TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Молк од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за петиот член на комисијата за настаните од 24-ти декември

24 Вести - 17.03.2013

Откако вчера СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го договорија составот на комисијата која треба да ја открие вистината за настаните на 24 декември, денеска социјал-демократите соопштија дека веќе имаат ...

СДСМ: катастрофални економски промашувања на Владата

Телма - 17.03.2013

Катастрофалните промашувања кои ги прави Владата при прогнозите за растот на македонската економија не се случајни туку смислени лажни ветувања на ВМРО ДПМНЕ, со цел да се создаде слика дека работите ...

Јовановски: Груевски направи катастрофални промашувања во проценките

А1 On - 17.03.2013

Премиерот Никола Груевски направи катастрофални промашувања во предвидувањата за економскиот раст на македонската економија – истакна денеска на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јовановски беше експертот во СДСМ кој пред неколку години заговараше девелвација на денарот

А1 On - 17.03.2013

Македонија е земја која добива позитивни оценки од странски реномирани фактори за своите економски политики, а Зоран Јовановски знае дека резултатот на македонската економија е резултата на глобални ...

СДСМ: Владата катастрофално промашува со економските прогнози; ВМРО-ДПМНЕ: Европската криза е виновна!; СДСМ: Ако е ...

Капитал - 17.03.2013

Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ, денеска на прес конференција ја обвини Владата дека катастрофално промашува со економските прогнози, а за тоа висока цена плаќаат граѓаните.

Јовановски: Груевски направи катастрофални промашувања во проценките!

+инфо - 17.03.2013

Премиерот Никола Груевски направи катастрофални промашувања во предвидувањата за економскиот раст на македонската економија – истакна денеска на прес-конференција потпретседателот на СДСМ Зоран ...

ВМРО-ДПМНЕ:Јовановски знае дека резултатот на македонската економија е резултат на глобални економски текови

+инфо - 17.03.2013

Кризата во Македонија е резултата на кризата во Европа, реагираат од владеачката ВМРО-ДПМНЕ на пресконференцијата на потпретседателот на СДСМ, Зоран Јовановски кој денеска истакна дека премиерот ...

ФОТО Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ го промовирал „Павел Шатев“

+инфо - 17.03.2013

Ве известуваме дека е формиран институтот „Павел Шатев“ кој ќе функционира како самостојно и непрофитно здружение, блиско на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Децениски промашувања на ВМРО ДПМНЕ, или политичка дискредитација на економската политика на Груевски?

Фактор - 17.03.2013

Премиерот Никола Груевски и оваа Влада на ВМРО ДПМНЕ ги направија катастрофалните промашувања во предвидувањата за економскиот раст на македонската економија – истакна денеска на прес-конференција ...

ВМРО-ДПМНЕ: Единствено Јовановски и СДСМ не ги признаваат европската и светска економска криза

Либертас - 17.03.2013

Македонија е земја која добива позитивни оценки од странски реномирани фактори за своите економски политики, а Зоран Јовановски знае дека резултатот на македонската економија е резултата на глобални ...

СДСМ: Проекциите за македонската економија на премиерот Груевски се само лажни ветувања

Либертас - 17.03.2013

Интегрален транскрипт од соопштението на СДСМ – реакција на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ: После денешната тотално несодржајна реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на потпретседателот на СДСМ, ...

Победа за кандидатите од ВМРО-ДПМНЕ предвиде институтот Павел Шатев, близок до ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 17.03.2013

„Ве известуваме дека е формиран институтот „Павел Шатев“ кој ќе функционира како самостојно и непрофитно здружение, блиско на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ“, стои во соопштението до јавноста на ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ молчат за петиот член на комисијата за настаните од 24-ти декември

Локално - 17.03.2013

Откако вчера СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го договорија составот на комисијата која треба да ја открие вистината за настаните на 24 декември, денеска социјал-демократите соопштија дека веќе имаат ...

(ВИДЕО) Јовановски: Лажните ветувања на ВМРО-ДПМНЕ имаат висока цена за граѓаните

Бриф - 17.03.2013

-Во 2009 година Груевски предвиде раст на економијата од 5.5 проценти а се случи катастрофално промашување и наместо со раст годината заврши со пад од 0.9 проценти, изјави денеска на прес ...

Вмровскиот „Павел Шатев“ прави „независни“ анкети со кои власта ги лаже граѓаните

Бриф - 17.03.2013

„Ве известуваме дека е формиран институтот „Павел Шатев“ кој ќе функционира како самостојно и непрофитно здружение, блиско на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ“, стои во соопштението до јавноста на ...

Посета на куќата на Јовановци и акција за чистење на тетовското Кале беа дел од денешните активности на ВМРО ДПМНЕ

Kiss - 17.03.2013

Посета на куќата на Јовановци и акција за чистење на тетовското Кале беа дел од денешните активности на ВМРО ДПМНЕ. Во куќата на Јовановци беа запознати со настаните кои се случиле на денешен ден а ...

Јовановски открива како лаже владејачката ВМРО-ДПМНЕ

Sky - 17.03.2013

- Во 2009 година, премиерот Груевски предвиде раст на македонската економија од 5,5 %. Се случи катастрофално промашување, наместо со раст, годината заврши со пад на економијата од 0,9 %.

