TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нигер ќе дозволи само испрашување на саади Гадафи

Телма - 02.10.2011

Нигер им дозволи на новите либиски власти да го испитаат синот на Моамер Гадафи, Сади, кој се наоѓа на нивна територија.

Ситуацијата во Сирте е стравична

Deutsche Welle - 02.10.2011

Ситуацијата во либискиот град Сирте, опколен со недели од трупите на новото либиско раководство, е „стравична“, велат од Црвениот крст. Нема храна, лекови, вода.

Црвениот крст влезе во Сирт: Состојбата е очајна!

Канал5 - 02.10.2011

Црвениот крст влезе во Сирт, родното место на либискиот лидер Гадафи. Повеќемесечните борби оставиле страшни последици врз населението.

Новите либиски власти ќе можат да го испитаат Сади Гадафи во Нигер

МРТ - 02.10.2011

Нигер им дозволи на новите либиски власти да го испитаат синот на Моамер Гадафи, Сади, кој се наоѓа на нивна територија.

Цивилите го напуштаат Сирт

Алфа - 02.10.2011

Колони цивили денеска заминуваат од Сирт, родниот град на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи. Сирт од половината на септември се наоѓа под опсада на борците на Преодниот национален совет.

Портпаролот на Гадафи - Не сум уапсен!

Inpress - 02.10.2011

Триполи, 2. октомври 2011 (ИНПРЕС) Портпаролот на Моамер Гадафи, Муса Ибрахим, демантираше дека е уапсен во близина на Сирт, родното место на поранешниот либиски лидер.

Новите либиски власти ќе можат да го испитаат Сади Гадафи во Нигер

Сител - 02.10.2011

Нигер им дозволи на новите либиски власти да го испитаат синот на Моамер Гадафи, Сади, кој се наоѓа на нивна територија.

ПНС ќе го испитува синот на Гадафи

Курир - 02.10.2011

Нигер им дозволи на новите либиски власти да го испитаат синот на Моамер Гадафи, Сади, кој се наоѓа на нивна територија.

Цивилите го напуштаат опколениот роден град на Гадафи

Курир - 02.10.2011

Од родниот град на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, Сирт, се движат огромни колони на возила со лица кои што го напуштаат градот.

ВИДЕО: Родниот град на Гадафи опколен од сите страни

Курир - 01.10.2011

Едно од последните упоришта на режимот на Моамер Гадафи, неговиот роден град Сирт, е опколен од сите страни од силите на либискиот Преоден национален совет.

Силите на либискиот Преоден национален совет го опколија Сирт

+инфо - 01.10.2011

Силите на либискиот Преоден национален совет го опколија целосно едно од последните упоришта на режимот на Моамер Гадафи, неговиот роден град Сирт.

Новите либиски власти да го запрат насилството врз приврзаниците на Гадафи

+инфо - 01.10.2011

Организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч” ги повика новите власти во Либија да ги спречат апсењата и малтретирањата врз осомничените приврзаници на Моамер Гадафи.

Цивилите бегаат од либијскиот град Сирте

Р.С.Европа - 01.10.2011

Новинските агенции јавуваат дека цивилите го напуштале либијскиот град Сирте како што силите на преодната влада ги интензивираат нападите врз борците лојални на отстранетиот претседател Муамер Гадафи.

„Хјуман рајтс воч“ ги повика новите либиски власти да го сопрат насилството

МРТ - 01.10.2011

Организацијата за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ ги повика новите власти во Либија да ги спречат апсењата и малтретирањата на осомничените приврзаници на Моамер Гадафи.

Нигер нема да го предаде Саади Гадафи

Телма - 30.09.2011

Нигер нема да го предаде синот на Моамер Гадафи, 38-годишниот Саади Гадафи, на новите власти во Либија и покрај наредбата на Интерпол за негово апсење, изјави вчера нигерискиот премиер Брижи Рафини, ...

