TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ристовски: Добивме натпревар многу тежок за играње

Канал5 - 14.01.2018

Голманот на македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски го оцени како многу тежок дуелот со словенечката селекција. - Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела многу проблеми.

Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет во женска конкуренција

Канал5 - 14.01.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок за заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во 2022 година.

Македонските ракометари со полесен тренинг пред утрешниот дуел со Црна Гора

24 Вести - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва одржува полесен тренинг во „Домот на спортовите“ во Загреб, пред утрешниот дуел на ЕП против Црна Гора. Македонија вчера во 1.коло на шампионатот ја победи Словенија со 25:24 и со умерен оптимизам, но ...

Македонските ракометари против Словенија го почнуваат настапот на Еврошампионатот

Канал5 - 14.01.2018

Најдобрите ракометари на Македонија вечерва против третата селекција од последниот светски шампионат, силната Словенија го започнуваат настапат на во групата Ц на 13 европско првенство чии домаќин е Хрватска.

Ден одмор за ракометарите по победата над Словенија, утре натпревар против Црна Гора

Канал5 - 14.01.2018

Македонските ракометни воини на чело со командантот Раул Гонзалез со голем триумф над третата селекција во светот Словенија ги започнаа натпреварите на 13 европски ракометен шампионат во Хрватска.

Навивачка еуфорија на улиците на Загреб

Телма - 14.01.2018

Словенија на колена. Најдоброто можно сценарио за секој македонски навивач и најубавата награда за оние кои допатуваа во Загреб да ја бодрат репрезентацијата. Победа на стартот против фаворитот беше она што сите го посакуваа а многумина и очекуваа.

ФОТО: Македонски и словенечки убавици ја красеа „Загреб Арената“

Таратур - 14.01.2018

Нашата репрезентацијата ја однесе победата во натпреварот против Словенија на стартот (25:24), а покрај фантастичната атмосфера која ја создаваше „фалангата“ салата беше преполна со македонски, но и словенечки убавици.

Словенците предизвикале скандал по поразот од Македонија- еве што скандирале

Курир - 14.01.2018

Македонија вчера го отвори Европското првенство со натпреварот против Словенија во арената во Загреб. Македонија славеше со еден разлика во многу динамичен натпревар. Но. кој губи има и право да се лути, па така Словенците се жалат на лошо судење на ...

Гонзалес: Ова е голема победа

А1 On - 14.01.2018

Македонскиот селектор, Раул Гонзалес нормално беше задоволен од првата победа на Македонија на Европското првенство во Хрватска, по драматичниот триумф над Словенија од 25:24. „За нас ова е многу важна победа, два бода и сега треба да продолжиме ...

Манасков: Игравме под грч, предизвикот е голем

А1 On - 14.01.2018

„Знаете дека секогаш е тешко на првите натпревари на големите шампионати. Играме под грч, предизвикот е голем. Знаете каква ни е традицијата против Словенија, секогаш се мачиме и тешко ни оди.

Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет

Нетпрес - 14.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вчера во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Гонзалес: Ова е голема победа

Репортер - 14.01.2018

Македонскиот селектор, Раул Гонзалес беше задоволен од првата победа на Македонија на Европското првенство во Хрватска, по драматичниот триумф над Словенија од „За нас ова е многу важна победа, два бода и сега треба да продолжиме исто така против ...

Убавите Македонки од трибините на загрепската „Арена“ (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Скопје24 - 14.01.2018

Иако Македонија вечерва ја однесе победата против Словенија, на трибините може да кажеме дека беше еднакво, барем што се однесува до вистинските навивачи. Во Загреб пристигнаа голем број на екипи од Македонија и Словенија, а со нив и убавици кои ...

Македонските ракометари со полесен тренинг пред дуелот со Црна Гора

Стандард - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва одржува полесен тренинг во „Домот на спортовите“ во Загреб, пред утрешниот дуел на ЕП против Црна Гора. Македонија вчера во 1.коло на шампионатот ја победи Словенија со 25:24 и со умерен оптимизам, но ...

Што кажаа нашите репрезентативци, по средбата со Словенија…

РК Металург - 14.01.2018

Општо задоволство владееше меѓу нашите рептрезентативци, по историскиот триумф против селекцијата на Словенија. Во таа насока беа и нивните изјави: Кире Лазаров: “Уште на загревање, кога истрчавме на паркетот, ја почувствувавме поддршката на нашите ...

Додека Македонија слави, Раул размислува за Црна Гора

Дерби - 14.01.2018

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес, го имаше своето „огнено крштевање“ на европските првенства, кое на наше големо задоволство заврши со победа над фаворизираната Словенија со 25:24. Шпанецот беше во својот вообичаен „тивок работен режим“, но ...

Македонски фанови слават низ Загреб за победата над Словенија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 14.01.2018

Победата на Македонија над Словенија беше причина за голема радост кај фановите од Македонија кои добија причина плус за добро расположение. Се слави уште насекаде низ Загреб така што е вистинско уживање денеска да се биде во главниот град на ...

Како велешаните го искоментираа првото, а како второто полувреме на Манасков?

Курир - 14.01.2018

Дејан Манасков вечерва беше еден од најдобрите наши ракометари и со осум погодоци ја предводеше Македонија до голема победа во воведниот меч од Европското првенство во Хрватска против Словенија.

Хрватите воодушевени од македонската убавина на трибините и од атмосферата која ја направи „Фалангата“

SportMedia - 14.01.2018

Македонија како да играше на домашен терен во Загреб против Словенија, бидејќи неколку илјади навивачи обоени во црвена и жолта боја, направија атмосфера за памтење. Фантастичното навивање, на крајот ракометарите го наградија со победа од 25:24.

Најдобрите моменти од вчерашниот натпревар: Како ЕХФ ја виде големата победа на Македонија против Словенија (ВИДЕО)

Курир - 14.01.2018

Македонските ракометари вчера покажаа желба и пожртвуваност за победа и во еден трилер натпревар беа подобри од Словенците. Македонската ракометна репрезентација вчера стигна до голема победа против секогаш незгодниот противник Словенија.

ВИДЕО: Од навивачки агол – како „Фалангата“ ја прослави победата над Словенија!

Gol.mk - 14.01.2018

Ракометна Македонија сè уште е во транс, по вчерашната голема победа над третата светска сила, селекцијата на Словенија (25-24). Синоќа нашите репрезентативци ни покажаа како се игра за нацијата и за првпат во нашата историја еден континентален ...

Драма со среќен крај: Македонија со победа над Словенија го почна ЕП!

Слободен Печат - 14.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија во максимално неизвесен натпревар ја совлада третопласираната селекција на последното Светско Првенство, Словенија со 25-24 на отворање на ЕП 2018 во Загреб.

(ВИДЕО) Атмосферата која ја создаде „Фалангата“, беше клучна за победата над Словенија

Спортклуб - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација синоќа го започна своето петто учество на континенталните собири. Тоа го стори на најдобриот можен начин – со победа против Словенија од 25:24. Каде играат македонските репрезентации, пред се ракометната, таму е ...

Манасков: Ова се многу значајни два бода на стартот од ЕП

Слободен Печат - 14.01.2018

Еден од најзаслужните за триумфот на Македонија над Словенија беше Дејан Манасков, кој мечот го заврши како најефикасен со осум погодоци. „Беше навистина тежок натпревар, бидејќи немаме добра традиција во дуелите со Словенија.

Како „Фалангата“ ја прослави победата над Словенија (Видео)

Слободен Печат - 14.01.2018

Ракометна Македонија сè уште е во транс, по вчерашната голема победа над третата светска сила, селекцијата на Словенија (25-24). Иако „Фалангата“ беше помалубројна во загрепската Арена, таа беше далеку погласна од словенечките навивачи.

Најдобрите моменти од триумфот над Словенците (Видео)

Слободен Печат - 14.01.2018

Македонските ракометари забележаа голема победа над Словенците, триумф кој треба да биде патоказ како понатаму на Европското првенство. Кога последен пат ја победивме Словенија, бевме петти во Европа, да се надеваме дека ќе го повториме тој успех.

Последната победа со Словенија донесе историски успех: Еве како изгледаше пречекот на ракометарите на плоштад (ВИДЕО)

Курир - 14.01.2018

Двете победи кои ги имаме се навистина важни победи, како што пишавме погоре едната донесе историски пласман за македонската ракометна репрезентација, а другата е прва во историјата на нашата репрезентација во отворањата на големите натпреварувања.

Словенците предизвикале инцидент! По натпреварот со Македонија скандирале „Пирин е наш“

Sport M - 14.01.2018

За цела среќа ова беше единствениот инцидент на вчерашниот натпревар помеѓу Македонија и Словенија. Македонија вчера го отвори Европското првенство со натпреварот против Словенија во арената во Загреб.

(ФОТО) Загреб и Хрватска маѓепсани од атрактивните Македонки во „Арена“

Спортклуб - 14.01.2018

Македонската навивачка „Фаланга“ како верна сенка ги следи македонските репрезентации, пред се онаа ракометната и секаде е хит каде и да се појави. Така беше и на отворањето на Европското првенство во Хрватска, каде во загрепска „Арена“, ...

Тивкиот Шпанец со својот симпатичен македонски јазик реди големи и историски успеси- кој е големиот Раул Гонзалез?

Курир - 14.01.2018

Иако секогаш тивок и никогаш успесите не сака да ги запишува на себе, наградата која Раул ја доби за најдобар тренер докажува дека неговата работа е можеби и клучната за успесите на Вардар.

Фото: Победа, пиво, одличен ракомет и вистински убавици ја красеа „Загреб Арената“

Спортски - 14.01.2018

Нашата репрезентацијата ја однесе победата во натпреварот против Словенија на стартот (25:24), а покрај фантастичната атмосфера која ја создаваше „фалангата“ салата беше преполна со македонски, но и словенски убавици.

Ракометни ЗАГРЕБАНЦИИ: Па, тој зборува македонски!!!

Екипа - 14.01.2018

Билјана Благоеска Петрушева Раул Гонзалес вчера ги остави хрватските и словенечките новинари со подзинати усти. Прво со стартната победа на Македонија против светски „бронзената“ Словенија, а потоа и со неговиот македонски на прес-конференцијата.

„Фалангата“ моќно: Од сите страни на Европа допатуваа нашинците да ја носат Македонија до победа

Спортклуб - 14.01.2018

sportclub.mk, директно од Загреб Во текот на изминатот ден во хрватската престолнина Загреб можеше буквално на секој чекор во центарот на градот и во близина на Арена да се забележат македонски навивачи.

