TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сараевчанка го преживеала масакрот на Брејвик: Најтешко ми беше кога се насмеа

БезПардон - 21.04.2012

Ема Мартиновиќ од Сараево се спасила од нападот на Брејвик, така што отпливала од островот. Во својата исповед детално раскажува за нападите, но и за фактот дека морала да го погледне во очи за да ...

Брејвик: „убивав, но Јас сум симпатичен човек“

Телма - 20.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарски екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека во принцип е многу симпатичен човек.Toj негираше дека е луд и истакна дека ...

Словенец се заканува дека ќе го стори истото како Брејвик

Утрински - 20.04.2012

Словенечката полиција го уапси 29-годишниот Јуре Трунк, кој, незадоволен од системот во Словенија, се јавил во Државниот инспекторат и се заканил дека ќе го стори истото како норвешкиот масовен убиец ...

Најтежок ден на судењето на Брејвик

Алфа - 20.04.2012

Започна петтиот ден од судењето на Андерс Брејвик, за убиствата на 77 луѓе во Норвешка. Ова веројатно е најтешкиот ден од судењето зашто обвинетиот се подготвува детално да опише како ги убил ...

Словенец се заканил дека ќе убива како Брејвик

Дневник - 20.04.2012

Словенечката полиција го уапси 29-годишниот Јуре Трунк, кој, незадоволен од системот во Словенија, се јавил во Државниот инспекторат и се заканил дека ќе го стори истото како норвешкиот масовен убиец ...

Словенец се заканува дека ќе го стори истото како Брејвик

+инфо - 20.04.2012

Словенечката полиција го уапси 29-годишниот Јуре Трунк, кој, незадоволен од системот во Словенија, се јавил во Државниот инспекторат и се заканил дека ќе го стори истото како норвешкиот масовен убиец ...

Словенечки Брејвик се заканувал со голем масакр за време на штрајкот

Сител - 20.04.2012

Словенечката полиција го уапсила 29-годишниот Јури Трунк, кој бил револтиран од системот во неговата земја, го повикал државниот инспекторат и се заканил дека ќе го направи она што Андерс Брејвик го ...

Брејвик: Вообичаено сум многу симпатичен човек

Сител - 20.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарски екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека во принцип е многу симпатичен човек.Toj негираше дека е луд и истакна дека ...

Брејвик: Вообичаено сум многу симпатичен човек

МРТ - 20.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарски екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека во принцип е многу симпатичен човек.

Словенец се заканува дека ќе го стори истото како Брејвик

МРТ - 20.04.2012

Словенечката полиција го уапси 29-годишниот Јуре Трунк, кој, незадоволен од системот во Словенија, се јавил во Државниот инспекторат и се заканил дека ќе го стори истото како норвешкиот масовен убиец ...

Словенечки Брејвик се заканувал со голем масакр за време на штрајкот

Нетпрес - 20.04.2012

Словенечката полиција го уапсила 29-годишниот Јури Трунк, кој бил револтиран од системот во неговата земја, го повикал државниот инспекторат и се заканил дека ќе го направи она што Андерс Брејвик го ...

Најтежок ден на судењето на Брејвик

Фама - 20.04.2012

Во судот во Осло почна веројатно најтешкиот ден од судењето на Андрес Брејвик, затоа што обвинетиот ќе ги опише деталите за масакрот на островот Утоја.

Брејвик: Јас сум пријатен човек во нормални околности

Нетпрес - 20.04.2012

Масовниот убиец Андерс Беринг Брејвик го започнал сведочењето пред судот во Осло со изјава дека “под нормални околности јас сум сосема пријатна личност“, а сознанијата за тоа како да ги изведе ...

Судењето продолжува: Денес Брејвик со детали за масакрот на островот Утоја

Лимбо - 20.04.2012

Главниот судија Елизабет Арнцен им рече на преживеаните и на членовите на семејствата на загинатите дека можат да ја напуштат судницата кога и да почувствуваат потреба за тоа.

Брејвик тренирал да ги „исклучи емоциите“

Фама - 20.04.2012

Андрес Брејвик, кому му се суди за убиство на 77 луѓе во Норвешка, го започна денеска сведочењето со изјавата дека „под нормални околности би бил сосема пријатна личност“.

Брејвик: Вообичаено сум многу симпатичен човек

Press24 - 20.04.2012

- Предноста на Ал Каеда е дека го воздигнува мачеништвото. Тоа е клучот за успехот на отпорна борба, истакна тој. Андерс Беринг Брејвик, десничарски екстремист на кого во Осло му се суди за убиството ...

Брејвик: Ме молеа за живот, јас едноставно им пукав во глава

Фама - 20.04.2012

Андрес Брејвик ги шокираше присутните на судењето со морбидниот опис на масакрот кој го изврши на островот Утоја на 22 јули минатата година, убивајќи 69 луѓе, главно тинејџери.

Брејвик: Сто гласови ми викаа да не го сторам тоа, а јас само им пукав во глава

БезПардон - 20.04.2012

На петтиот ден од судењето на норвешкиот монструм за масакрот од 22 јули, тој ги шокираше и судиите, но и семејставата на убиените и оние кои едвај преживеале со своите зборови, со раскажување на ...

Брејвик: Пријатен сум во нормални околности

Макфакс - 20.04.2012

Масовниот убиец Андерс Брејвик го започна сведочењето пред судот со изјавата дека под нормални услови бил сосема пријатна особа и дека сознанијата за тоа како да ги изврши масовните убиства и ...

