TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДУ ги промовираше листите и програмата

Курир - 08.05.2011

Социјалдемократската унија ќе прави коалиција со народот, истакна денес Лазар Еленовски носител на листата на партијата во првата изборна единица, на промоцијата на кандидатските листи и партиската ...

СДУ ја промовираше Изборната програма

Inpress - 08.05.2011

Скопје, 8. мај 2011 (ИНПРЕС) СДУ одржа партиска промоција на Изборната програма - „Крај на транзицијата. Свртени кон безбедност, развој, демократија“, а беа претставени и листите на кандидатите.

СДУ ги промовираше кандидатските листи и изборната програма

Форум - 08.05.2011

Социјалдемократската унија (СДУ) денеска ги промовираше кандидатските листи и партиската програма за претстојните парламентарни избори Во првата изборна единица носител на листа е претседателот на ...

Земјоделката Ленче за СДСМ, убавицата Чуприна за ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 08.05.2011

Пејачи, манекенки, водителки, новинари. Сите сакаат да бидат дел од идниот парламентарен состав. Иако имаат други професии решија да се испробаат и во политиката и да побараат поддршка од граѓаните.

Ружин предлага со кафе - муабет кандидатите да Ги намалат тензиите

Телма - 07.05.2011

ЛДП предлага во текот на наредните денови сите носители на изборните листи во шесте изборни единици да организираат заеднички кафе-средби и разменување на нивните телефонски броеви за подобро заемно ...

Гуштеров: Достоинство ќе се бори за департизација на државата

Дневник - 07.05.2011

Спорот со Грција треба да се реши до крајот на годинава и за него треба да преговараат способни луѓе, зашто приоритетно е нашето членство во НАТО, а дел од ЕУ треба да бидеме најдоцна до 2015 година.

Многу врева за ништо!

Утрински - 07.05.2011

„Многу врева за ништо!“ Вака може да биде насловен спектаклот со кандидатските листи што заврши завчера вечерта откако неколку минути пред полноќ ВМРО-ДПМНЕ го фати последниот воз за да ги предаде ...

Политичарите да ги смируваат страстите со кафе и чај

Канал5 - 07.05.2011

Дали заедничко пиење кафе и чај може да ги смири политичките страсти. Од ЛДП сметаат дека носителите на изборните листи и пред народот, но и пред светот треба да покажат дека се зрели политичари кои ...

ЛДП предлага кафе-средби на носителите на листите од сите партии

Форум - 07.05.2011

ЛДП денеска предложи во текот на наредните неколку дена сите носители на изборните листи на во шесте изборни единици да организираат заеднички кафе-средби за подобро заемно запознавање и надминување ...

ЛДП предлагаат поинтензивни средби со останатите политички партии

Нетпрес - 07.05.2011

Носителите на листите на Либерално Демократската Партија во шесте изборни единици ќе стапат во директен контакт со носителите на листите на другите политички партии се со цел во наредните неколку ...

ЛДП предлага кафе средби на сите носители на листите за надминување на проблемите

Inpress - 07.05.2011

Скопје, 7. мај 2011 (ИНПРЕС) Со оглед дека политичките партии ги предадоа списоците со именуваните носители на изборните листи на ДИК , дозволете ми најнапред да им честитаме за номинацијата и да им ...

ЛДП предлага средби на носителите на изборните листи

Сител - 07.05.2011

ЛДП предлага во текот на наредните денови сите носители на изборните листи во шесте изборни единици да организираат заеднички кафе-средби и разменување на нивните телефонски броеви за подобро заемно ...

Ќе има ли кафе пиење на носителите?

Алфа - 07.05.2011

Носителите на пратеничките листи да испијат заедничко кафе за да ја релаксираат атмосферата пред почетокот на кампањата.

Пратеничките листи се поднесени

А1 - 06.05.2011

Иако ВМРО-ДПМНЕ упорно се обидуваше ова да го сокрие, сепак најтешко им одеше кроењето на листите со кандидати. Никој не беше сигурен каде ќе се најде и дали ќе има добитно место.

