TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кери му поставува услови на Ирак за американска помош

Deutsche Welle - 15.06.2014

Државниот секретар на САД Џон Кери ги повика одговорните во Ирак заеднички да им се спротивстават на џихадистите. Неговиот германски колега Штајнмајер апелираше до соседите на Ирак да се спречи ...

Од Ирак - една 30 - годишна верска војна?

Deutsche Welle - 15.06.2014

Водачот на терористичката организација ИДИС го втурнува целиот Блиски Исток во долгогодишна верска војна меѓу шиитите и сунитите, смета во коментарот главниот уредник на ДВ, Александер Кудашеф.

Вашингтон испрати носач на авиони во Персискиот Залив

Р.С.Европа - 15.06.2014

Вашингтон испрати еден од своите носачи на авиони во Персискиот залив со цел да му овозможи на претседател Барак Обама поголема флексибилнсот ако треба да се преземе воена акција , доколку ...

Вашингтон испрати воена помош во Персискиот залив

Нова ТВ - 15.06.2014

Вашингтон испрати еден од своите носачи на авиони во Персискиот залив со цел да му овозможи на претседател Барак Обама поголема флексибилнсот ако треба да се преземе воена акција, доколку безбедноста ...

Ирачките сили го сопреа походот на џихадистите кон Багдад

Телма - 15.06.2014

Ирачките владини сили, поддржани од шиитските и курдските вооружени групи, го спречиле напредувањето на сунитските милитанти северно од Багдад, пренесуваат медиумите.

Вашингтон испрати носач на авиони во Персискиот Залив

Алсат-М - 15.06.2014

Вашингтон испрати еден од своите носачи на авиони во Персискиот залив со цел да му овозможи на претседател Барак Обама поголема флексибилнсот ако треба да се преземе воена акција, доколку безбедноста ...

Кери: Америсканска помош би имала успех ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата

А1 On - 15.06.2014

Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери во разговор со ирачкиот колега Хошијар Зебари.

Џон Кери: Американската помош би имала успех ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата

Алфа - 15.06.2014

Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери во разговор со ирачкиот колега Хошијар Зебари.

„Фејсбук“ и „Јутјуб“ блокирани во Ирак

Фактор - 15.06.2014

„Фејсбук“ и „Јутјуб“ како и другите социјални мрежи се недостапни во Ирак, во моментите кога постојат закани дека сунитските милитанти кои се противат на власта би можеле да напреднат кон главниот ...

Ирак: Шест загинати во воздушниот напад на војската на курдски конвој

Канал5 - 15.06.2014

Најмалку шест луѓе загинаа во воздушниот напад на ирачката армија на курдски конвој северно од Багдад. Нападот се случил во текот на ноќта на околу 150 километри североисточно од престолнината на ...

Џон Кери: Америсканска помош би имала успех ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата

Сител - 15.06.2014

Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери во разговор со ирачкиот колега Хошијар Зебари.

(ВИДЕО) Ирачката авијација почна да бомбардира бунтовнички цели,нападнат и Багдад

Локално - 15.06.2014

Почнаа битките за превласт во Ирак. Ирачката армија покажа борбени видеа на авијацијата како гаѓа сунитски бунтовнички цели. Денеска пак и Багдад беше цел на напад.

Багдад: Најмалку 9 загинати и 23 ранети во бомбашки напад

Локално - 15.06.2014

Во бомбашки напад во центарот на Багдад загинаа најмалку девет лица, а 23 се ранети, пренесува AP, повикувајќи се на медицинските екипи во градот. Претставник на ирачкото Министерство за внатрешни ...

Расте тензијата во Ирак!

МРТ - 15.06.2014

Најмалку шест лица загинаа при воздушен напад на ирачката војска северно од Багдад. Деветмина загинати и над 20 ранети пак,при експлозија на автомобил –бомба. „Беше страшно.

КЕРИ: Ирачките лидери да ги надминат несогласувањата

Телеграф - 15.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери нагласи дека помош од САД би дала резултат само ако ирачките раководители сакаат да ги надминат несогласувањата Американска помош за Ирак би имала успех само ...

Џон Кери: Само обединети ирачки лидери можат против екстремистите

Република - 15.06.2014

Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери во разговор со ирачкиот колега Хошијар Зебари.

Кери го повика Ирак заеднички да им се спротивстават на екстремистите

Нетпрес - 15.06.2014

Државниот секретар на САД Џон Кери ги повика одговорните во Ирак заеднички да им се спротивстават на џихадистите. Неговиот германски колега Штајнмајер апелираше до соседите на Ирак да се спречи ...

САД испратија носач на авиони во Персискиот залив

Inpress - 15.06.2014

Вашингтон, 15. јуни 2014 (ИНПРЕС) САД испратија еден од своите носачи на авиони во Персискиот залив како одговор на кризата во Ирак. Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел вчера издал наредба ...

Џон Кери: Американска помош би имала успех ако ирачките лидери ги надминат несогласувањата

Falanga - 15.06.2014

Кери повикал Ирак брзо да ги потврди резултатите од априлските парламентарни избори и да формира нова влада. Американска помош за Ирак би имала успех само ако ирачките лидери ги надминат ...

Ќе интервенира ли САД во Ирак и Сирија?

Нова ТВ - 14.06.2014

„САД ја разгледуваат можноста за изведување воздушни напади на места каде што се концентрирани членовите на екстремистичката група ”Исламска држава Ирак и Левант“, не само во Ирак, туку и во Сирија“, ...

Бајден на консултации со Ердоган, бунтовниците напредуваат кон Багдад

Р.С.Европа - 14.06.2014

Додека безбедносната ситуација во Ирак продолжува да се влошува, американскиот заменик-претседател Џо Бајден оствари консултации со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган за растечката сила на ...