Брејвик - Јас сум многу симпатичен човек

Inpress - 20.04.2012

Осло, 20. април 2012 (ИНПРЕС) Андерс Беринг Брејвик, на кого му се суди за убиството на 77 лица минатата година во Норвешка, изјави пред судот во Осло, дека тој всушност е „многу добар човек, но е ...

Судењето на Брејвик излезе од колосек, сметаат врвни скандинавски експерти

24 Вести - 19.04.2012

Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик.

Норвешка-Брејвик планирал три бомбашки напади

Р.С.Европа - 19.04.2012

Андрес Брејвик кој призна дека уби 77 лица во Норвешка денеска продолжи да одговара на прашањата на обвинителите на четвртиот ден од неговото судење во Осло.

Брејвик планирал убиство на поранешниот премиер на Норвешка

Р.С.Европа - 19.04.2012

Андерс Брејвик кој призна дека уби 77 лица во Норвешка пред судот денеска изјави дека планирал да го киднапира поранешниот премиер Гро Харлем и да му ја отсече главата.

Експертите сметаат: судењето на Брејвик излезе од колосек

Телма - 19.04.2012

Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик, јави дописникот на МИА.

Судењето на Брејвик излезе од колосек

Утрински - 19.04.2012

Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик.

Брејвик не верувал дека ќе ги преживее нападите

Телма - 19.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарски екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека не верувал дека ќе ги преживее нападите.

Брејвик размислувал и за отсекување на глави

Утрински - 19.04.2012

Андерс Беринг Брејвик денеска изјави дека првобитно планирал да изведе три бомбашки напади во Осло и дека жали што не ги убил сите во нападот во кампот на младите лабуристи на островот Утоја, како и ...

Ослободување или смртна казна

Идивиди - 19.04.2012

Осло, 18 април 2012 (МИА) - Андерс Беринг Брејвик, десничарскиот екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека постојат само два можни исходи од неговото судење - ...

Судењето на Брејвик излезе од колосек

Дневник - 19.04.2012

Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик, јави дописникот на МИА.

Судењето на Брејвик излезе од колосек, сметаат врвни скандинавски експерти

Алфа - 19.04.2012

Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик.

Судењето на Брејвик излезе од колосек

Н.Македонија - 19.04.2012

Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик - Досега нештата главно се одвиваа ...

Брејвик планирал три бомбашки напади

Н.Македонија - 19.04.2012

Обвинетиот рекол дека планирал да ја киднапира поранешната норвешка премиерка, Харлем Брунтланд, која била на Утоја и потоа да ја обезглави Андерс Брејвик на четвртиот ден од судскиот процес што се ...

Брејвик: Не верував дека ќе ги преживеам нападите

+инфо - 19.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарски екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека не верувал дека ќе ги преживее нападите.

Брејвик сакал и да отсекува глави

+инфо - 19.04.2012

Андерс Беринг Брејвик денеска изјави дека првобитно планирал да изведе три бомбашки напади во Осло и дека жали што не ги убил сите во нападот во кампот на младите лабуристи на островот Утоја, како и ...

Судењето на Брејвик излезе од колосек

Сител - 19.04.2012

Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик.

Судењето на Брејвик излезе од колосек

Вечер - 19.04.2012

- Досега нештата главно се одвиваа според условите што Брејвик ги диктира, вели еден од најискусните шведски адвокати, Леиф Силберски Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични ...

Судењето на Брејвик излезе од колосек

МРТ - 19.04.2012

Врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик.

Брејвик: Не верував дека ќе ги преживеам нападите

МРТ - 19.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарски екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека не верувал дека ќе ги преживее нападите.

Брејвик: Морам да бидам погубен или ослободен!

Канал5 - 19.04.2012

Андерс Брејвик кому му се суди за убиство на 77 лица во Осло и на оствровот Утоја изјави дека единствен логичен исход на неговиот случај е смртна казна или потполно ослободување.

Брејвик размислувал и за отсекување на глави

Сител - 19.04.2012

Андерс Беринг Брејвик денеска изјави дека првобитно планирал да изведе три бомбашки напади во Осло и дека жали што не ги убил сите во нападот во кампот на младите лабуристи на островот Утоја, како и ...

Брејвик размислувал и за отсекување на глави

МРТ - 19.04.2012

Андерс Беринг Брејвик денеска изјави дека првобитно планирал да изведе три бомбашки напади во Осло и дека жали што не ги убил сите во нападот во кампот на младите лабуристи на островот Утоја, како и ...

Брејвик е тој што го движи судскиот процес!

Вечер - 19.04.2012

Судницата се претвори во сцена на која настапува Брејвик, кому, со тоа што му се дозволува да зборува слободно толку долго, всушност му се овозможува токму таква платформа каква што тој посакуваше, ...

Брејвик: Најразумно е да бидам или погубен или ослободен

Нетпрес - 19.04.2012

Норвешкиот убиец Андерс Беринг Брејвик вчера по завршувањето на третиот ден од судењето рекол дека смртната казна или целосното ослободување се единствна логична пресуда за неговиот случај.

Судењето на Брејвик излезе од колосек

Press24 - 19.04.2012

- Досега нештата главно се одвиваа според условите што Брејвик ги диктира, вели еден од најискусните шведски адвокати, Леиф Силберски.

Брејвик: Најразумно е да бидам или погубен или ослободен

Таратур - 19.04.2012

Норвешкиот убиец Андерс Беринг Брејвик вчера по завршувањето на третиот ден од судењето рекол дека смртната казна или целосното ослободување се единствна логична пресуда за неговиот случај.

Излезе од колосек судењето на Брејвик

Sky - 19.04.2012

Судењето на Брејвик се одвива главно според условите што ги диктира самиот тој, а адвокатите и експертите се критички настроени кон начинот на судењето.

