TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Минофрлачки напад во центарот на Багдад

А1 - 13.11.2005

Силна експлозија го потресе центарот на Багдад, во близина на т.н. Зелена зона, која е под строго обезбедување. Експлозијата е предизвикана од минофрлачки напад во кој нема повредени. Гранатата паднала на покривот на станбена зграда на брегот на реката Тигар, наспроти Зелената зона.

Автомобил - бомба уби 10 Ирачани во Багдад

А1 - 12.11.2005

Десет лица загинаа, а 20 се ранети во експлозијата на автомобил - бомба, што утринава се случи на пазар во населба на Багдад претежно населена со шиити, соопштија извори од ирачкото Министерство за внатрешни работи. Претходно беше соопштено за четворица загинати и 19 ...

Тројца ирачки војници убиени вo напад кај Бакуба

А1 - 11.11.2005

Итројца ирачки полицајци се убиени, а двајца ранети денеска при напад извршен врз контролен пункт во Бакуба, 60 километри северно од Багдад. Нападот го извршила група од седум вооружени лица, кои по нападот успеале да избегаат со ...

35 мртви во самоубиствен напад во Багдад

Вест - 11.11.2005

Дубаи, 11 ноември) - Организацијата на Ал Каеда за Џихад во земјите на Месопотамија презеде одговорност за вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во ресторан во Багдад, при што загинаа најмалку 35 лица. Автентичноста на изјавата, објавена на една исламистичка Интернет страница, засега не може да ...

Најмалку 33 жртви во самоубиствениот бомбашки напад во Багдад

Канал5 - 10.11.2005

Бомбаш-самоубиец утрово извршил напад во ресторан во централниот дел на Багдад, при што се убиени најмалку 33, а ранети 19 лица. Багдад, 10 ноември (МИА) - Бомбаш-самоубиец утрово извршил напад во ресторан во централниот дел на Багдад, при што се убиени најмалку 33, а ранети 19 лица.

Седум ирачки полицајци убиени во самоубиствен напад

А1 - 09.11.2005

Седум ирачки полицајци се убиени утрово при самоубиствен напад извршен со автомобил-бомба врз полициска патрола во ирачкиот град Бакуба, 65 километри североисточно од Багдад. Според медицински и воени извори, во нападот што се случил во близина на воениот камп Кар Бани Саад, се ранети девет лица, ...

Самоубиствен напад во Ирак, меѓу четири и седум загинати

Макфакс - 09.11.2005

Багдад Четворица ирачки полицајци загинаа, а 10 се ранети во денешниот самоубиствен бомбашки напад северно од Багдад, соопшти полицијата. Болнички извори соопштуваат дека во нападот загинале седум лица, а девет се повредени. Нападот се случил во близина на градот Бакуба, административниот центар на ...

Експлозија на две бомби во центарот на Багдад, шестмина мртви

Макфакс - 08.11.2005

Багдад Најмалку шест лица загинаа, а 40 се повредени во денешните експлозии на два автомобили бомба во центарот на Багдад, соопшти полицијата. Според медиумите, двата автомобили бомби експлодирале во близина на хотелот “Хамра“, во кој отседнуваат претежно странци, вклучувајќи и новинари.

Нов бомбашки напад во Ирак, 56 мртви

Макфакс - 08.11.2005

Багдад Најмалку 56 лица се убиени, а 60 се ранети во денешните самоубиствени бомбашки напади во две џамии во Ирак, соопшти полицијата. Експлозиите се случиле во градот Канакин, североисточно од Багдад, во моментот кога верниците биле собрани во џамиите да присуствуваат на петочната молитва.