TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски на Крф не се сретна со Бакојани

А1 - 28.06.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски на маргините на неформалниот министерски состанок на земјите членки на ...

Се уште неизвесна средбата Милошоски-Бакојани

Алсат-М - 28.06.2009

Министерски состанок на земјите членки на ОБСЕ, на кој ќе учествува и шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, се ...

Крф ги потопи надежите за средба Милошоски - Бакојани

Телма - 28.06.2009

Тет - а - тет средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција на маргините на неформалниот министерски ...

Милошоски не се сретна со Бакојани, можна средба во Скопје

Алсат-М - 28.06.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски и неговата грчка колешка Дора Бакојани не се сретнаа денеска на ...

Не се оствари средба Бакојани - Милошоски

Канал5 - 28.06.2009

Не се оствари средба Бакојани – Милошоски. Официјалното образложение е дека грчката министерка била презафатена.

Министерот Милошоски на состанокот на ОБСЕ на Крф

Алфа - 28.06.2009

Европската безбедност, начини како да се пресретнат современите ризици што ја предизвикуваат безбедноста и како заеднички да се ...

Милошоски има желба да се сретне со Бакојани на Крф

Нетпрес - 28.06.2009

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, изразил желба да се сретне со својата грчка колешка Дора ...

Безбедносните притисоци во Европа - главна тема на состанокот на ОБСЕ

Р.С.Европа - 28.06.2009

Современите безбедносни притисоци со кои се соочува Европа е една од главните теми на која ќе дискутираат претставници од 56 ...

Министерот Милошоски на состанокот на ОБСЕ

Сител - 28.06.2009

Европската безбедност, начини како да се пресретнат современите ризици што ја предизвикуваат безбедноста и како заеднички да се ...

МИЛОШОСКИ не се сретна со БАКОЈАНИ, најавена средба во Скопје

Сител - 28.06.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски на маргините на неформалниот министерски состанок на земјите членки на ...

Нема средба Милошоски-Бакојани на Крф

Макфакс - 28.06.2009

Нема средба меѓу шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски и неговата грчка колешка Дора Бакојани на маргините на ...

Милошоски: Компромисот и заедничкиот јазик се наша цел, но без нарушување на националниот идентитет

Кирилица - 28.06.2009

Да го продолжиме дијалогот што го имаме и да укажеме дека компромисот и заедничкиот јазик е нешто што е наша цел, но тоа да ...

Македонија останува посветена на концептот на поддршка за заедничка безбедност

Сител - 28.06.2009

Македонија останува посветена на концептот на соработка и ефективна поддршка за заедничка безбедност на целата евроатлантска ...

Mилошоски и Бакојани не се сретнаа

Алфа - 28.06.2009

Ништо од средбата Милошоски-Бакојани овде на Крф. Шефовите на македонската и на грчката дипломатија, кои учествуваа на ...

Милошоски извиси, Бакојани нема време за него

Нетпрес - 28.06.2009

Образложението од грчката страна, како што и самиот Милошоски рече, било дека распоредот на Бакојани е полн и во него нема ...

Антонио Милошоски не се сретна со Дора Бакојани на Крф

Р.С.Европа - 28.06.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски не се сретна со грчката колешка Дора Бакојани на маргините на неформалниот ...

Милошоски слета со владиниот авион на Крф

А1 - 27.06.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски точно напладне со владиниот авион пристигна на грчкиот остров Крф каде што ...

Точно на пладне по македонско време авионот со македонските национални ознаки слета на Крф

Канал5 - 27.06.2009

Точно на пладне по македонско време авинот со македонските национални ознаки слета на грчкиот остров Крф.

Милошоски: Компромис на рамноправни основи

Алсат-М - 27.06.2009

Да го продолжиме дијалогот што го имаме и да укажеме дека компромисот и заедничкиот јазик е нешто што е наша цел, но тоа да ...

Милошоски на министерски состанок на ОБСЕ на Крф

Алсат-М - 27.06.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска , со владиниот авион, се очекува да пристигне на грчкиот остров Крф, ...

Состанок на ОБСЕ на Крф

Телма - 27.06.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска на грчкиот остров Крф ќе учествува на дводневниот неформален ...

Интерна конференција на НАТО и Русија на Крф

Сител - 27.06.2009

На грчкиот остров Крф, покрај Самитот на ОБСЕ, се одвива уште еден исклучителен настан.

Милошоски слета со владиниот авион на Крф

Кирилица - 27.06.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски точно напладне со владиниот авион пристигна на грчкиот остров Крф каде што ...

Милошоски слета со владиниот авион на Крф

Алфа - 27.06.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски точно напладне со владиниот авион пристигна на грчкиот остров Крф каде што ...