Брејвик на 17 години сакал да стане масон

БезПардон - 19.04.2012

Почна четвртиот ден од судењето на норвешкиот масовен убиец Андрес Брејвик. За разлика од претходните денови, тој денес не го искористи ултрадесничаркиот поздрав со крената тупаница, бидејќи така го ...

Се продолжува судењето на Брејвик, со 17 години сакал да стане масон

Лимбо - 19.04.2012

Денеска во Осло се одржува четвртиот ден од судењето на Адерс Брејвик, ултрадесничарскиот норвешки екстремист кој минатото лето во два напади во главниот град на Норвешка и на островот Утоја уби 77 ...

Судењето на Брејвик излезе од колосек

Курир - 19.04.2012

Судскиот процес против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик излезе од колосек, односно врвни скандинавски правни експерти и адвокати се мошне критични кон начинот на кој започна тоа судење.

Брејвик: Не верував дека ќе ги преживеам нападите

Press24 - 19.04.2012

Пред пет години тој поминувал по 15-16 часа дневно играјќи видео игри, особено „Ворлд оф воркрафт“, што во голем дел му помогнало во планирањето на нападите, а во 2010 година често одел на стрелиште.

Брејвик на само 17 години сакал да биде масон

Курир - 19.04.2012

Не верував дека ќе ги преживеам нападите, изјави денеска десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик на кој му се суди во Осло за убиството на 77 луѓе.

Брејвик играл по 16 часа дневно “World of Warcraft“ за да ги извежба нападите

Нетпрес - 19.04.2012

Во Осло денеска продолжи судењето против Андерс Беринг Брејвик за убиство на 77 луѓе минатиот јуни во главниот град на Норвешка и на островот Утоја, а обвинетиот овој пат се откажа од екстремно ...

Брејвик размислувал и за отсекување на глави

Press24 - 19.04.2012

Андерс Беринг Брејвик денеска изјави дека првобитно планирал да изведе три бомбашки напади во Осло и дека жали што не ги убил сите во нападот во кампот на младите лабуристи на островот Утоја.

Брејвик: Јас ја создадов христијанската Ал Каеда

Фама - 19.04.2012

На терористот, кој тврди дека е член на организацијата „Витези на храмот“ – христијанската верзија на Ал Каеда, му пристигаат писма со поддршка од сите страни во светот.

Брејвик планирал да му ја отсече главата на поранешниот норвешки премиер

Лимбо - 19.04.2012

Андерс Брејвик, норвешкиот масовен убиец и терорист, рекол дека за време на масакрот на островот Утоја, планирал да го киднапира поранешниот норвешки премиер и да му ја отсече главата, а сето тоа да ...

Брејвик вежбал убивање играјќи world of warcraft

БезПардон - 19.04.2012

Обвинетиот Андрес Беринг Брејвик изјави дека не верувал дека ќе ги преживее бомбашките напади пред седиштето на владата во Осло, кога убил осум луѓе, и очекувал дека ќе дојде до конфликт со ...

Брејвик: Сакав да и ја пресечам главата на норвешката премиерка

Макфакс - 19.04.2012

Во Осло во четврток продолжи судењето за Андерс Брејвик поради убиството на 77 луѓе минатиот јуни во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја, а обвинетиот овој пат се откажал од ...

Брејвик - Со 17 години сакав да бидам масон

Inpress - 19.04.2012

Осло, 19. април 2012 (ИНПРЕС) Во Осло денеска е четвртиот ден од судењето на Андерс Беринг Брејвик, ултрадесничарскиот норвешки екстремист кој минатото лето во два напади во главниот град на Норвешка ...

Брејвик планирал три автомобил - бомби

Inpress - 19.04.2012

Осло, 19. април 2012 (ИНПРЕС) Андерс Беринг Брејвик, кој уби 77 луѓе во два напади во Норвешка минатиот јули, изјави на неговото судење дека првично планирал да активира три автомобил - бомби.

Норвешкиот масовен убиец Брејвик имал „ментор“ во Велика Британија

24 Вести - 18.04.2012

Норвежанецот Андерс Брејвик, кому му се суди во Осло за масовно убиство на 69 млади луѓе, партиски подмладок на норевската лабуристичка партија и за терористички напад во кои загинаа осум лица, тврди ...

Во Осло продолжува сведочењето на Брејвик

Р.С.Европа - 18.04.2012

Андерс Брејвик, убиецот на 77 луѓе во Норвешка во јули, минатата година, денеска го продолжува сведочењето пред судот во Осло.

Брејвик бара од норвешкиот суд слобода или смртна казна

Р.С.Европа - 18.04.2012

Андерс Брејвик кој призна дека уби 77 лица во Норвешка во минатиот јули изјави дека сака судот или да го ослободи или да го осуди на смртна казна.

Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница

Утрински - 18.04.2012

Во Осло денеска продолжува судењето на Андерс Брејвик, кој е осомничен за убиство на 77 луѓе минатото лето во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја.

Во чеченија откриени 40 јајца од диносауруси

Телма - 18.04.2012

Судскиот процес во Осло против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик продолжи претпладнево, при што обвинителот вршеше притисок врз Брејвик околу неговите наводни контакти со странски ...

Брејвик - Веќе кажав повеќе отколку што сакав

Утрински - 18.04.2012

Судскиот процес во Осло против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик продолжи претпладнево, при што обвинителот вршеше притисок врз Брејвик околу неговите наводни контакти со странски ...

Брејвик: се стремев кон српскиот „менталитет на крстоносци“

Телма - 18.04.2012

Во Осло денеска продолжува судењето на Андерс Брејвик, кој е осомничен за убиство на 77 луѓе минатото лето во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја.

