TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски ги подели политичарите и експертите

Deutsche Welle - 14.06.2009

Враќањето на Бранко Црвенковски на лидерската позиција во СДСМ изминатава недела предизвика лавина партиски и експертски мислења во Македонија.

И Ахмети не одбива соработка со Црвенковски

Дневник - 13.06.2009

Лидерот на владеачката ДУИ, Али Ахмети, со исти зборови му испрати порака на лидерот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенкоски, дека е отворен за соработка.

Ахмети не ја отфрла подадената рака од Црвенковски

А1 - 12.06.2009

Ахмети не ја отфрла повторно подадената рака од добро познатиот партнер. За заеднички интереси за Македонија и Црвенковски му е посакувана варијанта.

Ахмети:Не сме инфериорни туку сериозни

Алсат-М - 12.06.2009

Али Ахмети вели дека е подготвен да соработува со сите доколку тоа е во интерес на државата. Во емисијата “Патот кон..“ запрашан за отворената понудаим ја упати лидерот на опозицијата Црвенковски на албанските ...

Ќе се уплаши ли Груевски од мускулите на Црвенковски, Тачи и Бошковски

Канал5 - 12.06.2009

Ќе се уплаши ли Груевски од мускулите на Црвенковски, Тачи и Бошковски. За дел од експертите најавите на опозициските партии за нивно обединување се само маска, обид да се направи притисок врз ВМРО ДПМНЕ.

Али Ахмети му одговори на Бранко Црвенковски

Канал5 - 12.06.2009

Коалиционите варијанти на политичката сцена од ден на ден се поразиграни. Лидерот на ДУИ Али Ахмети одговори на сигналите на Црвенковски.

Ахмети подготвен за Црвенковски

Алфа - 12.06.2009

Али Ахмети му ја остава подотворена вратата на Бранко Црвенковски за евентуална идна соработка. Лидерот на ДУИ, во синоќешното интервју за телевизијата Алсат, потврди дека ја примил пораката од челникот на ...

Ахмети одлично соработува со Груевски, но би соработувал и со Црвенковски

Сител - 12.06.2009

За прашања од интерес на државата сме соработувале и ќе соработуваме со господинот Бранко Црвенковски. Тој многу добро ги знае принципите на ДУИ, возврати во вчерашното интервју за Алсат лидерот на ДУИ, Али ...

ДУИ резервиран околу подадената рака од СДСМ

Вечер Прес - 12.06.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети би прифатил коалиција и со СДСМ доколку станува збор за државните интереси. По изјавата на старо-новиот лидер на социјал-демократите Бранко Црвенковски дека за во иднина не исклучува ...

Власта се нервира од новите луѓе на СДСМ

Вест - 11.06.2009

На подготвување и на промоција на економскиот дел од програмата на СДСМ ќе работи потпретседателот Зоран Јовановски. Гордан Георгиев ќе биде одговорен за политичкиот дел, а Зоран Заев за локалната самоуправа ...

СДСМ мора да се зашрафи

Утрински - 11.06.2009

Македонија се наоѓа во специфична ситуација, која е значително драматична и тоа е мојата лична мотивираност за активен политички ангажман.

ДУИ не се препозна во изјавата на Црвенковски

Утрински - 11.06.2009

Во ДУИ владее воздржаност по изјавата на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, дека најголемата опозициона партија, покрај со сите опозициони партии, е отворена да соработува и со други кои моментно се во ...

Црвенковски не е за предвремени избори

Утрински - 11.06.2009

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, е убеден дека со новиот тим и новата програма ќе ја консолидира партијата и ќе победи на наредните парламентарни избори.

Бранко и Љубе си праќаат ишарети

Дневник - 11.06.2009

Опонентите на власта ќе соработуваат по прашањата за кои имаат исти определби важни за иднината на земјава Пораки полни со сигнали за меѓупартиската соработка изминативе два дена разменија лидерите на ...

Црвенковски: Не сме подготвени за предвремени избори

Н.Македонија - 11.06.2009

Лидерот на СДСМ во Груевски не гледа противник со кој треба да се преокупира и смета дека во овој момент на нив не им се потребни предвремени избори, затоа што се уште немаат направено програма Спроведување ...

Црвенковски го претстави реформираниот СДСМ

Телма - 10.06.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со новиот тим планира да изготви програма со нови решенија, со кои ќе ја освои поддршката на граѓаните и ќе победи на наредните парламентарни избори.

Премиерот Груевски е опседнат со опозицијата

Утрински - 10.06.2009

Премиерот Никола Груевски изминативе денови како да е преокупиран со тоа што се случува во опозициските партии. На денот на одржувањето на Вонредниот конгрес на СДСМ во неделата тој изјави дека веќе ...

Не го прислушуваме СДСМ

Време - 10.06.2009

Премиерот Никола Груевски вчера ги демантира обвинувањата од опозициските партии дека сознанијата за нивна неформална коалиција со помалите партии се добиени од прислушување.