Лудило во Загреб: Како ракометарите и „фалангата“ ја прославија големата победа над Словенија (Видео)

Дерби - 14.01.2018

Нашата ракометна репрезентација тешка, но заслужена и голема победа над Словенија во премиерниот меч на Европското првенство во Хрватска. Македонските асови предводени од Раул Гонзалес водеа голема борба на теренот, додека пак на трибините нашата ...

Убави Македонки ја окупираа загрепската „Арена“ (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 14.01.2018

Иако Македонија вечерва ја однесе победата против Словенија, на трибините може да кажеме дека беше еднакво, барем што се однесува до вистинските навивачи. Во Загреб пристигнаа голем број на екипи од Македонија и Словенија, а со нив и убавици кои ...

На среќата и немаше крај: 24Ракомет славеше со Македонците во Загреб (ВИДЕО)

24 Ракомет - 14.01.2018

По големата победа на македонската репрезентација над Словенија со 25:24 во првото коло на Европското првенство, навивачката еуфорија ја доживеа својата кулминација во раните утрински часови низ Загреб.

Словенците имаат голема суета: Не се Македонците толку јаки, колку што ние одигравме лошо

Спортклуб - 14.01.2018

Словенија важеше за фаворит на вчерашната пресметка во првото коло од ЕП со Македонија, но на крајот се случи тие да загубат а Македонија да биде таа која ќе направи мало изненадување. Ја победивме третата светска репрезентација во ракомет и тоа е ...

Светските и балкански медиуми воодушевени од пеколната атмосфера на Македонската фаланга! (ФОТО)

24 Ракомет - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација после подолг период успеа да ја совлада Словенија и се реваншира за поразите во изминатите неколку години. Македонските ракометари одиграа одличен натпревар а со својата пожртвуваност и борба до крај покажаа ...

Скопје е кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

Слободен Печат - 14.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Како ЕХФ ја виде големата победа на Македонија против Словенија (ВИДЕО)

Нетпрес - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вчера стигна до голема победа против секогаш незгодниот противник Словенија. Како и селекторот Раул Гонзалез, така и ракометарите кажаа дека оваа победа е голема, но повикаа на смирени глави и да нема летање, ...

Гонзалез: Да ја заборавиме победата над Словенија, а играта да ја повториме

SportMedia - 14.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Во моментов македонската репрезентација ги одработува последни подготовки пред утрешниот клучен дуел со Црна Гора за пласман во следната фаза. Иако ја спуштивме Словенија на земја, заедно на чело со нивниот предводник ...

Раул Гонзалес: Дуелот против Црна Гора е како финале

Дерби - 14.01.2018

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Македониа оствари многу важна победа против Словенија на почетокот на ЕП во Хрватска, но истата мора да биде потврдена на утрешниот дуел против Црна Гора.

Победата над Словенија мора да се потврди во дуелот со Црногорците

Сител - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација утре игра против Црна Гора во 20.30 ...

РАУЛ ГОНЗАЛЕС: Што побрзо да ја заборавиме победата против Словенија

Спортклуб - 14.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалес ја смирува еуфоријата која настана во земјава и меѓу навивачите по историската победа против Словенија. Пред утрешниот меч со Црна Гора, тој бара максимална сериозност, но и да се заборави ...

Раул: Нема еуфорија, натпреварот со Црна Гора за нас е како финале

МКД - 14.01.2018

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалез вели дека против Црна Гора мора да се влезе со максимална почит за противникот бидејќи победата против Словенија може да не значи ништо ако утре загубиме.

Нова тура на навивачи: Загреб ќе „гори“, Црна Гора ќе плаче

SportMedia - 14.01.2018

Црна Гора мора да се победи, но затоа е потребна голема поддршка од трибините. По лавовската битка против Словенија, еуфоријата брзо ги фати Македонците, па вечерва кон Загреб тргнува нова тура на навивачи.

Македонските ракометари со полесен тренинг пред утрешниот дуел со Црна Гора

+инфо - 14.01.2018

Капитенот Кирил Лазаров во неколку наврати апелира „да се остане цврсто на земја“ и во никој случај да не се потцени противникот... Македонската ракометна репрезентација вечерва одржува полесен тренинг во „Домот на спортовите“ во Загреб, пред ...

Раул: Денеска играме финале и ние и Црногорците!

Sport 1 - 14.01.2018

Како што го знаеме и досега, Раул Гонзалес не паѓа во еуфорија и дури и по важна и голема победа веднаш мисли на следниот предизвик. За Македонија тоа е мечот со Црна Гора, денеска во 20.30 часот.

Селекторот Гонзалез и ракометарите ги кажаа очекувањата пред утрешниот дуел со Црна Гора

Курир - 14.01.2018

Селекторот, Раул Гоннзалез и дел од македонските ракометари напоменаа дека во утрешниот дуел треба да се влезе со ладни глави и да се заборави на натпреварот со Словенија Македонија вчера однесе голема победа во натпреварот со Словенија, а веќе утре ...

ЈОНОСКИ: Против Црна Гора мора и подобро отколку со Словенија

Спортклуб - 14.01.2018

Искусниот бек на македонската репрезентација Ацо Јоноски, како и селекторот Раул Гонзалес, се обидува да ја смири еуфоријата пред утрешниот натпревар со Црна Гора. Победата во првото коло е значајна, но треба да се потврди и во вториот меч од ...

Се слави првата победа на Европското во ракомет

Тера - 14.01.2018

Победата на Македонија над Словенија беше причина за голема радост кај фановите од Македонија кои добија причина плус за добро расположение. Голем број битолчани се наоѓаа вчера на трибините за да ја бодрат нашата ...

Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет во женска конкуренција

Скопје инфо - 14.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Лазаров воодушевен од публиката, Гонзалес ќе оди чекор по чекор

Фактор - 14.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во првиот натпревар од Европското првенство кое се игра во Загреб против селекцијата на Словенија која претходно важеше за благ фаворит поради минатите успеси на големите собир.

Раул Гонзалес: Што побрзо да ја заборавиме победата против Словенија

Република - 14.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалес ја смирува еуфоријата која настана во земјава и меѓу навивачите по историската победа против Словенија. Пред утрешниот меч со Црна Гора, тој бара максимална сериозност, но и да се заборави ...

Македонија премиерно победи на Европско првенство

Тера - 14.01.2018

По четири неуспеси на почетокот на Европските првенства во Италија, Србија, Данска и Полска, Македонија конечно со победа го смени трендот. Требаше да дојде Раул Гонзалез за да внесе нова енергија во националниот тим.

Убави Македонки ја окупираа загрепската „Арена“

Пулс24 - 14.01.2018

Иако Македонија вечерва ја однесе победата против Словенија, на трибините може да кажеме дека беше еднакво, барем што се однесува до вистинските навивачи. Во Загреб пристигнаа голем број на екипи од Македонија и Словенија, а со нив и убавици кои ...

Прва победа: Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП во Хрватска

еМагазин - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Раул: Да не се излажеме од црногорското издание против Германија

Тера - 14.01.2018

Селекторот на Македонија Раул Гонзалез вообичаено за него е смирен и со голема доза на предпазливост со изјавите во врска со следниот дуел со Црна Гора. „Секако дека мора да подготвиме сосема друга игра за овој натпрвевар затоа што одбраната на Црна ...

Македонија против Словенија го почнува настапот на еврошампионатот

24 Вести - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет во женска конкуренција

24 Вести - 13.01.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок за заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во 2022 година.

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

Алсат-М - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Македонија вечерва во Загреб го почнува петтиот настап на ЕП во ракомет

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска. Во загребска „Арена“ противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Навивачката армија – популарната „Фаланга“ веќе се екипира на ...

Навистина ли имате проблем со загадувањето, го прашаа Шилегов во Загреб otkako Скопје се кандидираше за домаќин на ...

Сакам да кажам - 13.01.2018

Проблемот со загадувањето во Скопје, беше едно од прашањата кои му беа поставени на градоначалникот Петре Шилегов, во Загреб, при поднесувањето на заедничката кандидатура со Љубљана и Подгорица за организација на Европското првенство во ракомет за ...

Македонија – Словенија нерешено на полувреме

ТВ21 - 13.01.2018

Првото полувреме од натпреварот меѓу Македонија и Словенија заврши нерешено, со резултат 11-11, во групата Ц, на Европското првенство 2018 во Загреб. Првиот гол за македонската ракометна репрезентација го постигна Столе Стоилов.

Ракометарите со драматична победа над Словенија на стартот на Европското првенство

Сакам да кажам - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација имаше победнички старт на Европското првенство во Хрватска, откако во Загреб ја совлада селекцијата на Словенија со 25:24, па иако ова е само прво коло, овие бодови би можеле да се покажат клучни за пласман во ...

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Словенците ќе се борат со „шпанскиот командант и неговата војска фанатици“

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија е во исчекување на првиот натпревар од Европското првенство (ЕП) против Словенија, а новинарите од земјата на ривалот се со полна уста пофалби за нашата држава и ракометари.

„Фалангата“ го освојува Загреб (ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија вечерва со почеток во 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе биде стартиот должник Словенија, предводена од миленикот на нашата публика, Веселин Вујовиќ.

Скопје - кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

+инфо - 13.01.2018

Како градови организатори на ова првенство ќе бидат Скопје од Македонија, Подгорица од Црна Гора и Цеље и Љубљана од Словенија. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката ...

Фалангата почна да грми во Загреб, црвени знамиња и песна пред мечот со Словенија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.01.2018

Македонските навивачи се собраа во фан зоната и почнаа со загревање за натпреварот на нашата репрезентација против Словенија, песни, знамиња и фантастична атмосфера како увертира за настапот на Македонија.

„По потекло сум од Македонија, сега ќе пејам за Словенија, а од утре - за успех на двете!“

Gol.mk - 13.01.2018

Словенечките љубители на ракометот се хит број еден моментално во Загреб. Дефинитивно, ќе бидат најбројни, а сосема случајно налетавме на човек кој е роден во земјата на „змајчките“, но има потекло од Македонија.

Гонзалес: Ова е голема победа

Макфакс - 13.01.2018

Македонскиот селектор, Раул Гонзалес нормално беше задоволен од првата победа на Македонија на Европското првенство во Хрватска, по драматичниот триумф над Словенија од 25:24. „За нас ова е многу важна победа, два бода и сега треба да продолжиме ...

Добро познат лик на билетарницата на Арена Загреб (ФОТО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва од 19 часот и 30 минути го стартува Европското ракометно првенство во Хрватска. Противник е Словенија против која последен пат забележавме победа на ЕП во Србија.

