TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе преговараат ли ДУИ и ВМРО ДПМНЕ?

Телма - 15.01.2017

Роковите за формирање нова влада течат а ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ молчат. На точно две недели до истекот на рокот, никој не информира дали ќе има и кога ќе започнат преговорите меѓу овие две политички партии.

Сѐ уште нема никаков напредок во формирање нова влада

Алсат-М - 15.01.2017

Нема поместување во насока на формирање нова влада од мандатарот Никола Груевски. Тој го доби мандатот пред една недела, но условите што ги поставија партиите на Албанците и последно ДУИ, го отежнаа преземањето иницијатива од Груевски за евентуално ...

(ВИДЕО) Ќе преговараат ли ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ: Беса – однапред договорено сценарио меѓу ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, со цел да се ...

Локално - 15.01.2017

Од БЕСА се сомневаат дека станува збор за однапред договорено сценарио меѓу ДУИ и ВМРО ДПМНЕ со единствена цел да не се формира политичка влада и да се поттикне етнонационализмот, информира Телма.

СДСМ ја прифаќа Платформата на ДУИ?

Канал5 - 14.01.2017

Во периодот кога се водат преговорите за формирање влада меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ како партии од Македонскиот и од кампусот на Албанците со најголем број освоени гласови на парламентарните избори и за кои рокот за тоа е до дваесет и деветти јануари, во ...

Вонредно

Курир - 14.01.2017

Со понудата на СДСМ за да добие албански гласови – дека ќе изврши измена на Уставот и воведе двојазичност на цела територија на Македонија и ќе воведе кантонизација со зголемени овластувања на општините и нивно стапување во кантонски сојузи… СДСМ ...

БЕРАТ БУЖАЛА: Ако бев Али Ахмети... (КОЛУМНА)

Телеграф - 14.01.2017

Ако се предаде пред СДСМ и притисокот на граѓаните, тогаш исчезнувањето и уништувањето на ДУИ не се дискутабилни. Останува само да се види кога ќе се случи тоа. ДУИ изгуби на овие избори само затоа што СДСМ му зеде многу албански гласачи, пишува ...

Извинете, господине Ахмети

Нова ТВ - 14.01.2017

Правото на Албанците да говорат на својот мајчин јазик, затоа што на него сонуваат, никој нема право да го оспори. Но извинете, господине Ахмети, вие повеќе немате кредибилитет тоа да го барате, затоа што вие повеќе не говорите на истиот јазик со ...

СДСМ преку свои аналитичари се нуди на ДУИ прифаќајќи ги понудите до запирка

Курир - 14.01.2017

Аналитичарот на СДСМ Сашо Ордановски вчера во емисијата Топ Тема на телевизија Телма отворено говореше дека нема ништо спорно во тоа СДСМ да ја прифати Платформата потпишана од албанските партии.

Извинете, господине Ахмети

Репортер - 14.01.2017

… Овие животни барања на Ахмети, кој се однесува во стилот на голем државник и патриот за албанското прашање, ме потсетуваат на едно предупредување на Макијавели, во неговиот “Владетел”: “А кој мисли дека новите добрини кај големите личности ...

СДСМ преку свои аналитичари и се нуди на ДУИ прифаќајќи ги понудите до запирка

Сител - 14.01.2017

СДСМ преку своите аналитичари отворено ги прифаќа понудите на ДУИ за влез во новата влада. Последен во низата е Сашо Орадновски еден од главните поддржувачи на опозицијата, според кој нема ништо спорно Заев да ја прифати платформата на албанските ...

СДСМ преку свои аналитичари им се нуди на ДУИ

Алфа - 14.01.2017

Аналитичарите на СДСМ отворено зборуваат дека платформата на албанците не е прифатлива за ВМРО-ДПМНЕ, но може да биде прифатлива за ДУИ. СДСМ преку своите експерти почна да се нуди на ДУИ и по секоја цена се обидуваат да формираат влада.

ДУИ: Без двојазичност и СЈО нема влада!

Слободен Печат - 14.01.2017

Барања Официјализирањето на албанскиот јазик, продолжувањето на мандатот на Специјалното обвинителство и забрзувањето на процесот на евроинтеграции, се клучните прашања за кои ДУИ нема да попушти Партиски извори тврдат дека лидерот Али Ахмети бил ...

Губитникот што решава сè

Слободен Печат - 14.01.2017

Партнери Унијата на Ахмети се најде во ситуација на најпосакувана партнерка, на која ѝ се додворуваат двете најголеми македонски партии, за кои нејзиното „да“ значи „да се биде или не“. Дебакл По логика на нештата, ваквиот изборен дебакл требаше да ...

Театарот од Мала Речица

Слободен Печат - 14.01.2017

Што е право, Груевски и неговата партија навистина пред и по изборите се надминаа себеси во напорите да ги навредат, да им се заканат, да ги омаловажат и да ги понижат и Ахмети и ДУИ и Албанците.

Театарот од Мала Речица

Репортер - 14.01.2017

Борбата меѓу македонската правна и политичка држава продолжува и постизборно, со ненамален интензитет. Додуша, сега работите се појасни: гласачката поддршка за македонската правна држава постигна јасна и убедлива победа на последните парламентарни ...

Ордановски: Албанската платформа нема ништо спорно за СДСМ да направи Влада со ДУИ

Нетпрес - 14.01.2017

Аналитичарот на СДСМ Сашо Ордановски вчера во емисијата Топ Тема на телевизија Телма отворено говореше дека нема ништо спорно во тоа СДСМ да ја прифати Платформата потпишана од албанските партии.

Преку своите аналитичари СДСМ се нуди дека до запирка ќе ги прифати барањата на ДУИ

Пулс24 - 14.01.2017

Аналитичарот на СДСМ Сашо Ордановски вчера во емисијата Топ Тема на телевизија Телма отворено говореше дека нема ништо спорно во тоа СДСМ да ја прифати Платформата потпишана од албанските партии.

ВРЕМЕТО ТЕЧЕ: Груевски засега нема мнозинство да состави влада

Фактор - 14.01.2017

Партијата на мандатарот за составување нова влада Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека се неприфатливи условите за формирање на владеачка коалиција, кои ги постави ДУИ и Али Ахмети. ДУИ завчера ги утврди клучните елементи од кои нема да се ...

Аналитичарите со различни ставови за коалицирањето на ДУИ

Алсат-М - 13.01.2017

Коалиција меѓу СДСМ и ДУИ е единствената можна опција за формирање на нова влада, смета аналитичарот Сашо Ордановски. Според него, други коалициски комбинаторики за ДУИ се неизводливи, бидејќи во иднина партијата би можела да се соочи со ситуација ...

ДПА ги оцени платформата и промената на ставовите на ДУИ како политички фолклор

Алсат-М - 13.01.2017

Централното раководство на ДПА разговараше денеска за подготовките за вонредниот Конгрес по оставката на Мендух Тачи. Пред почетокот на состанокот, заедничката платформа на албанските партии и промената на ставовите на ДУИ, ДПА ги оцени како ...

За ДУИ без албанскиот јазик нема влада, ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа двојазичност и продолжен мандат на сјо

ТВ21 - 13.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара за двојазичност на цела територија на државата и за продолжување на мандатот на Специјалното Обвинителство. Според оваа партија, Специјалното Обвинителство е само алатка која го деградира суверенитетот и независноста на ...

ДПА: Ова е игра на Груевски и Ахмети

Фокус - 13.01.2017

Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ дека одбива да преговара за албанскиот јазик и за Специјалното обвинителство, ДПА ја смета за политичка игра меѓу ВМРО и ДУИ. -Тоа што се случува овие денови во однос на заедничката декларација на албанските партии за жал ...

