TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нимиц дојде и си замина, разликите меѓу Скопје и Атина исти

Канал5 - 13.01.2013

Нимиц дојде и си замина, но се чини дека разликите меѓу Скопје и Атина останаа исти. Овој пат прашањата за јазикот и идентитетот не беа воопшто споменати, меѓутоа позицијата на географската одредница ...

Нимиц ни даде нова шанса

Утрински - 12.01.2013

Слободанка Јовановска Оптимист со или без покритие - е суштинското прашање по вчерашната посета на медијаторот Метју Нимиц и средбите со државниот врв.

Медијаторот од Скопје се врати во Солун

Утрински - 12.01.2013

По разговорите во Скопје, медијаторот отпатува во Солун, каде што на вечера со преговарачот Василакис требаше да му ги соопшти македонските ставови Од нашиот дописник Атина – На вечера во Солун ...

Нимиц оптимист, нова рунда преговори во Њујорк

Дневник - 12.01.2013

Со силно уверување од македонската Влада дека решавањето на прашањето за името е највисок приоритет и со чувство за силен интерес за можностите да се постигне решение, посредникот во ...

Посредникот доби ветар во едрата

Дневник - 12.01.2013

Оптимизам за интензивирање на преговарачкиот процес, но не и за скорешно решавање на спорот изразува дел од стручната јавност по посетата на посредникот Метју Нимиц.

Нимиц повторно во Грција со одговорите од Македонија

Дневник - 12.01.2013

Нимиц попладнево замина за Солун каде ќе оствари средби со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите што ги имал во Македонија.

(Не)доверба во оптимизмот на Нимиц

Алфа - 12.01.2013

Од скептицизам до верба дека има вистинска шанса за договор со Грција – такви, по посетата на Метју Нимиц на Скопје и Атина, се реакциите во кругови во земјава кои со години биле одлично информирани ...

Нимиц, по средбите во Македонија, замина кај Василакис во Солун

Канал5 - 12.01.2013

По 20 години директно учество во спорот за името, медијаторот Нимиц е оптимист дека на дведеценискиот јубилеј може да дојде до решение за името.

Со неформална вечера во Солун кај заеднички пријател, Василакис го испратил медијаторот од Грција

Канал5 - 12.01.2013

Нимиц, по средбите во Скопје, се врати повторно на југ бидејќи летот за САД му беше од Солун. Според информациите на Канал 5, средба и разговори имало, во домот на познатиот солунски бизнисмен и ...

НЕма одгласи што зборувал НИмиц во Солун по средбите во Скопје

Локално - 12.01.2013

Нимиц, по средбите во Скопје, се врати повторно на југ бидејќи летот за САД му беше букиран од Солун. Но сепак позмато е дека има практика на приватни средби НИмиц со пријатли во Солун.

Посредник во спорот за името и грчкиот бизнисмен Ефтимијадис?!

Либертас - 12.01.2013

Како што објави Канал 5 телевизија, откако Нимиц од Скопје се врати во Солун, пред да замине со авион за САД, бил во домот на познатиот солунски бизнисмен и добар пријател на Нимиц, Никос ...

Нимиц на средби со македонскиот врв во Скопје

Deutsche Welle - 11.01.2013

Медијаторот на ОН за изнаоѓање решение за грчко-македонскиот спор околу името Метју Нимиц во Скопје се среќава со македонскиот државен врв, откако во Атина изрази уверување дека може да се постигне ...

Нимиц: Името бара многу труд и бела коса

Deutsche Welle - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција, по средбите во Скопје не соопшти конкретно за какви предлози разговарал со македонскиот државен врв, но изрази уберување дека по 20 години ...

Нимиц - Има зголемен интерес за решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 11.01.2013

Од моите посети во Атина и Скопје можам да кажам дека забележав зголемен интерес и сериозен пристап кон можностите за изнаоѓање на заедничко прифатливо решение, рече Нимиц по средбите со македонскиот ...

Нимиц смета дека процесот оди во вистинска насока

Глас на Америка - 11.01.2013

По средбите во Скопје и во Атина, посредникот на ОН гледа „зголемен интерес и сериозно внимание“ за решавање на дведеценискиот спор.

