј Наришкин, изјави дека е можно воено сценарио по нападите на саудиските нафтени постројки, но дека тој сепак се надева на мирно решение, пренесува „Спутник“.

Трамп: Иран стои зад нападот на Саудиска Арабија, но ќе почекаме да се докаже

Centar - 17.09.2019

Треба да се почека додека со сигурност не се дознае извршителот на нападот на Саудиска Арабија, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Тој сепак остана на ставот дека Иран стои зад тој напад, но истакна дека сaка да избегне судир и оти треба ...

Саудиска Арабија бара меѓународната заедница да го осуди нападот врз нејзините нафтени постројки

PressingTV - 17.09.2019

Саудиска Арабија денеска ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда на сторителите“ и „јасно да се спротистави“ на оние што стојат зад нападот врз нејзините нафтени постројки во текот на викендот.

НАТО будно и загрижено ги следи случувањата по нападот врз рафинеријата на Саудиска Арабија

Точка - 17.09.2019

НАТО загрижено ги следи случувањата по нападите со дронови врз нафтената рафинерија на Саудиска Арабија, „Арамко“, изјави шефот на алијансата. „Каков било прекин на глобалното снабдување енергија претставува голем проблем за НАТО-членките.

Трамп не отстапува од ставот дека Иран е одговорен за нападот во Саудиска Арабија

CivilMedia - 17.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп остана на ставот дека Иран стои зад нападот во Саудиска Арабија, но истакна дека ска да избегне судир и оти треба да се почека додека не се дознае сигурно кој е извршителот.

Меркел не им попушта на Саудијците: Забраната за извоз на оружје во Саудиска Арабија останува на сила!

Точка - 17.09.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска изјавила дека нападите во Саудиска Арабија не ги гледа како причина за завршување на германската забрана за извоз на оружје во таа земја. Влијателен пратеник од Германија, предложил Германија да ...

Русија се противи на можната одмазда за нападите на Саудиска Арабија

Опсервер - 17.09.2019

Русија соопшти дека е неприфатливо да се зборува за евентуална одмазда за нападите врз саудиските нафтени постројки и ги повика земјите во регионот и пошироката меѓународна заедница да не брзаат со заклучоци.

Саудиска Арабија со повик до меѓународната заедница да го осуди нападот

Опсервер - 17.09.2019

Саудиска Арабија денеска ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда на сторителите“ и „јасно да се спротистави“ на оние што стојат зад нападот врз нејзините нафтени постројки во текот на викендот.

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Centar - 17.09.2019

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените постројки. Тој ги понуди руските противвоздушни системи за Саудиска Арабија да ја одбрани својата територија по ...

Саудиска Арабија со повик до меѓународната заедница да го осуди нападот

4NEWS - 17.09.2019

Саудиска Арабија денеска ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда на сторителите“ и „јасно да се спротистави“ на оние што стојат зад нападот врз нејзините нафтени постројки во текот на викендот.

САУДИЈЦИТЕ ДО МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА: Да се спротивстави на оние кои стојат зад нападот на нафтените постројки

Фактор - 17.09.2019

Mеѓународната заедница да го осуди нападот, бара Саудиска Арабија. Саудиска Арабија денеска ја повика меѓународната заедница „да преземе одговорност во осуда на сторителите“ и „јасно да се спротистави“ на оние што стојат зад нападот врз нејзините ...