Брејвик бара ослободување или смртна пресуда

МКД - 18.04.2012

Андерс Беринг Брејвик на своето судење во Осло изјави дека може да има само две „правични“ завршници на процесот против него – целосно ослободување или смртна казна.

Брејвик: Изведов спектакуларен напад

Дневник - 18.04.2012

Сведочењето на Брејвик, кој ќе биде будно следен од психијатрите во судницата, ќе се земе како клучен доказ при одлуката дали тој е кривично непресметлив Андер Беринг Брејвик, кому во Осло му се суди ...

Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница

Идивиди - 18.04.2012

Осло, 18 април 2012 (МИА) - Во Осло денеска продолжува судењето на Андерс Брејвик, кој е осомничен за убиство на 77 луѓе минатото лето во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја.

На третиот ден од судењето Брејвик повторно поздрави со тупаница

Н.Македонија - 18.04.2012

Во главниот град на Норвешка, Осло, денеска продолжува судскиот процес против Андерс Брејвик, обвинет за убиство на 77 луѓе минатото лето во Осло и на блискиот остров Утоја Обвинетиот Брејвик (33) и ...

Продолжува судењето на Брејвик

Алфа - 18.04.2012

Во Осло продолжува судењето на екстремистот Андерс Брејвик, кој е осомничен за убиство на 77 луѓе. Тој повторно ги поздрави присутните во судницата со тупаница, што го симболизира поздравот меѓу ...

Брејвик: Веќе кажав повеќе отколку што сакав

Дневник - 18.04.2012

Судскиот процес во Осло против норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик продолжи претпладнево, при што обвинителот вршеше притисок врз Брејвик околу неговите наводни контакти со странски ...

Брејвик имал „ментор“ во Велика Британија

Идивиди - 18.04.2012

Лондон, 18 април 2012 (МИА) - Норвежанецот Андерс Брејвик, кому му се суди во Осло за масовно убиство на 69 млади луѓе, партиски подмладок на норвешката лабуристичка партија и за терористички напад ...

Норвешкиот масовен убиец Брејвик имал „ментор“ во Велика Британија

+инфо - 18.04.2012

Норвежанецот Андерс Брејвик, кому му се суди во Осло за масовно убиство на 69 млади луѓе, партиски подмладок на норевската лабуристичка партија и за терористички напад во кои загинаа осум лица, тврди ...

Брејвик: Или ќе ме ослободат или ќе ме убијат

+инфо - 18.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарскиот екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека постојат само два можни исходи од неговото судење - ослободување или смртна ...

Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница

Сител - 18.04.2012

Во Осло денеска продолжува судењето на Андерс Брејвик, кој е осомничен за убиство на 77 луѓе минатото лето во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја.

Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница

МРТ - 18.04.2012

Во Осло денеска продолжува судењето на Андерс Брејвик, кој е осомничен за убиство на 77 луѓе минатото лето во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја.

Норвешкиот масовен убиец Брејвик имал „ментор“ во Велика Британија

Сител - 18.04.2012

Норвежанецот Андерс Брејвик, кому му се суди во Осло за масовно убиство на 69 млади луѓе, партиски подмладок на норевската лабуристичка партија и за терористички напад во кои загинаа осум лица, тврди ...

Брејвик имал „ментор“ во Велика Британија

МРТ - 18.04.2012

Норвежанецот Андерс Брејвик, кому му се суди во Осло за масовно убиство на 69 млади луѓе, партиски подмладок на норевската лабуристичка партија и за терористички напад во кои загинаа осум лица, тврди ...

Брејвик: Само два можни исходи од судењето - ослободување или смртна казна

Сител - 18.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарскиот екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека постојат само два можни исходи од неговото судење - ослободување или смртна ...

Брејвик: Два можни исходи од судењето - ослободување или смртна казна

МРТ - 18.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарскиот екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека постојат само два можни исходи од неговото судење - ослободување или смртна ...

Брејвик стремел кон српскиот "менталитет на крстоносци"!?

Вечер - 18.04.2012

Убиецот од Норвешка специјално подвлече дека на тајната организација Витезите темплари, што самиот ја создал и кон која изјави дека припаѓа, пред се влијаеле српските националисти, а не нацистите" ...

Брејвик: Или ќе ме ослободите или ќе ме убиете

Вечер - 18.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарскиот екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека постојат само два можни исходи од неговото судење - ослободување или смртна ...

Трет ден од судењето на Брејвик

Нетпрес - 18.04.2012

Во Осло денеска продолжува судењето на десничарскиот екстремист Андерс Беринг Брејвик кој е осомничен за убиство на 77 лица минатиот јуни во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја.

Повторно поздрав со тупаница на судењето на Брејвик

Press24 - 18.04.2012

Го извршив најсофистицираниот и најспектакуларниот политички напад во Европа од Втората светска војна истакна Брејвик. Во Осло денеска продолжува судењето на Андерс Брејвик, кој е осомничен за ...

Брејвик: Имав состанок со екстремист од Србија

Фама - 18.04.2012

Андрес Брејвик, на кого му се суди за убиство на 77 лица во Норвешка, одбил да ги открие имињата на екстремистите со кои контактирал, меѓу кои наводно е и еден Србин.

Брејвик повторно со наци-поздрав

Курир - 18.04.2012

Судењето на норвешкиот масовен убиец Андерс Брејвик продолжува денеска во Осло. Имено, тој е осомничен за убиство на 77 луѓе минатото лето во главниот град на Норвешка и на блискиот остров Утоја.