Атина чека на македонски потег

Утрински - 11.01.2013

Во Атина се коментира дека предлогот на Нимиц ги задоволувал грчките црвени линии и дека прашањето за сложено име е апсолвирано и во двете држави Од нашиот дописник Атина - Грција е во исчекување на ...

Непоправливиот оптимист Метју Нимиц

Утрински - 11.01.2013

Од 1994 година Нимиц никогаш не излезе со изјава дека преговорите не одат, дека не е оптимист, дека некоја од страните не е конструктивна Преговарачот за името Метју Нимц од вчера е во Скопје за ...

Нимиц денеска на средби со македонскиот државен врв

МКД - 11.01.2013

Откако вчера пристигна од Атина во Скопје, Метју Нимиц , посредникот во спорот за името, денеска ќе се сретне со претставниците на македонскиот државен врв.

Нимиц е Охрабрен од разговорите во скопје и ќе ги забрза преговорите

Телма - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц по денешните средби со министерот за надворешни работи Никола Попоски, премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорге Иванов изјави дека разговарал за ...

Нимиц гледа клима за компромис

Утрински - 11.01.2013

Треба многу бела коса за да се реши ова прашање - објасни и се пожали Нимиц пред новинарите во Скопје Медијаторот Метју Нимиц по средбите во Скопје замина за Солун, каде ќе го пречека преговарачот ...

Нимиц пеш на разговори и ги виде проектите од Скопје 2014

Н.Македонија - 11.01.2013

Специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН за прашањето за името Метју Нимиц, кој денеска е во Скопје, тргна пеш на разговорите со министерот за надворешни работи Никола Попоски Тој ...

Нимиц: За прв пат гледам шанса да се реши спорот!

Капитал - 11.01.2013

Порака со силен оптимизам дека спорот за името со Грција почнува да се придвижува кон решение испрати медијаторот Метју Нимиц веднаш после средбата со премиерот Никола Груевски во македонската влада.

Нимиц првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Кајгана - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение.

Метју Нимиц: Охрабрен сум од пристапот за спорот за името

Н.Македонија - 11.01.2013

Посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски рече дека добил цврсто уверување од претставниците на македонската влада оти прашањето за името е ...

Нимиц го зголемува оптимизмот од Атина: За прв пат гледам шанса да се реши спорот!

Капитал - 11.01.2013

Оптимизмот кој го изрази медијаторот Метју Нимиц од Атина уште повеќе го засили по средбите со македонскиот државен врв.

МНР бара динамизирање на разговорите за името

Н.Македонија - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

А1 On - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Нимиц верува дека има шанси за договор

Алфа - 11.01.2013

„Да, да“ - одговори медијаторот на прашањето дали денеска може да кажеме дека за првпат имаме шанса за договор? Така Метју Нимиц за јавноста ја заврши посетата на Скопје на која и претходеше ...

Нимиц неочекувано замина за Солун

А1 On - 11.01.2013

Метју Нимиц замина во Солун, каде ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите што ги имал во Македонија со државниот врв.

Од Скопје, Нимиц во Солун на средба со Василакис?!

Капитал - 11.01.2013

По денешните средби со државниот врв, медијаторот Метју Нимиц заминува во Солун каде ќе биде пречекан од грчкиот преговарач Адамантиос Василакис, пред кој ќе ги презентира ставовите добиени денеска ...

Скопје и Атина како никогаш порано сакаат да го решат спорот

Н.Македонија - 11.01.2013

Посредникот Метју Нимиц по вчерашните средби со претседателот, премиерот и со министерот за надворешни работи рече дека добил цврсто уверување оти решавањето на ова прашање претставува највисок ...

Државниот врв се пофалил пред Нимиц со инцијативите

+инфо - 11.01.2013

На средбите со Нимиц денеска, претседателот Иванов, премиерот и шефот на македонската дипломатија на посредникот од ОН му ги презентирале „бројните билатерални иницијативи покренати од македонска ...

Нимиц смета дека има шанси да се реши името

+инфо - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по денешната средба со премиерот Никола Груевски рече дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на ...