Малики: Почна чистењето на градовите од терористи

А1 On - 14.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска изјави дека ирачките безбедносни сили почнале со чистење на градовите од „терористи“, откако екстремистите зазедоа големи делови од територијата и со тоа ја ...

Американците потрошија 25 милијарди долари за војска што се распадна за три часа

Дневник - 14.06.2014

Игор K. Илиевски Во Ирак, Исламската држава во Ирак и Сирија (ИДИС) се бори за исламски калифат, поддржана од сунитското малцинство, кое уживаше привилегии во режимот на Садам Хусеин.

ВИДЕО: Терорист се заканува дека ќе го освои светот

А1 On - 14.06.2014

Абу Бакр ал Багдади е командант на движењето Исламска држава Ирак и Левант (ИСИС), од Ирак и Сирија чии што припадници моментално контролираат голем дел од територијата на Ирак, за кој што сосема ...

Британија доделува итна хуманитарна помош за Ирак од три милиони фунти

А1 On - 14.06.2014

Итна хуманитарна помош од три милиони фунти ќе биде деблокирана за помош на цивилите во Ирак кои се раселуваат заради судирите во северниот дел од државата, соопшти владината служба за меѓународен ...

Ескалира состојбата во Ирак

Н.Македонија - 14.06.2014

Ирачката Влада почна контра–офанзива за одбрана на Багдад, по вчерашните напади на џихадистите кои се доближуваат до главниот град од три страни Војската најде 12 тела на запалени полицајци.

Стотици млади Ирачани ќе се вклучат во борбата против радикалните исламисти

+инфо - 14.06.2014

Стотици млади Ирачани се собираат денеска во центрите за доброволци во Багдад, за да се приклучат кон битката со радикалните исламисти, кои оваа недела презедоа офанзива во северните региони на Ирак.

Ирак денес подготвува контра-офанзива

Фактор - 14.06.2014

Ирачките сили денеска се подготвуваат за контра-офанзива против џихадистите на северот на Багдад , бидејќи премиерот Нури ел Малики на војската и дал многу обврски.

Малики: Почна чистењето на градовите од терористи

Сител - 14.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска изјави дека ирачките безбедносни сили почнале со чистење на градовите од „терористи“, откако екстремистите зазедоа големи делови од територијата и со тоа ја ...

Белата куќа “земена на нишан” поради Ирак

Локално - 14.06.2014

Бран од критики падна на Белата куќа поради настаните во Ирак, каде што исламистите започнаа офанзива и зазедоа важни градови. Критикуваа лидерите на опозицијата од Републиканската партија.

The Guardian:САД ќе удираат во Сирија и Ирак

Локално - 14.06.2014

“САД ја разгледуваат можноста за нанесување на воздушни напади во места каде што се концентрирани екстремисти од групата” Исламска држава Ирак и Левант “, не само во Ирак, но и во Сирија, соопшти ...

Обама: Американска воена акција сама по себе не може да го стабилизира Ирак

Локално - 14.06.2014

Претседателот на САД Барак Обама изјави денеска дека размислува за различни опции за запирање на исламскиот бунт во Ирак. Тој, сепак, предупреди дека американска воена акција сама по себе не може да ...

Саудиска Арабија и Иран – големите играчи во пукнатина на Ирак

Локално - 14.06.2014

“Внимавај што посакувааш” може и веројатно бил советот на Вашингтон кон Саудиска Арабија и други заливни држави кои ги поддржуваат сунитските џихадисти во нивната борба против режимот на Башар Асад ...

Иран разгледува евентуалната соработка со САД за помош на Ирак против џихадистите

Локално - 14.06.2014

Иран е длабоко вознемирен од последните случувања во Ирак поврзани со подемот на борците на групата “Исламска држава во Ирак и Левант”, и размислува за можноста за соработка со САД во цел помош за ...

Бајден на консултации со Ердоган, бунтовниците напредуваат кон Багдад

Либертас - 14.06.2014

Додека безбедносната ситуација во Ирак продолжува да се влошува, американскиот заменик-претседател Џо Бајден оствари консултации со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган за растечката сила на ...

Почна акцијата за одбрана на Багдад од џихадистите

Канал5 - 14.06.2014

Со полни овластувања добиени од премиерот Нури ел Малики , ирачката војска е во контраофанзива во северниот дел на Багдад против џихадистите. Владата и даде широки овластувања на армијата во одбрана ...

Стотици млади Ирачани се одзваа на повикот на главниот шиитски ајатолах за заштита на земјата од сунитските бунтовници

Сител - 14.06.2014

Стотици млади Ирачани се собираат денеска во центрите за доброволци во Багдад, за да се приклучат кон битката со радикалните исламисти, кои оваа недела презедоа офанзива во северните региони на Ирак.

Состојбата во Ирак екслаира!

МРТ - 14.06.2014

Ескалираше состојбата во Ирак. Влада почна контра–офанзива за одбрана на Багдад, по вчерашните напади на џихадистите кои се доближуваат до главниот град од три страни.

Британија доделува итна хуманитарна помош за Ирак од три милиони фунти

Канал5 - 14.06.2014

Итна хуманитарна помош од три милиони фунти ќе биде деблокирана за помош на цивилите во Ирак кои се раселуваат заради судирите во северниот дел од државата, соопшти владината служба за меѓународен ...

Брутален и екстремен: Светот го доби новиот Осама бин Ладен!

Точка - 14.06.2014

Абу Бакр ал-Багдади е лидер на Исламската држава Иран и Левант. Следбениците го сметаат за лидер на новата генерација. Додека милитантите на исламската држава Ирак и Сирија продолжуваат да ...

Иран може да соработува со САД против терористите во Ирак

Тера - 14.06.2014

Иран би можел да размисли за соработка со САД поради обновувањето на безбедноста во Ирак, доколку се увери дека официјален Вашингтон се бори против „терористичките групи во Ирак и на други места", ...

