TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сем Вакнин: Што произлегува од Извештајот на ЕК за Македонија?

Нова ТВ - 15.11.2015

Автор: Сем Вакнин Европската унија објави уште еден Извештај за напредокот. Уште една година, уште еден извештај, седми по ред, пропратен со типичните лажни ветувања за старт на преговорите за членство и со бирократски речник кој е вообичаен за ЕУ.

Нема независно судство со цел живот должни судии

Р.С.Европа - 14.11.2015

Секоја година Европската комисија забележува дека судскиот систем во Македонија сè помалку напредува, а годинава и дека назадува. Опозициските „бомби“ го открија начинот на назначување судии.

Горчливиот вкус на бриселскиот морков

Орбис - 14.11.2015

„Тоа е целосно фиктивна категорија“… „Условена препорака не значи ништо во практика“… „Има или нема препорака, прашање е сега“… „Ни риба, ни девојка“… „Условена – е само второ име за замрзната препорака“… Вакви се оценките на аналитичарите, по ...

Дискусија со граѓанските организации во СЕП за Извештајот на ЕК

Утрински - 13.11.2015

Во Секретаријатот за европски прашања денеска се одржа дискусија со претставници на граѓанските организации за Стратегијата за проширување од страна на Европската комисија и Извештајот за напредокот на Република Македонија, кои беа објавени ...

Бесими дискутираше за Извештајот со граѓанските организации

Точка - 13.11.2015

По повод објавувањето на Стратегијата за проширување од страна на Европската комисија и Извештајот за напредокот на Македонија, во петок во Секретаријатот за европски прашања се одржа дискусија со претставници на граѓанските организации на тема: ...

Бесими дискутираше за Извештајот со граѓанските организации

Денар - 13.11.2015

По повод објавувањето на Стратегијата за проширување од страна на Европската комисија и Извештајот за напредокот на Македонија, денеска во Секретаријатот за европски прашања се одржа дискусија со претставници на граѓанските организации на тема: ...

Бесими дискутираше за Извештајот со граѓанските организации

Макфакс - 13.11.2015

По повод објавувањето на Стратегијата за проширување од страна на Европската комисија и Извештајот за напредокот на Македонија, во петок во Секретаријатот за европски прашања се одржа дискусија со претставници на граѓанските организации на тема: ...

Дискусија со граѓанските организации во СЕП за Извештајот на ЕК

Lider - 13.11.2015

Во Секретаријатот за европски прашања денеска се одржа дискусија со претставници на граѓанските организации за Стратегијата за проширување од страна на Европската комисија и Извештајот за напредокот на Република Македонија, кои беа објавени ...

Македонија ги пушта нозете преку чергата

Р.С.Европа - 12.11.2015

Во извештајот на ЕК се наведува дека има широк спектар на политички инструменти преку кои владата засилено влијае врз конкурентноста во економијата. Големи забелешки има и за трошењето на јавните пари.

МИРЧЕВ: Извештајот е позитивен затоа што ја има препораката

Телеграф - 12.11.2015

Извештајот и препораката, како што се формулирани, ми е страв дека значително ќе го намалат степенот на ентузијазам на граѓаните за влез во Унијата, а тоа не е добро за сиот процес на придружување, оценува професорот Повторената препорака е доказ ...

Мирчев: Македонија доби позитивен извештај од Европската Комисија

Press24 - 12.11.2015

Препораката од Европската Комисија, која Македонија ја добива по седми пат, е доказ дека реформите во голема мера се исполнети, а тоа што постои услов е заслуга на СДСМ со нивното однесувањето за време на политичката криза, пренесува Телеграф .

Мирчев: Добивме препорака, затоа извештајот е позитивен

Република - 12.11.2015

Повторената препорака е доказ дека реформите во голема мера се исполнети, а тоа што овој пат е условена, е заслуга на СДСМ со однесувањето за време на политичката криза во која се најде земјата.

Гарет, Алтхаузер, Орав, Бејли ги нема во извештајот за притисок врз судството

Дневник - 12.11.2015

Влијанието и притисокот на амбасадорите на САД, Велика Британија, на Германија или на самата ЕУ преку изјавите на Џес Бејли, Чарлс Гарет, Kристина Алтхаузер да се формира специјалното обвинителство со сомнителна уставна основа и форсирањето токму ...

ЛП: ИЗвештајот на ЕК е реален

Телма - 11.11.2015

Либералната партија смета дека Извештајот на ЕК е реален и ги идентификува виталните моменти во државата, а повторувањето на препораката значи дека Македонија има шанса, надминувајќи ја кризата, да го забрза процесот на започнување на преговорите.

ЛП: Партиите да го читаат Извештајот и препораките а не да се препукуваат

Нова ТВ - 11.11.2015

Либералната партија смета дека Извештајот е реален и недвосмислено ги идентификува бројните и витални моменти во временскиот период од последните избори до денес, кои кулминираа со кризата и Договорот од Пржино 1 и 2.

Бесими: Беше очекувано да добиеме Извештај со услов

Нова ТВ - 11.11.2015

Вицепремиерот за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска во брифингот со новинарите, а последнично и во изјавата информираше дека Секретаријатот за европски прашања (СЕП) веќе ја има направено првичната анализа на Извештајот за напредокот на ...

Условена - е второ име за замрзната препорака!

Deutsche Welle - 11.11.2015

Прашање е, дали фактички замрзнатата, а наречена условена препорака, ќе биде мотиватор за реформи или уште повеќе ќе го одложи решавањето на кризата, велат дел од аналитичарите „Тоа е целосно фиктивна категорија“...

Извештај за назадувањето на Македонија

Deutsche Welle - 11.11.2015

Наместо напредок, ЕК со години во извештајот за Македонија бележи статус-кво или, како што е случајот годинава, и назадување. Статистиката на ЕУ покажува поинаква слика од официјалната. Од година в година Извештајот за напредокот на Македонија, кој ...

Експерти: одамна заслуживме ваков Извештај

Deutsche Welle - 11.11.2015

Експертите и бизнисмените загрижени, власта задоволна. И во економскиот дел, извештајот од Брисел се чита и оценува различно. Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија не ги изненадува познавачите на состојбите, посебно оние што ...

Бесими: Важно е Македонија да работи на имплементација на реформите

24 Вести - 11.11.2015

Очекувана беше условената препорака од извештајот на ЕК, вели вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими. Повикувајќи се на политичката криза Бесими вели дека извештајот укажува на тоа дека институциите треба сериозно да пристапат кон решавање ...

