TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николоски: Се потврдија стравувањата дека Македонија ќе биде во иста група со Албанија

Република - 30.06.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во денешното гостување во емисијата Топ тема на ваша страна на телевизија Телма, вели Македонија денес се наоѓа во иста позиција како и во 2008 година кога Македонија добила вето од јужниот сосед и ...

Столтенберг: Очекувам да добиете покана за пристапни преговори

Алсат-М - 29.06.2018

На Самитот на НАТО на 11 и 12 јули очекувам лидерите на земјите членки на Алијансата да ве поканат да почнете раговори за пристапување, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со македонскиот премиер ...

НАТО: Во јули Македонија ќе добие покана за преговори за членство

Нова ТВ - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот, не ја испуштајте оваа шанса

МКД - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев го поздрави договорот за спорот со името и порача дека очекува лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ја поканат Македонија да почне ...

Македонија една од темите на средбата Ципрас - Столтенберг во Брисел

24 Вести - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

24 Вести - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Заев на ФБ: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО!

24 Вести - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО. 30-тото место е за Македонија. 30-тиот јарбол е за македонското знаме“. Тој по средбата и заедничката прес-конференција со генералниот секретар ...

Заев: 30-то место на мапата на НАТО е за Македонија

МКД - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев, по средбата и прес-конференцијата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Фејсбук профил се пофали: „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО“. „30-то место е за Македонија.

Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг во Брисел

Фокус - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Заев: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО, 30-тото место е за Македонија

Фокус - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата и заедничката прес конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Фејсбук објави фотографија на која како што пишува, го гледаат местото на кое ќе биде Македонија во Алијансата.

Заев: Договорот со Грција го откочи нашиот прием во Алијансата

24 Вести - 29.06.2018

„Македонија изгради мостови за соработка со сите соседи. Договорот со Грција го откочи нашиот прием во Алијансата. Со Грција изградивме пријателство. Почитувани граѓани на Р.М., за само 1 година нашата земја го постигна она што никој до сега не го ...

Заев: Има за што да се обединиме, да кажеме „да“ за нашата иднина

Фокус - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг повика да се гласа позитивно на референдумот. -Република Македонија изгради мостови за решавање спорови со соседните земји.

Столтенберг: По финализирање на договорот ќе влезете во НАТО

Фокус - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев топло го поздрави договорот за спорот со името. Тој му честиташе на премиерот Заев на личното лидерство и за храброста да се постигне ваков договор.

Николовски: Столтенберг со своите изјави ги насочува граѓаните како да размислуваат за Договорот со Грција

Фокус - 29.06.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека Македонија денес е во иста ситуација како во 2008 година кога Грција стави вето. -Ние сме во иста ситуација како и во 2008 година.

Столтенберг: Македонија е на прагот на НАТО

Deutsche Welle - 29.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска во Брисел имаше средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Според Столтенберг, „вратите на НАТО се отворени“, а Македонија е „на прагот“.

Влез во НАТО по финализирање на Договорот за името

Алсат-М - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, потврди денеска дека Македонија ќе добие покана за членство на самитот на 11 и 12 јули, но ќе се зачлени само откако ќе завршат сите процедури за спроведување на спогодбата за името.

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, исполнете ги обврските

Глас на Америка - 29.06.2018

„Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот. Сакаме да ја видиме Македонија во стабилен и просперитетен регион“, порача генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на денешната заедничка прес-конференција со пр2миерот Зоран Заев.

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

ТВ21 - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете разговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев во ...

Столтенберг: Очекувам да добиете покана за пристапни преговори

Р.С.Европа - 29.06.2018

На Самитот на НАТО на 11 и 12 јули очекувам лидерите на земјите членки на Алијансата да ве поканат да почнете раговори за пристапување, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со македонскиот премиер ...

Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг во Брисел

Либертас - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Столтенберг: Очекувам членките на НАТО да ве поканат на 11 и 12 јули

+инфо - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Кајгана - 29.06.2018

Брисел, 29 јуни 2018 (МИА) - Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со ...

Заев на Фејсбук: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО

ТВ21 - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО. 30-тото место е за Македонија. 30-тиот јарбол е за македонското знаме“. Тој по средбата и заедничката прес-конференција со генералниот секретар ...

