TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема најава за нова средба со медијаторот Метју Нимиц

Утрински - 31.10.2009

Засега нема најава за скорешна средба на медијаторот Метју Нимиц со претставници на Македонија и на Грција во врска со прашањето за името, потврди за МИА ...

Враќање во нормала

Утрински - 31.10.2009

Инцидент на историјата, го нарече Брус Џексон пред повеќе од една година паралелното владеење на македонскиот и на грчкиот премиер, Никола Груевски и ...

Средбата не ја помести грчката црвена линија

Утрински - 31.10.2009

Без решение за името нема влез во ЕУ, истакна грчкиот премиер Јоргос Папандреу на првата средбата со премиерот Никола Груевски во Брисел.

Груевски инсистира на референдум

Дневник - 31.10.2009

Опозицијата бара со референдумот да не се дефокусира вниманието од преговорите Премиерот Никола Груевски не остави простор за сомнеж дека Владата можеби ги ...

Без решение нема преговори

Дневник - 31.10.2009

Папандреу во „искрен разговор“ му рекол на Груевски дека не се менува грчката позиција - едно име со географска одредница за севкупна употреба Грција сака да ...

Почеток за поздравување

Дневник - 31.10.2009

Средбата Груевски-Папандреу е добар сигнал за тоа каде треба да се движат македонско-грчките односи.

Поента - Одмрзнувањето добро почна

Време - 31.10.2009

Игор Чавески Се случи тоа што многумина го навестуваа кога грчкиот премиер Јоргос Папандреу стапи на премиерската функција, дека тој ни оддалеку нема да го има ...

Став - Читачот

Време - 31.10.2009

Бранко Героски Да ви кажам право, ме израдува, ама малку и ме загрижи средбата Груевски - Папандреу во Брисел.

Македонија - За Папандреу насмевка, за нас референдум

Време - 31.10.2009

Игор Чавески Премиерот Никола Груевски вчера категорично потврди дека решението за името мора да биде потврдено на референдум, со тоа отстранувајќи ги дилемите ...

Без решение за името нема напредок кон ЕУ

Вест - 31.10.2009

Без решение за името нема напредок кон ЕУ, била истата позната реченица, изговорена повеќепати претходно од грчки претставници, која ја слушнал и македонскиот ...

Груевски од Папандреу слушнал само тврди грчки ставови

Н.Македонија - 31.10.2009

Референдум за името ќе има, тоа за мене е затворено прашање, изјави Груевски за МИА, што е спротивно на последната изјава на Иванов, кој остави можност да се ...

Груевски: Референдум за името ќе има

А1 - 30.10.2009

Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното предлог-решение не постои можност да ...

Се крчка ли решавање на спорот со името?

А1 - 30.10.2009

Нема најави за скорешна нова рунда преговори во спорот за името, иако посредникот Метју Нимиц најави дека веднаш по изборите во Грција ќе ги активира ...

Груевски - референдум за името мора да има

Телма - 30.10.2009

Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното предлог-решение не постои можност да ...

Папандреу: Без решение за името нема датум за преговори

Алсат-М - 30.10.2009

Грчкиот премиер изјави дека му најавил на Груевски вето во декември доколку нема решение на спорот.

Владината коалиција неединствена околу референдум за името

Алсат-М - 30.10.2009

Дијаметрално спротивни изјави на премиерот и неговиот коалициски партнер ДУИ околу евентуалниот референдум за прашањето околу името.

Груевски не отстапува од референдум, папандреду од црвената линија

Телма - 30.10.2009

Дарко Чекеровски Референдум за името ќе има и за тоа прашање нема дилеми. Името на државата е наследено, беше составен дел од референдумот на осми септември ...

Партиски реакции на најавата за референдум за името

Телма - 30.10.2009

Вицепремиерот задолжен за Рамковниот договор и потпретседател на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска во Собранието изјави оти е рано да се зборува за тоа дали ќе има ...

Груевски: Референдум за името ќе има

Алсат-М - 30.10.2009

Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното предлог-решение не постои можност да ...

Ќе свртат ли нова страница Папандреу и Груевски

Утрински - 30.10.2009

Седнати на заедничка маса грчки и македонски премиер е своевидна политичка сензација. Тоа е прва премиерска средба по 2004 година од признавањето на уставното ...

ДУИ порачува да не се повтори Букурешт

Утрински - 30.10.2009

ДУИ вчера упати јасна порака дека владејачката гарнитура треба да ја преземе одговорноста за македонските европерспективи и да направи се' за да не се повтори ...