Шеќеринска се соочува со Груевски, Ахмети со Тачи

Канал5 - 06.05.2011

Изборните листи стокмени. Партиските кандидати го чекаат изборниот старт - 16 мај и официјално да ја започнат кампањата. ВМРО-ДПМНЕ последна - доцна синоќа до ДИК ги поднесе кандидатските листи.

ОМ ја објави кандидатската листа за пратеници

Алсат-М - 06.05.2011

Обединети за Македонија денеска ја објави листата на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори. Биљана Јовановска, член на претседателство на ОМ е носител на листата во првата ...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи за пратеници

Телма - 06.05.2011

ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа ја поднесе до Државната изборна комисија кандидатската листа за пратеници за претстојните парламентарни избори.

Најдраматично се кроеја вмровските листи

Утрински - 06.05.2011

Ниту глас не се слушаше вчера од ВМРО-ДПМНЕ. Министерот Никола Тодоров беше единствениот функционер од ВМРО-ДПМНЕ, кој се појави во јавноста, на промоцијата на Водичот за практична обука во средните ...

Џафери зад Тачи во „шестката“

Утрински - 06.05.2011

ТЕТОВО - Со слоганот „Дојдете со нас“, ДПА во средата доцна вечерта на конвенција ги промовираше своите кандидати за пратеници.

Тројца лидери во „тетовска битка“

Утрински - 06.05.2011

Во Шестата изборна единица ќе се води клучната битка во албанскиот политички блок. На изборен мегдан таму најверојатно ќе излезат тројца партиски лидери: Али Ахмети - ДУИ, Мендух Тачи - ДПА и ...

Кандидатите го истрчаа последниот круг

Дневник - 06.05.2011

ИСТЕЧЕ РОКОТ ЗА ПАРТИСКИ ЛИСТИ Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и неколку други партии до последен момент не ги соопштуваа составите на партиските листи Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опозициските ВМРО-НП и ...

ДИК чека друг да реагира за предвремената кампања

Дневник - 06.05.2011

Највисокиот изборен орган ќе чека пријава од засегната страна за да решава дали има прекршување на Изборниот законик Државната изборна комисија чека пријава од засегната страна - политичка партија ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатите за пратеници

Утрински - 06.05.2011

Партијата на власт ВМРО-ДПМНЕ, синоќа непосредно пред полноќ ги објави листите со своите кандидати за престојните предвремени парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе до ДИК кандидатската листа за пратеници

Алсат-М - 06.05.2011

ВМРО - ДПМНЕ доцна синоќа ја поднесе до Државната изборна комисија кандидатската листа за пратеници за претстојните парламентарни избори.

Македонија - ДУИ изненадува, ВМРО-ДПМНЕ тактизира

Време - 06.05.2011

ДУИ е првата партија што вчера ги достави кандидатските листи за пратеници до Државната изборна комисија. Лидерот на невладината „Разбуди се“, Артан Груби, на четвртата позиција во втората изборна ...

Бизнисменот Гуштеров на чело на листа на Достоинство

Телма - 06.05.2011

Политичката партија Достоинство денеска ги објави листите на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори.

Кои се ривалите на ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ?

Телма - 06.05.2011

Доцна синоќа, неколку минути пред истекот на крајниот рок, и најголемите македонски партии ги открија своите адути за претстојните избори.

Достоинство ги објави носителите на листите

Нетпрес - 06.05.2011

Лидерот на “Достоинство“, Стојанче Анѓелов, е носител на листата во третата изборна единица, додека бизнисменот Ристо Гуштеров е во првата.

Артан Груби на избирачката листа на ДУИ

Курир - 06.05.2011

Лидерот на невладината „Разбуди се“ Артан Груби се најде на избирачката листа на ДУИ за предвремените парламентарни избори.