Ципрас и Столтенберг разговарале 20 минути, Македонија била една од темите

+инфо - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Заев на ФБ: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО

Сител - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО. 30-тото место е за Македонија. 30-тиот јарбол е за македонското знаме“. Тој по средбата и заедничката прес-конференција со генералниот секретар ...

Македонија една од темите на средбата Ципрас - Столтенберг во Брисел

Канал5 - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале премиерот на Грција, Ципрас и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг во Брисел.

Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг во Брисел

А1 On - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Заев на „Фејсбук“: Го видовме нашето место на мапата на НАТО

А1 On - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот профил на „Фејсбук“ објави фотографија на која заедно со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, гледаат во мапата на земјите членки на НАТО. „Го видовме нашето место на мапата членки на #НАТО. 30.

Заев: Договорот со Грција го откочи нашиот прием во Алијансата и нашата земја го добива местото што го заслужува

Либертас - 29.06.2018

Ја очекуваме и официјално поканата да станеме 30. членка на НАТО, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во седиштето на НАТО.

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

А1 On - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Заев на ФБ: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО

Канал5 - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО. 30-тото место е за Македонија. 30-тиот јарбол е за македонското знаме“. Тој по средбата и заедничката прес-конференција со генералниот секретар ...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Либертас - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Заев на ФБ: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО

Либертас - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО. 30-тото место е за Македонија. 30-тиот јарбол е за македонското знаме“. Тој по средбата и заедничката прес-конференција со генералниот секретар ...

(ВО ЖИВО) Заедничка прес конференција на Заев и Столтенберг

Либертас - 29.06.2018

Заедничката прес конференција на Заев и Столтенберг погледнете ја ...

Со која песна Македонија го прослави приемот во НАТО

Panika.be - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, порача дека Македонија е на праг да влезе во алијансата. По тој повод, Македонија реши да прослави со една добро позната песна од Лепа ...

Заев во Брисел на средба со Столтенберг

Р.С.Европа - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска во Брисел, како што е најавено, ќе има средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Веднаш по средбата е најавена нивна прес конференција. Столтенберг вчера изјави дека е уверен оти на самитот на НАТО ќе биде ...

Заев: 30-тото место во НАТО е за Македонија

+инфо - 29.06.2018

Го видовме нашето место на мапата членки на # НАТО . 30-тото место е за Македонија . 30-тиот јарбол е за македонското знаме, напиша Заев на неговиот Фејсбук профил по заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Очекувам да добиете покана на Самитот, но нема влез без исполнување на договорот

Макфакс - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази очекување дека лидерите на земјите членки ќе ја поканат Македонија да ги започне разговорите за членство во Алијансата на Самитот што ќе се одржи на 11 и 12 јули.

Заев на „Фејсбук“: Го видовме нашето место на мапата на НАТО

Макфакс - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот профил на „Фејсбук“ објави фотографија на која заедно со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг гледаат во мапата на земјите членки на НАТО. „Го видовме нашето место на мапата членки на #НАТО.

Вратите на НАТО се отворени за Македонија, кажа Генералниот секретар Јенс Столтенберг

Сакам да кажам - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на денешната заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев во Брисел, изјави дека Македонија за две недели треба да добие покана за почнување преговори за влез во Алијансата.

Заев: Видовме каде ќе биде подигнато нашето знаме во НАТО, очекуваме официјална покана

Макфакс - 29.06.2018

Ја очекуваме и официјално поканата да станеме 30 членка на НАТО, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во седиштето на НАТО.

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Канал5 - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг. Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули ...

Добредојдовте во НАТО, Столтенберг го покажа резервираното место за Македонија

ТВ21 - 29.06.2018

Прво му посака добредојде во НАТО. Потоа му го покажа местото резервирано за Македонија на таблата каде се поставени знамињата на земјите членки. Во прес конференцијата беше соопштено и радосната вест за власта . . .

Македонија ќе добие покана на полноправно членство во НАТО

Канал5 - 29.06.2018

Очекувањата се исполнија – генералниот секретар на НАТО, Столтенберг, на денешната средба со премиерот Заев во Брисел, кажал дека на Самитот за две недели Македонија ќе добие покана за членство.