СДСМ ги повика граѓаните на митинг да се казнат економските грешки на власта

Хајд Парк - 17.03.2013

Прочитано: 8 пати Лошите економски резултати на актуелната власт треба да се уште една причина повеќе за граѓаните да се придружат на големиот митинг на Сојузот за иднината, кој ќе се одржи во недела ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јовановски беше експертот кој пред неколку години заговараше девелвација на денарот

Sky - 17.03.2013

- Зоран Јовановски беше експертот во СДСМ кој пред неколку години заговараше девелвација на денарот. Очигледно дека Зоран Јовановски не сака да признае дека сите економски резултати се споредуваат во ...

СДСМ: Граѓаните го прочитаа Груевски

Sky - 17.03.2013

- После денешната тотално несодржајна реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на потпретседателот на СДСМ, Зоран Јовановски, се поставува само едно многу логично прашање: Ако европската ...

СДСМ ги повика граѓаните на митинг да се казнат економските грешки на власта

Макфакс - 17.03.2013

Лошите економски резултати на актуелната власт треба да се уште една причина повеќе за граѓаните да се придружат на големиот митинг на Сојузот за иднината, кој ќе се одржи во недела вечер на ...

ВМРО-ДПМНЕ сигурен победник во Скопје, Битола, Прилеп...

МКД - 16.03.2013

Последната анкета на институтот Павел Шатев за расположението на граѓаните пред одржувањето на локалните избори на 24 март, покажува дека кандидатите за градоначалници и советничките листи на ...

Последната победа на СДСМ

Дневник - 16.03.2013

Минува и втората недела од изборната кампања за локалните избори. Белег на оваа недела е изјавата на Црвенковски (дадена на промоцијата во Универзалната сала на кандидатите за градоначалници на ...

Кандидатите за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ со водство пред нивните противкандидати

Алфа - 16.03.2013

Кандидатите за градоначалници на коалицијата „За подобра Македонија“ од ВМРО-ДПМНЕ имаат значајна предност во однос на нивните противкандидати, покажува најновата анкета на Институтот "Павел Шатев“ ...

Анкета на Павел Шатев: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ убедливо водат пред СДСМ

Канал5 - 16.03.2013

Убедлива предност на градоначалниците од коалицијата За подобра Македонија, предводена од ВМРО-ДПМНЕ покажува анкетата на Институтот Павел Шатев.

Анкетите покажаа: Ивица Коневски со убедлива победа во Аеродром

Скопје инфо - 16.03.2013

Поранешниот градоначалник на Велес од редовите на СДСМ; Аце Коцевски, има мало водство пред кандидатот од владејачката коалиција, Славчо Чадиев, додека Ивица Коневски од скопската општина Аеродром, ...

Кандидатите за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ со убедливо водство пред нивните противкандидати

Нетпрес - 16.03.2013

Според истражувањето на Институтот „Павел Шатев“ на перцепциите на граѓаните за локалните избори 2013, кандидатите за градоначалници на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ...

Павел Шатев: Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ убедливо водат

еВести - 16.03.2013

Убедливо водство на кандидатите за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ пред другите кандидати покажа најновата анкета на институтот Павел Шатев.

Кандидатот за градоначалник на општина Тетово од ВМРО ДПМНЕ и носителот на советничката листа попладнево се сретнаа со ...

Kiss - 16.03.2013

Кандидатот за градоначалник на општина Тетово од ВМРО ДПМНЕ и носителот на советничката листа попладнево се сретнаа со граѓаните кои потекнуваат од Егејска Македонија.

Анкети на Павел Шатев: Кандидатите на ВМРО ДПМНЕ убедливи во најголем дел од општините- погледнете ги бројките

Република - 16.03.2013

Кандидатите за градоначалници на коалицијата За подобра Македонија имаат убедлива предност пред нивните противници од опозициската коалиција Сојуз за иднината во 13 од 19 поголеми општини.

Кандидатите за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ со водство пред нивните противкандидати

БезПардон - 16.03.2013

Кандидатите за градоначалници на коалицијата „За подобра Македонија“ од ВМРО-ДПМНЕ имаат значајна предност во однос на нивните противкандидати, покажува најновата анкета на Институтот “Павел Шатев“ ...

Власта атакува на победи во прв круг

Макфакс - 16.03.2013

Во неколку големи општини во Македонија, актуелните градоначалници кои се борат за втор или трет мандат имаат огромна поддршка од сограѓаните над 50 отсто, со што би победиле уште во прв круг, ...

Груевски: Градоначалникот е со врзани раце ако Советот нема поддршка

Денешен - 16.03.2013

На вчерашниот митинг на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Никола Груевски апелираше до граѓаните да ја поддржат советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ.

Кандидатите за градоначaлници на ВМРО-ДПМНЕ водат во Аеродром и Битола, на СДСМ во Велес

24 Вести - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се сретнале кај Иванов

24 Вести - 15.03.2013

СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ попладнево кај претседателот Ѓорге Иванов разговарале за формирање на комисија за расчистување на настаните од 24 – ти Декември.