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни проценки

24 Вести - 13.01.2017

Демократската унија за интеграции ги повика партиите да прават рационални, а не емотивно потикнати проценки. Реакцијата следува откако нивниот доскорешен коалициски партнер, ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека не ги прифаќа барањата на ДУИ за двојазичност на ...

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни проценки

Вест - 13.01.2017

ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува, како што стои, страните да делуваат со историска одговорност кон процесите со кои се соочува земјата и регионот ...

„Груевски и Ахмети знаат дека само едниот ќе може да се извлече“

Deutsche Welle - 13.01.2017

И Ахмети и Груевски посакуваат избори, но секој со мотив за спас на сопствената кожа. Засега тој процес е сѐ уште определен од заемната потреба за меѓусебна поддршка, вели поранешниот амбасадор Арсим Зеколи.

ДУИ: Употреба на албанскиот јазик еднакво со македонскиот јазик и владеење на правото

Канал5 - 13.01.2017

Од почетокот на политичката криза во земјата, Демократската Унија за Интеграција инсистираше на транспаренто затварање на процесот преку целосно обелоденување на скандалот со масовното и незаконско прислушување и преземање на одговорност.

Жешка седница на ЦП на ДУИ: Мнозинството контра Ахмети, Aсани и Груби

Репортер - 13.01.2017

Седницата на централното претседателство на ДУИ околу дефинирање на точките за отпочнување на преговори за составување нова влада, според извори на Либертас од партијата, поминала во жешка полемика помеѓу двата табора – про и контра повторно ...

ДУИ тврди дека ЦП на партијата гласалo едногласно и не било жешко!

Репортер - 13.01.2017

Демократската унија за интеграција испрати демант за веста „ Жешка седница на ЦП на ДУИ: Мнозинството контра Ахмети, Незири и Груби “ . Реакцијата на партијата ја пренесуваме интегрално: Кабинетот на Претседателот на Демократската Унија за ...

ДУИ и порача на ВМРО-ДПМНЕ да не прави емотивни проценки

+инфо - 13.01.2017

ДУИ инсистира на транспаренто затварање на скандалот со прислушувањето. ВМРО-ДПМНЕ да не прави емотивни проценки, порачува ДУИ откако ВМРО-ДПМНЕ рече дека не се прифатливи барањата за уптреба на албанскиот јазик и продолжување на мандатот на СЈО.

ДУИ: Албанскиот еднаков на македонскиот јазик и реформи во судството кои се неопходни

МКД - 13.01.2017

„Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот Договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот Мировен Договор", ...

Контраспин: Ахмети спинува – Груевски нема ексклузивитет врз македонските гласачи

Репортер - 13.01.2017

Тврдењето на Али Ахмети дека Ниола Груевски е неприкосновен претставник на гласачите Македонци, е погрешно. Дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ се десетина партии со етнички преднзак, што говори дека во купот гласови на ВМРО-ДПМНЕ има еден ...

ДУИ: Употребата на албанскиот јазик го прави општеството посилно, пообединето и постабилно

Макфакс - 13.01.2017

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот Договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот Мировен Договор, ...

ДУИ ги постави условите од кои нема да отстапи во преговорите за влада

Капитал - 13.01.2017

ДУИ нема префериран партнер во македонскиот политички блок, a како услови во преговорите за составување влада, што не можат да бидат предмет на преговање, Централното претседателство на партијата, ги одреди следниве: рамноправна употреба на ...

ДУИ бара изговор за да не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 13.01.2017

ДУИ по синоќешната седница на Централното претседателство ги соопшти условите од кои нема да отстапи во преговорите за формирање на нова влада. За експертите токму условот за продолжувањето на мандатот на СЈО е поставен со цел да не биде прифатен од ...

ОТКАКО СЕ „КОНСУЛТИРАШЕ“ СО СТРАНСКИОТ ФАКТОР: ДУИ во условите за влада побара и продолжување на мандатот на СЈО

Телеграф - 13.01.2017

Не е првпат албанскиот фактор под притисок на амбасадорите да ги промени своите одлуки. Слично се случи и за изборите кои требаше да се одржат на 5 јуни кога пратениците на ДУИ најпрво гласаа за распуштање на Собранието за потоа да поднесат ...

ДУИ ги објави заклучоците врз кои ќе преговара, нема префериран македонски партнер

Кајгана - 13.01.2017

По седницата на партиското претседателство од Демократската унија за интеграција (ДУИ) вчера вечерта, партијата на Али Ахмети ги објави клучните елементи од преговорите за новата влада со која и да македонска партија, и притоа не е објавено кога и ...

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни проценки

А1 On - 13.01.2017

ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува, како што стои, страните да делуваат со историска одговорност кон процесите со кои се соочува земјата и регионот ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ или глумат или имаат сковано опасен план за Македонија

+инфо - 13.01.2017

Некои аналитичари сметаат дека досегашните коалициски партнери во владата не може да се разделат, туку само може да глумат дека не се договориле. Поделени мислења околу тоа дали кавгата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за црвените линии на интегративците е ...

ДУИ бара рационални, а не емотивни проценки

Р.С.Европа - 13.01.2017

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот договор, реагираат од ...

ПЦЕР: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ панираат хаос во земјата

+инфо - 13.01.2017

Од оваа партија тврдат дека двете партии имаат намера вонинституционално да го укинат СЈО. Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) тврди дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со денешните изјави околу условите за коалицирање, сакаат да направат повторно ...

ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ да не бидат емотивни, реформи во судството се неопходни

А1 On - 13.01.2017

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот Договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот мировен договор, велат ...

ДУИ VS ВМРО ДПМНЕ: Употребата на јазиците го прави општеството посилно

Нова ТВ - 13.01.2017

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот мировен договор, се ...

ДУИ: Употреба на албанскиот јазик го прави општеството посилно, пообединето и постабилно

Стандард - 13.01.2017

„Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот Договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот Мировен Договор“, ...

ДУИ: Треба да прават рационални, а не емотивно поттикнати проценки

Нетпрес - 13.01.2017

ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува, како што стои, страните да делуваат со историска одговорност кон процесите со кои се соочува земјата и регионот ...

Ахмети дециден: СЈО и јазикот се точки за кои нема компромис и отстапки

Таратур - 13.01.2017

Али Ахмети чекајќи ја поканата од Никола Груевски ги срочи условите за кои од ДУИ велат нема да има компромиси во текот на преговорите за идна влада кои се очекуваат да стартуваат со ВМРО ДПМНЕ.

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни процени

Телеграф - 13.01.2017

Од почетокот на политичката криза во земјата, ДУИ инсистираше на транспарентно затворање на процесот преку целосно обелоденување на скандалот со масовното и незаконско прислушување и преземање одговорност, стои во соопштението од партијата ДУИ ...

ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ да не бидат емотивни

Репортер - 13.01.2017

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот Договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот мировен договор, велат ...

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни проценки

Сител - 13.01.2017

ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува, како што стои, страните да делуваат со историска одговорност кон процесите со кои се соочува земјата и регионот ...

ДПА: Платформата и промената на ставовите на ДУИ се политички фолклор

+инфо - 13.01.2017

Во врска со реакцијата на ВМРО мислиме дека е долгогодишна игра на овие две партии, ВМРО и ДУИ, изјави Беким Фазлиу, ДПА ДПА, заедничката платформа на албанските партии и промената на ставовите на ДУИ, ДПА ги оцени како политички фолклор.

Ахмети и Албанците како хендикепи!

Слободен Печат - 13.01.2017

Историјата им даде шанса и на Ахмети и на Груевски да влезат во историјата на своите народи, тие решија да влезат во историјата на грабежот. Фејсбук Бранко Тричковски Во изминативе 26 години се изнаслушав глупости од несреќите што историската река ...