Гадафи се крие во близина на Алжир

Утрински - 30.09.2011

СИРТ - Новите владетели на Либија веруваат дека поранешниот лидер во бегство Моамер Гадафи го заштитуваат номадски племиња во пустината во близина на границата со Алжир, додека неговите приврзаници ...

Либиски медиуми тврдат дека е уапсен портпаролот на Гадафи

Дневник - 30.09.2011

Муса Ибраим портпарол на поранешниот лидер на Либија, Моамер Гадафи е уапсен, јавија либиски медиуми. Според телевизијата Фридом, Ибраим бил уапсен од борци на Преодниот национален совет вчера во ...

Соборувањето на Гадафи е инспирација за целиот свет

Вест - 30.09.2011

Американскиот сенатор Џон Мекејн изјави дека соборувањето на Моамер Гадафи претставува инспирација за народите ширум светот, вклучувајќи ја и Сирија, Иран, Кина и Русија.

Уапсен портпаролот на Гадафи – бил преправен во жена

Канал5 - 30.09.2011

Бунтовниците во Либија соопштија дека го уапсиле портпаролот на Гадафи Муса Ибрахим, но признаваат дека од полковникот нема ни трага ни глас.

Мекејн - Соборувањето на Гадафи е инспирација за целиот свет

Утрински - 30.09.2011

Американскиот сенатор Џон Мекејн денеска изјави дека соборувањето на Моамер Гадафи претставува инспирација за народите ширум светот, вклучувајќи ја и Сирија, Иран, Кина и Русија.

Борците против Гадафи ќе добиваат 400 долари плата

Курир - 30.09.2011

Противниците на режимот на Моамер Гадафи, кои се борат против лојалните сили на поранешниот либиски лидер, ќе добиваат по 400 долари месечен додаток, изјави вториот човек на Преодниот национален ...

Сајт на лојалистите демантира дека е уапсен портпаролот на Гадафи

МРТ - 30.09.2011

Портпаролот на соборениот режим во Либија Муса Ибрахим не е уапсен, како што вчера соопштија воените команданти на Преодниот национален совет (ПНС), соопшти денеска лојалистички интернет сајт, ...

Нигер не го предава Саади Гадафи и покрај наредбата на Интерпол

Алфа - 30.09.2011

Нигер нема да го предаде синот на Моамер Гадафи, 38-годишниот Саади Гадафи, на новите власти во Либија и покрај наредбата на Интерпол за негово апсење, изјави вчера нигерискиот премиер Брижи Рафини, ...

Уапсен портпаролот на Гадафи, Муса Ибрахим

Нетпрес - 30.09.2011

Портпаролот на Моамер Гадафи, Муса Ибрахим е уапсен во близина на Сирт, родниот град на симнатиот либиски лидер, соопштиле командантите на новите либиски власти.

Нигер нема да и го предаде на Либија Саади Гадафи и покрај наредбата на Интерпол

Сител - 30.09.2011

Нигер нема да го предаде синот на Моамер Гадафи, 38-годишниот Саади Гадафи, на новите власти во Либија и покрај наредбата на Интерпол за негово апсење, изјави вчера нигерискиот премиер Брижи Рафини, ...

Борците против силите лојални на Гадафи ќе добиваат месечен додаток од 400 долари

Сител - 30.09.2011

Противниците на режимот на Моамер Гадафи, кои се борат против лојалните сили на поранешниот либиски лидер, ќе добиваат по 400 долари месечен додаток, изјави вториот човек на Преодниот национален ...

Уапсениот портпарол на Гадафи бил маскиран во жена

Inpress - 30.09.2011

Сирт, 30. септември 2011 (ИНПРЕС) Бунтовниците во Либија соопштија дека го уапсиле портпаролот на Гадафи Муса Ибрахим, но признаваат дека од полковникот нема ни трага ни глас.

Уапсен портпаролот на Гадафи

Р.С.Европа - 30.09.2011

Либијските привремени власти соопштија дека во близина на градот Сирте го уапсиле портпаролот на Моамер Гадафи, Муса Ибраим, кој бил облечен како жена.

