TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

13 деца меѓу 33 загинати во најсмртоносниот израелски напад на Газа досега

Сакам да кажам - 16.05.2021

Триесет и три луѓе загинаа, од кои 13 деца, во најсмртоносниот напад на израелската војска на Газа од почетокот на бомбардирањата во понеделникот. Здравствените служби кажаа дека се нападнати куќи во центарот на Газа, при што се повредени 50 лица.

Повеќе од 40 загинати во денешните напади на Газа

360 степени - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Нетанјаху вети дека Нападите на Газа ќе продолжат сѐ додека Хамас го ракетира Израел

Сакам да кажам - 16.05.2021

Премиерот Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе продолжат жестоко да одговараат на ракетните напади од Газа, откако крвавиот конфликт влезе во седмиот ден. Во денешните напади загинаа три лица во Газа, објавија здравствените служби, додека палестинските ...

(ВИДЕО)Израел ја бомбардира куќата на водачот на Хамас

360 степени - 16.05.2021

Израелската војска ја бомбардира куќата на водачот на Хамас во Газа, објави „Ројтерс“. Најмалку тројца Палестинци загинаа во израелските воздушни напади врз енклавата, соопштија тамошните здравствени власти, а голем број жители се повредени.

„Дојче веле“: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува?

360 степени - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација, меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира „Дојче веле“.

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

ТВ21 - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Бројот на жртви во израелско-палестинскиот конфликт расте

Телма - 16.05.2021

Израел и Хамас продолжија со меѓусебните напади, додека бројот на загинати на палестинската страна се искачи на 181 лице, од кои 26 загинаа утрово во израелски воздушен напад. Бројот на жртвите расте и на другата страна, во ракетните напади на Хамас ...

Про-палестински протести денеска имаше и во Скопје

Алсат-М - 16.05.2021

Над 30 лица го загубија животот, меѓу кои 13 деца во најсмртоносните напади на израелската армија во Газа од почетокот на бомбардирањата во понеделникот. Вкупниот број на жртви во Газа се искачи на 181, од кои 52 деца.

Израелска армија: Соочени сме со највисока стапка на ракетни напади

ТВ21 - 16.05.2021

Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ја контролира Газа, соопшти денеска армијата.

Нетанјаху и се заблагодарил на БиХ на поддршката, му одговорија дека ја згрешил адресата

Канал5 - 16.05.2021

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за поддршката што ја покажале кон неговата земја во конфликтот со Хамас, но не сите беа задоволни од ваквата објава.

Хамас испукал 2968 ракети, Израелците гаѓале станбени згради во кои загинале 42 Палестинци

Канал5 - 16.05.2021

Израелската војска соопштила дека нападот врз семејните домови во Газа, во кој беа убиени 42 Палестинци, е резултат на напад врз тунелскиот систем на Хамас. За време на денешниот напад врз тунелите, Израел урна и неколку станбени згради.

Видео: Драматични снимки од бомбардирањата во Газа

ТВ21 - 16.05.2021

Бомбардирањето на Израел врз Појасот Газа влезе во шестиот ден по ред, со воздушни напади кои го погодија бегалскиот камп каде беа убиени најмалку 10 Палестинци – осум деца, две жени и израмнувајќи високи згради во кои се сместени канцелариите на ...

Хезболах „нема интерес“ конфликтот во Газа да се прошири во Либан

МКД - 16.05.2021

Министерството за здравство управувано од Хамас во Газа го ажурира вкупниот број на мртви во Појасот на 181. Неименуван либански официјален претставник за лондонскиот весник на арапски јазик „Ашарк ал-Авсат“ рекол дека Хезболах не сака да ги прошири ...

Израелска армија: Соочени сме со највисока стапка на ракетни напади

Слободен Печат - 16.05.2021

Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ја контролира Газа, соопшти денеска армијата.

Шефот на ООН: Судирот во Израел може да има разорни последици за целиот регион

МКД - 16.05.2021

Судирите на Блискиот Исток мора да престанат веднаш затоа што постои ризик од „неконтролирана безбедносна и хуманитарна криза“ во регионот, предупреди денеска генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, отворајќи ја итната седница на Советот за ...

Нетанјаху се заблагодари за поддршката на Израел, на списокот е и Македонија

МКД - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху преку Твитер им се заблагодари на земјите што го поддржаа Израел во последните судири со Палестинците, меѓу кои има и три земји од Западен Балкан. „Ви благодарам што цврсто стоите со Израел и го поддржувате ...

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

Слободен Печат - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Дали Хамас ја откри Ахиловата петица на Железната купола и дали Иран и Хезболах ќе учат од него? (ВИДЕО)

МКД - 16.05.2021

Железната купола отсекогаш имаше слабост, вели Ерусалим пост . Таа во последните борби собори 85-90% од ракетите на Хамас – и тоа од оние што беа проектирани да паднат во населени области.

Исламските лидери одржаа итен состанок за Газа

Р.С.Европа - 16.05.2021

Организацијата за исламска соработка која брои 57 членови денеска одржа итен виртуелен состанок во врска со ситуацијата во Газа. На состанокот се повика на ставање крај на воените напади на Израел врз Појасот Газа.

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

Сител - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

„Ако ОН живееше во Израел, 70% од пријателите и семејствата денес ќе им трчаа во засолништа“ (ВИДЕО)

МКД - 16.05.2021

Додека трае итната седница на Советот за безбедност за Израел, израелската војска објави видео на кое се гледа како Израелци бегаат по огласувањето на сирените за напад од Газа. „Оваа недела 70% од израелските цивили бегаат во засолништа од бомби“, ...

40 лица денеска загинаа во појасот Газа, осум се деца

Фокус - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Видео: Марш против нападите од Израел кон појасот Газа

ТВ21 - 16.05.2021

На плоштадот „Македонија“ во Скопје денес се организираше марш против нападите кон појасот Газа од Страна на Израел. Засега маршот се одвива во мирна атмосфера, но се подели на два ...

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Сител - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Слободен Печат - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Москва им предложи на Израел и Палестина да преговараат во Русија

МКД - 16.05.2021

Претседателот на комитетот за меѓународни работи на Руската државна дума, Леонид Слуцки, изјави дека официјална Москва е подготвена да им понуди на Израел и Палестина да водат преговори за решавање на конфликтот на територијата на Руската Федерација.

Гутереш: Судирот во Израел ќе има разорни последици во целиот регион

Канал5 - 16.05.2021

Конфликтите на Блискиот исток мора да престанат веднаш затоа што постои ризик од „неконтролирана безбедносна и хуманитарна криза“ во регионот,предупреди генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, отворајќи ја итната седница на Советот за ...

Израел тврди дека цивилните жртви во нападите на тунелите не биле намерни

Слободен Печат - 16.05.2021

Израелската војска соопшти денеска дека нејзиниот напад на системот на тунели на милитантите во Газа предизвикало рушење на цивилните куќи, што довело до „ненамерно“ страдање на цивилните жртви.

Заев изрази поддршка за Израел; до сега 145 мртви во Појасот Газа

Нова ТВ - 16.05.2021

На својот Твитер профил премиерот Зоран Заев ја отвори темата за конфликтот во Израел и Палестина. Тој даде индиректна поддршка за Израел и го напиша следното: „Со загриженост ги следиме случувањата во Израел и појасот Газа.

Нетанјаху: Нападите во Газа ќе продолжат колку што е потребно

Р.С.Европа - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека сегашната кампања против палестинските милитанти „ќе продолжи колку што е потребно“ и покрај повиците за смирување од Вашингтон и Обединетите нации.

Хамас: милитантната исламистичка група што му пркоси на Израел додека Палестинците гинат

МКД - 16.05.2021

Хамас и Израел повторно се во оружен судир што се заканува да прерасне во војна, четврта откако организацијата ја презеде власта во палестинскиот појас Газа, а Израел ја прекина окупацијата - но не и блокадата - на тоа парче земја по должината на ...

Иран вети поддршка на Хамас во борбата против Израел

Слободен Печат - 16.05.2021

Техеран ќе му пружи сеопфатна поддршка на Хамас во борбата против Израел, изјави шефот на специјалните сили на иранските вооружени сили „Ал-Кудс”, кои се дел од Корпусот на исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) Исмаил Кани во телефонски разговор со ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

ТВ21 - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Слободен Печат - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Иран му вети помош на Хамас во борбата против Израел

Канал5 - 16.05.2021

Иран му вети на палестинското милитантно движење Хамас поддршка во борбата против Израел во Појасот Газа, јавуваат иранските државни медиуми. Во телефонскиот разговор со лидерот на Хамас, Исмаил Хание, генералот Есмаил Каани, командант на бригадите ...

Иран му вети помош на Хамас во борбата против Израел

Сител - 16.05.2021

Во телефонскиот разговор со лидерот на Хамас, Исмаил Хание, генералот Есмаил Каани, командант на бригадите ал-Кудс на иранската револуционерна гарда, ветил целосна поддршка на Иран, објавија државните медиуми на Блискиот исток.

Гутереш: Згрозен сум од страдањето на цивилите во Газа

Канал5 - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број убиени цивили, вклучително и смртта на десет членови на исто семејство, меѓу кои ...

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

Слободен Печат - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Ракета го уништи домот на лидерот на политичкото крило на Хамас во Газа

Слободен Печат - 16.05.2021

Домот на лидерот на политичкото крило на палестинското движење Хамас во Појасот Газа, Јахја Синвар, е уништен од израелска ракета, јави ТАСС, повикувајќи се на информации на ТВ каналот Ал Арабија.