Обама: Ние не можеме да ја поправиме ситуацијата во Ирак

Курир - 14.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама, во петокот изјави дека ги разгледува можностите во однос на Ирак со акцент на скорешното ескалирање на ситуацијата.

Го доби ли светот новиот Осама Бин Ладен

За Се - 14.06.2014

Абу Бакр ал-Багдади е лидер на Исламската држава Ирак и Левант. Следбениците го сметаат за лидер на новата генерација. Додека милитантите на исламската држава Ирак и Сирија продолжуваат да ...

Лавров ја коментираше пропаста на американско-британската „авантура“ во Ирак

Руска реч - 14.06.2014

Министерот за надворешни работи на Русија констатираше дека „пропаст“ авантурата на САД и Велика Британија во Ирак, каде припадниците на организацијата „Исламска држава Ирак и Леванта“ зазеле низа ...

Иран може да соработува со САД против терористите во Ирак

Макфакс - 14.06.2014

Иран би можел да размисли за соработка со САД поради обновувањето на безбедноста во Ирак, доколку се увери дека официјален Вашингтон се бори против „терористичките групи во Ирак и на други места", ...

Турбуленции на нафтениот пазар: Цените растат!

Lider - 14.06.2014

Меѓународната агенција за енергетика ИЕА соопшти дека новите судири меѓу регуларната војска и милитантните исламистички групи во Ирак, можат да доведат до турбуленција на пазарот.

Иран ќе обезбеди воена помош за Ирак

Inpress - 14.06.2014

Тикрит, 14. јуни 2014 (ИНПРЕС) Иранскиот претседател Хасан Рухани рече дека неговата земја е подготвена да обезбеди воена помош за Ирак во борбата против сунитските бунтовници.

Видео: Терорист се заканува, ќе го освои светот

Денешен - 14.06.2014

Иако се претпоставува дека ова не е неговото вистинско име, Абу Бакр ал Багдади сепак има големо влијание врз ширење на исламскиот тероризам во Ирак. Тој е командант на движењето Исламска држава Ирак ...

Иран може да соработува со САД против терористите во Ирак

Актуелно24 - 14.06.2014

Иран би можел да размисли за соработка со САД поради обновувањето на безбедноста во Ирак, доколку се увери дека официјален Вашингтон се бори против „терористичките групи во Ирак и на други места”, ...

Стотици млади Ирачани се одзваа на повикот на главниот шиитски ајатолах за заштита на земјата од сунитските бунтовници

Falanga - 14.06.2014

Младите се одзваа на повикот на големиот ајатолах Али ал Сиостани, најпочитуваниот ирачки шиитски духовен лидер. Стотици млади Ирачани се собираат денеска во центрите за доброволци во Багдад, за да ...

Обама: Ние не можеме да ја поправиме ситуацијата во Ирак

Falanga - 14.06.2014

Тој уште во 2011 се обиде да стави крај на немирите во Ирак. Американскиот претседател Барак Обама, во петокот изјави дека ги разгледува можностите во однос на Ирак со акцент на скорешното ескалирање ...

(ВИДЕО) Терорист се заканува дека ќе го освои светот

Falanga - 14.06.2014

Иако се претпоставува дека ова не е неговото вистинско име, тоа сепак има големо влијание врз ширење на исламскиот тероризам во Ирак. Абу Бакр ал Багдади е командант на движењето Исламска држава Ирак ...

На вага: Воена реакција на САД во Ирак?

Deutsche Welle - 13.06.2014

Џихадистите го продолжуваат освојувачкиот поход кон Багдад. Исламистичката опасност во Ирак ги стави САД и Иран на иста страна. Вашингтон одмерува евентуална воена интервенција.

Сунитските џихадисти зазеле уште два града во источен Ирак

24 Вести - 13.06.2014

Сунитските џихадисти од групата „Исламска држава во Ирак и Левант“ ноќеска зазеле два града во источната провинција Дијала, откако силите за безбедност ги напуштиле своите позиции, пренесоа ...

Советот за безбедност повика на итен дијалог за решавање на кризата во Ирак

24 Вести - 13.06.2014

Советот за безбедност на ОН ги осуди појавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во конфликтот.

Советот за безбедност на ОН разговараше за Ирак

Р.С.Европа - 13.06.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации разговараше за состојбата во Ирак каде што неделава бунтовниците од Исламска држава Ирак и Левант, двете групи што се поврзуваат со Ал-каеда преземаа два ...

Обама:Вашингтон ги разгледува сите опции за Ирак

Р.С.Европа - 13.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера рече дека сите опции се отворени за да му се помогне на Ирак во борбата со исламските бунтовници. Тој додаде дека на земјата и треба повеќе помош од ...

Растат цените на суровата нафта

Р.С.Европа - 13.06.2014

Цените на суровата нафта бележат пораст, најголем во изминативе 10 месеци. Главна причина за тоа се настаните во Ирак кои би можело да влијаат врз глобалното производство на нафтата.

Во Ирак повторно кошмар

Р.С.Европа - 13.06.2014

Леснотијата со која тешко вооружени луѓе, облечени во црни униформи и со знамиња на џихад влегоа во Мосул, вториот град по големина во Ирак, треба да му испрати јасна порака на светот.

Расте цената на нафтата поради борбите во Ирак

Нова ТВ - 13.06.2014

Цените на суровата нафта бележат пораст, најголем во изминативе 10 месеци. Главна причина за тоа се настаните во Ирак кои би можело да влијаат врз глобалното производство на нафтата.

ОН повикаа на национален дијалог во Ирак

Р.С.Европа - 13.06.2014

Советот за безбедност на Обединетите нации повика на, како што се наведува, инклузивен национален дијалог во Ирак, но не препорача никаква акција против исламските милитанти.

Ирачките шиити повикани да се вооружат

Р.С.Европа - 13.06.2014

Ирачкиот шиитски врховен верски лидер ајатолах Али ал Систани денеска ги повика да земат оружје откако сунитски милитанти на Исламската држава Ирак и Левант, група која се одвои од Ал Каеда ги ...