Сајт на лојалистите демантира дека е уапсен портпаролот на Гадафи

+инфо - 30.09.2011

Портпаролот на соборениот режим во Либија Муса Ибрахим не е уапсен, како што вчера соопштија воените команданти на Преодниот национален совет (ПНС), соопшти денеска лојалистички сајт, цитиран од ...

Мекејн: Соборувањето на Гадафи е инспирација за целиот свет

Сител - 30.09.2011

Американскиот сенатор Џон Мекејн денеска изјави дека соборувањето на Моамер Гадафи претставува инспирација за народите ширум светот, вклучувајќи ја и Сирија, Иран, Кина и Русија.

Мекејн: Соборувањето на Гадафи е инспирација за целиот свет

Курир - 30.09.2011

Според изјавата на американскиот сенатор Џон Мекејн, соборувањето на Моамер Гадафи претставува инспирација за народите ширум светот, вклучувајќи ја и Сирија, Иран, Кина и Русија.

Борците против силите лојални на Гадафи ќе добиваат месечен додаток

МРТ - 30.09.2011

Противниците на режимот на Моамер Гадафи, кои се борат против лојалните сили на поранешниот либиски лидер, ќе добиваат по 400 долари месечен додаток, изјави вториот човек на Преодниот национален ...

Мекејн: Соборувањето на Гадафи е инспирација за целиот свет

МРТ - 30.09.2011

Американскиот сенатор Џон Мекејн денеска изјави дека соборувањето на Моамер Гадафи претставува инспирација за народите ширум светот, вклучувајќи ја и Сирија, Иран, Кина и Русија.

Нигер нема да и го предаде на Либија Саади Гадафи

МРТ - 30.09.2011

Нигер нема да го предаде синот на Моамер Гадафи, 38-годишниот Саади Гадафи, на новите власти во Либија и покрај наредбата на Интерпол за негово апсење, изјави вчера нигерискиот премиер Брижи Рафини, ...

Мекејн: Техеран, Москва и Пекинг се инспирирани од соборувањето на Гадафи

Курир - 30.09.2011

Соборувањето на Моамер Гадафи претставува инспирација за народите ширум светот, вклучувајќи ја и Сирија, Иран, Кина и Русија, зијави американскиот сенатор Џон Мекејн.

Нигер нема да го предаде синот на Гадафи

Курир - 30.09.2011

Нигерискиот премиер Брижи Рафини изјави дека и покрај наредбата на Интерпол, нема да го предаде синот на Моамер Гадафи, 38-годишниот Саади Гадафи.

Силите на Гадафи го демантираа заробувањето на Муса Ибрахим

Точка - 30.09.2011

Портпаролот на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, Муса Ибрахим не е заробен како што вчера соопшти Националниот преоден совет, објавено е денеска на интернет страница блиска до режимот на Гадафи.

Уапсен портпаролот на Гадафи, Муса Ибрахим

Точка - 30.09.2011

Портпаролот на Моамер Гадафи, Муса Ибрахим е уапсен во близина на Сирт, родниот град на симнатиот либиски лидер, соопштиле командантите на новите либиски власти.

Хаос и големи крвопролевања во Сирт

Телма - 29.09.2011

Цивилите и денеска во паника го напуштаат градот Сирт каде повеќе од две недели се водат тешки борби меѓу силите на преодната влада во Либија и војските лојални на соборениот либиски водач Моамер ...

Интерпол издаде „црвена наредба“ за апсење на Саади Гадафи

Вест - 29.09.2011

Меѓународната полициска организација Интерпол соопшти денеска дека издала „црвена наредба“, со која се наложува на своите 188 држави членки да го уапсат Саади Гадафи, еден од синовите на поранешниот ...

Масакр во Сирт

Алфа - 29.09.2011

Цивилите кои бегаат од градот либискиот град Сирт, го обвинуваат НАТО за геноцид. Исплашените луѓе раскажуваат застрашувачки приказни за страдањата во родниот град на Моамер Гадафи, зашто тврдат дека ...