Заев изрази поддршка за израел; до сега 145 мртви во појасот газа

24 Вести - 16.05.2021

На својот твитер профил премиерот Заев ја отвори темата за конфликтот во Израел и Палестина. Тој даде индиректна поддршка за Израел. „Со загриженост ги следиме случувањата во Израел и појасот Газа.

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Сител - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас”, истовремено предупредувајќи го ...

Бајден побара од Абас да ги запре ракетните напади кон Израел

Фокус - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Телма - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Слободен Печат - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Нова ТВ - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Уште 13 деца го загубија животот во нападите врз Палестина, Нетанјаху убедува дека целта им е терористичка организација

Сител - 16.05.2021

33 палестинци од кои 13 се деца се убиени во утринските воздушни напади на израелската армија во Појасот Газа. Во ударите срушени се неколку згради и витални сообракајници. Во зградите според премиерот Нетањаху имало канцеларии на исламистичката ...

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

Сител - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Уште 13 деца се убиени во Појасот Газа

Фактор - 16.05.2021

Гинат и деца во Појасот Газа. Триесет и три луѓе загинаа, од кои 13 се деца, во најсмртоносниот напад од понеделникот. Нападнати се куќи во центарот на Појасот Газа, при што се повредени 50 лица.

Израелска армија: Соочени сме со највисока стапка на ракетни напади

Либертас - 16.05.2021

Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ја контролира Газа, соопшти денеска армијата.

Радикални исламисти му се заканувале по живот на Мицкоски откако даде поддршка на Израел

Фактор - 16.05.2021

Oпозициската партија ВМРО-ДПМНЕ информира дека откако нивниот лидер Христијан Мицкоски даде поддршка на Израел, на правото на самоодбрана на Израел, тој се соочил со големи организирани напади од радикални исламистички структури кои му се закануваат ...

Се појави држава која повикува на преговори меѓу Израел и Палестина, но да се вклучат и четири други земји

Фактор - 16.05.2021

Москва им предложи на Израел и Палестина да преговараат во Русија. Претседателот на комитетот за меѓународни работи на Руската државна дума, Леонид Слуцки, изјави дека официјална Москва е подготвена да им понуди на Израел и Палестина да водат ...

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Либертас - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Иран вети поддршка на Хамас во борбата против Израел

Либертас - 16.05.2021

Техеран ќе му пружи сеопфатна поддршка на Хамас во борбата против Израел, изјави шефот на специјалните сили на иранските вооружени сили „Ал-Кудс”, кои се дел од Корпусот на исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) Исмаил Кани во телефонски разговор со ...

Ракета го уништи домот на лидерот на политичкото крило на Хамас во Газа

Вечер Прес - 16.05.2021

Домот на лидерот на политичкото крило на палестинското движење „Хамас“ во Појасот Газа, Јахја Синвар, е уништен од израелска ракета, јави ТАСС, повикувајќи се на информации на ТВ каналот „Ал Арабија“.

(Видео) Израел ја бомбардира куќата на водачот на Хамас

Либертас - 16.05.2021

Израелската војска ја бомбардира куќата на водачот на Хамас во Газа, објави „Ројтерс“. Најмалку тројца Палестинци загинаа во израелските воздушни напади врз енклавата, соопштија тамошните здравствени власти, а голем број жители се повредени.

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Либертас - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Вечер Прес - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Независен - 16.05.2021

Германија – Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира ...

Израел понуди контекст за ракетирањето на зградата со канцеларии на АП и Ал Џезира

Либертас - 16.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се огласија за нападите врз згради во Газа, при што беше уништен облакодер во кој се сместени канцелариите на Асошиејтед Прес, Ал Џезира и други меѓународни медиуми, пренесува Хина.

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“

Независен - 16.05.2021

„Железна купола“ – е името на израелскиот противракетен систем, кој последните денови се користи како никогаш порано. Што може да стори овој одбранбен систем? Како работи и колку чини? Од почетокот на новата ескалација на насилството меѓу Израелците ...

Антонио Гутереш е „шокиран“ од она што се случува во Појасот Газа

Фактор - 16.05.2021

Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право, вели г енералниот секретар на ООН Антонио Гутереш. Тој рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Појасот Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз ...

Состанок на Организацијата за исламска соработка во врска со конфликтот меѓу Израел и палестински Хамас

Либертас - 16.05.2021

Организацијата за исламска соработка составена од 57 земји, итно се состана денеска во врска со конфликтот меѓу Израел и палестински Хамас во Појасот Газа. На почетокот на состанокот министерот за надворешни работи Ријад Малки од Палестинската ...

Османи и Заев со различен став за израелско-палестинскиот конфликт

Алфа - 16.05.2021

Владата нема единствен став за израелско-палестинскиот конфликт: пред неколку дена министерот османи јасно даде поддршка за Израел, денеска премиерот преку Твитер повика на дијалог. Со загриженост ги следиме случувањата во Израел и појасот Газа.

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

Либертас - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Независен - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Бајден со предупредување до Абас да го запре ракетирањето врз Израел

+инфо - 16.05.2021

Израелските окупатори прават воени злосторства и етничко чистење против Палестинците во Ерусалим - рече Абас. Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на ...

Израелскиот премиер Нетанјаху се заблагодари и на Македонија за поддршката

Фактор - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се заблагодари и на Македонија за поддршката која ја даде во време кога тие се борат против Хамас. Тој на својот официјален Твитер им се заблагодари на 25-те држави меѓу кои се наоѓа и Македонија кои и дадоа ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Бриф - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните напади врз појасот Газа

+инфо - 16.05.2021

Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца. Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава.

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

Вечер Прес - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

„Нема безбедно место“: Новинар на Асошиетед прес го раскажува нападот на бирото во Газа

Независен - 16.05.2021

Трескавично трчање по скалите од 11-иот спрат надолу за да се избегнат бомбите што ги најавија израелските сили. Во зградата беа сместени и канцелариите на Асошиетед прес и Ал Џезира Во саботата израелските сили ја бомбардираа зградата во која беа ...

Што е Хамас: УЧК на Палестинците или терористи кои ќе станат власт!?

Во Центар - 16.05.2021

Хамас и Израел повторно се во вооружен конфликт што се заканува да прерасне во војна, четврта откако организацијата ја презеде власта во палестинскиот појас Газа и Израел ја заврши окупацијата, но не и блокадата, на тоа парче земја по должината на ...

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Либертас - 16.05.2021

– Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Вечер Прес - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

+инфо - 16.05.2021

Хамас е основана во осумдесеттите години од минатиот век и уште од своето основање се спротивставува на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) на покојниот Јасер Арафат. Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална ...

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Бриф - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“

Либертас - 16.05.2021

„Железна купола“ – е името на израелскиот противракетен систем, кој последните денови се користи како никогаш порано. Што може да стори овој одбранбен систем? Како работи и колку чини? Од почетокот на новата ескалација на насилството меѓу Израелците ...

Погледнете како функционира „Железната купола“ (ВИДЕО)

+инфо - 16.05.2021

Животно осигурување за Израелците – вака се нарекува противвоздушниот систем „Железна купола“ на социјалните мрежи. „Железна купола“ – е името на израелскиот противракетен систем, кој последните денови се користи како никогаш порано.

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“

Бриф - 16.05.2021

MИА Дојче веле – Бон „Железна купола“ – е името на израелскиот противракетен систем, кој последните денови се користи како никогаш порано. Што може да стори овој одбранбен систем? Како работи и колку чини? Од почетокот на новата ескалација на ...

Израел ја бомбардираше куќата на главниот лидер на Хамас во Газа

Независен - 16.05.2021

Војската соопшти дека ги погодила домовите на Јехије Синвар, највисокиот водач на Хамас во рамките на територијата и неговиот брат Мухамед, друг висок член на Хамас ГАЗА СИТИ – Израелската војска во неделата соопшти дека го уништила домот на ...

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

Либертас - 16.05.2021

– Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Гутереш шокиран од убивањето цивили во Газа

Независен - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

Вечер Прес - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Каде ќе удрат трева не никнува: Урнаа зграда од 11 ката како да е направена од лего коцки. Израел нема милост

Во Центар - 16.05.2021

Израелски воздушен напад уништи 11-катна зграда во градот Газа, во која се наоѓаа канцелариите на Асошиејтед прес и други меѓународни компании и медиуми, како и станови за живеење. Висококатница во Газа, во кој се наоѓаа канцелариите на Асошиејтед ...

Израелскиот премиер Нетанјаху со благодарност до Македонија за подршката во борбата против терористичката Хамас

Република - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изрази благодарност до Македонија за поддршката во борбата против терористичката Хамас. Поддршка на Натехјану дадоа и македонското МНР, како и лидерот на најголемата опозициска ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Израелскиот премиер Натенјаху со благодарност до Македонија за поддршката во борбата против терористичката организација ...

Курир - 16.05.2021

Премиерот на Израел преку својот официјален Твитер им се заблагодари на 25-те држави меѓу кои се наоѓа и Македонија кои и дадоа поддршка на земјата и нејзиното право да се заштити од терор.

Нетањаху со благодарност до Македонија за поддршката во борбата против Хамас

Lider - 16.05.2021

Како држава се заблагодарија на 25 држави „за поддршката на правото на Израел да се заштити од терор“. Израелскиот премиер Бенјамин Нетањаху и се заблагодари на Македонија за поддршката во борбата против терористичката организација Хамас.