ДПА: Одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ да преговара е игра на Груевски и Ахмети

А1 On - 13.01.2017

ДПА смета дека реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ во која велат дека одбиваат преговори за албанскиот јазик и за Специјалното обвинителство е политичка игра меѓу ДПМНЕ и ДУИ. – Тоа што се случува овие денови во однос на заедничката декларација на албанските ...

ДПА: Денешната реакција на ВМРО-ДПМНЕ е долгогодишна игра помеѓу нив и ДУИ

МКД - 13.01.2017

Централното раководство на ДПА разговараше денеска за подготовките за вонредниот Конгрес по оставката на Мендух Тачи. Пред почетокот на состанокот, заедничката платформа на албанските партии и промената на ставовите на ДУИ, ДПА ги оцени како ...

Фазлиу за реакцијата на ДПМНЕ: Ова е долгогодишна игра на ВМРО и ДУИ

Стандард - 13.01.2017

Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ дека одбива да преговара за албанскиот јазик и за Специјалното обвинителство, ДПА ја смета за политичка игра меѓу ВМРО и ДУИ, пренесе Алсат-М . „Тоа што се случува овие денови во однос на заедничката декларација на ...

ДПА: Одбивањето на ВМРО-ДПМНЕ да преговара е игра на Груевски и Ахмети

Репортер - 13.01.2017

ДПА смета дека реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ во која велат дека одбиваат преговори за албанскиот јазик и за Специјалното обвинителство е политичка игра меѓу ДПМНЕ и ДУИ. – Тоа што се случува овие денови во однос на заедничката декларација на албанските ...

Интервју со Арсим Зеколи: Груевски и Ахмети знаат дека само едниот ќе може да се извлече

Репортер - 13.01.2017

Ахмети и Груевски посакуваат избори, но секој со мотив за спас на сопствената кожа. Засега тој процес е сѐ уште определен од заемната потреба за меѓусебна поддршка, вели поранешниот амбасадор Арсим Зеколи за Дојче веле .

РСЕ: ДУИ бара изговор за да не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 13.01.2017

ДУИ по синоќешната седница на Централното претседателство ги соопшти условите од кои нема да отстапи во преговорите за формирање на нова влада. За експертите токму условот за продолжувањето на мандатот на СЈО е поставен со цел да не биде прифатен од ...

ДПА ја осуди „играта“ меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Фактор - 13.01.2017

ДПА по подолго време излезе со свој став за донесената сеалбанска декларација која тие не ја потпишаа, а сега ја осудуваат „играта“ на судир меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ како лажна и претходно договорена.

Интервју со Арсим Зеколи: Груевски и Ахмети знаат дека само едниот ќе може да се извлече

Локално - 13.01.2017

И Ахмети и Груевски посакуваат избори, но секој со мотив за спас на сопствената кожа. Засега тој процес е сѐ уште определен од заемната потреба за меѓусебна поддршка, вели поранешниот амбасадор Арсим Зеколи за Дојче веле .

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни проценки

еМагазин - 13.01.2017

ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува, како што стои, страните да делуваат со историска одговорност кон процесите со кои се соочува земјата и регионот ...

ПЦЕР реагира: Ова е валкана игра договорена од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Фактор - 13.01.2017

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) тврди дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со денешните изјави околу условите за коалицирање, сакаат да направат повторно хаос во земјата. ПЦЕР тврди дека двете партии во изминатиот перод на коалицирање и владеење ...

Ахмети спинува – Груевски нема ексклузивитет врз македонските гласачи

Локално - 13.01.2017

Тврдењето на Али Ахмети дека Ниола Груевски е неприкосновен претставник на гласачите Македонци, е погрешно. Дел од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ се десетина партии со етнички преднзак, што говори дека во купот гласови на ВМРО-ДПМНЕ има еден ...

ДПА ги оцени платформата и промената на ставовите на ДУИ како политички фолклор

Локално - 13.01.2017

Централното раководство на ДПА денеска ги разгледа подготовките за вонредниот Конгрес по оставката на Мендух Тачи. Но, пред почетокот на состанокот, беше разгледувана заедничката платформа на албанските партии и промената на ставовите на ДУИ, кои ...

Партиите да прават рационални, а не емотивни проценки

Вечер Прес - 13.01.2017

ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува, како што стои, страните да делуваат со историска одговорност кон процесите со кои се соочува земјата и регионот ...

Жешка полемика на седницата на ДУИ: Ќе коалицира ли Ахмети со Груевски

Канал 77 - 13.01.2017

Во жешка полемика поминала седницата на централното претседателство на ДУИ помеѓу двата табора – про и контра повторно коалиција со Груевски. Според порталот Либертас, лидерот на партијата Али Ахмети, повеќе бил за уште едно коалицирање со ВМРО ...

ДУИ: Порталите на СДСМ и СОРОС да престанат да шират лаги

Пулс24 - 13.01.2017

Кабинетот на Претседателот на Демократската Унија за Интеграција најостро ја демантира грубата шпекулација и измислотица на порталот Либертас во врска со вечерашниот состанок на Централното Претседателство на ДУИ во Тетово, велат од партијата во ...

АХМЕТИ НЕ ОТСТАПУВА, НЕ ПОПУШТА НИ ГРУЕВСКИ: Владата виси на стаклени нозе-ДУИ не сака да и се врати на „старата ...

Фактор - 13.01.2017

Политичката состојба никако да почне да се нормализира. Неизвесноста продолжува, тактичките игри на политичарите исто така. Мандатарот познат, ама коалиционите партнери се уште не. Прашање е дали Никола Груевски ќе успее да формира владин кабинет до ...

ДУИ: Употребата на албанскиот јазик го прави општеството посилно, пообединето и постабилно

Точка - 13.01.2017

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот Договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот Мировен Договор, ...

ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ да не бидат емотивни, реформи во судството се неопходни

Локално - 13.01.2017

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот Договор и Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно заокружувајќи ги тој начин нормативните обврски од Охридскиот мировен договор, велат ...

ДУИ ѝ врати на ВМРО-ДПМНЕ: Двојазичноста го прави македонското општество постабилно

Мета - 13.01.2017

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот договор и со Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно, заокружувајќи ги на тој начин нормативните обврски од Охридскиот мировен договор, ...

ДУИ го повика ВМРО-ДПМНЕ да реагира рационално, а не емотивно

Фактор - 13.01.2017

ДУИ излезе со свој став откако од ВМРО-ДПМНЕ претходно посочија дека нема никакви услови за прифаќање на барањата за нов мандат на СЈО и воведување на двојазичност на целата територија на Република Македонија, што ќе значи и промена на уставот.

ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ да не бидат емотивни, реформи во судството се неопходни

Канал 77 - 13.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ да не прави емотивни проценки – ова е пораката што ја испратија од ДУИ откако ВМРО-ДПМНЕ рече дека не се прифатливи барањата за уптреба на албанскиот јазик и продолжување на мандатот на СЈО.

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни поттикнати проценки...

Н.Македонија - 13.01.2017

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни поттикнати проценки ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува, како што стои, страните да делуваат со ...

ДУИ: Партиите да прават рационални, а не емотивни проценки

Идивиди - 13.01.2017

Скопје, 13 јануари 2017 (МИА) - ДУИ денеска соопшти дека останува посветена на едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува, како што стои, страните да делуваат со историска одговорност кон процесите со ...

Османи: ДУИ нема стратешки партнер, пет опции се на маса

24 Вести - 12.01.2017

Демократската унија за интеграции разгледува пет опции за можно коалицирање во наредниот период. Портаролот на партијата, Бујар Османи вели дека партијата нема стратешки партнер и се разгледуваат сите опции.

ДУИ во Мала Речица ќе ги договара идните чекори

24 Вести - 12.01.2017

Раководството на ДУИ денеска во Мала Речица ќе расправа со какви позиции ќе настапи пред преговорите на партискиот лидер Али Ахмети, со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за идна владина коалиција.