Груевски и Папандреу го стопија мразот на средбата во Брисел

Утрински - 30.10.2009

Од нашиот дописник Брисел - Никола Груевски и Јоргос Папандреу го стопија вчера мразот во грчко-македонските односи со директна триесетминутна средба во Бисел, ...

Што си кажаа Груевски и Папандреу?

Deutsche Welle - 30.10.2009

Премиерите на Грција и на Македонија вчера (29.10.2009) во Брисел за прв пат по долги години затегнати односи се сретнаа половина час во зградите на седиштето ...

Македонија - Двајцата премиери го скршија мразот

Време - 30.10.2009

Игор Чавески Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, вчера во Брисел ја одржаа првата официјална средба на која главна тема ...

Груевски: Референдум ќе има

Канал5 - 30.10.2009

Само два дена по пораката на Солана дека референдум не треба да има Груевски го потврди својот став.

"Можен е исход за името и без референдум"

Вест - 30.10.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов смета дека е можно да се дојде до решение за името, а притоа да не се одржи референдум.

Ако си во Брисел, ај да се видиме

Вест - 30.10.2009

До првиот контакт, кој бил инициран со телефонскиот повик од македонска страна и поканата за средба што дошла од грчка страна, дошло со мала помош на заеднички ...

Без името нема преговори - Папандреу до Груевски

Алфа - 30.10.2009

,,Без решение за името нема датум за преговори,, - му кажал Папандреу на Груевски на вчерашната куса средба што се одржа во Брисел.

Претседателот Иванов за Би-Би-Си за името и за референдумот

Кирилица - 30.10.2009

Референдумот беше најавен како можност бидејќи станува збор за прашање кое ја менува историјата на еден народ, го менува неговото опстојување „Доколку се дојде ...

Решение нема, а се спори референдумот

Алфа - 30.10.2009

Груевски го опомена Иванов. Му порача да ја прочита проширената и надградена програма на ВМРО-ДПМНЕ. На 146-та страна јасно пишувало дека референдум ќе има.

Позитивни реакции за бриселската средба

Алфа - 30.10.2009

Вчерашната средба на македонскиот и грчкиот премиер, е чекор напред во затоплувањето на односите на двете земји.

Груевски: Референдум за името ќе има

Кирилица - 30.10.2009

Длабоко сум убеден дека вака крупно прашање во историјата на еден народ не може да се реши без консултација со сите граѓани Референдум за името ќе има и за ...

Груевски: референдум за името ќе има

Сител - 30.10.2009

Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното предлог-решение не постои можност да ...

Во Брисел премиерот Груевски за прв пат се сретна со Папандреу

Кајгана - 30.10.2009

Изнаоѓањето заемно прифатливо решение за прашањето за името во процесот што се води под покровителство на ОН останува есенцијално и за Македонија и за Грција, ...

Груевски – референдум ќе има, Тоа е затворено прашање

Сител - 30.10.2009

По двосмислената изјава на претседателот Иванов дека референдум може и да нема доколку решението за името го задоволува мнозинството, премиерот Груевски од ...

Папандреу не отстапил од грчката позиција

Кирилица - 30.10.2009

Грција инсистира на националната „црвена линија“ Грчкиот премиер Јоргос Папандреу на вчерашната прва средба со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел ...

Груевски: Референдум за името ќе има

Кајгана - 30.10.2009

Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното предлог-решение не постои можност да ...

Референдум ќе има - територијални претензии нема

Inpress - 30.10.2009

Брисел/Скопје, 30. октомври (ИНПРЕС) Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање.

Референдум ќе има....

Р.С.Европа - 30.10.2009

Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното предлог-решение не постои можност да ...

Средбата Груевски – Папандреу со голема симболика

Р.С.Европа - 30.10.2009

Во Македонија едногласни се оценките дека вчерашната бриселска средба меѓу премиерите на Македонија и Грција е позитивен чекор кон нормализирање на односите ...

Референдум за името ќе има

МРТ - 30.10.2009

Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното предлог-решение не постои можност да ...

Од Нимиц Засега нема најава за скорешна средба за името

Сител - 30.10.2009

Засега нема најава за скорешна средба на медијаторот Метју Нимиц со претставници на Македонија и на Грција во врска со прашањето за името, потврди за МИА ...

Груевски: Референдум за името ќе има

Алфа - 30.10.2009

Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното предлог-решение не постои можност да ...