Нимиц неочекувано замина за Солун да се сретне со грчкиот преговарач

+инфо - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун, каде ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите ...

Вардарска Македонија како можно решение

Локално - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц во Скопје штотуку ги почнува средбите со македонскиот државен врв. Нимиц утрово во 9:30 часот се сретна со шефот на дипломатијата Никола Попоски, а потоа ...

Нимиц дојде со нови идеи базирани на старите предлози

Канал5 - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името со Грција, Метју Нимиц само што го заврши разговорот со министерот за надворешни работи Поповски и влезе на средба со претседателот Ѓорѓе Иванов.

Нимиц по средбата со Груевски: За прв пат гледам шанса за решение на спорот

Либертас - 11.01.2013

За разлика од претходните средби кога со државниот врв разговарал генерално за спорот, на денешните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски, Нимиц разговарал за детали.

Нимиц во Скопје - процесот на преговори оди во вистински правец

Канал5 - 11.01.2013

За прв пат по подолго време Грција и Македонија зборуваат за исти работи и покажуваат сериозна посветеност да се дојде до решение во спорот.

Вашингтон и Брисел чекаат информации од Нимиц дали успеал да ги доближи двете страни

Канал5 - 11.01.2013

Додека Метју Нимиц го протнува својот предлог и кај македонските власти, САД чека информации дека во спорот има непредок.

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Нимиц

Сител - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

Канал5 - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Грција и Македонија се договорија за името !?

Локално - 11.01.2013

Може ли денеска конечно да кажеме дека ја имаме шансата да најдеме решение? ДА! Кратко но убедливо одговори медијаторот Метју Нимиц на новинарското прашање по средбата со македонскиот државен врв.

Два пати Грција – еднаш Македонија – Нимиц неочекувано замина за Солун

МК News - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун, каде ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите ...

По средбата со Груевски, Нимиц непланирано замина во Солун на средба со грчкиот преговарач

Кирилица - 11.01.2013

По средбата со Груевски, Нимиц непланирано замина во Солун на средба со грчкиот преговарач Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун, каде ќе се сретне со ...

Нимиц неочекувано замина за Солун на средба со грчкиот преговарач

Либертас - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун, на средба со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од разговорите во ...

Нимиц за првпат гледа шанса да се реши името!

Вечер - 11.01.2013

МЕДИЈАТОРОТ УВЕРЕН - РЕШЕНИЕТО НА ИМЕТО Е ВРВЕН ПРИОРИТЕТ НА МАКЕДОНИЈА Атина цврсто стои зад своето барање за име со географска одредница за севкупна употреба, додека Македонија притиска за двојна ...

Нимиц смета дека има реални шанси за решавање на спорот со името

Точка - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, смета дека од целиот период од кога трае процесот за изнаоѓање решение во моментов има реални шанси Македонија и Грција да дојдат до ...

Државно-владиниот врв барал од Нимиц помош да се вратела довербата меѓу Македонија и Грција

Бриф - 11.01.2013

Медијаторот Нимиц побарал поинтензивна коминикација и посети на Македонија и Грција, а државно-владиниот врв истакнал потреба од возобновување на довербата помеѓу двете земји за што била побарана ...

Нимиц: Работите се издигнуваат на други нивоа

Бриф - 11.01.2013

Нимиц не кажа со какви предлози дошол, но по средбата со Груевски, откако претходно се сретна и со Иванов и Попоски, изрази оптимизам дека гледа можост за придвижување кон решение.

МНР: На средбата со Нимиц беше нагласено дека е потребно возбновување на довербата меѓу Македонија и Грција

Точка - 11.01.2013

На средбата меѓу медијаторот Метју Нимиц и државниот врв во Скопје била нагласена потребата од преземање чекори кон возобнување на добербата меѓу Македонија и Грција, соопштува Министерството за ...

МНР: Македонска поддршка за засилен ангажман на Нимиц

Точка - 11.01.2013

Личниот претставник на Генералниот Секретар на Обединети Нации, Метју Нимиц денеска оствари работна посета на Македонија, во рамки на активностите поврзани со неговиот мандат за надминување на ...