ВМРО-ДПМНЕ води во Аеродром, СДСМ во Велес

Утрински - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски иницира веќе закажана средба

Телма - 15.03.2013

Барањето на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски до претседателот Ѓорге Иванов за иницијатива за формирање комисија за утврдување на фактите за настаните од 24 декември 2012 година, во и пред ...

Петров и Божиновски кај Иванов, а Црвенковски бара иницијатива од претседателот

МКД - 15.03.2013

Денеска кабинетот на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов иницираше средба на претставници на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ во врска со договорот за формирање на ад-хок комисија за утврдување на ...

Скопје и Прилеп сигурни за ВМРО-ДПМНЕ, Струмица за СДСМ

Дневник - 15.03.2013

Марјан Ристески во Прилеп би освоил трет мандат на изборите на 24 март, додека пак неговата матична партија ВМРО-ДПМНЕ ќе го освои мнозинството од советнички места во овој град, покажува анкетата на ...

Пет причини зошто е добро да бидеш општински советник

Н.Македонија - 15.03.2013

Во Македонија има вкупно 1.337 советници во 85-те општини. За надоместоците што ги земаат се трошат по 250.000 евра месечно, односно околу три милиони евра годишно од општинските буџети.

Зад нашите кандидати стои кредибилитетот на Груевски и раководството на ВМРО–ДПМНЕ!

Капитал - 15.03.2013

Пратеникот и директор на Центарот за комуникации на ВМРО–ДПМНЕ, Илија Димовски, во интервју за „Капитал“ објаснува зошто овие избори се со силна политичка тежина, но и зошто не смее да се дефокусира ...

СДСМ: Македонската јавност заслужува да знае како преку ноќ настана портокаловата буржоазија

А1 On - 15.03.2013

Крајно лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да говори или кого било друг да обвинува за луксузирање, бидејќи тие се прваци на луксузот, реагира СДСМ на на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за Радмила Шекеринска.

СДСМ: Од портокаловата буржоазија се прваци во луксузот

Н.Македонија - 15.03.2013

Крајно лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да говори или кого било друг да обвинува за луксузирање, бидејќи тие се прваци на луксузот, реагира СДСМ по обвинувањето од ВМРО-ДПМНЕ дека лицемерно е пратеничката ...

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ води во Аеродром и Битола, а СДСМ во Велес

Дневник - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

Анкета: Кандидатите за градоначaлници на ВМРО-ДПМНЕ водат во Аеродром и Битола, на СДСМ во Велес

А1 On - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ иницира средба, која веќе беше закажана

Н.Македонија - 15.03.2013

Барањето на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски до претседателот Ѓорге Иванов за иницијатива за формирање комисија за утврдување на фактите за настаните од 24 декември 2012 година, во и пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ бара средба за анкетната, која веќе беше закажана

А1 On - 15.03.2013

Барањето на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски до претседателот Ѓорге Иванов за иницијатива за формирање комисија за утврдување на фактите за настаните од 24 декември 2012 година, во и пред ...

УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Ако не градите, барем не уништувајте

А1 On - 15.03.2013

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денес во Куманово ги обвини членовите на СДСМ дека уништиле, нивен пропаганден материјал.

НДМ ги промовираше кандидатите за Струмичкиот регион

+инфо - 15.03.2013

Народно движење за Македонија во Струмица ги промовираше кандидатите за локалните избори за општините Ново Село, Босилово и Василево.

СДСМ: ДМПНЕ се прваци во луксузот

+инфо - 15.03.2013

Крајно лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да говори или кого било друг да обвинува за луксузирање, бидејќи тие се прваци на луксузот, реагира СДСМ по обвинувањето од ВМРО-ДПМНЕ дека лицемерно е пратеничката ...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва со шест митинзи

+инфо - 15.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ вечерва ќе одржи шест митинзи во земјава. Во 17 часот во Домот на култура во Лозово, ќе биде промовиран кандидатот за градоначалник Орце Цветковски.

ВМРО: СДСМ бара средба за анкетната, која веќе беше закажана

+инфо - 15.03.2013

Барањето на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски до претседателот Ѓорге Иванов за иницијатива за формирање комисија за утврдување на фактите за настаните од 24 декември 2012 година, во и пред ...

СДСМ: Македонската јавност заслужува да знае како преку ноќ настана портокаловата буржоазија

Либертас - 15.03.2013

Интегрален транскрипт од соопштението на СДСМ – реакција на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ: Крајно лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да говори или кого било друг да обвинува за луксузирање, бидејќи тие се прваци на ...

Анкета: Кандидатите за градоначaлници на ВМРО-ДПМНЕ водат во Аеродром и Битола, на СДСМ во Велес

Сител - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ водат во Аеродром и Битола, на СДСМ во Велес

Кирилица - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ водат во Аеродром и Битола, СДСМ во Велес

Канал5 - 15.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ водат во Аеродром и Битола, СДСМ во Велес. Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир ...

ВМРО - ДПМНЕ убедливи во Аеродром и Битола, тесно во Велес

Сител - 15.03.2013

Мртва трка меѓу Чадиев и Коцевски во Велес,а листата од владејачката коалиција во убедлива предност, покажуваат резултатите од последната анкетана на МЦМС и Институт за демократија.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ иницира средба, која веќе беше закажана

Сител - 15.03.2013

Барањето на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски до претседателот Ѓорге Иванов за иницијатива за формирање комисија за утврдување на фактите за настаните од 24 декември 2012 година, во и пред ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се сретнале кај Иванов

Локално - 15.03.2013

СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ попладнево кај претседателот Ѓорге Иванов разговарале за формирање на комисија за расчистување на настаните од 24 – ти Декември.

