TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел го блокираше западниот брег

А1 - 28.03.2010

Израелската Армија од ноќеска на полноќ ја блокираше палестинската автономна област на западниот брег на реката Јордан и блокада е предвидено да трае до 6-ти ...

Катастрофата наречена Обама

Оn.net - 28.03.2010

Израелскиот премиер, Бенџамин Нетанјаху, ги демантираше информациите оти негов близок соработник изјавил дека Барак Обама е "најголемата стратешка катастрофа ...

Нетанјаху со предупредување дека ќе возврати удар

Р.С.Европа - 28.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги предупреди милитантите дека Израел ќе возврати на секој напад од појасот Газа.

Нетанјаху со смирувачки тонови за дипломатските односи со САД

Р.С.Европа - 28.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека односите меѓу Израел и САД се сојузнички и пријателски.

Еврејскиот празник Пасха ги затвори границите меѓу Израел и Палестинците

Р.С.Европа - 28.03.2010

Израелската војска денеска доби наредба од вечерва на полноќ да ги затвори премините на Западниот Брег до 6-ти април поради „безбедносни причини“ пред ...

Нетанјаху ќе ги подобрува односите со САД

Утрински - 28.03.2010

ЕРУСАЛИМ - Лидерот на Израел вчера се обиде да ги намали тензиите со САД по тешката средба во Белата куќа одржана минатата седмица и изјавите дома дека Обама е ...

Русија живее во Израел

Утрински - 28.03.2010

АШДОД, ИЗРАЕЛ - Марина од Белорусија и Ида од Украина продаваа накит на импровизирани штандови крај плажата, заедно со Малка од Грузија.

Израел го блокираше западниот дел на реката Јордан

Алфа - 28.03.2010

Израелската армија од ноќеска на полноќ го блокираше Западниот брег на реката Јордан и блокада е предвидено да трае до 6-ти април исто така на полноќ.

Нетанјаху со предупредување дека ќе возврати удар

Алсат-М - 28.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги предупреди милитантите дека Израел ќе возврати на секој напад од појасот Газа.

Абас: Нема преговори додека се гради во источен Ерусалим

Алсат-М - 28.03.2010

Палестинскиот претседател Махмуд Абас, на отворањето на самитот на Арапската Лига, ja отфрли можноста за продолжување на преговорите со Израел, ако не ...

Муса: Израелско - палестинскиот мировен процес може да биде потполн неуспех

Макфакс - 28.03.2010

Арапскиот свет мора да се подготви за можноста да не успее израелско - палестинскиот мировен процес да заврши неуспешно и да се разгледуваат други алтернативи, ...

Нетанјаху:Палестинците ги утврдуваат своите позиции

Макфакс - 28.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ги обвини палестинците дека ги утврдуваат своите позиции и изрази подготвеност за соработката со САД за продолжување на ...

Израелските булдожери упаднаа во појасот Газа

Макфакс - 28.03.2010

Неколку израелски оклопни возила, меѓу кои и булдожери, упаднаа денеска во појасот Газа, најверојатно со цел да ги уништат тунелите што палестинците ги ...

Израел го блокираше западниот дел на реката Јордан

Макфакс - 28.03.2010

Израелската армија од ноќеска на полноќ го блокираше Западниот брег на реката Јордан и блокада е предвидено да трае до 6-ти април исто така на полноќ.

Израелците го затвораат Западниот брег

Inpress - 28.03.2010

Ерусалим, 28. март (ИНПРЕС) Израелската војска добила наредба да ги затвори премините со Западниот брег до 6.

Самит на Арапската лига - Израелски тенкови во Газа

Р.С.Европа - 27.03.2010

Во Либија денеска започнува дводневен самит на Арапската лига со фокус врз замрзнатиот израелско -палестински мировен дијалог.

Бан Ки Мун се надева дека за 2 години ќе се решат израелско - палестинските проблеми

Р.С.Европа - 27.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун побара од арапските лидери да го поддржат американскиот напор за почеток на индирекни преговори меѓу ...

Палестинците ги условуваат преговорите

Р.С.Европа - 27.03.2010

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска ја отфрли можност за индирекни мировни преговори, се додека Израел не се откаже од намерата да изгради еврејска ...

Израел не попушта за Ерусалим

Утрински - 27.03.2010

ЕРУСАЛИМ - Израел и САД не успеаја да го решат проблемот со ширењето на израелските населби во окупираниот Ерусалим за време на посетата на премиерот Бенјамин ...

