TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средношколци од Валандово чистеа и дискутираа за ЕУ перспективите со евроамбасадорот Жбогар

Радио МОФ - 23.10.2019

„Соработка“, „иднина“, „подобар живот“, „мир“ и „моќна група земји“ беа првите асоцијации за Европската Унија на средношколците од Средното училиште „Гоце Делчев“ во Валандово кои со евроамбасадорот Самуел Жбогар ги споделуваа нивните впечатоци.

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Алсат-М - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Животот на луѓето го менуваат реформите, а не датумот

Алсат-М - 22.10.2019

Не добивте одлука за почеток на преговори, но тоа не значи дека тоа е крај на патот. Отворањето преговори е симболичен чин. Тоа е важно, но тоа во суштина не ги менува животите на луѓето. Она што го менува животот на луѓето се реформите, рече во ...

Амбасадорот Жбогар во посета на Валандово

Канал5 - 22.10.2019

Во рамките на кампањата „ЕУ за ТЕБЕ", амбасадорот Самуел Жбогар, денеска го посети Валандово. Тој се сретна со градоначалникот Перо Костадинов, а во средното училиште „Гоце Делчев" имаше жива дебата со учениците од средното училиште на тема ...

Жбогар: Европските лидери да се воздржат од ветувања

Канал5 - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Немаме против државите да имаат добри односи со Русија и со Кина

Алсат-М - 22.10.2019

Не се противиме на тоа земјите да имаат добри односи со други земји. Не сме против земјите да имаат добри односи со Руската Федерација, како и економски односи со Кина, рече евроамбасадорот во нашата земја, Самуел Жбогар, во интервју ...

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Телма - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: ЕУ сега треба да се воздржи од ветувања за датум

Нетпрес - 22.10.2019

Испорачавте сѐ што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Амбасадорот Жбогар во посета на Валандово

Сител - 22.10.2019

Во рамките на кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска го посети Валандово и се сретна со градоначалникот Перо Костадинов, а во средното училиште „Гоце Делчев“ имаше жива дебата со учениците од средното училиште на тема „Визијата ...

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Слободен Печат - 22.10.2019

Евроамбасадорот во интервју за МИА вели дека ЕУ нема ништо против земјите да имаат добри односи со други земји. Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а ...

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Press24 - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар за МИА: да се воздржиме од ветувања за датум

Алфа - 22.10.2019

Наспроти иницијативите и надежите, пораките од европските претставници се – да се воздржиме од ветувањата за датум и да се фокусираме на вистински промени- ова е ставот на евроамбасадорот во земјава Самуел Жбогар кој во интервју за МИА предупредува ...

Жбогар за МИА: Да се воздржиме од ветувања за датум

Курир - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Амбасадорот Жбогар во посета на Валандово

24Инфо - 22.10.2019

Во рамките на кампањата „ЕУ за ТЕБЕ”, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска го посети Валандово и се сретна со градоначалникот Перо Костадинов, а во средното училиште „Гоце Делчев” имаше жива дебата со учениците од средното училиште на тема „Визијата ...

Жбогар за МИА: Вие не добивте одлука за почеток на преговори, но тоа не значи дека тоа е крај на патот

Локално - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Амбасадорот Жбогар во посета на Валандово

Опсервер - 22.10.2019

Во рамките на кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска го посети Валандово и се сретна со градоначалникот Перо Костадинов, а во средното училиште „Гоце Делчев“ имаше жива дебата со учениците од средното училиште на тема „Визијата ...

Жбогар за МИА: Остануваме посветени на С. Македонија, ЕУ останува посветена на регионот

iPortal - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Заев ќе закочи со оптимизмот, а Жбогар вели дека ЕУ повеќе нема да дава лажна надеж

Фактор - 22.10.2019

Премиерот Зоран Заев ќе биде помалку оптимист, а ЕУ ќе се воздржи од давање лажна надеж. Ова е епилогот по извисувањето на Македонија во очекувањата да добие датум за преговори од Брисел изминатиот викенд.

Жбогар: Немаме против државите да имаат добри односи со Русија и со Кина

24Инфо - 22.10.2019

Не се противиме на тоа земјите да имаат добри односи со други земји. Не сме против земјите да имаат добри односи со Руската Федерација, како и економски односи со Кина, рече евроамбасадорот во нашата земја, Самуел Жбогар, во интервју за МИА, ...