Бунтовниците заглавија кај Сирт, бараат засилување од НАТО

Курир - 29.09.2011

Вооружените сили на Преодниот национален совет на Либија наидоа на жесток отпор во родниот град на соборениот лидер Моамер Гадафи, при што побараа од НАТО да ги засили воздушните напади.

Либиските преодни власти бараат засилување на воздушните напади врз Сирт

МРТ - 29.09.2011

Силите на преодната влада во Либија го повикаа НАТО да ги засили воздушните напади врз Сирт, родниот град на соборениот лидер Моамер Гадафи и врз Бани Валид.

Интерпол издаде потерница по синот на Гадафи

Р.С.Европа - 29.09.2011

Меѓународната полициска организација Интерпол денеска издаде потерница по Саади Гадафи, синот на отстранетиот либијски лидер Муамер Гадафи.

Интерпол издаде „црвена наредба“ за апсење на Саади Гадафи

Сител - 29.09.2011

Меѓународната полициска организација Интерпол соопшти денеска дека издала „црвена наредба“, со која се наложува на своите 188 држави членки да го уапсат Саади Гадафи, еден од синовите на поранешниот ...

„Црвена наредба“ за апсење на Саади Гадафи

Алфа - 29.09.2011

Меѓународната полициска организација Интерпол соопшти денеска дека издала „црвена наредба“, со која се наложува на своите 188 држави членки да го уапсат Саади Гадафи, еден од синовите на поранешниот ...

Уапсен портпаролот на Гадафи

Кајгана - 29.09.2011

Муса Ибрахим, официјалниот претставник и портпарол на соборениот режим на водачот на либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи е уапсен во градот Сирт од страна на опозициските сили, јавија ...

Интерпол издаде „црвена наредба“ за апсење на Саади Гадафи

МРТ - 29.09.2011

Меѓународната полициска организација Интерпол соопшти денеска дека издала „црвена наредба“, со која се наложува на своите 188 држави членки да го уапсат Саади Гадафи, еден од синовите на поранешниот ...

НАТО: Околу 200 илјади Либијци се уште се под закана од Гадафи

Дневник - 28.09.2011

Околу 200 илјади цивили во Либија се уште се под закана од силите на Моамер Гадафи, главно во градовите Сирт и Бани Валид, кои се уште не се под контрола на новите власти, изјави Ролан Лавоа, ...

Синот на Гадафи се појави на телевизија

Курир - 28.09.2011

Доцна синоќа на сириската телевизија „Ари“ беше прикажана снимка од 20-ти септември каде што можеше да се забележи како синот на Моамер Гадафи, Саиф ал Ислам ги собира своите приврзаници.

Силите на Гадафи даваат силен отпор во Сирт

Алфа - 28.09.2011

Поради жестокиот снајперски и артилериски оган од страна на силите лојални на соборениот водач на либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, од нивните позиции во неговиот роден град Сирт, ...

Саиф Гадафи се појави на телевизија

Нетпрес - 28.09.2011

Сириската телевизија “Араи“ синоќа прикажа снимка од 20 септември на која Саиф ал Ислам, син на симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи, ги собира своите приврзаници во борбата против новите власти во ...

Формирана нова политичка партија во Либија

Алфа - 28.09.2011

Во Бенгази, бастионот на бунтот против Моамер Гадафи, формирана е нова политичка партија која ќе се бори за создавање на правна и децентрализирана држава, пренесоа француските медиуми.

Гадафи е се уште во Либија

Р.С.Европа - 28.09.2011

Новите либиски власти сметаа дека Моамер Гадафи се крие во либиска пустина во близина на алжирската граница. Воениот портпарол потврди дека револуционреите знаеле дека синот на Гадафи Саиф Ал Ислам е ...

Саиф Гадафи се појави на телевизија

Точка - 28.09.2011

Сириската телевизија “Араи“ синоќа прикажа снимка од 20 септември на која Саиф ал Ислам, син на симнатиот либиски лидер Моамер Гадафи, ги собира своите приврзаници во борбата против новите власти во ...