Заев: Има за што да се обединиме, да кажеме „да“ за нашата иднина

Press24 - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев, по денената средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг рече дека Македонија очекува да стане 30-та членка на НАТО, а нејзиното знаме да се развее на раболите пред седиштето на Алијансата.

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Press24 - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг во Брисел

Тера - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Столтенберг: Македонија ќе се приклучи во НАТО по финализирање на договорот

Н.Македонија - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Заев на ФБ: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО

Press24 - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО. 30-тото место е за Македонија. 30-тиот јарбол е за македонското знаме“. Тој по средбата и заедничката прес-конференција со генералниот секретар ...

Столтенберг: По финализирање на договорот ќе влезете во НАТО

Тера - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев топло го поздрави договорот за спорот со името. Тој му честиташе на премиерот Заев на личното лидерство и за храброста да се постигне ваков договор.

Македонија една од темите на средбата Ципрас - Столтенберг во Брисел

Press24 - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Заев: 30-тото место во НАТО е за Македонија

AKO - 29.06.2018

,,Го видовме нашето место на мапата членки на #НАТО . 30-тото место е за #Македонија . 30-тиот јарбол е за македонското #знаме .„-пишува на ФБ профилот на македонскиот премиер. Зоран Заев денеска е во посета на седиштето на НАТО, кадешто заедно со ...

(Во живо) Заев – Столтенберг во Брисел во очекување на поканата за НАТО

Н.Македонија - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев денеска е во Брисел на средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Средбата се одржува на десеттина дена пред Самитот на Алијансата во Брисел од кој Македонија очекува да и биде упатена официјална покана за членство ...

Заев: Сојузот со НАТО ќе обезбеди сигурна иднина и економска благосостојба

Н.Македонија - 29.06.2018

– Да кажеме да на нашиот сојуз кој ќе обезбеди сигурна иднина, безбедност и економска благосостојба. Искуствата и стратегиските документи покажуваат дека земјите во НАТО се силни промотори на економскиот раст.

Столтенберг: На Самитот на НАТО во јули ќе биде испорачана поканата за членство (видео)

AKO - 29.06.2018

По средбата во новиот штаб на НАТО, премиерот Заев и генералниот секретар Столтенберг одржаа заедничка прес конференција, на која Претседателот на Владата на РМ Заев се заблагодари за пречекот со кој се потврдува заложбата на северно – атлантската ...

Столтенеберг: Очекувам Македонија во јули да добие покана за членство во НАТО

Радар - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Коктел - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете разговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев во ...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

1tv - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг во Брисел

1tv - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг во Брисел

Стандард - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

CivilMedia - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете разговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничката прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев во ...

Македонија една од темите на средбата Ципрас - Столтенберг во Брисел

Независен - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Ципрас – Столтенберг во Брисел разговараа и за Македонија

Вечер Прес - 29.06.2018

– Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, јави грчката ...

Заев на ФБ: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО

Локално - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО. 30-тото место е за Македонија. 30-тиот јарбол е за македонското знаме“. Тој по средбата и заедничката прес-конференција со генералниот секретар ...

Столтенберг: Нема влез во НАТО без исполнување на договорот со Грција

Локално - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази очекување дека лидерите на земјите членки ќе ја поканат Македонија да ги почне разговорите за членство во Алијансата на Самитот што ќе се одржи на 11 и 12 јули.

Столтенберг: Без финализирање на договорот не можете да влезете во НАТО

Република - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев топло го поздрави договорот за спорот со името. Тој му честиташе на премиерот Заев на личното лидерство и за храброста да се постигне ваков договор.

Заев: Видовме каде ќе биде подигнато нашето знаме во НАТО, очекуваме официјална покана

Точка - 29.06.2018

Ја очекуваме и официјално поканата да станеме 30 членка на НАТО, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во седиштето на НАТО.

Столтенберг: Вие сте на прагот на вратата која е отворена за влез во НАТО

Фактор - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Столтенберг: Без финализирање на договорот не можете да влезете во НАТО

Курир - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев топло го поздрави договорот за спорот со името. Тој му честиташе на премиерот Заев на личното лидерство и за храброста да се постигне ваков договор.

Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг

Курир - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Заев: Обединети да кажеме „да“ за нашата иднина

Локално - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг повика да се гласа позитивно на референдумот. -Република Македонија изгради мостови за решавање спорови со соседните земји.

Состанок Ципрас – Столтенберг: Прво целосно исполнување на Договорот, па потоа во НАТО

Република - 29.06.2018

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас денеска, на маргините од состанокот на Европскиот совет во Брисел, се состана со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и разговараа за договорот за името со Македонија и прашањето за двата грчки војници ...

Заев на „Фејсбук“: 30. јарбол на НАТО е за македонското знаме

Република - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот „Фејсбук“ профил објави фотографија на која заедно со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, гледаат во мапата на земјите членки на НАТО. – Го видовме нашето место на мапата членки на #НАТО. 30.

Заев: Очекуваме официјална покана – Видовме каде ќе биде подигнато нашето знаме во НАТО

1tv - 29.06.2018

Ја очекуваме и официјално поканата да станеме 30 членка на НАТО, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во седиштето на НАТО.

(ФОТО) Заев: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО, 30-тото место е за Македонија

iPortal - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата и заедничката прес конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Фејсбук објави фотографија на која како што пишува, го гледаат местото на кое ќе биде Македонија во Алијансата.

Столтенберг до Заев: Вратата на НАТО е отворена, вие сте на потег

Независен - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со македoнскиот премиер Зоран Заев во ...

Заев радосен, му покажале каде ќе биде јарболот со македонското знаме пред НАТО

Фактор - 29.06.2018

Го видовме местото каде треба да биде подигнато нашето знаме како 30-та членка на Алијансата. Тоа го чекаме од 2008 година, кога беше констатирано дека ги постигнавме стандардите. Оттогаш активно учествуваме на мисиите на НАТО за сузбивање на ...

Заев: Видовме каде ќе биде подигнато нашето знаме во НАТО, очекуваме официјална покана

Вечер Прес - 29.06.2018

Ја очекуваме и официјално поканата да станеме 30 членка на НАТО, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во седиштето на НАТО.

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Стандард - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенеберг на заедничкаат прес-конференција со макеоднскиот премиер Зоран Заев во ...

Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг во Брисел

Локално - 29.06.2018

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката ...

Заев: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО, 30-тото место е за Македонија

Бриф - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев по средбата и заедничката прес конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Фејсбук објави фотографија на која како што пишува, го гледаат местото на кое ќе биде Македонија во Алијансата.

Столтенберг: По финализирање на договорот ќе влезете во НАТО

Вечер Прес - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг по средбата со премиерот Зоран Заев топло го поздрави договорот за спорот со името. -Проблемот со името фрли сенка за предолго време на регионот, сега имаме шанса за подобра иднина.

Николовски: Столтенберг со своите изјави ги насочува граѓаните како да размислуваат за Договорот со Грција

Вечер Прес - 29.06.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека Македонија денес е во иста ситуација како во 2008 година кога Грција стави вето. -Ние сме во иста ситуација како и во 2008 година.

Ципрас: Прво да се исполни Договорот, па после во НАТО

Точка - 29.06.2018

Премиерот Алексис Ципрас денеска, на маргините од состанокот на Европскиот совет во Брисел, се состана со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и разговараа за договорот за името ФИРОМ и прашањето за двата грчки војници што ги притворија ...

Заев на ФБ: Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО

1tv - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша „Го видовме нашето место на мапата членки на НАТО. 30-тото место е за Македонија. 30-тиот јарбол е за македонското знаме“. Тој по средбата и заедничката прес-конференција со генералниот секретар ...

Македонија до Црна Гора на мапата на НАТО

Независен - 29.06.2018

Фотографија со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред мапата на НАТО објави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил. На сликата се гледа слободното место што треба да го пополни нашата земја.

Заев: Видовме каде ќе биде подигнато нашето знаме во НАТО

Мета - 29.06.2018

Го видовме местото каде треба да биде подигнато нашето знаме како 30-та членка на Алијансата. Тоа го чекаме од 2008 година, кога беше констатирано дека ги постигнавме стандардите. Оттогаш активно учествуваме на мисиите на НАТО за сузбивање на ...