Обединети за Македонија ги објави носителите на листи

Нетпрес - 06.05.2011

Носител на листата за првата изборна единица е Биљана Јовановска, во втората изборна единица носител ќе биде Драги Огњановски, додека во третата изборна единица носител е лидерот на партијата Љубе ...

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе до ДИК кандидатската листа за пратеници

МРТ - 06.05.2011

ВМРО - ДПМНЕ доцна синоќа ја поднесе до Државната изборна комисија кандидатската листа за пратеници за претстојните парламентарни избори.

ОМ ја објави кандидатската листа за пратеници

Курир - 06.05.2011

Обединети за Македонија денеска ја објави листата на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори. Биљана Јовановска, член на претседателство на ОМ е носител на листата во првата ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатските листи

Press24 - 06.05.2011

Груевски очекувано во единица, Јанкуловска во двојката. Ѓорчев останува во тројката, вицепремиерот Ставревски е ностиел во четвртата изборна единица.

Идните предизвици на носителите на листи од владеачката коалиција

Курир - 06.05.2011

Лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска во Скопје потпишаа политичка платформа со која ги определија принципите на ...

Избори 2011: Споредени позиции и партиски калкулации

Сител - 06.05.2011

Како и што се очекуваше, македонскиот политички блок главната битка ќе ја води во единицата, албанскиот во шестката. Директниот дуел за премиерската фотеља меѓу Груевски и Шеќеринска во единицата ќе ...

Опозициската десница ги промовираше своите кандидати

Алфа - 06.05.2011

Достоинство ги промовира носителите на избирачките листи. Меѓу позвучните имиња се бизнисменот Ристо Гуштеров кој ќе биде носител во првата изборна единица, а во третата претседателот на Достоинство ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатските листи

Inpress - 06.05.2011

Скопје, 6. мај 2011 (ИНПРЕС) Премиерот Груевски во единицата, Јанкуловска во двојката, Ѓорчев останува во тројката, вицепремиерот Ставревски носитиел во четвртата изборна единица, шефот на ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатските листи

Нетпрес - 06.05.2011

Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа ги објави кандидатските листи. Очекувано актуелниот премиер и претседател на партијата Никола Груевски е носител на првата изборна единица, министерката за ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави носителите на кандидатските листи

Курир - 06.05.2011

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе листите со кандидати за пратеници до Државната изборна комисија. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски на Фејсбук профилот, кое што е модерно место за ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатските листи

Курир - 06.05.2011

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе листите со кандидати за пратеници до Државната изборна комисија. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски доцна синоќа на својот Фејсбук профил ги објави ...

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе до ДИК кандидатската листа за пратеници

Сител - 06.05.2011

ВМРО - ДПМНЕ доцна синоќа ја поднесе до Државната изборна комисија кандидатската листа за пратеници за претстојните парламентарни избори.

Гуштеров носител на листата на Достоинство во „единицата“

Форум - 06.05.2011

Партијата Достоинство ги објави носителите на нејзините кандидатски листи за пратеници за шесте изборни единици, како и изборните единици во Америка и Канада и во Австралија, на кои најмаркантното ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатските листи

Сител - 06.05.2011

Груевски очекувано во единица, Јанкуловска во двојката. Ѓорчев останува во тројката, вицепремиерот Ставревски е ностиел во четвртата изборна единица.

СДУ самостојно на избори

Курир - 06.05.2011

Претседателот на партијата Лазар Еленовски ќе биде носител во првата изборна единица. Социјалдемократската унија на претстојните парламентарни избори ќе настапи самостојно и тоа во седум изборни ...

ВМРО-ДПМНЕ ги објави носителите на кандидатските листи

Кирилица - 06.05.2011

Јанкуловска, Ѓорчев, Ставревски, Милошоски и Тодоров на чело со премиерот Груевски е тимот носители на кандидатски листи со кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бара довербата од гласачите на изборите ...