По жестоките судири израелската војници се повлекоа од Газа

Форум - 27.03.2010

Израелската армија соопшти дека повлекла свои единици од Појасот Газа по најжестоките судири во последната година Портпаролката на израелската армија изјави ...

Бан Ки Мун побара поддршка за преговорите меѓу Израел и Палестинците

Алсат-М - 27.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун побара од Арапската лига да го поддржи почетокот на индиректните преговори меѓу Израел и Палестинците.

Бан Ки-мун: Ерусалим да биде главен град на две држави

Сител - 27.03.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун денеска на Самитот на Арапската лига што се одржува во либискиот град Сирт повика на поддршка на напорите ...

Израелските војници се повлекоа од Газа по жестоките судири

eReporter - 27.03.2010

Израелската војска објави дека се повлекла од Појасот Газа по најжестоките судири во тоа подрачје во последните година дена.

Почна состанокот на Лигата на арапски држави во Либан

Макфакс - 27.03.2010

Обновувањето на заладените израелско-палестински преговори се во центарот на вниманието на средбата на Лигата на арапските држави која започна утринава во ...

Израелската војска се повлече од Појасот Газа

Макфакс - 27.03.2010

Израелската војска утринава се повлече од Појасот Газа по неколку дневните судири кои се сметаат како едни од најжестоките во изминатата година.

Борба за Ерусалим

Deutsche Welle - 26.03.2010

Изградбата на еврејските населби на Западниот брег е една од најголемите пречки за мир на Блискиот Исток.

Гејтс: ситуацијата на Блискиот исток закана за САД

Р.С.Европа - 26.03.2010

Американскиот државен секретрар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека немањето прогрес во мировниот процес меѓу Палестинците и Израел претставува закана за ...

Израел без промена на политиката за Ерусалим

Р.С.Европа - 26.03.2010

Израелската влада, ден откако премиерот Бенјамин Нетанјаху се врати од посетата на Вашингтон, соопшти дека нејзината политика за Ерусалим останува непроменета.

Убиени двајца израелски војници

Р.С.Европа - 26.03.2010

Двајца израелски војници загинале во денешната експлозија во градот Кан Јунис во Појасот Газа, јавуваат агенциите, наведувајќи дека врз израелската патрола ...

Нетанјаху ветува „златен пат“ за палестинското прашање

Утрински - 26.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека се надева на компромис во спорот околу населбите во Ерусалим, по разговорите во Вашингтон.

Израелски тенкови навлегоа во Појасот Газа

Телма - 26.03.2010

Израелски тенкови и два оклопни булдожери навлегоа вечерва во Појасот Газа и се движат кон градот Хан Јунис.

Нетанјаху: Израел не ја менува политиката кон Ерусалим

Алфа - 26.03.2010

Израелската политика по прашањето за Ерусалим останува непроменета, соопшти денеска Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по неговото враќање од ...

Израел нема да ја менува политиката за Ерусалим

Алсат-М - 26.03.2010

И покрај преговорите во САД, Израел не се откажува од изградбата на становите во источниот дел на Ерусалим.

Израел ќе продолжи со градењето населби во Ерусалим

Форум - 26.03.2010

Тел Авив соопшти дека ќе продолжи нема да ја промени политиката на подигнување населби во источен Ерусалим, со што го продолжува спорот со Вашингтон околу ...

Двајца израелски војници убиени во Газа

Форум - 26.03.2010

Израелската војска соопшти дека двајца војници се убиени во размената на оган со милитантите кои биле фатени додека поставувале експлозивни направи по ...

Израел си игра со оган, предупредува јорданскиот крал

МРТ - 26.03.2010

Израел си игра со оган доколу продолжи со изградбата на еврејски град во Источен Ерусалим. Ова денеска го изјави јорданскиот крал Абдула Втори категорично ...

Израелската политика кон Ерусалим нема да се менува

МРТ - 26.03.2010

Израелската политика во однос на прашањето за Ерусалим, нема да се менува и ќе продолжи изградбата на живеалишта на Западниот Брег.

Нетанјаху: Израел не ја менува политиката кон Ерусалим

eReporter - 26.03.2010

Израелската политика по прашањето за Ерусалим останува непроменета, соопшти денеска Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по неговото враќање од ...

Иран ги повика муслиманите да реагираат поради еврејските населби

Нетпрес - 26.03.2010

Иран ги повика муслиманите во светот да преземат акција поради израелскиот план за изградба на еврејски населби во окупираниот Источен Ерусалим.