ДУИ спрема терен за преговори со ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 12.01.2017

Новата влада се крчка тивко и далеку од очите на јавноста. Иако засега ни од ВМРО-ДПМНЕ ни од ДУИ не потврдиле дека се водат преговори, провладините медиуми веќе пишуваат дека до крајот на неделата, двете партии ќе го објават официјалниот старт на ...

ДУИ ги објавија клучните елементи од преговорите , ВМРО и СДСМ продолжуваат со препукувањата кој треба да формира влада

Алсат-М - 12.01.2017

По седницата на партиското претседателство од ДУИ вечерва ги објавија клучните елементи од преговорите за новата влада со било која македонска партија. Не се соопштува кога и во кој формат би се преговарало, а ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продолжуваат со ...

За мандатот на СЈО и албанскиот јазик, Ахмети нема да прави компромиси

24 Вести - 12.01.2017

Али Ахмети чекајќи ја поканата од Никола Груевски ги скрчка условите за кои од ДУИ велат нема да има компромиси во текот на преговорите за идна влада кои се очекуваат да стартуваат со ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ: За албанскиот јазик и за СЈО не правиме компромиси

Фокус - 12.01.2017

Демократската унија за интеграција е отворена за преговори и со ВМРО-ДПМНЕ и со СДСМ, но под неколку услови за кои велат дека нема да има компромиси. Официјализирањето на албанскиот јазик, продолжувањето на мандатот на Специјалното обвинителство и ...

Кога ќе почнат преговорите за влада? – досега без официјални покани и средби

ТВ21 - 12.01.2017

29-ти јануари е крајниот рок за мандатарот Никола Груевски да најде партнер за успешно формирање влада. За ова е разговарано на синоќешната седница на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, при што е порачано при преговорите со другите партии да се води ...

НИЈАЗИ МУХАМЕДИ: Ахмети игра лукаво, на крајот ќе донесе одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Телеграф - 12.01.2017

Иако се мисли дека ДУИ на овие избори освои помалку пратеници, тоа не е точно бидејќи ако се одземат гласовите на Албанците што отидоа кај СДСМ, односот помеѓу нив и ВМРО-ДПМНЕ ќе биде повторно седум-осум пратеници, вели Мухамеди Лидерот на ДУИ, Али ...

ДУИ: Немаме префериран партнер во македонскиот политички блок

Репортер - 12.01.2017

Соопштение на ДУИ: Свесни за одговорната и одлучувачка улога на ДУИ во ориентирањето на политичките процеси во државата, Во духот на унифицираниот став на албанските политички партии во Р.

Новата влада се крчка на тивко

Р.С.Европа - 12.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги започне преговорите за формирање на нова влада, откако партијата го доби мандатот од претседателот Ѓорге Иванов. Од ВМРО-ДПМНЕ не откриваат дали веќе преговараат и со кого. Од ДУИ, пак, се уште анализираат.

СЕ СПРЕМА ТЕРЕН ЗА ПРЕГОВОРИ: ДУИ прави стратегија за новата влада

Телеграф - 12.01.2017

Се очекува преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да ги водат лично лидерите Никола Груевски и Али Ахмети, а во зависност од напредокот, да се приклучат и работни групи од двете партии Централното претседателство на ДУИ денеска треба да донесе и ...

Централното претседателство на ДУИ треба да донесе одлука за почеток на преговорите

+инфо - 12.01.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска треба да донесе и формална одлука за почеток на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ. Централното претседателство на ДУИ денеска треба да донесе и формална одлука за почеток на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ.

До крајот на оваа недела се очекува старт на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање влада

Сител - 12.01.2017

До крајот на оваа недела се очекува официјалниот старт на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање на новата владина коалиција. Партиски извори за Сител откриваат дека преговорите ќе се водат без голема медиумска помпа, а за евентуалниот ...

ДУИ-Албанскиот јазик и СЈО не може да бидат предмет на преговори

Р.С.Европа - 12.01.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) нема префериран партнер во македонскиот политички блок, а интересот за одржување на стабилност на државата го става над партиските интереси и калкулации, се заклучоците од денешната седница на Централното ...

ДУИ: Немаме префериран партнер во македонскиот политички блок

+инфо - 12.01.2017

Една од целите како услови кои не можат да бидат предмет на преговарање е рамноправна употреба на службениот албански јазик. Свесни за одговорната и одлучувачка улога на ДУИ во ориентирањето на политичките процеси во државата, во духот на ...

ДУИ нема префериран партнер во македонскиот политички блок за составување на Влада

Стандард - 12.01.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) нема префериран партнер во македонскиот политички блок, а интересот за одржување на стабилност на државата го става над партиските интереси и калкулации, се заклучоците од денешната седница на Централното ...

ДУИ ГИ КАЖА УСЛОВИТЕ ЗА КОАЛИЦИРЊЕ: Немаме омилен партнер, клучна е употребата на албанскиот јазик

Телеграф - 12.01.2017

Од ДУИ нагласуваат дека започнале сеопфатен консултативен процес со партиската структура и граѓаните Демократската унија за интеграција (ДУИ) нема префериран партнер во македонскиот политички блок, а интересот за одржување на стабилност на државата ...

Алијансата на Албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

Репортер - 12.01.2017

Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди парламентарно мнозинство.

ДУИ е за продолжување на мандатот на СЈО, ВМРО-ДПМНЕ е против

МКД - 12.01.2017

Официјализирањето на албанскиот јазик, забрзување на процесот на евроатланските интеграции и продолжувањето на мандатот на Специјалното јавно обвинителство, се барањата кои ДУИ ќе ги постави во преговорите со која било македонска партија за ...

ДУИ ги објави заклучоците врз кои ќе преговара, нема префериран македонски партнер

Макфакс - 12.01.2017

По седницата на партиското претседателство од Демократската унија за интеграција (ДУИ) во четвртокот вечерта, партијата на Али Ахмети ги објави клучните елементи од преговорите за новата влада со која и да македонска партија, и притоа не е објавено ...

ДУИ постави „црвени линии“ во преговорите

Нова ТВ - 12.01.2017

ДУИ нема префериран партнер во македонскиот политички блок, е еден од заклучоците од денешниот состанок на Централното претседателство на оваа партија, на кој, како што беше најавено, ќе се рагледуваат опзиите и ќе се формира позиција на партијата ...

Мухамеди: Ахмети игра лукаво, на крајот ќе донесе одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 12.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, води една лукава политика која на крајот ќе резултира со одлука да се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, нагласува политичкиот аналитичар Нијази Мухамеди. Според него, во донесувањето на конечната одлука Ахмети ќе се води од ...

Мухамеди: СДСМ се обидува да ги употреби Албанците против Македонците и обратно

Нетпрес - 12.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, води една лукава политика која на крајот ќе резултира со одлука да се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, нагласува политичкиот аналитичар Нијази Мухамеди. Според него, во донесувањето на конечната одлука Ахмети ќе се води од ...

Новата влада се крчка на тивко – Дали Груевски ќе успее да ја состави?

Репортер - 12.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги започне преговорите за формирање на нова влада, откако партијата го доби мандатот од претседателот Ѓорге Иванов. Од ВМРО-ДПМНЕ не откриваат дали веќе преговараат и со кого.

ДУИ е на потег – Нешто се крчка во Мала Речица за идната влада

Репортер - 12.01.2017

Раководството на ДУИ денеска во Мала Речица ќе расправа со какви позиции ќе настапи пред преговорите на партискиот лидер Али Ахмети, со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за идна владина коалиција, пишува 24 Вести .

Ахмети и Албанците како хендикепи!

Окно - 12.01.2017

Во изминативе 26 години се изнаслушав глупости од несреќите што историската река ги исфрли во мочуришните плитоци на Македонија како политичка елита и бев сигурен дека ништо на тој план не може да ме возбуди, но испадна дека сум се заебал: едно ...