Итна седница за Советот за безбедност на ОН, стотици стотици цивилни жртви во Ирак

Утрински - 13.06.2014

Советот за безбедност на ОН ги осуди пројавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во ...

Исламските трупи на „Ирак и левент“ станаа моќна сила

Телма - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

Ирак се соочува со најголема криза по државата

Телма - 13.06.2014

Ирак се соочува со најголемата криза во последните години, земјата е доведена на раб на општа војна по нападите на милитантите кои имаат силна поддршка од поглаварите на сунитските верски групи и Ал ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Алфа - 13.06.2014

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат ...

Советот за безбедност на ОН повика за итен дијалог за решавање на кризата во Ирак

А1 On - 13.06.2014

Советот за безбедност на ОН ги осуди пројавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

А1 On - 13.06.2014

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките ...

Советот за безбедност на ОН повика за итен дијалог за решавање на кризата во Ирак

Алфа - 13.06.2014

Советот за безбедност на ОН ги осуди пројавите на тероризам извршени во Ирак каде џихадисти продолжуваат да напредуваат кон Багдад. Тие повикаа на итно почнување дијалог меѓу сите страни во ...

Сунитските џихадисти зазеле уште два града во источната ирачка провинција Дијала

Алфа - 13.06.2014

Сунитските џихадисти од групата „Исламска држава во Ирак и Левантот“ ноќеска зазеле два града во источната провинција Дијала, откако силите за безбедност го напуштиле своите позиции, пренесоа ...

САД со беспилотни летала ќе му помага на Ирак?

А1 On - 13.06.2014

Американскиот претседател, Барак Обама рече дека на Ирак ќе му биде потребна дополнителна помош од САД, за сузбивање на исламистите кои зазедоа два града.

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Алсат-М - 13.06.2014

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките ...

Припадници на ИДИЛ навлегоа и во ирачкиот град Џалаула

А1 On - 13.06.2014

Исламистички бунтовници од Исламска држава Ирак и Левант навлегле во источниот ирачки град Џалаула. Тоа се случило откако ирачките сили ги напуштиле своите позиции во градот.

Американски приватни компании ги евакуираат вработените од ирачката воена база во Балад

А1 On - 13.06.2014

Американските приватни компании, кои работат за ирачката Влада во секторот на одбраната, ги евакуираа своите вработени од воено-воздухопловната база во Балад, северно од Багдад, кон ирачката ...

Исламистите незадржливо напредуваат – Ирак во канџите на Ал Каеда

Алфа - 13.06.2014

Екстремистите од таканаречената „Исламска држава Ирак и Левант незадржливо напредуваат во Ирак, а војската на оваа земја не покажува способност и воља за да ги запре.

Сунитските џихадисти зазеле уште два града во источната ирачка провинција Дијала

А1 On - 13.06.2014

Сунитските џихадисти од групата „Исламска држава во Ирак и Левантот“ ноќеска зазеле два града во источната провинција Дијала, откако силите за безбедност го напуштиле своите позиции, пренесоа ...

Иран е подготвен, заедно со САД, да му помогне на Ирак во борбата против џихадистите

А1 On - 13.06.2014

Шиитски Иран е толку загрижен од напредокот на сунитските бунтовници во Ирак, што, се чини, е подготвен да соработува и со САД само за да им помогне на властите во Багдад да го одбијат џихадистичкиот ...

Штајнмаер: Исламската држава во Ирак и Левантот покажа дека станала моќна сила

А1 On - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

Штајнмаер: Исламската држава во Ирак и Левантот покажа дека станала моќна сила

Алфа - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

Кери ги повика ирачките лидери да бидат единствени против џихадистите

А1 On - 13.06.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери ги повика денеска политичките лидери во Ирак да демонстрираат единство против џихадистичките борци, кои презедоа неколку провинции и сега претставуваат закана ...

Овој човек стои зад немирите во Ирак – сака да го надмине Бин Ладен

Фактор - 13.06.2014

Прогласен е за лидер на радикалната Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), која во себе интегрира неколку вооружени групи, и лидер на ирачката Ал-Каеда.

И Србија препорача да не се патува во Ирак, македонското МНР засега молчи

Фактор - 13.06.2014

Српското Министерство за надворешни работи денеска им препорача на државјаните на Србија да се воздржат од патување во Ирак заради влошената безбедносна ситуација во оваа земја.

Штајнмаер: Исламската држава во Ирак покажа дека станала моќна сила

+инфо - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

The Independent: Богатиот Киркук е во рацете на Курдите

Локално - 13.06.2014

Ирак се распаѓа. Курдите се позиционирани на северниот град Киркук, богат со нафта, кој одамна го сметаа за своја престолнина, пишува The Independent.

Обама:Вашингтон ги разгледува сите опции за Ирак

Локално - 13.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама вчера рече дека сите опции се отворени за да му се помогне на Ирак во борбата со исламските бунтовници. Тој додаде дека на земјата и треба повеќе помош од ...

Ирачката војска ги нападна исламските екстремисти поврзани со Ал Каеда

Канал5 - 13.06.2014

Ирачката војска ги протера исламските екстремисти од Тикрит. Советот за безбедност на ОН ја поддржа ирачката влада во борбата против тероризмот. Курдските сили ја презедоа контролата над Киркук да го ...

ИСИС наследничка на Ал-Каеда

Локално - 13.06.2014

По киднапирањето на 80-те турски државјани, фокусот на светската јавност е насочен кон дејствувањата на терористичката група ИСИС. Како што пишува СиЕнЕн повикуваќи се на експертски мислења, станува ...

Лидерот на ИСИС: „Човек без лице“ кој ќе го наследи Осама бин Ладен

Локално - 13.06.2014

Кој е лидерот на озогласената терористичка група ИСИС? Абу Бакар Багхдади е доктор на науки по исламистички студии. Има 44 години, роден е во Самара североно од Багдад.