Нетанјаху: Израелската политика кон Ерусалим нема да се менува

Макфакс - 26.03.2010

Израелската политика во однос на прашањето за Ерусалим, нема да се менува и ќе продолжи изградбата на живеалишта на Западниот Брег.

Нетанјаху замина од Вашингтон без решение за спорот околу Ерусалим

Inpress - 26.03.2010

Тел Авив, 26. март (ИНПРЕС) Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху замина од Вашингтон без да го реши спорот со САД околу израелскиот план за изградба на ...

Посетата на Нетанјаху на САД завршува без успех?

Р.С.Европа - 25.03.2010

Во Вашингтон продолжуваат разговорите меѓу американски и израелски официјални лица. Целта на разговорите е да се надминат проблемите околу израелските планови ...

Израел со игра со оган, предупреди јорданскиот Крал Абдула

Р.С.Европа - 25.03.2010

Јорданскиот Крал Абдула изјави дека мирот на Блискиот Исток е на крстопат, поради израелските планови за градба на домови во источен Ерусалим со кои се крши ...

Свет - Студен прием во Белата куќа

Време - 25.03.2010

Американскиот претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху завчера се сретнаа во Белата куќа, но не ги надминаа разликите по објавувањето ...

Израелскиот Премиер Нетанјаху без успех во Вашингтон

Р.С.Европа - 25.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја заврши посетата на Соединетите Држави без решение за разликите со Вашингтон околу изградбата на еврејските населби.

Израел продолжува да гради во источен Ерусалим

Утрински - 25.03.2010

ЕРУСАЛИМ - Општината Ерусалим одобри изградба на 20 нови станови за Евреите во источен Ерусалим, соопштија вчера извори од градот, чекор што би можел да ...

Преговорите меѓу САД и Израел за спорот во источен Ерусалим без успех

Алсат-М - 25.03.2010

САД и Израел не успеаја да ја решат најсериозната криза во односите откако дводневната посета на израелскиот премиер во Вашингтон заврши без да се реши ...

Преговорите меѓу САД и Израел за спорот со градењето во источен Ерусалим завршија без успех

Алфа - 25.03.2010

САД и Изеаел не успеаја да ја решат најсериозната криза во односите откако дводневната посета на израелскиот премиер во Вашингтон заврши без да се реши ...

Нетанјаху: Пронадејно „златно решение“ за обнова на преговорите

Алфа - 25.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека е постигнат напредок во разрешување на дипломатската криза со САД и „златно решение“ за обнова на ...

Нетанјаху дома носи пакет со гестови на добра волја

Дневник - 25.03.2010

ИЗРАЕЛСКИОТ ПРЕМИЕР ЈА ЗАВРШИ ПОСЕТАТА НА САД Детали од пакетот не се објавени, а Нетанјаху изјави дека е постигнато „златно решение за обнова на мировните ...

Нетанјаху на полутајна средба со Обама во Вашингтон

МРТ - 25.03.2010

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху вчера на два наврати разговараше со американскиот претседател Барак Обама, но не одржаа прес-конференција пред ...

САД и Израел цврсто поврзани и покрај несогласувањата

Сител - 25.03.2010

Соединетите Американски Држави и Израел се цврсто поврзани и покрај несогласувањата во некои области, изјави денеска портпаролот на Белата куќа, Роберт Гибс.

Преговорите меѓу САД и Израел завршија без успех

Кирилица - 25.03.2010

САД и Изеаел не успеаја да ја решат најсериозната криза во односите откако дводневната посета на израелскиот премиер во Вашингтон заврши без да се реши ...

Напредок во разговорите со Обама

МРТ - 25.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека е забележан напредок во неговите разговори со американскиот претседател, Барак Обама во Белата куќа.

Нетанјаху: Напредок во разговорите со Обама

Макфакс - 25.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека е забележан напредок во неговите разговори со американскиот претседател, Барак Обама во Белата куќа.

Израел си игра со оган, предупредува јорданскиот крал

Макфакс - 25.03.2010

Израел си игра со оган доколу продолжи со изградбата на еврејски град во Источен Ерусалим. Ова денеска го изјави јорданскиот крал Абдула Втори категорично ...

Студен прием за Нетанјаху кај Обама

А1 - 24.03.2010

Тел Авив и Вашингтон не ги надминаа разликите во врска со изградбата на еврејски населби во источен Ерусалим.

Студен прием во Белата куќа

Deutsche Welle - 24.03.2010

На средбата меѓу американскиот претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, не беа надминати разликите по објавувањето на израелските ...

