TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер за труд

Фокус - 16.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

24 Вести - 16.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

Телма - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика.

Мизрахи со нови кадровски решенија на денот кога била покрената постапката за разрешување

ТВ21 - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика.

СДСМ: Со разрешувањето на Мизрахи се заштитени интересите на граѓаните

Канал5 - 16.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи Собранието го заштити Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, ја заштити интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата.

ВМРО ДПМНЕ се уште анализира кој да ја наследи Мизрахи

Телма - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот – за нов предлог за министер ситуацијата се уште се анализира

ТВ21 - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ: Рашела Мизрахи не го прекрши ниту законот, ниту Уставот,ја разрешија затоа што го откри и не молчеше за ...

Канал5 - 16.02.2020

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Рашела Мизрахи не го прекрши ниту законот, ниту Уставот.

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот, а за нов предлог за министер ситуацијата се уште се анализира

Канал5 - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика. Согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ анализира дали да предложи нов министер, Мицкоски ќе пресече

Фокус - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

Мизрахи правела кадровски промени на денот кога ја разрешуваа

Фокус - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела кадровски решенија и промени на денот кога Собранието ја разрешуваше. Владата вечерва соопшти дека на денешната владинина седница решенијата биле поништени. -На оваа своја седница Владата донесе одлука за поништување на ...

Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

Алсат-М - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика.

Владата ги поништи решенијата на Мизрахи донесени на 14 февруари

Канал5 - 16.02.2020

По смената на министерката за труд и социјала во техничката Влада, Рашела Мизрахи, Владата доцна синоќа на седница ги поништи нејзините решенија за кадровски одлуки и овластувања. Одлуки кои Мизрахи ги донела на денот кога се одржуваше седницата за ...

Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

24 Вести - 16.02.2020

На денот кога во Собранието веќе била во тек расправата за нејзина смена, Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања, велат од владата и посочуваат и дека за време на синоќешната седница, била донесена одлука за поништување на ...

Владата ги поништи решенијата на Мизрахи донесени на 14 февруари, ВМРО –ДПМНЕ не предложи нов министер

Канал5 - 16.02.2020

По смената на министерката за труд и социјала во техничката Влада, Рашела Мизрахи, Владата доцна синоќа на седница ги поништи нејзините решенија за кадровски одлуки и овластувања. Кои Мизрахи ги донела на денот кога се одржуваше седницата за нејзино ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот, а за нов предлог за министер ситуацијата се уште се анализира

Press24 - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

Слободен Печат - 16.02.2020

Ова го соопшти Владата по синоќешната седница на која е усвоена одлука за поништување на решенијата донесени од Мизрахи. Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената ...

Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

А1 On - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика.

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот, а за нов предлог за министер ситуацијата се уште се анализира

Сител - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

Додека Собранието ја разрешувало Мизрахи потпишувала кадровски решенија

+инфо - 16.02.2020

Мизрахи беше разрешена вчера по маратонската собраниска седница која траеше до речиси пет часот. Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино ...

Ласовска: Се анализира разрешувањето на Мизрахи, лидерот ќе одлучи за ново назначување

+инфо - 16.02.2020

Ласовска се осврна на разрешувањето на Рашела Мизрахи и уште еднаш побара од премиерот Оливер Спасовски, ако причината за ваквата одлука навистина била таблата со името Република Македонија, тогаш да бидат разрешени и сите останати директори и ...

Владата ги поништи последните решенија на Мизрахи

360 степени - 16.02.2020

На синоќешната владина седница поништени се решенијата за кадровски промени и овластување донесени од довчерашната министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Како што информираат од Владата, Мизрахи решенијата ги донела на 14 февруари, ...

Срамниот гест на госпоѓата министерка

Слободен Печат - 16.02.2020

Неодговорноста, непрофесионалноста не смее да биде параван за одвратно политичко собирање политички поени и правење нечесна политичка кариера. Министерката Мизрахи заслужува „чист отказ“, а ова е најблагиот збор што во овој момент можам да го ...

Ласовска: Мизрахи не го прекрши Уставот, ја разрешија затоа што не молчеше за криминалот кој бил правен претходно во ...

Курир - 16.02.2020

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Рашела Мизрахи не го прекрши ниту законот, ниту Уставот.

ВМРО-ДПМНЕ нема да предложи нов кандидат за министер за труд и социјала?

360 степени - 16.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ се уште размислува дали да предложи нов министер за труд и социјална политика, по разрешувањето на Рашела Мизрахи. На прашањето зошто се уште не поднеле предлог до Собранието, кога денес е последниот рок пред распуштање на парламентот, ...

ВМРО-ДПМНЕ анализира дали ќе достави нов предлог за министер за труд и социјална политика

Р.С.Европа - 16.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ се уште ја анализира ситуацијата за евентуално доставување на нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, изјави денеска пратеничката од опозициската Благица Ласовска посочувајќи оти според Централниот и Извршниот ...

Влада: Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

Press24 - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика.

Спасовски апелира ВМРО-ДПМНЕ да предложи наследник на Мизрахи

360 степени - 16.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил ги повика ВМРО-ДПМНЕ да достават предлог за нов министер за труд и социјална политика кој ќе ја наследи разрешената Рашела Мизрахи.

ВМРО-ДПМНЕ најверојатно нема да предложи нов министер за труд и социјална политика

Сител - 16.02.2020

Најверојатно празно ќе остане министерското столче во труд и социјала во техничката Влада по разрешувањето на Рашела Мизрахи. Техничкиот премиер побара ВМРО ДПМНЕ да предложи нов кандидат, а од опозициската партија официјално изјавија дека се уште ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот

МКД - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

Ласовска: Хибридниот режим на Заев ја разреши Мизрахи зошто таа го откри криминалот во МТСП

Макфакс - 16.02.2020

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, која не го прекрши ниту законот, ниту Уставот.

Министерското столче во труд и социјала ќе остане празно до изборот на нова влада

360 степени - 16.02.2020

Министерската позиција за труд и социјална политика останува празна, откако ВМРО-ДПМНЕ одлучи да не предложи наследник на Рашела Мизрахи, која беше разрешена поради прес конференциите пред таблата во Министерството со старото државно име.

Кој ќе ја наследи разрешената Рашела Мизрахи?

Вечер Прес - 16.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ сè уште анализира дали да предложи ново име за технички министер ...Пратеничката Благица Ласовска изјави дека „ситуацијата сè уште се анализира“, а на прашање дали и кога ќе предложат ново име таа само рече „ќе бидете навремено известени“.

Ласовска: Хибридниот режим на Заев ја разреши Мизрахи зошто таа го откри криминалот во МТСП

24Инфо - 16.02.2020

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, која не го прекрши ниту законот, ниту Уставот.

Рашела Мизрахи на денот кога ја разрешувале донела серија решенија за кадровски промени – Вечерва Владата ги поништи

Бриф - 16.02.2020

На вечерашната седница Владата донесе одлука за поништување на решенијата за кадровски промени и овластувања на екс-министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи донесени на 14 февруари, на денот кога во Собранието на Република Северна ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да предложи нов министер на местото на Мизрахи?

Денешен - 16.02.2020

Извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ брифираат за Република дека во врска со барањето од Спасовски за да партијата предложи нов министер за труд и социјална политика, ВМРО-ДПМНЕ нема намера да даде таков предлог со оглед на тоа дека со самото разрешување се ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот, а за нов предлог за министер ситуацијата се уште се анализира

24Инфо - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

Поранешната министерка Мизрахи донела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

еМагазин - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика.

„Република“ дознава – ВМРО-ДПМНЕ нема намера да предложи ново име на местото на Мизрахи

Република - 16.02.2020

Извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ брифираат за Република дека во врска со барањето од Спасовски за да партијата предложи нов министер за труд и социјална политика, ВМРО-ДПМНЕ нема намера да даде таков предлог со оглед на тоа дека со самото разрешување се ...

Рашела Мизрахи на денот кога ја разрешувале донела серија решенија за кадровски промени – Вечерва Владата ги поништи

Centar - 16.02.2020

На вечерашната седница Владата донесе одлука за поништување на решенијата за кадровски промени и овластувања на екс-министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи донесени на 14 февруари, на денот кога во Собранието на Република Северна ...

Мизрахи правела кадровски промени и давала овластувања дента кога Собранието ја разрешуваше

Локално - 16.02.2020

Разрешената техничка министерка, Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања во Министерството за труд и социјална политика дента кога во Собранието на дневен ред беше одлуката за нејзиното разрешување.

Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

24Инфо - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика.

Ласовска: Мизрахи ја разрешија, а и самите Спасовски и Димитров користат Република Македонија

Република - 16.02.2020

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Рашела Мизрахи не го прекрши ниту законот, ниту Уставот.

Молк од ВМРО-ДПМНЕ: Кој ќе ја замени разрешената министерка Мизрахи?

еМагазин - 16.02.2020

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема предлог за нов министер за труд и социјална политика во техничката Влада, откако вчера во утринските часови пратениците во македонското Собрание ја разрешија Рашела Мизрахи .

Мизрахи носела кадровски решенија дента кога била покрената постапката за нејзино разрешување

Frontline - 16.02.2020

Нна денот кога во Собранието беше покрената постапка за разрешување на Рашела Мизрахи од функцијата технички министер за труд и социјална политика, таа носела решенија за кадровски промени и овластувања, соопшти Владата.