ЛП: Извештајот е патоказ за програмските определби за изборите 2016

Утрински - 11.11.2015

Либералната партија смета дека Извештајот на ЕК е реален и ги идентификува виталните моменти во државата, а повторувањето на препораката значи дека Македонија има шанса, надминувајќи ја кризата, да го забрза процесот на започнување на преговорите.

Бесими: Извештајот на ЕК на некој начин е објективен

Вест - 11.11.2015

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими се оградува од каков било коментар на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во кој е ставено дека владини функционери се вмешани во прислушувањето.

Бесими: Извештајот бара сериозен пристап. Институциите да си ја завршат работата

Капитал - 11.11.2015

Вицепремиерот Фатмир Бесими без да даде оценка за Извештајот, потенцирајќи дека никогаш до сега овој документ не го оценувал, рече дека Извештајот за напредокот на земјата бара сериозен пристап и побара институциите да си ја завршат работата.

Аналитичари: Условената препорака последна шанса за европската перспектива

Алсат-М - 11.11.2015

Вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими, оценува дека сите критики во извештајот за прогресот треба соодветно да се надминат, вклучувајќи ги и оние з аистражување на индикациите за можно вклучување на државни функционери во корупциски афери.

Експерти за економскиот аспект од извештајот на ЕК

Алсат-М - 11.11.2015

Извештајот на Европската Комисија во делот на економијата има позитивни оценки, но и крупни забелешки кои мора веднаш да се отстранат. За економистите, забелешките не се нови. Огромниот буџетскиот дефицит и јавен долг е нешто за што и тие подолго ...

Предупредување до владини функционери вклучени во прислушувањето

Р.С.Европа - 11.11.2015

Важно е дека во извештајот се споменува препорака и дека ни претстои работа за спроведување на договорот од Пржино и итните реформски приоритети, вели вицепремиерот Фатмир Бесими. Вицепремиерот Фатмир Бесими се оградува од какво било коментирање на ...

Бесими: Условената препорака значи уште повеќе работа и фокус на реформите

Утрински - 11.11.2015

Важно е што препораката за почнување на преговорите е содржана во годинашниот извештај на ЕК за Македонија. Нејзината условеост значи уште повеќе работа и фокус на реформите, оцени вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими на ...

Македонското „свидетелство“ од Брисел со најслаби оценки во регионот

Призма - 11.11.2015

Македонија добила најслаби оценки од Брисел за напредокот во изминатите дванаесет месеци во споредба со Албанија, Босна и Херцеговина, Косово Црна Гора во делот за борба против корупција, борба против криминал, судство и слобода на изразување.

Извештај за назадувањето на Македонија

Р.С.Европа - 11.11.2015

Најкритички извештај досега, извештај за назадувањето, пишуван на најнедипломатски начин, ова се дел од коментарите на упатените за извештајот на ЕК за Македонија. Ова е најкритичкиот извештај на ЕУ во последните седум години откако Македонија ја ...

Либерална партија: Читање и спроведување на (пре)пораките, наместо дневнопартиски препукувања

МКД - 11.11.2015

Либералната партија смета дека Извештајот на Европската комисија е реален и недвосмислено ги идентификува многубројните витални моменти во периодот од последните избори до денес, кои кулминираа со познатата криза и Договорот од Пржино 1 и 2.

ЛП: Извештајот е патоказ за програмските определби за изборите во 2016

А1 On - 11.11.2015

„Либералната партија смета дека Извештајот е реален и недвосмислено ги идентификува бројните и витални моменти во временскиот период од последните избори до денес, кои кулминираа со познатата криза и Договорот од Пржино 1 и 2.

НДП: Македонија доби извештај на регрес, а не на прогрес

+инфо - 11.11.2015

Национална демократска преродба (НДП) смета дека последниот извештај за прогресот на Македонија е најнегативниот извештај што и е доделен досега на земјата. „Овој извештај слободно може да се третира како извештај на регрес, а не на прогрес, и тоа ...

ЛП: Извештајот е реален

+инфо - 11.11.2015

Либералната партија смета дека Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е реален и недвосмислено ги идентификува бројните и витални моменти во временскиот период од последните избори до денес, кои кулминираа со кризата.

НДП: Македонија го доби извештајот на регрес, а не на прогрес

А1 On - 11.11.2015

„Национална Демократска Преродба изјавува дека последниот извештај за прогресот на Македонија е најнегативниот извештај што и е доделено досега на земјата. Овој извештај слободно може да се третира како извештај на регрес, а не на прогрес, и тоа во ...

Маричиќ: Oва е најкритичниот извештај на ЕК во последните седум години.

+инфо - 11.11.2015

Oва е најкритичниот извештај на ЕК во последните седум години. Препораката е условена и суспендирана, Вистинска препорака ќе се даде дури идната година по изборите. Таа препорака ќе биде условен од спроведувањето на договорот од Пржино, извештајот ...

ЦИВИЛ: Пораз за Македонија

А1 On - 11.11.2015

Долгогодишната ерозија на демократијата, отсуството на владеење на правото, континуираното кршење на човековите права и слободи, медиумската контрола и структурното насилство, придонесоа кон постојан пад и на оценките во годишните извештаи на ...

Хан со видео порака ден по Извештајот на ЕК: Македонија нема време за чекање

Алфа - 11.11.2015

Странските инвестиции и растот на вработеноста се најдоа во фокусот на економскиот напредок кој го нотираше Европската Комисија. Извештајот бележи дека земјава е подоготвена за развој на пазарната економија.

(ВИДЕО) Власта е најодговорна за лошиот извештај за Македонија

А1 On - 11.11.2015

Дали вчера воопшто добивме препорака од Европската комисија? Всушност ЕУ ќе испорача препорака кога ќе види дека се применува договорот од Пжино, извештајот на Прибе и реформските приоритети.

ПРОФ. Д-Р ГОРДАНА БУЖАРОВСКА: Имаме „независни“ судски тела – ништо не зависи од нив

Академик - 11.11.2015

„Од Извештајот произлегува дека јасно ни велат: „Престанете да носите нови закони“ . Подготвеноста за европската агенда, не значи само да се штиклира кои се закони ги имаме донесено. Законите немаме време да ги прочитаме, ниту пак ги читаат тие што ...

Бесими: Условената препорака значи уште повеќе работа и фокус на реформите

Сител - 11.11.2015

Важно е што препораката за почнување на преговорите е содржана во годинашниот извештај на ЕК за Македонија. Нејзината условеост значи уште повеќе работа и фокус на реформите, оцени вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими на ...

Бесими: Условената препорака е поттик за исполнување на политичкиот договор и реформите

Точка - 11.11.2015

Условената препорака значи повеќе работа и фокус кон целите во поглед на евроинтеграциите, порача во средата вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, осврнувајќи се на Извештајот за напредокот кој во вторникот беше објавен од страна на ...