Разговори Обама - Нетанјаху, нема информации за содржината

Р.С.Европа - 24.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата Куќа разговараше со американскиот претседател Барак Обама.

Свет - Израел му пркоси на Обама

Време - 24.03.2010

Ерусалим не е израелска колонија, туку е престолнина на Израел која еврејскиот народ ја градеше пред 3.000 години, а ја гради и денес, изјави израелскиот ...

Нетанјаху не го дава Ерусалим

Утрински - 24.03.2010

Вашингтон - Ерусалим не е израелска колонија, туку е престолнината на Израел, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во говорот што го одржа во ...

Лондон протерува израелски дипломат, Израел ќе врати

Утрински - 24.03.2010

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Велика Британија и Израел се во тешка дипломатска кавга, откако властите во Лондон одлучија да протераат еден израелски дипломат ...

Обама разговараше со Нетанјаху зад затворени врати

Алфа - 24.03.2010

Американскиот претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ноќеска разговараа во Белата куќа, што е нивната прва средба откако пред две ...

Обама разговараше со Нетанјаху во Белата куќа

Алсат-М - 24.03.2010

Американскиот претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ноќеска разговараа во Белата куќа, што е нивната прва средба откако пред две ...

Лондон ќе протера израелски дипломат

Н.Македонија - 24.03.2010

Британските власти ќе протераат еден израелски дипломат поради неговата вмешаност во фалсификувањето британски пасоши, кои биле користени во организирање на ...

Нетанјаху: Ќе градиме во Ерусалим

Н.Македонија - 24.03.2010

Ерусалим не е израелска колонија, туку престолнина на Израел, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за време на годишната конференција на најголемата ...

Ерусалим е пред градежен бум

Дневник - 24.03.2010

Евреите може да градат во Њујорк, во Москва и во Париз, а не можат да градат во својата земја? Тоа е лудост, вели лидерот на Советот на еврејските доселеници ...

Обама разговараше со Нетанјаху во зад затворени врати

Кирилица - 24.03.2010

Американскиот претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ноќеска разговараа во Белата куќа, што е нивната прва средба откако пред две ...

Обама разговараше со Нетанјаху во Белата куќа

Сител - 24.03.2010

Американскиот претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ноќеска разговараа во Белата куќа, што е нивната прва средба откако пред две ...

Лондон ќе го протера израелскиот дипломат поради случајот “Дубаи“

МРТ - 24.03.2010

Британската влада ќе протера од државата израелски дипломат поради користење лажен британски пасош.

Обама “тајно“ се сретнал со Нетанјаху

Нетпрес - 24.03.2010

Американскиот претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху разговарале ноќеска во Белата куќа, што е нивна прва средба откако пред две ...

САД и Израел цврсто поврзани и покрај несогласувањата

eReporter - 24.03.2010

Соединетите Американски Држави и Израел се цврсто поврзани и покрај несогласувањата во некои области, изјави денеска портпаролот на Белата куќа, Роберт Гибс.

Нетанјаху на полутајна средба со Обама во Вашингтон

Макфакс - 24.03.2010

Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху вчера на два наврати разговараше со американскиот претседател Барак Обама, но не одржаа прес-конференција пред ...

Британија протера израелски дипломат поради убиството на припадник на Хамас

Inpress - 24.03.2010

Вашингтон/Скопје, 24. март (ИНПРЕС) Британија соопшти дека протерала израелски дипломат поради наводите дека израелски агенти користеле лажни британски пасоши ...

Нетанјаху ја отфрла критиката на САД за становите во источен Ерусалим

Inpress - 24.03.2010

Вашингтон/Скопје, 24. март (ИНПРЕС) Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху ја отфрли американската критика за изградбата на израелски станови во источен ...

Нетанјаху: Ерусалим не е израелска колонија

А1 - 23.03.2010

Ерусалим не е израелска колонија, туку е престолнината на Израел, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во говорот што го одржа во Вашингтон пред ...

Обама и Нетанјаху тет-а-тет

BBC - 23.03.2010

Американскиот претстедател Барак Обама во Белата куќа имаше приватни разговори со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Сами против сите!

Deutsche Welle - 23.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и во Вашингтон ја бранеше политиката на неговата влада за планираното градење нова населба во источниот дел на Ерусалим, ...

Израелски војник загина од „пријателски оган“

Р.С.Европа - 23.03.2010

Израелската армија соопштува дека еден израелски војник загинал од „пријателски оган“ во инцидент на границата со Појасот Газа.