СДСМ: Со разрешувањето на Мизрахи се заштитени интересите на граѓаните

Либертас - 16.02.2020

Скопје, 16 февруари 2020 Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи Собранието го заштити Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, ја заштити интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата.

Ласовска не кажа дали ќе поднесат предлог за технички министер за труд и социјална политика

Локално - 16.02.2020

Рашела Мизрахи ја разрешија зошто ги откри криминалите и неодговорното работење на кадрите на СДСМ, рече пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Благица Ласовска на прес конференција. „Оливер Спасовски го користи терминот Македонија.

Поништени кадровските решенија на Мизрахи

Вечер Прес - 16.02.2020

Рашела Мизрахи носела решенија за кадровски промени и овластувања на 14 февруари, на денот кога во Собранието беше покрената постапка за нејзино разрешување од функцијата технички министер за труд и социјална политика.

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на парламентот, Мицкоски ќе одлучи за замената на Мизрахи

Денешен - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот, Мицкоски размислува дали да предложи нов предлог за министер

Либертас - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

Опсервер - 16.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот, а за нов предлог за министер ситуацијата се уште се анализира

Опсервер - 16.02.2020

– Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да кандидира нов министер за труд и социјална политика на местото на Мизрахи?!

Либертас - 16.02.2020

Порталот Курир повикувајќи се на брифинг од извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ објави дека најверојатно нема да се достави нов предлог за министер за труд и социјална политика. „Според информациите до кои дојде Курир од партијата се решиле на ваков чекор ...

Спасовски повика од ВМРО-ДПМНЕ да предложат замена за Мизрахи

Фактор - 16.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил ги повика ВМРО-ДПМНЕ да достават предлог за нов министер за труд и социјална политика, откако беше разрешената Рашела Мизрахи. „Го повикувам раководството на партијата да се издигне на ...

Ласовска: Хибридниот режим на Заев ја разреши Мизрахи зошто таа го откри криминалот во МТСП

Точка - 16.02.2020

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, која не го прекрши ниту законот, ниту Уставот.

Спасовски веќе упатил барање до ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер на местото на Мизрахи

Денешен - 16.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја започна деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Ласовска: Хибридниот режим на Заев ја разреши Мизрахи зошто таа го откри криминалот во МТСП

MTM - 16.02.2020

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, која не го прекрши ниту законот, ниту Уставот.

Илиевски: Поврзаноста на Рашела Мизрахи со Никола Груевски и Сашо Мијалков

iPortal - 16.02.2020

Поврзаноста на Рашела Мизрахи со Никола Груевски и Сашо Мијалков Додека Груевски беше министер за финансии, а потоа и премиер членови на Управниот Одбор на Фонд от на Холокаустот на Евреите беа неговите блиски соработници: Мартин Протуѓер( да да ...

Мизрахи со емотивна порака до ќерката: Срцето ни е тука! (ФОТО)

Локално - 16.02.2020

„Моја Рина, Македонија е наше дома повеќе од петстотини години. Срцето ни е тука!“, напиша веќе ексминистерката за труд и социјална политика во техничката влада, Рашела Мизрахи на својот фејсбук профил, на кој постираше фотографија со нејзината ...

Рашела Мизрахи со ќеркичката: Македонија е наше дома повеќе од петстотини години

Денешен - 16.02.2020

Рашела Мизрахи, која рано утрово беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски до СДСМ, денеска објави фотографија со ќеркичката со порака дека остануваат во Македонија.

Mизрахи со нејзината ќерка: Моја Рина, срцето ни е тука!

Република - 16.02.2020

Рашела Мизрахи, која вчера шверцерски во раните утрински часови беше разрешена од позицијата министер за труд и социјална политика, на социјалните мрежи сподели фотографија со нејзината ќерка Рина и порача: Мизрахи беше првата Еврејка во Влада во ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува распуштање на Парламентот, а за нов предлог за министер ситуацијата се уште се анализира

iPortal - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

Ласовска: Се анализира разрешувањето на Мизрахи, лидерот ќе одлучи за ново назначување

365 - 16.02.2020

Ласовска се осврна на разрешувањето на Рашела Мизрахи и уште еднаш побара од премиерот Оливер Спасовски, ако причината за ваквата одлука навистина била таблата со името Република Македонија, тогаш да бидат разрешени и сите останати директори и ...

Ванкоска: Тоа што Еврејка се чувствува како Македонка е најголемата шлаканица за албанските националисти

Магазин - 16.02.2020

Професорката Биљана Ванковска на социјалните мрежи го коментираше разрешувањето на министерката Рашела Мизрахи. Таа вели дека сосема е НЕБИТНО од кој пол е сега бившата министерка и несоодветно на демократската култура и стандарди е да се нагласува ...

СДСМ: Со разрешувањето на Мизрахи се заштитени интересите на граѓаните

365 - 16.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи Собранието го заштити Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, ја заштити интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата.

ВМРО-ДПМНЕ се уште анализира дали ќе поднесе предлог за технички министер во МТСП

MakPress - 16.02.2020

Сé уште се анализира ситуацијата за евентуално доставување нов предлог за технички министер за труд и социјална политика, а согласно Централниот и Извршниот комитет, претседателот на партијата го има овластувањето за тоа одлучување, рече денеска ...

СДСМ го прекрши “Пржинскиот договор”, Мицкоски не предлага замена за Мизрахи

Expres - 16.02.2020

Опозицијата нема да кандидира нов министер за труд и социјална политика по смената на досегашната министерка Рашела Мизрахи во 4 часот наутро. Извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ за порталот Курир брифираат дека најверојатно нема да се достави нов предлог ...

Ласовска: Рашела Мизрахи не го прекрши ниту законот, ниту Уставот

MakPress - 16.02.2020

Лицемерието на хибридниот режим на Зоран Заев целосно се разобличи со разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Рашела Мизрахи не го прекрши ниту законот, ниту Уставот.

СДСМ: Сите членови на Владата мора да го почитуваат Уставот и законите

MakPress - 16.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи Собранието го заштити Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, ја заштити интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата.

Ова е убавата ќерка на Рашела: Македонија е наш дом повеќе од петстотини години- Срцето ни е тука(ФОТО)

Магазин - 16.02.2020

Моја Рина, Македонија е наше дома повеќе од петстотини години. Срцето ни е тука, напиша на социјалните мрежи разрешената министерка Рашела Мизрахи. Собранието ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи.

Ванковска: Oкyпaтopoт е сега дома и ова е пocтpaшен облик на oкyпaциja од кој било друг

365 - 16.02.2020

Професорката Билјана Ванковска го коментира разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за користењето на името Република Македонија. Таа на Фејсбук напиша: „Иако сум длабоко свесна дека cкaндaлoзнoто разрешување на ...

Мизрахи до ќерка си: Моја Рина, Македонија е наше дома над 500 години. Срцето ни е тука!

Expres - 16.02.2020

Рашела Мизрахи, која вчера владеачкото мнозинство во Собранието ја разреши од техничка министерка за труд и социјална политика поради употребата на името Република Македонија, со порака до својата ќеркичка.

Јовановски: Името Рашела е испишано на камен, на македонски и на еврејски јазик, за век и веков

Магазин - 16.02.2020

Името Рашела Мизрахи е испишано на камен, на македонски и на еврејски јаик, за век и веков, напиша на својот Фејсбук профил актерот Владо Јовановски. Актерот Јованоски во својата објава на Фејсбук вели дека табли се пишуваат и бришат, а пишаното на ...

Спасовски испрати барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

ТВ21 - 15.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

Канал5 - 15.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

Телма - 15.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај, но нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на ...

Канал5 - 15.02.2020

За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

Разрешена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

ТВ21 - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за која премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако министерката неколкупати се појави ...

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Канал5 - 15.02.2020

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи.

Спасовски: Ќе беше добро Мизрахи да остане министер до крај, но нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на ...

ТВ21 - 15.02.2020

Реплицирајќи и на Лилјана Затуровска од ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Оливер Спасовски порача дека за него лично Мизрахи била одличен избори, но нејзиното однесување било неприфатливо. Тој посочи дека нема да дозволи никој да ја загрозува иднината на ...

Се уште трае расправата за разрешување на Мизрахи

Фокус - 15.02.2020

И по 01:30 часот продолжува расправата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална работа, Рашела Мизрахи. Собранието почна со заседавање денеска во 19 часот и како што најави спикерот Талат Џафери, нема да прекине се до распуштање, ...

Собранието ја разреши Мизрахи од функцијата министер за труд

Телма - 15.02.2020

Со 62 гласа “за” и 26 “против” собранието ја разреши техничката министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Собраниската седница треаше речиси до 04 часот изутрина. Таа беше дел од техничката влада предложена ВМРО-ДПМНЕ, а на чело на ...

Собранието ја разреши министерката Рашела Мизрахи

Сакам да кажам - 15.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи е разрешена од функцијата. Собранието пред зори ја разреши Мизрахи со 62 гласа “за“ и 26“ против по дискусија што траеше цела ноќ.

Со 62 гласа ,,за" е разрешена Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи

Канал5 - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за" ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по рчиси шст часа расправа. Премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако министерката ...

Собранието ја разреши инистерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

Алсат-М - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за која премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако министерката неколкупати се појави ...

Продуктивна ноќ во Собранието: Разрешена Мизрахи и изгласани измените на Изборниот законик

Фокус - 15.02.2020

Пратениците ноќеска ја разрешија техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. 62 пратеници гласаа за разрешување, поради прекршување на Уставот и некористење на новото уставно име на таблата во Министерството.

