TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорѓи Јолевски добитник на „Ристо Шишков“

Време - 14.09.2007

НАГРАДА Ѓорѓи Јолевски е прогласен за најдобар актер на годинашниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Наградата му е доделена за улогата во претставата „Делириум за двајца“ од Ежен Јонеско во режија на Дејан Пројковски, а во продукција на МНТ.

Ѓорѓи Јолевски награден со „Ристо Шишков“

Дневник - 14.09.2007

Актерот Ѓорѓи Јолевски, за улогата во претставата „Делириум за двајца“, ја доби наградата за најдобро остварување на 15. фестивал на камерниот театар „Ристо Шишков “, кој завчеравечер заврши во Струмица. Претставата во режија на Дејан Пројковски е продукција на Македонскиот народен театар.

Ѓорѓи Јолевски лауреат на „Ристо Шишков“

Утрински - 14.09.2007

Ѓорѓи Јолевски е добитник на единствената актерска награда на годинешното, 15 издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица. Тој се претстави со „Делириум за двајца“ од Ежен Јонеско во режија на Дејан Пројковски, претстава во продукција на Македонскиот народен театар.

Ѓорги Јолевски најдобар актер на "Ристо Шишков"

Вест - 14.09.2007

ЗАВРШИ ФЕСТИВАЛОТ НА КАМЕРЕН ТЕАТАР ВО СТРУМИЦА Актерот на Македонскиот народен театар Ѓорги Јолевски за улогата во претставата "Делириум за двајца" од Ежен Јонеско, во режија на Дејан Пројковски, ја доби наградата за најдобар актер на Фестивалот на камере Актерот на Македонскиот народен театар ...

Ѓорѓи Јолевски добитник на наградата „Ристо Шишков“

А1 - 13.09.2007

Глумецот Ѓорѓи Јолевски оствари креација што едноставно пленеше со својата леснотија во изразувањето на многуслојната улога, преку студиозното градење на ликот, со прецизна точност својствена за него. Со вакво образложение меѓународното жири му ја додели единствената награда за највисоко глумечко ...

"Шишков" собра театри од 8 земји

Вест - 13.09.2007

ЗАВРШИ ТЕАТАРСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО СТРУМИЦА Во четири дена да се одиграат и видат 16 претстави во кои улоги толкуваа над 40 глумци е фестивалската слика на годинашното 15. издание на Фестивалот на камерен театар "Ристо Шишков" во Струмица.

Претстави од Грција, Бугарија и на Струмичкиот театар

Утрински - 11.09.2007

Вечерва во рамките на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“, во Центарот за култура во Струмица, со почеток во 18 часот, ќе биде одиграна претставата „Мистер Буфо“ од Грција. Од 19 часот, домаќините ќе се претставата со „Враќање“, а од 21 часот Драмскиот театар од Благоевград, од Бугарија, ...

Гостуваат театри од Бугарија, Франција и од Русија

Утрински - 10.09.2007

Вечерва во рамките на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“, со почеток во 19.30 часот, на камерната сцена на Домот на културата во Струмица, ќе биде одиграна претставата „Те сакам Отело“ на театарот од Плевен, Бугарија.

На отворањето забранетиот Шишков изваден од депо

Вест - 10.09.2007

ФЕСТИВАЛ НА КАМЕРЕН ТЕАТАР “РИСТО ШИШКОВ” Првапат снимениот материјал од филмот “Време води” од каде тргна актертската егзекуција на Шишков како непријател на СРМ во Струмица беше прикажан скриениот снимен материјал. На фестивалската сцена актерите се занимаваа со човекот денес Фестивалот на ...

Црногорскиот театар го отвори фестивалот

Време - 10.09.2007

ПОЧНА „РИСТО ШИШКОВ“ ВО СТРУМИЦА Снежана Џорлева Со прикажувањето на театарската претстава „Нора“, на гостите од Црна Гора, на големата сцена завчеравечер почна петнаесеттиот интернационален фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица.

Баге не гледал претстави, а Чоре ќе брише прашина

Време - 10.09.2007

НОВИ ТЕАТАРСКИ ПРЕПУКУВАЊА Расправиите помеѓу театарските работници во Битола продолжуваат. Програмскиот директор Сашо Огненовски, деновиве, го обвини Благоја Стефановски, селектор на фестивалот на камерниот театар „Ристо Шишков“, дека селектира претстави без да ги види.

Отворен Фестивалот на камерен театар во Струмица

Дневник - 10.09.2007

Со изложба на фотографии од филмовите во кои играл актерот Ристо Шишков, завчеравечер беше отворен Фестивалот на камерен театар во Струмица. Прв пат беа прикажани и делови од последниот снимен филм на патронот на фестивалот, „Време, води“, кои биле чувани во бункер.

Театар или живот?

Вечер Прес - 10.09.2007

Значи, во театарот има култура, а во културата политика. А, токму тоа, бардот и патронот на Фестивалот, го "анатемиса" од уметничкиот живот... Симптоматично, нели? - Се е во знакот на бројот 15. Од академските 15 минути доцнење, кои најверојатно се измислени во Струмица...