TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рамковен јазик

Време - 15.08.2009

По повод прославата на осумгодишнината од договорот во Охрид, владиниот секретаријат за спроведување на рамковниот договор ...

Охридскиот договор - фактор на стабилност

Време - 15.08.2009

Охридскиот договор се уште е еден од најважните фактори за стабилноста на оваа земја.

Договорот - знак на политичка мудрост

Време - 15.08.2009

Охридскиот договор е и ќе остане знак на политичката мудрост во Македонија и основа врз која ќе изградиме заедничка држава.

Охридскиот договор е клуч за ЕУ

Утрински - 15.08.2009

Леуново - Под мотото „Имплементираме за подобра иднина“, завчеравечер во хотелот „Радика“ на брегот на Мавровско Езеро, во ...

Адеми ќе ја презентира анализата за Рамковниот во септември

Утрински - 15.08.2009

Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаким Адеми, вчера откако го исчита текстот за ...

„Проблемот не е во рамковниот туку во нестручноста на кадрите“

Н.Македонија - 15.08.2009

Правичната застапеност при вработувањето бара законски услови, професионална стручност и соодветно образование, вели Владо Поповски, еден од творците на ...

Охридскиот договор - столб на стабилноста

Вечер - 15.08.2009

Македонија е стабилна земја, но некои фактори на ризик се уште се присутни, оценува амбасадорот Луис Хереро Рамковниот договор ...

Охридскиот најважeн фактор за стабилноста на Македонија

А1 - 14.08.2009

Охридскиот договор се уште е еден од најважните фактори за стабилноста на оваа земја.

Уставниот да не укинува закони донесени со Бадентер

А1 - 14.08.2009

Државата е твоја кога и ти управуваш со неа - тоа била главната порака на Рамковниот, толкуваше денеска вицепремиерот задолжен ...

Рамковниот не е во претседателскиот Кабинет

А1 - 14.08.2009

Албанските партии потписнички на Рамковниот договор ДПА и ПДП, се и единствени во земјава кои си ги чуваат оригиналите од ...

„Да се спроведе договорот од Охрид“

BBC - 14.08.2009

На осум-годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, со кој се заврши внатрешниот конфликт во Македонија, амбасадорите ...

Алатка за политички пресметки

BBC - 14.08.2009

„Усогласена рамка ќе обезбеди иднина на демократијата во Македонија и развојот на поблиски односи помеѓу Македонија и ...

Прием по повод годишнината од Рамковниот договор

Р.С.Европа - 14.08.2009

Охридскиот договор е и ќе остане знак на политичката мудрост во Македонија и основа врз која ќе изградиме заедничка држава.

Вечно неисполнет договор

Време - 14.08.2009

Охридскиот рамковен договор е во опасност никогаш да не биде целосно спроведен бидејќи од сите страни ќе доаѓаат нови и нови ...

Скопската чаршија дише охридски

Време - 14.08.2009

Игор Чавески Соживотот во Македонија одлично функционира, а Рамковниот договор покажа дека земјата знае да ја определи својата ...

Рамковниот да не остане само на хартија

Вест - 14.08.2009

Мисиите на Европската унија, на ОБСЕ и амбасадата на САД поттикнуваат на целосно спроведување на Рамковниот договор, не само на ...

Рамковниот се партизира и приватизира

Утрински - 14.08.2009

Процентуалното исполнување на обврската за правичната застапеност во државната администрација почна да се претвора само во ...

Рамковниот е движечка сила на безбедноста

Утрински - 14.08.2009

Осумгодишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, попознат како Рамковен, синоќа беше одбележана во мавровскиот хотел ...

Иванов го пофали рамковниот

Дневник - 14.08.2009

Наспроти ваквиот став на претседателот, во предизборната кампања неговиот противкандидат Љубомир Фрчкоски тврдеше дека Иванов ...

Македонскиот неправично запоставен

Дневник - 14.08.2009

Експертите и јавноста се шокирани од изјавите на дел од новите државни службеници, кои многу слабо или воопшто не го зборуваат ...

ДПА: „Да живеат мртвите“ за рамковниот договор

Н.Македонија - 14.08.2009

Оние што сега се одговорни за спроведување на Охридскиот рамковен договор треба да си заминат од власта зошто осум години по ...

Хереро: Охридскиот договор се уште е еден од најважните фактори за стабилноста на Македонија

Алфа - 14.08.2009

Охридскиот договор се уште е еден од најважните фактори за стабилноста на оваа земја.