Спасовски: И вие предложивте разрешувања за мене и Ременски

ТВ21 - 15.02.2020

„Не ја кажувате вистината кога велите дека не сте предложиле разрешување на министри. Тоа го сторивте кон мене и кон Фросина Ременски“, му рече премиерот Оливер Спасовски на Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ во текот на собраниската расправа за ...

(ФОТО) Мицкоски објави селфи со Мизрахи и напиша: Дисидентите!

Фокус - 15.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ноќеска објави селфи со Рашела Мизрахи на својата Фејсбук страница. -Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!, напиша Мицкоски на сликата.

Собранието под полна пареа, разрешена Мизрахи

Deutsche Welle - 15.02.2020

Македонскиот парламент во раните утрински часови ги изгласа измените во Изборниот законик и ја разреши техничката министерка Рашела Мизрахи. Собранискиот маратон продолжува денеска. Со 62 пратенички гласови „за“, 26 „против“ и без воздржани ...

Шахпаска: Собранието со разрешувањето на Мизрахи гo заштити Уставот

ТВ21 - 15.02.2020

Пратеничката Јагода Шахпаска на денешната прес конференција истакна дека Собранието со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ги заштити Уставот и интересите на ...

Продолжува кавгата за разрешувањето на Мизрахи

Алсат-М - 15.02.2020

И денеска продолжува кавгата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за разрешувањето на Рашела Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална политика. Пратеничката Благица Ласовска од ВМРО ДПМНЕ тврди дека разрешувањето на Мизрахи е само де фокус од ...

Собранието ја разреши министерката Мизрахи,Собранието ги донесе измените на Изборниот законик

Канал5 - 15.02.2020

По долги препукувања на релација власт-опозиција, и маратонска седница која траеше до раните утрински часови, Собранието ја разреши министерката за труд и социјала во техничката Влада, Рашела Мизрахи.

Мизрахи разрешена, кавгата за неа продолжи и денеска

Телма - 15.02.2020

Рашела Мизрахи е разрешена по дикатат на Заев, обвинува ВМРО ДПМНЕ. Жртва била на тоталитарниот режим на Заев, а стравот од неа бил голем, и поради тоа требало да ја напушти функцијата министер за труд, а најмалку непочитување на уставот.

Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика

24 Вести - 15.02.2020

Таблата со поранешното име Република Македонија и пресуди на Рашела Мизрахи. Со 62 гласа „за“, 26 „против“ утрово пратениците го прифатија барањето на премиерот Оливер Спасовски и ја разрешија Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална ...

Мизрахи разрешена – „Не сум го прекршила Уставот, виновна е Царовска“

ТВ21 - 15.02.2020

По завршувањето на расправата за Законот за Јавно обвинителство, бидејќи нема двотретинско мнозинство, наместо на гласање, се премина на расправа за разрешување на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи.

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

Алсат-М - 15.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај, но нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на ...

24 Вести - 15.02.2020

За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

ВМРО-ДПМНЕ: Хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице

Канал5 - 15.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република Македонија. Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа ...

Ласовска: Вистинската причина за разрешувањето на Мизрахи е обид за дефокус на СДСМ од криминалите

Алсат-М - 15.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република Македонија. Ова е тоталитаризам во својот класичен облик, рече ...

Собранието ја разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот законик

Радио МОФ - 15.02.2020

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи . Таа беше разрешена поради користење на табла со името Република Македонија во Министерството, што според ...

Спасовски: Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо

МКД - 15.02.2020

За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

Разрешена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

Макфакс - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ и 26 „против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Мицкоски за разрешувањето на Мизрахи: Зошто? Затоа што ја сака мајка Македонија!

360 степени - 15.02.2020

Додека пратениците расправаа за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи, на својот Фејсбук-профил се огласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд

Слободен Печат - 15.02.2020

Вечерва Владата има седница, но дневниот ред не е познат. Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да ...

Мицкоски објави селфи со Мизрахи: Дисиденти зашто ја сакаат Македонија! ФОТО

+инфо - 15.02.2020

Додека синоќа траеше собраниската расправа за разрешувањето на министерката за труд Рашела Мизрахи, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски објави селфи со сега екс министерката. – Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!, напиша ...

Собранието ја разреши министерката Рашела Мизрахи

Глас на Америка - 15.02.2020

Разрешувањето го побара техничкиот премиер Оливер Спасовски бидејќи таа не го почитувала Уставот ја истакнала таблата со старото име на државата. Изгласани се и промените на Изборниот законик, а денеска се очекува да продолжи 135 седница и да се ...

Обновено: Собранието ја разреши министерката Мизрахи, Дебар и Mаврово Ростуше заедно со Охрид во 5 ИЕ

OhridNews - 15.02.2020

Собранието по бурната синоќешна расправа, утрово продолжи со работа со разрешување на техничката министерка за труд и социјала од редовите на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи. Причина за разрешувањето на Мизрахи, како што беше образложено, е ...

Мизрахи не истурка ниту половина од 100 дена на техничката влада

Независен - 15.02.2020

По 44 дена министерување во техничката влада, министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи рано утрово, беше разрешена од функцијата. По шестчасовни тешки и мачни препукувања помеѓу власта и опозицијата, Собранието со 62 гласа „за“ и 26 ...

Спасовски од ВМРО-ДПМНЕ побара да назначи нов министер за труд

МКД - 15.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по разрешувањето на Рашела Мизрахи. Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница.

Разрешена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

+инфо - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за која премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако министерката неколкупати се појави ...

Ласовска: Разрешувањето на Мизрахи е обичен обид за дефокус на СДСМ од криминалите во кои Заев е заглавен до гуша

Курир - 15.02.2020

Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице. Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република ...

Јовановски: Името Рашела Мизрахи е испишано на камен, на македонски и на еврејски јаик, за век и веков

Курир - 15.02.2020

Името Рашела Мизрахи е испишано на камен, на македонски и на еврејски јаик, за век и веков, напиша на својот Фејјсбук профил актерот Владо ...

Ласовска: Мизрахи беше разрешена по диктат на Заев

Макфакс - 15.02.2020

По диктат на Зоран Заев, а по формално барање на техничкиот премиер Оливер Спасовски, доцна во ноќта беше разрешена министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, изјави пратеничката од ВМРО ДПМНЕ, Благица Ласовска, и додаде дека да биде ...

Ласовска: Мизрахи беше разрешена по диктат на Заев

А1 On - 15.02.2020

“По диктат на Заев доцна во ноќта беше разрешена Мизрахи. Да биде иронијата поголема самиот Спасовски користеше Македонија без придавки. Мизрахи беше казнета за таблата која ја наследила од Царовска.

Чулев: Таа заслужува огромна почит од сите граѓани, Рашела ти си мојот херој!

Курир - 15.02.2020

Рашела Мизрахи покажа исклучителни особини на вреден, одговорен и чесен човек со голем интелектуален капацитет и мотивација да работи за државата. Човек кој покажа силна волја, посветеност и исправена кичма.

Ласовска: Вистинската причина за разрешувањето на Мизрахи е обид за дефокус на СДСМ од криминалите

Слободен Печат - 15.02.2020

„Ова само покажува дека таблата беше само повод, а вистинската причина за разрешувањето е разобличувањето на незаконските активности на Царовска и неодговорното работење на министерството во време на истата.

(ВИДЕО) Шахпаска: Со разрешувањето на Мизрахи, Собранието го одбрани Уставот и интересите на граѓаните

А1 On - 15.02.2020

“Преку разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи заштитен е Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, заштитена е интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата”, рече Шахпаска.

Мизрахи: Прашајте ја Мила каде е новата табла

Сител - 15.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи предложена од опозициска ВМРО-ДПМНЕ, во обраќањето пред пратениците порача дека хајката против неа која почнала со антисемитски напади, завршила со, како што рече, евтината претстава ...

Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

ММС - 15.02.2020

Собранието во раните утрински часови ноќва ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. По повеќечасовна расправа, пратениците со 62 гласа „за“ и 26 „против“ ја разрешија министерката.

Партиите уште кршат копја за разрешувањето на Мизрахи

360 степени - 15.02.2020

Синоќешното разрешување на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи и денеска е тема за партиски препукувања меѓу власта и опозицијата. Пред почетокот на денешната собраниска седница, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ излегоа со прес-конференции во ...

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Слободен Печат - 15.02.2020

„Сите членови на Владата мора да ги почитуваат Уставот и законите и мора да работат во интерес на граѓаните и државата“, велат од СДСМ. Од СДСМ ја поздравија одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на ...

Падна Мизрахи за таблата Република Македонија

Алфа - 15.02.2020

Падна Мизрахи за таблата Република Македонија. Во раните утрински часови по долга и жестока дискусија во Собранието, мнозинството гласаше за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика предоложена од ВМРО-ДПМНЕ, која раководеше ...

Граѓаните за Мизрахи: Вие сте поим за храброст и достоинство, вистински професионалец (ФОТО)

Курир - 15.02.2020

Откако во раните утрински часови парламентарното мнозинство на СДСМ на предлог на Оливер Спасовски ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, не стивнуваат реакциите и револтот од страна на граѓаните.

Разрешена Рашела Мизрахи - ќе предложи ли опозицијата нов кандидат за министер?