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Либертас - 13.06.2014

Германија упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките провинции ...

Ирански елитни единици на помош во Ирак во борба против терористите

Канал5 - 13.06.2014

Три батаљона на иранските елитни специјални сили „Ал кудс“, што се дел од корпусот на гардата на исламската револуција, се префрлени во Ирак за да се борат против сунитската група „Исламска држава во ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Сител - 13.06.2014

Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките ...

Штајнмаер: Исламската држава во Ирак достигнала потенцијал кој го надминува нивото на терористички напади

Локално - 13.06.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави денеска дека брзото напредување на сунитските екстремисти во Ирак покажува дека тие стануваат моќна сила, која ќе ги отежне ...

Започна третата ирачка војна

Локално - 13.06.2014

Може ли Вашингтон да набљудува од страна, додека “Исламска држава во Ирак и Левант” напредува кон Багдад? Тоа го прашува Мајкл Наjтс од списанието “Форин полиси”.

САД соопштија дека не се во преговори со Иран во врска со кризата во Ирак

Локално - 13.06.2014

Вашингтон изјави дека не започнал преговори со својот традиционален непријател Техеран во врска со кризата во Ирак и покрај нивниот вкупен интерес за поддршка на Багдад, соопшти американскиот Стејт ...

Исламистите се поблиску до создавање исламски емират

Вечер Прес - 13.06.2014

Ирачката доминантно шиитска влада на премиерот Нури ал-Малики и во текот на вчерашниот ден не умееше да даде адекватен одговор на предизвикот што и го поставија исламските екстремисти, кои за само ...

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Телеграф - 13.06.2014

Шефот на германската дипломатија, Франк-Валтер Штајнмајер, истакна дека настаните во Ирак почнуваат драстично да ја влошуваат ситуацијата Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги ...

Ирак: Исламистите се поблиску до создавање на емират

Точка - 13.06.2014

Ирачката доминантно шиитска влада на премиеро Нури ал-Малики и денес е парализирана и неспособна да пружи адекватен одговор на предизивикот кој пред нив го исфрлија исламските екстремисти, окупирајќи ...

На Србите им се советува да не одат во Ирак

Телеграф - 13.06.2014

Сите што можат да го напуштат Ирак, тоа и да го направат по консултација со Амбасадата, соопшти српското МНР Министерството за надворешни работи на Србија им препорача на Србите што престојуваат во ...

Скокна цената на нафтата

Република - 13.06.2014

Цените на суровата нафта бележат пораст, најголем во изминативе 10 месеци. Главна причина за тоа се настаните во Ирак кои би можело да влијаат врз глобалното производство на нафтата.

Ирак:Исламистите се поблиску до создавање на емират

Нетпрес - 13.06.2014

Ирачката доминантно шиитска влада на премиеро Нури ал-Малики и денес е парализирана и неспособна да пружи адекватен одговор на предизивик0т кој пред нив го исфрлија исламските екстремисти, окупирајќи ...

Исламистите во Ирак зазедоа уште градови

Inpress - 13.06.2014

Багдад, 13. јуни 2014 (ИНПРЕС) Исламистите во Ирак од терористичката група "Исламска држава во Ирак и Левант" зазедоа уште два града во источниот дел на земјата, во провинцијата Дијала.

Германија ги повика своите граѓани да го напуштат Ирак

Falanga - 13.06.2014

Ситуацијата е алармантна бидејќи борбите се закана не само за Ирак, туку и за целиот регион. Германија вчера упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, ...

Обама ги разгледува сите опции за помош на Владата во Багдад

Falanga - 13.06.2014

САД се подготвени да преземат воена акција доколку на нивните национално-безбедностни интереси им се заканува опасност. Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека не исклучува ниту ...

Припадници на ИДИЛ навлегоа и во ирачкиот град Џалаула

Falanga - 13.06.2014

Тоа се случило откако ирачките сили ги напуштиле своите позиции во градот.. Исламистички бунтовници од Исламска држава Ирак и Левант навлегле во источниот ирачки град Џалаула.

Исламистите сакаат да го нападнат Багдад

Deutsche Welle - 12.06.2014

Ирачкиот парламент денеска (12.06) расправа за прогласување вонредна состојба во земјата. Тоа го бара премиерот Нури ал-Малики, за да добие повеќе овластувања во конфликтот со радикалните исламисти.

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

24 Вести - 12.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да разгледа можност за воздушен напад против исламските екстремисти, пишува „Њујорк тајмс“.

Одложена итната седница на ирачкиот парламент

Р.С.Европа - 12.06.2014

Ирачкиот парламент ја одложи итната седница, на која требаше да се изјасни по барањето на премиерот Нури ал Малики за да прогласи вонредна состојба, поради немање кворум.

Советот за безбедност ќе расправа за ситуацијата во Ирак

Нова ТВ - 12.06.2014

Ирачкиот парламент денеска расправа за прогласување вонредна состојба во земјата. Тоа го бара премиерот Нури ал-Малики, за да добие повеќе овластувања во конфликтот со радикалните исламисти.

Лавров: Ситуацијата во Ирак е резултат на неуспешната акција на САД и Британија

Нова ТВ - 12.06.2014

Русија денеска изрази загриженост поради ситуацијата во Ирак, каде исламските екстремисти зазедоа два града, и оцени дека тоа е резултат на акцијата на САД и Британија.

САД нудат повеќе помош за Ирак среде напредувањето на терористите

Глас на Америка - 12.06.2014

До сега милитантите ги зазеле Фалуџа, Мосул и Тикрит и напредуваат кон Багдад Во четврток се среќава Советот за безбедност на ОН да дискутира за влошувањето на безбедносната ситуација во Ирак, додека ...

Дали ќе падне и Багдад?