ВМРО-ДПМНЕ води во Аеродром и Битола, СДСМ во Велес

Вечер - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата За подобра Македонијаа предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненти од ...

Прв состанок за формирање на експертска комисија за настаните од 24 декември кај Иванов

Канал5 - 15.03.2013

Владејачката партија незадоволна од настапот на опозицискиот претставник на средбата кај шефот на државата. Владеачката партија соопшти дека генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Кирил Божиновски беше ...

ФОТО: Говорите на Груевски на екрани во градските автобуси во Скопје

Либертас - 15.03.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во кампањата за локалните избори ги користи сите можни медиуми и начини како нивните пораки да стигнат до гласачите.

СДСМ: Со кои пари медицинската сестра Надежда Груевска купи неколку станови во Скопје?

Бриф - 15.03.2013

Прашањето одново го актуелизираше СДСМ откако ВМРО-ДПМНЕ ја обвини Шекеринска за лицемерие кога вчера ги повика граѓаните пред да гласаат да погледнат во фиоките колку сметки им се неплатени.

Груевски: Без поддршка за советничката листа, работата не е целосно завршена

Курир - 15.03.2013

Да дадеме и поддршка за советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата и на СДСМ и на Коалицијата. Да дадеме поддршка на Дејан Пандилески, носител на листата од ВМРО-ДПМНЕ на Ванчо Србакоски, втор на ...

НДМ ги промовираше кандидатите за струмичкиот регион

Sky - 15.03.2013

Народно движење за Македонија во Струмица ги промовираше кандидатите за локалните избори за општините Ново Село, Босилово и Василево.

Анкета: Кандидатите за градоначaлници на ВМРО-ДПМНЕ водат во Аеродром и Битола, на СДСМ во Велес

Press24 - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

АНКЕТА: ВМРО-ДПМНЕ води во Аеродром и во Битола, СДСМ со мала предност во Велес

БезПардон - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо води во Аеродром и во Битола, СДСМ со минимална предност во Велес

Република - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници од коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во Аеродром и во Битола во убедливо водат пред нивните противници од коалицијата „Сојуз за иднината“.

МЦМС: Коневски убедливо води со речиси 6:1 во Аеродром

Курир - 15.03.2013

Последната анкета на МЦМС и Институтот за демократија покажува дека актуелниот градоначалник на општина Аеродром Ивица Коневски има убедливо водство пред својот противкандидат од СДСМ и може да ...

Анкета: Талески убедливо води во Битола

Курир - 15.03.2013

Кандидатот за градоначалник на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Талески, убедливо води пред својот опонент од Коалицијата „Сојуз за иднината“ на чело ...

Анкета: Талески убедливо води во Битола

еВести - 15.03.2013

Кандидатот за градоначалник на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Талески, убедливо води пред својот опонент од Коалицијата „Сојуз за иднината“ на чело ...

Кандидатите за советници од ВМРО ДПМНЕ ги открија поблемите на велгоштани

ТВМ - 15.03.2013

Кандидатите за советници од ВМРО ДПМНЕ од Велгошти проговорија за проблемите со кои се соочуваат жителите на ова село. Кандидатите за советници од Велгошти, од коалицијата „За подобра Македонија“, на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ доби иницијатива, па побара иницијатива

Курир - 15.03.2013

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Кирил Божиновски беше повикан на средба кај Претседателот на Република Македонија , Ѓорѓе Иванов, на која се разговараше за Експертската комисија за утврдување на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Откако доби иницијатива, СДСМ реагира и бара иницијатива

Република - 15.03.2013

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Кирил Божиновски беше повикан на средба кај Претседателот на Република Македонија , Ѓорѓе Иванов, на која се разговараше за Експертската комисија за утврдување на ...

ВМРО ДПМНЕ: Иницијативата за Експертска комисија покрената, а СДСМ ја бара

Нетпрес - 15.03.2013

Иако претседателот Ѓорге Иванов денеска ги отвори разговорите за формирање Експертска комисија за настанит пред и на 24-ти декември лани, а и покрај тоа од лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со писмо ...

Во Штип се одржа работилница за жените кандидатки за советници и градоначалници

Ирис - 15.03.2013

Кандидатките за советници во Советот на општина, но и кандидатките за градоначалници, денеска стекнуваа заедничко знаење за родовите прашања, алатките и механизмите како да остварат решавање на некој ...

Груевски: Без поддршка од Советот, градоначалникот не може да го реализира тоа што го ветил!

еВести - 15.03.2013

На вечерашниот митинг на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија Никола Груевски апелираше до граѓаните да ја поддржат советничката листа на ...

Груевски: Без поддршка од Советот, градоначалникот е со врзани раце

Курир - 15.03.2013

На вечерашниот митинг на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија Никола Груевски апелираше до граѓаните да ја поддржат советничката листа на ...