Црвенковски го претстави новото раководство на СДСМ

Алсат-М - 10.06.2009

Бранко Црвенковски го престави неговиот тесен круг на соработници со кои ќе ја развива политиката на СДСМ и најави фокусирање на економските прашања и подобрување на животниот стандард на граѓаните.

Црвенковски: Ова лето нема одмор

Канал5 - 10.06.2009

Ова лето нема одмор рече Црвенковски претставувајќи ги потпретседатели Зоран Јовановски одговорен за економијата и Гордан Георгиев за партиската политика.

СДСМ целосно се обновува

Алфа - 10.06.2009

Не се преокупираме со предвремени избори, затоа што во моментов имаме поприоритетни задачи - обнова на партијата и целосно нова програма, врз база на која сакаме да ја добиеме довербата од граѓаните.

ВИДЕО: СДСМ расположена за соработка и со партии од опозицијата и од власта

Нетпрес - 10.06.2009

Претседателот на најголемата опозициска партија СДСМ, Бранко Црвенковски денеска на прес конференција ги соопшти имињата на новите потпретседатели кои овој пат ќе бидат со поразлична функција од претходниот ...

Црвенковски го претстави новото раководство на СДСМ

Кирилица - 10.06.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со новиот тим планира да изготви програма со нови решенија, со кои ќе ја освои поддршката на граѓаните и ќе победи на наредните парламентарни избори Нему, како што рече на ...

Црвенковски го претстави новото раководство на СДСМ

Сител - 10.06.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со новиот тим планира да изготви програма со нови решенија, со кои ќе ја освои поддршката на граѓаните и ќе победи на наредните парламентарни избори.

Бранко-Љубе-Тачи-Љубчо, све за љубав

Вечер Прес - 10.06.2009

Зачестија сигналите што си ги праќаат опозициските партии за евентуално коалицирање по идните парламентарни избори. Лидерите на СДСМ, ДПА и Обединети за Македонија, Бранко Црвенковски, Мендух Тачи и Љубе ...

Црвенковски: Се ново ќе напраам!

Вечер Прес - 10.06.2009

Старо-новиот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски е оптимист дека може да создаде нов лик на партијата, за чиј пад токму тој има најголема заслуга.

Политички дебитанти и разузнавачи во тимот на Црвенковски

Н.Македонија - 10.06.2009

Старо-новиот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски, направи кадровско освежување во партијата со вклучување на Зоран Јовановски, Гордан Георгиев, Рената Дескоска, Виктор Димовски, Александар Тавчиовски, Дане ...

СДСМ со тактиката на ВМРО-ДПМНЕ против ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 10.06.2009

Воведувањето нови лица во органите на СДСМ се толкува како копирање на политиката на ВМРО-ДПМНЕ по заминувањето на Љубчо Георгиевски од кормилото на оваа партија Тоа значи дека лидерот на социјалдемократите, ...

Широка коалиција за решавање на името?

А1 - 09.06.2009

Груевски не одговори на квиз прашањето тешко милион долари од опозицијата, информациите за случувањата кај другите партии, кој со кого се гледа, што и како договара.

Кој е новиот тим на Црвенковски?

А1 - 09.06.2009

Црвенковски се врати дома, но вратата им ја затвори на оние кои му ја чуваа партијата додека ја водеше државата. До него остана само Зоран Заев. В.д претседателот на СДСМ, сега е потпретседател.

СДСМ со нов тим и стара матрица

Утрински - 09.06.2009

Рекомпонирањето на партиските органи и на раководните структури на најголемата опозициона партија СДСМ на десеттиот вонреден конгрес со нови свежи кадри ја наметна дилемата дали старо-новиот лидер на левицата, ...

Груевски предвреме ја обедини опозицијата

Време - 09.06.2009

Игор Чавески Премиерот Никола Груевски се плаши од зајакнувањето на опозицијата, па затоа постојано се занимава со неа и тврди дека веќе е создаден „неформален“ опозициски блок, велат претставниците на ...

Почнува ли медениот месец на СДСМ?

Утрински - 09.06.2009

Бранко Црвенковски направи тектонски кадровски промени во СДСМ. Дури 80 проценти во централното партиско тело се нови лица, вклучувајќи ги и двајцата потпретседатели, Гордан Георгиев и Зоран Јовановски.

Кирилица прашува: Дали Бранко Црвенковски со новиот кадровски состав ќе ја врати СДСМ на старите позиции?

Кирилица - 09.06.2009

Црвенковски по неговиот избор на 24 мај најави формирање на нов силен тим кој сериозно ќе и се спротивстави на актуелната влада На 10-тиот по ред партиски конгрес беа избрани новите членовите на Централниот и ...

Груевски: Нема поголемо изненадување во тимот на Црвенковски

Кирилица - 09.06.2009

Премиерот Никола Груевски денеска ги демантираше обвинувањата од опозициските партии дека сознанијата за нивна неформална коалиција се добиени од прислушување На новинарско прашање колку е сериозен противник ...