Експертите за извештајот: Нотирани успешните реформи во повеќе сектори, добра вест е задржувањето на препораката

Сител - 11.11.2015

Седмата последователна препорака од Европската комисија за почеток на преговорите без оглед на тоа што е условена е добар сигнал за континуитетот во реформите и исполнувањето на обврските за членство во Европската Унија, смета професорката Тања ...

Груевски: Најдобра оценка за извештајот ќе даде народот на наредните избори

Канал5 - 11.11.2015

Економијата, трговијата, земјоделието, јавното здравје, транспортот се областите во кои се нотира напредување на Македонија во овогодинешниот извештајот на Европската комисија. Економијата очекува доби добри оценки имајќи предвид дека оваа е област ...

DW: Условена – е второ име за замрзната препорака!

Локално - 11.11.2015

Прашање е, дали фактички замрзнатата, а наречена условена препорака, ќе биде мотиватор за реформи или уште повеќе ќе го одложи решавањето на кризата, велат дел од аналитичарите за Дојче Веле „Тоа е целосно фиктивна категорија“… „Условена препорака ...

Бесими: ЕУ и натаму е подготвена да препорача почеток на преговорите

Дневник - 11.11.2015

- Важно е што препораката за почнување на преговорите е содржана во годинашниот извештај на ЕK за Македонија. Нејзината условност значи уште повеќе работа и фокус на реформите - оцени вицепремиерот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, на ...

Бесими: Условената препорака значи уште повеќе работа и реформи

Репортер - 11.11.2015

Важно е што препораката за почнување на преговорите е содржана во годинашниот извештај на ЕК за Македонија. Нејзината условеност значи уште повеќе работа и фокус на реформите, оцени вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими на ...

ЛП: Македонија има шанса да го забрза процесотна преговорите

Репортер - 11.11.2015

Либералната партија смета дека Извештајот е реален и недвосмислено ги идентификува бројните и витални моменти во временскиот период од последните избори до денес, кои кулминираа со познатата криза и Договорот од Пржино 1 и 2.

НДП: Македонија го доби извештајот на регрес, а не на прогрес

Репортер - 11.11.2015

„Национална Демократска Преродба изјавува дека последниот извештај за прогресот на Македонија е најнегативниот извештај што и е доделено досега на земјата. Овој извештај слободно може да се третира како извештај на регрес, а не на прогрес, и тоа во ...

DW: Условена е второ име за замрзната препорака!

Репортер - 11.11.2015

Прашање е, дали фактички замрзнатата, а наречена условена препорака, ќе биде мотиватор за реформи или уште повеќе ќе го одложи решавањето на кризата, велат дел од аналитичарите „Тоа е целосно фиктивна категорија“… „Условена препорака не значи ништо ...

Економијата, трговијата, земјоделието, јавното здравје, транспортот се областите во кои се нотира напредување на ...

Денешен - 11.11.2015

Економијата, трговијата, земјоделието, јавното здравје, транспортот се областите во кои се нотира напредување на Македонија во овогодинешниот извештајот на Европската комисија. Економијата очекувано доби добри оценки имајќи предвид дека оваа е ...

ЦИВИЛ: Пораз за Македонија

Репортер - 11.11.2015

Долгогодишната ерозија на демократијата, отсуството на владеење на правото, континуираното кршење на човековите права и слободи, медиумската контрола и структурното насилство, придонесоа кон постојан пад и на оценките во годишните извештаи на ...

(ВИДЕО) Власта е најодговорна за лошиот извештај за Македонија

Репортер - 11.11.2015

Дали вчера воопшто добивме препорака од Европската комисија? Всушност ЕУ ќе испорача препорака кога ќе види дека се применува договорот од Пжино, извештајот на Прибе и реформските приоритети.

Бесими: Условената препорака е поттик за исполнување на политичкиот договор и реформите

Макфакс - 11.11.2015

Условената препорака значи повеќе работа и фокус кон целите во поглед на евроинтеграциите, порача во средата вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, осврнувајќи се на Извештајот за напредокот кој во вторникот беше објавен од страна на ...

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски: Европскиот извештај за напредокот на Македонија

Репортер - 11.11.2015

Македонската Алијанса го поздравува опстојувањето на Татковината на стратешкиот колосек, кое е верификувано и констатирано и со последниот Извештај на Европската Комисија. Без разлика што е условена, фактот што Македонија добива седма по ред ...

Што значат поглавјата 23 и 24 за Mакедонците

Вечер Прес - 11.11.2015

Исклучително е важно што и оваа година имаме препорака, односно постои подготвеност кај ЕУ да предложи отворање на преговорите со Македонија. Исто така е важно Македонија во однос на содржината на Извештајот да работи на имплементација на реформите, ...

Бесими: Условената препорака значи уште повеќе работа и фокус на реформите

Lider - 11.11.2015

Важно е што препораката за почнување на преговорите е содржана во годинашниот извештај на ЕК за Македонија. Нејзината условеост значи уште повеќе работа и фокус на реформите, оцени вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими на ...

ЕК: Неопходно е исполнување на итните реформски приоритети

Телма - 10.11.2015

Република Македонија ја доби седмата последователна препорака од Европската комисија за отворање на преговорите за членство во Европската унија, но под услов целосно спроведување на договорот од јули/јуни и да се почне со реформи по препораките на ...

СДСМ: Извештајот на ЕК е кристално јасен

Телма - 10.11.2015

СДСМ вели дека извештајот е напишан на кристално јасен јазик, без дипломатски ...

ДУИ го поздрави Извештајот на ЕК

Телма - 10.11.2015

Демократската унија за интеграција го поздравува Пакетот за проширување на Европската комисија за 2015 година. Како што се наведува во Стратегијата за проширување на Европската унија, овој процес претставува пред сè инвестиција за мирот, ...

Едвај преодна оценка за Македонија

Телма - 10.11.2015

Со конкретни оценки за остварувањата на реформите во клучните области, владеење на правото, слобода на изразување, судски реформи, борба со организиран криминал, Македонија доби едвај преодна оценка, а во некои од приоритетните области бележи ...

Препораката хибернира, меѓупартиската реторика кулминира

Deutsche Welle - 10.11.2015

Политичките опоненти со меѓусебни обвинувања и различни рецензии го дочекаа Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Македонија. На пролет, во Извештај за напредокот, Европската комисија ќе реши дали ќе ја повтори препораката на Македонија ...