Брејвик: Србите покажаа „ менталитет на крстоносци“, кон кои и јас се стремам

Press24 - 18.04.2012

За време на денешниот вкрстен распит Брејвик изјави дека бил во Либерија, каде се сретнал со српски националист, чие име одби да го соопшти.

Брејвик имал „ментор“ во Велика Британија

Press24 - 18.04.2012

Судењето на Андерс Брејвик има голем публицитет во британските медиуми, а телевизиските програми кои имаат 24 часовна информативна програма вршат пренос од почетокот на судењето во Осло.

Брејвик: Казната од 21 година е “смешна“, треба да ме убијат или да ме ослободат

Лимбо - 18.04.2012

Норвешка нема казна за Брејвик. Норвешкиот систем е сега пред тежок испит, имајќи во предвид дека на масовниот убиец Брејвик му следи максимална казна затвор од 21 година, а по извесно време дури и ...

Брејвик: Или ќе ме ослободите или ќе ме убиете

Курир - 18.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, десничарскиот екстремист на кого во Осло му се суди за убиството на 77 луѓе, денеска изјави дека постојат само два можни исходи од неговото судење - ослободување или смртна ...

Брејвик: Казната од 21 година е бедна, треба да ме убијат или ослободат-Норвешка нема казна за масовниот убиец

БезПардон - 18.04.2012

Условите во норвешките затвори се „смешни“, истакна масовниот убиец Андрес Беринг Брејвик денеска, на третиот ден од судењето во судот во Осло.

Брејвик одби да ги каже своите контакти

Макфакс - 18.04.2012

Андерс Бехринг Брејвик, кому од понеделникот му се суди за масакрот на 77 лица извршен во главниот град на Норвешка и околината на Осло, во средата не сакал да открие информации за можни контакти со ...

Брејвик смета дека заслужува смрт

Макфакс - 18.04.2012

Андерс Брејвик, кому од понеделникот му се суди за масакрот на 77 лица, во средата во продолжението на испрашувањето пред Окружниот суд, рече дека верува оти максималната казна за неговото дело од 21 ...

Заменет судијата кој на Фејсбук напиша дека Брејвик треба да биде погубен

24 Вести - 17.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, најмонструозниот убиец во историјата на Норвешка обвинет за тероризам и убиства на 77 лица, денеска треба лично да сведочи на вториот ден од судењето во окружниот суд во Осло.

Втор ден од судењето на Андерс Брејвик

Р.С.Европа - 17.04.2012

Андерс Брејвик кој се товари за убиството на 77 луѓе во Норвешка денеска повторно ќе биде изведен пред судот во Осло. На вчерашниот прв ден од судењето тој се изјасни дека не се чувствува виновен.

Брејвик: Повторно би масакрирал

Оn.net - 17.04.2012

"Го изведов најспектакуларниот и најсофистициран напад во Европа после Втората Светска Војна. И пак би го сторил истото", ладно изјавил Брејвик на вториот ден од сослушувањето.

Воведно сведочење на Брејвик

Р.С.Европа - 17.04.2012

Масовниот убиец Андерс Брејвик денеска во судот во Осло го изнесе неговото воведно сведочење. Тој повтори дека не се чувствува виновен во врска со обвинувањата дека во минатиот јули во Осло уби 77 ...

Брејвик - Повторно би го направил масакрот

Утрински - 17.04.2012

Андер Беринг Бревик, на кого во Осло му се суди поради убиство на 77 луѓе, што се случи на 22 јули 2012 година, денеска, на вториот ден од судењето, изјави дека извел најспектакуларен политички напад ...

Брејвик се гордее со убиствата и би ги повторил!

Телма - 17.04.2012

Андер Беринг Бревик, на кого во Осло му се суди поради убиство на 77 луѓе, што се случи на 22 јули 2011 година, денеска, на вториот ден од судењето, изјави дека извел најспектакуларен...

Брејвик: Во моите дела не гледам ништо лошо! Пак би го направил истото!

МКД - 17.04.2012

„Изведов еден од најсофистицираните напади на Европа уште од Втората светска војна“, го започна своето сведочење Андерс Брејвик и додаде, „Да можам, сè ќе направам повторно“.

Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен

Дневник - 17.04.2012

Во Норвешка вчера почна судењето на Андерс Брејвик (33), кој во минатото лето уби 77 луѓе во Осло и на островот Утоја, со загриженост дека обвинетиот би можел да ја искористи постапката за изложување ...

Дејствував во самоодбрана

Идивиди - 17.04.2012

Осло, 16 април 2012 (МИА) - Масовниот убиец Андерс Брејвик денеска на почетокот на судењето во Осло изјави дека не го признава норвешкиот суд за легитимен и ги отфрли обвинувањата за тероризам и ...

Втор ден од судењето против Андерс Брејвик

Алфа - 17.04.2012

Во Осло продолжува судењето на Андерс Брејвик кој се товари за убиството на 77 луѓе во Норвешка. Денеска тој треба да ја прочита својата изјава во врска со обвинението.

Сменет судијата во процесот против Брејвик

Алфа - 17.04.2012

Најмонструозниот убиец во Норвешка, Андерс Брејвик, кој е обвинет за убиство на 77 луѓе, денеска треба лично да сведочи на вториот ден од судењето во судот во Осло.

Брејвик: Дејствував во самоодбрана

Н.Македонија - 17.04.2012

Норвешката јавност стравува дека Брејвик, кој лани уби 77 лица, ќе успее да го искористи судењето токму како платформа за промовирање на своите антидоселенички и есктремнодесничарски идеи ...

Воведно сведочење на Брејвик

Дневник - 17.04.2012

Масовниот убиец Андерс Брејвик денеска во судот во Осло го изнесе неговото воведно сведочење. Тој повтори дека не се чувствува виновен во врска со обвинувањата дека во минатиот јули во Осло уби 77 ...