Сител - 15.02.2020

Во раните утрински часови, по неколкучасовна дискусија собранието ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Таа пред пратениците во емотивен говор порача дека уште пред да влезе во министерството како прва Еврејка ...

Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

Курир - 15.02.2020

По 3 часот по почноќ Собранието на Република Македонија со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради ...

СДСМ: Мизрахи не го почитуваше Уставот, извршителот Мицкоски да не злоупотребува етничка припадност

Нова ТВ - 15.02.2020

Разрешувањето на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, и денеска беше тема на собраниската седница без оглед што главната точка на расправата беше измената на законот за Советот на јавни обвинители, кој треба утре да се гласа во ...

Кадрите на СДСМ со нови навреди: Андонов и Мизрахи да се обележат со обетки

Курир - 15.02.2020

Нови навреди кои наликуваат на антисемитизам и фашизам. Поранешната пратеничка на СДСМ Лидија Димова повикува да им се стават обетки на Олицер Андонов и Рашела Мизрахи (како знак на обележување) кој се користи кај ...

СДСМ: Со одлуката за разрешување на Мизрахи заштитен е Уставот

Макфакс - 15.02.2020

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи. Со ова, велат од СДСМ, зашитетен е Уставот, европската перспектива на државата, интересите ...

Мицкоски: Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!

Курир - 15.02.2020

Утрово, по 3 часот по полноќ, по неколку часовна расправа на пратениците, Собранието со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, ...

Спасовски испрати барање до ВМРО-ДПМНЕ да предложи замена за Мизрахи

360 степени - 15.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по разрешувањето на Рашела Мизрахи, потврдија од владата. Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во ...

СДСМ: Со одлуката за разрешување на Мизрахи заштитен е Уставот

МКД - 15.02.2020

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи. Со ова, велат од СДСМ, зашитетен е Уставот, европската перспектива на државата, интересите ...

Милошоски: На жена од метар и 65 сантиметри и покажувате мускули, а го чувате конвертитот Димитров

Курир - 15.02.2020

Се почна со политичкиот конвертит Никола Димитров. Тој рече дека добил вербална нота од Грција, рече пратеникот Антонијо Милошоски на седницата за разрешување на министерката Рашела Мизрахи.

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

ММС - 15.02.2020

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи.

Собранието среде ноќ ја разреши Мизрахи

Нетпрес - 15.02.2020

Утрово, по 3 часот по полноќ, по неколку часовна расправа на пратениците, Собранието со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, ...

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај, но нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на ...

Press24 - 15.02.2020

За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

По разрешувањето на Мизрахи: ВМРО-ДПМНЕ нема да кандидира нов министер за труд и социјална политика?

Курир - 15.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ нема да достави нов предлог за министер за труд и социјална политика, дознава Курир од извори во партијата. Според информациите до кои дојде Курир од партијата се решиле на ваков чекор бидејќи не бил испочитуван договорот за техничка ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да кандидира нов министер за труд и социјална политика?

Нетпрес - 15.02.2020

По разрешувањето на Мизрахи: ВМРО-ДПМНЕ нема да кандидира нов министер за труд и социјална политика? Извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ за Курир брифираат дека најверојатно нема да се достави нов предлог за министер за труд и социјална политика.

Ласовска: Мизрахи покажа како се сака Македонија и покрај хајката на СДСМ

Нетпрес - 15.02.2020

Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице. Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република ...

Михајловски: Очигледно дека пајакот на главата, му го изел мозокот и останала само празна пајажина

Курир - 15.02.2020

Не престануваат реакциите на јавноста за разрешувањето на Рашела Мизрахи од функцијтата министерка за труд и надворешна политика, по предлог на техничкиот министер Оливер Спасовски. За него актерот и активист Тони Михајловски ќе каже „тој е ...

Собранието ја разреши министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи

Нова ТВ - 15.02.2020

Три часа по полноќ пратениците со 62 гласа „за“ и 26 „против“ Собранието ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Таа по предлог на ВМРО-ДПМНЕ, на 3 јануари годинава стана дел од техничката влада која треба да организира ...

Милошоски: На жена ѝ покажувате мускули, а го чувате конвертитот Димитров

Нетпрес - 15.02.2020

Се почна со политичкиот конвертит Никола Димитров. Тој рече дека добил вербална нота од Грција, рече пратеникот Антонијо Милошоски на седницата за разрешување на министерката Рашела Мизрахи.

Мизрахи побрзо го призна Џафери отколку Северна Македонија

360 степени - 15.02.2020

За разлика од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои не го признаваат Талат Џафери за претседател на парламентот, техничката министерка Рашела Мизрахи го нарече вечерва „претседател“ – во почетокот на својата „одбрана“ по предлогот за нејзино разрешување од ...

Милошоски: На жена од метар и 65 сантиметри и покажувате мускули, а го чувате конвертитот Димитров

+инфо - 15.02.2020

Се почна со политичкиот конвертит Никола Димитров. Тој рече дека добил вербална нота од Грција, рече пратеникот Антонијо Милошоски на седницата за разрешување на министерката Рашела Мизрахи.

Димков: Мизрахи е новата Мирка Гинова

Слободен Печат - 15.02.2020

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Димков, од собраниската говорнца ѝ се заблагодари на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи за дадената лекција – како се сака сопствената држава.

Ласовска: Денеска ќе одлучиме дали ќе предложиме нов министер за труд

+инфо - 15.02.2020

Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице. Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република ...

Спасовски: И дадов шанса, но Мизрахи рече дека ќе плати казна ама не ја менува таблата, е затоа е разрешувањето

+инфо - 15.02.2020

Разговарав со Мизрахи, и дадов шанса. Рече дека ќе демантира дека лошо била разбрана. Но потоа даде демант во кој рече дека ќе плати 5.000 евра казна ама нема да ја смени таблата. Е затоа е предлогот за нејзино разрешување, рече премиерот Оливер ...

Сѐ уште трае расправата за разрешување на Мизрахи

Нетпрес - 15.02.2020

И по 1,30 часот ноќта кон саботата продолжи расправата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална работа, Рашела Мизрахи од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Димков, од собраниската ...

Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

Р.С.Европа - 15.02.2020

Собранието ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. По речиси шест часовна расправа во десетина минути пред 4 часот, пратениците со 62 гласа „за“ и 26 „против“ ја разрешија министерката.

Мицкоски на Фејсбук ја поддржа „дисидентката“ Мизрахи

Слободен Печат - 15.02.2020

Додека синоќа пратениците во Собранието жестоко расправаа за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политик, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук објави фотографија со, како што рече, дисидентката Рашела ...

Шехпаска: Со разрешувањето на Мизрахи, Собранието го одбрани Уставот и интересите на граѓаните

+инфо - 15.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи заштитен е Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, заштитена е интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата, рече денеска на прес-конференција ...

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија

ММС - 15.02.2020

Рашела Мизрахи во своето обраќање на седницата на Собранието ноќва пред пратениците рече дека уште невлезена во министерството за труд и социјала била мета на антисемитски напади, а тие што ги оркестрирале нападите тоа го осудиле со бледо соопштение.

Во раните утрински часови Собранието ја разреши Мизрахи

Press24 - 15.02.2020

Во раните утрински часови Собранието ја разреши министерката Раше Мизрахи. Со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ пратениците во 03:50 го прифатија предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на Мизрахи од ресорот труд и социјална ...

Чулев: Таа заслужува огромна почит од сите граѓани, Рашела ти си мојот херој!

Сител - 15.02.2020

Рашела Мизрахи покажа исклучителни особини на вреден, одговорен и чесен човек со голем интелектуален капацитет и мотивација да работи за државата. Човек кој покажа силна волја, посветеност и исправена кичма.

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

А1 On - 15.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд

+инфо - 15.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Разрешена техничката министерка Рашела Мизрахи

МКД - 15.02.2020

Рано утрово. во три часот пополноќ Собранието мнозинството од пратениците на собраниското мнозинство го прифатија предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи.

Собранието ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

Сител - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за која премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако министерката неколкупати се појави ...

Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

А1 On - 15.02.2020

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи.

Собранието ја разреши Мизрахи, ВМРО-ДПМНЕ треба да предложи нов министер за труд и социјала

360 степени - 15.02.2020

По долги препукувања меѓу власта и опозицијата, собранието доцна синоќа ја разреши од фунцкија техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, која деновиве неколку пати излегуваше на прес-конференции пред таблата со старото ...

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Локално - 15.02.2020

„Сите членови на Владата мора да ги почитуваат Уставот и законите и мора да работат во интерес на граѓаните и државата“, велат од СДСМ. СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега ...

Мизрахи разрешена, изгласани изменувањата и дополнувањата на Изборниот законик

24Инфо - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за”, 26 „против” и без воздржани на 136. седница ја разреши Рашела Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална политика. Премиерот Оливер Спасовски, образложувајќи го Предлогот за разрешување на министерката за труд и ...

Собранието ја разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот законик

Centar - 15.02.2020

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. Таа беше разрешена поради користење на табла со името Република Македонија во Министерството, што според ...

СДСМ: Со одлуката за разрешување на Мизрахи заштитен е Уставот

Centar - 15.02.2020

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи. Со ова, велат од СДСМ, зашитетен е Уставот, европската перспектива на државата, интересите ...

Разрешена техничката министерка Мизрахи!

Пулс24 - 15.02.2020

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. Таа беше разрешена поради користење на табла со името Република Македонија во Министерството, што според ...