ДУИ: Извештајот на ЕК е објективен

Нова ТВ - 10.11.2015

Демократската унија за интеграција го поздравува извештајот за напредокот на Македонија во 2015 година, како многу важен документ во процесот на интеграција, воспоставувањето на демократските вредности и напредокот на земјата.

Денес пристигнува извештајот на Европската комисија

Нова ТВ - 10.11.2015

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан денеска пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент во 9 часот ќе го презентира извештајот за напредокот на земјите од Балканот и Турција.

Извештај на ЕК: Назначувањето судии и пресудиrte се со политичко договарањe

Нова ТВ - 10.11.2015

Материјалите од прислушувањето, како што се наведува во Извештајот, само ги продлабочиле сомневањата во однос на политичката вмешаност и во назначувањето на судиите и во донесувањето на пресуди.

Сите погледи свртени кон Брисел: Се чека Извештајот на ЕК!

Deutsche Welle - 10.11.2015

Во „5 до 12“ пред објавувањето на Извештајот на Европската Комисија, македонскиот парламент пред полноќ со мнозинство гласови ги усвои сите договорени „пржински закони“ Во пресрет на објавувањето на извештајот на Европската Комисија за напредокот на ...

Извештај на ЕК: Никаков напредок во борбата против корупцијата

Нова ТВ - 10.11.2015

Со предупредување дека ситуацијата назадува во делот на владеењето на правото, Извештајот за напредокот на Македонија 2015 забележува дека успесите од реформите направени во последната деценија, се нарушени од реално и потенцијално вмешување во ...

Остри критики и условена препорака

Deutsche Welle - 10.11.2015

Македонија ја задржа препораката за почеток на преговорите за влез во ЕУ во Извештајот за напредокот кој беше објавен денеска. Извештајот содржи остри критики за состојбите во земјата. Нова препорака за почеток на преговорите за влез во ЕУ, но ...

Највисоки оцени од ЕУ за никого, најмногу критики за Турција

Deutsche Welle - 10.11.2015

Комисијата на ЕУ ги објави со едномесечно задоцнување извештаите за напредокот во евроинтеграцијата на земјите од Балканот. Тие содржат повеќе критики и само по некоја пофалба. Примерни во напредокот нема.

ЕК: Македонија е во најдлабока криза по 2001-ва година, корумпирана и политизирана

24 Вести - 10.11.2015

Земјата се наоѓа во најдлабоката политичка криза од 2001 година, констатира Европската комисија во првата реченица од Извештајот посветена на политичките критериуми. Политичката култура на поделби, недостатокот на компромис и дијалог, оценува ...

Европската комисија треба да ги објави извештаите за напредокот на земјитe во процесот на евроинтеграциите

24 Вести - 10.11.2015

Европската комисија денеска треба да ги објави извештаите за напредокот на земјитe во процесот на евроинтеграциите. Во годинашните извештаи за напредок, земјите кандидатки за членство во европската унија ќе добиваат оценки од еден до пет.

ЕК: Турција бележи влошување во делот на основните права и владеењето на законот

24 Вести - 10.11.2015

Европската комисија денеска нотираше дека Турција во последната година бележи отстапувања во однос на прашањето на почитувањето на основните права и владеењето на законот. Оценката е регистрирана во годишниот извештај на комисијата за напредокот на ...

ЕК: Условена препорака и низа забелешки за политичките критериуми

24 Вести - 10.11.2015

Седмата по ред препорака за старт на преговори е условена од целосно применување на договореното од Пржино. Европскиот извештај за напредокот на земјава нотира проблеми во поглед на политичкиот дијалог и политичката култура, мала политичка ...

Спорот за името мора да биде разрешен ургентно (Извештај на ЕК)

Вест - 10.11.2015

Во објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување, и игра активна улога во регионалната соработка.

ЕК: Неопходно е исполнување на „ургентните реформски приоритети“

Утрински - 10.11.2015

Република Македонија ја доби седмата последователна препорака од Европската комисија за отворање на преговорите за членство во Европската унија, но под услов целосно спроведување на договорот од јули/јуни и да се почне со реформи по препораките на ...

Политика во судовите, неубедлива борба со корупцијата во судството, ограничено право на јавни собири (Извештај на ЕК)

Вест - 10.11.2015

Значителен дел од извештајот на ЕК за Македонија е посветен на таканареченот Поглавје 23, кое се однесува на владеењето на правото и основните човекови права. Во овој дел од извештајот се потенцира дека Македонија има одредено ниво на подготвеност и ...

Извештај на ЕК: Судство и човекови права

Утрински - 10.11.2015

Значителен дел од извештајот на ЕК за Македонија е посветен на таканареченот Поглавје 23, кое се однесува на владеењето на правото и основните човекови права. Во овој дел од извештајот се потенцира дека Македонија има одредено ниво на подготвеност и ...

Македонија е умерено подготвена за ЕУ- критериумите за безбедност (Извештај на ЕК)

Вест - 10.11.2015

Делот од извештајот на ЕК за Македонија посветен на поглавјето 24 се однесува на правдата, слободата и безбедноста, а во голема мерка и на тековната бегалска криза. Во извештајот се забележува дека Македонија е умерено подготвена за исполнување на ...

ЕК: Албанија има стабилен напредок во примената на реформите

Утрински - 10.11.2015

Албанија бележи стабилен напредок во примената на реформите, се посочува во годишниот Извештај на Европската комисија за напредокот на земјата на нејзиниот пат кон членство во ЕУ. За да почне преговори за приклучување кон Унијата Тирана треба да ја ...

ЕК: БиХ повторно се врати на патот на реформите

Утрински - 10.11.2015

Европската комисија усвои денеска извештај за напредокот на Босна и Херцеговина за 2015 година, во кој констатира дека земјата повторно се вратила на реформскиот пат и почнала да ги решава приоритетите на патот кон пристапување во Европската унија, ...

ЕК: Црногорските партии да го обноват политичкиот дијалог во Парламентот

Утрински - 10.11.2015

Во годинешниот Извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Црна Гора се препорачува партиите да воспостават конструктивен дијалог во Парламентот, како и претстојните избори да мора да се одржат во согласност со новото изборно законодавство.

ЕК: Спорот за името мора да биде разрешен ургентно

Утрински - 10.11.2015

Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување, и игра активна улога во регионалната ...

Извештаи во Брисел: Регионот оди напред

Утрински - 10.11.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во Брисел оцени дека Србија минатата година направила крупни чекори кон приближувањето кон Европската унија и оти е близу до отворањето на првите преговарачки поглавја.

Каде се другите земји од Балканот на патот кон ЕУ?