Брејвик ќе раскажува за убиствата

Н.Македонија - 17.04.2012

Можноста што ќе ја има норвешкиот масовен убиец ги вознемирува чувствата на многумина роднини на жртвите - Мора да му се дозволи да ги образложи своите ставови, но тоа не треба да се претвори во ...

Брејвик: Би го направил тоа повторно

Кајгана - 17.04.2012

Андрес Беринг Брејвик кој уби 77 луѓе во Норвешка, ја започна својата одбрана пред судот со напишан текст во кој првите зборови му се „би го направил тоа повторно”.

Брејвик почна да зборува: Би го направил тоа повторно

Алфа - 17.04.2012

Андрес Беринг Брејвик, кој уби 77 луѓе во Норвешка, ја започна својата одбрана пред судот со напишан текст во кој првите зборови му се “би го направил тоа повторно”.

Изведов спектакуларен напад, би го направил тоа повторно

Идивиди - 17.04.2012

Осло, 17 април 2012 (МИА) - Андер Беринг Бревик, на кого во Осло му се суди поради убиство на 77 луѓе, што се случи на 22 јули 2012 година, денеска, на вториот ден од судењето, изјави дека извел ...

Брејвик: Убиените не беа недолжни деца

Дневник - 17.04.2012

Младинскиот сојуз АУФ на норвешката Работничка социјалдемократска партија е „мошне сличен на Хитлер југенд“ и убиените на островот Утоја не беа никакви недолжни деца, туку политички активисти кои ...

Брејвик: Би го сторил повторно истото

БркајРабота - 17.04.2012

Тој на денешното судење, односно втор ден од судењето, изјави дека извел најспектакуларен политички напад во Европа од Втората светска војна и дека повторно би го направил истото.

Брејвик: Повторно би масакрирал!

+инфо - 17.04.2012

Андрес Беринг Брејвик на вчерашното рочиште повторно го бранеше својот напад во кој уби 77 луѓе, велејќи дека повторно би го направил истото.

Брејвик има право да ги образложи своите ставови

МРТ - 17.04.2012

Можноста што ќе ја има норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик во текот на наредните пет ден на судењето во Осло да изнесе свое видување на случувањата на 22 јули минатата година, ги ...

Брејвик: Убивав од добрина, а не од зло и би го повторил спектакуларниот напад

Вечер - 17.04.2012

Поради убиствата на 77 луѓе на 22 јули 2011 година, денеска продолжува судењето на Андерс Беринг Брејвик во Осло. Тој на денешното судење, односно втор ден од судењето, изјави дека извел ...

Брејвик: Изведов спектакуларен напад, би го направил тоа повторно

Сител - 17.04.2012

Андер Беринг Бревик, на кого во Осло му се суди поради убиство на 77 луѓе, што се случи на 22 јули 2012 година, денеска, на вториот ден од судењето, изјави дека извел најспектакуларен политички напад ...

Брејвик: Убиените не беа недолжни деца

МРТ - 17.04.2012

Младинскиот сојуз АУФ на норвешката Работничка социјалдемократска партија е „мошне сличен на Хитлер југенд“ и убиените на островот Утоја не беа никакви недолжни деца, туку политички активисти кои ...

Брејвик: Убиените не беа недолжни деца

Вечер - 17.04.2012

Убиецот на 77 луѓе, кој муслиманските енклави во Европа ги спореди со канцер и жртвите ги нарече политички активисти кои работеа за мултикултурализам", изјави дека повторно би го направил истото ...

Монструозниот Брејвик денес пред судот ќе ја прочита својата изјава

Лимбо - 17.04.2012

Норвешкиот масовен убиец Андерс Брејвик денес пред судот треба да ја даде својата изјава за нападите во центарот на Осло и на островот Утоја.

Продолжува судењето против Брејвик

Фама - 17.04.2012

Судењето против Андерс Брејвик за убиство на 77 луѓе продолжува и се очекува дека обвинетиот ќе ја прочита својата писмена изјава во траење од околу половина час.

Монструозниот Брејвик денес ќе ја чита својата изјава

Курир - 17.04.2012

Норвешкиот масовен убиец Андрес Брејвик, кој вчера се бранеше дека убивал поради самоодбрана, денес пред судот треба да ја прочита својата изјава.

Брејвик има право да ги образложи своите ставови - роднините на жртвите вознемирени

Press24 - 17.04.2012

- Но, тоа е одлука што ја донесе Судот, така што ни останува само да ја прифатиме, вели Вегард Гросли Венесланд. Можноста што ќе ја има норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик во текот на ...

Брејвик: Пак би го сторил тоа

Нетпрес - 17.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, на кого му се суди во Осло поради убиство на 77 лица на 22-ри јули минатата година, на вториот ден на судењето изјавил дека го извел најспектакуларниот политички напад во ...

Брејвик: Би го повторил спектакулaрниот напад

Курир - 17.04.2012

Поради убиствата на 77 луѓе на 22 јули 2011 година, денеска продолжува судењето на Андерс Беринг Брејвик во Осло. Тој на денешното судење, односно втор ден од судењето, изјави дека извел ...

Брејвик – убиецот на 77 луѓе: Повторно би го сторил тоа

eReporter - 17.04.2012

Андерс Брејвик, кој уби 77 луѓе во Норвешка, денеска на вториот ден од судењето ја започна својата одбрана со зборовите „пак би сторил истото“.

Норвешкиот масовен убиец Брејвик: Би го сторил тоа повторно!