Партиски реакции за евентуалниот референдум за името

Кирилица - 30.10.2009

Во оваа фаза не треба на овие изјави за референдумот да им се дава многу значење, бидејќи рано е да се зборува дали ќе има референдум Вицепремиерот задолжен за ...

Од Нимиц засега нема најава за скорешна средба за името

Кирилица - 30.10.2009

„То Вима“, повикувајќи се на владини извори, пишува дека не станува збор за почеток на директни преговори меѓу Атина и Скопје Засега нема најава за скорешна ...

Ќе има референдум за името

Вечер Прес - 30.10.2009

Во преговорите со името може да се оди напред само ако не се бара монопол врз името Македонија, изјави професорот Аристотел Циампирис говорејќи за надворешната ...

На два ума за референдумот за името

Н.Македонија - 30.10.2009

Притисокот од Брисел и пробивањето на мразот со Грција со вчерашната средба Груевски-Папандреу го ставаат на мисла македонскиот државен врв околу инсистирањето ...

Папандреу на средбата со Груевски ја прецизира грчката позиција

Идивиди - 30.10.2009

Атина, 29 октомври (МИА) - Грчкиот премиер Јоргос Папандреу на денешната прва средба со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел ја прецизирал позицијата ...

Референдум за името ќе има

Идивиди - 30.10.2009

Брисел, 30 октомври (МИА) - Референдум за името ќе има и за мене тоа е затворено прашање. Без референдум, без граѓаните да се изјаснат за евентуалното ...

Груевски и Папандреу се сретнаа во Брисел

BBC - 29.10.2009

Попладнево во Брисел се сретнаа македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу.

Решение за името есенцијално за двете земји

А1 - 29.10.2009

Изнаоѓањето заемно прифатливо решение за прашањето за името во процесот што се води под покровителство на ОН останува есенцијално и за Македонија и за Грција, ...

Иванов: Можно решение за името без референдум

А1 - 29.10.2009

Претседателот Иванов, за прв пат остава можност до одлука за решение за спорот со Грција да се дојде без референдум.

Груевски- Папандреу: Постои нова енергија меѓу Скопје и Атина

Алсат-М - 29.10.2009

Македонскиот и грчкиот премиер, Никола Груевски и Јоргос Папандреу ја одржаа својата прва средба во Брисел, во една од халите на Советот на Европската унија.

Нова енергија во спорот

Дневник - 29.10.2009

Прв пат по речиси четири години вчера се сретнаа премиерите на Македонија и на Грција. Никола Груевски и Јоргос Папандреу во Брисел имаа 20-минутна средба на ...

Политички контрадикторности

Утрински - 29.10.2009

По добиениот позитивен извештај од Европската комисија со пофалби, со препораки и критики, како суштествено останува прашањето што препорачуваат ...

Македонија - Прво датум за името, па за преговори

Време - 29.10.2009

Игор Чавески Комесарот за проширување Оли Рен вчера ја откажа најавената средба со премиерот Никола Груевски, на која требаше да се дискутира за шансите ...

Потврдена средбата Груевски - Папандреу во Брисел

Алсат-М - 29.10.2009

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладне во Брисел ќе имаат кратка средба на маргините од состанокот на Советот на ...

Иванов: Груевски и Папандреу го кршат мразот

Алсат-М - 29.10.2009

Мразот е скршен - е оцената на претседателот Иванов за денешната средба во Брисел меѓу премиерите на Македонија и Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу.

Договорена средба Груевски - Папандреу во Брисел

Алсат-М - 29.10.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе има средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините од состанокот на Советот на ЕУ.

Груевски се среќава со Папандреу

Канал5 - 29.10.2009

Пред половина час започна средбата Груевски – Папандреу во Брисел. Македонскиот и грчкиот премиер се среќаваат на маргините на состанокот на Советот на ...

Средба Груевски - Папандреу во Брисел

Телма - 29.10.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе има средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините од состанокот на Советот на ЕУ.

Прва средба Груевски - Папандреу

Телма - 29.10.2009

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладнево имаа получасовна средба во зградата на Советот на Европската унија во ...

Спласнува ли оптимизмот?

Утрински - 29.10.2009

Интензивна дипломатска активност гледаме овие денови. Седиштата на двете водечки партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, се опседнати од странски амбасадори и соработници ...

Груевски се сретна со Папандреу

Канал5 - 29.10.2009

Пред еден час во Брисел заврши средбата на македонскиот и грчкиот премиер на маргините на состанокот на Советот на Европската Унија.

