TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се стравува дека во Ирак се киднапирани двајца Пакистанци

А1 - 25.07.2004

Се стравува дека во Ирак се киднапирани двајца пакистански државјани, изјави денеска портпаролот на Министерството за надворешни работи на Пакистан. „Се обидуваме да дознаеме детали. Стравуваме дека тие се киднапирани“, рече портпаролот Масуд Кан.

Ал Каеда им се заканува на Австралија и Италија

А1 - 25.07.2004

Група која се претстави како европско крило на организацијата Ал Каеда се закани со напади во Австралија и Италија доколку нивните војници не се повлечат од Ирак. Во соопштението потпишано од „Исламска Тавхид група, Ал Каеда, Европа“ објавено на еден веб сајт, се наведува дека двете земји ќе бидат ...

Во Ирак загина уште еден американски војник

А1 - 25.07.2004

Еден американски војниз загина и еден е повреден во експлозија на бомба поставена на еден пат во северен Ирак, соопшти денеска американската команда. Војниците се наоѓале во конвој кој обезбедувал цистерни со нафта. Портпаролот на армијата наредник Роберт Пауел рече дека бомбата експлодирала вчера ...

И покрај заканите Австралија нема да ги повлече војниците од Ирак

А1 - 25.07.2004

Австралија нема да попушти пред заканите на исламистичката радикална група „Исламски ал-Тавид“ која најави серија атентати доколку австралиската Влада не ги повлече своите војници од Ирак, изјави денеска шефот на австралиската дипломатија Александар Даунер.

Пакистан ги соопшти условите за испраќање војници во Ирак

А1 - 25.07.2004

Пакистан им соопшти на Обединетите Нации дека ќе испрати војници во Ирак „само ако го замоли ирачката Влада, ако други муслимански земји исто така испратат свои контингенти и ако пакистанскиот Парламент го одобри тоа“. Пакистанскиот министер за информирање и медиуми Рашид Ахмед денеска изјави дека ...

Продолжен рокот за ослободување на 7-те странски заложници во Ирак

А1 - 24.07.2004

Киднаперите на седуммината странски државјани, кои беа задржани во Ирак, го продолжија ултиматумот за ослободување на сите Ирачани затворени во кувајтските и американските затвори за уште 48 часа, по што, како што најавија, ќе им ги отсечат главите на заложници.

Во Ирак загина уште еден американски маринец

А1 - 24.07.2004

Еден американски маринец им подлегна утрово на повредите здобиени при борби западно од Багдад, соопшти Командата на силите на САД во Ирак. Со оваа последна жртва, бројот на загинатите американски војници при судири од почетокот на војната во во Ирак се искачи на 666.

Бугарски поп се заканувал со Ал Каеда

А1 - 24.07.2004

Локален поп предизвика паника во бугарското градче Златоград кога се претставил како член на терористичката мрежа Ал Каеда и се заканил дека ќе изврши напад во кој ќе загинат многу луѓе. Како што објавува во денешниот број софискиот весник „Монитор“, свештеникот Емил Лилов се јавил по телефон во ...

Лавров „Русија нема да испрати војници во Ирак“

А1 - 24.07.2004

Русија е подготвена да помогне во обновата на Ирак, но одбива да испрати војници во земјата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата со шефот на ирачката дипломатија Хошијар Зебари. „Москва не го разгледува прашањето за испраќање руски воници во Ирак“, истакна ...

Бугарија на готовс

Време - 24.07.2004

ПО ТЕРОРИСТИЧКИТЕ ЗАКАНИ Бугарските разузнавачки служби потврдуваат дека на Балканот има припадници на терористичката група Ал Тавхид, која се закани со напади врз Бугарија и Полска. Според шефот на бугарската Разузнавачка служба генералот Кирчо Киров, оваа група во изминатите години била активна ...

САД го кријат вистинскиот број загинати во Ирак

Дневник - 24.07.2004

РУСКИ ФУНКЦИОНЕР ТВРДИ Вашингтон го крие вистинскиот број на американските и на војниците од коалицијата кои загинале во Ирак, изјави анонимен руски функционер, јави МИА. Според коалициските сили, од 20 март лани, па до 27 јуни годинава во Ирак загинале 870 американски војници, а 530 се повредени.

Ал каеда се уште е сериозна закана за САД

Дневник - 24.07.2004

РАЗУЗНАВАЧkиte служби ПРЕДУПРЕДУВААТ Шансите за изведување терористички напади врз САД сега се многу помали во споредба со периодот по 11 септември 2001 година, но терористичката мрежа Ал каеда се уште е сериозна закана за земјата, соопшти американската Централна разузнавачка служба, јави МИА.

Киднапирани 7 возачи на камиони во Ирак

Вест - 23.07.2004

БАГДАД, 23 јули (Ројтерс) - Сместени во темна просторија, седуммина стански возачи на камиони молеле за своите животи на видео-снимката што ја направиле милитантите кои ги држат како заложници во Ирак, а напнатоста попуштила кога еден од нив, египетски државјанин, го разуверил своето семество да не ...