Освоено родното место на Гадафи?

Н.Македонија - 28.09.2011

Силите лојални на Привремениот национален совет (ПНС) тврдат оти ја презеле контролата врз поголемиот дел од пристанишниот град Сирт, родното место на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи ...

Бунтовниците напредуваат кон центарот на Сирт

Телма - 27.09.2011

Силите на Преодниот национален совет на Либија соопштија дека презеле контрола врз пристаништето во родниот град на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, Сирт.

Египетски разузнавачи демантираат дека членови на семејството Гадафи се во Египет

Дневник - 27.09.2011

Извори на египетската разузнавачка служба денеска демантираа дека осум членови на семејството Гадафи се наоѓаат во Египет, меѓу кои и ќерката на Моамер Гадафи, Ајша.

Гадафи вчера бил во родниот Сирт, тврди портпаролот

Дневник - 27.09.2011

Портпаролот на Моамер Гадафи, Муса Ибрахим изјави денеска дека поранешниот либиски лидер се уште се наоѓа во Либија и дека вчера бил со Сирт, неговиот роден град, кој е под опсаса на силите на ...

По тешки борби, либиските бунтовници навлегоа во градот Сирт

Дневник - 27.09.2011

По тешки броби поради силниот отпор од приврзаниците на Моамер Гадафи, силите на Преодниот национален совет на Либија соопштија дека презеле контрола врз пристаништето во Сирт, родниот град на Гадафи.

Гадафи: „јас сум на бојното поле“

Телма - 27.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека се надева оти ќе умре во Либија како маченик. Изјавата на Гадафи е објавена на интернет-страницата на телевизијата „Ал Арабија“, која се уште е ...

Гадафи се надева оти ќе умре во Либија како маченик

Утрински - 27.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека се надева оти ќе умре во Либија како маченик. Изјавата на Гадафи е објавена на интернет-страницата на телевизијата „Ал Арабија“, која се уште е ...

Силите на новите либиски власти навлегоа во градот Сирт

МРТ - 27.09.2011

Силите на Преодниот национален совет на Либија соопштија дека презеле контрола врз пристаништето во родниот град на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, Сирт.

Гадафи сака да умре во Либија како маченик

Курир - 27.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека се надева дека ќе умре во Либија како маченик. Изјавата на Гадафи е објавена на интернет-страницата на телевизијата „Ал Арабија“, која се уште е ...

Бунтовниците навлегоа во родниот град на Гадафи

Курир - 27.09.2011

Пристаништето кое се наоѓа во родниот град на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, Сирт, е под контрола на силите на Преодниот национален совет на Либија.

Либиските бунтовници го заземаат Сирт

Р.С.Европа - 27.09.2011

Новите власти во Либија, навлегле во источнито дел на градот Сирт, кој беше упориште и родно место на соборениот лидер Моамер Гадафи.

Силите на новите либиски власти навлегоа во градот Сирт

Алфа - 27.09.2011

Силите на Преодниот национален совет на Либија соопштија дека презеле контрола врз пристаништето во родниот град на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи, Сирт.

Моамер Гадафи се надева оти ќе умре во Либија како маченик

Алфа - 27.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека се надева оти ќе умре во Либија како маченик. Изјавата на Гадафи е објавена на интернет-страницата на телевизијата „Ал Арабија“, која се уште е ...

Моамер Гадафи се надева оти ќе умре во Либија како маченик

МРТ - 27.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека се надева оти ќе умре во Либија како маченик. Изјавата на Гадафи е објавена на интернет-страницата на телевизијата „Ал Арабија“, која се уште е ...

Гадафи: Спремен сум да умрам како маченик во Либија

Нетпрес - 27.09.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи им рекол на своите приврзаници дека сеуште се бори на терен и дека е спремен да умре како маченик, објави денеска телевизијата “Ал Либија“ на својата Интернет ...