БезПардон - 17.04.2012

Андрес Брејвик на денешното рочиште повторно го бранел неговиот напад во кој уби 77 луѓе, велејќи дека повторно би го сторил истото, оценувајќи го целиот чин на бомбашкиот напад и престрелката како ...

Брејвик: Убиените не беа недолжни деца

Press24 - 17.04.2012

Брејвик на денешното судење, пред паузата за ручек, побара да биде ослободен. Младинскиот сојуз АУФ на норвешката Работничка социјалдемократска партија е „мошне сличен на Хитлер југенд“ и убиените на ...

Брејвик: Убиените не беа недолжни деца

Курир - 17.04.2012

Младинскиот сојуз АУФ на норвешката Работничка социјалдемократска партија е „мошне сличен на Хитлер југенд“ и убиените на островот Утоја не беа никакви недолжни деца, туку политички активисти кои ...

Брејвик: Убивав од добрина не од зло

Sky - 17.04.2012

Напад како што Европа не памети уште од времето на Втората светска војна се зборовите на норвежанецот Андрес Брејвик опишувајќи го својот напад во кој што загинаа 77 лица.

Брејвик: Многу научив од Ал Каеда и истото би го сторил повторно

Лимбо - 17.04.2012

Норвешкиот масовен убиец кој минатото лето уби 77 лица на островот Утоја, во вторникот пред судот се пофали со планираниот напад, опишувајќи го како сложен и спектакуларен, додавајќи дека истото би ...

Брејвик: Да можам, пак би го направил истото!

Фама - 17.04.2012

„Изведов еден од најсофистицираните напади во Европа од Втората светска војна“, го започна Андерс Брејвик и додаде: „Да можам, сето ова повторно би го направил“.

Заменет судијата кој на Фејсбук напиша дека Брејвик треба да биде погубен

Макфакс - 17.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, најмонструозниот убиец во историјата на Норвешка обвинет за тероризам и убиства на 77 лица, денеска треба лично да сведочи на вториот ден од судењето во окружниот суд во Осло.

Брејвик почна да зборува: Би го направил тоа повторно

Макфакс - 17.04.2012

Андрес Беринг Брејвик, кој уби 77 луѓе во Норвешка, ја започна својата одбрана пред судот со напишан текст во кој првите зборови му се “би го направил тоа повторно”.

Брејвик сакал да го изврши масакрот на конференција на новинари

Макфакс - 17.04.2012

Обвинетиот за тероризам и повеќекратно убиство, Андрес Брејвик, кој во вторникот сведочеше пред судот во Осло, изјави дека нападот на кампот на островот Утеија каде што уби 69 луѓе, бил алтернатива, ...

Брејвик: Многу научив од Ал Каеда, а и тие од мене

Макфакс - 17.04.2012

Андерс Беринг Брејвик, најмонструозниот убиец во историјата на Норвешка, обвинет за тероризам и убиство на 77 лица, сведочи втор ден од судењето во окружниот суд во Осло.

Брејвик започна со сведочењето - Ќе ја омекнам реториката!

Inpress - 17.04.2012

Осло, 17. април 2012 (ИНПРЕС) Норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик започна да сведочи на вториот ден од судскиот процес против него за убиството на 77 луѓе на 22 јули во Норвешка.

Брејвик пред судот во Осло

24 Вести - 16.04.2012

Во Градскиот суд во Осло започна судењето против Андерс Брејвик, обвинет за убиство и тероризам. Процесот се очекува да трае најмалку десет недели.

Брејвик ги призна убиствата, но негира дека е виновен

Р.С.Европа - 16.04.2012

Десничарскиот фанатик Андерс Брејвик денеска во судот во Осло се изјасни за невин и покрај тоа што призна дека лани уби седумдесет и седум луѓе. Пресудата се очекува во јули.

Брејвик со крената тупаница - судот не го признава

Телма - 16.04.2012

Во Норвешка денеска започна судењето на Андерс Брејвик, кој минатато лето уби 77 луѓе, со загриженост дека обвинетиот би можел да ја искористи постапката за изложување на своите радикални ставови.

Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен

Утрински - 16.04.2012

Во Норвешка денеска започна судењето на Андерс Брејвик, кој минатато лето уби 77 луѓе, со загриженост дека обвинетиот би можел да ја искористи постапката за изложување на своите радикални ставови.

Брејвик: Убив 77 луѓе во самоодбрана

МКД - 16.04.2012

Повеќекратниот убиец Андрес Беринг Брејвик денеска, во почетокот на судењето во Осло, рече дека не го признава судот и ги негираше обвиненијата за тероризам и кривична одговорност за убиства, велејќи ...

Почнa судењето, Брејвик влезе со дигната стисната тупаница

Алфа - 16.04.2012

Во Осло денеска започна судскиот процес против Андерс Брејвик кој во јули минатата година изврши масакар на 77 луѓе. Откако вооружените чувари му ги извадија лисиците, Брејвик ја дигна раката и ...

Почна судењето на Брејвик

Кајгана - 16.04.2012

Судењето на Андерс Бехринг Брејвик, норвешкиот ултрадесничар кој во јули минатата година уби 77 лица на островот Утoја и во Осло, во понеделникот започна во окружниот суд во главниот град на ...

Со Брејвик се доведува во прашање апсурдноста на системот

Штипка - 16.04.2012

Денес започнува судскиот процес против Андрес Брејвик, злосторникот кој што лани, во јули месец, изрешета и уби 77 лица, во главно деца и младинци на норвешкиот остров Утја.

Брејвик не го признава норвешкиот суд

БркајРабота - 16.04.2012

На почетокот на процесот Брејвик изјави дека не го признава норвешкиот суд за легитимен. Откако во судницата му беа извадени лисиците од рацете, тој ги поздрави присутните роднини на жртвите, ...