Цела ноќ трае расправата за разрешување на Мизрахи

Либертас - 15.02.2020

Во тек е собраниската расправа за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи. Според СДСМ, не е патриот оној што со сите напори се бори против Преспанскиот договор од кој произлегуваат многу бенефити за државата, туку оној што обезбедува ...

Во раните утрински часови Собранието ја разреши Мизрахи

Локално - 15.02.2020

Во раните утрински часови Собранието ја разреши министерката Раше Мизрахи. Со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ пратениците во 03:50 го прифатија предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на Мизрахи од ресорот труд и социјална ...

ВМРО-ДПМНЕ ПО ГОВОРОТ НА МИЗРАХИ ДО СДСМ: Ја направивте СДСМ погрчка партија и од грчките

Денешен - 15.02.2020

Нема прекршување на Преспанскиот договор од страна на Рашела Мизрахи, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Проблемот со нејзиното разрешување е во свеста и потсвеста на некој од Владата. Илија Димовски на вечерашната собраниска расправа во рамки на 136.

(Фото) Мицкоски со заедничка фотографија со министерката Мизрахи го коментира нејзиното разрешување

еМагазин - 15.02.2020

Кадарот на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи не е повеќе министерка за труд и социјална политика во техничката Влада. Таа по шест часа расправа, во раните утрински часови беше разрешена од пратениците во македонското Собрание.

Мицкоски објави селфи со Мизрахи: Дисидентите!

Вечер Прес - 15.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ноќеска објави селфи со Рашела Мизрахи на својата Фејсбук страница. -Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!, напиша Мицкоски под фотографијата.

Министерката го возвраќа ударот: Јас сум Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија!

Скопје инфо - 15.02.2020

Министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи од собраниската говорница со кратка, но јасна порака до техничкиот премиер Оливер Спасовски и другите што побараа нејзина смена поради користењето на името Република Македонија.

Мицкоски објави селфи со Мизрахи: Дисидентите!

Локално - 15.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доцна ноќеска објави фотографија со разрешената министерка Рашела Мизрахи на својата Фејсбук страница. -Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!, напиша Мицкоски на сликата.

Собранието ја разреши техничката министерка Мизрахи

Тера - 15.02.2020

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. Таа беше разрешена поради користење на табла со името Република Македонија во Министерството, што според ...

(ВИДЕО) „Јас сум горда Еврејка од Република Македонија“: Што кажа разрешената министерка Мизрахи во Собрание

еМагазин - 15.02.2020

Кадарот на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи не е повеќе министерка за труд и социјална политика во техничката Влада. Таа по шест часа расправа, во раните утрински часови беше разрешена од пратениците во македонското Собрание.

МИЦКОСКИ ОБЈАВИ ФОТОГРАФИЈА СО МИЗРАХИ: Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!

Фактор - 15.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ноќеска објави селфи со сега веќе разрешената министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи на својата Фејсбук страница. „Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!, напиша Мицкоски.

Јовановски: Името Рашела Мизрахи е испишано на камен, на македонски и на еврејски јаик, за век и веков

Република - 15.02.2020

Името Рашела Мизрахи е испишано на камен, на македонски и на еврејски јаик, за век и веков – напиша на својот Фејсбук профил актерот Владо Јовановски. ...

Мизрахи: Место да ја критикуваат мојата работа, бев мета на антисемитски напади

4NEWS - 15.02.2020

Нарушените меѓучовечки односи, непостоење на вредности, распаднат систем, криење проблеми, очајни граѓани, исплашени вработени во МТСП, тоа се проблемите на Министерството за труд и социјална политика.

Чулев: Рашела ти си мојот херој!

Локално - 15.02.2020

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев се огласи на Фејсбук по повод разрешувањето на Мизрахи: Рашела Мизрахи покажа исклучителни особини на вреден, одговорен и чесен човек со голем интелектуален капацитет и… Публикувахте от Наќе Чулев в Събота, ...

Чулев: Рашела, ти си мојот херој!

Република - 15.02.2020

Рашела Мизрахи покажа исклучителни особини на вреден, одговорен и чесен човек со голем интелектуален капацитет и мотивација да работи за државата. Човек кој покажа силна волја, посветеност и исправена кичма.

Михајловски: Очигледно дека пајакот на главата, му го изел мозокот и останала само празна пајажина

Република - 15.02.2020

Не престануваат реакциите на јавноста за разрешувањето на Рашела Мизрахи од функцијтата министерка за труд и надворешна политика, по предлог на техничкиот министер Оливер Спасовски. За него актерот и активист Тони Михајловски ќе каже „тој е ...

Ласовска: Партијата денеска ќе одлучи дали ќе предложи нов технички министер за труд и социјална политика

Локално - 15.02.2020

Во текот на денот ќе одлучат во теткот на денот дали ќе се предложат ново име за технички министер за труд и социјална политика, откако рано утрово беше разрешена министерката Рашела Мизрахи поради непочитување на Уставот и Преспанскиот Договор.

ЛАСОВСКА: Со разрешувањето на Мизрахи се прави обид за дефокус од криминалот на СДСМ

Денешен - 15.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република Македонија. Ова е тоталитаризам во својот класичен облик, рече ...

Ласовска: Мизрахи беше разрешена по диктат на Заев

Точка - 15.02.2020

По диктат на Зоран Заев, а по формално барање на техничкиот премиер Оливер Спасовски, доцна во ноќта беше разрешена министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, изјави пратеничката од ВМРО ДПМНЕ, Благица Ласовска, и додаде дека да биде ...

Милошоски: На жена од метар и 65 сантиметри и покажувате мускули, а како бела мечка го чувате конвертитот Димитров

Република - 15.02.2020

Се почна со политичкиот конвертит Никола Димитров. Тој рече дека добил вербална нота од Грција, рече пратеникот Антонијо Милошоски на седницата за разрешување на министерката Рашела Мизрахи.

Разрешена Мизрахи и изгласани измените на Изборниот законик

Либертас - 15.02.2020

Пратениците ноќеска ја разрешија техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. 62 пратеници гласаа за разрешување, поради прекршување на Уставот и некористење на новото уставно име на таблата во Министерството.

Мизрахи не е повеќе министерка, пратениците ја разрешија пред зори

еМагазин - 15.02.2020

Собранието во раните утрински часови со 62 гласа „за“ ја разреши министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи за која премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако ...

Шехпаска: Со разрешувањето на Мизрахи, Собранието го одбрани Уставот и интересите на граѓаните

Frontline - 15.02.2020

Додаде дека Северна Македонија е 30-та земја членка на НАТО и на чекор до преговори со ЕУ и оти никој не смее да го крши Уставот и да се обидува да ја врати земјата назад во изолација, да ја оддалечи од НАТО и ЕУ заради туѓи или партиски ...

Ласовска: Денеска ќе одлучиме дали ќе предложиме нов министер за труд

Република - 15.02.2020

Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице. Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република ...

СДСМ: Со разрешувањето на Мизрахи заштитени се интересите на граѓаните, сите членови на Владата мора да го почитуваат ...

24Инфо - 15.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи Собранието го заштити Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, ја заштити интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата.

Собранието ја разреши Mинистерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

Опсервер - 15.02.2020

– Собранието со 62 гласа „за“ ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за која премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако министерката неколкупати се појави ...

Ласовска: Вистинската причина за разрешувањето на Мизрахи е обид за дефокус на СДСМ од криминалите

Либертас - 15.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република Македонија. Ова е тоталитаризам во својот класичен облик, рече ...

Шахпаска: Со разрешувањето на Мизрахи, Собранието го одбрани Уставот и интересите на граѓаните

iPortal - 15.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи заштитен е Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, заштитена е интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата, рече денеска на прес-конференција ...

Шахпаска: Со разрешувањето на Мизрахи, Собранието го одбрани Уставот и интересите на граѓаните

Локално - 15.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи заштитен е Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, заштитена е интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата, рече денеска на прес-конференција ...

Ласовска: Вистинската причина за разрешувањето на Мизрахи е обид за дефокус на СДСМ од криминалите

Вечер Прес - 15.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република Македонија. Ова е тоталитаризам во својот класичен облик, рече ...

Филип Петровски: И честитам на Мизрахи за ТВРДАТА МАКЕДОНСКА ПОЗИЦИЈА

Пулс24 - 15.02.2020

Сакам да и честитам на Мизрахи за нејзиното држење неделиве, како и за промовирањето на чист, јасен и принципиелен МАКЕДОНСКИ СТАВ. Таа, како Еврејка и истовремено Македонка најдобро знае што е прогон, егзодус и уништување.

СДСМ: Со разрешувањето на Мизрахи заштитени се интересите на граѓаните, сите членови на Владата мора да го почитуваат ...

Centar - 15.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи Собранието го заштити Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, ја заштити интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата, соопшти СДСМ.

Дурловски за Мизрахи: Несакајќи ја вивнавме на политичкиот врв

PressingTV - 15.02.2020

Македонскиот оперски пејач и голем патриот, Игор Дурловски ја искажа својата поддршка за Рашела Мизрахи, министерката за труд и социјала, која ноќеска беше разрешенапоради тоашто давала изјава пред табла на која пишува Северна Македонија.

Дурловски: Несакајќи ја вивнавте на политичкиот врв!

Опсервер - 15.02.2020

Рашела Мизрахи, горда Eврејка од Македонија. Несакајќи ја вивнавте на политичкиот ...