Власта убедлива во Аеродром и Битола, опозицијата во тесно водство во Велес

Макфакс - 15.03.2013

Поранешниот градоначалник на Велес од редовите на СДСМ; Аце Коцевски, има мало водство пред кандидатот од владејачката коалиција, Славчо Чадиев, додека Ивица Коневски од скопската општина Аеродром, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неподготвеност на СДСМ во врска со инцијативата на Иванов

Макфакс - 15.03.2013

Во владејачката ВМРО-ДПМНЕ се непријатно изненадени од, како што велат, односот на најголемата опозициска партија СДСМ кон иницијативата на шефот на државата Ѓорге Иванов во врска со формирањето ...

Груевски: Работата не е целосно завршена без поддршка на листата на советници

Денешен - 15.03.2013

Да дадеме и поддршка за советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата и на СДСМ и на Коалицијата. Да дадеме поддршка на Дејан Пандилески, носител на листата од ВМРО-ДПМНЕ на Ванчо Србакоски, втор на ...

ГРАФИКОНИ: Коневски и Талевски остануваат градоначалници, во Велес тесна трка

Економски - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

МЦМС: Талески води во Битола

Денешен - 15.03.2013

Кандидатот за градоначалник на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Талески, убедливо води пред својот опонент од Коалицијата „Сојуз за иднината“ на чело ...

МЦМС: Коневски е прв во Аеродром

Денешен - 15.03.2013

Како што покажува последната на МЦМС и Институтот за демократија, кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Аеродром води со 6:1 пред кандидатот за градоначалник на СДСМ за истата општина .

АНКЕТА: Коневски гази во Аеродром - во Велес неизвесна трка

Maxim - 15.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Аеродром и на Битола од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски и Владимир Талески, убедливо водат пред своите опоненети од ...

Градоначалници на долги патеки

Утрински - 14.03.2013

Десетина локални челници се натпреваруваат за трет мандат, што јасно зборува за атрактивноста на „четвртата власт“, која доби голема тежина со децентрализацијата Десетина од актуелните градоначалници ...

Пораките од кампањата не се за локални избори

Утрински - 14.03.2013

Тодор Пендаров Уште една недела остана до локалните избори, но веќе сега може да се рече дека тие, како никогаш досега, покажуваат колку низок е демократскиот капацитет на нашите политички елити, ама ...

Груевски: СДСМ не го интересира ништо

Дневник - 14.03.2013

Гледајте кој работи, кој создава дела, кој дава за земјоделците, тутунарите. Само за една година во Прилеп влегуваат 12 милиони евра од тутунот. До 2005 немаше ништо.

Десницата гласно зад ВМРО-ДПМНЕ, левицата срамежливо кон СДСМ

Н.Македонија - 14.03.2013

Припадниците на европската десница за време на политичката криза постојано даваа изјави против одлуката за бојкот на социјалдемократите и во корист на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Кандидатите на СДСМ наместо дела нудат нереални проекти

А1 On - 14.03.2013

Носителот на советничка листа на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ за општина Центар, Томислав Лазаров на денешната прес-конференција рече дека кандидатите на СДСМ наместо да понудат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Урбаната мафија во Центар беше во времето на Грчев

А1 On - 14.03.2013

Урбаната мафија владееше со општина Центар кога таму градоначалник беше Мирослав Грчев. Во тоа време урбанистички се упропасти Дебар Маало, се дозволи да се градат промашени проекти како објектот ...

ВМРО-ДПМНЕ води во Прилеп и Штип,СДСМ во Струмица,НДП во Гостивар

Алфа - 14.03.2013

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ водат во Штип и Прилеп,на СДСМ во Струмица а НДП во Гостивар. Ова го покажуваат резултатите од телефонската анкета, нарачана и спроведена од Македонскиот ...

(ВИДЕО) Иванова: ДПМНЕ ги злоупотребува институциите за партиски цели во Струмица

А1 On - 14.03.2013

На денешниот прес, Цветанка Иванова обвини дека во општина Струмица има силна злоупотреба на институциите од страна на ВМРО-ДПМНЕ, за партиски цели.

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ води во Прилеп, СДСМ во Струмица

Н.Македонија - 14.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Прилеп и на Штип од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Илчо Захариев, се во убедливо водство пред своите опоненети од ...

Анкета на МЦМС: Захариев и Ристески може да победат уште во првиот круг во Штип и Прилеп

Капитал - 14.03.2013

Висок одзив и можност за градоначалничка победа уште во првиот круг во општините Штип и Прилеп најавува анкетата на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и на Институтот за демократија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Урбана мафија царуваше во Центар кога ја водеше другарот на Жерновски

+инфо - 14.03.2013

Урбаната мафија владееше во Општина Центар кога во неа градоначалник беше Мирослав Грчев, другарот на Андреј Жерновски, реагираат од владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ Охрид: Нашата програма е мала, ама сериозна

+инфо - 14.03.2013

СДСМ од Охрид тврди дека програмата, која владеачката партија им ја нарекува извор на желби, несериозност и комичност, е произлезена од граѓаните и е наменета за сите нив без оглед на политичката ...