Ирачани грабнаа седум шофери од Индија, Кенија и од Египет

Време - 23.07.2004

НОВА ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА Ирачката терористичка група „Црни знамиња“ киднапирала тројца Индијци, тројца Кенијци и еден Египќанец, сите вработени како камионџии за кувајтска компанија. Телевизискиот канал „Ал Арабија њуз“ завчера емитуваше снимка на која терористите се закануваат дека ќе ги ликвидира ...

Милитантите се заканија дека ќе убијат шест нови заложници

Утрински - 23.07.2004

Дипломатска борба за животи во Ирак БАГДАД - Дипломатите во Багдад вчера се обидуваа да издејствуваат ослободување на тројца заложници од Индија, двајца од Кенија и еден од Египет откако нивните грабнувачи се заканија дека ќе ги обезглават доколку нивниот работдавец не се повлече од Ирак.

Животот е се побезвреден во Ирак

Утрински - 23.07.2004

Деветстотини американски војници досега загинаа во Ирак БАГДАД - Војник на Првата пешадиска дивизија вчера стана 900-тата жртва од редовите на американските воени сили во Ирак, од почетокот на војната во март 2003 година. Војникот загина од експлозија на бомба на пат додека беше во патрола во ...

Ирачки милитанти киднапираа шестмина странци

Дневник - 23.07.2004

СТРАТЕГИЈА НА БУНТОВНИЦИТЕ Ирачка милитантна група завчера киднапира двајца кениски, тројца индиски и еден египетски државјанин и се закани дека ќе им ги исече главите ако фирмите за кои тие работат не се повлечат од Ирак, јави МИА.

Австралија влегува во војна со Ирак со непотврдени информации

А1 - 22.07.2004

Австралија влегла во војна против Ирак врз основа на оскудни, двосмислени и непотврдени информации на разузнавачките служби дека Ирак поседува оружје за масовно уништување, заклучи независната истражна комисија предводена од поранешниот дипломат Филип Флад.

Филипинскиот заложник се врати дома

А1 - 22.07.2004

Филипинскиот заложник Анџело де ле Круз, кој 17 дена беше во рацете на исламистичките грабнувачи во Ирак, кои се закануваа дека ќе му ја отсечат главата ако неговата земја не ги повлече војниците од мировната мисија, денеска се врати на Филипините.

Средба на шефовите на дипломатиите на земјите-соседи на Ирак

А1 - 22.07.2004

Шефовите на дипломатиите на земјите - соседи на Ирак, што се собраа вчера во Каиро, прв пат од предавањето на власта на времената ирачка влада, изразија неспокојство поради нестабилната безбедносна ситуација во земјата и ја потенциираа неопходноста од немешање во внатрешните работи на Ирак.

Терористички закани против сојузничките сили во Ирак

А1 - 22.07.2004

Неколку земји од меѓународната коалиција во Ирак од минатата година до денеска добија закани за терористички напади на Ал Каеда или милитантни ирачки групи: 16 мај 2003 гдина - Министерот за национална безбедност на Кенија соопшти дека Ал Каеда се заканила со напад на авионите на „Бритиш Ервејс“ ...

Грабнати тројца Индијци во Ирак

А1 - 22.07.2004

„Индија ќе стори се за да ги ослободи тројцата свои државјани, киднапирани во Ирак. Штом разбравме за грабнувањето веднаш воспоставивме контакт со нашата амбасада во Багдад, како и со амбасадорот во Кувајт, и побаравме тој да разговара со превозното претпријатие, на чие повлекување од Ирак ...

Бугарија и Полска добија терористички закани заради учеството во Ирак

Вест - 22.07.2004

ДУБАИ, 22 јули (Ројтерс) - Една група која тврди дека е европското крило на Ал Каеда вчера им се закани на Бугарија и Полска со напади ако не ги повлечат своите војници од Ирак. Во заканата од оваа непозната група, која била пуштена на една веб-страница што обично не ја користат милитантите, се ...

Опозицијата бара оставка, а јавноста извинување од Блер

Утрински - 22.07.2004

Британија и натаму се бранува со истрагата на лорд Батлер за Ирак Педесет и пет отсто од Британците сметаат дека Тони Блер не ја кажал вистината за војната во Ирак Од нашиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Британскиот премиер Тони Блер успеа некако да ја преживее минатата недела во која беше ...

Ал каеда им се закани на Бугарија и на Полска

Дневник - 22.07.2004

НА ИСЛАМИСТИЧКА ЕЛЕКТРОНСКА СТРАНИЦА Од бугарската влада, која е сојузник на Американците, последен пат бараме да ги повлечат војниците од Ирак. Ако не не послушаат низ Бугарија ќе потече крв - се вели во соопштението Исламската група Тавхид, која се претставува како европски разгранок на Ал каеда, ...