Мухамеди: Ахмети води лукава политика но на крајот ќе донесе одлука да коалицира со ВМРО ДПМНЕ

Алфа - 12.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, води една лукава политика која на крајот ќе резултира со одлука да се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, смета политичкиот аналитичар Нијази Мухамеди во интервју за Телеграф.

ДУИ: Продолжување на мандатот на СЈО и албанскиот јазик не можат да бидат предмет на преговарање

А1 On - 12.01.2017

Свесни за одговорната и одлучувачка улога на ДУИ во ориентирањето на политичките процеси во државата, во духот на унифицираниот став на албанските политички партии во Македонија и врз основа на платформата на Демократската унија за интеграција, ДУИ ...

Живото блато на Али Ахмети

Репортер - 12.01.2017

… Али Ахмети ја има последната шанса да им се извини на Албанците и на сите други граѓани со прифаќање на одговорност дека учествувал директно или индиректно во операцијата на Груевски за „заробување на државата“ а со тоа и на перспективите и ...

Жешка седница на ЦП на ДУИ- Мнозинството контра Ахмети или само партиски спин !?

Локално - 13.01.2017

Седницата на централното претседателство на ДУИ околу дефинирање на точките за отпочнување на преговори за составување нова влада, според извори на Либертас од партијата, поминала во жешка полемика помеѓу двата табора – про и контра повторно ...

„Црвените линии“ на ДУИ: Не отстапува од албанскиот јазик и продолжувањето на мандатот на СЈО

еМагазин - 12.01.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) нема префериран партнер во македонскиот политички блок, а интересот за одржување на стабилност на државата го става над партиските интереси и калкулации, се заклучоците од денешната седница на Централното ...

ДУИ ги објави заклучоците врз кои ќе преговара, нема префериран македонски партнер

Точка - 12.01.2017

По седницата на партиското претседателство од Демократската унија за интеграција (ДУИ) во четвртокот вечерта, партијата на Али Ахмети ги објави клучните елементи од преговорите за новата влада со која и да македонска партија, и притоа не е објавено ...

Новата влада се крчка на тивко – дали Груевски ќе успее да ја состави?

Локално - 12.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ треба да ги започне преговорите за формирање на нова влада, откако партијата го доби мандатот од претседателот Ѓорге Иванов. Од ВМРО-ДПМНЕ не откриваат дали веќе преговараат и со кого.

ДУИ: За албанскиот јазик, членството во НАТО и во ЕУ и за СЈО не може да има преговарање

Мета - 12.01.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) нема префериран партнер во македонскиот политички блок, а интересот за одржување на стабилноста на државата го става над партиските интереси. Ова се заклучоците од денешната седница на централното ...

Пет причини зошто ДУИ не треба да коалицира со СДСМ

Пулс24 - 12.01.2017

Претседателот на Република Македонија, Н.Е. Ѓорге Иванов го додели мандатот за формирање на Влада на победничката партија ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Додека течат преговорите за коалицирање, соросовите медиуми шпекулираат за ...

Мухамеди: Ахмети игра лукаво и ќе донесе одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 12.01.2017

Според него, во донесувањето на конечната одлука Ахмети ќе се води од разумот, а тој вели дека во овој момент за ДУИ е подобро да ја задржи актуелната владина коалиција. – Албанците не треба да се влечат ни зад СДСМ ни зад ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ денес ќе решава за коалицијата со ВМРО ДПМНЕ

Пулс24 - 12.01.2017

Според неофицијални информации, партијата ќе ги анализира сите опции, од тоа дали да одат во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ или со СДСМ, но и можноста да предложат техничка влада или пак да станат опозиција.

Од што ДУИ не отстапува?

Фактор - 12.01.2017

По одржана седница од ДУИ вечерва ги објавија клучните елементи од преговорите за новата Влада со која било македонска партија. За партијата услови кои не можат да бидат предмет на преговарање се Рамковна употреба на службениот албански јазик, и ...

Стартуваат преговори за нова влада

Вечер Прес - 12.01.2017

Најголемата политичка партија од состанокот на извршниот комитет испрати порака дека е време да се стави крај на кризата, а на Груевски му беше даден полн легитимитет да ги води преговорите.

Дали ќе има коалиција меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ?

Тера - 12.01.2017

Дали ќе има коалција меѓу ВМРО ДПМНЕ и ДУИ? Дали ВМРО ДПМНЕ ќе ги исполни сите барања од платформата на Албанците и како би реагирале останатите партии доколку ДУИ влезе во коалција со ВМРО ДПМНЕ? На овие теми разговаравме со м-р Марјан Вучковиќ ...

ДУИ: Немаме префериран партнер во македонскиот политички блок

Бриф - 12.01.2017

Свесни за одговорната и одлучувачка улога на ДУИ во ориентирањето на политичките процеси во државата, во духот на унифицираниот став на албанските политички партии во Македонија и врз основа на платформата на Демократската унија за интеграција, ДУИ ...

Нови избори ќе има сигурно, ама првин нова Влада!

Локално - 12.01.2017

Веселата математика со пратениците е едно , но одговорот кој се е (со)учесник во тонењето и тискањето во калта на Македонија, како тоа сите се едногласни дека Македонија е ЗАРОБЕНА ДРЖАВА , каде и поради што и поради кого потоноваме, кој ја стави во ...

Ахмети: Во игра се четири опции

Фокус - 11.01.2017

ДУИ е отворена за четири опции, изјави вчеравечер лидерот на партијата Али Ахмети во емисијата „Клик плус” на Тв21. -Пред да почнат преговори со ВМРО-ДПМНЕ, треба да биде завршена анализата за тоа во каков правец ќе оди ДУИ и какви позиции ќе има: ...

„Клик Плус“ со Али Ахмети

ТВ21 - 11.01.2017

Во најновото издание на „Клик Плус“ гостуваше претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети. Во продолжение, погледнете го целото интервју, со превод на македонски ...

Ахмети: Можни се нови избори

Телма - 11.01.2017

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска ќе седнат на маса и ќе започнат преговори за состав на новата влада. Груевски по вчерашната средба со партиите од неговата коалицијата не доби зелено светло за прифаќање на платформата на партиите на Албанците.

ДУИ: Ќе преговараме со ВМРО-ДПМНЕ, но можни се и нови избори

Алсат-М - 11.01.2017

На четвртиот ден откако Груевски го доби мандатот за да ја формира новата влада партиите не ги започнале официјално разговорите. ВМРО-ДПМНЕ ден претходно соопшти дека партијата на Ахмети ќе биде првата со која ќе преговараат, но не прецизираа кога.

Алијансата на албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

Телма - 11.01.2017

Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди парламентарно мнозинство.

Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 11.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ на извршен комитет ги разгледува позициите на партијата. По средбата со лидерите на партиите од коалицијата „За подобра Македонија“, попладнево се состана извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Нови избори или нова Влада?

24 Вести - 11.01.2017

За Али Ахмети сите опции вклучително и нови избори се на маса, но лидерот на ДУИ суптилно намигнува кон довчерашниот каолициски партнер. Впечатокот од последниот настап на лидерот на ДУИ кој што е клучен за формирање на новата Влада е дека доколку ...

Ахмети во интервју за тв 21- ДУИ детално анализира со кого ќе коалицира

ТВ21 - 11.01.2017

Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ беше јасен дека не ја прифаќа платформата на Албанските партии, но лидерот на ДУИ вложи напор да не биде јасен на прашањето дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Во интервју дадено за тв 21 Али Ахмети синоќа постојано го ...

Aналитичари: Нови избори што би се одржале веднаш, не би биле решение

Алсат-М - 11.01.2017

Аналитичарите имаат различни мислења за тоа која од опциите на ДУИ за нова Влада е можно да се реализира. Агим Јонуз оценува дека формирањето техничка, односно широка влада е единствена форма за смирување на ситуацијата и избегнување можни тензии, а ...