ВИДЕО Иванова: Закани дека ако не гласаат за ВМРО, ќе им ја укинат социјалната помош

+инфо - 14.03.2013

Пратеничката од СДСМ, Цветанка Иванова, на прес-конференција истакна дека во Струмица се прави сериозна и силна злоупотреба на институциите за партиски цели во функција на изборната кампања на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Урбаната мафија во Центар беше во времето на Грчев

Сител - 14.03.2013

Урбаната мафија владееше со општина Центар кога таму градоначалник беше Мирослав Грчев. Во тоа време урбанистички се упропасти Дебар Маало, се дозволи да се градат промашени проекти како објектот ...

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ води во Прилеп и Штип, СДСМ во Струмица, НДП во Гостивар (ПВТ)

Канал5 - 14.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Прилеп и на Штип од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Илчо Захариев, се во убедливо водство пред своите опоненети од ...

СДСМ Ново Село со митинг во Борисово

ВИС - 14.03.2013

Кандидатот заградоначалник на СДСМ за Ново Село, Петар Спасов, синоќа на граѓаните од Борисово им вети дека ќе работи за доброто на малите населени места доколку добие доверба за втор мандат.

Четворица кандидати за градоначалници во Босилово и Василево, во Ново село тројца

ВИС - 14.03.2013

Жителите на Босилово на изборите на 24 март може да гласаат за четворица кандидати за градоначалници и за три кандидатски листи.

ВМРО-ДПМНЕ: Урбаната мафија во Центар беше во времето на Грчев

Press24 - 14.03.2013

Урбаната мафија владееше со општина Центар кога таму градоначалник беше Мирослав Грчев. Во тоа време урбанистички се упропасти Дебар Маало, се дозволи да се градат промашени проекти како објектот ...

ВМРО ДПМНЕ со убедливо водство, Заев со минимална предност во Струмица

Нетпрес - 14.03.2013

Кандидатите на ВМРО ДПМНЕ, според истражувањето на јавното мислење спроведено од МЦМС и Институт за демократија Социетас цивилис – Скопје, може да се надеваат на победа во Гостивар, Штип и Прилеп, ...

Пановски ги спореди програмите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

ТВМ - 14.03.2013

Програмата и презентацијата од СДСМ за локалните избори е иста какви што им беа изминативе 8 години ,закани,лаги, манипулации.Со вицеви и навреди не се води Охрид, обвини денеска кандидатот за ...

ВИДЕО: Иванова: ДПМНЕ ги злоупотребува институциите за партиски цели во Струмица

Sky - 14.03.2013

На денешниот прес, Цветанка Иванова обвини дека во општина Струмица има силна злоупотреба на институциите од страна на ВМРО-ДПМНЕ, за партиски цели.

Анкета на МЦМС: ВМРО-ДПМНЕ води во Прилеп и Штип, СДСМ во Струмица, НДП во Гостивар

Република - 14.03.2013

Кандидатите за градоначалници на Прилеп и на Штип од Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Ристески и Илчо Захариев, се во убедливо водство пред своите опоненети од ...

Предноста на Заев во Струмица не е толку сигурна

Макфакс - 14.03.2013

Еден од наголемите адути на опозицискиот СДСМ за освојување, односно потврдување на нов градоначалнички мандат, првиот човек на Струмица, Зоран Заев и нема толку убедлива предност, за разлика од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Урбаната мафија во Центар беше во времето на Грчев

Maxim - 14.03.2013

Урбаната мафија владееше со општина Центар кога таму градоначалник беше Мирослав Грчев. Во тоа време урбанистички се упропасти Дебар Маало, се дозволи да се градат промашени проекти како објектот ...

Партиите повеќе сакаат градски татковци отколку мајки

Утрински - 13.03.2013

Дваесет и седум жени се партиски адути за градоначалничките фотелји во државата, од кои поголемиот број се предложени од маргинални партии како што се СДПМ и СДУ Една третина од кандидатите за ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ додека беше на власт не им помогна на семејствата со дивоградби

А1 On - 13.03.2013

Додека СДСМ беше на власт, 360.000 семејства живееја во домови без регулиран статус т.н. дивоградби, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на изјава на кандидатот за градоначалник на СДСМ за Карпош Андреј ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ само ветува, ништо не исполнува

+инфо - 13.03.2013

СДСМ во овие 20 години дал илјадници ветувања, но ниту едно не го реализира. Додека СДСМ беше на власт, 360.000 семејства живееја во домови без регулиран статус на дивоградби.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ додека беше на власт не им помогна на семејствата со дивоградби

Сител - 13.03.2013

Додека СДСМ беше на власт, 360.000 семејства живееја во домови без регулиран статус т.н. дивоградби, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на изјава на кандидатот за градоначалник на СДСМ за Карпош Андреј ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека СДСМ беше на власт не им помогна на семејствата со дивоградби

Либертас - 13.03.2013

Додека СДСМ беше на власт, 360.000 семејства живееја во домови без регулиран статус т.н. дивоградби, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на изјава на кандидатот за градоначалник на СДСМ за Карпош, Андреј ...

„Градоначалник без мнозинство советници е градоначалник со врзани раце“

Курир - 13.03.2013

Пред насобраните граѓани на синоќешниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер на Република Македонија, Никола Груевски посочи дека е многу ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не им помогна на семејствата за дивоградбите

Press24 - 13.03.2013

Додека СДСМ беше на власт, 360.000 семејства живееја во домови без регулиран статус т.н. дивоградби, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на изјава на кандидатот за градоначалник на СДСМ за Карпош Андреј ...