Р.С.Европа - 10.11.2015

Европската комисија денеска освен за Македонија ги презентираше и извештаите за напредокот на останатите земји од Западен Балкан и Турција. Косово продолжува со напредокот на патот кон Европската унија, ги почитува клучните меѓународни ангажмани, но ...

Протестите, човековите права, загадениот воздух во Извештајот на ЕК

Радио МОФ - 10.11.2015

Условена препорака за почеток на преговорите со ЕУ доби Македонија со извештајот за напредокот од Европската комисија објавен денеска. Прислушувањето и сериозната политичка криза во земјава, слободата на медиумите, кршењето на човековите права, ...

Реакции за извештајот од ЕК

Алсат-М - 10.11.2015

Сите се задоволни што е спасена препораката, и меѓусебно се обвинуваат за тоа кој е виновен за условувањето на препораката за старт на преговори. Политичките парти го поздравија извештајот на Европската комисија и на свој начин ги коментираа ...

Лоши оценки за Македонија од Брисел, за препораката ќе се одлучува по изборите

Призма - 10.11.2015

Македонија назадува во областа на судството и делот на слободата на изразување, а нема напредок во областа на борбата против корупција, функционирањето на пазарна економија, регионалната политика и координација на структурните инструменти, покажува ...

Препораката важи само до избори, преседан во прогрес-извештајот за Македонија

Вест - 10.11.2015

Македонија доби условена препорака од Европската комисија. Комисијата и оваа година ја продолжува препораката за почеток на преговори за влез на земјата во Европската унија, но под услов да се исполни договорот од Пржино.

ЕК со условена препорака и оцена дека во прислушувањето „очигледно се вклучени високи владини претставници“

МКД - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој утрово пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, јави дописникот на МИА ...

ДУИ: Извештајот е објективен документ за спроведување понатамошни реформи

МКД - 10.11.2015

ДУИ го поздравува пакетот за проширување на Европската комисија за 2015 година. Како што се наведува во Стратегијата за проширување на Европската унија, овој процес претставува пред се инвестиција за мирот, безбедноста, стабилноста и просперитетот ...

Забелешки на ЕК за владеењето на правото И правосудството

Академик - 10.11.2015

Македонија денеска доби седма по ред препорака за датум за почеток на преговорите за влегување во Европската унија условена со продолжувањето на спроведувањето на политичкиот договор од Пржино.

ЕК: Неопходно е исполнување на „ургентните реформски приоритети“

Алфа - 10.11.2015

Ова претпладнево во Комитетот за надворешни работи на Европскито парламент (АФЕТ-група) во Брисел го соопшти еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан. Република Македонија ја доби седмата последователна препорака од Европската комисија ...

ЕК: Спорот за името мора да биде разрешен како ургентно прашање

+инфо - 10.11.2015

Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување, и игра активна улога во регионалната ...

Извештај на ЕК: Судство и човекови права

+инфо - 10.11.2015

Значителен дел од извештајот на ЕК за Македонија е посветен на таканареченото Поглавје 23, кое се однесува на владеењето на правото и основните човекови права. Во овој дел од извештајот се потенцира дека Македонија има одредено ниво на подготвеност ...

ЕК: Косово продолжува да напредува кон ЕУ, но е на самиот почеток

+инфо - 10.11.2015

Косово продолжува со напредокот на патот кон Европската унија, ги почитува клучните меѓународни ангажмани, но сепак е на самиот почеток, се наведува во годишниот извештај на Европската комисија за напредокот на земјата кон членството во ЕУ.

ЕК: Албанија има стабилен напредок во примената на реформите

+инфо - 10.11.2015

Албанија бележи стабилен напредок во примената на реформите, се посочува во годишниот Извештај на Европската комисија за напредокот на земјата на нејзиниот пат кон членство во ЕУ. За да почне преговори за приклучување кон Унијата Тирана треба да ја ...

ДУИ: Извештајот на ЕК е објективен

А1 On - 10.11.2015

Демократската унија за интеграција го поздравува извештајот за напредокот на Македонија во 2015 година, како многу важен документ во процесот на интеграција, воспоставувањето на демократските вредности и напредокот на земјата.

Извештај на ЕК: Судство и човекови права

Алфа - 10.11.2015

Значителен дел од извештајот на ЕК за Македонија е посветен на таканареченот Поглавје 23, кое се однесува на владеењето на правото и основните човекови права. Значителен дел од извештајот на ЕК за Македонија е посветен на таканареченот Поглавје 23, ...

ЕК: Албанија има стабилен напредок во примената на реформите

Алфа - 10.11.2015

Албанија бележи стабилен напредок во примената на реформите, се посочува во годишниот Извештај на Европската комисија за напредокот на земјата на нејзиниот пат кон членство во ЕУ. Албанија бележи стабилен напредок во примената на реформите, се ...

ЕК: БиХ повторно се врати на патот на реформите

Алфа - 10.11.2015

Комисијата истакнува дека политичкиот консензус од февруари треба да биде спроведен и имплементиран ширум земјата. Европската комисија усвои денеска извештај за напредокот на Босна и Херцеговина за 2015 година, во кој констатира дека земјата ...

ЕК: Косово продолжува да напредува кон ЕУ, но е на самиот почеток

Алфа - 10.11.2015

Како позитивни чекори на косовските власти се оценуваат оспособувањето на структурите за спроведување истраги за случаите на трговија со човечки органи. Косово продолжува со напредокот на патот кон Европската унија, ги почитува клучните меѓународни ...

Условена препорака за Македонија, напредокот зависи од договорот во Пржино

Кајгана - 10.11.2015

Европската комисија (ЕК) смета дека напредокот на Македонија кон ЕУ се наоѓа на критична точка и земајќи го предвид напредокот кој беше направен досега во имплементацијата на Договорот од јуни и јули годинава, Комисијата ќе препорача земјата да ги ...

ЕК: Црногорските партии да го обноват политичкиот дијалог во Парламентот

Алфа - 10.11.2015

ЕК во Извештајот оцени дека Црна Гора остварила „добар напредок“ во шест поглавја, во 26 поглавја е констатиран „одреден напредок“, а само едно поглавје доби оценка „нема напредок“. Во годинешниот Извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот ...

ЕК: Турција бележи влошување во делот на основните права и владеењето на законот

Правдико - 10.11.2015

Европската комисија денеска нотираше дека Турција во последната година бележи отстапувања во однос на прашањето на почитувањето на основните права и владеењето на законот. Оценката е регистрирана во годишниот извештај на комисијата за напредокот на ...

Најлош досега извештај за Македонија, со условена препорака

Фокус - 10.11.2015

Македонија доби условена препорака од ЕУ За прв пат по седум години Македонија добива условена препорака за старт на преговори. Препораката е условена со целосно применување на договореното од Пржино.