СДУ ја објави листата на кандидати

Нетпрес - 06.05.2011

Социјал Демократската Унија денес ги објави имињата на носителите на листите за кандидати. Во првата изборна единици, носител на кандидатската листа е Лазар Еленовски, во втората изборна единица ...

„Достоинство“ ги претстави носителите на листите

Курир - 06.05.2011

На денешната прва прес-конференцика одкога е формирана партијата „Достоинство“ беа претставени носителите на листи на предвремените парламентарни избори.

Социјалдемократската Унија самостојно во 7 Изборни Единици

Inpress - 06.05.2011

Скопје, 6. мај 2011 (ИНПРЕС) За Социјалдемократската Унија, имајќи ја предвид политичката и економската состојба на државата, предвремените парламентарни избори преставуваат борба за демократија и ...

Како ќе изгледаат гласачките ливчиња во секоја од изборните единици

Press24 - 06.05.2011

Погледнете како ќе изгледаат гласачките ливчиња во секоја од изборните единици од прегледот на носителите на кандидатските листи во шестте изборни единици Прва изборна единица 1.

Неофицијално познати носителите на листи од ВМРО-ДПМНЕ

Канал 77 - 06.05.2011

Неофицијално дознаваме дека носители на изборните листи од ВМРО-ДПМНЕ се: Изборна единица 1-Никола Груевски, ИЕ2- Гордана Јанкуловска, ИЕ 3- Влатко Ѓорчев, ИЕ 4-Зоран Ставрески, ИЕ 5- Антонио ...

ОМ ја објави кандидатската листа за пратеници

Sky - 06.05.2011

Биљана Јовановска, член на претседателство на ОМ е носител на листата во првата изборна единица, а Драги Огњановски во втората.

Власта го објави тимот за победа

Вечер Прес - 06.05.2011

Од 53 актуелни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ 26 не се најдоа на листите. Уште пет-шест од нив немаат место кое им гарантира влез во Собранието.

Милошоски ги објави носителите на листите на Фејсбук

Sky - 06.05.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ги објави носителите на изборните листи на неговиот статус на Фејсбук. ВМРО – ДПМНЕ до доцна во ноќта од 5 наспроти 6 мај немаа официјално соопштение.

Гуштеров носител на листата на Достоинство во „единицата“

Точка - 06.05.2011

Партијата Достоинство ги објави носителите на нејзините кандидатски листи за пратеници за шесте изборни единици, како и изборните единици во дијаспората, на кои најмаркантното име е познатиот ...

ДПА со свои кандидати во пет изборни единици

Н.Македонија - 06.05.2011

Демократската партија за Албанците ќе понуди листи со кандидати за пратеници во пет од шесте изборни единици, а мотото на кампањата е „Дојдете со нас“ Оваа партија нема да предложи кандидати само во ...

Артан Груби на добитно место на листата на ДУИ

Н.Македонија - 06.05.2011

Артан Груби, лидер на граѓанската организација „Разбуди се“, и официјално е ставен на пратеничката листа на ДУИ Груби го има добитното четврто место на листата за втората изборна единица, која го ...

Гуштеров во политичка пресметка со Груевски и Шеќеринска

eReporter - 06.05.2011

Бизнисменот Ристо Гуштеров ја предводи листата во првата изборна единица на политичката партија Достоинство која денеска ги објави листите на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни ...

ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе до ДИК кандидатската листа за пратеници

Идивиди - 06.05.2011

Скопје, 6 мај 2011 (МИА) - ВМРО - ДПМНЕ доцна синоќа ја поднесе до Државната изборна комисија кандидатската листа за пратеници за претстојните парламентарни избори.

ДПА ги претстави кандидатите за пратеници

А1 - 05.05.2011

Мендух Тачи, Беким Фазлиу, Орхан Ибраими, Иљаз Мемети и Зеадин Сеља ќе ги предводат изборните листи на ДПА на изборите на 5-ти јуни.