Македонските ракометари ќе имаат ветер во грб: Голема поддршка од 2.000 навивачи во Загреб

Курир - 13.01.2018

Во Арената во Загреб се очекува поддршка за македонските ракометари од околу 2.000 навивачи Четврти пат по ред, петти пат во историјата, Македонија ќе биде дел од најдобрите во европскиот ракомет, вечерва во 19:30 го стартува настапот со дуел против ...

Од Словенија почнува новата Македонија!

Sport 1 - 13.01.2018

Ако Хрватска 2009 беше нов почеток на генерацијата на Кире Лазаров, Хрватска 2018 мора да ја направиме да биде почеток на новиот скок кон височините, сега со Талески, Кузмановски и останатите во главна улога.

Словенија е стар должник, денеска треба да се наплати со камата!

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација денеска го игра премиерниот натпревар на Европското првенство во Хрватска. Ова е петто учество на сениорите на континенталниот шампионат, а најдобар пласман досега е петтото место од ЕП во Србија пред шест години.

Петре Шилегов со Фалангата се загреваше за мечот со Словенија

МКД - 13.01.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов беше присутен во македонската фан зона во Загреб каде со навивачите се загреваше за натпреварот помеѓу Македонија и Словенија. ...

2.000 навивачи ќе ја бодрат Македонија вечерва во Загреб

+инфо - 13.01.2018

Се очекува капацитетот на „Арена Загреб“ да биде исполнет за дербито на вечерта. Атмосферата во „Арена Загреб“ полека се подгрева за најважниот дуел вечерва во 19.30 часот во рамките на Ц-групата меѓу Македонија и Словенија.

ГАЛЕРИЈА: Словенските навивачи пристигнаа со воз и заедно со Македонците тргнаа накај „Арена“

Sport M - 13.01.2018

Словенските навивачи денеска со воз пристигнаа во Загреб за да ја бодрат својата ракометна репрезентација. Словенија вечерва ќе ги одмери силите со нашата Македонска ракометна репрезентација.

ФОТО: Гужва пред билетарата на „Арена“ – се бара билет повеќе

Sport M - 13.01.2018

На половина час пред стартот на натпреварот Македонија – Словенија, објективот на Спорт М забележа се уште гужва на билетарата на арената во Загреб. Според информациите до кои дојдовте остануваат уште мал број на влезници за натпреварот Македонија – ...

Словенија е првиот противник на македонската ракометна репрезентација

Нова ТВ - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

(ВИДЕО) Се тресат сводовите на Арена – почнува навивачка војна

Спортклуб - 13.01.2018

И Македонија и Словенија имаат огромна поддршка на трибините на загрепска „Арена“. Можеби Словенците се малку побројни, но нашите навивачи не планираат да се предадат лесно. Почна војната на теренот, но и на ...

Македонија - Словенија нерешено во првото полувреме

+инфо - 13.01.2018

Словенија водеше цело време со два разлика, а пред самиот крај на полувремето Македонија го изедначи резултатот. Првото полувреме меѓу Македонија и Словенија заврши со резултат од 11:11 во рамките на Ц-групата на Европското првенство што се одржува ...

Македонија и Словенија со изедначен резултат во првото полувреме

Нова ТВ - 13.01.2018

Со голот на Филип Талевски, Македонија доби изедначен резултат на полувремето во натпреварот со Словенија. Првиот гол за нашата репрезентација го постигна капитенот Кире Лазаров. Македонските навивачи во „Арена Загреб“ се помалубројни од ...

Манасков: Игравме под грч, предизвикот е голем

Макфакс - 13.01.2018

„Знаете дека секогаш е тешко на првите натпревари на големите шампионати. Играме под грч, предизвикот е голем. Знаете каква ни е традицијата против Словенија, секогаш се мачиме и тешко ни оди.

Македонија ја победи Словенија со еден гол разлика

+инфо - 13.01.2018

Во текот на второто полувреме Македонија водеше со два гола разлика, потоа резултатот се изедначи и до крајот беше целосно неизвесен резултатот. Со голема напнатост заврши натпреварот меѓу Македонија и Словенија со резултат 25:24 со победа за ...

Раул дебитираше на ЕП водејќи ја Македонија до победа против „касапите од Триглав“

Дерби - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го изведе на теренот она што го најави пред почетокот на Европското првенство во Хрватска, победувајќи ја фаворизираната Словенија во исклучително драматичен натпревар во Загреб кој беше проследен од навистина ...

Аирлија нека е: Прва победа на Македонија на отворањето на едно ЕП во историјата!

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација славеше над Словенија во првиот натпревар на Европското првенство со 25:24. Македонија со триумф го отвори континенталниот шампионат, откако во загрепска „Арена“ беше совладана третата светска ракометна сила ...

ГОЛЕМА ПОБЕДА НА СТАРТОТ: Словенија падна во трилер мечот во Загреб

Курир - 13.01.2018

Најефикасен за Македонија беше Дејан Манасков со 8 голови, Кире Лазаров имаше 7 гола и беа најзаслужни за победата на Македонија. Голема победа за Македонија на мечот со Словенија со 25:24, на стартот на на Европското првенство, што е прв пат нашата ...

Големиот Раул пак скромен: Задоволен сум, ги победивме третите во светот!

Gol.mk - 13.01.2018

По завршувањето на дебитантскиот натпревар за македонската селекција, во микс зоната првиот став го искажа нашиот селектор Раул Гонзалез. Мирен и покрај победата над Словенија, Шпанецот не креваше еуфорија „Ја победивме Словенија, сега имаме два ...

Словенија на колена, Македонија отвора со победа на ЕП во Хрватска

Sport M - 13.01.2018

Македонија слави над Словенија 25:24 (11:11). Ова е за прв пат Македонија да издвојува победа на првиот натпревар од досегашните пет искуства на Европските првенства. Најефикасен поединец беше Дејан Манасков со девет гола, а одлично го следеше Кирил ...

РАУЛ ГОНЗАЛЕС: Имаме два бода, но играме против Црна гора

SportMedia - 13.01.2018

Мора да бидеме задоволни, особено нашиот стручен штба предводен од Раул Гонзалес. Дебитираше Шпанецот на клупата на Мaкедонија со голема победа над Словенија (25:24). Но не беше еуфоричен напротив, мирно ја прифати победата со која сме скоро извесно ...

РАУЛ ГОНЗАЛЕС: Презадоволен сум од играчите, победија велесила

Спортклуб - 13.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалес не го криеше задоволството од победата против Словенија, но во свој стил се обиде да ја смири еуфоријата која ја зафати Македонија. „Ова е многу важна победа, сега имаме два бода и треба да ...

ВИДЕО: Голема победа на Македонија на стартот на ЕП во Хрватска

А1 On - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ја победи репрезентацијата на Словенија на стартот од Европското првенство во Хрватска. На полувремето, македонските ракометари со серија од 3:0 дојдоа до реми 11:11, за на крајот да ја победат третата ...

ФОТО ВЕСТ: Словенци меѓу „Фалангата“ – провокација или фер плеј?

Дерби - 13.01.2018

За „Дерби“ од Загреб, Александар Табаковски Двајца ентузијастички настроени навивачи на Словенија го минаа натпреварот во Загреб против Македонија навивајќи веднаш зад клупата на Раул Гонзалес.

Раул повторно скромен: Задоволен сум од момците, сега теба да се подготвиме за Црна Гора

Sport M - 13.01.2018

Македонија вечерва за прв пат отвора со победа на Европско првенство. Селекторот на Македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес беше скромен во својата изјава која ја даде за медиумите веднаш по завршувањето на натпреварот.

Манасков: Првото полувреме бев во грч, но успеав да се консолидирам

Спортклуб - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24 и дојде до првата победа на Европското првенство во Хрватска, што е повеќе од важно за пласман во следната фаза од континенталниот шампионат.

БРАВО МОМЦИ: Македонија со победа стартуваше на континенталниот собир

СуперСпорт - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија одигра одличен натпревар на стартот на Европското првенство во Хрватска против репрезентацијата на Словенија. Избраниците на Раул Гонзалез со 25:24 славеа голема победа против фаворизираната селекција на Словенија.

Голема победа за Македонија: Словенија падна во трилер мечот во Загреб

Press24 - 13.01.2018

Голема победа за Македонија на мечот со Словенија со 25:24, на стартот на на Европското првенство, што е прв пат нашата репрезентација да победи на стартот. Најефикасен за Македонија беше Дејан Манасков со 8 голови, Кире Лазаров имаше 7 гола и беа ...

Манасков: Играв во грч, но во вториот дел се сконцентрирав и – победивме!

Sport 1 - 13.01.2018

Дејан Манасков се изнапромашува во првото полувреме, разбранувајќи го голманот на Словенците, Матјаж Скок, но во вториот дел со осум гола беше еден од најзаслужните за големата победа на Македонија на отвотањето на Европското првенство во Хрватска.

(Видео) Македонија со победа против Словенија го стартуваше Европското првенство

Макфакс - 13.01.2018

Македонија успеа со победа да го стартува своето петто Европско првенство, откако во драматична завршница стигнавме до импресивна 25:24 победа над третопласираните од минатото Светско првенство, Словенците.

Манасков: Играв во грч, но во вториот дел се сконцентрирав

Sport M - 13.01.2018

Манасов во првото полувреме не беше оној Манасов кој ние го знаеме, тоа и самиот го призна. Но, затоа во второто полувреме се сконцентрира и се варти на победничката патека. „Првите мечеви секогаш се тешки, под голем притисок, кои се играат во грч.

Манасков: Голема победа за нас, го совладавме и ривалот и притисокот!

Gol.mk - 13.01.2018

Дејан Манасков, крилото на македонската ракометна репрезентација е задоволен од победата над Словенија во 1. коло на Европското првенство (ЕП) во Загреб. Вели дека триумфот над третата селекција на минатото првенство е од голема важност, а одлучило ...

Раул: Покажавме квалитет кога беше најважно

Екипа - 13.01.2018

Раул Гонзалес имаше победничко деби на европските шампионати, и тоа во пресметката против „бронзената“ Словенија од последниот ракометен мундијал. Шпанецот беше задоволен од покажаното, откако неговиот тим покажа карактер по првите 15 минути игра ...

Еуфорија во македонската фан-зона по триумфот: Ечи победничка песна во Загреб (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.01.2018

Големата победа на македонската ракометна репрезентација против Словенија со 25-24 ја израдува целата јавност, а навивачите во Загреб ги турна во екстаза. Еуфорично победата се слави во македонската фан-зона во хрватската престолнина во барот ...

Не летаме во облаци, само мирно, сталожено да одиме кон целта!