Ахмети:Идејата на ДПА за нов договор е архаична

Алсат-М - 14.08.2009

Идејата на ДПА за нов договор е архаична и му припаѓа на минатото. Вака лидерот на ДУИ Али Ахмети ја оцени иницијативата на ДПА ...

Хереро:Суштината на рамковниот е меѓуетничка интеграција

Алсат-М - 14.08.2009

Амбасадорот на ОБСЕ Луис Хереро, во интервју за Алсат-М, зборувајќи по повод 8 годишнината на Охридскиот Договор, рече дека во ...

Адеми: Рамковниот договор - компромис кој го трансформираше општеството

Алсат-М - 14.08.2009

Рамковниот договор за вицепремиерот Абдилаќим Адеми претставува компромис и договор на двете најголеми етнички заедници во ...

Спроведување, а не редефинирање на рамковниот

Дневник - 14.08.2009

Образованието, еднаквата застапеност, недискриминацијата, децентрализацијата и употребата на јазиците се областите од ...

Бадентеровите закони да не одат на Уставен суд

Дневник - 14.08.2009

За законите што се носат со Бадентерово мнозинство да не се покренува постапка пред Уставниот суд или за нив највисокиот судски ...

Maкедонскиот претседател Иванов ја одбележа годишнината од Охридскиот договор

SETimes - 14.08.2009

СКОПЈЕ, Македонија -- Претседателот Ѓорге Иванов во четвртокот (13-ти август) рече дека Охридскиот рамковен договор покажува ...

Рамковниот да се спроведе во пракса, не само на хартија

Вечер - 14.08.2009

Рамковниот договор е движечка сила за безбедност и политичка стабилност и треба да се спроведе целосно и во пракса, велат ...

ДПА бара ДУИ да ја напушти Владата

Кирилица - 14.08.2009

Демократската партија на Албанците побара ДУИ да излезе од Владата бидејќи според оваа партија Охридскиот договор се уште не е ...

Охридскиот договор темел за изградба на заедничка држава

Кирилица - 14.08.2009

Охридскиот договор е и ќе остане знак на политичката мудрост во Македонија и основа врз која ќе изградиме заедничка држава.

Хереро - Охридскиот договор се уште е еден од најважните фактори за стабилноста на Македонија

Сител - 14.08.2009

Охридскиот договор се уште е еден од најважните фактори за стабилноста на оваа земја.

Адеми - Охридскиот договор знак на политичка мудрост и темел за изградба на заедничка држава

Сител - 14.08.2009

Охридскиот договор е и ќе остане знак на политичката мудрост во Македонија и основа врз која ќе изградиме заедничка држава.

Ќе се изготвува анализа за спроведувањето на рамковниот договор

Сител - 14.08.2009

Владиниот секретаријат за спроведување на Охридскиот рамковен договор, изготвува комплетна анализа, за осумгодишното досегашно ...

Охридскиот договор се уште е еден од најважните фактори за стабилноста на Македонија

МРТ - 14.08.2009

Амбасадорот на ОБСЕ во Република Македонија, Хозе Луис Хереро во интервју за МИА говори за значењето на Охридскиот договор, до ...

8 години Рамковен - признат и оспоруван

А1 - 13.08.2009

Едни го признаваат, други го оспоруваат. Сепак, Охридскиот договор и 8 години по неговото потпишување е клучен и за внатрешна ...

ДПА бара ДУИ да ја напушти Владата

А1 - 13.08.2009

Демократската партија на Албанците побара ДУИ да излезе од Владата бидејќи според оваа партија Охридскиот договор се уште не е ...

Осум години од потпишувањето на Рамковниот договор

Р.С.Европа - 13.08.2009

Во Македонија денеска се одбележуваат осум години од потпишувањето на Охридскиот Рамковниот договор, со што во 2001-та година ...

Врачени уште 290 “рамковни” решенија

Време - 13.08.2009

На 290 припадници на етничките заедници што не се мнозинство во Република Македонија вчера во Владата им беа врачени решенија ...

Осум години од Рамковниот Договор

Р.С.Европа - 13.08.2009

Според странските експерти, Рамковниот договор донесе повеќе позитивни отколку негативни ефекти за Македонија, а главно во ...

Нови 290 рамковни службеници

Утрински - 13.08.2009

Нови 290 припадници на етничките немнозински заедници добија решенија за вработувања во државната администрација, согласно со ...