Нимиц првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Тера - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение.

Зголемен интерес и сериозен пристап има во решавањето на проблемот со името

Тера - 11.01.2013

Медијаторот во спорт за името на Македонија со Грција, Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји е охрабрен дека може да се стигне до решение, а вели дека добил и многу креативни реакции од ...

Груевски и Нимиц ќе се сретнат на пладне

Press24 - 11.01.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со специјалниот претставник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

Нимиц смета дека има реални шанси за решавање на спорот со името

Нетпрес - 11.01.2013

Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, смета дека од целиот период од кога трае процесот за изнаоѓање решение во моментов има реални шанси Македонија и Грција да дојдат до ...

ФОТО: Средба Груевски-Нимиц

БезПардон - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц во преговорите помеѓу Македонија и Грција околу прашањето за името, по денешната средба со државниот врв изјави дека добил цврсто уверување од претставниците на македонската ...

ФОТО: Нимиц се сретна со премиерот Груевски

Курир - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц во преговорите помеѓу Македонија и Грција околу прашањето за името, по денешната средба со државниот врв изјави дека добил цврсто уверување од претставниците на македонската ...

Нимиц првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Хајд Парк - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение.

МНР: На средбата со Нимиц беше нагласено дека е потребно возбновување на довербата меѓу Македонија и Грција

Нетпрес - 11.01.2013

На средбата меѓу медијаторот Метју Нимиц и државниот врв во Скопје била нагласена потребата од преземање чекори кон возобнување на добербата меѓу Македонија и Грција, соопштува Министерството за ...

МНР: Македонска поддршка за засилен ангажман на Нимиц

Нетпрес - 11.01.2013

Личниот претставник на Генералниот Секретар на Обединети Нации, Метју Нимиц денеска оствари работна посета на Македонија, во рамки на активностите поврзани со неговиот мандат за надминување на ...

МНР: Македонија бара динамика во спорот за името

еВести - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

Press24 - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Државниот врв се пофалил пред Нимиц

Sky - 11.01.2013

Претседателот, премиерот и шефот на македонската дипломатија на посредникот од ОН, Метју Нимиц му ги презентирале `бројните билатерални иницијативи покренати од македонска страна кои целат кон ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

Курир - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Зголемен интерес и сериозен пристап има во решавањето на проблемот со името

Хајд Парк - 11.01.2013

Медијаторот во спорт за името на Македонија со Грција, Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји е охрабрен дека може да се стигне до решение, а вели дека добил и многу креативни реакции од ...

Нимиц замина за Солун

Press24 - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун Нимиц ќе оствари средби со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од ...

Постои интерес за решавање на спорот: Нимиц замина за Солун

Sky - 11.01.2013

Неочекувано, медијаторот Метју Нимиц по денешните средби во Скопје замина за Солун. Медијаторот во Солун ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од ...

Нимиц првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Макфакс - 11.01.2013

Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение.

Зголемен интерес и сериозен пристап има во решавањето на проблемот со името

Макфакс - 11.01.2013

Медијаторот во спорт за името на Македонија со Грција, Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји е охрабрен дека може да се стигне до решение, а вели дека добил и многу креативни реакции од ...

Нимиц за првпат гледа шанса за решение на проблемот со името

Inpress - 11.01.2013

Скопје, 11.01.2013 (ИНПРЕС) Медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по средбите со лидерите на двете земји, уверен е дека првпат гледа шанса да се постигне решение, јави ...

МНР: Македонија бара динамизирање на преговорите за името

Денешен - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името. Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

МНР: Македонија бара динамизирање на разговорите за името

Maxim - 11.01.2013

Македонија бара засилен ангажман на медијаторот Метју Нимиц и динамизирање на разговорите за името Ова, како што соопшти МНР, му било пренесено на посредникот на ОН во спорот за името на денешните ...

Нимиц замина за Солун

Maxim - 11.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со државниот врв во Скопје замина во Солун. Нимиц ќе оствари средби со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис за да му ги пренесе информациите од ...

