TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заканите од Ал Каеда би ги одложиле изборите во САД?

Утрински - 14.07.2004

Според списанието „Њусвик" ВАШИНГТОН - Американските претставници за контратероризам, повикувајќи се на ?алармантните" разузнавачки информации за можен напад на Ал Каеда во САД оваа есен, го разгледуваат предлогот што би можел да доведе до одложување на претседателските избори во ноември во случај ...

САД сакаат да ги одложат изборите поради опасност од терористички напади

Вест - 13.07.2004

ВАШИНГТОН, 13 јули, (Си-Ен-Ен) - Американските власти дискутираа за предлогот да се одложат изборите поради евентуални терористички напади на самиот ден или пред тоа, соопшти портпаролот на Министерството за безбедност. Министерството поднело барање по ова прашање до Канцеларијата за законско ...

Белата куќа бара начин да гиодложи претседателските избори

Дневник - 13.07.2004

ПРЕСЕДАН ВО ИСТОРИЈАТА НА САД? Увод во идејата беше изјавата на секретарот за национална безбедност, кој предупреди дека Ал каеда планира голем напад врз САД за да ги попречи изборите Администрацијата на американскиот претседател Џорџ В.

Њузвик: „Се разгледуваат правни чекори за одлагање на изборите во САД“

А1 - 12.07.2004

САД имаат нова тема за дебатирање прв пат во историјата на оваа земја да се одложат претседателските избори во ноември. Проблем е што нема законска регулатива за таков пресврт, а причината, ова е веќе навистина изненадување, се заканите на Ал Каеда, затоа што тие се стара вест.