Ахмети: Без прифаќање на платформата на Албанците тешко до формирање влада

Канал5 - 11.01.2017

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик плус на ТВ21.

Али Ахмети: Во игра се четири опции - со ВМРО, со СДСМ, техничка влада и одење во опозиција или пак нови избори

Вест - 11.01.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори.

Алијансата на Албанците ќе ги бојкотира евентуалните нови избори

Фокус - 11.01.2017

Aлијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди парламентарно мнозинство, објави Телма.мк .

Алијанса на Албанците ќе бојкотира евентуални нови избори

ТВ21 - 11.01.2017

Aлијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди парламентарно мнозинство, објави Телма.мк .

Aхмети: Сите опции се отворени, па дури и одење во опозиција или нови избори

24 Вести - 11.01.2017

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервјуто за телевизијата 21.

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Deutsche Welle - 11.01.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори.

Ахмети: Тешко до Влада без прифаќање на платформата, можни се нови избори

Таратур - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју за телевизијата ТВ 21 потенцирајќи дека од ова ...

Ахмети за ТВ 21 - Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Алфа - 11.01.2017

ВМРО ДПМНЕ е политички субјект кој има капацитет и чии 100% од гласачите им се Македонци. ВМРО ДПМНЕ има поголем капацитет....Вистината е таа и не може да се негира, дека ВМРО ДПМНЕ во македонскиот кампус понесе победа на изборите.

(ВИДЕО) Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Репортер - 11.01.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори.

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите – коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Курир - 11.01.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе ја донесе одлуката како ќе се постави во ...

Груевски и Ахмети бараат реванш!

Слободен Печат - 11.01.2017

Целта на организирањето нови избори ќе биде дерогирање на волјата на избирачите за промени, јасно изразена на декемвриските избори. Во искушение сум да ги препечатам вчерашната и претходните две мои колумни објавени на ова место, во кои отворено се ...

Ахмети и Албанците како хендикепи

Репортер - 11.01.2017

Во изминативе 26 години се изнаслушав глупости од несреќите што историската река ги исфрли во мочуришните плитоци на Македонија како политичка елита и бев сигурен дека ништо на тој план не може да ме возбуди, но испадна дека сум се заебал: едно ...

Али Ахмети не исклучува нови парламентарни избори

Глас на Америка - 11.01.2017

Коалиција со ВМРО ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, широка техничка Влада или нови парламентарни избори доколку не биде прифатена заедничката платформа на албанските партии. Ова се четирите опции кои партијата Али Ахмети - ДУИ ги има на располагање.

Лајм: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите

+инфо - 11.01.2017

По објавувањето на веста портпаролот на ДУИ Бујар Османи за Плусинфо само кратко вели дека сите оппции се отворени. Под наслов „ Ексклузивно: Груевски и Ахмети во петок ќе ја објават коалицијата, еве ги условите!“, „Лајм“ пишува дека иако го нема ...

Aхмети: Прво преговори со победничката партија, а можни се дури и нови избори (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2017

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик плус на ТВ21.

Aхмети: можни се и нови избори

Р.С.Европа - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју за ТВ21 додаде дека сите опции се отворени, па ...

Aхмети: Можни се и нови избори (ВИДЕО)

+инфо - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ рече дека основа за преговорите ќе биде неодамнешната платформа што ја презентираа албанските партии. Лидерот на ДУИ Али Ахмети синоќа беше гостин во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 рече дека е логично да преговара со Никола Груевски ...

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 11.01.2017

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски извори од ДУИ.

СИТЕЛ: Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 11.01.2017

Нема дилеми дека победникот во албанскиот политички блок треба да коалицира со победникот кај Македонците. Ахмети во интервју за телевизијата 21 со јасен став дека принципот кој токму ДУИ го воведе по изборите во 2006 мора да се почитува од двете ...

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Макфакс - 11.01.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите опции, при што не исклучува нити одржување на ...

АХМЕТИ ПРЕМЕРУВА: Лидерот на ДУИ не ја отфрли можноста за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Телеграф - 11.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ е политичка сила која има поголем капацитет од СДСМ и има речиси 100 % македонски гласачи, додаде Ахмети Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервјуто за „ТВ 21“ не ја отфрли можноста ДУИ да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ.

Алијансата на Албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

+инфо - 11.01.2017

Зијадин Села вели дека сега е времето кога треба да се решат сите прашања кои ги засегаат Албанците. Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја ...

Ахмети: Сите опции се отворени, можни се и нови избори

МРТ - 11.01.2017

Тој во интервју за локална телевизија вели дека сите опции се отворени, и дека се можни, вклучувајќи и нови избори, но за тоа мора да се разговара. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги почне преговорите за ...

Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори! ВИДЕО

+инфо - 11.01.2017

Бегајќи од конкретни одговори, лидерот на ДУИ фрли ракавица дека е можна и коалиција меѓу двете македонски партии. За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во ...

Али Ахмети: Можни се и нови избори

Стандард - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју за ТВ21 додаде дека сите опции се отворени, па ...

(ВИДЕО) Жешко столче за Али Ахмети во Клик плус

Репортер - 11.01.2017

Жешко столче за Али Ахмети во Клик плус на Тв21: ...

Една минута вести: Или прифаќање на платформата или нови избори

Нова ТВ - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за телевизијата „ТВ 21“ рече дека ова е најдобро решение доколку ниедна од преговарачките страни не ја прифати нивната платформа; Српското Министерство за надворешни работи побарало од неколку земји да ги ...

Нови избори нема да донесат ништо добро, само ќе го разјарат национализамот

+инфо - 11.01.2017

Ако има нови избори ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ќе се однесуват порадикално, па според тоа, новите избори нема да донесат ништо добро за земјава. Нови избори, за што деновиве се зборува во јавноста, нема да донесат ништо добро за Македонија, туку напротив тие ...

На кого би му одговарале нови избори?

Р.С.Европа - 11.01.2017

Сите опции се отворени засега, од влада на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, влада на СДСМ со партиите на Албанците, па и нови брзи избори, оценуваат аналитичарите. Според нив, последната опција најмалку му одговара на СДСМ.

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Курир - 11.01.2017

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици.

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

Кајгана - 11.01.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вчерашно интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите опции, при што не исклучува ниту одржување на нови ...

Нови избори носат само нови заострувања

Слободен Печат - 11.01.2017

Радикализација Ако има нови избори, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ ќе се однесуваат порадикално, па според тоа, новите избори нема да донесат ништо добро за земјава. Втора шанса Нови избори посакува и ВМРО-ДПМНЕ за да може да го поправи лошиот изборен резултат, ...

По средбата со коалиционите партнери Груевски го свика Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Ахмети порачува дека Влада ќе ...

Сител - 11.01.2017

Нема дилеми дека победникот во албанскиот политички блок треба да коалицира со победникот кај Македонците. Ахмети во интервју за телевизијата 21 со јасен став дека принципот кој токму ДУИ го воведе по изборите во 2006 мора да се почитува од двете ...

Али Ахмети бара реванш!

Слободен Печат - 11.01.2017

Опции За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не ја исклучува неопходноста од нови избори. Јас добро ги познавам и двете страни, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

Живото блато на Али Ахмети

Нова ТВ - 11.01.2017

За да обезбеди било какви права за било кого во Македонија Али Ахмети прво треба да ги даде клучевите од кафезот во кој заедно со Груевски ја заробија државата. Сите барања во Платформата на албанските политички партии, вклучително и она конфузно ...

Ахмети: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Вечер Прес - 11.01.2017

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици.