Глас на Америка - 12.06.2014

Меѓународната заедница е загрижена за брзото влошување на безбедносната ситуација во Ирак. Исламистичките бунтовници напредуваат кон Багдад откако ја презеле контролата врз повеќе територија на само ...

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Вест - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Екстремистите во поход на Багдад

Утрински - 12.06.2014

Исламските екстремисти, кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Џихадистите во офанзива кон Багдад

Телма - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

А1 On - 12.06.2014

Претставници на НАТО одржаа вчера, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија дека ...

Техеран изрази поддршка на Багдад во борбата против тероризмот

А1 On - 12.06.2014

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Џавад Зариф во телефонски разговор со ирачкиот колега Хошир Махмуд Мохамед Зебари, изразил поддршка на владата и народот на Ирак во борбата против ...

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

А1 On - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Техеран изрази поддршка на Багдад во борбата против тероризмот

Алсат-М - 12.06.2014

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Џавад Зариф во телефонски разговор со ирачкиот колега Хошир Махмуд Мохамед Зебари, изразил поддршка на владата и народот на Ирак во борбата против ...

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

Алфа - 12.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да разгледа можност за воздушен напад против исламските екстремисти, пишува „Њујорк тајмс“.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Алфа - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

Алфа - 12.06.2014

Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

А1 On - 12.06.2014

Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

Британскиот вицепремиер против воена интервенција на Западот во Ирак

Алфа - 12.06.2014

Британскиот заменик-премиер Ник Клег денеска изјави дека „не верува оти западните сили би се вратиле во Ирак“, поради сегашната воена криза во оваа земја.

Ирачката армија со воздушна офанзива против екстремистите во Тикрит

Алфа - 12.06.2014

Ирачката армија денеска почна воздушни напади врз позициите на припадниците на Исламска држава во Ирак и Левантот во центарот на северниот град Тиркит.

Британскиот вицепремиер против воена интервенција на Западот во Ирак

А1 On - 12.06.2014

Британскиот заменик-премиер Ник Клег денеска изјави дека „не верува оти западните сили би се вратиле во Ирак“, поради сегашната воена криза во оваа земја.

Обама ги разгледува сите опции за помош на Владата во Багдад

А1 On - 12.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека не исклучува ниту една опција, па ни воена, како помош на Владата во Багдад за да спречи џихадистите да дојдат до упориште во Ирак.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

+инфо - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

+инфо - 12.06.2014

Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

Германија предупредува: Напуштете го Ирак!

Фактор - 12.06.2014

Германија ги повика своите граѓани веднаш да ги напуштат деловите на Ирак во кои ситуацијата е нестабилна, вклучувајќи го и главниот град Багдад кон кого во офанзива тргнуваат исламистите.

Екстремистите во Ирак го зазедоа и Тикрит, стотици илјади се обидуваат да избегаат

Локално - 12.06.2014

Ирачката влада беше на работ на колапс вчера вечерта откако исламистите предводени од војсководецот на меѓународната терористичка мрежа “Ал Каеда” , и го поставија под нејзина контрола вториот град ...

Техеран со поддршка на Багдад во борбата против тероризмот

Локално - 12.06.2014

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Џавад Зариф во телефонски разговор со ирачкиот колега Хошир Махмуд Мохамед Зебари, изразил поддршка на владата и народот на Ирак во борбата против ...

Исламистите во Ирак се насочуваат кон Багдад

Либертас - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Бан Ки-мун повика на солидарност за Ирак

Локално - 12.06.2014

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ја повика меѓународната заедница да покаже солидарност со Ирак. Белата куќа оценувајки дека безбедносната ситуација е влошена во текот на изминатите 24 часа, ...

Ирак: По Мосул, падна и Тикрит!

МРТ - 12.06.2014

По Мосул, исламистите ја презедоа контролата и во Тикрит, родниот град на Садам Хусеин. Исламистите се подготвуваат да го нападнат и Багдад. Советот за безбедност на ОН ги осуди нападите од страна на ...

Профил: Кој се крие зад терористите на ИСИС?

Локално - 12.06.2014

Терористичката група ИСИС (ISIS) или „Исламистичка држава на Ирак и Левант“ која коси во Ирак е џихадистичка група активна во Ирак и Сирија. Формирана е 2013-та и е инсталација на Ал-Каеда во Ирак.

Џихадистите решени да го освојуваат Багдад

Вечер Прес - 12.06.2014

По барање на Турција се одржа итен состанок на НАТО откако исламистите киднапираа 80 турски државјани, меѓу кои и дипломати, а американските власти соопштија дека се подготвени да му помогнат на ...

Техеран изрази поддршка на Багдад во борбата против тероризмот

Сител - 12.06.2014

Министерот за надворешни работи на Иран Мохамед Џавад Зариф во телефонски разговор со ирачкиот колега Хошир Махмуд Мохамед Зебари, изразил поддршка на владата и народот на Ирак во борбата против ...

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

Сител - 12.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да разгледа можност за воздушен напад против исламските екстремисти, пишува „Њујорк тајмс“.

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Сител - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

Либертас - 12.06.2014

Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, еден од клучните индустриски центри во земјата, изјави министерот за нафта на Ирак, Абдел Керим ал Луејби.

НАТО нема да се меша во Ирак

Локално - 12.06.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека не гледа улога за организацијата во Ирак, откако исламистички вооружени борци презедоа области во земјата и зедоа 80 турски граѓани за ...

Ирачката армија со воздушна офанзива против екстремистите во Тикрит

Сител - 12.06.2014

Ирачката армија денеска почна воздушни напади врз позициите на припадниците на Исламска држава во Ирак и Левантот во центарот на северниот град Тиркит.

Обама ги разгледува сите опции за помош на Владата во Багдад

Сител - 12.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека не исклучува ниту една опција, па ни воена, како помош на Владата во Багдад за да спречи џихадистите да дојдат до упориште во Ирак.