Потврдена средбата Груевски -Папандреу

Р.С.Европа - 29.10.2009

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладнево во Брисел ќе имаат средба, потврдуваат од кабинетите на двајцата премиери.

Средба Груевски-Папандреу сепак, ќе има

Макфакс - 29.10.2009

Скопје / 29.10.09 / 14:07 Кабинетите на македонскиот и на грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу потврдија дека во четврток ќе дојде до средба на ...

Груевски и Папандреу попладне ќе се сретнат во Брисел

Нетпрес - 29.10.2009

Премиерот Никола Груевски денеска попладне во Брисел на кратко ќе се сретне со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

Иванов: Груевски и Папандреу ќе го скршат мразот во односите меѓу двете земји

Кирилица - 29.10.2009

Јас ќе ја повторам мојата покана до грчкиот претседател да се сретнеме и ние како претседатели Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска како ...

Иванов: Со средбата Груевски-Папандреу ќе се скрши мразот во односите меѓу двете земји

Алфа - 29.10.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска како позитивни ги оцени најавите за средба меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и ...

Во Брисел премиерот Груевски за прв пат се сретна со Папандреу

Сител - 29.10.2009

Изнаоѓањето заемно прифатливо решение за прашањето за името во процесот што се води под покровителство на ОН останува есенцијално и за Македонија и за Грција, ...

Во Брисел прва средба Груевски - Папандреу

МРТ - 29.10.2009

Изнаоѓањето заемно прифатливо решение за прашањето за името во процесот што се води под покровителство на ОН останува есенцијално и за Македонија и за Грција, ...

Се сретнаа Груевски и Папандреу

Алфа - 29.10.2009

Куса и неформална 30-минутна средба за запознавање меѓу Никола Груевски и Јоргос Папандреу денеска во зградата на Европскиот совет во Брисел.

Без изјави по средбата Груевски – Папандреу

Форум - 29.10.2009

Во Брисел завршила средбата меѓу премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јого Папандреу Пред кусо време, завршила средбата меѓу Никола Груевски и ...

Груевски и Папандреу го скршија мразот

Inpress - 29.10.2009

Брисел, 29. октомври (ИНПРЕС) Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладнево имаа получасовна средба во зградата на ...

Иванов:Референдум за името е единствен начин

Р.С.Европа - 29.10.2009

Референдумот беше најавен како можност бидејќи станува збор за прашање кое ја менува историјата на еден народ, го менува неговото опстојување.

Договорена средба Груевски - Папандреу во Брисел

Сител - 29.10.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе има средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините од состанокот на Советот на ЕУ.

Договорена средба Груевски - Папандреу во Брисел

Кирилица - 29.10.2009

Средбата била иницирана од Папандреу за време на вчерашниот телефонски разговор со Груевски Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе има ...

Договорена средба Груевски - Папандреу во Брисел

Кајгана - 29.10.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе има средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините од состанокот на Советот на ЕУ.

Заврши средбата Греувски-Папандреу

Р.С.Европа - 29.10.2009

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладнево имаа получасовна средба во зградата на Советот на Европската унија во ...

Потврдена средбата Груевски - Папандреу во Брисел

Сител - 29.10.2009

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладне во Брисел ќе имаат кратка средба на маргините од состанокот на Советот на ...

Заедничко прифатливо име останува приоритет за Скопjе и Атина

Форум - 29.10.2009

Заемно прифатливо решение за прашањето за името во процесот што се води под покровителство на ОН останува пиоритет и за Македонија и за Грција, истакнале ...

Потврдена средбата Груевски – Папандреу, терминот непознат

Кирилица - 29.10.2009

Спорот за името се очекува да биде централна тема на првата средба Груевски - Папандреу, а треба да стане збор и за македонските евроатланстки перспективи ...

Договорена средба Груевски - Папандреу во Брисел

Алфа - 29.10.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе има средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините од состанокот на Советот на ЕУ.

По средбата Груевски-Папандреу: Не постојат преговори со црвени линии

Форум - 29.10.2009

Според грчки дипломатски извори, Папандреу на средбата му порачал на Груевски дека Грција посакува да има водечка ролја за интеграција на Балканот во ...

Конечно добра вест - директна средба на Груевски и Папандреу

Inpress - 29.10.2009

Брисел, 29. октомври (ИНПРЕС) Грчката национална новинска агенција АНА-МПА, извести дека македонскиот премиер Никола Груевски, вчера имал телефонски разговор ...