Израел изрази благодарност за македонските политичари за поддршката на борбата против Хамас

Нетпрес - 16.05.2021

Државата Израел и израелскиот премеир Бенјамин Нетанјаху преку социјалните мрежи во неделата изразија благодарност до 25 држави во светот „за поддршката на правото на Израел да се заштити од терор“, меѓу кои се и Македонија, САД, Канада, Албанија… ...

Израелска армија: Соочени сме со највисока стапка на ракетни напади

Lider - 16.05.2021

Ескалацијата што трае веќе една недела е предизвикана од немири во источниот дел на Ерусалим Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ...

Израелска армија: Соочени сме со највисока стапка на ракетни напади

24Инфо - 16.05.2021

Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ја контролира Газа, соопшти денеска армијата.

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

24Инфо - 16.05.2021

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во градот Лод. Израел го уништи складиштето за оружје на Хамас. Израелско-палестинскиот конфликт влезе во седми ден.

Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети

Н.Македонија - 16.05.2021

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во градот Лод. Израел го уништи складиштето за оружје на Хамас. Израелско-палестинскиот конфликт влезе во седми ден.

Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

MTM - 16.05.2021

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во градот Лод. Израел го уништи складиштето за оружје на Хамас. Израелско-палестинскиот конфликт влезе во седми ден.

Генералниот секретар на ООН е згрозен сум од страдањето на цивилите во Газа

Акцент - 16.05.2021

„Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број убиени цивили, вклучително и смртта на десет членови на исто семејство, меѓу кои и деца, во израелскиот воздушен напад синоќа во кампот ал-Шати во Газа“, рече вчера портпаролот Стефан Дујарик.

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

MTM - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број убиени цивили, вклучително и смртта на десет членови од исто семејство, ...

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Centar - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број убиени цивили, вклучително и смртта на десет членови од исто семејство, ...

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Н.Македонија - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. – Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број убиени цивили, вклучително и смртта на десет членови од исто семејство, ...

Најмалку 42 загинати во новите израелски напади на Газа, срушени се три згради

MTM - 16.05.2021

Во израелски воздушни напади врз градот Газа урнати се три згради и убиени најмалку 42 лица, соопштија денес палестинските здравствени власти, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху навестува дека борбите меѓу Израел и Палестинците во Газа ќе ...

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Н.Македонија - 16.05.2021

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како што наведе, поддршката што ја покажуваат за неговата земја во конфликтот со Хамас, а меѓу нив е и Македонија.

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

24Инфо - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас”, истовремено предупредувајќи го ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Курир - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

24Инфо - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Газа не се смирува, денеска над 50 воздушни напади

Република - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Бајден: Палестинскиот претседател Махмуд Абас да го запре ракетирањето од Хамас на Израел

Денешен - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Lider - 16.05.2021

САД го сметаат Хамас за терористичка организација Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од ...

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

MTM - 16.05.2021

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како што наведе, поддршката што ја покажуваат за неговата земја во конфликтот со Хамас, а меѓу нив е и Македонија.

Поради неопходна медицинска помош на луѓето, Египет порано го отвора граничниот премин со Газа

24Инфо - 16.05.2021

Египет денеска го отвори граничниот премин со Газа, еден ден порано од планираното, со цел да се овозможи минување на студенти, луѓе на кои им е потребна медицинска помош и за други хумани случаи, пренесува Ројтерс.

Поради неопходна медицинска помош на луѓето, Египет порано го отвора граничниот премин со Газа

MTM - 16.05.2021

Египет денеска го отвори граничниот премин со Газа, еден ден порано од планираното, со цел да се овозможи минување на студенти, луѓе на кои им е потребна медицинска помош и за други хумани случаи, пренесува Ројтерс.

Нетанјаху ѝ се заблагодари на поддршка на БиХ, Џеферовиќ му порача дека се збунил

Нетпрес - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху им се заблагодари во неделата на владите на низа држави ширум ветот за поддршката која ја искажале за неговата земја во судирот со палестинското исламистичко движење Хамас, но меѓу оние на кои оваа благодарност ...

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

24Инфо - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

(ФОТО)На сред Скопје протест во поддршка на терористите од Хамас!

Lider - 16.05.2021

Париз вчера беше еден од градовите каде властите го забрани протестот за поддршка на Палестинците во Појасот Газа Во центарот на Скопје денеска се одржа протест во кој учесниците дадоа поддршка на терористите од Хамас.

Поради медицинска помош на луѓето Египет го отвора граничниот премин со Газа

Н.Македонија - 16.05.2021

Египет денеска го отвори граничниот премин со Газа, еден ден порано од планираното, со цел да се овозможи минување на студенти, луѓе на кои им е потребна медицинска помош и за други хумани случаи, пренесува Ројтерс.

Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува!

Lider - 16.05.2021

Повеќето западни влади, вклучително и Европската унија и САД, го класифицираат како терористичка организација. Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација.

Нови ракетирања од Газа, во одмазничките удари на Израел загинаа 33 Палестинци

Нетпрес - 16.05.2021

Израелската војска во воздушните удари убила 33 Палестинци, вклучително и 13 деца, во палестинската енклава Појасот Газа во неделата, тврдат палестински извори, доека ракети во седми дена продолжува ракетирање врз територијата на Израел.

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Курир - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Денешен - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Најмалку 42 загинати во новите израелски напади на Газа

Н.Македонија - 16.05.2021

Во израелски воздушни напади врз градот Газа урнати се три згради и убиени најмалку 42 лица, соопштија денес палестинските здравствени власти, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху навестува дека борбите меѓу Израел и Палестинците во Газа ќе ...

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола”

24Инфо - 16.05.2021

„Железна купола” – е името на израелскиот противракетен систем, кој последните денови се користи како никогаш порано. Што може да стори овој одбранбен систем? Како работи и колку чини? Од почетокот на новата ескалација на насилството меѓу Израелците ...

Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Нетпрес - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Поради неопходна медицинска помош на луѓето, Египет порано го отвора граничниот премин со Газа

Centar - 16.05.2021

Египет денеска го отвори граничниот премин со Газа, еден ден порано од планираното, со цел да се овозможи минување на студенти, луѓе на кои им е потребна медицинска помош и за други хумани случаи.

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Денешен - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

24Инфо - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Lider - 16.05.2021

Во објава на својата официјална страница на Твитер, косовското Министерство за надворешни работи апелира до страните во конфликтот да се воздржат од насилство и да изнајдат мировно решение.

Најмалку 42 загинати во новите израелски напади на Газа, срушени се три згради

Centar - 16.05.2021

Во израелски воздушни напади врз градот Газа урнати се три згради и убиени најмалку 42 лица, соопштија денес палестинските здравствени власти. Ова е најкрвавиот напад во жестоките борби што избувнаа пред една недела помеѓу Израел и Палестинците во ...

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

24Инфо - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран” од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран” од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Бајден му изрази загриженост но и поддршка на Нетанјаху, Абас го предупрди да престане со ракетирањата

Нетпрес - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден во саботата вечерта во телефонски разговор на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху му изразил голема загриженоста ескалацијата на насилствата и безбедноста на новинартиа, потврдувајќи го „правото на Израел да се ...

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

Денешен - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Израелската војска тврди дека Хамас истрелале околу 3.000 ракети кон Израел

Република - 16.05.2021

Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ја контролира Газа, соопшти денеска армијата.

Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Точка - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Кој го вооружува Хамас?

Кајгана - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Поради неопходна медицинска помош на луѓето, Египет порано го отвора граничниот премин со Газа

Точка - 16.05.2021

Египет денеска го отвори граничниот премин со Газа, еден ден порано од планираното, со цел да се овозможи минување на студенти, луѓе на кои им е потребна медицинска помош и за други хумани случаи, пренесува Ројтерс.

Нови воздушни напади во Појасот Газа, загинати и повредени десетици деца

Кајгана - 16.05.2021

Газа, 16 мај 2021 (МИА) – Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз Појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца.

(Видео) Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети, бројот на загинати и повредени расте

Точка - 16.05.2021

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во градот Лод. Израел го уништи складиштето за оружје на Хамас. Израелско-палестинскиот конфликт влезе во седми ден.

Нови ракетирања од Газа, во одмазничките удари на Израел загинаа 33 Палестинци

Точка - 16.05.2021

Израелската војска во воздушните удари убила 33 Палестинци, вклучително и 13 деца, во палестинската енклава Појасот Газа во неделата, тврдат палестински извори, доека ракети во седми дена продолжува ракетирање врз територијата на Израел.

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Точка - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број убиени цивили, вклучително и смртта на десет членови од исто семејство, ...

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Кајгана - 16.05.2021

„Железна купола“ – е името на израелскиот противракетен систем, кој последните денови се користи како никогаш порано. Што може да стори овој одбранбен систем? Како работи и колку чини? Од почетокот на новата ескалација на насилството меѓу Израелците ...

Состанок на Организацијата за исламска соработка во врска со конфликтот меѓу Израел и палестински Хамас

Опсервер - 16.05.2021

Организацијата за исламска соработка составена од 57 земји, итно се состана денеска во врска со конфликтот меѓу Израел и палестински Хамас во Појасот Газа. На почетокот на состанокот министерот за надворешни работи Ријад Малки од Палестинската ...