Нимиц на вистинско место во погрешно време

Deutsche Welle - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Нимиц на Македонија нема да ги даде очекуваните ефекти поради институционалната криза и предизборните тензии во земјата, велат аналитичари кои го следат преговарачкиот процес.

Нимиц со „идеите“ од Атина доаѓа во Скопје

Р.С.Европа - 10.01.2013

Медијаторот на ОН за разликите околу името Метју Нимиц денеска треба од Атина да допатува во Скопје. Се очекува Нимиц на македонскиот државен врв да му презентира идеи за надминување на спорот.

„Катимерини“: Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Р.С.Европа - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Нимиц задоволен од Грција, а од Македонија?

Р.С.Европа - 10.01.2013

По средбата на медијаторот Метју Нимиц со грчкиот државен врв беа искажани позитивните сигнали. Останува да се види што ќе донесе средбата со македонските власти.

По посетата на Атина медијаторот Нимиц денеска пристигнува во Скопје

МКД - 10.01.2013

Метју Нимиц , посредникот во спорот за името со Грција, денеска ќе пристигне во Скопје откако деновиве беше во посета на Атина.

Нимиц во Македонија

Телма - 10.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц од Грција пристигна во Македонија, но средбите со македонскиот државен врв закажани се за утре, кога на маса ќе бидат истите предлози за решение на спорот со името за кои ...

Од САД порачуваат: Најдете решение за спорот околу името

Дневник - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение .

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Капитал - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Алфа - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Капитал - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Алфа - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

А1 On - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Колкав напредок е доволен за напредок?

Н.Македонија - 10.01.2013

Дали само решен проблем за името ќе ги одблокира македонските интеграции или, пак, доволен е само чекор напред? Решение на проблемот стар речиси дваесет години јасно е дека никој не очекува прекуноќ.

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

А1 On - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

ВИДЕО: Нимиц пристигна во Скопје

А1 On - 10.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц пристигна во Македонија. Размислувањата и идеите кои ги презентираше вчера во Атина, Нимиц денеска ќе ги донесе во Скопје.

Нимиц во Скопје уверува дека ќе направи се

Алфа - 10.01.2013

Метју Нимиц уверува дека ќе направи се што може за да ги приближи позициите на Македонија и Грција. Медијаторот, кој денеска попладне пристигна во Скопје - неговата втора станица од посетата на ...

САД: Искористете ја посетата на Нимиц

+инфо - 10.01.2013

Американскиот Стејт Департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц вечерва во Скопје, утре на средба со Попоски и Иванов

+инфо - 10.01.2013

Метју Нимиц, посредникот на ОН за спорот со името помеѓу Македонија и Грција, денеска попладне пристигнува од Атина во Скопје.

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Канал5 - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за да се најде решение

Сител - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Кирилица - 10.01.2013

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името Предлогот што ќе го донесе Нимиц на следниот состанок ќе го задоволи барањето на Грција за решение кои ќе содржи географска ...

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решавање на името

Сител - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за решение

МРТ - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Нимиц оптимист за името: "Грција покажува спремност!"

Локално - 10.01.2013

Грчката влада искрено сака да се постигне договор во врска со спорот за името на Македонија, изјави посредникот на ОН Метју Нимиц на денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис ...

„Катимерини“: Нимиц презентирал рамка, не и конкретен предлог

Канал5 - 10.01.2013

По посетата на Нимиц во Атина, провладиниот весник „Катимерини“, повикувајќи се на извори од Министерството за надворешни работи, пишува дека тој не донел специфични предлози.

Стејт департментот се надева дека Македонија и Грција ќе ја искористат посетата на Нимиц за да најдат решение

Либертас - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Катимерини: Нимиц не донел предлози туку презентирал „рамка“ за евентуално решение

Либертас - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Вашингтон апелира да се искористи посетата на Нимиц за да се најде решение за името

Сител - 10.01.2013

Вашингтон ги повика Македонија и Грција да ја искористат посетата на медијаторот Нимиц за да се најде решение за името. Пораката ја испрати висок дипломат во Стејт Департментот кој за МИА вели: ...