SportMedia - 13.01.2018

Дејан Манасков имаше две различни изданија во дуелот со Словенија. Во првиот дел тешко го пробиваше словенечкиот голман, Но затоа, се чини, се му наплати во вторите 30.минути од премиерниот меч на европскиот шампионат во Загреб.

Манасков: Во првото полувреме бев во грч

Курир - 13.01.2018

Знаеме каква традиција имаме против Словенија, се мачиме секогаш, тешко ни оди, изјави Мансков по мечот По натпреварот против Словенија своите импресии ги кажа и Дејан Манасков, кој по катастрофалното прво полувреме, каде што промаши неколку зицери, ...

„Победивме, а не го одигравме најдобриот натпревар - допрва има резерви во нас!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонија го почна Европското првенство на најдобар можен начин, со победа против Словенија (25-24) и покрај тоа што имаше кризни моменти и лоши периоди во играта. За Борко Ристовски тоа е позитивен момент, бидејќи штом Македонија успеа да слави во ...

ВИДЕО: Ракометарите со Македонските навивачи ја прославија победата

Sport M - 13.01.2018

Сите македонски играчи кои вечерва се бореа против Словенија, по завршувањето на официјалниот дел од натпреварот отидоа кај трибината на македонските навиначи каде што му се заблагодарија и заедно прославија за големата победа против Словенија.

ФОТО: Словенците вечерва: Четата на Вујо мораше да го признае поразот од моќната МАКЕДОНИЈА!

Спортклуб - 13.01.2018

Сигурно дека Словенија која е трета репрезентација на последното Светско првенство во ракомет ја гледаа како фаворит во дуелот со Македонија, но понекогаш во спортот Давид може да го победи Голијат.

Големата битка во Загреб заврши со слатка победа, Македонија ја урна Словенија (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2018

Македонија со трумф против Словенија го стартуваше Европското првенство во Хрватска, нашите ракометари го совладаа силниот противник и сега можат да почнат да размислуваат за големи работи на овој турнир.

ЕП - Хрватска 2018: Раул: Имаме два бода и сега ќе мислиме на Црна Гора

Сител - 13.01.2018

По победата над Словенија селекторот на Македонија Раул Гонзалез истакна: - Сега имаме една победа и два бода треба да ја поминеме нашата група. Со Словенија се е тешко. Треба пак да изиграме како денес.

ВИДЕО: Македонците еуфорично слават во Загреб

Курир - 13.01.2018

Големата победа на македонската ракометна репрезентација против Словенија со 25-24 ја израдува целата јавност, а навивачите во Загреб ги турна во екстаза. Еуфорично победата се слави во македонската фан-зона во хрватската престолнина во барот ...

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во ...

ЕП - Хрватска 2018: Ристовски: Треба да уживаме во оваа победа

Сител - 13.01.2018

Тешка победа постигна македонската ракометна репрезентација на стартот од ЕП во Храватска. Совладана е Словенија со 25:24, а во микс зоната голманот Борко Ристовски изјави: - Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела многу ...

ВИДЕО: „Црвено-жолта“ рапсодија - најдобрите моменти од победата над Словенија!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија дојде до голема победа на стартот на Европското првенство (ЕП), над третата светска селекција, репрезентацијата над Словенија. Избраниците на Гонзалез одиграа меч по ноти и забележаа голема радост, која треба да биде ...

Феноменален старт: Македонија ја совлада Словенија

РК Металург - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со победа ги почна натпреварите во групната фаза на ЕП во Хрватска. Совладана е силната репрезентација на Словенија и обезбедени се првите два бода на првенството, кои веројатно ќе бидат клучни за пренесување на ...

Раул: Задоволен сум, следна е Црна Гора

МКД - 13.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзлаез е задоволен од големата победа над Словенија, но скромно, во негов стил вели дека не треба да се прави еуфорија туку да се размислува на следниот чекор.

Раул: Нападот ќе се покаже на следниот натпревар

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонската репрезентација со победа стартуваше на Европското првенство во Хрватска. Во минатите четири настапи, секогаш сме биле поразени во првото коло, но и таа традиција сега е срушена, па Македонија забележа херојска победа над Словенија со ...

ВИДЕО: Експрес Манасков – акцијата во која противникот го препозна бесот на Дејан

Спортклуб - 13.01.2018

Во моментите кога се кршеше натпреварот против Словенија, Дејан Манасков беше една од нашите најважни фигури на теренот. Иако тој одигра меч со две различни полувремиња, сепак во вторите 30 минути беше на вистинскиот колосек и Македонија оствари ...

ГАЛЕРИЈА: Убави Македонки и Словенки ја окупираа арената: Навивачките ја донесоа атмосферата до самиот врв

Sport M - 13.01.2018

Иако Македонија вечерва ја однесе победата против Словениј, на трибините може да кажеме дека беше еднакво, барем што се однесува до вистинските навивачи. Во загреб пристигнаа голем број на екипи од Македонија и Словенија, а со нив и убавици кои уште ...

ВИДЕО: Хајлајтс од победата на МАКЕДОНИЈА над Словенија!!

Sport M - 13.01.2018

Македонија слави над Словенија 25:24 (11:11). Ова е за прв пат Македонија да издвојува победа на првиот натпревар од досегашните пет искуства на Европските првенства. На полувремето, македонските ракометари со серија од 3:0 дојдоа до реми 11:11, за ...

ВИДЕО: Сѐ е поинаку, кога Манасков ќе почне да „лета“ и да „решета“!

Gol.mk - 13.01.2018

Можеби започна лошо и разочарувачки за своите квалитети, но Дејан Манасков се издигна и одговори на предизвикот во вториот дел. Се очекуваше да биде лидер од сенка, а тоа денес го покажа со вкупно осум гола, вклучувајќи го и израмнувачкиот за 23-23, ...

ВИДЕО: Долга ќе биде ноќта во Загреб – „Фалангата“ со 100 на саат ја слави победата

Спортклуб - 13.01.2018

Победата на Македонија силно одекна во ракометна Европа, но повеќе еуфорија постои во нашите редови. Вечерва над 2000 навивачи ја поддржуваа нашата репрезентација на мечот против Словенија и тоа беше наградено со грандиозна победа (25:24).

ФОТО: Овој македонски навивач ги привлече погледите во загрепската „Арена“

Sport M - 13.01.2018

Иако македонските навивачи беа помалубројни во „Арена“ во Загреб во однос на Словенците, каде што Македонија ја совлада Словенија си 25:24, сепак беа погласни и ечеше „Македонија, Македонија“.

Ристовски: Одигравме тежок натпревар, кој не беше убав за гледање

Стандард - 13.01.2018

Голманот на македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски го оцени како многу тежок дуелот со словенечката селекција. „Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела многу проблеми.

Македонија против Словенија го почнува настапот на ЕП

Нетпрес - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

Македонија против Словенија го почнува настапот на ЕП во Хрватска

Курир - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

Македонските ракометари стартуваат против Словенија на ЕП во Хрватска

А1 On - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб ќе започне вечерва од 19:30.

Македонските ракометари вечерва го започнуваат походот на ЕП во Хрватска

Кајгана - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб ќе започне од 19:30 часот.

Македонските ракометари стартуваат против Словенија на ЕП во Хрватска

Sport M - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб ќе започне вечерва од 19:30.

Можно ли е чудо во Хрватска?

Слободен Печат - 13.01.2018

Високиот праг на очекувања од ЕП во голема мера е поради довербата што ја ужива македонскиот селектор со „шпански акцент“ Раул Гонзалес, но и поради други, поволни фактори кои му одат во прилог на националниот машки ракометен тим.

Гонзалес : Првиот натпревар е секогаш најважен

Спортски - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во полн состав ќе се соочи со Словенија. Селекторот Раул Гонзалез вчера работеше во подготовка на денешниот дуел и го скари списокот на 16 имиња. „Секако дека првиот натпревар е најважен.

„Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше, автобусите од Македонија ги тресат на граница (ФОТО)

Курир - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација се очекува да има голема поддршка на првиот натпревар на Европското првенство против Словенија кој стартува од 19:30 часот и се игра во загрепска „Арена“, објави порталот Спортклуб.

Македонија-Словенија на Европското првенство во ракомет - поддршка од 2.000 македонски навивачи

Сител - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во ...

Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет во женска конкуренција

А1 On - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Град Скопје поднесе кандидатура за домаќин на ЕП во женски ракомет

Нова ТВ - 13.01.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во 2022 ...

Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет

Спортски - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Скопје – кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

Макфакс - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет

Таратур - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

„По потекло сум од Македонија, сега ќе пејам за Словенија, а од утре – за успех на двете!“

Скопје24 - 13.01.2018

Словенечките љубители на ракометот се хит број еден моментално во Загреб. Дефинитивно, ќе бидат најбројни, а сосема случајно налетавме на човек кој е роден во земјата на „змајчките“, но има потекло од Македонија.

Македонија против Словенија го почнува настапот на еврошампионатот

Стандард - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

ПОБЕДНИЧКА АТМОСФЕРА: Се е спремно за старт, македонска навивачка песна ечи во Загреб (ВИДЕО)

Курир - 13.01.2018

Македонија вечерва ќе има поддршка од околу 2.000 навивачи, грлата на Фалангата ќе треба да ги надвикаат побројните Словенци. Македонските навивачи се собраа во фан зоната и почнаа со загревање за натпреварот на нашата репрезентација против ...

Околу 2.000 навивачи ќе ги бодрат нашите ракометари во Хрватска

Нова ТВ - 13.01.2018

Атмосферата во „Арена Загреб“ полека се загрева за најважниот дуел вечерва во 19 часот и 30 минути во рамките на Ц-групата меѓу Македонија и Словенија. Двете репрезентации ќе имаат голема поддршка од трибините.

Ајде „Команданте!“ – Македонија верува во вас и навива за вас!

Спортклуб - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ја стартува својата ракометна одисеја на ЕП во Хрватска, а противник во првото коло ни е Словенија и стариот познаник Вујовиќ. Селекторот на Словенија на последните неколку пресови истакна дека Македонија е ...

Ракометни навивачи од цела земја уште пред зори тргнаа да го освојат Загреб

Факултети - 13.01.2018

Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство против селекцијата на Словенија. Голем број возила украсени со македонски знамиња и навивачки шалови уште пред зори почнаа да го минуваат ...

ЕП - Хрватска 2018: Македонија против должникот Словенија

Сител - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13.то Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во ...

Ристовски: Дуелите со Словенија се тешки за играње, но уште потешки за гледање!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија е во исчекување на првиот натпревар со репрезентаицјата на Словенија, кој е во рамки на Европското првенство (ЕП) кое се игра во Загреб. Двете балкански селекции досега играле пет тешки натпревари, а потврда за тоа ...