Израелската војска влезе во Појасот Газа

Zoom - 16.05.2021

Израелската армија објави дека нејзини припадници синоќа влегле во Појасот Газа, како дел од операцијата против палестинското екстремистичко движење Хамас, кое управува со таа територија. „Израелските воздушни и копнени сили изведуваат напад во ...

Израелската армија прво објави, па демантираше дека влегла во појасот Газа

Zoom - 16.05.2021

Израелската армија рано изутрината објави дека не влегла во појасот Газа, како што соопшти претходно, посочувајќи на погрешно разбраната „внатрешна комуникација“. Набргу по полноќ по локално време, израелската армија испрати порака до медиумите дека ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Опсервер - 16.05.2021

– Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

ВИДЕО: Израелската армија ја бомбардираше зградата каде се сместени телевизиите на Ал Џезира, АП и други

Zoom - 16.05.2021

Израелската армија во денешниот воздушен напад уништи 13-катна зграда, во која се сместени канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и американската новинска агенција Асошиејтед прес во Појасот Газа.

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

Опсервер - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Ракета го уништи домот на лидерот на политичкото крило на Хамас во Газа

MakPress - 16.05.2021

Домот на лидерот на политичкото крило на палестинското движење „Хамас“ во Појасот Газа, Јахја Синвар, е уништен од израелска ракета, јави ТАСС, повикувајќи се на информации на ТВ каналот „Ал Арабија“.

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Zoom - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

MakPress - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Опсервер - 16.05.2021

– Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

Бизнис Вести - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Израелска армија: Соочени сме со највисока стапка на ракетни напади

MakPress - 16.05.2021

Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ја контролира Газа, соопшти денеска армијата.

Заев: Со загриженост ги следиме случувањата во Израел и појасот Газа, дијалогот е решение

Локално - 16.05.2021

„Со загриженост ги следиме случувањата во Израел и појасот Газа. Животите на луѓето се бесценети и затоа насилството треба да запре. Не смее да има толеранција за антисемитистички напади. Не смее да има толеранција за напади врз цивили на која било ...

Израелските сили со две ракети погодија медицински центар во Газа

Локално - 16.05.2021

Продолжуваат судирите во појасот Газа. Израелските сили со две ракети погодија здравствен центар во Газа, известува нивното Министерство за здравство. Поголема штета е предизвикана на објектот, а засега нема податоци за нови жртви.

По Мицкоски и Османи и Заев со осуда за нападите на Хамас врз Израел

Expres - 16.05.2021

Откако лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и министерот за надворешни работи Бујар Османи дадоа поддршка за Израел поради нападите од Хамас кои доаѓаат од палестинската територија Газа и премиерот со реакција против нападите во кои губат ...

Иран вети поддршка на Хамас во борбата против Израел

MakPress - 16.05.2021

Техеран ќе му пружи сеопфатна поддршка на Хамас во борбата против Израел, изјави шефот на специјалните сили на иранските вооружени сили „Ал-Кудс”, кои се дел од Корпусот на исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) Исмаил Кани во телефонски разговор со ...

Најмалку 136 убиени во Газа, од нив 34 се деца, шести ден од конфликтот Хамас-Израел, без знаци за крај

Zoom - 16.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Бизнис Вести - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Нетанјаху: Уништената зграда во Појасот Газа е совршено легитимна цел

Локално - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во неделата ги отфрли критиките за насочување кон зграда со канцеларии на странски медиуми во Газа, велејќи дека тaа е совршено легитимна цел, бидејќи во неа се криел Хамас, кој го потценил одговорот на ...

Најмалку 40 лица загинати и 50 ранети во денешните израелски воздушни напади врз појасот Газа

MakPress - 16.05.2021

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. Меѓу жртвите има 12 жени и осум деца. Повеќето повредени се исто така жени и деца.

Израелска армија: Соочени сме со највисока стапка на ракетни напади

Опсервер - 16.05.2021

Израел се соочи со највисок број на ракетни напади на своја територија за време на последното конфронтирање со палестинската исламистичка група Хамас, која ја контролира Газа, соопшти денеска армијата.

Состанок на Организацијата за исламска соработка во врска со конфликтот меѓу Израел и палестински Хамас

MakPress - 16.05.2021

Организацијата за исламска соработка составена од 57 земји, итно се состана денеска во врска со конфликтот меѓу Израел и палестински Хамас во Појасот Газа. На почетокот на состанокот министерот за надворешни работи Ријад Малки од Палестинската ...

Дојче веле: Кој е Хамас, од кого има поддршка и како се вооружува

MakPress - 16.05.2021

Во минатото, многу германски медиуми го нарекуваа Хамас радикална исламистичка организација. Меѓутоа, неодамна, кога повторно се разгореа борбите меѓу Израел и Газа, медиумите го нарекоа Хамас исламистичка терористичка група, констатира Дојче веле.

Нетанјаху: Израел ќе продолжи да возвраќа силно на нападите на Хамас

Локално - 16.05.2021

На седмиот ден од израелско-палестинскиот конфликт, израелскиот премиер во заминување Бенјамин Нетанјаху вети дека Израел „ќе продолжи да возвраќа силно“ на ракетните напади на Хамас. Најмалку тројца Палестинци загинаа во денешните воздушни напади ...

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“

Опсервер - 16.05.2021

16 мај 2021 Дојче веле – Бон „Железна купола“ – е името на израелскиот противракетен систем, кој последните денови се користи како никогаш порано. Што може да стори овој одбранбен систем? Како работи и колку чини? Од почетокот на новата ескалација ...

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

Опсервер - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

ФОТО: Премиерот на Израел се заблагодари на поддршката која ја добива за нападите врз Газа, меѓу нив и Северна ...

Zoom - 16.05.2021

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху преку твитер се заблагодари на државите чии функционери изразиле поддршка до оваа земја во нападите врз Појасот Газа. Една од земјите е и Северна Македонија.

Израелскиот премиер Нетанјаху со благодарност до Македонија за подршката во борбата против терористичката Хамас

PressingTV - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изрази благодарност до Македонија за поддршката во борбата против терористичката Хамас. Поддршка на Натехјану дадоа и македонското МНР, како и лидерот на најголемата опозициска ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Најмалку 23 лица загинаа во израелските воздушни напади врз Газа денес, 50 ​​ранети, цел домот на лидерот на Хамас

Порта - 16.05.2021

Најмалку 23 лица загинаа денеска во израелските воздушни напади врз Газа, каде беа уништени три згради, соопштија лекарите. Тоа е најтешкиот единствен напад од почетокот на судирите меѓу Израел и милитантниот Хамас пред една недела, пренесува АП.

Нетанјаху се заблагодари за поддршката на Израел, на списокот земји и С.Македонија

Локално - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска им се заблагодари на Твитер на земјите кои го поддржаа Израел во последните судири со Палестинците, вклучително и три земји од Западен Балкан.

„Iron Dome“: Што се може да издржи израелскиот антиракетен систем

MakPress - 16.05.2021

„Железна купола“ – е името на израелскиот противракетен систем, кој последните денови се користи како никогаш порано. Што може да стори овој одбранбен систем? Како работи и колку чини? Од почетокот на новата ескалација на насилството меѓу Израелците ...

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

Опсервер - 16.05.2021

– Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Премиерот на Израел: Нападите на Газа ќе продолжат се додека Хамас го ракетира Израел

Expres - 16.05.2021

Израелско-палестнскиот конфликт влегува во седмиот ден. Вкупно 153 жртви од кои 42 деца. Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху истакна дека ќе продолжат жестоко да одговараат на ракетните напади од Газа.

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

Бизнис Вести - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран” од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран” од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Бизнис Вести - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас”, истовремено предупредувајќи го ...

Египет ја отвори границата да може да се евакуираат повредените од Појасот Газа

Zoom - 16.05.2021

Египет денеска ја отвори својата копнена граница со Појасот Газа и испрати десет амбуланти во палестинската енклава за евакуација на ранетите во палестинско-израелскиот конфликт, пренесуваат агенциите.

ФОТО: Премиерот на Израел се заблагодари на поддршката која ја добива за нападите врз Газа, меѓу нив и Северна ...

4NEWS - 16.05.2021

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху преку твитер се заблагодари на државите чии функционери изразиле поддршка до оваа земја во нападите врз Појасот Газа. Една од земјите е и Северна Македонија.

Бајден го предупреди палестинскиот претседател Абас да го запре ракетирањето

Frontline - 16.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден изрази голема загриженост до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во врска со ескалацијата на насилството, потврдувајќи го „правото на Израел да се брани од нападите на Хамас“, истовремено предупредувајќи го ...

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

Frontline - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Про-палестински протести денеска имаше и во Скопје

Zoom - 16.05.2021

Над 30 лица го загубија животот, меѓу кои 13 деца во најсмртоносните напади на израелската армија во Газа од почетокот на бомбардирањата во понеделникот. Вкупниот број на жртви во Газа се искачи на 181, од кои 52 деца.

Гутереш: Секој неселективен напад врз цивилни и медиумски структури го крши меѓународното право

MakPress - 16.05.2021

Генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш рече дека е „шокиран“ од цивилните жртви во Газа и „длабоко шокиран“ од израелскиот напад врз зградата во која се сместени канцелариите на меѓународните медиуми, изјави неговиот портпарол Стефан Дујарик.