Рамковниот не се мери во проценти

Утрински - 13.08.2009

Да се оцени колку сме задоволни, секако, прво треба да направиме една компарација како беше во Македонија пред 2001 година и ...

Осум години од Рамковниот договор

Утрински - 13.08.2009

Денеска се одбележуваат осум години од охридскиот Рамковен договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во ...

Осум години рамковен договор

Телма - 13.08.2009

Осум години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, кој стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година се ...

8 години од Охридскиот договор

Алсат-М - 13.08.2009

Денеска се навршуваат осум години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој беше завршен воениот конфликт во ...

Нови 290 државни службеници според рамковниот договор

Н.Македонија - 13.08.2009

На 290 припадници на етничките заедници што не се мнозинство во Македонија вчера, во согласност со правичната застапеност ...

Рамковниот договор продолжува да биде движечка сила за Македонија

Алсат-М - 13.08.2009

Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Европската Унија и Амбасадата на САД по повод одбележувањето на осум годишнината од потпишувањето ...

Аналитичари:Има застој во спроведувањето на Охридскиот договор

Алсат-М - 13.08.2009

И осум години од потпишувањето на Охридскиот договор домашни аналитичари констатираат дека има застој во најчувствителните ...

ДПА:ДУИ да ја напушти Владата

Алсат-М - 13.08.2009

По повод осумгодишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, опозициските партии на Албанците ги изнесоа забелешките околу ...

ЕУ, ОБСЕ и САД - Рамковниот договор е движечка сила за стаилноста на државата

Форум - 13.08.2009

Мисиите на Европската Унија, ОБСЕ и Амбасадата на САД поттикнуваат на целосно спроведување на рамковниот договор не само на ...

Maкедонија ја одбележа осумгодишнината од Охридскиот договор

SETimes - 13.08.2009

СКОПЈЕ, Македонија -- Во четвртокот (13-ти август) беше одбележана осумгодишнината од Охридскиот рамковен договор, со кој беше ...

Одбележана годишнината од Охридскиот договор

Алсат-М - 13.08.2009

По повод одбележувањето на осум годишнината од потпишувањето на Охридскиот договор, вечерва во Маврово Секретаријатот за ...

Нови 290 државни службеници според Рамковниот договор

МРТ - 13.08.2009

На 290 припадници на етничките заедници кои не се мнозинство во Република Македонија денеска во Владата им беа врачени решенија ...

Да се искористи барањето на Тачи и да се направи ревизија на пописот

Вечер - 13.08.2009

Иако радикалните барања на ДПА немаат поддршка ниту од странскиот, ниту од мнозинскиот домашен фактор, со право ги отвора ...

Рамковен договор - осум години потоа

Кирилица - 13.08.2009

Рамковниот договор - за повеќето документ со кој се врати мирот во Македонија, се стави крај на конфликтот во 2001, се затвори ...

Рамковен договор - осум години потоа

МРТ - 13.08.2009

Рамковниот договор - за повеќето документ со кој се врати мирот во Македонија, се стави крај на конфликтот во 2001, се затвори ...

ЕУ, ОБСЕ и САД повикаа на целосно спроведување на Рамковниот

МРТ - 13.08.2009

Мисиите на Европската Унија, ОБСЕ и Амбасадата на САД поттикнуваат на целосно спроведување на рамковниот договор не само на ...

ДПА: Помина рокот за Рамковниот, ДУИ да излезе од Владата

МРТ - 13.08.2009

ДПА на осумгодишнината од Рамковниот договор соопшти дека рокот за негово имплементира минал во 2004 година и побара ДУИ да ...

Осум години од рамковната спогодба централно се одбележува на Маврово

Канал5 - 13.08.2009

Осум години од рамковната спогодба, која го затвори конфликтот 2001-та. централно се одбележува на Маврово.

Во Маврово почна приемот по повод годишнината од Рамковниот договор

Сител - 13.08.2009

Вечерва во Маврово почна приемот што по повод одбележувањето осум години од потпишувањето на Рамковниот договор го приредува ...

Осум години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Нетпрес - 13.08.2009

Денеска се навршуваат осум години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој беше завршен воениот конфликт во ...

Рамковниот да се спроведе во пракса, не само на хартија

Нетпрес - 13.08.2009

Рамковниот договор е движечка сила за безбедност и политичка стабилност и треба да се спроведе целосно и во пракса, велат ...

Осум години од Рамковниот договор

Макфакс - 13.08.2009

Осум години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, кој стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година се ...