Македонските ракометари вечерва го започнуваат походот на ЕП во Хрватска

Макфакс - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб ќе започне од 19:30 часот.

Македонија ги почнува битките на Европското првенство, прв е мегданот со Словенија

МКД - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го почнува петтиот настап на Европските првенства, противник е третата селекција од последниот Мундијал, Словенија. Завршија подготовките, дојде денот кога сработеното треба да се покаже на теренот, ...

Кога Македонија последен пат ја победи Словенија, го оствари најголемиот успех!

Gol.mk - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија ќе го стартува Европското првенство (ЕП) во ракомет попладнево со дуел против селекцијата на Словенија, против која низ историјата немаме позитивен скор, но сепак, ја паметиме како убав спомен.

Додека другите се одмораа: Словенците единствени на утрински тренинг

24 Ракомет - 13.01.2018

За репрезентативците на Словенија нема пауза. Тие и денеска на ден на натпреварот против Македонија тренираа и се загреваат за првиот натпревар на шампионатот. Се работеше за полесен тренинг на кој ракометарите од Словенија имаа само истрчување.

„Словенија ќе ни каже како понатаму, прво место или едвај пласман во втора фаза!“

Sport 1 - 13.01.2018

Македонските ракометари го почнуваат Европското првенство во Хрватска со големи мотиви, со желба да ги обноват убавите спомени од СП 2009 исто така во Хрватска и од ЕП 2012 од Србија. И сега, како и тогаш, илјадници Македонци ќе дојдат да ги бодрат ...

Македонски репрезентативец е најдобар стрелец на Словенија на ЕП!

24 Ракомет - 13.01.2018

Пред денешниот натпревар меѓу Словенија и Македонија, со која нашата репрезентација ќе го отвори петтиот настап на Европските шампионати, издвојуваме еден интересен факт. Поранешниот македонски репрезентативец Ренато Вугринец, кој остави голем траг ...

Рано, рано во Загреб: Македонци ја „нападнаа“ билетарницата во Арена (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.01.2018

Бројот на навивачи од Македонија станува се поголем во Загреб, а фановите веќе ја опколија Арената во која вечерва ќе се игра дуелот против Словенија од 19:30 часот. Навивачите ја „нападнаа“ билетарницата и веќе се во голем број кој се очекува до ...

(ФОТО) „Фалангата“ пристигнува во Загреб: Македонците ќе ја обојат „Арена“ во црвено и жолто

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска, а за таа цел веќе почна да се екипира и македонската навивачка армија – популарната „Фаланга“.

Бројки и статистики – „Македонецот“ Вугринец со најмногу настапи за Словенија

Екипа - 13.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Загреб, Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Ракометар со најмногу настапи во дресот на Словенија се уште е Ренато Вугринец. Тој и Урош Зорман имаат одиграно по 41 официјален натпревар за словенечката репрезентација, а ...

Две огромни причини за победа на Македонија против Словенија на стартот од ЕП

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска и официјално ќе го започне своето петто учество на континенталните ракометни шампионати со мечот против Словенија од 19:30 часот во загрепска „Арена“.

Вугринец: Словенија ја има клупата, Македонија го има Раул! Не знам дали ќе навивам

SportMedia - 13.01.2018

Ренато Вугринец е единствениот ракометар кој го има носено дресот и на двата национални тима. Бекот кој има подолг стаж како репрезентативец на својата земја не знае дали ќе навива на вечерашната пресметка.

(ФОТО) „Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше, автобусите од Македонија ги тресат на граница

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација се очекува да има голема поддршка на првиот натпревар на Европското првенство против Словенија кој стартува од 19:30 часот и се игра во загрепска „Арена“.

(ФОТО) Македонија и Словенија: Ривали на теренот со иста цел – Организација на ЕП 2022!

Спортклуб - 13.01.2018

Sportclub.mk директно од Загреб Македонија денеска ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Но, двете земји кои ќе бидат ривали на теренот во загрепска „Арена“ вечерва ...

Додека мажите се во битка: Женските селекции на Македонија, Словенија и Црна Гора заеднички на ЕП

24 Ракомет - 13.01.2018

Додека репрезентациите коишто учествуваат на Европското првенство полека го фаќаат потребниот ритам во Загреб денеска се промовираше отворњето на Словенечкиот центар и беше направено промовирање на Европското првенство во женска конкуренција кое се ...

Македонија, Словенија и Црна Гора ја претставија заедничката кандидатура за организација на ракометното ЕП во 2022 ...

Дерби - 13.01.2018

Од Загреб за „Дерби“ Александар Табаковски Македонија има реални шанси да стане коорганизатор на сениорското Европско ракометно првенство во женска конкуренција, кое ќе се одржи во 2022 година.

Сега сме комплетни: „Фалангата“ полека го окупира Загреб (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева ФОТО: Петр Стојановски За разлика од вчера, денеска низ улиците на главниот град на Хрватска е поинаку. Убаво е да се види „црвено-жолтата" боја, му дава светол тон на сивиот Загреб, кој засега со ништо не најавува дека е ...

Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во Ракомет во женска конкуренција

iPortal - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Фантастичен старт: Македонија славеше против Словенија!

Точка - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го изведе на теренот она што го најави пред почетокот на Европското првенство во Хрватска, победувајќи ја фаворизираната Словенија во исклучително драматичен натпревар во Загреб кој беше проследен од навистина ...

Раул Гонзалес: Презадоволен сум од играчите, победија велесила

Република - 13.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалес не го криеше задоволството од победата против Словенија, но во свој стил се обиде да ја смири еуфоријата која ја зафати Македонија. – Ова е многу важна победа, сега имаме два бода и треба да ...

Манасков: Игравме под грч, предизвикот е голем

Република - 13.01.2018

Македонија дојде до голема победа против Словенија со 25:24 и дојде до првата победа на Европското првенство во Хрватска, што е повеќе од важно за пласман во следната фаза од континенталниот шампионат.

Македонија со победа против Словенија го стартуваше Европското првенство

Вечер Прес - 13.01.2018

Македонија успеа со победа да го стартува своето петто Европско првенство, откако во драматична завршница стигнавме до импресивна 25:24 победа над третопласираните од минатото Светско првенство, Словенците.

Скопје – кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

Локално - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Словенија на колена, фантастичен почеток на македонските ракометари на ЕП!

Скопје инфо - 13.01.2018

Со голема напнатост заврши натпреварот меѓу Македонија и Словенија со резултат 25:24 со победа за Македонија. Во текот на второто полувреме Македонија водеше со два гола разлика, потоа резултатот се изедначи и до крајот беше целосно неизвесно.

Само за Македонија нека се вејат знамиња победнички: „Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше (фото)

Република - 13.01.2018

Вечерва во загребска „Арена“ македонската машка ракометна репрезентација во 19,30 часот против Словенија го има првиот настап на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. Се очекува најдобрите македонски ракометари под водство на „Ел команданте“, Раул ...

Македонските ракометари вечерва го започнуваат походот на ЕП во Хрватска

Вечер Прес - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб ќе започне од 19:30 часот.

ЕП Хрватска 2018: Вечерва навиваме за Македонија

Република - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13 Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во осминафинале, ...

Раул: Првиот натпревар секогаш е најважен

Тера - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во полн состав ќе се соочи со Словенија. Селекторот Раул Гонзалез вчера работеше во подготовка на денешниот дуел и го скари списокот на 16 имиња. „Секако дека првиот натпревар е најважен.

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

Бриф - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Гонзалес: Ова е голема победа

Вечер Прес - 13.01.2018

Македонскиот селектор, Раул Гонзалес нормално беше задоволен од првата победа на Македонија на Европското првенство во Хрватска, по драматичниот триумф над Словенија од 25:24. „За нас ова е многу важна победа, два бода и сега треба да продолжиме ...

Манасков: Игравме под грч, предизвикот е голем

Вечер Прес - 13.01.2018

„Знаете дека секогаш е тешко на првите натпревари на големите шампионати. Играме под грч, предизвикот е голем. Знаете каква ни е традицијата против Словенија, секогаш се мачиме и тешко ни оди.

Македонија со триумф над Словенија го почна ЕП

Тера - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. По нерешените 11:11 на полувреме „црвено-жолтите“ имаа фуриозен почеток на вториот дел и серија од 4-0 за ...

Во Загреб ќе ги бодрат 2 илјади навивачи: Нашите ракометари против Словенија го почнуваат настапот на еврошампионатот

еМагазин - 13.01.2018

Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб.

Скопје – кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

Вечер Прес - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Видео: Како ракометните воини на чело со „Ел Команданте“ ги скротија словенците

Скопје инфо - 13.01.2018

Најдобрите македонски ракометари долго чекаа и на крајот дочекаа за да им се одмаздат на Словенците за поразите во двата последни меча. Голема победа за Македонија на мечот со Словенија со 25:24, на стартот на на Европското првенство, што е прв пат ...

Талевски: Словенија е голем предизвик

Локално - 13.01.2018

Македонските ракометари втор ден се во Загреб. Денеска тие ќе го започнат својот настап на Европскиот шампионат.Противник на црвено-жолтите во првото коло е селекцијата на Словенија која се закити со бронзата на последниот Мундијал.

Скопје – кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

Точка - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Фото: Овој македонски навивач ги привлече сите погледи во загрепската „Арена“

Скопје инфо - 13.01.2018

Иако македонските навивачи беа помалубројни во „Арена“ во Загреб во однос на Словенците, каде што Македонија ја совлада Словенија си 25:24, сепак беа погласни и ечеше „Македонија, Македонија“.

Само за Македонија нека се вејат знамиња победнички: „Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше (фото)

Скопје инфо - 13.01.2018

Вечерва во загребска „Арена“ македонската машка ракометна репрезентација во 19,30 часот против Словенија го има првиот настап на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. Се очекува најдобрите македонски ракометари под водство на „Ел команданте“, Раул ...

Македонските ракометари вечерва го започнуваат походот на ЕП во Хрватска

Точка - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб ќе започне од 19:30 часот.

ФОТО: Словенци меѓу „Фалангата“ во Загреб

Вечер Прес - 13.01.2018

Двајца ентузијастички настроени навивачи на Словенија го минаа натпреварот во Загреб против Македонија навивајќи веднаш зад клупата на Раул Гонзалес. Од Вардар до Триглав во Загреб Фото: ...

ЕП - Хрватска 2018: Македонија против Словенија

Скопје инфо - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација на стартот на 13.то Европско првенство вечерва во Загреб за ривал ја има селекцијата на Словенија. Тоа е репрезентација која на последните две СП постигна победи над Македонија, во Катар загубивме во ...