ДУИ: Извештајот на ЕК е објективен

+инфо - 10.11.2015

Демократската унија за интеграција го поздравува извештајот за напредокот на Македонија во 2015 година, како многу важен документ во процесот на интеграција, воспоставувањето на демократските вредности и напредокот на земјата.

Објавен извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија

Правдико - 10.11.2015

Денеска(10.11.2015) Европската комисија го објави извештајот за напредокот на Македонија во кој се нагласува сериозната загриженост за ситуацијата во земјата и застојот на реформите во некои сектори.

ЕК: БиХ повторно се врати на патот на реформите

+инфо - 10.11.2015

Европската комисија усвои денеска извештај за напредокот на Босна и Херцеговина за 2015 година, во кој констатира дека земјата повторно се вратила на реформскиот пат и почнала да ги решава приоритетите на патот кон пристапување во Европската унија, ...

ОБНОВЕНО Европската комисија даде условена препорака

+инфо - 10.11.2015

Европската комисија во извештајот за Македонија кој се презентира денеска посочува дека процесот на приближување на Македонија кон ЕУ е во критична фаза. Таа во извештајот дава условена препорака за почнување преговори со Македонија.

ЕК: Црногорските партии да го обноват политичкиот дијалог во Парламентот

+инфо - 10.11.2015

Во годинешниот Извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Црна Гора се препорачува партиите да воспостават конструктивен дијалог во Парламентот, како и претстојните избори да мора да се одржат во согласност со новото изборно законодавство.

Извештај на ЕК: Поглавје 24 - безбедност

Алфа - 10.11.2015

Делот од извештајот на ЕК за Македонија посветен на поглавјето 24 се однесува на правдата, слободата и безбедноста, а во голема мерка и на тековната бегалска криза. Делот од извештајот на ЕК за Македонија посветен на поглавјето 24 се однесува на ...

Сите забелешки во извештајот на Европската комисија за Македонија

+инфо - 10.11.2015

Со извештајот за напредок од Европската комисија, Македонија доби условена препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Меѓу главните забелешки во поглед на политичките критериуми, во извештајот стои дека „Оваа година Македонија поминува низ најголема ...

Евроинтеграциите на вештачки апарати

Фокус - 10.11.2015

Вината за ситуацијата во која Македонија денес се наоѓа е исклучиво на страната на власта, но одговорноста за промени ја носиме ние- граѓаните. Пишува: Драган АЛЧИНОВ Минатата година Извештајот за напредокот на Р.

EK: Спорот за името мора да биде ургентно решен

Точка - 10.11.2015

Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување и игра активна улога во регионалната ...

ЕК: Спорот за името мора да биде разрешен ургентно

Сител - 10.11.2015

Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување, и игра активна улога во регионалната ...

ДУИ: Препораката подразбира продолжување на имплементацијата на политичкиот договор

Точка - 10.11.2015

Демократската унија за интеграција(ДУИ) го поздравува Пакетот за проширување на Европската комисија за 2015 година. Како што се наведува во Стратегијата за проширување на Европската унија, овој процес претставува пред сè инвестиција за мирот, ...

ЕК бара исполнување на ургентните реформски приоритети

Телеграф - 10.11.2015

Во однос на слободата на изразување, ЕК наведува дека земјата покажува одредено ниво на подготвеност. Сепак, слободното изразување е сериозен проблем во сегашната медиумска култура и во политичката клима.

ИЗВЕШТАЈ НА ЕК: Да се покаже уверлив пристап во борбата против корупцијата

Телеграф - 10.11.2015

Во областа на основните човекови права, потребно е да се обезбеди соодветен број вработени лица, финансии и координација. Земјата особено мора да демонстрира реална политичка волја да се обезбеди целосна независност на судскиот систем и да се ...

ЕК: Спорот за името мора да биде разрешен ургентно

Канал5 - 10.11.2015

Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување, и игра активна улога во регионалната ...

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НАГЛАСУВА: Спорот за името да биде решен како ургентно прашање

Телеграф - 10.11.2015

Подетално, во делот на извештајот посветен на македонските односи со Грција, се забележува дека спорот за името и понатаму силно влијае врз односите Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се ...

ИЗВЕШТАЈ НА ЕК: Македонија умерено подготвена за безбедносните критериуми

Телеграф - 10.11.2015

Потребни се дополнителни напори за да се воспостави соработка и размена на информации, особено на границите со Грција и со Србија. Треба да се обрне внимание на соодветно планирање за ресурси и итни случаи, за земјата да може поефикасно да се справи ...

ЕК ги објавува прогрес извештаите за Македонија и западен Балкан

Точка - 10.11.2015

Европската комисија (ЕК) по едномесечно одложување, во вторник попладне ќе ги објави прогрес извештаите за напредокот на Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово и Турција во поглед на евроинтегративниот процес.

ЕК: Неопходно е исполнување на „ургентните реформски приоритети“

Сител - 10.11.2015

Република Македонија ја доби седмата последователна препорака од Европската комисија за отворање на преговорите за членство во Европската унија, но под услов целосно спроведување на договорот од јули/јуни и да се почне со реформи по препораките на ...

ДЕТАЛИ ОД ИЗВЕШТАЈОТ: Препораката е условна, се бараат и реформи

Телеграф - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој предмалку пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан , јави дописникот на ...

ИЗВЕШТАЈ НА ЕУ: Договорот ја спаси препораката, за датум ќе почекаме

Телеграф - 10.11.2015

Новина е и тоа што ЕК ќе го смени начинот на оценување на земјите-кандидати за тој да биде поразбирлив за обичните луѓе. Наместо вообичаените дипломатски фрази со оценки од еден до пет ќе се споредува колку една земја напреднала во исполнувањето на ...

Србија се приближува кон ЕУ, на Црна Гора и е потребен политички дијалог

Фактор - 10.11.2015

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан оцени дека Србија минатата година вложила големи напори за приближување кон ЕУ, поради што е поблиску до отворање на првите поглавја. „Верувам дека условите се исполнети и преговорите би можеле да ...

ИЗВЕШТАЈ НА ЕУ: Хан ја повика Турција да го смири насилството во земјата

Фактор - 10.11.2015

ЕУ ја обвини Турција за владеењето на правото, правата и средствата за јавно информирање, повикувајќи ja новата влада да преземе итна акција. Ова се вели во извештајот за напредокот на ЕУ, чие објавување од Брисел беше одложено поради тековните ...

Орав ќе го врачи извештајот на ЕУ за напредок во евроинтеграциите

Фактор - 10.11.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска попладне ќе се сретне во резиденцијата на Водно со Шефот на Делегацијата на Европската унија Аиво Орав кој ќе му врачи Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2015 година.