Пратениците на ЛДП - носители на листи

Утрински - 05.05.2011

ЛДП вчера ги објави изборните листи. Прв на листата во „единицата“ е партискиот лидер Јован Манасиевски, а по него се рангирани докторката Весна Велиќ-Стефановска, поранешниот вицепремиер Ивица ...

СДСМ ризикува да го прекрши Изборниот законик на 15 мај

Дневник - 05.05.2011

Намерата на опозициските социјалдемократи да одржат митинг пред Владата ќе значи предвремено започнување на изборната кампања која почнува на 16 мај Ако СДСМ го одржи митингот пред Владата најавен за ...

Манасиевски носител во Првата ИЕ

Дневник - 05.05.2011

Лидерот на ЛДП Јован Манасиевски ќе биде носител на партиската листа во Првата изборна единица, одлучи прексиноќа Централниот одбор на партијата По него на листата се Весна Велиќ Стефановска и Ивица ...

Тачи ги крие изборните адути

Дневник - 05.05.2011

Лидерот на ДПА Мендух Тачи ќе ја предводи листа на пратеници за Шестата изборна единица, претседателот на струшкиот разгранок Зијадин Села и бизнисменот Менди Ќира се во комбинација за носители во ...

Пратеничките листи на ДПА со изненадувања

Deutsche Welle - 05.05.2011

Демократската партија на Албанците синоќа (04.05) во Тетово ги претстваи своите кандидати за пратеници на изборите на 5-ти јуни. Таа ќе се натпреварува во пет од шесте изборни единици во земјата.

ДПА ги промовираше кандидатските листи

Утрински - 05.05.2011

На вечерашната конвенција во Тетово, ДПА ги промовираше кандидатските листи за пратеници во изборните единици. Изненадувачки, имињата кои се споменуваа како фаворити, Мируше Хоџа и Ваљон Бела, не се ...

Артан Груби и Жаклина Глигоровска на избирачките листи на ДУИ

Канал5 - 05.05.2011

Артан Груби, лидерот на невладината „Разбуди се“ и досега политички неекспонираната Жаклина Глигоровска од скопски Карпош, која е прва Македонка на пратеничка листа на политичка партија од албанскиот ...

Листите во албанскиот блок оставија незадоволници

Алсат-М - 05.05.2011

Разочарување меѓу функционерите на ДПА. Иако беше најавено дека кандидати на ДПА за пратеници ќе бидат Мируше Хоџа, Валон Бела, Метин Изети и Сади Беџети, претседателот на партијата, Мендух Тачи, ...

ПОДЕМ ги соопшти носителите на изборните листи

Сител - 05.05.2011

Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ, денеска ги соопшти носителите на изборните листи. Во првата Изборната единица носител на листата е Владимир Кочовски од Скопје, поранешен ...

ПОДЕМ ги објави кандидатите за пратеници

Курир - 05.05.2011

Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ, денес ги поднесува листите на кандидати за пратеници. Носители на листите се : Изборна Единица 1 - Г-дин Владимир Кочовски од Скопје , ...

ДПА ги претстави носителите на изборните листи

Кирилица - 05.05.2011

ДПА на вчерашната партиска конвенција во Тетово ги претстави носителите на изборните листи и кандидатите за пратеници во изборните единици 5 и 6 Во шестата изборна единица носител е лидерот на ДПА ...

ДПА ги објави кандидатските листи

Кајгана - 05.05.2011

Демократската партија на Албанците (ДПА) на синоќешната конвенција ги претстави кандидатите за пратеници за претстојните избори кои треба да се одржат на 5 јуни.

ДПА ги објави кандидатските листи

Форум - 05.05.2011

Демократската партија на Албанците на синоќешната конвенција ги претстави кандидатите за пратеници за претстојните избори кои треба да се одржат на 5 јуни Носител на листа во првата изборна единица ...