Македонските ракометари ќе имаат огромна поддршка во „Арена“ во Загреб: Од сите страни доаѓаат навивачи

Република - 13.01.2018

Четврти пат по ред, петти пат во историјата, Македонија ќе биде дел од најдобрите во европскиот ракомет, вечерва во 19:30 го стартува настапот со дуел против Словенија. Ракометарите предводени од капитенот Кирил Лазаров и селекторот, инаку прогласен ...

Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет во женска конкуренција

Либертас - 13.01.2018

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок за заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во 2022 година.

РАКОМЕТ: Македонија ја победи Словенија со 25:24

Вечер Прес - 13.01.2018

Македонија со фантастична победа го стартуваше настапот на ЕП 2018, славејќи на дуелот против Словенија со 25-24 за неверојатен почеток на новата европска авантура. Во меч со бројни подеми и падови пресуди карактерот, но и срцето на пулените на Раул ...

Македонските ракометари вечерва го започнуваат походот на ЕП во Хрватска

Канал 77 - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб ќе започне од 19:30 часот.

Скопје – кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

Sky - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Победа над Словенија, фантастичен почеток на македонските ракометари на ЕП!

Република - 13.01.2018

Македонската машка ракометна репрезентација со 25-24 (11-11) ја победи Словенија во првото коло од групата Ц на Европското првенство (ЕП) кое почна синоќа во Хрватска. Ова е фантастичен почеток на најдобрите македонски ракометари кои никогаш до сега ...

Хрватите за натпреварот Македонија – Словенија: Какво шоу, ова е најлуд натпревар на првенството!

Република - 13.01.2018

Хрватските медиуми имаат само пофални зборови за вечерашниот натпревар на Европското првенство (ЕП) кое е во тек во нивната земја. Според пишувањата на колегите средбата Македонија – Словенија која ја добија избраниците на „Ел Команданте“, Раул ...

Град Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет во женска конкуренција

Поглед - 13.01.2018

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката кандидатура на Македонија, Словенија и Црна Гора за организација на европското првенство во ракомет во женска конкуренција во ...

Овој македонски навивач ги привлече сите погледи во загрепската „Арена“

Република - 13.01.2018

Македонската фаланга и овој пат го покажа сиот свој сјај и со фантастично навивање ги предводеше нашите ракометари во големата победа, со која широко се отворија вратите за добар пласман на Македонија во групата.

ЕП ракомет: Македонија ја порази Словенија

Локално - 13.01.2018

Македонија во фантастичен и напнат меч ја победи Словенија во првиот меч од Европското првенство во Хрватска со резултат 25:24. Наскоро ...

Скопје кандидат за домаќин на ЕП во ракомет за жени во 2022

Фактор - 13.01.2018

Скопје е еден од градовите кандидати за одржување на европското првенство во ракомет за жени кое ќе се игра во 2022 година. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска во Загреб учествуваше на работниот состанок во врска со заедничката ...

Македонските ракометари вечерва го започнуваат походот на ЕП во Хрватска

Sky - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва против Словенија ќе стартува со настапите на 13-тото европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот во рамките на Ц-групата која се игра во Загреб ќе започне од 19:30 часот.

Македонија против Словенија го почнува настапот на еврошампионатот...

Н.Македонија - 13.01.2018

Македонија против Словенија го почнува настапот на еврошампионатот Словенија е првиот противник на македонската репрезентација на 13. Европско ракометно првенство што се игра во Хрватска. Натпреварот се игра вечер од 19 часот и 30 минути и ќе биде ...

Манасков: Поголемата борбеност и ефикасност во вториот дел донесоа победа...

Н.Македонија - 13.01.2018

Манасков: Поголемата борбеност и ефикасност во вториот дел ја донесоа победата Првиот стрелец во победата над Словенија, Дејан Манасков (осум гола), смета дека успехот е резултат на поголемата борбеност и ефикасност во второто полувреме.

Ристовски: Добивме многу тежок натпревар за играње...

Н.Македонија - 13.01.2018

Ристовски: Добивме натпревар многу тежок за играње Голманот на македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски го оцени како многу тежок дуелот со словенечката селекција. - Стартуваме со победа и тоа против Словенија која порано ни правела ...

Подготвени за големиот предизвик...

Н.Македонија - 13.01.2018

Македонија вечерва во Загреб го почнува петтиот настап на европските првенства во ракомет, во обид за нов висок пласман, како тоа од ЕП 2012, кога беше освоено петтото место. Прв противник е Словенија, бронзената селекција од СП 2017 Со денешниот ...

Видео: Ечат песните на македонските симпатизери во Загреб...

Н.Македонија - 13.01.2018

Ечат песните на македонските симпатизери во Загреб Наши известувачки од Загреб Тања Димитриоска Маја Јаневска-Илиева Македонските навивачки песни ечат во кафе-ресторанот „Роко“ во Загреб, кој е фан-зона на македонската ракометна репрезентација.

Македонските ракометари тргна во нов поход на Европските првенства

Канал5 - 12.01.2018

Најдобрите Македонски ракометари од денеска се во Загреб, Хрватска каде утре стартува 13 Европски ракометен шампионат. Црвено жолтите по три недели заеднички тренинзи максимално се подготвени под раководство на најдобриот европски тренер Раул ...

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

Канал5 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на утрешниот ...

Ракомет, последни подготовки пред натпреварот против Словенија

Алсат-М - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ги прави последните подготовките пред првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска против Словенија на 13 јануари. Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес беше гостин во отвореното студио на Европската ...

ЕП – Хрватска 2018: Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

ТВ21 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на ...

Почнува ракометното ЕП – Македонија желна за успех

Телма - 12.01.2018

Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија. Утринскиот тренинг се одржа во „Арена Загреб“, а воедно ова беше ...

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

Скопје24 - 12.01.2018

Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има поддршката и од домашните ...

Македонските ракометари ја почнуваат европската одисеја во Загреб

Глас на Америка - 12.01.2018

Ждрепката беше немилосрдна и Македонија ќе игра со актуелниот европски шампион и третопласираната екипа од последното светско првенство; Навивачите доаѓаат утре ЗАГРЕБ - Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, денеска за прв пат го почувствуваа ...

Без Ојлески, Марковски и Даксаловски против Словенија

Алфа - 12.01.2018

Гоце Ојлески, Никола Марковски и Златко Даскаловски се тројцата ракометари кои нема да бидат дел од составот на македонската ракометна репрезентација на утрешниот натпревар против Словенија Ако сите очекувавме дека предводникот на националниот тим ...

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

+инфо - 12.01.2018

Натпреварот Македонија – Словенија се игра утре со почеток во 19,30 часот во „Арена Загреб“. Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“.

Словенците со воз денеска пристигнуваат во Загреб

SportMedia - 12.01.2018

Словенечката ракометна репрезентација уште не е дојдена во Загреб. Според најавите, денеска околу пладне и тоа со воз, ќе пристигне селекцијата на Словенија, која е прв противник на Македонија, на Европското пренство кое стартува денеска.

„Фалангата“ мора да биде подготвена: Словенците најавуваат 10.000 навивачи против Македонија

SportMedia - 12.01.2018

Со возови, со автобуси, со автомобили и на секој друг начин, што е можно поголем број на словенечки навивачи ќе се упатат кон Загреб, каде во „Арената“ утревечер селекцијата на Словенија ќе игра против Македонија, во рамките од првото коло од ...

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

SportMedia - 12.01.2018

ОД ХРВАТСКА, МАРИЈА КОВАЧЕВА Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има ...

Ќе биде пеколно: Секој Македонец ќе мора да се „тепа“ против петмина Словенци!

Sport 1 - 12.01.2018

Нерамноправна битка ја очекува македонската навивачка фаланга на утрешниот меч против Словенија на стартот од ракометното Европско првенство (ЕП), со оглед што се очекува на трибините во загрепска „Арена“ да се најдат дури 10.000 навивачи на ...

Тргна словенечнкиот воз за ЕП: Играчите и навивачите заедно кон Загреб (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација уште вчера пристигна во Загреб, но нашиот прв противник Словенија, денеска со воз замина за главниот град на Хрватска. Словенците како што ветија, тргнаа за Европското првенство со воз придружени со своите ...

Словенците дојдоа со воз, па им дадоа автобус…Вујо и „неговите“ се во Загреб (ФОТО)

Екипа - 12.01.2018

Ракометната репрезентација на Словенија, нашиот прв противник на Европското првенство, со која ќе ги одмериме силите утревечер, предмалку пристигна во Загреб. Селекторот Веселин Вујовиќ и неговите ракометари тргнаа со воз од Словенија, а по ...

Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

Курир - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот ...

Македонија денеска тренира во Арена во Загреб

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ќе добие можност да одржи тренинг во салата каде што утре од 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство. Ракометарите коишто Раул Гонзалес ги поведе на првенството ќе имаат можност да се ...

Ракометарите ја почувствуваа Загрепска Арена, одржан последниот тренинг пред мечот со Словенија (ФОТО)

МКД - 12.01.2018

Македонските ракометари го одржаа тренингот во Загрепска Арена каде утре го почнуваат настапот на Европското првенство во Хрватка. Ракометарите во позитивна атмосфера го одработија денешниот тренинг на теренот на кој утре од 19:30 часот против ...

Паднаа последните договори за Словенија, Раул ќе го држи Вујовиќ во неизвесноста до крај (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Времето полека истекува...Македонската репрезентација го одработи единствениот тренинг во Арена Загреб пред утрешниот дуел против Словенија на отварањето на Европското првенство.

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Gol.mk - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Македонија на европските првенства – Кој блесна, а кој згасна од Мерано до Загреб

Екипа - 12.01.2018

Претстојното Европско првенство во Хрватска за македонската ракометна репрезентација ќе биде вкупно петто, четврто во серија. На европската сцена „црвено-жолтите“ дебитираа на ЕП 1998 што се играше во Мерано/Болцано во Италија.

Раул Гонзалез: Подготвени сме за добар старт на Европското првенство

МКД - 12.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез вели дека неговите ракометари се подготвени за утрешниот дуел со Словенија. Македонија го одржа последниот тренинг пред почетокот на Европското првенство.

ЕП - Хрватска 2018: Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

Сител - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на ...

Раул: Подготвивме нешто конкретно за Словенците!

Sport 1 - 12.01.2018

Помина времето за ковање тактики, сега треба само фокусирано да се спроведат на терен. Раул Гонзалес им кажа што имаше да им каже на ракометарите и утре претпладне им останува последниот тренниг пред мечот во 19.30 часот.