Сериозни обвинувања на поранешниот сојузник на Нетанјаху: „Влезе во конфликт со Хамас за да издејствува нови избори“

Локално - 16.05.2021

Лидерот на партијата „Нашиот дом Израел“, Авигдор Либерман, го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху дека влегол во конфликт со Хамас со цел да издејствува нови избори во земјата. Во саботата во интервју за „Канал 12“, поранешниот сојузник на ...

Израелските воздушни сили го срамнија со земја виталниот пат во Појасот Газа

Локално - 16.05.2021

Израелското воено воздухопловство изврши ракетни напади врз голем број згради и витални патишта во појасот Газа во раните утрински часови. Фотографиите објавени од жители и новинари во Газа покажуваат дека по бомбардирањето, останал кратер кој ...

Влада на Косово: Израел има право да се брани од нападите на Хамас

MakPress - 16.05.2021

Владата на Косово смета дека Израел има право да го штити својот народ од, како што наведува, над 2.000 ракети испукани само од палестинската организација Хамас, во актулениот конфликт меѓу двете земји во Појасот Газа, јави дописникот на МИА од ...

Нетанјаху и рече фала на Македонија, други бараат уништување

Expres - 16.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху им се заблагодари на 25 земји кои дадоа поддршка на Израел во конфликтот со Хамас. “🇺🇸🇦🇱🇦🇺🇦🇹🇧🇦🇧🇷🇧🇬🇨🇦🇨🇴🇨🇾🇨🇿🇬🇪🇩🇪🇬🇹🇭🇳🇭🇺🇮🇹🇱🇹🇲🇩🇳🇱🇲🇰🇵🇾🇸🇮🇺🇦🇺🇾 Ви благодариме што решително стоите со 🇮🇱 и го поддржувате нашето право на ...

Израелската армија уништи зграда со канцеларии на АП и Ал Џезира во Газа

MakPress - 16.05.2021

Израелската армија во денешниот воздушен напад уништи 13-катна зграда, во која се сместени канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и американската новинска агенција Асошиејтед прес во Појасот Газа.

Засега нема преговори меѓу Хамас и Израел

MakPress - 16.05.2021

Во моментов не се водат преговори за прекин на огнот во Појасот Газа, соопшти денеска израелското државно радио Кан, повикувајќи се на висок извор во еврејската држава. „Сега не зборуваме за прекин на огнот“, беше цитиран претставникот на државните ...

Нов хаос во Израел и Газа, неуспех на мировната операција (ВИДЕО)

Expres - 16.05.2021

Пропаднаа обидите на повеќе блискоисточни фактори да постигнат договор за примирје меѓу Израел и Хамас по неколку дневните судири во кои загинаа над 160 лица, повредени се повеќе стотици а раселени се десетина илјади луѓе.

Македонија да не зазема страни во светските судири – пишува Свето Тоевски

Expres - 16.05.2021

Вчерашната изјава на Христијан Мицковски, како лидер на водечката опозициска партија ВМРО ДПМНЕ, со поддршка на „правото на Израел за заштита и одбрана на своето население и територија од нападите на терористичката организација Хамас“ го ...

Израел се огласи за ракетирањето на зградата со канцеларии на АП и Ал Џезира

MakPress - 16.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се огласија за нападите врз згради во Газа, при што беше уништен облакодер во кој се сместени канцелариите на Асошиејтед Прес, Ал Џезира и други меѓународни медиуми, пренесува Хина.

Израелски авиони ја уништија зградата на „Ал Џазира“ во Газа

Сакам да кажам - 15.05.2021

Израелски авиони уништија висококатница во која беа сместени редакциите на „Ал Џазира“, агенцијата АП и на други медиуми во последните жестоки бомбардирања на Газа. Тие го извршија нападот речиси еден час откако војската им нареди на луѓето да ја ...

Конфликт Израел – Газа: САД во посредничка мисија

Deutsche Welle - 15.05.2021

По неуспешниот обид на Египет да посредува во конфликтот меѓу Израел и Хамас, САД стартуваат мисија за деескалација на ситуацијата. Американски дипломат треба да се сретне во претставници на двете страни.

Бајден, во разговор со Нетенјаху, изразил загриженост за цивилните жртви

360 степени - 15.05.2021

Американскиот претседател се заложил и за безбедностна новинарските екипи во критичниот регион Американскиот претседател Џо Бајден и израелски премиер Бенјамин Нетанјаху повторно разговараа денеска, додека ескалираат насилствата меѓу Израел и ...

Израел се потпира на еден од најнапредните одбранбени системи на светот за да се спаси од ракетите на Хамас

Сакам да кажам - 15.05.2021

Најжестоките ракетирања помеѓу Израел и Хамас во изминатите години создадоа драматични снимки на конфронтација на небото над регионот. Повеќе од 2.000 ракети се испукани од Газа кон Израел откако почнаа борбите во понеделникот и израелската војска ...

Десетчлено семејство загина во бомбардирањата на израелските авиони на Газа додека САД се обидуваат да почнат преговори ...

Сакам да кажам - 15.05.2021

Десет члена на едно семејство загинаа во Газа во најсмртоносниот напад на израелската војска од почетокот на бомбардирањата во понеделникот, додека САД испратија специјален претставник да посредува во постигнување на примирје.

Десетчлено семејство убиено во израелски напад во Газа

360 степени - 15.05.2021

Десет члена на едно семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот појас Газа. Осум деца и две жени беа убиени кога проектил истрелан од израелски борбен авион им ја уништи нивната куќа во бегалскиот камп Ал Шати.

ВИДЕО I Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените лица на единствениот излез што не е под ...

Слободен Печат - 15.05.2021

Египет денеска ја отвори својата копнена граница со Појасот Газа и испрати десет амбуланти во палестинската енклава за евакуација на ранетите во палестинско-израелскиот конфликт, пренесуваат агенциите.

Израел понуди контекст за ракетирањето на зградата со канцеларии на АП и Ал Џезира

ТВ21 - 15.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се огласија за нападите врз згради во Газа, при што беше уништен облакодер во кој се сместени канцелариите на Асошиејтед Прес, Ал Џезира и други меѓународни медиуми, пренесува Хина.

Израелски ракети ја погодија зградата на просториите на АП и Ал џезира (ВИДЕО)

МКД - 15.05.2021

Израел во воздушен напад во Газа ја уништи кулата ал-Џалаа, во која се наоѓаа канцелариите на катарската телевизија Ал џезира и агенцијата Асошиејтед прес. Нападот беше најавен и израелската армија им даде на медиумските работници еден час да ја ...

Вашингтон му порача на Израел: „Безбедноста на новинарите е ваша најголема одговорност“

ТВ21 - 15.05.2021

Портпаролот на Белата куќа Џен Псаки вечерва изјави дека Соединетите држави му порачале на Израел да ја осигури безбедноста на новинарите, откако армијата на земјата уништи пасијанс во Газа во кој се наоѓаа повеќе странски бироа, вклучително и ...

Египет ја отвори границата со Газа, за да овозможи евакуација на населението

Канал5 - 15.05.2021

Египет ја отвори својата копнена граница со Газа и испрати десет амбулантни возила во палестинската енклава за евакуација на ранетите во палестинско-израелскиот конфликт. „Официјален Каиро направи исклучок и ја„ отвори границата Рафах за премин на ...

МНР препорачува да не се патува во Израел, САД се вклучува во посредничка мисија

Сител - 15.05.2021

Македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит низ Израел. Повикот на македонското МНР е поради екслаирање на конфликот Израел-Газа. Шестти ден по ред летаат ракети од двете страни, додека американските и арапските дипломати се ...

Израелците урнаа висококатница,каде било седиштето на Ал-Џезаира и агенциите АП и ФП (ВИДEO)

Канал5 - 15.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИД) објавија напади врз згради во Газа, уништувајќи го облакодерот во кој се сместени канцелариите на Ал Џезира и светските агенции Асошиетед Прес и Франс Прес. Нивниот пост го пренесуваме во целост од социјалните мрежи.

(ВИДЕО) Израелците урнаа висококатница каде што е сместено седиштето на Ал-Џезира и агенциите АП и ФП

Фокус - 15.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИД) објавија напади врз згради во Газа, уништувајќи го облакодерот во кој се сместени канцелариите на Ал Џезира и светските агенции Асошиетед Прес и Франс Прес. Нивниот пост го пренесуваме во целост од социјалните мрежи.

Преговорите за примирје започнуваат, но насилствата се засилуваат во Газа и Западниот Брег

Телма - 15.05.2021

Американски дипломатски претставник пристигна денеска во Тел Авив за да изврши притисок врз двете страни да ги запрат насилствата. Најмалку 150 лица загинаа во Појасот Газа, но и Западниот Брег каде што се прелееја судирите, додека во Израел загинаа ...

Шести ден од воениот конфликт меѓу Израел и Хамас - се бројат жртви, сад во мисија за прекин на насилството

24 Вести - 15.05.2021

И во петтата ноќ од воениот конфликт Израел - Хамас црн биланс на жртви. Израелските борбени авиони и на шестиот ден - рано утрово повторно ја нападнаа Газа, а Хамас возврати со ракети кон Израел.

Израелската армија уништи зграда со канцеларии на АП и Ал Џезира во Газа

ТВ21 - 15.05.2021

Израелската армија во денешниот воздушен напад уништи 13-катна зграда, во која се сместени канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и американската новинска агенција Асошиејтед прес во Појасот Газа.

ВИДЕО l Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“, „Асошиејтед Прес“ и „Франс Прес“

Слободен Печат - 15.05.2021

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински агенции „Асошиејтед Прес“ и „Франс Прес“. Нападот бил најавен и на медиумските работници им бил даден еден час ...