Нетанјаху не се откажува од градење во Источен Ерусалим

Р.С.Европа - 23.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека Израел има право да гради во Ерусалим и оти градот „не е населба“, туку главен град на Израел.

Свет - Израел ќе бара оружје за напад на Иран

Време - 23.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху посетата на Вашингтон ќе ја искористи за да изврши притисок врз САД да му дадат на Израел оружје, потребно за евентуален ...

Нетанјаху на средба со Обама

Р.С.Европа - 23.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху пред неговата денешна средба во Вашингтон со американскиот претседател Барак Обама изјави дека Израел има право да гради ...

Британија ќе протера изреалски дипломат?

Р.С.Европа - 23.03.2010

Британија ќе протера израелски дипломат поради сомнение за злоупотреба на британските пасоши во убиството на еден од водачите на палестинскиот Хамас во Дубаи, ...

Милибанд: Побарав од Израел да повлече еден дипломат од амбасадата

Р.С.Европа - 23.03.2010

Британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Милибанд денеска пред Парламентот изјави дека Владата има доволно причини да верува оти Израел е одговорна за ...

Ерусалим не е израелска колонија, туку престолнината на Израел

Идивиди - 23.03.2010

Вашингтон, 23 март (МИА) - Ерусалим не е израелска колонија, туку е престолнината на Израел, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во говорот што го ...

Клинтон и Нетанјаху разговараа за обнова на блискоисточниот мировен процес

Алсат-М - 23.03.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кој е во посета на Вашингтон, разговараа за начините за обнова на ...

Нетанјаху: Ерусалим не е колонија, туку главен град на Израел

Алфа - 23.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа во Вашингтон потврди дека неговата влада нема да ја прекине градбата на станови за Евреите во источен Ерусалим, ...

Лондон ќе го протера израелскиот дипломат поради случајот “Дубаи“

Форум - 23.03.2010

Поврзани вести Радиолошка бомба и’ се заканува на Британија Поради кавга меѓу членовите одложена изложбата посветена на Стоунси Чевлите на Шекспир на изложба ...

Британија протерува изрелски дипломат

Алфа - 23.03.2010

Британската влада објави дека денеска ќе протера дипломат на Израел од Лондон поради сомневања за вмешаност на Тел Авив со употребата на лажни британски пасоши ...

Мичел ги повика Израелците и Палестинците на воздржаност

МРТ - 23.03.2010

Американскиот пратеник за Блискиот исток Џорџ Мичел денеска во Аман ги повика Израелците и Палестинците на воздржаност по насилствата во палестинските подрачја ...

Нетанјаху: Ерусалим не е израелска колонија, туку престолнината на Израел

Сител - 23.03.2010

Ерусалим не е израелска колонија, туку е престолнината на Израел, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во говорот што го оддржа во Вашингтон пред ...

Клинтон и Нетанјаху разговараа за обнова на блискоисточниот мировен процес

Сител - 23.03.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кој е во посета на Вашингтон, разговараа за начините за обнова на ...

Истрелана ракета кон Израел

МРТ - 23.03.2010

Палестинските бунтовници истрелаа ракета од појасот Газа кон Израел. Ова, денеска го соопшти израелската полиција, додавајќи дека ракетата не предизвикала ...

Ерусалим не е израелска колонија, туку престолнината на Израел

МРТ - 23.03.2010

Ерусалим не е израелска колонија, туку е престолнината на Израел, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во говорот што го оддржа во Вашингтон пред ...

Нетанјаху не попушти ни во Вашингтон

Канал5 - 23.03.2010

Израел нема да се откаже од изградбата на еврејските населби во источниот дел на Ерусалим - премиерот Бенјамин Нетанјаху и на американска почва категорично го ...

Британија ќе протера дипломат од Израел

Кирилица - 23.03.2010

Дипломатот ќе биде протеран поради убиството на висок преставник на Хамас од лица кои фалсификувале британски пасоши Велика Британија ќе протера израелски ...

Британија протерува изрелски дипломат

Сител - 23.03.2010

Британските власти одлучија да протераат еден израелски дипломат поради неговата вмешаност во „клонирањето на британски пасоши“, што се појавија при убиството ...

Нетанјаху: И натаму ќе го градиме Ерусалим!

Вечер - 23.03.2010

Ерусалим не е населба, туку престолнина на Израел, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во говорот што го оддржа во Вашингтон пред ...