ЕУ, ОБСЕ и САД повикаа на целосно спроведување на Рамковниот

Макфакс - 13.08.2009

Мисиите на Европската Унија, ОБСЕ и Амбасадата на САД поттикнуваат на целосно спроведување на рамковниот договор не само на ...

ДПА: Помина рокот за Рамковниот, ДУИ да излезе од Владата

Макфакс - 13.08.2009

ДПА на осумгодишнината од Рамковниот договор соопшти дека рокот за негово имплементира минал во 2004 година и побара ДУИ да ...

Вработени нови 300 административци според Рамковен

А1 - 12.08.2009

Се заклетва, на албански и македонски, дека совесно и уредно ќе си ја вршат работата, 340 Албанци од денеска се државни ...

Осум години по потпишувањето на Рамковниот договор

Deutsche Welle - 12.08.2009

Со Охридскиот рамковен договор од 2001 година беше ставен крај на вооружениот конфликт во Македонија.

Рамковниот нема алтернатива

Време - 12.08.2009

Тони Ангеловски Спроведувањето на Охридскиот договор нема алтернатива иако е неспорно дека неговата злоупотреба во ...

Низа активности за годишнината од Рамковниот Договор

Р.С.Европа - 12.08.2009

Врачување на решенија за работа на 290 државни службеници, отварање на средно училиште во Зајас, изградба на Клиника во Тетово, ...

Нови 290 „рамковни“ вработувања

Р.С.Европа - 12.08.2009

На 290 припадници на малцинските етнички заедници во Македонија денеска во Владата им беа врачени решенија за вработување во ...

Нови 290 државни службеници според Рамковниот договор

Вест - 12.08.2009

На 290 припадници на етничките заедници кои не се мнозинство во Република Македонија денеска во Владата им беа врачени решенија ...

Рамката поширока од државата

Дневник - 12.08.2009

Експертите се децидни дека Охридскиот договор е еден од најуспешните внатрешни договори во целиот регион, договор што гради ...

Осум години од Рамковниот договор

Алфа - 13.08.2009

Рамковниот договор - за повеќето документ со кој се врати мирот во Македонија, се стави крај на конфликтот во 2001, се затвори ...

Рамковен договор - осум години потоа

Алсат-М - 12.08.2009

Рамковниот договор - за повеќето документ со кој се врати мирот во Македонија, се стави крај на конфликтот во 2001, се затвори ...

209 нови вработувања во администрацијата

Алсат-М - 12.08.2009

Двеста и деведесет нови административци денеска добија решенија за работа. Од нив 212 се Албанци, а 78 од другите помали ...

Адеми: Не е потребен нов Рамковен договор

Вечер - 12.08.2009

Осум години по потпишување на Охридскиот договор надлежниот вицепремиер за негово спроведување, Абдулаќим Адеми оценува дека ...

Вицепремиерите Адеми и Наумовски ќе врачат 290 решенија за вработување

Сител - 12.08.2009

По повод осум годишнина од потпишување на Рамковниот договор вицепремиерите за спроведување на договорот и за евроинтеграции ...

Рамковен договор - Осум години потоа

Сител - 12.08.2009

Рамковниот договор - за повеќето документ со кој се врати мирот во Македонија, се стави крај на конфликтот во 2001, се затвори ...

Осум години од Охридскиот рамковен договор

Канал5 - 12.08.2009

Утре се навршуваат осум години од потпишувањето на Охридскиот договор со кој се стави крај на конфликтот во Македонија во ...

Нови 290 државни службеници според рамковниот договор

Сител - 12.08.2009

За 290 нови припадници на етничките заедници од денеска е зголемена државната администрација.

Охридскиот договор е сираче

Канал5 - 12.08.2009

Спроведување на духот на рамковниот договор, продолжување на процесот на правичната застапеност во администрацијата, ...

290 кандидати ќе добијат решенија за вработување

Нетпрес - 12.08.2009

Кандидатите 290 на број кои ги исполниле условите од конкурсот распишан од Секретаријатот за спроведување на рамковниот договор ...

Вработување за 290 кандидати од етничките заедници во државната администрација

Нетпрес - 12.08.2009

“Почитувани идни колеги со вашето официјално вработување вие станувате дел од спроведувањето на Рамковниот договор“ им се ...

Вработување на 290 административци

Макфакс - 12.08.2009

Решенија за вработување денеска ќе добијат 290 кандидати, кои ги исполниле условите од конкурсот распишан од Секретаријатот за ...

