TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фелпс "призна" дека ќе плива за осум злата на ЛОИ

Дневник - 16.07.2004

ПЛИВАЊЕ Американскиот пливач Мајкл Фелпс ќе настапи на осум трки на ЛОИ Атина 2004 во обид да го надмине рекордот на неговиот сонародник Марк Шпиц од освоени седум олимписки злата поставен на Игрите 1972 година. Фелпс (19) ќе настапи на пет трки во поединечна конкуренција и во три штафети, но нема ...

Од девет дисциплини фаворит за злато во седум

Вест - 14.07.2004

МАЈКЛ ФЕЛПС ВО АТИНА ЌЕ ЦЕЛИ НА РЕКОРДОТ НА МАРК ШПИЦ ОД СЕДУМ ОЛИМПИСКИ ТИТУЛИ ОД 1972 Она што за Летните олимписки игри пред четири години во Сиднеј беше Австралиецот со гигантски стапала Јан Торп, за претстојните во Атина ќе биде 19-годишниот Американец Мајкл Фелпс.

Спортски микс

Утрински - 14.07.2004

ПЛИВАЊЕ Олимписки квалификации во Лонг Бич Светски рекорди на Пирсол и на Бирд На американските пливачки олимписки квалификации во Лонг Бич, Калифорнија се поставени уште два светски рекорда. Арон Пирсол го поправи сопствениот рекорд на 200 м грбно, пливајќи време 1:54,74 минути, додека Аманда Бирд ...

Светски рекорди на Пирсол и на Бирд

Дневник - 14.07.2004

ПЛИВАЊЕ Пирсол го победи големиот ривал Фелпс во директен дуел - Аманда Бирд си го поврати светскиот рекорд, што "# го зеде" Австралијката Џонс само пред два дена Американскиот пливач Арон Пирсол го подобри сопствениот светски рекорд на 200 метри грбно, а неговата колешка Аманда Бирд го поврати ...

Арон Пирсол го подобри светското најдобро време на 200 метри грбно

А1 - 13.07.2004

Нови светски пливачки рекорди на американските квалификации за Олимписките игри. Арон Пирсол и Аманда Бирд се во фокусот. Мерион Џонс на Олимпијадата ќе биде сигурно ќе биде присутна во една дисциплина. По дебаклот на 100 се провлече во скок во далечина.