Прва средба Груевски-Папандреу

Макфакс - 29.10.2009

/ 29.10.09 / 18:34 Прва средба меѓу македонски и грчки премиер се одржа попладнево во Брисел, по подолга пауза.

Потврдена средбата Груевски - Папандреу во Брисел

МРТ - 29.10.2009

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладне во Брисел ќе имаат кратка средба на маргините од состанокот на Советот на ...

Груевски нема договорено средба со Папандреу, засега

Форум - 29.10.2009

Според извори од македонскиот владин тим во Брисел, не е закажана ниаква средба меѓу македонскиот премиер Никоал Груевски и неговито грчки колега Јоргос ...

Неизвесна средбата Груевски-Папандреу

Макфакс - 29.10.2009

Скопје / 29.10.09 / 11:23 Нема официјална потврда од македонска страна за најавената средба меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки премиер ...

Македонската влада без потврда за средба Груевски, Папандреу

Р.С.Европа - 29.10.2009

Од македонската влада не ја потврдуваат веста на грчката национална агенција АНА МПА, дека македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе имал ...

Потврдена средбата Груевски - Папандреу во Брисел

Кајгана - 29.10.2009

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, попладне во Брисел ќе имаат кратка средба на маргините од состанокот на Советот на ...

Груевски на средба со Папандреу, Иванов го кани Папуљас

Вечер Прес - 29.10.2009

Средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу дава нов квалитет на преговорите за името кои досега се одвива со ...

Најновиот напад врз полицијата тест за за Владата на Папандреу

Н.Македонија - 29.10.2009

Шест грчки полицајци се ранети во завчерашниот напад врз полициска станица во Атина, а двајца од нив сé уште се наоѓаат во животна опасност.

Брисел го бара Хаг, а го заборава Њујорк

Н.Македонија - 29.10.2009

Дали со ваквото барање пред Македонија, Брисел и Атина ни кажуваат дека и преговорите под покровителство на ООН се мртви како и спогодбата? Ако, пак, ЕУ веќе ...

Договорена средба Груевски - Папандреу во Брисел

Идивиди - 29.10.2009

Брисел, 29 октомври (МИА) - Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Брисел ќе има средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу на маргините од состанокот ...

Наумовски: Преговараме за да најдеме решение

А1 - 28.10.2009

Владата ќе продолжи интензивно да бара решение на спорот за името, најави денеска вицепремиерот Васко Наумовски.

Владата не сака да преговара со Грција уште десет години

Канал5 - 28.10.2009

Владата не сака да преговара со Грција уште десет години - сака да најде решение кое ќе биде од корист на граѓаните, тврди вицепремиерот за евроинтеграции.

Расипан телефон за референдумот за името

Deutsche Welle - 28.10.2009

ЕУ нема да биде нов медијатор во грчко - македонските преговори, но Брисел очекува дека македонската влада ќе демонстрира волја за побрзо затворање на спорот ...

Рен очекува посветеност за проблемот со Грција

А1 - 27.10.2009

Брисел со душа го чека премиерот Груевски да пристигне утре и да каже како ќе се однесува Македонија во наредните недели до самитот на ЕУ во врска со името.

За името и на средбите во Брисел?

BBC - 27.10.2009

За македонското Собрание извештајот на Европската комисија е реален одраз и на постигнувањата но, и недовршената работа за евро-интеграциите.

Грција го менува Василакис

Канал5 - 27.10.2009

Атина бара замена за преговарачот Василакис. Тоа е причината поради која мисијата на јужниот сосед во Обединетити нации од преговарачот Нимиц бара одлагање на ...

ЕУ ни го мери пулсот за името

Дневник - 27.10.2009

Рамката за преговорите за името се ОН, а во Унијата нема никакви планови за паралелни преговори ни јавни ни тајни, велат во Брисел Декември не е конечниот рок ...

Македонија - ЕУ чека иницијатива за името

Време - 26.10.2009

Се посилните притисоци на европските дипломати за решение на спорот со името пред декемврискиот состанок на Советот на ЕУ настојуваат да изнудат директни ...

Грција не е подготвена на продолжение на преговорите за името

Канал5 - 26.10.2009

Грција не е подготвена на продолжение на преговорите за името. Канал 5 од високи дипломатски извори дознава дека грчкиот преговарач Адамантиос Василакис во ...