ЕК со условна препорака за преговорите, оценка по изборите во април 2016 година

Сител - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој предмалку пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, јави дописникот на ...

Македонија тапка во место – кој ја донесе во ќор-сокак?

Фактор - 10.11.2015

По условената препорака и острите критики во извештајот на Европската комисија за Македонија, започнаа препукувањата меѓу двете најголеми политички партии за тоа кое виновен што државата упорно тапка во место.

ЕК: Албанија има стабилен напредок во примената на реформите

Локално - 10.11.2015

Албанија бележи стабилен напредок во примената на реформите, се посочува во годишниот Извештај на Европската комисија за напредокот на земјата на нејзиниот пат кон членство во ЕУ. За да почне преговори за приклучување кон Унијата Тирана треба да ја ...

ЕК: Косово продолжува да напредува кон ЕУ, но е на самиот почеток

Локално - 10.11.2015

Косово продолжува со напредокот на патот кон Европската унија, ги почитува клучните меѓународни ангажмани, но сепак е на самиот почеток, се наведува во годишниот извештај на Европската комисија за напредокот на земјата кон членството во ЕУ.

ЕК: БиХ повторно се врати на патот на реформите

Локално - 10.11.2015

Европската комисија усвои денеска извештај за напредокот на Босна и Херцеговина за 2015 година, во кој констатира дека земјата повторно се вратила на реформскиот пат и почнала да ги решава приоритетите на патот кон пристапување во Европската унија, ...

Извештај на ЕК: Судство и човекови права

Локално - 10.11.2015

Значителен дел од извештајот на ЕК за Македонија е посветен на таканареченот Поглавје 23, кое се однесува на владеењето на правото и основните човекови права. Во овој дел од извештајот се потенцира дека Македонија има одредено ниво на подготвеност и ...

Еве ги сите забелешки во извештајот на Европската комисија за Македонија

Локално - 10.11.2015

Со извештајот за напредок од Европската комисија, Македонија доби условена препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Меѓу главните забелешки во поглед на политичките критериуми, во извештајот стои дека „ Оваа година Македонија поминува низ ...

ЕК: Спорот за името мора да биде разрешен ургентно

еМагазин - 10.11.2015

Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување, и игра активна улога во регионалната ...

ДУИ: Извештајот на ЕК е објективен

Репортер - 10.11.2015

Демократската унија за интеграција го поздравува извештајот за напредокот на Македонија во 2015 година, како многу важен документ во процесот на интеграција, воспоставувањето на демократските вредности и напредокот на земјата.

ЕК со условна препорака за преговорите, оценка по изборите во април 2016 година и двапати „македонски"

Вечер Прес - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој предмалку пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, јави дописникот на ...

ЕК со условна препорака за преговорите, оценка по изборите во април 2016 година и двапати „македонски”

еМагазин - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој предмалку пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, јави дописникот на ...

ЕК: Неопходно е исполнување на „ургентните реформски приоритети”

Репортер - 10.11.2015

Република Македонија ја доби седмата последователна препорака од Европската комисија за отворање на преговорите за членство во Европската унија, но под услов целосно спроведување на договорот од јули/јуни и да се почне со реформи по препораките на ...

EK: Спорот за името мора да биде ургентно решен

Нетпрес - 10.11.2015

Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување и игра активна улога во регионалната ...

Препораката условена заради кризата креирана од СДСМ

Денешен - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој предмалку пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, јави дописникот на ...

ЕК: Спорот за името мора да биде разрешен ургентно

Вечер Прес - 10.11.2015

За односите со Грција, наведено е дека е потребно да се преземат мерки за да се подобрат добрососедските односи. „Спорот за името мора да биде разрешен како ургентно прашање", пишува во извештајот.

ЕК со условна препорака за преговорите, оценка по изборите во април 2016 година и двапати „македонски”

Република - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој предмалку пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, јави дописникот на ...

Извештај на ЕК : Да се засили капацитетот на Македонија за справување со бегалците

Репортер - 10.11.2015

Делот од извештајот на ЕК за Македонија посветен на поглавјето 24 се однесува на правдата, слободата и безбедноста, а во голема мерка и на тековната бегалска криза. Во извештајот се забележува дека Македонија е умерено подготвена за исполнување на ...

ДУИ: Препораката подразбира продолжување на имплементацијата на политичкиот договор

Макфакс - 10.11.2015

Демократската унија за интеграција(ДУИ) го поздравува Пакетот за проширување на Европската комисија за 2015 година. Како што се наведува во Стратегијата за проширување на Европската унија, овој процес претставува пред сè инвестиција за мирот, ...

Заради проектите и работата на Владата препорака, заради кризата креирана од СДСМ услов

Курир - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој предмалку пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, јави дописникот на ...

Косово напредува кон ЕУ, но е на самиот почеток

Вечер Прес - 10.11.2015

Косово продолжува со напредокот на патот кон Европската унија, ги почитува клучните меѓународни ангажмани, но сепак е на самиот почеток, се наведува во годишниот извештај на Европската комисија за напредокот на земјата кон членството во ЕУ.

ЕК ги објавува прогрес извештаите за Македонија и западен Балкан

Денар - 10.11.2015

Европската комисија (ЕК) по едномесечно одложување, во вторник попладне ќе ги објави прогрес извештаите за напредокот на Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово и Турција во поглед на евроинтегративниот процес.

ЕК: Условена препорака за Македонија, напредокот зависи од пржинскиот Договор

Денар - 10.11.2015

Европската комисија (ЕК) смета дека напредокот на Македонија кон ЕУ се наоѓа на критична точка и земајќи го предвид напредокот кој беше направен досега во имплементацијата на Договорот од јуни и јули годинава, Комисијата ќе препорача земјата да ги ...

Владините реформи донесоа препорака, кризата креирана од СДСМ услов

Денешен - 10.11.2015

Реформите на Владата донесоа уште една препорака, седма последователна, за почнување на преговорите со ЕУ, а нејзиното условување е последица на деструктивното однесување на СДСМ. Ваков е заклучокот по објавениот извештај за напредокот на Македонија ...

ЕУ ја услови Македонија: Првин имплементација на договорот од Пржино, а после ќе видиме

Кумановски м. - 10.11.2015

Македонија денес по седми пат го преживеа обелоденувањето на извештајот за препорака за отпочнување на пристапните преговори за членство, но со таа разлика што овојпат препораката е условена, а тоа значи дека Комисијата на ова прашање ќе се врати по ...