Жбогар за МИА: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Скопје инфо - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Амбасадорот Жбогар во посета на Валандово

Локално - 22.10.2019

Во рамките на кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска го посети Валандово и се сретна со градоначалникот Перо Костадинов, а во средното училиште „Гоце Делчев“ имаше жива дебата со учениците од средното училиште на тема „Визијата ...

Жбогар во посета на Валандово

iPortal - 22.10.2019

Во рамките на кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска го посети Валандово и се сретна со градоначалникот Перо Костадинов, а во средното училиште „Гоце Делчев“ имаше жива дебата со учениците од средното училиште на тема „Визијата ...

Жбогар: Не добивте одлука за почеток на преговори – но тоа не значи дека е крај на патот

1tv - 22.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Амбасадорот Жбогар во посета на Валандово

MakPress - 22.10.2019

Во рамките на кампањата „ЕУ за ТЕБЕ“, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска го посети Валандово и се сретна со градоначалникот Перо Костадинов, а во средното училиште „Гоце Делчев“ имаше жива дебата со учениците од средното училиште на тема „Визијата ...

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Фокус - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар : Вие испорачавте, за жал ние повторно одложивме – потребна реформа на начин на носење одлуки во ЕУ

Канал5 - 21.10.2019

,,Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. ,,Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Вие испорачавте, но за жал ЕУ ги носи одлуките едногласно

Р.С.Европа - 21.10.2019

Евроамбасадорот во земјава Самуел Жбогар изјави дека земјата испорачала се што било побарано, и дека го исполнила својот дел, но дека Европската унија одлуките за овие прашања ги носи едногласно, и, како што истакна, за жал, повторно го одложила ова ...

Жбогар за МИА: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Независен - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Вие испорачавте, за жал ние повторно одложивме

Слободен Печат - 21.10.2019

Потребна е реформа за носење одлуки внатре во Европската Унија, признава Евроамбасадорот. Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно ...

Жбогар: Вие го исполнивте вашиот дел, за жал ние пак одложивме

МКД - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Жбогар: ЕУ ќе го менува процесот на носење одлуки, можно е неколку земји да се издвојат како лидери

+инфо - 21.10.2019

Разбирам дека луѓето се уморни од чекање. Најмногу, тие се изморени од чекање за подобар живот, реформи кои ќе им ги подобрат животите. Тоа нема да се случи ако се отворат преговори, тоа би било само порака, мотивација, но реформите се реализираат ...

Жбогар: Вие испорачавте, за жал ние повторно одложивме- треба да се воздржиме од ветувања

Press24 - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар за МИА: Вие го исполнивте вашиот дел, за жал ние повторно одложивме

Нова ТВ - 21.10.2019

Евроамбасадорот Самуел Жбогар вели дека земјава го испорачала она што ЕУ го барала од неа и ќали што Унијата повторно одложила да биде одреден датум за почеток на преговорите. -Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел.

Жбогар за нов датум: Треба да се воздржиме од ветувања

PressingTV - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од одлуката на Европскиот Совет

Република - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар за МИА: Не сме против земјите да имаат добри односи со Руската Федерација

Локално - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар за МИА: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Опсервер - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

24Инфо - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

CivilMedia - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Интервју на Жбогар за МИА: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Либертас - 21.10.2019

– Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

ИНТЕРВЈУ НА ЖБОГАР ЗА МИА: ЕУ не е против тоа земјите да имаат добри односи со Русија и со Кина

Денешен - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар за МИА: Потребна е реформа на начинот на носење одлуки во ЕУ

iPortal - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

Вечер Прес - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

Жбогар: Да се воздржиме од ветувања за датум, фокусот да биде на вистинските промени

MakPress - 21.10.2019

Испорачавте се што беше побарано од вас, го исполнивте вашиот дел. Но во Европската Унија одлуките за овие прашања се носат едногласно, а за жал ние повторно го одложивме ова прашање. Го разбираме разочарувањето на граѓаните и на политичарите од ...

ЖБОГАР: Го исполнивте вашиот дел, но ние имаме внатрешни проблеми во ЕУ

Магазин - 21.10.2019

Евроамбасадорот во земјава Самуел Жбогар во интервју за МИА посочи дека Македонија оствари се што требаше, но за жал и овој пат ЕУ реши да го одложи процесот за добивање датум за преговори.

Жбогар: Сега треба да се воздржиме од ветувања

365 - 21.10.2019

Евроамбасадорот во земјава – Самуел Жбогар, вели дека Европската унија го разбира разочарувањето на граѓаните и политичарите од негативната одлука на Европскиот совет, а токму поради таа причина избегнува и да одговори дали очекува земјава да добие ...