Белата куќа: Безбедноста на новинарите е најголема одговорност на Израел

Канал5 - 15.05.2021

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, вечерва изјави дека Соединетите држави му порачале на Израел да ја осигури безбедноста на новинарите, откако армијата на земјата уништи облакодер во Газа, во кој се наоѓале повеќе странски агенции.

Израел за ракетирањето на зградата со канцеларии на АП и Ал Џезира: Кога Хамас ќе смести воен имот внатре во таква ...

Слободен Печат - 15.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се огласија за нападите врз згради во Газа, при што беше уништен облакодер во кој се сместени канцелариите на Асошиејтед Прес, Ал Џезира и други меѓународни медиуми, пренесува Хина.

ВИДЕО: Се појави снимка, за 10 секунди ја снема зградата која беше седиште на неколку медиуми, по ракетирањето од ...

ТВ21 - 15.05.2021

Бомбардирањето на Израел врз Појасот Газа влезе во шестиот ден по ред, со воздушни напади кои го погодија бегалскиот камп каде беа убиени најмалку 10 Палестинци – осум деца, две жени и израмнувајќи високи згради во кои се сместени канцелариите на ...

Израелците објавија како ја бомбардираат куќата на вториот човек на Хамас (ВИДЕО)

Канал5 - 15.05.2021

Израел ја бомбардира куќата на вториот човек на Хамас. Израелските одбранбени сили го потврдија бомбардирањето на куќата на Халил ал Хај, заменик-водачот на Хамас во Појасот Газа и објавија видео од нападот.

Апасиев до Мицкоски: Хамас за Палестинците е она што е ВМРО за Македонците!

МКД - 15.05.2021

„Ај бе некој нека му каже на Мицко дека Хамас за Палестинците, е она што е ВМРО за Македонците! И плус, нека го поучи дека и Арапите се семити“, реагира лидерот на Левица Димитар Апасиев на фејсбук-постот на Христијан Мицкоски , лидерот на ...

Белата куќа го критикува Израел: Безбедноста на новинарите е клучна

МКД - 15.05.2021

Соединетите Држави го критикуваа Израел за ракетирањето на зградата во која се сместени канцелариите на медиумите АП и Ал џезира. „Ние директно им порачавме на Израелците дека осигурувањето безбедност на новинарите и независните медиуми е најважната ...

Шести ден од конфликтот Израел – Газа, без знаци за крај

Слободен Печат - 15.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

Шести ден од конфликтот Израел-Газа, без знаци за крај

Сител - 15.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

Израел објави снимка од напад од Хамас: „Убиваат и палестински цивили, меѓу кои и деца“ (ВИДЕО)

МКД - 15.05.2021

Израелските борбени авиони рано утрово повторно ја нападнаа Газа, а Хамас возврати со ракети кон Израел во петтата ноќ од конфликтот, додека американските и арапските дипломати се обидуваат да најдат начини за прекин на насилството.

Израелците објавија снимка од ракетниот напад на Хамас: ова нема да помине без одговор (ВИДЕО)

Канал5 - 15.05.2021

Израелските борбени авиони ја нападнаа Газа рано утрово, а Хамас возврати со истрелување ракети кон Израел петта ноќ од конфликтот, додека американските и арапските дипломати се обидуваат да најдат начини да го запрат насилството.

Израел ги интензивира нападите во Газа

Р.С.Европа - 15.05.2021

Израел денеска ги засили нападите врз Газа откако избувна насилството на Западниот брег и по должината на границата со Либан кои резултираа со внатрешни граѓански немири меѓу арапските и еврејските граѓани.

Нетанјаху: Конфликтот со Хамас во Газа се уште не е завршен

Нова ТВ - 15.05.2021

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас во Газа, по силното бомбардирање насочено кон исламистите во палестинската енклава.

Израелците од утрово ја напаѓаат Газа, убиено е десетчлено семејство (ВИДЕО)

Канал5 - 15.05.2021

Израелските борбени авиони ја нападнаа Газа рано утрово, а Хамас возврати со истрелување ракети кон Израел петта ноќ од конфликтот, додека американските и арапските дипломати се обидуваат да најдат начини да го запрат насилството.

Израелската армија уништи објект на военото разузнавање на Хамас во Газа

Сител - 15.05.2021

Израелски борбени авиони грантираа објект на военото разузнавање на Хамас во северниот дел на појасот Газа. Тоа го објави армиската прес-служба. „Во текот на ноќта, израелската армија погодија военоразузнавачки објект на терористичката организација ...

Израелската армија уништи објект на военото разузнавање на Хамас во Газа

Слободен Печат - 15.05.2021

Израелски борбени авиони грантираа објект на военото разузнавање на Хамас во северниот дел на појасот Газа. Тоа го објави армиската прес-служба. „Во текот на ноќта, израелската армија погодија военоразузнавачки објект на терористичката организација ...

Египет испрати амбулантни возила во Газа да пренесат ранети

ТВ21 - 15.05.2021

Египет испрати 10 амбулантни возила во Газа денеска за да пренесат ранети од израелските бомбардирања за лекување во египетски болници, соопштија медицински и безбедносни извори. Амбулантните возила влегоа во Газа преку преминот Рафах, кој инаку е ...

Египет испрати амбулантни возила во Газа да пренесат ранети

Слободен Печат - 15.05.2021

Египет испрати 10 амбулантни возила во Газа денеска за да пренесат ранети од израелските бомбардирања за лекување во египетски болници, соопштија медицински и безбедносни извори. Амбулантните возила влегоа во Газа преку преминот Рафах, кој инаку е ...

Мицкоски: Внимателно ја следиме состојбата во Израел, неприфатлив е ракетен напад од Газа

Слободен Печат - 15.05.2021

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно ...

Откриена е заднината на големата израелска акција: „Веста за инвазијата беше стапица“

МКД - 15.05.2021

Во 40-минутниот напад врз мрежата тунели на Хамас во Газа во четвртокот вечерта Израел уништи километри од тунелите и се верува дека убил десетици борци на Хамас. Токму оваа акција, се надеваат во Израел, може да биде решавачката фаза на жестокиот ...

Десет членови на семејство убиени во израелски напад во појасот Газа

Слободен Печат - 15.05.2021

Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот појас Газа, јавија француски медиуми повикувајќи се на палестинските здравствени власти. Осум деца и две жени беа убиени кога проектил истрелан од израелски борбен ...

Шести ден од конфликтот Израел – Газа, без знаци за крај

Нова ТВ - 15.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

Израелско-Палестинскиот конфликт и на шестиот ден не покажува знаци за крај

Телма - 15.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

Насилството во Газа и Израел не стивнува, израелската армија објави драматично видео од нападот и рече – „Ова нема да ...

ТВ21 - 15.05.2021

Израелски авиони повторно ја нападнаа Газа во саботата рано наутро, а Хамас возврати со истрелување ракети кон Израел петтата ноќ од конфликтот, додека американски и арапски дипломати се обидоа да најдат начини да стават крај на насилството.

Македонското МНР сугерира да не се патува во Израел

Р.С.Европа - 15.05.2021

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР), имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат патувања во, или транзит низ таа земјата, соопшти денеска Министерството.

Гутереш повика на итен прекин на непријателствата во Израел и во појасот Газа

Слободен Печат - 15.05.2021

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на итен прекин на непријателствата во Израел и Појасот Газа, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дижарик. „Генералниот секретар апелира до двете страни веднаш да ги запрат борбите во Газа и Израел”, ...

Нетанјаху до Бајден: Избегнуваме да повредиме невини

Канал5 - 15.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопштил на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда на луѓе кои не се вклучени во борбата против Хамас и другите групи во Појасот Газа,соопштил неговиот ...

Мицкоски: Внимателно ја следиме состојбата во Израел

Канал5 - 15.05.2021

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно ...

Мицкоски: Неприфатлив е ракетниот напад од Газа кон Израел

МКД - 15.05.2021

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно ...

Десет членови на семејство убиени во израелски напад во појасот Газа

Сител - 15.05.2021

Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот појас Газа, јавија француски медиуми повикувајќи се на палестинските здравствени власти. Осум деца и две жени беа убиени кога проектил истрелан од израелски борбен ...

Осум деца и две жени од исто семејство убиени во израелски напад во појасот Газа

Фокус - 15.05.2021

Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот појас Газа, јавија француски медиуми повикувајќи се на палестинските здравствени власти. Осум деца и две жени беа убиени кога проектил истрелан од израелски борбен ...

Осум деца и две жени од исто семејство убиени во израелски напад во појасот Газа

24 Вести - 15.05.2021

Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот појас Газа, јавија француски медиуми повикувајќи се на палестинските здравствени власти. Осум деца и две жени беа убиени кога проектил истрелан од израелски борбен ...

Десет членови на семејство убиени во израелски напад во појасот Газа

ТВ21 - 15.05.2021

Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот појас Газа, јавија француски медиуми повикувајќи се на палестинските здравствени власти. Осум деца и две жени беа убиени кога проектил истрелан од израелски борбен ...

Бразилец во Израел остана без дом - Хамас му го урна апартманот: Чудо е што сум жив!

Sport 1 - 15.05.2021

Бразилскиот фудбалер Хигор Видал, член на израелски Макаби Петах Тиква остана без дом во хаосот кој деновиве се случува на Блискиот исток во жестоките судири на Израел со Хамас и взаемното ракетирање, по што околу 200 жртви има од вооружениот судир.