„Фалангата“ го живна Загреб: Пазете се доаѓаат опасните Македонци (ФОТО)

SportMedia - 12.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Фановите на македонската репрезентација денеска ги има во мал број, но затоа утре се очекува Арената Загреб да биде обоена во „црвено-жолто". Дел од „Фалангата" која веќе е во Загреб заедно со хрватската полиција го ...

Гонзалес: Се е поинаку кога се игра под притисок, вечерва ќе го објавам тимот за Словенија

Дерби - 12.01.2018

Од Загреб за „Дерби“ Александар Табаковски Македонската репрезентација е во Загреб и ги прави последните подготовки пред утрешниот прв натпревар на европскиот шампионат против селекцијата на Словенија (19:30 часот) Во нашиот табор владеее добро ...

Почнува ракометното ЕП – Германија ја брани титулата, Хрватска го сонува европското злато

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска Билјана Б.Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Хрватска во наредните 16 дена ќе биде во фокусот на ракометна Европа. Европското ракометно првенство стартува денеска со дуелот во Сплит меѓу Исланд и Штедска (18.15 ч.

WE ARE READY! Ракометниот гениј Раул и неговите воини ја освојуваат Европа!

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски „ Подготвени сме “, а како и не би биле кога на клупата имаме врвен стратег, тренерот на актуелниот европски шампион.

Раул: Под притисок сè е поинаку, но Македонија е подготвена!

24 Ракомет - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вчера во Загреб го одржа првиот трениг по пристигнувањето во Хрватска. Селекторот Гонзалес ги склопува последните коцки од мозаикот кој треба да го покаже новото лице на Македонија на овој Европски шампионат.

Гонзалез со поштеда за нашите пред Словенија – го откажа попладневниот тренинг

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно до Загреб Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија.

Откажан попладневниот тренинг, ракометарите низ видео снимки ќе ја скенираат Словенија

Gol.mk - 12.01.2018

Наместо планираните два тренинзи, денес македонските ракометари тренираа само во претпладневниот термин. Од 11.00 часот изутрина Раул работеше еден час со нашите ракометари во „Арена“, а попладневниот тренинг предвиден во 18.30 часот во „Дом ...

ФОТО: Арена спремна – домаќинот најавува силни безбедносни мерки пред инвазијата на македонски и словенечки навивачи

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Македонската ракометна селекција веќе втор дене е во престолнината на Хрватска, Загреб каде ги врши последните подготовки пред почетокот на новиот настап на ЕП.

Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

Република - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот ...

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Локално - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Гонзалес: Секој прв натпревар носи голем притисок...

Н.Македонија - 12.01.2018

Гонзалес: Секој прв натпревар носи голем притисок Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“.

Талевски: Словенија е голем предизвик...

Н.Македонија - 12.01.2018

Талевски: Словенија е голем предизвик Македонските ракометари втор ден се во Загреб, каде утре ќе го започнат својот настап на Европскиот шампионат. Противник на црвено-жолтите во првото коло е селекцијата на Словенија која се закити со бронзата на ...

Гонзалез: Прва цел е да играме како голем тим

Канал5 - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб, каде в сабота ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. Новитет во информирањето од Првенството е отвореното студио кое го има телевизиската продукција на Европската ракометна ...

Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме

Канал5 - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација која од утринава е во Загреб, попладнево го одработи првиот тренинг. Предводени од селекторот Раул Гонзалес „црвено-жолтите„ тренираа во салата „Дом Спортова“,која служи за тренинг на репрезентациите учеснички ...

ЕП ракомет 2018: Македонија пристигна во Загреб

Алсат-М - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на Европското првенство кое почнува утре. Македонија предводена од селекторот Раул Гонзалес во текот на денешниот ден ќе тренира во ...

Македонските ракометари пристигнаа во Загреб на ЕП во Хрватска

Канал5 - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија рано утринава отпатува во Загреб, каде утре почнува Европското првенство во ракомет. Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на ...

ЕП - Хрватска 2018: Ракометната репрезентација на Македонија отпатува за Загреб

Сител - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија утрово отпатува за Загреб, каде од утре почнува 13.то Европско првенство. Нашата репрезентација повеќе од 20-тина дена се подготвуваше за петтиот настап на европските првенства.

Гонзалез: Од мечот со Словенија ќе зависи понатамошниот тек на шампионатот

Стандард - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб, каде во сабота ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. Новитет во информирањето од Првенството е отвореното студио кое го има телевизиската продукција на Европската ракометна ...

ЕП ракомет 2018: Македонија пристигна во Загреб

+инфо - 11.01.2018

Покрај Македонија и Словенија, во Ц-групата се и селекциите на Германија и на Црна Гора. Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на Европското првенство кое почнува утре.

Во центарот на вниманието: Раул гостин на првото шоу пред ЕП (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.01.2018

Тренерот на Вардар и селектор на Македонија, Раул Гонзалес ќе има активен ден уште по самото пристигнување во Загреб. Тој и ракометарите од утрово се во Хрватска, а веќе во 12 часот ќе треба да се појави во отворено студио пред почетокот на ...

Против Словенија го играме 60. меч, а ќе чекаме да се израдуваме на 20. победа

SportMedia - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација утрово замина за Хрватска, каде ќе биде дел од Европското првенство. Македонија е во група со Словенија, Германија и Црна Гора, а мечевите ќе ги игра во Загреб.

Можно ли е чудо на ракометното ЕП со најдобриот тренер во светот?

Оff.net - 11.01.2018

Кога елитните ракометни собири ни се во близина, речиси секогаш постигнуваме добри резултати. СП 2009 во Хрватска беше наше лансирање меѓу првите 11 на светот, а петтото место од ЕП 2012 во Србија сѐ уште е нашето најголемо достигнување.

Момците на Раул ја анализираат Словенија уште на аеродром

Оff.net - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во сабота со почеток од 19:30, го стартува новиот предизвик наречен Европско ракометно првенство. Иако до мечот има нешто повеќе од 48 часа, нашите репрезентативци се веќе синхронизирани уште пред да се појават ...

Раул Гонзалес пречекан во Загреб со видео од голот на Чупиќ

Оff.net - 11.01.2018

Селекторот на македонската ракометна репрезентација е фаца број 1 во Хрватска. Само што слета со ракометарите во Загреб го седнаа на отвореното студио на ЕХФ кое оди во живо на Фејсбук. Гонзалес доби прашања и за Македонија поврзани со Европското во ...

Раул гостин на ЕХФ: Само сакам да играме како тим, така сме најсилни!

Gol.mk - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Загреб каде е во исчекување на настапот на Европското првенство (ЕП), а Раул Гонзалез, на првиот ден беше гостин во отвореното студио на ЕХФ каде зборуваше за себе, за кариерата и за очекувањата со ...

(ВИДЕО) Македонскиот селектор е прва ѕвезда на Европското првенство

Спортклуб - 11.01.2018

Континенталниот шампионат во Хрватска почнува утре, а денеска македонскиот селектор Раул Гонзалес беше гостин на специјалното ЕХФ студио. Веднаш по пристигнувањето во Загреб, шпанскиот стручњак се упати таму и беше најавен како најголема ѕвезда на ...

Раул за ЕХФ ТВ: Да играме како тим – така сме најсилни!

Sport M - 11.01.2018

Раул Гонзалез денеска беше гостин во специјалната емисија на ЕХФ која се емитува во живо секој ден во 12 часот. „Мислам дека ако сакаме да ја минеме групата треба да се фокусираме на првиот меч со Словенија, одличен тим кој е воден од одличен тренер.

Ракометарите веднаш се фатија за работа во Загреб (ФОТО)

Sport 1 - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација утрово пристигна во Загреб, а попладнево веднаш се фати за работа и го одржа првиот од двата тренинзи пред саботниот старт против Словенија на Европското првенство во Хрватска.

ФOTO : Прв тренинг на нашите репрезентативци во Загреб

Спортски - 11.01.2018

Прв тренинг на нашите репрезентативци во Загреб. Вечерва се тренира во тренинг-салата, а утрешниот тренинг ќе се одржи во Загребска Арена, местото на одигрување на првата средба со Словенија во сабота од 19:30 ...

ФОТО: Ракометарите се адаптираат на Загреб, првиот тренинг во „Дом Спортова“

Gol.mk - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Загреб и го одржа првиот тренинг, како подготовка за Европското првенство (ЕП) кое стартува утревечер. Избраниците на Раул Гонзалез тренираа во полна пареа во „Дом Спортова“, салата која ќе служи за ...

ФОТО: Ракометарите пристигнаа во Загреб – вечерва тренираа во „Дом Спортова“

Sport M - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентавија денеска пристигна во Загреб, кае што ќе настапи на Европското првенство, Хрватска 2018. Тие попладневно тренираа во спортската сала „Дом Спортова“ која служи за тренинг на сите репрезентации кои учествуваат на ...

Ракометарите го почувствуваа Загреб: Првиот тренинг во „Домот на спортовите“

Екипа - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија пристигна во Загреб и денеска го одржа првиот тренинг во хрватската престолнина. Селекторот Раул Гонзалес и ракометарите ја почувствуваа атмосферата, а тренираа во „Домот на спортовите“.

Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме

Курир - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација која од утринава е во Загреб, попладнево го одработи првиот тренинг. Предводени од селекторот Раул Гонзалес „црвено-жолтите„ тренираа во салата „Дом Спортова“,која служи за тренинг на репрезентациите учеснички ...

Прв тренинг во Загреб - Македонија ситно брои до дуелот со Словенија

SportMedia - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го заврши првиот тренинг во Загреб пред стартниот дуел на ЕП во Хрватска, против Словенците. Вечерва се тренираше во „Домот на спортови“ во Загреб, а утре ќе го имаме официјалниот тренинг во загрепска Арена, ...

ВИДЕО: Со воз до медал: Интересна најава на Словенците пред почетокот на ЕП

Спортклуб - 11.01.2018

Интересно видео пласираа Словенците пред почетокот на ЕП во Хрватска, кое започнува официјално од утре. Словенија ќе партиципира во групата Ц каде е уште и Македонија, заедно со Црна Гора и Словенија, а Словенците важат за еден од потенцијалните ...

Ракометарите го одржаа првиот тренинг во Загреб

МКД - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска пристигна во Загреб и го одржа првиот тренинг во пресрет на почетокот на Европското првенство. Ракометната експедиција на Македонија од денеска е во Загреб, избраниците на Раул Гонзалез ја почнаа ...