Гадафи како патосница за автомобил

Капитал - 27.09.2011

СИРТ, Либија После падот од власт на Муамер Гадафи многу негови слики во Либија се користат како патосници за ...

Моамер Гадафи се надева оти ќе умре во Либија како маченик

+инфо - 27.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека се надева оти ќе умре во Либија како маченик. Изјавата на Гадафи е објавена на интернет-страницата на телевизијата „Ал Арабија“, која се уште е ...

Гадафи: Спремен сум да умрам како маченик во Либија

Точка - 27.09.2011

Поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи им рекол на своите приврзаници дека сеуште се бори на терен и дека е спремен да умре како маченик, објави денеска телевизијата “Ал Либија“ на својата Интернет ...

Ќе умрам како маченик

Идивиди - 27.09.2011

Триполи, 27 септември 2011 (МИА) - Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи изјави дека се надева оти ќе умре во Либија како маченик.

Гадафи и неговото семејство меѓу најсиромашните граѓани во Либија

МРТ - 26.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи и неговото семејство не го искористиле огромното нафтено богатство на Либија и спаѓаат меѓу „најсиромашните граѓани’, изјави портпаролот на Гадафи. Муса Ибрахим.

Гадафи и неговото семејство меѓу најсиромашните граѓани во Либија

Сител - 26.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи и неговото семејство не го искористиле огромното нафтено богатство на Либија и спаѓаат меѓу „најсиромашните граѓани’, изјави портпаролот на Гадафи. Муса Ибрахим.

Гадафи меѓу најсиромашните граѓани во Либија

Алфа - 26.09.2011

Моамер Гадафи и неговото семејство не го искористиле огромното нафтено богатство на Либија и спаѓаат меѓу „најсиромашните граѓани’, изјави портпаролот на поранешниот либиски водач, Муса Ибрахим.

НАТО со воздушни напади врз родниот град на Гадафи

Р.С.Европа - 26.09.2011

НАТО соопшти дека при воздушните напади што ги изврши врз родниот град на Моамер Гадафи Сирт, погодени се 8 воени цели. Во меѓувреме либиските борци успеале да го опколат градот од север, запад и југ.

НАТО уништи воени цели крај либискиот град Сирт

МРТ - 26.09.2011

НАТО соопшти денеска дека авиони на Алијансата уништиле вчера неколку воени цели крај Сирт, родниот град на Моамер Гадафи.

Семејството Гадафи се пресели од Алжир во Египет

Кајгана - 26.09.2011

Членовите на семејството на соборениот лидер на либиската Џамахирија, полковникот Моамер ел-Гадафи, кои пред околу еден месец најдоа засолниште во Алжир, допатувале во Египет, пишува денеска ...

Гадафи и неговото семејство меѓу најсиромашните граѓани во Либија

+инфо - 26.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи и неговото семејство не го искористиле огромното нафтено богатство на Либија и спаѓаат меѓу најсиромашните граѓани, изјави портпаролот на Гадафи, Муса Ибрахим.

Гадафи и неговото семејство меѓу најсиромашните граѓани во Либија

Нетпрес - 26.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи и неговото семејство не го искористија огромното нафтено богатство на Либија и спаѓаат “меѓу најсиромашните граѓани“, изјавил портпаролот на Гадафи Муса Ибраим, ...

Ибрахим: Гадафи е најсиромашен граѓанин во Либија

Курир - 26.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи и неговото семејство не го искористиле огромното нафтено богатство на Либија и спаѓаат меѓу „најсиромашните граѓани’, изјави портпаролот на Гадафи, Муса Ибрахим.

Гадафи и неговото семејство меѓу најсиромашните граѓани во Либија

Точка - 26.09.2011

Соборениот либиски лидер Моамер Гадафи и неговото семејство не го искористија огромното нафтено богатство на Либија и спаѓаат “меѓу најсиромашните граѓани“, изјавил портпаролот на Гадафи Муса Ибраим, ...