Новата рунда преговори ќе трае долго

Канал5 - 10.01.2013

Посетата на Нимиц на Атина и Скопје е почетен дел од најновата интензивна иницијатива која треба да заврши во текот на 2013.

Нимиц во Скопје пречекан со кафе, ќе заврши ли со шампањ?!

Вечер - 10.01.2013

МЕДИЈАТОРОТ ДЕНЕСКА НА СРЕДБИ СО МАКЕДОНСКИОТ ДРЖАВЕН ВРВ Повикувајќи се на извори од грчкото МНР, весникот "Катимерини" објави дека Нимиц не донел специфични предлози туку презентирал "рамка", која ...

МИА: Вашингтон повикува да се искористи посетата на Нимиц за решение

Бриф - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение, пренесува МИА.

Катимерини: Нимиц презентирал рамка за решение

Бриф - 10.01.2013

Провладиниот грчки весник „Катимерини“ повикувајки се на извори од тамошното Министерство за надворешни работи пишува дека Нимиц не донел специфични предлози туку презентирал „рамка“, којашто може да ...

Нимиц: Ќе работам напорно за можен напредок

Тера - 10.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во четвртокот пристигна во Скопје, по дводневната посета на Атина. „Убаво е да се биде повторно во Скопје.

Вашингтон: Македонија и Грција да ја искористат посетата на Нимиц за да се најде решение

Press24 - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Оптимизам во Грција - посетата на Нимиц поттикна надежи за решавање на името

Press24 - 10.01.2013

Грчките дипломати ја оценија посетата на медијаторот Метју Нимиц како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц поттикна надежи за решавање на името

Курир - 10.01.2013

Грчките дипломати посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

„Катимерини“: Посетата на Нимиц ги поттикна надежите за решение

еВести - 10.01.2013

Посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина, грчките дипломати ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Нимиц со „идеите“ од Атина доаѓа во Скопје

Таратур - 10.01.2013

Медијаторот на ОН за разликите околу името Метју Нимиц денеска треба од Атина да допатува во Скопје. На средбите со државниот врв се очекува Нимиц да ги пренесе впечатоците по средбите со Аврамопулос ...

Нимиц утре на маса со идеи за надминување на долгогодишниот спор

Фама - 10.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц ќе ги стави на маса пред македонскиот државен врв предлозите за решение на спорот со името за кои вчера разговараше со грчките власти.

Нимиц: Ќе работам напорно за можен напредок

Макфакс - 10.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во четвртокот пристигна во Скопје, по дводневната посета на Атина. „Убаво е да се биде повторно во Скопје.

Вашингтон: Посетата на Нимиц да се искористи за наоѓање решение

Денешен - 10.01.2013

Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на посредникот за спорот за името Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Катимерини: Посетата на Нимиц вроди надеж за решавање на спорот

Денешен - 10.01.2013

Грчките дипломати посетата на медијаторот Метју Нимиц на Атина ја оценија како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Стејт Департмент - Македонија и Грција да ја искористат посетата на Нимиц за да се најде решение

Inpress - 10.01.2013

Вашингтон, 10. јануари 2013 (ИНПРЕС) Американскиот Стејт департмент ги повикува Македонија и Грција да ја искористат посетата на Метју Нимиц на двете земји за да се најде решение.

Посетата на Нимиц влеа оптимизам кај грчките дипломати

Maxim - 10.01.2013

Грчките дипломати ја оценија посетата на медијаторот Метју Нимиц како одбележување на „многу раната фаза“ од новите напори за решавање на спорот.

Нимиц доби балканско наследство

Утрински - 09.01.2013

Ерол Ризаов Метју Нимиц, медијаторот на ОН, познатиот њујоршки адвокат кој речиси две децении бара решение за најглупавиот спор на земјината топка повторно е кај нашите несакани кумови, па ќе намине ...

Метју Нимиц ќе ги спојува црвените линии

Утрински - 09.01.2013

Медијаторот в петок ќе има одвоени средби со шефот на државата и со премиерот Петок е денот „Д“ за медијаторот Метју Нимиц во Македонија, откако денес ќе оствари средби во Атина, а утре ќе допатува ...