ВМРО ДПМНЕ: Додека СДСМ беше на власт 360.000 семејства живее во дивоградби

Нетпрес - 13.03.2013

Додека СДСМ беше на власт, 360 000 семејства живееја во домови без регулиран статус т.н. дивоградби, велат од владејачката ВМРО ДПМНЕ реагирајќи ја денешната изјава на кандидатот на СДСМ за ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ветува, но не реализира како нас

Sky - 13.03.2013

- Додека СДСМ беше на власт, 360 000 семејства живееја во домови без регулиран статус т.н. дивоградби. СДСМ ништо не направи за да им помогне на овие граѓани , реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на ...

Ќе ја вратиме надежта кај младите

ТВМ - 13.03.2013

Сашо Донев, кандидатот за советник од редовите на ВМРО ДПМНЕ од Охрид и претседател на Унијата на млади сили на денешната прес конференција рече дека една од најцрните точки од владеењето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ништо не направи да им помогне на луѓето со дивоградби

Макфакс - 13.03.2013

Додека СДСМ беше на власт, 360 000 семејства живееја во домови без регулиран статус т.н. дивоградби. СДСМ ништо не направи за да им помогне на овие граѓани.

Одржана промотивна конвенција на Жанко Зимбаков и ,,Сојузот за иднината’’ во Босилово

StrumicaCity - 13.03.2013

Синоќа во Домот на културата во Босилово се одржа Конвенција на која беше претставен кандидатот за градоначалник на општина Босилово, Жанко Зимбаков и кандидатите за советници од Коалицијата “Сојуз ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не им помогна на семејствата за дивоградбите

Maxim - 13.03.2013

Додека СДСМ беше на власт, 360.000 семејства живееја во домови без регулиран статус т.н. дивоградби, наведува ВМРО-ДПМНЕ во реакција на изјава на кандидатот за градоначалник на СДСМ за Карпош Андреј ...

Македонците не сакаат да бидат странци во својата држава

Н.Македонија - 12.03.2013

Коалицијата на партиите на Македонците во Кичево и во Струга има смисла за да се смени имиџот дека општините во западна Македонија им припаѓаат пред сѐ на Албанците.

За општинските мајки

Радио МОФ - 12.03.2013

Во изминатите неколку години Република Македонија е често спомнувана како земја со значаен напредок во политичкото застапување на жените на парламентарно ниво.

СДСМ: Активисти на ВМРО-ДПМНЕ нападнаа член на клубот на млади на СДСМ

Кајгана - 12.03.2013

Група активисти на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со претседателот на нивниот општински комитет, Александар Атанасов го нападнале членот на раководството на локалниот клуб на млади на СДСМ, соопштуваат од ...

СДСМ: Активисти на ВМРО-ДПМНЕ истепаа наш член

А1 On - 12.03.2013

Денеска околу 2 часот наутро во Гевгелија, група активисти на ВМРО ДПМНЕ извршиле физички напад врз член на раководството на локалниот клуб на млади на СДСМ, каде му се нанесени тешки телесни повреди.

СДСМ: Активисти на ВМРО-ДПМНЕ истепаа наш член

+инфо - 12.03.2013

Aктивисти на ВМРО-ДПМНЕ од Гевгелија предводени од претседателот на општинскиот комитет Александар Атанасов, утрово околу два часот, нападнале член на раководството на локалниот клуб на младите ...

ФОТО Дечиња мафтаат со знамиња на ВМРО-ДПМНЕ на митинг?!

+инфо - 12.03.2013

На официјалната страница на Фејсбук, на кандидатот за градоначалник на Виница од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Емил Дончев, објавена е фотографија на која се гледаат деца, најверојатно од пониските класови ...

Два мини митинзи на коалицијата За подобра Македонија во Центар и Карпош

Сител - 12.03.2013

Денес, кандидатите за градоначалници на општините Центар и Карпош од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржат два помали митинзи.

СДСМ: Активисти на ВМРО-ДПМНЕ нападнаа член од раководството на локалниот клуб на млади

Либертас - 12.03.2013

Интегрален транскрипт од соопштението од СДСМ: Денес околу 02 часот после полноќ во Гевгелија, група активисти на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со претседателот на нивниот општински комитет, Александар ...

СДСМ: Инцидент во Гевгелија со повреден од млади од ВМРО-ДПМНЕ, ги фаќа паника

Бриф - 12.03.2013

Група активисти на ВМРО ДПМНЕ, на чело со претседателот на нивниот општински комитет, Александар Атанасов, извршиле физички напад врз член на раководството на локалниот клуб на млади на СДСМ, при што ...

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски со убедлива предност пред СДСМ

Скопје инфо - 12.03.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер и премиер на Македонија, Никола Груевски се уште имаат убедлива предност во однос на опозициската СДСМ, покажува истражувањето на Македонскиот центар за ...

Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ Тетово го обвинија СДСМ и неговата општинска организација за препишување на нивната ...