Британскиот вицепремиер против воена интервенција на Западот во Ирак

Сител - 12.06.2014

Британскиот заменик-премиер Ник Клег денеска изјави дека „не верува оти западните сили би се вратиле во Ирак“, поради сегашната воена криза во оваа земја.

Обама размислува за воена помош на владата во Багдад за да се запрат џихадистите

Канал5 - 12.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека не исклучува ни една опција па ни воената, за да и помогне на владата во Багдад да се спречи џихадистите да оебзбедат упориште во Ирак.

ИРАК: Екстремистите сакаат да го освојат и Багдад

Телеграф - 12.06.2014

Портпарол на екстремистите изјави дека ќе има борби во Багдад и Карбала, град југозападно од престолнината и кој се смета за еден од најсветите места за шиитите Исламските екстремисти кои зазедоа ...

Техеран со поддршка за борба против тероризмот во Багдад

Телеграф - 12.06.2014

Иранскиот министер ја истакна потребата од ефективна меѓународна помош за ирачката влада во борбата против тероризмот Министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Џавад Зариф, во телефонски ...

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Бриф - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

Телеграф - 12.06.2014

Сунитски бунтовници, припадници на „Исламската држава Ирак и Левантот“, вчера го зазедоа Тикрит, родното место на поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин, и прават напори за уривање на шиитската влада ...

Ирачката армија воспостави контрола над Баиџи

Телеграф - 12.06.2014

На улиците на Багдад има оклопни возила, а населението е вознемирено од веста дека екстремистите се на околу 100 километри од градот Ирачките безбедносни сили ја презедоа контролата над градот Баиџи, ...

БРИТАНИЈА: Испрати хуманитарна екипа во Ирак

Телеграф - 12.06.2014

Екипата ќе ја процени ситуацијата и ќе се координира со локални партнерски организации, соопшти британскиот државен секретаријат за меѓународен развој Британската Влада испрати хуманитарна екипа во ...

КЛЕР: Западот не треба да интервенира во Ирак

Телеграф - 12.06.2014

Ситуацијата во Ирак е многу опасна и тоа покажува колку е деструктивен ударот од долгата граѓанска војна во Сирија, изјави Клег за лондонското радио Ел-Би-Си.

ОБАМА: Не е исклучена воена операција во Ирак

Телеграф - 12.06.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека „САД имаат интерес да се погрижат џихадистите да не стекнат упориште во Ирак“ Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека не исклучува ...

Покај се или умри: Ал Каеда ги објави правилата на ирачката територија што сега ја контролира

Бриф - 12.06.2014

ISIS, групата на Ал Каеда, која сега владее низ северниот дел на Ирак, за медиумите објави листа на правила кои граѓаните ќе мора да ги почитуваат, вклучувајќи ја девизата “покај се или умри”.

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

Press24 - 12.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија ...

Ирачкиот парламент го одложи воведувањето на вонредна состојба

Нетпрес - 12.06.2014

Ирачкиот парламент го одложи воведувањето на вонредна состојба бидејќи немало доволно кворум. За носење на оваа одлука е потребно двотретинско мнозинство.

Велика Британија испрати хуманитарна екипа за оценување на ситуацијата во Ирак

Република - 12.06.2014

Британската Влада испрати хуманитарна екипа во Ирак, со цел да им помогне на луѓето кои бегаат од насилствата во северниот дел на земјата. Во Ирак ситуацијата е заострена, бидејќи џихадистички ...

Екстремистите во Ирак со намера да го освојат и Багдад

Денешен - 12.06.2014

Исламските екстремисти кои зазедоа значаен дел од северниот и северно централниот дел од Ирак, планираат да го заземат и Багдад, соопшти денеска американската мониторинг група СИТЕ.

Ирак бара помош од воздухопловните сили на САД

Денешен - 12.06.2014

Ирачкиот премиер Нури ал Малики тајно побарал од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама да разгледа можност за воздушен напад против исламските екстремисти, пишува „Њујорк тајмс“.

Ирак пред граѓанска војна

Inpress - 12.06.2014

Тикрит, 12. јуни 2014 (ИНПРЕС) Ирак се соочува со граѓанска војна откако екстремисти поврзани со "Ал Каеда" зазедоа големи територии во северниот дел на земјата и се приближуваат кон главниот град.

Во бегство 500.000 Ирачани

Deutsche Welle - 11.06.2014

Терористичката група Исламска држава во Ирак и Левант продолжува да се движи кон северот на Ирак. Од областите каде се водат борбите луѓето во голем број ги напуштаат своите домови.

Ирачките џихадисти напредуваат кон Багдад

Deutsche Welle - 11.06.2014

Офанзивата на џихадистите во Ирак се‘ повеќе се приближува кон Багдад. Исламиски екстремисти го зазедоа турскиот конзулат во Мосул, а во нивни раце е и градот Тикрит.

Исламистите го освоија и ирачкиот град Тикрит

24 Вести - 11.06.2014

Припадници на милитантната исламистичка група Исламска држава на Ирак и Левантот го освоија и градот Тикрит, родното место на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин.

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

24 Вести - 11.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија ...

500 илјади бегалци од Мосул, кој е под контрола на милитанти

Р.С.Европа - 11.06.2014

Меѓународната организација за миграција проценува дека околу 500 илјади луѓе го напуштиле ирачкиот град Мосул откако вчера контролата врз градот ја превзедоа милитанти поврзани со Ал Каеда.

По Мосул и Тикрит во рацете на исламските милитанти

Р.С.Европа - 11.06.2014

Милитантите поврзани со Ал Каеда ја презедоа контролата врз поголемиот дел од централниот ирачки град Тикрит. До ова доаѓа само еден ден откако борците на „Исламската држава Ирак и Левант“ ја ...

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

Утрински - 11.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија ...

Багдад ќе соработува со Курдите за ослободување на Мосул

А1 On - 11.06.2014

Багдад ќе соработува со курдските сили за да ги протера екстремистите од Мосул, изјави денеска ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари, еден ден по заземањето на овој втор по големина ...