ПОДЕМ ја објави листата на кандидати

Нетпрес - 05.05.2011

Партијата на Обединети Демократи на Македонија, денес ги објави имињата на носителите на листите на кандидати. Во првата изборна единица носител на листата е Владимир Кочовски, во двојката носител е ...

Подем ги објави носителите на листи

Inpress - 05.05.2011

Скопје, 5. мај 2011 (ИНПРЕС) Партијата на Обединети Демократи на Македонија - ПОДЕМ, денес ги поднесува листите на кандидати за пратеници. Носители на листите се : 1.

Артан Груби на кандидатската листа на ДУИ

Форум - 05.05.2011

Врвот на Демократската унија за интеграција(ДУИ) синоќа во Речица ги одреди прелиминарните изборни листи, пренесува телевизијата Алсат Претседателот на владејачката партија, Али Ахмети, ќе биде ...

Во третата изборна единица СДСМ нема добитна комбинација

Сител - 05.05.2011

Не прекинува револтот во општинските ограноци на СДСМ во источна Македонија. Обидите на партиското раководство, да ја смири ситуацијата, како што неофицијално дознава Сител, засега се безуспешни.

Власта предвреме ја почна кампањата

Алфа - 05.05.2011

Од вчера, на интернет изданијата на весниците „Вечер“ и „Дневник“, на телевизиите „Сител“ и „Канал 5“ и на веб-порталите на „Он нет“, „Нетпрес“ и на „Курир“ осамнаа реклами чиј нарачател е ...

ДИК: Предвреме почната изборната кампања од ВМРО ДПМНЕ

Sky - 05.05.2011

Реклами се појавија на интернет изданијата на повеќе дневни весници, телевизии и портали на владеачката партија со што ја започнале пред-изборната кампања предвреме.

ДПА ги претстави листите

Sky - 05.05.2011

ДПА на синоќешната партиска конвенција во Тетово ги претстави носителите на изборните листи и кандидатите за пратеници во изборните единици 5 и 6.

Груевски против Шекеринска во единицата, Јанкуловска, Ермира и Данева во двојката?!

Вечер Прес - 05.05.2011

КАНДИДАТСКИ ЛИСТИ ЗА ПРАТЕНИЦИ ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ На полноќ истече рокот во кој политичките партии до Државната изборна комисија требаше да ги достават кандидатските листи за пратеници во Собранието.

Конвенција на ДПА во Тетово

А1 - 04.05.2011

Во Тетово се одржува конвенција на ДПА на која ќе бидат претставени листите со пратенички кандидати на партијата во изборните единици.

Македонија - Меѓу транзициска и античка Македонија

Време - 04.05.2011

Ана Анастасовска „Европска, а не античка Македонија“, „Дали сте за транзициска или за реформска Македонија?“ Вака би можеле да звучат изборните слогани на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ.

ЛДП ги објави кандидатите за пратеници

Дневник - 04.05.2011

Либерално-демократската партија ги објави носителите на листи и другите кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори.

ЛДП ги објави листите на каднидати за пратеници

Телма - 04.05.2011

Либерално-демократската партија (ЛДП) денеска ги објави листите на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори во шесте изборни единици.

Тачи ќе ја предводи листата во шестката, по него Џафери

Телма - 04.05.2011

ДПА на вечерашната партиска конвенција во Тетово ги претстави носителите на изборните листи и кандидатите за пратеници во изборните единици 5 и 6.

Тачи носител на листа во 6 И.Е.

Канал5 - 04.05.2011

Во 5 од 6-те изборни единици ДПА ќе истакне кандидадтски листи за пратеници. На вечерашнава партиска конвенција во Тетово под слоганот „Дојдете со нас” беа претставени кандидатите за пратеници и ...

ДПА ги претстави носителите на изборните листи и кандидатите за пратеници

Алсат-М - 04.05.2011

Mендух Тачи во шестата изборна единица, Зијадин Села во петтата, Илјаз Мхемти во третата, Орхан Ибраими во втората и Беким Фазлиу во првата, се носителите на кандидатските листи на ДПА за ...