Кризата во Македонија како сопка за името

Утрински - 09.01.2013

Грчките медиуми се скептични дека во ваква политичка констелација Метју Нимиц може да постигне нешто околу спорот Од нашиот дописник Атина - Медијаторот Метју Нимиц денес во Атина ја започнува новата ...

(ФОТО) Повторно добра волја место решение

Утрински - 09.01.2013

Идеите на Нимиц не биле нови, туку тие што веќе им ги презентираше на преговарачите во Њујорк лани во декември Од нашиот дописник Атина - Една година по неговата последна посета на грчката ...

Нимиц оптимист: постои можност да се постигне “некакво решение“!

Капитал - 09.01.2013

Тонови на оптимизам носи медијаторот Метју Нимиц во Скопје по денешната средба со грчкиот премиер, Андонис Самарас и министерот за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос.

Нимиц: Владата во Атина е многу искрена по прашањето за спорот со името

А1 On - 09.01.2013

Посредникот во македонско-грчкиот спор околу името Метју Нимиц се сретна денеска со шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос.

Позитивна клима во Грција за решение за името

Локално - 09.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц: Да се искористи времето, да не се чека совршен момент

Канал5 - 09.01.2013

Разгледување на презентираните идеи во ноември во Њујорк, барање взаемно прифатливо решение, формула прифатена од двете страни, оптимизам дека можеби двете страни ќе дојдат поблиску, да се искористи ...

Фото: Порака до Нимиц - „Македонија“

OhridNews - 09.01.2013

Перидот кој ни претстои, очигледно ќе биде исполнет со политички актуелности на меѓународно ниво. Во јавноста се повеќе се шират гласините, за тоа со кој предлог ќе истапи актуелниот посредувач на ...

Нимиц од Атина: Грција сака да се постигне договор за името

eReporter - 09.01.2013

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц изјави денеска во Атина по разговорите со грчкото раководство дека актуелната грчка влада „покажува голема искреност кога вели дека ...

Нимиц на разговори во Атина

Deutsche Welle - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

24 Вести - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Екпертите скептични за посетата на Нимиц

24 Вести - 08.01.2013

Домашната експертска јавност без некои големи очекувања или оптимизам ја дочекува и оваа посета на медијаторот Нимиц на регионот.

Метју Нимиц денеска во Атина, потоа во Скопје

Телма - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц од денеска активира нова рунда разговори околу името

Дневник - 08.01.2013

Нови идеи за надминување на долгогодишниот спор околу името се очекува да донесе медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, кој денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа на неговата агенда е и ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

Алфа - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц во Грција, грчките медиуми ни предлагаат име

Н.Македонија - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, а потоа и на Македонија Шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос во пресрет на посетата на Нимиц изјави дека ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

А1 On - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц денес во Атина, потоа доаѓа во Скопје

Кајгана - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во вторник пристигнува во Атина, во рамки на најавената четиридневна посета на Грција и Македонија.

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

Идивиди - 08.01.2013

Атина/Скопје, 8 jaнуари 2013 (МИА) - Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија.

Нимиц денеска пристигнува во Атина

Капитал - 08.01.2013

Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, кој денеска доаѓа во Грција, а потоа и во Македонија, да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц ќе ги премерува црвените линии, но без краен предлог

Алфа - 08.01.2013

Медијаторот од ОН во спорот за името Метју Нимиц утре во Атина, а задутре во Скопје ќе слушне дали и колку Грција и Македонија ги повлекле наназад своите цревени линии во спорот за името, за да се ...

Нимиц денеска во Атина ќе го отпакува предлогот?

+инфо - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

Сител - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц денеска во Атина, а потоа и во Скопје

Канал5 - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

МРТ - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје

Кирилица - 08.01.2013

Нимиц доаѓа во Атина, а потоа и во Скопје Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија.

Нимиц денес во Грција, потоа и кај нас. Дали носи нов предлог?

Либертас - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц ја почна новата рунда преговори за името

Вечер - 08.01.2013

МЕДИЈАТОРОТ НИМИЦ ДЕНЕСКА ВО АТИНА , ЌЕ СЕ СРЕТНЕ САМО СО АВРАМОПУЛОС По посетата на Атина, медијаторот утре доаѓа во дводневна посета на Македонија.