Ласовска: Вистинската причина за разрешувањето на Мизрахи е обид за дефокус на СДСМ од криминалите

Опсервер - 15.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република Македонија. Ова е тоталитаризам во својот класичен облик, рече ...

Дурловски со поддршка за Мизрахи: Несакајќи ја вивнавте на политичкиот врв!

Република - 15.02.2020

Македонскиот оперски пејач и голем патриот, Игор Дурловски ја искажа својата поддршка за Рашела Мизрахи, министерката за труд и социјала, која ноќеска беше разрешенапоради тоашто давала изјава пред табла на која пишува Северна Македонија.

Шехпаска: Со разрешувањето на Мизрахи, Собранието го одбрани Уставот и интересите на граѓаните

Опсервер - 15.02.2020

Со разрешувањето на сега веќе поранешната министерка Рашела Мизрахи заштитен е Уставот, правната држава, интересите на граѓаните, на стечајците, заштитена е интеграцијата во НАТО и европската перспектива на земјата, рече денеска на прес-конференција ...

БЛАГИЦА ЛАСОВСКА: Mизрахи е жртва на тоталитарниот хибриден режим на Заев

Фактор - 15.02.2020

Пратеничката од ВМРО ДПМНЕ, Благица Ласовска изјави дека п о диктат на екс премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, а по формално барање на техничкиот премиер Оливер Спасовски, доцна во ноќта е разрешена министерката за труд и социјална политика, ...

Собранието ја разреши Мизрахи

Денешен - 15.02.2020

По 3 часот по полноќ Собранието на Република Македонија со 62 гласа „ЗA“ и 26 „ПРОТИВ“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради ...

СПАСОВСКИ: Несериозно е со Уставот да се играат играчки

Денешен - 15.02.2020

Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го погазува. Ги повикувам членовите од преодната Влада со интегритет да ја извршуваат фунцкијата, да ги почитуваат ...

Лидија Димова од СДСМ со нови навреди: На Мизрахи и Андонов да им се стават обетки

Република - 15.02.2020

Нови навреди кои наликуваат на антисемитизам и фашизам од страна на Лидија Димова од СДСМ.Поранешната пратеничка повикува да им се стават обетки на Олицер Андонов и Рашела Мизрахи (како знак на обележување) кој се користи кај животните.

Костадинов: Рашела е разрешена заради тоа што незаконски разрешува директори на центри за социјална грижа и на нивно ...

Centar - 15.02.2020

Патетиката на ДПМНЕ нема крај… Рашела не е разрешена затоа што е жена, уште помалку заради тоа што е еврејка. Разрешена е заради тоа што, еклатантно го крши Уставот на државата, рече Костадин Костадинов од СДСМ.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Мизрахи разрешена, Законот за ЈО останува за утре

Фактор - 15.02.2020

Собранието синоќа ја разреши Рашела Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална политика. Таа е разрешена со 62 гласа „за“ и 26 „против“. Мизрахи во говорот пред разрешувањето рече дека не го прекршила Уставот.

Мизрахи да беше борец за женски права ќе се сликаше со Соња Тарчуловска

Frontline - 15.02.2020

Рашела Мизрахи, ако беше вистински борец за женски права ќе се сликаше со Соња Тарчуловска, која се “лизна”(!) од балкон, а не со Хашкиот осуденик Јохан Тарчуловски. Како по ова ќе се чувствуваат жените и нашите сограѓани Албанци? Инаку, Рашела за ...

Кој е новиот канидат за министер за труд и социјална политика?

Вечер Прес - 15.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по разрешувањето на Рашела Мизрахи. -Согласно член 44 став три од Закон за Влада потребно е да предложите кандидат за ...

Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

Пулс24 - 15.02.2020

По 3 часот по почноќ Собранието на Република Македонија со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради ...

Стои пред табла Република Македонија: Дали Спасовски ќе бара разрешување и на Адеми?

Република - 15.02.2020

Дали техничкиот премиер Спасовскиќе побара смена на министерот за образование и наука Арбер Адеми? Тој пред неколку денови се сликал пред табла на која на кирилица пишува РепубликаМакедонија Но за разлика од Рашела Мизрахи Спасовски за него не бара ...

Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

24Инфо - 15.02.2020

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи.

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов канидат за министер за труд и социјална политика

24Инфо - 15.02.2020

Владата вечерва со почеток во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална ...

Говорот на министерката Рашела Мизрахи: Јас сум горда Еврејка од Македонија

Република - 15.02.2020

Министерката за Труд и социјална политика Рашела Мизрахи вечерва во Собранието на Република Македонија за заблагодари на граѓаните на државата на Собранието и партијата ВМРО-ДПМНЕ за укажаната доверба и номинацијата за министер во техничката Влада ...

Маратонско заседавање на Собранието, почна седницата за разрешување на Мизрахи, утре се гласа за ЈО

Frontline - 15.02.2020

По закажување на едно часовната пауза Џафери извести дека гласањето ке остане за утре, а вечерва ке ја започнат новата седница, а Собранието ке заседава без прекин се до распуштање, односно до исцрпување на дневниот ред.

Собранието среде ноќ ја разреши Мизрахи, првата поддршка од Мицкоски

PressingTV - 15.02.2020

Утрово, по 3 часот по полноќ, по неколку часовна расправа на пратениците, Собранието со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, ...

Мизрахи изјави дека е горда Еврејка од Македонија

Фактор - 15.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски рече дека се одлучил да побара разрешување на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи затоа што како што вели грубо го прекршила Уставот.

Спасовски испратил барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

Либертас - 15.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај

24Инфо - 15.02.2020

За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Македонија

Centar - 15.02.2020

Мизрахи во своето обраќање пред пратениците рече дека уште невлезена во министерството за труд и социјала била мета на антисемитски напади а тие што ги оркестрирале нападите тоа го осудиле со бледо соопштение.

Спасовски: Нема да дозволам некој да си игра со Уставот

24Инфо - 15.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски ги повика членовите од преодната Влада да ја извршуваат фунцкијата со интегритет, да ги почитуваат законите и да го дадат својот максимален придонес во овие исклучително важни услови за земјата, за време на ...

Ноќната седница за разрешување на Мизрахи продолжува со монолози на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 15.02.2020

Дваесет минути до 2 часот по полноќ, Собранието продолжува да расправа за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. Седницата почна во 11 часот, а откако се исцрпи расправата за Законот за Јавно ...

Се ближи 2: Ништо ново од парламентот, седницата се’ уште трае

Centar - 15.02.2020

Седницата за разрешување на Рашела Мизрахи, техничка министерка од ВМРО ДПМНЕ откако го прекрши Устаовот се уште трае. Претходно претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека Собранието ќе заседава се додека не се распушти, но пратениците на ...

Спасовски испрати барање до ВМРО-ДПМНЕ за нов канидат за министер за труд и социјална политика

4NEWS - 15.02.2020

Владата вечерва во 21 часот ја одржува деветата седница, но во владиното соопштение не се наведени повеќе детали. Премиерот Оливер Спасовски веќе испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по ...

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај, но нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на ...

Либертас - 15.02.2020

– За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

Рашела е новата Мирка Гинова

Република - 15.02.2020

И по 3 часот по полноќ продолжува расправата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална работа Рашела Мизрахи. Пратеникот Трајко Димков од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорнца ѝ се заблагодари на техничката министерка за труд и ...

Собранието ја разреши Мизрахи

Бриф - 15.02.2020

Рашела Мизрахи, техничката министерка во министерството за труд и социјална политика, рано утринава беше разрешена во Собранието, со 62 гласови за и 26 против. Премиерот Оливер Спасовски го образложи предлогот за разрешување со фактот дека ...

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај

iPortal - 15.02.2020

За мене лично, Мизрахи беше одличен избор, но во однос на државата нејзиното однесување е неприфатливо. Нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на земјата и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски, реплицирајќи и на Лилјана Затуроска ...

Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

Скопје инфо - 15.02.2020

По 3 часот по почноќ Собранието на Република Македонија со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради ...

Милошоски: На жена од метар и 65 сантиметри и покажувате мускули, а го чувате конвертитот Димитров

Centar - 15.02.2020

Се почна со политичкиот конвертит Никола Димитров. Тој рече дека добил вербална нота од Грција, рече пратеникот Антонијо Милошоски на седницата за разрешување на министерката Рашела Мизрахи.

Собранието ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

iPortal - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за која премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако министерката неколкупати се појави ...

Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

Република - 15.02.2020

По 3 часот по почноќ Собранието на Република Македонија со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради ...

СДСМ: Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

iPortal - 15.02.2020

СДСМ ја поздравува одлуката на пратениците на Собранието на Република Северна Македонија за разрешување на сега веќе поранешната техничка министерка за труд и социјална политика од ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, порачуваат од СДСМ.

Разрешена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

MTM - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ и 26 „против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

ФОТО:Мицкоски објави селфи со Мизрахи

Либертас - 15.02.2020

Додека синоќа траеше собраниската расправа за разрешувањето на министерката за труд Рашела Мизрахи, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски објави селфи со сега екс министерката. – Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!, напиша ...

Разрешена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

Точка - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ и 26 „против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

ПРАТЕНИЦИТЕ ПРЕД ЗОРИ ГЛАСАА: Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика

Фактор - 15.02.2020

Собранието синоќа ја разреши Рашела Мизрахи од функцијата министер за труд и социјална политика. Таа е разрешена со 62 гласа „за“ и 26 „против“. Мизрахи во говорот пред разрешувањето рече дека не го прекршила Уставот.