Адеми: Не е потребен нов Рамковен договор

А1 - 11.08.2009

Нема потреба за нов Рамковен договор. Напротив, сите треба да го поддржат спроведувањето на договорот, кој стави крај на еден ...

Рикер – Охридскиот договор мора да се имплементира

Р.С.Европа - 11.08.2009

Американскиот амбасадор во Македонија Филип Рикер, порача дека Охридскиот договор мора да се имплементира целосно, бидејќи е од ...

Рамковниот носи развој за Македонија

Време - 11.08.2009

Охридскиот договор е рамка според која државата и граѓаните треба да работат за да се постигне подобар живот и развој во ...

Рикер: Уште треба да се работи на законот за јазиците

Дневник - 11.08.2009

Има некои закони предвидени со Охридскиот рамковен договор на кои уште треба да се работи, како што е оној за јазиците, изјави ...

Рикер: Охридскиот договор е добра рамка за Македонија

Н.Македонија - 11.08.2009

Охридскиот договор е рамка според која државата и граѓаните треба да работат за да се постигне подобар живот и развој во ...

13 август 2001 - ново семе на раздор и поделби на Балканот!

Н.Македонија - 11.08.2009

ОНА од терористичка банда и убијци беше трансферирана во организација на борци за човекови права.

Рамковниот го преживеа тестот

Алфа - 11.08.2009

Нема потреба од нов договор. Напротив, сите треба да го поддржат спроведувањето на Охридскиот, кој стави крај на еден внатрешен ...

РИКЕР: Преку Охридскиот договор до подобар живот во Македонија

Вечер - 11.08.2009

Охридскиот договор е рамка според која државата и граѓаните треба да работат за да се постигне подобар живот и развој во ...

Адеми: не е потребен нов Рамковен договор

Сител - 11.08.2009

Нема потреба за нов Рамковен договор. Напротив, сите треба да го подржаат спроведувањето на договорот, кој стави крај на еден ...

Адеми: Не е потребен нов Рамковен договор

Кирилица - 11.08.2009

Нема потреба за нов Рамковен договор. Напротив, сите треба да го подржаат спроведувањето на договорот, кој стави крај на еден ...

Адеми: Не е потребен нов Рамковен договор

МРТ - 11.08.2009

Нема потреба за нов Рамковен договор. Напротив, сите треба да го подржаат спроведувањето на договорот, кој стави крај на еден ...

Рикер: Со Рамковниот да се постигне подобар живот

А1 - 10.08.2009

Го поддржувам мојот колега амбасадорот на Европската унија Ерван Фуере, во заложбите за имплементација на Охридскиот Рамковен ...

ДУИ чека уште 1.000 вработувања

Време - 10.08.2009

Повеќе од 40 проценти Албанци се вработени во министерствата за локална самоуправа и за култура, а слични бројки има и во ...

Рамковниот договор (не)поддржан?

Р.С.Европа - 10.08.2009

Осум години од потпишувањето на Рамковниот Договор, тој сеуште не ја ужива целосната поддршка од државните институции и ...

Рикер: Охридскиот договор треба целосно да се имоплементира

Телма - 10.08.2009

Охридскиот договор е рамка според која државата и граѓаните треба да работат за да се постигне подобар живот и развој во ...

Охрид, осум години потоа

Дневник - 10.08.2009

Меѓу албанските партии се води дебата за тоа дали се вработени два и пол Албанци во некое министерство или не, што е едно од ...

Рикер: ДПА да остане во собранието ако не сака да ја изгуби важноста

Алсат-М - 10.08.2009

Американскиот амбасадор Филип Рикер ги повика денеска лидерот на ДПА Мендух Тачи и неговите пратеници да си останат во ...

Планирани повеќе манифестации за осумгодишнината од Охридскиот договор

Алсат-М - 10.08.2009

Осумгодишнината од потпишувањето на Охридскиот договор овој четврток, на 13 август во четврток ќе се одбележи со прием во ...

Охридскиот договор е добра рамка за Македонија

Кирилица - 10.08.2009

Охридскиот договор е рамка според која државата и граѓаните треба да работат за да се постигне подобар живот и развој во ...

Рикер: Меѓународната заедница ја поддржува примената на законите

Канал5 - 10.08.2009

Меѓународната заедница ја поддржува примената на законите и почитувањето на институциите.

Фокусирајте се на спроведување на Рамковниот договор

Сител - 10.08.2009

Осум години по потпишувањето на Рамковниот договор, државата, политичките субјекти и институциите на системот треба да се ...