Kiss - 12.03.2013

Почитувани, Деновиве тетовци беа сведоци на уште едно извртување на вистината од страна на опозиција предводена од СДСМ кој одржа митинг во Тетово, на кој не презентира НИКАКВА ПРОГРАМА.

Вмровци нападнале и тешко повредиле член на СДСМ

Sky - 12.03.2013

- Денес околу 02 часот после полноќ во Гевгелија, група активисти на ВМРО ДПМНЕ извршиле физички напад врз член на раководството на локалниот клуб на млади на СДСМ, каде му се нанесени тешки телесни ...

Листа на кандидатите за градоначалници на Скопје и скопските општини

Скопје инфо - 12.03.2013

На помалку од две недели до изборите, време e да ги запознаеме кандидатите кои ќе се борат за вашата општина. Бројот на кандидати за градоначалници е голем.

За овие кандидати можете да гласате во Скопје и скопските општини

Курир - 12.03.2013

На 24-ти март годинава во Македонија ќе се одржат локални избори. Скопје инфо ги објави кандидатските листи за Скопје и скопските општини.

Мини митинзи на ВМРО-ДПМНЕ во Центар и Карпош

Нетпрес - 12.03.2013

Првиот митинг ќе се одржи со почеток во 20 часот, на кој кандидатот за Градоначалник на ВМРО–ДПМНЕ за општина Центар, Владимир Тодоровиќ и носителот на советничка листа на ВМРО-ДПМНЕ за Општина ...

Струмица за сите – кандидатите за советници од ВМРО-ДПМНЕ пред граѓаните

Република - 12.03.2013

Носителот на кандидатската листа за членови на Советот на општина Струмица од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Кирил Николов им се заблагодари на струмичани за поддршката што им ја дават во досегашниот тек на ...

СДСМ: Активисти на ВМРО-ДПМНЕ нападнаа член на клубот на млади на СДСМ

Макфакс - 12.03.2013

Група активисти на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со претседателот на нивниот општински комитет, Александар Атанасов го нападнале членот на раководството на локалниот клуб на млади на СДСМ, соопштуваат од ...

Обраќање на д-р Кирил Николов од ВМРО-ДПМНЕ

StrumicaNet - 12.03.2013

Носителот на кандидатската листа за членови на Советот на општина Струмица од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Кирил Николов им се заблагодари на струмичани за поддршката што им ја дават во досегашниот тек на ...

Најдобро за државата е да не се прават етнички коалиции, сметаат експертите

24 Вести - 11.03.2013

Најдобро за државата е да не се прават етнички коалиции, но во услови кога целата политика веќе 22 години се базира на етнички партии тие се само последица, сметаат дел од аналитичарите.

Зошто СДУ и СДПМ не одат заедно со ВМРО-ДПМНЕ на изборите?

Телма - 11.03.2013

Во педесетина општини или во две третини од изборните единици на гласачките ливчиња ќе има кандидати за градоначалници и советнички листи од Социјалдемократската партија на Македонија и ...

ВМРО-ДПМНЕ и понатаму со најголема поддршка меѓу граѓаните

Дневник - 11.03.2013

Најголем дел од македонските граѓани на претстојните локални избори ќе гласаат за советничките листи на ВМРО-ДПМНЕ, односно 25,7 отсто.

Се јаде од нога и се работи по 18 часa на ден

Дневник - 11.03.2013

Неколку десетици илјади луѓе на плоштадот Македонија во саботата го скандира името на Никола Груевски додека обезбедувањето се обидуваше да му направи кордон да стигне до сцената на која ВМРО-ДПМНЕ ...

Македонците и Албанците не печатат програми на другиот јазик

Дневник - 11.03.2013

„Не, нема, не сум забележал дека има Македонец што е кандидат за советник на листата што ја предложиле ДУИ или ДПА. Нема ниту обратен случај, на листата на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ или таа на СДСМ ...

Промовирани кандидатите за градоначалници од ВМРО ДПМНЕ во Новаци и Могила

Тера - 11.03.2013

-Од првиот ден на доаѓањето на власт на ВМРО-ДПМНЕ нашата цел беше да покажеме дека во Македонија може да има и поинакви политичари, односно политичари со образ, со збор, политичари кои сакаат да ...

Без мнозинството, градоначалниците се со врзани раце, порача Груевски

Тера - 11.03.2013

-Владе си одработи за овие години и си заслужи да добие нов четиригодишен мандат. Заедно со советниците на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, кои треба да бидат негови партнери.

ВМРО-ДПМНЕ со благодарност за присуството на митингот

Тера - 11.03.2013

-Синоќа на Магнолија не беа само членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Сплотеност покажаа и младите и пензионерите и вработените и невработените и спортистите и музичарите и уметниците ¨C цела Битола на едно ...

ДИК ќе ги жребува новите пријавени кандидати за градоначалници и советници

Таратур - 11.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на јавна седница ќе одржи дополнително жребување за утврдување на редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за Локалните избори 2013 година.

Четворица кандидати за градоначалници и 3 советнички листи за Локалните избори во Струмица

ВИС - 11.03.2013

За претстојните Локални избори закажани за 24-ти март, во Струмица ќе се тркаат четворица кандидати за градоначалничката функција додека за местата во Советот на Општината поднесени се 3 советнички ...