ЛДП ги објави листите со кандидати за пратеници во шесте изборни единици

Алсат-М - 04.05.2011

Либерално-демократската партија (ЛДП) денеска ги објави листите на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори во шесте изборни единици.

За Муса Џафери и Тахир Хани нема место за носители на листите на ДУИ

Дневник - 04.05.2011

Најверојатно на листите нема да се најдат министерот за локална самоуправа Муса Џафери и координаторот на пратеничката група Тахир Хани, кои до неодамна беа во игра за можни носители на листа во ...

Ристо Гуштеров носител на листа на „Достоинство“

Дневник - 04.05.2011

Познатиот македонски бизнисмен Ристо Гуштеров ќе биде носител на листата на партијата „Достоинство“ во Првата изборна единица, дознава „Дневник“ од партиски извори.

Македонија - Партиите ги избраа своите фаворити

Време - 04.05.2011

Јасминка Догова Обединетата опозиција, предводена од СДСМ на Бранко Црвенковски, завчера го објави тимот што ќе ја води изборната битка, но владејачката ВМРО-ДПМНЕ се уште не ги обелоденува своите ...

ЛДП ги објави своите листи

Press24 - 04.05.2011

Либерално-демократската партија (ЛДП) денеска ги објави листите на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори во шесте изборни единици.

ЛДП ги објави изборните листи

Форум - 04.05.2011

Либералдемократите денеска ги објавија изборните листи за шестте изборни единици за претстојните парламентарни избори закажани за 5 јуни Во првата изборна единица носител на листа, како и што беше ...

ВМРО-ДПМНЕ не ги открива адутите

Алфа - 04.05.2011

До Државната изборна комисија се уште нема пристигнато ниту една предлог-листа на кандидати за пратеници за претстојните избори. Еден ден пред крајниот рок за кандидирање.

ЛДП ги претстави кандидатите за пратеници

Курир - 04.05.2011

Во првата изборна единица носител ќе биде Претседателот на партијата Јован Манасијевски, веднаш по него е Весна Велиќ Стефановска и на третото место во првата ИЕ се наоѓа Ивица Боцевски, изјави ...

ДПА ги промовираше кандидатските листи

Алфа - 04.05.2011

На вечерашната конвенција во Тетово, ДПА ги промовираше кандидатските листи за пратеници во изборните единици. Изненадувачки, имињата кои се споменуваа како фаворити, Мируше Хоџа и Ваљон Бела, не се ...

ЛДП ги објави листите со кандидати за пратеници во шесте изборни единици

Сител - 04.05.2011

Либерално-демократската партија (ЛДП) денеска ги објави листите на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори во шесте изборни единици.

ДПМНЕ не ги открива адутите

Sky - 04.05.2011

На само еден ден до завршувањето на рокот за пријавување на кандидатските листи, до ДИК се уште нема пристигнато листа на кандидати на ниту една политичка партија.

Ристо Гуштеров носител на листа на „Достоинство“

Sky - 04.05.2011

Познатиот македонски бизнисмен Ристо Гуштеров ќе биде носител на листата на партијата „Достоинство“ во Првата изборна единица, дознаваме од партиски извори.

Истекува рокот за собирање потписи за пратеници

Sky - 04.05.2011

Дел од партиите истрчаа на терен со своите адути, а дел се уште тактизираат, ВМРО-ДПМНЕ се уште ги токми листите. Треба да ги задоволи внатрепартиските апетити, но и коалициските барања.

Македонија - Груевски ќе трча со министрите

Време - 03.05.2011

Јасминка Догова На два дена пред истекот на рокот за доставување на листите на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија, партиите само делумно ги откриваат изборните адути.