Нимиц денеска во посета на Атина

Точка - 08.01.2013

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите Нации Метју Нимиц денеска е во посета на Грција каде се очекува да ги претстави новите идеи за надминување на спорот за името меѓу нашата ...

Нимиц во Атина, македонските власти чекаат

Бриф - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска е во посета на Грција, по што доаѓа и во Македонија. Македонските власти се воздржани, а грчките медиуми периодов шпекулираа дека медијаторот ќе ...

Нимиц утре на средба со Аврамопулос

Точка - 08.01.2013

Од денеска до 13-ти јануари медијаторот Метју Нимиц ќе биде во посета на Атина и Скопје. Посетата на Нимиц доаѓа по ноемвриската рунда разговори во Њујорк.

Нимиц во посета на Атина, а потоа и на Скопје

Тера - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во вторник пристигнува во Атина, во рамки на најавената четиридневна посета на Грција и Македонија.

Нимиц ќе ги посети Атина и Скопје

Курир - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц денеска во посета на Атина

Нетпрес - 08.01.2013

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите Нации Метју Нимиц денеска е во посета на Грција каде се очекува да ги претстави новите идеи за надминување на спорот за името меѓу нашата ...

Нимиц денес во Атина после тоа во Скопје

Sky - 08.01.2013

Денеска медијаторот Метју Нимиц оди во посета на Грција а веднаш потоа доаѓа во Македонија. Иако нема официјални, се очекува Нимиц да предложи нови идеи за надминување на долгогодишниот спор.

Медијаторот Нимиц доаѓа во Атина

Press24 - 08.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на долгогодишниот спор.

Нимиц денеска во посета на Атина и Скопје

БезПардон - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Нимиц во посета на Атина, а потоа и на Скопје

Пулс24 - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во вторник пристигнува во Атина, во рамки на најавената четиридневна посета на Грција и Македонија.

Нимиц утре на средба со Аврамопулос

Нетпрес - 08.01.2013

Од денеска до 13-ти јануари медијаторот Метју Нимиц ќе биде во посета на Атина и Скопје, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Посетата на Нимиц доаѓа по ноемвриската рунда разговори во Њујорк.

Нимиц во посета на Атина, а потоа и на Скопје

Макфакс - 08.01.2013

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, во вторник пристигнува во Атина, во рамки на најавената четиридневна посета на Грција и Македонија.

Ќе донесе ли Нимиц нови идеи за спорот со името?

Денешен - 08.01.2013

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Иако нема официјална најава, Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на ...

Медијаторот Нимиц ќе ја посети Атина

Maxim - 08.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц денеска доаѓа во посета на Грција, a потоа и на Македонија. Атина и Скопје очекуваат тој да донесе нови идеи за надминување на долгогодишниот спор.

Скептизицам пред посетата на Нимиц

Р.С.Европа - 07.01.2013

Медијаторот Метју Нимиц доаѓа во посета на Скопје и Атина. По последните настани во земјава кај аналитичарите расте скептицизмот за можен напредок во преговорите за името.

Нимиц на 10 јануари доаѓа во Скопје

БезПардон - 07.01.2013

Медијаторот во спорот околу името, Метју Нимиц, на 10 јануари доаѓа во Скопје, јави телевизија Сител. Нимиц ќе дојде од Атина, каде ќе се сретне со претставници на грчкиот државен врв, а потоа ќе ...

На 10 јануари Нимиц доаѓа во Скопје

Sky - 07.01.2013

Метју Нимиц на 10 јануари доаѓа во Скопје. Медијаторот за спорот со името ќе дојде од Атина, каде ќе се сретне со претставници на грчкиот државен врв.

Нимиц во Скопје веднаш по Божик

Maxim - 07.01.2013

Засега нема дефинирана агенда, но според вообичаената практика досега, Нимиц најверојатно ќе има одделни средби. Маедијаторот Метју Нимиц од Атина, каде ќе има средби со претставници на грчкиот ...