Исламиски екстремисти го зазедоа турскиот Конзулат во Мосул

А1 On - 11.06.2014

Припадници на исламистичката екстремистичка група Исламска држава на Ирак и Левантот денеска го зазедоа Генералниот конзулат на Република Турција во северниот ирачки град Мосул, соопштија турски ...

Исламистите го освоија и ирачкиот град Тикрит

Алфа - 11.06.2014

Припадници на милитантната исламистичка група Исламска држава на Ирак и Левантот го освоија и градот Тикрит, родното место на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин.

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

Алфа - 11.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани Претставници на НАТО одржаа денеска, по ...

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

Н.Македонија - 11.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани Турското Министерство за надворешни ...

Исламиските екстремисти бараат пет милиони долари за ослободување на турските возачи

+инфо - 11.06.2014

Припадници на исламистичката екстремистичка група Исламска држава на Ирак и Левантот побараа пет милиони долари откуп за киднапираните возачи во северно ирачкиот град Мосул, јави турската новинска ...

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак по барање на Турција

+инфо - 11.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија ...

Кои се џихадистите од “Исламска држава во Ирак и Левант”

Локално - 11.06.2014

“Исламската држава во Ирак и Левант” (ИДИЛА)е џихадистичка група активна во Ирак и Сирија. Групата е формирана во април 2013 година и потекнува од распадот на “Ал Каеда” во Ирак.

НАТО одржа итен состанок со Турција по киднапирањето на турските државјани

Локално - 11.06.2014

Претставници на НАТО одржаа денеска, по барање на Турција, итен состанок за безбедносната ситуација во Ирак, откако бунтовници киднапираа 80 турски државјани, додека американските власти соопштија ...

ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕ НА МОСУЛ: Багдад ќе соработува со Курдите

Телеграф - 11.06.2014

Багдад и регионалната влада на Курдистан поблиску ќе соработуваат со цел заедно да ги протераат странските борци, изјави ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Зебари, на маргините на ...

Исламски екстремисти го зазедоа турскиот конзулат во Мосул

Телеграф - 11.06.2014

Турската телевизија НТВ јави дека претставниците на конзулатот се одведени во штабот на „Исламската држава на Ирак и Левантот“ Припадници на исламистичката екстремистичка група „Исламска држава на ...

ИРАК: Исламистите го освоија и Тикрит

Телеграф - 11.06.2014

Офанзивата на екстремистите од Исламската држава на Ирак и Левантот, која е дел од терористичката мрежа на Ал Каеда, почна во понеделникот и за само 48 часови тие веќе ги освоија Мосул, вториот по ...

МОСУЛ: Екстремистите бараат пет милиони долари за ослободување на турските возачи

Телеграф - 11.06.2014

Агенцијата наведува дека вкупно 32 возачи, кои патувале со 28 камиони натоварени со гориво, беа киднапирани од припадниците на Исламска држава на Ирак и Левантот Припадници на исламистичката ...

Одржан итен состанок на НАТО за Ирак

Телеграф - 11.06.2014

Во меѓувреме, портпаролката на Стејт департментот, Џен Псаки изјави дека Вашингтон е подготвен да „соработува со ирачката Влада и лидерите ширум Ирак, со цел да го поддржи заедничкиот пристап во ...

Милитанти држат заложници на Универзитет во Анбар, Ирак

Р.С.Европа - 10.06.2014

Спорадичните судири на универзитетскиот кампус во градот Рамади во провинцијата Анбар, Ирак продолжија и вчера, откако милитантите од Исламската држава на Ирак и Левант, поврзани со Ал Каеда, пред ...

Мосул под контрола на исламистите – грабнати 28 турски камионџии

Канал5 - 10.06.2014

28 турски камионџии се грабнати во градот Мосул, во северен Ирак, од страна на исламските милитанти во земјата. Камионџиите биле киднапирани додека превезувале мазут во ирачка термоцентрала, откако ...

Најмалку 45 жртви во судири во Сирија

24 Вести - 09.06.2014

Најмалку 45 борци загинаа во нови судири меѓу џихадистичката организација Исламистичка држава Ирак и бунтовничката коалиција во источниот дел на Сирија, соопшти денеска невладината организација ...

Најмалку 45 жртви во судири меѓу џихадисти и спротивставени бунтовнички групи во Сирија

А1 On - 09.06.2014

Најмалку 45 борци загинаа во нови судири меѓу џихадистичката организација Исламистичка држава Ирак и бунтовничката коалиција во источниот дел на Сирија, соопшти денеска невладината организација ...

Најмалку 45 жртви во судири меѓу џихадисти и спротивставени бунтовнички групи во Сирија

Либертас - 09.06.2014

Најмалку 45 борци загинаа во нови судири меѓу џихадистичката организација Исламистичка држава Ирак и бунтовничката коалиција во источниот дел на Сирија, соопшти денеска невладината организација ...

Најмалку 45 жртви во судири меѓу џихадисти и спротивставени бунтовнички групи во Сирија

Сител - 09.06.2014

Најмалку 45 борци загинаа во нови судири меѓу џихадистичката организација Исламистичка држава Ирак и бунтовничката коалиција во источниот дел на Сирија, соопшти денеска невладината организација ...

СИРИЈА: Во судири загинаа 45 лица

Телеграф - 09.06.2014

Ирак се бори против коалицијата во која се наоѓаат сојузничката на „Ал Каеда“, организацијата „Каид ал Нусра фронт“, исламистички и умерени бунтовнички групи Најмалку 45 борци загинаа во нови судири ...

Жестоки борби меѓу бунтовниците во Сирија

Макфакс - 09.06.2014

Во новите судири помеѓу џихадистичката организација Исламска држава Ирак и Левант и бунтовничката коалиција во источна Сирија, загинале најмалку 45 борци.