Министерот Милошоски на неформален министерски состанок на ОБСЕ на Крф

Кирилица - 27.06.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска околу пладне, со владиниот авион, се очекува да пристигне на грчкиот ...

Министерот Милошоски на неформален министерски состанок на ОБСЕ на Крф

Сител - 27.06.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски точно напладне со владиниот авион пристигна на грчкиот остров Крф каде што ...

Милошоски на дводневен неформален состанок на ОБСЕ на Крф

Макфакс - 27.06.2009

Министерски состанок на земјите членки на ОБСЕ, на кој ќе учествува и шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, се ...

Нема потвда за средба Милошоски - Бакојани денеска на Крф

Р.С.Европа - 27.06.2009

На грчкиот остров Крф, вечер ке започне дводневен неформален Министерски состанок на земјите-членки на ОБСЕ, што ќе се одржи во ...

Милошоски на неформален министерски состанок на ОБСЕ на Крф

Алфа - 27.06.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска околу пладне, со владиниот авион, се очекува да пристигне на грчкиот ...

Македонскиот лир џет слета на Крф, неизвесна средба Милошоски - Бакојани

Алфа - 27.06.2009

Република Македонија слета во Република Грција - владиниот лир џет на кој е испишано уставното име и кој ја носи националната ...

Македонскиот владин авион слета на Крф

Р.С.Европа - 27.06.2009

На грчкиот остров Крф, вечер ке започне дводневен неформален Министерски состанок на земјите-членки на ОБСЕ, што ќе се одржи во ...

Милошоски допатува Крф

Форум - 27.06.2009

Македонскиот министер за надворешни точно напладне со владиниот авион пристигна на грчкиот остров Крф каде што ќе учествува на ...

Средба Милошоски-Бакојани?

Вечер Прес - 27.06.2009

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денеска учествува на неформалниот министерски ...

Милошоски лета на Крф, средбата со Бакојани неизвесна

Н.Македонија - 27.06.2009

Неизвесна останува средбата на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски со неговата грчка колешка Дора Бакојани.

Стратешки приоритет на САД е ширењето на НАТО во Југоисточна Европа

Канал5 - 26.06.2009

Стратешки приоритет на САД е ширењето на зоната на мир, просперитет и стабилност во Европа на исток, југ и југоисток – ова е ...

Милошоски сака да се сретне со Бакојани

Утрински - 26.06.2009

„Очекуваме средба на Крф со нашите грчки колеги, и покрај набиената агенда, за да можеме и ние како министри да го дадеме ...

Милошоски: Да дадеме придонес за нова динамика и темпо на процесот

Вест - 26.06.2009

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски вчера најави нова динамика и темпо во преговорите за името.

Милошоски утре заминува на Крф

Нетпрес - 26.06.2009

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, на 27 и 28 јуни ќе учествува на неформалниот министерски состанок на ...

Грчката администраторка сепак не била избркана од работа

Н.Македонија - 26.06.2009

Таа само била преместена на друго работно место, а дозволата за слетување на македонскиот владин авион на Крф ја даде Дора ...

Бакојани очекува „поинаква логика“ од Скопје

А1 - 24.06.2009

Скопје да пристапи кон преговорите за иметo со „поинаква логика“, изјавила шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, откако во понеделникот се одржа нова рудна ...

Бакојани бара Македонија да го промени ставот

Алсат-М - 24.06.2009

Скопје да пристапи кон преговорите за иметo со „поинаква логика“. Ова го изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, откако во понеделникот се одржа нова рудна ...

Разрешена од своето работно место затоа што издала дозвола за слетување на македонски авион на Крф

Канал5 - 24.06.2009

Разрешена од своето работно место вработената во Грчкото цивилно воздухопловство, затоа што издала дозвола за слетување на македонски авион на Крф – тврди една грчка ...

Клинтон не доаѓа на Крф

Утрински - 24.06.2009

Атина - Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ја откажа посетата на Грција, каде што кон крајот на овој месец требаше да учествува на министерската конференција ...

Бакојани бара Македонија да го промени ставот

Алфа - 24.06.2009

Скопје да пристапи кон преговорите за иметo со „поинаква логика“. Ова го изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, откако во понеделникот се одржа нова рудна ...

Бакојани бара Македонија да го промени ставот

Макфакс - 24.06.2009

Скопје да пристапи кон преговорите за иметo со „поинаква логика“. Ова го изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, откако во понеделникот се одржа нова рудна ...

Клинтон не оди на Крф

Алсат-М - 23.06.2009

Американската државна секретарка Хилари Клинтон го откажа своето присуство на средбата на ОБСЕ на грчкиот остров Крф што треба да се одржи оваа сабота и недела.