Николоски: Се потврдија стравувањата дека Македонија ќе биде во иста група со Албанија

Курир - 29.06.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во денешното гостување во емисијата Топ тема на ваша страна на телевизија Телма, вели Македонија денес се наоѓа во иста позиција како и во 2008 година кога Македонија добила вето од јужниот сосед и ...

Столтенберг: Очекувам да добиете покана на Самитот, но нема влез без исполнување на договорот

Sky - 29.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази очекување дека лидерите на земјите членки ќе ја поканат Македонија да ги почне разговорите за членство во Алијансата на Самитот што ќе се одржи на 11 и 12 јули.

Заев: Видовме каде ќе биде подигнато нашето знаме во НАТО, очекуваме официјална покана

Sky - 29.06.2018

Ја очекуваме и официјално поканата да станеме 30. членка на НАТО, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во седиштето на НАТО.

Столтенберг: Македонија ќе стане членка на НАТО само ако целосно го исполни договорот со Грција

еМагазин - 29.06.2018

Очекувам лидерите на земјите членки на НАТО на Самитот на 11 и 12 јули да ве поканат да почнете раговори за пристапување, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференцијата по средбата со премиерот Зоран Заев во Брисел.

Ципрас: Прво да се исполни Договорот, па после во НАТО

24Инфо - 29.06.2018

Премиерот Алексис Ципрас денеска, на маргините од состанокот на Европскиот совет во Брисел, се состана со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и разговараа за договорот за името ФИРОМ и прашањето за двата грчки војници што ги притворија ...

Радувај се Македонијо: Предмалку Зоран Заев го објави ова на социјалните мрежи

Sky - 29.06.2018

Премиерот Зоран Заев на својот профил на „Фејсбук“ објави фотографија на која заедно со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг гледаат во мапата на земјите членки на НАТО. „Го видовме нашето место на мапата членки на #НАТО.

Заев: Видовме каде ќе биде подигнато нашето знаме во НАТО, очекуваме официјална покана

24Инфо - 29.06.2018

Ја очекуваме и официјално поканата да станеме 30 членка на НАТО, изјави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во седиштето на ...

Столтенберг ја поздрави претстојната средба Трамп – Путин

Нова ТВ - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја поздрави престојната средба помеѓу претседателот на Русија и на САД, истакнувајќи оти верува во дијалог. – Ја поздравувам средбата Трамп – Путин, бидејќи верувам во дијалог, истакна ...

Столтенберг го поздрави самитот Путин-Трамп

Алсат-М - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорениот самит меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, истакнувајќи дека верува во дијалогот. Столтенберг при пристигнувањето на самитот на ЕУ во Брисел пред ...

Генералниот секретар на НАТО задоволен од најавената средба на Трамп и Путин

МКД - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази денес во Брисел задоволство од најавата за првата средба на Доналд Трамп и Владимир Путин, во име на „дијалогот со Русија“. „Драго ми е поради скорешната средба на претседателот Трамп и ...

Столтенбер ја поздрави претстојната средба Трамп – Путин

А1 On - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја поздрави претстојната средба помеѓу претседателот на Русија и на САД, истакнувајќи оти верува во дијалог. – Ја поздравувам средбата Трамп – Путин, бидејќи верувам во дијалог, истакна ...

Столтенберг: Го поздравувам самитот Путин-Трамп, бидејќи верувам во дијалог

Макфакс - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го поздрави договорениот самит меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, истакнувајќи дека верува во дијалогот. „Го поздравувам самитот Путин-Трамп, бидејќи верувам во ...

Столтенбер ја поздрави престојната средба Трамп – Путин

+инфо - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја поздрави престојната средба помеѓу претседателот на Русија и на САД, истакнувајќи оти верува во дијалог. – Ја поздравувам средбата Трамп – Путин, бидејќи верувам во дијалог – истакна ...

Столтенберг вечерва се среќава во Ципрас, утре со Заев

Канал5 - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Брисел најави дека Македонија во јули ќе ја добие долгоочекуваната покана за членство во НАТО.. Столтенберг според најавите, се очекува утре веста да ја соопшти на прес конференција во седиштето на ...