Собранието ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

CivilMedia - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за која премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување, а барањето следуваше откако министерката неколкупати се појави ...

Мицкоски: Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!

Република - 15.02.2020

Утрово, по 3 часот по полноќ, по неколку часовна расправа на пратениците, Собранието со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, ...

Која е разрешената министерка Рашела Мизрахи

еМагазин - 15.02.2020

Докторката на науки по биохемија, Рашела Мизрахи не е повеќе министерка за труд и социјална политика во преодната влада. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Мизрахи не е повеќе министерка, пратениците ја разрешија пред зори Таа по шест часа расправа, пред зори, беше ...

Разрешена министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи

Н.Македонија - 15.02.2020

Собранието со 62 гласа „за“ и 26 „против“ го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на техничката министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи.

Ванковска: Окупаторот е сега дома и ова е пострашен облик на окупација од кој било друг

Expres - 15.02.2020

Професорката Билјана Ванковска го коментира разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи за користењето на името Република Македонија. „Иако сум длабоко свесна дека скандалозното разрешување на Рашела Мизрахи ги фрли во ...

Ласовска: Денеска ќе одлучиме дали ќе предложиме ново име за технички министер за труд и социјална политика

Скопје1 - 15.02.2020

Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице. Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го користела Република ...

Чулев: Рашела ти си мојот херој!

Скопје1 - 15.02.2020

Министерката Рашела Мизрахи од својата должност технички министер за труд и социјална политика беше разрешена рано утрово. Во текот на денов пак на социјалните мрежи се споделуваат коментари од оние кои постирајќи нејзина фотографија истакнуваат ...

Ѓорчев наместо да ја брани Мизрахи, наброја каде ќе победи ВМРО ДПМНЕ

Скопје1 - 15.02.2020

ФБ статус: Ѓорчев наместо да ја брани Мизрахи, набројуваше градови и села во кои според него вмро ќе победи на избори, стои во објавата на ФБ профилот од Замир Мехмети. фото: ...

Со 62 гласа ,,за” е разрешена Министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи

365 - 15.02.2020

Пpaтениците пред зори гласаа, Мизрахи разрешена од функцијата министер за труд и социјална политика. Собранието со 62 гласа „за” ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по рчиси шeст часа расправа.

Трајковска: Го покрија прекројувањето на изборните измени со веста за смената на Мизрахи!?

Expres - 15.02.2020

„На Time.mk има 315 вести во една низа за Мизрахи и нејзиното разрешување (боже, кое пукање во нога беше ова), и уште 500 вести за тоа кој пратеник што рекол за Мизрахи и други дребни и сеирџиски информации, но има само 1 ( и со букви ЕДНА) тукушто ...

Мицкоски: Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка МАКЕДОНИЈА!

Скопје1 - 15.02.2020

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по полноќ на својот ФБ профил објави фотографија со разрешената министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи и напиша: Дисидентите! Зошто? Затоа што ја сакаат мајка МАКЕДОНИЈА! фото: ...

Рашела падна за Република Македонија: Ноќва разрешена министерката Мизрахи

Expres - 15.02.2020

Речиси до 04 часот изутрината траеше седницата на Собранието на која пратениците со 62 гласа “за” и 26 “против” изгласаа разрешување на техничката министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи.

Во три часот утрината е разрешена Рашела Мизрахи

AKO - 15.02.2020

Во 3 часот по полноќ, Собранието на Република Северна Македонија, ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика, од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Рашела Мизрахи. За нејзиното разрешување гласаа 62 пратеници, а 26 беа против.

Џафери беше сериозен: 2 часа по полноќ собраниската седница трае, на комисија помина и Изборниот законик

MakPress - 15.02.2020

Во тек е собраниската расправа за разрешување на техничката министерка Рашела Мизрахи. Според СДСМ, не е патриот оној што со сите напори се бори против Преспанскиот договор од кој произлегуваат многу бенефити за државата, туку оној што обезбедува ...

Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Македонија!

Магазин - 15.02.2020

Со аплауз на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ беше проследен говорот на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи која на собраниската говорница се обрати по барањето на премиерот Оливер Спасовски таа да биде разрешена од функцијата.

Милошоски: Димитров е наконтен Коте од Руља, а Рашела ви покажа како се брани државата

AKO - 15.02.2020

На жена од метар и 65 и покажувате мускули, рече Антонио Милошоски од собраниската говорница во одбрана на неговата сопартијка Рашела Мизрахи. – Проверив во Централен регистар, самиот Никола Димитров не го сменил името на министерството за ...

Рашела Мизрахи Ве победи и морално и човечки

Магазин - 15.02.2020

Професорката Најчевска пред некој ден: “Овие се глупи од раѓање или научиле да бидат глупи или мислат дека сите околу нив се глупи?” Ова е обидот да постави прашање , при тоа заплеткувајќи се во досега веќе неколкупати потврдената сопствена стапица, ...

Мицкоски објави селфи со Мизрахи: Дисидентите- Зошто? Затоа што ја сакаат мајка Македонија!

Магазин - 15.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ноќеска на социјалните мрежи објави селфи со разешената министерка Рашела Мизрахи. Собранието ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи.

Никола Димитров бара архивар државјанин на Република Македонија а се гони Мизрахи (ФОТО)

Expres - 15.02.2020

Техничкиот премиер Спасовски не одговара на прашањето зошто инсистира за смена на министерката Мизрахи а молчи за министерот за надворешни работи Никола Димитров кој официјално го користи името Република Македонија.

Мизрахи: Јас сум Рашела, горда Еврејка од Република Македонија

MakPress - 15.02.2020

Уште не влезена во Министерството како прва Еврејка во историјата на Македонија назначена за министер во Влада бев мета на антисемитски напади од лица кои ниту бираат средства, ниту начин, ниту зборови.

Ласовска: Разрешувањето на Мизрахи е обичен обид за дефокус на СДСМ од криминалите во кои Заев е заглавен до гуша

MakPress - 15.02.2020

Почитувани, Доцна во ноќта хибридниот режим на Зоран Заев го покажа целото свое лице. Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи по диктат на Заев, а по формално барање на Оливер Спасовски беше разрешена, само заради тоа што го ...

Спасовски: Добро ќе беше Мизрахи да остане министер до крај, но нема да дозволам никој да ја загрозува иднината на ...

365 - 15.02.2020

На еден ден пред распуштање, Собранието работеше цела ноќ. На 135. седница заврши расправата за Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето, како што соопшти претседателот на Собранието Талат Џафери, ќе се спроведе кога координаторите на ...

Зошто ВМРО ДПМНЕ не го напушти Собранието?

MakPress - 15.02.2020

После сите случувања во Собрание, разрешувањето на министерката Рашела Мизрахи, уцените со носење на закони на штета на Уставот само заради политички пазарења, јавноста е се погласна во прашањето зошто ВМРО ДПМНЕ уште седи во парламентот наместо да ...

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија

365 - 15.02.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски рече дека се одлучил да побара разрешување на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи затоа што како што вели грубо го прекршила Уставот.

Горди сме на гордата Еврејка од Македонија

Магазин - 15.02.2020

Добро е што Рашела Мизрахи беше разрешена, бидејќи нејзиното разрешување даде поента на сето она за кое таа се залагаше и ја откри лицемерноста на СДСМ да се справи со волјата на граѓаните што допрва ќе испливува на површина.

Со 62 гласа ,,за”, Собранието ја разреши Рашела Мизрахи

Скопје1 - 15.02.2020

По речиси шест часа расправа Собранието со 62 гласа „за” ја разреши министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Премиерот Оливер Спасовски достави до Собранието предлог за нејзино разрешување.

Илона Захариева за смената на Мизрахи: Ранетата хунта напаѓа со последните сили

Expres - 15.02.2020

Македонската активистка од Италија, Илона Захариева, смената на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ја оценува како кукавички чин на техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Спасовски испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика

Скопје1 - 15.02.2020

Премиерот Оливер Спасовски испратил барање до опозициската ВМРО-ДПМНЕ да назначи нов министер за труд и социјална политика по разрешувањето на Рашела Мизрахи. -Согласно член 44 став три од Закон за Влада потребно е да предложите кандидат за ...

Со 62 гласа „За“ разрешена техничката министерка Рашела Мизрахи

MakPress - 15.02.2020

Во 03:50 после полноќ Собранието на Република Македонија со 62 гласа „За“ и 26 „Против“ го прифатија предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување на министерката Рашела Мизрахи од ресорот труд и социјална политика, поради тоа што ...

Ми беше чест да бидам министер во влада на Република Македонија, Мизрахи се заблагодари за поддршката

Expres - 15.02.2020

Дозволете ми да им се заблагодарам на сите граѓани на Република Македонија, на Собранието и партијата ВМРО-ДПМНЕ за укажаната доверба и номинацијата за министер во техничката Влада на Република Македонија.

Алфа ТВ: И друг министер се сликал пред Република Македонија, Спасовски молчи за него (ФОТО+ВИДЕО)

Expres - 15.02.2020

Премиерот Спасовски не побарал смена на министерот за образование и наука Арбер Адеми кој пред 10 се сликал пред табла на која на кирилица пишува Република Македонија но за разлика од Рашела Мизрахи Спасовски за него не бара негова смена.