Владините реформи донесоа препорака, кризата креирана од СДСМ услов

Fox.mk - 10.11.2015

Реформите на Владата донесоа уште една препорака, седма последователна, за почнување на преговорите со ЕУ, а нејзиното условување е последица на деструктивното однесување на СДСМ. Ваков е заклучокот по објавениот извештај за напредокот на Македонија ...

Еве како Брисел гледа на регионот!

Вечер Прес - 10.11.2015

Забелешки, укажувања, и по некоја пофалба. Еве ги во кратки црти најважните поенти кои ЕК ги упати до останатите земји во регионот. Србија со значителен напредок Србија направила значителни чекори напред, со што се приближува до можноста за отворање ...

БиХ повторно се врати на патот на реформите

Вечер Прес - 10.11.2015

Европската комисија усвои денеска извештај за напредокот на Босна и Херцеговина за 2015 година, во кој констатира дека земјата повторно се вратила на реформскиот пат и почнала да ги решава приоритетите на патот кон пристапување во Европската унија, ...

Што стои во извештајот на ЕК за безбедноста во Македонија

еМагазин - 10.11.2015

Делот од извештајот на ЕК за Македонија посветен на поглавјето 24 се однесува на правдата, слободата и безбедноста, а во голема мерка и на тековната бегалска криза. Во извештајот се забележува дека Македонија е умерено подготвена за исполнување на ...

ЕК ги објавува прогрес извештаите за Македонија и западен Балкан

Макфакс - 10.11.2015

Европската комисија (ЕК) по едномесечно одложување, во вторник попладне ќе ги објави прогрес извештаите за напредокот на Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово и Турција во поглед на евроинтегративниот процес.

ЕК ќе ги објави извештаите за напредок

МРТ - 10.11.2015

Во делот за Македонија се очекува да се нотира имплементацијата на пакетот закони според Договорот од Пржино, и државава да добие условена препорака за старт на преговорите со Унијата... Европската комисија ќе ги објави извештаите за напредокот на ...

ЕУ ја критикува Турција за недостаток на човекови права и демократија

Репортер - 10.11.2015

Европската комисија ја обвини Турција за значителни слабости во областа на човекови права и демократија, пренесува британски BBC. Во годишниот извештај за можноста на Турција за членство во ЕУ, се вели дека во изминатите две години имало сериозни ...

ЕК: Условена препорака за Македонија, напредокот зависи од пржинскиот Договор

Макфакс - 10.11.2015

Европската комисија (ЕК) смета дека напредокот на Македонија кон ЕУ се наоѓа на критична точка и земајќи го предвид напредокот кој беше направен досега во имплементацијата на Договорот од јуни и јули годинава, Комисијата ќе препорача земјата да ги ...

Да се исполнат „ургентните реформски приоритети"

Вечер Прес - 10.11.2015

Во извештајот за Македонија, ЕК на 77 страници ги презентира своите согледувања за состојбата во земјата и за исполнувањето на критериумите за членство во ЕУ. Во делот за политичките критериуми, ЕК наведува дека предизвиците со кои земјата се ...

Извештајот на ЕК забележува де-факто политизирање на судските именувања и напредувања

еМагазин - 10.11.2015

Значителен дел од извештајот на ЕК за Македонија е посветен на таканареченот Поглавје 23, кое се однесува на владеењето на правото и основните човекови права. Во овој дел од извештајот се потенцира дека Македонија има одредено ниво на подготвеност и ...

Владините реформи донесоа препорака, кризата креирана од СДСМ услов

Курир - 10.11.2015

Реформите на Владата донесоа уште една препорака, седма последователна, за почнување на преговорите со ЕУ, а нејзиното условување е последица на деструктивното однесување на СДСМ. Ваков е заклучокот по објавениот извештај за напредокот на Македонија ...

ЕК: Неопходно е исполнување на „ургентните реформски приоритети“

Lider - 10.11.2015

Република Македонија ја доби седмата последователна препорака од Европската комисија за отворање на преговорите за членство во Европската унија, но под услов целосно спроведување на договорот од јули/јуни и да се почне со реформи по препораките на ...

Извештај на ЕК: Поглавје 24 – безбедност

Lider - 10.11.2015

Делот од извештајот на ЕК за Македонија посветен на поглавјето 24 се однесува на правдата, слободата и безбедноста, а во голема мерка и на тековната бегалска криза. Во извештајот се забележува дека Македонија е умерено подготвена за исполнување на ...

ЕК со условна препорака за преговорите, оценка по изборите во април 2016 година и двапати „македонски”

Lider - 10.11.2015

Извештајот за Македонија е дел од пакетот за проширување за 2015 година донесен денеска од страна на Европската комисија, а кој предмалку пред Европскиот парламент го претстави и комесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, јави дописникот на ...

Извештај на ЕК: Судство и човекови права

Lider - 10.11.2015

Значителен дел од извештајот на ЕК за Македонија е посветен на таканареченот Поглавје 23, кое се однесува на владеењето на правото и основните човекови права. Во овој дел од извештајот се потенцира дека Македонија има одредено ниво на подготвеност и ...

Остри критики и условена препорака

Канал 77 - 10.11.2015

Македонија ја задржа препораката за почеток на преговорите за влез во ЕУ во Извештајот за напредокот кој беше објавен денеска. Извештајот содржи остри критики за состојбите во земјата - пишува денеска Дојче Веле.

ЕК: Спорот за името мора да биде разрешен ургентно

Lider - 10.11.2015

Во денеска објавениот извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија се истакува дека Македонија генерално одржува добри односи со другите земји кои се дел од процесот на проширување, и игра активна улога во регионалната ...

Брисел ќе го рангира напредокот на балканските земји

Телма - 09.11.2015

Таинственост во Брисел околу извештаите за напредокот на Македонија и останатите земји од Балканот и Турција затоа што се подготвуваат во сосема нов формат. За прв пат земјите ќе бидат рангирани според јасни критериуми, но и ќе се врши споредба меѓу ...

Нема петки, Хан со двојки и тројки за напредокот на учениците кандидати за ЕУ

Локално - 09.11.2015

Пакетот годишни извештаи на Европската комисија за евентуалните идни членки на Унијата годинава ќе биде подготвен под нова форма и ќе претставува појасна слика за напредокот на земјите во процесот на европска интеграција, а една од новините во ...

Утре ќе се објават прогрес- извештаите, земјите ќе бидат рангирани со оценка од 1 до 5

МРТ - 09.11.2015

Европската комисија утре треба да ги објави извештаите за напредокот на земјитe во процесот на евроинтеграциите. Македонија и годинава се очекува да ја добие седмата по ред препорака за почеток на преговорите...