Најмалку 10 загинати во новите судири во Ирак

А1 - 21.07.2004

Најмалку 10 лица загинаа во судирите меѓу бунтовниците и американски војнци во Ирак, соопшти денеска Командата на силите на САД во Багдад. Во жестоките судири меѓу американската војска и бунтовниците во близина на северниот град Самара доцна синоќа загинаа седум Ирачани, соопшти американската ...

Блер „Хусеин имал намера да го развие забранетото оружје“

А1 - 21.07.2004

Британскиот премиер Тони Блер ги отфрли тврдењата дека ја изманипулирал британската јавност во врска со ирачкото оружје за масовно уништување, со тоа што инсистирал дека разузнавачките информации укажуваат дека системот на Садам Хусеин претставува закана.

„Ал Каеда во Европа“ им се заканува на Бугарија и Полска

А1 - 21.07.2004

Досега непозната исламска група Тавхид, која се претставува како европски огранок на Ал Каеда, во соопштение објавено денеска на Интернет им се закани со смртоносни напади на Бугарија и на Полска доколку не ги повлечат војниците од Ирак.

Ирак ќе им се одмазди на земјите што го поддржуваат насилството

Вест - 21.07.2004

ДУБАИ, 21 јули (Ројтерс) - Ирак е подготвен да им се одмазди на државите кои ги обвинува дека го поддржуваат насилството што ја уништува државата, предупреди вчера ирачкиот министер за одбрана. Хазим ал-Шалан не спомена ни една земја по име, но го обвини стариот непријател Иран дека отворено се ...

Ирак не претставувал голема закана, тврди британски разузнувач

Вест - 21.07.2004

ЛОНДОН, 21 јули (АП) - Поранешен претставник на британското разунавање вчера соопшти дека Ирак не претставувал голема закана, спротивно на тврдењата на премиерот Тони Блер пред почетокот на војната. Брајан Џонс, кој до лани беше висок службеник во Британското разузнавање, ги негираше тврдењата на ...

Ослободен филипинскиот заложник

Време - 21.07.2004

ОТКАКО ПОПУШТИЈА ВЛАСТИТЕ ВО МАНИЛА Ирачките исламисти вчера го ослободија Анхел де ла Круз (46), филипинскиот камионџија што беше грабнат во почетокот на јули. Де ла Круз е ослободен откако филипинската Влада реши да ги послуша барањата на исламистите и да ги повлече своите педесетина војници и ...

Oслободeн филипинскиот заложник

Дневник - 21.07.2004

ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ФИЛИПИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ОД ИРАК Киднаперите вчера изутрината го оставија филипинскиот возач пред вратата на амбасадата на Обединетите арапски емирати во Багдад, која подоцна го префрли во филипинската амбасада Ирачките киднапери вчера го ослободија киднапираниот филипински возач на ...

Москва демантира испраќање руски војници во Ирак

А1 - 20.07.2004

Официјална Москва демантираше денеска дека планира да испрати околу 40.000 руски војници во Ирак. „Нема никави планови за испраќање наши војници во Ирак“, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи во Кремљ. Изјавата на рускиот владин претставник е реакција на тврдењето на ...

Над 50% Британци сметаат дека Блер не ја кажал вистината за Ирак

А1 - 20.07.2004

Повеќе од половината британски граѓани мислат дека премиерот Тони Блер не ја кажал правата вистина за војната во Ирак, но во исто време сметаат дека насилното соборување на режимот на Садам Хусеин било оправдано. Резултатите од најновото истражување на јавното мислење, што ги објави весникот ...

Ослободен Филипинскиот заложник во Ирак

А1 - 20.07.2004

Ирачките бунтовници денеска го ослободија филипинскиот заложник, јави телевизијата Ал Арабија повикувајќи се на извори во ирачкиот национален конгрес. Заложникот е ослободен еден ден откако филипинските власти го повлекоа и последниот војник од Ирак, еден месец пред предвидениот рок.

Инспектор за оружје тврди дека Ирак не е закана за Западот

А1 - 19.07.2004

Пред да ја почнат војната во Ирак, на американскиот претседател Џорџ Буш и британскиот премиер Тони Блер требаше да им е јасно дека разузнавачките информации не се доволни и не ја докажуваат воената закана на Садам Хусеин за Западот.

Ал каеда го мерка Колосеумот?

Време - 19.07.2004

ЗАКАНИ ОД ИСЛАМИСТИТЕ Ал каеда преку интернет-страница им порача на Италијанците да се повлечат од Ирак и да си го сменат премиерот Силвио Берлускони, а во спротивно ќе се соочат со низа напади со автомобили-бомби. - О, Италијански народе.

Иран призна дека Ал Каеда била во земјата пред нападите на САД

Вест - 19.07.2004

ТЕХЕРАН (Ројтерс) - Иран вчера призна дека постои можност некои од членовите на Ал-Каеда вмешани во нападите на 11 септември во САД непосредно пред тоа да поминале низ земјата. Извори на американската влада велат дека извештајот на двопартиската комисија неделава во врска со 11 септември ќе спомне ...