Мицкоски објави слика со Мизрахи: „Дисидентите - Затоа што ја сакаат мајка Македонија“

MakPress - 15.02.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на своите фејсбук и инстаграм профили објави слика со техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, која рано сабајлево, односно во 04 часот по полноќ, на барање на министерот за ...

И Битола е со Мизрахи: Ве победи и морално и човечки

Expres - 15.02.2020

Меѓу многуте изрази на подршка за Рашела Мизрахи од цела Македонија и од многу светски дестинации вечерва реакции и од Битола. “Овие се глупи од раѓање или научиле да бидат глупи или мислат дека сите околу нив се глупи?” Ова е обидот да постави ...

Владо Јовановски: Името Мизрахи е испишано на камен, на македонски и на еврејски, за век и веков

Expres - 15.02.2020

Актерот Владо Јовановски со „краток есеј“ за разрешувањето на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи поради Република Македонија на таблата на нејзините прес-конференции. „ТАБЛА! Таблата ми беше даровна. краток есеј.

Политичката драма пред ескалација

24 Вести - 14.02.2020

Се бројат денови до распуштање на Собранието – мнозинството во трка со времето, опозицијата штанца амандмани. Дополнително масло на политичкиот оган - предлогот за разрешување на минситерката за труд и социајлна политика Рашела Мизрахи - ќе биде ли ...

Почна средбата кај Талат Џафери

Телма - 14.02.2020

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Два дена до распуштање – тензично во законодавниот дом

ТВ21 - 14.02.2020

Се уште неизвесно до кога и како ќе работи овој парламентарен состав. До недела 16 ти е последниот рок. Што се случува во моментов во Собранието, дали и кога ќе се стави на дневен ред Законот за јавно обвинителство… што со барањето на Владата за ...

Димовски: Не Мизрахи, туку Спасовски го има прекршено Преспанскиот договор

Фокус - 14.02.2020

Пратеникот Илија Димовски побара разрешувањето на Рашела Мизрахи да се симне од дневен ред, бидејќи, како што вели, таа го нема прекршено Преспанскиот договор. -Мизрахи го нема прекршено Преспанскиот договор.

Почна седницата за разрешување на Мизрахи

Телма - 14.02.2020

Во Собранието почна собраниската седница за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Техничкиот премиер Оливер Спасовски кој го достави до Собранието предлогот за нејзино разрешување рече дека сите министри ...

Заврши расправата за Законот за ЈО, разрешувањето на Мизрахи на дневен ред

Канал5 - 14.02.2020

Игра на нерви во Собранието.. Безмалку 12 часа расправа, четири паузи, реплики и контрареплики на висок тон. Заврши расправата по предлог-Законот за јавно обвинителство, но кога ќе биде ставен на гласање останува нејасно, откако во салата немаше ...

Мизрахи: Не ја прашувајте Мизрахи, прашајте ја Мила каде е новата табла

Фокус - 14.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи во обраќањето пред пратениците порача дека хајката против неа која почнала со антисемитски напади, завршила со, како што рече, евтината претстава наречена табла во Министерството.

Мицевски побара од Спасовски да се саморазреши поради неупотреба на уставното име

ТВ21 - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски од собраниска говорница, после говорот на Спасовски, побара од техничкиот премиер да се саморазреши поради тоа што не го употребил уставното име.

Мизрахи: Јас сум Рашела Мизрахи горда Еврејка од Македонија

Телма - 14.02.2020

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ аплаудираа на говорот на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи од собраниската говорница, на седницата на која се расправа за нејзино разрешување.

Спасовски: Мизрахи грубо ги прекрши законите

Алсат-М - 14.02.2020

Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го погазува. Ги повикувам членовите од преодната Влада со интегритет да ја извршуваат фунцкијата, да ги почитуваат ...

Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ му се обрати на Џафери со „Претседател на Собрание“

ТВ21 - 14.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи му се обрати на Талат Џафери со „Претседател на ...

Мизрахи: Бев мета на антисемитски напади

Алсат-М - 14.02.2020

Нарушените меѓучовечки односи, непостоење на вредности, распаднат систем, криење проблеми, очајни граѓани, исплашени вработени во МТСП, тоа се проблемите на Министерството за труд и социјална политика.

Мизрахи: Место да ја критикуваат мојата работа, бев мета на антисемитски напади

Канал5 - 14.02.2020

Нарушените меѓучовечки односи, непостоење на вредности, распаднат систем, криење проблеми, очајни граѓани, исплашени вработени во МТСП, тоа се проблемите на Министерството за труд и социјална политика.

Мизрахи: Место да ја критикуваат мојата работа, бев мета на антисемитски напади

ТВ21 - 14.02.2020

Нарушените меѓучовечки односи, непостоење на вредности, распаднат систем, криење проблеми, очајни граѓани, исплашени вработени во МТСП, тоа се проблемите на Министерството за труд и социјална политика.

Собранието ќе расправа и за предлогот за разрешување на Мизрахи

Алсат-М - 14.02.2020

Пратениците во Собранието денеска треба да расправаат и за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи. Премиерот Оливер Спасовски претходно потврди дека доставил до Собранието предлог за разрешување ...

СДСМ: Мизрахи крши Устав, работи на штета на граѓаните и не е никаква жртва, одговорност мора да има

Канал5 - 14.02.2020

Техничката министерка Рашела Мизрахи крши Устав и работи на штета на граѓаните. Значи за неа не постои Устав, не постојат граѓаните, не постои интересот на државата. Мизрахи не го користи мандатот за спроведување на изборниот процес, ниту за да им ...

Исцрпена дискусијата за новиот закон за јавно обвинителство, собранието на пауза

Телма - 14.02.2020

Дискусијата за новиот закон за јавно обвинителство е исцрпена. Седницата заврши без гласање, а спикерот Талат Џафери даде еден час пауза. Парламентарците треба да продолжат со работа и со нова седница на чиј дневен ред е барањето на бладата за ...

Спасовски: Ако побаравте преодна влада за да правите хаос, ниту смее, ниту треба да ви се дозволи тоа

Канал5 - 14.02.2020

Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го погазува. Ги повикувам членовите од преодната Влада со интегритет да ја извршуваат фунцкијата, да ги почитуваат ...

Димовски: Нема прекршување на Преспанскиот договор од страна на Мизрахи

Алсат-М - 14.02.2020

Илија Димовски на вечерашната собраниска расправа во рамки на 136. седница рече дека употребата на името Северна Македонија согласно преспанскиот договор сé уште не е обврска и побара предлогот за разрешување на Мизрахи да биде повлечен.

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на предлогот за разрешување на Мизрахи

Канал5 - 14.02.2020

Нема прекршување на Преспанскиот договор од страна на Рашела Мизрахи, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Проблемот со нејзиното разрешување е во свеста и потсвеста на некој од Владата. Илија Димовски на вечерашната собраниска расправа во рамки на 136.

(ВИДЕО) Мизрахи порача Царовска да биде прашана каде е новата табла и потсети дека беше цел на антисемитски напад

Нетпрес - 14.02.2020

Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи предложена од опозициска ВМРО-ДПМНЕ, во обраќањето пред пратениците порача дека хајката против неа која почнала со антисемитски напади, завршила со, како што рече, евтината претстава ...

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на предлогот за разрешување на Мизрахи

А1 On - 14.02.2020

“Нема прекршување на Преспанскиот договор од страна на Рашела Мизрахи, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Проблемот со нејзиното разрешување е во свеста и потсвеста на некој од Владата”. Илија Димовски на вечерашната собраниска расправа во рамки на 136-та седница ...

Димовски: Спасовски, а не Рашела да поднесе оставка оти го крши Уставот во полза на Грција

+инфо - 14.02.2020

Не помина предлогот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ точката за разрешување на министерката за труд Рашела Мизрахи да се симне од дневен ред. Димовски откако претседателот на Собранието ја отвори новата седница предложи разрешувањето на Мизрахи да се ...

Димовски: Не Мизрахи, цела Влада на СДСМ го прекрши Преспанскиот во полза на Грција

Курир - 14.02.2020

Не Рашела Мизрахи, СДСМ и цела Влада го прекршија Преспанскиот договор и тоа во полза на Грција истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во очи на гласањето за разрешувањето на министерката за труд и социјала, Рашела Мизрахи која наводно го ...

Димовски: Мизрахи не го прекрши Преспанскиот договор

Макфакс - 14.02.2020

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара првата точка од дневниот ред, која се однесува на разрешување на министерката за труд и социјална работа, да биде симната, зошто, како што рече, не го прекршила Преспанскиот договор.

Спасовски: Мизрахи намерно и свесно го прекрши Уставот и затоа барам нејзино разрешување

+инфо - 14.02.2020

Се одлучив да побарам разрешување на министерката за труд поради серија јавни настапи на кои Мизрахи го прекрши Уставот. Таа не го коригираше своето однесување и затоа предложив нејзино разрешување, рече премиерот Оливер Спасовски во образложението ...

Почна средбата кај Талат Џафери

Курир - 14.02.2020

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

Почна средбата на пратеничките групи кај Џафери

Press24 - 14.02.2020

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април, пренесе „ Телма“.

Спасовски говорејќи за непочитување на Договорот од Преспа и самиот го прекрши- наместо новото име на државата го ...

Курир - 14.02.2020

Техничкиот министер Оливер Спасовски за време на своето излагање во Собранието вечерва наместо новото име на државата го употреби старото Република Македонија и на тој начин го прекрши Договорот од Преспа.

Координаторите на партиите на средба кај Талат Џафери

Нетпрес - 14.02.2020

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.