ДЕСЕТ ЧЛЕНА НА ЕДНО СЕМЕЈСТВО СЕ УБИЕНИ: Израел не попушта пред нападите на Хамас

Фактор - 15.05.2021

Израелската армија уништи објект на военото разузнавње на Хамас во Газа, од појасот Газа ракети кон градот Бер Шева. Палестинските радикали утрово продолжија со ракетен напад врз големиот град Бер Шева во јужен Израел, соопшти прес-службата на ...

Мицкоски: Внимателно ја следиме состојбата во Израел, неприфатлив е ракетен напад од Газа кон Израел

Либертас - 15.05.2021

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно ...

Десет членови на семејство убиени во израелски напад во појасот Газа

Либертас - 15.05.2021

Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот појас Газа, јавија француски медиуми повикувајќи се на палестинските здравствени власти. Осум деца и две жени беа убиени кога проектил истрелан од израелски борбен ...

(Видео) Израелската армија уништи зграда со канцеларии на АП и Ал Џезира во Газа

Либертас - 15.05.2021

Израелската армија во денешниот воздушен напад уништи 13-катна зграда, во која се сместени канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и американската новинска агенција Асошиејтед прес во Појасот Газа.

Шести ден од конфликтот Израел – Газа, без знаци за крај

Либертас - 15.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

Апасиев реагираше на коментарите за светска политика на Мицковски

Пулс24 - 15.05.2021

Мицковски се одважи да коментира и за состојбата во Израел. Тоа предизвика повеќе реакции. Ја издвојуваме реакцијата на Апасиев: Дај бе некој нека му каже на Мицко дека ХАМАС за Палестинците, е она што е ВМРО за Македонците! p.s.

Израел објави снимка од напад од Хамас: „Убиваат и палестински цивили, меѓу кои и деца“

Пулс24 - 15.05.2021

Израел објави снимка од напад од Хамас: „Убиваат и палестински цивили, меѓу кои и деца“ (ВИДЕО) Израелските борбени авиони рано утрово повторно ја нападнаа Газа, а Хамас возврати со ракети кон Израел во петтата ноќ од конфликтот, додека ...

Шести ден од конфликтот Израел – Газа, без знаци за крај

Вечер Прес - 15.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

Шести ден од конфликтот Израел – Газа, без знаци за крај

+инфо - 15.05.2021

Најмалку 136 лица се убиени во Газа од почетокот на непријателствата во понеделникот, од кои 34 деца и 21 жена, со уште 950 ранети, соопштија палестинските медицински лица. Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските ...

Израел ја сруши зградата на АП и на Ал Џезира во Газа

+инфо - 15.05.2021

Израел „ја уништи кулата Џала во Појасот Газа, во која се наоѓа канцеларијата на Ал Џезира и канцелариите на други меѓународни медиуми“, објави на Твитер „Ал Jезира“, а новинар на АП рече дека армијата го предупредила сопственикот на зградата пред ...

Некој нека му каже на Мицко дека Хамас за Палестинците, е она што е ВМРО за Македонците, вели Апасиев

Фактор - 15.05.2021

Некој нека му каже на Мицко дека Хамас за Палестинците, е она што е ВМРО за Македонците! И плус, нека го поучи дека и Арапите се семити“, реагира претседателот на Левица, Димитар Апасиев за ставот на Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, дека ...

Израелската армија уништи објект на военото разузнавње на Хамас во Газа, од појасот Газа ракети кон градот Бер Шева

Либертас - 15.05.2021

– Израелски борбени авиони грантираа објект на военото разузнавање на Хамас во северниот дел на појасот Газа. Тоа го објави армиската прес-служба. „Во текот на ноќта, израелската армија погодија военоразузнавачки објект на терористичката ...

Израелската армија уништи објект на военото разузнавње на Хамас во Газа, од појасот Газа ракети кон градот Бер Шева

Вечер Прес - 15.05.2021

Израелски борбени авиони грантираа објект на военото разузнавање на Хамас во северниот дел на појасот Газа. Тоа го објави армиската прес-служба. „Во текот на ноќта, израелската армија погодија военоразузнавачки објект на терористичката организација ...

Засега нема преговори меѓу Хамас и Израел

Вечер Прес - 15.05.2021

Во моментов не се водат преговори за прекин на огнот во Појасот Газа, соопшти денеска израелското државно радио Кан, повикувајќи се на висок извор во еврејската држава. „Сега не зборуваме за прекин на огнот“, беше цитиран претставникот на државните ...

Гутереш повика на итен прекин на непријателствата во Израел и во појасот Газа

Либертас - 15.05.2021

– Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на итен прекин на непријателствата во Израел и Појасот Газа, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дижарик. „Генералниот секретар апелира до двете страни веднаш да ги запрат борбите во Газа и Израел“, ...

Гутереш повика на итен прекин на непријателствата во Израел и во појасот Газа

Вечер Прес - 15.05.2021

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на итен прекин на непријателствата во Израел и Појасот Газа, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дижарик. „Генералниот секретар апелира до двете страни веднаш да ги запрат борбите во Газа и Израел“, ...

Израелската армија уништи зграда со канцеларии на АП и Ал Џезира во Газа

Вечер Прес - 15.05.2021

Израелската армија во денешниот воздушен напад уништи 13-катна зграда, во која се сместени канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и американската новинска агенција Асошиејтед прес во Појасот Газа.

Египет испрати амбулантни возила во Газа да пренесат ранети

Либертас - 15.05.2021

– Египет испрати 10 амбулантни возила во Газа денеска за да пренесат ранети од израелските бомбардирања за лекување во египетски болници, соопштија медицински и безбедносни извори. Амбулантните возила влегоа во Газа преку преминот Рафах, кој инаку е ...

Египет испрати амбулантни возила во Газа да пренесат ранети

Вечер Прес - 15.05.2021

Египет испрати 10 амбулантни возила во Газа денеска за да пренесат ранети од израелските бомбардирања за лекување во египетски болници, соопштија медицински и безбедносни извори. Амбулантните возила влегоа во Газа преку преминот Рафах, кој инаку е ...

Шести ден од конфликтот Израел – Газа, без знаци за крај

Бриф - 15.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили врз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

КАИРО НАПРАВИ ИСКЛУЧОК: Египет ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените

Фактор - 15.05.2021

Египет денеска ја отвори границата со Газа поради евакуација на повредените лица на единствениот излез што не е под контрола на Израел. Земјата испрати десет амбуланти во палестинската енклава за евакуација на ранетите во палестинско-израелскиот ...

Мицкоски: Внимателно ја следиме состојбата во Израел

+инфо - 15.05.2021

„Изразуваме длабоко сочувство за секој изгубен живот и посакуваме што побрза деeскалација на состојбите, што би значело мирен и безбеден живот за сите граѓани во тој регион“, напиша на Фејсбук лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски.

Внимателно ја следиме состојбата во Израел: Мицкоски со апел кон израелските политички лидери да дејствуваат против ...

ММС - 15.05.2021

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно ...

Мицкоски: Внимателно ја следиме состојбата во Израел, неприфатлив е ракетен напад од Газа кон Израел

Вечер Прес - 15.05.2021

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно ...

Израел ја урна зградата во Газа каде беа редакциите на Ал Џезира, АП и Франс прес (Видео)

Независен - 15.05.2021

Дванаесеткатницата во Газа со канцеларии на медиумски куќи, катарската телевизија Ал Џезир“ и новинските агенции Асошиејтед прес и Франс прес урната е денеска со израелски проектили, објави очевиден од агенцијата Ројтерс.

Како Израел го измами Хамас со објавата за копнен напад

Независен - 15.05.2021

Израелската војка не само што ги изманипулира милитантите на Хамас да влезат во рововите и тунелите и потоа да ги бомбардира со 160 авиони, туку и дописниците на големите странски медиуми ЕРУСАЛИМ – Непосредно по полноќ во петокот, израелската ...

Десет членови на семејство убиени во израелски напад во појасот Газа

Вечер Прес - 15.05.2021

Десет члена на семејство беа убиени утрово во израелски воздушен напад во западниот појас Газа, јавија француски медиуми повикувајќи се на палестинските здравствени власти. Осум деца и две жени беа убиени кога проектил истрелан од израелски борбен ...

Ја нападнаа Газа со 160 бомбардери и 80 тони експлозив: Целта беше да се уништи подземниот град на Хамас

Во Центар - 15.05.2021

Во 40-минутниот напад врз мрежата тунели на Хамас во Газа, Израел уништи километри тунели и се верува дека биле убиени десетици борци на Хамас. Токму оваа акција, се надеваат во Израел, може да биде решавачката фаза на жестокиот конфликт што трае ...

(ВИДЕО) Додека новинарка се јавуваше во живо, зад неа беше урната зграда од 14 ката

Фактор - 15.05.2021

Хамас повторно го ракетираше Тел Авив. Израел возврати на ударот. Во новите воздушни напади врз Газа, Израел демолираше шесткатна станбена зграда во Газа за која се тврди дека му припаѓа на Хамас.

Џо Бајден: Израел има право на самоодбрана

Lider - 15.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден, по телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, изрази разбирање за реакцијата на Израел по ракетните напади од Хамас. – Моите очекувања и надежи се ова наскоро да заврши.