Клинтон ја откажа посетата на Крф

Телма - 23.06.2009

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ја откажа посетата на Грција, каде кон крајот на овој месец требаше да учествува на министерската конференција на ОБСЕ.

Грција бара од Македонија поинаков пристап кон проблемот со името

Deutsche Welle - 23.06.2009

Атина посакува решение по прашањето за името, се вели во грчкиот главен град, но се гледа потреба за дејствување кај спротивната страна, имено во Скопје.

Бакојани очекува поинаков пристап

Време - 23.06.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани очекува властите во Скопје да покажат политички пристап различен од досегашниот за да се дојде до заедничко прифатливо ...

Клинтон не доаѓа во Грција

Макфакс - 23.06.2009

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ја откажа посетата на Грција, каде кон крајот на овој месец требаше да учествува на министерската конференција на ОБСЕ.

Клинтон го откажа учеството на средбата на ОБСЕ на Крф

Кирилица - 23.06.2009

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон го одложи учеството на средбата на министри за надворешни работи од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ...

Молк во Атина и Скопје по преговорите во Женева

Сител - 23.06.2009

Скопје и Атина имаат две недели да ги анализираат вчерашните обновени разговори во Женева, по што медијаторот Метју Нимиц на директни средби, најпрво со македонскиот, а ...

Можна е средба Милошоски - Бакојани на Крф

Н.Македонија - 23.06.2009

Сé уште е неизвесно дали ќе има средба меѓу македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски и неговата грчка колешка Дора Бакојани.

Бакојани: Ќе се обидам да се сретнам со Милошески

А1 - 22.06.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани пред денешното продолжение на разговорите за името во Женева, изјави дека очекува властите во Скопје да покажат политички ...

Бакојани: Ќе се обидам да се сретнам со Милошoски

Алсат-М - 22.06.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани пред денешното продолжение на разговорите за името во Женева, изјави дека очекува властите во Скопје да покажат политички ...

Бакојани: Се надевам дека државниот врв на Скопје ќе дојде со поинаква политичка логика

Канал5 - 22.06.2009

“Се надевам дека државниот врв на Скопје ќе дојде со поинаква политичка логика– рече денеска Дора Бакојани, неколку часа пред средбата на Нимиц со преговарачите на двете ...

Бакојани очекува Скопје да попушти

Телма - 22.06.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани пред денешното продолжение на разговорите за името во Женева, изјави дека очекува властите во Скопје да покажат политички ...

„Елефтерос типос“: Атина стравува од „македонизирање“ на средбата на Крф

Алсат-М - 22.06.2009

Раздвижување околу спорот за името меѓу Атина и Скопје ќе има во септември за време на Генералното собрание на ОН во Њујорк, пишува денеска грчкиот весник „Елефтерос ...

Костумот на Милошоски

Утрински - 22.06.2009

Грција е ставена во ќош. За неколку дена, на состанокот на ОБСЕ на Крф, таа ќе мора да се соочи со својот најголем страв, постоењето на името Република Македонија, и тоа ...

Бакојани - ќе се обидам да се сретнам со Милошоски

Сител - 22.06.2009

Шефовите на македонската и на грчката дипломатија најверојатно следната недела на Крф ќе остварат билатерална средба, на маргините од состанокот на ОБСЕ.

Клинтон нема да учествува на средбата на ОБСЕ на крф

Сител - 22.06.2009

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон го одложи учеството на средбата на министри за надворешни работи од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ...

Бакојани: Скопје да влезе во новата рунда разговори со различен пристап од досегашниот

Сител - 22.06.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани пред денешното продолжение на разговорите за името во Женева, изјави дека очекува властите во Скопје да покажат политички ...

Бакојани очекува поинаков пристап во преговорите за името

Р.С.Европа - 22.06.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани пред денешното продолжение на разговорите за името во Женева, изјави дека очекува властите во Скопје да покажат политички ...

“Скај“: Бакојани се надева дека Скопје ќе бара взаемноприфатливо име

Нетпрес - 22.06.2009

Дора Бакојани можеби ќе се сретне со Антонио Милошоски, објавува грчкото радио “Скај“. Двајцата дипломати можеби ќе разговараат во рамките на средбата на министрите за ...

Атина стравува од „македонизирање“ на Министерскиот состанок на ОБСЕ на Крф

Кирилица - 22.06.2009

Раздвижување околу спорот за името меѓу Атина и Скопје ќе има во септември за време на Генералното собрание на ОН во Њујорк, пишува денеска грчкиот весник „Елефтерос ...

Скопје да влезе во разговорите со различен пристап од досегашниот

Кирилица - 22.06.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани пред денешното продолжение на разговорите за името во Женева, изјави дека очекува властите во Скопје да покажат политички ...