Брејвик: Делата ги извршив во самоодбрана

Н.Македонија - 16.04.2012

Масовниот убиец Андерс Брејвик на почетокот на судењето во Осло изјави дека не го признава норвешкиот суд за легитимен и ги отфрли обвинувањата за тероризам и кривична одговорност за убиствата, ...

Брејвик ги отфрли обвинувањата

+инфо - 16.04.2012

Масовниот убиец Андерс Брејвик, денеска, на почетокот на судењето во Осло изјави дека не го признава норвешкиот суд за легитимен и ги отфрли обвинувањата за тероризам и кривична одговорност за ...

Брејвик ги отфрли обвинувањата за тероризам, дејствувал во самоодбрана

Сител - 16.04.2012

Масовниот убиец Андерс Брејвик денеска на почетокот на судењето во Осло изјави дека не го признава норвешкиот суд за легитимен и ги отфрли обвинувањата за тероризам и кривична одговорност за ...

Почна судењето на Брејвик

МРТ - 16.04.2012

Судењето на Андерс Бехринг Брејвик, норвешкиот ултрадесничар кој во јули минатата година уби 77 лица на островот Утаија и во Осло, во понеделникот започна во окружниот суд во главниот град на ...

Брејвик: убивав во самоодбрана

Канал5 - 16.04.2012

Почна судењето на норвешкиот монструм Андерс Брејвик. Тој на почетокот на судскиот процес изјави дека дејствувал во самоодбрана, против оние кои се залагале за мултикултурализам и дозволиле ...

Брејвик: Убивав во самоодбрана

МРТ - 16.04.2012

Истакнувајќи дека дејствувал во самоодбрана, масовниот убиец Андерс Брејвик денеска на почетокот на судењето во Осло изјави дека не го признава норвешкиот суд за легитимен и ги отфрли обвинувањата за ...

Брејвик: Не го признавам судот, убив во самоодбрана!

Вечер - 16.04.2012

Присутните во судницата тој ги поздрави со дигната тупаница на десната рака, според него - симболот на "силата, честа и предизвикот кон марксистичките тирани во Европа" Во Норвешка вчера започна ...

Почнува судењето на Брејвик за убиство на 77 луѓе

Лимбо - 16.04.2012

Осло – Во Норвешка почнува судењето на Адерс Брејвик со загриженост дека обвинетиот би можел да ја искористи постапката за искажување на своите радикални ставови.

Брејвик не го признава норвешкиот суд за легитимен

Press24 - 16.04.2012

Брејвик најверојатно ќе биде обвинет за тероризам и убиство. Во Норвешка денеска започна судењето на Андерс Брејвик, кој минатато лето уби 77 луѓе, со загриженост дека обвинетиот би можел да ја ...

Брејвик не го признава норвешкиот суд

Курир - 16.04.2012

Во Норвешка денеска започна судењето на Андерс Беринг Брејвик, кој минатото лето уби 77 луѓе. На почетокот на процесот Брејвик изјави дека не го признава норвешкиот суд за легитимен.

Брејвик влезе во судница со стисната тупаница

eReporter - 16.04.2012

Андерс Беринг Брејвик денеска на почетокот на судскиот процес против него призна дека извршил 77 убиства, но додаде дека е невин.

Почна судењето за масакрот во Норвешка

Нетпрес - 16.04.2012

Судењето на Андерс Брејвик, кој во јули минатата година уби 77 луѓе во Норвешка, почна денеска во Осло. Процесот се одвива со загриженост дека обвинетиот може да ја искористи судската постапка за да ...

Започна судењето за масакрот во Норвешка

Sky - 16.04.2012

Започна судењето на Андерс Брејвик, кој е овбинет за убиство на 77 луѓе во Норвешка. Брејевик пред судските органи призна дека ги извршил убиствата, изјаснувајќи се како невин бидејќи сакал им се ...

Видео: Не сум виновен, убивав во самоодбрана – почна судењето на Брејвик за масакрот во Норвешка

БезПардон - 16.04.2012

Андерс Беринг Брејвик (33) призна дека убил 77 луѓе, но не призна дека е виновен, затоа што неговите дела биле потребни во војната против исламот во Европа.

ВИДЕО: Брејвик го призна делото, вели дека делувал во самоодбрана

Нетпрес - 16.04.2012

Норвешкиот десничар Андерс Беринг Брејвик, кој минатата година уби 77 луѓе на островот Утоја и во Осло, на денешното судење се изјасни за невин. “Го признавам делото, но не ја признавам вината.

Видео: Брејвик се расплака, но не за жртвите

БезПардон - 16.04.2012

Андерс Беринг Брејвик (33), кој на денешното судење призна дека убил 77 луѓе во јули минатата година, се расплака во судницата.

Почна судењето на Брејвик

Макфакс - 16.04.2012

Судењето на Андерс Бехринг Брејвик, норвешкиот ултрадесничар кој во јули минатата година уби 77 лица на островот Утаија и во Осло, во понеделникот започна во окружниот суд во главниот град на ...

Брејвик пред судот во Осло

Inpress - 16.04.2012

Осло, 16. април 2012 (ИНПРЕС) Во Градскиот суд во Осло започна судењето против Андерс Брејвик, обвинет за убиство и тероризам. Процесот се очекува да трае најмалку десет недели.

Брејвик ги призна убиствата, но не и вината

Inpress - 16.04.2012

Осло, 16. април 2012 (ИНПРЕС) Норвешкиот сериски убиец Андерс Беринг Брејвик призна на почетокот на судскиот процес против него дека извршил 77 убиства, но порача дека е невин.