Ахмети: Сите опции се отворени, можни се и нови избори

Вечер Прес - 11.01.2017

Логично е ДУИ да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори, изјави Али Ахмети, лидерот на ДУИ во интервјуто за емисијата Клик плус на ТВ21.

Али Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Канал 77 - 11.01.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори.

Во своето најново интервју, Али Ахмети вели дека сите опции се отворени, па дури и онаа за нови избори

Точка - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчеравечер беше гостин во емисијата “Клик Плус” на ТВ21 каде во своето интервју изјави дека е сосема логично за токму тој да преговара со Никола Груевски околу формирањето на новата Влада, со оглед на фактот дека тој го ...

Ахмети за принципот на коалиција на победниците: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Република - 11.01.2017

СДСМ не е победник на изборите и кој ни гарантира нам за стабилна ситуација? Доколку ние донесеме непромислена и неанализирана одлука, односно секоја избрзана одлука е одлука која може да предизвика последици.

Ахмети: Победата на ВМРО-ДПМНЕ не може да се негира

Пулс24 - 11.01.2017

Ахмети вели дека вистината која што не може да се негира е дека ВМРО-ДПМНЕ е победник во македонскиот блок. -Таа вистина не може никој да ја оспори. Исто така вистина е дека ние во 2006 година инсистиравме, победникот да коалицира со победникот, ...

ДУИ: Не е вистина дека во петок ќе сме објавеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 11.01.2017

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски извори од ДУИ.

Ахмети: Во игра се четири опции или нови избори!

Локално - 11.01.2017

За ДУИ се отворени четири опции: коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, коалиција со СДСМ, техничка влада како до 11-декември и преоѓање на ДУИ во опозиција. Ахмети не исклучува ни неопходност од нови избори, информира DW.

Ахмети: СДСМ не е победник на изборите - коалиција со нив не носи стабилна ситуација

Вечер Прес - 11.01.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе ја донесе одлуката како ќе се постави во ...

Ахмети: Можни се сите опции, дури и нови избори

МК News - 11.01.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во вторникот во интервју за ТВ 21 порача дека во однос на формирањето на новата влада и улогата на неговата партија во ова, можни се сите опции, при што не исклучува нити одржување на ...

Ахмети- преговарам со сите !

Локално - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека е логично неговата партија да ги отвори преговорите за формирање нова влада со победничката партија на последните предвремени парламентарни избори. Тој во иинтервју за ТВ21 додаде дека сите опции се отворени, па ...

Ахмети: Можни се нови избори

Локално - 11.01.2017

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ денеска ќе седнат на маса и ќе започнат преговори за состав на новата влада. Груевски по вчерашната средба со партиите од неговата коалицијата не доби зелено светло за прифаќање на платформата на партиите на Албанците.

Ахмети не се „дава“ лесно, платформата неизбежна - Се е можно за коалиција, па дури и нови избори

Фактор - 11.01.2017

Али Ахмети прави се за да ја увери јавноста, но пред се својата партија и следбениците од албанскиот блок, дека тој е клучниот фактор за формирање на новата влада. Во интервјуто за Клик Плус на ТВ 21 не даде конкретен одговор дали ќе коалицира со ...

ВМРО–ДПМНЕ: Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

Локално - 11.01.2017

Дел од коалициските партнери на ВМРО – ДПМНЕ, особено оние кои ги преставуваат помалите етнички заедници не се согласуваат со декларацијата на албанските партии, велат од владеачката партија за време на состанокот со 25 партии од предизборната ...

(Видео) Али Ахмети ги остава сите карти отворени: ДУИ подготвени и за опозиција

еМагазин - 11.01.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети синоќа беше гостин во емисијата „Клик плус“на ТВ 21 во која меѓудругото укажа дека е логично да преговара со Никола Груевски за создавање нова Влада, а со оглед дека тој го доби мандатот по изборите.

СЈО е искрата која ја разгорува љубовта меѓу Груевски и Ахмети

Фактор - 11.01.2017

Мандатарот Никола Груевски ги ситни 20-те дена кои му ги додели претседателот Ѓорѓе Иванов за состав на нова влада. Но, наместо да се зголемуваат шансите дека старите партнери, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, одново ќе ја обноват „врската“, се повеќе се навестува ...

Ахмети: Коалицијата со СДСМ не носи стабилна ситуација

Пулс24 - 11.01.2017

СДСМ не е победничка партија на изборите и коалицијата со нив не е стабилна ситуација. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за ТВ21 вели дека неговата партија детално ги разгледува сите опции по што ќе ја донесе одлуката како ќе се постави во ...

Во игра се четири опции или нови избори

Тера - 11.01.2017

Во игра се четири опции, изјави синоќа лидерот на ДУИ, Али Ахмети во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21. И покрај огромната упорност и умешност на водителот во поставувањето на сите клучни прашања, Ахмети одбегна да даде конкретни одговори.

Алијансата на Албанците ќе повика на бојкот на евентуални нови избори

Локално - 11.01.2017

Алијансата за Албанците ги повика партиите на Албанците да бојкотираат евентуални нови предвремени избори доколку ниту еден политички субјект не ја прифати Платформата со седумте барања и не се обезбеди парламентарно мнозинство.

Груевски и Ахмети на разговори за формирање на владата

Канал5 - 10.01.2017

Течат роковите за мандаторот и претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски да обезбеди парламентарно мнозинство и состави нова владина коалиција. Официјално преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и Демократската унија за интеграција, како победник во ...

ДУИ демантира дека в петок ќе ја објави коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

Сакам да кажам - 10.01.2017

ДУИ ја демантира веста дека в петок ќе ја објави коалицијата ВМРО-ДПМНЕ. Веста попладнево како ексклузивна ја објави порталот на весникот на албански јазик Лајм.мк, повикувајќи се на неименувани партиски извори од ДУИ.

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 10.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната средба му дале подршка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

БЕСА не преговара со инкриминирани политичари

Телма - 10.01.2017

БЕСА не добила понуда од мандатарот Груевски за разговори на тема Влада. И да добие, тврди дека ќе одбие соработка со инкриминирани политичари било да се од ВМРО-ДПМНЕ или од ДУИ. Во БЕСА не се цврсто решени да бидат опозиција.

Аналитичарите со поделени ставови – Колку е подготвен Ахмети за преговори со Груевски?

ТВ21 - 10.01.2017

Андреја Стојковски од Македонскиот центар за европско образование, вели дека би било апсурдно околку ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ одново формираат Влада, бидејќи според него, токму оваа владина структура ја турна Македонија во политичка и економска криза.

Молк од СДСМ за платформата на Албанците, Ахмети вели, ако не биде прифатена – нови избори

ТВ21 - 10.01.2017

Втората коалиција според бројот освоени пратенички места на неодамнешните избори, предводена од СДСМ се уште не реагира во врска со содржината на заедничката платформа на партиите на Албанците во Македонија.

ВМРО–ДПМНЕ: Има несогласувања на коалициските партнери за албанската декларација

24 Вести - 10.01.2017

Дел од коалициските партнери на ВМРО - ДПМНЕ, особено оние кои ги преставуваат помалите етнички заедници не се согласуваат со декларацијата на албанските партии, велат од владеачката партија за време на состанокот со 25 партии од предизборната ...

Вечерва на Клик плус: Али Ахмети ќе одговори дали ќе коалицира со Груевски или со Заев

МКД - 10.01.2017

На ТВ21 во вечерашнава емисија Клик плус ќе гостува лидерот на ДУИ Али Ахмети. Првиот човек на ДУИ ќе одговара на прашањата за новата владина коалиција, за тоа дали ќе коалицира со Никола Груевски, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ или со Зоран Заев, ...

Груевски на тенок мраз

Репортер - 10.01.2017

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство.