Ставовите на Мицкоски за палестинско-израелскиот судир идентични со оние на САД и меѓународната заедница

Нетпрес - 15.05.2021

Фејсбук статус на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за ексалацијата на насилствата на Блискиот исток, особено запалливиот судир меѓу милитантните групации во палестинската енклава Појасот Газа и Израел ги разбранува страстите на социјалните ...

Апасиев: Некој нека му каже на Мицко дека Хамас за Палестинците, е она што е ВМРО за Македонците

Мак. Весник - 15.05.2021

Некој нека му каже на Мицко дека Хамас за Палестинците, е она што е ВМРО за Македонците! И плус, нека го поучи дека и Арапите се семити“, реагира претседателот на Левица, Димитар Апасиев за ставот на Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, дека ...

САД му порачаа на Израел дека безбедноста на новинарите е најважна

Нетпрес - 15.05.2021

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, изјави во саботата дека САД му порачале на Израел дека мора да се грижи за „безбедноста на новинарите“ откако неговите сили ја урнаа зградата во која се наоѓаа дописништвата на странски медиуми кои изразија ...

Конфликт Израел – Газа: Шести ден и без знаци за крај

Денешен - 15.05.2021

Нови воздушни напади извршија израелските сили вврз Газа, а палестинските милитанти возвратија денеска со ракетни напади кон Израел, без знаци за крај на најтешката ескалација во последните неколку години.

Израелската армија уништи 13-катна зграда со канцеларии на АП и Ал Џезира во Газа

Денешен - 15.05.2021

Израелската армија во денешниот воздушен напад уништи 13-катна зграда, во која се сместени канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и американската новинска агенција Асошиејтед прес во Појасот Газа.

(ВИДЕО) Израелската армија уништи зграда со канцеларии на АП и Ал Џезира во Газа

Lider - 15.05.2021

Новинар на АП рече дека армијата го предупредила сопственикот на зградата пред да биде изведен нападот. Израелската армија во денешниот воздушен напад уништи 13-катна зграда, во која се сместени канцелариите на катарската телевизија Ал Џезира и ...

Израел се изјасни зошто ја сруши зградата во Газа: Била упориште на терористи од Хамас

Република - 15.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се огласија за нападите врз згради во Газа, при што беше уништен облакодер во кој се сместени канцелариите на Асошиејтед Прес, Ал Џезира и други меѓународни медиуми, пренесува Хина.

Израелците ракетираа зграда каде што се наоѓаат канцелариите на АП и Ал Џезира

Република - 15.05.2021

Зграда во Газа, во која се наоѓаат канцелариите на Асошиејтед прес и Ал Џезира, се сруши денеска откако беше погодена од израелски ракети, пренесе Ројтерс. Сопственикот на зградата бил предупреден однапред за претстојниот израелски ракетен напад, ...

Израел со објаснување за ракетирањето на зградата со канцеларии на АП и Ал Џезира

Денешен - 15.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се огласија за нападите врз згради во Газа, при што беше уништен облакодер во кој се сместени канцелариите на Асошиејтед Прес, Ал Џезира и други меѓународни медиуми, пренесува Хина.

ФОТО и ВИДЕО|Израелско-палестинскиот судир не стивнува ниту на палестинскиот Ден на Накба

Нетпрес - 15.05.2021

Израелско-палестинскиот судир продолжува и во саботаа без никакви знаци за стивнување, на Денот на Накба со кој се одбележува масовниот прогон на Палестинците при основањето на Државата Израел во 1948 година, а надежите се полагаат во посредувањето ...

ВИДЕО| Во Газа урната зграда со дописништва на меѓународни агенции

Нетпрес - 15.05.2021

Восокакатница во Газа во која се сместени дописништвата на повеќе медиумски куќи како катарската телевизија Al Jazeera и новинскиот агенции Associated Press и France Presse е урната во саботата со израелски проекти, изјавил очевидец за агенцијата ...

МНР на Османи ги осуди нападите на Хамас врз Израел

Курир - 15.05.2021

Министерството за надворешни работи со кое раководи Бујар Османи од редовите на ДУИ се придружи на официјален Брисел во осудата на неселективните напади на палестинската организација Хамас врз Израел.

МНР на Османи ги осуди нападите на Хамас врз Израел

Нетпрес - 15.05.2021

Министерството за надворешни работи со кое раководи Бујар Османи од редовите на ДУИ се придружи на официјален Брисел во осудата на неселективните напади на палестинскoто движење Хамас врз Израел.

Гутереш повика на итен прекин на непријателствата во Израел и во појасот Газа

24Инфо - 15.05.2021

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, повика на итен прекин на непријателствата во Израел и Појасот Газа, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дижарик. „Генералниот секретар апелира до двете страни веднаш да ги запрат борбите во Газа и Израел”, ...

ВИДЕО: Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Press24 - 15.05.2021

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински агенции „Асошиејтед Прес“ и „Франс Прес“. Нападот бил најавен и на медиумските работници им бил даден еден час ...

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

24Инфо - 15.05.2021

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински агенции „Асошиејтед Прес“ и „Франс Прес“. Нападот бил најавен и на медиумските работници им бил даден еден час ...

Нетанјаху: Израел не сака да повредува лица кои не се вклучени во борбата

Н.Македонија - 15.05.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска му соопшти на американскиот претседател Џо Бајден дека Израел „прави се за да избегне повреда на луѓе кои не се вклучени во борбата со Хамас и други групи во Појасот Газа“, соопшти неговиот кабинет.

Египет испрати амбулантни возила во Газа да пренесат ранети

24Инфо - 15.05.2021

Египет испрати 10 амбулантни возила во Газа денеска за да пренесат ранети од израелските бомбардирања за лекување во египетски болници, соопштија медицински и безбедносни извори. Амбулантните возила влегоа во Газа преку преминот Рафах, кој инаку е ...

Израел понуди контекст за ракетирањето на зградата со канцеларии на АП и Ал Џезира

24Инфо - 15.05.2021

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се огласија за нападите врз згради во Газа, при што беше уништен облакодер во кој се сместени канцелариите на Асошиејтед Прес, Ал Џезира и други меѓународни медиуми, пренесува Хина.

Израелското „косење трева“ против тајното „метро“ на Хамас

Н.Македонија - 15.05.2021

Жестоките воздушни напади на Појасот Газа целат кон мрежата подземни тунели кои ги користат палестинските милитанти. Според израелската војска, беа погодени повеќе од 150 подземни цели во северниот дел на Појасот Газа, со намера да се нанесе штета ...

Мицкоски со исти ставови за Израел и Газа како и официјален Вашингтон, но мета на закани

Република - 15.05.2021

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно ...

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

24Инфо - 15.05.2021

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа, вклучително и една жена со три деца и дека израелските авиони уништиле џамија.

Мицкоски: Внимателно ја следиме состојбата во Израел, неприфатлив е ракетен напад од Газа кон Израел

24Инфо - 15.05.2021

Внимателно ја следиме состојбата во Израел, значајното зголемување на насилствата, вклучително и постојаниот напад од ракетен оган од појасот Газа кон Израел. Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно ...

Израел продолжува со воздушни напади, а Хамас со ракетирање

Н.Македонија - 15.05.2021

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинале денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа, вклучително и една жена со три деца, и дека израелските авиони уништиле џамија.

Продолжува ракетирањето меѓу Израел и Палестина: Најмалку 12 загинати во Газа - срушена џамија

Press24 - 15.05.2021

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа, вклучително и една жена со три деца и дека израелските авиони уништиле џамија.

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

MTM - 15.05.2021

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа, вклучително и една жена со три деца и дека израелските авиони уништиле џамија.

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Centar - 15.05.2021

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа, вклучително и една жена со три деца и дека израелските авиони уништиле џамија.

(ВИДЕО) Десет членови на семејство убиени во израелски напад во појасот Газа

Акцент - 15.05.2021

Израелските борбени авиони ја нападнаа Газа рано утрово, а Хамас возврати со истрелување ракети кон Израел петта ноќ од конфликтот, додека американските и арапските дипломати се обидуваат да најдат начини да го запрат насилството.

Бајден и Мицкоски со ист став во однос на случувањата помеѓу Израел и Појасот Газа

Lider - 15.05.2021

Фејсбук статусот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за случувањата на блискиот исток, појасот Газа и Израел наиде на осуда и остри реакции од неистомислениците и приврзаниците на двете страни.

Нетанјаху: Конфликтот не е завршен

Република - 15.05.2021

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи дека не планира да попушти во нападите против Хамас, најмоќната милитантна група во Газа, откако имаше силното бомбардирање насочено кон исламистите во палестинската енклава.

Десетчлено семејство загина во бомбардирањата на израелските авиони

Press24 - 15.05.2021

Десетчлено семејство загина во Газа во најсмртоносниот напад на израелската војска од почетокот на ракетирањето. Во исто време, Соединетите Американски Држави испратија специјален претставник да посредува во постигнува примирје.

Бајден: Израел има право на самоодбрана

Курир - 15.05.2021

Американскиот претседател Џо Бајден, по телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, изрази разбирање за реакцијата на Израел по ракетните напади од Хамас. -Моите очекувања и надежи се ова наскоро да заврши.

Осум деца загинаа во израелски напад на Газа

Точка - 15.05.2021

Во израелски воздушен напад врз трикатна куќа во бегалски камп во градот Газа, утрово загинаа 10 Палестинци, претежно деца. Во најсмртоносниот поединечен напад, откако на почетокот на неделава избија судири со Хамас во Газа, загинале две жени и осум ...