Фалангата го оддржа првиот тренинг во Загреб (ФОТО)

Спортски - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација, го оддржа првиот тренинг во Загреб пред стартот на европскиот шампионт. Вечерва избраниците на Раул Гонзалес тренираа во „Домот на спортови“, додека веќе утре ќе го имаат и официјалниот тренинг во Загребска ...

Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме

Сител - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација која од утринава е во Загреб, попладнево го одработеа и првиот тренинг. Предводени од селекторот Раул Гонзалес „црвено-жолтите„ тренираа во салата „Дом Спортова“,која служи за тренинг на репрезентациите ...

ЕП ракомет 2018: Македонија пристигна во Загреб (ФОТО)

Курир - 11.01.2018

Македонија предводена од селекторот Раул Гонзалес во текот на денешниот ден ќе тренира во хрватската престолнина, а веќе в сабота ја очекува првиот дуел со Словенија. Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги ...

Раул Гонзалес: Најважно е како ќе го одиграме првиот меч против Словенија, од тоа зависи понатамошниот тек на ...

Слободен Печат - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб, каде в сабота против Словенија ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. – Ова е големо натпреварување. Сите сакаат да бидат овде.

ЕП 2018: Македонија пристигна во Загреб

Стандард - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на Европското првенство кое почнува утре. Македонија предводена од селекторот Раул Гонзалес во текот на денешниот ден ќе тренира во ...

Ракометарите на Македонија пристигна во Загреб

Sport M - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на Европското првенство кое почнува утре. Македонија предводена од селекторот Раул Гонзалес во текот на денешниот ден ќе тренира во ...

Гонзалез: Прва цел е да играме како голем тим

Сител - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб,каде во сабота ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. Новитет во информирањето од првенството е отвореното студио кое го има телевизиската продукција на Европската ракометна ...

Гонзалез: Прва цел е да играме како голем тим

Курир - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб, каде в сабота ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. Новитет во информирањето од Првенството е отвореното студио кое го има телевизиската продукција на Европската ракометна ...

Гонзалез: Прва цел е да играме како голем тим ВИДЕО

+инфо - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб, каде в сабота ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб, каде в сабота ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат.

Можно ли е чудо на Европското првенство во ракомет со селекторот Гонзалес?

МКД - 11.01.2018

Кога елитните ракометни собири ни се во близина, речиси секогаш постигнуваме добри резултати. СП 2009 во Хрватска беше наше лансирање меѓу првите 11 на светот, а петтото место од ЕП 2012 во Србија сѐ уште е нашето најголемо достигнување.

Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме

Локално - 11.01.2018

– Македонската ракометна репрезентација која од утринава е во Загреб, попладнево го одработи првиот тренинг. Предводени од селекторот Раул Гонзалес „црвено-жолтите„ тренираа во салата „Дом Спортова“,која служи за тренинг на репрезентациите учеснички ...

Ракометарите пристигнаа во Загреб – вечерва тренираа во „Дом Спортова“

Република - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентавија денеска пристигна во Загреб, кае што ќе настапи на Европското првенство, Хрватска 2018. Тие попладневно тренираа во спортската сала „Дом Спортова“ која служи за тренинг на сите репрезентации кои учествуваат на ...

ЕП ракомет 2018: Македонија пристигна во Загреб

Локално - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на Европското првенство кое почнува утре. Македонија предводена од селекторот Раул Гонзалес во текот на денешниот ден ќе тренира во ...

Македонија пристигна во Загреб...

Н.Македонија - 11.01.2018

Македонија пристигна во Загреб Македонската ракометна репрезентација претпладнево пристигна во Загреб каде ќе ги игра натпреварите од Ц-групата на Европското првенство кое почнува утре. Македонија предводена од селекторот Раул Гонзалес во текот на ...

Словенија успешна во последната „генералка“ пред Европското првенство

Канал5 - 10.01.2018

Првиот противник на Македонија на Европското првенство во ракомет селекцијата на Словенија успешно ја заврши и последната контрола пред шампионатот. Во вториот контролен дуел против Србија словенечките ракометари постигнаа убедлива победа со 33:25.

Словенија успешна во последната „генералка“ пред Европското првенство

ТВ21 - 10.01.2018

Првиот противник на Македонија на Европското првенство во ракомет селекцијата на Словенија успешно ја заврши и последната контрола пред шампионатот. Во вториот контролен дуел против Србија словенечките ракометари постигнаа убедлива победа со 33:25.

ЕП ракомет 2018: Германците се плашат од балканските навивачи

Канал5 - 10.01.2018

Голманот на Германија Андреас Волф изјави дека балканските репрезентации ќе имаат голема поддршка од трибините и дека навивачите на Словенија, Македонија и на Црна Гора може да им направат проблеми. - Во група сме со три репрезентации од Балканот.

Со срце за Македонија и нов голем успех (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 10.01.2018

Ракометарите коишто се дел од репрезентацијата на Македонија го одржаа последниот тренинг во Скопје. Веќе утре ќе тренираат во Загреб така што полека почнуваат да се подготвуваат за она што ќе претстои во првиот круг в сабота, в понеделник и в среда.

Словенија ја чека на „пресметка“ Македонија во сабота

+инфо - 10.01.2018

Првиот натпревар на шампионатот во Хрватска, Словенија го игра против Македонија на 13. јануари (сабота). Првиот противник на Македонија на Европското првенство во ракомет селекцијата на Словенија успешно ја заврши и последната контрола пред ...

Борко: Со Словенија шансите се 50/50, Германија е меѓу фаворитите, а Црна Гора....

SportMedia - 10.01.2018

Како се доближува денот до почетокот на Европското првенство во Хрватска, така расте и еуфоријата кај македонските навивачи. Што се однесува до главните актери во Хрватска, ракометарите се смирени и рутински ги одработуваат тренинзите до ...

ЕП ракомет 2018: Германците се плашат од балканските навивачи

Курир - 10.01.2018

Германија ќе настапува во Ц-групата во Загреб, а својот прв дуел ќе го има на 13 јануари против Црна Гора (почеток 17:15 часот). Голманот на Германија Андреас Волф изјави дека балканските репрезентации ќе имаат голема поддршка од трибините и дека ...

Раул: Нека навивачите во Загреб бидат наш осми играч!

Gol.mk - 10.01.2018

Репрезентацијата на Македонија го одржа последниот тренинг во СЦ „Борис Трајковски“ и подготвена заминува на Европското пренство (ЕП) во Хрватска. Стратегот Раул Гонзалез е задоволен од сработеното и пред заминувањето за Загреб испрати порака до ...

Словенците фаќаат залет пред ЕП, по втор пат ја совладаа Србија

Спортклуб - 10.01.2018

Репрезентацијата на Словенија дојде до втората победа против Србија во рамките на подготовките за Европското првенство откако славеше со 33:25 на домашен терен. Со цел да се зачува свежината во пресрет на големото натпреварување, двете репрезентации ...

Словенија со фуриозно второ полувреме против Србија

24 Ракомет - 10.01.2018

И на втората контрола меѓу селекциите на Словенија и на Србија победата им припадна на првите противници на Македонија на Европското првенство во Хрватска. Словенците славеа со 33:25 откако во првото полувреме беше одиграно и денеска неизвесно.

ЕП ракомет 2018: Германците се плашат од балканските навивачи

Република - 10.01.2018

Голманот на Германија Андреас Волф изјави дека балканските репрезентации ќе имаат голема поддршка од трибините и дека навивачите на Словенија, Македонија и на Црна Гора може да им направат проблеми. – Во група сме со три репрезентации од Балканот.

Словенија е ослабена, но и понатаму е многу силна...

Н.Македонија - 10.01.2018

Од составот на бронзената селекција од СП на ова ЕП нема да играат Доленец, Хенингман, Габер и Кавтичник (капитен), но Словенија ги има голманите Скок и Лесјак, брзите крила Маргуч, Јанц и Цингесар, бековите Зарабец, Мачковшек и Млакар, како и ...

Словенија поуспешна од Србија

Канал5 - 09.01.2018

Ракометарите на Словенија првиот противник на Македонија на Европското првенство во Хрватска вечерва во контролен натпревар одигран во Морска Собота ја победија Србија со 36:32 (15:15). По изедначениот прв дел со две серии од по 4:0 Словенците, ...

Словенците како и Македонија – пред ЕП подобри од Србија

Спортклуб - 09.01.2018

Селекцијата на Словенија, нашиот прв противник на Европското Првенство во Хрватска славеше победа над Србија со резултат од 36-32. Словенците на тој начин стигнаа до втората победа во подготовките, по онаа на Иран од пред неколку дена со резултат од ...

Словенија ја реши Србија за едно полувреме

24 Ракомет - 09.01.2018

Репрезентациите на Словенија и на Србија ја одиграа првата од двете контроли, а победа забележаа Словенците кои се радуваа на триумф со 36:32. После интересното прво полувреме во кое резултатот беше нерешен, 15:15 во вториот дел од средбата ...

Словенците со победа над Србија

SportMedia - 09.01.2018

Словенија потврди дека и без повредените ракометари ќе биде доста незгоден противник на Европското првенство. Избраниците на Веселин Вујовиќ ја совладаа Србија со 36-32 во Морска Собота, во првата од двете контроли со оваа селекција.

Најмалку 2.000 навивачи ќе ја бодрат Македонија на првиот меч против Словенија!

Gol.mk - 09.01.2018

Репрезентацијата на Македонија се очекува да има голема поддршка на Европското првенство (ЕП) во Хрватска, а веќе е најавена и првата бројка за мечот со Словенија. Првиот човек на РФМ, Живко Мукаетов, посочи дека очекува најмалку 2.000 навивачи да ...

Завршни подготовки на ракометарите пред ЕП во Хрватска

Алфа - 09.01.2018

Нашите најдобри ракометари ги одработуваат завршните тренинзи пред настапот на Европското првенство кое в петок почнува во Хрватска. Репрезентативците за хрватската престолнина заминуваат в четврток, а како што најави селекторот Раул Гонзалес ...

Словенците на ЕП ќе патуваат сосе навивачите - со воз! (ВИДЕО)

Sport 1 - 09.01.2018

Првиот противник на Македонија на Европското ракометно првенство во Хрватска, Словенија на континенталниот шампионат во Загреб ќе дојде со – воз. И тоа комплетната селекција, сосе новинарите, па и навивачите од Љубљана ќе пристигнат во хрватската ...

Од Загреб се тргнува и кон Токио...

Н.Македонија - 09.01.2018

Ракометот веќе со години е меѓу најпопуларните спортови во Македонија, најдобрите се секогаш во врвот или на самиот врв при изборите на најдобрите спортисти во една година. Успесите се нижат, па така беше и во минатата година, па ракометот, така ...