Аналитичари: Во преговорите за нова влада, партиите треба да играат со отворени карти

МРТ - 10.01.2017

Во преговорите за составување на новото парламентарно мнозинство и на новата влада, партиите треба да играат со отворени карти и потранспарентно, велат аналитичари кои ги следат политичките случувања во земјава.

Груевски на тенок мраз

А1 On - 10.01.2017

Ѓорге Иванов, кршејќи го Уставот мандатот за состав на нова Влада му го даде на Никола Груевски, иако тој засега има само 51 сигурен пратеник и не кажа дали обезбедил парламентарно мнозинство.

Ахмети: Нови избори ако нема влада, а влада тешко без платформата

Нова ТВ - 10.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека без прифаќање на платформата на албанските партии подоброо е да има нови избори оти инаку тешко дека е можно да се формира влада. Ова го изјави вечерва во интервју за телевизијата „ТВ 21“ потенцирајќи дека од ...

Ахмети: Без прифаќање на платформата, нема да има влада, ќе има избори

А1 On - 10.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за ТВ 21 кажа дека без прифаќање на платформата на албанските партии подобро е да има нови избори зошто тешко ќе биде да се формира влада. Тој нагласи дека ова е најдоброто решение доколку преговарачките ...

Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 10.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната средба му дале подршка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

(ВИДЕО) ДУИ ќе преговара со Груевски за новата влада

Репортер - 10.01.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети не одговори конкретно на изјавата на Никола Груевски кој во интервју за весникот „Дневник“ потенцираше дека ДУИ ако не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш во иднина вратите за можно коалиционирање со оваа партија ќе бидат ...

Груевски се заканува: Си знаат тие во ДУИ…

Репортер - 10.01.2017

Ви пренесуваме дел од интервјуто на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за Дневник во кое тој испраќа закана до ДУИ. Се­пак, дво­ја­зич­ност на це­ла те­ри­то­ри­ја е неш­то што е цел на ДУИ и ал­бан­ски­те пар­тии и мо­же­би ќе нап­ра­ват ...

СДСМ упорни дека оваа власт е во заминување - Знае ли Заев нешто што ние не?

Фактор - 10.01.2017

СДСМ практично и да не даде никаков коментар за доделувањето на мандатот за составување на нова влада кој очекува падна во рацете на предводникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Во досегашните настапи откако се конституираше собранието ја користат ...

Ахмети: Ќе преговараме со првата партија која доби најмногу мандати (Видео)

МК News - 10.01.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за ТВ 21 потврди дека ќе преговара за формирање на нова влада со победничката, односно со партијата која има освоено најмногу мандати на изборите. Но во исто време Ахмети и негира дека досега имало било какви официјални ...

Груевски доби мандат ама нема избор, иако и Црвенковски влегол во игри!

Локално - 10.01.2017

Интересна е информацијата дека дури Бранко Црвенковски деновиве се сретнал со Али Ахмети и разговарал за комбинаториките, и веројтано и тој правел некаков пазар, за неколкуте свои кои му останаа. Му кажал ли Ахмети на Заев ќе видиме.

Груевски се заканува: Си знаат тие во ДУИ…

Локално - 10.01.2017

Ви пренесуваме дел од интервјуто на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за Дневник во кое тој испраќа закана до ДУИ. Се­пак, дво­ја­зич­ност на це­ла те­ри­то­ри­ја е неш­то што е цел на ДУИ и ал­бан­ски­те пар­тии и мо­же­би ќе нап­ра­ват ...

(ВИДЕО) Средба на партиите од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ: Ахмети и Груевски очи во очи

Локално - 10.01.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе отпочне преговори со ДУИ за состав на новата влада. Преговорите ќе се водат на највисоко ниво, односно меѓу Ахмети и Груевски, информира Телма. Партиите од „Коалицијата за подобра Македонија“ на денешната средба му дале подршка на ...

Видео Клик Плус: Ќе коалицира ли Ахмети со Груевски, или можни се изненадувања?

Фактор - 10.01.2017

Претседателот на ДУИ Али Ахмети вечерва ќе има ексклузивно гостување во дебатната емисија Клик Плус на ТВ 21 и ќе одговори на најинтригантните прашања кои јавноста со нетрпение очекува да бидат одговорени.

(ВИДЕО) Али Ахмети во „Клик плус“ на ТВ 21

Бриф - 10.01.2017

Ви го пренесуваме интервјуто на лидерот на ДУИ, Али Ахмети во емисијата „Клик плус“ на 21 Телевизија кое го водеше новинарот Фатмир ...

Груевски за „Дневник“ – Ако ДУИ не изигра, тоа ќе се одрази во иднина

ТВ21 - 09.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вели дека ќе се обиде да формира влада, но не по секоја цена. Во случај ДУИ да одлучи да не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, туку со СДСМ, Груевски вели дека тоа ќе и се одрази на партијата во иднина.

Турбулентен период за состав на влада

Телма - 09.01.2017

Беса и Алијансата за Албанците нема да седнат на преговарачка маса со ВМРО - ДПМНЕ за состав на новата Влада.Нема да влегуваме во никакви комбинации со мандатарот Груевски и актуелното раководство затоа што се работи за лица кои се споменуваат во ...

ДУИ ќе преговара со Груевски ЗА новата влада

ТВ21 - 09.01.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети не одговори конкретно на изјавата на Никола Груевски кој во интервју за весникот „Дневник“ потенцираше дека ДУИ ако не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш во иднина вратите за можно коалиционирање со оваа партија ќе бидат ...

Груевски: Ако сме изиграни, ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на голема врата во владата

Алфа - 09.01.2017

Ако ВМРО-ДПМНЕ како победничка партија биде изиграна од ДУИ, наскоро ќе се вратиме на голема врата во владата и тоа најмалку два мандата, најавува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервјуто за Дневник.

Груевски за Дневник: Ќе играм како ќе свири Ахмети – „Само да нема љутиш после“

Репортер - 09.01.2017

Ќе се обидам да составам влада, но не по секоја цена. Ако сé оди по досегашните установени принципи во Македонија, би требало да составам влада, но доколку се прекршат сé е можно, вели во интервјуто кое целосно ќе биде објавено утре во дневниот ...

Груевски: Составување влада, но не по секоја цена

МРТ - 09.01.2017

Секој сам носи одлука за коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, вели Груевски, и наведува дека, ако ДУИ коалицира со втората, наместо првата партија, тоа ќе биде нова практика и традиција во земјава. Ќе се обидам да составам влада, но не по секоја цена, вели ...

Груевски: Ако ДУИ не изигра, ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на голема врата

Сител - 09.01.2017

Ако се почитуваат досегашните принципи ВМРО-ДПМНЕ ќе состави влада но ако тие се прекршат се е можно, Груевски во интервју за Дневник потенцира дека нема да формира влада по секоја цена но дека изигрувањето од досегашниот албански коалициски партнер ...

Груевски за Дневник: Ќе се обидам да составам влада но не по секоја цена

Точка - 09.01.2017

Ќе се обидам да составам влада, но не по секоја цена. Ако сé оди по досегашните установени принципи во Македонија, би требало да составам влада, но доколку се прекршат сé е можно, вели во интервјуто кое целосно ќе биде објавено во понеделникот во ...

Груевски: Ако ДУИ не изигра, ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на голема врата

МК News - 09.01.2017

Ако се почитуваат досегашните принципи ВМРО-ДПМНЕ ќе состави влада но ако тие се прекршат се е можно, Груевски во интервју за Дневник потенцира дека нема да формира влада по секоја цена но дека изигрувањето од досегашниот албански коалициски партнер ...

Ако ВМРО-ДПМНЕ биде изиграна од ДУИ, нашата партија ќе се врати на голема врата

Република - 09.01.2017

Ќе се обидам да составам влада, но не по секоја цена. Ако се оди по досегашните воспоставени принципи во Македонија, би требало да составам Влада. Ако се прекршат се е можно, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за Дневник.