Македонија - Бранко Црвенковски останува во сенка

Време - 03.05.2011

Јасминка Догова Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, нема да се најде на кандидатските листи, тој само ќе ја предводи изборната кампања на претстојните парламентарни избори.

ДУИ без големи изненадувања на пратеничките листи

Дневник - 03.05.2011

Чаирскиот градоначалник Изет Меџити ќе биде носител на Првата изборна единица, пратеничката Ермира Мехмети Деваја ќе ја предводи "двојката", министерот за здравство Бујар Османи - Третата изборна ...

ДУИ ги определи кандидатите за пратеници

Алсат-М - 03.05.2011

Џеват Адеми и Муса Џафери нема да се кандидираат за пратеници во новиот парламентарен состав. Така одлучи претседателството на ДУИ на состанокот кој траеше до раните утрински часови денеска.

СДСМ ги откри своите адути

Утрински - 03.05.2011

Делегатите на СДСМ на вчерашниот Конгрес ги верификуваа кандидатите за изборните листи. Доцна попладнето требаше да бидат објавени адутите со кои СДСМ ќе излезе на предвремените избори на 5 јуни, ...

Тачи и Ахмети ќе се соочат во „шестката“

Утрински - 03.05.2011

ТЕТОВО - Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, ќе биде носител на листата на пратенички кандидати за претстојните предвремени избори во Шестата изборна единица, во која се очекува да се соочи со лидерот на ...

Рада носител на листа на СДСМ во кецот

Вест - 03.05.2011

Зоран Заев ќе биде носител на листа во четвртата изборна единица, а Стевче Јакимовски во третата Опозициската СДСМ на вчерашниот конгрес што го одржа во Скопје ги утврди кандидатските листи, со кои ...

Избори-Само тројца штипјани на листата на СДСМ во И.Е- 3

Канал 77 - 03.05.2011

Тројца штипјани се најдоа на листата на опозициската СДСМ од третата изборна единица. За втор пратенички мандат ќе се бори Маринела Тушева. Таа се најде на третото место на листата.

Шеќеринска во единица - Заев во четворка

А1 - 02.05.2011

Централниот одбор на СДСМ веќе ги утврди кандидатите со адутите, со кои што СДСМ и нејзините коалициски партнери ќе ја трчаат изборната трка, за освојување на предвремените парламентарни избори.

Конгрес на СДСМ, Изобрни листи и можни коалиции

Сител - 02.05.2011

Борбата за премиерската фотеља ќе се води во првата изборна единица. Таму, премиерот Никола Груевски за директен конкурент ќе ја има Радмила Шеќеринска.

СДСМ ја усвои програмата и ги утврди носителите на листите во шестте изборни единици

Нетпрес - 02.05.2011

Најголемата опозициска партија СДСМ на денешниот Конгрес на партијата ги утврди коалиционите партнери, носителите на листите во шестте изборни единици и ја усвои предизборната програма, која што, ...

Шекеринска во единица- Заев во четворка

Press24 - 02.05.2011

СДСМ ги утврди кандидатските листи. Според засега неофицијалните информации кандидатот за мандатар Радмила Шекеринска ќе ја предводи листат во првата Изборна Единица.

Утврдени кандидатите, програмата и коалицијата на СДСМ

Press24 - 02.05.2011

Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев соопшти дека на Конгресот се донесени 3 крупни одлуки- за кандидатските листи, за коалицијата а утврдена е и обемна партиска програма.

СДСМ ги објави носителите на листите

Inpress - 02.05.2011

Скопје, 2. мај 2011 (ИНПРЕС) Со големо задоволство можам да кажам дека денеска Конгресот на СДСМ донесе три крупни одлуки.

СДСМ. Носители Шекеринска,Јакимовски, Заев, Макрадули...

eReporter - 02.05.2011

Предизборната програма на СДСМ,која е во работна верзија, е обемна, конкретна, јас би рекол владина голема програма со конкретни и храбри решенија кој што драматично ќе ја сменат иднината на овој ...