За да го прислушуваш Бучко - не треба да си полицаец, туку конобар

Вечер Прес - 09.06.2009

Коалициите на опозицијата се формираат во истите кафани за кои Црвенковски во говорот кога беше избран за лидер рече дека нема да бидат места на партиски собиранки Премиерот Никола Груевски, вчера, ги отфрли ...

„Невиден рез во СДСМ“

BBC - 08.06.2009

Нови лица треба да го извлечат СДСМ од кризата, која аналитичарите ја оценуваат како најдлабока во досегашното постоење на партијата.

Се подготвува опозициски фронт

А1 - 08.06.2009

Груевски да си расчисти прво во сопствениот, а потоа да се меша во туѓи дворови и да оценува дали токмат или не непринципиелни коалиции.

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски направи демаскирање на стариот тим

А1 - 08.06.2009

Владејачката партија денеска со критики за новиот тим на Црвенковски. Тој вчера направи демаскирање на стариот тим кој одработуваше за него.

СДСМ негира дека соработува со Георгиевски, Тачи и Бошкоски

Алсат-М - 08.06.2009

Од СДСМ денеска негираа оти моментално имаат формална или неформална коалиција со Љубчо Георгиевски, Мендух Тачи и Љубе Бошкоски, како блок против власта.

Опозицијата го упати Груевски на неговиот двор

Дневник - 08.06.2009

Премиерот Никола Груевски да не ја оправдува повеќе својата непринципиелната коалиција со Али Ахмети и ДУИ, е вчерашниот одговор на СДСМ, ДПА, ВМРО-НП и на партијата на Љубе Бошкоски, Обединети за Македонија, ...

Груевски обвини за опозициски сојуз против ВМРО-ДПМНЕ од Црвенковски, Бошкоски, Георгиевски и Тачи

Утрински - 08.06.2009

Претседателот на Владата и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера изјави дека веќе функционира неформална коалиција меѓу СДСМ, ВМРО-НП, Обединети за Македонија (ОМ) и ДПА.

ДПМНЕ: Црвенковски се демаскираше

Алсат-М - 08.06.2009

ВМРО- ДПМНЕ оценува дека Црвенковски со промените што ги направил во раководството на СДСМ не донел ништо ново на политичката арена.

Тачи и Бошкоски негираат дека е во тек формирање коалиција на опозициски партии

Канал5 - 08.06.2009

По изјавата на Премиерот Никола Груевски дека функционира неформална коалиција меѓу Црвенковски, Георгиевски, Тачи и Бошкоски се огласија партиите од опозицијата.

Кој се новите луѓе на Папата

Вест - 08.06.2009

Изненадување за јавноста претставуваат потпретседателите на партијата. Тоа се Гордан Георгиев, од Центарот за истражување Форум, Зоран Јовановски, советник во Комерцијална Банка и градоначалникот на Струмица, ...

Постои неформална коалиција меѓу Црвенковски, Георгиевски, Бошковски и Тачи

Кирилица - 08.06.2009

Претседателот на Владата и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера изјави дека веќе функционира неформална коалиција меѓу СДСМ, ВМРО-НП, Обединети за Македонија (ОМ) и ДПА Одговарајќи на новинарско прашање ...

Груевски: Веќе функционира неформалната коалиција меѓу Црвенковски,Георгиевски, Бошковски и Тачи

МРТ - 08.06.2009

Претседателот на Владата и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска изјави дека веќе функционира неформална коалиција меѓу СДСМ, ВМРО-НП, Обединети за Македонија (ОМ) и ДПА.

На ВМРО – ДПМНЕ не му се допаѓа тимот на Црвенковски

Алфа - 08.06.2009

Нецели 24 часа по вчерашниот вонреден конгрес во Охрид на кој лидерот Црвенковски го обелодени тимот со кој ќе ја води партијата, владејачката ВМРО – ДПМНЕ излезе со критики за новото раководство на ...

Консолидирана опозиција закана за власта?

Р.С.Европа - 08.06.2009

Власта е загрижена од евентуално групирање на опозицијата, коментираат дел од партиите во опозиција и експертите. Тие во изјавата на премиерот дека постои неформална коалиција на партите од опозицијата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Социјалдемократите не се менуваат

Нетпрес - 08.06.2009

По вчерашниот конгрес на СДСМ е сосема јасно дека социјалдемократите не се менуваат, се огласи денеска владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО - ДПМНЕ: Новиот тим на Црвенковски со стари кадри на СДСМ

Кирилица - 08.06.2009

ВМРО - ДПМНЕ смета дека новиот тим на Бранко Црвенковски избран на вчерашниот конгрес на партијата е составен од стари кадри на СДСМ кои во минатото работеле за него, истакна на денешната прес-конференција ...

Фракции во СДСМ, Бранко, Љубчо и Тачи во коалиција?!

Вечер Прес - 08.06.2009

Со враќањето на Црвенковски на лидерската позиција само се официјализира она што и досега се случуваше. Тој беше неформален лидер на СДСМ и во времето кога Зоран Заев ја вршеше функцијата в.д.лидер.