Столтенбер ја поздрави престојната средба Трамп – Путин

Стандард - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ја поздрави престојната средба помеѓу претседателот на Русија и на САД, истакнувајќи оти верува во дијалог. – Ја поздравувам средбата Трамп – Путин, бидејќи верувам во дијалог, истакна ...

Столтенберг вечерва се среќава во Ципрас, утре со Заев

Локално - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Брисел најави дека Македонија во јули ќе ја добие долгоочекуваната покана за членство во НАТО.. Столтенберг според најавите, се очекува утре веста да ја соопшти на прес конференција во седиштето на ...

Столтенберг: НАТО не сака нова Студена војна со Русија

Локално - 28.06.2018

НАТО не сака нова Студената војна со Русија, на ова увери генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во интервју за Дојче веле. Тој ги коментираше затегнатите односи меѓу Русија, Украина и Грузија, повикувајќи ја Москва да престане да се меша со ...

Заев задутре на средба со Столтенберг

Sky - 28.06.2018

Премиерот Зоран Заев в петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој за време на семинарот Рос-Рот што се одржува во Собранието. По средбата предвидена е заедничка прес-конференција на која тој очекува дека ...

Столтенберг: Го поздравувам самитот Путин-Трамп, бидејќи верувам во дијалог

Sky - 28.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го поздрави договорениот самит меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, истакнувајќи дека верува во дијалогот. „Го поздравувам самитот Путин-Трамп, бидејќи верувам во ...

Заев: Во петок на средбата со Столтенберг очекувам потврда за поканата за НАТО во јули

Канал5 - 27.06.2018

Во петок на прес конференција во седиштето на НАТО ќе биде објавено дека Македонија ќе добие покана за полноправно членство во Алијансата. Ова е очекувањето на премиерот Заев кој за помалку до 48 часа патува во Брисел на средба со генералниот ...

Во петок ќе биде објавена поканата за НАТО

Фактор - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев во петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој од семинарот Рос Рот што се одржува во Собрание. По средбата предвидена е заедничка прес конференција на која тој очекува дека ќе биде ...

Заев задутре на средба со Столтенберг

Мета - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев в петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој за време на семинарот Рос-Рот што се одржува во Собранието. По средбата предвидена е заедничка прес-конференција на која тој очекува дека ...

Заев во петок на средба со Столтенберг

Независен - 27.06.2018

Премиерот Зоран Заев во петок наутро ќе има средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, најави тој од семинарот Рос Рот што се одржува во Собрание. По средбата предвидена е заедничка прес конференција на која тој очекува дека ќе биде ...

Тачи телефонски разговарал со Столтенберг за формирање косовска војска

Либертас - 26.06.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска имал телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кого, како што вели, го информирал за процесот на трансформација на Заштитните сили (ФСК) во војска на Косово, јави дописникот на ...

Тачи телефонски разговарал со Столтенберг за формирање косовска војска

+инфо - 26.06.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска имал телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кого, како што вели, го информирал за процесот на трансформација на Заштитните сили (ФСК) во војска на Косово, јави дописникот на ...

Тачи телефонски разговарал со Столтенберг за формирање косовска војска

А1 On - 26.06.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска имал телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кого, како што вели, го информирал за процесот на трансформација на Заштитните сили (ФСК) во војска на Косово.

Тачи телефонски разговарал со Столтенберг за формирање косовска војска

Н.Македонија - 26.06.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска имал телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кого, како што вели, го информирал за процесот на трансформација на Заштитните сили (ФСК) во војска на Косово, јави дописникот на ...

Тачи сака формирање на косовска војска, српските пратеници категорично одбиваат

Фактор - 26.06.2018

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска оствари телефонски разговор со Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО и го информирал за процесот на трансформација на Заштитните сили (ФСК) во војска на Косово.

Хашим Тачи денеска имал телефонски разговор со Јенс Столтенберг

Вечер Прес - 26.06.2018

Хашим Тачи денеска имал телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кого, како што вели, го информирал за процесот на трансформација на Заштитните сили (ФСК) во војска на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Столтенберг: Македонија ќе добие покана ако има успешен референдум

Макфакс - 25.06.2018

Македонија ќе добие официјална покана за НАТО дури по целосна ратификација на договорот за спорот за името со Грција, што значи и успешен референдум, вели генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.