Британија протерува изрелски дипломат

eReporter - 23.03.2010

Британската влада објави дека денеска ќе протера дипломат на Израел од Лондон поради сомневања за вмешаност на Тел Авив со употребата на лажни британски пасоши ...

Нетанјаху: Ерусалим не е колонија, туку главен град на Израел

Макфакс - 23.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа во Вашингтон потврди дека неговата влада нема да ја прекине градбата на станови за Евреите во источен Ерусалим, ...

Лондон ќе го протера израелскиот дипломат поради случајот “Дубаи“

Макфакс - 23.03.2010

Британската влада ќе протера од државата израелски дипломат поради користење лажен британски пасош.

Клинтон - пријателството кон Израел, цврсто како камен

Inpress - 23.03.2010

Вашингтон/Скопје, 23. март (ИНПРЕС) Американската државна секретарка Хилари Клинтон го уверува Израел дека определбата на САД за безбедноста и иднината на ...

Покана до израелскиот премиер за средба со Обама

А1 - 22.03.2010

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мишел го повика израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторник во Вашингтон да се сретне со Претседателот на ...

Израел го одби барањето на САД

Р.С.Европа - 22.03.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го одби американското барање еврејската држава да се задржи на еврејските населби околу Ерусалим.

ЕУ го осудува Израелскиот план

Р.С.Европа - 22.03.2010

Европската Унија ја осудува намерата на Израел да гради еврејска населба во Источен Ерусалим. Шпанскиот министер за надворешни работи, Мигуел Ангел Моратинос ...

Клинтон: Израелската населба е пречка за мировниот процес

Р.С.Европа - 22.03.2010

Америкaнскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денска дека Израел треба да донесе тешка но неопходна одлука за мир на Блискиот Исток.

Испукана е ракета од Газа кон Израел

Р.С.Европа - 22.03.2010

Израелската полиција соопшти дека палестинските бунтовници истрелале ракета од појасот Газа кон Израел.Во соопштението е наведено дека ракетата не предизвикала ...

Нетанјаху не се откажува од Ерусалим

Утрински - 22.03.2010

ЕРУСАЛИМ - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера изјави дека и' напишал писмо на американската државна секретарка Хилари Клинтон и јасно ставил до ...

Израелски авиони нападнаа објекти во јужниот дел на Газа

Алсат-М - 22.03.2010

- Израелски авиони нападнаа изминатата ноќ објекти во јужниот дел на секторот Газа, откако од таа област врз територијата на Израел беа истрелани ракети.

Израелски авиони нападнаа објекти во јужниот дел на Газа

Алфа - 22.03.2010

Израелски авиони нападнаа изминатата ноќ објекти во јужниот дел на секторот Газа, откако од таа област врз територијата на Израел беа истрелани ракети.

Клинтон: Израел е соочен со тежок, но неопходен избор

Форум - 22.03.2010

Американската државна секретарка изјави дека еврејската држава е соочена со тежок, но неопходен избор на патот до постигнување мир на Блискиот исток бидејќи ...

Нетанјаху го отфрли барањето на САД

Алсат-М - 22.03.2010

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху го отфрли барањето на САД за прекин на изградбата на еврејските населби во источниот дел на Ерусалим.

Клинтон бара од Израел да тргне по вистинскиот пат

Дневник - 22.03.2010

Државната секретарка на САД побара од Израел да направи чекори за да го заврши конфликтот со Палестинците, „кој ја загрозува долгорочната иднина на Израел како ...

Покана до израелскиот премиер за средба со Обама

МРТ - 22.03.2010

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мишел го повика израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторник во Вашингтон да се сретне со Претседателот на ...

Израелски авиони нападнаа објекти во јужниот дел на Газа

Кирилица - 22.03.2010

Израелски авиони нападнаа изминатата ноќ објекти во јужниот дел на секторот Газа, откако од таа област врз територијата на Израел беа истрелани ракети Авионите ...

Покана до израелскиот премиер за средба со Обама

Макфакс - 22.03.2010

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мишел го повика израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторник во Вашингтон да се сретне со Претседателот на ...

Мичел ги повика Израелците и Палестинците на воздржаност

Макфакс - 22.03.2010

Американскиот пратеник за Блискиот исток Џорџ Мичел денеска во Аман ги повика Израелците и Палестинците на воздржаност по насилствата во палестинските подрачја ...

Истрелана ракета кон Израел

Макфакс - 22.03.2010

Палестинските бунтовници истрелаа ракета од појасот Газа кон Израел. Ова, денеска го соопшти израелската полиција, додавајќи дека ракетата не предизвикала ...